Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Coolest Movie Characters...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
treathitch
Ποίοι είναι οι πιο "κουλ" χαρακτήρες που θυμάστε ποτέ στον κινηματογράφο. Έχουν υπάρξει χιλιάδες κουλ ρόλοι και βέβαια όχι απαραιτήτως "actors-only". Εδώ θα δούμε μερικούς που σας αρέσουν. Προσθέστε όποιο character γουστάρετε, γιατί δεν είναι δυνατόν να τους θυμάμαι όλους. Έφτιαξα μια πρόχειρη 20άδα και σίγουρα θα βρεθούν πολλοί ακόμα για τη λίστα:

#20

Thomas Ludens (Amateur - 1994)

#19

Jérôme (Le Genou de Claire - 1970)

#18

Jack Vincennes (L.A. Confidential - 1997)

#17

Frank Chambers (The Postman Always Rings Twice - 1981)

#16

Don Juan (Don Juan de Marco - 1995)

#15

Leonard (Memento - 2000)

#14

Martin Blanke (Grosse Pointe Blank - 1997)

#13

Grady Tripp (Wonder Boys - 2000)

#12

Johnny (Naked - 1993)

#11

Monsieur Klein (Monsieur Klein - 1976)

#10

Henry Gondorff (The Sting - 1970)

#9

Seth Gecko (From Dusk Till Dawn - 1996)

#8

Jason Bourne (The Bourne Identity - 2002, The Bourne Supremacy - 2004)

#7

Clarence Worley (True Romance - 1994)

#6

Frank Bullitt (Bullitt - 1968)

#5

Tony Montana (Scarface - 1983)

#4

Tyler Durden (Fight Club - 1999)

#3

Lemmy Caution (Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution - 1965)

#2

Guido Anselmi (8 1/2 - 1963)

#1

Jack Manfred (Croupier - 1998)
Alexmei

Mickey O'Neill (Brad Pitt, Snatch -2000)
Keyser_Soze
1. Tyler Durden/Brad Pitt - Fight Club
2. Jules Winnfield/Samuel Jackson - Pulp Fiction
3. Captain Jack Sparrow/Johnny Depp - Pirates Of Caribbean
4. Vincent/Tom Cruise - Collateral
5. Agent Smith/Hugo Weaving - Matrix
6. Agent Sands/Johnny Depp - Once Upon A Time In Mexico
7. Marv/Mickey Rourke - Sin City
8. Leon/Jean Reno - Leon
9. Porter/Mel Gibson - Payback
10. Mr. Blonde/Michael Madsen - Reservoir Dogs

11. The Terminator/Arnold Schwarzenegger - Terminator (1,2)
12. V/Hugo Weaving - V For Vendetta
13. John Constantine/Keanu Reeves - Constantine
14. Riddick/Vin Diezel - Pitch Black (1,2)
15. Frank Martin/Jason Statham - Transporter
16. Seth Gecko/George Clooney - From Dusk Till Dawn
17. Jack Manfred/Clive Owen - The Croupier
18. Jeffrey Lebowski-The Dude/Jeff Bridges - The Big Lebowski
19. Mickey O'Neil/Brad Pitt - Snatch
20. Big Chris/Vinnie Jones - Lock, Stock and 2 Smoking Barrels
21. Frank Costello/Jack Nicholson - The Departed
22. Neil McCauley/Robert De Niro - Heat
23. XXX/Daniel Craig - Layer Cake

Από το 11 και μετά είναι ψιλοτυχαία η σειρά
Kabamaru
My all time favourite: Francis "Franco" Begbie from Trainspotting.

http://www.screenonline.org.uk/film/id/1011797/
Air Kef
Δν εχει ανοιξει ολόιδιο τοπικ ή εγώ δν θυμαμαι καλα;
Keyser_Soze
Όχι ρε δεν είχε ανοίξει. Εγώ είχα κάνει μια αναφορά σε ένα τόπικ για σινεμά στο ξεκάρφωτο.
jois21
Bob Harris - Lost in Translation (2003) tongue.gif tongue.gif

Rick Blaine - Casablanca (1942)
eftychia
Nice topic...

10. Για αρχη κατι κλασσικο Clark Gable- Gone with the wind (Frankly my dear I dont give a damn)
9. Al Paccino - Αρωμα γυναικας
8. Στιβ Μπουσεμι στο Con Air οσο κι αν ακουγεται κουλο, ηταν η αναπαρασταση του κουλ τυπου.
7. Billy Bob Thorton - Pushing Tin (χωρις επεξηγησεις, οποιος εχει δει την ταινια ξερει)
6. Τζακ Νικολσον - Οι μαγισσες του Ιστγουικ (επισης χωρις επεξηγησεις)
5.Κλαιβ Οουεν στο Sin city (η πιο ωραια και βαθια φωνη στην ταινια, σκαλες "κουλεροτερος" του Μικι)
4.Reservoir Dogs-Mr Blonde (συμφωνω με Keyser)
3 Eric Cartman- Southpark bigger longer and uncut (η καλυτερη , πιο μοχθηρη κι αστεια μορφη στην ιστορια των καρτουν)
2 Kevin Spacey στο Συνηθεις υποπτοι (απορρω πως Keyser δεν τον αναφερες!!!)


ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣ
Νουμερο 1. Ο πιο κουλ στην ιστορια του κινηματογραφου (μπορει και να τα παραλεω... ) Malcolm MacDowel στο Κουρδιστο πορτοκαλι ως Αλεξ!
Keyser_Soze
Συμφωνώ απόλυτα για το Νο. 1 αλλά δεν τον έβαλα γιατί από τη στιγμή που αλλάζει προσωπικότητα δεν είναι και τόσο "cool".

Όσον αφορά τον Κέβιν Σπέισι στο Usual Suspects σε όλη την ταινία είναι απλά ένας φλωράκος και στα τελευταία 5 λεπτα μόνο αποδεικνύεται ότι τους δούλευε όλους κανονικά.

Και οι 3 βασικοί χαρακτήρες (Γουίλις, Ρουρκ, Όουεν) στο Σιν Σίτι είναι απίστευτα cool αλλά προτίμησα τον Ρουρκ/Μαρβ επειδή είναι ένας ψυχοπαθής δολοφόνος που λατρεύει τη μητέρα του και δε χτυπάει ποτέ γυναίκες. Γι' αυτό τον πάω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!
Ο Όουεν/Ντουάιτ θα είναι ο πιο κουλ χαρακτήρας όλων των εποχών όταν γίνει ταινία το Family Values από τα κόμικ του Σιν Σίτι (Το ΚΟΡΥΦΑΙΟΤΕΡΟ κομικ που έχω διαβάσει ποτέ μου). Όποιος το έχει διαβάσει θα ξέρει σίγουρα το λόγο.

Απ' ότι έχω ακούσει απίστευτα cool πρέπει να είναι και ο νέος James Bond αλλά επειδή δεν την έχω δει ακόμα την ταινία δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
treathitch
QUOTE(eftychia @ Dec 18 2006, 11:17 PM) *
Νουμερο 1. Ο πιο κουλ στην ιστορια του κινηματογραφου (μπορει και να τα παραλεω... ) Malcolm MacDowel στο Κουρδιστο πορτοκαλι ως Αλεξ!

Ανακηρύσσεσαι προσωπική μου φίλη, Eftychia...
Επιπλέον, σου δίνω το δικαίωμα να με κοροϊδεύεις για 3 μέρες, μόνο και μόνο γιατί δεν έβαλα τον Άλεξ στους τοπ ρόλους wink.gif
NBAholic
QUOTE
Νουμερο 1. Ο πιο κουλ στην ιστορια του κινηματογραφου (μπορει και να τα παραλεω... ) Malcolm MacDowel στο Κουρδιστο πορτοκαλι ως Αλεξ!


Oh, yes. Το παλιό μου avatar. 41.gif
Πιο κουλ ίσως ακόμη κι απ'τον Pizza the Hut. tongue.gif

Nα προσθέσω επίσης τους Τζακ Τόρρανς (Τζακ Νίκολσον, Η Λάμψη) και Χάνιμπαλ Λέκτερ. Τι να κάνουμε, οι villains είναι (πολύ) συνήθως πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες απ'τους "καλούς"...
morfi
Ειναι επειδη ακομα δεν εχει ενσαρκωθει η φυσιογνωμια μου στην μεγαλη οθονη... cool.gif
jois21
QUOTE(Keyser_Soze @ Dec 19 2006, 12:21 AM) *
Συμφωνώ απόλυτα για το Νο. 1 αλλά δεν τον έβαλα γιατί από τη στιγμή που αλλάζει προσωπικότητα δεν είναι και τόσο "cool".

Όσον αφορά τον Κέβιν Σπέισι στο Usual Suspects σε όλη την ταινία είναι απλά ένας φλωράκος και στα τελευταία 5 λεπτα μόνο αποδεικνύεται ότι τους δούλευε όλους κανονικά.

Και οι 3 βασικοί χαρακτήρες (Γουίλις, Ρουρκ, Όουεν) στο Σιν Σίτι είναι απίστευτα cool αλλά προτίμησα τον Ρουρκ/Μαρβ επειδή είναι ένας ψυχοπαθής δολοφόνος που λατρεύει τη μητέρα του και δε χτυπάει ποτέ γυναίκες. Γι' αυτό τον πάω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!
Ο Όουεν/Ντουάιτ θα είναι ο πιο κουλ χαρακτήρας όλων των εποχών όταν γίνει ταινία το Family Values από τα κόμικ του Σιν Σίτι (Το ΚΟΡΥΦΑΙΟΤΕΡΟ κομικ που έχω διαβάσει ποτέ μου). Όποιος το έχει διαβάσει θα ξέρει σίγουρα το λόγο.

Απ' ότι έχω ακούσει απίστευτα cool πρέπει να είναι και ο νέος James Bond αλλά επειδή δεν την έχω δει ακόμα την ταινία δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

οι ηθοποιοι του σιν σιτι ειναι τοσο κουλ γιατι απλα δεν υποδιονται ανθρωπινους χαρακτηρες αλλα κομικ.

ο νεος μποντ δεν ειναι τοσο κουλ, τουλαχιστον οχι οσο παλιοτεροι, αντιθετα προσπαθει να το παιξει...
kolossos
QUOTE(morfi @ Dec 19 2006, 03:44 AM) *
Ειναι επειδη ακομα δεν εχει ενσαρκωθει η φυσιογνωμια μου στην μεγαλη οθονη... cool.gif


Όταν γίνει αυτό να είσαι σίγουρος α ανοίξει τόπικ για τον πιο καμΜένο χαρακτήρα. Θσ βγεις πρώτος χωρίς να υπάρχει δεύτερος 19.gif
eftychia
QUOTE(Keyser_Soze @ Dec 19 2006, 12:21 AM) *
Όσον αφορά τον Κέβιν Σπέισι στο Usual Suspects σε όλη την ταινία είναι απλά ένας φλωράκος και στα τελευταία 5 λεπτα μόνο αποδεικνύεται ότι τους δούλευε όλους κανονικά.



Αυτο απο μονο του δεν αξιζει να τον χρισει κουλ???
Οσο για τον Αλεξ, ακομα και μισο δευτερολεπτο να κραταγε η αρχικη του κατασταση, εμενα προσωπικα με ειχε κερδισει τοσο ωστε να τον βαλλω στο νουμερο 1 μου!!! I'm singing in the rain...
apkat
QUOTE
Νουμερο 1. Ο πιο κουλ στην ιστορια του κινηματογραφου (μπορει και να τα παραλεω... ) Malcolm MacDowel στο Κουρδιστο πορτοκαλι ως Αλεξ


Αυτο θα πει coolest movie character. Απλα αξεχαστος!!

Επισης ο πρωταγωνιστης του Μπαρυ Λιντον δε θυμαμαι το ονομα του..
Ισως Ραιαν Ονιλ αλλα δε παιρνω ορκο!! biggrin.gif
Anaz
ΡΕ ΣΕΙΣ..........ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο GODFATHER?????????????? shot.gif
Keyser_Soze
Επίσης κουλ είναι και o Νταρθ Βέιντερ από τα Star Wars
Anaz
QUOTE
Νταρθ Βέιντερ
77.gif 77.gif

Brad Pitt στο Ocean Twelve..!!
Κι Ο Edward Norton στο American History!

Ρε γαμωτο γιατι δεν μπορω να βρω τον Κρουπιερη??Σε δυο βιντεο κλαμπ εχω πάει!! angry_red.gif



Anaz
Vin Diesel στο Fast and Furious.
treathitch
QUOTE(Anaz @ Dec 19 2006, 05:26 PM) *
Ρε γαμωτο γιατι δεν μπορω να βρω τον Κρουπιερη??Σε δυο βιντεο κλαμπ εχω πάει!! angry_red.gif

O treathitch στο αντιγράφει για 20 Ευρώ... biggrin.gif
Air Kef
Κατεβασε το ρε Αναζ..Δν εχεις ντσλ;


Θεικο το tribal τατου του Μπραντ Πιτ στον βραχιονα...
Anaz
Ελεγα να το κατεβασω αλλα επειδη ο θεος μ'αγαπαει σήμερα έμαθα οτι το'χει μια φιλη μου!Οπως και να'χει που να με γυρνουσες αναποδα 20€ δεν επαιρνες απο μένα treathitch... shot.gif tongue.gif

QUOTE
Θεικο το tribal τατου του Μπραντ Πιτ στον βραχιονα...
Και ΘΕΙΚΟ και το ντυσιμο!! 77.gif
rchos
QUOTE
Και ΘΕΙΚΟ και το ντυσιμο!! 77.gif


πολυ σωστο αυτο!φοβερο ντυσιμο!
eftychia
Εγω παλι εχω να πω για το ΘΕΙΚΟ κορμι του Νορτον στο American History X... Αμαν πια μας μπαφιασατε με Μπραντ Πιτ...
Air Kef
Το σώμα με κατάλληλη γυμναστική και πολυ προσπάθεια το κανουν όλοι..
Γούστο και στυλ όμως ή έχεις ή δν έχεις! tongue.gif
dizzy_fingers
...ή καλούς στυλίστες... 65.gif
kolossos
Anaz υπάρχει και στο imagine που είναι λίγο πιό κάτω απο το Ζωγράφειον biggrin.gif
eftychia
QUOTE(Air Kef @ Dec 20 2006, 03:43 PM) *
Το σώμα με κατάλληλη γυμναστική και πολυ προσπάθεια το κανουν όλοι..
Γούστο και στυλ όμως ή έχεις ή δν έχεις! tongue.gif



Κοιτα κατα τη γνωμη μου εχει τρελά παραπάνω στυλ ο Νορτον απο τον Πιτ (μη συγκρινεις απο τις ταινιες αυτο που βλεπεις), οσο για το σωμα, αν ηταν τοσο ευκολο δε θα είχε η Ελλαδα τοσο μεγαλο ποσοστο παχυσαρκειας.
Bonzo
1)Mr Pink (Reservoir dogs)
2)Alex (Clockwork Orange)
3)Miss Divine(Pink Flamingos και όπου αλλού έχει παίξει)
treathitch
Kι άλλοι τυπάδες που ξέχασα...

Air Kef
Κι ο Μπραντ εχει τρελο σωμα,δν το λεω τοσο για την "Τροια" όσο για το Φαιτ Κλαμπ!Η διαφορα παντως του Νορτον στο Φαιτ Κλαμπ που μοιαζει με εμενα(στην ομαδα με φωναζουν σωληνα) και στο Αμερ Χιστορι που μοιαζει με τον Ζαμπιδη ειναι τρομακτικη..!

Και κατι άλλο.
Στο Αμερικαν Χιστορι,έχοντας ξυρισμενο κεφαλι και μουσι,δν ειναι ολοιδιος ο Τζεισον Κιντ;;;;;
Pierce
big lebowski και τα μυαλα στα μπλεντερ!!!! 41.gif
treathitch


Να και ο Μακ, μέρες που είναι. Από τους πιο κουλ τύπους στην ιστορία του σινεμά, είναι και παιδί της γενειάς μου. Κέρδισε προσωρινά μια θέση στο avatar μου! Έχει και την ταινία σήμερα...
dizzy_fingers
Εγώ πάντοτε ήθελα να το βαρέσω αυτό το παιδί πάντως...
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 26 2006, 06:16 PM) *
Εγώ πάντοτε ήθελα να το βαρέσω αυτό το παιδί πάντως...

Kάτω τα χέρια σου από το Μακ wink.gif
dizzy_fingers
Οκ..."κλωτσήσω" τότε... tongue.gif
Kabamaru
Epanerhome ston Begbie k idou i agapimeni mou skini me afton:

http://youtube.com/watch?v=J-SWsXJJeS8
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.