Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tελικοί Ολυμπιακών Αγώνων 2008
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
Air Kef
Τα μεγάλα φαβορί τελικά έφτασαν στον τελικό κι έτσι θά εχουμε ενα ματς ανάμεσα στις κατα τεκμήριο καλύτερες ομάδες του κόσμου αυτή τη στιγμή.

ΗΠΑ - Ισπανία στον μεγάλο τελικό λοιπόν.





Ας γινει συζήτηση και για τον μικρό τελικό σε αυτό το τοπικ, δεν νομίζω να έχει τόση κίνηση ένα ξεχωριστό.
red pyramid88
σίγουρο νικητή πάντως δεν έχουμε σε κανένα απο τους 2 τελικούς. Η δικιά μου ελπίδα είναι να λήξουν έτσι τα ζευγάρια

-ΗΠΑ
-Ισπανία
-Αργεντινή
-Λιθουανία

πολύ πολύ σημαντικός στο τελικό ο Kobe, όπως και ο Kidd, όχι τόσο στο θέμα σκόρ όσο να κρατήθει μια κάποια ψυχραιμία στην ομάδα σε περίπτωση τα βρούνε σκούρα.
kaukasios
και στον τελικο δεν βλεπω την αμερικη να κερδιζει κατω απο 20 ποντους.αν δεν παιξει και ο καλντερον βλεπω πολλα με λιγα!!!
Air Kef
Εγώ πάντως είδα την Αργεντινή,χωρίς Τζινομπιλι μέσα,να παίζει μια ζώνη και να κάνει τρελό σερί απέναντι στις ΗΠΑ που κυριαρχούσαν τουλάχιστον στο α δεκάλεπτο. Άρα μιας πλήρης Ισπανία που έχει δείξει και τι άμυνα μπορεί να παίξει,θα μπορούσε να την χτυπήσει στα ίσια,ειδικα αν δεν μπουν τα τρίποντα -της απελπισίας- που σουτάρουν οι Αμερικανοι απεναντι σε ζώνη.

Βεβαίως φαβορί παραμένουν οι ΗΠΑ.


Για Καλντερόν έχουμε μάθει κατι καινούριο; Χωρίς αυτόν σχεδόν αποκλείεται..
kaukasios
QUOTE(Air Kef @ Aug 23 2008, 12:09 ) *
Εγώ πάντως είδα την Αργεντινή,χωρίς Τζινομπιλι μέσα,να παίζει μια ζώνη και να κάνει τρελό σερί απέναντι στις ΗΠΑ που κυριαρχούσαν τουλάχιστον στο α δεκάλεπτο. Άρα μιας πλήρης Ισπανία που έχει δείξει και τι άμυνα μπορεί να παίξει,θα μπορούσε να την χτυπήσει στα ίσια,ειδικα αν δεν μπουν τα τρίποντα -της απελπισίας- που σουτάρουν οι Αμερικανοι απεναντι σε ζώνη.

Βεβαίως φαβορί παραμένουν οι ΗΠΑ.
Για Καλντερόν έχουμε μάθει κατι καινούριο; Χωρίς αυτόν σχεδόν αποκλείεται..

Δηλαδη αν παιζει τι πιθανοτητες δινεις στους ισπανους?
benchwarmer
Λίγο οφ τοπικ, αλλα αυτην την ωρα αρχιζει ο μεγαλος τελικος των γυναικων, ΗΠΑ vs Αυστραλια, live στη ΝΕΤ.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 23 2008, 12:09 ) *
Εγώ πάντως είδα την Αργεντινή,χωρίς Τζινομπιλι μέσα,να παίζει μια ζώνη και να κάνει τρελό σερί απέναντι στις ΗΠΑ που κυριαρχούσαν τουλάχιστον στο α δεκάλεπτο. Άρα μιας πλήρης Ισπανία που έχει δείξει και τι άμυνα μπορεί να παίξει,θα μπορούσε να την χτυπήσει στα ίσια,ειδικα αν δεν μπουν τα τρίποντα -της απελπισίας- που σουτάρουν οι Αμερικανοι απεναντι σε ζώνη.

Βεβαίως φαβορί παραμένουν οι ΗΠΑ.

Συμφωνω οτι οι Η.Π.Α,ειναι φαβορι.Βεβαια πιστευω οτι η Ισπανια θα διαφοροποιηθει στην τακτικη της,προκειμενου να παραμενει συνεχεια κοντα στο σκορ.Στο 119-82,επαιξε ''τελειως ελευθερα'',κ' μπηκε στον φρενηρη ρυθμο,που κ' οι Αμερικανοι ειναι παρα πολυ καλοι,κ' την συγκεκριμμενοι μερα εκπληκτικοι..Αν ελεγξει σε χαμηλο τον ρυθμο του παιχνιδιου κ' τον συνολικο αριθμο εκδηλωμενων επιθεσεων,παει το παιχνιδι στους 80-85π,κ' βρει λυσεις στην αντιμετωπιση της καθε μορφης press των Αμερικανων,τοτε θα εχει καλες πιθανοτητες να σταθει καλα.Προβλεπω καλο παιχνιδι,κ' τους Ισπανους πολυ πιο αναταγωνιστικους σε σχεση με το παιχνιδι των ομιλων.Μην ξεχναμε οτι ειναι ενα παιχνιδι μια κ' εξω...
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 23 2008, 09:33 ) *
Ας γινει συζήτηση και για τον μικρό τελικό σε αυτό το τοπικ, δεν νομίζω να έχει τόση κίνηση ένα ξεχωριστό.

Στον μικρο τελικο βλεπω Λιθουανια.Οι Αργεντινοι μας ''μοιαζουν'' κατα καποιο τροπο στους μικρους τελικους,ενω η Λιθουανια τα χτυπαει αυτα τα παιχνιδια.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 23 2008, 17:45 ) *
Στον μικρο τελικο βλεπω Λιθουανια.Οι Αργεντινοι μας ''μοιαζουν'' κατα καποιο τροπο στους μικρους τελικους,ενω η Λιθουανια τα χτυπαει αυτα τα παιχνιδια.


Δεν το πιστευω αυτο!
Πιστευω πως οι Αργεντινοι χτυπανε και τα φιλικα λες και ειναι το τελαιυτεο ματς της ζωης τους!
Και αυριο νομιζω θα ανκυρηχθουν χαλκινοι Ολυμπιονικες!
Igor
Μπορει καποιος να βαλει τις ωρες διεξαγωγης των αγωνων ??? biggrin.gif
apkat
7 παρα 10 και 9 και 20 ο μικρος τελικος και ο τελικος αντιστοιχα..

Τραγικες ωρες δυστυχως.μαλλον δεν θα κοιμηθω σημερα.. sad.gif
sarounas
QUOTE(apkat @ Aug 24 2008, 03:54 ) *
Τραγικες ωρες δυστυχως.μαλλον δεν θα κοιμηθω σημερα.. sad.gif

ας ελπίσουμε να μην πάει στράφι το ξενύχτι

νομίζω ότι ο τρόπος να κερδίσουν οι Ισπανοί τον αγώνα είναι να παίξουν πολύ σκληρά –εώς αντιαθλητικά- στην άμυνα αλλά δεν ξέρω αν είναι σε θέση να το κάνουν wink.gif
η αλήθεια είναι ότι στα δύο τελευταία παιχνίδια η ομάδα του Ρενέσες μοιάζει λίγο ξεζουμισμένη
αποκλείω βέβαια μία επανάληψη της κωμωδίας που είδαμε στον όμιλο

Όσο για τους Λιθουανούς όπως πάντα μας δικαίωσαν...... 5/5 Ολυμπιακές συμμετοχές σε μικρούς τελικούς blink.gif blink.gif blink.gif
που το πάνε τελικά;
για την έκβαση δεν ξέρω, έχουν και ανοιχτούς λογαριασμούς από τον πρώτο γύρο
Vas
ΕΛΕΟΣ!!

φρρ & φρρ όλη την ώρα... Από το το 4ο λεπτό δεν έχει περάσει επίθεση που να μην έχουν δώσει φάουλ στην Αμερική.

Σταματήστε τον αγώνα!!
belalik
Ρε γμτ - κάτι έχει πάθει η ΕΡΤ στο μέρος που μένω μάλλον (Σύρος), ή διάλεξε πολύ λάθος στιγμή να χαλάσει η τηλεόρασή μου, δεν ξέρω. Έψαχνα ότι μπορούσα, άλλες κεραίες κλπ, δεν πιάνω τίποτα..

Ξέρει κανείς κανα καλό λινκ από internet???

έχω βρει ένα, καλό είναι full screen στα 300-350kbps, αλλά έλεγα μήπως ξέρει κανείς καλύτερο quality (κολλάει σε κάτι φάσεις).

Έψαξα στο myp2p κλπ, αλλά δεν βγάζω άκρη από εκεί, αυτά που έχει δεν ανοίγουν. Εγώ τώρα το βλέπω από basketme.com ...



Ωραίο ματς πάντως, μπράβο στους ισπανούς που καταφέρνουν να είναι κοντά αν και η αμερική έχει εξωπραγματικό ποσοστό στα τρίποντα (8/11 ??). Με Καλντερόν μέσα και λίγο τύχη θα μπορούσαν να το χτυπήσουν το ματς. Όσο αντιπαθητικοί και αν είναι καμιά φορά, όσο και να μας χαλάει που μας έχουν πελάτες τα τελευταία χρόνια, είναι ξεκάθαρο πως είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο μετά τις ΗΠΑ συνολικά σαν 12δα...
Das Kapital
Ματσαρα....

69-61 στο ημιχρονο,ο Dwyane βγαζει αφρους,γενικα ομως και οι 2 παιζουν τρομερο μπασκετ,μακαρι να συνεχιστει και στο 2ο ημιχρονο αυτο και να εχουμε μεγαλο σκορ και πολυ θεαμα!
Marciulionis
200 euro σε όποιον κάνει τον γραφικό υπερενθουσιώδη σχολιαστή να το βουλώσει.

Φοβερό ματς πάντως. Και οι 2 σε μεγάλη μέρα. 82-91 στο 3ο δεκάλεπτο!
Gravedigger
Σκουντή κάνε σε παρακαλώ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ.Δεν ξέρω πως αλλά πρέπει.Δεν γίνεται αλλιώς,ειλικρινά σε κάθε φάση λέει και από 1 βλακεία...Καμιά ταινία εκεί δεν υπάρχει να του δέσουν το στόμα?
tzagasdog
ρε λετε να το κανουν το θαυμα οι Ισπανοι? blove.gif

+1 στους 2 απο πανω...
Anaz
απαπα..Τι ΜΑΤΣΑΡΑ ειναι αυτη?!?!?!?Αν δεν την μετεδιδε κι ο Ιωαννου..
Anaz
Μπραβο ρε ομαδαρα!!Φοβερο παθος και ψυχικο σθενος απο τους Αμερικανους μεχρι το τελος. Επιτελους! Τωρα το αξιζετε!! 41.gif 41.gif
tzagasdog
αξιοι... blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif

rudy posterizes Howard... Τελος... λολ
panos75
QUOTE
Σκουντή κάνε σε παρακαλώ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ.Δεν ξέρω πως αλλά πρέπει.Δεν γίνεται αλλιώς,ειλικρινά σε κάθε φάση λέει και από 1 βλακεία...Καμιά ταινία εκεί δεν υπάρχει να του δέσουν το στόμα?


Αφού έλειπε ο Χατζηγεωργίου, είπε να τον αντικαταστήσει επάξια. icon_drunk.gif

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες που έδειξαν πόσο όμορφο άθλημα είναι το μπάσκετ όταν παίζεται από τους παίκτες και όχι τους (κομπλεξικούς) προπονητές.
Μοναδική παραφωνία η θλιβερή παράσταση του Μπραζάουσκας στο τέλος. Έλεος! Ούτε ο Καζναφέρης στα ντουζένια του δεν έκανε αυτά τα πράγματα.
theov
Αυτός ο Μπραζάουσκας τι πράγμα είναι; Χειρότερος και από τον Ιωαννου στην μετάδοση!

Κατά τα άλλα εκπληκτικό το match... Φ Ο Β Ε Ρ Ο... 41.gif 41.gif 41.gif

Θα μείνει στην Ιστορία και κυρίως φχαριστηθηκαμε Basket.. smiley.gif
Das Kapital
Αυτα ειναι,ΤΕΛΟΣ

8 χρονια μετα το τελευταιο χρυσο μεταλλιο επιτελους οι Αμερικανοι γινονται ξανα πρωταθλητες σε μια τρομερη ματσαρα,μπραβο και στους Ισπανους που το παλεψαν και ηταν εμφανεστατα κλασεις καλυτεροι απο σε σχεση με τον προηγουμενο αγωνα,απλως αυτη η ομαδα που κατεβηκε σε αυτους τους ολυμπιακους αγωνες ηταν το κατι αλλο,ειχε να δωσει πολυ περισσοτερα πραγματα σε σχεση με την προηγουμενη ομαδα και τελικα το απεδειξε παιρνοντας το χρυσο μεταλλιο.

Η μεγαλυτερη φιγουρα των αγωνων ηταν ο Κομπι,μπορει να μην επαιξε τρομερο μπασκετ,μπορει να μην ηταν ο καλυτερος της ομαδας αλλα στι δυσκολες στιγμες ξερεις πως εχεις το Κομπι για να καθαρισει!

Βρειτε μου τη φωτο του Μπραιντ που δειχνει στο κοσμο να σωπασει icon_drunk.gif
Vas
όντως, καταπληκτικό match!

αν έλειπαν και οι βλακίες των διαιτητών....

Η USA είναι τελικά ο Κομπε. Στο τέλος πείρε την ομάδα πάνω του και με εκείνο το 4ποντο έδωσε την νίκη. Αν έμπενε και το τρίποντο του χιμενεθ....

Πιστεύω πλέον η διαφορά Αμερικής - υπολοίπου κόσμου έφτασε στο ελάχιστο σημείο. Οι Αμερικάνοι νικάνε λόγω αλτικότητας και της υπερβοληκής μυηκής δύναμης που δεν ξέρω από που προέρχετε !?!?

Μπράβο και στην Ισπανία. Ισως με καλδερόν να είχαν περισσότερες πιθανότητες... Ρούμπιο απιστευτος. Θα αφήσει ιστορία αυτό το παιδάκι!!
belalik
QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 11:34 ) *
όντως, καταπληκτικό match!

αν έλειπαν και οι βλακίες των διαιτητών....

Η USA είναι τελικά ο Κομπε. Στο τέλος πείρε την ομάδα πάνω του και με εκείνο το 4ποντο έδωσε την νίκη. Αν έμπενε και το τρίποντο του χιμενεθ....

Πιστεύω πλέον η διαφορά Αμερικής - υπολοίπου κόσμου έφτασε στο ελάχιστο σημείο. Οι Αμερικάνοι νικάνε λόγω αλτικότητας και της υπερβοληκής μυηκής δύναμης που δεν ξέρω από που προέρχετε !?!?

Μπράβο και στην Ισπανία. Ισως με καλδερόν να είχαν περισσότερες πιθανότητες... Ρούμπιο απιστευτος. Θα αφήσει ιστορία αυτό το παιδάκι!!



Όντως απίστευτη ματσάρα.. Οι Ισπανοί το πάλεψαν 100% στα ίσια, χωρίς να είναι ιδιαίτερα τυχεροί, ή καλύτερα μάλλον άτυχοι ήταν λίγο, και στο τέλος το τρίποντο του χιμένεθ, και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, τα σουτ των αμερικάνων κλπ ..

Με Καλντερόν θα είχαν πιο πολλές πιθανότητες, ο Ρούμπιο είναι φοβερό ταλέντο αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιτσιρίκος ακόμη, ο Καλντερόν θα είχε άλλο βάρος στο τέλος, συν ότι θα υπήρχει ένας ακόμα σουτέρ.


Τελοσπάντων, φοβερό ματς, θα μείνει στην ιστορία ...


ΥΓ. Εγώ το είδα (αναγκαστικά) από internet με μετάδοση από ΕΡΑ-ΣΠΟΡ, μάλλον καλύτερα από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

ΥΓ.2 Φαίνεται πως η εποχή που το NBA έπαιρνε χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για πλάκα έχει περάσει ανεπιστρεπτί πλέον. Οι καλύτεροί τους παίκτες, κόντρα σε ευρωπαική ομάδα χωρίς το βασικό PG, και κρίθηκε σε λεπτομέρειες ουσιαστικά.


icon_wave.gif blove.gif 41.gif
panos75
QUOTE
Μπράβο και στην Ισπανία. Ισως με καλδερόν να είχαν περισσότερες πιθανότητες... Ρούμπιο απιστευτος. Θα αφήσει ιστορία αυτό το παιδάκι!!


Και ερωτώ εγώ ο αφελής: φαντάζεστε κάναν προπονητή στο Ελλάντα να βάλει βασικό έναν 18χρονο σε παιχνίδι ανάλογης κρισιμότητας; Έτσι και χάσει θα τον ξεσκίσουν οπαδοί και δημοσιογράφοι.

Εδώ συζητάμε για το αν ο Κουφός, που είναι σχεδόν δύο χρόνια μεγαλύτερος, έχει θέση στη ΔΩΔΕΚΑΔΑ της Εθνικής. Καληνύχτα μας!
treathitch
Olympics Mission Accomplished

Gold Medal Handed 41.gif
nikefalin
φοβεροί Αργεντίνοι στον μικρό τελικό, με τους Κιντέρος και γκουτιέρεζ να βάζουν όσους θα έβαζε ο Μανού και παραπάνω, με τον Ντελφίνο να βάζει 2-3 σουτ από κείνα που μας σκότωσαν και τους Λιθουανούς να μένουν με 87 - 75 4οι (έχαναν και με 24 σε κάποιο σημείο). Βλέπωντας την μίζερη εικόνα των Λιθουανών σήμερα με έπιασε μια μελαγχολία για τους δικούς μας, anyway next year.

Τα καλά λόγια για τον τελικό τα φύλαξα. Εαν πριν 2 χρόνια κάναμε το τέλειο παιχνίδι στους 100 πόντους, η Ισπανία σήμερα έδειξε πως χρειάζονται 110-115 για να κερδίσεις αυτή την Αμερική. Βέβαια με τον Μπραζάουσκας να προσπαθεί να κλέψει και αυτός λίγη δόξα ( τα λέγα από τα πρώτα παιχνίδια αλλά και στο δίκο μας παιχνίδι με τους Αργεντίνους) και λίγο φώς από τον Κόμπε , τον Γκασόλ , τον Γουέιντ και τον Ρούντι θα μείνει μια μικρή απορία.
Οι Ισπανοί έδειξαν πως δεν υπάρχει ανίκητη ομάδα έστω κι αν έχασαν σήμερα.Ας πούμε πως κατ'αναλογία έχουμε τα μυνήματα του Σίδνευ. Οι Αμερικάνοι για να επικρατούν από δω και πέρα οφειλουν και να κατεβάζουν τους καλύτερους και να προετοιμάζονται όπως και οι υπόλοιποι και να είναι σοβαροί και αποφασισμένοι. Όταν τα κάνουν αυτά θα μένουν μόνο με 1-2 αντιπάλους να μπορούν να τους κοιτάξουν στα μάτια και να τους κλέψουν τη νίκη. Το παιχνίδι είχε διαστημικό θέαμα και πραγματικά κρίμα για τους Ισπανούς που τα έδωσαν όλα και είναι άξια 2οι. Τέτοια Ισπανία δεν την έχουμε ακόμα (εκτός αν βρούμε τρόπο να τους κατεβάζουμε στους 65-70 πόντους όπως πέρυσι οι Ρώσοι).
MasterminD5
Χρυσό χωρίς Gilbert,KG,T-mac, Iverson και Duncan.
morfi
QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 11:34 ) *
Οι Αμερικάνοι νικάνε λόγω αλτικότητας και της υπερβοληκής μυηκής δύναμης

Σε όλα τα παιχνίδια δεν έχεις δει καμία πιεστική άμυνα που αρκετές φορές οδηγούσε σε λάθη, ούτε κυκλοφορία της μπάλας;

QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 11:34 ) *
Πιστεύω πλέον η διαφορά Αμερικής - υπολοίπου κόσμου έφτασε στο ελάχιστο σημείο. Οι Αμερικάνοι νικάνε λόγω αλτικότητας και της υπερβοληκής μυηκής δύναμης που δεν ξέρω από που προέρχετε !?!?

Από εκεί που προερχόταν πάντα. Δεν καταλαβαίνω τι καινούργιο είναι αυτό. Ας γυμνάζονταν στον ίδιο ρυθμό και οι Ευρωπαίοι.
Vas
QUOTE(morfi @ Aug 24 2008, 12:38 ) *
Σε όλα τα παιχνίδια δεν έχεις δει καμία πιεστική άμυνα που αρκετές φορές οδηγούσε σε λάθη, ούτε κυκλοφορία της μπάλας;
Από εκεί που προερχόταν πάντα. Δεν καταλαβαίνω τι καινούργιο είναι αυτό. Ας γυμνάζονταν στον ίδιο ρυθμό και οι Ευρωπαίοι.



Για Ντοπα εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα ε?

Θα πρέπει να είναι κάποιος αφελής αν πιστεύει ότι δεν κάνουν χρήση...
Kanzler
QUOTE(panos75 @ Aug 24 2008, 10:44 ) *
Και ερωτώ εγώ ο αφελής: φαντάζεστε κάναν προπονητή στο Ελλάντα να βάλει βασικό έναν 18χρονο σε παιχνίδι ανάλογης κρισιμότητας; Έτσι και χάσει θα τον ξεσκίσουν οπαδοί και δημοσιογράφοι.

Εδώ συζητάμε για το αν ο Κουφός, που είναι σχεδόν δύο χρόνια μεγαλύτερος, έχει θέση στη ΔΩΔΕΚΑΔΑ της Εθνικής. Καληνύχτα μας!


Kαι παιζει Playmaker ο Rubio, οχι Center.
Καποιοι τον θελουν τον Κουφο στην U20 (τι να κανει εκει; τοτε καλυτερα να κατσει στην Αμερικη και κανει προπονηση με τους Utah Jazz, ετσι κανει καλυτερη προοδο σαν παικτης). Και καποιοι δεν τον θελουν ουτε στην U20 (εαν ειναι αληθεια αυτα που ακουσαμε, για Σιγαλα και ψηφοφοριες). Εαν ο Rubio ηταν Ελληνας (Ρουμπιος), οχι μονο δεν θα επαιζε στην Εθνικη, αλλα ουτε θα τον καλουσαμε στην προετοιμασια της Εθνικης. Θα προτιμουσαμε να καλεσουμε τον Ξανθοπουλο, παρα εναν Ρουμπιο (οπως και εκανε φετος ο Γιαννακης, παρα να καλεσει εναν Νικ Καλαθη). Ποιος, ο Ρουμπιος; Αφου ο Ρουμπιος δεν εχει εμπειρια, ειναι πουλακι...
(Ο Κουφος θα ειδε τον αγωνα, και θα επαθε την πλακα του, βλεποντας να παιζει ο Rubio και να ειναι ο Μαεστρος της Ορχηστρας.)
morfi
QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 12:55 ) *
Για Ντοπα εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα ε?

Θα πρέπει να είναι κάποιος αφελής αν πιστεύεις ότι δεν κάνουν χρήση...

Ναι, και φυσικά έχω ακούσει για τη ντόπα, που έχω εξηγήσει αρκετές φορές ότι δεν είναι τόσο ελεύθερη όσο πολλοί νομίζουν. Αλλά όπως λες και εσύ, είναι αφελής όποιος βλέπει μόνο αυτό και όχι το πόσο γυμνάζονται.
nikefalin
QUOTE(morfi @ Aug 24 2008, 13:01 ) *
Ναι, και φυσικά έχω ακούσει για τη ντόπα, που έχω εξηγήσει αρκετές φορές ότι δεν είναι τόσο ελεύθερη όσο πολλοί νομίζουν. Αλλά όπως λες και εσύ, είναι αφελής όποιος βλέπει μόνο αυτό και όχι τη γυμναστική που κάνουν.

παλικάρια για το ντοπάρισμα τα αναλύσαμε και σε άλλο τόπικ για τους αγώνες. μην επαναλάβουμε την ίδια κουβέντα
Vas
QUOTE(morfi @ Aug 24 2008, 13:01 ) *
Ναι, και φυσικά έχω ακούσει για τη ντόπα, που έχω εξηγήσει αρκετές φορές ότι δεν είναι τόσο ελεύθερη όσο πολλοί νομίζουν. Αλλά όπως λες και εσύ, είναι αφελής όποιος βλέπει μόνο αυτό και όχι το πόσο γυμνάζονται.



Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις....

Και στην Ευρώπη γυμνάζονται εξίσου... (και όχι μόνο Λευκοί αλλά και μαύροι) και δεν υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα!! Εσύ πιστεύεις ότι οι Αμερικάνοι γυμναστές είναι μάγοι και ότι οι Ευροπαιοι δεν ξέρουν?? Πέρνουν ουσίες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ανακαλυφθεί γιατί παίζονται δισεκατομύρια δολάρια!!

Αν θες το πιστεύεις. Αν δεν θες, πιστεύε ότι ο Λεμπρον είναι καθαρός...
morfi
QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 13:12 ) *
Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις....

Και στην Ευρώπη γυμνάζονται εξίσου... (και όχι μόνο Λευκοί αλλά και μαύροι) και δεν υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα!!

Τα αποτελέσματα δεν είναι παρόμοια γιατί δεν γυμνάζονται ούτε τόσο καιρό, ούτε τόσο πολύ. Στην Αμερική θα ξεκινήσει από σχετικά μικρός τα βάρη και όσο ανεβαίνει τόσο πιο εντατικά θα κάνει. Έχεις δει το πρόγραμμα ενός παίκτη ΝΒΑ; Στην Ευρώπη η γυμναστική με βάρη μοιάζει να είναι περισσότερο αγγαρεία.

QUOTE(Vas @ Aug 24 2008, 13:12 ) *
Αν θες το πιστεύεις. Αν δεν θες, πιστεύε ότι ο Λεμπρον είναι καθαρός...

Είπα ότι ο ΛεΜπρόν είναι καθαρός; rolleyes.gif
treathitch
Γελάει ο κόσμος, πάντως, με το ακόλουθο:

Στη συνέχεια, οι Αμερικάνοι ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, ήρθαν και οι δύο τεχνικές ποινές και ο Κόμπε Μπράιαντ γιόρτασε τα 30ά γενέθλιά του κατακτώτας το χρυσό μετάλλιο...

Όλα αυτά μετά την απόλυτη τύχη (τραυματίας Νοσιόνι, Μανού, Καλντερόν, αποκλεισμός Ελλάδας) και την κραυγαλέα διαιτητική εύνοια στα κρίσιμα.

Το ξέραμε από την αρχή ότι θα τους σπρώχνανε, αλλά είναι κρίμα γιατί το προϊόν θα μπορούσε και με άλλο τρόπο να πουλήσει στην Κίνα
panos75
QUOTE
Kαι παιζει Playmaker ο Rubio, οχι Center.
Καποιοι τον θελουν τον Κουφο στην U20 (τι να κανει εκει; τοτε καλυτερα να κατσει στην Αμερικη και κανει προπονηση με τους Utah Jazz, ετσι κανει καλυτερη προοδο σαν παικτης). Και καποιοι δεν τον θελουν ουτε στην U20 (εαν ειναι αληθεια αυτα που ακουσαμε, για Σιγαλα και ψηφοφοριες). Εαν ο Rubio ηταν Ελληνας (Ρουμπιος), οχι μονο δεν θα επαιζε στην Εθνικη, αλλα ουτε θα τον καλουσαμε στην προετοιμασια της Εθνικης. Θα προτιμουσαμε να καλεσουμε τον Ξανθοπουλο, παρα εναν Ρουμπιο (οπως και εκανε φετος ο Γιαννακης, παρα να καλεσει εναν Νικ Καλαθη). Ποιος, ο Ρουμπιος; Αφου ο Ρουμπιος δεν εχει εμπειρια, ειναι πουλακι...
(Ο Κουφος θα ειδε τον αγωνα, και θα επαθε την πλακα του, βλεποντας να παιζει ο Rubio και να ειναι ο Μαεστρος της Ορχηστρας.)


Μα κι'αυτός ο Κουφός. Δεν του εξήγησε κανείς τι εστί mister Vasilakopoulos; rolleyes.gif

Εδώ φίλε ο Παπαλουκάς χρειάστηκε να φτάσει τα 25 και να φύγει στη Μόσχα για να μπορέσει να δείξει τις ικανότητες του. Οι Καλάθηδες θα γλιτώναν;
Θυμάμαι πριν δεκαπέντε χρόνια που ο Μίσσας είχε βάλει σ'ένα ματς του Πανιωνίου με τον Ολυμπιακό τον Καράγκουτη βασικό στα 17 του. Και μετά στη συνέντευξη Τύπου ο Ιωαννίδης τον έκραξε λέγοντας ότι είναι λάθος να χρησιμοποιούνται τόσο νεαροί παίκτες σε κρίσιμους αγώνες. Αφού κουβάλαγε τέτοια μυαλά ο ...κορυφαίος Έλληνας τεχνικός τι άλλο να πούμε;
MasterminD5
Δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλό μας αλλά να παραδεχτούμε ότι η ΗΠΑ είναι η καλύτερη ομάδα στον πλανήτη. Η Ισπανία και η Αργεντινή είναι σε ένα επίπεδο πιο πάνω από μας επειδή έχουν κάνει εξαγωγή παικτών στο ΝΒΑ, όπου οι παίκτες βελτιόνονται σημαντικά, ο Γκασόλ τα τελευταία χρόνια γίνεται συνεχώς καλύτερος όπως και ο Τζινόμπιλι.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(treathitch @ Aug 24 2008, 13:25 ) *
Όλα αυτά μετά την απόλυτη τύχη (τραυματίας Νοσιόνι, Μανού, Καλντερόν, αποκλεισμός Ελλάδας) και την κραυγαλέα διαιτητική εύνοια στα κρίσιμα.

Το ξέραμε από την αρχή ότι θα τους σπρώχνανε, αλλά είναι κρίμα γιατί το προϊόν θα μπορούσε και με άλλο τρόπο να πουλήσει στην Κίνα


Φιλαρακι, αυτος ακριβως ηταν ο σκοπος απο την αρχη η Αμερικη ΕΠΡΕΠΕ να κερδισει, οι διαιτητες επρεπε να αφηνουν φαουλ (προς τους Αμερικανους) στο κεντρο, επρεπε να αφηνουν βηματα, για να δουν οι Κινεζοι καρφωματα(!!!) και να 'ρθουν τα χαωδη εισπρακτικα κερδη!!!
McRae
σε ποιο σημειο εσπρωξε σημερα η διαιτησια την Αμερικη?θελω συγκεκριμενες φασεις οχι αοριστιες..αλλα εδω ορισμενοι μιλουσαν για κουκλοθεατρα και στημενα ματς οταν διελυαν τους αντιπαλους με 30 ποντους σημερα που ηταν κλειστο το ματς θα ξεσαλωσουν..
nikefalin
QUOTE(McRae @ Aug 24 2008, 13:36 ) *
σε ποιο σημειο εσπρωξε σημερα η διαιτησια την Αμερικη?θελω συγκεκριμενες φασεις οχι αοριστιες..αλλα εδω ορισμενοι μιλουσαν για κουκλοθεατρα και στημενα ματς οταν διελυαν τους αντιπαλους με 30 ποντους σημερα που ηταν κλειστο το ματς θα ξεσαλωσουν..

το τόπικ δεν θα γίνει εκπομπή με τον Βαρούχα να αναλύει φάση φάση, μην το κάνετε αθλητική Κυριακή...
McRae
Δηλαδη για να καταλαβω αν εχαναν σημερα οι Αμερικανοι θα σκεφτονταν ο μεσος κινεζος φιλαθλος του ΝΒΑ.."δεν αξιζει να ασχολουμαστε με αυτους,το αληθινο μπασκετ παιζεται αλλου..τρεχω να παρω την φανελα του Παπαμακαριου"..τρομερη λογικη...
The Warlus
QUOTE(morfi @ Aug 24 2008, 13:15 ) *
Τα αποτελέσματα δεν είναι παρόμοια γιατί δεν γυμνάζονται ούτε τόσο καιρό, ούτε τόσο πολύ. Στην Αμερική θα ξεκινήσει από σχετικά μικρός τα βάρη και όσο ανεβαίνει τόσο πιο εντατικά θα κάνει. Έχεις δει το πρόγραμμα ενός παίκτη ΝΒΑ; Στην Ευρώπη η γυμναστική με βάρη μοιάζει να είναι περισσότερο αγγαρεία.
Είπα ότι ο ΛεΜπρόν είναι καθαρός; rolleyes.gif

Φίλε μην συγκρίνεις τα αθλητικά προσόντα ενός μαύρου και ενός λευκού.'Οχι ότι υπάρχει καμία τεράστια διαφορά αλλά για παράδειγμα ένας μαύρος μπασκετμπολίστας έχει αναπτυχθεί σωματικά πολύ νωρίς σε σχέση με έναν λευκό,και για αυτό πλακώνονται στα βάρη από νωρίς.Ο Λεμπρόν συγκεκριμένα στα 15-16 του ξεκίνησε βάρη επειδή είχε χτυπήσει νομίζω,και δεν μπορούσε να παίξει μπάσκετ.'Οσο για το άλμα πιστεύω πως είναι γνωστές οι ιστορίες για τους τένοντες των μαύρων...Άρα γυμνάζονται βέβαια σκληρά,αλλά τους βοηθάει και η σωματοδομή τούς αρκετά.
morfi
QUOTE(J-Kas34 @ Aug 24 2008, 13:46 ) *
Φίλε μην συγκρίνεις τα αθλητικά προσόντα ενός μαύρου και ενός λευκού.'Οχι ότι υπάρχει καμία τεράστια διαφορά αλλά για παράδειγμα ένας μαύρος μπασκετμπολίστας έχει αναπτυχθεί σωματικά πολύ νωρίς σε σχέση με έναν λευκό,και για αυτό πλακώνονται στα βάρη από νωρίς.Ο Λεμπρόν συγκεκριμένα στα 15-16 του ξεκίνησε βάρη επειδή είχε χτυπήσει νομίζω,και δεν μπορούσε να παίξει μπάσκετ.'Οσο για το άλμα πιστεύω πως είναι γνωστές οι ιστορίες για τους τένοντες των μαύρων...Άρα γυμνάζονται βέβαια σκληρά,αλλά τους βοηθάει και η σωματοδομή τούς αρκετά.

Συν και αυτό wink.gif. Δεν το ανέφερα γιατί ήθελα να δώσω περισσότερο έμφαση στη διαφορά νοοτροπίας στο τομέα της γυμναστικής.
MasterminD5
Αν ήταν οι αμερικάνοι ντοπαρισμένοι, θα τους έπιανε αμέσως η επιτροπή, γίνεται απίστευτος έλεγχος ντόπινγκ καθημερινά, μην αποδίδουμε τις επιτυχίες της Αμερικής στο ντόπινγκ, παραδεχτείτε το είναι Παικταράδες.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(McRae @ Aug 24 2008, 13:43 ) *
Δηλαδη για να καταλαβω αν εχαναν σημερα οι Αμερικανοι θα σκεφτονταν ο μεσος κινεζος φιλαθλος του ΝΒΑ.."δεν αξιζει να ασχολουμαστε με αυτους,το αληθινο μπασκετ παιζεται αλλου..τρεχω να παρω την φανελα του Παπαμακαριου"..τρομερη λογικη...


1)Τα παιδια συναρπαζονται και γινονται οπαδοι των νικητων!!!
Γι' αυτο ολα (ε... τα περισσοτερα) τα 15χρονα σημερα ειναι εθνικη Βραζιλιας και Ρεαλ Μαδριτης!

2)Οταν ο μεσος Κινεζος (οχι φιλαθλος) που δεν ξερει απο μπασκετ αλλα παρακολουθει λογω των Ολυμπιακων, βλεπει τους παντες να κανουν λει-απ και να πηγαινουν σε σετ παιχνιδι και τους Αμερικανους να τρεχουν σαν τον Μπολτ και να κανουν 360s καρφωματα, ποανου τη φανελα θα παει να αγορασει;;;

Αυτη ειναι η εμπορικη λογικη!
kostas66
QUOTE(MasterminD5 @ Aug 24 2008, 10:29 ) *
Δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλό μας αλλά να παραδεχτούμε ότι η ΗΠΑ είναι η καλύτερη ομάδα στον πλανήτη. Η Ισπανία και η Αργεντινή είναι σε ένα επίπεδο πιο πάνω από μας επειδή έχουν κάνει εξαγωγή παικτών στο ΝΒΑ, όπου οι παίκτες βελτιόνονται σημαντικά, ο Γκασόλ τα τελευταία χρόνια γίνεται συνεχώς καλύτερος όπως και ο Τζινόμπιλι.

συμφωνω απολυτα ,αλλα διαφωνω οτι εναι καλυτεροι λογω nba,ολα ειναι θεμα συγκυριας και φουρνιας,ειμαστε οι 5η δυναμη στον κοσμο και αντλουμε παιχτες απο μι δεξαμενη 10.000.000 ανθρωπων,μονο η ισπανια μπορεις α πεις οτι ειναι λιγο πιο μπροστα απο μας μπασκετικα
McRae
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Aug 24 2008, 13:50 ) *
1)Τα παιδια συναρπαζονται και γινονται οπαδοι των νικητων!!!
Γι' αυτο ολα (ε... τα περισσοτερα) τα 15χρονα σημερα ειναι εθνικη Βραζιλιας και Ρεαλ Μαδριτης!

2)Οταν ο μεσος Κινεζος (οχι φιλαθλος) που δεν ξερει απο μπασκετ αλλα παρακολουθει λογω των Ολυμπιακων, βλεπει τους παντες να κανουν λει-απ και να πηγαινουν σε σετ παιχνιδι και τους Αμερικανους να τρεχουν σαν τον Μπολτ και να κανουν 360s καρφωματα, ποανου τη φανελα θα παει να αγορασει;;;

Αυτη ειναι η εμπορικη λογικη!


το ΝΒΑ ηταν πολυ δημοφιλες στην Κινα πολυ πριν τους Ολυμπιακους..η οποια εκβαση των αγωνων δεν θα αλλαζε κατι σε αυτο το θεμα..και το ωραιο αυτο σεναριο χωλαινει και καπου αλλου... το τουρνουα το διοργανωνει η Φιμπα οχι ο Στερν..οποτε τι ακριβως θα κερδιζε η Φιμπα αν το ΝΒΑ εξαπλωνοταν ακομη περισσοτερο στην Ασια? rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.