Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ζαλγκιρις Καουνας-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
vs

5 εβδομαδες πριν(περιπου) συζητουσαμε για το αν θα κινδυνεψουμε να μεινουμε εκτος και ποιες 2 ομαδες πρεπει να βαλουμε απο κατω. Τωρα παμε στο Καουνας και συζηταμε αν μια νικη εκει μπορει να μας δωσει την πρωτη θεση! Βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε οτι στο πρωτο παιχνιδι χασαμε με 18 ποντους διαφορα μεσα στο ΣΕΦ. Ουτε και οτι η Ζαλγκιρις χρειαστηκε 2 παρατασεις για να κανει ηττα στη διοργανωση. Αλλα ειναι γεγονος οτι αυτη η ηττα εγινε απο την Τσεντεβιτα κι οχι απο κανενα μεγαθηριο, οπως και οτι η ομαδα που εμοιαζε δευτερη καλυτερη στον ομιλο μολις μια βδομαδα πριν εφυγε με -22 απο το ΣΕΦ.
Δε θα ξαναγραψω για προιστοριες με τη Ζαλγκιρις, αλλωστε αυτες δεν παιζουν μπασκετ και την τελευταια φορα που το εκανα φυγαμε με μια ανετη ηττα και πολλη γκρινια. Το ματς του πρωτου γυρου ομως ηταν σημαδιακο για τον Ολυμπιακο, γιατι ηταν το τελευταιο του Ντορσει και εκλεισε τον κυκλο της εσωτερικης γκρινιας, οπως αποδεικνυεται.
Θα ξαναγραψω ομως οτι πιο σημαντικο αυτη τη στιγμη ειναι η εικονα και η αποδοση της ομαδας. Μια ηττα με καλη εμφανιση(επειδη ο αντιπαλος ηταν κι αυτος καλος) ειναι προτιμοτερη απο μια νικη οπως-οπως με κακη εμφανιση(επειδη κι ο αντιπαλος κακοποιησε το μπασκετ). Αλλωστε μικρη διαφορα εχει η 2η απο την 3η θεση και μικρο πλεονεκτημα θα εχει ακομα και η 1η, αν την ωρα που πρεπει εμφανισουμε προσωπο σαν αυτο του πρωτου αγωνα.
Γι αυτο το καθιερωμενο βιντεο περιλαμβανει το ματς του πρωτου γυρου για να θυμομαστε τι πρεπει να αποφυγουμε:


αλλα και μια νικη απο το παρελθον που προσωπικα μου εχει μεινει πιο εντονα, παρολο που δεν μπορεσα να δω live το παιχνιδι(ακομα ομως θυμαμαι τη βραδινη αναφορα στο Ναυπλιο με το ακουστικο στο αυτι):


Αντι επιλογου ενα quote στον εαυτο μου
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 25 2012, 22:31 ) *
Επιμενω οτι θα κερδισουμε στο Καουνας!


Τοτε που το ελεγα ημουν μονος μου. Τωρα ειμαστε περισσοτεροι?
Zephyr
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 27 2012, 16:25 ) *
Τοτε που το ελεγα ημουν μονος μου. Τωρα ειμαστε περισσοτεροι?


Εξαρτάται φίλε. Δεν με έχει πείσει ακόμα η ομάδα, ότι μπορεί να πιάσει σταθερή απόδοση σε βάθος αγώνων. Βέβαια οι νίκες επί της Εφές κατά πρώτο λόγο και της Αρμάνι κατά δεύτερο, σίγουρα δείχνουν ότι βρίσκουμε τον (περσινό) καλό μας εαυτό σιγά σιγά.
Ωστόσο, η Ζαλγκίρις παίζει πολύ διαφορετικά σε σχέση με τις δυο προηγούμενες. Δεν έχει σούπερ σταρ αλλά έχει δυνατό σύνολο, με αποτέλεσμα άμυνα και επίθεση να είναι σωστά μοιρασμένες, είναι πιο "ομάδα" από τις άλλες και γιαυτό δεν έχει τα σκαμπανεβάσματα π.χ. της Εφές. Δεν είναι όμως και ανίκητη. Ακριβώς επειδή δεν έχει σουπερ σταρ, αν μπορέσουμε να την βραχυκυκλώσουμε επιθετικά δεν υπάρχει κάποιος να την τραβήξει. Χρειάζεται πάντως μεγάλη προσπάθεια στην περιφερειακή άμυνα για να μην δούμε επανάληψη ανάλογη με αυτή του ΣΕΦ...
Reggie Miller #31
Το ματσάκι είναι φοβερά δύσκολο,λόγω της διαβολικής εικόνας που δείχνει η Ζαλγκίρις.Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή παίζει μακράν καλύτερα από όλες της ομάδες στην Ευρώπη.
Αν προσέξουμε αρκετά στην άμυνα μπορούμε να το κλέψουμε,αλλά δε νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι ανάλογο όπως με τη Εφές,δηλαδή να ρίξουμε 20άρα,αλλά αν κάνουμε καλό παιχνίδι με βαρύτητα στην άμυνα,μπορούμε να νικήσουμε...
LFO
Oταν παιζουμε οπως μπορουμε να παιξουμε , δεν μας νικα κανενας στην Ευρωπη.

Aκόμα και στο σταδιο που ειμαστε αυτη την στιγμη.



rchos
Το παιχνίδι είναι αρκετά δύσκολο.
Η Ζαλγκίρις φέτος παίζει πολύ έξυπνο μπάσκετ και δεν έχει καμία σχέση με την Εφές που και φέτος είναι μια κουτή ομάδα.

Παίζουν οργανωμένα και έχουν ένα κατάμεστο γήπεδο που αν τα γάλατα σφίξουν θα βοηθήσουν πολύ την ομάδα τους.
Εντομεταξύ έχει κολλήσει φοβερά με την ομάδα και ο Τζάμπερ ο οποίος δίνει πολλά περισσότερα από τον Καλνιέτις.



Προβλέπω ήττα με κλειστό σκορ σε αυτό το παιχνίδι δυστηχώς.

Πάντως στο μυαλό μου ήττα και τρίτη θέση στον όμιλο δεν είναι κάτι τόσο τραγικό.Την νικάμε την Ζαλγκίρις στην δεύτερη φάση που θα είναι και πιο απαραίτητο.
Eddie.Johnson
Κι εγώ δύσκολο το κόβω να κερδίζουμε την Παρασκευή sad.gif 'Εχοντας δεί και το προηγούμενο παιχνίδι της Ζαλγκίρις με την Κάχα πράγματι έχει πολύ δυνατή έδρα που βοηθά την ομάδα να επιβάλει τον ρυθμό της και πιέζει ψυχολογικά τον αντίπαλο.

Μακάρι να το φτάσουμε στο καλάθι το παιχνίδι και ας κερδίσει ο πιό τυχερός ή έστω ο πιό ικανός.Πιστεύω πάντως οτι θα δούμε ωραίο μπάσκετ γιατί και οι δύο σύλλογοι παίζουν ομαδικά και έχουν πλάνο που ακολουθούν σε όλα τα μάτς(εντάξει ο Ολυμπιακός αυτό δείχνει τουλάχιστον στα τελυταία 3 games).

ΥΓ.Γιατί το βλέπεις οτι θα βγούμε 3οί? 'Αντε και χάσαμε μεθάυριο,η Εφές έχει τους Λιθουανούς εκτός την τελευταία αγωνιστική(απλά δηλαδή εμείς πρέπει να κερδίσουμε τα 2 επόμενα παιχνίδια και οι Τούρκοι να κάνουν τουλάχιστον μία ήττα,το πιό πιθανό σενάριο νομίζω,εκτός αν τα έχω υπολογίσει λάθος icon_drunk.gif).
rchos
QUOTE(Eddie.Johnson @ Nov 28 2012, 14:01 ) *
ΥΓ.Γιατί το βλέπεις οτι θα βγούμε 3οί? 'Αντε και χάσαμε μεθάυριο,η Εφές έχει τους Λιθουανούς εκτός την τελευταία αγωνιστική(απλά δηλαδή εμείς πρέπει να κερδίσουμε τα 2 επόμενα παιχνίδια και οι Τούρκοι να κάνουν τουλάχιστον μία ήττα,το πιό πιθανό σενάριο νομίζω,εκτός αν τα έχω υπολογίσει λάθος icon_drunk.gif).


Δεν ήταν τόσο πολύ πρόβλεψη αυτό το κομμάτι όσο περισσότερο επιθυμία.
Μάλλον προτιμώ την τρίτη από την δεύτερη θέση για διάφορους λόγους.
kseplenhs
διακρίνω πως η φετινή ζαλγκίρις αντιμετωπίζεται ως ένα κράμα μακάμπι 2004,παναθηναικός 2009 και μπαρτσελόνα 2010 ή κάνω λάθος?
PanosIlio
Εμένα πάντως όλα μου τα γούρια και οι οιωνοί δείχνουν πως θα κερδίσουμε tongue.gif

Τώρα στα καθαρά αγωνιστικά αγωνίζονται οι 2 καλύτερες ομάδες στον όμιλο, δεν έχουμε καμία σχέση με την ομάδα που η Ζαλγκίρις κέρδισε εύκολα στο ΣΕΦ. Αυτοί αντίθετα είναι το ίδιο καλοί και θα παίξει μεγάλο ρόλο ποιος πάγκος θα έχει διαβάσει καλύτερα τον αντίπαλο και ποιος θα είναι πιο ευέλικτος κατά τη διάρκεια του ματς αν χρειαστεί και στραβώσει το αρχικό πλάνο.

Λογικά θα δούμε ένα καλό δυνατό ματς που θα κριθεί στον πόντο.

T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Nov 28 2012, 14:22 ) *
Δεν ήταν τόσο πολύ πρόβλεψη αυτό το κομμάτι όσο περισσότερο επιθυμία.
Μάλλον προτιμώ την τρίτη από την δεύτερη θέση για διάφορους λόγους.


Αγωνιστικα παντως σε οτι αφορα τα διασταυρωματα στον επομενο γυρο, ως 2οι παιζουμε μαλλον με Μακαμπι/Μαλαγα-Μπαρτσελονα-Α2(2ος ομιλου ΠΑΟ)-Σιενα-Μπεσικτας-Α4-Αρμανι. Ως 3οι παιζουμε με Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Μαλαγα/Μακαμπι-ΤΣΣΚΑ-Α3-Αλμπα-Μπαμπεργκ(?). Προτιμω το πρωτο σεναριο.
freelance
Δύσκολο ματς για Ολυμπιακό, πιστεύω θα είναι απολαυστικό για όσους το δουν! Παιχνίδι must seen!

Προβλέπω ψηλό σκορ και θεαματικό

wos_sport5.gif
plo koon
Η Ζαλκγίρις στο ΣΕΦ μου θύμισε τον καλό Ολυμπιακό. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει το ότι εμείς ήμασταν χάλια, αλλά αν μη τι αλλο δείχνει ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο για να πάει F4.

Επίσης αυτός ο Καουκένας όποτε μας βρίσκει μας κερνάει πόνο.
rchos
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 28 2012, 18:04 ) *
Αγωνιστικα παντως σε οτι αφορα τα διασταυρωματα στον επομενο γυρο, ως 2οι παιζουμε μαλλον με Μακαμπι/Μαλαγα-Μπαρτσελονα-Α2(2ος ομιλου ΠΑΟ)-Σιενα-Μπεσικτας-Α4-Αρμανι. Ως 3οι παιζουμε με Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Μαλαγα/Μακαμπι-ΤΣΣΚΑ-Α3-Αλμπα-Μπαμπεργκ(?). Προτιμω το πρωτο σεναριο.



Εγώ το βλέπω ως προς τι ματς θέλω να δω στο ΣΕΦ σαν κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας.
Θέλω Ρεάλ-Παναθηναικό η Φενέρ-Μακάμπι-Τσσκα-Ζαλγκίρις

Μιλάμε για πολύ Devotion όμιλος.
passer

Προσωπικά πάντως θα ανησυχήσω ιδιαίτερα αν επαναλάβουμε τις τελευταίες εμφανίσεις και κάνουμε εύκολη νίκη, πολύ απλά γιατί αυτό θα σημαίνει ότι η ομάδα κάνει πρόωρο φορμάρισμα, κάτι που ποτέ δεν είναι καλό σε βάθος χρόνου..


ΥΓ: dimit σήμερα ποιος είναι το φαβορί;
giorgos14
QUOTE(rchos @ Nov 28 2012, 17:14 ) *
Εγώ το βλέπω ως προς τι ματς θέλω να δω στο ΣΕΦ σαν κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας.
Θέλω Ρεάλ-Παναθηναικό η Φενέρ-Μακάμπι-Τσσκα-Ζαλγκίρις

Μιλάμε για πολύ Devotion όμιλος.


Εσυ ψηθηκες να μην δεις παιχνιδια στους 8 ομως ε;γιατι με τετοιο ομιλο ολοι μπορουν να μεινουν εξω...
Manu7
Tρομερή πίεση πάνω στα γκαρντ μας η Ζαλγκίρις. Με το ζόρι κατεβάζουμε μπάλα και την πασάρουμε.
badder
Παίζουμε φοβερή άμυνα... αν είμαστε πιο προσεκτικοί στην επίθεση είναι δικό μας το ματς

Manu7
Πφφφ...Ο Πρίντεζης έχασε 2 πέναλντι και γι'αυτό το λόγο δώσαμε την ευκαιρία να μειώσουνε τη διαφορά.

Ιδέα μου είναι ρε γμτ ότι στην άμυνα τους πρέπει να βγει αίμα για να πάρουμε φάουλ? Ρίχνουν πολύ ξύλο..Δεν συμπλήρωσαν 5 ομάδικα σε καμία περίοδο. Πρέπει να έχουνε από 2 και 3 φάουλ για κάθε περίοδο.
Razorblade Fish
QUOTE(badder @ Nov 30 2012, 20:28 ) *
Παίζουμε φοβερή άμυνα... αν είμαστε πιο προσεκτικοί στην επίθεση είναι δικό μας το ματς

Όσο λείπει ο Σπανούλης...Μπορούσαμε να πάμε με καλύτερη διαφορά στο ημίχρονο...Μαυροειδής πάρα πολύ θετικός και τον χρειαζόμαστε σήμερα.
Ilias7
11-5 τα φαουλ..Και αυτοι υποτιθεται παιζουν και πιο σκληρη αμυνα...

Καλα παμε αλλα πρεπει να προσεξουμε λιγακι τα ριμπαουντ και τα ευκολα λαθη που καναμε..
Manu7
QUOTE(Razorblade Fish @ Nov 30 2012, 20:40 ) *
Όσο λείπει ο Σπανούλης...Μπορούσαμε να πάμε με καλύτερη διαφορά στο ημίχρονο...

Όντως.Χωρίς αυτόν, η άμυνα ήταν φοβερή γιατί ο Καουκένας τον είχε ζαλίσει.

Την διαφορά πάντως την πήραμε με δυσλειτουργική 5άδα. Λο,Γκέτσε,Περπέρογλου,Άντιτς,Μαυροειδής. Υπο προυποθέσεις σκοράραμε.Δηλαδή ποστάρισμα από Στράτο και ευτυχώς βγήκαν τα σουτ από Γκέτσε. Οι υπόλοιπες επιθέσεις ήταν ψιλοχύμα αλλά αν παίζεις τόσο καλή άμυνα δεν φαίνεται wink.gif.
jovan
Όντως πιέζουν πόλυ οι λιθουανοί!!
Δύσκολο ματσάκι..
Ειδικά τον παπανικολάου τον πιέζουν στην ντρίμπλα και δεν μπορέι να πάρει προσπάθειες.
SG3ptshooter
Xάσαμε το Βαγγέλη. Έστω και για λίγο, καλά νέα. tongue.gif Η αδερφή μου πέρασε νωρίτερα δίπλα, που δεν παίζει να έχει ιδέα ποιος είναι, και γέλασε με το πως μιλούσε και μας το σχολίασε.

Χάσανε μισή ντουζίνα μπέναλντι και οι 2 ομάδες στη δεύτερη, καλές οι άμυνες αλλά όχι και ράμπο. Ο Gece δεν είχε βάλει καν πόντο ως τώρα στην Ευρώπη. Το τατουάζ του Kaukenas θα το κάνω μια μέρα. Και μη μου πείτε "ο φίλος του Παναθηναϊκού ο Γιώργαρος ήτανε Rosenborg σήμερα", η συμπάθειά μου είναι διαχρονική και well-documented.
Razorblade Fish
Ντάξει,είναι προκλητικά κακός ο Σπανούλης στην άμυνα.Πρέπει να έιναι σε όλους σχεδόν τους πόντους που τρώμε μέσα.
Razorblade Fish
Ο Χαινς ειναι σε πολυ κακο βραδυ και στις 2 μεριες του παρκε,γιατι μενει μεσα αφου οι αλλοι 2 ψηλοι μας ηταν θετικοτατοι οσο επαιξαν;
frenchman7
πωωωωωω!! αυτά είναι ξύλο στο ξύλο!
σε κάθε σκριν γίνεται μάχη! Αντιτς και Χαινς δίνουν μάχες!
Σαν να βλέπω το Ρόκι 7!!

Πόσα κά$%^λα είναι αυτή η ομάδα όταν παίζει σαν μια γροθιά!
Manu7
Ευτυχως που ο Γιουγκερμαν και η παρεα του θυμηθηκαν στο τεταρτο δεκαλεπτο οτι ο Ολυμπιακος ειναι πρωταθλητης Ευρωπης και σφυριξαν σωστα οποτε μετα ημουν σιγουρος οτι θα τους παιρναμε.

T.W.Is.M. εστι προφητης.dimit κλαψε σημερα...
Razorblade Fish
7/8 τρίποντα στην τελευταία περίοδο(δεν υπολογίζω το αδιάφορο του Άντιτς στην εκπνοή).Τιμωρήσαμε τη ζώνη τους και πήραμε μια μεγάλη νίκη...Μπράβο σε όλους για την εκπληκτική αλλάγη στην εικόνα της ομάδας.Μεγάλο πράγμα η ψυχολογία...
badder
Σπουδαίο 4ο δεκάλεπτο. Καλά στημένη ομάδα, ο Μπάρτζι αρχίζει να με εκπλήσει ευχάριστα. Αρκετά λάθη.

Ο Πάουελ έδειξε να παίζει καλά, τον ξεχάσανε στο τέλος. Με τέτοιες εμφανίσεις το Φ4 είναι κοντά.
duncan21
Νταξ γράφαμε από παντού σήμερα αλλά δε τα λες και δύσκολα σουτ.Συνεπώς δε μου προκαλεί εντύπωση η ευστοχία μας,ειδικότερα βλέποντας την αυτοπεποίθηση με την οποία σηκώνονται για να σουτάρουν όλα τα παιδιά.Αυτοπεποίθηση και ενέργεια, το κλειδιά γι' αυτόν τον Οσφπ.Όταν τα έχουμε αυτά δε χάνουμε από κανέναν και το εννοώ.Η άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο τσάκιζε κόκαλα, έφτυσαν αίμα οι Λιθουανοί.

Βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο,πείστηκε κι ο πιο δύσπιστος μετά απ' αυτή την εμφάνιση.The defending champion is out there και με τάσεις για repeat!
Ilias7
Μπραβο στην ομαδα...Πολυ καλη η αντιδραση μας μετα το τριποντο του Ποποβιτς στο 50-48..

Λιγο προσοχη στα ευκολα λαθη και στα ριμπαουντ θελουμε..Αυτο που με χαροποιει ιδιαιτερα ειναι οτι πλεον η ομαδα ειναι πολυ καλα στημενη στα παιχνιδια της..

Ο Παουελ ολο και καλυτερος..

Εχει πολυ δρομο ακομα η χρονια αλλα αυτη τη στιγμη παιζουμε ως πραγματικοι πρωταθλητες Ευρωπης..
spysta
@@

wink.gif
dimit
Η διαιτησια για τρια δεκαλεπτα μας αντιμετωπισε λες και ημασταν ο ΓΣΧ Χαλανδριου. ΟΛΟΙ οι περιφεριακοι της Ζαλγκιρις βαζανε χερια στην αμυνα ατιμωριτα. Μολοις η διαιτησια εγινε 50-50 το ματσακι τελειωσε
ΘΕΤΙΚΑ
1) Βελτιωση στην αμυνα. Οι γελοιες αλλαγες στα σκριν αποτελουν θλιβερη αναμνηση. Παρολαυτα μη τρελαινομαστε. Κανουμε ακομα πολλα λαθη αμυντικα ,σε επιπεδο συγκεντρωσης κυριως
2) Κινηση στην επιθεση. Ακομα και στην περα του νομιμου πιεση της Ζαλκιρης η μπαλα γενικως δε κολλησε. Κι εδω βεβαιαεγιναν χαζα λαθη κατα διαστηματα
3)51% στα τριποντα. Συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση. Καλα σουτ ,καλες επιλογες
4) Αντιδραση στο προσπερασμα των Λιθουανων. Η ομαδα εδειξε λιγο απο το περσυνο δεσιμο.
5) Powell. Εμενα αυτος ο παικτης μου αρεσει. δεν ειναι σουπερ σε τιποτα ,αλλα ειναι γενικως ενα καλο και ισσοροπημενο πακετο και χωρις ιδιοτροπιες. Το σουτακι του απο μεση αποσταση αποσυμφοριζει απο την πιεση τους περιφεριακους.
6) Εξαιρετικος Περπερογλου. Στηριξε στην ομαδα στα πολυ δυσκολα με προσωπικες φασεις. Ο Παπανικολαου σκοραρε περισσοτερο αλλα μεσα απο συστηματα
ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1) Μεγαλη εξαρτηση απο Σπανουλη. Ο Σλουκας ακομα δε μπορει να ανταπεξελθει σε τετια πιεση
2) Αδυναμια κοντα στο καλαθη οταν ο αντιπαλος παιζει με διδυμους πυργους. Ο Χαινς ΜΑΣ ,δυσκολευεται σε τετιες συνθηκες , Ο Πριντεζης φαινεται οτι ειναι 4αρι σε σωμα 3αριου, και ο Μαυροειδης απλα ειναι λιγος ( Αν και παλευει φιλοτιμα) .Χασαμε αρκετα ριμπαουντ. Θελουμε ενα κανονικο 3ο ψηλο .Οχι σταρ . Κατι σαν Παουελ αλλα πιο πενταρι και ισως και πιο αμυντικογενη.
3) Η τεραστια ανικανοτητα του Παπ στο χειρισμο της μπαλας. Προσπαθουσε αλλα δε μπορεσε να βοηθησει στο κατεβασμα. Φανταζομαι ολοι ειδατε καπια στιγμη που εκλεψε την μπαλα καθαρα, αλλα με την πρωτη τροπλα που πηγε να κανει την εβγαλε αραουτ!Εντελως αμπαλος.

Γενικα αποδεκτη εμφανιση για πρωταθλητη Ευρωπης, αλλα με πολλα περιθωρια βελτιωσης
Τα σεναρια για την επομενη φαση δε μας αφορουν . Με ταπεινοτητα και την προσθηκη ενος ψηλου θα κανουμε παρελαση σε ολα τα γηπεδα της Ευρωπης.
T.W.Is.M.
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 25 2012, 22:31 ) *
Επιμενω οτι θα κερδισουμε στο Καουνας!



Να πω οτι δεν το λεγα? Το λεγα...
Οχι για κανεναν αλλο λογο, αλλα επειδη το κλιμα μετα απο εκεινο το ματς ηταν τοσο αρνητικο και τοσο απολυτο, που η ομαδα εμοιαζε σαν να ειχε εσωτερικους αντιπαλους!
passer
QUOTE (dimit @ Nov 30 2012, 22:14 ) *
Θελουμε ενα κανονικο 3ο ψηλο .


Θα πρότεινα αυτόν : http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2012

αλλά ρε γμτ η ομάδα του πέρασε στο Top 16. Κρίμα...
comrade
QUOTE(passer @ Nov 30 2012, 22:56 ) *
Θα πρότεινα αυτόν : http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2012

αλλά ρε γμτ η ομάδα του πέρασε στο Top 16. Κρίμα...


Με αφορμη αυτό το ποστ.

Γιατί ειρωνευεστε τον dimit?

Εκφραζει την αποψη του κοσμια, και μαλιστα με επιχειρηματα.
Μπορεί έπεσε εξω (μεχρι τωρα) οταν ελεγε οτι η ομαδα δεν θα παιξει καλα χωρις τριτο ψηλο, αλλά ποιος δεν εχει πεσει ποτέ εξω στις προβλεψεις και τις κρισεις του!
passer
QUOTE (comrade @ Nov 30 2012, 23:09 ) *
Με αφορμη αυτό το ποστ.

Γιατί ειρωνευεστε τον dimit?

Εκφραζει την αποψη του κοσμια, και μαλιστα με επιχειρηματα.
Μπορεί έπεσε εξω (μεχρι τωρα) οταν ελεγε οτι η ομαδα δεν θα παιξει καλα χωρις τριτο ψηλο, αλλά ποιος δεν εχει πεσει ποτέ εξω στις προβλεψεις και τις κρισεις του!


Καμία ειρωνεία, ίσα ίσα που τώρα α)ο Σοφοκλής έχει φτιάξει την πάσα του όταν δέχεται double-team και β)ο Ολυμπιακός σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά από το 3π-και ειδικά αν αρχίσει να παίρνει και χρόνο συμμετοχής ο Γκέτσε- νομίζω ότι κουμπώνει τέλεια.
lamar
QUOTE(comrade @ Nov 30 2012, 23:09 ) *
Με αφορμη αυτό το ποστ.

Γιατί ειρωνευεστε τον dimit?

Εκφραζει την αποψη του κοσμια, και μαλιστα με επιχειρηματα.
Μπορεί έπεσε εξω (μεχρι τωρα) οταν ελεγε οτι η ομαδα δεν θα παιξει καλα χωρις τριτο ψηλο, αλλά ποιος δεν εχει πεσει ποτέ εξω στις προβλεψεις και τις κρισεις του!


Με επιχειρηματα??? Οπως αυτο που χαρακτηριζει εντελως αμπαλο το καλυτερο τριαρι στην Ευρωπη αυτη την στιγμη???
comrade
QUOTE(lamar @ Nov 30 2012, 23:18 ) *
Με επιχειρηματα??? Οπως αυτο που χαρακτηριζει εντελως αμπαλο το καλυτερο τριαρι στην Ευρωπη αυτη την στιγμη???


Δεν ξερω ποιο τριαρι εννοεις. Αλλά τι να κανουμε, δεν αντιλαμβανονται ολοι το αθλημα με τον ιδιο τροπο. Πόσο μαλλον οταν ειναι πολυπλοκο. Για σενα καποιος παιχτης ειναι παιχταρας, για αλλον αμπαλος. Λιγος σεβασμος στη γνωμη του αλλου δεν βλαπτει, ακομα κι αν διαφωνουμε.

Υποθετω παντως οτι τον παπανικολαου εννοεις. Για μενα ο παπανικολαου εχει στοφα μεγαλου παιχτη. Εχει ψυχη και παθος και παιρνει μεγαλα σουτ (σημαντικοτατο).


@passer
φιλε, σορρυ παρεξηγηση
passer
QUOTE (comrade @ Nov 30 2012, 23:47 ) *
Δεν ξερω ποιο τριαρι εννοεις. Αλλά τι να κανουμε, δεν αντιλαμβανονται ολοι το αθλημα με τον ιδιο τροπο. Πόσο μαλλον οταν ειναι πολυπλοκο. Για σενα καποιος παιχτης ειναι παιχταρας, για αλλον αμπαλος.


Αυτό που λες δεν ισχύει. Πάρε για παράδειγμα το Σπανούλη. Μπορεί κάποιος να πει ότι δεν τον θέλει στην ομάδα του, κάποιος άλλος ότι κάνει κακό το ότι κρατάει πολλή ώρα τη μπάλα στα χέρια του κι ότι με αυτόν στον πάγκο ο Ολυμπιακός παίζει καλύτερα. Ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς, τα παραπάνω είναι απόψεις και έχουν μια βάση για να συζητήσουμε. Το να γράψει όμως κάποιος ότι ο Σπανούλης είναι άμπαλος, ε, θα γελάνε κι οι πέτρες. Δε συγκρίνω φυσικά Παπ- Σπαν, απλά προσπαθώ να πω ότι δε γίνεται για τον ίδιο παίκτη ο ένας να λέει ότι είναι παικταράς κι ο άλλος ότι είναι άμπαλος.
kseplenhs
QUOTE(comrade @ Nov 30 2012, 23:47 ) *
Δεν ξερω ποιο τριαρι εννοεις. Αλλά τι να κανουμε, δεν αντιλαμβανονται ολοι το αθλημα με τον ιδιο τροπο. Πόσο μαλλον οταν ειναι πολυπλοκο. Για σενα καποιος παιχτης ειναι παιχταρας, για αλλον αμπαλος. Λιγος σεβασμος στη γνωμη του αλλου δεν βλαπτει, ακομα κι αν διαφωνουμε.


αν ισχυει τέτοια απόσταση στην άποψη τότε είναι μαθηματικά βέβαιο πως ένας απο τους 2 έχει πρόβλημα τόσο απλά και χωρίς ιδιαίτερες ανθρωπιστικές και δημοκρατικές ευαισθησίες.

Κατα τα άλλα,τερορισμ σήμερα στο κάουνας.Προβλεπόμενο,πάμε για κροατία τώρα και ευχόμαστε mc-γιάννης μπουρούσης να κάνει επιτέλους ένα καλο δώρο στην πρώην ομάδα του.Πάρε τηλεφωνο τον πεθερό,σε θέλουμε ντούρο γιάνναρε....
dimit
QUOTE(passer @ Nov 30 2012, 23:55 ) *
Αυτό που λες δεν ισχύει. Πάρε για παράδειγμα το Σπανούλη. Μπορεί κάποιος να πει ότι δεν τον θέλει στην ομάδα του, κάποιος άλλος ότι κάνει κακό το ότι κρατάει πολλή ώρα τη μπάλα στα χέρια του κι ότι με αυτόν στον πάγκο ο Ολυμπιακός παίζει καλύτερα. Ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς, τα παραπάνω είναι απόψεις και έχουν μια βάση για να συζητήσουμε. Το να γράψει όμως κάποιος ότι ο Σπανούλης είναι άμπαλος, ε, θα γελάνε κι οι πέτρες. Δε συγκρίνω φυσικά Παπ- Σπαν, απλά προσπαθώ να πω ότι δε γίνεται για τον ίδιο παίκτη ο ένας να λέει ότι είναι παικταράς κι ο άλλος ότι είναι άμπαλος.


Ο Παπ ειναι το Καλυτερο τριαρι στην ευρωπη σεα) αμυνα β) ριμπαουντ, Επισης ειναι πολυ καλος στατικος σουτερ. Επισηςειναι παικτης ομαδας/συνεργασιων
ΑΛΛΑ οσο αφορα τριπλα /δημιουργια ,λυπαμαι φιλε μου, αλλα -ακομα- ειναι αμπαλος. Και αυτα ειναι ενα πολυ μεγαλο κομματι του παιχνιδιου. Αν εσυ δεν το βλεπεις εσυ εχεις προβλημα . Ασπουμε τις ενεργειες που εκανε σημερα ο Περπερογλου, ποσταρισμα με τριπλα, διεισδυση με τριπλα ,ο Παπ απλα δεν τις εχει. Ο Παπα χρειαζεται αλλους παικτες να προκαλεσουν ρηγματα/ανισσοροπιες στην αμυνα και αυτος να τελειωσει τις φασεις ειτε με σουτ ειτε με κοψιματα στη ρακετα . Τελος τσεκαρε ποσα κερδισμενα φαουλ εχει ο Παπ . Λιγα . Αυτα ειναι πολυ σημαντικα στοιχεια του παιχνιδιου.
Πανω στον ενθουσιασμος σας τα παραβλεπετε. Ο παπ αν δε φτιαξει τριπλα θα εναι παντα ρολοιστας , πολυτιμος ρολιστας αλλα ρολιστας .Κατι σαν τον Φωτση, που μακρυα απο εθνικη και Παο με τα συστηματα που εχει συνηθισει, ,δυσκολευεται γιατι δεν εχει ουτε ποσταρισμα ουτε τριπλα να δημιουργησει για τον εαυτο του. Οι αντιπαλοι ηδη τον χτυπανε σε αυτη την αδυναμια. Σημερα πηγε να χασει τη μπαλα αρκετες φορες
Και επειδη ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ μπασκετ, μονο σημερα ο Παπ εχασε τουλαχιστον τρεις ευκαιρειες να τελιωσει στον δευτερευοντα αιφνιδιασμο. Ετρχε,ετρεχε περνουσε λογω ταχυτητας τους περισσοτερους αλλα δεν ειχε τηνδεξιοτητα να περασει τον τελευταιο αμυντικο παρολο που αυτος ηταν σχετικα στατικος ενω ο Παπ ερχοταν με 1000
passer
QUOTE (dimit @ Dec 1 2012, 00:18 ) *
Ο Παπ ειναι το Καλυτερο τριαρι στην ευρωπη σεα) αμυνα β) ριμπαουντ, Επισης ειναι πολυ καλος στατικος σουτερ. Επισηςειναι παικτης ομαδας/συνεργασιων
ΑΛΛΑ οσο αφορα τριπλα /δημιουργια ,λυπαμαι φιλε μου, αλλα -ακομα- ειναι αμπαλος. Και αυτα ειναι ενα πολυ μεγαλο κομματι του παιχνιδιου. Αν εσυ δεν το βλεπεις εσυ εχεις προβλημα . Ασπουμε τις ενεργειες που εκανε σημερα ο Περπερογλου, ποσταρισμα με τριπλα, διεισδυση με τριπλα ,ο Παπ απλα δεν τις εχει. Ο Παπα χρειαζεται αλλους παικτες να προκαλεσουν ρηγματα/ανισσοροπιες στην αμυνα και αυτος να τελειωσει τις φασεις ειτε με σουτ ειτε με κοψιματα στη ρακετα . Τελος τσεκαρε ποσα κερδισμενα φαουλ εχει ο Παπ . Λιγα . Αυτα ειναι πολυ σημαντικα στοιχεια του παιχνιδιου.
Πανω στον ενθουσιασμος σας τα παραβλεπετε. Ο παπ αν δε φτιαξει τριπλα θα εναι παντα ρολοιστας , πολυτιμος ρολιστας αλλα ρολιστας .Κατι σαν τον Φωτση, που μακρυα απο εθνικη και Παο με τα συστηματα που εχει συνηθισει, ,δυσκολευεται γιατι δεν εχει ουτε ποσταρισμα ουτε τριπλα να δημιουργησει για τον εαυτο του. Οι αντιπαλοι ηδη τον χτυπανε σε αυτη την αδυναμια. Σημερα πηγε να χασει τη μπαλα αρκετες φορες
Και επειδη ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ μπασκετ, μονο σημερα ο Παπ εχασε τουλαχιστον τρεις ευκαιρειες να τελιωσει στον δευτερευοντα αιφνιδιασμο. Ετρχε,ετρεχε περνουσε λογω ταχυτητας τους περισσοτερους αλλα δεν ειχε τηνδεξιοτητα να περασει τον τελευταιο αμυντικο παρολο που αυτος ηταν σχετικα στατικος ενω ο Παπ ερχοταν με 1000



Πρώτον δεν είπα εγώ ότι είναι το καλύτερο τριάρι στην Ευρώπη και δεύτερον αν τα είχε ΟΛΑ αυτά που λες, θα έπαιζε ΝΒΑ κι η ομάδα του θα έμπαινε πλευ οφ. Το ότι ένας παίκτης έχει αδυναμίες στο παιχνίδι του τον κάνει μη ολοκληρωμένο, όχι άμπαλο.
rankin
Αν ο Παπ ειχε φοβερο χειρισμό, έβγαζε και ασσιστ, διάβαζε και το παιχνίδι, τότε θα ειχαμε μπροστά μας τον Κουκοτς, και του χρονου θα έπαιζε ΝΒΑ...
Το παλικάρι έχει παρουσιάσει εξαιρετική βελτίωση στο παιχνίδι του, είναι τεράστιο asset, και με το τρόπο που δουλεύει έχει όλες τις προοπτικές να γίνει σπουδαίος. Για καλή του δε τύχη, έχει και έναν πολύ χρήσιμο ανταγωνιστή στη θέση 3, γεγονός που ευνοεί και αυτόν και την ομάδα. Σήμερα τα sf μας ήταν για να ανοίγεις σαμπάνιες.
Επαναλαμβάνω, δεν ηταν σα να βλέπαμε τον Κουκοτς, αλλά ειναι εξαιρετικά ευχάριστo να βλέπεις αυτο το παιδί, με όλη αυτή την ενέργεια και τα @@ στο παρκέ, και μετά να μπαίνει αλλαγή ο Περπε και να δίνει και αυτός σημαντικότατες λύσεις και ανάσες και να μην υπάρχει καμία κοιλιά στο παιχνίδι μας.

Ο σημερινός Ολυμπιακός ήταν και πάλι εξαιρετικός, δεδομένου οτι ακόμα ειναι μόλις Δεκέμβρης, η ψυχολογία είναι στα ύψη, η αηδία στην άμυνα με τις περιστροφές κόπηκε (κάποιος έβαλε μυαλό και άλλαξε τακτική), και σχεδόν όλοι προσφέρουν...
Μέχρι και ο Γκέτσε την έκανε την βρομοδουλειά του! Ποιος θα το περίμενε...!!!!
Ξαναλέω λοιπόν αυτό που είπα και πριν μια βδομάδα: Κόουτς Μπαρτζώκα, να σου φιλήσω τα χέρια!
Το μεγάλο στοίχημα της ομάδας τώρα ειναι να μη βαρέσουμε πικ τα Χριστούγεννα και μετά να αρχίσει η κατρακύλα,αλλά να κρατάμε γκάζι και για μετά, που ειναι τα σπουδαία...
Μη φτάσουμε δηλαδή στα άκρα, ξεκινήσαμε απο το μηδέν και φτάσαμε μέσα σε ενα μήνα στο 10. Μακάρι να ειμαστε τώρα κάπου στο 7, ώστε το Μάιο να είμαστε στο 10, όπως έγινε πέρσι...
Υπενθυμίζω πως πέρσι τέτοια εποχή είμασταν στο 5, βολοδέρναμε και τσούζαν τα μάτια μας βλέποντας τον Ολυμπιακό, όταν αυτη τη στιγμή ειναι απόλαυση να βλέπεις αυτη την ομάδα. Ιδίως η άμυνα μας, ώρες ώρες είναι απο μπετόν.. Ο καραφλός για παράδειγμα, έτρωγε σίδερα!
Πρέπει να συνεχίσουμε να χτίζουμε πάνω σε αυτό το μοντέλο. Με άμυνα γεμάτη ενέργεια, και επίθεση γεμάτη αυτοπεποίθηση.. Ο στόχος άλλωστε ειναι να πάμε αγωνιστικά ενα επίπεδο πάνω απο αυτό που ημασταν πέρσι και τα εχέγγυα υπάρχουν, χωρίς κανείς φυσικά να έχει κάνει συμβόλαιο με την επιτυχία.. Πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν ακόμα πιο σκληρά και οργανωμένα για να φτάσουν στο νέο στόχο.

όσο για το αν η ομάδα έχει εξάρτηση απο το Σπανούλη, δεν θα συμφωνήσω. Η εξάρτηση ειναι ανάλογη αυτής που έχει η Μπαρτσελόνα απο το Ναβάρο και ο Παναθηναικός απο το Διαμαντίδη.. Ειναι ο φυσικός ηγέτης της ομάδας, και αυτο είναι απολύτως υγιές.
Ταυτόχρονα είδα την ομάδα με τον Σπανούλη στο πάγκο και τον Λο ή το Γκέτσε στο παρκέ, να παίζει το ίδιο καλά, και αυτος ειναι ο στόχος. Να μην γίνεται κοιλιά, στα 10 λεπτά που ο Σπάν ειναι στο πάγκο.. Αν τώρα συζητάμε το τι θα γίνει αν ο Σπανούλης φύγει απο την ομάδα, τότε αλλάζει η κουβέντα. Κάθε ομάδα χωρίς τον ηγέτη της θα έχει πρόβλημα, γιατί οι μεγάλες ομάδες πάντα έχουν ενα παίχτη - σφραγίδα, του παιχνιδιού τους, και δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να βρούμε κακό στο οτι υπάρχει αυτός ο παίχτης..
Και οι Bulls είχαν εξάρτηση απο τον Jordan, αλλά δεν ειδα κανέναν να έχει πρόβλημα με αυτό..
Επίσης οι Bulls ειχαν σεντερ, διάφορα ταγάρια απο το Καναδά και την Αυστραλία, το οποίο επίσης δεν ηταν πρόβλημα.
Ας μην ψάχνουμε να βρούμε με το ζόρι κάτι κακό..
Οι στόχοι ειναι συγκεκριμένοι
- Φορμάρισμα τη σωστή στιγμή (νομίζω το ανέφερε και ο Μπαρτζώκας αυτό σήμερα)
- Σταθερή απόδοση χωρίς μεγάλες κοιλιές στο παιχνίδι, ανεξάρτητα απο το ποιός ειναι στο παρκέ κάθε φορά.
- Η ομάδα, αγωνιστικά, να ανέβει ενα σκαλί ψηλότερα απο την περσινή.
T.W.Is.M.
QUOTE(dimit @ Dec 1 2012, 00:18 ) *
...Και επειδη ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ μπασκετ...


Με κατι τετοια προκαλεις τις αντιθετες αποψεις να εμφανιστουν, ενιοτε να σε ειρωνευτουν και να σε περιμενουν στη γωνια οταν και οποτε πεσεις εξω. Αντιθετα δε θα σου πει ευκολα κανεις οτι τα ελεγες απο πριν, αν επισημανεις κατι και τελικα πεσεις μεσα. peace.gif

Μιλας για εναν παιχτη 22 χρονων. Μονο που τον κρινεις σαν να ειναι 30. Αδυναμιες και τεχνικα κενα εχει ακομα και ο Λεμπρον Τζειμς που θεωρειται(βλεπεις πως το θετουμε εμεις οι ΚΕΛΤΕΣ ε?) ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο. Αλιμονο αν δεν ειχε ο Παπανικολαου αδυναμιες. Εσυ τις θεωρεις βασικες, εγω τις θεωρω μικροτερης σημασιας για τον τροπο που παιζεται το μπασκετ στην Ευρωπη. Αν θελει να γινει το κορυφαιο τριαρι στην Ευρωπη, πρεπει να τις φτιαξει. Επειδη ομως επισημαινεις τη λαθος ενεργεια που εκανε, προσεξες οτι καταφερε να αποφυγει αντιπαλο με ραχιαια τριπλα κρατωντας τον ελεγχο της μπαλας κοντα στη γωνια(αρα και με 2 γραμμες κοντα του)? Ασημαντη φαση μεν, δειγμα βελτιωσης και αυξημενης εμπιστοσυνης δε.
Reggie Miller #31
Η ομάδα έκανε πάλι απόψε φοβερό παιχνίδι.Θύμησε την ομάδα που ήταν πέρσι μετά τον γενάρη,ήταν ψύχραιμη σε όλο το ματς,ακόμα και όταν το παιχνίδι ήταν στον πόντο,κράτησε τους Λιθουανούς με την φοβερή επίθεση χαμηλά,δε μάσησε από τη σκληρή άμυνα της Ζαλγκίρις(που επέτρεψαν οι δαιιτητές).
Η ομάδα δείχνει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και παίζει σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης,τέλος.
Δεν έχουμε εξάρτηση στο σκοράρισμα από τον Σπανούλη,γιατί σκοράρουν όλοι και εδώ φαίνεται πόσο σημαντικό είναι να παίρνουμε σκορ από το 5.Μπορεί η άμυνα να προσαρμόζεται στον Σπανούλη και να τραβάει παίκτες πάνω του,αλλά εδώ φαίνεται ο ρόλος των υπολοίπων.
Πέρσι χάναμε τα ματς στον πόντο,φέτος χάνουμε τις διαφορές στον πόντο! tongue.gif

Ο Γκέτσε για εμένα έχει φοβερή νοοτροπία.Τρώει πάγκο με τη σέσουλα κι όμως όταν μπαίνει κάνει αυτό που ξέρει στο βαθμό που μπορεί.Τα δύο τρίποντα που έβαλε ήταν κρίσιμα και έδωσαν άλλη ώθηση στην ομάδα.
Γενικά και σήμερα η ομάδα ήταν απόλαυση,γουστάρεις να την βλέπεις να πάιζει μπάσκετ...
badder
Σε ένα ακόμα παιχνίδι δείξαμε ότι είμαστε defending champions...κάτι σαν "Μολών Λαβέ" δηλαδή. Η ομάδα σαφώς βγάζει τώρα τις περσινές καταβολές της (ειδικά στην άμυνα), και βοηθάει τον Μπάρτζι να ξεκολλήσει. Η δουλειά του κόουτς τώρα είναι πιο δύσκολη γιατί πρέπει να φροντίσει να μην χαθεί η ορμή και το πάθος της ομάδας. Ίσως ακούγεται απλό αλλά δεν είναι εύκολο να διατηρηθεί αυτό μέχρι το Φ4. Αν ο Μπάρτζι καταφέρει και κρατήσει το πάθος και την αποτελεσμάτικότητα της ομάδας μέχρι τέλους θα του βγάλω το καπέλο και θα πάρω πίσω όλα όσα του καταλόγισα στην αρχή.

Εγώ πάντως νομίζω ότι αυτή η ομάδα μπορεί και χωρίς Σπανούλη. Δεν λέω καταλυτική η παρουσία του και η εμπειρία του αλλά όταν κάθεται στο πάγκο η ομάδα συνεχίζει να έχει τρόπο και αποτέλεσμα. Είναι προφανές ότι η ομάδα αυτή έχει 10 παίχτες που θα μπορούσαν να είναι αναντικατάστατοι σε άλλες ομάδες επιπέδου ΤΟΠ16. Οι συγκυρίες τα έφεραν έτσι που αυτή τη στιγμή έχουμε την μεγαλύτερη δυναμική (ίσως μαζί με την Μπαρτσελόνα) στην Ευρωλίγκα.

Ο Πάουελ κάνει καλά παιχνίδια και νομίζω ότι σε 1-2 μήνες θα είναι έτοιμος για μεγάλα παιχνίδια. Έχει πολύ καλή κίνηση με την μπάλα. Χωρίς τη μπάλα ακόμη ψάχνεται. Πολύ ευκίνητος, πλαστικός, και καλός σουτέρ. Άμυνα δεν παίζει όπως ο Ντόρσευ αλλά τάπες μοιράζει και επειδή είναι ευκίνητος κλέινει διαδρόμους γρήγορα. Απλά πρέπει να κουμπώσει καλύτερα με τους άλλους.

Το έχω ξαναπεί και συμφωνώ με dimit ότι εάν πάρουμε ένα 5άρι κλασικό, δυνατό, τότε θα έχουμε την πιο πλήρη ομάδα στην Ευρώπη, με σοβαρές πιθανότητες για repeat. Είναι το μόνο που μας λείπει, δεδομένου ότι μετά ο Πάουελ θα μπορεί να παίζει και 4άρι. Εκεί νομίζω ότι θα μας εκπλήξει όλους.

Διαφωνώ με την κριτική στον Παπ. Τον θεωρώ τον βασικό παράγοντα μεταμόρφωσης της ομάδας. Η δική του ενέργεια, ευστοχία, πάθος σπρώχνουν την ομάδα. Κάνει σχεδόν τα πάντα στο γήπεδο, κλέβει, σουτάρει, κατεβάζει μπάλες, κόβει. Ναι οκ δεν έχει την καλύτερη ντρίπλα αλλά δεν είναι γκάρντ, έχει την πολυτέλεια να βασίζεται σε άλλες αρετές. Και ναι είναι το καλύτερο 3άρι στην Ευρώπη, είναι 22 χρονών και στα 25-26 αν συνεχίσει έτσι θα είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος παίκτης. Δεν είναι λογικό να παρουσιάζεται ως παράδειγμα το ότι έκελψε τη μπάλα και μετα του έφυγε έξω. Όταν κλέβεις δίπλα στη πλάγια γραμμή εύκολα γίνονται λάθη.

Ο Άντιτς έδειξε ότι μπήκε σε κάποιο καλούπι αν και συνεχίζει να ακροβολίζεται. Στη τελευταία σκηνή που αγκαλιάζει τον Πόποβιτς είναι σαν να του λέει "σαν και σένα ήθελα να γίνω". Πρέπει να ανέβει στο 5, έχει ύψος και βάρος για να προσφέρει περισσότερο εκεί. Ήταν ο μόνος χθες που μπορούσε να παίξει τους Λαβρίνοβιτς κάτω από το καλάθι.

Αντε την επόμενη εβδομάδα να μας κάνει δωράκι Μπουρούσης την πρώτη θέση.
Eddie.Johnson
Ομολογώ οτι δέν περιμένα τόσο καλή εμφάνιση blink.gif απο τον Ολυμπιακό απέναντι στην φορμαρισμένη Ζαλγκίρις.

Πάνω κάτω έχουν αναλυθεί οι περισσότερες πτυχές του παιχνιδιού και των παικτών στα προηγούμενα μηνύματα και απλά θέλω να σταθώ και εγώ στο πόσο δύσκολο είναι πλέον να διατηρηθεί αυτή η φόρμα/φόρα της ομάδας μέχρι την άνοιξη.Μου φαίνεται απίθανο να συνεχίσουν έτσι σερί,υποψιάζομαι οτι θα δούμε μία 'κοιλιά' μετα τα Χριστούγεννα και μετα θα ξαναπάρουν μπροστά(τουλάχιστον ελπίζω να πάει κάπως έτσι το πράγμα γιατί το ανάποδο θα είναι απογοήτευση για όλους μας).

Συμφωνώ απόλυτα οτί χρειαζόμαστε ένα κλασικό πεντάρι ώστε ο Πάουελ να παίξει στην θέση του και να δώσει ακόμα περισσότερα στον Ολυμπιακό.Επίσης,καλός,χρυσός ο Μαρτίνας αλλά προτιμώ έναν πιό ολοκληρωμένο παίκτη στην θέση του που θα στηρίζει την ομάδα σε όλα τα παιχνίδια και όχι μόνο αραιά και πού.

Γενικά το όλο μομέντουμ αλλά καί το επόμενο τρίμηνο,θέλει προσεκτική αντιμετώπιση απο προέδρους,προπονητή και τους ίδιους τους παίκτες.Ούτε φαβορί είμαστε ούτε υπερομάδα,προχωράμε παιχνίδι με παιχνίδι και προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας.

ΥΓ.Τι γηπεδάρα έχουν οι Λιθουανοί και πόσο βοηθαέι αυτό την ομάδα τους ohmy.gif Μακάρι να δούμε και τον Ολυμπιακό κάποτε με μία ανάλογη έδρα...το ΣΕΦ δέν ταιριάζει πιά στο σύγχρονο μπάσκετ 68.gif
Zoys
QUOTE(Eddie.Johnson @ Dec 1 2012, 12:19 ) *
ΥΓ.Τι γηπεδάρα έχουν οι Λιθουανοί και πόσο βοηθαέι αυτό την ομάδα τους ohmy.gif Μακάρι να δούμε και τον Ολυμπιακό κάποτε με μία ανάλογη έδρα...το ΣΕΦ δέν ταιριάζει πιά στο σύγχρονο μπάσκετ 68.gif

Αυτή η σκέψη μου πέρασε και μένα από το μυαλό βλέποντας το πραγματικό παλάτι της Ζαλγκίρις. Είναι κρίμα ο Πρωταθλητής Ευρώπης να αγωνίζεται στο χειρότερο γήπεδο ανάμεσα σε όλες σχεδόν τις ομάδες της Ευρωλίγκας, και αν όχι το χειρότερο σίγουρα το πιο αντι-μπασκετικό. Ανεξάρτητα από την ιστορία και τις αναμνήσεις που κουβαλάει το ΣΕΦ (και το γεγονός ότι με βολεύει και προσωπικά γιατί μένω Πειραιά και είναι ένα τσιγάρο δρόμος) είναι ανάγκη να αλλάξουμε σιγά σιγά γήπεδο αν και με τα τωρινά οικονομικά δεδομένα δεν νομίζω να υπάρχει καν στο πίσω μέρος του μυαλού των Αγγελόπουλων.

Όσο για το ματς θα κάνω κι εγώ μια μικρή κωλοτούμπα για τον Μπαρτζώκα που είχα αμφισβητήσει μετά την κακή εικόνα των πρώτων αγώνων και τολμώ να πω ότι παίζουμε μαζί με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα το καλύτερο μπάσκετ στη διοργάνωση (με τα όσα έχω παρακολουθήσει εγώ τουλάχιστον). Εκπληκτική άμυνα (αν και βοήθησε το γεγονός ότι η Ζαλγκίρις είχε τσακωθεί με το καλάθι στο πρώτο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο) και κάνενα πρόβλημα στην επίθεση όπου η ομάδα είναι να την πιεις στο ποτήρι. Μόνο συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους, παίκτες και τεχνικό επιτελείο, γιατί τέτοια αλλαγή μετά τις κακές εμφανίσεις απέναντι σε Ζαλγκίρις και Τσεντεβίτα δεν νομίζω ότι περίμενε κανείς. Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ο μέσος όρος της διαφοράς ήταν οι 16,5 πόντοι (!!!) και μάλιστα τα 3 ήταν μακριά από το ΣΕΦ. Σπουδαίο κατόρθωμα για τον Ολυμπιακό, αλλά ακόμα δεν χρειάζονται θριαμβολογίες. Εξακολουθούμε να βλέπουμε την πλάτη των Λιθουανών στη βαθμολογίαμ, αλλά και η δεύτερη θέση επιτυχία θεωρείται για τον πρώτο γύρο.
rakos
γιατι σας εχει πιασει μανια με την πρωτη θεση;
πιο βατο ομιλο θα χουμε αμα βγουμε 2οι ετσι οπως παει το πραμα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.