Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aρης - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
weirdo1977
χεχε, αναλαμβάνω εγώ τα δύσκολα μια k προέρχομαι από καλή μέρα tongue.gif δεν είμαι ιδιαιτερα ενημερωμένος μιας k τελευταία πηγαίνω "μαμιοντας" αλλα η ομάδα βρίσκετε σε καλή κατάσταση, ανεβαίνει k ο Γιαν - Γιαν biggrin.gif υπάρχουν k συμπτώσεις όπως το παιχνίδι με την μπενετόν όλα δείχνουν ιδανικά, θέλω να δω επιτέλους την ομάδα να κερδίζει ένα κρίσιμο παιχνίδι... [εδώ πονάμε φέτος] δε ξέρω τι άλλο να γράψω... περιμένω με αγωνια την κυριακή λοιπόν, στις 5:00 το παχνίδι...

EDIT: πολύ θα γουστάρω την κλάψα όσον δεν βρούν εισιτήριο 19.gif , ξέρω είμαι κακός
hagi
Άντε να δούμε τί θα γίνει..Όλα τα λεφτά είναι το παιχνίδι,αρκεί βέβαια αν το κερδίσουμε να μην χάσουμε σε κανένα άλλο παιχνίδι..

Πάντως θα είναι πολύ δύσκολο γιατί και οι δύο θα παλέψουν για την δεύτερη θέση..
Ο Γιαννούλης πραγματικά ανέβηκε και μου φαίνεται ανησυχητικό κάπως..Δεν τον περίμενα ξαφνικά..Μακάρι να πάει καλά γιατί φαίνεται ότι μπορεί να βοηθήσει αν παίζει έτσι..

Επίσης εμένα μου άρεσε και ο Φλέτσερ όσο έπαιξε με την ΑΕΚ..Άντε να δούμε την Κυριακή τί θα γίνει..
klearxos
QUOTE(hagi @ Mar 14 2007, 03:48 PM) *
Επίσης εμένα μου άρεσε και ο Φλέτσερ όσο έπαιξε με την ΑΕΚ..Άντε να δούμε την Κυριακή τί θα γίνει..


Φιλε hagi, να με συγχωρεσουν βεβαια και οι φιλοι της ΑΕΚ, αλλα ο Φλετσερ επαιξε οπως επαιξε εναντιον του πτωματος της ΑΕΚ! Στη συγκεκριμενοι περιοδο οποιος και αν επαιζε θα εβαζε 1-2 καλαθακια...
scales84
Παιδιά η νίκη είναι σίγουρη.αν ομάδα παίξει τη γνωστή της άμυνα δεν φοβάμαι.έχουναρχίσει να σκοράρουν και πιο εύκολα.το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν θα παίζει ο στακ να καταλάβει τι γινέται όταν κοροιδεύει κάποιος το λαό του ΑΡΗ.άντε με τη νίκη
weirdo1977
εγώ πάλι χαίρομαι που δεν παίζει ο Ryan... ο νοον νοητό το γιατί.. έχουμε βρίσει τους πάντες k τα πάντα, ας μας ξεφύγει k κανένας...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(weirdo1977 @ Mar 14 2007, 07:27 PM) *
εγώ πάλι χαίρομαι που δεν παίζει ο Ryan... ο νοον νοητό το γιατί.. έχουμε βρίσει τους πάντες k τα πάντα, ας μας ξεφύγει k κανένας...

Εγω παλι δε χαιρομαι γιατι πιστευω οτι ενα γιουχαρισμα το χρειαζεται.(μεχρι εκει ομως να εξηγουμαστε)
Μετα απο καιρο θα δουμε παλι ενα Παλε σκετη κολαση. 19.gif
hagi
QUOTE(klearxos @ Mar 14 2007, 02:59 PM) *
Φιλε hagi, να με συγχωρεσουν βεβαια και οι φιλοι της ΑΕΚ, αλλα ο Φλετσερ επαιξε οπως επαιξε εναντιον του πτωματος της ΑΕΚ! Στη συγκεκριμενοι περιοδο οποιος και αν επαιζε θα εβαζε 1-2 καλαθακια...


Δεν διαφωνώ αλλά και εχθές κόντρα στην Μπένετον έπαιξα αρκετά καλά..Δεν είπα ότι είναι παιχταράς..Αλλά μπορεί να ξεκουράζει και κανέναν βασικό όταν χρειάζεται.Εξάλλου τι τον έχουμε..

Πάντως η ομάδα φάνηκε να βρίσκεται στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Τρεβίζο, οπότε μάλλον το περιμένουν πως και πως..Καλό αυτό γιατί θα τα δώσουν όλα..

Μακάρι να δούμε ένα καλό παιχνίδι και στο τέλος να βγούμε νικητές..Και γω λέω καλύτερα που δεν θα παίξει ο Στακ γιατί δεν λέει να τον γιουχάρουν..Εντάξει και εμένα με χάλασε που έφυγε ενώ θα μπορούσε να βοηθήσει φέτος αλλά μην ξεχνάμε και την προσφορά του στον Άρη τα προηγούμενα 4 χρόνια..

Και επίσης μην ξεχνάμε το τρίποντο στο Μαρούσι που ουσιαστικά μας έδωσε τη νίκη και το εισητήριο για την Ευρωλίγκα..Να λέμε και τα σωστά..Απλώς και αυτός την πάτησε όπως αποδείχτηκε οπότε νομίζω το έχει πάρει το μάθημά του,φτάνει μέχρι εκεί..
El_Cid
Συμφωνώ απόλυτα με hagi για τον Stack
Warrior
Θα συμφωνησω και γω παιδια...Νομιζω πως ειναι καλυτερο που δεν θα παιξει τελικα o Στακ.

Οσο και αν ενοχληθηκα απο τον τροπο που εφυγε(ειχε κλεισει Ολυμπιακο απο Φλεβαρη),δεν θα ηθελα
να δω ενα γηπεδο να τον βριζει.Προσεφερε πολλα στην ομαδα μας ολα αυτα τα χρονια.Εγω θα ηθελα
να αντιμετωπιστει με αδιαφορια,αλλα δεν νομιζω οτι θα συνεβαινε κατι τετοιο.

Τωρα οσον αφορα το παιχνιδι...ολα θα κριθουν στην αμυνα και στον ελεγχο του ρυθμου.Αν κσταφερουμε
να επιβαλουμε αργο τεμπο...θα εχουμε καλες πιθανοτητες για νικη.

Αν νικησουμε πιστευω οτι θα καταφερουμε να κρατησουμε την 2η θεση ως το τελος της καν.περιοδου.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Warrior @ Mar 15 2007, 01:19 PM) *
Τωρα οσον αφορα το παιχνιδι...ολα θα κριθουν στην αμυνα και στον ελεγχο του ρυθμου.Αν κσταφερουμε
να επιβαλουμε αργο τεμπο...θα εχουμε καλες πιθανοτητες για νικη.

Εγω Κωστα πιστευω πως ολα θα κριθουν στους ψηλους και ποσο θα μπορεσουμε να περιορισουμε Μπουρουση και Σχορτσιανιτη.
Ο αγωνας στο Σεφ ηταν αγωνας για τεσσαρια και οι δικοι μας(Μασει, Ουιλκινσον) ηταν σε τρελη φορμα.Απο τον Ολυμπιακο ελειπαν τα δυο βαρια πενταρια για αυτο κερδισαμε.

Ο Γιανουλης θα εχει δουλεια την Κυριακη. Λετε να δουμε και κανα Φλετσερ μεσα μονο και μονο για να φορτωσει φαουλ και να φθειρει τους ψηλους; 69.gif
NBAer
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Mar 16 2007, 11:34 AM) *
Ο Γιανουλης θα εχει δουλεια την Κυριακη. Λετε να δουμε και κανα Φλετσερ μεσα μονο και μονο για να φορτωσει φαουλ και να φθειρει τους ψηλους; 69.gif


Θα φθειρει ο Φλετσερ τους ψηλους? LOLOL! 24.gif 24.gif 24.gif

Ξερει κανεις ωρα,μερα και καναλι για αυτον τον αγωνα please.....?!?!?
EXPLOITED ARIS
Καλα μην τρελενεσαι τους δικους μας ψηλους εννοουσα!!!! icon_drunk.gif
thrylos7
Κυριακή στις 17:00 από την ΕΤ1...

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι από όλες τις απόψεις...
geosider
πιστεύω ότι δεν έχει τύχη ο Ολυμπιακός την Κυριακή
apkat
Δε καταλαβαινω την τοση αισιοδοξια καποιων φιλων του Αρη αφου η ομαδα παει αρκετα ασχημα τον τελευταιο καιρο με συνεχη στραβα αποτελεσματα αλλα τεσπα..

Ο Ολυμπιακος αν ειναι σοβαρος πιστευω δε θα εχει προβλημα αφου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση.Αν ηταν λιγο πιο αδιαφορο το ματς θα φοβομουν περισσοτερο αλλα δε πιστευω οτι ο Ολυμπιακος θα θυσιασει την δευτερη θεση(και τη δυνατοτητα να χτυπησει την πρωτη) σε ενα τετοιο ματς..Ειναι καλυτερος και η διαφορα δυναμικοτητας ειναι σημαντικη και νομιζω θα φανει..
thrylos7
Η αλήθεια είναι ότι τον Ολυμπιακό τον απασχολεί πολύ περισσότερο ο αγώνας με την Μπανταλόνα, που είναι ουσιαστικά νοκ άουτ.

Κι ας χάσει κι ας έρθει τρίτος... Θα έχει να τα βάλει με ολόκληρη Ταού στην Ισπανία, δε νομίζω ότι τον απασχολεί τόσο πολύ το πλεονέκτημα για τις αναμετρήσεις με τον Άρη. Έστω ότι οι δύο ομάδες θα παίξουν 4 παιχνίδια στο Αλεξάνδρειο... Το ένα δε θα το πάρει;

Ο Άρης αναμένεται να δυσκολέψει πάρα πολύ τον Ολυμπιακό στην επίθεσή του... Είναι ομάδα (όπως έχει ειπωθεί κι από αλλού) που δε θέλεις να παίζεις μαζί της. Οπότε η λύση για τους φιλοξενούμενους είναι είτε να παίξουν πολύ μυαλωμένα (πράγμα που συνηθίζουν τελευταία στα εκτός έδρας παιχνίδια), είτε να εκμεταλλευτούν την ανωτερότητα ορισμένων παικτών, έστω και με πιο ανορθόδοξο τρόπο.
Από εκεί και πέρα, πολλά θα εξαρτηθούν κι από την ευστοχία των παικτών του Άρη από τα 6.25. Θεωρώ ότι ο Γκέρσον θα επιμείνει σ' αυτή την τακτική (όπως με ΠΑΟ->επιτυχία, ΤΣΣΚΑ->αποτυχία) με τα ελεύθερα τρίποντα, αλλά την καλύτερη άμυνα μέσα, μιας και το επιτρέπει το αμυντικογενές παιχνίδι του αντιπάλου. Βέβαια, θα πρέπει να βρεθεί έτσι μια λύση για τον καυτό Σκέιλς.. Ο μόνος που έχει την ταχύτητα, την εκρηκτικότητα και το ύψος (+άλμα) να το κάνει είναι ο μέτριος στον τομέα αυτό Άκερ, οπότε ίσως δούμε τον Βασιλόπουλο ή τον Μπουρούση να παραμονεύουν κάθε φορά που θα παίρνει τη μπάλα.. (Α ναι, ξέχασα, για τον Ολυμπιακό μιλάμε...).
Πιστεύω όμως, ότι ο Ολυμπιακός θα παίξει περισσότερο απ' το συνηθισμένο με τους ψηλούς κι εφόσον το κάνει αυτό έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Όσον αφορά τον Άρη, αν δεν παίξει σαν πλέι μέικερ ο Καστλ (αν και τον βοηθάει η εμπειρία από τέτοια ματς) τότε δε θα του είναι εύκολο ούτε να παίξει οργανωμένα (ότι καλύτερο με αυτόν τον αντίπαλο), ούτε να επιβάλλει το ρυθμό του. Σκέιλς και Ηλιάδης θ' αναλάβουν πολλές προσπάθειες, ειδικά ο πρώτος, το δεύτερο, ίσως το δυσκολέψει αυτή η μορφή άμυνας του Ολυμπιακού, ενώ σημαντικό ρόλο θα παίξουν τα "κέφια" του Μάσεϊ, που ως γνωστόν "αφηνιάζει" σε κάποια ματς, αλλά και ο πολυτιμότερος ίσως για το συγκεκριμένο αγώνα Ουίλκινσον που μπορεί να βοηθήσει ποικιλλοτρόπως.

Με άλλα λόγια, έχουμε ντέρμπι...
sihainas
btw παίρνω τα λόγια του weirdo και τα αλλάζω λίγο ...

Καιρός είναι αν δούμε τον Ολυμπιακό να κερδίζει ένα σημαντικό παιχνίδι γιατί ok κέρδισε στο ΟΑΚΑ αλλά δεν ήταν τόοοοοοοσο σημαντικό όπως το αυριανό... καθώς στην ουσία δεν άλλαξε και κατά 99% δεν θα αλλάξει κάτι στην βαθμολογία...αλλά το αυριανό...κρίνει κατά ένα μεγάλο ποσοστό την 2η θέση...
apkat
Παντως και τα 2 παιχνιδια με την Παρτιζαν μεγαλα μπορεις να τα θεωρησεις ειδικα οταν ξερεις οτι η Μπανταλονα εχασε 2 φορες..Επι της ουσιας βεβαια συμφωνω..Πρεπει να δουμε τον Ολυμπιακο να κανει μεγαλο παιχνιδι σε αγωνα ζωης η θανατου και το αυριανο ειναι ιδανικη ευκαιρια biggrin.gif
Air Kef
Μπορει καποιος να μου πει ενα λογο που ενας παικτης που κανει τοσο κακο στην ομαδα του παραμενει στην 5αδα για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα;



Συγχαρητηρια στην Αρειαναρα που με σουπερ-ντουπερ Μασει και Iron Mike Wilkinson κερδισε με 70-59 και απέκτησε προβαδισμα για την δευτερη θεση στην κανονικη περιοδο της Α1.
scales84
Φανηκε η διαφορα δυναμικοτητασ ΑΡΗ-ΟΣΦΠ.Γιατι οσο κι αν δεν θελουν να το καταλαβουν πλλοι ο αρης ειναι πολυ πιο ομαδα απο τα αστερια του οσφπ...και να δω με τετοια αμυνα ποσα παιχνιδια θα κερδισει ο οσφπ στο αλεξανδρειο...
ashton
Δίκαιη η νίκη του Άρη και πρέπει πλέον να αυτοκτονήσει για να χάσει τη 2η θέση.

Εχει μέσα Πανελλήνιο - ΠΑΟΚ και έξω Λάρισα, Αιγάλεω, Απόλλωνα .

Βέβαια τώρα που το ξανακοιτάω, και τα 3 εκτός έδρας είναι με ομάδες που παλεύουν για την παραμονή και το διπλό δε θα είναι τόσο εύκολο.


ο Ολυμπιακός έχει
Αιγάλεω - Ολυμπιάδα - Πανιώνιο μέσα ΑΕΚ, ΠΑΟΚ έξω.
vastravoud
Πάντως με δεδομένο το πληρότερο ρόστερ του Ολυμπιακού, μια σειρά 5 αγώνων(ακόμα και με πλεονέκτημα έδρας) θα είναι πολύ δύσκολη για τον Άρη.
Air Kef
Μην τα λεμε συνεχεια..Ο καλος Ολυμπιακος σε μια σειρα 5 αγωνων κερδιζει τον Αρη...3-0.
Το προβλημα ειναι καθε ποτε ειναι καλος ο Ολυμπιακος..Γιατι συνηθως παιζει οπως σημερα και παιζοντας ετσι ο Αρης ειναι αυτος που θα κερδισει 3-0.
thrylos7
Ότι λέει ο Air πάνω... Έτσι ακριβώς!


Ανάλυση (για το ματς και όλα τα σχετικά) αργότερα, η αύριο αν δε βρω χρόνο...
enypnio
o aris exei sovari omada den einai kafenio min koitate apo to vazelo

o sani den exase sout

e ti na kanei kai o Aris

episis to proto match me ton panathinaiko itan poly noris katevike psaromena sto OAKA opote den eixe elpida

to kalo me ton ari einai oti oso diskola kerdizei toso diskola hanei ara ola einai anoixta
jokey
Πεν, Ντόμερκατ πρέπει να φύγουν από τον ΟΣΦΠ. Γκέρσον επίσης, όχι γιατί δεν είναι καλός προπονητής (που τον θεωρώ μέσα στους 3-4 καλήτερους στην Ευρώπη) αλλά επειδή οι παίχτες που έχει ο Ολυμπιακός έχουν τελείως διαφορετική μπασκετική φιλοσοφία από αυτόν, άρα αν δε φύγει, θα πρέπει να φύγουν όλοι αυτοί, και ο Σόφο να χάσει 10 κιλά τουλάχιστον (σε λίπος, όχι σε μυς όπως βλέπω να γίνεται τώρα, τα χέρια του έχουν πλαδαρέψει πολύ).

Αν γίνουν αυτά, ο Ολυμπιακός ίσως (γιατί πάντα χρειάζεται και τύχη) καταφέρει να κατακτήσει την Ευρωλίγκα.
hagi
Θα δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα για την μεγάλη νίκη της.. 41.gif 41.gif

Πραγματικά σε όλα το παιχνίδι είχαν πάθος και διάθεση..Έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο από τον Ολυμπιακό..

Καταπληκτική άμυνα..Πολλά μπράβο και στον Ματσόν που διάβαζε σωστά το παιχνίδι και έδινε σωστές λύσεις όταν χρειαζόταν.. 41.gif

Περισσότερα θα πούμε αύριο..Χρειάζεται προσοχή να μείνουμε στην δεύτερη θέση..Θα είναι κρίμα να χαθεί..
polpap
smiley.gif Ena megalo Mpravo se oli tin omada alla pistevw pos axizei na stahw kai stom Masey pou ekane EKPLIKTIKI emfanisi!

Reportage tou agona apo betsmrt:

Ο ΜΑΣΕΪ «σκότωσε» τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, θρίαμβος ΑΡΗ (70-59)!

Εκπληκτικός ο Αμερικανός, αγκαλιά με τη δεύτερη θέση ο Αρης Με έναν Τζέρεμι Μάσεϊ βγαλμένο από το ΝΒΑ, ο Αρης κέρδισε τον Ολυμπιακό (70-59) και πήρε το μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε σκόνη και θρύψαλα ολόκληρη τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού και με τη συμπαράσταση του Τερέλ Κασλ, αλλά πάνω απ’ όλα χάρη στην εξαιρετική άμυνα, οι «κίτρινοι» θριάμβευσαν και… ανάγκασαν τους φιλάθλους τους να ζητήσουν πρωτάθλημα! Τα 15/41 δίποντα και τα 17 λάθη του Ολυμπιακού τα λένε όλα για αυτά που… τράβηξε ο Ολυμπιακός με την άμυνα του Αρη. Την ίδια ώρα, ο Γκέρσον άλλαζε 4-5 παίκτες πάνω στον Μάσεϊ, φάρμακο όμως δε βρήκε. Οι 21 πόντοι και τα 11 ριμπάουντ του Αμερικανού τα λένε όλα…


Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά έξω από τα 6.25 και πήρε το προβάδιαμα από νωρίς (15-7 με 3/3 τρίποντα), την ώρα που ο Ολυμπιακός εμφανώς προσπαθούσε να περάσει την μπάλα μέσα στο καλάθι. Με τους Ζίζιτς, Μπουρούση και Σχορτσανίτη να «πληγώνουν» κοντά στο καλάθι η ομάδα του Πίνι Γκέρσον έμεινε κοντά στο σκορ (24-19 στο 10’).

Η είσοδος του Χαρίση έδωσε στοπ στην περιφερειακή δυστοκία του Ολυμπιακού. Με δύο τρίποντα του Ελληνα γκαρντ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 27-27, όμως το τάιμ άουτ του Ματσόν αφύπνισε τους παίκτες του Αρη, οι οποίοι από εκείνο το σημείο Ι(14’.20’’) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δέχτηκαν μόλις 2 πόντους! Με τον Μάσεϊ να φθείρει τους ψηλούς του Ολυμπιακού, τον Γιαννούλη να δυναμώνει την άμυνα και τον Τσαλδάρη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι (8π., 4ρ.) οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με 40-29 στο ημίχρονο με ένα επί μέρους 13-2!

Με τον Μάσεϊ να «χορεύει» σε δύο συνεχόμενες φάσεις τον Μπουρούση ο Αρης πέρασε με 46-32, αναγκάζοντας τον Γκέρσον να χαμηλώσει το σχήμα και να βάλει τον Βασιλόπουλο πάνω στον ασταμάτητο Αμερικανό που είχε φτάσει τους 15 πόντους στο 23’! Αυτό το ελαφρύ σχήμα έδωσε περισσότερη ενέργεια στον Ολυμπιακό ο οποίος έκανε ένα γρήγορο 11-0 και μείωσε στο τρίποντο (46-43). Ο Αρης έσφιξε την άμυνά του και παρά την αστοχία του στις βολές (1/6 στο τρίτο δεκάλεπτο) προηγήθηκε με 55-48 στο 30’ χάρη στο τρίποντο του Σκέιλς 5’’ πριν από τη λήξη.

Ο Αρης έπαθε το σύνηθες μπλακ άουτ στις αρχές της 4ης περιόδου και με τον Ντόμερκαντ να βρίσκει το χέρι του ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 55-55, αφήνοντας τους γηπεδούχους για 3.30 χωρίς καλάθι. Η είσοδος του Μάσεϊ έδωσε άλλον αέρα στον Αρη (και ψυχολογικά) ο οποίος έκανε ένα δικό του σερί 9-1 (64-56) με τον Μάσεϊ να σκοράρει, να μαζεύει ριμπάουντ, να κλέβει… Το τρίποντο του Μπάρλου έδωσε μία ανάσα στον Ολυμπιακό (64-59), η οποία όμως αποδείχτηκε προσωρινή. Οι βολές του Κασλ (4/4)έκριναν τα πάντα και το κάρφωμα του Σεραπίνας ήταν το κερασάκι στην τούρτα...

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-29, 55-48, 70-59

Τρίποντα: 7/18 – 7/17
Βολές: 19/26 – 8/13
Ριμπάουντ: 37-31
Λάθη: 16-17

ΑΡΗΣ: Κασλ 20 (2/2τρ.), Σιγάλας, Τσαλδάρης 8 (2τρ., 6ρ.), Σεραπίνας 2, Σκέιλς 9 (1/8δ., 2/6τρ., Καλαϊτζής, Ηλιάδης, Ουίλκινσον 7 (1), Φλέτσερ, Μάςεϊ 21 (7/10β., 7/10δ., 11ρ., 2ας., 2κλ., 2κοψ.), Γιαννούλης 3 (5ρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πεν 11 (2), Παπαμακάριος, Ακερ 7 (1), Στεφάνοφ, Ζίζιτς 12 (6ρ., 5λ.), Μπουρούσης 4, Ντόμερκαν 3 (1), Χαρίσης 8 (2), Μπάρλος 3 (1), Βασιλόπουλος 5 (5ρ.), Σχορτσανίτης 6.


ΓΚΕΡΣΟΝ: Παράπονα για τη διαιτησία και εγκώμια για Μάσεϊ

Τι δήλωσε ο «Πίνχας» μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Αρη

Ο Πίνι Γκέρσον είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία του ντέρμπι με τον Αρη κι εκεί εστίασε τα αίτια της ήττας του Ολυμπιακού.

«Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν οι διπλάσιες βολές του Αρη. Δεν κάναμε 27 φάουλ. Ο Αρης έπαιξε καλά, αλλά πήρε 11 περισσότερους πόντους από τη γραμμή του φάουλ. Το να χρεώνεσαι 27 φάουλ σε ένα παιχνίδι με αργό τέμπο είναι σαν να κάνεις 40 σε ένα ματς με γρήγορο τέμπο. Στην Ευρωλίγκα ο μέσος όρος των φάουλ είναι 23 σε κάθε ματς. Στο τέλος ο Μάσεϊ μπήκε γεμάτος ενέργεια όπως και στο ματς του πρώτου γύρου. Είναι εξαιρετικός παίκτης. Σ' αυτό το διάστημα εμείς βάλαμε μόλις πέντε πόντους. Ομως πιστεύω ότι μπορούμε να κερδίσουμε τον Αρη στη Θεσσαλονίκη, όπου θα έχουμε και τον Ματσιγιάουσκας μαζί μας», κατέληξε ο «Πίνχας», αναφερόμενος στην πιθανότατη μονομαχία των δύο ομάδων στα πλέι οφ.



Ο Αντρέα Ματσόν ήταν συγκρατημένος μετά το θρίαμβο του Αρη επί του Ολυμπιακού.

«Φυσικά είμαστε όλοι χαρούμενοι για τη νίκη, αλλά πρέπει να κρατήσουμε τα πόδια μας στο έδαφος. Δεν κοιτάμε μακριά, οφείλουμε να είμαστε συγκρατημένοι. Εχουμε λιγότερο ταλέντο από κάποιες ομάδες, όπως ο Ολυμπιακός, όμως σε κάθε ματς δίνουμε το 100% των δυνάμεών μας. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να τις νικήσουμε. Πρέπει να βλέπουμε βήμα βήμα την πορεία μας. Πρώτα να τελειώσει η κανονική περίοδος, μετά να προκριθούμε από τον πρώτο γύρο και στη συνέχεια βλέπουμε», κατέληξε ο κόουτς του Αρη.


Τζέρεμι Μάσεϊ «χόρεψε» (πολλές φορές και κυριολεκτικά) τους ψηλούς του Ολυμπιακού και μετά τη λήξη του αγώνα έδωσε την εξήγηση.

«Απέναντί μου ήταν πιο βαρείς παίκτες κι εγώ εκμεταλλεύτηκα την ταχύτητά μου. Η ταχύτητα είναι το αντίδοτο απέναντι σε ψηλότερους αλλά και πιο βαρείς παίκτες. Αυτή είναι μια γενική τακτική που ακολουθούμε», είπε ο Αμερικανός φόργουορντ ο οποίος χάρηκε τη νίκη της ομάδας του περισσότερο από την προσωπική του απόδοση (21π., 11ρ.).

«Για να κερδίσουμε μία ομάδα τόσο υψηλού επιπέδου που παίζει πάντα παθιασμένα, έπρεπε να είμαστε πιο παθιασμένοι. Χάρηκα περισσότερο στο τελικό σφύριγμα, που μας βρήκε νικητές», είπε ο Μάσεϊ.

Ο έτερος πρωταγωνιστής του Αρη, Τερέλ Κασλ, έίπε ότι «το κλειδί της νίκης ήταν η άμυνα και εκεί δώσαμε το 100%. Παραμένουμε συγκέντρωμένοι στο στόχο μας που δεν είναι άλλος από τη συμμετοχή στον τελικό των πλέι οφ», δήλωσε ο αρχηγός του Αρη.
weirdo1977
εγώ πάλι δεν θα σταθώ σε κάποιον παίκτη... θα σταθώ στην εκπληκτική καθοδήγηση από τον πάγκο, φαίνεται το trio mazzon παπαχατζή νικολαΐδη έχει απίστευτη χημεία...μου ανέπνεε τρομερή σιγουριά ο πάγκος σήμερα k είχα πολλά χρονια να νιώσω κάτι ανάλογο, πολλά συγχαρητήρια λοιπόν...

p.s. κάτι πρέπει να γίνει με τα αμάξια που σπάζονται έξω από το γήπεδο... σήμερα ήταν η δικη μου σειρά sad.gif
apkat
QUOTE
p.s. κάτι πρέπει να γίνει με τα αμάξια που σπάζονται έξω από το γήπεδο... σήμερα ήταν η δικη μου σειρά


Δε καταλαβα..Εννοεις οτι σου εσπασαν το αμαξι;;Ποιος και γιατι;;Αφου και κερδισε ο Αρης και αντιπαλοι οπαδοι δεν υπηρχαν..
Pierce
σου σπασαν το αμαξι??????????????????????????????????
μηπως ειχε αθηναικες πινακιδες??? tongue.gif (βλ. ανεκδοτο αμαν .πλακα κανω ετσι μη με παρεξηγησετε ) επαθε κατι σοβαρο? για ποιο λογο να σπασουν αμαξια?απο την χαρα τους??
weirdo1977
...συμβαίνει συχνά τον τελευταίο καιρό... οπαδοί συμπολίτισσας ομάδας την ώρα που έχει παιχνίδι ο Αρης να σπαν αμάξια έξω από το γήπεδο... ίσως πρέπει να υπάρξη κάποια περιφρούρηση...μου σπάσαν το πίσω παράθυρο, δεν είναι κάτι σοβαρό αλλα έχει μια διαδικασία...
Pierce
τωρα σε πιανω..... 68.gif 68.gif

σορυ για το αστειακι παντως. αν ημουν στη θεση σου το πιθανοτερο ειναι να με ... εβριζα
weirdo1977
σιγα μορε... δε τρεχει τιποτα
SteelGandalf
Σήμερα στο γήπεδο δε νίκησε ο Άρης.

Νίκησε μια σοβαρή, πειθαρχημένη, παθιασμένη για νίκη και με σωστή τακτική ομάδα, έναν αντίπαλο ο οποίος έπαιζε άναρχο μπάσκετ προσπαθώντας να κερδίσει ένα τόσο δύσκολο ματς κυρίως με ατομικές ενέργειες. Αν ο Άρης μας ήταν λίγο πιο προσεχτικός όταν βρέθηκε στο +14, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ηττηθεί χαλαρά με είκοσι πόντους διαφορά (όχι πως κάτι τέτοιο θα είχε και πολύ σημασία, αφού στο τέλος πάλι εμείς κερδίσαμε). tongue.gif

Ο Ολυμπιακός είναι σαν τη γυναίκα του Καίσαρα. Δεν αρκεί να είναι τίμια, αλλά πρέπει και να το δείχνει (αποδεικνύει). smile.gif Τι εννοώ; Δεν αρκεί να λέμε ότι είναι πανίσχυρος σε όλες τις γραμμές του, αλλά πρέπει και να το αποδεικνύει μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Κι επειδή το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα, αυτό θα πρέπει να γίνεται μέσα από ομαδική δουλειά.

Μπράβο στη λεγεώνα του Άρη μας και στο στρατηγό (Λεωνίδα tongue.gif) Ματζόν με το τεχνικό επιτελείο του. smile.gif
scales84
Μαγκες να σας πω κατι.οταν κερδισαμε στο σεφ ειπαν οτι ειναι συμπτωση.οταν εχασα στο ελληνικο το ιδιο.τωρα τουσ φταινε παλι οι διαιτητες...οσο εχει τετοια νοοτροπια ο ολυμπιακος και ειδικα γκερσον δεν μου εμπνεει κανενα φοβο.και για οποιον ασχολειτα εστω και λιγο ηταν ολοφανερο οτι τα ματσ με παρτιζαν και παο που επιαξε καταπληκτικα ο γαυροσ ηταν λογω του πεν.σε ολα τ αλλα ποθ ειναι κλασικος πεν δεν βλεπονται.και εψαχνα σημερα τον μπουρουση που μασ λεγανε οτι πεταει...πεταγε στισ προσποιησεις του μασευ μαλον...και τελικα που φτασαμε .μασ ασφαξαν λεει ο γκερσον...ελεος...
weirdo1977
αλήθεια, τι σερί νικών έχουμε ? προλαβαίνουμε σπάσουμε το ρεκόρ με 5 στα 5 από εδώ k πέρα ?
basketaris
QUOTE(weirdo1977 @ Mar 18 2007, 10:04 PM) *
εγώ πάλι δεν θα σταθώ σε κάποιον παίκτη... θα σταθώ στην εκπληκτική καθοδήγηση από τον πάγκο, φαίνεται το trio mazzon παπαχατζή νικολαΐδη έχει απίστευτη χημεία...μου ανέπνεε τρομερή σιγουριά ο πάγκος σήμερα k είχα πολλά χρονια να νιώσω κάτι ανάλογο, πολλά συγχαρητήρια λοιπόν...


Συμφωνω απολυτα με τον weirdo! Νομιζω πως η τριαδα μας (αν και σημερα ηταν δυαδα, λογω της αρρωστιας του Νικολαϊδη-περαστικα κοουτς!) με τον Ολυμπιακο κανει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σκαουτινγκ και εχει διαβασει αψογα τον αντιπαλο. Και στο ΣΕΦ και στο Παλε σημερα ηταν φοβερη η προετοιμασια του ΑΡΗ. Ειδα double-team σε αντιπαλους ψηλους, γρηγορες αλλαγες στα μαρκαρισματα, παθος/τρεξιμο, πιεση στο κατεβασμα...Γενικα ο,τι γουσταρω προσωπικα να βλεπω απο μια ομαδα και -δη- τη δικη μου. Και επιθετικα, νομιζω πως ο ΑΡΗΣ μετα απο καιρο επαιξε πολυ ορθολογικα, περασε τη μπαλα χαμηλα στους ευκινητους Μαικ-Τζερι και δουλεψε αρκετα με τα πιβοτ και τις...προσποιησεις (ο Μπουρουσης ακομα νομιζω τον ψαχνει τον Ουιλκινσον).

QUOTE(weirdo1977 @ Mar 18 2007, 10:04 PM) *
p.s. κάτι πρέπει να γίνει με τα αμάξια που σπάζονται έξω από το γήπεδο... σήμερα ήταν η δικη μου σειρά sad.gif


weirdo, λυπαμαι πολυ που τ ακουω! περαστικα και κουραγιο! Περασα προ 2μηνου και γω το ιδιο με τζαμι (ασχετο με γηπεδο, βεβαια) και ξερω τι τρεξιμο και διαδικασια ειναι... Παντως και γω το χα κοντα εκει παρκαρισμενο, αλλα στο δρομακι του Αλεξανδρειου (στη Λαμπρακη) και δεν ειχε γινει τιποτα. Η πλακα ειναι οτι δεν ακουσα και τιποτα σχετικο με σπασιματα, μιας και αργησα να φυγω απο το Παλε (ειδα τον ποδοσφαιρικο ΑΡΗ στην καφετερια κατω). Κουραγιο και παλι, weirdo, και να ναι η τελευταια φορα που θα σου συμβει κατι αναλογο...

QUOTE(weirdo1977 @ Mar 18 2007, 10:50 PM) *
αλήθεια, τι σερί νικών έχουμε ? προλαβαίνουμε σπάσουμε το ρεκόρ με 5 στα 5 από εδώ k πέρα ?


Αν εννοεις το ρεκορ μας φετος ειναι 17-4 ως τωρα. Αν εννοεις ποσες σερι νικες εχουμε, ειναι 4 στη σειρα (Πανιωνιο-Ολυμπιαδα-Αεκ-Ολυμπιακο) και με 5/5 ισοφαριζουμε το 9/9 του Μπαρτον, το οποιο θα σπαναμε ηδη φετος αν δεν χαναμε απο τον Παοκ (αν δεν χαναμε θα χαμε 12 σερι νικες!).

QUOTE
.και για οποιον ασχολειται εστω και λιγο ηταν ολοφανερο οτι τα ματς με παρτιζαν και παο που επαιξε καταπληκτικα ο γαυρος ηταν λογω του πεν.σε ολα τ αλλα που ειναι κλασικος πεν δεν βλεπονται


συμφωνω με τον scales84, ολος ο Ολυμπιακος ειναι ο Πεν. Εφοσον πιασει αποδοση, ο Ολυμπιακος ρολαρει. Απαξ και τον πιασει καποιος, μπλοκαρεται καθε συστημα και βραχυκυκλωνεται ολη η ομαδα. Γι' αυτο θελω να δωσω πολλα συγαρητηρια στην ΨΥΧΑΡΑ τον αρχηγο μας τον Τερελ Καστλ που εβγαλε το θηριο παλι 35 λεπτα, με αψογη στατιστικη, φοβερη αμυνα, καθοριστικοτατα καλαθια και απιστευτα αποθεματα ψυχικα!

Επισης, στεκομαι στο ΦΟΒΕΡΟ ΤΣΑΛΔΑΡΗ που σημερα ηταν πολυτιμος, αναντικαταστατος και συγκινητικος! Οποτε ηταν μεσα ημασταν +10, οποτε εβγαινε μας φτανανε. Νομιζω πως εχει αποδειξει εως τωρα πως αξιζει δικαιωματικα να παιζει στον ΑΡΗ, με ψυχη-παθος και φυσικα πολυ καλο σουτακι (+ την σημερινη του αμυνα! συγκλονιστικη!). Λαβρακι βγαλαμε, πολυ καλυτερο απο τους αντιστοιχους Καραποστολου-Καμπεριδη των προηγουμενων σεζον.

Τελος, πριν κλεισω, δυο πραγματα:
1) Απιστευτη ατμοσφαιρα με τα χαρτακια, ειχα χρονια να δω ΤΟΣΑ μα ΤΟΣΑ πολλα, ειλικρινα χαθηκε το οπτικο πεδιο ολων μας για κανα 2λεπτο!
2) Αυτος ο !@#$%^&* που μπηκε και εσπρωξε τον Ελληνιαδη (τον οποιο οσο κι αν δεν γουσταρω, απο την εποχη που επαιζε ακομη μπασκετ, αλλα κυριως απο τον τελικο της Λαμιας*) η ΚΑΕ, εφοσον αθωωθει απο το αυτοφωρο, να μην τον ξαναφησει να μπει ΠΟΤΕ στο Παλε. Δε θα στοιχισει στην ομαδα η οργη και η ελαφρομυαλια ΚΑΝΕΝΟΣ. Ολοι ημασταν εκνευρισμενοι μαζι του, αλλα δεν μπηκαμε να τον δειρουμε...Υπαρχουν και ορια...

----
* Θυμιζω τα λογια του Ελληνιαδη οταν ο Δαμιανιδης του παραπονεθηκε οτι οι οπαδοι του Ολυμπιακου ειχαν μπει στο ξενοδοχειο των παικτων του ΑΡΗ και τους επιτεθηκαν, οπως επισης και σε ορισμενους παρευρισκομενους φιλαθλους του ΑΡΗ, που ειχαν παει για να προμηθευτουν εισιτηριο:
"ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ? ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ!"
blink.gif blink.gif 68.gif 68.gif ugly1.gif shot.gif angry_red.gif angry_002.gif
Anaz
O ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ παραγοντας που εκρινε το ματς ηταν οι δυο παγκοι!
Τα υπόλοιπα αυριο..
thrylos7
Ενδιαφέροντες απόψεις, με άλλες συμφωνώ, με άλλες όχι... Η σειρά που θα πω κάποια πράγματα είναι τυχαία (και όχι χρονική πχ, όπως συνηθίζω).

Ο Άρης ασφαλώς άξιζε τη νίκη, έπαιξε πάρα πολύ καλά, μυαλωμένα στην επίθεση και με πολύ μεγάλη διάθεση στην άμυνα.. Στην αρχή βέβαια, ήταν αρκετά εύστοχος από τα 6.25 κι αυτό ήταν ίσως το μόνο στοιχείο που μ' έκανε να πιστεύω ότι θα γυρίσει το ματς. Λάθος, το 2ο.. το πρώτο ήταν το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τους ψηλούς.. Αυτό βέβαια έγινε μόνο στην αρχή... Μετά κι έκλεισε πολύ καλά η άμυνα του Άρη και δε θέλησε να ρισκάρει ο Ολυμπιακός ή οι ψηλοί του μόνο, να πάρουν προσπάθειες... Έτσι, στο υπόλοιπο διάστημα, ο Ολυμπιακός έπαιζε ουσιαστικά χωρίς ψηλούς στην επίθεση, αν και σχετικά, έκαναν αρκετή ζημιά...
Στην επίθεση; Μόνο; Στην άμυνα τί έγινε; Δέχθηκαν πάρα πολλά καλάθια ... στο χαλαρό από Μάσεϊ (κυρίως) και Ουίλκινσον, που τους αντιμετώπιζαν μόνο με μια προσποίηση... Στην αρχή φάνηκε ότι οι ψηλοί των φιλοξενούμενων δε θα έχουν πρόβλημα, αλλά τελικά έγινε το ακριβώς αντίθετο. Σημαντικότατος παράγοντας για το τελικό αποτέλεσμα.

Για να συνεχίσω με κάτι σχετικό, πιστεύω πως το ματς κρίθηκε περισσότερο από τα νεύρα του Βασιλόπουλου.. Ναι, μην απορείτε... Μπήκε στο 22'-23' για να μαρκάρει τον Μάσεϊ (που είχε κάνει τεράστια ζημιά μέχρι τότε). Γιατί δεν τον "έπιασε" από το πρώτο ημίχρονο; Ήταν πάνω στον Σκέιλς, όσο ήταν μέσα, αν θυμάμαι καλά. Ο Αμερικανός στο ημίχρονο είχε 2/8 σουτ κι αυτό είναι ένα από τα ελάχιστα πράγματα που κατάφερε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Ξεφύγαμε όμως.. Όταν μπήκε ο Βασιλόπουλος για τον Μάσεϊ πίστεψα πραγματικά ότι το ματς είχε κριθεί (υπέρ του Ολυμπιακού). Τί έγινε μέχρι να βγει ο Βασιλόπουλος αρχικά με 4 φάουλ; Ο Μάσεϊ έβαλε μόλις ένα καλάθι (κι αυτό γιατί ο Βασιλόπουλος τον άφησε στον Μπουρούση, λανθασμένα κατά τον Γκέρσον που του έκανε παρατήρηση). Το καλάθι αυτό βέβαια, το πέτυχε αφού περιορίστηκε, βγήκε έξω και ξαναμπήκε μετά από λίγο. Δεν είναι τυχαίο που ο Ολυμπιακός μείωσε αμέσως τη διαφορά, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε κάποιο σημείο. Μετά από το 4ο φάουλ βέβαια, το Νο. 13 των ερυθρόλευκων πέρασε έξω, όντας νευριασμένος αφού διαφωνούσε τόσο με το σφύριγμα του φάουλ, όσο και με τα 5"(σύμφωνα με τον ίδιο) που μόλις πριν δεν έδωσαν στον Άρη. Από εκεί και πέρα, όταν ξαναπάτησε παρκέ, δεν είχε ηρεμήσει κι έκανε επιθετικό φάουλ σε σκριν στον Σκέιλς.

Ο Γκέρσον έθιξε το θέμα της διαιτησίας. Κατά την άποψή μου ήταν κακή απόψε... Φαινόταν ότι κατά διαστήματα "έπαιζε" μία συγκεκριμένη ομάδα και μετά άλλαζε. Γενικά, έχω την εντύπωση ότι ευνόησε τον Άρη στο πρώτο μέρος και τον Ολυμπιακό στο δεύτερο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν εξαιρέσεις. Να πω την αλήθεια, πρώτη φορά βλέπω τον Πίνι να διαμαρτύρεται έτσι για τη διαιτησία. "Ψάρεψα" μάλιστα μια ατάκα του.. στον αέρα, αναφερόμενος στα φάουλ: "Twelve to four...". Λίγο μετά, οι διαιτητές έδωσαν 3 φάουλ στον Άρη και τελικά το ημίχρονο έληξε με το αρκετά πιο φυσιολογικό 7-13...

Μια άλλη αντίδραση του Γκέρσον που είδα ήταν μετά από μια χαζομάρα του Πεν... Εκεί πείσθηκα ότι ξέρει 100% τι συμβαίνει (κάτι για το οποιό απορεί όλος ο κόσμος).. Εξάλλου, έπαιξε αρκετά ο Χαρίσης σήμερα (και γενικά τον τελευταίο καιρό).

Μιας που είπα για Πεν, διάβασα κάπου παραπάνω ότι Πεν και Ντόμερκαντ πρέπει να φύγουν από την ομάδα. Δε θα πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ, απλά πιστεύω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε τις δύο περιπτώσεις. Ο πρώτος δεν κάνει κάτι που δεν ξέρει ή δεν μπορεί (όπως θέλετε πείτε το) να κάνει, ενώ ο δεύτερος κάτι για το οποίο είναι ικανός.. Πραγματικά, δεν είναι καθόλου φυσιολογικό αυτό με τον Ντόμερκαντ. Έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και περισσότερο ότι το θέμα είναι ψυχολογικό... Διόλου απίθανο αν σκεφτούμε ότι μετά από 2 (μ.ο.) άστοχα σουτ ο Γκέρσον τον επαναφέρει στον πάγκο...Υπάρχουν βέβαια και ...παραλλαγές, δηλαδή μετά από 1 ή 3 άστοχα σουτ.

Φάση του αγώνα μάλλον ήταν το αλά ΝΒΑ φόλοου κάρφωμα του Άκερ που στη συνέχεια έμεινε για λίγο πάνω από τον Μάσεϊ.. Στην ίδια ακριβώς μπασκέτα βέβαια, ο παίκτης του Άρη είχε περάσει τα πόδια του γύρω από το σώμα του Σμόντις, οπότε δε με πείραξε καθόλου. Αρκετά μέτριος και ο Άκερ πάντως σήμερα, πολύ καλή η άμυνα του Άρη.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός προς μέτριος (και όχι κάκιστος). Δε βγάζει πάντως και τη πιο σοβαρή εικόνα. Οι επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις, όταν ο Άρης είχε καθαρά τον πρώτο λόγο ήταν η μία χειρότερη της άλλης. Ούτε σ' ένα time out οι προπονητές δεν εξάντλησαν το χρόνο. Κάθε άλλο, υπήρχαν περίπτώσεις που περίμεναν 20+ δευτερόλεπτα χωρίς να κάνουν τίποτα.

Ο Άρης απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι μεγάλη ομάδα. Σίγουρα βρίσκεται στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης (και όχι Ευρωλίγκας..).

Μια νέα ευχάριστη καινοτομία ήταν ο διαγωνισμός βολών τριών τυχερών ατόμων στη διάρκεια του ημιχρόνου. Ο νικητής κέρδισε ένα πολυμηχάνημα εκύπωσης, ή κάτι σχετικό.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, είχαμε την επίθεση του οπαδού στον Ελληνιάδη. Ο τελευταίος, έμεινε ατάραχος, δε συνέβη όμως το ίδιο με τον Δαμιανίδη. Μπορούσε πολύ εύκολα να καταλάβει κανείς ότι έβριζε και απειλούσε το χαζό οπαδό. Μεταξύ μας, δε νομίζω να ξαναπατήσει αυτός ο άνθρωπος στο Παλέ, εφόσον μπορεί να το καταφέρει αυτό η διοίκηση της ομάδας.

Θα κλείσω με την πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν τα πραγματικά πάρα πολλά χαρτάκια στην έναρξη του αγώνα. Δυο χρόνια τώρα στο Παλέ, πρώτη φορά το βλέπω αυτό.. Δε μπορούσες να δεις καθόλου (καθόλου όμως!) τις υπόλοιπες κερκίδες... Πολύ ωραίο!
Warrior
Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με οσα προαναφερθηκαν... smile.gif

Μεγαλη νικη,ανακτησαμε την 2η θεση και η ομαδα εχει ξαναβρει το καλο της προσωπο μετα τις "αναταραξεις"
τον τελευταιο καιρο.Τωρα θελει μεγαλη προσοχη στην συνεχεια να μην κλοτσησουμε οτι με τοσο κοπο
αποκτησαμε...Το 5/5 ειναι σιγουρα στις δυνατοτητες της ομαδας.Βεβαια,οπως σωστα ειπε ο ashton,εχουμε
να αντιμετωπισουμε ομαδες που παλευουν για την παραμονη στις εκτος εδρας αναμετρησεις μας και σιγουρα
κρυβουν παγιδες αυτοι οι αγωνες.

Το "καλο" ομως ειναι οτι την Τεταρτη τελειωνουμε με τις ευρωπαικες μας υποχρεωσεις για φετος και θα
στρεψουμε αποκλειστικα την προσοχη στο πρωταθλημα,ενω θα "ανασανει" λιγο η ομαδα απο τα συνεχη
δυσκολα ματς σε διπλο ταμπλο.

Αν με το καλο τα καταφερουμε και φτασουμε στα ημιτελικα με πλεονεκτημα εδρας,σιγουρα θα εχουμε
δυσκολο εργο σε μια σειρα 5 αγωνων με τον Ολυμπιακο...που ομως δεν με εχει πεισει(και τους
περισσοτερους νομιζω) σε κανενα σημειο της χρονιας.Καποιες εμφανισεις-φωτοβολιδες εχει να επιδειξει,
ενω δεν βλεπω να βελτιωνονται οι αδυναμιες που εχει ως ομαδα.Στα κρισιμα παιχνιδια,παρουσιαζεται
σταθερα,κατωτερος των προσδοκιων.Τωρα αν στην πορεια,επιστρεψουν οι τραυματιες και αλλαξει εικονα,
βλεπουμε...

υ.γ.:Εξαιρετικη δουλεια απο το τεχνικο τιμ! 41.gif

υ.γ.2:Αλλη μια εκπληκτικη εμφανιση απο τον Μασσευ! cool.gif

υ.γ.3:Ο Σχορτσιανιτης εχει βαλθει να δικαιωσει τους ανθρωπους της ομαδας,που τον αφησαν πριν δυο
χρονια ελευθερο!Πολυ ευστοχα ο jokey εγραψε πιο πανω,οτι πρεπει να χασει κιλα σε λιπος και οχι σε μυς!
Πραγματικα απογοητευτικη η εικονα που παρουσιαζει.Μαλλον θα χαθει ενα μεγαλο κεφαλαιο για το
ελληνικο μπασκετ...
hagi
Σήμερα διάβασα στο SPORT24 για το μπάτζετ κάποιον ομάδων στην Ευρωλίγκα..Η ΤΣΣΚΑ είναι πιο ψηλά από όλους με 29.000.000$ περίπου..Ο Ολυμπιακός έχει και αυτός 12.000.000$ περίπου..

Από τα παραπάνω θέλω να πω ότι με το ότι νικήσαμε τον Ολυμπιακό των 12 εκατομμυρίων και κοντράραμε την πανάκριβη ΤΣΣΚΑ λέει κάτι..Το ότι η ομάδα έχει καρδιά 41.gif και μόνο γι’αυτό το λόγο συγχαρητήρια.. 77.gif 77.gif
thrylos7
Αυτά νομίζω προέρχονται από ρωσική εφημερίδα.. Μου φαίνονται αρκετά υπερβολικά τα 29 της ΤΣΣΚΑ..

Όπως και να 'χει, τα πολύ αξιόλογα αποτελέσματα της ομάδας χαρακτηρίζονται έτσι από τη μπασκετική αξία πρωτίστως και μετά από τη χρηματική (των αντιπάλων)...

Πχ έχουμε ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακό και Άρη.. αν είναι να κατηγοριοποιήσουμε αυτές τις ομάδες σε δύο γκρουπ βάσει υλικού δε θα βάζαμε τον Άρη μόνο και τους άλλους δύο μαζί; Άσχετα αν η διαφορά Ολυμπιακού - ΤΣΣΚΑ φαίνεται να είναι μεγαλύτερη χρηματικά από αυτή των δύο ελληνικών ομάδων.

QUOTE
Ο Σχορτσιανιτης εχει βαλθει να δικαιωσει τους ανθρωπους της ομαδας,που τον αφησαν πριν δυο
χρονια ελευθερο!Πολυ ευστοχα ο jokey εγραψε πιο πανω,οτι πρεπει να χασει κιλα σε λιπος και οχι σε μυς!
Πραγματικα απογοητευτικη η εικονα που παρουσιαζει.Μαλλον θα χαθει ενα μεγαλο κεφαλαιο για το
ελληνικο μπασκετ...

Εδώ διαφωνώ. Τ' ότι δε φάνηκε σ' αυτό το ματς σημαίνει ότι γενικώς ...τα πάει χάλια;

Η εικόνα του στα τελευταία ματς μόνο απογοητευτική δεν είναι. Σίγουρα δε βρίσκεται στην ιδανική κατάσταση, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να τον χαρακτηρίσουμε τελειωμένο..

(Έπρεπε να το δείτε στην προθέρμανση με κίνηση και ντρίμπλα περιφερειακού, ακολουθούμενη από σουτ από τα 5 μέτρα... biggrin.gif )
klearxos
Καλησπερα σας.
Να σχολιασω και εγω οτι εχθες ειχαμε εναν πολυ ωραιο αγωνα(τουλαχιστον για τους Αρειανους biggrin.gif )
Ειχαμε σχεδον σε ολη τη διαρκεια του αγωνα τον ελεγχο του.. Ο Ολυμπιακος δεν εδειξε κατι το ιδιαιτερο και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βελτιωθει αρκετα με την προσθηκη του Ματσε αφου οπως και εχει πει και ο ιδιος ο Πινι-αν δεν κανω λαθος-θα βοηθησει μεν επιθετικα, αμυντικα ομως θα υπαρξει ακομα μεγαλυτερο προβλημα. Ο Μασει μπορει να παιξει ολους τους ψηλους του Ολυμπιακου στην επιθεση ενω στην αμυνα με βοηθειες ψιλοβγαινει.... Αυτα βεβαια τα λεω προσπαθωντας να πεισω και τον εαυτο μου οτι ισως να μπορουμε να χτυπησουμε τον Ολυμπιακο σε σειρα 5 αγωνων! tongue.gif

Ο κοσμος αρκετα καλος. Το γεγονος οτι δεν εγινε sold out ομως στα μειον.
Ο καραγκιοζης που μπηκε και επιασε τον Ελληνιαδη διαβασα οτι τον μπουζουριασανε. "Ωραια" σκηνη οι φαπες απο τον Δαμιανιδη και το λουσιμο απο Τζεβελεκη.!

Thrylos ειχες πει καποια στιγμη οτι συνηθως καθεσαι στον παγκο της στατιστικης ή κανω λαθος?
suspect
Οταν ξεκιναμε μια συζητηση με τον βραζιλιανο προσωπικο μου ποτοαναμεικτη για μπασκετ, η εναρκτηρια φραση του είναι «αθλημα που εχει πλεϊ οφ, ότι και να γινει στην κανονικη περιοδο είναι για να περναει η ωρα»
Μου αρεσε πολύ το χθεσινο παιχνιδι γιατι προσφερεται για ατοφια μπασκετικα συμπερασματα σε ένα δυνατο τεστ και για τις 2 ομαδες.
Ξεκιναω από τον γηπεδουχο.
Η αληθεια είναι πως ο Αρης ταλαιπωρηθηκε φετος καθως αργησε να σταθεροποιηθει το ροστερ του από τραυματισμους, διαφορες εριδες και καποιες αλλαγες. Δεν εχω καταληξει αν τελικα ο Ματσον είναι καλος προπονητης ή ο Αλκετας Παναγουλιας του μπασκετ.
Στον Αρη τρεφω μια ιδιαιτερη συμπαθεια γιατι είναι η ομαδα που εμαθε μπασκετ τους Ελληνες και γιατι δεν θα ξεχασω πως είναι η μονη που εγινε ολων των Ελληνων. Ο Αρης δειχνει ότι ανεβαινει. Αργα αλλα σταθερα, εχοντας βαλει τις βασεις από την εποχη του Μπαρτον μπορει πια να κοντραρει αντιπαλους όπως ο Ολυμπιακος που οσο κοστιζει ο Ματσε και ο Γκερσον, κοστιζει ολοκληρη η ομαδα. Θες η τρομερη εδρα, θες η βαρια φανελα ο Αρης είναι υγιης και δυνατος. Δεν είναι ακομα σε θεση βεβαια να χτυπησει τον ΠΑΟ και τον Ολυμπιακο ( στα πλεϊ οφ ) αλλα είναι μακραν η τριτη δυναμη στην Ελλαδα που κερδισε τον σεβασμο και στην Ευρωπη.
Για μενα, με 3 προσθηκες ( δεν χρειαζεται κάθε χρονο ραβε ξηλωνε, φτου και από την αρχη ) αντι των Καλαϊτζη – Παντελιαδη – Φλετσερ και ο Αρης θα είναι καλυτερος του χρονου. Μου αρεσει η ισορροπια μεταξυ ηγετων και ρολιστων, ελληνων και ξενων, το ομαδικο πνευμα και το παθος ολων. Κανεις δεν επαιξε μπλαζε, ο καθενας εδωσε ότι μπορουσε ανεξαρτητως εθνικοτητας και θεσης.
Ο προφητης δεδικαιωται και χαιρομαι γιατι από περυσι που ειχα ξεχωρισει τον Μασεϊ, ηταν ο πρωτος που πηρα στο fantasy league και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο καθως είναι ο καλυτερος μου παικτης! Ολοκληρωμενος αθλητης που επαιξε μονος του εναντιον ολων. Ευκινητων ( Μπουρουσης ) δυσκινητων ( Σοφοκλης ) Σαβιτσ-οειδων ( Ζιζιτς ). Αναρωτιεμαι ποσο να κοστισε στον Αρη αυτος ο παικταρας…
Σοβαρη αμυνα, καλη κυκλοφορια και οι 70 ποντοι στην επιθεση δεν ηταν μεν πολλοι αλλα ηταν προϊον σχεδιου.
Ο Ολυμπιακος εχει σοβαρα προβληματα που δεν του επιτρεπουν όχι μονο να παει στο final 4 αλλα να κοιταξει στα ματια τον Παναθηναϊκο. Ευκολα-δυσκολα τον Αρη θα τον περασει αλλα με τον ΠΑΟ δεν προκειται να δει προκοπη. Και πριν μου θυμισει κανεις το ματς του πρωταθληματος, θα αντιτεινω πως ο Παναθηναϊκος δεν συνηθιζει να είναι τοσο αστοχος σε ελευθερα σουτ όπως στο ΟΑΚΑ.
Το μεγαλυτερο προβλημα του Ολυμπιακου είναι ο Εβραιος προπονητης του.
1. Συνεχεις αλλαγες παικτων στην ομαδα χωρις σκοπο. Εκτος και αν καταλαβε κανεις γιατι εφυγε ο Μουλα και ηρθε ο Στεφανοβ και γιατι ηρθε καποιος αμερικανος που δεν επαιξε ποτε. Δεν λεω, καλη η δικαιολογια του Ματσε αλλα ο Ολυμπιακος εχει πολλους και καλους παικτες που μπορουν να κερδισουν και χωρις τον Λιθουανο.
2. Ουτε ένα συστημα για δειγμα. Ο καθενας κανει ότι του σφυριξει. Μονο η μπασκετικη παιδεια των παικτων τους βοηθα να αλλαζουν καμια πασα γιατι αλλιως αμφιβαλλω αν ο Ζιζιτς θα εκανε πανω από 3 σουτ το παιχνιδι.
3. Υπαρχουν χρυσοψαρα εδώ ελεγε ενας ψιλοαδιαφορος δισκος των πυξ λαξ. Κατ επεκταση υπαρχουν και Ελληνες εδώ. Τον Μπουρουση τον εβγαλε από τη ναφθαλινη γιατι ξεμεινε αλλα δεν παρελειψε να αγορασει και αλλον αμερικανο. Τον χρησιμο για το χθεσινο αγωνα παπαμακαριο τον αφησε να χαζευει τις τσιρλιντερς, τον Μπαρλο τον εθαψε, τον Χαριση αφου του γυρισε το ματς τον αφησε στον παγκο και τον μονο που εμπιστευεται είναι ο Βασιλοπουλος μεχρι να αγορασει καποιον Αμερικανο στη θεση του.
Βασιλοπουλος ο οποιος ηταν και το κλειδι του αγωνα καθως με το που πηρε το πεμπτο φαουλ, ο γουιλκινσον εβαλε 7 ποντους σερι και η σεμνη τελετη ελαβε τελος.
4. Ο Ματσον ειχε δουλεψει τον αγωνα. Ειχε σκεφτει μερικα πραγματα και τα εφηρμοσε. Εκλεισε το παιχνιδι, χαμηλωσε υψος και ρυθμο, εβαλε τον Σιγαλα στο 4, εδωσε το ελευθερο στον Τσαλδαρη να παρει πρωτοβουλιες, εβγαζε τον Μασεϊ εξω και οι αλλοι ανοιγαν χωρο και ο Γκερσον εκανε ότι και εγω καποτε στη Σαντορινη. Χαζευε το δειλινο.
Αλλαγες απλα για να μην γκρινιαζουν οι παικτες για τον χρονο συμμετοχης χωρις να υπαρχει μια φιλοσοφια αντιμετωπισης αγωνα.
Καπου πιστευω ότι είναι φυσιολογικο. Η Μακαμπι στο Ισραηλ παιζει μονο για να προπονειται και στην Ευρωπη καθαριζαν οι φανταστικ-φορ εδώ όμως είναι διαφορετικα τα πραγματα. Δεν είναι τυχαιο που ο Γκερσον φωναζε μετα για τη διαιτησια. Ετσι εμαθε. Να υποκλινονται ολοι μπροστα του και όταν δεν το βλεπει αυτό, παραξενευεται.
Εξαιρετικα αποτυχημενη η επιλογη Πεν ο οποιος αν χαμηλωσει ο ρυθμος, εξαφανιζεται. Μετα προσπαθει να αποδειξει ότι παιζει και αυτος και δεν βλεπει όχι μονο συμπαικτη, ουτε καν τον πινακα του σκορ. Δεν φταιει αυτος, μια ζωη ετσι ηταν. Φταιει αυτος που τον αφηνει με τις ωρες στο παρκε.
Ο Ολυμπιακος δεν καταφερει τιποτα στην Ελλαδα ( και εννοω το πρωταθλημα ) και στην Ευρωπη γιατι δεν μπορει να διαχειριστει την ομαδα του, γιατι δεν υπαρχει σχεδιο του αγωνα, γιατι δεν μπορει υπο πιεση να λειτουργησει και γιατι σε ομαδες που θα παιζουν τσουκου-τσουκου θα εκνευριζεται και θα τουβλαρει. Το μπασκετ όμως είναι ρευστο αθλημα οποτε η ποιοτητα των παικτων του και το ΣΕΦ θα του δωσουν νικες.
Μεχρι όμως να συναντησει τον ΠΑΟ και –λογικα- την Ταου. Μεχρι εκει.
Ο Αρης για φετος θεωρω ότι εχει εξαντλησει τις δυνατοτητες του. Δεν μπορει να χτυπησει ουτε ΠΑΟ ουτε ΟΣΦΠ σε σειρα αγωνων στα πλεϊ οφ. Αυτό που μπορει να κανει όμως αν θελει να γινει διαρκως ανταγωνιστικος είναι πως ότι εχτισε φετος να μην το γκρεμισει το καλοκαιρι.
thrylos7
Όχι, συνήθως κάθομαι στη Θύρα 1, πίσω από τους δημοσιογράφους και μετά το τέλος του αγώνα, παίρνω από εκεί το φύλλο στατιστικής του ημιχρόνου.
klearxos
QUOTE(thrylos7 @ Mar 19 2007, 04:45 PM) *
Όχι, συνήθως κάθομαι στη Θύρα 1, πίσω από τους δημοσιογράφους και μετά το τέλος του αγώνα, παίρνω από εκεί το φύλλο στατιστικής του ημιχρόνου.


Sorry!
Κατι θυμομουν που ελεγες για την στατιστικη και στα τελευταια ματς βλεπω καποιον γνωστο μου εκει..
Warrior
QUOTE(thrylos7 @ Mar 19 2007, 12:12 PM) *
Εδώ διαφωνώ. Τ' ότι δε φάνηκε σ' αυτό το ματς σημαίνει ότι γενικώς ...τα πάει χάλια;

Η εικόνα του στα τελευταία ματς μόνο απογοητευτική δεν είναι. Σίγουρα δε βρίσκεται στην ιδανική κατάσταση, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να τον χαρακτηρίσουμε τελειωμένο..

(Έπρεπε να το δείτε στην προθέρμανση με κίνηση και ντρίμπλα περιφερειακού, ακολουθούμενη από σουτ από τα 5 μέτρα... biggrin.gif )


Nοτη δεν εννοω την αποδοση του στον αγωνα.Τα κιλα του ειναι το προβλημα....Εχει χασει σε μυς,χωρις
να εχει χασει κιλα(οπως παρατηρησε και ο jokey) και αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα.Δεν γινεται να
παιξεις μπασκετ ετσι....

Για δυο μηνες το καλοκαιρι,ειδαμε εναν...αλλο Σχορτσιανιτη.Αντι να συνεχισει στους ιδιους ρυθμους,
επανελαβε τα λαθη του παρελθοντος.

QUOTE(suspect @ Mar 19 2007, 12:44 PM) *
Ο Αρης για φετος θεωρω ότι εχει εξαντλησει τις δυνατοτητες του. Δεν μπορει να χτυπησει ουτε ΠΑΟ ουτε ΟΣΦΠ σε σειρα αγωνων στα πλεϊ οφ. Αυτό που μπορει να κανει όμως αν θελει να γινει διαρκως ανταγωνιστικος είναι πως ότι εχτισε φετος να μην το γκρεμισει το καλοκαιρι.


Τον Παναθηναικο,οπως δειχνουν τα πραγματα,δεν μπορουμε να τον χτυπησουμε σε σειρα αγωνων...

Τον Ολυμπιακο ομως,διαφωνω...γιατι οχι??

Απο την μια ο Αρης,λογω της συμμετοχης στην Ευρωλιγκα,"συνηθισε" να παιζει συνεχομενα δυνατα
παιχνιδια σε διαστημα μιας βδομαδας,κερδισε πολλες εμπειριες αντιμετωπιζοντας ομαδες υψηλου επιπεδου
και γενικα μπορουμε να πουμε,οτι(με εξαιρεση ενα διαστημα 1,5 μηνα μετα τα Χριστουγεννα) ειναι
σχετικα σταθερος σε υψηλη αποδοση και με συγκεκριμενη αγωνιστικη φιλοσοφια.

Απο την αλλη,βλεπουμε εναν Ολυμπιακο που εχει συγκεκριμενα αγωνιστικα προβληματα απο την αρχη
της χρονιας και αδυνατει να τα λυσει.Αν εξαιρεσουμε 6-7 καλα παιχνιδια που εχει κανει,στα υπολοιπα
κινειται στην μετριοτητα και συνηθως κερδιζει λογω της μεγαλης ποιοτητας καποιων μοναδων που εχει,
ενω σε ολα τα κρισιμα τεστ(με εξαιρεση το παιχνιδι με ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ)εχει αποτυχει ως τωρα.

Με βαση το δειγμα που εχουμε μεχρι τωρα,εγω δεν μπορω να προδικασω σε καμια περιπτωση οτι θα εχει
την απαραιτητη καλη παρουσια σε μια σειρα αγωνων πλευ-οφ.Με βαση οτι εχουμε δει απο την αρχη της
χρονιας.Αν αλλαξει προσωπο απο δω και περα...ειναι αλλη ιστορια.

Τελος αποδεδειγμενα,ο ολυμπιακος εχει συναντησει μεγαλα προβλημα φετος,οποτε εχει αντιμετωπισει
ομαδες με παρομοια αγωνιστικη φιλοσοφια με την δικια μας.

Δεν λεω οτι θα ειμαστε το φαβορι.Απλα θα εχουμε σημαντικες πιθανοτητες,απο την στιγμη που το μονο
που θα πρεπει να κανουμε...ειναι να κρατησουμε την εδρα μας(αν φτασουμε εκει φυσικα).Ομως ολα
αυτα ειναι πολυ προωρα τωρα...
suspect
Δεν μπορω να επιμεινω στη γνωμη μου γιατι αφορα το μελλον.
Εδω εισαι και εδω ειμαι.
Δεν εχει τυχη ο Αρης στα πλεϊ οφ σε σειρα αγωνων με τον Ολυμπιακο.
Δεν το αντεχει.

Για ποσα ματς θα πιασουν τετοια αποδοση οι καστλ-μασεϊ ?
για ποσα ματς ο ολυμπιακος θα βαζει 59 ποντους ?
για ποσα ματς θα ειναι τοσο χαλια ο ολυμπιακος ?

βεβαια μεχρι τοτε εχουμε πολυυυυυυυυυυυυ καιρο φιλε μου πολεμιστη!

smile.gif icon_wave.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.