Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Final 8 Ελληνικού Κυπέλλου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Air Kef
Με αφορμή το ποστ του weekendman εδώ που λέει:

"αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι το εξής...

Έχουν εξημερωθεί ακόμα και οι Τούρκοι για να είναι ικανοί για φαίναλ-ειτ ενώ για μας τους υποτιθέμενους πιο Ευρωπαίους Έλληνες είναι επιστημονική φαντασία το να κάνουμε το ίδιο;
είναι δυνατον να συμβαίνει αυτό;(δυστυχώς είναι στην ουσία ρητορική ερώτηση...) "

μου ήρθε το παρακάτω κείμενο που μόνο σκοπό έχει να γελάσουμε (με τα χάλια μας).

------------------------

Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον ενα τριήμερο στην ίδια πόλη οπαδοί Ολυμπιακου-ΠΑΟ-ΠΑΟΚ-Άρη. πχ. στην Λάρισα.

Τα ενδεχόμενα:


1. ΠΑΟΚ και Παναθηναικός σχηματίζουν συνασπισμό με κοινό εχθρό τον Ολυμπιακό. Ο Άρης που θέλει μονο ΠΑΟΚ να δείρει, δεν μπορεί πλέον γιατι θα βρει απέναντί του και τον Παναθηναικό που έχει συνασπιστεί με τον ΠΑΟΚ, οπότε μόνη λύση να πάει με τον Ολυμπιακό που νιώθει κι αυτός κάπως ευάλωτος πλέον απέναντι στους ενωμένους ΠΑΟΚ και ΠΑΟ.
Μαζί με Ολυμπιακό και Άρη πάει και η ΑΕΛ, αφού μπορεί το μίσος για Ολυμπιακό να είναι έκδηλο από την μεταγραφή του Καραπιάλη και μετα, αλλά ο ΠΑΟΚ είναι μεγαλύτερος εχθρός ενώ ο Παναθηναικός είναι η προσωποποίηση του συνθήματος "πουτ@ν@ Αθήνα την Λάρισα προσκύνα" που δονεί χρόνια τώρα την πόλη της Λάρισας, ενώ με τον συνασπισμό Ολυμπιακού και Άρη έρχονται και οι φιλοι του Ολυμπιακού Βόλου, μιας και θα υποστηρίξουν τον αγαπημένο του Ολυμπιακό Πειραιώς απέναντι στην Λάρισα.



2.Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης κυρήσσουν παύση μίσους και συντάσσουν συνασπισμό εναντίον του καθεστώτος της Αθήνας και το κράτος του Κόκκαλη που θέλουν το κακό της συμπρωτεύουσας και τόσα χρόνια επωφελούνται εις βάρος της. Ολυμπιακός και Παναθηναικός "αναγκάζονται" να κάνουν το ίδιο μιας και μονος του ο καθένας απέναντι στην ενωμένη πλέον Θεσσαλονίκη, που πλέον έχει και στην συμπαράσταση του λαού του Ηρακλή (5 άτομα κατέβηκαν από την Θεσσαλονίκη όταν έμαθαν για την τροπή που πήραν τα γεγονότα, άσχετα αν ο Ηρακλής δεν συμμετέχει στο Φάιναλ 8) έχει σημαντικό αριθμητικό μειονέκτημα. Η φίλοι της ΑΕΛ ασφαλώς και πήραν το μέρος του συνασπισμού της Θεσσαλονίκης, λόγο του συνθήματος που περιγράψαμε πριν.


3. Όλοι εναντίον των μπάτσων. Η αστυνομικη δύναμη και ο πρωτοφανής αριθμός των ΜΑΤ που βρίσκονται στην πόλη πριν ακόμα και απο τους οπαδούς, προκαλούν τους φιλους όλων των ομάδων που αισθάνονται έντονη δυσφορία που δεν έχουν τον χώρο τους να πλακωθούν μεταξύ τους. Με μια μυστική συνάντηση την 1η μέρα του Φ8, ΟΣΦΠ-ΠΑΟ-Αρης-ΠΑΟΚ-ΑΕΛ αποφασίζουν να κινηθούν μαζικά κατά της αστυνομίας, με επίσημη δικαιολογία το "νέο μνημόνιο" αλλα με πραγματικό σκοπό να καθαρίσει ο τόπος από παρίσακτους και να πλακωθούν μεταξύ τους ελεύθερα και ξένοιαστα από την επόμενη μέρα!

4. Όλοι εναντίον όλων. Κανείς δεν δέχεται να συνάψει συμφωνία με κανέναν λόγο υπερβολικού μίσους και διάφορους άλλους λόγους κάθε φορά. Στο μακελειό μπλέκεται φυσικά και η αστυνομια.

5. Ο θρύλος και όλοι τους! Ο αντι-ολυμπιακός συνασπισμός το μόνο που καταλαβαίνει είναι η κατασπάραξη του κόκκινου κατεστημένου και είναι ικανό να ενώσει ακόμα και ΠΑΟΚ με Άρη και Παναθηναικό! Ο Ολυμπιακός αναγκάζεται να καλέσει ενισχύσεις από τα κεντρικά του Πασσαλιμανιού


Σε κάθε περίπτωση, η Λάρισα θυμίζει βομβαδιρσμένη πόλη μετά το Φ8 με τους κατοίκους της να φεύγουν πρόσφυγες στην υπόλοιπη Ελλάδα.
-----------------------------


Ψήφισε κι εσύ το επικρατέστερο ενδεχόμενο σε μια τέτοια κοσμοιστορική συνάντηση!
T.W.Is.M.
Οπως ειχα γραψει στο τοπικ των Λεικερς, στο ΝΒΑ υπαρχουν 3 ομαδες, οι Λεικερς, οι Σελτικς και οι αντι-Λεικερς. Καπως ετσι ειναι και εδω μονο που δεν υπαρχουν Σελτικς... rolleyes.gif smiley.gif
Green Warrior
Πάντως εγώ διαφωνώ με τη μορφή του final8 όπως είναι σε Ισπανία και άλλες χώρες καθώς το κύπελλο παραδοσιακά είναι ο θεσμός των εκπλήξεων, πχ. θεωρώ θετικό που ο ΑΓΟΡ πέρασε στον τελικό αποκελείοντας τότε Πανιώνιο και ΠΑΟΚ. Και επίσης είναι καλό να αποσυνδέεται από το πρωτάθλημα και να μην είναι ούτε όπως στην Ελλάδα που οι 6 πρώτοι πάνε απευθείας στα προημιτελικά πχ. μπορούν να ξεκινάνε αργότερα όπως γινόταν παλιά αλλά πριν τους "8". Για μένα ιδανικό σύστημα ήταν της περιόδου 1994-2004 με τους νοκ άουτ γύρους αρχικά και το final4.

Τώρα όσων αφορά τις συμμαχίες και τις συσπειρώσεις το θέμα είναι αρκετά απλό:

1. Από τη μία έχεις τον παντοκράτορα 5 φορές πρωταθλητή Ευρώπης και δεκάδες φορές πρωταθλητή και κυπελλούχο Ελλάδος

2. Και από την άλλη:

α. Την ομάδα που οι οπαδοί της πιστεύουν ότι δεν υπήρχε μπάσκετ πριν το '93 και μετά το ΄97 βρίσκοντας το ως βολική δικαιολογία για την έλλειψη τροπαίων και διακρίσεων στις περιοδους πριν και μετά αυτό το διάστημα

β. Την πάλε ποτέ βασίλισσα και νυν σταχτομπούτα που βρίσκεται ανάμεσα στο όνειρο της επιστροφής στο θρόνο και στον εφιάλτη της Α2

γ. Τον πάλε ποτέ αυτοκράτορα ο οποίος είναι δευτερος συνολικά αλλά πολύ μακράν του πρώτου παντοκράτορα.

δ. Και την ομάδα των χαμένων τελικών και τροπαίων που πάντα έφτανε στην πηγή και δεν έπινε νερό icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif


ΥΓ. Καλά μιά πλακίτσα κάναμε μην βαράτε.... shot.gif peace.gif
Vas
QUOTE(Air Kef @ Feb 9 2011, 23:14 ) *
Με αφορμή το ποστ του weekendman εδώ που λέει:

"αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι το εξής...

Έχουν εξημερωθεί ακόμα και οι Τούρκοι για να είναι ικανοί για φαίναλ-ειτ ενώ για μας τους υποτιθέμενους πιο Ευρωπαίους Έλληνες είναι επιστημονική φαντασία το να κάνουμε το ίδιο;
είναι δυνατον να συμβαίνει αυτό;(δυστυχώς είναι στην ουσία ρητορική ερώτηση...) "

μου ήρθε το παρακάτω κείμενο που μόνο σκοπό έχει να γελάσουμε (με τα χάλια μας).

------------------------

Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον ενα τριήμερο στην ίδια πόλη οπαδοί Ολυμπιακου-ΠΑΟ-ΠΑΟΚ-Άρη. πχ. στην Λάρισα.

Τα ενδεχόμενα:


1. ΠΑΟΚ και Παναθηναικός σχηματίζουν συνασπισμό με κοινό εχθρό τον Ολυμπιακό. Ο Άρης που θέλει μονο ΠΑΟΚ να δείρει, δεν μπορεί πλέον γιατι θα βρει απέναντί του και τον Παναθηναικό που έχει συνασπιστεί με τον ΠΑΟΚ, οπότε μόνη λύση να πάει με τον Ολυμπιακό που νιώθει κι αυτός κάπως ευάλωτος πλέον απέναντι στους ενωμένους ΠΑΟΚ και ΠΑΟ.
Μαζί με Ολυμπιακό και Άρη πάει και η ΑΕΛ, αφού μπορεί το μίσος για Ολυμπιακό να είναι έκδηλο από την μεταγραφή του Καραπιάλη και μετα, αλλά ο ΠΑΟΚ είναι μεγαλύτερος εχθρός ενώ ο Παναθηναικός είναι η προσωποποίηση του συνθήματος "πουτ@ν@ Αθήνα την Λάρισα προσκύνα" που δονεί χρόνια τώρα την πόλη της Λάρισας, ενώ με τον συνασπισμό Ολυμπιακού και Άρη έρχονται και οι φιλοι του Ολυμπιακού Βόλου, μιας και θα υποστηρίξουν τον αγαπημένο του Ολυμπιακό Πειραιώς απέναντι στην Λάρισα.



2.Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης κυρήσσουν παύση μίσους και συντάσσουν συνασπισμό εναντίον του καθεστώτος της Αθήνας και το κράτος του Κόκκαλη που θέλουν το κακό της συμπρωτεύουσας και τόσα χρόνια επωφελούνται εις βάρος της. Ολυμπιακός και Παναθηναικός "αναγκάζονται" να κάνουν το ίδιο μιας και μονος του ο καθένας απέναντι στην ενωμένη πλέον Θεσσαλονίκη, που πλέον έχει και στην συμπαράσταση του λαού του Ηρακλή (5 άτομα κατέβηκαν από την Θεσσαλονίκη όταν έμαθαν για την τροπή που πήραν τα γεγονότα, άσχετα αν ο Ηρακλής δεν συμμετέχει στο Φάιναλ 8) έχει σημαντικό αριθμητικό μειονέκτημα. Η φίλοι της ΑΕΛ ασφαλώς και πήραν το μέρος του συνασπισμού της Θεσσαλονίκης, λόγο του συνθήματος που περιγράψαμε πριν.


3. Όλοι εναντίον των μπάτσων. Η αστυνομικη δύναμη και ο πρωτοφανής αριθμός των ΜΑΤ που βρίσκονται στην πόλη πριν ακόμα και απο τους οπαδούς, προκαλούν τους φιλους όλων των ομάδων που αισθάνονται έντονη δυσφορία που δεν έχουν τον χώρο τους να πλακωθούν μεταξύ τους. Με μια μυστική συνάντηση την 1η μέρα του Φ8, ΟΣΦΠ-ΠΑΟ-Αρης-ΠΑΟΚ-ΑΕΛ αποφασίζουν να κινηθούν μαζικά κατά της αστυνομίας, με επίσημη δικαιολογία το "νέο μνημόνιο" αλλα με πραγματικό σκοπό να καθαρίσει ο τόπος από παρίσακτους και να πλακωθούν μεταξύ τους ελεύθερα και ξένοιαστα από την επόμενη μέρα!

4. Όλοι εναντίον όλων. Κανείς δεν δέχεται να συνάψει συμφωνία με κανέναν λόγο υπερβολικού μίσους και διάφορους άλλους λόγους κάθε φορά. Στο μακελειό μπλέκεται φυσικά και η αστυνομια.

5. Ο θρύλος και όλοι τους! Ο αντι-ολυμπιακός συνασπισμός το μόνο που καταλαβαίνει είναι η κατασπάραξη του κόκκινου κατεστημένου και είναι ικανό να ενώσει ακόμα και ΠΑΟΚ με Άρη και Παναθηναικό! Ο Ολυμπιακός αναγκάζεται να καλέσει ενισχύσεις από τα κεντρικά του Πασσαλιμανιού


Σε κάθε περίπτωση, η Λάρισα θυμίζει βομβαδιρσμένη πόλη μετά το Φ8 με τους κατοίκους της να φεύγουν πρόσφυγες στην υπόλοιπη Ελλάδα.
-----------------------------


Ψήφισε κι εσύ το επικρατέστερο ενδεχόμενο σε μια τέτοια κοσμοιστορική συνάντηση!


οι αεκτζήδες??
Air Kef
Η ΑΕΚ, δυστυχώς, αυτή την στιγμή βλέπει 8αδα Κυπέλλου μόνο με τα κυάλια.

Αν έμπαινε κι αυτή παντως στο χωρό θα περιπλεκόντουσαν πολύ τα πράγματα. tongue.gif

Το ιδιο και ο άγνωστος Χ Μαρούσι με τους (κυριολετικά) γνωστούς 30. biggrin.gif biggrin.gif
kolokotronis
Τώρα air kef, τι να πω.....

Ότι οι πιθανότητες να ξεκινήσει ''πόλεμος'' στο φόρουμ από αυτό το τόπικ είναι πολλές?
Ότι αν το έγραφε κοινό μέλος, το φάουλ θα ήταν πιθανότατο?
Ότι στις επιλογές ''ολυμπιακοί και όλοι οι άλλοι μαζί'' παραμπέμπει σε τσουκαλάδες?
Και μην μου πεις ότι απλά το έβαλες σαν ''επιλογή'' και δεν την ασπάζεσαι...

Εγώ θέλω να ψηφήσω ''παναθηνα'ι'κοί και όλοι τους..''
Που είναι η επιλογή?

Τι συμπέρασμα θα βγει από το πολλ???
Τίνος οπαδοί θα φήφιζαν?

Ότι να ναι...

Με το συμπάθειο.
Γίνονται προσπάθειες να κρατηθεί το επίπεδο του φόρουμ και σκάνε τέτοιου είδους τόπικ από μοντς...
T.W.Is.M.
QUOTE(kolokotronis @ Feb 12 2011, 00:48 ) *
Ότι οι πιθανότητες να ξεκινήσει ''πόλεμος'' στο φόρουμ από αυτό το τόπικ είναι πολλές?


Μα δε χρειαζεται ενα τετοιο τοπικ για να ξεκινησει "πολεμος". Φτανει ενα ντερμπι.


QUOTE(kolokotronis @ Feb 12 2011, 00:48 ) *
Ότι αν το έγραφε κοινό μέλος, το φάουλ θα ήταν πιθανότατο?
Ότι στις επιλογές ''ολυμπιακοί και όλοι οι άλλοι μαζί'' παραμπέμπει σε τσουκαλάδες?


Φανταζομαι εννοεις το συμπαθη αμυντικο χαφ του ΠΑΟΚ στο ποδοσφαιρο... smiley.gif


QUOTE(kolokotronis @ Feb 12 2011, 00:48 ) *
Και μην μου πεις ότι απλά το έβαλες σαν ''επιλογή'' και δεν την ασπάζεσαι...


Δεν ξερω γιατι το εβαλε, παντως αν ο air kef εχει ψηφισει, δεν ψηφισε το "Ολυμπιακος και ολοι τους". Η μια ψηφος σ αυτη την επιλογη ως τωρα ειναι δικη μου. Ισως να ειχε γινει κατανοητο με το ποστ μου παραπανω(και τον παραλληλισμο Λεικερς-Ολυμπιακου) και να ειναι περιττο που το γραφω τωρα.

QUOTE(kolokotronis @ Feb 12 2011, 00:48 ) *
Εγώ θέλω να ψηφήσω ''παναθηνα'ι'κοί και όλοι τους..''
Που είναι η επιλογή?


Κι αυτο εχει λογικη, οπως εχει το "Ολυμπιακος και ολοι τους". Μεσα στο πνευμα του συγκεκριμενου τοπικ βεβαια.
Γιατι δεν το παιρνεις ολο το θεμα ελαφρα, οπως εκανε ο Green Warrior? peace.gif
kolokotronis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 12 2011, 01:03 ) *
Μα δε χρειαζεται ενα τετοιο τοπικ για να ξεκινησει "πολεμος". Φτανει ενα ντερμπι.




Φανταζομαι εννοεις το συμπαθη αμυντικο χαφ του ΠΑΟΚ στο ποδοσφαιρο... smiley.gif




Δεν ξερω γιατι το εβαλε, παντως αν ο air kef εχει ψηφισει, δεν ψηφισε το "Ολυμπιακος και ολοι τους". Η μια ψηφος σ αυτη την επιλογη ως τωρα ειναι δικη μου. Ισως να ειχε γινει κατανοητο με το ποστ μου παραπανω(και τον παραλληλισμο Λεικερς-Ολυμπιακου) και να ειναι περιττο που το γραφω τωρα.



Κι αυτο εχει λογικη, οπως εχει το "Ολυμπιακος και ολοι τους". Μεσα στο πνευμα του συγκεκριμενου τοπικ βεβαια.
Γιατι δεν το παιρνεις ολο το θεμα ελαφρα, οπως εκανε ο Green Warrior? peace.gif

-Και επειδή υπάρχουν και θα υπάρξουν πολλές αφορμές, ούτως ή άλλως, για ''ένταση'', τι έγινε που προσθέσαμε άλλη μία???
Τρομερή λογική.

-Χε χε.

-Δεν είπα ότι το ψήφησε ο ίδιος. Πρόλαβα την πιθανή απάντησή του. Το ότι ο ίδιος βλέπει τα πράγματα με ένα συγκεκριμένο τρόπο, δεν σημαινει οτι ολοι κανουν το ιδιο.

-Σχετικά ελαφρά το πήρα.
Αν πρόλαβες το προσβλητικό σχόλιο άλλου φίλου προς το πρόσωπό μου,το οποίο σβήστηκε, καταλαβαίνεις τι εννοώ, και στην τελική πόσο επιβεβαιώθηκα.
Air Kef
Είναι προφανές ότι το τόπικ είναι χιουμοριστικου χαρακτήρα από μα ιδέα που πήρα από άλλο ποστ.
Το ΠΑΟ εναντίον αντι-ΠΑΟ δεν το έβαλα γιατι δεν το θεωρώ σοβαρό ενδεχόμενο σε μια τέτοια υποθετική συνάντηση. tongue.gif
Έχω την τύχη να εχω ολοκληρωμένη άποψη για τον αριθμό των οπαδών κάθε ομάδας όπως και για τα αισθήματα που έχουν απέναντι σε άλλες ομάδες, και Παναθηναικό μίσος δεν εχω βρει όσο το Ολυμπιακό.
Με βάση τα μπασκετικά κριτήρια η άποψη του Green Warrior έχει βάση, αλλά μόνο μπασκετικό δεν ήταν το κριτήριο που χρησιμοποίησα.

Μπορεις να το παρεις ανάλαφρα όπως περιμένω δλδ από όλους.
Επίσης μπορείς να το αγνοήσεις.
Επίσης μπορούσες να μου στείλεις ένα πμ.
rchos
kolokotroni πραγματικα διαβασα χτες το ποστ σου και εμεινα μπιπ τελειως.

για το Θεο που τα βρηκες ολα αυτα και τα εγραψες?

απο τα πιο χιουμοριστικα ποστ του φορουμ ανοιξε ο κεφ.

να πεις οτι δεν σου αρεσε σαν αστειο να το καταλαβω αλλα ολα τα υπολοιπα για τα επιπεδα και για το οτι μπορει να προκαλεσει αντιδρασεις το τοπικ και λοιπα ειναι εκτος πραγματικοτητος.οπως επισης και οτι αν το ανοιγε απλο μελος το τοπικ θα ειχε φαουλ.

υπαρχει πολυ σημαντικος διαχωρισμος του χιουμορ απο τα κακοβουλα αστεια και τις ειρωνιες.το ποστ του κεφ ειναι καθαρο χιουμορ επηρεασμενο απο την αγγλικο περιβαλλον στο οποιο βρισκεται! tongue.gif


ξαναδιαβασε το τοπικ με το σωστο attitude που λενε και στο χωριο μου και θα καταλαβεις οτι οσα εγραψες ειναι εντελως ακαιρα και ακυρα.


οσο για το ποστ του χρηστη που ενιωσες οτι σε δικαιωσε εγω θα ελεγα οτι δικαιωνει πως οσα εγραψες ειναι εκτος πραγματικοτητας.το μοναδικο ποστ που θα μπορουσε να προκαλεσει αντιδρασεις ειναι το δικο σου.δεν τον δικαιολογω τον αλλον γιαυτο αλλωστε και εχει απενεργοποιημενο λογαριασμο αυτη τη στιγμη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.