Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Yao Ming
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Western Conference
Das Kapital
Λοιπον,ανοιγω αυτο το τοπικ για να ζητησω συγγνωμη στο Κινεζο γιγαντα εκ μερους ολων μας tongue.gif

Οπως και να το κανουμε ο Γιαο ειναι ο πιο αδικημενος σταρ του ΝΒΑ forum κανεις δεν εχει το nick του,κανεις δεν το εχει στην υπογραφη του,κανεις δεν το εχει αβαταρ και λιγοι ασχολουνται μαζι του και λιγα γραφονται για τον ιδιο επισης να σημειωσω πως στις ψηφοφοριες δεν πηρε ουτε μια ψηφο 68.gif

Ο Γιαο Μινγκ εχει τα προσοντα να γινει ενας απο τους καλυτερους σεντερ ολων των εποχων ( πατατα ???) δε νομιζω εχει καλες post moves εχει καλο σουτ και τωρα τον βοηθα o Ηakeem στην προπονηση του!!!

Απλα πιστευω πως ο ψηλεας ειναι ατυχος λογω και των τραυματισμων του,αλλα που θα παει θα αποδειξει οτι δεν ειναι κρεας και οτι θα μεσουρανησει στα παρκε του ΝΒΑ..........





panos75
Νομίζω πως έχει ήδη αποδείξει πως είναι σταρ και πως δεν τον επέλεξαν άδικα οι Ρόκετς στο Νο 1. Αυτή τη στιγμή είναι μακράν ο καλύτερος σέντερ του κόσμου και ο μόνος που μπορεί να συγκριθεί με τους παλαιότερους γίγαντες της θέσης (Σαμπόνις, Ράτζα, Βράνκοβιτς, Ντίβατς).

Το πρόβλημα είναι πως τραυματίζεται συχνά και δεν αξιοποιείται αρκετά λόγω της παρουσίας του Μακ Γκρέιντι. Με τον Άντελμαν στον πάγκο πιθανώς να ενισχυθεί ο ρόλος του.
grigoris
Το πρόβλημα με τον Γιάο εκτός από τους τραυματισμούς είναι και οι τεράστιες προσδοκίες που δημιουργήθηκαν από την πρώτη μέρα του στο ΝΒΑ,στις οποίες νομίζω πως μόνο την χρονιά που μας πέρασε ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό.Προσδοκίες που δημιουργήθηκαν κατ'αρχάς από τα φυσικά του προσόντα (2.24 είναι αυτά) σε συνδυασμό με την τεχνική του κατάρτιση.Όσο για το αν είναι ο καλύτερος σέντερ του κόσμου αυτή τη στιγμή,αυτό δεν το ξέρω αλλά όταν βελτιώσει το παιχνίδι του με πλάτη στο καλάθι και γίνει καλύτερος ριμπάουντερ τότε σίγουρα θα είναι
morfi
Ε Ε νόμιζω ότι το παρατραβάτε λίγο. biggrin.gif

QUOTE(panos75 @ Jun 21 2007, 11:51 AM) *
Νομίζω πως έχει ήδη αποδείξει πως είναι σταρ και πως δεν τον επέλεξαν άδικα οι Ρόκετς στο Νο 1. Αυτή τη στιγμή είναι μακράν ο καλύτερος σέντερ του κόσμου

Ε, δεν υπάρχουν και πολλοί (καθαρόαιμοι) σέντερ στο ΝΒΑ. Στην δεκαετία του 90 ή του 80 θα πέρναγε απαρατήρητος.
Για το αν είναι ο καλύτερος, το εξηγώ πιο κάτω.

QUOTE(panos75 @ Jun 21 2007, 11:51 AM) *
και ο μόνος που μπορεί να συγκριθεί με τους παλαιότερους γίγαντες της θέσης (Σαμπόνις, Ράτζα, Βράνκοβιτς, Ντίβατς).

Γιατί δίπλα στην λέξη "γίγαντες" έβαλες μόνο ευρωπαίους ?

QUOTE(panos75 @ Jun 21 2007, 11:51 AM) *
Το πρόβλημα είναι πως τραυματίζεται συχνά

Αυτό ακούγεται λίγο υπερβολικό. Πέντε χρόνια που παίζει στο ΝΒΑ, μόνο τα δύο τελευταία έχασε παιχνίδια από τραυματισμούς.

QUOTE(panos75 @ Jun 21 2007, 11:51 AM) *
και δεν αξιοποιείται αρκετά λόγω της παρουσίας του Μακ Γκρέιντι. Με τον Άντελμαν στον πάγκο πιθανώς να ενισχυθεί ο ρόλος του.

Δεν είναι έτσι. Θα σου φανεί περίεργο αλλά ο Yao Ming αξιοποιείται το ίδιο αν όχι και περισσότερο από τον McGrady. Οι εντολές που έδινε φέτος ο Van Gundy ήταν οι παίκτες να προσπαθούν πρώτα να περνάνε την μπάλα στον Υαο και μετά οπουδήποτε αλλού.

QUOTE(grigoris @ Jun 21 2007, 01:44 PM) *
Το πρόβλημα με τον Γιάο εκτός από τους τραυματισμούς είναι και οι τεράστιες προσδοκίες που δημιουργήθηκαν από την πρώτη μέρα του στο ΝΒΑ,στις οποίες νομίζω πως μόνο την χρονιά που μας πέρασε ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Εκτός από αυτό με τους τραυματισμούς, στα υπόλοιπα συμφωνώ.

QUOTE(grigoris @ Jun 21 2007, 01:44 PM) *
Προσδοκίες που δημιουργήθηκαν κατ'αρχάς από τα φυσικά του προσόντα (2.24 είναι αυτά) σε συνδυασμό με την τεχνική του κατάρτιση.

Δεν ξέρω αν το είπες ειρωνικά αλλά και τα φυσικά προσόντα μεσά στο παιχνίδι είναι.

QUOTE(grigoris @ Jun 21 2007, 01:44 PM) *
Όσο για το αν είναι ο καλύτερος σέντερ του κόσμου αυτή τη στιγμή,αυτό δεν το ξέρω αλλά όταν βελτιώσει το παιχνίδι του με πλάτη στο καλάθι και γίνει καλύτερος ριμπάουντερ τότε σίγουρα θα είναι

Αν ο Yao είναι ο καλύτερος σέντερ του κόσμου τότε είναι προφανές ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Να προσθέσω μόνο πως ένας σέντερ θα πρέπει να τρομάζει την αντίπαλη ομάδα και ο Yao δεν είναι τέτοιος. Πως γίνεται να είναι σχεδόν κάτω από το καλάθι και να κάνει ένα βήμα πίσω για σουτάρει ? Οι αντίπαλοι είναι αυτοί που πρέπει να (τον) φοβούνται, όχι αυτός. Δεν έχει μάθει ακόμη πώς να εκμεταλεύεται το ύψος του στο 100% . Όταν θα γίνει αυτό, το ξανασυζητάμε.
man10
Θα συμφωνησω με τον morfi, οτι δεν εχει μαθει ακομη να εκμεταλευεται το υψος του,οπως θα επρεπε,επισης ειναι κακος στα rebound για το υψος που εχει. Παντως πρεπει να του αναγνορισω οτι εχει πολυ καλη τεχνικη για το υψος του 77.gif
Germany96
Πιστεύω πως ο Ming είναι ο καλύτερος center στον κόσμο αλλά όντως το επίπεδο των center στο ΝΒΑ έχει πέσει κατακόρυφα σε σχέση με τα παλιότερα χρόνια άρα ο ανταγωνισμός είναι πολύ φτωχός πλέον. Εντάξει απαρατήρητος πάντως δεν θα πέρναγε, στα 90's ασχολούνταν σοβαρά και με τον Bradley και θυμάμαι να υπάρχουν άτομα που κάθε χρόνο προφήτεύαν ότι "φέτος θα είναι η χρονιά του". Σε κάποια φάση άρχισαν να απελπίζονται και να εναποθέτουν τις ελπίδες τους στον Muresan tongue.gif
Das Kapital
από superbasket.gr

Γάμος... υψηλού επιπέδου ήταν εκείνος του Γιάο Μινγκ με την Γιε Λι. Και πως να μην ήταν τέτοιος, από την στιγμή που ο γαμπρός είναι 2.26μ. και η νύφη 1.90μ.;



Το ζευγάρι παντρέυτηκε το πρωϊ της Τετάρτης (01/08) στην Taihu Yuan, μια περιοχή εξαιρετικής φυσικής ομορφιάς, που απέχει περίπου δύο ώρες από τον τόπο καταγωγής της κυρίας Μινγκ.



Όπως ήταν φυσικό, η παρουσία του σέντερ των Χιούστον Ρόκετς, κέντρισε το ενδιαφέρον των ντόπιων και πολλοί ήταν αυτοί που δεν δίστασαν να τον πλησιάσουν για να του ζητήσουν αυτόγραφα και αναμνηστικές φωτογραφίες.



Εκείνος, παρά την κούρασή του, μιας και επί δύο ώρες πόζαρε για τους φωτογραφικούς φακούς (!), δεν τους αρνήθηκε...






Να μου το θυμηθειτε αυτοι θα κανουν ενα παιδι το Γιαο Μινγκ Jr ο οποιος θα εχει υψος 2,64 tongue.gif
captain charisma
ο γιαο ειναι ψηλος της σειρας ρε σεις.αυτο που λετε οτι ειναι ο καλυτερος σεντερ του κοσμου αυτη τη στιγμη ειναι ατοπο γιατι τοσα χρονια δεν μπορει να οδηγησει το χιουστον περα απο το πρωτο γυρο των πλειοφ.και επισης καρφωνει μονο οταν βρει ελευθερο στεφανι.οταν το μαρκαρουν δυσκολευεται να επιχηρησει καρφωμα.τρωει ακομα και ταπες απο κοντορεφυθουλιδες 71.gif banana.gif
Tracy McGrady
Pisteuw pws einai kalos paixtis me kali texniki alla den mou aresei to styl tou gia to nba stin europi tha itan o apolitos star
remali
QUOTE(big dirk @ Oct 1 2007, 18:00 ) *
ο γιαο ειναι ψηλος της σειρας ρε σεις.αυτο που λετε οτι ειναι ο καλυτερος σεντερ του κοσμου αυτη τη στιγμη ειναι ατοπο γιατι τοσα χρονια δεν μπορει να οδηγησει το χιουστον περα απο το πρωτο γυρο των πλειοφ.και επισης καρφωνει μονο οταν βρει ελευθερο στεφανι.οταν το μαρκαρουν δυσκολευεται να επιχηρησει καρφωμα.τρωει ακομα και ταπες απο κοντορεφυθουλιδες 71.gif banana.gif

+1 Δεν μπορεί να πάρει την μπάλα λίγο πιο μακρία από την μπασκέτα να κάνει κανα ελιγμό και να καρφώσει. π.χ τιμ duncan. Και γω πιστεύω ότι δεν έχει και τόσο τεχνική. Μια φορά τον είδα σ'ενα βιντεο να φευγει σε αιφνιδιασμό και προσπάθησε να αποφύγει τον αμυνόμενο με ντρίμπλα πίσω από την πλάτη και παρόλο που του βγήκε ήταν αστείο γιατί ή΄ταν λες και πήγαινε σε αργή κίνηση και σαν να σταμάτησε για να το κανει.... πολύ αργός ρε παιδάκι μου

QUOTE(Tracy McGrady @ Oct 26 2007, 20:55 ) *
Pisteuw pws einai kalos paixtis me kali texniki alla den mou aresei to styl tou gia to nba stin europi tha itan o apolitos star


κατ' αρχήν καλώς όρισες στο φορουμ και καλά ποστσ. Αν έχεις την δυνατότητα γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ναι, επειδή δεν έχει και τοσο ταλέντο και γω ετσι νομίζω
grigoris
QUOTE
+1 Δεν μπορεί να πάρει την μπάλα λίγο πιο μακρία από την μπασκέτα να κάνει κανα ελιγμό και να καρφώσει. π.χ τιμ duncan. Και γω πιστεύω ότι δεν έχει και τόσο τεχνική. Μια φορά τον είδα σ'ενα βιντεο να φευγει σε αιφνιδιασμό και προσπάθησε να αποφύγει τον αμυνόμενο με ντρίμπλα πίσω από την πλάτη και παρόλο που του βγήκε ήταν αστείο γιατί ή΄ταν λες και πήγαινε σε αργή κίνηση και σαν να σταμάτησε για να το κανει.... πολύ αργός ρε παιδάκι μου


Έχεις δει πολλούς ψηλούς (ειδικά με ύψος 2.24) να αποφεύγουν αντίπαλο με τρίπλα πίσω από την πλάτη?Εγώ για να θυμηθώ κάτι ανάλογο πρέπει να στίψω το κεφάλι μου και σίγουρα δε θα βρω παίχτη ανάλογης σωματικής διάπλασης να κάνει κάτι ανάλογο.Όσο για την ταχύτητα είναι 2.24 και 140 κιλά δεν είναι 90 κιλά για να τρέχει σα γαζέλα.Μην τρελαθούμε κιόλας........
Manduca#11
Ο απόλυτος center tongue.gif
Φοβάσαι να τον μαρκάρεις
captain charisma
κι ομως ο σοφοκλαρος τον εκανε γιογιο... 19.gif
nikolas12
Για ψηλολελεκας ειναι πολυ γρηγορος και οπως ειχε πει ο Lebron 15 εχει και πολυ καλο σουτ.Αυτο μπορουμε να το διαπιστωσουμε στο video του στο NBA 07.Οντως ειναι πολυ καλος παικτης και ενας απο τους δυο καλυτερους παικτες των Rockets.Καλα εκεινο το ματς με την Κινα ηταν τελειως κλεισμενος απο τον Μπειμπυ Σακ.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Ο Γιαο ειναι ενας απο τους καλυτερους παικτες στο NBA και ο ψηλοτερος παικτης που παιζει σ' αυτο αυτη την εποχη.Ηρθε απο τους Σαγκαι Σαρκς και ο πατερας του και η μητερα του ηταν μπασκεμπολιστες.Για το υψος του υπαρχουν διαφωνιες.Αλλες φορες λενε οτι ειναι 2,20,αλλες 2,27 και αλλες 2,36.

Ευχαριστω!!!! smiley.gif
NBAholic
Η μικρότερη τιμή για το ύψος του που έχω ακούσει (κι αυτή μόνο από Έλληνα δημοσιογράφο) είναι 2,24. Η υψηλότερη είναι 2,29-2,30 και μάλλον το 2,29 είναι το σωστό, μιας και λέγεται ότι έβαλε περίπου 1 ίντσα από τον καιρό των ντραφτ, όταν και ήταν 2,26 ή 2,27. Το 2,36 μάλλον ανήκει στο Σουν Μινγκ Μινγκ, όχι στο Γιάο.

Όσο για το Σόφο, όπως και να το κάνουμε, θα το έβρισκε πολύ πιο δύσκολο να κάνει τα ίδια εναντίον του (ιδίως στην άμυνα) σε συνθήκες ΝΒΑ και με το Γιάο να έχει πραγματικούς συμπαίκτες, όπως είχε ο Σόφο...
nikolas12
Εμενα μου το ειπε ενας βλακας shot.gif απο το σχολικο το 2,36 αλλα συμφωνω γυρω στο 2,29 πρεπει να ειναι. evilmonkey.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.