Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέος Προπονητής Εθνικής Ανδρών (2013-)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4
colonel gomelsky
Μπορεί να μην υπάρχουν ακόμα οι επίσημες ανακοινώσεις για τη λύση της συνεργασίας με τον Αντρέα Τρινκιέρι, αλλά θεωρώ δύσκολα θα συνεχίσει. Ανοίγω λοιπόν το τοπικ για να εκφραστούν οι γνώμες για τον επομενο προπονητή της εθνικής. Το πολ δεν είναι πολλαπλής επιλογής και υπάρχει και η επιλογή "άλλος".
dimitriis
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 16 2013, 20:38 ) *
Μπορεί να μην υπάρχουν ακόμα οι επίσημες ανακοινώσεις για τη λύση της συνεργασίας με τον Αντρέα Τρινκιέρι, αλλά θεωρώ δύσκολα θα συνεχίσει. Ανοίγω λοιπόν το τοπικ για να εκφραστούν οι γνώμες για τον επομενο προπονητή της εθνικής. Το πολ δεν είναι πολλαπλής επιλογής και υπάρχει και η επιλογή "άλλος".


φωτης κατσικαρης και Ελληνας και ευρωπαιος
tuareg
τωρα σοβαρα εχουν θεση στο πολ ο μισσας,ο βαγγελας ,ο σουλης,ο ιωαννιδης,ο πινι κι ο σκαριολο?
D-Wade
QUOTE(dimitriis @ Sep 16 2013, 20:45 ) *
φωτης κατσικαρης και Ελληνας και ευρωπαιος

Γίνεται να είναι Έλληνας και Ασιάτης? tongue.gif tongue.gif
Pierce
Επειδή μιλάει για καταλληλότερο, εγώ σταθερά στηρίζω τον Φώτη. Αλλά κάνοντας quote τον εαυτό μου από το topic του ομίλου.

QUOTE (Pierce @ Sep 15 2013, 12:24 ) *
- Είδα να αναφέρετε το όνομα του Κατσικάρη. Να σας υπενθυμίσω ότι τα βρόντιξε 3 μέρες πριν ξεκινήσει η προετοιμασία, όταν του άλλαξαν τον GM και δεν εμφανίστηκαν οι Κριάπα-Κιριλένκο όπως του είχαν τάξει. Και αυτός ο άνθρωπος που έσκισε το 4ετες με την -πάρα πολύ πλούσια ομοσπονδία της- Ρωσίας, θα έρθει να δουλέψει με τον μεγαλειότητά Του ;



Δυστυχώς αφού απέτυχε το εγχείρημα με τον Ιταλό , είμαι αρκετά απαισιόδοξος για το τι φρούτο θα δούμε του χρόνου στον πάγκο. Λογικά θα είναι εγχώριας παραγωγής πάντως.
colonel gomelsky
QUOTE(tuareg @ Sep 16 2013, 20:50 ) *
τωρα σοβαρα εχουν θεση στο πολ ο μισσας,ο βαγγελας ,ο σουλης,ο ιωαννιδης,ο πινι κι ο σκαριολο?


Κοίτα, δεν ξέρω αν έχουν θέσει στο πολ, στον πάγκο της εθνικής πάντως σίγουρα θα είχαν αν κρίνουμε από το βιογραφικό του Τρινκιέρι πριν αναλάβει την εθνική.

Επίσης έχω βάλει και περιπτώσεις που είναι δύσκολες (για διαφορετικούς λογους η καθεμία) αλλά δεν θεωρω ότι είναι ακατόρθωτες. Εκτός πραγματικότητας θα ήταν Ζοτς-Ντουντα γι αυτό και δεν τους συμπεριέλαβα.

Απο κει και πέρα υπάρχουν + και - στον καθένα νομίζω.
thanath
O Κατσικάρης και μένα στο μυαλό μου φαντάζει σαν ιδανικότερη λύση, αλλά το θέμα είναι αυτό που έθιξε κ ο Pierce... Υπήρχε ποτέ περίπτωση να ανεχθεί οποιουδήποτε είδους υποδείξεις?? Ή θα ανεχόταν το επιτελείο του να αποτελείται από άπειρους βοηθούς όπως οι φετινοί???

ΥΓ Θα μ άρεσε τρελά κ ο Μπλατ εμένα αλλά θεωρώ από δύσκολο έως απίθανο να κινηθεί η ομοσπονδία για τέτοιας κλάσης προπονητή...
colonel gomelsky
Από τους Έλληνες θα πρόκρινα Κατσικάρη σαν πρώτη επιλογή και μετά Γιαννάκη. Από τους ξένους θα έβλεπα με καλό μάτι Μπάουερμαν, Ζντοβτς, Μαχμούτι. Σαν πρώτες επιλογές συνολικά είμαι ανάμεσα σε Ιβάνοβιτς (χαλαρά με το κράξιμο, δεν είμαι σε θέση να ανταπαντήσω) και Τάνιεβιτς. Ο πρώτος είναι ικανότατος, το μυρίζει το τόπι και κέρβερος (το σημαντικότερο) και ο δεύτερος είναι δάσκαλος του αθλήματος, σοβαρός αλλά κάτι έπαιζε με την υγεία του και δεν ξέρω αν θα συνεχίσει.

Κατά σειρά προτίμησης:
1) Ιβάνοβιτς
2) Τάνιεβιτς
3) Κατσικάρης
4) Μαχμούτι
5) Μπάουερμαν
6) Ζντοβτς
7) Γιαννάκης
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 16 2013, 20:54 ) *
Κοίτα, δεν ξέρω αν έχουν θέσει στο πολ, στον πάγκο της εθνικής πάντως σίγουρα θα είχαν αν κρίνουμε από το βιογραφικό του Τρινκιέρι πριν αναλάβει την εθνική.

Επίσης έχω βάλει και περιπτώσεις που είναι δύσκολες (για διαφορετικούς λογους η καθεμία) αλλά δεν θεωρω ότι είναι ακατόρθωτες. Εκτός πραγματικότητας θα ήταν Ζοτς-Ντουντα γι αυτό και δεν τους συμπεριέλαβα.

Απο κει και πέρα υπάρχουν + και - στον καθένα νομίζω.


ο ιωαννιδης ειναι συνταξιουχος και τον εχει ξεπερασει το μπασκετ,οπως και το σουλη,ο βαγγελας ειναι μυρωδιας ολκης οπως και ο σκαριολο για το δε πινι νταξει.....
Ελληνας Κατσικαρης η Γιαννακης,ξενος Μπλατ
benchwarmer
1) Άσχετο/σχετικό, ο Τρινκιέρι πόσα πήρε ξέρει κανείς?

2) Καταλληλότεροι Γιαννάκης-Κατσικάρης, με αυτή τη σειρά (ή και την ανάποδη, δεν έχει τόση σημασία). Και δεν έχει γιατί α) αποκλείεται να τους γίνει πρόταση, β) και να γίνει αποκλείεται να δεχτούν.

3) Έπειτα το χάος.
colonel gomelsky
QUOTE(benchwarmer @ Sep 16 2013, 21:06 ) *
1) Άσχετο/σχετικό, ο Τρινκιέρι πόσα πήρε ξέρει κανείς?


70 χιλιάρικα άκουσα στον σέντρα.

bench τι εννοεις "έπειτα το χάος"; Οι άλλοι δεν θα δεχτούν αν τους γίνει πρόταση ή δεν σου κάνουν από άποψη ικανότητας;
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 16 2013, 21:07 ) *
bench τι εννοεις "έπειτα το χάος"; Οι άλλοι δεν θα δεχτούν αν τους γίνει πρόταση ή δεν σου κάνουν από άποψη ικανότητας;


Ναι με συγχωρείς, εννοούσα τους Έλληνες. Κανένας άλλος δεν έχει το ειδικό βάρος πιστεύω. Για τους ξένους γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο κάποιος ξένος να πιάσει το "κλίμα" μιας εθνικής ομάδας (όπου μιλάμε για 1 μήνα δουλειάς και όχι για 10). Επίσης, εάν μιλάμε για τους πραγματικά ΤΟΠ ξένους προπονητές (που μπορούν να κάνουν δουλειά έστω και με τα προβλήματα γλώσσας-νοοτροπίας κλπ), δεν θα δεχόταν κανένας, κυρίως για λόγους οικονομικούς, αλλά και για τους προφανείς λόγους "καπελώματος".


*EDIT: Αν μου έβαζες το πιστόλι στο κρόταφο να διαλέξω κάποιον άλλον Έλληνα, τότε Βαγγέλης Αγγέλου, αλλά τρομάζω και μόνο που το λέω.
D-Wade
QUOTE(thanath @ Sep 16 2013, 20:58 ) *
O Κατσικάρης και μένα στο μυαλό μου φαντάζει σαν ιδανικότερη λύση, αλλά το θέμα είναι αυτό που έθιξε κ ο Pierce... Υπήρχε ποτέ περίπτωση να ανεχθεί οποιουδήποτε είδους υποδείξεις?? Ή θα ανεχόταν το επιτελείο του να αποτελείται από άπειρους βοηθούς όπως οι φετινοί???

ΥΓ Θα μ άρεσε τρελά κ ο Μπλατ εμένα αλλά θεωρώ από δύσκολο έως απίθανο να κινηθεί η ομοσπονδία για τέτοιας κλάσης προπονητή...

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ποιος είναι ο Κατσικάρης και θα πει όχι σε οποιαδήποτε υπόδειξη από την ομοσπονδία?Καλός προπονητής δεν λεω αλλά μόνο ένας προπονητής επιπέδου Ομπράντοβιτς-Ιβκοβιτς έχει το ειδικό βάρος να δουλεύει χωρίς να επιτρέπει να του γίνεται κάποια παρέμβαση.Και γι'αυτούς δεν είμαι και 100% σίγουρος
thalys
Ξένους αποκλείω για τρεις λόγους:
1) Οι καλοί είναι ακριβοί και δεν θα δεχτούν λογικά.
2) Οι φτηνοί δεν είναι καλύτεροι από τους Έλληνες και δεν θέλω άλλα στοιχήματα τύπου Τρινκέρι.
3) Αν είναι να την βγάλουμε στη φτήνια, προτιμώ κάποιον που θα πάει να παίξει ελληνικό μπάσκετ.

Κατσικάρης αποκλείεται για λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ο Ιωαννίδης είναι συνταξιούχος κι ελπίζω να παραμείνει.
Τον Γιαννάκη δεν τον θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο προπονητικά, αλλά η Εθνική του πάει. Αν τα έβρισκε με τον Βασιλακόπουλο, δεν θα χαλιόμουν.
Ο Μίσσας είναι για την U20 και πολύ λέω. Όχι.
Ο Αλεξανδρής έχει ξεχάσει πότε έκανε επιτυχημένη χρονιά.
Ο Σφαιρόπουλος είναι άπειρος κι ήταν βοηθός του Καζλάουσκας. Κάποιο μερίδιο ευθύνης του αναλογεί.
Πεδουλάκης-Μπαρτζώκας λόγω αιωνίων αποκλείονται.
Ο Ιτούδης αποκλείεται λόγω Σπανούλη και ανυπαρξίας ως πρώτος. Αν σταματήσει ο Σπαν και κάνει καλή δουλειά στην Μπάνβιτ το συζητάμε.
Εννοείται όχι στον Ζούρο.
Ο Μαρκόπουλος είναι έμπειρος και τον εκτιμώ. Ρώτησε ο Tuareg ποιος θα ποστάρει και ποιος θα είναι ο τσούκου τσούκου PG που θέλει. Ο Βουγιούκας και ο Μάντζαρης απαντώ. Τουλάχιστον για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρέπει να αρκούν.
Ο Αγγέλου είναι η τρίτη μου επιλογή. Πιο έμπειρος από όλους τους πρώην βοηθούς και φαίνεται αξιόλογος.

Αν τα έβρισκαν ο Γιαννάκης με την ΕΟΚ θα ήταν η πρώτη μου επιλογή(υπό την προϋπόθεση ότι θα τον πλαισιώσουν με βοηθούς της προκοπής).

Επειδή δεν το βλέπω όμως, προτιμώ Μαρκόπουλο με πρώτη εναλλακτική τον Αγγέλου και δεύτερη τον Σφαιρόπουλο.

Όλοι έχουν τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα τους βέβαια.
nikolas12
Μου αρέσουν σαν προπονητές για την Εθνική Κατσικάρης και Γιαννάκης. Τους ξένους τους αποκλείω για τους λόγους που ανέφερε ο thalys παραπάνω. Ο Γιαννάκης πιστεύω μπορεί να δώσει στην Εθνική αυτό που της λείπει και έχει καλή συνεργασία με τους παίκτες γενικά.
thanath
QUOTE (D-Wade @ Sep 16 2013, 21:13 ) *
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ποιος είναι ο Κατσικάρης και θα πει όχι σε οποιαδήποτε υπόδειξη από την ομοσπονδία?Καλός προπονητής δεν λεω αλλά μόνο ένας προπονητής επιπέδου Ομπράντοβιτς-Ιβκοβιτς έχει το ειδικό βάρος να δουλεύει χωρίς να επιτρέπει να του γίνεται κάποια παρέμβαση.Και γι'αυτούς δεν είμαι και 100% σίγουρος


Κανένας προπονητής αν θέλει να κάνα καλά την δουλειά του δεν πρέπει να δέχεται υποδείξεις από καμία ομοσπονδιά... Και μιλάω καθαρά για το αγωνιστικό κομμάτι... Είδαμε φέτος τί έγινε με τον Φώτση που τον φόρεσαν 100% του Τρινκέρι... Εκτέθηκε κ ο παίχτης και ο προπονητής... Και επειδή τον θεωρώ σοβαρό προπονητή τον Κατσικάρη δε νομίζω ότι θα ανεχθεί κάτι ανάλογο... Όπως και δεν ανέχθηκε την όλη φάση στην Ρωσία...
colonel gomelsky
Ωραίος και αναλυτικός ο Θαλής. Ζούρο δεν έβαλα γιατί ήδη απέτυχε μια φορά και Ιτούδη λόγω της απειρίας σαν πρώτος. Ο Αγγέλου αποκλείεται από κάθε συζήτηση με βέτο του ΠΑΟ. Πιο θετικά θα έβλεπαν τον Μπαρτζώκα παρά τον Αγγέλου. Δεν βλέπω λοιπόν την παραμικρή πιθανότητα να γίνει πρόταση γι αυτό και δεν τον συμπεριέλαβα.
tuareg
thalys με το σουλη στην εθνικη θα αναπολεις το ζουρο και το τρινκερι
ssoulliss
Παναγιώτης Γιαννάκης. Γιατί είναι τοτέμ. Γιατί είναι ο μόνος που θα πάει στην Αμερική σοβαρά και όχι για τουρισμό και θα πείσει τους Καλάθη και Κουφό ότι η εθνική τους θέλει.

Βασική προυπόθεσει να αλλάξει η ηγεσία της Ομοσπονδίας και τα μυαλά που την κουβαλάνε.
HLR CENATION
Εγω θα ελεγα Μαρκοπουλο.
ΣΤο Μαρουσι καταπληκτικη δουλεια,ενω και στον ΠΑΟΚ καλα τα πηγε.Δεν βλεπω το λογο που πρεπει να προτιμηθει ο Κατσικαρης.
Ο Αγγελου ειναι επισης καλη περιπτωση αλλα θα φαει κραξιμο...Η χειροτερη επιλογη ειναι ο Γιαννακης.

Παντως ο προποντης πρεπει να ειναι ελληνας.Υπαρχουν αξιολογοι ελληνες προπονητες,δεν βλεπω τον λογο να ψαξουμε για ξενο.
thalys
QUOTE (tuareg @ Sep 16 2013, 21:27 ) *
thalys με το σουλη στην εθνικη θα αναπολεις το ζουρο και το τρινκερι


Αν η μόνη αντίρρηση είναι ότι τον έχει ξεπεράσει το μπάσκετ, έχω να πω ότι τα ίδια λέγονταν για τον Πεδουλάκη τον χειμώνα και το προηγούμενο καλοκαίρι. Τα αποτελέσματα των προπονητών είναι και συνάρτηση των παιχτών που έχουν. Ο Σούλης με το πρότζεκτ του Λάζαρου στον ΠΑΟΚ τι να κάνει; Την τελευταία φορά που είχε αξιόλογο ρόστερ(2008) βγήκε προπονητής της χρονιάς με το Μαρούσι.

Τώρα μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν έχω συχνά την ευκαιρία να παρακολουθήσω Α1 τα τελευταία χρόνια και μπορεί ο Σούλης να το έχει χάσει.

Λάβε υπόψη όμως ότι συζητάω για εφικτές λύσεις, όχι για ιδανικές.
manj13
Προτεινα χθες σαν πρωτη επιλογη τον Κατσικαρη αλλα αν ξηγηθηκε ΕΤΣΙ στους Ρωσους σιγα μη κατσει να του ''κατσικωθει'' tongue.gif ο Βασιλακο.....Επιπλεον ετσι οπως εχει γινει η Εθνικη δηλ. ''the opinion is like the asshole...everybody has one!'' περισσοτερο γκασταρμπαιτερ χρειαζεται παρα προπονητης...Ειπα Ιωαννιδης, που πολλοι τον χαρακτηριζουν συνταξιουχο, αλλα εχω την εντυπωση οτι τα βασικα του μπασκετ παραμενουν αναλλοιωτα στο χρονο...Εξαλλου και τον evilmonkey.gif Πολιτη να φωναξεις-θου Κυριε μην βρισω τετοια ωρα- καλυτερος θα ειναι απο Τρινκιερηδες...
ViC
μακάρι να μπορούσε να έρθει ο Μπλατ (αυτόν ψήφισα) γιατί στις δύο τελευταίες διοργανώσεις προδωθήκαμε καθαρά από την αμυντική μας ασυνέπεια. Και με τον Ντέιβιντ δεν έχει τέτοια αστεία... Το θέμα είναι, όμως, ότι με πρόεδρο Βασιλακόπουλο καμία από αυτές (ή έστω ελάχιστες) τις επιλογές δε μοιάζει εφικτή. Θα καθίσει τώρα δηλαδή ο Κατσικάρης (η δεύτερη επιλογή μου) που έχει φάει με το κουτάλι την Ευρώπη και την ACB να του κοτσάρουν βοηθούς το φον Δημητράκη και τοΓιώργοτοΛιμνιάτη....; Θα καθίσει ποτέ να ξεκατινιάζεται για το αν θα έρθει ο Καλάθης, πότε θα έρθει, πότε θα φύγει "τραυματίας" ο Σοφοκλής, πότε ο Παππάς θα σηκωθεί να φύγει από την προετοιμασία; Ε ποτέ!
Zoys
Ο Κατσικάρης θα έπρεπε να είναι ο εκλεκτός, αλλά το θεωρώ απίθανο ο Βασιλακό να προτιμήσει προπονητή με έντονη προσωπικότητα που μπορεί και να διαφωνήσει με τις εντολές του (για τέτοιον τον κόβω τον Φώτη) και να του τα χώσει και δημόσια για αυτό και κρίνω απίθανη την καλύτερη δυνατή περίπτωση για τον πάγκο της Εθνικής. Έτσι λοιπόν βλέπω τρία επικρατέστερα σενάρια:

1) Επιστροφή Γιαννάκη και ανασυγκρότηση της Εθνικής με την ίδια λογική της τετραετίας 2004-08. Σκυλίσια άμυνα, τσαμπουκάς, ομαδικότητα, κλίμα σύμπνοιας και αυταπάρνησης στα αποδυτήρια. Ο πρώην κόουτς της Κίνας ξέρει καλύτερα από τον καθένα πώς να κάνει τους παίκτες όσα κι αν είναι τα μηδενικά του συμβολαίου τους και όσο ψηλά κι αν έχουν το "εγώ" τους να τα δίνουν όλα για την ομάδα, αυτό του το αναγνωρίζουμε. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω την προπονητική του ανυπαρξία τα τελευταία χρόνια με αποκορύφωμα τους τελευταίους μήνες και τις αποτυχίες με Λιμόζ σε συλλογικό επίπεδο και Κίνα σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

2) Η πρόσληψη του υπηρεσιακού Μίσσα. Το απεύχομαι, παρ' ότι του δίνω καλές πιθανότητες στη φάση που μπαίνει η ομάδα. Μια χαρά θα δέσει με τη μιζέρια που θα ακολουθήσει όταν δεν θα λάβουμε wild card. Και έτσι όπως τα καταφέραμε συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει καν να μπούμε στη διαδικασία. Αλλά αυτό απαιτεί και λεφτά οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς...

3) Η ευκαιρία στον Σούλη Μαρκόπουλο. Το καλοβλέπω αυτό το ενδεχόμενο, αλλά δεν του δίνω παραπάνω από 10%... Δεν έδειξαν ποτέ να προσανατολίζονται προς αυτήν την κατεύθυνση όλα αυτά τα χρόνια και δύσκολα θα το κάνουν τώρα στην Ομοσπονδία.

Εγώ ψήφισα Μπλατ. Στον κόσμο μου, το ξέρω. tongue.gif Αλλά παρ' ότι ξένος και γνωρίζει καλά το μπάσκετ στη χώρα μας και γάτα είναι προπονητικά και έχει δείξει εξαιρετικά δείγματα στον πάγκο της Ρωσίας στις διεθνείς διοργανώσεις. Το μόνο κακό με δαύτον είναι ότι μπορεί να μας ξανακουβαλήσει τον Σχορτσιανίτη. Δεν πειράζει, ίσως έτσι να αποδόσει. biggrin.gif

Επιπρόσθετα, να μην ξεχνάμε ότι χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω από έναν προπονητή ανεξάρτητα από το πόσο δυνατό όνομα θα είναι. Πρέπει να αποκτηθούν και σοβαροί βοηθοί με εμπειρία και αναγνωρισμένη κλάση που να ειναι κυρίως ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ προπονητές. Υπάρχουν μπόλικοι, ακόμα και από την Α2. Αλλά μάλλον ο Πατερούλης βλέπει κάτι που εμείς δεν βλέπουμε στις προπονητικές ικανότητες του Παπανικολάου που κοουτσάρει εδώ και... 1 ΧΡΟΝΟ!!
fkayios
Εγω θελω καποιον να κανει την ομαδα να πηγαινει στο γηπεδο και να μασαει σιδερα , να μην κατεβαινει για τουρισμο , να μην λεει ουτε ενας παιχτης οχι σε προσκληση της Εθνικης. Μονο ο Γιαννακης μπορει να το κανει αυτο καλως η κακος, και ας ειναι τεχνικα απο τους χειροτερους, εχει αλλο ειδικο βαρος ομως στην Εθνικη. Ας παρει και 2 καλους βοηθος μαζι (καλους οχι θεατες οπως φετος) του και θα ειμαστε πολυ καλυτερα απο τωρα πιστευω.
mephisto22
Δημητρης Ιτουδης

Ειναι γνωστης του αθληματος

Ειναι απο τους καλυτερους ευρωπαιους προπονητες στο διαβασμα του αντιπαλου-ο Ζοτς ελεγε για αυτον οτι ηξερε την Μπαρτσελονα καλυτερα κι απο τον προπονητη της.

Εχει θητευσει πλαι στον καλυτερο,με κυριοτερες αρμοδιοτητες το σκαουτινγκ του αντιπαλου και την προετοιμασια της αμυνας-και τα δυο στοιχεια μας εχουν λειψει τα τελευταια χρονια.

Μπορει να μην εχει εμπειρια ως πρωτος,αλλα στην εθνικη δεν θα βρεθει σε αγνωστο περιβαλλον.Οικειες καταστασεις θα αντιμετωπισει,τους παιχτες με τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες τους τους γνωριζει ,ξερει ποιο ειναι το ειδος παιχνιδιου που μας ταιριαζει καλυτερα,ξερει τι απαιτησεις υπαρχουν,μπορει να συνεισφερει στον παραγοντα χημεια(και αυτο μας ελλειψε φετος).

Ειναι γνωστης της σερβικης σχολης(δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο)

Ειναι νεος και φιλοδοξος,παρακολουθει τις εξελιξεις στην τακτικη,στην προπονηση-προετοιμασια της ομαδας,δινει το παρον στα σεμιναρια και στις συναντησεις προπονητων,αρκετες φορες οντας ο ιδιος εισηγητης,του αρεσουν οι νεες ιδεες.

Ειναι Ελληνας και δεν εχει τρελες οικονομικες απαιτησεις

tuareg
οταν παγωσει η κολαση.Οσες διαφωνιες εχει το πρασινο στρατοπεδο για Αγγελου,αλλες τοσες συν το θεμα με Σπανουλη θα χει το κοκκινο με Ιτουδη
mephisto22
QUOTE (tuareg @ Sep 16 2013, 22:22 ) *
οταν παγωσει η κολαση.Οσες διαφωνιες εχει το πρασινο στρατοπεδο για Αγγελου,αλλες τοσες συν το θεμα με Σπανουλη θα χει το κοκκινο με Ιτουδη


Με τον Ιτουδη πιο πολυ το κοβω να χει θεμα ο ΠΑΟ παρα απο ΟΣΦΠ,αν αναλογιστουμε τον τροπο που εφυγε ,και τα οσα ακουστηκαν απο την πλευρα της διοικησης.Παντως καλυτερα ειναι αυτα να μεινουν εκτος ΕΟ,αλλιως προκοπη δεν θα δουμε.Με τον Σπανουλη πιστευω θα τα βρει,και οι δυο λογικοι ανθρωποι ειναι, και σοβαροι επαγγελματιες επισης.Αλλωστε ,θα εχουν ξεθυμανει πια οι προσωπικες εχθρες,αυτα τα πραγματα δεν κρατανε για παντα.
bbplayer
QUOTE (tuareg @ Sep 16 2013, 22:22 ) *
οταν παγωσει η κολαση.Οσες διαφωνιες εχει το πρασινο στρατοπεδο για Αγγελου,αλλες τοσες συν το θεμα με Σπανουλη θα χει το κοκκινο με Ιτουδη


ο χριστός κι η παναγία ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif παίζει το όνομα του συγκεκριμένου για να αναλάβει την ΕΟ ??????!!!!!?????ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
tuareg
QUOTE (bbplayer @ Sep 16 2013, 22:34 ) *
ο χριστός κι η παναγία ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif παίζει το όνομα του συγκεκριμένου για να αναλάβει την ΕΟ ??????!!!!!?????ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif



ε μεσα σ'ολους ακουστηκε κι αυτος....καθαρα μπασκετικα καλος,για ολα τ'αλλα δε ξερω
colonel gomelsky
QUOTE(tuareg @ Sep 16 2013, 22:40 ) *
ε μεσα σ'ολους ακουστηκε κι αυτος....καθαρα μπασκετικα καλος,για ολα τ'αλλα δε ξερω


Όλα τα άλλα επισκιάζουν την όποια μπασκετική του αξία. Βασικά μεγαλύτερο προβλημα θεωρω ότι είναι ο χαρακτήρας του παρά το βέτο του ΠΑΟ. Αν θέλουμε τραμπούκο, ας πάρουμε τουλάχιστον γνήσιο τραμπούκο και με προπονητικές περγαμηνές, τον Ιβάνοβιτς που πρότεινα-ψήφισα.
thalys
QUOTE (Zoys @ Sep 16 2013, 22:09 ) *
3) Η ευκαιρία στον Σούλη Μαρκόπουλο. Το καλοβλέπω αυτό το ενδεχόμενο, αλλά δεν του δίνω παραπάνω από 10%... Δεν έδειξαν ποτέ να προσανατολίζονται προς αυτήν την κατεύθυνση όλα αυτά τα χρόνια και δύσκολα θα το κάνουν τώρα στην Ομοσπονδία.


Σε συνέντευξη του, πρόσφατη κιόλας νομίζω, ο Σούλης δήλωσε ότι έγιναν συζητήσεις το 2003, αλλά προτιμήθηκε ο Γιαννάκης. Στην ίδια συνέντευξη είπε ότι εξακολουθεί να τον ενδιαφέρει η θέση.


QUOTE (Zoys @ Sep 16 2013, 22:09 ) *
Επιπρόσθετα, να μην ξεχνάμε ότι χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω από έναν προπονητή ανεξάρτητα από το πόσο δυνατό όνομα θα είναι. Πρέπει να αποκτηθούν και σοβαροί βοηθοί με εμπειρία και αναγνωρισμένη κλάση που να ειναι κυρίως ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ προπονητές. Υπάρχουν μπόλικοι, ακόμα και από την Α2. Αλλά μάλλον ο Πατερούλης βλέπει κάτι που εμείς δεν βλέπουμε στις προπονητικές ικανότητες του Παπανικολάου που κοουτσάρει εδώ και... 1 ΧΡΟΝΟ!!


Πολύ σημαντικό αυτό. Ο Γιαννάκης στην Εθνική είχε βοηθό τον Κακιούση, προπονητή του πολύ καλού τότε Ηρακλή, και τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, τότε σκάουτερ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού. Φέτος η ομάδα έδειχνε σα να έμπαινε στο γήπεδο χωρίς να ξέρει τι να περιμένει από τους αντιπάλους της.

Για εξηγήστε μου τι πρόβλημα έχει ο Παναθηναϊκός με τον Αγγέλου. Θυμάμαι ότι κάτι φασαρίες είχαν γίνει όταν ήταν βοηθός του Ίβκοβιτς σε ντέρμπυ αιωνίων, αλλά αυτά θα έπρεπε να είναι περασμένα ξεχασμένα. Εκτός κι αν έβρισε τη μάνα του ΔΠΓ δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει πρόβλημα μόνο λόγω μιας μανούρας.
Zoys
Ούτε Ιτούδης ούτε και Αγγέλου μπορούν να θέσουν ακόμα σοβαρή υποψηφιότητα. Σε 2-3 χρόνια το συζητάμε, όταν και αν αποδείξουν ότι μπορούν να ανταποκριθούν ως head couch. Η φετινή χρονιά θα κρίνει πολλά σε αυτό το κομμάτι και για τους δυό τους. Η συμπεριφορά και ο χαρακτήρας του Αγγέλου είναι πράγματι διαχρονικό θέμα και υφίσταται από την εποχή που ήταν ακόμη παίκτης, αλλά καθαρά μπασκετικά έχει δείξει πολύ θετικά δείγματα στην περυσινή του παρουσία στον Άρη και φέτος ποντάρουν πολλά σε αυτόν για να συνεχίσουν την προσπάθεια.
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 16 2013, 22:43 ) *
Όλα τα άλλα επισκιάζουν την όποια μπασκετική του αξία. Βασικά μεγαλύτερο προβλημα θεωρω ότι είναι ο χαρακτήρας του παρά το βέτο του ΠΑΟ. Αν θέλουμε τραμπούκο, ας πάρουμε τουλάχιστον γνήσιο τραμπούκο και με προπονητικές περγαμηνές, τον Ιβάνοβιτς που πρότεινα-ψήφισα.


να σου πω κατι,καμμια φορα την εικονα καποιου τη διαμορφωνουν οι καταστασεις.
Στον Αρη κανεις δεν τον ηθελε αλλα εκανε δουλεια (και συνεχιζει να κανει οπως φαινεται).
Θεμα τραμπουκισμου και κωλοχαρακτηρα (ενω ξερω οτι ειναι) δε τεθηκε ποτε ,ολοι οι παικτες καθονται σουζα και αρκετοι εχουν να πουν τα καλυτερα λογια.
Βεβαια μας εχει τρελανει με κατι περιεργες σοφιστειες στις δηλωσεις του που μονο αυτος τα λεει και τα καταλαβαινει
Πχ
Ο Βαγγέλης Αγγέλου τόνισε: «Νομίζω ότι είναι έκδηλη η ικανοποίησή μας που είμαστε στη Φλώρινα. Είναι χαρακτηριστικά της πόλης η φιλοξενία η δοτικότητα. Εδώ στη Φλώρινα υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία εάν τα διαιρέσεις, πολλαπλασιάζονται.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

η
Το πιο σημαντικό κέρδος είναι ότι ο συλλέκτης λαθών είναι γεμάτος.
Καταλήγοντας ανέφερε για το τουρνουά του Μπάμπεργκ: «Θα πάμε να δούμε σε άλλες ταχύτητες και άλλη ποιότητα εμπειρίας τα λάθη που θα κάνουμε. Θα γυρίσουμε πιστεύω όχι με τα ίδια λάθη ή με ποιοτικότερα λάθη. Και θα συνεχίσουμε… Πάντα ο συλλέκτης λαθών είναι πολύ σημαντικός». - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rss-ari...h.Ze9jvp0O.dpuf

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zoys
QUOTE(thalys @ Sep 16 2013, 22:47 ) *
Σε συνέντευξη του, πρόσφατη κιόλας νομίζω, ο Σούλης δήλωσε ότι έγιναν συζητήσεις το 2003, αλλά προτιμήθηκε ο Γιαννάκης. Στην ίδια συνέντευξη είπε ότι εξακολουθεί να τον ενδιαφέρει η θέση.

Δεν το γνώριζα. Μακάρι να του κάνουν πρόταση.
tuareg
ρε θα αναπολειτε το τρινκερι και το ζουρο λεμε με το σουλη......μη ψαρωνετε
thalys
QUOTE (Zoys @ Sep 16 2013, 22:50 ) *
Δεν το γνώριζα. Μακάρι να του κάνουν πρόταση.


http://www2.libero.fm/item.asp?t=61&id=11594

QUOTE
Ο Μαρκόπουλος αναφέρθηκε στο κομμάτι της εθνικής ομάδας και αν του έχει γίνει πρόταση.«Στο μυαλό κάθε Έλληνα τεχνικού είναι να γίνει κάποια στιγμή προπονητής της εθνικής ομάδας. Φυσικά και θα ήθελα να δουλέψω» τόνισε αρχικά, ενώ κατόπιν επιμονής ενός σπουδαστή είπε και κάτι, το οποίο ήταν μάλλον είδηση για τους περισσότερους. «Μου έγινε πρόταση το 2003, όταν υπήρχε ασυμβίβαστο για το Γιάννη Ιωαννίδη, αλλά τελικά ανέλαβε ο Παναγιώτης Γιαννάκης».


Φέτος το Μάρτη τα είπε αυτά.

Ρε συ Tuareg, εξήγησε τι σε χαλάει στον Σούλη. Να καταλάβουμε κι εμείς που έχουμε χάσει τη συνεχή επαφή με την Α1.

Ο Ζούρος πέτυχε μόνο στον Πανελλήνιο, όπου όμως το ρόστερ του δεν ήταν για λιγότερα απ'όσα έκανε. Ο Τρινκέρι δεν ταίριαξε και μαλλον έκανε παραπάνω πολιτική απ'όσο κοουτσάρισε. Ο Σούλης γιατί σε χαλάει τόσο πολύ;

ΥΓ. Για τρολάρισμα σε αιωνίους θα ήθελα προπονητικό δίδυμο Αγγέλου-Ιτούδη. Για τον χαβαλέ βέβαια, όχι στα σοβαρά.
bbplayer
Toν Ιτούδη τον θέλω κι εγώ για τους λόγους που έγραψε ο φίλος mephisto22 και χ***κα για τις όποιες αντιδράσεις του ΔΓ, εάν και εφόσον αυτές υπάρξουν.
Είχε αυξημένες αρμοδιότητες ειδικά στο σχεδιασμό τον αμυντικό του Παναθηναϊκού και στην τελική δεν καταλαβαίνω οι Ζουροτρινκέρηδες που πήραν την ευκαρία τι παραπάνω είχαν.


Ο Γιαννάκης προτίμησε να παντελονιάσει τα εκατομμύρια των Αγγελόπουλων από το να συνεχίσει να είναι αυτό που ήταν. Περίπου συνώνυμο του μύθου.
Από τότε έπεσε στην ανυποληψία και στην αφάνεια αλλά όποτε -και αν- σταματήσει το σαφάρι της αρπαχτής (καλά μιλάμε πρέπει να έχει βγάλει τρελά πακέτα) νομίζω ότι έχει θέση στην ΕΟ.
Μπορεί προπονητικά να είναι μέτριος αλλά έχει κάτι που δύσκολα το βρίσκεις σε άλλους. Εμπνέει και οι παίχτες παίζουν και για πάρτη του.
Επίσης λόγω προσωπικότητας τα αποδυτήρια θα είναι εκκλησία (βέβαια στον τομέα αυτό απέτυχε στον Ολυμπιακό ή μάλλον και σε αυτόν αλλά άλλο η ΕΟ και άλλο τα σωματεία)

Εχει γραφτεί αλλού ότι ο Ομπράντοβιτς απέτυχε στις δυο τελευταίες του θητείες στη Σερβία. Αλήθεια είναι αλλά είναι η μισή αλήθεια.
Είχαν και άλλα προβλήματα εκεί. Επίσης ντε και καλά αυτό δε θα πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο . Άλλος Ντούντα στην ΤΣΣΚΑ άλλος στον Ολυμπιακό άλλος Βουγιόσεβιτς στην Παρτιζάν και άλλος στην ΤΣΣΚΑ. Καταλαβαινόμαστε νομίζω. Θες την κορυφή ? παίρνεις τον κορυφαίο. Απλά πράγματα. Επίσης τύπος που εμπνέει. Ο άλλος από τη Μάλαγα ήθελε να βάλει από την τσέπη του για να πάει Φενέρ. Τι να λέμε τώρα...
Εάν θυμώσει ο Βασιλάκης, ξυδάκι. Έτσι κι αλλιώς σε 2-3 χρονάκια θα πάει σπίτι του.


Προσωπικά αυτούς θα ήθελα για την επόμενη μέρα
gspara
Βαζω στην ακρη ηχηρα ονοματα με δυνατες ακρες και στο παρασκηνιο και ψηφιζω μονο βασει ικανοτητων....ΤΑΚΗ ΖΗΒΑ!!!!
klow13
φιλε tuareg τι σε χαλαει σε μαρκοπουλο?αμα τον ειχε ξεπερασει η εποχη του δεν θα τα καταφερνε τοσο καλα με τις ομαδες που κοουτσαρε προσφατα.αναχρονιστικος ειναι ο παπαδοπουλος με τα ποσταρισματα απο το τριποντο,πως αλλιως να τον αξιοποιησει ο σουλης?παντα overachiever με τα ροστερ που ειχε σε παοκ και μαρουσι και ειδικα με μαρουσι που το εβλεπα πολυ στρωμενη ομαδα.ειμαι σιγουρος οτι οι μισοι θα τον προκριναν με τα χιλια εναντι του πεδουλακη το περασμενο καλοκαιρι..εγω θα ηθελα να δοθει σε αυτον η ευκαιρια με ενα πιο ανταγωνιστικο ροστερ οπως σε πεδουλακη η μπαρτζωκα και να βλεπαμε τι θα καταφερνε..πλην κατσικαρη και με τις ιδιαιτεροτητες των επιλογων αγγελου-ιτουδη εγω προτιμω μαρκοπουλο απο τους ελληνες.απο τους ξενους μπλατ
Marciulionis
1. Μαρκόπουλος: Πιστεύω ότι ο καταλληλότερος είναι ο Μαρκόπουλος. Εγνωσμένης αξίας προπονητής που έχει να επιδείξει έργο όπου πήγε. Επίσης πολύ σημαντικό ότι η αγωνιστική φιλοσοφία του είναι κοντινή με της εθνικής και είναι ο λόγος που τον προτιμώ από τον 2ο.

2. Σφαιρόπουλος: Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια. Ίσως ο κορυφαίος Έλληνας προπονητής και νομίζω ότι έχει συνεργαστεί ήδη με τη πλειοψηφία των παικτών της εθνικής (και τους εν δυνάμει) με πολύ καλά αποτελέσματα.

3.Μπλατ: Από τους εφικτούς ξένους η καλύτερη δυνατή επιλογή. Νομίζω ταιριάζει γάντι στην εθνική ομάδα. Αλλά προτιμώ έλληνα. Στα συν ότι αν πάρεις το Μπλατ, δε έχει υποδείξεις και νουθεσίες από κανένα Βασιλακόπουλο κλπ.

4. Γιαννάκης: Σταθερή αξία για την εθνική και το ελληνικό μπάσκετ. Μπορεί να εμπνεύσει τους παίκτες. Ο καιρός έδειξε πως όσοι πιστεύαμε πως ενδεχομένως και να μπορούσαμε περισσότερα με άλλον στο πάγκο επί των ημερών του μάλλον κάναμε μεγάλο λάθος. Στα μείον ότι έχει ήδη 2 θητείες στην εθνική και είναι σε καθοδική πορεία.

Η μακράν καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Ίβκοβιτς, άλλα τον θεωρώ ανέφικτο. Δε νομίζω να έχει τη διάθεση και το κουράγιο, ούτε να υπάρχει το κασέ.

Το Κατσικάρη τον θεωρώ τελείως ξένο για την Ελληνική αγωνιστική φιλοσοφία και ακατάλληλο για τον ελληνικό πάγκο.
mephisto22
QUOTE (Marciulionis @ Sep 17 2013, 20:04 ) *
1. Μαρκόπουλος: Πιστεύω ότι ο καταλληλότερος είναι ο Μαρκόπουλος. Εγνωσμένης αξίας προπονητής που έχει να επιδείξει έργο όπου πήγε. Επίσης πολύ σημαντικό ότι η αγωνιστική φιλοσοφία του είναι κοντινή με της εθνικής και είναι ο λόγος που τον προτιμώ από τον 2ο.

2. Σφαιρόπουλος: Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια. Ίσως ο κορυφαίος Έλληνας προπονητής και νομίζω ότι έχει συνεργαστεί ήδη με τη πλειοψηφία των παικτών της εθνικής (και τους εν δυνάμει) με πολύ καλά αποτελέσματα.

3.Μπλατ: Από τους εφικτούς ξένους η καλύτερη δυνατή επιλογή. Νομίζω ταιριάζει γάντι στην εθνική ομάδα. Αλλά προτιμώ έλληνα. Στα συν ότι αν πάρεις το Μπλατ, δε έχει υποδείξεις και νουθεσίες από κανένα Βασιλακόπουλο κλπ.

4. Γιαννάκης: Σταθερή αξία για την εθνική και το ελληνικό μπάσκετ. Μπορεί να εμπνεύσει τους παίκτες. Ο καιρός έδειξε πως όσοι πιστεύαμε πως ενδεχομένως και να μπορούσαμε περισσότερα με άλλον στο πάγκο επί των ημερών του μάλλον κάναμε μεγάλο λάθος. Στα μείον ότι έχει ήδη 2 θητείες στην εθνική και είναι σε καθοδική πορεία.

Η μακράν καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Ίβκοβιτς, άλλα τον θεωρώ ανέφικτο. Δε νομίζω να έχει τη διάθεση και το κουράγιο, ούτε να υπάρχει το κασέ.

Το Κατσικάρη τον θεωρώ τελείως ξένο για την Ελληνική αγωνιστική φιλοσοφία και ακατάλληλο για τον ελληνικό πάγκο.


Ο Μαρκοπουλος ειναι καλη περιπτωση,σοβαρος επαγγελματιας-για τα δεδομενα του ελληνικου πρωταθληματος θα μπορουσαμε να τον χαρακτηρισουμε δασκαλο.Το μειον του ειναι οτι δεν εχει δειξει κατι αξιολογο σε διεθνεις διοργανωσεις(ετσι νομιζω δηλαδη).

Για τον Σφαιροπουλο ειχα καλη αποψη,μεχρι που τον εδεσε κομπο ο Αγγελου.

Ο Μπλατ ειναι ο καλυτερος προπονητης στην Ευρωπη μετα τους Ομπραντοβιτς και Ιβκοβιτς,οποτε λογικα θα ειναι ακριβος για τα οικονομικα δεδομενα της ΕΟΚ.

Ο Γιαννακης παιζει ξεπερασμενο μπασκετ εδω και κατι χρονια,τον εχουν αφησει πισω οι εξελιξεις.Θυμαμαι τον τελικο της ευρωλιγκας με την Μπαρτσελονα το 2010.Οταν εβαλε μαζι τους δυο αμερικανους πλευ(Πεν,Μπεβερλυ)καταφεραν να μαζεψουν την διαφορα με την περιφερειακη πιεση,την καλη αμυνα,και τον τρανζισιον.Ε,ο κοουτς Γιαννακης στραβωσε που η ανατροπη δεν εχει συμφωνα με το πλανο του και με υπομονη,και τους πεταξε και τους δυο εξω για να μην τους ξαναβαλει μαζι.Το αποτελεσμα το ξερουμε ολοι.Γενικα,ο Γιαννακης δεν καταλαβαινει οτι το συγχρονο μπασκετ απαιτει αθλητικοτητα-και επισης δεν εχει πολλες ιδδες στο επιθετικο κομματι.

Για τον Κατσικαρη θα συμφωνησω οτι οι παραστασεις του τον απομακρυνουν απο την ελληνικη μπασκετικη νοοτροπια.Παρ ολα αυτα
ειναι πολυ καλος προπονητης κατα τη γνωμη μου,και πιστευω θα τα καταφερει.Το προβλημα ειναι η Ομοσπονδια-μπορει να δεχτει καποιον που δεν επιτρεπει παρεμβασεις στο εργο του?
rankin
Ψηφίζω Πίνι Γκερσον, για να δούμε αν έχει πάτο το πηγάδι!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Στην ουσία οι εθνικές ομάδες είναι ιδιαίτερες καταστάσεις. Ψάχνεις για προπονητή που δεν χρειάζεται να ειναι καλός στο να στήνει ομάδες μεσομακροπρόθεσμα.. Θες κάποιον που να μπορεί να κοουτσάρει σωστά για ενα τουρνουά 15 ημέρων και να έχει 15 ημέρες σταθερή απόδοση..

Για παράδειγμα, ο Τρικέρης μπορεί να ειναι και γαμώ τους προπονητές σε ενα σύλλογο.. Να ξεκινήσει χαλαρά και τον Μάιο να κάνει θαυματα..
Ο Αγγέλου, που αναφέρθηκε, μοιάζει ικανός στο να δουλεύει νεα παιδια και να διδάσκει σωστό μπασκετ.. Κατα τ΄αλλα ομως δεν ξέρω αν ειναι καλός κοουτς για ενα τετοιο τουρνουα.

Αντιθέτως, ο Γιαννάκης αποδείχτηκε καλύτερος για τέτοια τουρνουά παρα για προσπάθειες με βάθος χρόνου, αν και στο Μαρουσι ειχε κάνει καλή δουλειά.. Για κάποιο λόγο βεβαια, στο Μαρούσι όλοι καλή δουλειά κάνουν.. Ισως να βοηθούν και οι συνθήκες γύρω απο το σύλλογο. Καλή οργάνωση, καμία πίεση απο την εξέδρα, διοίκηση που προφανώς δεν ανακατεύεται κλπ.

Για να επιστρέψω στο θεμα, η εθνική ψάχνει μια ρεαλιστική οικονομικά λύση (ο Μπλατ δεν είναι ρεαλιστική) ενός ανθρώπου που να μπορεί να τρέξει ενα τουρνουα 2 εβδομάδων και να διαχειριστεί σωστά το ροστερ. Δεν ψάχνει προπονητή να διδάξει μπασκετ, ούτε μετρ του ολοκληρωτικου μπασκετ.
Χρειάζεται καλός ψυχολόγος με ικανότητα να διαβάζει σωστά τα παιχνίδια και να έχει σωστό ροτεισον για να μην σκάσουν οι παίχτες του...

Πινι Γκερσον κύριοι!
mephisto22
Κι εγω ψηφιζω Πινι Γκερσον...Υπο την προυποθεση οτι δεν θα υπαρχουν γυραδικα και πιτσαριες εκει που θα γινει το τουρνουα biggrin.gif
tsitum
Βαγγελης Αλεξανδρης ή Σουλης Μαρκοπουλος

Πολλοι καλοι προπονητες, εμπειροι, με αριστη γνωση των ελληνων παιχτων, με πειρα στον ευρωπαικο συναγωνισμο, θα βγαλουν το καλυτερο δυνατο απο ολους.
colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ Sep 17 2013, 21:53 ) *
Χρειάζεται καλός ψυχολόγος με ικανότητα να διαβάζει σωστά τα παιχνίδια και να έχει σωστό ροτεισον για να μην σκάσουν οι παίχτες του...


Όλα αυτά που λες τα έχει ο Ιβάνοβιτς και με το παραπάνω + ότι δεν νομίζω να είναι ακριβός. Καλύτερη λύση δεν είναι από τον Πίνχας;
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 17 2013, 22:08 ) *
Όλα αυτά που λες τα έχει ο Ιβάνοβιτς και με το παραπάνω + ότι δεν νομίζω να είναι ακριβός. Καλύτερη λύση δεν είναι από τον Πίνχας;

Αυτός είναι παλαβός ρε συ! Μακριά!!!
Ο Πινχας ειναι αρχοντας.. Θα παιρνει και το ματσούκι στο χέρι... Αρχοντας λέμε
yorgos
O Σούλης Μαρκόπουλος έχει πάρει Κόρατς με τον ΠΑΟΚ ως διάδοχος του Ντούντα κι έχει κάνει πορείες στην Ευρώπη. Ο Ιτούδης έχει ξανακάνει χεντ κόουτς (κι όχι...couch, αν και περνάει ώρες στον καναπέ για σκάουτινγκ), αλλά δύσκολα θα δεχτεί με τα λεφτά που δίνει η ΕΟΚ.

Το βασικό μειονέκτημα του Σούλη είναι ότι τον λένε Σούλη, είναι αχτένιστος, η γυναίκα του δεν του σιδερώνει τα πουκάμισα και γενικώς δεν έχει image maker και δημόσιες σχέσεις. Αν είχε, θα του είχαν δοθεί πολλές ευκαιρίες γιατί βάσει εικόνας ομάδων που παρουσιάζει τις αξίζει. Πολύ καλός προπονητής, ήρεμος χαρακτήρας, άρτιος τεχνικά κι ό,τι αβγά και να του δώσεις, μια αξιοπρεπή ομελέτα θα στη βγάλει, χώρια που θα έχει και φοβερό κίνητρο, να κάνει το μπαμ σε τέτοια ηλικία στην καριέρα του. Επίσης δεν είναι διαπλεκόμενος, να μην τσακώνονται οι αδελφού Καραμουρλόφ με το γκρέμλιν, τα κόκκινα ζωντόβολα με τα πράσινα, κλπ.

Το Μίσσα το θεωρώ καλό προπονητή, καλό μπασκετικό μυαλό και αξιόλογο άνθρωπο, κι έχει δείξει ότι επιβιώνει μέσα στα πιράνχας της Ομοσπονδίας, έχει στομάχι και δε μιλάει πολύ.

Έλληνες προπονητές έχουμε και κοστίζουν λίγο. Προφανώς υπάρχουν εξαιρετικοί ξένοι, αλλά ποιος θα τους πληρώσει, όταν η Ομοσπονδία έχει απλήρωτους υπαλλήλους;
belalik
QUOTE(tuareg @ Sep 16 2013, 22:50 ) *
Βεβαια μας εχει τρελανει με κατι περιεργες σοφιστειες στις δηλωσεις του που μονο αυτος τα λεει και τα καταλαβαινει
Πχ
Ο Βαγγέλης Αγγέλου τόνισε: «Νομίζω ότι είναι έκδηλη η ικανοποίησή μας που είμαστε στη Φλώρινα. Είναι χαρακτηριστικά της πόλης η φιλοξενία η δοτικότητα. Εδώ στη Φλώρινα υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία εάν τα διαιρέσεις, πολλαπλασιάζονται.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

η
Το πιο σημαντικό κέρδος είναι ότι ο συλλέκτης λαθών είναι γεμάτος.
Καταλήγοντας ανέφερε για το τουρνουά του Μπάμπεργκ: «Θα πάμε να δούμε σε άλλες ταχύτητες και άλλη ποιότητα εμπειρίας τα λάθη που θα κάνουμε. Θα γυρίσουμε πιστεύω όχι με τα ίδια λάθη ή με ποιοτικότερα λάθη. Και θα συνεχίσουμε… Πάντα ο συλλέκτης λαθών είναι πολύ σημαντικός». - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rss-ari...h.Ze9jvp0O.dpuf

laugh.gif laugh.gif laugh.gif



Τι ΘΕΟΣ είναι, δεν τα ήξερα αυτά.. Οι δηλώσεις είναι κορυφαίες, θα τον ψάχνω πλέον να διαβάζω αποφθεγματα ..

συλλέκτης λαθών - πράγματα στη Φλώρινα που τα διαιρείς και πολλαπλασιάζονται, γουστάρω πολύ... biggrin.gif


Στα υπόλοιπα τώρα, κάποιος άλλος θεός ψήφισε Jure Zdovc - εκτός από μένα εννοώ, τον γούσταρα τρελλά ως παίκτη και μόνο που είδα το όνομα στις πιθανές επιλογές, τον επέλεξα αυτόματα. Δεν ξέρω αν έχει όμως το ειδικό βάρος που ίσως απαιτείται, αν και προσφάτως δείχνει να κάνει καλή δουλειά και ως προπονητής (Eurocup κλπ).

O Μαρκόπουλος μου αρέσει και εμένα, όπως και ο Μπλατ.. Αλλά νομίζω ο Σούλης είναι ίσως καλύτερη, και πιο εφικτή επιλογή.


Πάντως ιδανικά θα έπρεπε να είναι κάποιος με υπομονή και πλάνογια κάποια χρόνια, αλλά και με διάθεση-έφεση στο να δουλέψει με πιο πιτσιρικάδες, να σχεδιάσει και να υλοποιήσει την αναέωση που χρειάζεται η εθνική...

Teo chal
Ψήφισα άλλος γιατί στο mundo basket αν τελικα πάρουμε τη wild card θα ήθελα να ξαναδώ τρινκιέρι.Ο Ιταλός τα έχασε για τα καλά στα δύο παιχνίδια δεν διαχειρίστηκε την απογοήτευση.Αν μάθει όμως από τα λάθη του και ίσως δείξει κάτι καλύτερο.Αν ξανααποτύχει Γιαννάκης η μόνη σίγουρη λύση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.