Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2011 NBA Rookie of the year
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Σε αντιθεση με περσι,ανοιγω για τη σεζον που μας ερχεται μια ψηφοφορια για τον ''2011 rookie of the year''...
Κατα τη γνωμη μου υπαρχουν 3 πολυ δυνατα φαβορι,οι Γκριφιν-Τερνερ(πουλεν μου & οι 2... rolleyes.gif )-Ουωλ & 4 πολυ δυνατα αουτσαιντερ,οι Καζινς-Τζονσον-Μονροε-Αμινου...
Βεβαια περιμενω & καποιες ακομη καλες παρουσιες,για αυτο τοποθετησα & την επιλογη ''Αλλος''...
Ωστοσο θελησα να επικεντρωθω στα παραπανω 7 ονοματα..
Ποιος πιστευετε οτι θα βγει ρουκι της χρονιας?
GMlls
a bullet for your head
Φιλε GMlls... rolleyes.gif
O Λιουκ μ'αρεσει παρα πολυ,ομως αν παραμεινει ο Μπατουμ στους Μπλειζερς,πολυ δυσκολο να βγαλει τοσο δυνατα νουμερα,για να διεκδικησει το βραβειο.
Αν απ την αλλη,οι Μπλειζερς κανουν το πολυποθητο trade & φερουν τον Πολ & μεσ'στα ανταλλαγματα ειναι & ο Γαλλος,τοτε ισως & να του δοθουν περισσοτερες ευκαιριες.
Παντως,δεν θα με χαλαγε καθολου να βγει ο Μπαμπιτ... rolleyes.gif
Εγω ψηφισα Μπλεικ Γκριφιν.
Αν δεν του παρουσιαστει καποιο νεο σοβαρο προβλημα,νομιζω οτι θα καταφερει με περισσοτερο ανταγωνισμο,αυτο που θα επιτυγχανε περσι με λιγοτερο...
GMlls
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. ο λόγος που τον έβαλα τον μπάμπιτ είναι για την έκπληξη. πάντως έχει τρομερό στύλ στο σούτ και ωραία τρίπλα. μου αρέσει πολύ
a bullet for your head
QUOTE(GMlls @ Jul 28 2010, 00:54 ) *
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. ο λόγος που τον έβαλα τον μπάμπιτ είναι για την έκπληξη. πάντως έχει τρομερό στύλ στο σούτ και ωραία τρίπλα. μου αρέσει πολύ

Δηλαδη θα ξενυχτας μαζι μου του χρονου για να βλεπουμε τους Μπλειζερς?... rolleyes.gif
Τουλαχιστον τα ματς σε ανατολικη περιοδεια,γιατι τα ματς της δυσης... biggrin.gif
GMlls
μάλλον οχι γιατί αν ολα πάνε καλά επιστρέφω μαιάμι απο σεπτέμβριο

ps: αν έρθεις όμως θα σου δώσω ενα εισιτήριό μου για το μαιάμι
HLR CENATION
Ψηφησα τον Γουολ γιατι ειναι ο ποιο σιγουρος οτι θα εχει υψηλο χρονο συμμετοχης κ ειναι κ ταλαντουχος..

Ο Γκριφιν ερωτηματικο,δεν ξερουμε σε τη κατασταση επιστρεφει.

Ο Αμινου ισως να μην εχει υψηλο χρονο συμμετοχης καθως στους Κλιππερς υπαρχει γκρινια για το γεγονος οτι η ομαδα ειναι χωρις βασικο 3αρι κ ψαχνουν ενα βασικο σμολ φοργουορντ.
a bullet for your head
QUOTE(laclippers @ Jul 28 2010, 01:55 ) *
Ψηφησα τον Γουολ γιατι ειναι ο ποιο σιγουρος οτι θα εχει υψηλο χρονο συμμετοχης κ ειναι κ ταλαντουχος..

Ο Γκριφιν ερωτηματικο,δεν ξερουμε σε τη κατασταση επιστρεφει.

Ο Αμινου ισως να μην εχει υψηλο χρονο συμμετοχης καθως στους Κλιππερς υπαρχει γκρινια για το γεγονος οτι η ομαδα ειναι χωρις βασικο 3αρι κ ψαχνουν ενα βασικο σμολ φοργουορντ.

Δεν νομιζω οτι οι Κλιπερς ψαχνονται για SF..
Ο Αμινου θα ειναι ο βασικος λογικα..
Ο Γκριφιν μετα απο εναν χρονο απουσιας,απο ιατρικης αποψης,αλλα & Φ.Κ θα ειναι 100% ενταξει...
Δεν λεω τιποτα παραπανω,μπας & τον γκαντεμιασω... rolleyes.gif
Αν μπορουσα να ριξω & 2η ψηφο,θα την εριχνα στον Ιβαν Τερνερ..
Leon_cp3
Αφού δεν υπήρχε το μεγάλο μου πουλέν Χέιγουορντ στη λίστα ( rolleyes.gif ) και δεν ήθελα να ψηφίσω "άλλος", πήγα με τον 2ο κατά σειρά των προτιμήσεων μου. Γουές Τζόνσον, ο οποίος πήγε και σε μία ομάδα που θέλω να πιστεύω ότι θα του επιτρέψει να κάνει πράγματα...
Από κει και πέρα αν είναι να μιλήσουμε πιο ορθολογικά,το βραβείο πιστεύω ότι περισσότερες πιθανότητες βάσει όσων ήδη είδαμε από το σάμερ λιγκ ακόμα, έχει να το πάρει ο Γουόλ.
a bullet for your head
QUOTE(Leon_cp3 @ Jul 28 2010, 02:10 ) *
Αφού δεν υπήρχε το μεγάλο μου πουλέν Χέιγουορντ στη λίστα ( rolleyes.gif ) και δεν ήθελα να ψηφίσω "άλλος", πήγα με τον 2ο κατά σειρά των προτιμήσεων μου. Γουές Τζόνσον, ο οποίος πήγε και σε μία ομάδα που θέλω να πιστεύω ότι θα του επιτρέψει να κάνει πράγματα...
Από κει και πέρα αν είναι να μιλήσουμε πιο ορθολογικά,το βραβείο πιστεύω ότι περισσότερες πιθανότητες βάσει όσων ήδη είδαμε από το σάμερ λιγκ ακόμα, έχει να το πάρει ο Γουόλ.

Νομιζω οτι ο Χειγουωρντ θα παρει τις ευκαιριες του,απ τη στιγμη που εφυγαν οι Κορβερ-Μαθιους & δεν αποκλειεται να τον δουμε & στη θεση 2,με τους Κιριλενκο-Σ.Τ.Μαιλς στη θεση 3.
Ειναι στους παικτες που θα μπορουσαν να σταθουν στο ''Αλλος''..
Ο Τζονσον,εκτος του οτι θα παρει σιγουρα τις ευκαιριες του,ειναι & μεγαλυτερος σε ηλικια απ τους υπολοιπους,αν δεν κανω λαθος...δηλαδη,θα ειναι λογικα ετοιμος να ανταπεξελθει-αποδωσει αμεσα..
Ο Ουωλ ειναι ενα πολυ δυνατο φαβορι,ομως δεν ειναι & το μονο...ουτε & το ακλονητο.
Nostradamus
Νομίζω ότι θα το πάρει κάποιος big man με τους Cousins και Griffin να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Cousins έδειξε κάποια ψήγματα του ταλέντου του στο summer league αναγκάζοντας τον Tyreke Evans να του βγάλει το καπέλο. Νομίζω ότι το ερωτηματικό για τον Griffin είναι σε τι κατάσταση θα επιστρέψει μετά την εγχείρηση που υποβλήθηκε. Αν πάντως μπορέσει να έχει αριθμούς όπως 15π. και 8ρ. σε μία ομάδα που λογικά θα είναι γύρω στις 40 νίκες του χρόνου πρέπει να θεωρείται φαβορί. Θα κράταγα μικρό καλάθι για τον Wall, όχι λόγω του ταλέντου του (που είναι αδιαμφισβήτητο) αλλά λόγω του ότι είμια πολύ περίεργος να δω πως θα συνυπάρξει στην backcourt των Wizards μαζί με τον Arenas, ο οποίος φημολογείται ότι είναι παίκτης που χρειάζεται πολύ την μπάλα στα χέρια του.
a bullet for your head
Αν ολα πανε κατ'ευχην για τους Κλιπερς,τοτε θα σημειωσουν σιγουρα μια προοδο,ομως δεν ξερω αν θα ειναι +11 νικες..
Η δυση οχι μονο θα εξακολουθησει να ειναι δυνατη,παρολο που καποιοι πολυ καλοι παικτες πηγαν σε ανατολικες ομαδες,αλλα προβλεπω οτι θα υπαρξει & μεγαλυτερος ανταγωνισμος,καθως οι Γουλφς δεν νομιζω οτι θα κινηθουν στις 15 νικες,οι Κινγκς δειχνουν οτι ισως & να αναδειχτουν σε καινουργιους Θαντερ,οι Ροκετς θα ειναι πιο πληρεις,ιδιως στην φροντ-λαιν,ακομη & εαν ο Κινεζος δεν μπορεσει να ανταποκριθει..οι Μπλειζερς χωρις σοβαρες απωλειες θα ειναι ομαδα των +55 νικων..συν τους Σπερς,Μαβς,Ναγκετς,Τζαζ,ΘαντερΣανς...συν τους Γκριζλις-Χορνετς που κινηθηκαν περιπου σε ουδετερο προσημο περσι...χαμος!
Αν ο Γκριφιν μεινει 100% υγιης καθ'ολη τη διαρκεια της σεζον...& χωρις να υπαρχει φετος ο Καμπι,νομιζω οτι θα πιασει περιπου 18π-19π,8ρ-9ρ,1,5κοψ...
Nostradamus
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 29 2010, 03:37 ) *
Αν ολα πανε κατ'ευχην για τους Κλιπερς,τοτε θα σημειωσουν σιγουρα μια προοδο,ομως δεν ξερω αν θα ειναι +11 νικες..
Η δυση οχι μονο θα εξακολουθησει να ειναι δυνατη,παρολο που καποιοι πολυ καλοι παικτες πηγαν σε ανατολικες ομαδες,αλλα προβλεπω οτι θα υπαρξει & μεγαλυτερος ανταγωνισμος,καθως οι Γουλφς δεν νομιζω οτι θα κινηθουν στις 15 νικες,οι Κινγκς δειχνουν οτι ισως & να αναδειχτουν σε καινουργιους Θαντερ,οι Ροκετς θα ειναι πιο πληρεις,ιδιως στην φροντ-λαιν,ακομη & εαν ο Κινεζος δεν μπορεσει να ανταποκριθει..οι Μπλειζερς χωρις σοβαρες απωλειες θα ειναι ομαδα των +55 νικων..συν τους Σπερς,Μαβς,Ναγκετς,Τζαζ,ΘαντερΣανς...συν τους Γκριζλις-Χορνετς που κινηθηκαν περιπου σε ουδετερο προσημο περσι...χαμος!
Αν ο Γκριφιν μεινει 100% υγιης καθ'ολη τη διαρκεια της σεζον...& χωρις να υπαρχει φετος ο Καμπι,νομιζω οτι θα πιασει περιπου 18π-19π,8ρ-9ρ,1,5κοψ...

Καμία αντίρρηση σε αυτά που λες και σε γενικές γραμμές συμφωνώ, όμως μην ξεχνάς ότι οι Κλίπερς έχουν μία τετράδα παικτών που είτε είναι former all-star παίκτες είτε έχουν τους δυνατότητες να το κάνουν (Kaman, Baron, Gordon, Griffin) αν συνυπολογίσεις το supporting cast και την αρκετά καλή offseason που είχαν προσθέτοντας στο mix πάικτες από την free-agency (Randy foye), από το ντραφτ (Aminu και Bledsoe αλλά και ο Warren των Oklahoma Sooners μοιάζει να είναι guard με καλό potential για backup guard) αλλά και με την διαφαινόμενη επιστροφή του Rasual Butler συνθέτουν ένα αρκετά καλό ρόστερ (στα χαρτιά τουλάχιστον) που προσωπικά πιστεύω ότι είναι πάνω από τη Νέα Ορλεάνη (που έχει μπει σε rebuilding situation εδώ και κάποιο καιρό), αλλά και από το Phoenix που τα μπαλώματα του Childress και του Turkoglu ίσως να μην αποδειχθούν αρκετά για μία post-season (αν και πρόκειται για την ομάδα με τον φαινομενικά πιο πλήρη πάγκο της λίγκας).
Πάντως προσωπικά στα workouts που είχα δει στο Chicago μου άρεσαν πολύ ο Paul George που δείχνει να είναι efficient scorer, ενώ στο summer league εντυπωσιάστηκα από την ικανότητα του Cousins να πασάρει.

ΥΓ. Θα ήθελα να τονίσω έναν πάικτη που επιλέχθηκε πολύ χαμηλά στο ντραφτ της Νέας Υόρκης (Ν.40 νομίζω) και κυριολεκτικά μου έβγαλε τα μάτια στο summer league του Orlando και προσωπικά πιστεύω ότι μελλοντικά θα αποτελέσει το steal του φετινού ντραφτ. Πρόκειται για τον freshman guard από το Cincinnati, Lance Stephenson που επέλεξαν οι Indiana Pacers στον δεύτερο γύρο και υπέγραψαν συμβόλαιο μαζί του πριν λίγες μέρες. Θεωρώ ότι έχει τα φόντα να κάνει μια rookie season ανάλογη αυτής του Marcus Thornton των Hornets (αφού και αυτός είχε επιλεγεί κοντά στο Ν.42), αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο καθώς πρόκειται για διαφορετικου στυλ πάικτες, αλλά αναμένεται να τον δουμε αρκετά αφού οι "σφαίρες" υστερούν αρκετά στη θέση 2 με τον Brandon Rush να έχει καθυστερήσει κάπως η εξέλιξή του.
a bullet for your head
QUOTE(Nostradamus @ Jul 29 2010, 05:14 ) *
Πάντως προσωπικά στα workouts που είχα δει στο Chicago μου άρεσαν πολύ ο Paul George που δείχνει να είναι efficient scorer, ενώ στο summer league εντυπωσιάστηκα από την ικανότητα του Cousins να πασάρει.

ΥΓ. Θα ήθελα να τονίσω έναν πάικτη που επιλέχθηκε πολύ χαμηλά στο ντραφτ της Νέας Υόρκης (Ν.40 νομίζω) και κυριολεκτικά μου έβγαλε τα μάτια στο summer league του Orlando και προσωπικά πιστεύω ότι μελλοντικά θα αποτελέσει το steal του φετινού ντραφτ. Πρόκειται για τον freshman guard από το Cincinnati, Lance Stephenson που επέλεξαν οι Indiana Pacers στον δεύτερο γύρο και υπέγραψαν συμβόλαιο μαζί του πριν λίγες μέρες. Θεωρώ ότι έχει τα φόντα να κάνει μια rookie season ανάλογη αυτής του Marcus Thornton των Hornets (αφού και αυτός είχε επιλεγεί κοντά στο Ν.42), αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο καθώς πρόκειται για διαφορετικου στυλ πάικτες, αλλά αναμένεται να τον δουμε αρκετά αφού οι "σφαίρες" υστερούν αρκετά στη θέση 2 με τον Brandon Rush να έχει καθυστερήσει κάπως η εξέλιξή του.

Το θεμα με τον Τζορτζ ειναι οτι ηδη υπαρχουν στη θεση που αγωνιζεται οι Γκρειτζερ-Ντανλιβι.
Το πιθανοτερο ειναι να 'ρχεται απ τον παγκο & γενικα να μπει σε μια λογικη προπαρασκευαστικης ρουκι σιζον,εως οτου ληξει του χρονου το συμβολαιο του Ντανλιβι.
Τον Στηβενσον τον εχουμε τιμησει δεοντως σ'αυτο το τοπικ... rolleyes.gif
Το πιθανοτερο ειναι να εχει την καλυτερη παρουσια απ τα πικ του 2ου γυρου.
Μπορει στην 1η του χρονια στο Σινσινατι να μην εβγαλε εντυπωσιακα νουμερα,ωστοσο το επαγγελματικο πρωταθλημα του ταιριαζει πολυ καλυτερα.
Οι ομαδες που τον προσπερασαν,ισως & να πηραν σοβαρα υποψιν,καποια παλιοτερα προβληματα συμπεριφορας...& μου 'κανε εντυπωση που δεν τον επελεξαν οι Νικς,καθως στην Ν.Υορκη μεγαλουργησε ως γυμνασιακος αστερας..

Καποιοι ακομη που πιστευω πως θα εχουν καλη παρουσια ειναι οι Γκορντον Χειγουωρντ,Λαρι Σαντερς,Κουινσι Ποουντεξτερ & Τιαγκο Σπλιτερ,ενω αναλογα & με τις λοιπες συγκυριες,υπαρχει ακομη ενα γκρουπακι παικτων,που μπορει να ξεχωρισει..
a bullet for your head
Και μιλωντας για τον Ντανλιβι...τελικα οι Στηβενσον,Τζορτζ,ισως & να βρουν περισσοτερο χωρο...
http://www.realgm.com/src_wiretap_archives..._dunleavy_ford/

Παντως αν θυμαμαι καλα,ενας φιλος που ειδε προσφατως τον Στηβενσον,ανεφερε πως επαιξε ως PG & μαλιστα ανταποκριθηκε & παρα πολυ καλα..
GK_23
QUOTE(Nostradamus @ Jul 29 2010, 05:14 ) *
ΥΓ. Θα ήθελα να τονίσω έναν πάικτη που επιλέχθηκε πολύ χαμηλά στο ντραφτ της Νέας Υόρκης (Ν.40 νομίζω) και κυριολεκτικά μου έβγαλε τα μάτια στο summer league του Orlando και προσωπικά πιστεύω ότι μελλοντικά θα αποτελέσει το steal του φετινού ντραφτ. Πρόκειται για τον freshman guard από το Cincinnati, Lance Stephenson που επέλεξαν οι Indiana Pacers στον δεύτερο γύρο και υπέγραψαν συμβόλαιο μαζί του πριν λίγες μέρες. Θεωρώ ότι έχει τα φόντα να κάνει μια rookie season ανάλογη αυτής του Marcus Thornton των Hornets (αφού και αυτός είχε επιλεγεί κοντά στο Ν.42), αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο καθώς πρόκειται για διαφορετικου στυλ πάικτες, αλλά αναμένεται να τον δουμε αρκετά αφού οι "σφαίρες" υστερούν αρκετά στη θέση 2 με τον Brandon Rush να έχει καθυστερήσει κάπως η εξέλιξή του.

Είχα γράψει σχετικά με τις εμφανίσεις του Στίβενσον στο σάμερ λιγκ του Ορλάντο, στο τόπικ του ντραφτ. Είχε βγάλει μάτια και ο τρόπος που αγωνιζόταν σε συνδυασμό με τη σωματοδομή του θύμιζαν τον Ταϊρίκ Έβανς. Αν και πικ 2ου γύρου, οι Πέισερς του έδωσαν πολυετές συμβόλαιο. Πιστεύω ότι τον προορίζουν για PG και προβλέπω να είναι το ντραφτ steal της χρονιάς.

Όσο για τον roukie της χρονιάς, προβλέπω τον Wall, αν και δίνω τύχη και στον Τζόνσον, διότι όπως σωστά επισήμανε ο bullet είναι πιο έτοιμος παίκτης και μεγαλύτερης ηλικίας από τους υπόλοιπους διεκδικητές.
nikolas12
Αναμεσα στον Γκριφιν και τον Γουολ ψηφισα τον πρωτο γιατι πιστευω οτι θα εχει διπλα του παικτες που θα τον βοηθησουν πολυ αλλα και γιατι μπορει να ανεβασει πολυ την ομαδα του.Ολα βεβαια εξαρτωνται και αν θα ειναι και σε καλη κατασταση μετα τον τραυματισμο του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.