Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιος η' ποιοι ηθοποιοι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
a bullet for your head
Ποιος η' ποιοι απ τους 20 ηθοποιους που τοποθετησα,σας αρεσει περισσοτερο?
Αν σας αρεσει καποιος αλλος(η' και καποιος αλλος),που δεν ειναι στο poll,να τον αναφερετε.. smile.gif
Ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ..
Omar Little
Αν και πολλαπλής, η επιλογή είναι ζόρικη με τόσους καλούς που έβαλες. Για να μην χάσει λοιπόν το νόημα η ψήφος μου, προτίμησα μόνο 2. Επίσης απέφυγα να βάλω Ντε Νίρο, Πατσίνο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα ψηφιστούν αρκετά κι είπα να "προμοτάρω" άλλους. rolleyes.gif

Έβαλα λοπόν τους:
- Μπράντο (με 4 από τις κορυφαίες ερμηνείες όλων των εποχών σε Νονό, Λιμάνι της Αγωνίας, Αποκάλυψη Τώρα και Λεωφορείο ο Πόθος)
- Ντάνιελ Ντέι Λιούις (ο οποίος δεν εμφανίζεται συχνά αλλά όταν το κάνει σε στοιχειώνει για αρκετό καιρό με το παίξιμό του)

Για μένα στο poll θα μπορούσαν να μπουν και οι old school: Γκρέγκορι Πεκ, Όρσον Γουέλς, Στιβ ΜακΚουίν, Πολ Νιούμαν και Ρόμπερτ Ρέντφορντ οι οποίοι είναι και στο προσωπικό top-10 μου.
Επίσης θεωρώ ιεροσυλία να μπαίνει σε οποιαδήποτε ψηφοφορία αγαπημένων ηθοποιών ο Ντένζελ Ουάσινγκτον με το overacting του. tongue.gif



Αυτά είναι thread για το καλοκαιράκι κι όχι μεταγραφές κλπ. Well done once more! cool.gif
a bullet for your head
QUOTE(Omar Little @ Jul 16 2009, 22:13 ) *
Αν και πολλαπλής, η επιλογή είναι ζόρικη με τόσους καλούς που έβαλες. Για να μην χάσει λοιπόν το νόημα η ψήφος μου, προτίμησα μόνο 2. Επίσης απέφυγα να βάλω Ντε Νίρο, Πατσίνο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα ψηφιστούν αρκετά κι είπα να "προμοτάρω" άλλους. rolleyes.gif

Έβαλα λοπόν τους:
- Μπράντο (με 4 από τις κορυφαίες ερμηνείες όλων των εποχών σε Νονό, Λιμάνι της Αγωνίας, Αποκάλυψη Τώρα και Λεωφορείο ο Πόθος)
- Ντάνιελ Ντέι Λιούις (ο οποίος δεν εμφανίζεται συχνά αλλά όταν το κάνει σε στοιχειώνει για αρκετό καιρό με το παίξιμό του)

Για μένα στο poll θα μπορούσαν να μπουν και οι old school: Γκρέγκορι Πεκ, Όρσον Γουέλς, Στιβ ΜακΚουίν, Πολ Νιούμαν και Ρόμπερτ Ρέντφορντ οι οποίοι είναι και στο προσωπικό top-10 μου.
Επίσης θεωρώ ιεροσυλία να μπαίνει σε οποιαδήποτε ψηφοφορία αγαπημένων ηθοποιών ο Ντένζελ Ουάσινγκτον με το overacting του. tongue.gif



Αυτά είναι thread για το καλοκαιράκι κι όχι μεταγραφές κλπ. Well done once more! cool.gif

Οντως θα μπορουσαν να μπουν παρα πολλοι ακομη ηθοποιοι,ομως το poll σου διδει τη δυνατοτητα των 20 επιλογων.. rolleyes.gif και καλως η' κακως αυτους σκεφτηκα,χωρις καποια ''ειδικη προετοιμασια''.
Ο Ντανιελ Ντει Λιουις ειναι κορυφαιο ταλεντο(αριστερο μου ποδι,Εις το ονομα του πατρος,τελευταιος των Μοικανων κ.α) και τον ψηφισα και εγω.
Οπως επισης τον Ντεντζελ.. smiley.gif ,τον Τομ Κρουζ,Κλιντ Ηστγουντ,Ρομπερτ Ντε Νιρο,Κριστιαν Μπειλ,Ρασελ Κροου..


QUOTE(Omar Little @ Jul 16 2009, 22:13 ) *
Για μένα στο poll θα μπορούσαν να μπουν και οι old school: Γκρέγκορι Πεκ, Όρσον Γουέλς, Στιβ ΜακΚουίν, Πολ Νιούμαν και Ρόμπερτ Ρέντφορντ οι οποίοι είναι και στο προσωπικό top-10 μου.

Μερικοι που μου ρχονται στο μυαλο:
-Χαμφρει Μπογκαρτ
-Κριστοφερ Λι
-Μαικλ Κεην
-Ρομπερτ Ντυβαλ
--Μαικλ Κητον
-Τιμ Ρομπινς
-Αλαιν Ντελον
-Ζεραρ Ντιπαρντιε
-Τσαρλτον Ηστον
-Μοργκαν Φρημαν
-Σαμουελ Λ.Τζακσον

Και βεβαια πολλοι αλλοι ακομα.
Omar Little
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 16 2009, 22:40 ) *
Μερικοι που μου ρχονται στο μυαλο:
-Χαμφρει Μπογκαρτ
-Κριστοφερ Λι
-Μαικλ Κεην
-Ρομπερτ Ντυβαλ
--Μαικλ Κητον
-Τιμ Ρομπινς
-Αλαιν Ντελον
-Ζεραρ Ντιπαρντιε
-Τσαρλτον Ηστον
-Μοργκαν Φρημαν
-Σαμουελ Λ.Τζακσον

Και βεβαια πολλοι αλλοι ακομα.


Και εκεί που διάβαζα όμορφα κι ωραία τα πρώτα ονόματα και αναπολούσα ωραίες ταινίες και ερμηνείες, τσουυυυπ πετάχτηκε ο Μάικλ Κίτον μπροστά μου και σκιάχτηκα.
Προφανώς αστειεύομαι, απλά ανέκαθεν τον θεωρούσα έναν "flat" ηθοποιό που απλώς διεκπεραιώνει τους ρόλους του. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και στα Batman, οι 2οι ρόλοι είναι αυτοί που τράβηξαν τα περισσότερα βλέμματα.
Πολλά respect όμως που έβαλες και τον Ντυβάλ. Οι περισσότεροι τον αμελούν ενώ έχει παίξει υπέροχα στις πιο πολλές ταινίες που έχει κάνει αλλά επειδή είναι λίγο πιο low profile, δεν σου τραβάει εύκολα την προσοχή.
Giorgos#4
εγω θελω να ψηφισω τζιμ καρει αλλα δεν ειναι στη λιστα
a bullet for your head
QUOTE(Giorgos#4 @ Jul 16 2009, 23:41 ) *
εγω θελω να ψηφισω τζιμ καρει αλλα δεν ειναι στη λιστα

ΘΕΟΣ Ο ΤΖΙΜ... 56.gif 56.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif .. smiley.gif
Μ'αρεσει παρα πολυ.. rolleyes.gif
Αν ανοιχτει κανενα poll ειδικα με τους καλυτερους κωμικους,θα ειχε περιοπτη θεση.
Flash
Εγώ πάλι τον Κάρεϊ μιλάμε ότι στους κωμικούς ρόλους ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΩ. Αν λέει ο Omar ότι ο Denzel ειναι overactor (ντροπή ρε tongue.gif ) τότε τι να πει κανείς για τον Τζιμ.

Να παρατηρήσω ότι από τι λίστα απουσιάζουν επίσης μερικοί από τους "ωραίους" του Hollywood που ίσως άξιζαν να μπουν όπως οι Brad Pit, George Clooney, Will Smith και Jammie Fox. Ειδικά εφόσον η ερώτηση λέει "ποιοι σας αρέσουν" και όχι "ποιοι έχουν τις μεγαλύτερες υποκριτικές ικανότητες" (αν και ειδικά ο Pit θεωρώ ότι είναι πολύ καλός ηθοποιός και με μεγάλη γκάμα). Ξέρω, έχουμε αναφέρει ένα κάρο ονόματα αλλά κουβέντα να γίνεται smiley.gif

Εγώ πάντως αν έβαζα ένα ακόμα όνομα στη λίστα που να μην έχει αναφερθεί αυτό θα ήταν ...

Nick Nolte icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif (σας κούφανα ; laugh.gif )

Από τους υπάρχοντες ψηφίζω Pacino,De Niro, Day Lewis, Hopkins, Nicholson, Klint και Denzel icon_wave.gif
aegeansheed
QUOTE(Omar Little @ Jul 16 2009, 20:13 ) *
Για μένα στο poll θα μπορούσαν να μπουν και οι old school: Γκρέγκορι Πεκ, Όρσον Γουέλς, Στιβ ΜακΚουίν, Πολ Νιούμαν και Ρόμπερτ Ρέντφορντ οι οποίοι είναι και στο προσωπικό top-10 μου.


Τον Peck τον έμαθα τον τελευταίο χρόνο και όταν είδα το "Υπόθεση Πάραντιν" συγκλονίστηκα με τις ερμηνείες. Κυρίως από τις γυναικείες, αλλά και από τη δική του. Ειδικά ο διάλογος με τη γυναίκα του στο σπίτι τους στο μέσα της ταινίας είναι τόσο σπάνια συναισθηματικός και αληθινός όσο λίγες σκηνές. Δύσκολα βγαίνουν τέτοιες ταινίες. Σχεδόν ποιητικής.
Τον Wells επίσης στον τελευταίο χρόνο τον είδα στο γνωστό του Third Man, με το φοβερό μουσικό θέμα από τον Anton Karas, και σε μια άλλη του Χίτσκοκ που έχει το ρόλο του θείου μιας κοπελιάς, κόρης της μεγαλύτερης αδελφής του. Εξαιρετικός επίσης...
Μέσα στις καλές ταινίες του παλιού αμερικάνικου σινεμά που είδα πρόσφατα πάλι, βάζω και το "Λεωφορείο ο Πόθος". Ο Brando κυριολεκτικά τα σπάει....!!!!
Alexmei
ξέχασες τον bill Murray o oποίος είναι μάστερ στο "i hate myself" ρόλο που έχει πάρει σε κάθε ταινεία του Wes Anderson και τον Tommy Lee Jones που είναι φοβερός ηθοποιός.

Jack Nicholson rules
gallistis
ο μεγαλος κλιντ.απο τον βρωμικο χαρυ,μεχρι το εκπληκτικο γκραντ τορινο,ο ιστγουντ ειναι μοναδικος τοσο σαν ηθοποιος οσο και ως σκηνοθετης.οσο μεγαλωνει τοσο πιο ωριμος και μεστος γινεται.μακαρι να τον δουμε να ερμηνευει παλι τον βρωμικο χαρρυ(υπηρχε αυτη η σκεψη στο γκραν τορινο αλλα εγκαταληφθηκε)




και η κλασσικη σκηνη...

a bullet for your head
QUOTE(gallistis @ Jul 17 2009, 23:04 ) *
ο μεγαλος κλιντ.απο τον βρωμικο χαρυ,μεχρι το εκπληκτικο γκραντ τορινο,ο ιστγουντ ειναι μοναδικος τοσο σαν ηθοποιος οσο και ως σκηνοθετης.οσο μεγαλωνει τοσο πιο ωριμος και μεστος γινεται.μακαρι να τον δουμε να ερμηνευει παλι τον βρωμικο χαρρυ(υπηρχε αυτη η σκεψη στο γκραν τορινο αλλα εγκαταληφθηκε)




και η κλασσικη σκηνη...


''Λιγα λογια'' για τον Μεγαλο Κλιντ απ τον Τζιμ Καρει..
http://www.youtube.com/watch?v=RYoAVZqGpcM...feature=related
pinkTimeout

...ειναι η δεκαετια μου για ...Σων Πεν....εννοειται πως τον ψηφισα!
παντα ομως μου αρεσε και ο ...Τζερεμι Αϊρονς...(ιδιαιτερα στο Διχασμενοι του Κρονεμπεργκ)
Joan Miró
Anthony Hopkins

Dustin Hoffman

Daniel Day-Lewis

Sean Penn

Johnny Depp

SG3ptshooter
Από το poll:
Robert De Niro
Denzel Washington
Al Pacino
Marlon Brando
Edward Norton
Johnny Depp
Anthony Hopkins

Aπό τους ήδη αναφερθέντες:
Paul Newman
Michael Cane
Morgan Freeman
Brad Pitt (ναι, Brad Pitt, εδώ ο Bullet ψήφισε Bale icon_drunk.gif )


Θα ηθελα να προσθέσω:
Laurence Olivier
Jimmy Stewart

Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσους ακόμα είχα γράψει αρχικά... smiley.gif

SG3ptshooter
http://www.imdb.com/video/imdb/vi2606733593/

θεος;
SoKRaM
De Niro, Tom Hanks , Kevin Spacey , Edward Norton και φυσικα ο D.D.Lewis. Επισης λειπει ο Adrien Brody απο την ψηφοφορια.


Υ.Γ. Κεσκεσε Τομ Κρουζ?
NBAholic
Δεν είναι φυσικά μόνο ένας, αλλά ένας από αυτούς είναι και ο Λέσλι Νίλσεν που μας άφησε χθες. Σε κάποιους δεν άρεσε, κυρίως λόγω ταινιών, αλλά είχε αυτό το σπάνιο χάρισμα να εμφανίζεται πάντα σοβαρός, ακόμη και στις πιο γελοίες σκηνές. Αυτό το χάρισμα το εντόπισαν έγκαιρα και έγινε κωμικός, ενώ δεν ήταν αυτή η αρχική του πορεία. Το δεύτερο που θαύμαζα ήταν η φυσική του κατάσταση. Η κινητικότητά του στα 75-80 του θύμιζε άνθρωπο 50 ετών.
Σιχαίνομαι να βλέπω να "φεύγουν" άτομα που μοιάζουν να έχουν χρόνια ακόμη μπροστά τους.
kostasvc15
Ψηφισα Τομ Χανκς και Σον Πεν..
Απο το πολλ λειπει και ο Γουιλ Σμιθ,απιστευτος.Νομιζω καποιες απο τις ταινιες που εχει παιξει τις εχει γραψει ο ιδιος..
SG3ptshooter
QUOTE(NBAholic @ Nov 29 2010, 19:01 ) *
Λέσλι Νίλσεν

smiley.gif

http://www.youtube.com/watch?v=wjLgekyOZA0...feature=related
HLR CENATION
Με τυχαια σειρα...Κλουνει,Πιτ,Σταλονε,Σβαρτσενεγκερ,Λ
υντγκρεν,Βαν Νταμ,Στειθαμ,Τζολι,Χαλι Μπερι,Χαγιεκ,Μπελουτσι,Φελισιτη Χαφμαν,Λογκορια,χατσερ,Τζουλιαν Μουρ,Αμερικα Φεραρα.
Ledas
Ξεχωρίζουν ο ντενιρο, πατσινο, νικολσον, ντανιελ ντει λιουις (οπου έχει παίξει είναι συγκλονιστικος, χιτσκοκικός, γκρανκινιολικός, απιτευτος, τρομερός).

Απλά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μην έχει αναφέρει κανείς τον λεοναρντο ντι καπριο πο υέχει προσφέρει απιστευτες ερμηνείες και σαν ηθοποιός είναι απότ ους κορυφαίους.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.