Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτεροι Internationals στο NBA
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
SG3ptshooter
Άλλο ένα poll, με ανανεωμένες επιλογές για μια νέα βάση συζήτησης, και με ένα μικρό μπόνους για να δικαιωθεί ο φίλος μου ο Duncan..

edit:
Στις τέσσερις ψήφους, κανείς υποψήφιος του "σοβαρού" poll δεν ξεπέρασε τις 2 προτιμήσεις. That's the stuff! Ρουφιανέψτε.
duncan21
Συγχαρητήρια.
baskethood
Νομίζω ότι ο Radmanovic είναι και καλύτερος παίκτης και καλύτερο fit. Εκτός από εξαιρετικό spot up shooting που επιτρέπει στις ομάδες που παίζει να δημιουργούν αποστάσεις, εκτός από το ότι μπορούσε (στα καλά του) να παίξει αξιοπρεπώς στο 4 και να δίνει block και steals (χωρίς να είναι σπουδαίος αμυντικός), είχε και μία ευλυγισία και κινητικότητα στο παρκέ που δεν θα περίμενε κανείς με βάση το ύψος του και τις ευρωπαϊκές του καταβολές.
Από την άλλη ο Λιθουανός ούτε καλός σουτέρ είναι, ούτε καλός αμυντικός. Είναι κοντύτερος αλλά παρόλα αυτά πιο αργός. Δεν νομίζω να υπερτερεί σε κάτι άλλο του Radmanovic πλην της δύναμης και του δεξιού drive.
SG3ptshooter
Ο Κλέιζα όμως είναι επίσης καλύτερος στο να δημιουργεί το σουτ του, το οποίο δε μπορώ να φτάσω στο σημείο να το χαρακτηρίσω κακό όπως εσύ, στο να τριπλάρει και γενικά στο να κουβαλάει τη μπάλα, στο να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Είναι καλύτερος παίκτης τεχνικά στη συνολική επισκόπηση αυτού του τομέα του παιχνιδιού. Ακόμα νομίζω πως καταλαβαίνει καλύτερα τις καταστάσεις ενώ εκτυλίσσονται στο παρκέ, μπορεί να βρει λύσεις και να πάρει αποφάσεις, ενώ ο Radma είναι ο spot shooter, τελεία, σε μεγάλο βαθμό. Και παρότι δεν ξέρω ακριβώς πως εννοείς αυτήν την ευλυγισία που είχες κάποτε δει στο Σέρβο, ο δυναμισμός του Κλέιζα δεν είναι μόνο μούσκουλα (ή και μπινελίκια, τσαγανό αν θες) δίνει καλύτερες αντοχές και πραγματικά δεν πιστεύω ότι ο Κλέιζα είναι πιο αργός. Αναλογικά με το ύψος τους ίσως, αλλά ο Λιθουανός τις στιγμές που χρειάζεται βγάζει στο παρκέ περισσότερη έκρηξη και επιτάχυνση. Όχι όσο άλλα τριάρια ναι προφανώς, αλλά όχι κατώτερη του Ράντμα.
Επίσης, το ότι ως rookie δεν ήταν lottery που bustαρε όπως ο Σέρβος, αλλά χρειάστηκε να κερδίσει τη θέση του όντας πίσω απ' τον Carmelo Anthony, του δίνει σαφές disadvantage στη σύγκριση όσον αφορά τη συνολική καριέρα των 2. O Ραντμάνοβιτς ποτέ δεν εκπλήρωσε τις προσδοκίες που είχαν απ' αυτόν στο Seattle, ενώ ο Kleiza κέρδισε το χρόνο του, απλά ο χαρακτήρας του δεν τον βοήθησε αφού στο τέλος της σεζόν πριν έρθει στους Αγγελό θυμάμαι είχε μπει και σε διαδικασίες "διαμάχης" για το αν και που θα υπογράψει το επόμενό του συμβόλαιο, με αποτέλεσμα να χάσει χρόνο και ευθύνες. Και ούτε ο τραυματισμός που υπάρχει περίπτωση να του διακόψει την καριέρα του στο επίπεδο που μιλάμε βοηθά στο να βγουν συμπεράσματα, ειδικά με βάση μια μπάρα στατιστικά ενός 27χρονου κι ενός 31χρονου.

Θα έφτανες στο σημείο να θεωρείς την προτίμηση κάποιου προς το πρόσωπο του Λιθουανού παντελώς άστοχη;
j-kidd13
Aπο τη στιγμη που υπαρχουν Μανου,Ντιρκ, και Νας,ειναι περιττη οποιαδηποτε κουβεντα παραπερα.....
2πλη ψηφος σε Νοβιτζκι και Μανου...(τον Νας δεν τον ειδα αρχικα....tongue.gif)...Ειδικα το impact του Γερμανου στον Νταλας ειναι απιστευτο....Και το οτι ενας ευρωπαιος ειναι ο μεγαλος σταρ μιας ομαδας,απο αυτες που βρισκονται ψηλα, για τοσα χρονια,και μαλιστα ομαδας που πηρε και το πρωταθλημα...
.
Τωρα για το αλλο ζητημα.....Κλειζα....Πιο τσαμπουκι,πιο μαχητης,ικανος σε ολους σχεδον τους τομεις....Ο Ραντμανοβιτς,αν και εχω αδυναμια στους σουτερ,ποτε δεν μου αρεσε,και περα απο το σουτ δεν διεκρνια ποτε κατι παραπανω σε αυτον..
benchwarmer
Η πρωτη ερωτηση ενταξει, ειναι κλασικες οι απαντησεις...

Η δευτερη ειναι λιγο αστοχη. Τι εννοουμε καλυτερο φιτ? Για ποιο ρολο? Σε ποια ομαδα? Κλπ κλπ... Στην ερωτηση παντως ποιος ειναι καλυτερος παιχτης απο τους 2, ψηφιζω Κλειζα.
John Valthuer
Τριπλή ψήφος σε Rudy Fernandez, Luis Scola και Jose Calderon.

Έτσι, από αντίδραση στο κατεστημένο! smiley.gif

Και φυσικά Kleiza, ο οποίος είναι ασυζητητί καλύτερος από τον Radmanovic.
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 11 2012, 01:33 ) *
Ο Κλέιζα όμως είναι επίσης καλύτερος στο να δημιουργεί το σουτ του, το οποίο δε μπορώ να φτάσω στο σημείο να το χαρακτηρίσω κακό όπως εσύ, στο να τριπλάρει και γενικά στο να κουβαλάει τη μπάλα, στο να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Είναι καλύτερος παίκτης τεχνικά στη συνολική επισκόπηση αυτού του τομέα του παιχνιδιού. Ακόμα νομίζω πως καταλαβαίνει καλύτερα τις καταστάσεις ενώ εκτυλίσσονται στο παρκέ, μπορεί να βρει λύσεις και να πάρει αποφάσεις, ενώ ο Radma είναι ο spot shooter, τελεία, σε μεγάλο βαθμό. Και παρότι δεν ξέρω ακριβώς πως εννοείς αυτήν την ευλυγισία που είχες κάποτε δει στο Σέρβο, ο δυναμισμός του Κλέιζα δεν είναι μόνο μούσκουλα (ή και μπινελίκια, τσαγανό αν θες) δίνει καλύτερες αντοχές και πραγματικά δεν πιστεύω ότι ο Κλέιζα είναι πιο αργός. Αναλογικά με το ύψος τους ίσως, αλλά ο Λιθουανός τις στιγμές που χρειάζεται βγάζει στο παρκέ περισσότερη έκρηξη και επιτάχυνση. Όχι όσο άλλα τριάρια ναι προφανώς, αλλά όχι κατώτερη του Ράντμα.


Δεν μίλησα για όλους τους τομείς γιατί πρόκειται για διαφορετικούς σχετικά παίκτες (αλλά με τον ίδιο ρόλο και την ίδια χρήση στο ΝΒΑ) . Για παράδειγμα ο Kleiza ποστάρει ενώ ο Radmanovic όχι. Ο Radmanovic χρησιμοποιείται ως pick n roll man ενώ ο Kleiza όχι.
Για το ότι ο Kleiza φτιάχνει το δικό του σουτ διαφωνώ. Μπορεί να τρέξει απλά ένα μικρό αριθμό pick n roll χωρίς μεγάλη επιτυχία. Στα isolation plays βρίσκονται και οι δύο στα ίδια επίπεδα με μια πρόχειρη ματιά στα stats.
Στο ότι έχει καλύτερο ball handling ισχύει, αλλά μιλάμε πάντα στα συγκεκριμένα πλαίσια στα οποία αγωνίζονται. Και οι δύο χρησιμοποιούνται στο μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού τους παιχνιδιού ως spot up shooters.
Πέρσι:
Radmanovic: 40.2% σε spot up. Σούταρε με 42.3 στα τρίποντα και 42.6 στα field goals.
Kleiza: 31.2% σε spot up. Σούταρε με 30.7% στα τρίποντα και 34% στα field goals.
Τι να το κάνω αν χειρίζεται καλύτερα τη μπάλα, αφού στο NBA σπάνια το κάνει; Για καλύτερο fit δεν μιλάμε;
Στην Ευρώπη μάλιστα, το ball handling παίζει σημαντικό ρόλο καθώς μετατρέπεται σε μία ακόμα επιθετική επιλογή με τη μπάλα στα χέρια.
Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έχω δει ως προς την ευλυγισία. Μπορώ μόνο να σου πω να κοιτάξεις εδώ και συγκεκριμένα το block και steal rate. Μπορεί να μην σου λέει τίποτα, για μένα λέει πολλά όμως και ως προς την ευλυγισία και ως προς την αμυντική ικανότητα, ειδικότερα αν δεις ποιοι παίκτες είναι από κάτω.

QUOTE
Θα έφτανες στο σημείο να θεωρείς την προτίμηση κάποιου προς το πρόσωπο του Λιθουανού παντελώς άστοχη;

Δεν με ενδιαφέρει να μπω σε τέτοια διαδικασία. Λέω τι γνώμη μου βασιζόμενος στον τρόπο που βλέπω το μπάσκετ και στα δικά μου επιχειρήματα.
duncan21
QUOTE(baskethood @ Jan 11 2012, 02:18 ) *
Δεν με ενδιαφέρει να μπω σε τέτοια διαδικασία. Λέω τι γνώμη μου βασιζόμενος στον τρόπο που βλέπω το μπάσκετ και στα δικά μου επιχειρήματα.

+1 hood.

sacarame
Μάλιστα.Άντα καλόπαιδα καταφέρατε το γερο-σακαράκα να κάτσει να κάνει ανάλυση στα τελευταία του... smiley.gif

Κωστή απαντάω σε σένα μιας και όπως θα δυσκολευτήκατε να καταλάβετε, είμαι με την μεριά του Λίνας...
Και θέλω να σταθώ και αρκετά στα στατς που παραθέτεις, διότι ναι μεν δίνουν πολλές πληροφορίες, αλλά πρέπει να τα κοιτάμε και συνολικά...


QUOTE
Δεν μίλησα για όλους τους τομείς γιατί πρόκειται για διαφορετικούς σχετικά παίκτες (αλλά με τον ίδιο ρόλο και την ίδια χρήση στο ΝΒΑ) . Για παράδειγμα ο Kleiza ποστάρει ενώ ο Radmanovic όχι. Ο Radmanovic χρησιμοποιείται ως pick n roll man ενώ ο Kleiza όχι.
Για το ότι ο Kleiza φτιάχνει το δικό του σουτ διαφωνώ. Μπορεί να τρέξει απλά ένα μικρό αριθμό pick n roll χωρίς μεγάλη επιτυχία. Στα isolation plays βρίσκονται και οι δύο στα ίδια επίπεδα με μια πρόχειρη ματιά στα stats.
Στο ότι έχει καλύτερο ball handling ισχύει, αλλά μιλάμε πάντα στα συγκεκριμένα πλαίσια στα οποία αγωνίζονται. Και οι δύο χρησιμοποιούνται στο μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού τους παιχνιδιού ως spot up shooters.



Το αν ο Ραντμα χρησιμοποιήθηκε σαν picknrollman οφείλεται καθαρά στην διαφορά ύψους. Ο Σέρβος έπαιξε πολλές φορές ως 4αρι στην καριέρα του, ενώ ο Κλέιζα στο ΝΒΑ σχεδόν αποκλειστικά σαν SF. Ε δεν θυμάμαι και πολλές ομάδες να δοκιμάζουν plays με το 3αρι τους να δίνει σκριν στο γκαρντ... Ειδικά σε ομάδα όπως το Ντένβερ, όπου αναγκαστικά ο Λινας θα βρισκόταν σε κάποια γωνία και θα περίμενε να δει τι θα κάνει ο Μελο ή ο Jr με την μπάλα κι αν θα αποφασίσουν να "την σπάσουν έξω" ή να πάνε μόνοι τους προς το καλάθι..

Μολαταύτα, ούτε τον Ραντμα θα μπορούσα να χαρακτηρίσω picknrollman. Picknpop αν θες ναι, διότι κατά κύριο λόγο μετά το σκριν, κάπου προς τα έξω θα έβγαινε για να πάρει την μπάλα και να το αμολήσει.... Δεν ήταν ούτε τόσο δυνατός, ούτε τόσο καλός στο χειρισμό, ούτε τόσο γρήγορος αλλά και δεν κινούνταν και τόσο καλά στο χώρο ώστε να κάνει ένα τέλειο κόψιμο και να βρεθεί φάτσα με το καλάθι ώστε να υποδεχτεί την μπάλα μέσα στη ρακέτα...

Για τον ίδιο λόγο ο Λίνας θεωρώ ότι είναι ελαφρά καλύτερος σε ότι έχει να κάνει με τα isolation plays. Δεν έχουν τεράστια διαφορά, αλλά ο Λιθουανός επειδή είναι καλύτερος χειριστής, ελαφρά ταχύτερος αλλά και σίγουρα πιο aggresive στο στυλ παιχνιδιού του, έχει μια μεγαλύτερη ικανότητα στο 1-1

QUOTE
Πέρσι:
Radmanovic: 40.2% σε spot up. Σούταρε με 42.3 στα τρίποντα και 42.6 στα field goals.
Kleiza: 31.2% σε spot up. Σούταρε με 30.7% στα τρίποντα και 34% στα field goals.


Ναι πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις, απλά είναι σημαντικό να προσθέσω ότι αυτά τα ποσοστά έχουν γίνει με τον Ραντμα να αγωνίζεται 15,8 λεπτά μο ενώ ο Λιθουανός 26,5 ενώ σε προσπάθειες ο Σερβος επιχειρούσε 4,3 ενώ ο Λινας 10.. Καλά τα ποσοστά αλλά και ο χρόνος συμμετοχής είναι εξίσου σημαντικός.. Διότι ναι τα ποσοστά του Σέρβου είναι καλύτερα, αλλά είναι σε δραματικά λιγότερες προσπάθειες (318 με 406 αν σκεφτεί κανείς ότι ο Λϊνας έπαιξε 39 ματς ενώ ο άλλος 74)



QUOTE
Τι να το κάνω αν χειρίζεται καλύτερα τη μπάλα, αφού στο NBA σπάνια το κάνει; Για καλύτερο fit δεν μιλάμε;
Στην Ευρώπη μάλιστα, το ball handling παίζει σημαντικό ρόλο καθώς μετατρέπεται σε μία ακόμα επιθετική επιλογή με τη μπάλα στα χέρια.


Ναι οκ το φιτ ίσως θέλει να θέσουμε κι άλλες παραμέτρους μέσα, διότι κάθε ομάδα χρειάζεται διαφορετικά στοιχεία από κάθε παίκτη. Παίρνοντας στους όμως σαν σύνολο στο επιθετικό κομμάτι, εγώ βλέπω πως προκύπτει ότι ο Λινας αναλογικά έχει περισσότερα στοιχεία στο παιχνίδι του και ότι ίσως (και λέω ίσως γιατι ο Λίνας δεν έχει ούτε τόσες πολλές χρονιές στο ΝΒΑ ούτε είχε τόσες πολλές φορές το ρόλο του Ραντμα σε ένα ρόστερ) ο Σερβος να έχει λίγο καλύτερο σουτ ή τεσπα να είναι better spot up shooter.

QUOTE
Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έχω δει ως προς την ευλυγισία. Μπορώ μόνο να σου πω να κοιτάξεις εδώ και συγκεκριμένα το block και steal rate. Μπορεί να μην σου λέει τίποτα, για μένα λέει πολλά όμως και ως προς την ευλυγισία και ως προς την αμυντική ικανότητα, ειδικότερα αν δεις ποιοι παίκτες είναι από κάτω.


Το λινκ που παραθέτεις θα το μελετήσω λίγο περισσότερο μετά.. Βλέποντας και πάλι τα στατς τους θα πω ότι όντως ο Ραντμα δείχνει λίγο καλύτερος κλέφτης και μπλοκέρ. Όμως για τα μπλοκς είναι κάπως λογικό όντας ψηλότερος ο Σερβος. Από την άλλη για τα κλεψίματα, και πάλι θα πω ότι υπάρχει διαφορά στο χρόνο που αγωνίζονταν αλλά και στο γεγονός ότι ο Ραντμα έχει πολύ περισσότερες χρονιές στο ΝΒΑ αλλά και σε πιο πρωταγωνιστικό ρόλο... Στην περυσινή χρονιά του Λιθουανού που όντως ήταν πιο αναβαθμισμένος ο ρόλος του, δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές πάντως..Το ίδο παρατηρώ και σε χρονιές που έχουν περίπου τον ίδιο χρόνο συμμετοχής.Τώρα για το θέμα της ευλυγισίας έχοντας δει και τους 2 αρκετά, επέτρεψε μου να διαφωνήσω διότι δεν μπορώ να διακρίνω αυτό που αναφέρεις στο παιχνίδι του Σέρβου...

Γενικά λοιπόν πρέπει ίσως να τους ξεχωρίσουμε σαν θέσεις για να γίνει πιο δίκαιο. Στο ΝΒΑ ο Λινας πολύ δύσκολα παίζει 4αρι. Οπότε παίρνοντας και τους 2 σαν SF θεωρώ ότι ο Λίνας μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στο παρκέ (ειδικά από την στιγμή που ο Ραντμα σαν Sf χάνει σίγουρα τις οποιες αμυντικές ικανότητες καθώς σίγουρα θα εκτεθεί απέναντι σε πολύ αθλητικότερους παίκτες). Απλά ο Σερβος σαν ρολίστας σουτέρ μπορεί να είναι ελαφρά αποδοτικότερος..

Αν πάλι τους κατεβάσουμε στην Ευρώπη για να παίξουν και οι 2 σαν PF, τότε πάλι θεωρώ τον Λιθουανό κερδισμένο διότι επειδή δεν έχει τόσο μειονέκτημα στο ύψος, ενώ παράλληλα είναι ταχύτερος και δυνατότερος από αρκετούς "συνθεσίτες " θα είναι πολύ αποδοτικότερος του Σέρβου, που πάνω κάτω θα κάνει τα ίδια πράγματα αλλά πιο άνετα....

QUOTE
Δεν με ενδιαφέρει να μπω σε τέτοια διαδικασία. Λέω τι γνώμη μου βασιζόμενος στον τρόπο που βλέπω το μπάσκετ και στα δικά μου επιχειρήματα.


Δεν νομίζω ότι σου λέει να μπεις στην θέση κάποιου άλλου και να κρίνεις. Σε ρωτάει απο την δικιά σου οπτική γωνιά και από τον τρόπο που εσύ βλέπεις το μπάσκετ, αν κρίνεις σαν τελείως άστοχη την προτίμηση στον Λιθουανό..
SG3ptshooter
Πολλές φορές έχω κάτι ξεσπάσματα της μορφής "Σταμάτα επιτέλους να μου αραδιάζεις στατιστικά το κερατό μου!" σε σημείο που κάποιοι απορείτε γιατί αντιπαθώ τόσο τα δεδομένα αυτά. Όχι, δεν πιστεύω ότι τα στατιστικά είναι ο καλύτερος τρόπος να πεις ψέματα. Απλά τα στατιστικά είναι καταγραφή των δεδομένων που παρατηρείς σε ένα παρκέ όπου λαμβάνουν χώρα 24 διαφορετικά πειράματα με δεκάδες χιλιάδες παραμέτρους. Δεν είναι αποτελέσματα εφαρμογής εξισώσεων. Υπάρχουν συνθήκες και δεδομένα που καθορίζουν πολλές φορές τελείως διαφορετικά την παρουσία των παικτών. Είναι χρήσιμα σε σχέση με το να μην αναφερόμαστε σε τίποτα; Ναι. Πολλές φορές βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα; Ναι. Το να παίρνεις 2 καταγραφές δεδομένων τυχαίων πειραμάτων - παικτών μιας λίγκας και να τα βάζεις το ένα δίπλα στο άλλο είναι πολλές φορές υπέροχος τρόπος να αδικηθεί κάποιος. Και πραγματικά το περσινό δείγμα των 2 παικτών αυτών το θεωρώ μια τέτοια περίπτωση. Ας μιλήσω συγκεκριμένα.

Παίρνει ο hood τα δείγματα των δύο παικτών απ' την περσινή σεζόν, απλώς επειδή είναι της περσινής σεζόν. Επειδή έχουν ημερολογιακή συνάφεια δηλαδή. Ενώ είναι τόσο διαφορετικές οι συνθήκες, που τα συμπεράσματα που βγαίνουν μόνο άδικα είναι κατά τη γνώμη μου. O Κλέιζα έρχεται στο NBA μετά από απουσία ενός χρόνου, ο Ραντμάνοβιτς έχει ξεχάσει την τελευταία φορά που δεν έπαιξε σε παρκέ του ΝΒΑ χειμώνα. Ο Ραντμάνοβιτς παίζει στην ομάδα με την οποία αγωνίστηκε και την περασμένη σεζόν, ο Κλέιζα έρχεται και συναντά 100 διαφορετικούς ανθρώπους με τους οποίους υποχρεούται να συναναστρέφεται κάθε μέρα και να συνεργάζεται μαζί τους ενώ δεν τους ξέρει καν. Ο Κλέιζα έχει μόλις υπογράψει και γίνονται δοκιμές στο πρόσωπό του, ο Ραντμάνοβιτς έχει contract year μετά την πιθανότατα χειρότερη σεζόν στην καριέρα του και αν αποτύχει θα κάνει παρέα στο Μπρέζετς στα βάθη της Ρωσίας. Ο Κλέιζα χάνει το δεύτερο μισό της σεζόν όπου το μόνο λογικό θα ήταν τα στατς του να πάρουν την ανιούσα όσο προσαρμόζεται στα δεδομένα του Τριάνο. Που έχει pace αλλά με τίποτα το μεγαλύτερο της λίγκας που διαθέτουν οι GS.

Στο παρκέ; Ο Κλέιζα μπαίνει με την ελπίδα να είναι ο νέος Άντονι Πάρκερ για τους Ράπτορς, που ήρθε απ' τη Μακάμπι και έδωσε πολύ ποιοτικές λύσεις στο σκοράρισμα. Η αποτυχία του να το κάνει αυτό οδηγεί σε πολλές διακυμάνσεις τόσο στη χρησιμοποίηση όσο και στην απόδοσή του. Ο Ραντμάνοβιτς είναι ξεκάθαρα ένας αναπληρωματικός F που μπαίνει μέσα να πάρει τα σουτ. Ο Κλέιζα παίζει μόλις 39 ματς, χάνει δηλαδή πάνω απ' τη μισή σεζον, ενώ ξεκινά σε 23 απ' αυτά. Απ' την άλλη ο Ράντμα παίζει σε 74 μεν, σχεδόν full season, αλλά ξεκινά μόλις σε 6, οι προσδοκίες δηλαδή είναι πολύ πιο συγκεκριμένες. Ο Κλέιζα παίζει 26,5 λεπτά μ.ο. κι ο Ραντμάνοβιτς 16. Επίσης, πως μπορώ να συμφωνήσω ότι ο Κλέιζα χρησιμοποιείται ως spot shooter όπως ο Ραντμάνοβιτς όταν έχει 3pta/fga 3,4/10,4=0,32, δηλαδή παίρνει υπερδιπλάσια δίποντα από τρίποντα, ενώ αντίστοιχα ο Ράντμας έχει 137/318, δηλαδή πάνω από 50%, έριξε περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Επίσης συγκρίνουμε το χειρότερο δείγμα ευστοχίας του Κλέιζα σε βολές π.χ. έβερ με την παρά ελάχιστα καλύτερη του Σέρβου, καθώς και το χειρότερο 3ptshooting του Λίνας πλην της rookie season του που πήρε 8 λεπτά απέναντι στο ποσοστό ενός παίκτη με σαφώς πιο συγκεκριμένo game plan και λιγότερες αρμοδιότητες overall. Ο οποίος έχει περάσει το .400 απ' έξω σε λεπτά ανάλογα με τα περσινά του Λίνας μόνο στα 30 ματς του με τους Κλίπερς το 06. Δεν νομίζω ότι αυτά τα δεδομένα μας δίνουν άρτιες πληροφορίες.

Ανοίγω π.χ. την καριέρα του Ραντμα αυτή τη στιγμή ολόκληρη. Και βλέπω την παρουσία του στους Warriors το 2009-10. Την ίδια χρονιά είναι τα περισσότερα ματς από ημερολογιακής σκοπιάς με τα περισσότερα του Λίνας στο Τορόντο. Απλά το δείγμα ποσοτικά είναι πολύ πιο ορθά συγκρίσιμο, με 33 παιχνίδια και 20 σταρτς. Με 23 λεπτά συμμετοχής. Σε νέα ομάδα, με νέους συμπαίκτες. Να δοκιμάζεται σε διάφορα πράγματα αντίστοιχα. Να έχει αντίστοιχα με το Λίνας το .267, το χαμηλότερο δυνατό ποσοστό στα τρίποντα. Να σκοράρει 6,6π ενώ ο Λίνας είχε 11,2 πέρυσι. Να παίρνει περισσότερα δίποντα απ' ότι τρίποντα ο Ράντμα, με το παιχνίδι των Γουόριορς όσο είναι στο παρκέ να μην είναι προσαρμοσμένο ακόμα στις ικανότητές του, και να έχει fg .385. Αυτή η σύγκριση είναι στα μάτια μου πιο ορθή κι όχι επειδή με συμφέρει. Επειδή οι συνθήκες οι ρόλοι και τα δεδομένα είναι πιο συκγρίσιμα.

Ναι, ο Ράντμα είναι καλύτερος αμυντικός. Σέβομαι την άποψη σου Κώστα και το ξέρεις. Άλλωστε το μπάσκετ είναι απόψεις, η πλειοψηφία πιστεύει ότι θα κάνω λάθος για τους Μπουλς και εσύ για τους Νάγκετς στο περασμένο poll που άνοιξα. Απλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι είναι συκγρίσιμες επιλογές και δεν είναι γελοίο να προτιμά κάποιος τον Κλέιζα. Αυτό εννοούσα και στην τελευταία μου πρόταση στο περασμένο ποστ που για κάποιο λόγο την παρεξήγησες. Απ' τις 12 ψήφους στο poll θεωρώ ότι αποδείχθηκε το ότι είναι έστω συγκρίσιμες περιπτώσεις, ακόμα κι αν σε 24 ώρες ο Ράντμα έχει 50 ψήφους. Από κει και πέρα ναι, σαφώς προτιμώ το Λίνας κι αυτό δεν αλλάζει. Κι επίσης, προσπαθώ να πω ότι η στατιστική δε λέει ψέματα, αλλά συχνά δε λέει και την αλήθεια. Κι ο Javier Vega είχε σε 3 σερί ματς 100% δίποντα σε 5 λεπτά μέσο όρο, αλλά χωρίς Σενέ , Μαϊνόλντι και Αγιόν το ΣΚ δε νομίζω να μου δώσει 10/10 δίποντα 30 ράνκιν στο φάνταζι, όπως κι ο Πρίντεζης δεν ήταν καλύτερος σουτέρ απ' το Ναβάρρο τη σεζόν που είχε στην EL καλύτερο 3pt% kλπ κλπ..
Ι hate stats, you get it. smiley.gif
baskethood
Τα είπαμε στο msn, θα τα ξαναπούμε και εδώ smile.gif

QUOTE
Το αν ο Ραντμα χρησιμοποιήθηκε σαν picknrollman οφείλεται καθαρά στην διαφορά ύψους. Ο Σέρβος έπαιξε πολλές φορές ως 4αρι στην καριέρα του, ενώ ο Κλέιζα στο ΝΒΑ σχεδόν αποκλειστικά σαν SF. Ε δεν θυμάμαι και πολλές ομάδες να δοκιμάζουν plays με το 3αρι τους να δίνει σκριν στο γκαρντ... Ειδικά σε ομάδα όπως το Ντένβερ, όπου αναγκαστικά ο Λινας θα βρισκόταν σε κάποια γωνία και θα περίμενε να δει τι θα κάνει ο Μελο ή ο Jr με την μπάλα κι αν θα αποφασίσουν να "την σπάσουν έξω" ή να πάνε μόνοι τους προς το καλάθι..

Μολαταύτα, ούτε τον Ραντμα θα μπορούσα να χαρακτηρίσω picknrollman. Picknpop αν θες ναι, διότι κατά κύριο λόγο μετά το σκριν, κάπου προς τα έξω θα έβγαινε για να πάρει την μπάλα και να το αμολήσει.... Δεν ήταν ούτε τόσο δυνατός, ούτε τόσο καλός στο χειρισμό, ούτε τόσο γρήγορος αλλά και δεν κινούνταν και τόσο καλά στο χώρο ώστε να κάνει ένα τέλειο κόψιμο και να βρεθεί φάτσα με το καλάθι ώστε να υποδεχτεί την μπάλα μέσα στη ρακέτα...


Προφανώς έχει να κάνει με το ύψος του, αλλά όχι μόνο. Έχει γρήγορα πόδια,good hands και καλό σουτ.
2009-2010: Χρησιμοποιήθηκε στο 15.1% των plays που πήρε μέρος και τελείωσαν με field goal, λάθος ή κερδισμένο φάουλ ως pick n roll man (pick n roll=pick n pop, στην ουσία η κίνηση μας ενδιαφέρει, το screen στη μπάλα).
2010-2011: Χρησιμοποιήθηκε στο 11.3% των plays που πήρε μέρος και τελείωσαν με field goal, λάθος ή κερδισμένο φάουλ ως pick n roll man.
2011-2012: Χρησιμοποιείται στο 7.7%.
Αλλά αυτό δεν παίζει κάποιο ρόλο όπως είπα γιατί και οι δύο έχουν κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά.

QUOTE
Για τον ίδιο λόγο ο Λίνας θεωρώ ότι είναι ελαφρά καλύτερος σε ότι έχει να κάνει με τα isolation plays. Δεν έχουν τεράστια διαφορά, αλλά ο Λιθουανός επειδή είναι καλύτερος χειριστής, ελαφρά ταχύτερος αλλά και σίγουρα πιο aggresive στο στυλ παιχνιδιού του, έχει μια μεγαλύτερη ικανότητα στο 1-1

Είπα και πριν ότι έχει καλύτερο handling με τη μπάλα. Όμως δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο ΣΤΟ ΝΒΑ. Γιατί πολύ απλά κανείς δεν του ζητά να παίξει με τη μπάλα, κανείς δεν του ζητά ένας με έναν. Δεν είναι ο ρόλος του αυτός. Μιλώντας λοιπόν για ΝΒΑ δεν παίζει ρόλο το τι μπορείς να κάνεις αλλά το τι κάνεις τελικά.
Ακραίο παράδειγμα αλλά το αναφέρω.
Ο Κουφός όταν πρωτοπήγε στη Utah είχε εξαιρετικό mid range σουτ. So what? Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε γι΄αυτό γιατί δεν προοριζόταν για τέτοιο ρόλο.
Έτσι συμβαίνει με τον Kleiza, είναι καλός χειριστής για τις θέσεις που παίζει, αλλά δεν του το ζητά κανείς παρά μόνο σε λίγες κατοχές όταν παίζει με τη second unit. Τους παίκτες τους κρίνουμε όχι ψυχρά ατομικά, αλλά ανάλογα με το ρόλο τους. Αυτή είναι κατ εμέ η μεγαλύτερη διαφορά NBA και Ευρώπης, συγκεκριμένοι ρόλοι για κάθε παίκτη (ειδικότερα αν είσαι τριτο-τέταρτης κλάσης).

QUOTE
Ναι πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις, απλά είναι σημαντικό να προσθέσω ότι αυτά τα ποσοστά έχουν γίνει με τον Ραντμα να αγωνίζεται 15,8 λεπτά μο ενώ ο Λιθουανός 26,5 ενώ σε προσπάθειες ο Σερβος επιχειρούσε 4,3 ενώ ο Λινας 10.. Καλά τα ποσοστά αλλά και ο χρόνος συμμετοχής είναι εξίσου σημαντικός.. Διότι ναι τα ποσοστά του Σέρβου είναι καλύτερα, αλλά είναι σε δραματικά λιγότερες προσπάθειες (318 με 406 αν σκεφτεί κανείς ότι ο Λϊνας έπαιξε 39 ματς ενώ ο άλλος 74)

Πραγματικά απαντάς σε κάτι διαφορετικό. Εγώ αναφέρω spot up τρίποντα και spot up field goal και εσύ μου αναφέρεις field goal attempts.
Επειδή θεωρώ ότι είναι χρήσιμα θα ξανααναφέρω πιο αναλυτικά αυτήν τη φορά.

Radmanovic: Χρησιμοποιήθηκε σε spot up στο 40.2% των plays που πήρε μέρος και τελείωσαν με field goal, λάθος ή κερδισμένο φάουλ. Επιχείρησε 141 προσπάθειες για field goal (spot up πάντα, μην μπερδεύεσαι) και ευστόχησε στις 60. Ήτοι, 42.6%. Μόνο τρίποντα, επιχείρησε 104 προσπάθειες και ευστόχησε στις 44, ήτοι 42.3%.

Kleiza: Χρησιμοποιήθηκε σε spot up στο 31.2% των plays που πήρε μέρος και τελείωσαν με field goal, λάθος ή κερδισμένο φάουλ. Επιχείρησε 141 προσπάθειες για field goal και ευστόχησε στις 48. Ήτοι, 34%. Μόνο τρίποντα, επιχείρησε 88 προσπάθειες και ευστόχησε στις 27, ήτοι 30.7%.

Ναι ο Kleiza έπαιζε περισσότερο χρόνο και λιγότερα παιχνίδια. Το δείγμα όμως είναι μεγάλο, και των λεπτών συμμετοχής του, και των παιχνιδιών, και των προσπαθειών. Εκτός και αν πιστεύεις ότι αν έπαιζε 82 παιχνίδια θα ανέβαζε κατά πολύ τους μέσους όρους του, και θα άρχισε να γίνεται εύστοχος. Στα πέντε χρόνια του στο ΝΒΑ δε φαίνεται κάτι τέτοιο. http://www.basketball-reference.com/players/k/kleizli01.html

QUOTE
Ναι οκ το φιτ ίσως θέλει να θέσουμε κι άλλες παραμέτρους μέσα, διότι κάθε ομάδα χρειάζεται διαφορετικά στοιχεία από κάθε παίκτη. Παίρνοντας στους όμως σαν σύνολο στο επιθετικό κομμάτι, εγώ βλέπω πως προκύπτει ότι ο Λινας αναλογικά έχει περισσότερα στοιχεία στο παιχνίδι του και ότι ίσως (και λέω ίσως γιατι ο Λίνας δεν έχει ούτε τόσες πολλές χρονιές στο ΝΒΑ ούτε είχε τόσες πολλές φορές το ρόλο του Ραντμα σε ένα ρόστερ) ο Σερβος να έχει λίγο καλύτερο σουτ ή τεσπα να είναι better spot up shooter.

Απάντησα ήδη σε αυτό.

QUOTE
Το λινκ που παραθέτεις θα το μελετήσω λίγο περισσότερο μετά.. Βλέποντας και πάλι τα στατς τους θα πω ότι όντως ο Ραντμα δείχνει λίγο καλύτερος κλέφτης και μπλοκέρ. Όμως για τα μπλοκς είναι κάπως λογικό όντας ψηλότερος ο Σερβος. Από την άλλη για τα κλεψίματα, και πάλι θα πω ότι υπάρχει διαφορά στο χρόνο που αγωνίζονταν αλλά και στο γεγονός ότι ο Ραντμα έχει πολύ περισσότερες χρονιές στο ΝΒΑ αλλά και σε πιο πρωταγωνιστικό ρόλο... Στην περυσινή χρονιά του Λιθουανού που όντως ήταν πιο αναβαθμισμένος ο ρόλος του, δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές πάντως..Το ίδο παρατηρώ και σε χρονιές που έχουν περίπου τον ίδιο χρόνο συμμετοχής.Τώρα για το θέμα της ευλυγισίας έχοντας δει και τους 2 αρκετά, επέτρεψε μου να διαφωνήσω διότι δεν μπορώ να διακρίνω αυτό που αναφέρεις στο παιχνίδι του Σέρβου...

Κοιτάξτε το block rate και το steal rate. Είναι αναλογικά με το χρόνο που βρίσκεται στο παρκέ. Ένας παίκτης παίζει 15.8 λεπτά έχει υψηλότερο block rate, steal rate από κάποιον που παίζει 26.5 λεπτά. Το λινκ μιλά ΜΟΝΟ για το 2010-2011. Τι σχέση έχουν οι περισσότερες χρονιές που αναφέρεις (αν θες πάμε και εκεί);

QUOTE
Γενικά λοιπόν πρέπει ίσως να τους ξεχωρίσουμε σαν θέσεις για να γίνει πιο δίκαιο. Στο ΝΒΑ ο Λινας πολύ δύσκολα παίζει 4αρι. Οπότε παίρνοντας και τους 2 σαν SF θεωρώ ότι ο Λίνας μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στο παρκέ (ειδικά από την στιγμή που ο Ραντμα σαν Sf χάνει σίγουρα τις οποιες αμυντικές ικανότητες καθώς σίγουρα θα εκτεθεί απέναντι σε πολύ αθλητικότερους παίκτες). Απλά ο Σερβος σαν ρολίστας σουτέρ μπορεί να είναι ελαφρά αποδοτικότερος..

Αν πάλι τους κατεβάσουμε στην Ευρώπη για να παίξουν και οι 2 σαν PF, τότε πάλι θεωρώ τον Λιθουανό κερδισμένο διότι επειδή δεν έχει τόσο μειονέκτημα στο ύψος, ενώ παράλληλα είναι ταχύτερος και δυνατότερος από αρκετούς "συνθεσίτες " θα είναι πολύ αποδοτικότερος του Σέρβου, που πάνω κάτω θα κάνει τα ίδια πράγματα αλλά πιο άνετα....

Ότι πιο άδικο. Παίρνεις κάποιον που επί τρία χρόνια παίζει 4 και τον κάνεις 3 για να τον συγκρίνεις με τον Kleiza.
http://basketballvalue.com/player.php?id=1...;year=2011-2012
http://basketballvalue.com/player.php?id=1...;year=2010-2011
http://basketballvalue.com/player.php?id=1...;year=2009-2010
Και βέβαια στην καριέρα του έχει παίξει τρία. Αλλά τα τελευταία χρόνια παίζει συνέχεια 4. Γιατί να γίνει κατευθείαν σύγκριση λοιπόν στη θέση 3;
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνει διαχωρισμός ως προς τη θέση, είναι δύο forward με κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά ίδιο ρόλο στο ΝΒΑ. Από το πρώτο μου ποστ αυτό προσπαθώ να πω. Και βέβαια δεν υπάρχει λόγος να τους συγκρίνουμε στην Ευρώπη, το poll μιλάει για fit στο ΝΒΑ.

QUOTE
Δεν νομίζω ότι σου λέει να μπεις στην θέση κάποιου άλλου και να κρίνεις. Σε ρωτάει απο την δικιά σου οπτική γωνιά και από τον τρόπο που εσύ βλέπεις το μπάσκετ, αν κρίνεις σαν τελείως άστοχη την προτίμηση στον Λιθουανό..

Και απάντησα, με τον τρόπο που εγώ βλέπω το μπάσκετ έχω την δική μου άποψη την οποία και εκφράζω. Κατ'εμέ λοιπόν δεν είναι ούτε καλύτερος παίκτης ούτε καλύτερο fit. Αυτό αρκεί.

QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 11 2012, 14:16 ) *
Απλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι είναι συκγρίσιμες επιλογές και δεν είναι γελοίο να προτιμά κάποιος τον Κλέιζα.

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, πες το σ'άυτούς που στο είπαν. Αν θεωρούσα ότι δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη δεν θα έμπαινα στον κόπο να τους συγκρίνω.


Με ρωτήσατε και οι δύο που έχω δει την ευλυγισία. Απαντώ, την είδα στον ύπνο μου χθες βράδυ. Είδα τον Radmanovic να αμύνεται σε κάτι φάσεις όπως στο παρακάτω βίντεο, στα 31 του, μετά από καριέρα γεμάτη τραυματισμούς tongue.gif



ΥΓ.
QUOTE
Πολλές φορές έχω κάτι ξεσπάσματα της μορφής "Σταμάτα επιτέλους να μου αραδιάζεις στατιστικά το κερατό μου!" σε σημείο που κάποιοι απορείτε γιατί αντιπαθώ τόσο τα δεδομένα αυτά.

Παίρνει ο hood τα δείγματα των δύο παικτών απ' την περσινή σεζόν, απλώς επειδή είναι της περσινής σεζόν. Επειδή έχουν ημερολογιακή συνάφεια δηλαδή.

Δεν με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο αν σου αρέσουν ή όχι τα stats. Εμένα με καλύπτουν, το θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι του μπάσκετ και στα post μου θα τα χρησιμοποιώ, και σε όποιον αρέσει.

ΥΓ2. Πραγματικά δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο. Νομίζω ότι είπα ό,τι είχα να πω. Ανέφερα stats, μέχρι και βίντεο έφτιαξα. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του και έχει την άποψη του.

Sorry αν το post βγήκε επιθετικό, αλλά έτσι βγήκε και το από πάνω.
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Jan 11 2012, 15:13 ) *
Δεν με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο αν σου αρέσουν ή όχι τα stats. Εμένα με καλύπτουν, το θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι του μπάσκετ και στα post μου θα τα χρησιμοποιώ, και σε όποιον αρέσει.

Δε σου λέω ότι είναι λάθος να επικαλείσαι τη στατιστική. Αλλά το Kleiza 2010-11 και το Radmanovic 2010-11 για μένα είναι apples vs oranges. Θεωρώ ότι μιλάς σε λάθος βάση, με πλασματικά δεδομένα, αυτό. Άρα ότι αριθμούς και να μου δώσεις, ότι κι αν πιστεύεις ότι αντικατοπτρίζουν, δε με πείθουν.

Και νομίζω το εξαντλήσαμε, δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις. Και όχι, δεν το είδα καθόλου επιθετικά, αν ήταν να είμαι επιθετικός πιθανότατα 1.δε θα έλεγα κάτι σαν το "σέβομαι την άποψή σου" και 2. θα σε είχα βρίσει κατ' ιδίαν λογικά. tongue.gif
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 11 2012, 15:22 ) *
Δε σου λέω ότι είναι λάθος να επικαλείσαι τη στατιστική. Αλλά το Kleiza 2010-11 και το Radmanovic 2010-11 για μένα είναι apples vs oranges. Θεωρώ ότι μιλάς σε λάθος βάση, με πλασματικά δεδομένα, αυτό. Άρα ότι αριθμούς και να μου δώσεις, ότι κι αν πιστεύεις ότι αντικατοπτρίζουν, δε με πείθουν.

Και νομίζω το εξαντλήσαμε, δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις. Και όχι, δεν το είδα καθόλου επιθετικά, αν ήταν να είμαι επιθετικός πιθανότατα 1.δε θα έλεγα κάτι σαν το "σέβομαι την άποψή σου" και 2. θα σε είχα βρίσει κατ' ιδίαν λογικά. tongue.gif

Επειδή το forum δεν είναι ο baskethood και ο sg, αλλά όλοι όσοι το παρακολουθούν (μέλη και μη μέλη), οφείλω να παραθέσω ΚΑΙ τα stats. Δεν με απασχολεί να πείσω κανέναν, ειδικά εσένα που όπως φαίνεται έχεις μια παγιωμένη άποψη που δεν πρόκειται να αλλάξεις όσες αποδείξεις, ντοκουμέντα, επιχειρήματα και αν παρουσιαστούν. Δεν δίνω σε σένα τους αριθμούς, αλλά σε όλους. Απλά εσύ τυχαίνει να απαντάς.
Μιλάω πάντα στη βάση της λογικής του ΝΒΑ, και δεν ακροβατώ μεταξύ NBA και Ευρώπης.
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Jan 11 2012, 15:46 ) *
Δεν με απασχολεί να πείσω κανέναν, ειδικά εσένα που όπως φαίνεται έχεις μια παγιωμένη άποψη που δεν πρόκειται να αλλάξεις όσες αποδείξεις, ντοκουμέντα, επιχειρήματα και αν παρουσιαστούν.

θεωρείς δηλαδή τη σύγκριση των στατιστικών των δύο παικτών για την περασμένη σεζόν απόδειξη ή ντοκουμέντο; Δε νιώθω ότι η στάση μου είναι πιο αδιάλλακτη τότε.

Δε σε κατηγορώ για κάτι βρε. Δεν ακροβατείς, μια χαρά τα λες. smile.gif Μάλλον γι' αυτό ταιριάζεις και με το morfi. Εγώ μάλλον ναι, ψήφισα και Σκόλα.
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 11 2012, 15:53 ) *
θεωρείς δηλαδή τη σύγκριση των στατιστικών των δύο παικτών για την περασμένη σεζόν απόδειξη ή ντοκουμέντο; Δε νιώθω ότι η στάση μου είναι πιο αδιάλλακτη τότε.

Όχι μωρέ, για πλάκα τα έγραψα, για να περάσει η ώρα.
Καλά κάνεις και δεν τα λαμβάνεις υπόψη σου, μαλακίες έγραφα.
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Jan 11 2012, 15:58 ) *
Όχι μωρέ, για πλάκα τα έγραψα, για να περάσει η ώρα.
Καλά κάνεις και δεν τα λαμβάνεις υπόψη σου, μαλακίες έγραφα.

sad.gif δεν το περίμενα να απαντήσεις έτσι. ΟΚ, τέλος.
aegeansheed
Αυτό είναι καθαρός εκβιασμός...γιατί πρέπει να βάλω τικ υποχρεωτικά σε κάποιον από αυτούς τους δύο για να ψηφίσω τους παίκτες μου???
captain charisma
το τοπικ καλυτερα να ονομαστει κλειζα vs ραντμανοβιτς διοτι για καλυτεροι internationals στο νβα ουτε λογος διοτι ξερουν και οι πετρες ποιος ειναι ο καλυτερος.... smiley.gif smiley.gif smiley.gif
T.W.Is.M.
Τι σχεση εχει ο απατεωνας απο το Trebinje με ενα poll για τους καλυτερους Ευρωπαιους στο ΝΒΑ και γενικοτερα με ενα poll για το μπασκετ? 19.gif
Με το που το ειδα πηγα να γελασω γιατι νομισα οτι καποιος μας κανει πλακα και θελει να βγαλει ενα αποτελεσμα τυπου 24-2. Μετα διαβαζοντας βλεπω και αποψεις που τον υπερασπιζονται. Τις σεβομαι και ειδικα απο ατομα που αποδεδειγμενα ξερουν απο μπασκετ, αλλα δεν μπορω να μπω καν σε διαδικασια να συγκρινω. Αν το κανω, αισθανομαι οτι θα πρεπει μετα να αποδειξω οτι ο Κομπι Μπραιαντ ειναι καλυτερος απο τον Κουαμε Μπραουν ή οτι οι Μπλειζερς εκαναν λαθος επιλογη στο ντραφτ του 1984!
Nuntius
Ηρεμία, ρε παίδες. Ποιος ο λόγος να πλακωθείτε για το αν ο Κλέιζα ή ο Ραντμάνοβιτς είναι καλύτεροι? Γούστα είναι αυτά tongue.gif

Πχ: Και 20 σερί quadruple double να έκανε ο LeBron δεν πρόκειται να τον συμπαθήσω (σαν παίκτη) αν δεν δω βελτίωση στα mechanics και στην ευστοχία του σουτ του. Θέμα γούστου smiley.gif

QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 11 2012, 18:34 ) *
Τι σχεση εχει ο απατεωνας απο το Trebinje με ενα poll για τους καλυτερους Ευρωπαιους στο ΝΒΑ και γενικοτερα με ενα poll για το μπασκετ? 19.gif


Σουτ εσύ. Μην δεις Σέρβο tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Nuntius @ Jan 11 2012, 18:35 ) *
Σουτ εσύ. Μην δεις Σέρβο tongue.gif


smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Δεν ειναι μονο θεμα υπηκοοτητας. Ο ενας ειναι κατι αντιστοιχο ας πουμε με το Βελιτσκοβιτς του ΝΒΑ και ο αλλος με το Γιασαιτις του ΝΒΑ(μεγαλωνω λιγο τα μεγεθη για να φανει η διαφορα). Ποσοι θα ψηφιζαν υπερ του Γιασαιτις σε εναν αντιστοιχο poll?
Nuntius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 11 2012, 20:00 ) *
Ποσοι θα ψηφιζαν υπερ του Γιασαιτις σε εναν αντιστοιχο poll?


Πιστεύω πως αρκετοί θα ψήφιζαν υπέρ του Γιασάιτις. Ειδικά αν ήταν Σκοπιανοί smiley.gif
baskethood
Εγώ, επειδή το μετάνιωσα, θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον SG για το απαράδεκτο ύφος μου.
benchwarmer
Φοβερό timing πάντως για την επιστροφή του Λίνας smiley.gif
morfi
Πολύ κουβέντα για το τίποτα απολύτως.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.