Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Decision v.2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3
aegeansheed
Κάνω ρηφρές κάθε 5 λεπτά, αλλά μερικές φορές ξεχνιέμαι και επιστρέφω με ενοχές και μεγαλύτερη ανυπομονεσία! tongue.gif



Ένα λεπτό μετά. Τίποτα ακόμα, εξαφανισμένος...
lakersdynasty
Πιστεύω οτι θα μείνει Μαϊαμι οπότε μάλλον θα φύγει blech.gif

Πολύς κόσμος πιστεύει ότι θα πάει Κλίβελαντ βλέπω...
j-kidd13
Κλιβελαντ τελικα...Τωρα γυρισε που εχει Καιρι και Ουιγκινς κ μπορει να του κατσει και κανας Λοβ...Οξω ρε!!!(Κελτης mode on 69.gif )



jvalin
QUOTE (j-kidd13 @ Jul 11 2014, 19:11 ) *
Κλιβελαντ τελικα...Τωρα γυρισε που εχει Καιρι και Ουιγκινς κ μπορει να του κατσει και κανας Λοβ...Οξω ρε!!!(Κελτης mode on 69.gif )

Λογικά ο Wiggins θα πάει στους Wolves για Love
j-kidd13
QUOTE(jvalin @ Jul 11 2014, 19:20 ) *
Λογικά ο Wiggins θα πάει στους Wolves για Love


Πλεον το πιστευω πολυ...
TheReignman
Αυτά είναι!!!!!!!!!!!!!!!!'Εγινε αυτό που έπρεπε!! Κατά τη γνώμη μου σοκαριστική ανακοίνωση και πάρα πολύ μάγκικη!!

http://www.si.com/nba/2014/07/11/lebron-ja...eland-cavaliers

http://www.onsports.gr/basket/NBA/item/415...NSPORTS_WIDGETS

Πολύ δυνατοί Κλίβελαντ...
John Valthuer
Κρίμα... LBJ σ' ευχαριστούμε για όλα! Καλή τύχη σε σένα και την οικογένειά σου!

Και, με την ευκαιρία, συγχαρητήρια και στους Σπερς για τα επόμενα 2 - 3 πρωταθλήματα.

Με τη διάλυση των Heat, δεν υπάρχει πλέον στην Ανατολή ομάδα που να μπορεί να τους κοιτάξει στα μάτια.

lakersdynasty
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 11 2014, 00:10 ) *
Πιστεύω οτι θα μείνει Μαϊαμι οπότε μάλλον θα φύγει blech.gif

Πολύς κόσμος πιστεύει ότι θα πάει Κλίβελαντ βλέπω...




smiley.gif
MaJesty23
ειλικρινά δεν το περίμενα...He wants to save his soul and thats ok by me!Μου την έδινε στο miami ,γιατι μου θύμισε το ζαβολιαρικο παιδί σε μονό που έπαιρνε τους καλύτερους.Εχει ευκαιρία να αντιστρέψει το κλίμα και να γράψει αμερικανιά(he went home and blah blah)
colonel gomelsky
Διάβασα ολόκληρο το γράμμα. Αν εννοεί έστω τα μισά απ όσα λέει για μένα καθαρίζει κατά πολύ την εικόνα του. Μέχρι που θα τον συμπαθήσω στο τέλος. Για να δούμε τώρα οι Καβς..
MaJesty23
Έχει να γίνει chain reaction...Βosh Heat και πιστεύω οτι ο Melo θα πάει στους Bulls bulls1-sm.gif
jvalin
QUOTE (MaJesty23 @ Jul 11 2014, 19:39 ) *
ειλικρινά δεν το περίμενα...He wants to save his soul and thats ok by me!Μου την έδινε στο miami ,γιατι μου θύμισε το ζαβολιαρικο παιδί σε μονό που έπαιρνε τους καλύτερους.Εχει ευκαιρία να αντιστρέψει το κλίμα και να γράψει αμερικανιά(he went home and blah blah)

Κατά πως φαίνεται, στο Cleveland θα έχει ακόμα καλύτερο supporting cast. Εκτός απροόπτου, η καινούρια big 3 θα είναι LeBron-Irving-Love.
yorgos
Έχει ωριμάσει πάρα πολύ ο τύπος και εντός και εκτός γηπέδου.
lakersdynasty
QUOTE(jvalin @ Jul 11 2014, 19:47 ) *
Κατά πως φαίνεται, στο Cleveland θα έχει ακόμα καλύτερο supporting cast. Εκτός απροόπτου, η καινούρια big 3 θα είναι LeBron-Irving-Love.


Και θα βόλευε αρκετά τον Love γιατί θα σου δώσει τα στατιστικά αλλά το να ηγηθεί ομάδας στα playoffs είναι άλλο θέμα. Τώρα για το καλύτερό supporting cast δεν το βλέπω. Οι κύριοι εμπειρίες playoff και γενικότερη πείρα δεν έχουν για να τους συγκρίνει κανείς με τους Wade Bosh.
jvalin
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 11 2014, 19:54 ) *
Και θα βόλευε αρκετά τον Love γιατί θα σου δώσει τα στατιστικά αλλά το να ηγηθεί ομάδας στα playoffs είναι άλλο θέμα. Τώρα για το καλύτερό supporting cast δεν το βλέπω. Οι κύριοι εμπειρίες playoff και γενικότερη πείρα δεν έχουν για να τους συγκρίνει κανείς με τους Wade Bosh.

Καλύτερο εν σχέσει με ό,τι είχε φέτος στους Heat. O Wade ήταν φάντασμα του παλιού καλού του εαυτού. Αν η σύγκριση γίνει βάσει των δεδομένων του 2010, τότε μαζί σου.
Zephyr
Κρίμα, και είχα αρχίσει να συμπαθώ τους Cavs 19.gif
lakersdynasty
QUOTE(jvalin @ Jul 11 2014, 20:00 ) *
Καλύτερο εν σχέσει με ό,τι είχε φέτος στους Heat. O Wade ήταν φάντασμα του παλιού καλού του εαυτού. Αν η σύγκριση γίνει βάσει των δεδομένων του 2010, τότε μαζί σου.


Ακόμη και με το φετινό. Ο Wade ναι πια δεν είναι όπως παλιά αλλά και ο Irving δεν είναι ότι έχει του κόσμου την εμπειρία. Μιλάμε για 2 (πιθανότατα) συμπάικτες που δεν έχουν την εμπειρία που είχαν οι άλλοι 2 ως ηγέτες στις ομάδες τους πριν παίξουν με τον Λεμπρον σε επίπεδο playoffs.

Περιμένουν να πάνε μαζί εκεί. Οπότε άλλα τα δεδομένα. Και αναφερόμαστε βασικά στις κύριες μονάδες. Supporting cast θα είναι οι υπόλοιποι. Ναι θα θα ήταν έτσι κι αλλιώς παν-δύσκολο φέτος να ξαναπάει έστω και αυτούσιο το Μαϊάμι στους τελικούς. Γι'αυτό και δεν τον νοιάζει η φετινή πιθανή χαμένη χρονιά προσαρμογής σε νέα δεδομένα. Δεν είναι καλύτερο το καστ είναι καλύτερες οι δικαιολογίες tongue.gif

yorgos
QUOTE(jvalin @ Jul 11 2014, 19:00 ) *
Καλύτερο εν σχέσει με ό,τι είχε φέτος στους Heat. O Wade ήταν φάντασμα του παλιού καλού του εαυτού. Αν η σύγκριση γίνει βάσει των δεδομένων του 2010, τότε μαζί σου.


+1
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 11 2014, 19:41 ) *
Διάβασα ολόκληρο το γράμμα. Αν εννοεί έστω τα μισά απ όσα λέει για μένα καθαρίζει κατά πολύ την εικόνα του. Μέχρι που θα τον συμπαθήσω στο τέλος. Για να δούμε τώρα οι Καβς..


Το ίδιο πάνω κάτω νιώθω κι εγώ για την απόφαση του Λεμπρόν.Έχει ευκαιρία να αλλάξει όλη του την καριέρα με αυτή την κίνηση.Πιο πολύ στο πως θα τον θυμάται ο κόσμος.

Άντε να τους δούμε τώρα τους Καβς.Πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα

Οι Χιτ αντίο ζωή...
SteveNashidis
Aν το 2010 είχε συμπεριφερθεί κατά τον ίδιο τρόπο θα είχε λιγότερους hater. Τουλάχιστον το χειρίστηκε πιο σωστά αυτή την φορά. Συμπαθητική ομάδα με Κύριο στον άσο και 35αρη Varejao . 19.gif Να δούμε ποιους θα δώσουν για τον Λοβ

Κατά τα άλλα οι Χιτ να δω τι πλάνο θα ακολουθήσουν και πόσο μαλάκας θα νιώθει ο Wade που άφησε τέτοιο συμβόλαιο για χάρη του Λεμπρόν smile.gif
reignman
@ voyager

QUOTE
More LeBron James fallout: Cleveland Cavaliers have opened trade talks for Kevin Love by offering Dion Waiters, Anthony Bennett & 1st-round pick to Minnesota Timberwolves.
SteveNashidis
QUOTE(reignman @ Jul 11 2014, 21:01 ) *
@ voyager


Κοψοχτονιά δηλαδή .

Αφού έχει Bennet είναι fair trade smiley.gif

Πάμε για πεντάδα Κyrie-Wiggins-Lebron-Thompson-Love ?
reignman
mid-long range game θα ψαχνουν μονο απο τον love? biggrin.gif
Pierce
QUOTE (reignman @ Jul 11 2014, 21:01 ) *
QUOTE
More LeBron James fallout: Cleveland Cavaliers have opened trade talks for Kevin Love by offering Dion Waiters, Anthony Bennett & 1st-round pick to Minnesota Timberwolves.



και μισό κιλό φέτα. Αστείο αν γίνει αυτό το trade. Προφανέστατα πρέπει να είναι και ο Wiggins μέσα στα ανταλλάγματα.



Ok, δυνατό το κείμενο -δεν διαγράφει τα πεπραγμένα όμως- και έιναι προφανώς ο πιο δύσκολος δρομός που μπορούσε να πάρει μετά το Σικάγο. Αν πήγαινε εκεί θα είχε την ευκαιρία να χτυπήσει στα ίσια το GOAT. Αλλά η σκιά του αγάλματος απέξω είναι βαριά.
BasketZilla
Αγάπη μου συγγνώμη που σε παράτησα για μια δίμετρη ξανθιά.
Τώρα που άρχισε να παχαίνει αποφάσισα να γυρίσω πίσω γιατί θυμήθηκα ότι είσαι ο έρωτας της ζωής μου !
Zoys
Δηλαδή η συμφωνία με τον διάβολο ήταν για τέσσερα χρόνια μόνο και τώρα ξαναέγινε ταπεινός; smiley.gif
yorgos
Έφυγε για να κερδίσει τίτλους, όπως θα' κανε οποισδήποτε άνθρωπος με φιλοδοξίες (δηλαδή όχι ο Μέλο για παράδειγμα, που αν είχε κουκούτσι μυαλό και φιλοδοξίες θα πήγαινε Σικάγο, κουτί του πάει). Κέρδισε και γύρισε. Μάγκας.
Zephyr
QUOTE(BasketZilla @ Jul 11 2014, 21:23 ) *
Αγάπη μου συγγνώμη που σε παράτησα για μια δίμετρη ξανθιά.
Τώρα που άρχισε να παχαίνει αποφάσισα να γυρίσω πίσω γιατί θυμήθηκα ότι είσαι ο έρωτας της ζωής μου !


QUOTE(Zoys @ Jul 11 2014, 21:38 ) *
Δηλαδή η συμφωνία με τον διάβολο ήταν για τέσσερα χρόνια μόνο και τώρα ξαναέγινε ταπεινός; smiley.gif


Βρε σεις τώρα το παιδί ωρίμασε tongue.gif
Germany96
Παιχνίδια όμως που παίζει η ζωή, μόλις τον Νοέμβρη ο Blatt ήταν με το ένα πόδι εκτός Tel Aviv με τον Mizrahi να τον σώνει τελευταία στιγμή και ποιος να το έλεγε τότε ότι μέσα σε λίγους μήνες θα κατέληγε στο ΝΒΑ σαν πρώτος προπονητής σε ομάδα διεκδικήτρια του τίτλου (πλέον), με τον Lebron υπό τις οδηγίες του.
MaJesty23
Απίστευτο βίντεο με ένα τραγούδι που πρωτάκουσα στην επιστροφή του Τruth στην Βοστόνη.
https://www.youtube.com/watch?v=5EVH_JY8RKw
Ανυπομονώ για μια μεγάλη σεζόν bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bulls1-sm.gif bball.gif
PanosIlio
Αν αυτή η χρονιά καταλήξει και σε πρωτάθλημα για το Κλήβελαντ μέχρι και ταινία γίνεται smiley.gif

Επιστροφή James και rookie προπονητής, αμερικανιά μεγάλη. Η ανατολική περιφέρεια απόκτησε ξανά ενδιαφέρον tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 11 2014, 20:08 ) *
Ναι θα θα ήταν έτσι κι αλλιώς παν-δύσκολο φέτος να ξαναπάει έστω και αυτούσιο το Μαϊάμι στους τελικούς. Γι'αυτό και δεν τον νοιάζει η φετινή πιθανή χαμένη χρονιά προσαρμογής σε νέα δεδομένα. Δεν είναι καλύτερο το καστ είναι καλύτερες οι δικαιολογίες tongue.gif


Το τελευταιο ειναι το καλυτερο σχολιο σε αυτο το τοπικ.
Θα ηταν δυσκολο, οχι γιατι εγιναν χειροτεροι οι υπολοιποι στο Μαιαμι, αλλα γιατι εκεινος με το παιχνιδι του τους εκανε χειροτερους. Τωρα που εχει συμπαιχτες που εξελισσονται ακομα, μπορει να τους κανει κι αυτους χειροτερους? Τωρα που εχει προπονητη τον Μπλατ κι οχι το Μαικ "η μπαλα στο Λεμπρον και οι αλλοι στην ακρη" Μπραουν θα μπορεσει να τους κανει χειροτερους?
Το ολο σκεπτικο της αποφασης(1 και 2) εμενα μου μοιαζει με την επιτομη του τυχοδιωκτισμου. Δεν μπορω να παρω τιτλους στο Κλιβελαντ, γι αυτο μαζευω τους καλυτερους συμπαιχτες που μπορω και παω στο Μαιαμι. Θα παρω "not 1, not 2, ...not 7" κλπ κλπ. 4 χρονια μετα εχω παρει 2(ετσι οπως τα πηρα), αλλα δε βλεπω προοπτικες για περισσοτερα, οποτε ξαναφευγω. Ποιος θα θυμαται αλλωστε το not 7 πια? Και που να παω για να μπορω να παρω τιτλους? Το Κλιβελαντ μαζευει νεους παιχτες, αρα εκει εχουμε και μελλον, μπορει σε 2-3 χρονια που οι φυσικες δυναμεις θα πεφτουν εκεινοι να με βοηθανε περισσοτερο απ οτι τωρα. Ειναι και η πολη μου, οποτε θα το πουλησω ωραια στα media. Εκει θα παω λοιπον. Κι αν σε αλλα 3-4 χρονια οι μικροι δεν εχουν εξελιχθει, παω αλλου και φορτωνω τις αποτυχιες πανω τους. Το χω πετυχει και στο παρελθον αλλωστε...
Τουρνε για να παρει εναν τιτλο ακομα εκανε ο Σακ στα τελειωματα του. Μονο που αυτος το εκανε μετα τα 36-37, οχι απ τα 26. Ηξερα οτι τα opt out γινονται συνηθως για να υπογραψει ο παιχτης επεκταση ή για να βοηθησει την ομαδα του να ξαναχτισει το ροστερ της, οχι για να φυγει κανεις σαν τον κλεφτη. Εδω μαθαινουμε κι αλλα κολπα...
ThreeDi
O Λεμπρόν είναι ο μόνος σουπερστάρ που δεν είναι playmaker και βελτιώνει τους συμπαίκτες του. Για μένα καλά έκανε μιας και είμαι φαν του Λεμπρόν και όχι κάποιας συγκεκριμένης ομάδας στο Nba. Ήμουν Heat όσο ήταν ο Lebron εκεί, τώρα είμαι Cleveland και αύριο θα είμαι όπου αποφασίσει να πάει.
morfi
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 12 2014, 10:15 ) *
Θα ηταν δυσκολο, οχι γιατι εγιναν χειροτεροι οι υπολοιποι στο Μαιαμι, αλλα γιατι εκεινος με το παιχνιδι του τους εκανε χειροτερους.

Δεν νομίζω πάντως να φταίει ο ΛεΜπρόν για κάθε χαμένο καλάθι του Τσάλμερς στους τελικούς αλλά τέλος πάντων. Τελικά ότι και να έκανε από κάποιους θα τα άκουγε.
morfi
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 12 2014, 10:15 ) *
4 χρονια μετα εχω παρει 2(ετσι οπως τα πηρα),

Περνώντας από τις καλύτερες ομάδες της ανατολής και τους πρωταθλητές της δύσης. Δεν βρίσκω κάποιο άλλο τρόπο να το έχει καταφέρει..
yorgos
QUOTE(morfi @ Jul 12 2014, 12:43 ) *
Δεν νομίζω πάντως να φταίει ο ΛεΜπρόν για κάθε χαμένο καλάθι του Τσάλμερς στους τελικούς αλλά τέλος πάντων. Τελικά ότι και να έκανε από κάποιους θα τα άκουγε.


Νομίζω και για την κατάρρευση των αυτοκινητοβιομηχανιών στο Ντητρόιτ αυτός φταίει, α όλα κι όλα, μην του χαριζόμαστε.
SteveNashidis
QUOTE(morfi @ Jul 12 2014, 13:12 ) *
Περνώντας από τις καλύτερες ομάδες της ανατολής και τους πρωταθλητές της δύσης. Δεν βρίσκω κάποιο άλλο τρόπο να το έχει καταφέρει..


Η ίδια ομάδα στην περιφέρεια της Δύσης ίσως δεν είχε 4 παρουσίες σε τελικούς.
pistol_pete#44
QUOTE (morfi @ Jul 12 2014, 13:12 ) *
Περνώντας από τις καλύτερες ομάδες της ανατολής και τους πρωταθλητές της δύσης. Δεν βρίσκω κάποιο άλλο τρόπο να το έχει καταφέρει..



+1
colonel gomelsky
QUOTE(Germany96 @ Jul 12 2014, 01:05 ) *
Παιχνίδια όμως που παίζει η ζωή, μόλις τον Νοέμβρη ο Blatt ήταν με το ένα πόδι εκτός Tel Aviv με τον Mizrahi να τον σώνει τελευταία στιγμή και ποιος να το έλεγε τότε ότι μέσα σε λίγους μήνες θα κατέληγε στο ΝΒΑ σαν πρώτος προπονητής σε ομάδα διεκδικήτρια του τίτλου (πλέον), με τον Lebron υπό τις οδηγίες του.


Kαι να το πάω ακόμα παραπέρα, κάτι που δείχνει και πόσο μικρός είναι τελικά ο μπασκετικός μας κόσμος: Δεν πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που τον έβλεπα στο Παλέ έχοντας υπό τις οδηγίες του αντί για τον Λεμπρόν τον Νίκο Χατζηβρέττα.
MaJesty23
Συμφωνώ με Twism ,στο γεγονός ότι φέρθηκε εξυπνα και

-πήγε σε μια ομάδα έχει παρει 3 στα 4 1st picks .Εαν είχε βγεί και ο μπούλης ο Benett..
-30αρίζει και ξέρει οτι σε 2-3 χρονάκια ,δεν θα ναι ο ίδιος.
-φτιάχνει μια μπασκετική ιστορία ίσαξια του I'm back του Michael.
-εάν καταφέρει να πάρει πρωτάθλημα με την όμαδα της πόλης του,θα μπεί στο πάνθεον.
-διέγνωσε την πτώση που έρχεται για τον μεγάλο D-Wade και κατάλαβε οτι δεν πρόκειται να πάρει πρωτάθλημα με τον τρόπο που χτίζεται το Μiami.

Υ.Γ Derrick γίνε καλά και θα τους γλεντήσουμε!! bball.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(morfi @ Jul 12 2014, 13:12 ) *
Περνώντας από τις καλύτερες ομάδες της ανατολής και τους πρωταθλητές της δύσης. Δεν βρίσκω κάποιο άλλο τρόπο να το έχει καταφέρει..



Αδυναμη Ανατολη σε σχεση με τη Δυση.
Ο Durant ακομα ψαχνει με ποιο κριτηριο σφυριζονταν τα φαουλ το 2012.
Ο Ginobili ακομα ψαχνει το χαμενο του φαουλ το 2013 και ο Popovich σκεφτοταν μεχρι πριν λιγες βδομαδες γιατι δεν εκανε φαουλ στον 6ο τελικο.
Τυχη, ευνοια, λαθη των αλλων. Για να παρεις τιτλους χρειαζεσαι βεβαια κατι απ ολα αυτα, αλλα αν τα εχεις ολα μαζι, πρεπει να κανεις οχι 2/4 τιτλους, αλλα καλυτερα πλει οφ απο τους Λεικερς του 2001(που εχασαν το αηττητο απο ενα τεραστιο ματς του Iverson). Αν μαλιστα εχεις και 3 σταρ επιπεδου team USA(τουλαχιστον ετσι ξεκινησαν, το πως κατεληξαν, ας το ψαξουν στο Μαιαμι, δεν ειναι δικη μου δουλεια), μπορεις να τα καταφερεις και χωρις ολους αυτους τους παραγοντες. Ο Λεμπρον ομως εψαχνε τις καλυτερες δυνατες προυποθεσεις. Αυτες που θα του εδιναν τιτλους ευκολα και γρηγορα. Και ακομα και ετσι τον βλεπω στον τελικο απολογισμο να βγαινει στη μετριοτητα...
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
klow13
πάντως λένε πολλοί τυχοδιώκτη και καιροσκόπο τον james,όμως δεν νομίζω να περίμενε κανεις μέχρι πριν καμια βδομάδα ότι θα πάει cleveland,και μετά την επιλογή του wiggins.όσο πεσμένοι και να είναι οι συμπαίκτες του στο miami έχουν το know how του πρωταθλητισμού και είναι αυτοί που τον βοήθησαν να πάει σε 4 συνεχόμενους τελικούς νβα.αντίστοιχα,όσο ταλαντούχοι και να ναι οι συμπαίκτες του στο cleveland,ακόμα και με την προσθήκη του love,δεν έχει μπει κανένας τους ποτε στα playoffs,ούτε καν έχει πλησιάσει δηλαδή. αν η επιλογή του ήταν καθαρά επαγγελματική και με στόχο όσα περισσότερα πρωταθλήματα μπορεί,υπήρχαν καλύτερες επιλογές. το κράξιμο στην περίπτωση που πήγαινε σε τρίτη ομάδα θα ήταν απείρως περισσότερο,είμαι σίγουρος.και για την υστεροφημία του και για όλα(κάθε παίκτης τέτοιου επιπεδου θέλει μετά το τέλος της καριέρας του να λογίζει μια ομάδα σαν δεύτερο σπίτι του,ο james είναι όχι κάποιος τυχαίος γυρολόγος,ούτε είναι σε ηλικία 35+ να σκέφτεται ένα τελευταίο πρωτάθλημα σαν τον oneal η τον allen) οι επιλογές του περιορίζονταν καθαρά μεταξύ miami και cleveland.πιστεύω ότι άμα έμενε miami οι ίδιοι που τον κράζουν ως τυχοδιώκτη θα έλεγαν,σιγά μην άφηνε 30 μύρια στο τραπέζι και που να βρει τα κότσια να γυρίσει.flashback στην επιλογή του το 2010 δεν χρειάζεται,προφανώς ήταν λάθος η περίφημη decision και το παραδέχτηκε και ο ίδιος,όμως κανεις δεν μπορεί να τον κατηγορήσει που επέλεξε να πάει σε μια ομάδα που μεγιστοποιούσε τις πιθανότητες του για ένα πρωτάθλημα.εξάλλου ο gilbert δεν μπορούσε με τίποτα να φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα γύρω του αυτά τα 7 χρονια,με καλύτερο συμπαίκτη τον jamison και τον andy έπαιζε,και πριν πάει miami έκανε μια τελευταία προσπάθεια να πείσει τον μπόσ να πάει cleveland.τέλος,εμπεριείχε πολλές αμερικανιές το γράμμα προφανώς,αλλα ισχύει ότι κανεις δεν θέλει να πάρει πρωτάθλημα το cleveland όσο ο james.
Zephyr
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 12 2014, 14:14 ) *
-φτιάχνει μια μπασκετική ιστορία ίσαξια του I'm back του Michael.


Σε ποιο ακριβώς επίπεδο η μπασκετική του ιστορία σχετίζεται με το I'm back του Air???
Γιατί ο Air πήρε πρώτα 3 πρωταθλήματα με το Chicago, έφυγε για 2 χρόνια από τον χώρο του μπάσκετ γιατί είχε τα ψυχολογικά του και επέστρεψε για να πάρει άλλα 3 πρωταθλήματα με το Chicago. Ο Λεμπρόν είδε ότι με τους Καβς δεν έπαιρνε πρωτάθλημα, πήγε στους Χιτ για να πάρει καμια δεκαρια και αφού πήρε 2 επέστρεψε στους Καβς γιατί προφανώς βλέπει ότι ο Wade δεν τραβάει.
Τι σχέση έχει λοιπόν η ιστορία του Air με την ιστορία του Lebron???
giannis_mg
http://nba.sport24.gr/article/2914668/figh...-agapite-lebron
Ένα άρθρο απ'τον Παπαϊωάννου για την απόφαση του LeBron...
Το οποίο νομίζω είναι κ η άποψη όλων των hater αυτού του παίχτη...
Μονόπλευρο άρθρο που μονάχα ένας hater ή φίλαθλος των Χιτ θα έγραφε...

Εγώ την επιστροφή του James την είδα κάπως ''διαφορετικά'' αν και ποτέ δεν ήμουν θαυμαστής του LeBron.Δεν γνωρίζω αν είναι παρτάκιας ή ''αδύναμος'' στα δύσκολα αλλά αυτή η επιστροφή για μένα ήταν σαν να θέλει να επανορθώσει για αυτό που επέλεξε το 2010...Κ εγώ αν ήμουν στην θέση του το ίδιο θα έκανα.Θα γύρναγα στην ομάδα που της χρωστάω κάτι.Ένα πρωτάθλημα...
Νομίζω οτί πιο πολλές συμπάθειες έκανε παρά απέκτησε πιο πολλούς haters...
Αν καταφέρει και οδηγήσει στην γη της Επαγγελίας τους Cavs τότε νομίζω πως θα κλείσει πολλά στόματα που παραληρούσαν αρνητικά φυσικά πριν 4 χρόνια..

Όσο για τις δηλώσεις του περί αουτσάιντερ τίτλου νομίζω ότι έπραξε απόλυτα σωστά...
Δεν μπορείς να γεμίσεις μία ομάδα που είναι γεμάτη από απειρία σε κάθε επίπεδο(από τους παίχτες κλειδιά μέχρι το προπονητικό τιμ)με την πίεση του φαβορί.Θα ήταν το λιγότερο καταστροφικό αυτό.

Ο LeBron James αγαπά πάνω απ'όλα την νίκη κ μετά πιστεύω τον εαυτό του κ με τους Heat πάλι με την Big 3 και έναν ακόμα σταρ που θέλανε(κ θα τον παίρνανε γιατί έχουν τον μέγιστο Pat Riley) περισσότερες ελπίδες για πρωτάθλημα κ νίκες θα είχε απ'ότι με τους φιλόδοξους αλλά άπειρους κ άγουρους αγωνιστικά Cavs...

Κ όμως τους προτίμησε οπότε κάτι άλλο μου δείχνει εμένα κ σίγουρα ότι δεν πήδηξε από κανένα καράβι...Ναι το 2010 το έκανε αλλά φέτος επιβιβάστηκε σε ένα καράβι που θα τον βρούνε πολλές περισσότερες φουρτούνες απ'ότι αν έμενε στο καράβι του καπετάνιου Pat Riley.

Κ για τα λεφτά δεν νομίζω να τα έχει ανάγκη ο LeBron...Μόνο από θέμα πρεστίζ όμως ο καλύτερος παίχτης του πρωταθλήματος νομίζω πως ήταν καιρός να γίνει κ ο πιο καλοπληρωμένος παίχτης της ομάδας του...

Εδώ o Bosh υπέγραψε πενταετές $118 million deal που λένε και στο χωριό μου...
GK_23
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 12 2014, 14:14 ) *
Συμφωνώ με Twism ,στο γεγονός ότι φέρθηκε εξυπνα και

-πήγε σε μια ομάδα έχει παρει 3 στα 4 1st picks .Εαν είχε βγεί και ο μπούλης ο Benett..
-30αρίζει και ξέρει οτι σε 2-3 χρονάκια ,δεν θα ναι ο ίδιος.
-φτιάχνει μια μπασκετική ιστορία ίσαξια του I'm back του Michael.
-εάν καταφέρει να πάρει πρωτάθλημα με την όμαδα της πόλης του,θα μπεί στο πάνθεον.
-διέγνωσε την πτώση που έρχεται για τον μεγάλο D-Wade και κατάλαβε οτι δεν πρόκειται να πάρει πρωτάθλημα με τον τρόπο που χτίζεται το Μiami.

Υ.Γ Derrick γίνε καλά και θα τους γλεντήσουμε!! bball.gif

Αν σκεφτόταν όμως μόνο με βάση το κριτήριο "potential πρωταθλητισμού", υπήρχαν καλύτερες επιλογές από το Κλίβελαντ. Καταρχάς μιλάμε για ομάδα που δεν μπήκε καν στα playoffs πέρυσι. Θα μπορούσε για παράδειγμα να πάει στο Σικάγο, θα μπορούσε επίσης να πάει στους Ουίζαρντς. Αναφέρω δύο ομάδες της Ανατολής που έχουν κατά την γνώμη μου αυτή τη στιγμή καλύτερο supporting cast για τον Λεμπρόν σε σχέση με τους Καβς. Συμφωνώ πάντως ότι μέτρησε και αυτός ο παράγοντας. Όχι όμως μόνο αυτός. Υπάρχει άραγε παίκτης που δεν θέλει να κερδίζει;

Τα περί ηλικίας δεν νομίζω ότι αξίζει να τα κουβεντιάζουμε. Μιλάμε για έναν σούπερ αθλητή, χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς στην καριέρα του. Και μέχρι τα 40 του μπορεί να παίζει ο Λεμπρόν.

Γενικά θεωρώ ότι όσα δήλωσε ο Λεμπρόν δεν είναι καθόλου υποκριτικά. Και το 2010 που έφυγε, είχε δίκιο που έφυγε, ασχέτως αν ο τρόπος που έφυγε, τον έκανε τελικά να χάσει αυτό το δίκιο. Εξάντλησε και με το παραπάνω όσες δυνατότητες είχε να πάρει έναν τίτλο με τους Καβς το διάστημα 2003-2010. Ίσως έπρεπε να είχε φύγει και νωρίτερα τότε.
salas
ποπο ρε παιδια τι χολη ειναι αυτη για τζειμς ελεος..καλα παπαιωαννου στο κοσμο του..ανεπιτρεπτο να βγαινουν τετοια αρθρα στο νβα ελλας.και να φανταστεις αυτος ο ανθρωπος βλεπει τελικους νβα τσαμπα.τστστσ
reignman
QUOTE
Θα μπορούσε για παράδειγμα να πάει στο Σικάγο


oταν η 4η περιοδος ειναι βαρια... τοτε μπορεις να καταλαβεις το βαρος της σκιας του αγαλματος εξω απο το united center.
morfi
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 12 2014, 15:06 ) *
Αδυναμη Ανατολη σε σχεση με τη Δυση.

Μπουλς (επί Ρόουζ), Πέισερς και Σέλτικς όμως είναι στο ίδιο επίπεδο με τις δυτικές.

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 12 2014, 15:06 ) *
Ο Durant ακομα ψαχνει με ποιο κριτηριο σφυριζονταν τα φαουλ το 2012.

Καλύτερα να ψάχνει τους μπασκετικούς λόγους που το έχασε..

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 12 2014, 15:06 ) *
Ο Ginobili ακομα ψαχνει το χαμενο του φαουλ το 2013 και ο Popovich σκεφτοταν μεχρι πριν λιγες βδομαδες γιατι δεν εκανε φαουλ στον 6ο τελικο.

Αυτό με το φάουλ πρέπει να σταματήσει. Κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν σε καμία περίπτωση. Και στην τελική, οι Σπερς να ήταν τόσο καλοί ώστε να κέρδιζαν το έβδομο παιχνίδι.
Rated: (en)joy
Προσωπικα δεν πολυενδιαφερομαι να μπω στην λογικη να σχολιασω την επιστολη του Τζειμς για το τι συναισθηματα αυτη προκαλεσε στους αμεσα αλλα και εμμεσα ενδιαφερομενους (στην πρωτη περιπτωση το Κλιβελαντ και το Μαιαμι που ηταν και οι ομαδες που ειχαν παραμεινει στην κουρσα των υποψηφιων μνηστηρων και στην δευτερη οι υπολοιπες ομαδες –καποιες, οχι ολες- και οι νεοι συσχετισμοι δυναμεων που θα προκυψουν στην λιγκα μιας και αυτή η αποφαση πιθανως λειτουργει σαν ντομινο για αλλους free agent) ειτε αυτά που γραφει είναι κουβεντες που εννοει πραγματικα ειτε είναι ένα κομματι μιας τακτικης του πως να διορθωσει το πληγμα που δεχτηκε η εικονα του το 2010 –εαν και εφοσον πιστευει ότι η εικονα του δεχτηκε ένα τετοιο χτυπημα. Το πιο ρεαλιστικο σεναριο εδώ λεει ότι σε ένα βαθμο ισχυουν και τα δυο.
Τωρα παρ’ολη τη φορτιση που μπορει να προκαλει μια φραση όπως ‘’It’s where I walked. It’s where I ran. It’s where I cried. It’s where I bled.’’ δεν μπορω να πιστεψω ότι η επιστροφη του στο Κλιβελαντ εγινε με μοναδικο κριτηριο την αγαπη του για τον τοπο του και τον κοσμο αυτης της ομαδας. Περσι σε ανυποπτο χρονο ειχα ισχυριστει πως ο Τζειμς θα αφηνε το καλοκαιρι το Μαιαμι μονο στη περιπτωση που του παρουσιαζοταν μια μεγαλυτερη ευκαιρια για πρωταθλημα και πως για να θεωρησουμε το Κλιβελαντ ελκυστικοτερο προορισμο χρειαζεται να συμβουν αρκετα ακομη. Μια σεζον αργοτερα νομιζω πως τουλαχιστον το ενα απ’τα δυο συνεβη. Ναι μεν ο Λεμπρον δεν πηγε στην ομαδα που θα του προσφερε πιο ευκολα το δαχτυλιδι και αυτη εδειχνε να είναι το Σικαγο αλλα διαλεξε έναν προορισμο ο οποιος στα δικα μου ματια με καθαρα αγωνιστικα κριτηρια –δηλαδη αν δεν υπολογισουμε παραγοντες όπως κλιμα,ομορφια πολης και συναισθηματικους λογους- αν και δεν είναι τοπ επιλογη φανταζει πλεον ελκυστικοτερη απ’τους Χιτ. Ο λογος για το οποιο θεωρω αγωνιστικα καλυτερη επιλογη τους Καβαλιερς δεν εχει να κανει τοσο με την μακροπροθεσμη ευκαιρια που θα εχει μαζι τους -μαλλον μετα το περας 2 σεζον- και που κακα τα ψεμματα πολύ δυσκολα θα εβρισκε σε αυτους τους Χιτ, οσο για το ότι το Μαιαμι πια αδυνατει να αποκτησει πλεονεκτημα ακομα και εκει που μολις μεχρι περσι εδειχνε το δυνατο του σημειο, δηλαδη η πιθανοτητα για το πρωταθλημα εδώ και τωρα.
Οι Χιτ εφοσον υπεγραφε ο Λεμπρον θα ηταν και παλι το ενα απ'τα δυο φαβορι της Ανατολης -αν υποθεσουμε οτι δεν θα εκλεινε το Σικαγο ή η Ατλαντα Ντενγκ ή Καρμελο- αλλα θα ηταν πλεον καθαρο αουτσαιντερ απεναντι σε ομαδες οπως οι Σπερς ή οι Κλιπερς πραγμα που σημαινει οτι ο Λεμπρον εφοσον ανανεωνε θα ειχε μεν μεγαλυτερη ευκαιρια να βρεθει στον τελικο αλλα με το πιθανο συνεχιζομενο decline του Wade και το δικο του fatigue εξαιτιας και του maintenance program του πρωτου θα σημαινε εναν ακομη χαμενο τελικο για αυτον και συνολικος απολογισμος 2/6.
Αυτο το πραγμα πιστευω οτι ζυγισε ο Λεμπρον και αποφασισε πως απο 1-2 τελικους αρκετα πιθανους μεν, με πολυ λιγες ομως πιθανοτητες επιτυχιας δε, προτιμαει τη μακροπροθεσμη ευκαιρια για πρωταθληματα, επιλογη στην οποια αν προστεθουν παραγοντες οπως η βελτιωση του ιματζ του και το πως η επιστροφη και το ολο drama θα ανεβασει κατακορυφα το legacy του αν συνδυαστει και με καποιο πρωταθλημα τοτε ισως και να μιλαμε για μια win-win situation.
MaJesty23
QUOTE(Zephyr @ Jul 12 2014, 15:52 ) *
Σε ποιο ακριβώς επίπεδο η μπασκετική του ιστορία σχετίζεται με το I'm back του Air???
Γιατί ο Air πήρε πρώτα 3 πρωταθλήματα με το Chicago, έφυγε για 2 χρόνια από τον χώρο του μπάσκετ γιατί είχε τα ψυχολογικά του και επέστρεψε για να πάρει άλλα 3 πρωταθλήματα με το Chicago. Ο Λεμπρόν είδε ότι με τους Καβς δεν έπαιρνε πρωτάθλημα, πήγε στους Χιτ για να πάρει καμια δεκαρια και αφού πήρε 2 επέστρεψε στους Καβς γιατί προφανώς βλέπει ότι ο Wade δεν τραβάει.
Τι σχέση έχει λοιπόν η ιστορία του Air με την ιστορία του Lebron???


Δεν είπα ότι είναι similar stories αλλά έχουν το ίδιο Impact σαν μπασκετικές ιστοριές.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.