Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
stevaskts
QUOTE (doctorjekil @ Jun 9 2014, 12:51 ) *
Πες μου σε κατι που ειναι καλος στην επιθεση ο γκιστ...μετριο σουτ,μετριος με πλατη,μετριο ντραιβ...στην αμυνα ισως να ειναι καλος αλλα σε πολλες περιστροφες ειναι αλλου για αλλου,γενικα οπου χρειαζεται να βαλει το μυαλο του δεν τα καταφερνει...χαρακτηριστικο παραδειγμα για το τι ειναι ο γκιστ ειναι δυο φασεις στο πρωτο ημιχρονο του τελευταιου τελικου,παιρνει μια τραβηγμενη προσπαθεια με fade away σουτ με κρεμασμενο τον πριντεζη και το βαζει και στην επομενη φαση παει να κανει ακριβως το ιδιο,εκει τον στελνεις στα αποδυτηρια...φυσικα και δεν εχει καμια σχεση με τον μπραουν,το ιδιο καλος αμυντικος ο μπραουν και 10 κλασεις καλυτερος στην επιθεση


Καλος αλλα για 2ος ασσος,αν εχουμε υπογραψει ηδη τον κουπερ θελουμε εναν πιο dominant ασσο



Είσαι λίγο άδικος με τον γκιστ θαρρώ. Είδες τι έγινε όταν έλειπε στους τελικούς.Ε, δεν τον λες και μέτριο στην άμυνα και τον μπραουν το ίδιο.
doctorjekil
QUOTE(stevaskts @ Jun 9 2014, 12:55 ) *
Είσαι λίγο άδικος με τον γκιστ θαρρώ. Είδες τι έγινε όταν έλειπε στους τελικούς.Ε, δεν τον λες και μέτριο στην άμυνα και τον μπραουν το ίδιο.

Δεν ειπα οτι ειναι μετριος αμυντικος,καλος αμυντικος ειναι(ειδικα στο 1 με 1)αλλα εχει θεμα με τις περιστροφες και γενικα οταν πρεπει να σκεφτει...ο μπραουν δεν ειναι κακος αμυντικος
stevaskts
Πέρα από αυτά,λογικά από αύριο θα έχουμε εξελίξεις. Πιστεύω να μην κάνουν το λάθος και δεν ανανεώουν γκιστ ματσιουλη γιατί τότε.... icon_drunk.gif
bbplayer
E, εάν είναι να πάρουμε Ντράγκιτς, καλό είναι να μείνει και ο Ούκιτς. Θα περάσει σε άλλα επίπεδα το μπάσκετ της ομάδας. Βασικά δε θα είναι καν μπάσκετ icon_drunk.gif
georges
ο ιβανονιτς πως σας φαινεται;
εγω δεν εχω σχηματισει γνωμη
stevaskts
QUOTE (georges @ Jun 9 2014, 13:41 ) *
ο ιβανονιτς πως σας φαινεται;
εγω δεν εχω σχηματισει γνωμη



Για ψυχίατρο smiley.gif
ptstein
Βλεπω πιθανα ροστερ με Ντιλεινι,Ερτελ,Λαμπε,Καλαθη κτλ...δεν εχετε καταλαβει οτι αυτες οι εποχες εχουν τελειωσει?Ο Μητσος παιρνει πανω απο ενα μυριο,κ αντε να δωσουμε σε εναν ακομα τετοια λεφτα...για τους υπολοιπους ταβανι θα ειναι τα 7-8 κατοσταρικα,και πολλα λεω.
Εγω φανταζομαι καπως ετσι τον ΠΑΟ στη νεα σεζον
1.Διαμαντιδης,DJ Cooper,Μποχωριδης και ο παικτης που θα παρει το μεγαλο συμβολαιο
2.Μπραμος,Παππας
3.Γιανκοβιτς,Ματσιουλις(?)
4.Γκιστ,Φωτσης
5.Λασμε,Ιαν,Μαυροκεφαλιδης

Ενδεχεται βεβαια να φυγει ο Παππας, ενω στο Ματσιουλις θεωρω οτι θα κανουν οτι και περυσι.Την αισιοδοξια μερικων οτι θα εχουμε 2-3 παικτες εκατομμυριου στη 12αδα δεν τη συμμεριζομαι. Μεχρι κ Ουκιτς πριν δυο χρονια ηρθε σε εμας κανοντας υποχωρηση στις απαιτησεις του.Επισης αν προπονητης ειναι ο Ιβανοβιτς μην θεωρησετε απιθανη την παραμονη του Ραιτ.Καπου ακουσαμε κ για Λανγκφορντ...αλλα ας μη το σχολιασουμε.
pistol_pete#44
QUOTE (bbplayer @ Jun 9 2014, 13:39 ) *
E, εάν είναι να πάρουμε Ντράγκιτς, καλό είναι να μείνει και ο Ούκιτς. Θα περάσει σε άλλα επίπεδα το μπάσκετ της ομάδας. Βασικά δε θα είναι καν μπάσκετ icon_drunk.gif




Παντως για τον Ζοραν ενδιαφέρεται το Χιουστον.
blink.gif
bbplayer
QUOTE (pistol_pete#44 @ Jun 9 2014, 13:55 ) *
Παντως για τον Ζοραν ενδιαφέρεται το Χιουστον.
blink.gif


μάλλον θα τον είδαν κόντρα σε μας ή στον Ολυμπιακό που είχε αρνητικό rnk και είπε να ψωνίσει απο σβέρκο
pistol_pete#44
QUOTE (bbplayer @ Jun 9 2014, 13:59 ) *
μάλλον θα τον είδαν κόντρα σε μας ή στον Ολυμπιακό που είχε αρνητικό rnk και είπε να ψωνίσει απο σβέρκο



Το άρθρο συνοδεύεται με το απαραίτητο λινκ απο YouTube φυσικά...
http://m.bleacherreport.com/articles/20641...s-brother-zoran
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 8 2014, 22:23 ) *
Στον συγκεκριμενο μακαρι να χα και 2η μπαλα να του δωσω... laugh.gif

+1
QUOTE(xomitsious @ Jun 8 2014, 22:29 ) *
Μαυροκεφαλιδης (και συνυπαρξη αυτου με Βουγιουκα) Ρε παιδια δηλαδη μολις αρχισε να παιζει λιγο θα τον διωξουμε? ΟΚ μπορει αυτα που παιρνει να ειναι περισσοτερα αυτων που προσφερει αλλα αυτο ειναι θεμα της διοικησης οχι των φιλαθλων.

Η ένσταση για τα λεφτά που παίρνει ο Ίαν ή ο Μαύρο θα ήταν άτοπη αν ήμασταν στις εποχές που περίσσευε μια θέση ξένου και παρότι δεν ζήταγε ο Ζοτς τίποτα τον καπέλωναν και του φερναν το Delk, έτσι για να έρθει ένας ΝΒΑer να ταβλαντίζουμε. Χρήματα σε επενδύσεις που αποδεικνύονται λανθασμένες τα κλαίω επειδή πλέον το budget έχει όρια και ταβάνι, γιατί με λιγότερο σπάταλη διαχείριση προς τους μέτριους Έλληνες θα μπορούσαν να πάνε και να φέρουν όντως το Delaney, όχι να πετάνε ονόματα να πάρουμε διαρκείας και μετά τρεις Cooper στο 1,5 κατοστάρικο. Και στηρίζω τους Cooper. Αλλά άποψή μου είναι ότι μπορούσαμε να το προσεγγίζουμε διαφορετικά, δικαίωμα να διαφωνεί έχει ο καθένας και μάλιστα διαφωνεί στην πράξη η ΚΑΕ Παναθηναϊκός, άρα εγώ είμαι ο αιρετικός.
QUOTE(SkyFall @ Jun 9 2014, 01:11 ) *
Όσον αφορά τη συνύπαρξη με τον Μαυροκεφαλίδη, δεν το θεωρώ πρόβλημα γιατί δεν πρόκειται να αγωνίζονται ταυτόχρονα.

Μακάρι να αγωνίζονταν ταυτόχρονα και να πέταγα ένα δεκάλεπτο στα σκουπίδια, θα βαζαν και οι απέναντι συχνά τα δεύτερα, κάτι θα γλίτωνα. Τώρα θα παίζουν 10-12 λεπτά ο καθένας και για τουλάχιστον το μισό ματς θα φοβάμαι ότι αν σηκώσει τον κατάλληλο αντίπαλο ψηλό ο απέναντι μπορεί να φάμε μέχρι και 4-5 επιθέσεις σερί.

QUOTE(roko @ Jun 9 2014, 09:13 ) *
Ο Βουγιουκας λεει που του ελειψε smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Πραγματικα ειναι γελοιο αυτο που γινεται με τους δημοσιογραφους και αβανταρουν τον καθε πιθανο και απιθανο ειτε αθλητη ειτε προπονητη αρκει να ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ blink.gif αλλα θα μου πεις απο την αλλη ανεργια 30% εχουμε ας κανουν και κανα ψυχικο..

+85
QUOTE(Dred11 @ Jun 9 2014, 12:43 ) *
O Gist είναι κλεψιά που τον έχουμε στην ομάδα με τόσα λίγα λεφτά. Τεσσάρι που να μπορεί να μαρκάρει στην άμυνα πέντε θέσεις και στην επίθεση να έχει τις επιδόσεις του Gist δεν βρίσκεις στην Ευρώπη. Τον θεωρώ καλύτερο του Brown που ναι μεν είναι καλύτερος επιθετικός, αλλά χειρότερος αμυντικός και φυσικά δεν έχει το δέσιμο στην ομάδα που έχει ο Gist. Toν Dragic της Μάλαγα, δηλ. έναν παίκτη που επιθετικά είναι επιπέδου Μπράμου (και πολύ λέω), δεν θα τον έπαιρνα επίσης με τίποτα. Κρατάω καλύτερα τον Μπράμο.

Ασταθέστατος και επιθετικά και mentally για τον πω κορυφαίο. Πολύ καλός παίκτης, ειδικά στη μέρα του και υπερχρήσιμα τα αθλητικά του προσόντα, αλλά όσο και να το παλεύει η "Πράσινη", δεν είναι το καλύτερο 4αρι στην Ευρώπη. Δεν έχω χρόνο να κάνουμε rankings σήμερα, αλλά top3 που σκέφτηκα πρόχειρα ούτε με το κιάλι δεν το βλέπει.
QUOTE(Manolis2510 @ Jun 9 2014, 12:48 ) *
Ο Stefan Markovic πως σας φαίνεται? Στο wikipedia λέει ότι είχε υπογράψει μονοετές στην Μπανβιτ..

Μακριά. Είμαι Valencia κι έχω καεί.
QUOTE(bbplayer @ Jun 9 2014, 13:59 ) *
μάλλον θα τον είδαν κόντρα σε μας ή στον Ολυμπιακό που είχε αρνητικό rnk και είπε να ψωνίσει απο σβέρκο

Bλέπουν τον αδερφό του, το χειρότερο του Σπανούλη ντε, που πέρασε από εκεί και φέτος βγήκε στις καλύτερες πεντάδες της σεζόν και σου λένε το ένα πέμπτο να παίζει για αρχή άμα το παλέψει μια χαρά είναι.
doctorjekil
QUOTE(ptstein @ Jun 9 2014, 13:55 ) *
Βλεπω πιθανα ροστερ με Ντιλεινι,Ερτελ,Λαμπε,Καλαθη κτλ...δεν εχετε καταλαβει οτι αυτες οι εποχες εχουν τελειωσει?Ο Μητσος παιρνει πανω απο ενα μυριο,κ αντε να δωσουμε σε εναν ακομα τετοια λεφτα...για τους υπολοιπους ταβανι θα ειναι τα 7-8 κατοσταρικα,και πολλα λεω.
Εγω φανταζομαι καπως ετσι τον ΠΑΟ στη νεα σεζον
1.Διαμαντιδης,DJ Cooper,Μποχωριδης και ο παικτης που θα παρει το μεγαλο συμβολαιο
2.Μπραμος,Παππας
3.Γιανκοβιτς,Ματσιουλις(?)
4.Γκιστ,Φωτσης
5.Λασμε,Ιαν,Μαυροκεφαλιδης

Ενδεχεται βεβαια να φυγει ο Παππας, ενω στο Ματσιουλις θεωρω οτι θα κανουν οτι και περυσι.Την αισιοδοξια μερικων οτι θα εχουμε 2-3 παικτες εκατομμυριου στη 12αδα δεν τη συμμεριζομαι. Μεχρι κ Ουκιτς πριν δυο χρονια ηρθε σε εμας κανοντας υποχωρηση στις απαιτησεις του.Επισης αν προπονητης ειναι ο Ιβανοβιτς μην θεωρησετε απιθανη την παραμονη του Ραιτ.Καπου ακουσαμε κ για Λανγκφορντ...αλλα ας μη το σχολιασουμε.

Καπως ετσι το βλεπουμε κ εμεις απλα λεμε οτι ο παιχτης που θα παρει το μεγαλο συμβολαιο ελπιζουμε να ειναι ο καλαθης και το συμβολαιο του μπραμος η του ματσιουλις να το δωσουμε σε ενα 2αρι
sni79per
Δεν μπορω να βλεπω 12δες που σε σχεση με φετος εχουν τον κουπερακο (χωρις εμπειρια) συν τον μποχωριδη που δεν ειναι ''1'' ή τον αθηναιου για υποστηριξη του 35 μητσου κ να λεμε παμε για F4.
θελουμε 2 καλα πλειμεικερ συν ενα δυαρι με @@ για να αναβαθμιστουμε σε σχεση με φετος.
οκ ο ενας να ειναι ο κουπερ γιατι ειναι κ θεμα μπατζετ αλλα θελουμε κ κατι καλυτερο διπλα στον 3D.
doctorjekil
QUOTE(sni79per @ Jun 9 2014, 14:48 ) *
Δεν μπορω να βλεπω 12δες που σε σχεση με φετος εχουν τον κουπερακο (χωρις εμπειρια) συν τον μποχωριδη που δεν ειναι ''1'' ή τον αθηναιου για υποστηριξη του 35 μητσου κ να λεμε παμε για F4.
θελουμε 2 καλα πλειμεικερ συν ενα δυαρι με @@ για να αναβαθμιστουμε σε σχεση με φετος.
οκ ο ενας να ειναι ο κουπερ γιατι ειναι κ θεμα μπατζετ αλλα θελουμε κ κατι καλυτερο διπλα στον 3D.

Αυτο ακριβως,με αθηναιου,κουπερ μποχωριδη κλπ στο ασσο δεν παμε πουθενα
klow13
τι το τρομερο κανει επιθετικα ο γκιστ?δεν μπορει να ποσταρει ουτε 3χρονο,απαισιο footwork,κακιστος μηχανισμος στο midrange(οποτε παιρνει midrange,μια φορα στα 4 ματς) και ενα υποφερτο τριποντο,στη μερα του.μπορει να παιξει και κανα αργο τεσσαρι στα ποδια,αλλα ειναι φασεις που βγαινουν σπανια,ενω πλεον σχεδον ολες οι ομαδες εγκαταλειπουν τα βαρια σχηματα.

στην 1-1 αμυνα εχει τα προσοντα να παιξει απο 1 εως 5,ειναι πολυ καλος αμυντικος.απλα μερικες φορες του λειπει η συγκεντρωση,χανει περιστροφες και ειδικα οταν παιζει ενα γκαρντ δεν προσπαθει να του κρυψει την πασα.

για τα ματς με ολυμπιακο ειναι ταμαμ και φετος μεχρι τον τραυματισμο του ηταν ισως ο κορυφαιος μας και θα προτιμουσα να μενε αυτος απο τον φωτση,αλλα το ελληνικο διαβατηριο μετραει και αμα θελουμε καποια αλλαγη στο 4 τοτε πρεπει να θυσιαστει αυτος.επισης δεν μαρεσει σαν σεντερ ουτε για 10 λεπτα,τεσσαρι ειναι το παιδι,καμια σχεση σε rim protection με τον λασμε.

προσωπικα θα ηθελα ενα τεσσαρι τυπου κανερ-μεντλει.

δυστυχως μου φαινεται ολο και πιο πιθανο να παρουμε κουπερ+ 1 ακομα γκαρντ και να λογιζουμε σαν πεμπτο καναν αθηναιου.

μακαρι να εχουμε κλεισει κουπερ,τον πιστευω παρα πολυ και θεωρω οτι θα ανταποκριθει αψογα και στο υψηλοτερο επιπεδο.
SkyFall
QUOTE (sni79per @ Jun 9 2014, 14:48 ) *
Δεν μπορω να βλεπω 12δες που σε σχεση με φετος εχουν τον κουπερακο (χωρις εμπειρια) συν τον μποχωριδη που δεν ειναι ''1'' ή τον αθηναιου για υποστηριξη του 35 μητσου κ να λεμε παμε για F4.
θελουμε 2 καλα πλειμεικερ συν ενα δυαρι με @@ για να αναβαθμιστουμε σε σχεση με φετος.
οκ ο ενας να ειναι ο κουπερ γιατι ειναι κ θεμα μπατζετ αλλα θελουμε κ κατι καλυτερο διπλα στον 3D.


welcome back smiley.gif

του Καλάθη θα τελειώσει asap θετικά ή αρνητικά. δεν πρόκειται να τον περιμένουμε.
αύριο είναι κρίσιμη μέρα για τις ανανεώσεις λασμε, γκιστ και μασιουλις. αν δεν κάνω λάθος, η αυριανή είναι η ημερομηνία που πρέπει να κάνουμε τις ανανεώσεις.
doctorjekil
QUOTE(SkyFall @ Jun 9 2014, 15:04 ) *
welcome back smiley.gif

του Καλάθη θα τελειώσει asap θετικά ή αρνητικά. δεν πρόκειται να τον περιμένουμε.
αύριο είναι κρίσιμη μέρα για τις ανανεώσεις λασμε, γκιστ και μασιουλις. αν δεν κάνω λάθος, η αυριανή είναι η ημερομηνία που πρέπει να κάνουμε τις ανανεώσεις.

Για τον λασμε δεν υπαρχει θεμα,το θεμα ειναι με τις ανανεωσεις των γκιστ και ματσιουλις...γι αυτους κανονικα θα πρεπει να αποφασισει ο νεος κοουτς...οποτε πρωτα θα ανακοινωθει ο κοουτς και μετα μεταγραφες η ανανεωσεις
dru_15
Θελω να πω κατι για τον Κουπερ.
Μου αρεσει πολυ σαν παιχτης και πιστευω οτι μπορει να σταθει στον Παναθηναικο με μικρο ρολο, ομως αμυντικα θα εχουμε προβλημα. Οχι γτ ειναι κακος αμυντικος, αλλα πιστευω πως ενας σοβαρος προπονητης θα τον σημαδευει συνεχεια στο ποστ. Δυστηχως το υψος του δεν τον ευνοει..
doctorjekil
QUOTE(vaggelis roum @ Jun 9 2014, 15:10 ) *
Θελω να πω κατι για τον Κουπερ.
Μου αρεσει πολυ σαν παιχτης και πιστευω οτι μπορει να σταθει στον Παναθηναικο με μικρο ρολο, ομως αμυντικα θα εχουμε προβλημα. Οχι γτ ειναι κακος αμυντικος, αλλα πιστευω πως ενας σοβαρος προπονητης θα τον σημαδευει συνεχεια στο ποστ. Δυστηχως το υψος του δεν τον ευνοει..

Ισως,αλλα δεν υπαρχουν και πολλα γκαρντ(τουλαχιστον στις τοπ ομαδες)που να ποσταρουν

ΥΓ. που χαθηκες ντρου?
dru_15
QUOTE(doctorjekil @ Jun 9 2014, 15:11 ) *
Ισως,αλλα δεν υπαρχουν και πολλα γκαρντ(τουλαχιστον στις τοπ ομαδες)που να ποσταρουν

ΥΓ. που χαθηκες ντρου?

βρηκα χρονο και επεστρεψα... smiley.gif
Mono
Γράφει ο καθένας , ας γράψω και εγω το δικό μου ...

Παίκτες προς αποχώρηση:

1) Ούκιτς
2) Ραϊτ
3) Καρϋ
4) Μπράμος
5) Μπατίστ

Αρα κρατάμε:
Και προσθέτουμε:

PG:
Διαμαντίδης / Καλάθης / Μποχωρίδης /

SG:
Παππάς / Λάνγκφορτ

SF:
Ματσιούλης / Γιάνκοβιτς

PF:
Φώτσης / Γκίστ

C:
Λάσμε / Μαυροκεφαλίδης / Πόλ Ντεϊβις


Συμπληρώνουν: Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος..

Και κανει και το παιδομάζωμα του ο πρόεδρος και την ελληνοποίηση του ρόστερ που ήθελε σταδιακά..

Μένει και μια θέση ξένου/κοινοτικού, ελεύθερη smile.gif) , μπαλαντέρ..

Προπονητής:
Γκέρσον
A.CAB
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=227

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σάιτ αλλά ενώ τα λέει πάνω κάτω όπως τα ξέρουμε πετάει και κανά δυο ενδιαφέροντα. Καταρχήν δεν θέτει κανένα θέμα με Γκιστ (λογικό για μένα) και μιλάει για παραμονή Μπράμου. Πιθανότατα και σωστά κατ' εμέ.
Εκεί που τα μπλέκει είναι καθαρά στο θέμα Μασιούλις που θα κρίνει ο νέος κόουτς αν μας κάνει (!) αλλά και στον... Ρόκο Ούκιτς! Παίζει λέει να παραμείνει με μικρότερο συμβόλαιο. Ενώ λέει και πως υπάρχει θέμα με τον Παππά και πως θέλει να φύγει. Εγώ το λέω καιρό αλλά δεν τον βλέπω στα πράσινα του χρόνου (όχι σε αυτά με τα 6 αστέρια τουλάχιστον).
Αν και το αγαπημένο μου είναι πως αν ο Φράνκι πάρει ζεστά την προπονητική τότε θα μείνει ως χεντ κόουτς.
dru_15
Για το θεμα Βουγιουκα
Δεν ειμαι υπερ της επιστροφης του γτ πιστευω οτι ειναι αρκετα σοφτ στο παιχνιδι του.
Δεν θελω ομως αλλον ενα ΜΑΠ πισω απο τον Λασμε. Εναν ψηλο ομως σαν τον Στιματς, που εχει καπως παιχνιδι με πλατη, μαχητης στα ριμπαουντ θα ηταν για μενα ιδανικος.

Η δικη μου φροντλαιν:
Γκιστ-Φωτσης
Λασμε-Στιματς-Μαυροκεφαλιδης
Διαμαντακος (μικρος)

Οσον αφορα Λανγκφορντ θεωρω απιθανο να ερθει Παναθηναικο, Ρωσοι-Τουρκοι-Ισπανοι θα τον χτυπησουν και λογικα το κασε του θα παιξει στα 2 μυρια, η μονη περιπτωση να ερθει ειναι αν θελει ο Γιαννακοπουλος να κανει ενα δωρακι αεροδρομιου και να ανεβασει το μπατζετ.

Για τον Ζηση τι θα λεγατε αν μπορουσε να σπασει το συμβολαιο του και θελησει να επιστρεψει Ελλαδα?
doctorjekil
QUOTE(A.CAB @ Jun 9 2014, 15:42 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=227

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σάιτ αλλά ενώ τα λέει πάνω κάτω όπως τα ξέρουμε πετάει και κανά δυο ενδιαφέροντα. Καταρχήν δεν θέτει κανένα θέμα με Γκιστ (λογικό για μένα) και μιλάει για παραμονή Μπράμου. Πιθανότατα και σωστά κατ' εμέ.
Εκεί που τα μπλέκει είναι καθαρά στο θέμα Μασιούλις που θα κρίνει ο νέος κόουτς αν μας κάνει (!) αλλά και στον... Ρόκο Ούκιτς! Παίζει λέει να παραμείνει με μικρότερο συμβόλαιο. Ενώ λέει και πως υπάρχει θέμα με τον Παππά και πως θέλει να φύγει. Εγώ το λέω καιρό αλλά δεν τον βλέπω στα πράσινα του χρόνου (όχι σε αυτά με τα 6 αστέρια τουλάχιστον).
Αν και το αγαπημένο μου είναι πως αν ο Φράνκι πάρει ζεστά την προπονητική τότε θα μείνει ως χεντ κόουτς.

Γενικα ειναι αξιοπιστο σαιτ,αλλα αυτα που γραφει για τον ουκιτς και τον φρανκι δεν νομιζω(και δεν θελω)να ισχυουν
ptstein
QUOTE (doctorjekil @ Jun 9 2014, 14:44 ) *
Καπως ετσι το βλεπουμε κ εμεις απλα λεμε οτι ο παιχτης που θα παρει το μεγαλο συμβολαιο ελπιζουμε να ειναι ο καλαθης και το συμβολαιο του μπραμος η του ματσιουλις να το δωσουμε σε ενα 2αρι


Δεν διαφωνω ως προς τον Καλαθη,ολοι ξερουμε οτι οργανωτικα θα ειναι μεγαλη ενισχυση...αμφιβαλω ομως αν το με τα λεφτα απο Μπραμο ή Ματσιουλις θα μπορεσεις να παρεις ενα πραγματικα καλο δυο που θα ενσωματωθει στη λειτουργια της ομαδας κ δεν θα θελει απικλειστικα μια μπαλα για τον εαυτο του.Επισης στο 3 θα παμε με Βλαντο?οσο κ αν μ αρεσει ο Βλαντο θεωρω οτι αν φυγει ειδικα ο Λιθουανος θες βαρβατη μτγ και εκει...
Ολα αυτα παντα τα γραφουμε με την υποθεση οτι η ομαδα θα ψαξει το παραπανω βημα στην Ευρωπη ετσι.
shtarkws
QUOTE(A.CAB @ Jun 9 2014, 15:42 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=227

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σάιτ αλλά ενώ τα λέει πάνω κάτω όπως τα ξέρουμε πετάει και κανά δυο ενδιαφέροντα. Καταρχήν δεν θέτει κανένα θέμα με Γκιστ (λογικό για μένα) και μιλάει για παραμονή Μπράμου. Πιθανότατα και σωστά κατ' εμέ.
Εκεί που τα μπλέκει είναι καθαρά στο θέμα Μασιούλις που θα κρίνει ο νέος κόουτς αν μας κάνει (!) αλλά και στον... Ρόκο Ούκιτς! Παίζει λέει να παραμείνει με μικρότερο συμβόλαιο. Ενώ λέει και πως υπάρχει θέμα με τον Παππά και πως θέλει να φύγει. Εγώ το λέω καιρό αλλά δεν τον βλέπω στα πράσινα του χρόνου (όχι σε αυτά με τα 6 αστέρια τουλάχιστον).
Αν και το αγαπημένο μου είναι πως αν ο Φράνκι πάρει ζεστά την προπονητική τότε θα μείνει ως χεντ κόουτς.



Ο Ούκιτς για να μείνει σημαίνει πως θα πάρει τα μισά και θα παίζει ως αντι - Παππας. Εγω τον μικρό τον πιστεύω ακόμη. Θέλω να τον δω σε ενα Παναθηναϊκό που παίζει up tempo και με ενα προπονητη που τον πιστεύει. Ποίος ξέρει ίσως ο Ιβάνοβιτς τον "βγάλει και θα έχεις παίχτη για 10 χρόνια.Βεβαια αν τελικα φυγει ο παππας ενας ουκιτς ως αναπληρωματικο2 αρι και με συμβολαιο ταβανι 400 δεν ειναι καταστροφη.Το σημαντικο ειναι να αποκτηθει βασικος ασσος και βασικο σουτινγκ γκαρντ
paodynasty
Μία πιο extreme άποψη για να μην αναπαράγουμε κ τα ίδια

ΔΔ - Καλάθης - Κούπερ - Μποχωρίδης

Παππάς - Μπράμος

Μασιούλις - Γιάνκοβιτς - Χαραλαμπόπουλος

Φώτσης - Γκιστ - Τσαιρέλης

Λάσμε - Βουγιούκας - Διαμαντάκος

κι εξηγώ :

πολύ οικονομικό ρόστερ (μην περιμένετε υπερβάσεις αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός) ελληνοπρεπέστατο και ανανεωμένο με το ΔΔ να χρήζει για διάδοχο του το Νικ και τους Μποχω Παππά Γιάνκοβιτς Τσαιρέλη Χαραλαμπόπουλο Διαμαντάκο να εντάσσονται άμεσα στην ομάδα (όσοι δείξουν ότι θα μπορέσουν).
Επίσης 2 θέσεις ξένου κενές για συμπλήρωμα μεσούσης της χρονιάς όπου χρειαστεί (Νίκο Παππά αγόρι μου άλλη ευκαιρία δεν έχει !)

Σημ : Βλέπω πολλοί να ονειρεύονται τρεις μεταγραφές στα γκαρντς τυπου Καλάθη Ντιλέινι Κούπερ ή Λάνγκφορντ Κούπερ Σμιθ ή δεν ξέρω τι άλλο. Ο Διαμαντίδης θα είναι βασικότατο μέλος της ομάδος και για του χρόνου και κάτω από 20-25 λεπτά στα κρίσιμα δεν το βλέπω να πέφτει αν "γεμίσουμε" τη θέση του point με Καλάθη και Κούπερ (ή αντίστοιχους) τα λεπτά δε βγαίνουν για κανένα αφού ο Καλάθης είναι κρίμα να μην παίζει 25-30' και ο Κούπερ 5-10' άρα 5' στον άσσο ο ΔΔ και άλλα 15-20' στο 2 είναι μια σούπερ λύση άλλα τόσα ο Παππάς αλλιώς είπαμε icon_wave.gif και τα 5' που μένουν στο Γιάνκοβιτς και το Μπράμο

Επίσης αυτό που δεν άκουσα από κανέναν είναι πως θα αντικατασταθεί η ικανότητα του Ουκιτς στην άμυνα. Κι αυτό είναι ένας ακόμη λόγος για μένα που κάνει επιτακτική τη μεταγραφή του Καλάθη (ως τη "μεγάλη" μεταγραφή) κι όχι Λάνγκφορντ ας πούμε.

Οτι δύσκολα χτυπάμε F4 το ξέρω αλλά για να γίνει ανανέωση το 1-2 χρονιές στην καλύτερη περίπτωση πρέπει να τις χαραμίσεις και νομίζω αυτό το ρόστερ είναι πολλά υποσχόμενο.

Για τελευταία σημείωση (για εκείνους που θα βιαστούν να μιλήσουν για γύμνια στους ψηλούς) άφησα το Διαμαντάκο. Είναι από τους μικρούς αυτός με τον οποίο αξίζει και πρέπει αυτή τη στιγμή να ρισκάρεις και λόγω ηλικίας και λόγω θέσης (δεν υπάρχουν Ελληνες ψηλοί - δείτε πως ο Καββαδάς έγινε περιζήτητος όντας μάλιστα και άτεχνος και "κοντός" για τη θέση). Εχει το κορμί και τις προδιαγραφές για να γίνει ένα καλό βαρύ σέντερ αν δουλέψει με έναν κατάλληλο προπονητή.

Προπονητής : Eεεε Σούλης γι'αυτό το ρόστερ, ποιός καταλληλότερος ?!

Θα ήθελα κουβεντούλα, αλλά μόνο με όποιον κάνει τον κόπο να διαβάσει όλο το σεντονάκι μου με τις εξηγήσεις, κι όχι με οποιον μείνει μόνο στην αρχή του πόστ (στο ρόστερ δηλαδή) που σίγουρα μοιάζει πολύ φτωχό τουλάχιστον με όσα έχουν ακουστεί blove.gif
bbplayer
δηλαδή σύμφωνα με το σite η ενίσχυση της ομάδας και το θα γίνει ότι πρέπει του ΔΓ μετά την ξεφτίλα με την ΤΣΣΚΑ συνοψίζονται

στον Αθηναίου

στο Μποχωρίδη

στον Κούπερ και πιθανόν

στον Ίαν

καλά, αυτό για τον Ούκιτς ήταν το κερασάκι στην τούρτα

Ρε δεν πάει να ****ει το *****όνι που νομίζει ότι θα μας δουλεύει

QUOTE (paodynasty @ Jun 9 2014, 16:34 ) *
Μία πιο extreme άποψη για να μην αναπαράγουμε κ τα ίδια

ΔΔ - Καλάθης - Κούπερ - Μποχωρίδης

Παππάς - Μπράμος

Μασιούλις - Γιάνκοβιτς - Χαραλαμπόπουλος

Φώτσης - Γκιστ - Τσαιρέλης

Λάσμε - Βουγιούκας - Διαμαντάκος

κι εξηγώ :


Αν περάσουμε από τη φάση των ομίλων , θαύμα θα είναι
Maximos 13 Athens
Έχω μια απορία για το ρόλο του Γιάνκοβιτς: κατά τη γνώμη μου, στέκεται καλύτερα ως ψηλό 2άρι (στυλ Klay Thompson, λέμε τώρα icon_drunk.gif ) με ικανότητα να βάλει την μπάλα στο παρκέ και να δημιουργήσει φάσεις για τον εαυτό του, παρά σαν καθαρό 3άρι (θα είναι σοβαρό defensive liability και δεν έχει τη δύναμη να παίξει και να μαρκάρει στο ποστ). Από τα λίγα δείγματα γραφής της φετινής χρονιάς έδειξε πιο άνετος με την μπάλα στα χέρια (αν και θέλει δουλειά στο dribbling) παρά παίζοντας στην αδύνατη πλευρά (εκεί όπου αγωνίζεται καλύτερα π.χ. ο Μπράμος). Τι πιστεύετε εσείς; bball.gif

Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με τον paodynasty στο θέμα της διαχείρισης του Διαμαντάκου...
yorgos
Είναι δυνατόν ακόμη να συζητάμε για τον αν θέλουμε το Ματσιούλις;
Για μένα οι μόνοι που πρέπει να φύγουν είναι Αποστολίδης, Ούκιτς, Κάρυ, Μπατίστ και Πινγκ. Από τους Έλληνες κανείς και φυσικά όχι οι Γκιστ και Ματσιούλις. Για το Βουγιούκα συμφωνώ να έρθει, δε θα παίξει ούτε ένα λεπτό με Μαυροκεφαλίδη ταυτόχρονα κι είμαστε μια χαρά.

Το βασικό είναι να βρίσκουν χρόνο στην Α1 Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος κι όποιο παιδάκι πάρουμε στα γκαρντ. Φέτος αυτό δεν έγινε, ακόμη και σε ματς που είχαν καθαρίσει στο 15'.
ptstein
QUOTE (bbplayer @ Jun 9 2014, 16:43 ) *
δηλαδή σύμφωνα με το σite η ενίσχυση της ομάδας και το θα γίνει ότι πρέπει του ΔΓ μετά την ξεφτίλα με την ΤΣΣΚΑ συνοψίζονται

στον Αθηναίου

στο Μποχωρίδη

στον Κούπερ και πιθανόν

στον Ίαν

καλά, αυτό για τον Ούκιτς ήταν το κερασάκι στην τούρτα

Ρε δεν πάει να ****ει το *****όνι που νομίζει ότι θα μας δουλεύει



Αν περάσουμε από τη φάση των ομίλων , θαύμα θα είναι

Συμφωνω,απολυτα.Δεν θεωρω οτι μ αυτα που βλεπω υπαρχει καμια ιδιαιτερη διαθεση για οικονομικες υπερβασεις.Σε λιγο θα βαφτισουμε το Διαμαντακο νεο Σαμπονις και το Μποχωριδη,Ρικυ Ρουμπιο...Τα πραγματα ειναι απλα...για την Ελλαδα δεν χρειαζεσαι τιποτα ιδιαιτερο,με τον ΟΣΦΠ παιζεις ο οποιος καθε χρονο ριχνει κ πιο πολυ το μπατζετ...στην Ευρωπη ομως αν δεν θες ξανα να ξεφτυλιστεις απο Λαμποραλ Κουτσα στο ΟΑΚΑ,απο ΤΣΣΚΑ και λοιπες δυναμεις...θες παικτες!!!
Τα ψεμματα τελιωσαν...το εχω ξαναγραψει,οι τελευταιες μεγαλες μτγ ηταν ο Σατο κ ο Μαριτς το καλοκαιρι του 2010...απο τοτε απλα μια επιστροφη Σαρας και παικτες απο το δευτερο-τριτο ραφι...ε οπως και να το κανουμε επειδη κουτοχορτο δεν τρωει κανενας μας και επειδη ο Μητσος εφτασε στα 34,καπου επιτελους πρεπει να στηριχθει αυτη η ομαδα...αν δεν μπορουν,να βγουν κ να πουν ειλικρινα στον κοσμο,κυριοι δεν μπορουμε παραπανω,οπως το εκανε ο Παυλος το 2002,κ στοχος μας θα ειναι το ΤΟΠ16 κ υπερβαση η 8αδα.
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Jun 9 2014, 17:06 ) *
Είναι δυνατόν ακόμη να συζητάμε για τον αν θέλουμε το Ματσιούλις;
Για μένα οι μόνοι που πρέπει να φύγουν είναι Αποστολίδης, Ούκιτς, Κάρυ, Μπατίστ και Πινγκ. Από τους Έλληνες κανείς και φυσικά όχι οι Γκιστ και Ματσιούλις. Για το Βουγιούκα συμφωνώ να έρθει, δε θα παίξει ούτε ένα λεπτό με Μαυροκεφαλίδη ταυτόχρονα κι είμαστε μια χαρά.

Το βασικό είναι να βρίσκουν χρόνο στην Α1 Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος κι όποιο παιδάκι πάρουμε στα γκαρντ. Φέτος αυτό δεν έγινε, ακόμη και σε ματς που είχαν καθαρίσει στο 15'.


κάτσε να δεις που σε λίγο θα συζητάμε εάν πρέπει να μείνει ο Ούκιτς ή όχι. Κάτσε και θα δεις
georges
QUOTE(A.CAB @ Jun 9 2014, 15:42 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=227

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σάιτ αλλά ενώ τα λέει πάνω κάτω όπως τα ξέρουμε πετάει και κανά δυο ενδιαφέροντα. Καταρχήν δεν θέτει κανένα θέμα με Γκιστ (λογικό για μένα) και μιλάει για παραμονή Μπράμου. Πιθανότατα και σωστά κατ' εμέ.
Εκεί που τα μπλέκει είναι καθαρά στο θέμα Μασιούλις που θα κρίνει ο νέος κόουτς αν μας κάνει (!) αλλά και στον... Ρόκο Ούκιτς! Παίζει λέει να παραμείνει με μικρότερο συμβόλαιο. Ενώ λέει και πως υπάρχει θέμα με τον Παππά και πως θέλει να φύγει. Εγώ το λέω καιρό αλλά δεν τον βλέπω στα πράσινα του χρόνου (όχι σε αυτά με τα 6 αστέρια τουλάχιστον).
Αν και το αγαπημένο μου είναι πως αν ο Φράνκι πάρει ζεστά την προπονητική τότε θα μείνει ως χεντ κόουτς.


εγω ξερω πως ο αλβερτης δεν θα μεινει γιατι ειψε αγχωθει πολυ τους τελευταιους μηνες και ξαναρχισε το καπνισμα
και ειπε στον ΔΓ οτι δεν μπορει αλλο
οποτε παμε για Ιβανοβιτς μαλλον
Paris87
Η μεταγραφη θα γίνει, αλλα θα ειναι εσωτερικη.
Μετα απο ενα χρόνο ψησιματος ήρθε η ωρα να βγάλει ο κινεζος τα λεφτα του.
Οπότε παμε με :

Λασμε-Πινγκ στο 5 rolleyes.gif
doctorjekil
QUOTE(ptstein @ Jun 9 2014, 16:20 ) *
Δεν διαφωνω ως προς τον Καλαθη,ολοι ξερουμε οτι οργανωτικα θα ειναι μεγαλη ενισχυση...αμφιβαλω ομως αν το με τα λεφτα απο Μπραμο ή Ματσιουλις θα μπορεσεις να παρεις ενα πραγματικα καλο δυο που θα ενσωματωθει στη λειτουργια της ομαδας κ δεν θα θελει απικλειστικα μια μπαλα για τον εαυτο του.Επισης στο 3 θα παμε με Βλαντο?οσο κ αν μ αρεσει ο Βλαντο θεωρω οτι αν φυγει ειδικα ο Λιθουανος θες βαρβατη μτγ και εκει...
Ολα αυτα παντα τα γραφουμε με την υποθεση οτι η ομαδα θα ψαξει το παραπανω βημα στην Ευρωπη ετσι.

Με τα λεφτα του μπραμος η του ματσιουλις μπορεις να βρεις ενα καλο 2αρι,500 χιλ παιρνει ο ματσιουλις...ο χικμαν για παραδειγμα φετος πηρε 300 στην μακαμπι...στον βλαντο αν δεν δωσουμε και φετος την ευκαιρεια καλυτερα να τον αφησουμε να φυγει...για μενα αυτος θα πρεπει να ειναι το βασικο μας 3αρι και να ερχεται απο πισω ο μπραμος η ο ματσιουλις,οχι και οι δυο ομως
j-kidd13
Τα ποστ για τον Ιβανοβιτς μεταφερθηκαν στο τοπικ του νεου προπονητη...
jvalin
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 9 2014, 14:38 ) *
Μακάρι να αγωνίζονταν ταυτόχρονα και να πέταγα ένα δεκάλεπτο στα σκουπίδια, θα βαζαν και οι απέναντι συχνά τα δεύτερα, κάτι θα γλίτωνα. Τώρα θα παίζουν 10-12 λεπτά ο καθένας και για τουλάχιστον το μισό ματς θα φοβάμαι ότι αν σηκώσει τον κατάλληλο αντίπαλο ψηλό ο απέναντι μπορεί να φάμε μέχρι και 4-5 επιθέσεις σερί.

Ιδεατά (σε ένα ρεαλιστικό πλαίσιο) πως θα ήθελες τη front line? Δε θες Βουγιούκα μαζί με Μαυροκεφαλίδη ή δε θες Βουγιούκα γενικά?

Συμφωνώ 1000% ότι μαζί δε χωράνε. Απ την άλλη, ένας εκ των 2 χρειάζεται και με το παραπάνω, γιατί αφενός δε βγαίνουν τα κουκιά με τους ξένους, αφετέρου βοηθάνε στο spacing και στη δημιουργία.


QUOTE (SkyFall @ Jun 9 2014, 01:11 ) *
Θεωρώ ότι το ένα από τα δύο βασικά μας προβλήματα πέρσι (το άλλο οι γκαρντ) στο σκοράρισμα, ήταν η απουσία ενος παίχτη που να παίζει με πλάτη και να δίνει σκορ. Δυστυχώς δεν το είχαμε, με αποτέλεσμα σιγά σιγά το παιχνίδι μας να γίνεται μονοδιάστατο και να βασιζόμαστε στα τρίποντα που είναι και θέμα ημέρας.

Θεωρητικά, με Βουγιούκα δε θα σουτάρουμε λιγότερα τρίποντα, απλά τα σουτ θα γίνονται υπό καλύτερες προϋποθέσεις γιατί η μπάλα θα πατάει πρώτα χαμηλά και θα κυκλοφορεί με πιο αποτελεσματικό τρόπο.
QUOTE (SkyFall @ May 27 2014, 19:39 ) *
Επιθετικά είναι διαφορετικοί παίχτες. Ο ένας παίζει με πρόσωπο και ο άλλος με πλάτη (αυτό μας έλειψε πολύ φέτος). Το μόνο κοινό που έχουν, είναι η μέτρια έως κακή άμυνα που παίζουν (και στις επαφές και ψηλά).

Επί της ουσίας το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος που επιδρούν στη δημιουργία βάζοντας τους συμπαίκτες τους στο παιχνίδι. Ο Μαυροκεφαλίδης παίρνει αρκετά σουτάκια απ τα 5-6 μέτρα, υποχρεώνει τον αντίπαλο ψηλό να τον ακολουθήσει μακριά απ τον άμεσο χώρο ευθύνης του και αφήνει πεδίο δράσης για διεισδύσεις από τους περιφερειακούς. Ο Βουγιούκας, παίζοντας ως φουνταριστός, αναγκάζει (στις καλές του βραδιές) την άμυνα είτε να κλείσει προς τα μέσα, είτε να στείλει βοήθεια, δημιουργώντας έτσι προϋποθέσεις για ελεύθερα περιφερειακά σουτ. Από εκεί και πέρα, το κομμάτι της εκτέλεσης έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δεν μπορείς να περιμένεις απ τον ψηλό να τραβήξει κουπί στο σκοράρισμα. Ενίοτε θα το κάνει κι αυτό (όπως πχ στον δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ) αλλά δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός ρόλος του στο παρκέ.



Για να απαντήσει λοιπόν κανείς στο ερώτημα ποιος είναι προτιμότερος για το ρόστερ της επόμενης χρονιάς, πρέπει πρώτα να γνωρίζει ποιους σκοπεύουμε να φέρουμε για την περιφέρεια. Αν πχ έρθει ο Καλάθης, ο οποίος δεν έχει σουτ, ίσως είναι προτιμότερο να κρατήσουμε τον Μαυροκεφαλίδη. Αν πάλι φέρουμε γκαρντ με ικανότητα στο σουτ, τότε ο Βουγιούκας φαντάζει πιο χρήσιμος.
roben

Με Φώτση, Γκιστ, Μαυροκεφαλίδη, Λάσμε και Βουγιούκα θα έχουμε μια εξαιρετική front line! Διαφωνώ με όσους υποτιμούν την αξία του Μαυροκεφαλίδη, από πέρυσι το καλοκαίρι γράφω ότι πρόκειται για ποιοτικότατο ψηλό που μπορεί να προσφέρει πολλά επιθετικά αλλά και να βελτιωθεί αμυντικά... Δεν είναι δα και τρύπα στην άμυνα όπως πολλοί τον περιγράφουν... Ολόκληρη τη χρονιά έγραφα ότι το πρόβλημα δεν ήταν ο Λουκάς αλλά ο Πεδουλάκης και η αδυναμία του να τον αξιοποιήσει... Τα ίδια έκανε ο Πεδουλάκης και πέρυσι με τον Σχορτσιανίτη τον οποίο τον είχε ''απενεργοποιήσει'' με τον τρόπο που τον χρησιμοποιούσε και στα μάτια των forumιτών που δυσκολεύονται να κατανοήσουν την διαφορά του κακού παίκτη και του καλού παίκτη που χρησιμοποιείται λανθασμένα από τον προπονητή του έμοιαζε αδιάφορος, χοντρός και άτσαλος. Ο Μπλατ τον αξιοποίησε και μαζί σήκωσαν ένα ανέλπιστο Ευρωπαϊκό. Όταν ανέλαβε ο Αλβέρτης ο ρόλος του Μαυροκεφαλίδη αναβαθμίστηκε, το παιδί πήρε ρόλο στην ομάδα και άρχισε να δείχνει στοιχεία της αξίας του! Με σωστή χρησιμοποίηση τη νέα σεζόν θα είναι όχι απλά καλύτερος αλλά μπορεί να εξελιχθεί σε παίκτη κλειδί!

Και φυσικά μπορεί να συνυπάρχει με τον Βουγιούκα. Η ομάδα θα έχει δυό σκυλιά του πολέμου (Γκιστ, Λάσμε) και δυό ψηλούς με υψηλή τεχνική κατάρτιση (Μαυροκεφαλίδης, Βουγιούκας). Όλα χρειάζονται... Εξάλλου και ο Λάσμε σε ποιά παιχνίδια φέτος ανέβηκε ένα σκαλοπάτι πιό πάνω σε απόδοση και ήταν καταλυτικός ώστε να έρθει η νίκη; Σε εκείνα στα οποία έβαλε τα σουτάκια από τα 4-5 μέτρα... Σημαντικό επίσης στοιχείο του η ευστοχία στις βολές... Σε αντίθεση με τον Γκιστ που γίνεται στόχος για κάθε αντίπαλο στα κρίσιμα φάουλ στο τέλος αφού σχεδόν πάντα βρίσκει σίδερο όταν η μπάλα καίει... Έτσι δεν κόντεψε να μας κρεμάσει στο 4ο ματς με τον Ολυμπιακό στους φετινούς τελικούς; Ξέρω ότι πολλοί εντυπωσιάζονται από τα σωματικά προσόντα, τη δύναμη, το άλμα αλλά η τεχνική κατάρτιση είναι κάτι που σπανίζει στους ψηλούς και κάνει την διαφορά στο υψηλό επίπεδο...
Dinkins
Ας το δουμε λογιστικά το θέμα. Το μπάτζετ από ότι ξέρουμε μέχρι τώρα δεν θα αλλάξει δραματικά, οπότε έχουμε:
Ούκιτς + Ράιτ + Κάρρυ + Μπατιστ ~= 1.5 εκ.
Από αυτά τουλάχιστον 600κ πάνε στον Βουγιούκα, άρα μενουν περιπου 900κ για τρεις παίκτες στην περιφέρεια.
Με αυτά τα λεφτα μόνο Κουπερ, Αθηναίου και Μακόλουμ παίρνεις και φτάνεις στον απίστευτο παραλογισμό να έχεις 5 ψηλούς που παίρνουν 600+ χιλιάρικα και στην περιφέρεια που η ομάδα πονάει πραγματικά να τη βγάλεις με παίκτες των 200 και 300 χιλιάδων.

Οπότε έχουμε 3 σενάρια:

1. Ανεβάζεις το μπάτζετ κατα ένα εκ.
2. Ξεφορτώνεσαι Μπράμο + Λουκά και έχεις 1μ για σοβαρή ενίσχυση στα γκάρντ
3. Ο Μητσος θα βαράει πάλι 30+λεπτά του χρόνου

Ελπίζω να κάνουν τα κουμάντα τους στην ΚΑΕ μην καταλήξουμε στο 3.
bbplayer
QUOTE (roben @ Jun 10 2014, 00:38 ) *
Τα ίδια έκανε ο Πεδουλάκης και πέρυσι με τον Σχορτσιανίτη τον οποίο τον είχε ''απενεργοποιήσει'' με τον τρόπο που τον χρησιμοποιούσε και στα μάτια των forumιτών που δυσκολεύονται να κατανοήσουν την διαφορά του κακού παίκτη και του καλού παίκτη που χρησιμοποιείται λανθασμένα από τον προπονητή του έμοιαζε αδιάφορος, χοντρός και άτσαλος. Ο Μπλατ τον αξιοποίησε και μαζί σήκωσαν ένα ανέλπιστο Ευρωπαϊκό.


Βασικά, τα μάτια των φορουμιτών βλέπουν ότι και στα play offs αλλά πολύ περισσότερο στο ΦΦ ο Μπλατ απενεργοποίησε εντελώς σχεδόν τον Σχορτσιανίτη γι αυτό και το σήκωσε. Αναλυτικότερα

Σχορτιασνίτης vs TΣΣΚΑ : 4π (2/6), 2ρ, 2λ, rnk -1 σε 14 λεπτά.

Τάιους vs TΣΣΚΑ :10π (5/8), 5ρ, 0λ, rnk 11 σε 23 λεπτά.


Σχορτιανίτης vs Real : 9π(4/8), 3ρ,2λ, rnk 6, σε 10 λεπτά

Τάιους vs Real : 12π(5/7), 11ρ, 0λ, rnk 23, σε 34 λεπτά.

Τα ίδια περίπου έκανε και στα play offs με την Ολίμπια, εκτός απο το 1ο ματς που έβαλε 17 πόντους σε 15 λεπτά, σε αντίθεση με τον Τάιους που έπαιρνε 2πλάσιο χρόνο και πρόσφερε και ανάλογη βοήθεια στην ομάδα του.

Εάν δεν είχε το πρόβλημά του ο James , ο Σχορτσιανίτης θα έπαιζε κατά πολύ λιγότερο.

Για άλλη μια φορά λοιπόν αποδεικνύεται περίτρανα ότι μπασκετμπολίστας Σχορτσιανίτης, περίπου, δεν υπάρχει για μια ομάδα που έχει στόχους




QUOTE (Dinkins @ Jun 10 2014, 02:53 ) *
ι στην περιφέρεια που η ομάδα πονάει πραγματικά να τη βγάλεις με παίκτες των 200 και 300 χιλιάδων.

Οπότε έχουμε 3 σενάρια:

1. Ανεβάζεις το μπάτζετ κατα ένα εκ.
2. Ξεφορτώνεσαι Μπράμο + Λουκά και έχεις 1μ για σοβαρή ενίσχυση στα γκάρντ
3. Ο Μητσος θα βαράει πάλι 30+λεπτά του χρόνου

Ελπίζω να κάνουν τα κουμάντα τους στην ΚΑΕ μην καταλήξουμε στο 3.


Πολύ λογικά μου φαίνονται αυτά. Αν δεν ανεβάσει έστω και λίγο το μπάτζετ ας ελπίσουμε να κάνει αυτές τις κινήσεις για να εξοικονομηθούν κάποια χρήματα που θα πάνε σe PG/SG
tuareg
η μετροσπορ στο πρωτοσελιδο λεει οτι καλυπτετε τη ρητρα του βεζε
bbplayer
QUOTE (tuareg @ Jun 10 2014, 08:28 ) *
η μετροσπορ στο πρωτοσελιδο λεει οτι καλυπτετε τη ρητρα του βεζε


αυτή είναι αξιόπιστη εφημερίδα γενικά?
georges
QUOTE(tuareg @ Jun 10 2014, 08:28 ) *
η μετροσπορ στο πρωτοσελιδο λεει οτι καλυπτετε τη ρητρα του βεζε


αυτος δεν παει Εφες;
drunk guy
[quote name='bbplayer' date='Jun 10 2014, 08:45 ' post='669385']
αυτή είναι αξιόπιστη εφημερίδα γενικά?
[/quote
ενταξει ειναι η πιο ουδετερη εφημεριδα της θεσαλλονικης.παντως ετσι κι αλλιως η ρητρα του βεζενκοφ ειναι γυρω στα 150.000 δηλαδη τιποτα
bbplayer
ευχαριστώ φίλε μου
tuareg
η ρητρα του βεζε ειναι 250,τον ηθελε η εφες αλλα ο ντουντα αποφασισε να μη του δωσει θεση ξενου (το εγραφε και η κουρουνα).
Ο ΠΑΟ εχει παει στο πατερα του κι οχι στο Λωτσο που ειναι ο μανατζερ του.
Ο μικρος κλωτσαει γιατι θελει να παιζει και οχι να κουναει πετσετες.
bbplayer
QUOTE (tuareg @ Jun 10 2014, 09:58 ) *
η ρητρα του βεζε ειναι 250,τον ηθελε η εφες αλλα ο ντουντα αποφασισε να μη του δωσει θεση ξενου (το εγραφε και η κουρουνα).
Ο ΠΑΟ εχει παει στο πατερα του κι οχι στο Λωτσο που ειναι ο μανατζερ του.
Ο μικρος κλωτσαει γιατι θελει να παιζει και οχι να κουναει πετσετες.


kai έχει και δίκιο για να λέμε την αλήθεια. εάν μείνει ο Μασιούλις δε θα έχει πολλές ευκαιρίες , τουλάχιστο όχι άμεσα, όχι στην επόμενη χρονιά. εκτός κι εάν δεν ανανεώσουν στο Μασιούλις, οπότε θα μοιράζεται τη θέση με το βλάντο.
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Jun 10 2014, 10:10 ) *
kai έχει και δίκιο για να λέμε την αλήθεια. εάν μείνει ο Μασιούλις δε θα έχει πολλές ευκαιρίες , τουλάχιστο όχι άμεσα, όχι στην επόμενη χρονιά. εκτός κι εάν δεν ανανεώσουν στο Μασιούλις, οπότε θα μοιράζεται τη θέση με το βλάντο.


Δεν μπορεί να παίξει 3αρι
tuareg
QUOTE (D-Wade @ Jun 10 2014, 10:13 ) *
Δεν μπορεί να παίξει 3αρι


ναι 4 ειναι το παιδι.Θα μπορουσε να δουλευτει στο 3 αλλα σε ομαδα που θα του δωσει χρονο...αλλα και παλι δε το βλεπω.
Η θεση του ειναι στο 4.
bbplayer
σορυ για τη μ@λ@κι@ παίδες, 2-3 φορές τον έχω δει, δεν θυμόμουν καλά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.