Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Saras VS Parker
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
B for Basketball
Click to view attachment


Με αφορμη το τελευταιο παιχνιδι ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ μπαινω στον πειρασμο να συγκρινω τους 2 καλυτερους ευρωπαιους πλειμεικερ...
ΣΑΡΟΥΝΑΣ ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝΙ ΠΑΡΚΕΡ( η παρκέ στα γαλλικα tongue.gif )
στο μεταξυ τους παιχνιδι ο Σαρας απλα εκανε οργια και εδειξε την κλαση του και το ποσο αξιζει να εχει περισοτερο χρονο στο ΝΒΑ!
Στην αντιπερα οχθη ο τονι παρκερ ηταν κατωτερος του αναμενομενου!!

Ας προσπαθησω να κανω και μια συγκριση τιτλων...
ο Σαρας εχει κατακτησει τη ευρωλιγκα με 2 ομαδες (για τα εγχωρια πρωταθληματα δεν υπαρχει λογως ιδιαιτερης αναφορας) στις οποιες ηταν απλα ο ηγετης
ο τονι παρκερ ειναι τρις πρωταθλητης ΝΒΑ...οπου ηταν και MVP τελικων ενω στις προηγουμενες χρονιες ηταν πισω απο τον ντανκαν! η ευρωπαικη καριερα του τονι ηταν πολυ συντομη...απο την ρασινκ παρις εφυγε για αμερικα χωρις να δοκιμασει της δυναμεις του σε μεγαλυτερη ευρωπαικη ομαδα και η επιλογη του πετυχε!

ισως σε καποιους η συγκριση να φανει λιγο ατοπη...αλλα πιστευω πως αν του δινανε τις αναλογες ευκαιριες στο ΝΒΑ και τον πιστευαν οσο τον παρκερ, ο σαρας θα μπορουσε να πετυχει...δεν μιλαω για τιλους αλλα τουλαχιστον αναγνωρισιμοτητα...επισης ποσοι ειναι αυτοι που πιστευουν οτι ο παρκερ αν ηταν σε αλλη ομαδα θα την οδηγουσε στην κατακτηση των τιτλων? ισως να σταθηκε και τυχερος ο παρκερ επειδη βρεθηκε σε ομαδα με δεδομενο στοχο και πολλες ελπιδες υλοποιησης...δηλαδη αν στην θεση του παρκερ ηταν ο Σαρας οι σπερς δεν θα κατακτουσαν τα δαχτυλιδια? εγω πιστευω ναι θα τα κατακτουσαν!

και τωρα παλι στα του ευρωμπασκετ!..ο λιθουανος οδηγει εκ του ασφαλους την ομαδα στο μεταλλιο ενω ο παρκερ με την γαλλια δεν δειχνει και τοσο σιγουρος!!


εγω λοιπον εδω δινω την πρωτη ψηφο στον Σαρας....σειρα σας!!
man10
Nα πω καταρχην οτι εκτιμω περισσοτερο τον Σαρας και πιστευω οτι International η παρουσια τους και η προσφορα τους ειναι παρομοια αλλα ΝΒΑ speaking,σαφεστατα Παρκερ.
B for Basketball
QUOTE(man10 @ Sep 11 2007, 15:05 ) *
Nα πω καταρχην οτι εκτιμω περισσοτερο τον Σαρας και πιστευω οτι International η παρουσια τους και η προσφορα τους ειναι παρομοια αλλα ΝΒΑ speaking,σαφεστατα Παρκερ.

internacional εννοεις με τις εθνικες?? φιοτι ο σαρας εχει παρει και με εθνικη κουπα! to 2003 στην σουηδια!!
Air Kef
Εκτος ΝΒΑ,δν νομιζω οτι ο Σαρας μπορει να συγκριθει με κανεναν πλην ισως Παπαλουκα-ΔΔ λογω τιτλων.

Στο ΝΒΑ ο Σαρας ομως δν υπαρχει μπροστα στον Παρκερ.
Keyser_Soze
Σάρας με διαφορά. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έπιασε στο ΝΒΑ. Η μπασκετική του ευφυία μπορεί να συγκριθεί μόνο με αυτή του Νας.
Βασικά νομίζω ότι οι παίχτες δεν μοιάζουν ιδιαίτερα. Ο Σάρας είναι κλασσικός πλέι μέικερ και εκπληκτικός σε αυτή τη θέση ενώ ο Πάρκερ μου κάνει περισσότερο για sg αφού στη οργάνωση του παιχνιδιού δεν κάνει και πολλά πράγματα.
B for Basketball
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 11 2007, 15:33 ) *
Σάρας με διαφορά. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έπιασε στο ΝΒΑ.

δεν επιασε γιατι δεν πηρε τις αναλογες ευκαιριες...οπως και ο σπανουλης(βεβαια δεν συγκρινω σαρας και κιλλ μπιλλ αλλα τουλαχιστον αν ειχε ευκαιριες ο σπαν θα καθοταν κ δεν θα τα μαζευε αρον αρον)..Ο Σαρας εχει ομως το πεισμα και την τρελα να αποδειξει οτι μπορει και αυτο δειχενι νοοτροπια ηγετη...αν ο τονι ειχε την αντιμετωπιση του σπανουλη δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τα μαζευε και γυρνουσε ευρωπη !
Ginobili
Tony Parker φυσικά...Τι συγκρίνουμε...?? Ας πάρει ο Σάρας κανάν τελικό ΝΒΑ πρώτα...και μετά το συζητάμε...Θα μου πείτε ο Πάρκερ έχει Ντάνκαν...δεν μου λέει κάτι αυτό...και πάλι..αν το πάμε έτσι..στην Ευρώπη ο Σάρας είχε πάντα παικταράδες μαζί του.Μπαρτσελόνα..(Μποντιρόγκα,Ναβάρο,Φούτσκ
α...),Μακάμπι..(Πάρκερ,Μπαστόν,Βούισιτς),Λιθου
νία(Μάτσε,Σισκάουσκας..και..και...).

Για μ'ένα δεν συγκρίνονται αυτοί οι δύο...Σκεφτείτε ακόμα ότι ο παγκοσμίως άγνωστος Πάρκερ(εκτός για τα λαγωνικά των Σπέρς...) έπαιξε κατευθείαν βασικός στους Σπέρς στα 21 του!!!! Και πήρε κατευθείαν πρωτάθλημα!!!
B for Basketball
QUOTE(Ginobili @ Sep 11 2007, 15:48 ) *
Tony Parker φυσικά...Τι συγκρίνουμε...?? Ας πάρει ο Σάρας κανάν τελικό ΝΒΑ πρώτα...και μετά το συζητάμε...Θα μου πείτε ο Πάρκερ έχει Ντάνκαν...δεν μου λέει κάτι αυτό...και πάλι..αν το πάμε έτσι..στην Ευρώπη ο Σάρας είχε πάντα παικταράδες μαζί του.Μπαρτσελόνα..(Μποντιρόγκα,Ναβάρο,Φούτσκ
α...),Μακάμπι..(Πάρκερ,Μπαστόν,Βούισιτς),Λιθου
νία(Μάτσε,Σισκάουσκας..και..και...).

Για μ'ένα δεν συγκρίνονται αυτοί οι δύο...Σκεφτείτε ακόμα ότι ο παγκοσμίως άγνωστος Πάρκερ(εκτός για τα λαγωνικά των Σπέρς...) έπαιξε κατευθείαν βασικός στους Σπέρς στα 21 του!!!! Και πήρε κατευθείαν πρωτάθλημα!!!

εσυ πιστευεις πως αν ηταν ο Σαρας στους σπερς δεν θα παιρνανε πρωταθληματα???
thrylos7
QUOTE
Για μ'ένα δεν συγκρίνονται αυτοί οι δύο...Σκεφτείτε ακόμα ότι ο παγκοσμίως άγνωστος Πάρκερ


Δεν ήταν καθόλου άγνωστος... είχε ξεχωρίσει σε διάφορα camp.. Σ' ένα από αυτά (της addidas νομίζω) ήταν και ο Γιασικεβίτσιους και ο ... Γκριν του Ισραήλ. Το Νο. 1 βέβαια ήταν ο Σάνι Μπετσίροβιτς...

Από τη μια το ΝΒΑ, από την άλλη η Ευρώπη... το πιο κοινό τους σημείο είναι οι διεθνείς διοργανώσεις.. Αν κρίνουμε από την απόδοση των ομάδων τους με ή χωρίς αυτούς, νομίζω ότι υπερτερεί ξεκάθαρα ο Σάρας.

Όσο για το ΝΒΑ, είναι λίγο άδικη η σύγκριση (όχι ότι δεν υπερτερεί ο Πάρκερ).. Εξάλλου και ο Καλαμπόκης στην Α1, δε συγκρίνεται με τον Ντελκ...
Keyser_Soze
QUOTE(Ginobili @ Sep 11 2007, 15:48 ) *
Tony Parker φυσικά...Τι συγκρίνουμε...?? Ας πάρει ο Σάρας κανάν τελικό ΝΒΑ πρώτα...και μετά το συζητάμε...Θα μου πείτε ο Πάρκερ έχει Ντάνκαν...δεν μου λέει κάτι αυτό...και πάλι..αν το πάμε έτσι..στην Ευρώπη ο Σάρας είχε πάντα παικταράδες μαζί του.Μπαρτσελόνα..(Μποντιρόγκα,Ναβάρο,Φούτσκ
α...),Μακάμπι..(Πάρκερ,Μπαστόν,Βούισιτς),Λιθου
νία(Μάτσε,Σισκάουσκας..και..και...).

Για μ'ένα δεν συγκρίνονται αυτοί οι δύο...Σκεφτείτε ακόμα ότι ο παγκοσμίως άγνωστος Πάρκερ(εκτός για τα λαγωνικά των Σπέρς...) έπαιξε κατευθείαν βασικός στους Σπέρς στα 21 του!!!! Και πήρε κατευθείαν πρωτάθλημα!!!
Με το ίδιο σκεπτικό ας πάρει και ο Πάρκερ κανένα τίτλο με την εθνική του ομάδα ή να πάρει καμία ευρολίγκα και μετά τα ξαναλέμε. Αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό κριτήριο. Τους παίχτες τους συγκρίνουμε με τις ικανότητες τους και όχι με τους τίτλους (οι οποίοι φυσικά παίζουν το ρόλο τους). Για να πάρει μια ομάδα ένα τίτλο θέλει ομαδική προσπάθεια. Εξάλλου ο καλύτερος pf που έβγαλε το ΝΒΑ τα τελευταία 30 χρόνια είναι ο Μαλόουν και δεν έχει πάρει ούτε ένα τίτλο
Ginobili
QUOTE(B for Basketball @ Sep 11 2007, 15:53 ) *
εσυ πιστευεις πως αν ηταν ο Σαρας στους σπερς δεν θα παιρνανε πρωταθληματα???

Δεν ξέρω..Εσύ το ξέρεις??? Δεν θα το μάθουμε ποτέ....Ίσως να είχανε πάρει λιγότερα...
Υποτίθεται ότι οι Σπέρς παίζουνε κοντρόλ μπάσκετ,άνοστο,αυστηρά πειθαρχημένο,χωρίς ομορφιά,χωρίς θέαμα,...με πολύ δυνατές άμυνες..κοινώς...Ευρωπαικό μπάσκετ.....και διερωτάται κανείς...Τι δουλειά έχει με αυτούς ο Πάρκερ??? Πως γίνεται να είναι αυτός ο βασικός play maker εδώ και 4 χρόνια,πως γίνεται να παίζει στα play offs 44' μ.ο...??? Τι σχέση έχει ο Πάρκερ με το Ευρωπαικό μπάσκετ...??? Αν μου τα απαντήσεις αυτά...θα καταλάβεις γιατί οι "συντηριτικοί" Σπέρς..έχουν έναν play maker τύπου Πάρκερ...και όχι έναν play maker σαν τον Σάρας....

Υ.Γ Και ο Πάρκερ..στην 1η του χρονιά στο ΝΒΑ δεν είχε συμβόλαιο 4.000.000...Αν θέλει λοιπόν ο Σάρας να δείξει ότι αξίζει και στο ΝΒΑ...ας βάλει λίγο νερό στο κρασί του..ας βολευτεί με κανά δυό εκατομμυριάκια..να πάει στους Σπέρς(θέλουμε έναν play maker ακόμα...)..ή στους Σάνς..ή στους Σέλτικς(Που τον ήθελαν σαν τρελλοί..αλλά χώρο στο σάλαρυ καπ..δεν....)...και να μην παραπονιέται ότι έχει τον Μπαρόν Ντέιβις μπροστά του....
Ειδάλλως...να πάει στον Ολυμπιακό...μπας και συμμαζέψει τους 12-13 καινούριους παίκτες...
jimol34
΄Τον Σάρας τον θεωρώ τον καλύτερο πλέι μέικερ εκτός ΝΒΑ. Ίσως στο ΝΒΑ να μην πήρε ευκαιρίες αλλά στους Γουόριορς έχει μπροστά του τον Ντέιβις οπότε λογικό είναι να μην παίζει πολύ, αν και πιστεύω ότι και σαν μπακ απ του Ντέιβις θα ήταν πολύ καλός. Το ότι θέλει πάντως να μείνει για να αποδείξει την αξία του λέει πολλά για την νοοτροπία νικητή που έχει. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι ο Πάρκερ είναι καλύτερος. Ακόμα και στις εθνικές τους ομάδες ο Σάρας έχει τόσους ποιοτικούς παίκτες δίπλα του ενώ ο Πάρκερ έχει σαφώς λιγότερους. Στα συν ότι έχει και ένα MVP τελικών ΝΒΑ.
Pierce
αν με ρωτατε ποιον θα ηθελα για συμπαικτη; σαρας με κλειστα ματια. αδικηθηκε στο ΝΒΑ καθοτι αν και αμερικανοανθραμενος (τελειωσε το maryland) δεν εγινε ποτε ντραφτ.Αν ειχε παει νωριτερα θα ειχε κανει πολλα πραπανω πραγματα (και η εικονα της ευρωπης θα ηταν διαφορετικη καθως η μακαμπι δεν θα ειχε τοσα τροπαια) ,παντως και αυτα που μας εχει δειξει και με την εθνικη αλλα και με τις ομαδες του ειναι απιστευτα. ο παρκερ αν και εχει βελτιωσει καπως το σουτ του ,συνεχιζει να βασιζεται στο drive ,πραγμα που κανει καλυτερα ισως απο τον καθενα .οι ασιστ που βγαζει αν ηταν σε αλλη ομαδα θα ηταν σημαντικα λιγοτερες καθως οι συμπαικτες που εχει στο σαν αντονιο με τις τοποθετησεις τους κανουν τη δουλεια του ευκολη.

τελος ελπιζω ο ντανι να βρει εναν τροπο να τον φερει και ο ροντο να ειναι το μπακ απ του biggrin.gif
B for Basketball
QUOTE(Ginobili @ Sep 11 2007, 16:41 ) *
Δεν ξέρω..Εσύ το ξέρεις??? Δεν θα το μάθουμε ποτέ....Ίσως να είχανε πάρει λιγότερα...
Υποτίθεται ότι οι Σπέρς παίζουνε κοντρόλ μπάσκετ,άνοστο,αυστηρά πειθαρχημένο,χωρίς ομορφιά,χωρίς θέαμα,...με πολύ δυνατές άμυνες..κοινώς...Ευρωπαικό μπάσκετ.....και διερωτάται κανείς...Τι δουλειά έχει με αυτούς ο Πάρκερ??? Πως γίνεται να είναι αυτός ο βασικός play maker εδώ και 4 χρόνια,πως γίνεται να παίζει στα play offs 44' μ.ο...??? Τι σχέση έχει ο Πάρκερ με το Ευρωπαικό μπάσκετ...??? Αν μου τα απαντήσεις αυτά...θα καταλάβεις γιατί οι "συντηριτικοί" Σπέρς..έχουν έναν play maker τύπου Πάρκερ...και όχι έναν play maker σαν τον Σάρας....

ναι πιστευω οτι θα το παιρνανε οι σπερς διοτι ο σαρας και μαγκες θα εκανε τους συμπαιχτες του με τις ασσιτς και θα εβαζε τους πονους που χρειαζεται .

δεν εδωσε ο παρκερ το πρωταθλημα...ηταν απλα ενας κρικος σε μια καλοδουλεμενη ομαδα που οπως ειπες και μονος σου "κοντρόλ μπάσκετ,άνοστο,αυστηρά πειθαρχημένο,χωρίς ομορφιά,χωρίς θέαμα,...με πολύ δυνατές άμυνες..κοινώς...Ευρωπαικό μπάσκετ"

τι σχεση εχει με το ευρωπαικο μπασκετ??
στην ευρωπη το εμαθε και απλα στο nba το εμπλουτισε...
panos75
Νομίζω το ότι ο Γιασικεβίτσιους δεν έπιασε στην Αμερική μας λέει περισσότερα για το ΝΒΑ παρά για την αξία του Λιθουανού.

Και ο νοών νοείτω. peace.gif
captain charisma
ο σαρας ειναι καλος μονο για την ευρωπη στο νβα μαλλον πηγε πολυ αργα και δεν επιασε.ενω ο παρκερ ειναι απο 21 ετων στο νβα και μπηκε σιγα σιγα στη φιλοσοφια του νβα και εφτασε μεχρι εχει που ειναι.ενω ο σαρας ειναι πιο αναρχο το στυλ του
Ginobili
QUOTE(B for Basketball @ Sep 11 2007, 16:51 ) *
ναι πιστευω οτι θα το παιρνανε οι σπερς διοτι ο σαρας και μαγκες θα εκανε τους συμπαιχτες του με τις ασσιτς και θα εβαζε τους πονους που χρειαζεται .

δεν εδωσε ο παρκερ το πρωταθλημα...ηταν απλα ενας κρικος σε μια καλοδουλεμενη ομαδα που οπως ειπες και μονος σου "κοντρόλ μπάσκετ,άνοστο,αυστηρά πειθαρχημένο,χωρίς ομορφιά,χωρίς θέαμα,...με πολύ δυνατές άμυνες..κοινώς...Ευρωπαικό μπάσκετ"

τι σχεση εχει με το ευρωπαικο μπασκετ??
στην ευρωπη το εμαθε και απλα στο nba το εμπλουτισε...

Ναι πολύ ευρωπαικό είναι το στυλ μπάσκετ του Πάρκερ...και το 2003 το ίδιο ήτανε..(Δεν εννοώ που το έμαθε...).
Κρίκος σε μία καλοκουρδισμένη μηχανή....μμμμμμ 39.gif Αν αυτή η καλοκουρδισμένη μηχανή δεν ξεκουρδίστηκε..με έναν σπαστικό μπουκαδόρο..που τρέχει σαν να του έχουν βάλει νεύτη...και δεν δίνει πάσα,παρά μόνο από το ένα χέρι στο άλλο...και μάλιστα ο Πόποβιτς τον εμπιστεύεται τόσο πολύ...μα τόσο πολύ αυτά τα 4 χρόνια....τι να πώ...???? blink.gif Που να είχαμε και τον Σάρας...!!!! 7 πρωταθλήματα θα είχαμε και όχι 4...
NBAholic
Ο Πάρκερ είναι ουσιαστικά ένας SG με καλή ντρίμπλα που του δόθηκε ρόλος PG και ανταποκρίθηκε εξαιρετικά (όπως ο Ντάνκαν είναι ουσιαστικά σέντερ που έπαιζε επί χρόνια πάουερ). Ο Σάρας είναι PG που οι ΝΒΑ ομάδες του, για κάποιο λόγο, ιδίως οι Πέισερς, τον χρησιμοποίησαν στο ρόλο ενός "Τσάρλι Μπελ" (μιας και είναι και επίκαιρο), δηλαδή ενός SG με καλή πάσα. Ο Σαρούνας υπερέχει σε σουτ από μακρινή απόσταση και πιθανώς και σε πάσα σε καταστάσεις 5 με 5, αλλά δεν έχει την ταχύτητα και την ευχέρεια στο μπάσιμο του Γάλλου. Θα έλεγα λοιπόν, ότι σαν PG ίσως να είναι πιο κατάλληλος, αλλά σαν παίκτη και καριέρα θα επιλέξω τον Πάρκερ, ο οποίος άλλωστε υπερέχει καθαρά σε ΝΒΑ καριέρα. Ίσως η διαφορά να μην είναι τόσο μεγάλη, γιατί ο Γιασικεβίτσιους είναι πλέον θρύλος της Ευρωλίγγας, ενώ ο Πάρκερ δεν μπορεί να ισχυρστεί κάτι τέτοιο, αλλά θα μεγαλώσει στο μέλλον, μιας και τους χωρίζουν και 6-7 χρόνια.
Das Kapital
Tony P γιατι τραγουδαει ωραια και εχει σουπερ γκομενα!!!

Περα απο αυτα τωρα ειναι καπως δυσκολο να συγκριθουν αλλα για αυτο ειμαστε εμεις εδω,ο καθενας εχει τη γνωμη του,οι ψηφοι χωριζονται βασικα σε αυτους που πιστευουν πως ο Σαρας ειναι μεγαλο μυαλο κερδισε τους Αμερικανους το 2004 και εχει παρει τοσες Ευρωλλιγες,απο την αλλη ειναι αυτοι που γουσταρουν το τρεξιμο και τη τρελα του Παρκερ αλλα πιστευω πως ο Γιασικεβιτσιους χανει στα σημεια γιατι ποτε δεν απεδειξε κατι στο ΝΒΑ σε αντιθεση με το Γαλλο που μονο ενα MVP κανονικης περιοδου του λειπει αλλα δε θα το παρει ποτε.
NBAholic
QUOTE
Νομίζω το ότι ο Γιασικεβίτσιους δεν έπιασε στην Αμερική μας λέει περισσότερα για το ΝΒΑ παρά για την αξία του Λιθουανού.


Επίσης, νομίζω ότι τα έως τώρα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μάς λένε περισσότερα για το πώς βλέπουν πολλοί το ΝΒΑ σε σχέση με την Ευρώπη κι όχι τον Πάρκερ με το Σάρας.
General
Αν και απεχθάνομαι τον αντιπαθή Parker, θεωρώ τη σύγκριση αστεία ανάμεσα σε έναν από τους πιο γρήγορους PG στο ΝΒΑ με το εκπληκτικό 55% (που δεν είχε άλλος PG στην σύγχρονη ιστορία), που είναι ο οργανωτής της πιο σύγχρονης δυναστείας του ΝΒΑ και NBA Finals MVP.. με έναν έξυπνο παίχτη, πολύ καλό σουτέρ, πασέρ, με λίγο ανώτερες του μετρίου οργανωτικές ικανότητες, μέτριας ταχύτητας (πολύ βασικό για το ΝΒΑ κι όχι τόσο για την Ευρώπη) που δε κατάφερε να πετύχει κάτι ιδιαίτερο ούτε όταν του δώθηκε η ευκαιρία στους pacers παρά τον αρκετό χρόνο που πήρε.

Ο λόγος που ο Saras φαίνεται στα ίδια επίπεδα με τον Γάλλο στο Eurobasket είναι το ότι το Ευρωπαικό μπάσκετ έχει περιοριστική δομή. Δηλαδή ο κάθε παίχτης αναγκαστικά θυσιάζει τις πρωτοβουλίες, περιόριζει τις ικανότητές του, παίζει αυστηρά συγκεκριμένο ρόλο στο παρκέ κι όλα αυτά για χάρη της ομαδικότητας. Αυτό φυσικά δεν είναι κακό, είναι απλά η Ευρωπαϊκή παιδεία. Και επειδή το θέμα πάει πιο βαθιά, είναι και μια αντανάκλαση της κοινωνίας αυτό. Δηλαδή η νοοτρόπια της καπιταλιστικής, ανταγωνιστικής Αμερικής που βασίζεται στο πως θα καταφέρει ένα άτομο μόνο του να πατήσει επι πτωμάτων και να φτάσει στη κορυφή φαίνεται και στο μπάσκετ που βασίζεται σε πολύ καλούς ατομιστές και 1οn1 καταστάσεις. Αυτό μπασκετικά κατα τη γνώμη μου έχει καλύτερο αποτέλεσμα γιατί μπορεί ένας παίχτης να δώσει το 100% της τέχνης του, να δοκιμάσει τα όρια του, να αναδειχθεί κτλ Ενώ στην Ευρώπη αν πας να κάνει κάτι παραπάνω μόνος θα σου κόψουν το κεφάλι και θα σε πουν ατομιστή. Πολύ λίγες οι εξαρέσεις πλέον όπως του Dirk που του έχουν δώσει το ελεύθερο να κάνει ότι θέλει όπως την εποχή του Γκάλη που ήταν ο μόνος στην ομάδα (μπορεί και στην Ευρώπη tongue.gif ) που μπορούσε crossover και reverse biggrin.gif

Κοιτάχτε ας πούμε την ελληνική ομάδα. Όλοι τους καλούτσικοι. Κανείς δε ξέρει ιδιαίτερα καλό μπάσκετ. Μέτρια τεχνική, μέτριο σουτ. Εκτός από τον Διαμαντίδη που το παλληκάρι μπορεί να ποστάρει να κάνει ρολλάρει κι από τις δυο μεριές, έχει 40%+ σε 3ποντα και είναι φοβερά ώριμος χωρίς να εκβίαζει σουτ και χωρίς να του φεύγει η μπάλα από τα χέρια όπως του Σπανούλη ή όπως τα airball του Παπαλουκά. Αποτέλεσμα: Βαράει 4-5 σουτ κατά μέσο όρο, σπάνια περνάει τους 10 πόντους και θυσιάζεται για την "ομαδικότητα" αντί να είναι η επιθετική αιχμή.

Τέσπα σόρρυ για τα πολλά λόγια και μη παίρνετε στραβά όσα λέω , ούτε το Διαμαντιδη συμπαθώ (αφού είμαι γαύρος tongue.gif ) oύτε τον Parker (και τους μισητούς spurs tongue.gif ).

Να περνάτε καλά , Peace!

ΥΓ. Και για να λέμε την αλήθεια, ο Σάρας είχε μια αξιοπρεπή πορεία στο ΝΒΑ. Στους Pacers σε 20 λεπτά πρόπερσι είχε 7ppg - 3apg και ήταν βασικότατο μέρος του rotation αφού ο Tinsley είναι σακάτης και έχανε συνέχεια αγώνες. Aν είχε μόνιμο χρόνο βασικού, θα έιχε πιθανόν κάπου 13/6 και θα ήταν αρκετά καλό για PG. Στους Warriors δεν έχεις ελπίδα να διακριθείς αν δεν είσαι μάυρος με άλμα πιθήκου και ταχύτητα τσίτα ή έστω λευκός 7footer με τα χέρια του Ζουρπένκο και ταχύτητας forward (=Biedrins)
reignman
Saras με διαφορα. το μονο λαθος του Saras ηταν οτι εφυγε πολυ αργα για NBA. πιθανοτατα λογο ηλικιας δε τον εμπιστευτηκαν.
Zmac
Παρκερ δαγκωτο για ΝΒΑ.Πολυ ευστοχος γρηγορος και εχει την ικανοτητα να γινεται ηγετης..Παντως δεν ειναι τοσο διορατικος οσο ο Sarunas
Achilleas13
Σιγουρα πλυ δυνατη αναμετριση και δυσκολευτηκα πολυ να ψηφισω

Καταρχας ειναι δυο απο τους κορυφαιους ευρωπαιους PG αν οχι οι 2 κορυφαιοι
Ο μεν παρκερ ειναι ενας παικτης με στοιχεια που δεν εχει ο Σαρας.Ειναι γρηγορος,πολυ πιο γρηγορος απο τον λιθουανο, κατι που τον διευκολεινει και στην διησδηση αλλα και στον εφνιδιασμο.Απο την αλλη αν και εχει βελτιωσει αρκετα το σουτ του υστερει σε σχεση με τον Σαρας.Επιπλεον δεν εχει τις ιδιες οργανωτικες ικανοτητες ιδιαιτερα σε σετ παιχνιδι
Οσο για τους τιτλους και την καριερα στον ΝΒΑ δε μου λενε τιποτα.Αν ο Σαρας ειχε παει νωριτερα στο ΝΒΑ και τον ειχαν εμπιστευτει εξαρχης οπως τον Παρκερ θα ειχε φτασει πολυ ψηλα

Αρα ψηφιζω Σαρας χωρις βεβαια να υποτιμω τον παρκερ
hagi
Ψήφισα Γιασικεβίτσιους γιατί πιστεύω ότι είναι καλύτερος point guard.Αυτό που λέμε άσσος.Ο Πάρκερ δε νομίζω ότι το έχει αυτό όσο ο Γιασικεβίτσιους.Επίσης ένα τεράσιο συν του Γιασικεβίτσιους είναι ότι βλέπει γήπεδο.Αυτό για έναν παίχτη είναι κορυφαίο..Όπως ο Παπαλουκάς.
Ginobili
Ο Τόνι Πάρκερ είναι καλύτερος για μένα.
Air Kef
Νομιζω το ειπες πιο πανω,και πολυ χαρακτηριστικο στυλ.Θα το λες συνεχως οποτε καποιος λεει πως προτιμαει Σαρας;
Ginobili
ναι
spysta
Σαρας .....ο ανθρωπος ειναι κομπιουτερας!!!
DimBog
Συμφωνω με spysta,ο ανθρωπος ειναι απλως computer!!
Απλως να εκοβε λιγο την γκρινια προς στους διαιτιτες...Στο eurobasket επειδη ημουν μεσα και ειδα ολα του τα παιχνιδια σε καθε φαση που δεν του αρεσε γκρινιαζε.
Green Warrior
Και εγώ είμαι υπερ της σολωμόντειας λύσης biggrin.gif

Ευρώπη: Σάρας

ΝΒΑ: Πάρκερ

Σαν καθαρός pg πάντως πιστεύω ότι είναι καλύτερος ο Σάρας σαν σκόρερ ο Πάρκερ οπότε σημειώσατε Χ icon_drunk.gif
mj23lbj23
Ρωτηστε τον Μπαρον Ντειβις να σας πει ποιος ειναι καλυτερος.
AZ1980
Φυσικά Σάρας. Αν είχε τον Σάρας η Εθνική Γαλλίας θα κατάφερνε να ολοκληρώσει επιτέλους μια διοργάνωση χωρίς να προκαλέσει γέλιο με την ηττοπάθεια και την ανωριμότητά της. Ο Τόνι Πάρκερ είναι απλά ένας πολύ πολύ γρήγορος γκαρντ. Ο Γιασικεβίτσιους είναι ένα ιερό τέρας του αθλήματος, από τους μεγαλύτερους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών. Αφήστε τα στατιστικά και τα περί ΝΒΑ και Ευρώπης, στο άθλημα που λέγεται μπάσκετ η συγκεκριμένη σύγκριση μάλλον ιερόσυλη είναι. Επίσης να πω πως διαφωνώ με το να τοποθετείται το ΝΒΑ και η παρουσία κάποιου παίκτη σε αυτό ως το απόλυτο κριτήριο για την αξιολόγηση κάποιου παίκτη. Θεωρώ τους περισσότερους από τους περιβόητους και από πολλούς πολυαγαπημένους κανονισμούς του αστείους και αντιμπασκετικούς, απλά εμπορικά τρικ στην υπηρεσία του κενού από ουσία θεάματος.
enypnio
Καλά άμα καταφέρει ο Σάρας να προσαρμοστεί τελείως και στον Παναθηναϊκό χωρίς να καθαρίσει τον Ομπράντοβιτς η έστω τον Ιτούδη, όχι μόνο με τον Πάρκερ δεν θα συγκρίνεται.

θα είναι απλά φακίρης, και τέρας υπομονής biggrin.gif
Kafromania
SAROUNAS ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.Ειναι μακραν καλυτερος και ως playmaker αλλα και ως σκορερ αφου εχει αγωνιστει και στην Ευρωπη και στην Αμερικη και εχει δειξει τις ικανοτητες του.Και ο PARKER ομως εχει βελτιωθει αρκετα τον τελευταιο καιρο.Δεν πιστευω ομως οτι θα ξεπερασει τον SARAS.Ειναι τυχερος ο Παναθηναικος που εχει στο ροστερ του ενα τετοιο πολυεργαλειο αλλα και το ελληνικο πρωταθλημα.

Οποτε εγω ψηφιζω SARAS. 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

SARAS 4 EVER!!
jimol34
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι η ιεροσυλία. Μιλάμε για τον MVP των τελικών ΝΒΑ του 2007. Ο Σάρας είναι θρύλος για το ευρωπαϊκό μπάσκετ αλλά ο Πάρκερ έχει δείξει ποιος έιναι στην Αμερική. Και δεν μπορώ να δεχθώ ότι το επίπεδο της Ευρώπης είναι ισάξιο ή ανώτερο του αντίστοιχου στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.
'Οσο για τις εθνικές, τι παίκτες έχει δίπλα του ο Σάρας και τι ο Τόνι.
McRae
Προς ΑΖ1980

Θεωρεις καποιον απο τους εν ενεργεια ασσους στο ΝΒΑ ανωτερους η ισαξιους του Σαρας στο "αθλημα μπασκετ"?Γιατι αν χαρακτηριζεις ιεροσυλια μονο και μονο την συγκριση του με εναν απο τους τοπ 10 πλει μεικερ(στο ΝΒΑ) φανταζομαι η απαντηση θα ειναι αρνητικη...
mj23lbj23
QUOTE(McRae @ Nov 23 2007, 21:49 ) *
Προς ΑΖ1980

Θεωρεις καποιον απο τους εν ενεργεια ασσους στο ΝΒΑ ανωτερους η ισαξιους του Σαρας στο "αθλημα μπασκετ"?Γιατι αν χαρακτηριζεις ιεροσυλια μονο και μονο την συγκριση του με εναν απο τους τοπ 10 πλει μεικερ(στο ΝΒΑ) φανταζομαι η απαντηση θα ειναι αρνητικη...

Aκου ονοματα.Στηβ Νας ,Τζεισον Κιντ,Μπαρον Ντειβις(συμπαιχτης του στο Γλολντεν Στειτ).Μπιλαμπς,Ντερον Γουιλιαμς,Κρις Πολ.Ο γιασηκεβιτσιους ειναι μια τριχα απο τα .....Θα μας τρελανεται καλος παιχτης αλλα τι να συγκρηνω για παραδειγμα τον θρυλικο Τζεισον Κιντ με τον Γιασικεβιτσιους.Δεν πατε καλα μου φαινεται.
morfi
QUOTE(AZ1980 @ Nov 23 2007, 21:00 ) *
Θεωρώ τους περισσότερους από τους περιβόητους και από πολλούς πολυαγαπημένους κανονισμούς του αστείους και αντιμπασκετικούς, απλά εμπορικά τρικ στην υπηρεσία του κενού από ουσία θεάματος.

Τι σχέση έχουν οι κανονισμοί με την παρούσα σύγκριση ;

ΒΤW εγώ θεωρώ το Ευρωπαικό μπάσκετ φασιστικό.

QUOTE(McRae @ Nov 23 2007, 21:49 ) *
μπασκετ"?Γιατι αν χαρακτηριζεις ιεροσυλια μονο και μονο την συγκριση του με εναν απο τους τοπ 10 πλει μεικερ(στο ΝΒΑ) φανταζομαι η απαντηση θα ειναι αρνητικη...

Ο Πάρκερ δεν είναι ούτε μέσα στους 15 καλύτερους PG του ΝΒΑ (αν αυτό εννοείς).
mj23lbj23
Και παλι ουτε απο τον Παρκερ ειναι καλυτερος.
McRae
αποψεις ειναι αυτες αλλα απορω ποιους εκτος απο τους προφανεις που αναφερει και ο mj23lbj23 θεωρεις σαφως ανωτερους του Παρκερ..Τον Μο Γουιλιαμς και τον Ταιρον Λου?Εναν εναν να παρεις τους starting pg ολων των ομαδων 15 καλυτεροι του TP δεν βγαινουν...
morfi
QUOTE(McRae @ Nov 23 2007, 22:07 ) *
Τον Μο Γουιλιαμς

Ο Μορίς Γουίλλιαμς είναι απο τους καλύτερους και πιο ολοκληρωμένους PG στον κόσμο.

QUOTE(McRae @ Nov 23 2007, 22:07 ) *
Εναν εναν να παρεις τους starting pg ολων των ομαδων 15 καλυτεροι του TP δεν βγαινουν...

Θα προτιμήσω τον Φέλτον, τον Μπίμπι, τον Κασέλ, ακόμη και τον Καλντερόν από τον Πάρκερ.
Flash
QUOTE
Ο Πάρκερ δεν είναι ούτε μέσα στους 15 καλύτερους PG του ΝΒΑ (αν αυτό εννοείς).


blink.gif blink.gif blink.gif
Καλά Morfius με συγκλόνισες πάλι. Σεβαστή φυσικά η άποψη σου αλλά από περιέργεια θα ήθέλα να γράψεις 15 ονόματα PGs που αγωνίζονται φέτος στο ΝΒΑ και ξεπερνούν σε συνολική αγωνιστική αξία των Πάρκερ.

QUOTE
ΒΤW εγώ θεωρώ το Ευρωπαικό μπάσκετ φασιστικό.


blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι εννοείς πως υπάρχει μια κυριαρχία του μπάσκετ των προπονητών που κατα τη γνώμη σου κάνει τους παίκτες να είναι "πειθήνια στρατιωτάκια" του εκάστοτε κόουτς. Πέρα από το ότι δε συμφωνώ με την απόδοση πολιτικών χαρακτηρισμών σε αθλήματα (υποθέτω φυσικά ότι καθ'υπερβολή το ανέφερες) αν το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι φασιστικό με αυτή τη λογική τότε το NCAA τι είναι;
Αν εννοείς κάτι διαφορετικό αποσαφήνισε σε παρακαλώ.


QUOTE
Ο Γιασικεβίτσιους είναι ένα ιερό τέρας του αθλήματος, από τους μεγαλύτερους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών.

QUOTE
Ο γιασηκεβιτσιους ειναι μια τριχα απο τα .....

Ξαναλέω, σεβαστή η γνώμη του καθενός αλλά προσέξτε λίγο την εμφατικότητα των χαρακτηρισμών σας. Ειδικά όταν είναι προσβλητικοί. peace.gif

Στο θέμα του τόπικ δεν παίρνω θέση γιατί πιστεύω ότι πρόκειται για τελείως διαφορετικό είδος παιχτών που δεν επιδέχονται σύγκριση. Όπως λένε και οι ίδιοι οι Αμερικάνοι "you can't compare apples and oranges"
morfi
QUOTE(Flash @ Nov 23 2007, 22:28 ) *
blink.gif blink.gif blink.gif
Καλά Morfius με συγκλόνισες πάλι. Σεβαστή φυσικά η άποψη σου αλλά από περιέργεια θα ήθέλα να γράψεις 15 ονόματα PGs που αγωνίζονται φέτος στο ΝΒΑ και ξεπερνούν σε συνολική αγωνιστική αξία των Πάρκερ.

Αν και το βρίσκω ανούσιο :
(Η σειρά των παικτών είναι τυχαία)
1) Kιντ 2) Ν. Γουίλλιαμς 3) Νας 4) Πολ 5) Μπίλαμπς 6)Χάινριχ 7) Τ.Ζ Φορντ 8) Καλντερόν 9) Αντρέ Μίλλερ 10) Μάρμπερι (αν και ηττοπαθής πιστεύω πως καταλαβαίνεις την αξία του) 11) Μο Γουίλλιαμς (εξηγώ πιο πάνω), 12) Μπαρόν Ντέιβις 13) Σαμ Κασσέλλ 14) Μπίμπι 15) Αρίνας (αν και για μένα δεν είναι καθαρός PG)

Και αφήνω κανα-δυό έξω...

QUOTE(Flash @ Nov 23 2007, 22:28 ) *
blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι εννοείς πως υπάρχει μια κυριαρχία του μπάσκετ των προπονητών που κατα τη γνώμη σου κάνει τους παίκτες να είναι "πειθήνια στρατιωτάκια" του εκάστοτε κόουτς. Πέρα από το ότι δε συμφωνώ με την απόδοση πολιτικών χαρακτηρισμών σε αθλήματα (υποθέτω φυσικά ότι καθ'υπερβολή το ανέφερες) αν το ευρωπαϊκό μμπάσκετ είναι φασιστικό με αυτή τη λογική τότε το NCAA τι είναι;

Αν εννοείς κάτι διαφορετικό αποσαφήνισε σε παρακαλώ.

Καταρχάς παραδέχομαι πως ήμουν λιγουλάκι υπερβολικός. Δεν το πιστεύω 100% αλλά όπως είπες και εσύ : "Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι εννοείς πως υπάρχει μια κυριαρχία του μπάσκετ των προπονητών που κατα τη γνώμη σου κάνει τους παίκτες να είναι "πειθήνια στρατιωτάκια" του εκάστοτε κόουτς. ". Σωστά φαντάστηκες. wink.gif
kemp
αμα ψαχναμε τον πιο overated ,ο σαρας σιγουρα θα τον κερδιζε τον παρκερ.
μιλατε για τον δικτατορα του ευρωπαικου μπασκετ ,εχετε συνειδητοποιεισει τι συμπαιχτες ειχε στη μακαμπι.και το χαριση να εβαζες play θα επαιρνε 4 και οχι 3 ευρωπαικα.
Ο τεραστιος παγκος που εφαγε sto nba δειχνει την εξαρτηση του απο τους κυριαρχικους συμπαικτες που χρειαζεται για να κανει τα ΄΄οργια΄΄ του

ΚΑΙ οταν μιλατε για τους κορυφαιους pg στο NBA παρακαλω μη ξεχνατε τον white chocolate 77.gif
captain charisma
ρε σεις ο παρκερ μονο καλο drive εχει τπτ παραπανω απο σουτ ειναι για τα πανηγυρια ο τυπος ουτε οργανωτης δεν ειναι οι κιντ νας γουιλιαμς αρινας και αλλοι 4-5 ειναι ανωτεροι του.πολυ υπερτιμημενος ειναι ο παρκερακος.φταιει που εχουν ντανκαν στο σαν αντονιο και κανει μαγκες παικτες σαν το τζινομπιλι το παρκερ το μποουεν τον φινλει και τους αλλους.αμα δεν ηταν ο ντανκαν ο παρκερ και ο μανου πρωταθλημα θα βλεπανε μονο στα τρελα τους ονειρα...
παντα φιλικα icon_wave.gif
mj23lbj23
Ναι το ειπα για να καταλαβαιτε οτι τα εχεται ισοπεδωσει ολα.Δεν με ενδιαφερει τι εκανε με την Μακαμπι εδω μηλαμε για NBA αν θες συγκρηνε τον με ευρωπαιους point guard με τον Τζορτζεβιτς για παραδειγμα.Ας το με τους Nbaer μην τον συγκρηνεις.Ειναι χηλιομετρα πισω.
morfi
QUOTE(mj23lbj23 @ Nov 23 2007, 22:56 ) *
Ναι το ειπα για να καταλαβαιτε οτι τα εχεται ισοπεδωσει ολα.


QUOTE(mj23lbj23 @ Nov 23 2007, 22:56 ) *
Ας το με τους Nbaer μην τον συγκρηνεις.Ειναι χηλιομετρα πισω.

Μαζί με αυτούς τα ισοπεδώνεις και εσύ όλα.
mj23lbj23
QUOTE(morfi @ Nov 23 2007, 22:59 ) *
Μαζί με αυτούς τα ισοπεδώνεις και εσύ όλα.

Δεν ισοπεδωνω τιποτα εγω αυτο πηστευω.
kostasvc15
QUOTE(morfi @ Nov 23 2007, 20:37 ) *
Αν και το βρίσκω ανούσιο :
(Η σειρά των παικτών είναι τυχαία)
1) Kιντ 2) Ν. Γουίλλιαμς 3) Νας 4) Πολ 5) Μπίλαμπς 6)Χάινριχ 7) Τ.Ζ Φορντ 8) Καλντερόν 9) Αντρέ Μίλλερ 10) Μάρμπερι (αν και ηττοπαθής πιστεύω πως καταλαβαίνεις την αξία του) 11) Μο Γουίλλιαμς (εξηγώ πιο πάνω), 12) Μπαρόν Ντέιβις 13) Σαμ Κασσέλλ 14) Μπίμπι 15) Αρίνας (αν και για μένα δεν είναι καθαρός PG)

Ποιος ειναι ο Ν.Γουιλλιαμς;;;Μηπως εννοεις καποιον αλλον...;Σκαλωσα τωρα rolleyes.gif
QUOTE(morfi @ Nov 23 2007, 20:37 ) *
Και αφήνω κανα-δυό έξω...

Τζεισον Τερυ,Ραφελ Αλστον
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.