Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nikola Vujčić
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
panosak
Παιδια εχω την εντυπωση πως η maccabi κατι ήξερε και τον αφησε να φύγει...
Βλεπω παλια παιχνιδια της και ο Νικολα ειναι 30% πιο γρηγορος και αλτικος...
Το μπασκετικο του IQ βεβαια σε ψηλο δεν το βρισκεις πουθενα...
αλλα φοβαμαι οτι εχουμε αλλη μια περιπτωση sabonis: μετα τον τραυματισμο του
απλα εγινε ενας αλλος παικτης.
apkat
Αφου το ανοιγεις το τοπικ γραψε και το ονομα του ανθρωπου σωστα.. wink.gif

Νομιζω δεν πρεπει να βιαστουμε να τον κρινουμε.Ειναι παρα πολυ νωρις ακομα και σιγουρα χρειαζεται ενα διαστημα προσαρμογης.Εκτος των αλλων ο Ολυμπιακος δεν εξαρταται απολυτα απο τον Νικολα φετος αφου η ρακετα του ειναι γεματη.Βεβαια ειναι δεδομενο οτι με τον καιρο θα ειναι φοβερα καλυτερος απο οτι ειναι τωρα αλλα οντως δεν αποκλειεται να μην φτασει στα επιπεδα που ηταν στην Μακαμπι.Οπως και να χει καθε εκτιμηση ειναι πολυ προχειρη και ακαιρη ακομα..
panosak
QUOTE(apkat @ Nov 1 2008, 20:11 ) *
με τον καιρο θα ειναι φοβερα καλυτερος απο οτι ειναι τωρα .
Οπως και να χει καθε εκτιμηση ειναι πολυ προχειρη και ακαιρη ακομα..

Tι απο αυτα που ανεφερα θα βελτιωσει??
το αλμα ή την ταχύτητα???
Βεβαια μαθαινοντας τους συμπαικτες του θα βελτιωσει πολυ την επιθετικη λειτουργια της ομαδας αλλα αυτο ειναι ασχετο.
Δεν νομιζω οτι ειναι ακαιρη ουτε προχειρη η εκτιμηση μου.
Για τα αθλητικα του προσοντα μιλαω...
Πανε 8 μηνες απο τον τελευταιο τραυματισμο του...
αληθεια πως γραφεται το ονομα του?
apkat
Φυσικα και θα βελτιωθει η αθλητικοτητα του σε σχεση με αυτο που βλεπουμε τωρα.Ειναι αρχη της χρονιας ακομα και οπως οι περισσοτεροι ειναι σφιγμενος.Εχει χασει και προπονησεις λογω τραυματισμων οποτε ειναι λογικο να μην ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση.

Ομως οπως και να χει ο Νικολα ποτε δεν ηταν παικτης που επαιζε με τα σωματικα του και αθλητικα προσοντα.Ουτε στις καλυτερες του σεζον στην Μακαμπι δεν βασιζοταν εκει.Παντα με το μυαλο και την τεχνικη κυριως επαιζε.Και γενικα και να χασει ταχυτητα και αλτικτοτητα δεν θα επιρρεασει ιδιαιτερα το παιχνιδι του.Το βασικο ειναι να προσαρμοστει στην ομαδα τα συστηματα της και τους παικτες της.

Nikola Vujčić γραφεται σωστα το ονομα του.. wink.gif
panosak
QUOTE(apkat @ Nov 1 2008, 20:41 ) *
Φυσικα και θα βελτιωθει η αθλητικοτητα του σε σχεση με αυτο που βλεπουμε τωρα.Ειναι αρχη της χρονιας ακομα και οπως οι περισσοτεροι ειναι σφιγμενος.Εχει χασει και προπονησεις λογω τραυματισμων οποτε ειναι λογικο να μην ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση.

Ομως οπως και να χει ο Νικολα ποτε δεν ηταν παικτης που επαιζε με τα σωματικα του και αθλητικα προσοντα.Ουτε στις καλυτερες του σεζον στην Μακαμπι δεν βασιζοταν εκει.Παντα με το μυαλο και την τεχνικη κυριως επαιζε.Και γενικα και να χασει ταχυτητα και αλτικτοτητα δεν θα επιρρεασει ιδιαιτερα το παιχνιδι του.Το βασικο ειναι να προσαρμοστει στην ομαδα τα συστηματα της και τους παικτες της.

Nikola Vujčić γραφεται σωστα το ονομα του.. wink.gif

μακαρι φιλε apkat ...
Με φοβιζει πολυ στην αμυνα ομως..
τι να κανω??
ενστικτο ειναι και μου βγαινει...
Fetisov
Μιας και μιλαμε για σωστα ονοματα, στα Ελληνικα ειναι Βουιτσιτς και οχι Βουισιτς.

Ο Σαμπονις στο 10% ηταν απειρως ανωτερος του Βουιτσιτς.
apkat
Ερωτηση fetisov..

Αυτοι οι τονοι πανω απο τα c στο ονομα του ειναι που το κανουν να προφερεται "τσ";;Ειχα σκεφτει οτι αφου ειναι διαφορετικοι πανω απο καθε c ο ενας θα σημαινει οτι προφερεται "τσ" και ο αλλος "σ"..

Για Σαμπονις αν και το ποσοστο το βρισκω υπερβολικο θα συμφωνησω.. rolleyes.gif
Fetisov
QUOTE(apkat @ Nov 1 2008, 22:10 ) *
Ερωτηση fetisov..

Αυτοι οι τονοι πανω απο τα c στο ονομα του ειναι που το κανουν να προφερεται "τσ";;Ειχα σκεφτει οτι αφου ειναι διαφορετικοι πανω απο καθε c ο ενας θα σημαινει οτι προφερεται "τσ" και ο αλλος "σ"..

Για Σαμπονις αν και το ποσοστο το βρισκω υπερβολικο θα συμφωνησω.. rolleyes.gif

Το 'c' προφερεται 'τσ', οπως π.χ. θα ελεγες Βουτσιτς. (Που και παλι δεν ειναι σωστο)

Το 'č' προφερεται 'τσ' αλλα το πιο σκληρο, οπως π.χ. Chandler. Απλα επειδη δεν μπορω να τα διαχωρισω με Ελληνικους χαρακτηρες αναγκαστηκα και τα δυο προφερονται 'τσ'. Δηλαδη η ολοσωστη προφορα ειναι Vui-ch-i-ch.

Πολλες φορες βλεπεις το ονομα του να γραφεται Vujcic επειδη δεν εχουν ολοι Σερβικα/ Κροατικα πληκτρολογια.

Για περισσοτερη βοηθεια μπορεις να δεις ΕΔΩ

Επισης ακου ΕΔΩ (στο 1.08-1.10 περιπου) την σωστη προφορα.

Οσο για Σαμπονις, ΟΚ το παρακανα, αλλα ηταν ενας και μοναδικος, για τα Ευρωπαικα δεδομενα. Δεν θα ξαναβγει τετοιο τερας με τοση μπασκετικη ικανοτητα.
saou
Εγώ το μόνο που θα πω επί τη ευκαιρία της δημιουργίας του τόπικ είναι: σταματήστε τη γκρίνια. Ακόμα δεν έχει παίξει 1 μήνα μπάσκετ η ομάδα, ακόμα δεν έχει χάσει και ήδη οι μουρμούρες έχουν ξεκινήσει με συνήθη θύματα το Βασιλό, τον Τεόντοσιτς, το Σόφο, το Βούιτσιτς κτλ κτλ...

Σύμφωνοι, ο Κροάτης δε δείχνει να είναι σε φοβερή κατάσταση. Και οι υπόλοιποι μπορεί να ψάχνονται ακόμα σε ότι αφορά το ρόλο τους. Αλλά έχει χτιστεί έτσι η φετινή ομάδα που αντέχει και τις απουσίες , αλλά και να περιμένει τους απόντες. Εκτός από νέα, είναι και τόσο γεμάτη και πλήρης ώστε εκτός από ανέφικτο, είναι και αχρείαστο να παίρνει από τον κάθε πάικτη το θεωρητικό 100% της απόδοσής του. Δε γίνεται να τελειώσει ματς και να έχει ο Βούισιτς triple double, ο Παπαλουκάς 15 ασιστ, ο Γκριρ 25 πόντους κτλ κτλ...

Απ'ότι φαίνεται πάντως του κόουτς του κάνει ο Κροάτης, ακόμη και σε αυτή τη μέτρια κατάσταση που είναι, καθώς μπορεί να πάρει μπάλες με πλάτη , να κερδίσει φάουλ αλλά και να σπάσει τη μπάλα σε αυτούς που επιχειρούν 'κοψίματα' μέσα στη ρακέτα. Ο Πρίντεζης πχ έχει επωφεληθεί τα μέγιστα από την παρουσία του. Από την άλλη αν απέναντί του έχει έναν πιο ευκίνητο ψηλό, τότε σαφώς υπάρχει πρόβλημα. Αλλά γι αυτό υπάρχουν άλλοι ψηλοί στο ρόστερ.
modernam
QUOTE(saou @ Nov 2 2008, 00:19 ) *
Εγώ το μόνο που θα πω επί τη ευκαιρία της δημιουργίας του τόπικ είναι: σταματήστε τη γκρίνια. Ακόμα δεν έχει παίξει 1 μήνα μπάσκετ η ομάδα, ακόμα δεν έχει χάσει και ήδη οι μουρμούρες έχουν ξεκινήσει με συνήθη θύματα το Βασιλό, τον Τεόντοσιτς, το Σόφο, το Βούιτσιτς κτλ κτλ...


έχεις δίκιο ...και άδικο.
δικιο γιατί αυτό που γράφεις ισχύουν και γιατί είναι νωρίς να κρίνουμε ειδικά τον νίκολα.
αλλά και άδικο γιατί τα παράπονα που κάνουμε και τα λάθη που τονίζουμε είναι μόνο για το συμφέρον της ομάδας.
είμαι πεπεισμένος ότι παίχτες σαν τον βασιλόπουλο,και τον τεόντοσιτς θα γίνουν μεγάλοι μόνο μετά από χαστούκια και κριτικές ... (πράγμα το οποίο δεν ισχύει για τον βούισιτς)

ειδικά για τον βουισιτς, έχω ξαναπεί ότι είναι πολύ "βαρύς" και με το rotation που έχουμε ... what you see is what you got.
βελτίωση σε θέμα φυσικής κατάστασης θα δεις από του χρόνου και άμα ... (θυμάμαι άτομα τα οποία λέγαν τα ιδια και για τον Τσακαλίδη πέρυσι στην αρχή της χρονιάς ... περιμένοντας το fiat να γίνει ferrari)

αλλά επειδή θέλω να είμαι και αισιόδοξος ... στο βάθος του τούνελ διακρίνω ένα "σχέδιο" του να γαλουχιθούν οι νέοι και ταλαντούχοι παίχτες της ομάδας από τους δύο καλύτερους "ομπι ουαν" της Ευρώπης (τέο - νίκολα).
η κίνηση απόκτησης του νίκολα ήταν μελετημένη και σίγουρα δεν αποσκοπούσε στο να βάζει 20 πόντουσ σε κάθε αγώνα, ούτε να να παίζει 30 λεπτα, ούτε να είναι το φοβητρο κάτω από τα καλάθια.

jedirafael
To όμπι ουαν παραπέμπει σε star wars ?
tzagasdog
μονο αυτα που θα μαθει ο Μπουρου απο τον Νικολα φτανει...
Weekendman
Χειρότερα απο πέρσι με Τσακαλίδη και Σόφο περισσότερο απόντες παρά παρόντες είναι δύσκολο να γίνει, υπάρχει και ο Βουγιούκας απο πίσω στην χείριστη περίπτωση, αλλά δεν αποκλείεται ο Βούσιτς να παίξει τον ρόλο που έπιαζε ο Τομάσεβιτς στον ΠΑΟ δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση απο πλευράς υγείας αλλά με το μπασκετικό μυαλό που είχε έκανε την διαφορά σε κρίσιμα παιχνίδια π.χ Τελικός Φάιναλ φόρ 2007 και όχι μόνο... οπότε γιατί όχι ο Βούισιτς.
Mamuwalde
ότι θα ανοίγατε και τόπικ για τον κροάτη ε δεν το περίμενα !!!!

καταρχάς είναι ατυχέστατες οι συγκρίσεις που έχετε κάνει μέχρι στιγμής . τι σχέση έχει ο τομάσεβιτς με το Νικόλα τώρα huh.gif και δε βρίσκω καν τον επικοδομητικό λόγο που συγκρίνετε πρωην παίκτες με το Νικόλα

κατά δεύτερον ο κροάτης έχεις παίξει 2μισυ παιχνίδια . αυτό που κάνετε δεν είνια κριτική παιδιά , σόρυ . είναι καθαρή , ζεστή , 100% ελληνική γκρίνια .

και τρίτον και κυριότερο : ο ολυμπιακός χρειαζότανε παίκτες-νικητές . δε χρειαζότανε αθλητικό πεντάρι , ούτε έναν ακόμα ταλαντούχο νεαρό . ο Νικόλας πολύ απλά συμπληρώνει τον Παπαλουκά , σε αυτό που χρειάζεται περισσότερο η ομάδα τα τελευταία χρόνια : νοοτροπία νικητή . δείτε και πόσο βελτιωμένοι φαίνονται οι ψηλοί μας [από τα πρώτα κιόλας ματς] και πείτε μου μετά ποιον έπρεπε να πάρουμε αντί γι'αυτόν . τον παλαίμαχο Τσακαλίδη ή κάνα θρεφτάρι τύπου Τζάκσον να παίζει για τα στατιστικά του ?

και για να μην ξεχνιόμαστε δεν παίζουμε όπως η μακάμπι τόσα χρόνια , να τροφοδοτείται συνέχεια . άλλο στυλ παιχνιδιού , άλλη ομάδα ... αν και και τη γνώμη μου δεν τον "παίζουμε" όσο θα έπρεπε [ακόμα τουλάχιστον]

η παρουσία του μέχρι στιγμής είνια τουλάχιστον θετική .
Fetisov
Νίκολα Βούιτσιτς. wink.gif
Mamuwalde
ο Νικόλας είναι δικό μας παιδί πλέον 71.gif

πλάκα κάνουμε , έλα hangover έχουμε ακόμα από χθες !?!? icon_drunk.gif
panosak
QUOTE(Fetisov @ Nov 2 2008, 15:03 ) *
Νίκολα Βούιτσιτς. wink.gif

το topic δεν το ανοιξα για να γκρινιασω...
δεν θα το κανα ποτε ειδικα στην αρχη της περιοδου...ΕΛΕΟΣ!!!
Ειμαι μεγαλος θαυμαστης του Nikola και ειλικρινα δεν εχω ξαναδει τοσα χρονια που βλεπω μπασκετ
ψηλο παικτη με τετοια αισθηση του παιχνιδιου , τετοια πασα , τοσα triple double με ποντους-ρυμπ-ασσιστ , τοσους τιτλους ...
Απλα επειδη τον παρακολουθω χρονια στο περσινο f4 μου φανηκε διαφορετικος και την ιδια αισθηση μου δινει και στο θρυλο.Ετσι απλα διατυπωσα την ανυσηχια μου και ζητησα την αποψη σας , τιποτα περισσοτερο...
Mamuwalde
δε θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να είναι το ίδιο καλός πλέον ο κροάτης . αυτό ήταν σίγουρο εξαρχής . όποιος φανταζότανε κάτι άλλο προφανώς εθελοτυφλούσε .

προέρχεται από τραυματισμούς , αρκετά μεγάλη απραξία και αλλάζει περιβάλλον μετά από χρόνια .

είνια αρκετά έμπειρος ώστε να φορτσάρει όταν πρέπει , γνωρίζοντας τις αντοχές του πρωτίστως αλλλά και τις ανάγκες της ομάδας σταδιακά . κι εγώ θεωρητικά μιλάω αλλά θα πρέπει να φτάσουμε στα κρίσιμα παιχνίδια [όποια κι αν είναι αυτά και όποτε κι αν γίνουν] για να κάνουμε κρίση για την προσφορά του .

τα ματς του πρωταθλήματος μπορεί ο Μπουρού με το Γιώργαρο να τα καθαρίζουν με 20 πόντους από τη ρακέτα . εκεί που πραγματικά τον χρειαζόμαστε είναι όταν ο Μπουρούσης πέρσι δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα και δεν έιχε στήριγμα . αυτές τις στιγμές χρειαζόμαστε από τον Κροάτη για να κατακτήσουμε τίτλους .

peace.gif
panagiotisTheDream
Όπως είχε πει και ο Μαγουλάς (αν θυμάμαι καλά) το παιχνίδι του Βούιτσιτς πάντα βασιζόταν σε στοιχεία που δεν χάνονται με το χρόνο και τη φθορά από τραυματισμούς, οπότε stay cool...... cool.gif
rankin
Για τον Νίκολας τα έχουμε πει από την ημέρα που τον πήραμε και τα καλά και τα κακά..
...Θα πρέπει τα φοργουορντ να κλείνουν τα αμυντικά κενά του. Γενικά η ομαδική δουλειά θα πρέπει να μπαλώνει τις αδυναμίες του και να αναδεικνύει τις αρετές του. Μέχρι λοιπόν η δουλειά που γίνεται να αποδώσει στο 100% θα υπάρχουν αδυναμίες κ θα φαίνονται.
Τι γίνεται όμως με τις αρετές του;
Στην προπόνηση και σε επίπεδο εμπειρίας, τεχνικής κ σκέψης έχει πολλά να δώσει στους συμπαίκτες του. Γεγονός!
Αγωνιστικά από την άλλη, ενώ δείχνει να θέλει πολύ να βοηθήσει (κ ο Γιαννάκης τον πιστεύει επίσης πολύ) , μοιάζει να επαληθεύει την παροιμία "το μεν πνεύμα πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενής" εξ ου κ τα αρκετά λάθη που κάνει πάνω σε πάσες που αλλιώς τις φαντάστηκε κ αλλιώς τις εκτέλεσε...

Δε γκρινιάζω αυτή τη στιγμή. Είπα άλλωστε πως περιμένω με ομαδική δουλειά να βγούμε κερδισμένοι από το παιχνίδι του Νικολας που έτσι κ αλλιώς είναι παίχτης "ομάδας". Παράλληλα όμως εκφράζω κ την ανησυχία μου, καθότι με τον Σόφο εκτός, τον Βουγιούκα άπειρο κ τον Βούισιτς ντεφορμέ, μένει ο Μπουρούσης να τραβάει το κουπί μόνος του, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...
Ελπίζω να βρεθούν συμπαραστάτες κ λύσεις μέσα στη χρονιά, γιατί μόνος του θα κλατάρει... Ώρα να πάρει μπρος κ ο Σόφο λοιπόν...
PanosIlio
Εγώ με την παρουσία αυτού του παίκτη στον Ολυμπιακό προσδοκώ σε έναν πολύ καλύτερο Μπουρούση του χρόνου και έναν αρκετά βελτιωμένο Βουγιούκα. Αν φυσικά τα 2 αυτά παιδιά είναι έξυπνα και αν ο Βούισιτς είναι καλός "δάσκαλος"

saou
Προσωπικά αυτό με τους 'δασκάλους' πάντως το ακούω λιγάκι βερεσέ... Το αναφέρω επειδή ακούγεται κατά κόρον φέτος επί τη ευκαιρία της παρουσίας του 'καθηγητή' Παπαλουκά και του 'μαθητή' Τεόντοσιτς αλλά και του Κροάτη. Σίγουρα δε έβλαψε ποτέ κανέναν η παρουσία ενός 'γκουρού' δίπλα του, αλλά από κει και μετά δεν τρέφω ψευδαισθήσεις ότι πχ ο Μπουρούσης σε 2 χρόνια θα πασάρει σαν το Μάτζικ, ούτε ότι ο Βουγιούκας θα σουτάρει τρίποντα. Τα προσόντα του Βούισιτς είναι κατά κύριο λόγο έμφυτα και σε μεγάλο βαθμό ενστίκτου επομένως δεν αφομοιώνονται εύκολα από τον κάθε Μπουρούση.

Επομένως ας εστιάσουμε στο τι μπορεί να μας προσφέρει φέτος ο Νίκολα... Οτιδήποτε έξτρα είναι ευπρόσδεκτο μεν, αλλά δεν είναι ο κύριος λόγος για τον οποίον πληρώθηκε αδρά το καλοκαίρι...
Mamuwalde
δε θα πολυσυμφωνήσω .

νομίζω οι κύριοι λόγοι που τον πήραν ήταν η νοοτροπία-αίσθηση νικητή , τα καθαρά τεχνικά του προσόντα και το γεγονός ότι με την εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει τους νεώτερους .

δε θα πασάρει καλύτερα ο μπουρούσης αλλά μπορεί κάλλιστα να διδαχθεί κινήσεις με πλάτη πχ .
έχεις την εντύπωση ότι θα του παίρνει από το χεράκι ο βούιτσιτς και θα τους κάνει μάθημα ?

προφανώς πρέπει να είναι και επίδεκτοι μαθήσεως αλλά δίπλα στους πολύ καλούς μπορείς να βελτιωθείς κι όχι δίπλα στο τσακαλίδη
PanosIlio
Αυτό που λέει ο gio εννοούσα και εγώ.

Σαφώς και ο Μπουρούσης δεν θα πασάρει σαν τον Βούισιτς αλλά πάντα το να εργάζεσαι/συνεργάζεσαι με έμπειρους ανθρώπους είναι ωφέλιμο.

Σαφώς και δεν θα του κάνει ιδιαίτερα αλλά πάνω στην προπόνηση, μέσα από μια συζήτηση, λιγάκι προσεκτικός να είσαι και να ακούς μπορείς να μάθεις πολλά.

apkat
παντως ειναι και σαν να μην τον θελει η μπαλα..κανει κυκλους στην μπασκετα μετα απο καθε χουκ του και τελικα καταληγει εξω..Θελει 1-2 καλα ματσακια για να φτιαξει και ψυχολογια..
ironman
εχει αρχισει και θυμιζει λαζο..
χουκ και χουκ και δωστου χουκ και ξαναδωστου χουκ..

καρφωσε τη τη μπαλιτσα να τελειωνουμε wos_sport5.gif
a bullet for your head
QUOTE(ironman @ Nov 9 2008, 18:53 ) *
εχει αρχισει και θυμιζει λαζο..
χουκ και χουκ και δωστου χουκ και ξαναδωστου χουκ..

καρφωσε τη τη μπαλιτσα να τελειωνουμε wos_sport5.gif

Θα ταν πολυ καλο κ αποτελεσματικο..Φτανει ομως πλεον για να καρφωσει..? rolleyes.gif
apkat
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 9 2008, 20:39 ) *
Θα ταν πολυ καλο κ αποτελεσματικο..Φτανει ομως πλεον για να καρφωσει..? rolleyes.gif


Αρχισαν παλι οι υπερβολες η ειναι χιουμοριστικο το σχολιο;; wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Nov 9 2008, 20:42 ) *
Αρχισαν παλι οι υπερβολες η ειναι χιουμοριστικο το σχολιο;; wink.gif

Τελειως χιουμοριστικο.. wink.gif ,αν και εχω την αισθηση,οτι με το αλμα που διαθετει,ισα-ισα μπορει να πηδηξει 3 Κυριακατικες εφημεριδες..μαζι με τα ενθετα.. smiley.gif
apkat
Ε τα ενθετα των Κυριακατικων ομως ειναι πολλα..Αν βαλεις και dvd μιλαμε για καλο αλμα..οχι αστεια.. biggrin.gif biggrin.gif
a bullet for your head
QUOTE(rankin @ Nov 6 2008, 12:41 ) *
...Θα πρέπει τα φοργουορντ να κλείνουν τα αμυντικά κενά του. Γενικά η ομαδική δουλειά θα πρέπει να μπαλώνει τις αδυναμίες του και να αναδεικνύει τις αρετές του. Μέχρι λοιπόν η δουλειά που γίνεται να αποδώσει στο 100% θα υπάρχουν αδυναμίες κ θα φαίνονται.

Εχεις δικιο σ'αυτο που λες.Ακομα κ οταν ηταν νεοτερος στην Μακαμπι,παλι ηταν σχετικα αργος,κ το ντεζαβανταζ που ειχε σε αθλητικοτητα,αμυνα και ρημπαουντ,καλυπτοταν απ'την παρουσια του Μπαστον,σε μια ιδιομορφη συνυπαρξη των δυο τους,οπου οταν η Μακαμπι αμυνοταν,ο Βουιζιτς μαρκαρε κυριως τα σεντερ κ ο Μπαστον τα 4αρια,ενω στην επιθεση οι ρολοι αντιστρεφοταν.

QUOTE(apkat @ Nov 9 2008, 20:49 ) *
Ε τα ενθετα των Κυριακατικων ομως ειναι πολλα..Αν βαλεις και dvd μιλαμε για καλο αλμα..οχι αστεια.. biggrin.gif biggrin.gif

Περιπου 10-12 cm.. tongue.gif .Παντως περα της πλακας,εχω τονισει και παλιοτερα,οτι ο Βουιζιτς ηρθε,λογω της μεγαλης του εμπειριας κ των πολλων παραστασεων που εχει στο να κανει πρωταθλητισμο στην Ευρωλιγκα,οπως ομοιως κ ο Παπαλουκας,γεγονος που δειχνει ξεκαθαρα οτι ο ΟΣΦΠ,εχει ξεκαθαρα ανεβασει τον πηχη των στοχων στην συγκεγκριμμενη διοργανωση.Συμφωνω με αυτο που εχει ειπωθει,οτι ο Βουιζιτς ειναι η' επιδιωκει να γινει οτι ηταν ο Ντεγιαν στον ΠΑΟ,που το 2007,μονο στο final 4 της Αθηνας ουσιαστικα προσεφερε και εκανε την αποσβεση των χρηματων που πηρε.Ενας νεοτερος Τομασεβιτς λοιπον,ποιοτικος παικτης,που η μονη μου ενσταση ειναι το υψηλοτατο ποσο που θα δαπανηθει για αυτον..
Anaz
Σημερα με την Καβαλα μου φανηκε λιγο καλυτερος,παρολο που ηταν παλι αστοχος! Σαν να αναθαρησα καπως, γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα αρχισει να φοβαμαι πολυ αν το φορμαρισμα που ολοι περιμενουμε θα ερθει ποτε.. Νομιζω πλεον οτι το ζητημα ειναι και αρκετα ψυχολογικο, και όχι τόσο σωματικο, γι'αυτο και ο Γιαννακης θελει να του δινει χρόνο να ξεμπουκωσει. Η αληθεια ειναι οτι τον φτυνει και η μπαλα, και δειχνει πολυ απογοητευμενος και εκνευρισμενος.
Η ουσια ειναι οτι ο Ολυμπιακος εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ τον καλο Βουισιτς. και ελπιζω και ευχομαι οταν ερθει η ωρα να τον εχει. Γιατι αλλιως και μη μπορωντας παλι να στηριχτουμε στον Σοφο, το θεωρητικο πλεονεκτημα της φροντ λαιν μας και βαση του αγωνιστικου σχεδιασμου μας, αποδυναμωνεται σημαντικα!
VARDINOLATSIS
Δεν ξερω αν αληθεύει αλλα ο Συρίγος ελεγε προχθες στην εκπομπη της Ευρωλιγκα οτι ο Νικολα είναι τελειωμένος γιατι έχει πρόβλημα στην μέση του. Τον παρατηρησα στις κινήσεις του εκτός ρακέτας χθες και στα σκρίν αλλά δεν είδα να την προστατεύει . Τωρα άλμα δεν είχε ποτέ οπότε δεν ξερω αν είναι από τα κλασικά ΞΕΡΟΛΑ του κου?????
benchwarmer
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Nov 10 2008, 15:02 ) *
Δεν ξερω αν αληθεύει αλλα ο Συρίγος ελεγε προχθες στην εκπομπη της Ευρωλιγκα οτι ο Νικολα είναι τελειωμένος γιατι έχει πρόβλημα στην μέση του. Τον παρατηρησα στις κινήσεις του εκτός ρακέτας χθες και στα σκρίν αλλά δεν είδα να την προστατεύει . Τωρα άλμα δεν είχε ποτέ οπότε δεν ξερω αν είναι από τα κλασικά ΞΕΡΟΛΑ του κου?????


Υποθετω θα το ηξεραν οι υπευθυνοι πριν τον υπογραψουν,... Μην ξεχναμε οτι ακριβως λογω του τραυματισμου του περυσι, προσεξαν πολυ τις ιατρικες του εξετασεις...

Κατα τ αλλα, παντα καπως ετσι επαιζε... Δεν ειχε και τα αθλητικα προσοντα του Μπουρουση.. Πασαρει απιστευτα, μαζευει και κανα ριμπαουντ, ξερει που βρισκεται.. Το μονο που δεν κανει ακομα καλα ειναι να σκοραρει, αλλα καποια στιγμη πιστευω θα ερθει κι αυτο.
VARDINOLATSIS
Ειδικά η ευπάθεια στην μέση δεν μπορεί να μετρηθεί ούτε εξεταστει. Τώρα αν λόγω της ευπάθειας αυτης σου δημιουργηθεί πρόβλημα ψυχολογικό???ΟΥΤΕ αυτο μπορούν να δείξουν οι εξετάσεις. Βλέπω όμως μία τάση να προφυλάσεται όταν πηγαίνει σε διεκδικήσημες μπάλες.... Απλώς δεν ξέρω μήπως έχω επηρεαστει απο τα λεγόμενα του Συρίγου.
Anaz
QUOTE
Ειδικά η ευπάθεια στην μέση δεν μπορεί να μετρηθεί ούτε εξεταστει.
Eκτος απο τον Συριγο φυσικα, ο οποιος ΑΝ θελει μπορει ΚΑΙ να τη γιατρεψει!
spysta
Εγω να κανω προγνωση ετσι για να γουσταρουμε smiley.gif .. κι αν κατσει εκατσε (το αναφερω γιατι οπως και ο Anaz ετσι κι εγω αναθαρησα λιγακι με το χθεσινο παιχνιδι)

Λοιπον ο Βουισιτς θα ναι καλος με την Μακαμπι.Θα κανει το πρωτο του συμπαθητικο παιχνιδι με τα κοκκινα .. το ιδιο και με την ΑΕΚ για την Α1 .. θα ναι μετριος στη Γαλλια με τη Λεμαν .. και θα κανει το πρωτο μεγαλο ΜΠΑΜΜ μεσα στο ΟΑΚΑ icon_headbang.gif banana.gif 71.gif !!!Απο κει και περα θα βρει τον ευαυτο περισσοτερο .. και δεν θα τον πουλαει η μπαλα σε κατι χουκ απο τα 2 μετρα .. γιατι μιλαμε για καθαρο πουλημα.
6-0
QUOTE(Anaz @ Nov 10 2008, 17:01 ) *
Eκτος απο τον Συριγο φυσικα, ο οποιος ΑΝ θελει μπορει ΚΑΙ να τη γιατρεψει!


Ο Συρίγος ΚΑΙ ο Τσακ Νόρις!

Θα 'ναι καλή ιδέα να βγάλουμε και τα "Συρίγος Facts" από αυτό το φόρουμ. Είναι κρίμα για μια τέτοια μορφή να μην του αποδίδεται η τιμή που του αξίζει.
Fetisov
Μ'αρεσει που τα πρωτα ποσα του τοπικ ηταν αφιερωμενα στην σωστη αναγραφη και προοφορα του ονοματος του και οι περισσοτεροι ακομη το κανουν λαθος.
kseplenhs
-Eκτος απο τον Συριγο φυσικα, ο οποιος ΑΝ θελει μπορει ΚΑΙ να τη γιατρεψει!
-Ο Συρίγος ΚΑΙ ο Τσακ Νόρις!

Θα 'ναι καλή ιδέα να βγάλουμε και τα "Συρίγος Facts" από αυτό το φόρουμ. Είναι κρίμα για μια τέτοια μορφή να μην του αποδίδεται η τιμή που του αξίζει.


είστε θεούληδες αμφότεροι...

τα σέβη μου.... 77.gif
tzagasdog
o Νικολας ενα καλο παιχνιδι πρεπει να κανει τον πρωτο γυρο.. και ειναι αυτο στο ΟΑΚΑ μιας και απο τι φαινεται στα ντερμπι μεταξυ των αιωνιων θα κριθει η πρωτια για το πρωταθλημα. Μετα αμα θελει ας παιζει οπως παιζει μεχρι τον Ιανουαριο.. και μετα θα δουμε αν μπορει να ανεβει
lakersdynasty
QUOTE(tzagasdog @ Nov 12 2008, 19:02 ) *
o Νικολας ενα καλο παιχνιδι πρεπει να κανει τον πρωτο γυρο.. και ειναι αυτο στο ΟΑΚΑ μιας και απο τι φαινεται στα ντερμπι μεταξυ των αιωνιων θα κριθει η πρωτια για το πρωταθλημα. Μετα αμα θελει ας παιζει οπως παιζει μεχρι τον Ιανουαριο.. και μετα θα δουμε αν μπορει να ανεβει


Ο Νικολας ναι μια χαρα παιχνιδι θα κανει. Θα τα βαρεσει τα τριποντακια του.

Για τον Νικολα Βουισιτς δεν ξερω... 39.gif

tongue.gif

tzagasdog
ελπιζω να μην αρχισει οπως ο Γουινστον πειρισυ.... γτ δεν μας βλεπω καλα
Vivalocos21
Δεν έχει στρώσει ακόμα το παλικάρι...
Q 6
φτιαχνω αθτο το τοπικ με αγορμή την επανοδο του νικολα μετα απο τοσεσ αμφισβητίσεις...
kseplenhs
εντάξει παιχταράς και τεράστια κλάση.αλλά εξακολουθεί να είναι μάυρη τρύπα στην άμυνα
χτες ειδικά το φοβήθηκα οτι θα έκανε ήρωα μέχρι και τον άντερσεν...
Q 6
κακα τα ψεματα οταν παιζει καλα ο νικολα ανεβαινει επιπεδο και ο θρυλος. δεν ειναι τυχαιο που οποτε επαιξε καλα κερδισαμε
kotzito
Ο Βουισιτς ειναι σιγουρα πολυ σημαντικος για τον Ολυμπιακο.Στην επιθεση ειναι ο παικτης που θα βαλει την μπαλα στο καλαθι οταν ειναι στο 1vs1 με πλατη,ενω ξερει και να διαβαζει παρα πολυ καλα τις αντιπαλες αμυνες.Καλο ειναι ομως να παιζει με εναν παικτη οπως ο Μπουρουσης η ο Πριντεζης διπλα του,γιατι σε αθλητικα προσοντα υστερει και χρειαζομαστε εναν αθλητικο και δυνατο παικτη στην αμυνα για να μαζευει τα ριμπαουντ και να δινει βοηθειες.



Μηπως να συγχωνευσει καποιος mod το θεμα αυτο με το ηδη υπαρχον για τον Νικολα;
Q 6
παιδια ο νικολα αυτη τη στιγμη ειναι ο καλθτεροσ παικτης της ομαδας. απλα φανταστικος
koufos7
Η υποκλιση που εκανε μετα το ντερμπι με τον παο στυλ ρετζι μιλερ ητανε ολα τα λεφτα!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.