Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οι 10 καλύτεροι παίχτες ever
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
NBAholic
Μιας και το τόπικ περί των 10 καλύτερων τωρινών παιχτών είναι φλέγον και μερικοί προσπαθούν να επεκταθούν και πιο πέρα, κάντε το εδώ!

Προσωπικό τοπ-10, μετά κατατάξεως:

Τσάμπερλεν
Τζόρνταν
Ράσελ
Τζαμπάρ
Μάτζικ
Μπερντ
Ρόμπερτσον
Γουεστ
Σακίλ
Ολάζουον

Για λίγο εκτός:

Έρβινγκ
Καρλ Μαλόουν
Μπέιλορ
Μόουζες Μαλόουν

Τα σχόλια που μπορούν να γίνουν είναι πάρα πολλά. Εγώ τα συνόψισα στο "τα πάντα πληρόν" τόπικ του ΕΣΚΑ!
merlin1
Mania na les anekdota!!! dil o sakil ine kaliteros tu moses h tu nabarxu??????? 68.gif
NBAholic
Αναφέρομαι σε καριέρες! Δε με ενδιαφέρει πόσο καλός ήταν ένας παίχτης μόνο μια συγκεκριμένη περίοδο. Ο Ρόμπινσον μπορεί να έχει περισσότερο μπασκετικό ταλέντο, να ήταν πιο πολυδιάστατος, κτλ, αλλά τα όσα έχει πετύχει στην καριέρα του απέχουν πολύ από του Σακίλ.

-3 πρωταθλήματα σερί και άλλοι 2 τελικοί σαν το Νο1 της ομάδας του ο ένας, 2 πρωταθλήματα σαν συμπλήρωμα ο άλλος.

-26.6 πόντοι και 12.5 ριμπάουντ μέσοι όροι πλέι οφ ο ένας, 18.1 πόντοι και 10.9 ριμπάουντ στα πλέι οφ ο άλλος.

-2 φορές πρώτος σκόρερ και 9 φορές πιο εύστοχος εντός παιδιάς ο ένας, 1 φορά πρώτος σκόρερ, 1 φορά πρώτος ριμπάουντερ, 1 φορά πρώτος μπλοκέρ ο άλλος.

Ο Μόουζες ήταν στο επίπεδο του Σακίλ στην κορυφή του (γι'αυτό και τον έβαλα μόλις λίγες θέσεις πιο κάτω), αλλά η κορυφή του δεν κράτησε τόσο όσο του χοντρού.
Σταματήστε να βλέπετε στο Σακίλ μόνο τα κιλά του και εκτιμήστε επιτέλους το τι πέτυχε από ιστορικής άποψης.
Alexmei
εγώ δεν ξέρω στ' αλήθεια γιατί έχουν περάσει τόσοι πολλοί καλοί!


θα βάλω την γνώμη μου:

Jordan
Bird
Shakil
Dareem
Champerlain
Majic Johnson
Cher Charles
Robertson
West
dizzy_fingers
QUOTE(NBAholic against fat guys)
δεν κράτησε τόσο όσο του χοντρού.

QUOTE(NBAholic in love with Shaq)
Σταματήστε να βλέπετε στο Σακίλ μόνο τα κιλά του και εκτιμήστε επιτέλους το τι πέτυχε από ιστορικής άποψης.

tongue.gif biggrin.gif

Πάντως, φέτος δε νομίζω πως ισχύει τόσο το επιχείρημα των Shaq haters (υπάρχουν και τέτοιοι huh.gif?) για τα κιλά του, καθώς είναι αδυνατισμένος εμφανώς!
Αυτό φαίνεται και στη ζυγαριά και στο παιχνίδι...

Εγώ όταν κατασταλάξω στο ποιό είναι το κριτήριο για τον καλύτερο όταν κάνουμε διαχρονικές συγκρίσεις, θα βγάλω την δεκάδα μου.
Μέχρι τότε, θα είναι η ίδια με τη δικιά σου. biggrin.gif
Ίσως θα έβαζα κανέναν Κούζι (στη θέση του Ρόμπερτσον tongue.gif) και Μάικαν για τον αντίκτυπό τους στο παιχνίδι ...

Α, τον West γιατί τον έβαλες σε τόσο ψηλή θέση?
NBAholic
QUOTE
Πάντως, φέτος δε νομίζω πως ισχύει τόσο το επιχείρημα των Shaq haters (υπάρχουν και τέτοιοι ?) για τα κιλά του, καθώς είναι αδυνατισμένος εμφανώς!


Αν υπάρχουν Shaq-haters, λέει...Οι φανατικοί Κομπιιστές είναι αντιΣακιλικοί και θα επιμένουν πώς ο Σακίλ πήρε πρωταθλήματα μόνο με τον Κόμπι (σωστοί, αλλά απ'την άλλη, ο Κόμπι μόνο με το Σακίλ πέρασε τον πρώτο γύρο...), μερικοί άλλοι πάντα θα λένε ότι ο Σακίλ εκμεταλλεύεται τις διαστάσεις του και κυριαρχεί (αλλά δε θα εξηγήσουν ποτέ γιατί άλλοι γίγαντες και παιδοβούβαλοι (Όλιβερ Μίλερ, Ντάκγουορθ, Λόντερντεϊλ, κτλ), δεν έγιναν ποτέ Σακίλ, άλλοι θα λένε ότι εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη σέντερ, αγνοώντας ότι από άποψη κυριαρχίας, ήταν εξίσου καλός, ακόμη και εναντίον των κορυφαίων, κτλ.

QUOTE
Εγώ όταν κατασταλάξω στο ποιό είναι το κριτήριο για τον καλύτερο όταν κάνουμε διαχρονικές συγκρίσεις, θα βγάλω την δεκάδα μου.


Τα δικά μου κριτήρια είναι περίπου στο 60-40 (ατομικά-ομαδικά), σε συνδυασμό με τον ατομικό και ομαδικό ανταγωνισμό αντιστοίχως. Τη λίστα δεν τη σκέφτηκα τώρα. Έτσι ήταν πάνω-κάτω από το 2003-04 και δεν έχει μεταβληθεί έκτοτε.

QUOTE
Ίσως θα έβαζα κανέναν Κούζι (στη θέση του Ρόμπερτσον ) και Μάικαν για τον αντίκτυπό τους στο παιχνίδι ...


Δε θα συμφωνούσα να αντικατασταθεί ο Ρόμπερτσον απ'τον Κούζι. Ωστόσο, έχω τον Μπομπ στην 20άδα και ελάχιστα πιο κάτω το Μάικαν (τεράστια επιτεύγματα, αλλά χαμηλός ανταγωνισμός ακόμη...).

QUOTE
Α, τον West γιατί τον έβαλες σε τόσο ψηλή θέση?


9 τελικοί σε 14 χρόνια (κι αν εξαιρέσεις τη ρούκι χρονιά του, μαζί με άλλες 2 που ήταν τραυματίας και έχασε τα πλέι οφ (πονεμένη ιστορία οι τραυματισμοί του), έχεις πηλίκο 9 τελικών σε 11 χρόνια!). Μέχρι την κορύφωση του Τζόρνταν, ο Γουεστ ήταν ο μεγαλύτερος γκαρντ-σκόρερ στην ιστορία (ιδίως στα πλέι οφ) και πολύ μεγάλος αμυντικός (ακόμη και στα 35 του χρόνια, ήταν μέλος των καλύτερων αμυντικών πεντάδων). Και σουτέρ και πασέρ και ηγέτης κι ό,τι θες...Μόνο οι τραυματισμοί και οι ήττες σε τελικούς τον στιγμάτισαν (παρότι τελείωνε τους τελικούς ρουτινωδώς με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ μέσο όρο, κτλ...). Πρωτού ο Κόμπι θελήσει να συγκρίνει την καριέρα του στα σοβαρά με τον Τζόρνταν, πρέπει πρώτα να περάσει αυτήν του Γουεστ. Από άποψης κυριαρχίας στη ρέγκιουλαρ σίζον, ίσως τα καταφέρει. Αλλά το βρίσκω δύσκολο να κυριαρχήσει εξίσου στα πλέι οφ.
thrylos7
Τζέρι Γουέστ! Φοβερός μάνατζερ επίσης! Υπάρχει κάποιος άλλος στο ΝΒΑ που να τα κατάφερε σε τόσο μεγάλο βαθμό σε δύο τομείς; Όσους παίκτες - προπονητές θυμάμαι δε φτάνουν τα επίπεδά του. Ή μήπως τον έχω υπερτιμήσει στη νέα του δουλειά;

Το δύσκολο δεν είναι τόσο να επιλέξεις τους 10 αλλά να τους βάλεις στη σειρά.
Χαίρομαι που βλέπω τον Τσάμπερλεν πάνω από τον Τζόρνταν γιατί κι εγώ μάλλον εκεί είμαι...
Edit: για τη ψηφοφορία ε!
NBAholic
QUOTE
Τζέρι Γουέστ! Φοβερός μάνατζερ επίσης! Υπάρχει κάποιος άλλος στο ΝΒΑ που να τα κατάφερε σε τόσο μεγάλο βαθμό σε δύο τομείς; Όσους παίκτες - προπονητές θυμάμαι δε φτάνουν τα επίπεδά του. Ή μήπως τον έχω υπερτιμήσει στη νέα του δουλειά;


Έχεις δίκιο. Έχει φοβερό συνδυασμό καριέρας, μιας και οι περισσότεροι μεγάλοι παίχτες δεν έγιναν εξίσου μεγάλοι Gm's, προπονητές, κτλ. Συγκεκριμένα, από τους παίχτες της λίστας μου:

-Ο Μπέιλορ αναδείχθηκε φέτος GM της χρονιάς, αλλά στο παρελθόν είχε να επιδείξει φοβερές γκάφες και αποτυχίες.

-Ο Μπερντ πλησιάζει μάλλον περισσότερο απ'όλους. Καλός προπονητής, καλός πρόεδρος, αν και μερικές κινήσεις του έχουν αμφισβητηθεί.

-Ο Μάτζικ δεν είχε την υπομονή που χρειαζόταν για να γίνει καλός κόουτς.

-Ο Τζόρνταν χρεώθηκε την επιλογή του Κουόμε Μπράουν στο Νο1 του ντραφτ.

-Ο Ράσελ ήταν μάλλον καλός κόουτς, αλλά μερικές φορές υπερβολικά απαιτητικός.

Ο μόνος μεγάλος παίχτης που θυμάμαι να έγινε μεγάλος προπονητής ήταν ο Λένι Ουίλκενς (του οποίου βέβαια το ρεκόρ οφείλεται και στην αντοχή του στο χρόνο). Αλλά ο Γουεστ είναι ο μόνος που έχει το συνδυασμό "παίχτης-θρύλος--καλός προπονητής--διοικητικός-θρύλος). Ποιος θα καθόταν να αναστήσει τους Λέικερς μετά την απόσυρση του Μάτζικ; Ποιο κορόιδο θα ήθελε να αναλάβει διοικητικός της ομάδας-ανέκδοτο των Γκρίζλις; Ε, αυτός τα κατάφερε.
hellenic
Jordan
Bird
Chamberlain
Abdul-Jabbar
Magic
Robertson
Shaq
moses malone
Barkley
Karl Malone
morfi
Για μενα δεν υπαρχουν 10 παιχτες.Υπαρχει ενας.Ο Λαρι Μπερντ. 77.gif Ολοι οι αλλοι ειναι απο κατω...
Alexmei
QUOTE(morfi @ May 15 2006, 06:11 PM)
Για μενα δεν υπαρχουν 10 παιχτες.Υπαρχει ενας.Ο Λαρι Μπερντ.  77.gif Ολοι οι αλλοι ειναι απο κατω...
*



κοίτα γούστο ο τύπος........ εντάξει ο Μπέρντι Μπέρντι ήταν παιχτούρα αλλά από ότι δείχνει, σε όλα τα αθλήματα (τρέξιμο, μπάσκετ) θεωρήτε ο Τζόρνταν ο μεγάλος αρχηγός.
NBAholic
QUOTE
κοίτα γούστο ο τύπος........ εντάξει ο Μπέρντι Μπέρντι ήταν παιχτούρα αλλά από ότι δείχνει, σε όλα τα αθλήματα (τρέξιμο, μπάσκετ) θεωρήτε ο Τζόρνταν ο μεγάλος αρχηγός.


O Mπερντ είναι στο υψηλότερο σκαλί όσον αφορά την ηγεσία. Δε λέω ότι είναι άφταστος (θεωρώ στο ίδιο σκαλί και κάποιους ακόμη), αλλά είναι αξεπέραστος, δηλαδή δε θεωρώ κανέναν παίχτη μεγαλύτρο ηγέτη απ'ότι αυτός.

Τώρα, το ότι δεν ήταν αθλητικός, αυτό είναι άλλο θέμα. Μερικές φορές αναρωτιέμαι πόσο καλός θα ήταν αν ήταν αθλητικός, ανθεκτικός σε τραυματισμούς και διατηρούσε και την ιδιοφυία του.

Δεν είναι καθόλου περίεργο γούστο, Alex. wink.gif
Basketomania
Εννοειται πως δεν θα πρωτοτυπισω με τις επιλογες μου αλλα παρολα αυτα παραθετω κι εγω τους 10 κατα τη γνωμη μου καλυτερους (χωρις καταταξη)

Τζορνταν, Μπερντ, Ματζικ, Τσαμπερλειν, Τζαμπαρ, Ερβινγκ, Ροβερτσον, Γουεστ, Μπαρκλει και Αιβερσον (μη βαρατε αλλα μ'αρεσει πολυ ο κοντος)
merlin1
QUOTE(morfi @ May 15 2006, 08:11 PM)
Για μενα δεν υπαρχουν 10 παιχτες.Υπαρχει ενας.Ο Λαρι Μπερντ.  77.gif Ολοι οι αλλοι ειναι απο κατω...
*

/me proskinai ton larry 77.gif 77.gif shot.gif
thrylos7
QUOTE
Ο μόνος μεγάλος παίχτης που θυμάμαι να έγινε μεγάλος προπονητής ήταν ο Λένι Ουίλκενς (του οποίου βέβαια το ρεκόρ οφείλεται και στην αντοχή του στο χρόνο).

Κι εμένα αυτός μου ήρθε πρώτα στο μυαλό αλλά δεν ξέρω(και δε νομίζω) να έφτασε τα επίπεδα του West ως παίκτης. Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο κάτω.

Επίσης, δε θυμήθηκα τον Bird αλλά νομίζω πως θέλει ακόμα καιρό για να διεκδικήσει αυτόν τον άτυπο τίτλο.

Πιο είναι το πιο τρελό σουτ που έχει βάλει ο Λάρυ;
NBAholic
QUOTE
Κι εμένα αυτός μου ήρθε πρώτα στο μυαλό αλλά δεν ξέρω(και δε νομίζω) να έφτασε τα επίπεδα του West ως παίκτης. Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο κάτω.

Επίσης, δε θυμήθηκα τον Bird αλλά νομίζω πως θέλει ακόμα καιρό για να διεκδικήσει αυτόν τον άτυπο τίτλο.


Aνέφερα απλώς αυτούς που είναι κοντά...Ο Ουίλκενς ήταν καθαρά κατώτερος παίχτης και ο Μπερντ έχει χρόνια ακόμη μπροστά του.

QUOTE
Πιο είναι το πιο τρελό σουτ που έχει βάλει ο Λάρυ;


Πολλά υποψήφια. Ενδεικτικά, αναφέρω:

-Το τρελό φόλοου μετά από δικό του άστοχο σουτ στον πρώτο τελικό του 1981.

-Κάποια καλάθια στο τέλος του αγώνα που πέτυχε 60 πόντους με τους Χωκς, όπως ένα που έβαλε από ακραία γωνία, με το σώμα του διπλωμένο και τον αμυντικό κρεμασμένο πάνω του και ένα άλλο όπου σούταρε απ'τα 8,5 μέτρα γωνιακά πέφτοντας προς τα πίσω και κερδίζοντας και φάουλ. Οι παίχτες των Χωκς είχαν πέσει απ'τον πάγκο τους...Τελικά, το καλάθι δε μέτρησε, γιατί οι διαιτητές σφύριξαν ελάχιστα πιο πριν. Έτσι, αρκέστηκε σε δυο βολές. Σήμερα, θα ήταν 4ποντο.

-Ένα καλάθι που πέτυχε πάλι εναντίον του Χιούστον, αλλά και πάλι δε μέτρησε, καθώς σκόραρε σουτάροντας πίσω απ'το ταμπλό!

-Το παιχνίδι που έστειλε στην παράταση(νομίζω) ένα από τα τελευταία παιχνίδια του, εναντίον των Μπλέιζερς. Έκανε δυο βήματα με τον αμυντικό βδέλλα πάνω του και, οριακά μη πατώντας τη γραμμή του τριπόντου (είναι χαρακτηριστικό ότι κοιτούσε περισσότερο τη γραμμή παρά το καλάθι), αλλά και εκτός ισορροπίας σχεδόν, πέταξε την μπάλα σα σφαιροβόλος και χωρίς καθόλου σχεδόν γωνία κι αυτή μπήκε μέσα κατευθείαν!

Και υπάρχουν κι άλλα. Μην ξεχνάμε ότι πολλές από τις κλασικές φάσεις που βλέπουμε στα highlight films δεν είναι καν οι καλύτερες ενός παίχτη, απλώς μένουν στην ιστορία επειδή συνέβησαν σε σημαντικά ματς. Νομίζατε, πχ, ότι εκείνα τα 2-3 τρελά καλάθια του Γκάλη με τους Σοβιετικούς το 1987 θα τα γνωρίζαμε αν τα είχε βάλει, πάλι εναντίον των Σοβιετικών, αλλά σε κάποιο φιλικό ματς ή σε κάποιο απλό τουρνουά; Γι'αυτό και όταν ψάχνω τέτοια φιλμάκια, προτιμώ τα σπάνια, από ματς κανονικής περιόδου με λιγότερο άγχος και περισσότερη δημιουργικότητα, κτλ. Γιατί εκεί θα δεις καινούριες φάσεις, που δεν έχεις ξαναδεί στη ζωή σου.
morfi
QUOTE(thrylos7 @ May 16 2006, 03:59 AM)
Επίσης, δε θυμήθηκα τον Bird αλλά νομίζω πως θέλει ακόμα καιρό για να διεκδικήσει αυτόν τον άτυπο τίτλο.
*

Kαι σαν παιχτης και σαν προπονητης για μενα ο λαρι ειναι κορυφη.Καταφερε να παει τους πεισερς στον τελικο ενω εκανε παιχταρα τον τζειλεν ροουζ.

Εψαξα και βρηκα στην αθηνα ενα παμπαλαιο αφιερωμα στον λαρι μπερντ και πραγματικα συγκινηθηκα!Το εβλεπα συνεχεια οταν ημουνα μικρος στο junior (το θυμαστε το καναλι αυτο? biggrin.gif ). Αυτο το αφιερωμα στον λαρι ειναι ο λογος που ασχοληθηκα με το μπασκετ... Δεν με ενοιαξαν καθολου τα λεφτα.Εγω τα εδωσα και το πηρα.
NBAholic
Mήπως πρόκειται για το Larry Bird-A basketball Legend (ή κάπως έτσι);
merlin1
QUOTE(NBAholic @ May 16 2006, 09:05 PM)
Mήπως πρόκειται για το Larry Bird-A basketball Legend (ή κάπως έτσι);
*

xexexe exo thn special edition tu epimaxu afieromatos mazi me ta 3 kalitera games ths karieras tu bball.gif
ala Kalitera pare to Nba Dynasty-Boston Celtics pu exi ke afieromata stis protathlitries Xronies tu Larry (5 dvd sinolo to boxset)
thrylos7
Μπορώ να πω ότι η απάντηση σου holic δε με κάλυψε...! tongue.gif

QUOTE
Αυτο το αφιερωμα στον λαρι ειναι ο λογος που ασχοληθηκα με το μπασκετ... Δεν με ενοιαξαν καθολου τα λεφτα.Εγω τα εδωσα και το πηρα.

Αυτό έπρεπε να κάνεις...
(Αλλά για να το λες έτσι πρέπει να κόστισε μια περιουσία...! tongue.gif )
morfi
QUOTE(NBAholic @ May 16 2006, 08:05 PM)
Mήπως πρόκειται για το Larry Bird-A basketball Legend (ή κάπως έτσι);
*

Ω ΝΑΙ!!!!! wink.gif

QUOTE(merlin1 @ May 16 2006, 11:09 PM)
xexexe exo thn special edition tu epimaxu afieromatos mazi me ta 3 kalitera games ths karieras tu bball.gif
ala Kalitera pare to Nba Dynasty-Boston Celtics pu exi ke afieromata stis protathlitries Xronies tu Larry (5 dvd sinolo to boxset)
*

Που την βρηκες την special edition??????Τι παραπανω εχει?Τα παιχνιδια που λες?
Τα dvd ειναι αυτα που πουλανε στο ιντερνετ?


QUOTE(thrylos7 @ May 17 2006, 12:24 AM)
Αυτό έπρεπε να κάνεις...
(Αλλά για να το λες έτσι πρέπει να κόστισε μια περιουσία...!  tongue.gif  )
*

5-6 ευρω πρεπει να μου πηγε... tongue.gif
merlin1
apo ta ebay to psonisa (sto lary bird set ixe thn 60ara tu,vs nique ke thn 48ara tu to 92) sto bosxset tu dynasty exi to greatest game ever,pu apoklisame tus 76ers to 81,2 games finals 84,1 final 86,to to larry bird steals the ball game
thrylos7
QUOTE
5-6 ευρω πρεπει να μου πηγε...

QUOTE
Δεν με ενοιαξαν καθολου τα λεφτα.Εγω τα εδωσα και το πηρα.

laugh.gif laugh.gif

Ρε παιδιά.. πως τον έλεγαν εκείνον τον τύπο; Λόιντ Ντάνιελς; wink.gif cool.gif
morfi
QUOTE(merlin1 @ May 28 2006, 11:32 PM)
apo ta ebay to psonisa (sto lary bird set ixe thn 60ara tu,vs nique ke thn 48ara tu to 92) sto bosxset tu dynasty exi to greatest game ever,pu apoklisame tus 76ers to 81,2 games finals 84,1 final 86,to to larry bird steals the ball game
*

Εισαι υπερ της πειρατειας? biggrin.gif


QUOTE(thrylos7 @ May 29 2006, 01:03 AM)
laugh.gif  laugh.gif

Ρε παιδιά.. πως τον έλεγαν εκείνον τον τύπο; Λόιντ Ντάνιελς;  wink.gif  cool.gif
*

Ναι ετσι το λεγανε... Ποιον? 24.gif
thrylos7
Toν καλύτερο όλων! Σύμφωνα με τον Μάικλ... icon_drunk.gif
NBAholic
QUOTE
Toν καλύτερο όλων! Σύμφωνα με τον Μάικλ...


Πράγματι, κάτι τέτοιο είχε πει κάποτε, όταν ο Ντάνιελς επέστρεφε στο ΝΒΑ. Του είχε δωρίσει και μια φανέλα του. Ή ο MJ έκανε χιούμορ ή είχε εμπειρία από τα playgrounds.

QUOTE
pu apoklisame tus 76ers to 81


Κατά τη γνώμη μου, οι καλύτεροι τελικοί περιφέρειας που παίχτηκαν ποτέ. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια κρίθηκαν με διαφορές 1-3 πόντων, με τους Σέλτικς να προκρίνονται 4-3. Ο Μπερντ όμως νίκησε κατά κράτος τον Dr.J (όπως έκανε πολλές φορές στην καριέρα του).
thrylos7
QUOTE
Πράγματι, κάτι τέτοιο είχε πει κάποτε, όταν ο Ντάνιελς επέστρεφε στο ΝΒΑ. Του είχε δωρίσει και μια φανέλα του. Ή ο MJ έκανε χιούμορ ή είχε εμπειρία από τα playgrounds.

Ίσως όχι από playgrounds... από κανένα 1 οn 1 όμως;

Κι εγώ βέβαια, με τόσα λεφτά ίσως να έκανα χιούμορ..
Pierce
magic johnson, michael jordan, larry bird , oscar robertson, jerry west, bill russel , wilt chamberlain, dominique wilkins,julius erving , pete maravich


persi apo to taksidi mou stin ameriki agoarasaena dvd tou jordan ''michael jordan his airness'' kai mia sillogi 8 dvd chicago bulls the 1990s peripou 70 dollaria kai ta dio
NBAholic
QUOTE
magic johnson, michael jordan, larry bird , oscar robertson, jerry west, bill russel , wilt chamberlain


Νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπουν από καμιά σοβαρή λίστα.

QUOTE
julius erving


Ναι, αλλά μόνο αν συμπεριλάβεις το ΑΒΑ.

QUOTE
pete maravich
dominique wilkins


Μόνο εδώ θα διαφωνήσω καθαρά. Αν θες συζητάμε το γιατί.
Pierce
i alitheia eine oti apo ton maravich den exo polles parastaseis. oson afora ton wilkins.eixa tin tixi na parakolouthisw ston alpha digital epika paixnidia celtics vs hawks (bird vs. wilkins an protimate) opou gia kathe kalathi pou evaze o enas evaze antistixa o allos. apo tote kai genika gia ta ipolipa katorthomata pou exei kanei ton dominique ton theoro ekpliktiko pexti. episis den kserw an exei bei se kapi o allo topic alla to slam exei kanei ena top 75 http://en.wikipedia.org/wiki/SLAM_Magazine..._75_NBA_Players
αεκτζού
Michael Jordan,Larry Bird,Magic Johnson,Wilt Chamberlain,Bill Russell,Shaquille O'Neal,Charles Barkley,Jerry West,Hakeem Olajuwon,Scottie Pippen.
NBAholic
QUOTE
i alitheia eine oti apo ton maravich den exo polles parastaseis.


Δεν είναι τυχαίο. Διότι τo πρόβλημα είναι ότι ούτε αυτός είχε! Εννοώ ότι σπανιώς οδηγούσε τις ομάδες του σε μεγάλες διακρίσεις και έμεινε στην Ιστορία μόνο για το απίστευτα φαντεζί παιχνίδι του κι όχι για τις διακρίσεις ή την πολυπλευρότητά του.

QUOTE
oson afora ton wilkins.eixa tin tixi na parakolouthisw ston alpha digital epika paixnidia celtics vs hawks (bird vs. wilkins an protimate) opou gia kathe kalathi pou evaze o enas evaze antistixa o allos.


Το ένα είναι σίγουρα ο 7ος ημιτελικός Ανατολής 1988 (είχε 47 πόντους, 16 στο Δ') και είναι δυστυχώς η μακρύτερη διαδρομή σε πλέι οφ που διήνυσε ποτέ ομάδα του Ντομινίκ. Όπως κι άλλοι μεγάλοι, ήταν βασιλιάς χωρίς στέμμα, όπως ο ΤΜακ σήμερα.

QUOTE
Michael Jordan,Larry Bird,Magic Johnson,Wilt Chamberlain,Bill Russell,Shaquille O'Neal,Charles Barkley,Jerry West,Hakeem Olajuwon,Scottie Pippen.


Διακρίνω γενικώς (κι όχι μόνο στο φόρουμ) μια έλλειψη εκτίμησης στον Τζαμπάρ.

QUOTE
episis den kserw an exei bei se kapi o allo topic alla to slam exei kanei ena top 75 http://en.wikipedia.org/wiki/SLAM_Magazine..._75_NBA_Players


Ναι, σε ένα τεύχος special edition που έβγαλαν πριν 2-3 χρόνια. Στο SLAM υπεραγαπούν τον Ντομινίκ και τον Μπερνάρντ Κινγκ (τον οποίο ο Σκουπ Τζάκσον λανθασμένα χαρακτήρισε κορυφαίο παίχτη των μέσων της δεκαετίας του '80), αλλά εκεί που τους έχουν είναι περίπου το υψηλότερο που θα μπορούσαν να τοποθετηθούν. Το ίδιο το ΝΒΑ το 1997 έφτασε στο άλλο άκρο, παραλείποντας επιδεικτικά το Γουίλκινς από την κορυφαία 50άρα όλων των εποχών.
Pierce
QUOTE(NBAholic @ Aug 21 2006, 09:02 PM) *
Διακρίνω γενικώς (κι όχι μόνο στο φόρουμ) μια έλλειψη εκτίμησης στον Τζαμπάρ.


παραλειψη μου ο τζαμπαρ θα τον κατετασα αμεσως με τον τζορνταν
merlin1
ego tha ebgaza amesos ton shaq ( mono me ton peny ke ton kobe pige brosta, ade ke me ton wade sto pio adiko 6o final game) sad.gif
a bullet for your head
Τζορνταν,Μπερντ,Ολαζουον,Τσαμπερλεν,Ματζικ
,Τζαμπαρ,Ρομπερτσον,Ουεστ,Ρασσελ,Ερβινγκ...μ
1ο επιλαχοντα τον Σακ.. smile.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 3 2008, 05:32 ) *
Τζορνταν,Μπερντ,Ολαζουον,Τσαμπερλεν,Ματζικ
,Τζαμπαρ,Ρομπερτσον,Ουεστ,Ρασσελ,Ερβινγκ...μ
1ο επιλαχοντα τον Σακ.. smile.gif

Δεν ειναι ασχημη η καταταξη σου αλλωστε ο καθενας εχει την γνωμη του.Επιτρεψε μου να διαφωνησω στον Ολαζουον.Δεν νομιζω να ειναι πανω απο Τσαμπερλαιν και Τζαμπαρ αλλα και Ματζικ γιατι εχει καταφερει λιγοτερα και απο τους τρεις(οπως και απο τον Ρασσελ αλλα ηταν για μενα λιγο χαμηλοτερης κλασης απο τους αλλους αν και εχει τα πιο πολλα πρωταθληματα) σαν καριερα.Ο πιο χαρησματικος ειναι ο Χακιμ αλλα η καριερα του Τζαμπαρ και του Τσαμπερλαιν οσο αφορα τους Σεντερ ειναι απλησιαστη κατα την αποψη μου παντα.Ο καθενας εχει την αποψη του βεβαια αλλα εγω προσωπικα δεν θεωρω καποιον παιχτη οταν ειναι πιο τεχνητης και με πιο πολλες κινησεις οτι ειναι και καλυτερος παιχτης.Για παραδειγμα και ο Σακιλ εχει λιγοτερες κινησεις αλλα η καριερα του εχει ξεπερασει του Ολαζουον και ηταν παιχτης απολυτα κυριαρχος.Σου μηλαω ως φαν του Χακιμ και εγω αλλα οταν συγκρηνω παιχτες κοιταω πολλα πραγματα και οχι μονο την τεχνικη.Ειδηκα τα κατορθωματα του Τσαμπερλαιν και του Τζαμπαρ δυσκολα καταριπτονται.Τελος ο Τζαμπαρ και ο Τσαμπερλαιν εχουν παρει ψηφους ακομα και για τον κορυφαιο ολων των εποχων σε γκαλοπ και σε συζητησεις για τον Χακιμ δεν εχω ακουσει κατι τετοιο ποτε.Γνωμες ειναι βεβαια.
j-kidd13
Tζορνταν,Ματζικ,Τσαμπερλεν,Μπερντ,Τζαμπαρ,Ρ
ομπερτσον,Ουεστ,Ρασελ,Ερβινγκ,,Ολαζουον
koutsou10
ματζικ τζονσον,μαικλ τζορνταν,λαρι μπερντ,οσκαρ ρομπερτσον,τζερι γουεστ,μπιλ ρασελ,γουιλτ τσαμπερλεην,τζαμπαρ,χακιμ ολαζουον,κομπε μπραηαντ!!!
με αλλουσ δυο υποψηφιουσ τον τζουλιουσ ερβινγκ κ τον καρλ μαλοουν...
SlobodaN
Bird,Jordan,Magic,Chamberlain,Russel,Erving,Jabbar,Saq,Moses Malone,Oscar Robertson.
benchwarmer
Χωρις σειρα γιατι βαριεμαι να σκεφτομαι tongue.gif

Μπερντ, Ματζικ, Τζορνταν, Τσαμπερλεν, Τζαμπαρ, Σακ, Χακιμ, Ερβινγκ, Ουεστ, Ρομπερτσον, Στοκτον, Μαλοουν

Εβαλα 12, επισης γιατι βαριομουν να σκεφτομαι tongue.gif
Ginobili
1.Bruce Bowen
2.Manu Ginobili
3.Tim Duncan
4.David Robinson
5.George Gervin
6.Sean Elliott
7.Tony Parker
8.Dominique Wilkins
9.Dennis Rodman
10.Avery Johnson


tongue.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
j-kidd13
QUOTE(Ginobili @ Oct 3 2008, 17:12 ) *
1.Bruce Bowen
2.Manu Ginobili
3.Tim Duncan
4.David Robinson
5.George Gervin
6.Sean Elliott
7.Tony Parker
8.Dominique Wilkins
9.Dennis Rodman
10.Avery Johnson
tongue.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Βλέπω απουσιάζουν παίχτες των Spurs!!!! smiley.gif
Giorgos#4
1.Jordan
2.Chamberlain
3.Magic
4.Bird
5.Jaabar
6.Robertson
7.Russel
8.west
9.Hakeem
10.O neal

+μαραβιτς
καρλ μαλοουν
κομπι μπραιαντ
τζουλιους ερβινγκ
μπομπ κουζι
panagiotisTheDream
Χωρίς σειρά,

Μάικλ Τζόρνταν
Ματζικ Τζόνσον
Λάρι Μπερντ
Τζούλιους Έρβινγκ
Γουίλτ Τσάμπερλειν
Μπιλ Ράσελ
Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ
Χακίμ Ολάζοουν
Κέβιν Γκαρνέτ
Τζέισον Κιντ
sacarame
Σε τυχαία σειρά

Μάτζικ
Τζόρνταν
Μπερντ
Γκαρνέτ
Τσάμπερλειν
Οσκαρ Ρόμπερτσον
Γουέστ
Τζούλιους Ερβινγκ
Χακίμ Ολάζουον
Καρίμ Αμπντουλ Τζαμπάρ
Archigos
Και εγω χωρις σειρα
Jordan
Chamberlain
Majic
Hakeem
Jabber
Kobe Bryant
Bird
Dr. J
Isiah Thomas
Stockton
nikolas12
1)Kobe
2)Jordan
3)Bird
4)Ewing
5)Hakkem
6)Chamberlain
7)Jabar
8)Magic Johnson
9)Malone
10)Wilkins

με τυχαια σειρα smiley.gif
NBAholic
No offense, αλλά μερικές λίστες, εκτός από τυχαία σειρά, έχουν και κάποια τυχαία ονόματα (για το επίπεδο που συζητάμε, δηλαδή το τοπ-10, όχι το τοπ-30/50).
jimol34
QUOTE(NBAholic @ May 14 2006, 22:31 ) *
Αναφέρομαι σε καριέρες! Δε με ενδιαφέρει πόσο καλός ήταν ένας παίχτης μόνο μια συγκεκριμένη περίοδο. Ο Ρόμπινσον μπορεί να έχει περισσότερο μπασκετικό ταλέντο, να ήταν πιο πολυδιάστατος, κτλ, αλλά τα όσα έχει πετύχει στην καριέρα του απέχουν πολύ από του Σακίλ.

-3 πρωταθλήματα σερί και άλλοι 2 τελικοί σαν το Νο1 της ομάδας του ο ένας, 2 πρωταθλήματα σαν συμπλήρωμα ο άλλος.

-26.6 πόντοι και 12.5 ριμπάουντ μέσοι όροι πλέι οφ ο ένας, 18.1 πόντοι και 10.9 ριμπάουντ στα πλέι οφ ο άλλος.

-2 φορές πρώτος σκόρερ και 9 φορές πιο εύστοχος εντός παιδιάς ο ένας, 1 φορά πρώτος σκόρερ, 1 φορά πρώτος ριμπάουντερ, 1 φορά πρώτος μπλοκέρ ο άλλος.

Ο Μόουζες ήταν στο επίπεδο του Σακίλ στην κορυφή του (γι'αυτό και τον έβαλα μόλις λίγες θέσεις πιο κάτω), αλλά η κορυφή του δεν κράτησε τόσο όσο του χοντρού.
Σταματήστε να βλέπετε στο Σακίλ μόνο τα κιλά του και εκτιμήστε επιτέλους το τι πέτυχε από ιστορικής άποψης.

Holic πιστεύεις ότι είναι σωστό να κρίνουμε τους παίκτες μόνο από άποψη καριέρας; Εννοώ ότι κάποιοι παίκτες είχαν την αξία ώστε να αναφέρονται ως τεράστιοι αλλά ατυχίες, όπως τραυματισμοί, μείωσαν τη διάρκεια της prime περιόδου τους.

Αν διάλεγα 10 παίκτες μάλλον δεν θα ήμουν αντικειμενικός αφού με κάποιους σταρς μεγάλωσα οπότε έχουν ιδιαίτερη αξία για εμένα. Κάποιους άλλους σαν τον Τσάμπερλεν, τον Μπέιλορ, τον Πίστολ Πιτ και τον Ρόμπερτσον δεν τους πρόλαβα, έχω δει μονάχα highlights τους, έτσι δεν μπορώ να τους κρίνω σωστά. Οι γνώσεις μου γι' αυτούς περιορίζονται μονάχα στα όσα έχω διαβάσει. Τελικά καταλήγω σε μια λίστα η οποία είνα συνδυασμός των παραπάνω.

1.Michael Jordan
(από εκεί και πέρα χωρίς σειρά αξιολόγησης)
Chamberlain
Magic
Jabbar
Hakeem
Oscar Robertson
Bird
Karl Malone
Russel
West
Air and King
QUOTE(jimol34 @ Oct 4 2008, 02:26 ) *
Holic πιστεύεις ότι είναι σωστό να κρίνουμε τους παίκτες μόνο από άποψη καριέρας; Εννοώ ότι κάποιοι παίκτες είχαν την αξία ώστε να αναφέρονται ως τεράστιοι αλλά ατυχίες, όπως τραυματισμοί, μείωσαν τη διάρκεια της prime περιόδου τους.

Αν διάλεγα 10 παίκτες μάλλον δεν θα ήμουν αντικειμενικός αφού με κάποιους σταρς μεγάλωσα οπότε έχουν ιδιαίτερη αξία για εμένα. Κάποιους άλλους σαν τον Τσάμπερλεν, τον Μπέιλορ, τον Πίστολ Πιτ και τον Ρόμπερτσον δεν τους πρόλαβα, έχω δει μονάχα highlights τους, έτσι δεν μπορώ να τους κρίνω σωστά. Οι γνώσεις μου γι' αυτούς περιορίζονται μονάχα στα όσα έχω διαβάσει. Τελικά καταλήγω σε μια λίστα η οποία είνα συνδυασμός των παραπάνω.

1.Michael Jordan
(από εκεί και πέρα χωρίς σειρά αξιολόγησης)
Chamberlain
Magic
Jabbar
Hakeem
Oscar Robertson
Bird
Karl Malone
Russel
West

Kανενας δεν εχει μεγαλωσει με τον Τσαμπερλαιν τον Ελτζιν Μπειλορ και τον "Big O".Εκτος και αν ειναι 60+ χρονων και εχει ζησει στην Αμερικη διοτι μονο ετσι θα μπορουσε να τους δει.Να δει δηλαδη τον Τζορνταν πριν τον Τζορνταν τον Μπειλορ και τους δυο "Πατριαρχηδες" της στατηστικης τον Τσαμπερλαιν και τον Οσκαρ Ρομπερτσον.Δεν κυκλοφορουν στην "πιατσα" παρα πολλα ματς απο το prime τους και αυτα ειναι την δεκαετια του 60.Εχω φτυσει αιμα και εχω βρει καποια και απο τους τρεις.Λιγο καποιοι αγωνες,λιγο τα αφιερωματα και τα χαιλαιτς και λιγο αυτα που εχουμε διαβασει ολοι μας και βγαζουμε ενα συμπερασμα ως ενα 60-70% για την αξια τους.Σορρυ που επεμβαινω κιολας μιας και απευθηνθηκες σε καποιον αλλον αλλα ειναι κουβεντες που εγω προσωπικα τις κανω χρονια και δυσκολευομαι ακομα και τωρα που εχω φτασει 30 χρονων να πω ποιος ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων.Οσον αφορα τις καριερες ο Σαμπσον που ηταν 2.25 ειχε το μεγαλυτερο ταλεντο απο ολους στην ιστορια ηταν φαινομενο αλλα χανταχωθηκε απο τους τραυματησμους και δυστηχως χαθηκε.Σαν ταλεντο ηταν το μεγαλυτερο αλλα καριερα λιγα πραγματα.Ενας τελικος ΝΒΑ το 1986.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.