Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 38 and still going... επαναφορα αλματος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
harrisxr650
καλησπερα μαγκες,
οπως γραφει και ο τιτλος 38 και ακομα την παλευουμε, καινουργιος στο forum!
ειχα παρατησει την αθληση για 5 χρονια λογο υποχρεωσεων αλλα εχω επανελθει δυνατα τα τελευταια δυο.
παιζω μια φορα την εβδομαδα σε ερασιτεχνικο πρωταθλημα ως pg-sg και 3-4 φορες την εβδομαδα προπονηση με βαρη,
εχω υψος 1,85 και βαρος 80 κιλα ( αφου εχασα τα περιτα 14 που ειχα παρει...).
Σκοπος μου ειναι να κερδισω το αλμα που ειχα παλιοτερα, μεχρι τα 28 και Χωρις να εχω κανει ποτε βαρη ή πλυομετρικες καρφωνα με το ζορι σε 3,05 με κανονικη μπαλα.
μετα το αφησα το αθλημα και το γυρισα στην μπαλα και στο kick box πριν τα παρατησω τελειως.
εδω και εναμιση χρονο που εχω μπει σε φουλ ρυθμους μπασκετ και αφου εχασα τα περιττα κιλα
μπορω πλεων και ακουμπαω στεφανι με 2-3 βηματα φορα και αν ειμαι ξεκουραστος και με επιτοπιο.
εδω και 5 περιπου μηνεςκανω 1 φορα την εβομαδα βαρη για τα ποδια και μια πλυομετρικες (3 εβδομαδες + 1 ξεκουραση)
τις υπολοιπες δυο κανω απο την μεση και πανω + ασκησεις ενδυναμωσης για τον κορμο.
υπαρχει καμια συμβουλη που θα μου δωσει το κατι τις παραπανω? διαβασα για το AIR ALERT εδω μεσα,
αξιζει τον κοπο να το δοκιμασω?
διατροφικα ειμαι πολυ ισσοροπημενος για την γυμναστικη που κανω και πλεον ειμαι με 15% σωματικο λιπος
επισης ειμαι αρκετα εκρηκτικος στο παιχνιδι μου απλα θελω να αυξησω λιγο και το αλμα μου.
ευχαριστω


aegeansheed
Καλώς όρισε φίλε! Αρχικά να σου δώσω τα συγχαρητήρια που δεν το έβαλες κάτω με τα παραπάνω κιλά και τα αναμενόμενα πάνω-κάτω που υπάρχουν σε αυτές τις ηλικίες. Πιστεύω ότι αυτός που αγαπάει το σώμα του πάντα θα βρει τρόπο να γυμναστεί και να αθληθεί και χαίρομαι να διαβάζω τέτοιες προσωπικές ιστορίες, που οι αρκετοί έχουμε να διηγηθούμε, ακόμα περισσότερα όταν διάβασα ότι έχεις βάλει την γυμναστική ως μια βασική καθημερινή δραστηριότητα της ζωής σου, που είναι απαραίτητη για τη συντήρηση που χρειαζόμαστε.

Προσωπικά είχα δοκιμάσει το air alert για 1 εβδομάδα, χωρίς να μπορώ να το κρίνω, μιας και δεν είχα κίνητρο (χωρίς ομάδα και χωρίς να έχω το χρόνο να παίζω μπάσκετ συχνά) το σταμάτησα, όπως ήταν επόμενο. Θα μπορούσε να μας πει κάποιος άλλος τη γνώμη του από την εφαρμογή του, ωστόσο όπως και να' χει το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Επίσης μια συζήτηση με κάποιον γυμναστή ίσως σου έδινε χρήσιμες πληροφορίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν ενδυνάμωση για αυτό που χρειάζεσαι όπως π.χ. διαλειμματική προπόνηση με διάφορες ασκήσεις με έμφαση στο κάτω μέρος. Εμένα προσωπικά με είχε βοηθήσει να αποκτήσω και αντοχές και αυτοπεποίθηση όταν είχα πάει ζημιά με τη μέση.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.