Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέο θλιβερό γεγονός!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Live strong
Για μια ακόμα φορά το γεγονός ενός αιφνίδιου θανάτου ταράζει τα νερά του αθλήματος…

Παραθέτω πιο κάτω το άρθρο από το basketblog

Η Ολύμπια Λάρισας από χθες το βράδυ θρηνεί το χαμό ενός 16χρονου αθλητή της, του Χρήστου Κατσικούλη. Ο νεαρός μπασκετμπολίστας το απόγευμα της Δευτέρας πήγε στο γήπεδο για να κάνει αυτό που αγαπούσε περισσότερο, η καρδιά του όμως τον πρόδωσε και άφησε την τελευταία του πνοή στο παρκέ, χωρίς κανείς να προλάβει να αντιδράσει. Συγκλονισμένοι οι ιθύνοντες της Ολύμπια προσπαθούν να συνέλθουν από το σοκ και παράλληλα να σταθούν στο πλευρό της οικογένειας του νεαρού.
kop-13
Αμάν...καλά 16 κ έμεινε απο καρδιά?
Οι εξετάσεις του πως κ δεν είχαν δείξει τίποτα???

R.I.P.
Live strong
Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο περιστατικό, εύχομαι όμως να είναι το τελευταίο.
Έχουμε ξανακάνει και στο παρελθόν ανάλογες συζητήσεις οι οποίες δεν οδηγούν πουθενά.
Μπορεί να έγιναν εξετάσεις, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν ένα πρόβλημα που δεν φαινόταν από απλές εξετάσεις που μπορεί να είχε κάνει το παιδί και να ήθελε πιο εξειδικευμένες. Πολλές φορές, ένα απλό καρδιογράφημα δεν δείχνει τίποτα. Χρειάζονται υπέρηχοι, και triplex κλπ.
karlito1976
δεν νομιζω να εμεινε απο καρδια.Επεσε χτυπησε και του γυρισε η γλωσσα ρε παιδια
Live strong
QUOTE(karlito1976 @ Feb 13 2007, 01:33 PM) *
δεν νομιζω να εμεινε απο καρδια.Επεσε χτυπησε και του γυρισε η γλωσσα ρε παιδια


Το άρθρο λέει ότι τον πρόδωσε η καρδιά του. Τώρα αν ξέρεις κάτι πάρα πάνω, ότι ήταν ατύχημα δηλαδή, τι να πω… η κακιά η ώρα!!!
Air Kef
Ελπιζω να ηταν μια κακη παρένθεση για το basketblog.
Ατυχημα 100%.

Το αρθρο της Ελευθεριας(η εγγυροτερη και παλαιοτερη εφημεριδα της Λαρισας):

QUOTE
ΕΠΑΙΖΕ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ - 15χρονος ξεψύχησε στο παρκέ!

Την τελευταία του πνοή άφησε χθες στο γήπεδο, ένας 15χρονος αθλητής του παιδικού τμήματος της «Ολύμπια» Λάρισας, την ώρα της προπόνησης στο γυμναστήριο του 7ου Γυμνασίου Λάρισας (στο οποίο και φοιτούσε) στη συνοικία «Τούμπα». Πρόκειται για τον Χρήστο Ελ. Κουτσικούλη, ο οποίος μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας όπου απλώς διαπιστώθηκε ο θάνατός του. Το παιδί, σύμφωνα με πληροφορίες, μπήκε να παίξει στην αλλαγή των τμημάτων της προπόνησης και ενώ βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο, παραπάτησε, έπεσε προς τα πίσω με το κεφάλι και αμέσως του «γύρισε» προς τα μέσα η γλώσσα. Μάταια ο προπονητής προσπάθησε να του βγάλει έξω τη γλώσσα, ενώ ειδοποιήθηκε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ που μετέφερε τον νεαρό αθλητή στο Γενικό Νοσοκομείο. Εκεί οι γιατροί, διαπίστωσαν ότι δεν είχε καθόλου πίεση, ήταν κρύος και για μια ώρα προσπαθούσαν με καρδιαναπνευστικές κινήσεις να τον επαναφέρουν στη ζωή. Μάταια όμως, το άτυχο αγόρι είχε φύγει από τη ζωή. Το σώμα του μεταφέρθηκε στο νεκροτομείο για νεκροψία και νεκροτομή. Το τραγικό περιστατικό συνέβη περίπου στις 8 το βράδυ στο γυμναστήριο του 7ου Γυμνασίου, όπου γινόταν η προπόνηση του παιδικού τμήματος της «Ολύμπια». Σύμφωνα με παράγοντες της ομάδος που από την πρώτη στιγμή βρέθηκαν στο πλευρό του αθλητή και της οικογένειάς του, ο 15χρονος δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα υγείας καθώς είχε προσκομίσει και την ιατρική γνωμάτευση που απαιτείται. Οι γονείς του άτυχου Χρήστου συντετριμμένοι στο Νοσοκομείο δεν μπορούσαν να πιστέψουν το μοιραίο. Η οικογένεια έχει άλλα τρία παιδιά όλα κορίτσια.



Ανακοινωση της ΚΑΕ:

Η Ολύμπια ΓΕΛ και η Ολύμπια ΚΑΕ εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη τους για τον αιφνίδιο θάνατο του μαθητή Χρήστου Ελ Κουτσικούλη Εκφράζουν επίσης τα ειλικρινή τους συλλυπητήρια στην οικογένεια του αδικοχαμένου παιδιού και την αμέριστη συμπαράσταση στον βαθύτατο πόνο τους.
grigoris
Κρίμα το παιδί.......

Τα συλληπητήρια στην οικογένειά του και μακάρι να είναι το τελευταίο παρόμοι περιστατικό σε γήπεδο μπάσκετ αλλά και γενικότερα σε αθλητικό χώρο... sad.gif sad.gif sad.gif
Aristofanis
Θρήνος επικρατεί στη Λάρισα μετά τον ξαφνικό θάνατο του 14χρονου Χρήστου Κουτσικούλη, που υπέστη ανακοπή καρδιάς κατά τη διάρκεια της προπόνησης του παιδικού τμήματος της Ολύμπιας το απόγευμα της Δευτέρας.
ΠΗΓΗ: Sport.24

Κρίμα για το παιδί...Ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει


ΥΓ: Τελικά πόσο χρονών ήταν?
karlito1976
επεσε και του γυρισε η γλωσσα αλλα οπως και να εχει ειδα στις 5.00 την κηδεια του και ηταν φοβερο.Υγεια παιδια πανω απο ολα.
carmelo
Πωπω ρε παιδια πολυ στεναχωρηθηκα....κριμα για αυτους που εμειναν πισω και τον θρηνουν.... sad.gif
Air Kef
Ειναι οσο λεει η Ελευθερια. 15 χρονων.Α Λυκειου.

Λογικα θα κρατηθει 1 λεπτού σιγη σε ολα τα γήπεδα στην Λαρισα το Σαββατοκύριακο και σίγουρα στο ματς Ολυμπια - Αρης.
Igor
Σε ολα τα γηπεδα να κρατηθει, μεχρι και στο ντερμπι.

ΚΡΙΜΑ. R.I.P
mikri prasini ollandeza
Eγώ έμαθα από έγκυρη πηγή ότι έπαθε ανακοπή!Άρα ο γιατρός (ΑΝ υπήρχε στο γήπεδο) δε θα μπορούσε να κάνει τπτ...
ΚΡΙΜΑ!
dimitrisp
Κρίμα για αυτο το παιδι. Ελπιζω να κρατηθει το ΣΚ & να το θυμηθουνε........
Alexmei
R.I.P.
sofo4
sad.gif το άκουσα στις ειδήσεις και μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που μίλησε ο δημοσιογράφος για το περιστατικό λέγοντας ''εννοείται πως δεν υπήρχε γιατρός στο γήπεδο''- δηλαδή κάτι που είναι αυτονόητο να γίνει το θεωρούν δεδομένο πως δεν γίνεται.
Ανέφεραν και άλλο παρόμοιο γεγονός με γύρισμα της γλώσσας σε άλλο αθλητή αλλά εκείνος ήταν πιο τυχερός γιατί ο προπονητής του κατάφερε και τον επανέφερε.
τι να πώ ? κρίμα για το παιδί που χάθηκε έτσι σε μερικά λεπτά απο τη ζωή.
πρέπει οι γονείς να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους - να κάνουν κάτι- να απαιτήσουν να υπάρχει παρών γιατρός και σε προπόνηση και σε αγώνα για την ασφάλεια των παιδιών, εφόσον η πολιτεία και οι παράγοντες αδιαφορούν 68.gif διότι ποιός θα φέρει πίσω αυτό το παλληκάρι στην οικογένειά του ? sad.gif
Air Kef
Ωραια τα λες και έχεις πολυ δικιο,αλλα ποιος τα ακουει αυτα..

Εδω λεμε στους αγώνες που ειναι μια φορα την βδομαδα δν υπάρχει γιατρος,όχι στις προπονησεις που γινονται καθε μερα!

Για τους αγώνες ΠΡΕΠΕΙ να γινει υποχρεωτικη η παρουσια γιατρου απο την γηπεδούχο,απο την ομοσπονδια..

Για τις προπονησεις,μπορουν να κανουν κατι οι γονεις,απαιτώντας οπως ειπες γιατρο,αφου δν ειναι δυνατον να ελεγχονται οι προπονησεις απο την ομοσπονδια,εκτος αν κανουν καμια επιτροπη τυπου WADA και να σκανε μυτη εκει που δν τους περιμενεις..
sofo4
QUOTE(Air Kef @ Feb 14 2007, 01:39 PM) *
Ωραια τα λες και έχεις πολυ δικιο,αλλα ποιος τα ακουει αυτα..

Εδω λεμε στους αγώνες που ειναι μια φορα την βδομαδα δν υπάρχει γιατρος,όχι στις προπονησεις που γινονται καθε μερα!

Για τους αγώνες ΠΡΕΠΕΙ να γινει υποχρεωτικη η παρουσια γιατρου απο την γηπεδούχο,απο την ομοσπονδια..

Για τις προπονησεις,μπορουν να κανουν κατι οι γονεις,απαιτώντας οπως ειπες γιατρο,αφου δν ειναι δυνατον να ελεγχονται οι προπονησεις απο την ομοσπονδια,εκτος αν κανουν καμια επιτροπη τυπου WADA και να σκανε μυτη εκει που δν τους περιμενεις..


ας κάνουν την επιτροπή που λές -ας κάνουν κάτι τέλος πάντων και όχι μόνο λόγια- ohmy.gif
αλλά τι λέω- ξέχασα οτι ζούμε στην Ελλάδα που αν δεν θρηνήσει χιλιάδες θύματα μυαλό δεν βάζει
είδαμε και με τις σχολικές εκδρομές που χάθηκαν τόσα παιδιά κατά καιρούς - τι να συζητάμε τώρα sad.gif sad.gif
ίσως αν κάποιοι απο αυτούς τους υψηλά ιστάμενους χάσουν δικά τους παιδιά -ευαισθητοποιηθούν και κάνουν κάτι 68.gif
dizzy_fingers
Θυμάμαι που η γυμνάστριά μας στο λύκειο, με δική της πρωτοβουλία είχε αποφασίσει να μας μάθει τις πρώτες βοήθειες.
Δυστυχώς δε θυμάμαι πολλά πράγματα από τότε (χαζό-παιδί κι εγώ, ανυπομονούσα να βγώ έξω να παίξω μπάσκετ 40.gif ).

Αν στα σχολεία, ή έστω στις ομάδες αφιερωνόταν ένα δύωρο κάθε μήνα (ή 3μηνο ακόμα) στο να μαθαίνουν-υπενθυμίζουν τις τεχνικές των πρώτων βοηθειών, πόσα τέτοια συμβάντα θα είχαν αποτραπεί?

Καλό είναι να υπάρχει πάντα γιατρός, αλλά από τους τουλάχιστον 30 ανθρώπους που υπάρχουν σε ένα ματς, ένας μόνο να γνωρίζει τα βασικά μπορεί να κάνει τη δουλειά του γιατρού στα κρίσιμα λεπτά μέχρι να διακομιστεί ο τραυματίας στο νοσοκομείο.

Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι ίσως πρέπει να ποστάρουμε ένα τέτοιο βοήθημα στο tips n' tricks και να το πινάρουμε.
Θα μιλήσω με τον tsops...
trefoil 13
Κρίμα... sad.gif
liolias
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Feb 13 2007, 11:51 PM) *
Eγώ έμαθα από έγκυρη πηγή ότι έπαθε ανακοπή!Άρα ο γιατρός (ΑΝ υπήρχε στο γήπεδο) δε θα μπορούσε να κάνει τπτ...
ΚΡΙΜΑ!


Δυστηχως γιατροι δεν υπαρχουν σε μεγαλες κατηγοριες θα υπαρχουν στα παιδικα.....
mikri prasini ollandeza
ελα μου ντε?!
Και δε λέμε για προπονήσεις γιατί αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός....!
Air Kef
Τι εννοεις μεγάλες κατηγορίες;;


Το ειχα ξαναπει την προηγουμενη φορα,στις Κυκλάδες,οσο επαιζα εγώ,η γηπεδούχος ομάδα πάντα φροντιζε να υπάρχει γιατρός την ώρα του αγώνα με 20-30 ευρώ αντιτιμο ανα αγώνα..
liolias
Σε Α2 πχ.
kostasvc15
QUOTE(Air Kef @ Feb 17 2007, 02:22 PM) *
Το ειχα ξαναπει την προηγουμενη φορα,στις Κυκλάδες,οσο επαιζα εγώ,



Επαιζες κυκλαδες;;;!!!Που στη Συρο;
whitewoolf
Παιδια καλησπέρα.
Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο forum και ομολογω οτι μολις σημερα το ανακαλυψα.
Συγνωμη που επαναφερω ενα τοσο θλιβερο θεμα αλλα εχω και εγω ενα παιδι 15 χρονων που ασχολειται με το μπασκετ εδω και επτα χρονια. (Σημειωστε οτι το μπασκετ ειναι οικογενειακη μας υποθεση αν και ο υποφαινομενος δεν καταφερε να προχωρησει. Δυστυχως άλλα τα χρόνια τοτε.)
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Αυτο το παιδι για να παιζει στην οποιαδηποτε ομαδα, θα επρεπε να εχει δελτιο. Σωστα; Σωστα.
Αυτο το δελτιο πρεπει καθε χρονο να το σφραγιζει και να το υπογραφει, αφου πρωτα ελεγξει τον αθλητη, καποιος γιατρος ή καποιο νοσοκομειο. Σωστά; Σωστα.
Το δελτιο του παιδιου ειχε ελεγχθει απο καποια αρμοδια υγειονομικη αρχη;;; Ειχαν κανει τις απαραιτητες για το μπασκετ και γενικα για καθε αθλημα εξετάσεις;;;;;;
Πόσοι απο εσας (Μιλαω για μινι-παμπαιδικο-παιδικο-εφηβικο) εχουν περασει γιατρους με ευθυνη και μεριμνα του συλλογου τους οπως ΡΗΤΑ οριζει ο αθλητικος νομος;;;;
Μηπως εμεις οι γονεις πρεπει σιγα σιγα εφ΄οσον τα παιδια μας ασχολουνται με οποιοδηποτε αθλημα, πρεπει να ρηξουμε και μια ματια στον αθλητικο νομο για να ξερουμε τα δικαιωματα μας αλλα και τις υποχρεωσεις των συλλογων;;;
Μηπως πρεπει να ανοιξουμε και κανενα σχετικο topic;;;;
Περιμενω τισ σκεψεις και τις ιδεες σας.
Zmac
QUOTE(whitewoolf @ Mar 31 2007, 08:01 PM) *
Μηπως πρεπει να ανοιξουμε και κανενα σχετικο topic;;;;
Περιμενω τισ σκεψεις και τις ιδεες σας.


Κατα τη δικη μου αποψη ενα τετοιο topic μονο καλο θα εκανε οποτε αν συμφωνουν οι Moderators γιατι οχι?
kostasvc15
Καλως ηρθες και καλα ποστ!
Δεν εχω να πω και πολλα πανω σε αυτο το θεμα αλλα πιστευω πως και οι γονεις εχουν ευθυνη και ισως πρεπει οι ιδιοι να πηγαινουν τα παιδια τους για εξετασεις για καλο και για κακο!
Εγω για να βγαλω δελτιο επρεπε να παω σε γιατρο,πηγα και αφου με ηξερε ο γιατρος επειδης ειχα ξαναπαει παλιοτερα για αλλο λογο μου εβαλε απλως μια σφραγιδα και ολα οκ!
whitewoolf
Φιλε kostasvc15 εχεις απολυτο δικιο.
Και εγω οταν εγραψα τον γυιο μου πηγα ο ιδιος και πηρα χαρτι γιατρου. Φυσικα πηγα σε παιδιατρο. Μιλαμε για παιδι 12 χρονων οταν υπεγραψε το δελτιο του.
Οι ομαδες ομως δεν θα επρεπε να εχουν συνεργασια με ειδικους αθλιατρους και οχι οπως εγω, αλλα και τοσοι αλλοι γονεις, να πηγαινουμε σε παιδιατρο, παθολογο τις περισσοτερες φορες;;;;
Δεν θα επρεπε οι εξετασεις να ειναι ειδικες και οχι γενικές;;;
Ή μηπως αυτο δεν συμφερει οικονομικα τους συλλογους και γι΄αυτο το λογο δεν το κανουν;;;
kostasvc15
Τα οικονομικα ειναι σιγουρα ενας λογος,ειδικα σε ομαδες της επαρχιας οπως η ομαδα οπου ειμαι(της Παρου),αλλα και παλι νομιζω υπαρχουν λιγοι αθλιατροι στη Ελλαδα ωστε να εχουν οι ομαδες δικο τους αθλιατρο για ειδικες εξετασεις.
kolossos
Μεγάλο θέμα θίγεις τώρα... Εγώ είμαι 18 αλλά ακόμα παίζω με το δελτίο που είχε υπογράψει ο παιδίατρος όταν ήμουν 10...
whitewoolf
QUOTE(kostasvc15 @ Mar 31 2007, 05:48 PM) *
Τα οικονομικα ειναι σιγουρα ενας λογος,ειδικα σε ομαδες της επαρχιας οπως η ομαδα οπου ειμαι(της Παρου),αλλα και παλι νομιζω υπαρχουν λιγοι αθλιατροι στη Ελλαδα ωστε να εχουν οι ομαδες δικο τους αθλιατρο για ειδικες εξετασεις.



Δεν εννουσα να εχουν δικο τους αθλιατρο, αλλα να εχουν συνεργασια με καποια διαγνωστικα κεντρα που να διαθετουν ειδικους γιατρους (αθλιατρους).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.