Help - Search - Members - Calendar
Full Version: βοηθεια για την σωματικη υγεια μου !!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
argirisnik13
Παιδιά είμαι 16 χρονών παίζω 5 χρόνια μπάσκετ και κάνω και γυμναστήριο. Σκέπτομαι να πάρω πρωτεΐνη καθαρή whay protein για να πάρω μάζα και να δυναμώσω στα πλαίσια του αθλήματος μου . Όλα γίνονται για το μπάσκετ και την πρόοδο μου σε αυτό . Μια μάρκα που σκέπτομαι να πάρω είναι η herbalife η όποια είναι ελεγμένη και πάρα πολύ καλή . Θα ήθελα την γνώμη σας στο ζητούμενο αν κάνει να πάρω πρωτεΐνη και αν θα με βοηθήσει ??
shtarkws
QUOTE(argirisnik13 @ Apr 18 2016, 17:31 ) *
Παιδιά είμαι 16 χρονών παίζω 5 χρόνια μπάσκετ και κάνω και γυμναστήριο. Σκέπτομαι να πάρω πρωτεΐνη καθαρή whay protein για να πάρω μάζα και να δυναμώσω στα πλαίσια του αθλήματος μου . Όλα γίνονται για το μπάσκετ και την πρόοδο μου σε αυτό . Μια μάρκα που σκέπτομαι να πάρω είναι η herbalife η όποια είναι ελεγμένη και πάρα πολύ καλή . Θα ήθελα την γνώμη σας στο ζητούμενο αν κάνει να πάρω πρωτεΐνη και αν θα με βοηθήσει ??


Φίλε μου καταρχας πρέπει να σου πω ότι για να έχεις μια σωστή άποψη του σωματικού σου βάρους πρέπει να απευθυνθείς σε έναν διαιτολόγο. Είναι το νούμερο ένα βήμα για να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει πρισσοτερο. Υπάρχουν πάρα πολλοί διαιτολογοι στην αγορά, αρκεί να βρεις κάποιον που ασχολείται περισσότερο με αθλητές και είσαι έτοιμος. Νομίζω ότι οι χρεώσεις είναι πολύ χαμηλότερες από ένα προϊόν της herbalife

Δεύτερον , είσαι σίγουρος ότι στην ηλικία σου ενω είσαι ακόμα στην ανάπτυξη πρέπει να βάλεις μυϊκό όγκο? Μήπως ακόμα ψηλωνεις? Μήπως σε αυτήν την ηλικία σε βοηθήσει να δουλέψεις την πλαστικοτητα και ευκινησια σου? Για αυτό πρέπει να μιλήσεις με κάποιον γυμναστή/προπονητή

Αφού σκεφτείς αυτά, μάθε ότι αν πάρεις μια οποιαδήποτε πρωτεΐνη ΔΕΝ θα πάρεις έτσι απλά μυϊκό όγκο. Για να πάρεις μυϊκό όγκο παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο η διατροφή σου και η γυμναστική. Θα έλεγα 70-30. Εδώ γυρνάμε πάλι στο θέμα του διατροφολογου(όχι δεν είμαι τέτοιος)

Κατά την εμπειρία μου χρειάζεται να καταναλώνεις 2γρ πρωτεΐνη αν κιλό σωματικού βάρους. Δηλαδή αν θέλεις να γίνεις 70κιλα πρέπει να καταναλώνεις 140 γρ πρωτεΐνης ( όχι σκόνη, φαγητο) κατανεμημενη σε πολλά γεύματα αφού ο οργανισμός δεν απορροφά περισσότερο από 30γρ πρωτεΐνη ανά γεύμα. Δηλαδή 140/30, 4 με 5 γεύματα πρωτεΐνης ημερησίως. Βέβαια θα χρειαστείς και υδατάνθρακες ώστε να έχεις την απαραίτητη ενέργεια.

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα πρωτεΐνης, φθηνότερα από το herbalife με τα ίδια αποτελέσματα και γι αυτό όμως θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμενο κατάστημα ώστε να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Σαν συμπλήρωμα όμως, όχι σαν κυρία πηγή της διατροφής σου. Επίσης στην ηλικία σου δεν ξέρω αν ενδείκνυται. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν γιατρό

Εν κατακλείδι, οι απόψεις, όπως η δική μου είναι πάμπολλες. Για να έχεις σωστά αποτελέσματα και να μην παίζεις με την υγεία σου πρέπει να απευθυνθείς στις κατάλληλες ειδικότητες ώστε να μην χάσεις άδικα κόπο και χρήμα

Και κάτι ακόμα. Το σώμα σου έχεις ακόμη χρόνο μπροστά σου να το φτιάξεις. Δούλεψε πολύ στην τεχνική σου. Μην ξοδεύεις τον χρόνο σου στο γυμναστήριο αλλά στο παρκέ. Δούλεψε την τριπλά, το σουτ σου και γενικά τις αδυναμίες σου. Όταν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο σε αυτά τότε δούλεψε την σωματοδομη σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε αποθαρρύνω, όμως εκ πείρας σου λέω ότι μόνο αν σε καθοδηγήσουν τα κατάλληλα άτομα θα έχεις τα σωστά αποτελέσματα
taurus13
QUOTE (shtarkws @ Apr 18 2016, 22:46 ) *
Κατά την εμπειρία μου χρειάζεται να καταναλώνεις 2γρ πρωτεΐνη αν κιλό σωματικού βάρους. Δηλαδή αν θέλεις να γίνεις 70κιλα πρέπει να καταναλώνεις 140 γρ πρωτεΐνης ( όχι σκόνη, φαγητο) κατανεμημενη σε πολλά γεύματα αφού ο οργανισμός δεν απορροφά περισσότερο από 30γρ πρωτεΐνη ανά γεύμα. Δηλαδή 140/30, 4 με 5 γεύματα πρωτεΐνης ημερησίως. Βέβαια θα χρειαστείς και υδατάνθρακες ώστε να έχεις την απαραίτητη ενέργεια.

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα πρωτεΐνης, φθηνότερα από το herbalife με τα ίδια αποτελέσματα και γι αυτό όμως θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμενο κατάστημα ώστε να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Σαν συμπλήρωμα όμως, όχι σαν κυρία πηγή της διατροφής σου. Επίσης στην ηλικία σου δεν ξέρω αν ενδείκνυται. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν γιατρό
Εν κατακλείδι, οι απόψεις, όπως η δική μου είναι πάμπολλες. Για να έχεις σωστά αποτελέσματα και να μην παίζεις με την υγεία σου πρέπει να απευθυνθείς στις κατάλληλες ειδικότητες ώστε να μην χάσεις άδικα κόπο και χρήμα


Συγνώμη αλλά θα πρέπει να διαφωνήσω σε πολλά. Κατ' αρχήν αυτό το 2γρ πρωτεΐνη αν κιλό σωματικού βάρους είναι πολύ σχετικό και είναι πολύ, αν λάβουμε υπόψη και τη φύση του αθλήματος που κάνει. 1,5 θα ήταν καλύτερα, έτσι μια γενικότητα πάλι. Βασικά τα γρ. πρωτείνης πάνε ανάλογα με το μυικό όγκο βάρος και όχι το σωματικό αφού ο λιπώδης ιστός δεν χρειάζεται πρωτείνη για κάποιο λόγο. Προτιμότερη είναι μία διατροφή με συγκεκριμένες θερμίδες και συγκεκριμένα ποσοστά πρωτεϊνης/υδατανθράκων/λιπαρών. Έτσι φτάνουμε σε αυτό που λες " αν θέλεις να γίνεις 70κιλα πρέπει να καταναλώνεις 140 γρ πρωτεΐνης". Δεν είναι τα κιλά που θέλω να φτάσω, αλλά τα κιλά που είμαι αυτή τη στιγμή. Αν θέλω να φτάσω δηλαδή 100 κιλά ενώ τώρα είμαι 50 πρέπει να τρώω 200γρ πρωτείνη? Το από που θα παίρνει την πρωτεϊνη δεν έχει σημασία, αν είναι υπό μορφή συμπληρωμάτων ή φαγητού, αλλά ναι καλύτερα θα ήταν να μη χρησιμοποιήσει καθόλου συμπληρώματα και βελτιώσει την ποιότητα του φαγητού του ώστε να πετύχει αυτό που θέλει. Το ότι ο οργανισμός δεν απορροφά πάνω από 30 γραμμάρια σε κάθε γεύμα είναι άλλος ένας μύθος που εξακολουθεί και υπάρχει, όπως το ότι χρειάζεσαι 5-6 γεύματα την ημέρα. Bro sience... Με τέτοια συχνότητα γευμάτων στο στομάχι σου θα βρίσκεται πάντα φαγητό που δεν έχει ακόμα χωνευτεί και απλά θα του προσθέτεις και άλλο. Δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι πανάκεια και δεν έχει διαφορά απ'το να τρως ας πούμε 3 γεύματα την ημέρα. Υπάρχουν πολλά σκευάσματα πρωτεΐνης, φθηνότερα από το herbalife με πολύ καλύτερα αποτελέσματα... Η ηλικία σου με τα συμπληρώματα είναι δύο άσχετα πράγματα, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το οτιδήποτε αυτή τη στιγμή αν έχεις χρόνο να αφιερώσεις για τη διατροφή σου. Αν πάς σε κάποιον γιατρό και των ρωτήσεις να πάρω πρωτεϊνη και σου πει ναι χάνω ότι θέλεις. Όχι από γνώση, από παντελή άγνοια... αλλά θα έχει δίκιο! That being said στο λέω φιλικά μην κοιτάς τις ετικέτες με τους σφίχτερμαν και έχεις την αυταπάτη ότι υπάρχει ο οποιοσδήποτε συσχετισμός αυτού που βλέπεις με το περιεχόμενο του κουτιού... έχει ότι σχέση είχε ο Τζόρνταν με τα παπούτσια τα air Jordan...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.