Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τουρκία - Σλοβενία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
Pierce
Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου στις 21:00
Pierce
Εγώ πάντως τους πιστεύω τους Σλοβένους και μου είναι ιδιαιτέρως συμπαθείς σαν ομάδα (έχω δεί και όλα ,πλην ενός, τα παιχνίδια τους). Αν δεν τους πιάσει (σιγά που δεν , βέβαια...) κάποια από τις γνώριμες πλημμύρες τους όταν είναι μπροστά και δεχτούν πίεση, θα το πάρουν το παιχνίδι καθώς είναι καλύτερη ομάδα από τους Τούρκους . Εξαιρετικό τουρνουά από Ναχμπαρ-Ντραγκιτς( ο Nash έχει εκπληκτική επίδραση απάνω του...) και από κοντά είναι και ο Λακοβιτς..
a bullet for your head
Εκτιμω πως η Σλοβενια θα ειναι ενας παρα πολυ δυσκολος αντιπαλος για την Τουρκια.
Διαθετει εναν πολυ καλο & εμπειρο κορμο παικτων & φαινεται καλοδουλεμενη ομαδα,που προετοιμαζεται καλα ενοψει των αναμετρησεων της.
Η περιφημη αμυνα ζωνης που εχει λανσαρει ο κοουτς Τανιεβιτς,ειναι πραγματι καλοστημενη & καλοδουλεμενη,ομως μετα απο καποια παιχνιδια,εχει δειξει & καποια κενα & αδυναμιες..
Ο κοουτς Τανιεβιτς εχει ''παντρεψει'' τα συγχρονα στοιχεια αμυνων match up,με καποια παλιοτερα στοιχεια αμυνων ζωνης 2-1-2,οπου η μπροστινη γραμμη παρατασσεται ειτε με διαταξη ''χοανη'',αποσκοπωντας κυριως στο να ελεγξει καλυτερα τα passing lines & να δυσκολεψει την κυκλοφορια & αναπτυξη των αντιπαλων,ειτε με την λεγομενη ''υποδοχη'',οπου ενας εκ των 2 μπροστινων αμυντικων,πιεζει ασφυκτικα τη μπαλα,ακομη & εαν οι επιτιθεμενοι εχουν 2 παικτες πανω παραλληλα,καθως μαρκαρει over play & τον 2ο επιθετικο,ο εταιρος αμυντικος.
Οι Σλοβενοι εκτος του οτι θα μπορουν να μελετησουν αυτην την αμυνα των Τουρκων,διαθετοντας δειγματα απο αρκετα παιχνιδια,εχουν στις ταξεις τους & παρα πολυ καλους παικτες,ειτε στην περιφερεια,ειτε στους ψηλους,οι οποιοι παρεπιμπτωντος,εκτος του οτι ειναι & αυτοι μεγαλα κορμια & με καλη κινητικοτητα μεσ'το ζωγραφιστο,μπορουν να απειλησουν & απ την μεση-μακρινη αποσταση(Μπρεζετς,Σλοκαρ.Ναχμπαρ,Ζουπαν).
Manu7
Πάμε με Σλοβενία σήμερα!Δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτο.

Έχει κάνει πολύ καλά παιχνίδια στο τουρνουά και όλοι οι παίχτες της όταν μπαίνουν μέσα
δίνουν ό,τι μπορούν.
Ο Λάκοβιτς κάνει καλό τουρνουά και ήρθε η ώρα σε ένα μεγάλο ματς να βάλει μεγάλα σουτ.
Το θέμα είναι ότι ο Ιλιασόβα με Ζούπαν είναι άνετος.
Ο Τούρκογλου με Νάχμπαρ(έπρεπε να είχε έρθε από πέρυσι στο λιμάνι...) θα έχει προβλήματα.

Στους ψηλούς ο Βίντμαρ πρέπει να τρώει σίδερα αν θέλουν είναι ανταγωνιστικοί κόντρα σε
Ασίκ και Ερντέν γιατί ο Μπρέζετς είναι soft.

Ελπίζω σε μία ακόμη ματσάρα.
giannis_mg
Ποσο μα ποσο μα ποσο κολοφαρδοι μπορει να ειναι οι Τουρκοι.Καποια στιγμη θα γυρισει ο τροχος τι στο......καλο πια!!!!!!!!
Οτι εχουν βαρεσει οι ασχετοι μεσα ειναι angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gifΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!

Αυτο δεν εχει ξαναγινει,μια ομαδα με παιχτες ανεκδοτα πραγματικα Οναν-Ασικ(ο τυπος ειναι ασχετος) και το απολυτο ανεκδοτο που ακουει στο ονομα Cenk Akyol(ειλικρινα πρεπει να ειναι ο πιο ασχετος μπασκετμπολιστας στην Ευρωπη) πλην Τουρκογλου-Ιλιασοβα να φτανει στους 4 angry_red.gif angry_red.gif ,αλλα η παρεα του Τεοντοσιτς και του Κρστιτς περιμενει με ανοιχτες τις αγκαλες smilie_schal1.gif
Manu7
Πφφφ....13 πόντους διαφορά 1η περίοδο...

ENTIT:A καλά....7/9 τρίποντα και 19 πόντοι διαφορά...

Αυτοι οι Τούρκοι από τη στιγμή που μας κέρδισαν ανέβασαν την ψυχολογία τους στα ύψη...
Pierce
ρε υπνε στον παγκο , εχεις φαει 10 τριποντα, αμαρκαριστα, χανεις 20 ποντους ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΖΩΝΗ;
kseplenhs
ντάξ' δεν έχει νόημα το παιχνίδι...

μόνο για λόγους στατιστικής
redman86
ποιός είναι ο κόουτς της σλοβενίας?
rchos
οι σλοβενοι που ολοι αγαπησαμε!

απορω πως αυτοι οι ανθρωποι ηταν μερος της γιουγκοσλαβιας!
redman86
QUOTE(rchos @ Sep 8 2010, 22:17 ) *
οι σλοβενοι που ολοι αγαπησαμε!

απορω πως αυτοι οι ανθρωποι ηταν μερος της γιουγκοσλαβιας!


σιγά τους σλοβένους που είχε η γιουκοσλαβία.........
giannis_mg
Εφοσον οι Τουρκοι σταματησουν να πατανε οτι τουβλο μπορει να φανταστει κανεις και να μπαινουνε ΟΛΑ μεσα τοτε η Σλοβενια εχει τη δυνατοτητα να γυρισει το παιχνιδι και βαλουν και κανενα σουτ απεναντι στην εκνευριστικη ζωνη 40 λεπτων!!!!!!! αυτης την νιφιτσας του Τανιεβιτς(που μας δουλευε κιολας με τη Ρωσσια ο ασχετος).......

Ρε Λακοβιτς ανυπαρκτε ξυπνα πια ακομα σε ενα κρισιμο ματς ψαχνουμε να σε βρουμε!!!!!!!!!!!!

Πλακωσε τον ρε Σανι τον ασχετο!!!!!!!!!!!!!!
duncan21
Eγω γιατι δεν θυμαμαι καθολου τον Γκονλουμ στο 3 ρε παιδια blink.gif ?Σ' αυτο το τουρνουα βλεπω να χρησιμοποιειται πολυ σ' αυτη τη θεση και μου κανει εντυπωση.Kατα τ' αλλα το ματς ξεφυγε απο νωρις για τους Σλοβενους.Παιζουν ξυλο οι Τουρκοι,δεν σφυρανε πολυ και οι refs.Ε δε θελει και πολυ να ξεφυγει το πραγμα...
giannis_mg
QUOTE(duncan21 @ Sep 8 2010, 22:21 ) *
Eγω γιατι δεν θυμαμαι καθολου τον Γκονλουμ στο 3 ρε παιδια blink.gif ?Σ' αυτο το τουρνουα βλεπω να χρησιμοποιειται πολυ σ' αυτη τη θεση και μου κανει εντυπωση.Kατα τ' αλλα το ματς ξεφυγε απο νωρις για τους Σλοβενους.Παιζουν ξυλο οι Τουρκοι,δεν σφυρανε πολυ και οι refs.Ε δε θελει και πολυ να ξεφυγει το πραγμα...

Απο αυτο να καταλαβεις για τι ομαδα μιλαμε.Τελοσπαντον ευχομαι ολοψυχα μετα τον ημιτελικο με τη Σερβια να ανεβασεις καινουριο βιντεο με τα οργια που θα εχει κανει ο Μιλος απεναντι τους φιλε μου rolleyes.gif .Σκεφτομαι να παρω σημαιες της Σερβιας και να αρχισω να τις κρεμαω στο μπαλκονι smilie_schal1.gif 19.gif ...
lamar
QUOTE(redman86 @ Sep 8 2010, 22:19 ) *
σιγά τους σλοβένους που είχε η γιουκοσλαβία.........


Ειχε εναν, αλλα τι ενας. Γιουρι Ζντοβτς!!!
giannis_mg
QUOTE(lamar @ Sep 8 2010, 22:31 ) *
Ειχε εναν, αλλα τι ενας. Γιουρι Ζντοβτς!!!

Πολυ σωστος ο φιλος lamar και μην ξεχναμε παιδια οτι αν και εφοσον οι Σλοβενοι ή οι Γαλλοι κατεβαιναν πληρεις με ολα τους τα αστερια τοτε οι Τουρκοι δεν θα περναγαν τους 16 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και οι καθε Τουρκοι,μιλαμε για ομαδες που αν ηταν πληρεις χτυπαγαν ανετα μεταλλιο και το ιδιο και παραπανω ισχυει με την Ισπανια με Γκασολ και Καλντερον ο τελικος Ισπανια-ΗΠΑ δεν χαλαγε για τιποτα και για κανεναν.Θα ψαχναμε τον 3ο
McRae
Καλα τα παραλες,δεν θα περναγαν οι Τουρκοι τους 16?Ποιος θα τους σταματουσε,η Αγκολα?

Τρομερη Βελτιωση η Τουρκια τα δυο τελευταια χρονια,φορμαριστηκαν ακριβως στο καταλληλο σημειο.Μπραβο τους,για το ταλεντο που διαθετουν εχτισαν σπουδαια ομαδα.
giannis_mg
QUOTE(McRae @ Sep 8 2010, 22:44 ) *
Καλα τα παραλες,δεν θα περναγαν οι Τουρκοι τους 16?Ποιος θα τους σταματουσε,η Αγκολα?

Τρομερη Βελτιωση η Τουρκια τα δυο τελευταια χρονια,φορμαριστηκαν ακριβως στο καταλληλο σημειο.Μπραβο τους,για το ταλεντο που διαθετουν εχτισαν σπουδαια ομαδα.

Στους 16 με τη Γαλλια παιξανε φιλε μου και σου λεω οτι εαν ηταν πληρεις με Παρκερ-Τοθριαφ-Μικαελ Πιετρους και και και οι Τουρκοι δεν θα ειχαν τυχη μαζι τους.Αυτο,τωρα η Ανγκολα πως σου ηρθε huh.gif .Απλως με ομαδες πληρεις Ισπανια-Γαλλια-Σλοβενια-Ρωσσια-Λιθουανια-Αργεντινη και εμας σοβαρους πολυ δυσκολα θα βλεπαμε τους Τουρκους στους 4 για να μη σου πω με τιποτα.Απεναντι σε αυτες τις ομαδες οι Τουρκοι δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο σε καμια περιπτωση οπως και δεν ειναι με την Σερβια.

Ηταν απλα παρα πολυ τυχερη που 3 ομαδες φαβορι Ισπανια-Ελλαδα-Σερβια αλληλοσκοτωθηκαν παρα πολυ νωρις και επεζησαν μονο οι Σερβοι και 2 απ'αυτες βγηκαν απ'τον δρομο τους....
kseplenhs
ότι και να λέμε,οι τούρκοι έχουν γλεντήσει κόσμο τώρα στα νοκάουτ.

για θυμίστε μου εμείς πότε ρίχναμε συνεχόμενες 30αρες σε νοκ άουτ?!

και δεν έχει σημασία με ποιούς αντιπάλους παίζουν.γιατί εμείς ακόμα και αυτούς στην τρίχα τους παίρναμε.οι τούρκοι κάνουν επίδειξη υπεροχής...
giannis_mg
QUOTE(kseplenhs @ Sep 8 2010, 23:04 ) *
ότι και να λέμε,οι τούρκοι έχουν γλεντήσει κόσμο τώρα στα νοκάουτ.

για θυμίστε μου εμείς πότε ρίχναμε συνεχόμενες 30αρες σε νοκ άουτ?!

και δεν έχει σημασία με ποιούς αντιπάλους παίζουν.γιατί εμείς ακόμα και αυτούς στην τρίχα τους παίρναμε.οι τούρκοι κάνουν επίδειξη υπεροχής...

Παντος βαλαμε και εμεις το χερακι μας στον ομιλο καθως τους επιτρεψαμε να μας κερδισουν με κατεβασμενα τα χερια και να παρουν την 1η θεση και απο εκει και περα τυχανε σε ομαδες που λογικο ηταν να οργιασει πανω τους οι Γαλλοι και οι Σλοβενοι με αυτα τα ροστερ δεν υπαρχουν.Τωρα με τη Σερβια θα δειξουν αν μπορουν(που δεν μπορουν....)να κανουν την υπερβαση.Σκοτωνοντας τους πεθαμενους(Γαλλους-Σλοβενους)εμενα δεν μου λεει τιποτα για την αξια τους.Αν μπορεσουν με τη Σερβια του Μιλος του Κρστιτς και του Ντουντα τοτε θα σωπασω....

Εμεις ομως μπορει να μην ριξαμε 30αρες αλλα αποκλεισαμε την ΗΠΑ του Λεμπρον,του Μελο,του Χαουαρντ και αλλων αστερων και καναμε ολοκληρο τον κοσμο να παραμιλαει.Μη συγκρινουμε εμας με τα ανεκδοτα,ειναι ιεροσυλια πραγματικη.Εχουμε παρει το Ευρωμπασκετ εχουμε μεταλλια απο μεγαλες διοργανωσεις,εχουμε παιχτες που συγκαταλεγονται στους Κορυφαιους της Ευρωπης και και και παρα πολλα αλλα.......
a.car
QUOTE (kseplenhs @ Sep 8 2010, 23:04 ) *
ότι και να λέμε,οι τούρκοι έχουν γλεντήσει κόσμο τώρα στα νοκάουτ.

για θυμίστε μου εμείς πότε ρίχναμε συνεχόμενες 30αρες σε νοκ άουτ?!

και δεν έχει σημασία με ποιούς αντιπάλους παίζουν.γιατί εμείς ακόμα και αυτούς στην τρίχα τους παίρναμε.οι τούρκοι κάνουν επίδειξη υπεροχής...

Συμφωνω με το φιλο.Οι Τουρκοι παιρνουν παιχνιδι απ'ολους τους παικτες τους και εμεις παιζαμε με 6.
kseplenhs
QUOTE(Giannis_23 @ Sep 8 2010, 23:11 ) *
Παντος βαλαμε και εμεις το χερακι μας στον ομιλο καθως τους επιτρεψαμε να μας κερδισουν με κατεβασμενα τα χερια και να παρουν την 1η θεση και απο εκει και περα τυχανε σε ομαδες που λογικο ηταν να οργιασει πανω τους οι Γαλλοι και οι Σλοβενοι με αυτα τα ροστερ δεν υπαρχουν.Τωρα με τη Σερβια θα δειξουν αν μπορουν(που δεν μπορουν....)να κανουν την υπερβαση.Σκοτωνοντας τους πεθαμενους(Γαλλους-Σλοβενους)εμενα δεν μου λεει τιποτα για την αξια τους.Αν μπορεσουν με τη Σερβια του Μιλος του Κρστιτς και του Ντουντα τοτε θα σωπασω....

Εμεις ομως μπορει να μην ριξαμε 30αρες αλλα αποκλεισαμε την ΗΠΑ του Λεμπρον,του Μελο,του Χαουαρντ και αλλων αστερων και καναμε ολοκληρο τον κοσμο να παραμιλαει.Μη συγκρινουμε εμας με τα ανεκδοτα,ειναι ιεροσυλια πραγματικη.Εχουμε παρει το Ευρωμπασκετ εχουμε μεταλλια απο μεγαλες διοργανωσεις και και και.......


βασικά το θέμα μου είναι πως με κάτι 60αρες με κάτι καναδους και γενικά κάτι φιλικά της @@,πετάγαμε στον αέρα πως πάμε για χρυσό.

αν είμασταν στη θέση των τούρκων που θερίζουν κανονικά μέχρι τα ημιτελικά μέχρι και υποψηφιότητες για καλύτερη ομάδα όλων των εποχών θα βάζαμε.
η γαλλία πάντα ασόβαρη θα είναι και η σλοβενία μονίμως θα τα χάνει στα κρίσιμα.ότι παίχτες και να έχουν στο ρόστερ τους την κάθε στιγμή.αυτούς όμως εμείς τους παίρνουμε με "βαλτο αγόρι μου" και μυθικές ανατροπές.οι τουρκοι βρέθηκαν σε καλή κατάσταση και τους κονιορτοποίησαν...

ανέκδοτο ομάδα που έχει τουρκογλου,ιλιάσοβα και προπονητή τον τάνιεβιτς?νομίζω πως είσαι υπερβολικός.ίσα ίσα που φέτος φαίνονται οι πραγματικές δυνάμεις τους που δούλεψαν στις αδυναμίες που εμφάνιζαν τα περασμένα χρόνια
Weekendman
Ωραίες εμφανίσεις οι Τούρκοι με την καθιερωμένη διαιτητική βοήθεια για τον γηπεδούχο, αλλά αντιμεντωπίζουν τώρα στον ημιτελικό την ομάδα που ως Γιουγκοσλαβία(δεν μιλάω για την ενιαία) έχει κλείσει μερικές φορές τα σπίτια των γηπεδούχων ομάδων που αντιμεντώπησε
όπως ξέρουμε εμείς οι Έλληνες(1995,1998) οι Αμερικάνοι(2002) και οι ίδιοι οι Τούρκοι(2001) μένει να το κάνουν το ίδιο και με το όνομα Σερβία...
επαθα λαστιχο
δεν μπορει να μην αναγνωριστει η τεραστια βελτιωση των τουρκων τα τελεταια 2 χρονια.τωρα σε οτι αφορα τα συναισθηματα που μας προκαλει το ακουσμα τουρκια,καλο ειναι να μενουν εξω απο αυτο εδω το φορουμ.εδω μιλαμε για μπασκετ.
φιλε απο πανω που λες ανεκδοτο την τουρκια,αποκλειεται να μισεις πιο πολυ τους γειτονες απο οσο εγω τους αμερικανους.αλλα τι να πω?οτι δεν εχουν καλη ομαδα?
Johnaros
Οκ, είναι οι Τούρκοι.
Οκ, η πρώτη θέση του ομίλου, στρωμένος δρόμος κ.ο.κ.
Οκ, έχουμε μεγάλη ομάδα.
Οκ, παίξανε με Γαλλία και Σλοβενία.
Αλλά μάγκες, δεν υπάρχει λόγος να τους μειώνουμε. Έχουν παικταράδες και αυτοί, και παίζουν, και με την ώθηση του κόσμου, τρομερό μπάσκετ.
Δίκαι βρίσκονται εκεί που βρίσκονται.
Τώρα που θα σφίξουν τα γάλατα, να δούμε αν θα φτάσουν σε μετάλλιο.
giannis_mg
QUOTE(kseplenhs @ Sep 8 2010, 23:32 ) *
ανέκδοτο ομάδα που έχει τουρκογλου,ιλιάσοβα και προπονητή τον τάνιεβιτς?νομίζω πως είσαι υπερβολικός.ίσα ίσα που φέτος φαίνονται οι πραγματικές δυνάμεις τους που δούλεψαν στις αδυναμίες που εμφάνιζαν τα περασμένα χρόνια

Το ειχα γραψει σε ενα πιο πανω ποστ φιλε μου οτι πλην Χεντο και Ιλιασοβα που ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ(απλως βαρεθηκα να το ξαναγραψω) η υπολοιπη ομαδα ειναι για γελια(για να βρισκετε στους 4 ενος Μουντομπασκετ).Διαφωνω καθετα στα τα περι Εθνικης μας.Ειναι ντροπη να συγκρινουμε το μπασκετ της χωρας μας και σε Εθνικο και σε συλλογικο επιπεδο με τους ασχετους-αμπαλους.Πιστευει κανενας οτι εαν επαιζαν σε αλλη χωρα θα εφταναν εδω που ειναι.....Βρε φιλε μου ειναι πραγματικη ιεροσυλια να συγκρινουμε μαι Τουρκια που εχει παιξει με μια καλη ομαδα σε ολο το Τουρνουα(Ελλαδα)με τις επιτυχιες επι των Γαλλων,των Αμερικανων και γενικα τις επιτυχιες-μεταλλια που εχει φερει αυτη η Εθνικη.Αν ειναι δυνατον βρε παιδια.Συμφωνω επισης οτι με παιχνιδια τυπου Καναδα-Κυπρου πηραν τα μυαλα τους αερα δυστυχως αλλα και παλι το επιπεδο μας οι Τουρκοι δεν το φτανουν ουτε με σκαλα.Το παγκοσμιο ηταμ μια κακη εμφανιση της Εθνικης.
a.car
Να προσθεσω και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση τα γηπεδα τους ειναι 'εκκλησια'. Σημερα οι Σλοβενοι εκαναν κανα δυο πολυ σκληρα φαουλ και οι Τουρκοι παικτες κυριοι ουτε ψευτοτσαμπουκαδες ουτε καραγκιοζιλικια. Ασχετο η "κουμπαρα "εδωσε αδεια στον Ερντοαν να βλεπει τις χορευτριες ?
giannis_mg
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 8 2010, 23:36 ) *
δεν μπορει να μην αναγνωριστει η τεραστια βελτιωση των τουρκων τα τελεταια 2 χρονια.τωρα σε οτι αφορα τα συναισθηματα που μας προκαλει το ακουσμα τουρκια,καλο ειναι να μενουν εξω απο αυτο εδω το φορουμ.εδω μιλαμε για μπασκετ.
φιλε απο πανω που λες ανεκδοτο την τουρκια,αποκλειεται να μισεις πιο πολυ τους γειτονες απο οσο εγω τους αμερικανους.αλλα τι να πω?οτι δεν εχουν καλη ομαδα?

Μα βρε φιλε μου πες μου ειλικρινα περαν του Χεντο και του Ιλιασοβα που ειναι παιχταραδες οι αλλοι παιχτες αξιζουν να παρουν μεταλλιο σε Μουντομπασκετ.Μιλαμε για παιχτες οπως ο Οναν-Ασικ-Γκιουλερ-Ερντεν-Αρσλαν-Τουντσερι που δεν εχουν καμια υψηλη παραστασταση στην καριερα τους.ΤΙΠΟΤΑ.Απλως ολες οι συγκυριες φετος(εδρα,απουσια τεραστιων παιχτων)ειναι μαζι τους...Μην εισαι και σιγουρος φιλε μου για το ποσο τους μισω...


Και κατι αλλο με τη Σερβια θα δειξουν αν εχουν ανεβασει επιπεδο και οχι με τους πεθαμενους βρε παιδια που εχουν βρει εως τωρα....
επαθα λαστιχο
QUOTE(Giannis_23 @ Sep 8 2010, 23:47 ) *
Μα βρε φιλε μου πες μου ειλικρινα περαν του Χεντο και του Ιλιασοβα που ειναι παιχταραδες οι αλλοι παιχτες αξιζουν να παρουν μεταλλιο σε Μουντομπασκετ.Μιλαμε για παιχτες οπως ο Οναν-Ασικ-Γκιουλερ-Ερντεν-Αρσλαν-Τουντσερι που δεν εχουν καμια υψηλη παραστασταση στην καριερα τους.ΤΙΠΟΤΑ.Απλως ολες οι συγκυριες φετος(εδρα,απουσια τεραστιων παιχτων)ειναι μαζι τους...

αδερφε πρωταθλητες ευρωπης βγηκαν ο λυπηριδης,ο ρομανιδης,ο ανδριτσος και αλλοι.αστο,δεν μας παιρνει
nikefalin
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 8 2010, 23:49 ) *
αδερφε πρωταθλητες ευρωπης βγηκαν ο λυπηριδης,ο ρομανιδης,ο ανδριτσος και αλλοι.αστο,δεν μας παιρνει


οχι ο λυπηρίδης.
giannis_mg
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 8 2010, 23:49 ) *
αδερφε πρωταθλητες ευρωπης βγηκαν ο λυπηριδης,ο ρομανιδης,ο ανδριτσος και αλλοι.αστο,δεν μας παιρνει

Μπορει να γινομαι κουραστικος φιλε μου αλλα κερδισαμε την Σοβιετικη Ενωση(σαν να μιλαμε για τις ΗΠΑ του 08 στους Ολυμπιακους)και ειχαμε και εναν ΓΚΑΛΗ-ΓΙΑΝΝΑΚΗ-ΦΑΣΟΥΛΑ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ που οι Τουρκοι ουτε στα ονειρα τους δεν προκειται να εχουν και δεν γιναμε μαγκες νικωντας την πεθαμενη Σλοβενια και Γαλλια οπως κανανε αυτοι.Μια χαρα μας παιρνει φιλε μου αυτους δεν τους παιρνει να μιλανε με τιποτα για το μπασκετ....
επαθα λαστιχο
QUOTE(nikefalin @ Sep 8 2010, 23:52 ) *
οχι ο λυπηρίδης.

καλα αφεντικο,μην βαρας smiley.gif
4 χρονων ημουν τοτε.το ποιντ μου το πιασατε παντως

QUOTE(Giannis_23 @ Sep 8 2010, 23:54 ) *
Μπορει να γινομαι κουραστικος φιλε μου αλλα κερδισαμε την Σοβιετικη Ενωση(σαν να μιλαμε για τις ΗΠΑ του 08 στους Ολυμπιακους)και ειχαμε και εναν ΓΚΑΛΗ-ΓΙΑΝΝΑΚΗ-ΦΑΣΟΥΛΑ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ που οι Τουρκοι ουτε στα ονειρα τους δεν προκειται να εχουν και δεν γιναμε μαγκες νικωντας την πεθαμενη Σλοβενια και Γαλλια οπως κανανε αυτοι.Μια χαρα μας παιρνει φιλε μου....

φιλε αν και ειμαι της αποψης οτι τα ιερα τερατα δεν πρεπει να πολυαγγιζονται,αν εβλεπες τον φασουλα τωρα σε συγκριση με τους αλλους ψηλους μαλλον θα προκαλουσε γελιο η λυπηση.το θεμα μας ομως δεν ξερω ποιο ειναι.ειπε κανεις οτι η τουρκια εχει καταφερει περιισσοτερα σε εθνικο επιπεδο στο μπασκετ απο εμας?δεν νομιζω.ουτε ειπε κανεις πως δεν εχουν ξαναδει τετοια ομαδα.οποτε δεν καταλαβαινω γιατι εχεις εκνευριστει τοσο.αν το πας εκει που νομιζω,τις προαλλες μολις εβλεπα
το "περιμενοντας τα συννεφα" του γεζιμ ουσταογλου με θεμα την ποντιακη εκκαθαριση-γενοκτονια και μετα ειχα συναισθηματα τυπου "να γυρισω στον χρονο πισω και να τους σφαξω ολους".
ΑΛΛΟ ομως αυτο που βλεπω στο παρκε.και αυτο που βλεπω,και νομιζω οχι μονο εγω,απεχει παρασαγγας απο το.....ανεκδοτο που λες.οκ,οι υπολοιποι παικτες πριν ιλυασοφ-τουρκογλου ειναι οχι απλα καλοι,οχι μετριοι,αλλα τιποτενιοι οπως λες.οι δικοι μας τι ειναι τοτε??ο περπερογλου ειναι παικτης του παο ας πουμε,και ειχε συμμετοχη στο τριπλ κραουν του 2009.εχεις δει τον παικτη περπερογλου με την εθνικη?σκεψου αυτο εν συγκριση με την αποδοση του γκιουλερ ας πουμε.και φυσικα δεν ειναι
μονο ο στρατος,αλλα και αλλοι.θες φορμα,θες χημεια,θες ψυχολογια,κατι ειναι αυτο τελος παντων που στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ,
τους κανει καλυτερους απο εμας.τωρα,οχι διαχρονικα
giannis_mg
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 9 2010, 00:03 ) *
καλα αφεντικο,μην βαρας smiley.gif
4 χρονων ημουν τοτε.το ποιντ μου το πιασατε παντως


φιλε αν και ειμαι της αποψης οτι τα ιερα τερατα δεν πρεπει να πολυαγγιζονται,αν εβλεπες τον φασουλα τωρα σε συγκριση με τους αλλους ψηλους μαλλον θα προκαλουσε γελιο η λυπηση.το θεμα μας ομως δεν ξερω ποιο ειναι.ειπε κανεις οτι η τουρκια εχει καταφερει περιισσοτερα σε εθνικο επιπεδο στο μπασκετ απο εμας?δεν νομιζω.ουτε ειπε κανεις πως δεν εχουν ξαναδει τετοια ομαδα.οποτε δεν καταλαβαινω γιατι εχεις εκνευριστει τοσο.αν το πας εκει που νομιζω,τις προαλλες μολις εβλεπα
το "περιμενοντας τα συννεφα" του γεζιμ ουσταογλου με θεμα την ποντιακη εκκαθαριση-γενοκτονια και μετα ειχα συναισθηματα τυπου "να γυρισω στον χρονο πισω και να τους σφαξω ολους".
ΑΛΛΟ ομως αυτο που βλεπω στο παρκε.και αυτο που βλεπω,και νομιζω οχι μονο εγω,απεχει παρασαγγας απο το.....ανεκδοτο που λες.οκ,οι υπολοιποι παικτες πριν ιλυασοφ-τουρκογλου ειναι οχι απλα καλοι,οχι μετριοι,αλλα τιποτενιοι οπως λες.οι δικοι μας τι ειναι τοτε??ο περπερογλου ειναι παικτης του παο ας πουμε,και ειχε συμμετοχη στο τριπλ κραουν του 2009.εχεις δει τον παικτη περπερογλου με την εθνικη?σκεψου αυτο εν συγκριση με την αποδοση του γκιουλερ ας πουμε.και φυσικα δεν ειναι
μονο ο στρατος,αλλα και αλλοι.θες φορμα,θες χημεια,θες ψυχολογια,κατι ειναι αυτο τελος παντων που στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ,
τους κανει καλυτερους απο εμας.τωρα,οχι διαχρονικα

Και ελεγα να μην το βαλω τον Φασουλα tongue.gif .Κοιτα απλως θεωρω πως δεν ειναι αντιπροσωπευτικο των δυο ομαδων η φετινη αναμετρηση των 2 ομαδων στους ομιλους καθως οι Τουρκοι παιζουν εντος εδρας και τους δινει 40% απ'την δυναμικη τους αυτο το στοιχειο.Πιστευεις οτι αμα ερχοντουσταν εδω και παιζαμε στο ΟΑΚΑ με 22.000 κοσμο θα κερδιζανε ή οτι αμα παιζανε σε ουδετερο εδαφος θα φτανανε στους 4,εγω θεωρω πως δεν υπηρχε περιπτωση να το κανουν....Αυτο λεω και εκνευριστηκα που λες επειδη αναφερθηκε ο φιλος kseplenhs αν εχουμε κερδισει εμεις με 30αρες στα νοκ-αουτ.Δεν ειναι δυνατον να συγκρινουμε ακομα και τη φετινη Εθνικη που αποκλειστηκε στα ισια απ'την ενενεργεια παγκοσμια πρωταθλητρια με μια Τουρκια που παιζει εντος εδρας και εχει παιξει με δυο ομαδες που δεν υπαρχουν με τα υπαρχον ροστερ την Σλοβενια και τη Γαλλια.Αυτο θελω να πω και δεν νομιζω να εχω αδικο και θα φανει το ποσο λιγοι ειναι με τη Σερβια που ειναι ΟΜΑΔΑ ...

ΥΓ.Χωρις παρεξηγηση στον φιλο kseplenh παντα ..
GK_23
Οι Τούρκοι διδάσκουν μπάσκετ σε αυτό το Παγκόσμιο, ειδικά με τις άμυνες ζώνης και τα ψηλά σχήματα μέσα στο παρκέ.
Δε ξέρω τι έκαναν παλιότερα και ούτε με ενδιαφέρει αλλά τα 2 τελευταία χρόνια η ομάδα τους έχει δουλέψει πάρα πολύ. Και είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτή τη στιγμή είναι καλύτερη από τη δική μας.

Αυτά τα αν έπαιζε πλήρης η Γαλλίας και η Σλοβενία και αν εμείς ήμασταν σοβαροί, εγώ τα ακούω βερεσέ. Και η Ισπανία είχε 2 σημαντικές απουσίες και μας ξανακέρδισε. Ποια Γαλλία τώρα, είμαστε σοβαροί; Έχουν να παρουσιάσουν καμία μεγάλη επιτυχία οι Γάλλοι από το 2005 και έπειτα; Είδαμε και όταν έπαιζαν πλήρεις τι έκαναν...

Όσο για τις παραστάσεις των Τούρκων παικτών...
Οι περισσότεροι έχουν αγωνιστεί ή αγωνίζονται στην Ευρωλίγκα και ορισμένοι μάλιστα με ομάδες του εξωτερικού, όπως ο Αρσλάν και ο Τουντσερί. Τούρκογλου και Ιλιασόβα παίζουν στο NBA και από φέτος θα παίζουν εκεί και οι Ερντέν και Ασίκ. Αν βάλουμε και τον Οκούρ μέσα τότε έχουμε 5 συνολικά Τούρκους στο NBA.

Και ατομικά να το δει κανείς, το επίπεδο των Τούρκων παικτών είναι ίσως καλύτερο από των Ελλήνων αυτή τη στιγμή.
Johnaros
Καταρχάς έχουν δει σέντερ πρώτης γραμμής που ξέρουν να παίζουν και με πλάτη, ενώ εμείς δεν έχουμε.
Έχουν δύο παικταράδες, που μπορώ να τους συγκρίνω με τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη για να ισοβαθμήσουμε.
Τώρα πόσο καλύτεροι είναι Καϊμακόγλου, Καλάθης, Περπέρογλου, Τσαρτσαρής, Ζήσης από Τουντσερί, Γκιουλέρ, Ονάν, Αρσλάν;;;
Τα ρόστερ μας, είναι στο ίδιο επίπεδο. Υπερτερούν σε φόργουορντ-σέντερ, υπερτερούμε σε γκαρντ, αλλά δεν έχουμε βάθος.
Τα ρόστερ που κατεβάσαμε στις τελευταίες 2 διοργανώσεις, δεν είναι κάτι το εξαιρετικό...Βασικά ίσως να είναι, αλλά δεν το πιστεύει ούτε ο ίδιος ο προπονητής, που χρησιμοποιεί 7 παίκτες.
Δεν συγκρίνουμε επίπεδο εθνικών ομάδων γενικά, αλλά στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Και εν έτει 2010, φάνηκε ότι η Εθνική Τουρκίας είχε καλύτερο υλικό και καλύτερο προπονητή από αυτή της Εθνικής Ελλάδας.
Τι να κάνουμε, έτσι είναι.
a.car
QUOTE(Johnaros @ Sep 9 2010, 00:18 ) *
Καταρχάς έχουν δει σέντερ πρώτης γραμμής που ξέρουν να παίζουν και με πλάτη, ενώ εμείς δεν έχουμε.
Έχουν δύο παικταράδες, που μπορώ να τους συγκρίνω με τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη για να ισοβαθμήσουμε.
Τώρα πόσο καλύτεροι είναι Καϊμακόγλου, Καλάθης, Περπέρογλου, Τσαρτσαρής, Ζήσης από Τουντσερί, Γκιουλέρ, Ονάν, Αρσλάν;;;
Τα ρόστερ μας, είναι στο ίδιο επίπεδο. Υπερτερούν σε φόργουορντ-σέντερ, υπερτερούμε σε γκαρντ, αλλά δεν έχουμε βάθος.
Τα ρόστερ που κατεβάσαμε στις τελευταίες 2 διοργανώσεις, δεν είναι κάτι το εξαιρετικό...Βασικά ίσως να είναι, αλλά δεν το πιστεύει ούτε ο ίδιος ο προπονητής, που χρησιμοποιεί 7 παίκτες.
Δεν συγκρίνουμε επίπεδο εθνικών ομάδων γενικά, αλλά στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Και εν έτει 2010, φάνηκε ότι η Εθνική Τουρκίας είχε καλύτερο υλικό και καλύτερο προπονητή από αυτή της Εθνικής Ελλάδας.
Τι να κάνουμε, έτσι είναι.

Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου .Γλυτωσα το κουραστικο γραψιμο με δυο δακτυλα.
giannis_mg
QUOTE(sixama23 @ Sep 9 2010, 00:17 ) *
Και ατομικά να το δει κανείς, το επίπεδο των Τούρκων παικτών είναι ίσως καλύτερο από των Ελλήνων αυτή τη στιγμή.

Ελα βρε sixama τωρα.ΟΚ θα συμφωνησω οτι μετα και την αποχωρηση Μητσου,σιγουρα παιχτη επιπεδου Τουρκογλου δεν εχουμε ισως και Ιλιασοβα αλλα για τους αλλους διαφωνω καθετα.ΟΚ ο Ερντεν πηγε Σελτικς πιστευει κανεις οτι προκειται να παιξει ή ο Ασικ στους Μπουλς ή δεν μπορει να παιξει ο Μπουρου ή ο Μητσος απλως δεν θελουνε να πανε.Ασε που το ΝΒΑ δεν ειναι μετρο συγκρυσης για μενα φιλε sixama και οι Γαλλοι εχουν χασει το μετρημα απ'τους ποσους εχουν αλλα βλεπουμε πως τα πανε.Οσο για το επιπεδο των αλλων Τουρκων που ολοι πλην τους ΝΒΑers παιζουν στην Τουρκια στις ομαδες τους Εφες και Φενερ δεν εχουν δειξει τιποτα απολυτος και παλευουν καθε χρονο να μπουν στους 16.Παιχτες υψηλου επιπεδου ειναι οι Ελληνες του ΠΑΟ-ΟΣΦΠ που παιζουν και σε υψηλο επιπεδο και διεκδικουν τιτλους και οχι να βολοδερονουν στα Ευρωπαικα παρκε...

Περυσι χωρις Διαμαντιδη-Τσαρτσα με Σπαν-Καλαθη-Σοφο και Περπε τους κερδισαμε ομως στο νοκαουτ για οποιον το ξεχασε σε ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΕΔΡΑ,οποτε δεν βλεπω το λογο να τους βλεπω σαν καλυτερος
Johnaros
QUOTE
.ΟΚ ο Ερντεν πηγε Σελτικς πιστευει κανεις οτι προκειται να παιξει ή ο Ασικ στους Μπουλς.Ασε που το ΝΒΑ δεν ειναι μετρο συγκρυσης για μενα φιλε sixama.


Εμείς ποιος ψηλούς είχαμε να αντιπαρατάξουμε φέτος;
giannis_mg
QUOTE(Johnaros @ Sep 9 2010, 00:26 ) *
Εμείς ποιος ψηλούς είχαμε να αντιπαρατάξουμε φέτος;

Σοφο και Μπουρου(ο οποιος ηταν ο κορυφαιος επι της Τουρκιας και ο κορυφαιος ψηλος της Euroleague προπερυσι,ο Ερντεν τι εχει να δειξει σε προσωπικο επιπεδο ΤΙΠΟΤΑ) δεν τους κοβω για καλυτερους τους Τουρκους φιλε μου,αντιθετως....Μιλαμε για τους 2 βασικους center μιας ομαδας που εφτασε τελικο Euroleague και οχι μιας μικρομεσαιας ομαδας που βολοδερνει στους 16 και πολλες φορες δεν περναει τους ομιλους....
KingCrimson
Eγω πραγματικα δε περιμενα να δω τη Τουρκια σε τετοια κατασταση....! Μπορει να παιζουν μεσα στην εδρα τους, αλλα πραγματικα οι Σλοβενοι δεν υπηρξαν σημερα στο γηπεδο. Σιγουρα ακομα και στη περιπτωση που ολες οι ομαδες κατεβαιναν πληρεις, πιστευω πως θα ηταν και παλι στο ιδιο με το σημερινο, πολυ υψηλο ανταγωνιστικο επιπεδο. Εχουν πολυ ψηλα και δυνατα κορμια κατω απο το καλαθι, εναν εκπληκτικο σουτερ που λεγεται Ιλιασοβα και οι κοντοι τους μπορει να μην ειναι κορυφαιοι, αλλα ειναι σε πολυ καλο επιπεδο επισης!
GK_23
QUOTE(Giannis_23 @ Sep 9 2010, 00:24 ) *
Ελα βρε sixama τωρα.ΟΚ θα συμφωνησω οτι μετα και την αποχωρηση Μητσου,σιγουρα παιχτη επιπεδου Τουρκογλου δεν εχουμε ισως και Ιλιασοβα αλλα για τους αλλους διαφωνω καθετα.ΟΚ ο Ερντεν πηγε Σελτικς πιστευει κανεις οτι προκειται να παιξει ή ο Ασικ στους Μπουλς.Ασε που το ΝΒΑ δεν ειναι μετρο συγκρυσης για μενα φιλε sixama.Οσο για το επιπεδο των αλλων Τουρκων που ολοι πλην τους ΝΒΑers παιζουν στην Τουρκια στις ομαδες τους Εφες και Φενερ δεν εχουν δειξει τιπ[οτα απολυτοςκαι παλευουν καθε χρονο να μπουν στους 16.Παιχτες υψηλου επιπεδου ειναι οι Ελληνες του ΠΑΟ-ΟΣΦΠ που παιζουν και σε υψηλο επιπεδο και οχι να βολοδερονουν στα Ευρωπαικα παρκε...

Ο Τούρκογλου είναι καλύτερος του Διαμαντίδη και οποιουδήποτε Έλληνα παίκτη. Θυμάσαι να έχουμε βγάλει εμείς παίκτη με ύψος 2.08 και τέτοια τεχνική κατάρτιση;

Νομίζω πως ειδικά για τους ψηλούς αυτήν την εποχή το NBA μπορεί να θεωρηθεί μέτρο σύγκρισης. Θα ήθελε σίγουρα ο Σόφο να είναι στη θέση των Ασίκ και Ερντέν. Αν θα παίξουν αυτοί στο NBA ή όχι δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι αυτούς τους πρόσφεραν συμβόλαιο οι ομάδες τους, του Σοφοκλή όμως όχι.

Αν εξαιρέσεις Σπανούλη-Διαμαντίδη και περιστασιακά τον Μπουρούση, κανείς Έλληνας παίκτης δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε ΠΑΟ και ΟΣΦΠ. Οι ξένοι είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά στις ελληνικές ομάδες. Ο Σισκάουσκας και ο Γιασικεβίτσιους έδωσαν το κάτι παραπάνω στον ΠΑΟ το 2007 και 2009 αντίστοιχα.

Τι παραστάσεις έχουν δηλαδή οι Καλάθης, Καϊμακόγλου και Βουγιούκας;
giannis_mg
QUOTE(sixama23 @ Sep 9 2010, 00:36 ) *
Ο Τούρκογλου είναι καλύτερος του Διαμαντίδη και οποιουδήποτε Έλληνα παίκτη. Θυμάσαι να έχουμε βγάλει εμείς παίκτη με ύψος 2.08 και τέτοια τεχνική κατάρτιση;

Νομίζω πως ειδικά για τους ψηλούς αυτήν την εποχή το NBA μπορεί να θεωρηθεί μέτρο σύγκρισης. Θα ήθελε σίγουρα ο Σόφο να είναι στη θέση των Ασίκ και Ερντέν. Αν θα παίξουν αυτοί στο NBA ή όχι δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι αυτούς τους πρόσφεραν συμβόλαιο οι ομάδες τους, του Σοφοκλή όμως όχι.

Αν εξαιρέσεις Σπανούλη-Διαμαντίδη και περιστασιακά τον Μπουρούση, κανείς Έλληνας παίκτης δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε ΠΑΟ και ΟΣΦΠ. Οι ξένοι είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά στις ελληνικές ομάδες. Ο Σισκάουσκας και ο Γιασικεβίτσιους έδωσαν το κάτι παραπάνω στον ΠΑΟ το 2007 και 2009 αντίστοιχα.

Τι παραστάσεις έχουν δηλαδή οι Καλάθης, Καϊμακόγλου και Βουγιούκας;

Παιχτης με τις αρετες του Τουρκογλου δεν προκειται να βρουμε 2.08 που να παιζει και παιζει 1 αμα θελει ασ'το μην το ψαχνουμε.ΟΚ εγω να σου πω για Μπουρου-Σοφο εφτασαν με την ομαδα τους στον τελικο της Εuroleague σαν βασικοι και μαλιστα παιχτες κλειδια και μαλιστα ο Μπουρου ηταν και ο καλυτερος ψηλος για το 08.Ο Ασικ και οΕρντεν τι εχουν κανει για πες μου επειδη βρηκαν συμβολαιο στο ΝΒΑ σαν 14 παιχτες δεν μου λεει κατι.Με τη Φενερ παλευανε να μπουν στους 16 και δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο και φαινεται απ'τους ατομικους τιτλους.Δηλαδη ο Τσαρτσα και ο Φωτσης ειναι χειροτεροι απ'τον Γκονλουμ και τον Σαβας ή ο Μητσος-Σπαν-Ζησης ειναι χειροτεροι απο Αρσλαν-Τουντσερι-Οναν που βολοδερνουνε με Εφες και Φενερ στην Ευρωπη στους 16 και στους ομιλους.Ενταξει ρε παιδια αμα το θεωρειται ενταξει και λογικο αυτο και μιλαμε για τους δικους μας τους παιχτες που τα τελευταια χρονια παιρνουν τιτλους και διακρισεις σε Εθνικο και συλλογικο επιπεδο ειναι χειροτεροι απο αυτους που θα σκοτωνανε για να ειναι στη θεση τους,τι να πω ειλικρινα........
Manu7
QUOTE(sixama23 @ Sep 9 2010, 00:36 ) *
Ο Σισκάουσκας και ο Γιασικεβίτσιους έδωσαν το κάτι παραπάνω στον ΠΑΟ το 2007 και 2009 αντίστοιχα.

Λογικό αφού είναι μεγαλύτεροι παίχτες.
Την ευρωλίγκα το 2007 την πήρε ο Σίσκα και αυτή του 2009 ο Σάρας.

Θα θέλαμε πολύ να έχουμε τέτοιους παίχτες.
Ωστόσο ούτε παίχτες σαν αυτούς της Τουρκίας έχουμε.

Ο Ερντέν και ο Ασικ έχουν τον Σόφο για μεσηριανό(θα τους πέσει λίγο βαρύ γι'αυτό) και τον Μπουρούση μια χαψιά.
Ιλιασόβα και Τούρκογλου δεν έχουμε.

Στην Ελλάδα τη διαφορά την έκανε το σύνολο.Αυτό τα κατάφερε όλα.Η ομάδα του 2006 απαρτιζόταν από 12 παίχτες και όχι
από 6 όπως φέτος.

Οι Τούρκοι για παράδειγμα είχαν μόνο 3-4 παίχτες.
Πλέον έχουν δουλέψει και έχουν και σύνολο με αποτέλεσμα ο Ονάν,ο Γκιουλέρ,ο Τουντσερί να φαίνονται εξαιρετικοί παίχτες.

Θυμάμαι την Τουρκία στο ευρωμπάσκετ του 2007.Όλα τα έκαναν ο Οκούρ και ο Τούρκογλου.Εν τέλει δεν κατάφεραν τίποτα.
Αντίθετα το 2006 έφτασαν στους 8 χωρίς ΝΒΑερς.
giannis_mg
QUOTE(Manu7 @ Sep 8 2010, 23:45 ) *
Ο Ερντέν και ο Ασικ έχουν τον Σόφο για μεσηριανό(θα τους πέσει λίγο βαρύ γι'αυτό) και τον Μπουρούση μια χαψιά.

Βρε Manu αυτο μου εβγαλε τα ματια.Απο που και ως που αυτοι οι 2 ειναι καλυτεροι απ'τους δικους μας.Δεν μπορω να το καταλαβω ειλικρινα αυτο το πραγμα πραγματικα.Α ρε Γιανναρε τι σου εμελε ο καλυτερος ψηλος της ΕUROLEAGUE το 08 και ενας απ'τους καλυτερους περυσι να συγκρινεσαι με τον Ερντεν και τον αρχιαμπαλο των αμπαλων(Ασικ).....ή ο Σοφο να λεμε οτι τον εχει για μεσημεριανο ο Ασικ!!!.Το ειδαμε και περυσι ποσο τους ειχαν αυτα τα 2....θερια οταν τους διαλυσανε οι δικοι μας και ειδικα ο Σοφο....Ενταξει βρε παιδια....

Σε λιγο βρε παιδια θα μου πειτε και τον Αρσλαν με τον Οναν καλυτερους απ'τον Μητσο και τον Σπαν.Ειλικρινα ειναι απιστευτη αυτη η απαξιωση των παιχτων μας απο εμας τους ιδιους απεναντι σε αυτους.Πραγματικα απιθανη.........
GK_23
QUOTE(Manu7 @ Sep 9 2010, 00:45 ) *
Στην Ελλάδα τη διαφορά την έκανε το σύνολο.Αυτό τα κατάφερε όλα.Η ομάδα του 2006 απαρτιζόταν από 12 παίχτες και όχι
από 6 όπως φέτος.

Αυτό το συμπέρασμα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ποτέ δεν βασιστήκαμε στο ταλέντο των παικτών μας για να φτάσουμε ψηλά γιατί σε σύγκριση με αρκετές άλλες χώρες υστερούμε αγωνιστικά σαν μονάδες. Φέτος που χάσαμε αυτό το χαρακτηριστικό μας, αποτύχαμε.

QUOTE(Giannis_23 @ Sep 9 2010, 00:45 ) *
Ο Ασικ και οΕρντεν τι εχουν κανει για πες μου επειδη βρηκαν συμβολαιο στο ΝΒΑ σαν 14 παιχτες δεν μου λεει κατι.Με τη Φενερ παλευανε να μπουν στους 16 και δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο και φαινεται απ'τους ατομικους τιτλους.Δηλαδη ο Τσαρτσα και ο Φωτσης ειναι χειροτεροι απ'τον Γκονλουμ και τον Σαβας ή ο Μητσος-Σπαν-Ζησης ειναι χειροτεροι απο Αρσλαν-Τουντσερι-Οναν που βολοδερνουνε με Εφες και Φενερ στην Ευρωπη στους 16 και στους ομιλους.

Δε γίνεται να κρίνουμε κάποιους παίκτες από την πορεία των συλλόγων τους. Μπορώ με την ίδια λογική να σου πω και εγώ πως και ο ΠΑΟ φέτος βολόδερνε στο ΤOP 16. Άρα οι παίκτες του είναι άχρηστοι. Εντάξει ο Σπαν και ο Μήτσος, είναι παίκτες πρώτης γραμμής και πρωταγωνιστές. Ο Ζήσης δηλαδή γιατί είναι καλύτερος από τους Τουντσερί και Ονάν; Και ναι, δεν πιστεύω πως οι Γκονλούμ και Σαβάς έχουν να ζηλέψουν κάτι από τους τωρινούς Τσαρτσαρή και Φώτση.




QUOTE(Giannis_23 @ Sep 9 2010, 00:54 ) *
Βρε Manu αυτο μου εβγαλε τα ματια.Απο που και ως που αυτοι οι 2 ειναι καλυτεροι απ'τους δικους μας.Δεν μπορω να το καταλαβω ειλικρινα αυτο το πραγμα πραγματικα.Α ρε Γιανναρε τι σου εμελε ο καλυτερος ψηλος της ΕUROLEAGUE το 08 και ενας απ'τους καλυτερους περυσι να συγκρινεσαι με τον Ερντεν και τον αρχιαμπαλο των αμπαλων(Ασικ).....ή ο Σοφο να λεμε οτι τον εχει για μεσημεριανο ο Ασικ!!!.Το ειδαμε και περυσι ποσο τους ειχαν αυτα τα 2....θερια οταν τους διαλυσανε οι δικοι μας και ειδικα ο Σοφο....Ενταξει βρε παιδια....

Πάντως τον αρχιάμπαλο Ασίκ, ούτε με λάσο δεν τον έπιανε ο Σόφο στο φετινό μεταξύ μας παιχνίδι. Τρεις φορές στα μούτρα του την κάρφωσε ο Τούρκος, αν θυμάσαι.
giannis_mg
QUOTE(sixama23 @ Sep 9 2010, 01:02 ) *
Αυτό το συμπέρασμα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ποτέ δεν βασιστήκαμε στο ταλέντο των παικτών μας για να φτάσουμε ψηλά γιατί σε σύγκριση με αρκετές άλλες χώρες υστερούμε αγωνιστικά σαν μονάδες. Φέτος που χάσαμε αυτό το χαρακτηριστικό μας, αποτύχαμε.


Δε γίνεται να κρίνουμε κάποιους παίκτες από την πορεία των συλλόγων τους. Μπορώ με την ίδια λογική να σου πω και εγώ πως και ο ΠΑΟ φέτος βολόδερνε στο ΤOP 16. Άρα οι παίκτες του είναι άχρηστοι. Εντάξει ο Σπαν και ο Μήτσος, είναι παίκτες πρώτης γραμμής και πρωταγωνιστές. Ο Ζήσης δηλαδή γιατί είναι καλύτερος από τους Τουντσερί και Ονάν; Και ναι, δεν πιστεύω πως οι Γκονλούμ και Σαβάς έχουν να ζηλέψουν κάτι από τους τωρινούς Τσαρτσαρή και Φώτση.

Υπαρχει μια μικρουλα παραμετρος βεβαια ο ΠΑΟ του Διαμαντιδη-Σπαν-Φωτση-Περπε-Τσαρτσα-Ντρου-Σαρας-Μαικ-Πεκο ειχε παρει την προηγουμενη Ευρωλιγκα και καθε χρονο ειναι απ'τα απολυτα φαβορι και δεν βολοδερνει στους 16 της Ευρωπης μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ οπως η Φενερ.Και ενω ειναι τοσο φοβεροι ψηλοι ο Ερντεν και ο Ασικ γιατι δεν πηγαν σε μια μεγαλη ομαδα τοσα χρονια(ειδικα ο Ερντεν)????.Οσο για την τελευταια σου προταση πραγματικα εχω μεινει αφωνος πραγματικα αλλα δεν προκειται να σχολιασω τιποτα......


Οσο για τον Ασικ που λες και τον Σοφο πραγματικα δεν γινεται αυτα που βλεπω.Χαιρω πολυ και ο Αρσλαν φαινοταν μπροστα στον Διαμαντιδη Σαρουνας με συνδυασμο απο Ματζικ.Αν ειναι δυνατον κλασικη ελληνικη νοοτροπια εκανε ενα καλο παιχνιδι απεναντι στον Σοφο ο Ασικ και ο Ερντεν.Χακιμ οι Τουρκοι και ο Σοφο επιπεδο Kwame Brown.Περυσι τον θυμασαι τον Σοφοκλη τι τον ειχε κανει τον Ερντεν ή μηπως τα εχουμε ξεχασει αυτα που καναμε περυσι απεναντι τους.Ωραια λογικη..................................
duncan21
QUOTE(Manu7 @ Sep 9 2010, 00:45 ) *
Ο Ερντέν και ο Ασικ έχουν τον Σόφο για μεσηριανό(θα τους πέσει λίγο βαρύ γι'αυτό) και τον Μπουρούση μια χαψιά.
Ιλιασόβα και Τούρκογλου δεν έχουμε.

Φιλε μου ουτε ο Ερντεν ουτε ο Ασικ εχουν για μεσημεριανο τον Σοφοκλη.Φαινονται καλοι παικτες απο το συνολο που παρουσιαζει η Τουρκια στο παρκε.Μεχρι εκει.Τωρα το αν θα παιξουν αυτοι ή ο Σοφο στο nba ειναι αλλο θεμα κι εξαρταται απ' αυτο που ζητανε οι ομαδες του nba απο καποιον σεντερ.Ε ο Σοφο δεν τους κανει,τι να κανουμε...

Τουρκογλου-Ιλιασοβα δεν εχουμε κι ουτε προκειται να βγαλουμε ποτε.Ειναι θεμα νοοτροπιας.Ο Πατ Καλαθης ειναι ενας παικτης στο στυλ του Τουρκογλου(μην βαρατε στυλ ειπα,οχι ιδιας αξιας biggrin.gif ).Ψηλο φοργουορντ,με καλη τεχνικη,πασα,σουτ.Ποια ειναι η εξελιξη του τα δυο χρονια που βρισκετε στην Ελλαδα?Εδω προσπαθουμε να τον κανουμε 4αρι(φετος επαιξε καπως στο 3 και οποια καλα παιχνιδια εκανε ητανε σ' αυτη τη θεση) τον ανθρωπο κι ενω βλεπουμε οτι γενικα δεν πολυτραβαει(και λογω σωματοδομης) επειμενουμε.Χρονια τωρα οποιον Ελληνα παικτη βλεπουμε να ειναι πανω απο 2.04-2.05 παμε αυτοματα να τον κανουμε 4αρι(βλ.ταπουτο,καλαθη και μαλλον το ιδιο θα γινει και με τον Παπανικολαου).Τα θυσιαζουμε ολα στο βωμο της αμυνας και των συστυματων.Εχεις υψος?Βαλε κιλα και παιξε μεσα στο καλαθι.Και μετα καθομαστε και χαζευουμε τι κανει ο Τουρκογλου(το αξιζει) με τη μπαλα στα χερια...
Green Warrior
Μια ζωή λούζερς αυτοί οι Σλοβένοι! Φοβόμουν ότι θα έχαναν αλλά οριακά και με σφαγή από τη διαιτησία. Όχι έτσι!!!
nikefalin
ρε παλικάρια οι ψηλοί της Τουρκίας ούτε άμπαλοι είναι ούτε παιχταράδες. Είναι νέοι και μαθαίνουν ακόμα. Και ως εκ τούτου δεν αποτελούν τα πρώτα βιολιά. Ρολίστες είναι, ψιλοπολυτελείας βέβαια.
Αυτή τη στιγμή φαίνονται καλύτεροι από τους δικούς μας λόγω της κατάστασης της ομάδας τους και της αντίστοιχης της δικής μας.
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ούτε άχρηστοι είναι ούτε ακόμα έτοιμοι να πάρουν μια ομάδα στις πλάτες τους.
επαθα λαστιχο
QUOTE(nikefalin @ Sep 9 2010, 01:13 ) *
ρε παλικάρια οι ψηλοί της Τουρκίας ούτε άμπαλοι είναι ούτε παιχταράδες. Είναι νέοι και μαθαίνουν ακόμα. Και ως εκ τούτου δεν αποτελούν τα πρώτα βιολιά. Ρολίστες είναι, ψιλοπολυτελείας βέβαια.
Αυτή τη στιγμή φαίνονται καλύτεροι από τους δικούς μας λόγω της κατάστασης της ομάδας τους και της αντίστοιχης της δικής μας.
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ούτε άχρηστοι είναι ούτε ακόμα έτοιμοι να πάρουν μια ομάδα στις πλάτες τους.

συμφωνω,αλλα δεν αντεχω να μην πω κατι για την ατακα σου "η αληθεια ειναι καπου στην μεση".
αν ας πουμε εγω σκοτωσω καποιον,με δει καποιοσ και παρουσιαζομαστε σε δικαστηριο,εγω φυσικα θα λεω οτι δεν το εκανα,ενω ο αλλος θα υοστηριξει το αντιθετο.τοτε η αληθεια ποια ειναι?οτι τον μισο-σκοτωσα?χοχοχοχ μια βλακεια ειπα μην βαρατε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.