Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Επιθυμητη ομαδα στους 8
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
Nik Tepits
Συγχαρητηρια στην ομαδα για την προκριςη, παμε παρακατω.

Εγω διαλεγω Ρεαλ, γιστι πιστευω οτι ματσαρουμε καλυτερα σαν ομαδα.

Αποδεδειγμενα εχουμε προβλημα με δυνατα 5αρια, ο Κρισιτς και ο Χαινς πιστευω θα εχουν ευκολο εργο με Λαμε και Μπατιστ.
bbplayer
ΤΣΣΚΑ από εμένα
Dred11
Mε πολλές επιφυλάξεις ΤΣΣΚΑ κι από μένα.
louie
QUOTE (Nik Tepits @ Apr 3 2014, 23:37 ) *
Συγχαρητηρια στην ομαδα για την προκριςη, παμε παρακατω.

Εγω διαλεγω Ρεαλ, γιστι πιστευω οτι ματσαρουμε καλυτερα σαν ομαδα.

Αποδεδειγμενα εχουμε προβλημα με δυνατα 5αρια, ο Κρισιτς και ο Χαινς πιστευω θα εχουν ευκολο εργο με Λαμε και Μπατιστ.


αν εχουμε προβλημα με δυνατα 5αρια φαντασου τι προβλημα θα εχουμε με την υπερηχητικη περιφερεια της ρεαλ... και η ρεαλ δεν εχει κακους ψηλους. ισα ισα εχει μιροτιτς και μπουρουση. τα γκαρντ της τσσκα ομως εχουν ενα θεμα.
EXASFAIROS
καταλαβετε το.... πρεπει να βγουμε τεταρτοι και κερδιζοντας οποιον μας κατσει πεφτουμε πανω σε Μιλανο η Μακαμπι στους ημιτελικους του ΦΦ.....
bbplayer
δεν ξέρω το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής από πλευράς μέρας και ώρας αλλά ούτε και αύριο φαίνεται να ξεκαθαρίζει το τοπίο αφού και οι δυο παίζουν με εύκολους αντιπάλους στο γήπεδό τους.
sacarame
QUOTE(bbplayer @ Apr 3 2014, 23:55 ) *
δεν ξέρω το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής από πλευράς μέρας και ώρας αλλά ούτε και αύριο φαίνεται να ξεκαθαρίζει το τοπίο αφού και οι δυο παίζουν με εύκολους αντιπάλους στο γήπεδό τους.



έντιτ:


Το ελληνικό ντέρμπι είναι την Πέμπτη στις 21.45

Η Τσεσεκά πάει στη Μακάμπι την Πέμπτη στις 21.05 ενώ η Ρεάλ στη Ζαλγκίρις την Παρασκευη στις 19.45
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Apr 3 2014, 23:55 ) *
δεν ξέρω το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής από πλευράς μέρας και ώρας αλλά ούτε και αύριο φαίνεται να ξεκαθαρίζει το τοπίο αφού και οι δυο παίζουν με εύκολους αντιπάλους στο γήπεδό τους.

To δικο μας ματς Πέμπτη, η ΤΣΣΚΑ Πέμπτη και η Ρεαλ Παρασκευή(δεν ξέρω γιατί δεν τους έβαλαν ίδια μέρα).Δηλ μόνο η Ρεαλ θα μπορεί να επιλέξει αν θέλει αλλά δε νομίζω να το κάνει
AKRG
Παναθηναϊκός είμαστε, δεν διαλέγουμε αντιπάλους..
j-kidd13
Με Ρεαλ τα ξεχναμε....Με Ρωσους πες οτι εχουμε καποιες ελπιδες...
bbplayer
πλάκα θα έχει στο ΣΕΦ να θέλουν να χάσουν και οι δυο και να βρεθεί κανένας...Ντε Κολό της τελευταίας στιγμής.
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Apr 4 2014, 00:02 ) *
πλάκα θα έχει στο ΣΕΦ να θέλουν να χάσουν και οι δυο και να βρεθεί κανένας...Ντε Κολό της τελευταίας στιγμής.


Ή ο Κατσιβελιτς ή ο Παππας ή ο Πετγουει θα εκαναν τετοιο πραγμα.
Οσο σκεφτομαι το τριποντο με ταμπλο του Μαυροκεφαλιδη, κι αυτος θα μπορουσε...
D-Wade
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 4 2014, 00:07 ) *
Ή ο Κατσιβελιτς ή ο Παππας ή ο Πετγουει θα εκαναν τετοιο πραγμα.
Οσο σκεφτομαι το τριποντο με ταμπλο του Μαυροκεφαλιδη, κι αυτος θα μπορουσε...

Kαι ο Σίμμονς . . .Και ο Κόλλινς μπορεί να ήθελε να βάλει το τελευταίο καλάθι(lay up) αλλά θα το έχανε
manos_89
Νομίζω οτι για εμας ειναι καλυτερα ρεαλ και για ολυμπιακο τσεσεκα και εξηγουμαι!
εμεις με ομαδα που παιζει το ιδιο στυλ παιχνιδιου με μας αλλα πολυ καλυτερα δεν θα εχουμε καμια ελπιδα! βαλε και οτι θα εκμηδενιστει ο λασμε που παραδοσιακα δεν μπορει με ψηλα κορμια! Περα απο αυτο εχουμε δειξει οτι παιζουμε καλα με ομαδες με πιο ελευθερο στυλ οπως εγινε φετος με την αρμανι!
Ο ολυμπιακος αντιθετα με τσεσεκα εχει πολλες ελπιδες κυριως λογω της περιφερειακης του αμυνας
whaler
Διαλέγω CSKA λόγω του ότι πιστεύω είναι πιο εύκολο να κρασάρει σε ένα παιχνίδι και να του εκμεταλλευτούμε, είναι γενικώς πιο ασταθής ομάδα από τη Ρεάλ, η οποία αν βρει ρυθμό δε νομίζω πως μπορεί να σταματηθεί. Ειδικά από εμας με αυτές τις εμφανίσεις.
louie
QUOTE (D-Wade @ Apr 4 2014, 00:11 ) *
Kαι ο Σίμμονς . . .Και ο Κόλλινς μπορεί να ήθελε να βάλει το τελευταίο καλάθι(lay up) αλλά θα το έχανε


να το βαλει ο κολινς κι απο εκει που τον βριζουν που τα εχανε να τον βριζουν που το εβαλε. σουρεαλ κατασταση
katharop
το καλυτερο δεν το εχετε πει ομως.ραιτ απο τα 8.5 μετρα με 2sec για την ληξη και το σκορ στο 63-61
t0ny3
Η λογικη λεει πως δεν περναμε με κανεναν απο τους δυο, ομως αν θελουμε να κυνηγησουμε τις οποιες ελπιδες εχουμε, θα επελεγα ΤΣΣΚΑ, επειδη με τον ρυθμο της Ρεαλ και των ισπανικων ομαδων δεν εχουμε καμια τυχη.

Τουλαχιστον να κανουμε μια νικη και να σταθουμε επαξια απεναντι σε οποιον αντιπαλο, θα ειμαι ικανοποιημενος.
Igor
QUOTE(t0ny3 @ Apr 4 2014, 01:25 ) *
Η λογικη λεει πως δεν περναμε με κανεναν απο τους δυο, ομως αν θελουμε να κυνηγησουμε τις οποιες ελπιδες εχουμε, θα επελεγα ΤΣΣΚΑ, επειδη με τον ρυθμο της Ρεαλ και των ισπανικων ομαδων δεν εχουμε καμια τυχη.

Τουλαχιστον να κανουμε μια νικη και να σταθουμε επαξια απεναντι σε οποιον αντιπαλο, θα ειμαι ικανοποιημενος.


Ο μονος τροπος να περασουμε οποιαδηποτε ομάδα ειναι να κατεβασουμε (παααρα) πολυ τον ρυθμο, να σφιξουμε παρα πολυ την αμυνα και να παιξουμε μπασκετικο ξύλο.

Τωρα αν διαλεγα μια απο τις δυο θα ητανε η Ρεαλ. Εφαρμόζοντας αυτο το μπασκετ σε στυλ Λιμοζ (υπερβολη-μην βαράτε) θα μπορουσε να δημιουργησει πιο πολλα προβληματα στην Ρεαλ παρα στην Τσσκα, που με τα ψηλα της κορμια θα μπορουσε να παιξει και αυτη ξύλο ενω θα δημιουργουσε τεραστιο προβλημα στα ματσαρισματα στις πιο πολλες θέσεις.

Αντιθετα πιστευω οτι η Ρεαλ που επιδιώκει το run n gun παιχνιδι, πιστευω θα ητανε challenge για αυτους το αργο τεμπο και το παιχνιδι μισου γηπέδου. Ιδίως στα πλει μεικερ της, Γιουλ-Σερχιο, που ειναι μαστερ του ανοιχτου γηπέδου αλλα στο set παιχνιδι ίσως εέχουνε μερικα προβληματακια.
yorgos
ΤΣΣΚΑ κι εγώ και με κλειστά μάτια μάλιστα. Τους αλλους δεν μπορούμε να τους δείρουμε γιατί δε θα τους προλαβαίνουμε κιόλας, έχουν αυτό που δεν έχει ο Ολυμπιακός: τη γρηγορότερη πρώτη πάσα στην Ευρώπη.
ALdaperan
ΤΣΣΚΑ

Απο ρεαλ θα φάμε 20αρα , απο τσσκα 15αρα sad-smiley-009.gif
shtarkws
QUOTE(Igor @ Apr 4 2014, 01:47 ) *
Ο μονος τροπος να περασουμε οποιαδηποτε ομάδα ειναι να κατεβασουμε (παααρα) πολυ τον ρυθμο, να σφιξουμε παρα πολυ την αμυνα και να παιξουμε μπασκετικο ξύλο.

Τωρα αν διαλεγα μια απο τις δυο θα ητανε η Ρεαλ. Εφαρμόζοντας αυτο το μπασκετ σε στυλ Λιμοζ (υπερβολη-μην βαράτε) θα μπορουσε να δημιουργησει πιο πολλα προβληματα στην Ρεαλ παρα στην Τσσκα, που με τα ψηλα της κορμια θα μπορουσε να παιξει και αυτη ξύλο ενω θα δημιουργουσε τεραστιο προβλημα στα ματσαρισματα στις πιο πολλες θέσεις.

Αντιθετα πιστευω οτι η Ρεαλ που επιδιώκει το run n gun παιχνιδι, πιστευω θα ητανε challenge για αυτους το αργο τεμπο και το παιχνιδι μισου γηπέδου. Ιδίως στα πλει μεικερ της, Γιουλ-Σερχιο, που ειναι μαστερ του ανοιχτου γηπέδου αλλα στο set παιχνιδι ίσως εέχουνε μερικα προβληματακια.


+1

Αποψη μου ειναι πως με κανεναν απο τους δυο δεν εχουμε πολλες ελπιδες αλλα θεωρω οτι η τσσκα με τα κορμια που εχει,παιζει σε αργο τεμπο αλλα και με τον Μεσσινα που θα βαλει τα τρυκ του,αποτελει πολυ δυσκολοτερο αντιπαλο απ οτι η Ρεαλ.Πιστευω πως αν με την Ρεαλ κατεβασουμε τον ρυθμο και τους αναγκασουμε να πανε σε σετ παιχνιδι τοτε οι πιθανοτητες μας αυξανονται.
covenant
Εαν ισχύσει το προγραμμα της Ευρωλίγκα για την τελευταια αγωνιστική
τότε η Ρεαλ θα διαλέξει αντίπαλο...Ολυμπιακο η παναθηναικό...
silversurfer
Καταρχήν για είμαστε ρεαλιστές η πρόκριση στο F4 πρέπει να αποτελεί όνειρο και όχι εφικτό στόχο. Δεν έχουμε την ποιότητα ούτε το ειδικό βάρος ούτε τους παίκτες να το καταφέρουμε. ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ!!!
Το λογικό είναι να πάμε σπίτι μας μετά τους 8 να κοιτάξουμε το πρωτάθλημα το οποίο παρά το πλεονέκτημα έδρας για μένα δεν είναι σίγουρο (αν ήταν ο Άρτζι που τους είχε πάρει μυρωδία θα σας έλεγα και για σκούπα) και μετά το καλοκαίρι ο ΔΓ να δεχθεό μια επίσκεψη από το Άγιο Πνεύμα (εκεί στις αρχές Ιούνη που είναι κ η μέρα του και είναι και νωρίς για πλάνα tongue.gif ) και να αποφασίσει να στελεχώσει την ομάδα με έναν άξιο προπονητή που θα τον ΑΦΗΣΕΙ ΗΣΥΧΟ να κάνει τη δουλειά του.


Τώρα στο κομμάτι των Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ πιστεύω ότι πιο πολύ μας ταιριάζει η Ρεάλ γιατί μπορούμε να τους παίξουμε στα νεύρα και στο ξύλο. Όμως δεν είναι όπως πέρυσι φέτος δείχνουν σαφώς να έχουν καλύτερο ρυθμό. Αν πάμε μαζί το βλέπω 3-1 να χάνουμε. Η ΤΣΣΚΑ από την άλλη έχει 5άδα με οκ κοντό άσσο και μετά το χάος. ΟΛΟΙ πάνω από 2.00 μέτρα. Για να δω ποιο γατάκι δικό μας θα μπει μέσα. Το αυτό έργο το έχουμε δει και με άλλες ομάδες που έχουν ψηλά κορμιά.. Δεν ματσάρουν με τα δικά μας με τίποτα.

xomitsious
Κι εγω Ρεαλ ψηφισα, (κυριως για να παν οι ψηφοι 14-14) και γιατι οπως ειπαν αλλοι, αν ελεγξεις το ρυθμο ισως να εχεις καποιες ελπιδες, ενω με ΤΣΣΚΑ θα προσαρμοστουν οπως και να παιξεις.
Απ' την αλλη δε νομιζω οτι εχει τοση σημασια, ας παιξουμε με οποια να'ναι και ας ελπιζουμε.
Αλλωστε καθε ματς με τους Ρωσους ειναι ιδιαιτερο.
roko
ΤΣΣΚΑ. Εχει φαει γερες σφαλιαρες και απο ολυμπιακο - παναθηναικο,δεν εχει καμια εδρα απο πλευρας κοινου που να τρομαζει,και θεωρω οτι κολλαει καλυτερα σαν ρυθμο που εχει στο παιχνιδι σε σχεση με την Ρεαλ που ειναι πιο γρηγορη και σε αλλο τεμπο για να αντιμετωπιστει και απο τις 2 ελληνικες ομαδες.
j-kidd13
Εγω παντως δεν μας εχω ικανους να περασουμε κανεναν απο τους 2...
Με τη Ρεαλ βλεπω σκουπα,με την ΤΣΣΚΑ αντε να κανουμε μια νικη στο ΟΑΚΑ.
shtarkws
Mε την ΤΣΣΚΑ σαν να το βλεπω ηδη το εργο,θα κλεισουν την ρακετα και θα μας αφηνουν να τα μπουμπουναμε απο το τριποντο,να ηταν ενα ματς μπορει και να τα βαλεις αλλα σε σειρα 3 αγωνων πολυ δυσκολο.Αλλωστε ολοι οι παικτες τους υπερτερουν των δικων μας σε δυναμη και ταχυτητα
bbplayer
QUOTE (shtarkws @ Apr 4 2014, 12:24 ) *
Mε την ΤΣΣΚΑ σαν να το βλεπω ηδη το εργο,θα κλεισουν την ρακετα και θα μας αφηνουν να τα μπουμπουναμε απο το τριποντο,να ηταν ενα ματς μπορει και να τα βαλεις αλλα σε σειρα 3 αγωνων πολυ δυσκολο.Αλλωστε ολοι οι παικτες τους υπερτερουν των δικων μας σε δυναμη και ταχυτητα


μακάρι να το κάνουν. ας μπουν τα 2-3 πρώτα και θα πέσει πολύ γέλιο. οι σουτέρ μας είναι ικανοί αν βρουν ρυθμό. Το θέμα είναι να μην μας πιέσουν στην περιφέρεια και χάσουμε το φως μας. Από τον Λάσμε και τον Γκιστ δε χάνουν ακόμα και αν μας αφήσουν να βολταρουμε μες στη ρακέτα τους
j-kidd13
Aν και οπως φαινεται θα πεσουμε με τη Ρεαλ...
Να κερδισουμε στο ΣΕΦ δεν το θεωρω ιδιαιτερα πιθανο.H ΤΣΣΚΑ λογικα θα κερδισει με καποια διαφορα την Γαλατα,το ιδιο-αλλα δυσκολοτερα-βλεπω να κανει και η Ρεαλ με την Λοκομοτιβ.Την επομενη αγωνιστικη ομως η ΤΣΣΚΑ εχει το παιχνιδι με την Μακαμπι,αδιαφορη μεν,αλαλ δεν θα κατσει να χασει.Αντιθετα η Ρεαλ μπορει να κανει περιπατο και να ριξει διαφορα στην Ζαλγκιρις,με την οποια μπορει να παρει κεφαλι στο +/- και να τερματισει πρωτη.
Air Kef
Το τόπικ θα γίνει κοινό μου φαίνεται. biggrin.gif

Για τον ΠΑΟ πιστεύω ότι η Ρεάλ είναι ο καλύτερος αντίπαλος. Αν καταφέρει να ρίξει ρυθμό και να το πάει στο ξύλο, η Ρεάλ δεν το αντέχει πολύ, σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ που δεν εχει πρόβλημα να παει το ματς σε χαμηλό ρυθμό. Επίσης πιστεύω ότι η Ρεάλ δεν εχει κανονική προπονητή αλλά διαχειριστή, κάτι το οποίο εξισώνει την έλλειψη εμπειρίας και τεχνικών γνώσεων του Αλβέρτη που προπονεί περισσότερο για το παθος και την ψυχολογία κάνοντας διαχείριση του ρόστερ.


Αντίθετα για τον Ολυμπιακό ψηφίζω ΤΣΣΚΑ και με τα δύο χέρια. Χωρίς Λο δεν μπορούμε να παλέψουμε Γκιουλ, Σέρχι, Κάρολ, Ρούντι κτλ., ενώ με την ΤΣΣΚΑ φαίνεται να ματσάρουμε καλύτερα, πχ. ο ημιτελικός πέρσι ήταν ένα πολύ πιο εύκολο ματς από τον τελικό. Άσε που έχω κρυφή ελπίδα ότι ο Χάινς θα κανει εμφανίσεις Παπανικολάου όταν θα δει τα ερυθρόλευκα. biggrin.gif


QUOTE("jkidd")
...


Νομίζω πάντως ότι η Ρεάλ που "επιλέγει" θα κυνηγήσει εμάς, ότι και να εχει γινει στο ΟΣΦΠ-ΠΑΟ. Μετά το περσινό λογικά θα προτιμούν να μας βρουν σε μια σειρά 5 αγώνων με πλεονέκτημα παρά σε ουδέτερο έδαφος σε ματς νοκ-άουτ.
ALdaperan
Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας , αλλά πώς ακριβώς θα ρίξουμε το ρυθμό της ρεαλ ; 24.gif
Κάτω από 70 πόντους θα την ρίξουμε; γιατί αλλιώς δεν την κερδίζουμε. Είναι αδύνατον !!

Όπως ρίξαμε και της μπαρτσελοναςςς ε ; glare.gif
Air Kef
QUOTE(ALdaperan @ Apr 4 2014, 13:34 ) *
Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας , αλλά πώς ακριβώς θα ρίξουμε το ρυθμό της ρεαλ ; 24.gif
Κάτω από 70 πόντους θα την ρίξουμε; γιατί αλλιώς δεν την κερδίζουμε. Είναι αδύνατον !!

Όπως ρίξαμε και της μπαρτσελοναςςς ε ; glare.gif



Συγνώμη ρε φίλε.

Εσύ δεν εισαι που ήσουν σίγουρος οτι θα χάσετε 15 ποντους απο την Φενέρ μέσα στο ΟΑΚΑ πριν 2 εβδομάδες και δεν έβλεπες τρόπο να μην φάτε τουλάχιστον 10 πόντους; Και σου έλεγα ότι ο ΠΑΟ πλήρης θα ηταν φαβορί αλλά και χωρίς Γκιστ θα το χτυπούσε σίγουρα το ματς;

Αν κάνω λάθος, συγχώρεσέ με πλιζ.

Edit: εσυ ήσουν, την βρήκα την συζήτηση, ευτυχώς εδώ μέσα όλα μένουν.

Χωρίς παρεξήγηση, μετά από μία τόσο πρόσφατη και παταγώδη επίδειξη ανικανότητας να κρίνεις τις δυνατότητες του ΠΑΟ του Αλβέρτη και των αντιπάλων του, πως μπορείς να κάνεις ένα τόσο σίγουρο και ειρωνικό ποστ για την πορεία μιας σειράς με την Ρεάλ;

Δηλαδή, μετά την απομάκρυνση του Πεδουλάκη, εγώ ,μόνος μου, σκεφτόμουν ότι ο ΠΑΟ θα αποκλειστεί ΣΙΓΟΥΡΑ από τους 8, και δεν το γραψα και πουθενά. Πλέον όμως, μετά την παταγώδη ανικανότητά μου να προβλέψω την κατάληξη, κρατάω πάρα πολύ τα λόγια μου για το αν το τρικ του (μισητού σε μενα) ΔΓ έχει τελικά θετικά αποτελέσματα μέχρι το καλοκαίρι.

Για να παραμείνουμε εντός θέματος, γράψε αν θες την ανάλυσή σου, επιβάλλεται πλέον.
ALdaperan
Air Kef χαλάρωσε λίγο και κατέβασε τους τόνους, Δεν ήταν ειρωνικό το ποστ γι αυτό και έβαλα τα emoticons.
Στο κάτω κάτω έχω το δικαίωμα να έχω την άποψη μου και ας διαψεύδομαι; Μου το επιτρέπεις ;

Πρίν τον αγώνα στο ΟΑΚΚΑ με τη φενερ η ομάδα ήταν καφενείο κυριολεκτικά, χάσαμε με κάτω τα χέρια απο την caja , τον πελάτη του ομίλου, έφυγε ο προπονητής και ανέλαβε ο Φραγκι που δεν εχει προπονητεύσει ποτέ. Τι ήθελες δηλαδή να πω ότι θα κερδίζαμε ; Συγνώμη αλλά δεν μπορούσα να είμαι αισιόδοξος, έτσι είμαι είτε σαρεσει είτε όχι !
Και όμως ναι διαψεύσθηκαν και παίξαμε εκείνη τη βραδιά εκπληκτική άμυνα , πολύ επιθετική που είχα να την δω από τις ομάδες του Ολυμπιακού του Ιβκοβιτς τα τελευταία χρόνια. Έκατσε και έβαλα 7 3ποντα και ο Μπράμος και έγινε η δουλειά !

Τότε αναπτερώθηκε το ηθικό μου λόγω της άμυνας κυρίως αλλά μετά χάσαμε στη βαρκελώνη με κάτω τα χέρια για άλλη μια φορά, με πολύ κακή εμφάνιση και άμυνα παιδική χαρά και Διαμαντίδη απών !!

Οι ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε τώρα , δεν είναι επιπέδου Φενέρ (που αποδείχτηκε να έχει σοβαρά προβλήματα) αλλά επιπέδου Μπαρτσελόνα που πιστεύω με τα έως τώρα δεδομένα ότι δεν μπορούμε να την κερδίσουμε. Δεν πήραμε νίκη καμία απέναντι σε μια τόσο οργανωμένη ομάδα σε όλη τη χρονιά !!

Σου φτάνει η ανάλυση μου, που επιβάλλεται κιόλας ;
Το ότι έψαξες τόσες σελίδες για να βρείς τη συζήτηση, δεν το σχολιάζω..
Air Kef
Είναι στην πρώτη σελίδα του ΠΑΟ - Φενέρ τα ποστς, δεν μου πήρε πάνω απο 20 δευτερόλεπτα οπότε μην το ξανασχολιάσεις.
Τα ιμότικονς κάνουν το ποστ σου ακόμα πιο ειρωνικό από ότι το κείμενο σκέτο αφού κυριολεκτικά γελάς και αποδοκιμάζεις τις απόψεις μας περί χαμηλού τέμπο με την Ρεάλ - "όπως με της ΜπαρτσελόναΣ".

Την ανάλυση που έγραψες μπορείς να την διαβάσεις και να την ξαναδιαβάσεις, ώστε να καταλάβεις κι εσύ ότι δεν είναι και τόσο απίθανο να γίνει κάτι που δεν καταλαβαίνεις πως θα γίνει, επειδή ακριβώς δεν καταλάβαινες πως μπορεί να μην χάσεις 15 πόντους από τον Ζοτς, αλλά έγινε. (άρα, μην ειρωνεύεσαι την άποψη ότι μπορεί να ρίξει ο ΠΑΟ το τέμπο της Ρεάλ επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις πως θα το ρίξει)

Επιβαλλόταν να την γράψεις για σένα, όχι για μένα, το πόιντ μου το χω κάνει στην συζήτηση.

Thanks.
ALdaperan
QUOTE (Air Kef @ Apr 4 2014, 14:14 ) *
Είναι στην πρώτη σελίδα του ΠΑΟ - Φενέρ τα ποστς, δεν μου πήρε πάνω απο 20 δευτερόλεπτα οπότε μην το ξανασχολιάσεις.
Τα ιμότικονς κάνουν το ποστ σου ακόμα πιο ειρωνικό από ότι το κείμενο σκέτο αφού κυριολεκτικά γελάς και αποδοκιμάζεις τις απόψεις μας περί χαμηλού τέμπο με την Ρεάλ - "όπως με της ΜπαρτσελόναΣ".

Την ανάλυση που έγραψες μπορείς να την διαβάσεις και να την ξαναδιαβάσεις, ώστε να καταλάβεις κι εσύ ότι δεν είναι και τόσο απίθανο να γίνει κάτι που δεν καταλαβαίνεις πως θα γίνει, επειδή ακριβώς δεν καταλάβαινες πως μπορεί να μην χάσεις 15 πόντους από τον Ζοτς, αλλά έγινε. (άρα, μην ειρωνεύεσαι την άποψη ότι μπορεί να ρίξει ο ΠΑΟ το τέμπο της Ρεάλ επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις πως θα το ρίξει)

Επιβαλλόταν να την γράψεις για σένα, όχι για μένα, το πόιντ μου το χω κάνει στην συζήτηση.

Thanks.

Όσον αναφορά τα emoticons , απλά ακολούθησα τις οδηγίες του φόρουμ. Αν θες ρίξε μια ματιά στην 3η πράγραφο.

Τα επιπλέον "ς" στο Μπαρτσελόνα , τι το ειρωνικό έχει; Δεν το καταλαβαίνω, κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν και τυπογραφικό λάθος. Μήν είστε τόσο εύθικτοι rolleyes.gif

Σου επαναλλαμβάνω ΔΕΝ ειρωνεύομαι τη δυνατότητα του ΠΑΟ και επειδή δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να ρίξει το ρυθμό ο ΠΑΟ , γι αυτό το λόγο και ρώτησα παραπάνω. Μπορείς να μου απαντήσεις ωστόσο πώς θα γίνει ;
j-kidd13
QUOTE(ALdaperan @ Apr 4 2014, 14:22 ) *
Σου επαναλλαμβάνω ΔΕΝ ειρωνεύομαι τη δυνατότητα του ΠΑΟ και επειδή δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να ρίξει το ρυθμό ο ΠΑΟ , γι αυτό το λόγο και ρώτησα παραπάνω. Μπορείς να μου απαντήσεις ωστόσο πώς θα γίνει ;


Φανταζομαι καπως αντιστοιχα με την ΤΣΣΚΑ που την κρατησε στους 71 στη Ρωσια.Η σαν τη Μακαμπι που εφαγε 74.
ALdaperan
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 4 2014, 14:24 ) *
Φανταζομαι καπως αντιστοιχα με την ΤΣΣΚΑ που την κρατησε στους 71 στη Ρωσια.Η σαν τη Μακαμπι που εφαγε 74.

Άλλο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ/Μακκαμπι άλλο η Ρεαλ ! Ρώτησα συγκεκριμένα για τη Ρεαλ γιατί έχει πιο επιθετικό παιχνίδι!
Αν μη τι άλλο το ότι μπορούμε να περιορίσουμε ΤΣΣΚΑ και Μακκαμπι το γνωρίζω άλλωστε γι αυτο και ψήφισα ΤΣΣΚΑ όπως ανέφερα προηγουμένως !
j-kidd13
QUOTE(ALdaperan @ Apr 4 2014, 14:29 ) *
Άλλο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ/Μακκαμπι άλλο η Ρεαλ ! Ρώτησα συγκεκριμένα για τη Ρεαλ γιατί έχει πιο επιθετικό παιχνίδι!
Αν μη τι άλλο το ότι μπορούμε να περιορίσουμε ΤΣΣΚΑ και Μακκαμπι το γνωρίζω άλλωστε γι αυτο και ψήφισα ΤΣΣΚΑ όπως ανέφερα προηγουμένως !

Δεν καταλαβες,εννοουσα οτι η ΤΣΣΚΑ και η Μακαμπι κρατησαν τη Ρεαλ στους 71 και 74 ποντους αντιστοιχα στο ενα απο τα 2 μεταξυ τους παιχνιδια.Καπως αντιστοιχα θα το κανει και ο Παναθηναικος.Δεν νομιζω οτι η Μακαμπι εχει καλυτερη αμυνα απο τον Παναθηναικο.
ALdaperan
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 4 2014, 14:32 ) *
Δεν καταλαβες,εννοουσα οτι η ΤΣΣΚΑ και η Μακαμπι κρατησαν τη Ρεαλ στους 71 και 74 ποντους αντιστοιχα στο ενα απο τα 2 μεταξυ τους παιχνιδια.Καπως αντιστοιχα θα το κανει και ο Παναθηναικος.Δεν νομιζω οτι η Μακαμπι εχει καλυτερη αμυνα απο τον Παναθηναικο.

Η Μακάμπι όχι , η ΤΣΣΚΑ σίγουρα έχει ή τουλάχιστον δεν έχει τα σκαμπανευάσματα του ΠΑΟ.
Τι να σου πω η Μακαμπι είναι επιθητηκογενής ομάδα και μου κάνει εντύπωση, παρ'όλα αυτα είναι πιο δεμένη ομάδα, πιο ισορροπημένη και με προπονητή στον πάγκο.

Για να μην παρεξηγηθώ πάλι , Δεν ειρωνεύομαι τον Αλβέρτη αλλά όπως και το κάνουμε δεν είναι προπονητης !
spysta
εγω λεω οτι
η ΤΣΣΚΑ θα ηθελε ΠΑΟ
και η Ρεαλ θα ηθελε ΟΣΦΠ
ThreeDi
Ψηφίσα Τσσκα γιατί πέρα από την ταχύτητα της Ρεάλ που δεν μπορουμε ευκολα να αντιμετωπίσουμε, έχει Τεόντοσιτς που άμα αρχίσει τις βλακείες δεν σταματάει. Ολόκληρο ευρωπαϊκό χάρισε στον Ολυμπιακό με δικές του ενέργειες. Επομένως Τσσκα δαγκωτό: Και για να έχουμε κάποιες λιγες ελπιδες να περάσουμε και για να μην περάσει ο Ολυμπιακός με περίπατο.
louie
QUOTE (ThreeDi @ Apr 4 2014, 15:47 ) *
Ψηφίσα Τσσκα γιατί πέρα από την ταχύτητα της Ρεάλ, έχει Τεόντοσιτς που άμα αρχίσει τις βλακείες δεν σταματάει. Ολόκληρο ευρωπαϊκό χάρισε στον Ολυμπιακό με δικές του ενέργειες. Επομένως Τσσκα δαγκωτό: Και για να έχουμε κάποιες λιγες ελπιδες να περάσουμε και για να μην περάσει ο Ολυμπιακός με περίπατο.


κοιτα ο τεοντοσιτς σου δινει μια σιγουρια οταν τον εχεις αντιπαλο οτι εκει που πρεπει θα κανει ενα απο τα μαγικα του και θα σου δωσει τον αγωνα αλλα αυτο ισχυει κυριως στα σημεια που δεν υπαρχει αυριο. σε μια σειρα 5 αγωνων δεν ειναι τετοια κατασταση ακριβως. ασε που σε μια σειρα ο προπονητης μπορει να διαγνωσει την κατασταση και να εχει τα περιθωρια να την διορθωσει κατι που δεν γινεται τοσο ευκολα ενω τα λεπτα τρεχουν σε εναν νοκ αουτ αγωνα.

δλδ σε εναν αγωνα φιναλ 4 εκει που το πραγμα λιγο θα στραβωσει και θα μοιαζουν τα πραγματα να σκουραινουν επικινδυνα εκεινος θα μπει σε "teodosic mode", οπως ειναι ο επισημος ορος που εχουν δωσει σε αυτην την παθηση ειδικοι μπασκετικοι ψυχολογοι, και θα αρχισει το γλεντι των αψυχολογητων σουτ και των ασσιστ στην εξεδρα.

γενικα παντως η τσσκα πασχει πολυ σε mentality με παιχτες οπως ο τεοντοσιτς, ο κριστιτς ενω ακομα και ο γουιμς που ηγειται φετος εχει κακο ονομα σε αυτο το θεμα. ο χαινς αποτελει φωτεινη εξαιρεση αλλα και παλι ποσο να κανει τον ηρωα οταν εχει διπλα του τετοιες περιπτωσεις;
katharop
QUOTE (ALdaperan @ Apr 4 2014, 14:05 ) *
Air Kef χαλάρωσε λίγο και κατέβασε τους τόνους, Δεν ήταν ειρωνικό το ποστ γι αυτό και έβαλα τα emoticons.
Στο κάτω κάτω έχω το δικαίωμα να έχω την άποψη μου και ας διαψεύδομαι; Μου το επιτρέπεις ;

Πρίν τον αγώνα στο ΟΑΚΚΑ με τη φενερ η ομάδα ήταν καφενείο κυριολεκτικά, χάσαμε με κάτω τα χέρια απο την caja , τον πελάτη του ομίλου, έφυγε ο προπονητής και ανέλαβε ο Φραγκι που δεν εχει προπονητεύσει ποτέ. Τι ήθελες δηλαδή να πω ότι θα κερδίζαμε ; Συγνώμη αλλά δεν μπορούσα να είμαι αισιόδοξος, έτσι είμαι είτε σαρεσει είτε όχι !
Και όμως ναι διαψεύσθηκαν και παίξαμε εκείνη τη βραδιά εκπληκτική άμυνα , πολύ επιθετική που είχα να την δω από τις ομάδες του Ολυμπιακού του Ιβκοβιτς τα τελευταία χρόνια. Έκατσε και έβαλα 7 3ποντα και ο Μπράμος και έγινε η δουλειά !

Τότε αναπτερώθηκε το ηθικό μου λόγω της άμυνας κυρίως αλλά μετά χάσαμε στη βαρκελώνη με κάτω τα χέρια για άλλη μια φορά, με πολύ κακή εμφάνιση και άμυνα παιδική χαρά και Διαμαντίδη απών !!

Οι ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε τώρα , δεν είναι επιπέδου Φενέρ (που αποδείχτηκε να έχει σοβαρά προβλήματα) αλλά επιπέδου Μπαρτσελόνα που πιστεύω με τα έως τώρα δεδομένα ότι δεν μπορούμε να την κερδίσουμε. Δεν πήραμε νίκη καμία απέναντι σε μια τόσο οργανωμένη ομάδα σε όλη τη χρονιά !!

Σου φτάνει η ανάλυση μου, που επιβάλλεται κιόλας ;
Το ότι έψαξες τόσες σελίδες για να βρείς τη συζήτηση, δεν το σχολιάζω..

http://www.euroleague.net/main/results/sho...3#!boxscore μου αρέσει πάντως ο τροπος που κρίνεται το διαμαντίδη.Επειδη απο την αρχή της χρονιάς μετά απο κάθε αγώνα μπαίνω να δω τα σχόλιά σας έχω παρατηρήσει οτι αν δεν βγάλει απο 22-23 ράνκινγκ και πάνω ο μήτσος τον χαρακτηρίζεται άφαντο.Απο κει και πέρα στο μάτς με την μπαρτσελόνα ήταν ο καλυτερός σου παίχτης μεσα στο παρκέ με όλους τους άλλους να έχουν πάει βαρκελώνη για ταξιδάκι αναψυχής και ο μόνος που προσπαθούσε.Μέχρι και αυτά που έκανε με όλη την ομάδα αδιάφορη τα κρίνω ως πολλά.
shtarkws
Αφου η Μπαρτσα με Τομιτς,Ντορσευ,Λορμπεκ και ολιγο απο Λαμπε μας εβαλε στα καλαθια δεν θελω να φανταστω τι θα γινει με Κριστιτς,Καουν,Χριαπα,Χαινς,Σουκοβτζοβ.Αντ
θετα δεν με φοβιζουν οι Μπουρουσης,Σλοτερ,Ρεγιες,Μιροτιτς,ουτε πιστευω πως Μπραμος,Ουκιτς,Ματσιουλις μπορουν να ματσαρουν Γουιμς,Μιτσοβ,Παργκο,Τζακσον σε καταστασεις σετ παιχνιδιου.Μπορουμε ομως απεναντι στην Ρεαλ αν παρουμε τα ριμπαουντ να ελεγξουμε το ρυθμο να παμε σε αργο τεμπο και εκει θελω να δω σε σετ παιχνιδι 5χ5 τι ψαρια θα πιασουν Ρουντυ,Ροντριγκεζ,Γιουλ και Ντρειπερ

Βεβαια σε αυτη την φαση χρειαζασαι ενα καλο προπονητη για να σου ετοιμασει 5 παιχνιδια ειδικων καταστασεων,χωρις να θελω να υποτιμισω τον Αλβερτη,ο ανθρωπος δεν ειναι καν προπονητης ειναι κριμα να παρει ευθυνες που δεν του αναλογουν
ALdaperan
QUOTE (katharop @ Apr 4 2014, 16:16 ) *
http://www.euroleague.net/main/results/sho...3#!boxscore μου αρέσει πάντως ο τροπος που κρίνεται το διαμαντίδη.Επειδη απο την αρχή της χρονιάς μετά απο κάθε αγώνα μπαίνω να δω τα σχόλιά σας έχω παρατηρήσει οτι αν δεν βγάλει απο 22-23 ράνκινγκ και πάνω ο μήτσος τον χαρακτηρίζεται άφαντο.Απο κει και πέρα στο μάτς με την μπαρτσελόνα ήταν ο καλυτερός σου παίχτης μεσα στο παρκέ με όλους τους άλλους να έχουν πάει βαρκελώνη για ταξιδάκι αναψυχής και ο μόνος που προσπαθούσε.Μέχρι και αυτά που έκανε με όλη την ομάδα αδιάφορη τα κρίνω ως πολλά.

Εχεις δίκιο, ίσως είναι υπερβολικος χαρακτηρισμός.
Πάντως απο τη φυγη του Ζελικο και μετά , είναι σε καθοδική πορεία ! Αυτό είναι γεγονός και αναμενόμενο ως ενα σημείο.
Λίγο η ηλικία, περισσότερο η χρησιμοποιήση του απο τον Πεδουλάκη και η απόδοση του έχει πέσει.
louie
QUOTE (ALdaperan @ Apr 4 2014, 18:18 ) *
Εχεις δίκιο, ίσως είναι υπερβολικος χαρακτηρισμός.
Πάντως απο τη φυγη του Ζελικο και μετά , είναι σε καθοδική πορεία ! Αυτό είναι γεγονός και αναμενόμενο ως ενα σημείο.
Λίγο η ηλικία, περισσότερο η χρησιμοποιήση του απο τον Πεδουλάκη και η απόδοση του έχει πέσει.


σιγουρα ειναι σε καποια καθοδικη πορεια αλλα μονο ο μπεντζαμιν μπατον(που αντι να γερναει γινοταν νεοτερος) δεν θα ηταν σε καθοδικη πορεια στην θεση του. δεν θυμαμαι καποιον αλλο μεγαλο παιχτη που στα 34 να εκανε τετοιες σεζον στην ευρωπη. δειτε τους αλλους μεγαλους στα 34 τους. ο σαρας ειχε ξεκινησει να ειναι ποιοτικη λυση για κανα δεκαλεπτο, ο παπαλουκας ειχε παραγκωνιστει απο τεοντοσιτς και σπανουλη, ο ναβαρο μια παιζει και μια οχι σε μια μπαρτσελονα που εχει πληρως απεξαρτηθει απο αυτον κι εκεινος απλα προσθετει με την ποιοτητα του και ο διαμαντιδης σε αυτη την ηλικια τραβαει τον παναθηναικου μονος του κανοντας πολυ μεγαλη σεζον κι ενω εχει παιξει φετος περισσοτερα λεπτα απο οποιονδηποτε παιχτη στην ευρωλιγκα!

αυτο που κανει ειναι αθλος κι εμεις ειμαστε οι κλασσικοι ελληνες που βρισκουμε κατι να γκρινιαξουμε οτι "εχει πεσει απο τα νιατα του", "ειναι αργος", "δεν ειναι πια ο βιονικος παιχτης που ηταν" και απαιτουμε σε καθε αγωνα να ειναι καλος, φρεσκος, ξεκουραστος, αλανθαστος κτλ. να ξεκαθαρισω οτι δεν το λεω για σενα αυτο(δεν ειπες και τπτ κακο αλλωστε) σαν αφορμη το παιρνω, επειδη γενικα ακουγοντας πολλους να μιλανε για μπασκετ(καμια φορα και "ειδικους") απορεις με τα μυαλα που κουβαλανε.

κατα την γνωμη μου ο διαμαντιδης φετος κανει μαθηματα του τι σημαινει playmaker αλλα και της προσαρμοστικοτητας των μεγαλων παιχτων. στην πρωτη φαση κατηγορηθηκε οτι δεν μπαινει καθολου για διποντα και ειχαν δικιο οσοι το επισημαναν καθως ειχε μολις 3/15 διποντα. στο τοπ 16 λοιπον ο διαμαντιδης απαντησε με 22/31 διποντα και 71% ποσοστο. εκανε κακους αγωνες που προδιδαν και την καταπονηση του(οπως με την αρμανι και την εφες) ομως στους 2 πιο κρισιμους αγωνες εναντια στους ανταγωνιστες μας για την προκριση ειχε απο 31 ρανκινγκ στον καθενα.
katharop
QUOTE (ALdaperan @ Apr 4 2014, 18:18 ) *
Εχεις δίκιο, ίσως είναι υπερβολικος χαρακτηρισμός.
Πάντως απο τη φυγη του Ζελικο και μετά , είναι σε καθοδική πορεία ! Αυτό είναι γεγονός και αναμενόμενο ως ενα σημείο.
Λίγο η ηλικία, περισσότερο η χρησιμοποιήση του απο τον Πεδουλάκη και η απόδοση του έχει πέσει.
κρίνοντας αντικειμενικά τελείως και αν τα βάλουμε όλα κάτω βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα.είναι 34 χρονών περυσι 33,περυσι και φέτος στην ευρωλίγκα έχει ενα μέσο ράνκινγκ 15.(ο σέρχι που έχει μέσο κοντά στο 17.5 αυτήν την στιγμή απο όλους ακούω τον δοξάζετε).Εφυγεο ζότς και τα 10/12 της ομάδας που έπαιζε μαζί τόσα χρόνια.Δημιουργήθηκε μια ομάδα απο την αρχή ήρθε ένας προπονητής που για μένα τον κατέστρεφε τον εβαζε να παίζει 35 λεπτα ελλάδα ευρώπη,και ο άνθρωπος πολλές φορές εφτασε σε σημείο να κάνει και τον προπονητή.Σε εφτασε παρολίγον στο φ4 πέρυσι επειδη τα 2 μάτς με την μπαρτσα τα πήρε μόνος του,και σε έχει περάσει στο τοπ 8 φέτος.Παίζει μόνος του στον άσσο στον παναθηναικό χώρις αντικαταστάση που να μπορεί να κάνει εστω τα μισά απο αυτον έστω για 10-15 λεπτά.ο σέρχι που τον έφερα ως παράδειγμα εχει γύρω του πόσους παιχταράδες να τον πλαισιώνουν.Ο μήτσος δημιουργεί μόνος για όλους.Και σε σχέση με την αρχή της χρονιάς τον βλέπω πολυ πιο ανανεωμένο.Επιτίθεται πλέον με μεγάλη άνεση στην ρακέτα και κάνει αρκετά drive αν το χεις παρατηρήσει.οτι χάνει απο ηλικία το κερδίζει απο εμπειρία αυτος ο άνθρωπος και το διαχειρίζεται άρτια.Σκέψου όσα είπα και τι θα κανε αμα είχε προπονητη και σωστή ομάδα δίπλα του.Για μένα είναι υπεράνθρωπα αυτά που κάνει αν συνδυάσεις όλους τους παράγοντες.
katharop
Luie γράψαμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα στον ίδιο χρόνο.
yorgos
QUOTE
τον εβαζε να παίζει 35 λεπτα ελλάδα ευρώπη

Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον για την Ελλάδα. Στην Ελλάδα παίζει δεν παίζει 20 λεπτά, στην Ευρωλίγκα είναι που παίζει 31'. Κι αυτό γιατί πολύ απλά ο πρόεδρος αρνήθηκε να αντικαταστήσει τον Ούκιτς μετά το Ευρωμπάσκετ, που σακατεύτηκε: στο τοπ-16 ο ΔΔ είναι πρώτος σε αριθμό λεπτών συμμετοχής.

Αλλά γενικά η επιβάρυνση είναι στα ματς της Ευρώπης κι όχι της Ελλάδας, το να παίζεις δυο δεκάλεπτα κάθε Δευτέρα δεν είνια και θάνατος, ειδικά όταν και αυτά τα ματς συνήθως είναι προπόνηση, κάτι πρέπει να παίξεις να μη σκουριάζεις κιόλας, όλοι οι παίκτες ανεξαρτήτου ηλικίας θα σου πουν ότι κρατάνε καλύτερο ρυθμό όταν παίζουν 2 φορές την εβδομάδα αντί για μία. Το πρόβλημα είναι να παίζεις σε αυτή την ηλικία 32' σε φουλ ένταση ματς Ευρωλίγκας γνωρίζοντας ότι πίσω σου δεν υπάρχει κανείς κι ακόμη και μέσα στην ίδια την πεντάδα να είσαι ο μόνος που μπορεί να δημιουργήσει, με ό,τι συνεπάγεται αυτό και για το βαθμό συγκέντρωσης που πρέπει να έχεις. Αλλά στην Α1 δεν κακοποιήθηκε ο ΔΔ.

Και ναι, είναι σε καθοδική πορεία, αυτό έλειπε, αλλά κρατιέται εντυπωσιακά καλά. Το θέμα είναι ότι τέτοιο παίκτη, σε αυτή τη θέση, σε αυτή την ηλικία πρέπει να τον έχεις ως κερασάκι στην τούρτα κι όχι ως τούρτα ολόκληρη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.