Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ Γ' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
basket4
Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΓΙΟΡΚΑ
Γερμανια
Λιθουανια
Τουρκια
Τσεχια

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 3/9/07
7μ.μ. ΤΣΕΧΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ
9:30μ.μ. ΤΟΥΡΚΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 4/9/07
7μ.μ. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ
9:30μ.μ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΟΤΡΚΙΑ

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 5/9/07
7μ.μ. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ
9:30μ.μ. ΤΣΕΧΙΑ-ΤΟΤΡΚΙΑ



ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΟΝΟΜΑ ΥΨΟΣ ΗΛΙΚΙΑ
ΝΟΒΙΤΣΚΙ 2.13 29
ΟΚΟΥΛΑΓΙΑ 2.02 32
ΦΕΜΕΡΛΙΝΓΚ 2.15 32
ΡΟΛΕΡ 1.80 31
ΝΤΕΜΙΡΕΛ 1.80 29
ΧΑΜΑΝ 1.95 26
ΓΚΡΙΝ 1.85 28
ΓΚΑΡΕΤ 1.93 30
ΧΕΡΜΠΕΡ 1.95 24
ΝΙΓΚΑΓΚΜΠΑΤΣΕ 1.97 25
ΓΚΑΡΙΣ 2.00 28
ΣΟΥΛΤΣΕ 2.06 29
ΓΚΡΟΥΝΧΑΙΝΤ 2.06 25
ΓΙΑΓΚΛΑ 2.13 26
ΜΑΝΤΡΙΤΣ 2.12 24

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:ΝΤΙΡΚ ΜΠΑΟΥΕΡΜΑΝ


ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
ΟΝΟΜΑ ΥΨΟΣ ΗΛΙΚΙΑ
ΓΙΑΣΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ 1.93 31
ΚΑΛΝΙΕΤΙΣ 1.95 21
ΚΑΟΥΚΕΝΑΣ 1.92 30
ΣΛΑΝΙΝΑ 1.93 30
ΣΙΣΚΑΟΥΣΚΑΣ 1.98 29
ΓΙΑΣΑΙΤΙΣ 2.01 25
ΓΙΟΜΑΝΤΑΣ 2.01 22
ΚΛΕΙΖΑ 2.03 22
ΓΙΑΝΚΟΥΝΑΣ 2.03 23
ΣΟΝΓΚΑΙΛΑ 2.06 29
ΛΑΒΡΙΝΟΒΙΤΣ Κ. 2.10 28
ΛΑΒΡΙΝΟΒΙΤΣ Ν. 2.10 28
ΓΙΑΦΤΟΚΑΣ 2.09 27

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:ΡΑΜΟΥΝΑΣ ΜΠΟΥΤΑΟΥΤΑΣ



ΤΟΥΡΚΙΑ
ΟΝΟΜΑ ΥΨΟΣ ΗΛΙΚΙΑ
ΟΚΟΥΡ 2.10 28
ΚΟΥΤΛΟΥΑΙ 1.97 33
ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ 2.06 28
ΤΟΥΝΤΣΕΡΙ 1.90 28
ΑΡΣΛΑΝ 1.88 24
ΝΤΕΜΙΡΕΛ 1.90 21
ΑΤΣΟΥΡ 1.92 23
ΕΡΝΤΟΓΑΝ 1.94 29
ΑΚΙΟΛ 2.01 20
ΙΛΙΑΣΟΒΑ 1.98 20
ΓΚΟΝΛΟΥΜ 2.08 30
ΕΡΝΤΕΝ 2.12 21
ΠΕΚΕΡ 2.07 27
ΣΟΛΑΚ 2.13 27
ΚΟΥΡΤΟΓΛΟΥ 2.08 27
ΑΤΣΙΚ 1.91 27
ΟΝΑΝ 1.20 29

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:ΜΠΟΓΚΝΤΑΝ ΤΑΝΙΕΒΙΤΣ


ΤΣΕΧΙΑ
ΟΝΟΜΑ ΥΨΟΣ ΗΛΙΚΙΑ
ΜΠΕΝΕΣ 1.90 32
ΒΡΟΥΜΠΛ 1.86 31
ΠΑΒΛΙΚ 1.86 29
ΒΕΛΣ 2.01 27
ΠΡΑΣΙΛ 2.00 27
ΜΙΛΟΣ 2.00 28
ΓΟΥΑΙΤΦΙΛΝΤ 2.85 34
ΧΑΓΙΕΚ 2.01 30
ΣΟΚΟΛΟΒΣΚΙ 2.00 30
ΜΠΑΡΝΤΟΝ 2.02 27
ΠΟΣΠΙΣΙΛ 2.03 26
ΝΕΤΣΑΣ 2.06 27
ΜΠΕΝΤΑ 2.03 25
ΧΡΟΥΣΚΑ 2.07 25
ΣΤΑΡΟΣΤΑ 2.06 28
ΝΤΟΥΣΑ 2.19 26

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:ΖΝΤΕΝΕΚ ΧΟΥΜΕΛ
Anaz
Θα'χει πολυ ενδιαφερον αυτος ο ομιλος κατα τη γνωμη μου! Φετος φοβαμαι πολυ τους Τουρκους κ εκτιμω οτι μπορουν να κανουν την "εκπληξη", γι'αυτο εχω περιεργεια να τους δω..
man10
QUOTE(Anaz @ Sep 2 2007, 10:43 ) *
Θα'χει πολυ ενδιαφερον αυτος ο ομιλος κατα τη γνωμη μου! Φετος φοβαμαι πολυ τους Τουρκους κ εκτιμω οτι μπορουν να κανουν την "εκπληξη", γι'αυτο εχω περιεργεια να τους δω..

Eγω παλι δεν τους πιστευω καθολου μα καθολου φετος,σε αντιθεση με περυσι.
Πιστευω οτι πρωτη θα τερματισει η Λιθουανια,δευτερη η Γερμανια και η τριτη θεση θα παιχτει στο ματς Τσεχιας-Τουρκιας,οπου και δινω ενα αβανταζ στους Τουρκους λογω ροστερ και εμπειριας,αλλα εχω ενα προαισθημα για Τσεχια.
pit_glikos
Νομιζω πως Λιθουανια και Τουρκια θα παλεψουν για τις δυο πρωτες θεσεις του ομιλου..Κατι μου λεει πως αυτο το τουρνουα δε θα παει καλα για τη Γερμανια..Τη Λιθουανια μαζι με την Κροατια τις θεωρω πολυ επικινδυνες κι ας μην τις εχουν οι περισσοτεροι σε μεγαλη εκτιμηση.Μια εκ των δυο νομιζω θα φτασει στους 4
evilmonkey.gif smiley.gif
grigoris
Κι εγώ για την Τουρκία θα συμφωνήσω με τον Αναζ,έχω ένα προαίσθημα γι'αυτούς.Έχουν σχεδόν την ίδια ομάδα με πέρσι (λείπει μόνο ο Ερντογάν-σίγουρα σοβαρή απώλεια) συν τους Οκούρ και Τούρκογλου και κυρίως έχουν σοβαρό προπονητή.Τους έχω για αουτσάιντερ ακόμα και για τετράδα πάντως (απορώ με το πρόσωπό τους στα φιλικά..........)
man10
QUOTE(grigoris @ Sep 2 2007, 12:53 ) *
Κι εγώ για την Τουρκία θα συμφωνήσω με τον Αναζ,έχω ένα προαίσθημα γι'αυτούς.Έχουν σχεδόν την ίδια ομάδα με πέρσι (λείπει μόνο ο Ερντογάν-σίγουρα σοβαρή απώλεια) συν τους Οκούρ και Τούρκογλου και κυρίως έχουν σοβαρό προπονητή.Τους έχω για αουτσάιντερ ακόμα και για τετράδα πάντως (απορώ με το πρόσωπό τους στα φιλικά..........)

Αν το δουμε καθαρα απο θεμα ροστερ ισως να ειναι καλυτεροι ακομη και απο περυσι,αλλα το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα στα φιλικα ειναι αθλιοι σχεδον και οτι ο Οκουρ και ο Τουρκογλου δημιουργουν προβληματα σιγουα στην χημεια της ομαδας,οπως πολυ σωστα ειχε προβλεφθει ηδη απο περυσι και οτι ισως να δημιουργησουν και προβληματα στα αποδυτηρια.
Anaz
Στα φιλικα πανε χαλια,κ πραγματικα απορω, αλλα εγω δεν βιαζομαι να κρινω απ'τα φιλικα ειδικα αφου δεν τους εχω δει με τα ματια μου..
soz
Εγω έχω προφητεύσει τρίτη θέση για τουρκία και χάλκινο μετάλλιο.
Σήμερα για αρχή θα τιμωρήσουν τους απίστευτα νευρικούς λιθουανούς.
NBAer
ΤΣΕΧΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 78-83 μετα απο παραταση.

Η Γερμανια ειχε ισορροπια στο σκοραρισμα με Νοβιτσκι στους 35 ποντους, Ντεμιρελ στους 18 και Οκουλαγια στους 13. Ολοι οι αλλοι κατω απο 5!
basket4
Γ’ Όμιλος
Τσεχία-Γερμανία 78-83
Τουρκία-Λιθουανία 69-85
Η βαθμολογία: 1. Λιθουανία 2, 2. Γερμανία 2, 3. Τσεχία 1, 4. Τουρκία 1
hagi
Η Λιθουανία δείχνει αποφασισμένη ενώ η Τουρκία δεν έκανε καλή αρχή..Η Τσεχία δεν ξέρω τί ομάδα είναι αλλά πήγε το ματς μια χαρά με την Γερμανία..Παράταση και με το ζόρι..Κλασικά η Γερμανοί παίζουν μόνο με τον Nowitzki οπότε δεν ξέρω αν θα πάμε μακριά και φέτος..
grigoris
Αν δεν είχε αποβληθεί με φάουλ ο Βελς μπορεί να είχαμε δράματα για τους Γερμανούς στην παράταση με την Τσεχία.Βέβαια καθάρισε πάλι ο Ντιρκ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού,έβαλε το χεράκι του και ο Ντεμιρέλ με τις βολές και καθάρισε (δύσκολα) η μπουγάδα για τα πάντσερ.

Στο άλλο ματς εύκολα η Λιθουανία κέρδισε την Τουρκία (τα πουλέν μου με απογοήτευσαν) που σούταρε 20/60 και είχε και 11 ριμπάουντ λιγότερα και έδειξε τις διαθέσεις της
man10
Βασικα χαρακτηριστηκο για να καταλαβουμε τι παιζει με την Τουρκια,να πω οτι μερικοι απο τους πιο σημαντικους παικτες στο Παγκοσμιο της Ιαπωνιας(Ιλιασοβα,Κουρτογλου,Ακιολ) περιοριζονται σε 5λεπτα λογω της παρουσια Μεμο και Χεντο,κατι που νομιζω οτι δεν θα βγει σε καλο για τους γειτονες.
thrylos7
Αν δεν κερδίσουν σήμερα τη Γερμανία οι πιθανότητές τους για οκτάδα περιορίζονται αρκετά... Μήπως κινδυνεύουν κι από την Τσεχία;

Πολύ ενδιαφέρον ματς αναμένεται το σημερινό...

Στο άλλο (Λιθουανία - Τσεχία) δε νομίζω ότι μπορεί να συμβεί κάτι ιδιαίτερο..
man10
QUOTE(thrylos7 @ Sep 4 2007, 11:08 ) *
Αν δεν κερδίσουν σήμερα τη Γερμανία οι πιθανότητές τους για οκτάδα περιορίζονται αρκετά... Μήπως κινδυνεύουν κι από την Τσεχία;

Πολύ ενδιαφέρον ματς αναμένεται το σημερινό...

Στο άλλο (Λιθουανία - Τσεχία) δε νομίζω ότι μπορεί να συμβεί κάτι ιδιαίτερο..

Βασικα αν δεν κερδισουν την Γερμανια,τα πραγματα δυσκολευουν αισθητα.
Οχι μονο γιατι αμφιβαλλω αν θα τα καταφερουν κοντρα στην Τσεχια,αλλα επειδη στην επομενη φαση θα ειναι σε πολυ δυσκολο ομιλο και θα κληθουν να αντιμετωπισουν Ιταλια,Σλοβενια,Γαλλια και το κοβω δυσκολο να περασουν στα προημιτελικα,αν δεν εχουν τουλαχιστον μια νικη ηδη απο την πρωτη φαση για να την μεραφερουν.

Ο Νοβιτσκι λογικα θα κουραστηκε χθες,αλλα παραμενει παικταρας οποτε δινω ενα πλεονεκτημα στην Γερμανια.
sarounas
τα είδα και τα δύο ματς του ομίλου χθες,
τους Λιθουανούς τους φοβήθηκε το μάτι μου, ήταν να μην γυρίσει ο σάρας....που πάντως μας λαχτάρισε στην φάση του παρ' ολίγον τραυματισμού του
όσο και να λέμε ότι το μπάσκετ είναι ομαδικό, πάντα υπάρχουν κάτι παίκτες όπως αυτός που καταφέρνουν να αλλάζουν τις ισορροπίες
το σημαντικό με αυτόν δεν είναι ότι προσφέρει ατομικά (Νοβίτσκι, Γκάλης, κλπ) αλλά είναι ότι καταφέρνει και βγάζει στην επιφάνεια το τεράστιο ταλέντο των συμπαικτών του
ηγέτης με το Η κεφαλαίο...

για τους γερμανούς τί να πω; είναι δυνατόν Ντιρκ, Ντεμιρέλ και Οκουλάγια να βάζουν τους 65 από τους 85; εδώ και 5 χρόνια η ίδια εικόνα
επιβαλόταν μία ανανέωση από τον Μπάουερμαν

QUOTE(man10 @ Sep 4 2007, 14:05 ) *
Βασικα χαρακτηριστηκο για να καταλαβουμε τι παιζει με την Τουρκια,να πω οτι μερικοι απο τους πιο σημαντικους παικτες στο Παγκοσμιο της Ιαπωνιας(Ιλιασοβα,Κουρτογλου,Ακιολ) περιοριζονται σε 5λεπτα λογω της παρουσια Μεμο και Χεντο,κατι που νομιζω οτι δεν θα βγει σε καλο για τους γειτονες.

πάντως στην Τουρκία για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια σε ευρωμπάσκετ, ακόμη και μετά από ήττα το κλίμα μετάξύ των παικτών φαίνεται να είναι πολύ καλό
thrylos7
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα είναι σήμερα... συντριβή από τη Γερμανία με 79-49!!!

Λιθουανία - Τσεχία 95-75 και αύριο στον όμιλο έχουμε δύο τελικούς... Ωραία πράγματα!
Gravedigger
QUOTE(thrylos7 @ Sep 4 2007, 23:49 ) *
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα είναι σήμερα... συντριβή από τη Γερμανία με 79-49!!!

Και το κορυφαίο για τους Γερμανούς?Ξεκουράστηκε και ο Dirk!Έπαιξε μόλις.....30 λεπτά!Και από όσο έχουμε συνηθίσει όταν ο Nowitzki παίζει με την Εθνική του κάθεται δευτερόλεπτα!Πάντως πέτυχε 24 ποντάκια...
thrylos7
Το σβήνω το πάνω έτσι;

24 πόντους; Νομίζω τόσους είχε όταν είδα σε μια φάση ότι το σκορ ήταν 58-35 ή κάτι τέτοιο...

Πράγματι, φαίνεται πολύ καλή και όχι μόνο παρέα του ενός, η Γερμανία.. Αύριο ίσως δούμε μέχρι που μπορεί να φτάσει...
basketaris
Οι Τουρκοι ειχαν 17/56 εντος παιδιας? Και 12/24 βολες? blink.gif blink.gif
Απιστευτο! Και τους πιστευα λογω γεματου ροστερ!
Εχει κανεις εικονα της Τουρκιας? Ειμαι πραγματικα περιεργος πως γινεται τοσο χαλια αποδοση απο ενα τοσο καλο ροστερ... 30 απο τους Γερμανους? ohmy.gif
Anaz
Οι Τουρκοι με εχουν απογοητευσει κ μενα..Μαλιστα σημερα ηταν αυτοι που με εστειλαν κ κουβα! 68.gif Κακως εμπιστευτηκα μια ομαδα που δεν εχω δει να παιζει..Βεβαια μαθαινα τις ηττες τους στα φιλικα,αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια.Θελω οπωσδηποτε να τους δω καθως εχω την ιδια απορια με τον basketaris.
man10
Οι προβλεψεις μου για τους Τουρκους επιβεβαιωθηκαν...
Ημουν σιγουρος οτι θα επαιζαν αθλια...
Σας το ειπα κιολας...Απλα εκτος απο την Τουρκια σκεφτομουν και κατι παρομοιο για Ρωσια,αλλα μεχρι στιγμης δεν επιβεβαιωθηκα.

Οι Γερμανοι δειχνουν οτι θα πουλησουν ακριβα το τομαρι τους,ουτε και εγω που ειμαι ενας απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες τους εκτος Γερμανιας,δεν περιμενα να νικησουμε για 30 ποντους την Τουρκια...


Οι Λιθουανοι κανουν rotation μεχρι στιγμης,νικανε με μεγαλες διαφορες,λογικα θα νικησον σημερα ευκολα η δυσκολα την Γερμανια,αλλα επαναλαμβανω την αρχεικγη μου εκτιμηση οτι δεν τους εχω ικανους για τελικο..
basketaris
Highlights απο το Γερμανια-Τσεχια:


Highlights απο το Λιθουανια-Τουρκια:
Achilleas13
Οι Λιθουανοι πανε για πολυ μεγαλα πραγματα φετος.Δεν τους περιμενα τοσο δυνατους αν και ειχα πει πως την εχουν ανετα την τετραδα.Η επιστροφη του Σαρας εκανε ολη την διαφορα.Ειναι απλα παικταρας.



Μακαρι να μην παει στον Ολυμπιακο tongue.gif tongue.gif
grigoris
Εύκολη και αναμενόμενη η νίκη της Λιθουανίας (με 13/21 τρίποντα οι αθεόφοβοι) αλλά καθόλου η συντριβή της Τουρκίας από τη Γερμανία.Φρόντισαν οι γείτονες να με διαψεύσουν για δεύετρο συνεχόμενο αγώνα αλλά με 17/56 σουτ και 12/24 βολές δεν πας πουθενά.Ανύπαρκτοι και οι Κουτλουάι-Οκούρ οπότε......
NBAer
Λιθουανια-Γερμανια
Η Λιθουανια εφτασε να νικαει ακομα και με κοντα στους 20 ποντους, ηταν σταθερα πανω απο 15 και φαινοταν οτι χαλαρα θα το παρουν.....
Και τωρα βλεπω οτι προηγουνται μονο 72-68!

6 λεπτα μενουν. 21 ποντους ο Nowitzki. Αντε να δουμε.....
NBAer
Λιθουανια-Γερμανια 81-75 40 δευτερολεπτα πριν το τελος και:
Νοβιτσκι με τριποντο και 2 βολες το κανει 81-80 και μενουν 11 δευτερολεπτα.....
Θριλερ..... ohmy.gif
NBAer
Ο Οκουλαγια κανει λαθος και μαλλον εληξε.... sad.gif sad.gif
82-80 ηταν και ειχαν οι Γερμανοι τη μπαλα 10 δευτερα πριν το τελος. Αλλα ο Οκουλαγια.... sad.gif
NBAer
84-80 για τη Λιθουανια, 28 ποντους ο Νοβιτσκι.
man10
QUOTE(NBAer @ Sep 5 2007, 17:50 ) *
84-80 για τη Λιθουανια, 28 ποντους ο Νοβιτσκι.

Θα το δειξει αυριο η ΕΡΤ?


Η Γερμανια αποδεικνυει οτι τελικα θα ειναι σκληρο καρυδι για ολους τους αντιπαλους της τελικα,και οτι κανεναν δεν θα την νικησει ευκολα.

Ο Σαρας τι εκανε???
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 5 2007, 21:08 ) *
Θα το δειξει αυριο η ΕΡΤ?


Δεν ξερω. Το προγραμμα δεν λεει κατι τετοιο αλλα αυτοι ειναι ηλιθιοι και μπορει να δειξει εκτακτα χωρις να το εχουν βαλει στο προγραμμα.....


QUOTE
Ο Σαρας τι εκανε???


Ο Σαρας πηγε καλα και εβαλε 15 ποντους με 4/8 διποντα και 0/4 τριποντα, αλλα ειχε 10 ασιστς!
Alexmei
αν ρωτάτε για σαρας οι Ολυμπιακοί,(λόγο το ότι θα υπογράψει) από τα λεγόμενα του sport24 θα καταλήξει στην Ρεαλ με τον Παπαδόπουλο. smile.gif
Gravedigger
Η Γερμανία παρά το φτωχό ρόστερ της δείχνει ομάδα που μπορεί να πρωταγωνιστήσει από την στιγμή που έχει τον μέγα Dirk.Ρε Okulaja παιδί μου,τι την θέλεις την μπάλλα στην τελευταία επίθεση?Δώσε την στον ψηλό τον ξανθούλη!(Δεν ξέρω βασικά τι έγινε στην τελευταία φάση,λογικά θα ήταν κλεισμένος ο Nowitzki.)
captain charisma
οχι δεν ηταν κλεισμενος ο ντιρκ απλα δεν ακολουθησε γρηγορα τη φαση και δεν προλαβε να παρει προσπαθεια.ισως θα επρεπε να παρουν ταιμ αουτ στο τελος οι γερμανοι για να κανουν καποιο συστημα με τον ντιρκ αλλα....δεν πειραζει παντως οι γερμαναραδες παρολο που ειναι μετρια ομαδα ειναι υπολογισιμη και δεν μπορεισ να την υποτιμησεις ευκολα λογω του μεγαλου ντιρκ του καλυτερου ευρωπαιου στο κοσμο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.