Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tepic ή Calathes..? Iδού η απορία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Maximos 13 Athens
Με δεδομένο το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στη δημιουργία και την αδυναμία και των δύο να καλύψουν επάξια και με διάρκεια το κενό του Διαμαντίδη, τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει το καλοκαίρι με τα δύο καμάρια μας...

Θα ακολουθήσει και ποστ: Βουγιούκας ή Σερμαντίνι για αυτό μέινετε συντονισμένοι...
Maximos 13 Athens
Κάντε και ποστ τις απόψεις σας επί του θέματος, αλλά και προτάσεις για αντικαταστάτες!!! smiley.gif
Kastrato
Κατα τη γνωμη μου,ο Καλαθης πρεπει να φυγει.Στο παιχνιδι του μου φαινεται μπλαζε και ανευρος και δε δειχνει οτι μπορει να παρει την ομαδα στις πλατες του.Η νοοτροπια του ειναι αμερικανικη και δε δειχνει να προσαρμοζεται στο ευρωπαικο στυλ.Επισης δεν μπορει να παιξει αμυνα για κανενα λογο.Ο Tepic τωρα εχει σωματικα προσοντα και ΙΣΩΣ μπορεσει να βελτιωθει στα χερια του Ζοτς αλλα και παλι,πρεπει να μεινει σε δευτερευοντα ρολο επι του παροντος γιατι ουτε και αυτος δειχνει σημαδια μεγαλου παιχτη.Μου φαινεται να εχει ελλειψη αυτοπεποιθησης..δεν ξερω.Ο διακαης μου ποθος ηταν ο Vujanic και απορω πως ο κοουτς δεν εκανε κινηση οσο το παιδι ηταν υγιες στον Πανιωνιο με την ελλειψη στα γκαρντ.Ισως να ηξερε πως ενας (ακομα) τραυματισμος δεν ηταν απιθανος.(Τι ατυχια αυτο το ατοφιο ταλεντο).
A.CAB
Καταρχήν το poll είναι λάθος δομημένο γιατί δεν μπορώ να ψηφίσω. Ψηφίζω να μείνει ο ένας και να φύγει ο άλλος (χοντρικά) αλλά υπάρχει και η τρίτη ερώτηση που σου λέει ή μένουν και οι δύο ή φεύγουν και οι δύο, ακυρώνοντας τις προηγούμενες απαντήσεις.

Επίσης είναι νωρίς για να μιλήσουμε για το ποιός πρέπει να φύγει και ποιός να μείνει. Αν παίρναμε έτσι εν θερμώ αποφάσεις, θα είχαμε τελειώσει και τον Μπατίστ απ' την πρώτη σεζόν και το Νίκολας πριν του.. Αγίου Βαλεντίνου. Καλά ο Τσαρτσαρής (ο βαφτισμένος από μεγάλους γνώστες του αθλήματος ως πρώην παίχτης) θα ήταν ανάμνηση τώρα.

Άποψή μου ότι τον Καλάθη δεν τον καις. Δανεικός ίσως ή ακόμα καλύτερα να μείνει πίσω από πιο έμπειρο και πρωτοκλασσάτο γκαρντ. Το συμβόλαιό του είναι τεράστιο για του χρόνου βέβαια και θα χρειαστούν λεπτοί χειρισμοί. Πάντως αν ο Καλάθης καταφέρει και κάνει καριέρα, έχει στόφα παίχτη πρωταγωνιστή.

Αυτό σε αντίθεση με τον Τέπιτς που πρωταγωνιστής δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ. Είναι ο ορισμός του ρολίστα. Αλλά από καλός ρολίστας μέχρι άφαντος η διαφορά είναι χαώδης. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει κάνει καλύτερες εμφανίσεις αναλογικά του Καλάθη και τα σωματικά του προσόντα είναι γνωστά. Αλλά όσο περνάει ο καιρός και δεν τον βλέπω να τσαμπουκαλεύεται λίγο, να τσιτώνει, να δείχνει σφιγμό, τόσο πιστεύω ότι ίσως και να είναι μάταιο να περιμένουμε κάτι σπουδαίο από αυτόν. Είναι ο πιο αδύναμος κρίκος μιας και δεν είναι και Έλληνας.

Πάντως ξαναλέω ότι για μένα τέτοιου είδους συζήτηση είναι πρώιμη και με λάθος τάιμινγκ. Έχουμε δει και πολλά χειρότερα να συμβαίνουν στους 5 μήνες που απομένουν για το τέλος της σεζόν. Καλύτερα να κριθούν όλοι στο τέλος.
Anaz
Eγω τον πιστευα πολυ τον Καλαθη. Αλλα εχω αρχισει να πιστευω οτι ισως ο Παο σε αυτη τη φαση της καριερας του, να τον κραταει πισω..
Νομιζω οτι πρεπει να παει καπου που να μπορει να παιξει πιο γρηγορα κ πιο απελευθερωμενα σε πιο ηγετικο ρολο. Εστω δανεικος. Σε μια ομαδα που θα του τιαριαζει περισσοτερο και θα μπορει να ξεδιπλωσει τις αρετες του. Δυο χρονια τωρα στον Παο δεν εχει εξελιχτει καθολου. Ενω μαλλον δεν ειναι τυχαιο τελικα που κ τα οποια καλα δειγματα τα εχει δειξει με την Εθνικη. Το να παλευει να ενσωματωθει στο συστημα του Ζοτς κ να φορεσει τα παπουτσια του ΔΔ, πιστευω δεν του κανει καλο σε αυτη τη φαση.
Maximos 13 Athens
QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 15:35 ) *
Πάντως ξαναλέω ότι για μένα τέτοιου είδους συζήτηση είναι πρώιμη και με λάθος τάιμινγκ. Έχουμε δει και πολλά χειρότερα να συμβαίνουν στους 5 μήνες που απομένουν για το τέλος της σεζόν. Καλύτερα να κριθούν όλοι στο τέλος.


Δεν διαφωνώ αλλά πρόσεξες ότι δεν το κάνω π.χ. για το Σάτο (που είναι φτυστός ο Νίκολας των πρώτων πέντε μηνών του 2009)... Ξέρω πως ο Σάτο θα ξεμπλοκάρει επιθετικά και από του χρόνου θα είναι αναντικατάστατο κομμάτι της μηχανής που λέγεται Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς..! Αντίθετα, αυτά τα δύο παιδιά σε δύο σχεδόν χρόνια έχουν μόνο εκλάμψεις σε αδιάφορα, χώρις ειδικό βάρος ματς και καθόλου διάρκεια σε ότι αφορά κυρίως τη σοβαρότητα και τη συγκέντρωση σε κάθε αγώνα ξεχωριστά...Στα εύκολα επαναπαύονται και στα δύσκολα κρύβονται πίσω από το Διαμαντίδη..! Προσωπική μου άποψη είναι πως το λάθος δεν είναι η επένδυση ή στον Τέπιτς ή τον Καλάθη (άλλωστε έχουν τρομερό ταλέντο και προσόντα) αλλά η παρουσία και των δυο στο ρόστερ. Με απλά λόγια, καλύτερα να είχαμε έναν έμπειρο γκαρντ για back-up του Μήτσου και να επενδύαμε σε ένα από τους δύο, ώστε μακροπρόθεσμα να αναλάβει ολοένα και μεγαλύτερες ευθύνες. Με τα τωρινά δεδομένα το βάρος είναι πολύ μεγάλο και για τους δύο, ειδικά όσο πλησιάζουν τα ματς που κρίνουν τίτλους...Υπομονή (που έλεγε και ο Μπαναώτης 69.gif ) και θα δούμε τι θα γίνει...Ζοτς είναι αυτός, θα βρει τρόπο να τους "κερδίσει"..!

P.S.1. Όσοι λένε ότι ο Τσαρτσαρής είναι πρώην παίκτης είναι ανίδεοι (μεταξύ τους και εγώ μέχρι πέρσι που με "τάπωσε" με την απόδοσή του στους τελικούς κόντρα στον Κλέιζα). Ο Κώστας ανήκει στους πραγματικά μεγάλους παίκτες που διαθέτει ο Παναθηναϊκός όπως ο 3D, ο Drew, o Mike...
P.S.2. Σόρρυ για τη λάθος δομή του ποστ...Mods I need help !!! 65.gif
P.S.3. Α ρε minne1-sm.gif μας πήρατε τον Νίκολα..! Μάριτς (ή Πέκοβιτς ακόμα καλύτερα) γύρνα αγόρι μου, σε παρακαλώ, δεν θα αντέξω μονομαχίες Λόρμπεκ-Βουγιούκα στη Βαρκελώνη..! (Άλλος που θέλει πολλή δουλειά για να παίξει στο επίπεδο του Παναθηναϊκού)
A.CAB
Αν και ξαναλέω ότι πολλά γίνονται μέχρι το φινάλε, καταλαβαίνω τι λες για την επένδυση/εξάρτησή μας από 2 ταλέντα και όχι έμπειρους αθλητές. Ρίσκο ήταν και είναι και θα δούμε που θα βγει.

υ.γ. Διαφωνώ κάθετα με τη σύγκριση Νίκολας-Σάτο. Πέρα από το ότι είναι πολύ διαφορετικοί παίκτες, ο Ντρου ήταν κατά πολύ χειρότερος του Σάτο το πρώτο εξάμηνο. Για την ακρίβεια θεωρώ ότι ο Σάτο προσαρμόστηκε γρήγορα και ήταν πολύ καλός στο μεγαλύτερο κομμάτι της σεζόν φέτος μέχρι την κοιλιά που κάνει το τελευταίο 15ήμερο βέβαια, που ναι θυμίζει Ντρου στις αρχές. Επίσης δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ Νίκολας επιθετικά, ούτε και ο Ντρου θα γίνει ποτέ Σάτο αμυντικά.
Ginobili
QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 13:35 ) *
Επίσης είναι νωρίς για να μιλήσουμε για το ποιός πρέπει να φύγει και ποιός να μείνει. Αν παίρναμε έτσι εν θερμώ αποφάσεις, θα είχαμε τελειώσει και τον Μπατίστ απ' την πρώτη σεζόν και το Νίκολας πριν του.. Αγίου Βαλεντίνου. Καλά ο Τσαρτσαρής (ο βαφτισμένος από μεγάλους γνώστες του αθλήματος ως πρώην παίχτης) θα ήταν ανάμνηση τώρα.

Ναι ας περιμένουμε μερικά χρόνια ακόμα να δείξουν το ταλέντο τους τα παιδιά...Ήθελα να ξερα...τι κάθεσαι και συγκρίνεις,με πια λογική,και με τι επιχειρήματα...Κοντεύουν 2 χρόνια στον Παναθηναικό και δεν έχουν δείξει τίποτα.Ο Μπατίστ χρειάστηκε 1 χρονιά(την πρώτη) για να μάθει την θέση και να γίνει ο βασικός σέντερ μιας μεγάλης ομάδας,αλλά ακόμα κι αν κοιτάξεις τα νούμερα του την πρώτη χρονιά....Για τα 2 φυντάνια περιμένουμε ακόμα να δούμε αν μπορούν να είναι ελάχιστα χρήσιμοι σε βοήθειες στους βασικούς...
Όσο για τον Νίκολας...στην 1η του χρονιά,από τον Γενάρη και μετά άρχιζε να παίζει.3 μήνες χρειάστηκε ο άνθρωπος...για να προσαρμόσει το στυλ παιχνιδιού του,από σκόρερ ολκής σε σκόρερ+αμυντικός και στα 28 του μάλιστα...όχι στα 20.
Για τον Τσαρτσαρή....απλά ασχολίαστο....



Και μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας,ούτε ο Τέπιτς ούτε ο Καλάθης θα αποκτήσουν ποτέ σταθερό αξιόπιστο σουτ.Και δεν είναι αυτό το βασικό τους πρόβλημα....ο Τέπιτς πάνω σε τι να δουλέψει για να βελτιωθεί?? Στην ντρίπλα? στην Τεχνική? Στην πάσα? στο ντράιβ?? @@ και εγωισμό πρέπει να αποκτήσει...που δεν έχει,και αυτά φαίνονται από την αρχή...
A.CAB
QUOTE(Ginobili @ Feb 13 2011, 16:22 ) *
Ναι ας περιμένουμε μερικά χρόνια ακόμα να δείξουν το ταλέντο τους τα παιδιά...Ήθελα να ξερα...τι κάθεσαι και συγκρίνεις,με πια λογική,και με τι επιχειρήματα...Κοντεύουν 2 χρόνια στον Παναθηναικό και δεν έχουν δείξει τίποτα.Ο Μπατίστ χρειάστηκε 1 χρονιά(την πρώτη) για να μάθει την θέση και να γίνει ο βασικός σέντερ μιας μεγάλης ομάδας,αλλά ακόμα κι αν κοιτάξεις τα νούμερα του την πρώτη χρονιά....Για τα 2 φυντάνια περιμένουμε ακόμα να δούμε αν μπορούν να είναι ελάχιστα χρήσιμοι σε βοήθειες στους βασικούς...
Όσο για τον Νίκολας...στην 1η του χρονιά,από τον Γενάρη και μετά άρχιζε να παίζει.3 μήνες χρειάστηκε ο άνθρωπος...για να προσαρμόσει το στυλ παιχνιδιού του,από σκόρερ ολκής σε σκόρερ+αμυντικός και στα 28 του μάλιστα...όχι στα 20.
Για τον Τσαρτσαρή....απλά ασχολίαστο....



Και μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας,ούτε ο Τέπιτς ούτε ο Καλάθης θα αποκτήσουν ποτέ σταθερό αξιόπιστο σουτ.Και δεν είναι αυτό το βασικό τους πρόβλημα....ο Τέπιτς πάνω σε τι να δουλέψει για να βελτιωθεί?? Στην ντρίπλα? στην Τεχνική? Στην πάσα? στο ντράιβ?? @@ και εγωισμό πρέπει να αποκτήσει...που δεν έχει,και αυτά φαίνονται από την αρχή...


Εννοείτε πως οι συγκρίσεις δεν είναι ίδιες. Εννοείτε όμως και πως άλλα περιμένεις από τους ξένους σου (ειδικά ο Ντρου ήρθε ως μεγάλο όνομα) και άλλα από έναν 20χρονο που έχει παίξει μόνο με συνομίλικούς του και ποτέ Ευρώπη. Επίσης ο Ντρου για να κάνει το πρώτο του σοβαρό παιχνίδι φτάσαμε τέτοια εποχή στο Τοπ16 αρχές Φλεβάρη με τη Μάλαγα. Για την ακρίβεια ήταν μόλις το 2ο παιχνίδι που είχε διψήφιο αριθμό πόντων στην Ευρολίγκα μέχρι τότε! Άρα οι μήνες δεν ήταν τρεις.
Για τον Μπατίστ έχεις δίκιο γιατί άλλαξε εντελώς θέση ο άνθρωπος.
Για τον Τσαρτσαρή πολύ καλά κάνεις και δεν το σχολιάζεις γιατί σου απαντάνε οι εμφανίσεις του.

Τέλος εσύ μπορεί να τους έχεις ξεγραψει και αυτούς τους δύο και μπορεί να δικαιωθείς και στο τέλος της σεζόν να ανοίξεις σαμπάνιες για τις προβλέψεις σου αλλά όσο ακόμα είμαστε μέσα στους στόχους μας και όσο είναι στο ρόστερ μας αυτά τα παιδιά θα έχουν την εμπιστοσύνη μου. Έτσι πάει.

Και μην νομίζεις ότι είμαι τυφλός όσον αφορά το τι μπορούν και τι δεν μπορούν. Το tv κοντρόλ έσπασε όταν ο χαλαρός ανέμελος Τέπιτς έφαγε τάπα στον αιφνιδιασμό από τον... Χατζηβρέττα... Με στοίχειωσε αυτό.
colonel gomelsky
Για τον Τέπιτς:

Πρόκειται για παίκτη με σπάνια τεχνική κατάρτιση που προσπαθεί να βρει τα πατήματά του. Λίγοι παίχτες στην Ευρώπη έχουν τέτοιες κινήσεις και ξέρουν τόσο μπάσκετ. Ναι, έχει πρόβλημα αυτοπεποίθησης και αυτό φαίνεται. Βρίσκεται στο ιδανικό περιβάλλον να βελτιωθεί. Προσωπικά θα τον περιμένω και την επόμενη χρονιά.

Για τον Καλάθη:

Είναι ο πιο γρήγορος (σε μη μπασκετικό τρέξιμο) παίκτης της ευρώπης. Πρέπει να μάθει να "φρενάρει" σωστά. Πρόκειται για ψηλό γκαρντ, νεαρός με ελληνικό διαβατήριο που ξέρει να πασάρει πολύ καλά. Πρέπει να βελτιώσει το σουτ του (σίγουρα). Δεν του ζητάμε να γίνει Νίκολας, να πάψει να είναι μπετατζής του ζητάμε.
Επειδή γράφτηκε ότι ο Καλάθης δεν θα μπορέσει ποτέ να παίξει άμυνα. Εγώ το αντίθετο πιστεύω. Ο Καλάθης μπορεί να παίξει άριστη προσωπική άμυνα λόγω ύψους και ταχύτητας. Για να ενταχθεί καλά στο ομαδικό αμυντικό πλάνο θα χρειαστεί να αποκτήσει καλύτερη αντίληψη του παιχνιδιού.

Συνοψίζοντας, ψήφισα:

Να μείνει ο Τέπιτς και να οδηγήσει την ομάδα στο 6ο.
Να μείνει ο Καλάθης πίσω από τον Μήτσο

και προφανώς: να μείνουν και οι δύο.
VRANKOVIC S.
Να μεινουν και οι δυο και να παρουμε και τον λαγκφορντ
priest
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 13 2011, 17:51 ) *
Να μείνει ο Τέπιτς και να οδηγήσει την ομάδα στο 6ο.
Να μείνει ο Καλάθης πίσω από τον Μήτσο

και προφανώς: να μείνουν και οι δύο.

θα συμφωνησω με αυτα..αν και ισως θα επρεπε να δωθει δανεικος ο καλαθης αλλα ποτε δεν ξερεις..

οσον αφορα αυτα που εγραψες δεν ξερω κατα ποσο ο τεπιτς θα αποκτησει το θαρρος που χρειαζεται για να μεινει σε τοπ επιπεδο.

τον καλαθη προσωπικα τον πιστευα περισσοτερο απο τον τεπιτς αλλα εχω απογοητευτει απο τα τελευταια παιχνιδια...κανει βηματα προς τα πισω..
vastravoud
O Τέπιτς έχει τεχνική, έχει προσόντα, έχει καλο κορμί. Το μόνο που του λείπει είναι η αυτοπεποίθηση. Σίγουρα δε μπορεί να του φυτρώσουν @@ από τη μια μέρα στην άλλη, άλλα σε κάθε περίπτωση τον πιστεύω ΠΟΛΥ περισσότερο απ' όσο τον Καλάθη.

Πραγματικά από τη στιγμή που δεν μπορεί να σουτάρει είναι τρομακτικά προβλέψιμος, ενώ δεν τον λες και αμυντικό "τερμινέιτορ".
Ginobili
QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 15:48 ) *
ο Ντρου για να κάνει το πρώτο του σοβαρό παιχνίδι φτάσαμε τέτοια εποχή στο Τοπ16 αρχές Φλεβάρη με τη Μάλαγα. Για την ακρίβεια ήταν μόλις το 2ο παιχνίδι που είχε διψήφιο αριθμό πόντων στην Ευρολίγκα μέχρι τότε! Άρα οι μήνες δεν ήταν τρεις.

ωραία δεν ήταν 3 ήταν 4...εδώ κόλλησες? Και πάλι η σύγκριση με τους Τέπιτς-Καλάθη είναι αστεία,γιατί 1)οι απαιτήσεις γιαυτούς είναι σαφώς λιγότερες καθώς περιμένουμε να δείξουν κάτι σε ΄βοηθητικό ρόλο....ο δε Νίκολας ήταν και είναι κομβικός.2) Οι Τέπιτς-Καλάθης βρίσκονται στην ομάδα +1 χρόνο από την 1η τους χρονιά σε σχέση με την 1η του Νίκολας...και ακόμα Παναγιώτης....Γιαννάκης 3) Ο Νίκολας έπρεπε να αλλάξει στα 28 του την φιλοσοφία του παιχνιδιού του,όντας καθαρά επιθετικός παίκτης κι αυτό δεν ήταν εύκολο.

QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 15:48 ) *
Για τον Τσαρτσαρή πολύ καλά κάνεις και δεν το σχολιάζεις γιατί σου απαντάνε οι εμφανίσεις του.

Ποιο είναι το θέμα που συζητάμε???? Μου μιλάς για την 1η..άντε 2η χρονιά του Τσαρτσαρή στον ΠΑΟ σχετικά ως επιχείρημα για την άδικη κατακραυγή των 2 ταλέντων??? Μάλλον όχι....για την αναγέννηση του από πέρσι τον Απρίλη μάλλον εννοείς.Οπότε μην τα μπερδεύεις τα πράγματα.

QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 15:48 ) *
Τέλος εσύ μπορεί να τους έχεις ξεγραψει και αυτούς τους δύο και μπορεί να δικαιωθείς και στο τέλος της σεζόν να ανοίξεις σαμπάνιες για τις προβλέψεις σου αλλά όσο ακόμα είμαστε μέσα στους στόχους μας και όσο είναι στο ρόστερ μας αυτά τα παιδιά θα έχουν την εμπιστοσύνη μου. Έτσι πάει.

Κόφτο εδώ,και να μην είσαι τόσο προσβλητικός.Έχω 6 χρόνια διαρκείας,παρακολουθώ ανελλιπώς αυτήν την ομάδα από τα 11 μου...και δεν ξύπνησα μια ωραία πρωία να το παίξω ο δικηγόρος του διαβόλου και να τα χώνω στον Ζοτς.Το θέμα μας εδώ δεν είναι ποιος θα δικαιωθεί,αλλά το συμφέρον της ομάδας.Δεν είναι δυνατόν να σουτάρει ο Τέπιτς και να εύχομαι να το χάσει για "να ανοίξω σαμπάνιες" στο τέλος και να πουλήσω μούρη στο basketforum.Το έχω επισημάνει πολλέ φορές αυτό από το καλοκαίρι.Μπασκετική κρίση έχουμε και την εκφράζουμε,απλά είναι απαλλαγμένη από τους οπαδικούς συναισθηματισμούς,γιατί κακά τα ψέματα...οπαδοί είμαστε όλοι μας.
επαθα λαστιχο
να φυγουν και οι 2.δεν ειναι 17 χρονων να τους περιμενουμε μια ζωη.ειχαν ολον τον χρονο στην διαθεση τους να δειξουν τι μπορουν να κανουν.και εδειξαν κατηγορηματικα οτι ουσιαστικο ρολο στον παναθηναικο δν μπορουν να εχουν.τωρα θα μο πει καποιος με το δικιο του,οτι ολες οι ομαδες εχουν τους 11ους και 12ους παικτες.συμφωνοι,αλλα εκτος του οτι δεν αμειβονται με οσα παιρνει ο νικ και ο μιλενκο,θα ηταν διαφορετικα αν ειχαμε καλους αντικαταστατες του νικολας και του διαμαντιδη,και αυτοι ηταν το 5ο και 6ο γκαρντ.με δεδομενο οτι ειναι αυτη τη στιγμη το τριτο και το τεταρτο γκαρντ,οχι,δεν θελω να μεινουν.
nvip13
Nα φύγουν να πάνε αλλού! tongue.gif

Πέρα απο την πλάκα τώρα θα προτιμούσα να πάνε δανεικοί και οι 2, απλά επειδή το θεωρώ δύσκολο ας πάει τουλάχιστον ο ένας.

Πάντως λυπάμαι πραγματικά για την κατάσταση του Καλάθη, περίμενα περισσσότερα απ αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα έπρεπε να είναι τρίτο, τέταρτο γκάρντ και όχι αντικαταστάτης του Διαμαντίδη.
Ελπίζω να γίνει κάποια κίνηση μέχρι άυριο.. rolleyes.gif
A.CAB
QUOTE(Ginobili @ Feb 13 2011, 20:50 ) *
ωραία δεν ήταν 3 ήταν 4...εδώ κόλλησες? Και πάλι η σύγκριση με τους Τέπιτς-Καλάθη είναι αστεία,γιατί 1)οι απαιτήσεις γιαυτούς είναι σαφώς λιγότερες καθώς περιμένουμε να δείξουν κάτι σε ΄βοηθητικό ρόλο....ο δε Νίκολας ήταν και είναι κομβικός.2) Οι Τέπιτς-Καλάθης βρίσκονται στην ομάδα +1 χρόνο από την 1η τους χρονιά σε σχέση με την 1η του Νίκολας...και ακόμα Παναγιώτης....Γιαννάκης 3) Ο Νίκολας έπρεπε να αλλάξει στα 28 του την φιλοσοφία του παιχνιδιού του,όντας καθαρά επιθετικός παίκτης κι αυτό δεν ήταν εύκολο.


Ποιο είναι το θέμα που συζητάμε???? Μου μιλάς για την 1η..άντε 2η χρονιά του Τσαρτσαρή στον ΠΑΟ σχετικά ως επιχείρημα για την άδικη κατακραυγή των 2 ταλέντων??? Μάλλον όχι....για την αναγέννηση του από πέρσι τον Απρίλη μάλλον εννοείς.Οπότε μην τα μπερδεύεις τα πράγματα.


Κόφτο εδώ,και να μην είσαι τόσο προσβλητικός.Έχω 6 χρόνια διαρκείας,παρακολουθώ ανελλιπώς αυτήν την ομάδα από τα 11 μου...και δεν ξύπνησα μια ωραία πρωία να το παίξω ο δικηγόρος του διαβόλου και να τα χώνω στον Ζοτς.Το θέμα μας εδώ δεν είναι ποιος θα δικαιωθεί,αλλά το συμφέρον της ομάδας.Δεν είναι δυνατόν να σουτάρει ο Τέπιτς και να εύχομαι να το χάσει για "να ανοίξω σαμπάνιες" στο τέλος και να πουλήσω μούρη στο basketforum.Το έχω επισημάνει πολλέ φορές αυτό από το καλοκαίρι.Μπασκετική κρίση έχουμε και την εκφράζουμε,απλά είναι απαλλαγμένη από τους οπαδικούς συναισθηματισμούς,γιατί κακά τα ψέματα...οπαδοί είμαστε όλοι μας.


Καταρχήν εσύ πιάστηκες από κάποια παραδείγματα που έφερα όσον αφορά τα αποτελέσματα των βιαστικών και υστερικών συμπερασμάτων.
Παράδειγμα "να φύγει ο Νίκολας που δεν κάνει γιατί χάνει ακόμα και τις βολές". Παράδειγμα "ουυυ να φύγει ο πρώην παίχτης Τσαρτσαρής που δεν μπορεί να κουνήσει¨. Είναι παραδείγματα.
Δεν συγκρίνω τις περιπτώσεις τους με τους Καλάθη και Τέπιτς τι το κουράζεις; Έκανα απευθείας σύγκριση; Είπα το ίδιο συνέβησε με το Νίκολας όπως με τον Τέπιτς; Άλλο μισή σεζόν (Ντρου) και άλλο 1,5 (Τέπιτς). Άλλο 20 άλλο 28 χρονών. Είναι εμφανές δεν λέω να συγκρίνουμε σπιθαμή προς σπιθαμή τις περιπτώσεις τους. Για τα βιαστικά συμπεράσματα μιλάω. Και το έγραψα 2 φορές, για μένα καλύτερα η σούμα να γίνει στο τέλος. Απλό.

Όσο για τα "κόφτα" κόφτα εσύ. Υποδείξεις και σκηνικά του "ποιός είμαι εγώ και βλέπω μπάσκετ από τα 11 και μπλα μπλα"¨σε άλλους που τους νοιάζει και δεν τους φαίνεται αστείο.
PARISINOS
Υπομονη εχουν ελαχιστα ατομα και ευτηχως ο ζοτς ειναι ενας απο αυτους.

Αν λειτουργουσαμε με τη λογικη ορισμενων ο τσαρτσαρης θα ηταν παρελθον εδω και δυο χρονια, που οι περισσοτεροι τον λεγανε συνταξιουχο.

Υ.Γ. Εννοιειται πως τεπιτς και καλαθης πρεπει να μεινουν. Ειδικα ο καλαθης. Πρεπει επισης να παρουμε και ενα δυαρι με καλο σουτ το καλοκαιρι.

Υ.γ.2. Δεν μπορεις να συγκρινεις 20χρονους με 26χρονους. Κανεις παιχτης του ΠΑΟ δεν καταφερε να σταθει σε αυτη τη ομαδα οντως κατω απο 23 χρονων πλην του φωτση.
Γιατι περιμενατε ο καλαθης να ειναι διαφορετικος?
Ο καλαθης για μενα κανει ακριβως τη χρονια που περιμενα. Λογικα θα τελειωσει τη χρονια στην ευρωλιγκα με 2-3 καλα ματς , καμια δεκαρια μετρια και αλλα τοσα ασχημα.


Το γεγονος οτι ο καλαθης περνει τοσα λεφτα δεν τον κανει παιχταρα. Αυτα τα λεφτα τα δωσαμε για να τον πεισουμε να ερθει ελλαδα και να μας προτιμησει εναντι του ΝΒΑ ( επισης του τα δωσαμε για να το παρουμε πριν καταλαβει ο ΟΣΦΠ τι παιζεται). Γι αυτο περνει ο καλαθης αυτα τα λεφτα και οχι γιατι μπορουσε να κανει τη διαφορα. Οποιος νομιζε οτι ο καλαθης θα μπορουσε να κανει τη διαφορα εστω και φετος στα 21 του, απλα δεν εχει παρακολουθησει παιχτες αναλογης ηλικιας σε αναλογες ομαδες.

Το οτι ο καλαθης λοιπον ειναι ηδη ενα χρονο στην ομαδα δεν εχει καμια σχεση. Ουτε φετος θα δειξει αυτα που περιμενετε μερικοι και αν θελετε την αποψη μου ΟΥΤΕ και του χρονου.

Μετα τα 22-23 αρχιζουν και μπορουν αυτοι οι παιχτες να μπορουν να πρωταγωνιστησουν σε αυτο το επιπεδο. Τσεκαρετε την πορεια του τεοντοισιτς στον ΟΣΦΠ και θα καταλαβετε και ποτε θα αρχισει να πρωταγωνιστει ο καλαθης στον ΠΑΟ.
Anaz
Aν ακολουθησει παντως την πορεια του Μιλος ο Καλαθης, αυτο σημαινει οτι το καλοκαιρι θα βγει καλυτερος πλευ του Ευρωμπασκετ οδηγώντας την Εθνικη μας σε μεταλλιο, και του χρονου θα ειναι MVP της Ευρωλίγκας.. Μακαρι!! biggrin.gif
Εμενα να πω την αληθεια εχει αρχισει να με ανησυχει παντως οτι δεν βλεπω καμμια βελτιωση στο παιχνιδι του απο τοτε που τον πρωτοειδαμε πριν 2 καλοκαιρια.
Κι ο Μιλος στη δευτερη χρονια του μπορει να μην εκανε τιποτα ιδιαιτερο, αλλα ηταν τουλαχιστον φανερα βελτιωμενος ατομικα σε σουτ, χειρισμο, αμυνα. Ο Νικ δεν εχει βελτιωσει ακομα τις αδυναμιες του.
Προσωπικα τον περιμενα καλυτερο φετος. Σιγουρα οχι πρωταγωνιστη, αλλα καλυτερο απο περσυ τουλαχιστον. Γι'αυτο επειδη πιστευω στο ταλεντο του, λεω οτι ισως φταιει και η ομαδα, κ θα'ταν καλυτερα να πηγαινε καπου δανεικος.

Εχω μια απορια ομως ρε Παρισινε. (και δεν το λεω καθολου ειρωνικα, μη παρεξηγηθω)
Αν ο Νικ κανει ακριβως τη χρονια που περιμενες, τοτε με ποιο σκεπτικο το καλοκαιρι συμφωνούσες με τον σχεδιασμο κ την αποφαση να στηριχτει, να παρει χρονο κ να μην αποκτηθει αλλο γκαρντ..? Πιστευεις δηλαδη οτι δινει φετος τις ποιοτικες βοηθειες απο τον παγκο που χρειαζοταν ο Παο??
ή ειναι ο Τεπιτς αυτος που "σου χαλασε τα σχεδια", γιατι τον περιμενες καλυτερο? Γιατι να εισαι ικανοποιημενος αυτη τη στιγμη απο το βαθος της ομαδας στα γκαρντ μου φαινεται παραλογο.
Ginobili
QUOTE(ACAB @ Feb 13 2011, 23:52 ) *
Όσο για τα "κόφτα" κόφτα εσύ. Υποδείξεις και σκηνικά του "ποιός είμαι εγώ και βλέπω μπάσκετ από τα 11 και μπλα μπλα"¨σε άλλους που τους νοιάζει και δεν τους φαίνεται αστείο.

ο "κόφτο" θα στο ξαναπώ γιατί η υπόδειξη έχει να κάνει με την προσβολή που μου κάνεις.Και δεν είναι θέμα μπασκετικών γνώσεων φυσικά,αλλά ότι θα ανοίξω σαμπάνιες με την αποτυχία των Τέπιτς-Καλάθη για "δικαίωση".

QUOTE(PARISINOS @ Feb 14 2011, 01:08 ) *
Υπομονη εχουν ελαχιστα ατομα και ευτηχως ο ζοτς ειναι ενας απο αυτους.

Και ο Γιαννάκης ο Μετρ

QUOTE(PARISINOS @ Feb 14 2011, 01:08 ) *
Το οτι ο καλαθης λοιπον ειναι ηδη ενα χρονο στην ομαδα δεν εχει καμια σχεση. Ουτε φετος θα δειξει αυτα που περιμενετε μερικοι και αν θελετε την αποψη μου ΟΥΤΕ και του χρονου.

Του χρόνου λίγει το συμβόλαιο του(άν θέλει να κάτσει σε εμάς βέβαια,γιατί το καλοκαίρι άμα θέλει πάει Ντάλας.....αν βέβαια τον θέλουν κι αυτοί...).Πραγματικά δεν σε καταλαβάινω...ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,τότε με πια λογική τον στηρίζεις και τον θες?? Με πια λογική να τον θες στην ομάδα...όταν για 3 χρόνια δεν δείχνει τίποτα? Από το 4ο θα κάνει παπάδες έτσι? Με νέο ηγεμονικό συμβόλαιο φαντάζομαι...

QUOTE(PARISINOS @ Feb 14 2011, 01:08 ) *
Μετα τα 22-23 αρχιζουν και μπορουν αυτοι οι παιχτες να μπορουν να πρωταγωνιστησουν σε αυτο το επιπεδο. Τσεκαρετε την πορεια του τεοντοισιτς στον ΟΣΦΠ και θα καταλαβετε και ποτε θα αρχισει να πρωταγωνιστει ο καλαθης στον ΠΑΟ.

Ας γίνει πρώτα λίγο χρήσιμος να δώσει καμιά βοήθεια στους βασικούς,και μετά βλέπουμε αν μετά από χρόνια θα μπορεί να πρωταγωνιστεί όπως ο Τεόντοσιτς σε ομάδα επιπέδου Αμαρουσίου φυσικά....Σιγά την διαφορά που έχουν...22 ο ένας 24 ο άλλος....
PARISINOS
QUOTE(Anaz @ Feb 14 2011, 01:50 ) *
Εχω μια απορια ομως ρε Παρισινε. (και δεν το λεω καθολου ειρωνικα, μη παρεξηγηθω)
Αν ο Νικ κανει ακριβως τη χρονια που περιμενες, τοτε με ποιο σκεπτικο το καλοκαιρι συμφωνούσες με τον σχεδιασμο κ την αποφαση να στηριχτει, να παρει χρονο κ να μην αποκτηθει αλλο γκαρντ..? Πιστευεις δηλαδη οτι δινει φετος τις ποιοτικες βοηθειες απο τον παγκο που χρειαζοταν ο Παο??
ή ειναι ο Τεπιτς αυτος που "σου χαλασε τα σχεδια", γιατι τον περιμενες καλυτερο? Γιατι να εισαι ικανοποιημενος αυτη τη στιγμη απο το βαθος της ομαδας στα γκαρντ μου φαινεται παραλογο.


Οπως εγραψα και το καλοκαιρι, ΠΟΤΕ δεν υποστηριξα οτι ο ΠΑΟ θα ηταν καλυτερος με τον καλαθη για δευτερο πλευ, αντι για εναν εμπειρο οπως ο μπλακνει πχ, ο βουγιανιτς, ο καμπεθας κλπ βαλτε οποιο ονομα ενος καλουτσικου κοινοτικου θελετε...

Ωστοσο ειπα οτι ειναι καλυτερα για τον ΠΑΟ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ να στηριχθει ο καλαθης ακομα και αν αυτο σημαινει οτι θα χασουμε ενα μικρο μερος της δυναμικοτητας μας μεσοπροθεσμα.
Το να δωσουμε αρκετες αρμοδιοτητες στον καλαθη σιγουρα δεν μας βοηθαει οσο ο μπλακνει πχ μεσοπροθεσμα (δηλαδη φετος) αλλα πιστευω οτι θα μας βοηθησει μακροπροθεσμα , γιατι θεωρω οτι πανω σε αυτο τον παιχτη μπορει ο ΠΑΟ να χτισει ολοκληρη ομαδα στο μελλον. Μονο δινοντας του πραγματικες αρμαδιοτητες βελτιωνεται ενας νεαρος παιχτης και κακα τα ψεμματα , αν ειχε ενα εμπειρο πλευ μπροστα του, απλα θα ηταν μονιμως εκτος αποστολης η σιγουρα εκτος πλανων στα δυσκολα ματς.

Για αυτο τον λογο λοιπον συμφωνουσα με τον σχεδιασμο, παρ οτι ηξερα οτι καπως ετσι θα εμφανιστει ο καλαθης.
Δεν με εκπλησει ουτε θετικα ουτε αρνητικα η αποδοση του. Ακριβως οπως την περιμενα ηταν.

Επισης συμφωνουσα με τον σχεδιασμο μιας και δεν θεωρω οτι παιζει τοσο σημαντικο ρολο η αποδοση του αναπληρωματικου πλευ στις πιθανοτητες κατακτησεις της ευρωλιγκα. Δηλαδη θεωρει κανεις οτι αν ειχαμε τον βουγιανιτς αντι για τον καλαθη, θα ειμασταν φαβορι μεσα στη βαρκελωνη? Τοσες πολλες περισσοτερες πιθανοτητες θα ειχαμε να παρουμε την ευρωλιγκα, ωστε να αξιζει να χαντακωσεις ενα απο τα μεγαλυτερα ταλεντα της γενιας του 89 στην ευρωπη?

Συμφωνουσα λοιπον με τον σχεδιασμο και η ομαδα δεν με εχει διαψευσει. Πηρε την πρωτη θεση σε εναν δυσκολο ομιλο στην πρωτη φαση, και αν δεν ειχε το πλεον δυσκολο σταυρωμα στους 8, θα ειμασταν με το 1μιση ποδι στο φαιναλ 4 παρ οτι για αλλη μια χρονια ειχαμε παρα πολλα προβληματα τραυματισμων (μαριτς , νικολας κλπ).

Η ομαδα παει καλα και απορω με το κολλημα που εχουν φαει πολλοι με το θεμα του 4 περιφερειακου. Μου θυμιζει το κολλημα με τον 5ο ψηλο το 2009. Οταν καταλαβουμε οτι πολυ δυσκολα θα σε σωσει ( η θα σε καταδικασει) η αποδοση του 11 παιχτη σου, θα καταλαβουμε κιολας οτι λιγη σημασια εχει η ολη κουβεντα που ανοιγει καθε τρεις και λιγο για τον καλαθη και τον τεπιτς. Οπως το αν πετυχει η ομαδα δεν θα το οφειλει στον καλαθη, ετσι και αν αποτυχει, σιγουρα τα αιτια δεν θα ειναι η καλη η κακη αποδοση του καλαθη.

Τωρα για τον τεπιτς, ειχα εκφρασει και εγω τους προβληματισμους μου στην αρχη της χρονιας, λεγοντας οτι με δεδομενο οτι εχει και αυτος τις ιδιες αδυναμιες με τον καλαθη ( κακο σουτ και απειρος για αυτο το επιπεδο) ισως να μην χωρανε και οι δυο αυτη τη στιγμη στην ομαδα και μαλλον θα ηταν καλυτερα στην θεση του τεπιτς να ειχαμε ενα κανονικο δυαρι με σχετικες δημιουργικες ικανοτητες και κυριως πολυ καλο σουτ ( ιδανικη περιπτωση τοτε ο μπετσιροβιτς ειχα γραψει).


QUOTE
Ας γίνει πρώτα λίγο χρήσιμος να δώσει καμιά βοήθεια στους βασικούς,και μετά βλέπουμε αν μετά από χρόνια θα μπορεί να πρωταγωνιστεί όπως ο Τεόντοσιτς σε ομάδα επιπέδου Αμαρουσίου φυσικά....Σιγά την διαφορά που έχουν...22 ο ένας 24 ο άλλος....


Ενταξει μην υπερβαλλεις και εσυ . Χρησιμος εχει φανει ηδη. Στο παιχνιδι με την εφες ηταν εξαιρετικος ενω και πιο προσφατα στην λιθουανια ( παρ οτι δεν ειδα πολλους να το αναφερουν) με ΑΥΤΟΝ πηραμε τη μεγαλη διαφορα. Οταν βγηκε ο διαμαντιδης με τραυματισμο στο προσωπο η διαφορα ηταν στο καλαθι και οταν ξαναμπηκε η διαφορα ηταν στους 15.
Για μενα μεχρι στιγμης εχει φανει επαρκης στο βασικο του καθηκον που ειναι να ξεκουραζει 10 λεπτα τον διαμαντιδη χωρις να μας περνει φαλλαγγι ο αντιπαλος. Οταν μπαινει μεσα ο καλαθης δεν κερδιζουμε τιποτα, αλλα και σπανια χανουμε πολλα. Εχει εναν διαδικαστικο ρολο, και μεχρι στιγμης δεν μπορεις να ζητησεις παραπανω απο ενα ατομο που ειναι 22 χρονων και που το κυριοτερο ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΟΛΟ ΟΛΟ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.



QUOTE
Του χρόνου λίγει το συμβόλαιο του(άν θέλει να κάτσει σε εμάς βέβαια,γιατί το καλοκαίρι άμα θέλει πάει Ντάλας.....αν βέβαια τον θέλουν κι αυτοί...).Πραγματικά δεν σε καταλαβάινω...ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,τότε με πια λογική τον στηρίζεις και τον θες?? Με πια λογική να τον θες στην ομάδα...όταν για 3 χρόνια δεν δείχνει τίποτα? Από το 4ο θα κάνει παπάδες έτσι? Με νέο ηγεμονικό συμβόλαιο φαντάζομαι...


Οπως ειπα και πιο πανω ο καλαθης δεν ειναι καν ενας απλος νεαρος οπως οι νεαροι παιχταραδες που βγαινουν στην ευρωπη. Ο τεοντοσιτς πχ ( που εκανε 2,5 χρονια να ξεχωρισει στον ΟΣΦΠ) ηταν επαγγελματιας ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ στον ΟΣΦΠ. Ηταν λοιπον στην ιδια ηλικια με τον καλαθη, αλλα εχει πολυ περισσοτερη εμπερια.

Ο καλαθης οταν ηρθε δεν ειχε παιξει ΠΟΤΕ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΤΟΜΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 22 ΧΡΟΝΩΝ. Οποτε πως θες εσυ απο τη δευτερη χρονια στην ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΙΣΩΣ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ να πρωταγωνιστησει? 2-3 χρονια θελει αυτο το πραγμα τουλαχιστον.

il postino
υπαρχουν αρκετοι λογοι να κρατησεις αυτους τους 2 παικτες στην ομαδα και καποιοι, εξισου σημαντικοι ομως, να τερματισεις, ή τουλαχιστον να αναμορφωσεις, τη συνεργασια μαζι τους!!

το σιγουρο ειναι οτι και οι 2 παικτες εχουν μειονεκτηματα στο παιχνιδι τους τετοια που τους εμποδιζουν να βοηθησουν αμεσα τον παο! ο μεν τεπιτς, αν και αρτιος τεχνικα, με πολυ καλο κορμι, δειχνει οτι ψυχολογικα ειναι ανεπαρκης, ενω και το σουτ του ειναι ασταθεστατο. ο δε καλαθης, καλο κορμι, ταχυτατος, βλεπει γηπεδο, αλλα το σουτ του ειναι ανυπαρκτο, ενω πολλες φορες νομιζει οτι παιζει με τους φιλους του για πλακα και η αυτοσυγκεντρωση του ειναι σε πολυ χαμηλο βαθμο. στην αμυνα ειναι αρκετα καλοι και οι 2 αλλα στην επιθεση σου δινουν την εντυπωση οτι αρκετες φορες η ομαδα παιζει με παικτη λιγοτερο.

για μενα εχουν ενα μεγαλο ελαφρυντικο και οι 2 και το λεω απο περυσι. εχουν πεσει σε μια χρονικη περιοδο,που η ομαδα εχει τσακιστει απο τους τραυματισμους με αποτελεσμα να απαιτουμε και απο αυτους να συρουν το καρο! απο περυσι ο παο βασανιζεται απο τραυματισμους βασικων στελεχων, με αποτελεσμα η ομαδα να μη ρολαρει φυσιολογικα και ετσι φαινονται πιο πολυ οι αδυναμιες του και εντεινεται η πιεση στο προσωπο τους!! ειναι αδικο να ζητας απο τον τεπιτς και τον καλαθη να παιζουν σαν 25αρηδες για να σου καλυψουν τα οποια κενα.

για μενα το μεγαλο προβλημα και των 2 ειναι το οικονομικο!! σε δυσκολες οικονομικα εποχες παιρνουν πολλα χρηματα και ειδικα το συμβολαιο του καλαθη ειναι τεραστιο και το ασχημο ειναι οτι δεν υπαρχει το περιθωριο αντικαταστασης τους λογω ακριβως αυτου του λογου. οκ, ισως να μην ερχοταν ο καλαθης με λιγοτερα και να μην υπεγραφε ο τεπιτς επισης με λιγοτερα αλλα η ουσια ειναι οτι δινουμε πολλα χρηματα για πολυ μικροτερο αποτελεσμα! θα μου πει κανεις, μα ποσα επαιρνε ο αλβερτης ή ο χατζηβρετας τα τελευταια χρονια για να καθονται στον παγκο? αλλαξαν οι εποχες ομως φιλοι μου, θα πω εγω! περυσι εδωσαν μεγαλο συμβολαιο στον χαισλιπ, για χειμερινη μεταγραφη, ενω φετος δε μπηκαν στη διαδικασια να κανουν παζαρια με ολιμπια (για ιλιεφσκι)!

μεχρι τωρα, δεν τα εχουν παει τοσο ασχημα οσο υποστηριζουν καποιοι! φυσιολογικα παιζουν, εχουν κανει καποια καλα ματς, καποια μετρια, ενω υπαρχουν και αρκετα ασχημα! απλα, επειδη η ομαδα απο την αρχη της σεζον ειναι χτυπημενη θα θελαμε περισσοτερα και εκει χαλαει η δουλεια.

για μενα το ιδανικοτερο ειναι η αναπροσαρμογη των συμβολαιων, οσο και απιθανο να φανταζει κατι τετοιο, για τον τριτο χρονο και με τα χρηματα που θα εξοικονομηθουν να αποκτηθει ενα ακομα γκαρντ κοινοτικος και αναλογα με την αποδοση τους τον τριτο χρονο να αποφασιστει αν θα γινει ανανεωση των συμβολαιων ή οχι!! απο τη στιγμη που ο παο διατηρει το μπατζετ του σε υψηλο επιπεδο σημαινει οτι υπαρχουν προσδοκιες για τιτλους, οποτε η ομαδα πρεπει να ειναι θωρακισμενη απο ολες τις πλευρες δεδομενου οτι καθε χρονια θα εχουμε τους τραυματισμους των 2 τελευταιων ετων!! αν επεφτε το μπατζετ θα ελεγα να τους κρατησουμε αβιαστα (με προταση επεκτασης συμβολαιων με λιγοτερα ομως χρηματα) για να φτιαξουμε καποια στιγμη και παλι μεγαλη ομαδα, γιατι και οι 2 παικτες εχουν πολυ μελλον!!

Anaz
@Parisinos
Φετος ο Καλαθης παντως δεν εχει εν τελει περισσοτερες αρμοδιοτητες ή χρονο απο περσυ. Επομενως αφου δεν ειναι ετοιμος γι'αυτο το επιπεδο ακομα, γιατι να μην πηγαινε για ενα χρονο δανεικος σε μια ομαδα που θα ειχε πραγματι πρωταγωνιστικο ρολο? Δεν ειπε κανεις να χαντακωθει..! Αλλα δεν θα ηταν καλυτερα κ για τον ιδιο κ για τον Παο να επαιζε καπου δανεικος?

Οσων αφορα την σημασια του 4ου περιφερειακου, εγω πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Η ελλειψη βαθους στον ασσο δηλαδη ειναι σημαντικη αλλα το αν θα παιξει καθοριστικο ρολο η οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Για να αντιστρεψω το ερωτημα σου αν θα ηταν ο φαβορι στη Βαρκελωνη ο Παο με τον Βουγιανιτς -στο οποιο η απαντηση ειναι προφανως οχι-, (εισαι σιγουρος οτι) θα εχανε ο Παο τη πρωτη θεση στο πρωταθλημα αν ειχε τον Μπλακνευ?
kolokotronis
Ο Καλάθης, σουτ δεν έχει, ντράιβ για να ανέβει στο καλάθη δεν έχει, οργανωτικά μέτριος, αμυντικά το ίδιο.

Την δεύτερη χρονιά δεν έχει βελτιωθεί πουθενά.

Πρέπει να συμβεί ένα θαύμα για να είναι έτοιμος να βοηθήσει ουσιαστικά την 3η χρονιά.
Δεν το βλέπω.

Τι παραπάνω έχει από τον Λημνιάτη?

Δανεικός του χρόνου, να περιοριστεί η ζημιά από το επικό του συμβόλαιο και μεταγραφή ενός έτοιμου άσσου.

Ο Τέπιτς έχει καλύτερα στοιχεία, κυρίως στην άμυνα και αν ξεσκιστεί στη δουλειά το καλοκαίρι, έχει ελπίδες να βοηθήσει, χωρίς να είναι σίγουρο.

Για φέτος, ας περιμένουμε από τίποτα εώς ελάχιστα.

Το καλό είναι ότι με το υπάρχον ρόστερ, για φέτος, μπορούμε να πάμε ψηλά και να ξαναπάρουμε το πρωτάθλημα τουλάχιστον (η ευρωλίγκα θέλει και τύχη, ευνο'ι'κές συγκυρίες και όλα μπορούν να συμβούν).
Αρκεί να βρει ρυθμό η ομάδα και να κάνει κάποια μεγάλα ματς την κατάλληλη στιγμή.
Όλα ανοιχτά ακόμα.
A.CAB
QUOTE(Ginobili @ Feb 14 2011, 03:48 ) *
ο "κόφτο" θα στο ξαναπώ γιατί η υπόδειξη έχει να κάνει με την προσβολή που μου κάνεις.Και δεν είναι θέμα μπασκετικών γνώσεων φυσικά,αλλά ότι θα ανοίξω σαμπάνιες με την αποτυχία των Τέπιτς-Καλάθη για "δικαίωση".


Τότε θα ξαναπαρεξηγηθείς. Δεν πειράζει.
Γιατί μιλάω για δικαίωση των προβλέψεων σου όχι για χαρά για την αποτυχία της ομάδας. Αυτό έλειπε. Εσύ μου αράδιασες τα χρόνια σου και τα διαρκείας σου λες και έχει σημασία ή πρέπει να με νοιάζει.

Δηλαδή αν Καλάθης/Τέπιτς συνεχίσουν σε αυτή την κατάσταση εγώ θα βγω και θα τους πω και μπράβο στο τέλος επειδή τους υποστήριζα από την αρχή; Ή επειδή γουστάρω τον Ντρου δεν θα πω ότι περιμένω πολλά περισσότερα από αυτόν φέτος; Ή ότι μου έκανε φοβερή εντύπωση ο Περπέρογλου στο μεγαλύτερο κομμάτι της χρονιάς παρά το ότι μετά τα περσυνά δεν τον μέτραγα ιδιαίτερα;
Την ομάδα υποστηρίζω. Με τα καλά και τα κακά της. Οπαδός είμαι αλλά όχι τυφλός.
PARISINOS
QUOTE(Anaz @ Feb 14 2011, 14:40 ) *
@Parisinos
Φετος ο Καλαθης παντως δεν εχει εν τελει περισσοτερες αρμοδιοτητες ή χρονο απο περσυ. Επομενως αφου δεν ειναι ετοιμος γι'αυτο το επιπεδο ακομα, γιατι να μην πηγαινε για ενα χρονο δανεικος σε μια ομαδα που θα ειχε πραγματι πρωταγωνιστικο ρολο? Δεν ειπε κανεις να χαντακωθει..! Αλλα δεν θα ηταν καλυτερα κ για τον ιδιο κ για τον Παο να επαιζε καπου δανεικος?


Ε οσο ναναι εχει περισσοτερες απο περσυ. Περσυ πχ στο τοπ 16 ειχε 8 λεπτα μεσο ορο συμμετοχης και αυτα επειδη επαιξε 22 λεπτα στο αδιαφορο με το μαρουσσι στο τελος, 7 με την μπαρτσα οταν χαναμε με 20 και δεν μετραμε και τα 0 που επαιξε στο ΟΑΚΑ.
Στα ματς που ειχαν σημασια ειχε 4 δευτερα συμμετοχης με την παρτιζαν, 24 με το μαρουσσι, 0 με την μπαρτσα εντος και εκτος (δεν μετραω τα 7 που επαιξε εκτος στο τελος του ματς). Οπως βλεπεις ουσιαστικα δεν ειχε αρμοδιοτητες. Ηταν 3 πλευ και δεν υπολογιζοταν.
Φετος εχει περισσοτερες αρμοδιοτητες. Ειναι δευτερο γκαρντ και στο τοπ 16 παιζει μεχρι στιγμης 16 λεπτα μεσο ορο . Βεβαια ενταξει για να ειμαι δικαιος επαιξε και 16 με την ουνικαχα επειδη το ματς ειχε κριθει και αλλα 22 στην λιετουβος για τον ιδιο λογο ( ασχετα αν συνεβαλλε ουσιαστικα στο να κριθει το ματς) .
Το γεγονος παραμενει ομως οτι πλεον τα 8-9 λεπτα θα τα παρει σιγουρα ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το ματς.
Προτιμω λοιπον να τον δω να παιρνει ουσιαστικες εμπειριες απο παιχνιδια πλευ οφφ ευρωλιγκας σε καυτες εδρες , σε φαιναλ 4 ενδεχομενος κλπ παρα να παιζει δανεικος σε καποια μικροτερη ομαδα .

Τωρα αν εφευγε δανεικος σε μια ομαδα ευρωλιγκας ( σαν τον σερμα στην ολυμπια) δεν θα με χαλαγε κιολας. Για μενα παντως ο καλυτερος τροπος να εξελιχθει ενας παιχτης ειναι να τον εμπιστευθεις.

Για αυτο και το βρισκω αστειο να λεμε οτι πχ περσυ δεν προσαρμοστηκε και δεν εδειξε τιποτα και οτι φετος ειναι η δευτερη χρονια του. Τι ακριβως θελατε να δειξει περσυ ρε παιδια αφου δεν επαιζε ΠΟΤΕ στα κρισιμα? Στα κρισιμα ηξερες οτι υπαρχει μητσος, σαρας , σπαν και νικολας. Και νεος διαμαντιδης να ηταν , παλι δεν θα επαιζε ενας 21χρονος με τετοια ονοματα μπροστα του.



QUOTE(Anaz @ Feb 14 2011, 14:40 ) *
Οσων αφορα την σημασια του 4ου περιφερειακου, εγω πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Η ελλειψη βαθους στον ασσο δηλαδη ειναι σημαντικη αλλα το αν θα παιξει καθοριστικο ρολο η οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Για να αντιστρεψω το ερωτημα σου αν θα ηταν ο φαβορι στη Βαρκελωνη ο Παο με τον Βουγιανιτς -στο οποιο η απαντηση ειναι προφανως οχι-, (εισαι σιγουρος οτι) θα εχανε ο Παο τη πρωτη θεση στο πρωταθλημα αν ειχε τον Μπλακνευ?


Κοιταξε ετσι οπως εξελιχθηκε το ματς με τον ΟΣΦΠ ( στον ποντο) οχι δεν ειμαι σιγουρος . Ισως ο μπλακνευ να εκανε καποια μικρη διαφορα που να μας βοηθαγε να παρουμε εστω το ματς. Οχι οτι θα αλλαζε κατι ουσιαστικα μιας και αν αντι για -4 κερδιζαμε με +4 (δεν νομιζω να εκανε ο μπλακνευ μεγαλυτερη διαφορα απο 8 ποντους με ματς 60 ποντων) παλι για νικη στο σεφ θα πηγαιναμε , οποτε η κατασταση μας στο πρωταθλημα θα ηταν ακριβως η ιδια.

Ασε που το προβλημα , που τονισαμε αρκετα στο τελος του ματς με τον ΟΣΦΠ ειναι , οτι ο καλαθης μαλλον επρεπε να παιξει περισσοτερο με τετοιο διαμαντιδη. Δηλαδη ναι μεν μπορει ο μπλακνευ να εκανε τη διαφορα , αλλα το ιδιο και ο καλαθης ισως . Το γεγονος ειναι οτι με τον διαμαντιδη παροντα , λογικο ειναι ο προπονητης στα δυσκολα να εμπιστευθει τον καλυτερο του παιχτη στα κρισιμα εστω και ετοιμοθανατο.

Ναι μεν ο μπλακνευ λοιπον μπορει να εκανε καποια διαφορα αλλα δεν νομιζω οτι θα επαιζε ουτε αυτος στα κρισιμα λεπτα στο τελος οπου χαθηκε το παιχνιδι. Ο κοουτς θα εβαζε τον μητσο. Και με τετοιον μητσο το παιχνιδι δεν κερδιζοταν.
KingCrimson
O Καλαθης σε γρηγορο ρυθμο παιχνιδιου εχει δυνατοτητες, βεβαια τωρα να προσαρμοστει ειδικα ως αναπληρωματικος του ΔΔ ειναι χλωμο εως αδυνατο - Αυτος που το ταβανι του ειναι αυτο που παιζει φετος ειναι ο Τεπιτς, γιατι ταλεντο στα 24 και Σερβος, πολυ απλα δεν υπαρχει
Anaz
Δεν εχω μπει σε λεπτομερη αναλυση του χρονου του Καλαθη, κ δεν εχω δει κι ολα τα ματς του Παο, αλλα η γενικη αισθηση μου ειναι αυτη. Οτι εν τελει δεν εχουν αλλαξει ιδιαιτερα τα πραγματα απο περσυ οσων αφορα τις αρμοδιοτητες του. Παρολο που ειχε τον "χωρο" να αναδειχθει σε πολυτιμο γραναζι, απουσια των Σαρας, Σπαν, στην ουσια δεν υπολογιζεται σοβαρα ουτε φετος.
Οπως βλέπω τη φετινη του παρουσια εγω πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερα για τον ιδιο (και τον Παο) να επαιζε καπου δανεικος. Αλλα οπως το βλέπει ο καθενας..


Eνταξει, μην υπεραπλουστευεις τα πραγματα λεγοντας οτι νικη και ηττα με 4 ποντους ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.
Απο'κει και περα αν ο Παο ειχε εναν Μπλακνευ στο ροστερ του, τοτε και η διαχειριση απο πλευρας Ζοτς θα ηταν διαφορετικη. Μην κρινεις εκ του αποτελεσματος. Ο Ζοτς -δικαια η αδικα- ειναι φανερο οτι δεν εμπιστευεται τον Καλαθη. Η αποφαση να ζησει κ να πεθανει με τον ΔΔ εχει ΑΜΕΣΑ να κανει με την ποιοτητα του παγκου! Ειδικα δε στο συγκεκριμενο ματς δεν θα επεμενε ΤΟΣΟ πολυ στον -ερχομενο απο τραυματισμο κ σε κακη βραδια- Μητσο αν ειχε εναν εμπειρο παιχτη στον παγκο του που να τον εμπιστευοταν (περισσοτερο).
PARISINOS
QUOTE(Anaz @ Feb 14 2011, 20:13 ) *
Eνταξει, μην υπεραπλουστευεις τα πραγματα λεγοντας οτι νικη και ηττα με 4 ποντους ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.
Απο'κει και περα αν ο Παο ειχε εναν Μπλακνευ στο ροστερ του, τοτε και η διαχειριση απο πλευρας Ζοτς θα ηταν διαφορετικη. Μην κρινεις εκ του αποτελεσματος. Ο Ζοτς -δικαια η αδικα- ειναι φανερο οτι δεν εμπιστευεται τον Καλαθη. Η αποφαση να ζησει κ να πεθανει με τον ΔΔ εχει ΑΜΕΣΑ να κανει με την ποιοτητα του παγκου! Ειδικα δε στο συγκεκριμενο ματς δεν θα επεμενε ΤΟΣΟ πολυ στον -ερχομενο απο τραυματισμο κ σε κακη βραδια- Μητσο αν ειχε εναν εμπειρο παιχτη στον παγκο του που να τον εμπιστευοταν (περισσοτερο).


Καλα δεν ειπα οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα μιας και ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει οντως πολυ σημαντικο ρολο.
Ωστοσο ουσιαστικα παλι για νικη στο σεφ θα πηγαιναμε.
Τωρα ισως να εχεις δικιο. Ισως με εναν μπλακνευ να μην επεμενε τοσο στον διαμαντιδη.

Γενικα θα συμφωνησω με αυτο που εγραψες πιο πανω.
QUOTE
Οσων αφορα την σημασια του 4ου περιφερειακου, εγω πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Η ελλειψη βαθους στον ασσο δηλαδη ειναι σημαντικη αλλα το αν θα παιξει καθοριστικο ρολο η οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.


Προσθετοντας οτι ο πλεον σημαντικος παραγοντας ειναι η υγεια του βασικου. Αν ο βασικος δεν εχει προβλημα τραυματισμου στο 8-9 σημαντικα ματς της χρονιας , τοτε δεν θα εχεις και προβλημα. Αν παλι εχει , δυσκολα σε σωζει κατι εκτος και αν ο αναπληρωματικος σου ειναι και αυτος μεσα στα 5 -7 κορυφαια πλευ της ευρωπης.
Anaz
QUOTE
Προσθετοντας οτι ο πλεον σημαντικος παραγοντας ειναι η υγεια του βασικου. Αν ο βασικος δεν εχει προβλημα τραυματισμου στο 8-9 σημαντικα ματς της χρονιας , τοτε δεν θα εχεις και προβλημα. Αν παλι εχει , δυσκολα σε σωζει κατι εκτος και αν ο αναπληρωματικος σου ειναι και αυτος μεσα στα 5 -7 κορυφαια πλευ της ευρωπης.
Μια σημαντικη διευκρινηση ομως.. Το σεναριο να μην ειναι υγιης ή να μην ειναι σε καλη βραδια ή να φορτωθει με φαουλ ή να κουραστει στα κρισιμα ματς ο βασικος σου, δεν ειναι και τοσο σπανιο. Ειναι κατι που πρεπει να υπολογιζεται σοβαρα, ειδικα σε αυτου του επιπεδου τον πρωταθλητισμο. Αν δηλαδη δεν πανε ολα κατευχην δεν μπορεις να τα βαζεις (μονο) με την τυχη σου..
Επισης το οτι πρεπει να ανηκει στα 5-7 κορυφαια εγω το βρισκω λιγο υπερβολικο. Σιγουρα θες εναν ποιοτικο κ εμπειρο παιχτη, αλλα δεν ειναι κ ΤΟΣΟ λιγοι αυτοι. Δεν χρειαζεται να ειναι και ΤΟΠ δηλαδη για να καλυψει σε εναν ΕΠΑΡΚΗ βαθμο το κενο.

Anyway..Ξεφυγαμε κ αναλωνομαστε παλι στην ιδια συζητηση, ενω εχουν αποσαφηνιστει πληρως νομιζω οι αποψεις του καθενος, κ τα σημεια συμφωνίας κ διαφωνιας.
Ginobili
QUOTE(ACAB @ Feb 14 2011, 14:53 ) *
Τότε θα ξαναπαρεξηγηθείς. Δεν πειράζει.
Γιατί μιλάω για δικαίωση των προβλέψεων σου όχι για χαρά για την αποτυχία της ομάδας. Αυτό έλειπε. Εσύ μου αράδιασες τα χρόνια σου και τα διαρκείας σου λες και έχει σημασία ή πρέπει να με νοιάζει.

Βλάκας δεν είμαι,καταλαβαίνω τι γράφεις.Άν έχεις πρόβλημα έκφρασης,διόρθωσε το και άσε "το άνοιγμα σαμπανιών" για την αποτυχία Καλάθη-Τέπιτς.

QUOTE(Anaz @ Feb 14 2011, 20:13 ) *
Ο Ζοτς -δικαια η αδικα- ειναι φανερο οτι δεν εμπιστευεται τον Καλαθη. Η αποφαση να ζησει κ να πεθανει με τον ΔΔ εχει ΑΜΕΣΑ να κανει με την ποιοτητα του παγκου! Ειδικα δε στο συγκεκριμενο ματς δεν θα επεμενε ΤΟΣΟ πολυ στον -ερχομενο απο τραυματισμο κ σε κακη βραδια- Μητσο αν ειχε εναν εμπειρο παιχτη στον παγκο του που να τον εμπιστευοταν (περισσοτερο).

Μόνο και μόνο ότι είναι επίσημο ότι ζήτησε τον Ιλιέφσκι,ξεκαθαρίζει αρκετά τα πράγματα.Ουσιαστικά παραδέχτηκε ότι δεν του βγήκε ο καλοκαιρινός σχεδιασμός.Περίμενε περισσότερα από Καλάθη-Τέπιτς φέτος.
saou
Το τελευταίο αν ευσταθεί, η κρούση για Ιλιέφσκι δηλαδή, λύνει όλες τις απορίες και καθιστά λίγο πολύ τη συζήτηση άτοπη.

Μπορεί το καλοκαίρι να πίστευε ότι η χρονιά βγαίνει κι έτσι, πλέον ο Ομπράντοβιτς όσο πεισματάρης ή υπομονετικός και αν είναι (ανάλογα με το πως το βλέπει κανείς) δεν πιστεύει ούτε στον έναν ούτε στον άλλον.
Hakeem Olajuwon
Καλα ο τεπιτς δεν ειναι ασσος.Απορω πως ο ζοτς ειχε την ψευδιασθηση οτι ο συγκεκριμενος μπορουσε να παιξει αυτον τον
ρολο εστω και για λιγο πισω απο τον διαμαντιδη.Ο καλαθης ειναι ασσος απλα δεν ειναι αρκετα καλος για τον ΠΑΟ.

Βεβαια το κυριο προβλημα του ΠΑΟ δεν ειναι ο αναπληρωματικος pg που θα παιζει ενα 10λεπτο αλλα ο σατο που κανονικα
προοριζοταν για 25-30 λεπτα και η αποδοση του ειναι πολυ κατωτερη αυτης της Σιενα...
Επισης ο περπερογλου ειναι πεσμενος τελευταια και αυτο εξηγει το ντεφορμαρισμα του ΠΑΟ.Και βεβαιως ο τραυματισμος του μαριτς.
Αυτα ειναι τα 3 κυρια προβληματα του ΠΑΟ και απο το αν και ποσο εγκαιρα τα λυσει θα εξαρτηθει η πορεια του στην ευρωπη..
Flash
ACAB και Ginobili σταματήστε τις δημόσιες διενέξεις επί προσωπικού. Χρησιμοποιήστε π.μ. αν θέλετε.
A.CAB
QUOTE(Flash @ Feb 15 2011, 14:10 ) *
ACAB και Ginobili σταματήστε τις δημόσιες διενέξεις επί προσωπικού. Χρησιμοποιήστε π.μ. αν θέλετε.


Μάλιστα αφεντικό θα χρησιμοποιήσουμε π.μ.

Μπορεί και να κούρασε το πράγμα.
lakersdynasty
ο Τεπιτς δεν ειχε ποτε του συγκεκριμενη θεση η πληρες πακετο αγωνιστικων χαρακτιριστικων για να τον χαρακτιρισει καποιος.

παιζει 1-2-3 και δεν παιζει ως βασικος γιατι σε καθε μια απο τις θεσεις αυτες κατι του λειπει.

ο Σατο επαιζε 4 χρονια στην Σιενα και οτι εκανε το εκανε χωρις την μπαλα στα χερια του. Προφανως στον ΠΑΟ εχει διαφορετικα καθηκοντα και οπως αρκετοι αλλοι πρεπει να δουλεψει για να αντεπεξελθει.

Φετος κανει ντραιβ, δεν βγαινει απο σκριν μακρια απτην μπαλα για να τελειωσει την φαση μετα απο πασες που δεχεται πανω στην κινηση. Οι περισοτερες διεισδησεις του δεν γινονται απο την αδυνατη πλευρα με τον αμυντικο να ειναι σε ανισορροπια αλλα πολυ περισοτερο απο το ημικικλιο του τριποντου και με αισθητα λιγοτερες πασες απο ακρη σε ακρη.

Η διαφορα στις απαιτησεις εχουν να κανουν καθαρα με την ντριμπλα. Αυτη σου δινει πλεονεκτημα/μειονεκτημα κατα την εκτελεση του λει απ αυτη σου δινει την δυνατοτητα να βγαλεις ενα ελευθερο σουτ αυτη σου δινει την δυνατοτητα να εχεις επιθετικες επιλογες και τον αντιπαλο σου σε εγρηγορση επειδη δεν θα ξερει τι θα κανεις.

Προφανως πρεπει να δουλεψει αρκετα σε αυτο τον τομεα γιατι οσο πιο παραγωγικος αποτελεσματικος εισαι εκτελεστικα τοσο ανεβαινει η αυτοπεπειθηση σου και αυτη τη στιγμη η αυτοπεπειθηση του Σατο εχει πιασει πατο.

Τεπιτς και Σατο εχουν ενα κοινο χαρακτιριστικο. Ο πρωτος εχει το υψος και ο δευτερος την δυναμη στοιχεια που ειναι χρησιμα οταν κανεις μπασιμο ομως οι προσπαθειες τους ειναι πολλες φορες εκτος ισορροπιας λογω της προσπαθειας που καταβαλλουν κατα την διαρκεια του μπασιματος.

Αντιθετα παικτες οπως οι Διαμαντιδης και Τσαρτσαρης (για την θεση του) εχουν καλο ελεγχο της μπαλας που τους επιτρεπει να εχουν τελειωματα με καλητερες προυποθεσεις.

οσο για την Φροντ λαιν μας η απουσια του Μαριτς προφανως και ειναι σημαντικη γιατι η αμυνα μας στο λοου ποστ ειναι σχεδον ανυπαρκτη και η απουσια του Καιμακογλου καταληγει να ειναι μεγαλο προβλημα ακριβως επειδη λειπει και ο Μαριτς.

Με αυτον στο ροτεισιον μπορεις να χρησιμοποιησεις περισοτερο τον Τσαρτσαρη στο 5 που αν και δεν ειναι τοσο ευσωμος οσο ο Μπατιστ η ο Βουγιουκας σιγουρα εχει την καλητερη αμυντικη λειτουργια απο τους 3.
Ginobili
QUOTE(lakersdynasty @ Feb 16 2011, 03:20 ) *
Η διαφορα στις απαιτησεις εχουν να κανουν καθαρα με την ντριμπλα. Αυτη σου δινει πλεονεκτημα/μειονεκτημα κατα την εκτελεση του λει απ αυτη σου δινει την δυνατοτητα να βγαλεις ενα ελευθερο σουτ αυτη σου δινει την δυνατοτητα να εχεις επιθετικες επιλογες και τον αντιπαλο σου σε εγρηγορση επειδη δεν θα ξερει τι θα κανεις.

Προφανως πρεπει να δουλεψει αρκετα σε αυτο τον τομεα γιατι οσο πιο παραγωγικος αποτελεσματικος εισαι εκτελεστικα τοσο ανεβαινει η αυτοπεπειθηση σου και αυτη τη στιγμη η αυτοπεπειθηση του Σατο εχει πιασει πατο.

Δυστυχώς να βελτιώσεις την ντρίπλα σου στα 30.....δεν γίνεται.Η τεχνική κατάρτιση σε αυτές τις ηλικίες,και ειδικά για παίκτες με την σωματοδομή του Σάτο...πολύ απλά δεν γίνεται.Σίγουρα τα λεφτά του δεν τα αξίζει,αλλά μπορεί να είναι πιο χρήσιμος και αποδοτικός από αυτό που παρουσιάζει.
Απλά...κατά την γνώμη μου,είναι αμαρτία να δίνεις τόσα λεφτά για ένα 3αρι σαν τον Σάτο,όταν έχεις τον Περπέρογλου.
lakersdynasty
QUOTE(Ginobili @ Feb 16 2011, 12:11 ) *
Δυστυχώς να βελτιώσεις την ντρίπλα σου στα 30.....δεν γίνεται.Η τεχνική κατάρτιση σε αυτές τις ηλικίες,και ειδικά για παίκτες με την σωματοδομή του Σάτο...πολύ απλά δεν γίνεται.Σίγουρα τα λεφτά του δεν τα αξίζει,αλλά μπορεί να είναι πιο χρήσιμος και αποδοτικός από αυτό που παρουσιάζει.
Απλά...κατά την γνώμη μου,είναι αμαρτία να δίνεις τόσα λεφτά για ένα 3αρι σαν τον Σάτο,όταν έχεις τον Περπέρογλου.


εννοειται smile.gif

και το ζητημα ειναι οτι οποιος ερχεται κατι χρειαζεται να βαλει στο παιχνιδι του για να ειναι πιο αποδωτικος αλλα προφανως πιο ευκολο ειναι να βελτιωσεις την αμυνας σου πχ αυτο δηλαδη που ζητηθηκε στον Νικολας οταν ηρθε παρα να βελτιωσεις σημαντικα στοιχεια οπως η ντριμπλα.

Απλα τουλαχιστον το σουτ του και η αποτελεσματικοτητα του στο ποστ πρεπει να ειναι λιγο πολυ δεδομενες για να ειναι παραγογικος και επιθετικα.

και κατα τα αλλα ας δουλεψει οσο μπορει. καθε βελτιωση καλοδεχουμενη. ετσι κι αλλιως και απο την 1η στην 4η χρονια του στην Σιενα βελτιωθηκε αρκετα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.