Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BASKETBALL WORLD MANAGER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
ba97200
Χαιρετώ τους φίλους μπασκετικούς...Πόσοι από εσας έχουν παίξει το παιχνίδι στο pc ? Ελπίζω να συνεχίσουν οι δημιουργοί του παιχνιδιού την καλή δουλειά...
dizzy_fingers
BASKETBALL WORLD MANAGER?

Πρώτη φορά το ακούω.. Τί λέει από βάση δεδομένων?
Παίκτες από όλο τον κόσμο? ohmy.gif
ba97200
πληροφορίες μπορείς να δεις στο www.worldbasketballmanager.com

Την δουλειά την έχουν κάνει έλληνες πέρσυ οπότε είχε τα ρόστερ τα περσινά, από όλες τις μπασκετικές χώρες, με ευρωλίγκες, ουλεμπ καπ,πρωταθλήματα, nba κ.τ.λ

Πολύ καλό το παιχνίδι, στα χνάρια του championship manager αλλά λιγάκι αργό..

Δυστηχώς η παρέα που το έφτιαξε μάλωσε με την εταιρία που το προωθεί και τώρα δεν κάναν καινουργια έκδοση αλλά τουλάχιστον τα ρόστερ θα τα ανανεώσουν σύντομα από το site...

Εγώ το προτείνω πάντως το παιχνίδι...Από μικρό παιδί ονειρευόμουνα ένα τέτοιο παιχνίδι μπάσκετ με ελληνικές και ευρωπαικές ομάδες...
Dj_Zygor
το παιχνιδι υπαρχει στην αγορα?
Warrior
Περυσι υπηρχε στην αγορα,αλλα ηταν σε αποκλειστικη διαθεση απο συγκεκριμενο
καταστημα απο οσο θυμαμαι..

Τωρα εγω δεν ξερω αν υπαρχει..

Το εχεις παιξει να υποθεσω φιλε ba97200??
Και γω το ηθελα,αλλα θυμαμαι το πουλουσαν στου διαολου την μανα εδω στην Αθηνα..
Και ηλπιζα οτι θα κυκλοφορησει ευρυτερα... sad.gif
IraTmac
αν μιλάμε για το παιχνίδι με το πορτοκαλί - μαύρο εξώφυλλο, ήταν μεγάλη απογοήτευση.

κι εγώ περίμενα από μικρός ένα τέτοιο παιχνίδι και το πήρα αμέσως μόλις βγήκε. πολύ αργό (συν οτι έχω αργό πισί), και μόνο με τα αρχικά των παικτών, πχ αντί για Λάζαρος Παπαδόπουλος, έλεγε ...Λευτέρης Παπαδημητρίου blink.gif
dizzy_fingers
QUOTE (Warrior @ Feb 14 2005, 05:41 PM)
Και γω το ηθελα,αλλα θυμαμαι το πουλουσαν στου διαολου την μανα εδω στην Αθηνα..
Και ηλπιζα οτι θα κυκλοφορησει ευρυτερα... sad.gif

Στουρνάρα έψαξες?

Στον "Εγκέφαλο" πρέπει να το έχουν... 39.gif
ba97200
Αφού το πήρες το παιχνίδι φίλε και ομοιδεάτη, μπες σε αυτό το site και θα βρεις στα downoads ή κάπου στο φόρουμ, ένα αρχείο που μετατρέπει το database στα αληθινά ονόματα...μαζί με κάποια άλλα updates που είχαν κάνει το παιχνίδι είναι μια χαρά εκτώς του ότι είναι αρκετά αργό (η δειάρκεια του αγώνα δεν είναι αργή, αργή είναι η μεταφορά του από βδομάδα σε βδομάδα).

Το παιχνίδι δε ξέρω αν το πουλάνε ακόμα, αλλά λογικά μπορεί κάποιος να το αγοράσει online από το site τους...

Πάντως νομίζω ότι έχουν και δωρεάν preview έκδοση online για να δείτε πως είναι το παιχνίδι...

Υ.Γ Δεν έχω σχέση με τους συντελεστές του παιχνιδιού, απλά κάναν πραγματικότητα το ονειρό μου να παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι για μπάσκετ....
IraTmac
thanks φίλε ba97200. θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία, είμαι σίγουρος οτι αν τα ονόματα τακτοποιηθούν θα ξεσκιστώ να παίζω biggrin.gif
Air Kef
Όλοι οι μπασκετικοί που ασχολούνται με PC περίμεναν αυτό το παιχνίδι όλη τους την ζωή.Δυστυχώς όμως μεγάλη απογοήτευση.Ελπίζω σε κάτι καλύτερο στο μέλλον peace.gif bball.gif wos_sport5.gif
kolossos
Το παιχνίδι ήταν μεγάλη απογοήτευση! Ακόμα κλαίω τα 40 ευρώ που είχα δώσει. Πριν λίγο καιρό το σπορτάιμ το έδινε δώρο κιόλας...
dizzy_fingers
Αργούσε πάρα πολύ στα loading screens...
Αξιοσημείωτη προσπάθεια, δεδομένης της έλλειψης παρόμοιου παιχνιδιού, αλλά όντως...θα μπορούσαν να τα είχαν πάει καλύτερα.

Και δυστυχώς δε βλέπω στο μέλλον να βγαίνει κάποια άλλη έκδοση του παιχνιδιού.
nick77
Το παιχνίδι ήταν όντως χαμηλού επιπέδου αλλά σκεφτείτε ότι δεν θα ειχαν καμία απολύτως χρηματοδότηση και ότι ήταν ελληνική προσπάθεια.
Βγήκε κάτι ανάλογο και στην Γερμανία αλλά μόνο σε γερμανική έκδοση....
Κρίμα που δεν υπάρχει τέτοιο καλό παιχνίδι. Για μας τους μπασκετόφιλους θα ήταν τρομερό!!! Ας ελπίσουμε να υπάρξει ανάλογη και καλύτερη προσπάθεια στο μέλλον....
leonkalf
Εγώ με το παιχνίδι έχω πορωθεί.Παίζω όποτε έχω ελεύθερο χρόνο.Είμαι στη σεζόν 2008-09
Βέβαια υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.Ελπίζω να συνεχίσει και να βγαίνουν νέες εκδόσεις.
ashton
Κριτική από gameweb
QUOTE
Αν και το μπάσκετ από τη φύση του αποτελεί άθλημα το οποίο διαθέτει όλα τα φόντα ώστε να μεταφερθεί ως εξομοιωτής προπονητικής στους υπολογιστές (ευρύτερη χρήση στατιστικών, αναλυτικότερα επιθετικά και αμυντικά συστήματα κ.λπ.), εντούτοις το ποδόσφαιρο είναι αυτό που κατέχει τα πρωτεία με πρώτη και καλύτερη την ανεπανάληπτη επιτυχία της σειράς Championship Manager! Την κατάσταση επιχειρεί να ανατρέψει μία ελληνική εταιρεία, η Metal Fin, με το World Basketball Manager, το οποίο φιλοδοξεί να καλύψει το κενό που υπάρχει στις καρδιές και στους σκληρούς δίσκους των απανταχού μπασκετόφιλων.

Νότης Χαλκίδης

Αν το να συγκριθεί με μεγαθήρια του χώρου των sports managers, όπως το CM, δεν αποτελεί αυτοσκοπό των δημιουργών του World Basketball Manager, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε πως πρόκειται για το πρώτο ελληνικό παιχνίδι που διεκδικεί με αξιώσεις μερίδιο από τη διεθνή αγορά των παιχνιδιών για υπολογιστές. Αλλωστε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές του παιχνιδιού παραδέχονται πως η πορεία του παιχνιδιού στην ελληνική αγορά αποτελεί κυρίως ένα “test event” (για να μιλάμε και με… ολυμπιακούς όρους) για την κυκλοφορία του στο εξωτερικό. Τι είναι αυτό όμως που κάνει ένα ελληνικό παιχνίδι τόσο ξεχωριστό ώστε να έχει βλέψεις για διεθνή καταξίωση; Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…


world basketball manager
metal fin
79
Απαιτήσεις
CPU Pentium III στα 650MHz
Mem 128ΜΒ RAM
OS Windows 98, Me, XP
GrafX 250ΜB ελεύθερα στο σκληρό, κάρτα ήχου

Βαθμολογία
ANTOXH 87
GAMEPLAY 83
ΓΡΑΦΙΚΑ 45
ΗΧΟΣ 30


To site δεν βλέπω να δουλεύει. Μάλλον το κλείσανε το μαγαζί.
Με τη συμφωνία ΝΒΑ-Ευρωλίγκας ίσως δούμε κανένα EA Sports Euroleague 2006...
dizzy_fingers
Όχι, το απέκλεισε επανηλλειμένως ο CEO της EA Sports ότι θα κυκλοφορήσει κάποιο παιχνίδι με ομάδες της Ευρώπης.
Είπαν πως πρωταρχικός τους στόχος είναι να μεγαλώσουν τις πωλήσεις του NBA Live στη γηραιά ήπειρο.

Πάντα θα υπάρχουν τα patch.

Όσον αφορά το BWM, αν δεν είχε τόσο μεγάλους χρόνους φορτώματος, σίγουρα θα είχε περισσότερους θαυμαστές...
_pro_ball_player_18
QUOTE(ba97200 @ Feb 13 2005, 04:52 PM)
Χαιρετώ τους φίλους μπασκετικούς...Πόσοι από εσας έχουν παίξει το παιχνίδι στο pc ? Ελπίζω να συνεχίσουν οι δημιουργοί του παιχνιδιού την καλή δουλειά...
*

To exo paiksei to paixnidi kai dystixos prepei na po oti itan polu mapa. den mou arese katholou. Elpizo na bgei kanena kalytero. bball.gif
V@Roxe##13
Εγω μολις κατεβασα τα 5 απο τα 6 patch της Ευρωλιγκας. Δν εχω κατεβασει μονο το τελευταιο το add on graphics η καπως ετσι. Κανω load στο ΕΥΡΟΛΙΓΚΑ ΡΟΣΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΡΟΣΤΕΡΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΤΙΝΓΚΣ. Τιποτα αλλο, ουτε πρωσοπα ουτε σηματα ομαδων ουτε μπορω να παιξω αγωνα. Γιατι? Φταιει το οτι δεν κατεβασα τα γκραφικς δηλ. πρεπει να τα κατεβασεις ολα και μετα να παιξεις η φταιει κατι αλλο? Παρακαλω καποιος να απαντησει.....
thrylos7
Γιατί δεν το κατέβασες; Προφανώς αυτός είναι ένας λόγος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι μοναδικός.. Βασικά στο forum υπάρχουν άτομα πολύ πιο κατάλληλα να σου απαντήσουν.
dizzy_fingers
Τα graphics είναι τα πρόσωπα, οι φανέλες, τα σήμερα, τα γήπεδα...
Οπότε λογικό είναι να μην ξεκινάει το παιχνίδι, αφού δεν έχει τα γραφικά για να ξεκινήσει wink.gif.

Υποθέτω πως αυτό το patch δεν το κατέβασες γιατί είναι το μεγαλύτερο απ'όλα, ε? biggrin.gif
V@Roxe##13
Δεν ειχα καθολου χρονο οπως και να εχει θα το κατεβασω αμεσως. Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.
V@Roxe##13
Ρε τα εχω παρει πολυ αγρια. Κατεβαζω και τα γκραφικς που λετε και παω χαρουμενος να παιξω επιτελους το παιχνιδι, με λυπη ομως παρατηρω οτι το μονο που εχει αλλαξει απο πριν ειναι οτι στην αρχη δειχνει φασεις απο Ευρωλιγκα και μετα τα σηματα των ομαδων της.Τιποτα ουτε φατσες παικτων ουτε φανελες και με πεταει μολις παω να παιξω αγωνα. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ο ΔΟΛΙΟΣ. Μπηκα μετα στο φορουμ του ΝΒΑ ΛΑΙΒ μπας και καταλαβω τι φταιει. Η ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟΚΟΣ Η ΔΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ. Λοιπον ας τα παρουμε απ την αρχη μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει


Κατεβασα ολα τα 6 patch allaδεν επαιζε. Μετα ειδα κατι στο σαιτ για REINSTALL. Αυτο σημαινει να ξανακανεις εγκατασταση το παιχνιδι ετσι? Αν σημαινει αυτο το εκανα. ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? Κατι διαβασα στο φορουμ που αναφερα παραπανω οτι πρεπει να κανεις εγκατασταση τα patch καπου συγκεκριμενα, εγω απο οτι καταλαβα τα εγκατεστησα σε εναν φακελο στον υπολογιστη. πως γινεται να τα μεταφερω στο παιχνιδι αν αυτο ειναι που χρειαζεται? Παρακαλω οσοι ξερετε τι φταιει να με βοηθησετε δεν αντεχω αλλο.............................
dizzy_fingers
Πρόσεχε το directory όταν εγκαθιστάς το παιχνίδι.
Δε θυμάμαι ακριβώς τί πρέπει να γράψεις, αλλά φρόντισε να είναι στο ίδιο επίπεδο με το C:/Program Files/EA SPORTS/NBA Live 2006.

Αν μπεις εκεί και δεις έναν φάκελο που λέγεται NBA Live 2006, τότε έχεις κάνει λάθος στην εγκατάσταση και πρέπει να ανέβεις ένα επίπεδο πάνω (νομίζω C:/Program Files/EA SPORTS/).

Για τσέκαρέ το.
V@Roxe##13
O.K επιτελους το επαιξα. Τελικα αυτο που ειπες εφταιγε. Παντως αξιζε τον κοπο ειναι καλο, πολυ καλο.
morfi
To παιχνιδι ειναι καλο?Αξιζει?Εχει μεσα ΝΒΑ και ολυμπιακο?Εχει μεσα στο ΝΒΑ τον ολυμπιακο?Αμα δεν τον εχει μπορω να τον βαλω εγω?
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΠ ΣΕ ΠΙΑΣΑΜΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ! banana.gif
thrylos7
QUOTE
Αμα δεν τον εχει μπορω να τον βαλω εγω?

Νομίζω ναι...
Έχει και τους Κλίπερς στην Ευρωλίγκα...! tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.