Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τορόντο Ράπτορς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pierce
Τοροντο Ραπτορς


Ρακετα δεινοσαυρων




Πιθανή βασική πεντάδα:

PG: Χοσε Καλντερον
SG: Αντονι Παρκερ
SF: Τζαμαριο Μουν
PF: Κρις Μπος
C: Ζερμειν Ονιλ


Υπόλοιπο ρόστερ: Αντρεα Μπαρνιανι, Ροκο Λενι Ουκιτς, Χασαν Ανταμς, Τζοι Γκραχαμ, Κρις Χαμφρις, Νειθαν Τζαβαι, Τζεισον Καπονο, Γουιλι Σολομον, Ροι Χιλμπερτ, Τζαμαλ Σαμπσον

Offseason Moves:

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Γουιλι Σολομον, Ροκο Λενι Ουκιτς, Xoσε Καλντερον (ανανεωση), Ζερμειν Ονιλ, Νειθαν Τζαβαι(ντραφτ) , Χασαν Ανταμς, Τζαμαριο Μουν (ανανεωση), Ροι Χιλμπερτ (ντραφτ), Τζαμαλ Σαμπσον

Εφυγαν: Ρασο Νεστεροβιτς, Μασεο Μπαστον, Τι Τζει Φορντ, Χορχε Γκαρμπαχοσα, Καρλος Ντελφινο


Σχολιο:
Εκπληκτικη κινηση του Κ. Κολαντζελο ο οποιος σκοπευει να αναγεννησει τον παιχτη Ζερμαιν Ονιλ μετατρεποντας τη ρακετα των Καναδων στην καλυτερη του πρωταθληματος. Δινοντας τον πολλακις τραυματια Φορντ (κυριως) και τον συμπαθη Ορεστη Ρασο Μακρη πηρε ενα Τ-ΡΕΞ σε λήθαργο. Αν ο Καλντερον συνεχισει να πασαρει και να σκοραρει με τον ιδιο ρυθμο και αν επιτελους ο Μπαρνιανι παιξει σαν παιχτης Νο1 ντραφτ, τοτε μπορουν να φτασουν αρκετα μακρυά...

το κοντινο παρελθον (play offs) αλλα και το μελλον


a bullet for your head
Η φετινη τους front line,ειναι η δυνατοτερη που ειχαν τα τελευταια χρονια.Στους Μπος,Μπαρνιανι,προστεθηκαν οι Ο'Νιλ και ο Αυστραλος ''Σακ'' Τζαβαι.Διακρινω μια αχιλλειο πτερνα,στην ελλειψη βαθους στον ασσο,μιας κ πισω απ τον Καλντερον,υπαρχει μονο ο ρουκι Ουκιτς..Αντε και ο combo Σολομον..
sacarame
Τρεις ημέρες πριν τη λήξη της σχετικής προθεσμίας και μία πριν αρχίσει η σεζόν στο NBA, οι Raptors άσκησαν το δικαίωμα που είχαν για ανανέωση του συμβολαίου του AndreaBargnani και υπέγραψαν μαζί του για τα επόμενα τέσσερα χρόνια.

Ο Ιταλός άσος, το νούμερο 1 στα drafts του 2006 και πρώτος Ευρωπαίος σε αυτήν τη θέση, είχε επιλεγεί τότε από την ομάδα του Τορόντο και συνολικά σε 143 αγώνες στην κανονική περίοδο έχει 10,8 πόντους και 3,8 ριμπάουντ.

www.contra.gr
B for Basketball
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 2 2008, 05:13 ) *
Ραπτορς-Μπακς:91-87(Καλντερον 25π,9ασ,Ρεντ 19π,Μπογκουτ 14π,9ρ).

Υπαρχει ενα πολυυυυυυυυυυυ γνωστο site....το www.nba.com οπου ο καθε ενδιαφερομενος μπορει να ενημερωθει.
Με λιγα λογια...Ειναι περιττο αυτα που γραφεις....Εξαιρεση στο subforum των Bobcats οπου αφηνεις κ ενα σχολιακι.
Φιλικαsmile.gif
a bullet for your head
QUOTE(B for Basketball @ Nov 2 2008, 07:28 ) *
Υπαρχει ενα πολυυυυυυυυυυυ γνωστο site....το www.nba.com οπου ο καθε ενδιαφερομενος μπορει να ενημερωθει.
Με λιγα λογια...Ειναι περιττο αυτα που γραφεις....Εξαιρεση στο subforum των Bobcats οπου αφηνεις κ ενα σχολιακι.
Φιλικαsmile.gif

Βασικα επειδη ημουν ξυπνιος κ τα χτεσινα παιχνιδια τελειωναν ειπα να γραψω τα αποτελεσματα..ειμαι σιγουρος οτι ο καθενας ενδιαφερομενος μπορει να ενημερωθει..παρεπιμπτωντος τα βλεπα απ το σαιτ του ESPN.Παντως μην γραφεις οτι ειναι περιττο..τετοια θελει να βλεπει κ η γυναικα μου.. smiley.gif
sacarame
Πάντως το Τορόντο έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά και έχει 3-0 νίκες.Ο Μπος είναι εξαιρετικός και οδηγεί την ομάδα του.Σε πολύ καλή κατάσταση και ο Καλντερόν.Ομως παραμένει το ζήτημα του κατά πόσο θα αντέξει να παίζει ολη τη χρονιά 40+ λεπτά
vince carter #15
απεχτο το διδυμο 4 και 5!!τωρα για μπαρμιανι.......για μενα δεν ειναι να παιζουν τετοιοι παιχτες εκει..ειναι οτι πρεπει για ευρωπη..οχι εκει!! 68.gif
tsitum
Παμε μωρε Τοροντο εχω πονταρει σε σας!

Θελει μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης ο Σολομον βρε κοουτς. Να μοιραστει το χρονο στο 1-2 με Καλντερον, Παρκερ.

Μπαρνιανι εφτασε η χρονια σου

Μπος συνεχισε ετσι

1, 2, 3 ζντο φυγατε
sacarame
Επιστροφή στις νίκες για το Τορόντο που επικράτησαν των Bobcats σχετικά εύκολα.Μπροστάρης για μια ακόμα φορά ο C.Bosh ο οποίος συνέχισε τις καταπληκτικές εμφανίσεις σημειώνοντας αυτήν τη φορά 30 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντς..Ετσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-2
a bullet for your head
QUOTE(sacarame @ Nov 10 2008, 01:36 ) *
Επιστροφή στις νίκες για το Τορόντο που επικράτησαν των Bobcats σχετικά εύκολα.Μπροστάρης για μια ακόμα φορά ο C.Bosh ο οποίος συνέχισε τις καταπληκτικές εμφανίσεις σημειώνοντας αυτήν τη φορά 30 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντς..Ετσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-2

Ο Μπος εχει ξεκινησει με φοβερους μ.ο..26π,10.2ρ.Παντα πιστευα,οτι με την ελευση ενος καλου ψηλου στο σεντερ,οπως ο Ο'Νηλ,ο Μπος θα απελευθερωνοταν στο σκοραρισμα.Επισης κ στο Πεκινο ηταν εξαιρετικος.Αν και πολλοι εχουν εκφρασει τις προτιμησεις τους,για τα 3 καλυτερα 4αρια φετος,εγω εκτιμω οτι αν συνεχισει ετσι,αυτος θα πλασαριστει στην καλυτερη 3αδα..
koutsou10
νικη κοντρα στουσ χιτ με 107-96 με πολυ καλουσ τουσ κρισ μποσ(27 ποντουσ,7 ρημπαουντ),ζερμεην ονηλ(11 ποντουσ,18 ρημπαουντ),κρισ χαμφρισ(14 ποντουσ,9 ρημπαουντ) κ ο παλιοσ μασ γνωριμοσ γουιλι σολομον ο οποιοσ εκμεταλλευτηκε τον τραυματισμο του καλντερον,επαιξε βασικοσ κ ηταν πολυ καλοσ(15 ποντουσ,11 ασιστ με πολυ καλα ποσοστα).
γενικα ειχαν 3-4 παιχτεσ παρα πολυ καλουσ κ αλλουσ 2-3 απο τον παγκο που βοηθησαν αρκετα...
πολυ καλη παρουσια κ μου αρεσει που ειναι ΟΜΑΔΑ,καθωσ προσφερουν ολοι απο κατι...
a bullet for your head
Δημοσιευμα απ τον Αυστραλεζικο τυπο,κανει λογο οτι ο ρουκι Νειθαν Τζαουαι,εχει προβλημα υπερτροφικης καρδιας κ η κατασταση του δεν εχει βελτιωθει καθολου στις 6 τελευταιες βδομαδες και οτι ισως να μην παιξει ποτε στο ΝΒΑ.Οι Ραπτορς κρατουν κρυφες τις λεπτομερειες της υποθεσης του παικτη,2 μηνες τωρα.
koutsou10
κρισ μποσ-ορλαντο ματζικ σημειωσατε 2(90-103)...
απο τουσ 90 ποντουσ εβαλε τουσ 40(με εκπληκτικα ποσοστα) κ κατεβασε 18 ρημπαουντ...
a bullet for your head
Αλλη μια εξαιρετικη εμφανιση εκανε ο Μπος στην νικη επι των Μπομπκατς,με 39π κ 11ρ!Εως τωρα στο πρωταθλημα,εχει 26.7 ποντους(3ος σκορερ),κ 10.5 ρημπαουντ μ.ο.,εχοντας 53.8% στα 2ποντα κ 82% στις βολες!
Kaez
Έβλεπα τον αγώνα χτές και προσπαθούσα να καταλάβω πως θα γίνει να σταματήσει ο CB4....τελικά δεν γίνεται τίποτα!
Air and King
Ο Μπος κανει εξαιρετικη χρονια επηβεβαιωνοντας τον Στιβ Γιατζογλου που το το 2003 ειχε πει οτι ο Μπος θα ειναι το νεο "μεγαλο" 4αρι του ΝΒΑ.Πολυ καλη τεχνικη καταρτιση το μονο του ισως ελλατωμα οτι ειναι λιγο soft.
Vivalocos21
Καλή η πορεία τους αλλά δύσκολα θα αντέξουν στα playoff με αυτή την ομάδα..
a bullet for your head
QUOTE(Vivalocos21 @ Nov 27 2008, 16:32 ) *
Καλή η πορεία τους αλλά δύσκολα θα αντέξουν στα playoff με αυτή την ομάδα..

Αυτη την στιγμη εχουν ουδετερο προσημο(7|7 ρεκορ) και πιστευω οτι για φετος,βασικη τους επιδιωξη θα ειναι να μπουν πλει οφς..
kostasvc15
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 27 2008, 15:27 ) *
Αυτη την στιγμη εχουν ουδετερο προσημο(7|7 ρεκορ) και πιστευω οτι για φετος,βασικη τους επιδιωξη θα ειναι να μπουν πλει οφς..

Sorry κιολας αλλα προσπαθησε να αποφευγεις τα ασκοπα ποστ..γινεσαι κουραστικος για πολλους.
Air and King
QUOTE(kostasvc15 @ Nov 27 2008, 19:44 ) *
Sorry κιολας αλλα προσπαθησε να αποφευγεις τα ασκοπα ποστ..γινεσαι κουραστικος για πολλους.

Μην εκφραζεις την γνωμη σου φιλε σαν γνωμη πολλων ο bullet μια χαρα τα λεει παντα και εχει αποψεις με επιχειρηματα.Ειναι λαθος να λεμε στον αλλον για τα post του.
kotzito
Peace παιδια peace.gif peace.gif Αν δεν γινεται κουραστικος και προσθετει κατι νεο τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αλλιως θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι κουραστικα τα ποστς που δεν εκφραζεις την γνωμη σου και λες κατι που εχει ηδη αναφερθει.
Air and King
QUOTE(kojito @ Nov 27 2008, 19:52 ) *
Peace παιδια peace.gif peace.gif Αν δεν γινεται κουραστικος και προσθετει κατι νεο τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αλλιως θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι κουραστικα τα ποστς που δεν εκφραζεις την γνωμη σου και λες κατι που εχει ηδη αναφερθει.

Σιγουρα peace.gif απλα δεν μπορουμε να λεμε στον αλλον τι θα γραφει και τι οχι.
a bullet for your head
QUOTE(kostasvc15 @ Nov 27 2008, 19:44 ) *
Sorry κιολας αλλα προσπαθησε να αποφευγεις τα ασκοπα ποστ..γινεσαι κουραστικος για πολλους.

Αν σου γινομαι κουραστικος λυπαμαι παρα πολυ...η αληθεια ειναι οτι δεν το επιδιωκω...επειδη δεν μπορω να σου εγγυηθω η' να σου υποσχεθω,οτι θα παψω να ειμαι κουραστικος..μπορεις αν θελεις,απο μονος σου,να αποφευγεις να διαβαζεις τα ποστ μου..εγω απ την πλευρα μου παντως,δεν θα παψω να συνεχιζω να διαβαζω τα μη ασκοπα κ χρησιμα ποστ σου...

QUOTE(kojito @ Nov 27 2008, 19:52 ) *
Peace παιδια peace.gif peace.gif Αν δεν γινεται κουραστικος και προσθετει κατι νεο τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αλλιως θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι κουραστικα τα ποστς που δεν εκφραζεις την γνωμη σου και λες κατι που εχει ηδη αναφερθει.

Καταλαβαινω τι εννοεις..την γνωμη μου την εξεφρασα στον φιλο που ελεγε οτι δεν βλεπει να τραβανε κ πολυ στα πλει οφ οι Ραπτορς,λεγοντας οτι το ζητημα θεωρω πως ειναι να μπουν σ'αυτα..
kostasvc15
Με παρεξηγησατε...
Το να κανεις ποστ και να πεις οτι μια ομαδα εχει ρεκορ 7-7 (πχ),ειναι αχρειαστο..δε μιλαω για ολα τα ποστς σου αλλα περισσοτερο σε αυτα της μιας σειρας και εγω το εκανα στην αρχη..Δε γινεται σε μια μερα να εχεις 60 ποστς και οντως ειναι κουραστικο περισσοτερο στους μοντς που πρεπει να ελεγχουν καθε ποστ του φορουμ...Αλλο ενα παρεδειγμα ειναι το τοπικ με τα αποτελεσματα δε γινετε να κανεις 5 ποστς για να γραψεις 5 διαφορετικα αποτελεσματα της ιδιας ημερας..Καλυτερα ας μη το συνεχισουμε εδω γιατι ημαστε οφ τοπικ,οποιος θελει πμ..ας μιλησουν οι μοντς αν ειναι..
sacarame
Πάντως για μένα,αν και το έχω ξανα-αναφέρει, ο Μπος αυτές τις 4,5 εβδομάδες ξεπερνάει και τον Λεμπρόν στην κούρσα για το βραβείο του MVP... Εχει κάνει απίστευτες εμφανίσεις και είναι και πολύ σταθερός στους μέσους όρους του...Αλλά αδικείται από το 7-7 ρεκόρ του Τορόντο..
kostasvc15
Ο Μπος τελικα με δυσκολοτερους αντιπαλους δεν ειναι και τοσο ''MVP'' οπως τον αποκαλουν οι φιλαθλοι των Ραπτορς χωρις αυτο να μειωνει τη πολυ καλη χρονια..Στο χθεσινο ματς με τους Λεικερς σε 37 λεπτα ειχε 14π με 4-13 6ρ 3α και 4 λαθη με αντιπαλους ψηλους τον Μπαινουν και τον Γκασολ οι οποιοι σε λιγοτερο χρονο καταφεραν να πετυχουν περισσοτερα απο το διδυμο Μπαρνιανι-Μπος.
Hayate
QUOTE(kostasvc15 @ Dec 1 2008, 14:40 ) *
Ο Μπος τελικα με δυσκολοτερους αντιπαλους δεν ειναι και τοσο ''MVP'' οπως τον αποκαλουν οι φιλαθλοι των Ραπτορς χωρις αυτο να μειωνει τη πολυ καλη χρονια..Στο χθεσινο ματς με τους Λεικερς σε 37 λεπτα ειχε 14π με 4-13 6ρ 3α και 4 λαθη με αντιπαλους ψηλους τον Μπαινουν και τον Γκασολ οι οποιοι σε λιγοτερο χρονο καταφεραν να πετυχουν περισσοτερα απο το διδυμο Μπαρνιανι-Μπος.


Αυτό δεν δείχνει τίποτα.. Εντάξει ένα βράδυ δεν έβγαλε μάτια όπως κάνει σε όλα τα βράδια απέναντι σε ένα από τα καλύτερα δίδυμα ψηλών που υπάρχουν αυτή την στιγμή, θα μου πείς ο MVP στα δύσκολα φαίνεται όμως δεν είναι έτσι απλό όταν δεν έχεις υποστήριξη.. Και σίγουρα ο O Neal θα τον βοηθούσε πολύ περισσότερο από τον Bargnani..
Mamuwalde
και κάτι μου έλειπε από το χθεσινό ματς και είχα σπάσει το κεφάλι μου tongue.gif tongue.gif

ήταν όντως κακός αλλά η άμυνα των lakers χθες έσπαγε κόκαλα . κάποια στιγμή σχεδόν έδινε την μπάλα μόνος του σε αντίπαλο . ήταν τόσο καλά κλεισμένος . και όπως σωστά είπατε έπαιζε με ένα από τα καλύτερα δίδυμα ψηλών .

θα συνφωνήσω ότι είναι αρκετά σοφτ . και σίγουρα τον τρώει το ρεκόρ της ομάδας του αλλά για να βγεις mvp θα πρέπει και η ομάδα σου να είναι από τις κορυφαίες . εγώ τους έχω για playoff πάντως παρά τη χθεσινή ήττα [το πάλεψαν για 3 περιόδους]. αρκεί ο o'neal να παίξει τουλάχιστον 65+ ματς
sacarame
QUOTE(kostasvc15 @ Dec 1 2008, 14:40 ) *
Ο Μπος τελικα με δυσκολοτερους αντιπαλους δεν ειναι και τοσο ''MVP'' οπως τον αποκαλουν οι φιλαθλοι των Ραπτορς χωρις αυτο να μειωνει τη πολυ καλη χρονια..Στο χθεσινο ματς με τους Λεικερς σε 37 λεπτα ειχε 14π με 4-13 6ρ 3α και 4 λαθη με αντιπαλους ψηλους τον Μπαινουν και τον Γκασολ οι οποιοι σε λιγοτερο χρονο καταφεραν να πετυχουν περισσοτερα απο το διδυμο Μπαρνιανι-Μπος.



Πραγματικά ο Μπος φέτος τα δύο κακά του ματς τα έχει κάνει απέναντι στους Σέλτικς και τους Λέικερς....Βέβαια είχε να αντιμετωπίσει από την μια την πολύ καλή άμυνα των Σελτικς και από την άλλη το πολύ καλό δίδυμο ψηλών των Λέικερς...Στο χτεσινό ματς έλειπε και ο Ο'νιλ που είναι ο κύριος υπαίτιος των καταπληκτικών εμφανίσεων του Μπος,καθώς τον έχει απελευθερώσει στην επίθεση...Ο Μπαρνιάνι δεν μπορεί να κάνει τις δουλειές του Ζερμέν μέσα στο καλάθι(άσε που με είχε στείλει και κουβά η λέρα με ένα χαμένο τρίποντο την Τετάρτη dry.gif )...
Πάντως θα συμφωνήσω ότι αν θέλει ο Μπος να διεκδικήσει το βραβείο του MVP,θα πρέπει να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και απέναντι στους πολύ μεγάλους αντιπάλους...
a bullet for your head
Ο Σαμ Μιτσελ ειναι ο 3ος προπονητης που απολυεται φετος.Το ''ποτηρι ξεχειλησε'' για την διοικηση των Ραπτορς,μετα την ηττα με 39 ποντους απ τους Ναγκετς.Χρεη 1ου προπονητη,αναλαμβανει ο μεχρι προτινος βοηθος Τζει Τριανο.
kostasvc15
Ξεφτυλα οι Καναδοι...το ειχαν παρει πανω τους προπερσυ που βγηκε προπονητης της χρονιας,βραβειο το οποιο δεν αξιζε.Ειχαν αρχισει τα γνωστα εχουμε Μπος,Μιτσελ,δεν εχουμε αναγκη το Καρτερ,οι Νετς ειναι χειροτεροι κτλ.Τα ιδια και φετος ακομα και τωρα που ειναι κατω απο Νετς που παιζουν καλυτερα..Γενικα το εχουν αυτο απο τοτε που εφυγε ο Καρτερ ψαχνουν για ηρωες,εδω θεοποιησαν το Μο Πιτ και στη πρωτη του επιστροφη φιλισε το παρκε ο γλυφτης.Ο Βινς ποτε δεν ειχε τετοιο υλικο σαν αυτο που εχει ο Μπος τωρα.Να δω ποσο μακρυα θα φτασουν...

Εντιτ:Στο μεταξυ και αλλη ηττα με διαφορα απο Τζαζ...
vince carter #15
QUOTE(kostasvc15 @ Dec 6 2008, 15:10 ) *
Ξεφτυλα οι Καναδοι...το ειχαν παρει πανω τους προπερσυ που βγηκε προπονητης της χρονιας,βραβειο το οποιο δεν αξιζε.Ειχαν αρχισει τα γνωστα εχουμε Μπος,Μιτσελ,δεν εχουμε αναγκη το Καρτερ,οι Νετς ειναι χειροτεροι κτλ.Τα ιδια και φετος ακομα και τωρα που ειναι κατω απο Νετς που παιζουν καλυτερα..Γενικα το εχουν αυτο απο τοτε που εφυγε ο Καρτερ ψαχνουν για ηρωες,εδω θεοποιησαν το Μο Πιτ και στη πρωτη του επιστροφη φιλισε το παρκε ο γλυφτης.Ο Βινς ποτε δεν ειχε τετοιο υλικο σαν αυτο που εχει ο Μπος τωρα.Να δω ποσο μακρυα θα φτασουν...

Εντιτ:Στο μεταξυ και αλλη ηττα με διαφορα απο Τζαζ...

man..εχεις απολυτο δικιο!!για να δουμε.. icon_drunk.gif
captain charisma
εγω δεν καταλαβαινω γιατι βαζει στην ιδια 5αδα τους μπος μπαρνιανι και ο'νιλ?πιο πολυ για τον ιταλο το λεω...τι προσπαθουν να τον κανουν?3αρι?καλα σωθηκαν αμα εχουν κατι τετοιο στο μυαλο τους...αφου το παλικαρι ειναι αργος πως να ανταποκριθει στο 3?ας ξεκιναει αναπληρωματικος τους τζερμεν η του μπος....και στον ασσο μονο με καλντερον δεν γινεται δουλεια....
vince carter #15
QUOTE(big dirk @ Dec 6 2008, 17:10 ) *
εγω δεν καταλαβαινω γιατι βαζει στην ιδια 5αδα τους μπος μπαρνιανι και ο'νιλ?πιο πολυ για τον ιταλο το λεω...τι προσπαθουν να τον κανουν?3αρι?καλα σωθηκαν αμα εχουν κατι τετοιο στο μυαλο τους...αφου το παλικαρι ειναι αργος πως να ανταποκριθει στο 3?ας ξεκιναει αναπληρωματικος τους τζερμεν η του μπος....και στον ασσο μονο με καλντερον δεν γινεται δουλεια....

καποιο βισμα θα εχει... smiley.gif
εμμμ.....τι να πω...Νο1 στο ντραφτ.... smiley.gif
aegeansheed
Οι Raptors με την ανταλλαγή του Belinelli για τον Devean George (------> gold1-sm.gif ) πρόσθεσαν έναν ακόμα Ευρωπαίο στο roster τους (Bargnani, Calderon, Ukic, Nesterovic, Turkoglu) και αποτελούν την πολυπληθέστερη ομάδα από αυτή την άποψη.

Η παρουσία του Ιταλού Gherardini στη θέση του αντιπροέδρου, ως ο πρώτος ευρωπαίος παράγοντας που προσελήφθη σε διοικητική θέση στο ΝΒΑ ( http://www.nba.com/raptors/news/mauriziogherardini_bio.html ) εξηγεί τη σημερινή σύνθεση του roster και την απόφαση να στηριχθεί η ομάδα σε euros. Δεδομένου ότι ήδη έχουν υπάρξει υψηλές επιλογές σε draft picks (βλ. Bargnani) και εμφανής εμπιστοσύνη σε ευρωπαίους (βλ. επιμονή για την υπογραφή Turkoglou φέτος) , θεωρώ ότι οι Raptors ως οργανισμός είναι ένα "μικρό πείραμα" για το ΝΒΑ: Tο Toronto ποτέ δεν ήταν No1 μπασκετούπολη, και οι Raptors ένα expansion franchise που δημιουργήθηκε από τον Stern το 1996 (μαζί με τους Grizzlies του Vancouver τότε) με σκοπό να διερευνήσει κατά πόσο θα έχει "return on investment" το μεγαλόπνοο σχέδιο της επέκτασης της λίγκας στην Ευρώπη και στον υπόλοιπο κόσμο.

Μετά από δέκα και πλέον έτη οι Raptors συμμαζεύτηκαν κάπως, με την τύχη να επιλέξουν τον Bosh και με τη σταδιακή προσθήκη παικτών που δεν είχαν πρόβλημα να παίξουν τα καλά μπασκετικά τους χρόνια στο Toronto (Calderon, Bargnani, Parker) απέκτησαν έναν βασικό κορμό που με τις μέχρι τώρα προσθήκες δημιουργούν "στα χαρτιά" μια ομάδα ικανή, αν βγάλει στο παρκέ το ταλέντο της, να φτάσει μέχρι και στο top4 της Ανατολής (πίσω από Boston, Orlando, Cleveland κατά σειρά) κατά τη γνώμη μου.

Οι μεταγραφικές κινήσεις ως τώρα δείχνουν λογικό "ξεσκαρτάρισμα" (ανταλλαγή Marion-αφού δεν ταίριαζε στο στυλ, μη ανανέωση στον Parker λόγω ηλικίας) και η αποφασιστικότητα στην απόκτηση δύο από τους πιο αξιόλογους guard free agents (Turkoglu, Jack), φανερώνει έναν στρατηγικό σχεδιασμό που μπορεί να συγκριθεί σε όραμα και ποιότητα με τους Spurs ή τους Pistons.

Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσουν αυτή τη χρονιά?
aegeansheed
Αν και λίγο καθυστερημένα, αρκετά σημαντικό για να αναφερθεί. Ο Calderon κατέχει από φέτος το καλύτερο FT pct. όλων των Εποχών!!! Έριξε μέσα 151/154!!! με τον Μ.Ο. να πηγαίνει στο 98.1%, κάτι που φαντάζει δύσκολο να καταριφθεί. Free Throw Machine!!! wos_sport3.gif

Δεύτερος στη λίστα είναι πλέον ο Calvin Murphy τη χρονιά 1981 με 95.8%.
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Jul 31 2009, 01:32 ) *
Μετά από δέκα και πλέον έτη οι Raptors συμμαζεύτηκαν κάπως, με την τύχη να επιλέξουν τον Bosh και με τη σταδιακή προσθήκη παικτών που δεν είχαν πρόβλημα να παίξουν τα καλά μπασκετικά τους χρόνια στο Toronto (Calderon, Bargnani, Parker) απέκτησαν έναν βασικό κορμό που με τις μέχρι τώρα προσθήκες δημιουργούν "στα χαρτιά" μια ομάδα ικανή, αν βγάλει στο παρκέ το ταλέντο της, να φτάσει μέχρι και στο top4 της Ανατολής (πίσω από Boston, Orlando, Cleveland κατά σειρά) κατά τη γνώμη μου.

Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσουν αυτή τη χρονιά?

Noμιζω οτι ο σχεδιασμος & οι προσθηκες που εχουν γινει,ειναι πολυ καλος-ες..
Η δικη μου προβλεψη τους βρισκει να πλασαρονται 6οι-7οι στην ανατολη & να μπαινουν στα πλει-οφς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.