Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός 2009-10 / Επικαιρότητα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31
modernam
πιστευω ότι είναι μια από τις καλύτερες στιγμές να γίνει αλλαγή προπονητή

1. στην ελλάδα έχουμε πάρει ένα καλό προβάδισμα για την πρώτη θέση - με σχετικά βατά παιχνίδια από εδώ και πέρα

2. στην ευρώπη με λίγο τύχη θα έχουμε την 1-2 θέση

3. ο κόσμος έχει απογοητευτεί από τις μέχρι τώρα εμφανήσεις και πλέον έχει 4-5 χιλ. κόσμο στο γήπεδο

4. έχουμε τη δυαντότητα μιας μεταγγραφής μαζί με τον νέο προπονητη

5. ο νέος κοουτς θα έχει 2-3 μήνες μέχρι το μάρτη - απρίλη που κρίνονται όλα
kseplenhs
κάτσε ρε boss.τον φλεβάρη αν δεν κάνω λάθος έχουμε τον τελικό κυπέλλου.να τον θυσιάσουμε για να "μάθει" την ομάδα ο νέος προπονητής?ή μήπως έχουμε μπουχτίσει στους τίτλους που ένα κυπελλάκι το κάνουμε και στην άκρη?!

και ποιοί έχουν απογοητευτεί απο την παρουσία της ομάδας?δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.ουτε έχουμε βγει εκτός στόχων,ούτε τα μέχρι στιγμής δείγματα δείχνουν πως η χρονιά πάει στράφι.

ο μόνος ενδοιασμός που υπάρχει είναι στα εκτός έδρας παιχνίδια που είμαστε κάπως μαγκωμένοι σε σχέση με τα παιχνίδια στο σεφ.αλλά και πέρσι που γινόταν το ίδιο,τα κρίσιμα εκτός τα πήραμε όταν μπήκε το νεο έτος και μετά.

η αλλαγή έπρεπε να γίνει το καλοκαίρι.μεσούσης της σεζόν εκτός του οτι δεν διαφαίνεται να υπάρχει λόγος,δεν αποτελεί και σίγουρη συνταγή για τίτλους στο μπάσκετ.

Air Kef
QUOTE(modernam @ Dec 13 2009, 13:07 ) *
πιστευω ότι είναι μια από τις καλύτερες στιγμές να γίνει αλλαγή προπονητή

1. στην ελλάδα έχουμε πάρει ένα καλό προβάδισμα για την πρώτη θέση - με σχετικά βατά παιχνίδια από εδώ και πέρα

2. στην ευρώπη με λίγο τύχη θα έχουμε την 1-2 θέση

3. ο κόσμος έχει απογοητευτεί από τις μέχρι τώρα εμφανήσεις και πλέον έχει 4-5 χιλ. κόσμο στο γήπεδο

4. έχουμε τη δυαντότητα μιας μεταγγραφής μαζί με τον νέο προπονητη

5. ο νέος κοουτς θα έχει 2-3 μήνες μέχρι το μάρτη - απρίλη που κρίνονται όλα


Έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω την παρακάτω λέξη σε φόρουμ, αλλά πραγματικά το παραπάνω σκεπτικό το βρίσκω τόσο αδιανόητο όσο το να βρίσκει κάποιος τον Καρατζαφέρη παράδειγμα λογικής και ανθρωπισμού.



Ε Λ Ε Ο Σ

Η ομάδα ρολάρει και είναι και στην αρχή της περιόδου που πέρσι έκανε κοιλιά, εκτός αν λόγω φιλικών στο ΝΒΑ πάει για 1 μήνα πίσω.
Παίζει μπάσκετ, έχει καλύτερη επίθεση στην Ευρωλίγκα, καθαρή και άνετη νίκη μετά από πολλά μα πολλά χρόνια επί του ΠΑΟ και 2 μήνες μπροστά της να βελτιωθεί στην άμυνα.

Στα (ειλικρινά sorry για την έκφραση) @@ μου αν έχουν μείνει μονο οι μπασκετικοί Ολυμπιακοί να πηγαίνουν στο ΣΕΦ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δυάρι με άχαστο ελεύθερο σουτ και καλή άμυνα να βρούμε να χαλαρώσει λίγο ο Παπαλουκάς και έναν τίτλο θα τον πάρουμε φέτος, έστω το Κύπελλο, είναι ένα βήμα μπροστά.
modernam
QUOTE(Air Kef @ Dec 13 2009, 17:02 ) *
Έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω την παρακάτω λέξη σε φόρουμ, αλλά πραγματικά το παραπάνω σκεπτικό το βρίσκω τόσο αδιανόητο όσο το να βρίσκει κάποιος τον Καρατζαφέρη παράδειγμα λογικής και ανθρωπισμού.



Ε Λ Ε Ο Σ

Η ομάδα ρολάρει και είναι και στην αρχή της περιόδου που πέρσι έκανε κοιλιά, εκτός αν λόγω φιλικών στο ΝΒΑ πάει για 1 μήνα πίσω.
Παίζει μπάσκετ, έχει καλύτερη επίθεση στην Ευρωλίγκα, καθαρή και άνετη νίκη μετά από πολλά μα πολλά χρόνια επί του ΠΑΟ και 2 μήνες μπροστά της να βελτιωθεί στην άμυνα.

Στα (ειλικρινά sorry για την έκφραση) @@ μου αν έχουν μείνει μονο οι μπασκετικοί Ολυμπιακοί να πηγαίνουν στο ΣΕΦ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δυάρι με άχαστο ελεύθερο σουτ και καλή άμυνα να βρούμε να χαλαρώσει λίγο ο Παπαλουκάς και έναν τίτλο θα τον πάρουμε φέτος, έστω το Κύπελλο, είναι ένα βήμα μπροστά.


πρόσεξε γιατί ότι θεωρείς παράλογο ... σε κανα μήνα μπορεί να είναι η πραγματικότητα
kseplenhs
κυρ-βασίλη δανιήλ εσύ είσαι?!...tongue.gif
kotzito
Δεν νομιζω οτι η ομαδα χρειαζεται να αλλαξει προπονητη.Κατ αρχας δεν πιστευω οτι η ομαδα δεν πειθει με τις εμφανισεις της.Μονο στα εκτος εδρας παιχνιδια ειναι μετρια,αλλα και τις προηγουμενες χρονιες δεν θυμαμαι να πεταγε εκτος εδρας.Στο πρωταθλημα πηραμε μια ευκολη νικη επι του ΠΑΟ μετα απο χρονια και στην Ευρωπη εχουμε πολλες ελπιδες να τερματισουμε για πρωτη φορα 1οι σε ομιλο κανονικης περιοδου.Στο κατω-κατω το ζητουμενο δεν ειναι η ομαδα να πεταει απο Δεκεμβρη μηνα,αλλα απο Ιανουαριο-Φεβρουαριο και μετα να ειναι στο τοπ των δυνατοτητων της.Συν οτι πιστευω οτι ο Γιαννακης φετος μεχρι τωρα δεν κανει τα τραγικα προπονητικα λαθη που εκανε περσυ και προπερσυ.Οπως ειπε και ο kseplenhs αν επρεπε να αλλαξει ο προπονητης,αυτο επρεπε να γινει στην αρχη της χρονιας.
rankin
QUOTE(modernam @ Dec 13 2009, 13:07 ) *
πιστευω ότι είναι μια από τις καλύτερες στιγμές να γίνει αλλαγή προπονητή

1. στην ελλάδα έχουμε πάρει ένα καλό προβάδισμα για την πρώτη θέση - με σχετικά βατά παιχνίδια από εδώ και πέρα

2. στην ευρώπη με λίγο τύχη θα έχουμε την 1-2 θέση

3. ο κόσμος έχει απογοητευτεί από τις μέχρι τώρα εμφανήσεις και πλέον έχει 4-5 χιλ. κόσμο στο γήπεδο

4. έχουμε τη δυαντότητα μιας μεταγγραφής μαζί με τον νέο προπονητη

5. ο νέος κοουτς θα έχει 2-3 μήνες μέχρι το μάρτη - απρίλη που κρίνονται όλα

1. την πρώτη θέση δεν την έχουν κατακτήσει μόνοι τους οι παίχτες
2. η πρώτη θέση αυτή την εποχή δεν λέει τιποτα. ο Παναθηναϊκός πέρσι είχε βγει τρίτος στον όμιλο του και όμως, την συνέχεια την ξέρουμε όλοι..
3. Απο ποιες εμφανίσεις έχει απογοητευτεί ο κόσμος, και ειδικά εντός του ΣΕΦ, ώστε να μην πηγαίνει στο γήπεδο;; Θα ήθελα να μου δώσεις παραδείγματα.
Επίσης, ο κόσμος που δεν πάει στο ΣΕΦ, είναι οι οργανωμένοι που όπως όλοι πλέον γνωρίζουν έχουν άλλους λόγους που δεν πάνε και όχι αγωνιστικούς........ (θα το συζητήσουμε αργότερα αυτό)
Ακόμα όμως και αν ήταν αγωνιστικοί οι λόγοι, τότε λυπάμαι να λέω ότι υποστηρίζω την ίδια ομάδα με κάποιους που δεν στηρίζουν την ομάδα όταν (όπως λες) δεν παίζει καλά.. Είμαστε πανηγυρτζήδες δηλαδή και θέλουμε τίτλους για να στηρίζουμε την ομάδα ε;; Αν θέλουν τίτλους, ας πάνε στο ΟΑΚΑ και ας γίνουν Παναθηναϊκοί! Εμείς είμαστε Ολυμπιακός και στηρίζουμε την ομάδα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ!!!!
Υπάρχει τώρα το άλλο που άκουσα, ότι δεν πάνε στο γήπεδο γιατί δεν θέλουν το Γιαννάκη!!!
Σε αυτή τη περίπτωση, και πάλι, ας πάνε στο ΟΑΚΑ που έχουν καλό προπονητή.. Εμείς στηρίζουμε τον Ολυμπιακό (ξέρεις, αυτή την ομάδα με τα ερυθρόλευκα και τον δαφνοστεφανωμένο στο στήθος) και δεν μας ενδιαφέρει αν έχουμε προπονητή τον Γιαννακη, τον Πατ Ράιλι, ή τον Στιβ Γιατζόγλου..
Ιδίως δε αυτό το τελευταίο, ότι δεν στηρίζουν την ομάδα γιατί τους ξινίζει η φάτσα του Γιαννάκη, δυσκολεύομαι να το δεχτώ όταν την ομάδα του ποδοσφαίρου την στήριζαν κανονικά όταν είχε αυτόν τον αντιπαθέστατο όσο και ανίκανο προπονητικά, τον Κετσπάγια!!!
4. Μεταγραφή αν χρειαστεί θα γίνει έτσι και αλλιώς.. Λες ο Γιαννάκης να πει οχι αν βρεθεί κάτι καλό;;;
5. Πιστεύεις ότι σε 2-3 μήνες χτίζονται ομάδες;;; Ο Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς σε 2-3 μήνες χτίστηκε;
Ας αφήσουμε την ομάδα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να δουλέψει με τον ίδιο προπονητή και τον ίδιο κορμό για 2 χρόνια, και αν το καλοκαίρι δεν έχουν έρθει αποτελέσματα, τότε προχωράμε μπροστά..
modernam
QUOTE(rankin @ Dec 13 2009, 19:25 ) *
5. Πιστεύεις ότι σε 2-3 μήνες χτίζονται ομάδες;;; Ο Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς σε 2-3 μήνες χτίστηκε;
Ας αφήσουμε την ομάδα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να δουλέψει με τον ίδιο προπονητή και τον ίδιο κορμό για 2 χρόνια, και αν το καλοκαίρι δεν έχουν έρθει αποτελέσματα, τότε προχωράμε μπροστά..


μια ομάδα θέλει χρόνια για χτιστεί

ένας προπονητής όμως μπορεί να δείξει την αξία του σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα

στη περιπτωσή μας η υπερπληθώρα σπουδαίων παιχτών θα οδηγήσει νομοτελειακά και σε σε κάποιες επιτυχίες

δυστυχώς όμως κατά την αποψή μου δύσκολά με τον σημερινό προπονητή θα δούμε ωραίο μπάσκετ ή θα αποτελέσουμε φόβητρο στην Ευρώπη

έχουμε το μεγαλύτερο μπασκετικό μπάτζετ και στόχος μας πρέπει να είναι τα δύο παραάπνω στοιχεία
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Dec 13 2009, 17:02 ) *
Έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω την παρακάτω λέξη σε φόρουμ, αλλά πραγματικά το παραπάνω σκεπτικό το βρίσκω τόσο αδιανόητο όσο το να βρίσκει κάποιος τον Καρατζαφέρη παράδειγμα λογικής και ανθρωπισμού.



Ε Λ Ε Ο Σ

Η ομάδα ρολάρει και είναι και στην αρχή της περιόδου που πέρσι έκανε κοιλιά, εκτός αν λόγω φιλικών στο ΝΒΑ πάει για 1 μήνα πίσω.
Παίζει μπάσκετ, έχει καλύτερη επίθεση στην Ευρωλίγκα, καθαρή και άνετη νίκη μετά από πολλά μα πολλά χρόνια επί του ΠΑΟ και 2 μήνες μπροστά της να βελτιωθεί στην άμυνα.

Στα (ειλικρινά sorry για την έκφραση) @@ μου αν έχουν μείνει μονο οι μπασκετικοί Ολυμπιακοί να πηγαίνουν στο ΣΕΦ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δυάρι με άχαστο ελεύθερο σουτ και καλή άμυνα να βρούμε να χαλαρώσει λίγο ο Παπαλουκάς και έναν τίτλο θα τον πάρουμε φέτος, έστω το Κύπελλο, είναι ένα βήμα μπροστά.

Βλεπω οτι τρεφεις συμπαθεια στον Καρατζαφερη... rolleyes.gif
Ξερουμε ολοι οτι το ντερμπι ηταν ενα κρισιμο & κομβικο ματς...ειδικα με τη περιρεουσα ατμοσφαιρα μετα απ την ηττα με τη Παρτιζαν και τις οχι & τοσο πειστικες προηγουμενες εμφανισεις..
Η καθαρη(αλλα οχι ανετη),νικη επι του ΠΑΟ αντεστρεψε το κλιμα...ομως δεν σημαινει οτι αυτοματως ο ΟΣΦΠ ελυσε ολα του τα προβληματα ''ως εκ δια μαγειας''...
Σιγουρα ειναι ακαιρο να ασκειται τωρα κριτικη στον Γιαννακη...αφου το καλοκαιρι τη γλιτωσε τη καρεκλα του...και αφου καταφερε η ομαδα του & ξεπερασε τη κριση κερδιζοντας τον ΠΑΟ...
''Αγορασε χρονο''...και μπορει να διεκδικησει ολους τους φετινους στοχους της ομαδας του...
Η σεζον εχει πολυ δρομο ακομα...και στο τελος μονο θα φανει,αν ο Γιαννακης θα επιβεβαιωσει τους υποστηρικτες του..η' αυτους που τον αμφισβητουν εντονα,καιρο τωρα.
Οσον αφορα το αν θα πρεπει να ενισχυθει περαιτερω ο ΟΣΦΠ..γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει να παραμεινει το ροστερ ως εχει...
Με τον αρχικο παραγκωνισμο του Ουειφερ(και τη προσφατη βεβαια λυση της συνεργασιας του..),ο Χαλπεριν ''αναζωογονηθηκε''..
Ο Μπεβερλι καποιες δουλειες μεσ'στο παρκε τις κανει πολυ καλα..
Το σχημα με 3 F στις θεσεις 2-3-4,κατα περιστασεις μπορει να λειτουργησει & να αποδωσει..
Αν θα πρεπει να ληφθει καποια προνεια για τις ''αναπνοες'' των 2 Τεο..τοτε θα πρεπει να ενταχθει στο ροτεισον ο Σλουκας...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 13 2009, 22:29 ) *
''Αγορασε χρονο''...και μπορει να διεκδικησει ολους τους φετινους στοχους της ομαδας του...
Η σεζον εχει πολυ δρομο ακομα...και στο τελος μονο θα φανει,αν ο Γιαννακης θα επιβεβαιωσει τους υποστηρικτες του..η' αυτους που τον αμφισβητουν εντονα,καιρο τωρα.
Οσον αφορα το αν θα πρεπει να ενισχυθει περαιτερω ο ΟΣΦΠ..γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει να παραμεινει το ροστερ ως εχει...

Kαι βεβαια οι στοχοι ειναι και η Ευρωλιγκα και το πρωταθλημα.....Δεν πιστευω να ειναι κανεις ευχαριστημενος με το κυπελλο και να πανηγυριζει κιολας!Πρωταθλημα και Ευρωλιγκα αυτη ειναι οι στοχοι για αυτο οι Αγγελοπουλοι πληρωνουν!
Το θεμα ειναι φιλε Bullet οτι ο Γιαννακης "εχει καταφερει" να γινει ο Μπαγεβιτς του Μπασκετ και να διχαζει.......Γιαννακικοι και Αντι-Γιαννακικοι και αυτο ειναι το χειροτερο!
Ολυμπιακος πανω απο ολα!Ας παιζει καλα η ομαδα και ας ειναι προπονητης και ο rankin.................με βοηθο του τον Ταρκανιαν........


Συμφωνω και εγω οτι δεν χρειαζεται ενισχυση η ομαδα απαραιτητα καθως ο Χαλπεριν μοιαζει αναγεννημενος και ο Μπεβερλι βγηκε καλυτερος απο οτι περιμεναμε...Ενα παιδι που ηρθε χωρις υμνους αλλα που δουλευει και τα δινει ολα μεσα στο παρκε!Σουπερ παιχτης δεν ειναι αλλα ειναι καλος και βοηθαει!
modernam
QUOTE(Air and King @ Dec 13 2009, 22:38 ) *
Kαι βεβαια οι στοχοι ειναι και η Ευρωλιγκα και το πρωταθλημα.....Δεν πιστευω να ειναι κανεις ευχαριστημενος με το κυπελλο και να πανηγυριζει κιολας!Πρωταθλημα και Ευρωλιγκα αυτη ειναι οι στοχοι για αυτο οι Αγγελοπουλοι πληρωνουν!
Το θεμα ειναι φιλε Bullet οτι ο Γιαννακης "εχει καταφερει" να γινει ο Μπαγεβιτς του Μπασκετ και να διχαζει.......Γιαννακικοι και Αντι-Γιαννακικοι και αυτο ειναι το χειροτερο!Ολυμπιακος πανω απο ολα!Ας παιζει καλα η ομαδα και ας ειναι προπονητης και ο rankin.................με βοηθο του τον Ταρκανιαν........


Συμφωνω και εγω οτι δεν χρειαζεται ενισχυση η ομαδα απαραιτητα καθως ο Χαλπεριν μοιαζει αναγεννημενος και ο Μπεβερλι βγηκε καλυτερος απο οτι περιμεναμε...Ενα παιδι που ηρθε χωρις υμνους αλλα που δουλευει και τα δινει ολα μεσα στο παρκε!Σουπερ παιχτης δεν ειναι αλλα ειναι καλος και βοηθαει!


δεν υπάρχουν γιαννακικοί

υπάρχουν οι "συγκαταβατικοί" και οι "αντι-γιαννακικοί

και αυτό είναι το καλό ... ότι στη πρώτη στραβή θα φύγει νύχτα
kseplenhs
μ'αυτά που ακούει ο γιαννάκης βλέπω και οι συγκαταβατικοί να γίνονται φόλα γιαννακικοί.

μόνο που εξαιτίας ενός παίχτη είμαστε ικανοι να το πάμε στο "φτου κι απ'την αρχή" δεν θέλει και πολύ...
stemi
Πέρυσι ήμουν κι εγώ της άποψης να φύγει ο Γιαννάκης. Όχι μόνο για τα αποτελέσματα αλλά και τη συμπεριφορά του σε παίχτες όπως Σόχο, Τεόντοσιτς και Πάρντο.
Φέτος όμως γενικά μ’ αρέσει το γρήγορο μπάσκετ που παίζει η ομάδα. Έχει δώσει θέαμα και ουσία. Κάθε παιχνίδι το βλέπω ευχάριστα σε αντίθεση με τα παιχνίδια για παράδειγμα του ΠΑΟ. Όσο αφορά το Ουέιφερ ίσως και να είχε δίκιο εν τέλει ο Γιαννάκης που δεν το χρησιμοποιούσε.
Τέλος πάντων, είμαι της άποψης να μείνει και να κριθεί στο τέλος της χρονιάς εκτός κι αν γίνει κάτι πολύ αρνητικό μέχρι τότε. Π.χ. αποκλεισμός από το final 4.

rankin
QUOTE(Air and King @ Dec 13 2009, 22:38 ) *
Ολυμπιακος πανω απο ολα!Ας παιζει καλα η ομαδα και ας ειναι προπονητης και ο rankin.................με βοηθο του τον Ταρκανιαν........

φίλε με τιμάς!! Θα έχω για βοηθό τον Ταρκ;;; μεγαλεία!

QUOTE(modernam @ Dec 13 2009, 22:55 ) *
δεν υπάρχουν γιαννακικοί

υπάρχουν οι "συγκαταβατικοί" και οι "αντι-γιαννακικοί

και αυτό είναι το καλό ... ότι στη πρώτη στραβή θα φύγει νύχτα

Φυσικά και υπάρχουν Γιαννακικοί.. Είμαι ένας απο αυτούς και δεν είμαι ο μόνος. Υπάρχει αρκετός κόσμος που σέβεται και εκτιμά την δουλειά του κόουτς..
Φυσικά, δεν του δίνουμε το αλάθητο του πάπα, και όποτε κάνει χαζομάρες, τα ακούει πρώτα από όλους, από μένα..
Επίσης, έχω την εντύπωση ότι "Γιαννακικοί" στην πλειοψηφία τους είναι και οι παίχτες της ομάδας και αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό. Γιατί αν βλέπαμε φαγωμάρα και παίχτες που να μην θέλουν τον προπονητή τους, και θα το καταλαβαίναμε και φυσικά θα θέλαμε να βρεθεί η απαραίτητη λύση στο ζήτημα.

Εγώ απο την άλλη λοιπόν, δεν έχω καταλάβει γιατί να υπάρχει αντί-Γιαννακικός
Καταλαβαίνω Γιαννακικός και συγκαταβατικός. Δεν καταλαβαίνω το αντίθετο, και μιλάω με όρους μπάσκετ.
ΟΚ. Χάσαμε τους τίτλους πέρσι απο τον Παναθηναϊκό.. Και τι να κάνουμε; Τι είναι ο Παναθηναϊκός; καμία τυχαία ομάδα; Όταν έπαιρναν τίτλους με τον ίδιο προπονητή πριν 5 χρόνια, εμείς είχαμε τον Αγαδάκο βασικό σεντερ..
Ο Γιαννάκης, με τα καλά του και τα στραβά του, μας σοβάρεψε, δούλεψε την ομάδα, την πήγε final 4 και ένα βήμα απο τον τελικό και κυνήγησε το πρωτάθλημα. Απέτυχε στο να ολοκληρώσει την αποστολή του, αλλά δεν απέτυχε στο να μας ανεβάσει 2 επίπεδα σε σχέση με το που ήμασταν με τον Γκέρσον, και 100 επίπεδα σε σχέση με το πως ήμασταν πριν 5 χρόνια. Το αν θα μπορέσει να μας οδηγήσει και στην κορυφή θα στο πω στο τέλος της χρονιάς, αλλά και πάλι η προπονητική του αξία δεν έχει να κάνει με αυτό.

Δεν αξίζει στην ομάδα φαγωμάρα για τον προπονητή, όταν το κλίμα είναι καλό, η ομάδα συνέχως βελτιώνεται και η χρονιά είναι μπροστά μας.. Το καλοκαίρι εδώ θα είμαστε και θα τα συζητήσουμε όλα ξανά με τα σωστά δεδομένα στα χέρια μας.
benchwarmer
QUOTE(modernam @ Dec 13 2009, 22:55 ) *
δεν υπάρχουν γιαννακικοί

υπάρχουν οι "συγκαταβατικοί" και οι "αντι-γιαννακικοί

και αυτό είναι το καλό ... ότι στη πρώτη στραβή θα φύγει νύχτα


Εγω ειμαι γιαννακικος. Μετα απο Ολυμπιακος φυσικα. Εσυ δεν ξερω ποσο Ολυμπιακος εισαι οταν παρακαλας να γινει η στραβη.

Τελος παντων, δεν οφελει συζητηση μαζι σου. Θα σου ελεγα "εδω θα ειμαστε να τα πουμε", αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν κερδισουμε κατι φετος, θα ειναι εξαιτιας των παιχτων και οχι του Γιαννακη.
Air and King
Εγω προσωπικα ειμαι αδιαφορος και πανω απο ολα οπως ολοι Ολυμπιακος!Ναι εχω κραξει τον Γιαννακη οπως το ιδιο θα εκανα με τον οποιονδηποτε που εχει ενα Α υλικο στα χερια του και δεν φερνει επιτυχιες στην ομαδα!
Αλλα δεν θα γινω ποτε ουτε Γιαννακικος ουτε Αντι-Γιαννακικος.........2 προπονητες εχω "ειδωλα".Τον Ρεντ Αουερμπακ απο το ΝΒΑ και τον Ιβκοβιτς απο την Ευρωπη αλλα και παλι σαν γενικη φιλοσοφια και αποψη για το αθλημα που λεγεται μπασκετ!


Παντως προσωπικα απο τον Γιαννακη εχω δει πιο πολλα αρνητικα παρα θετικα στην Θητεια του!Μην ξεχναμε και το τονιζω αυτο οτι του εχει δοθει ενα απο τα καλυτερα Ροστερ στην Ευρωπη εχει ενα καλο συμβολαιο και ακομα δεν εχει παρει Τιτλο!Δεν ξερω τι παραπανω μπορει να ζητησει ενας προπονητης για να δουλεψει!

Οφειλω να παραδεχτω οτι η ομαδα κατα διαστηματα εχει τρεξει φετος και εχει παιξει και καλο μπασκετ που ολοι θελουμε και σιγουρα ο Γιαννακης εχει βαλει το χερι του σε αυτο!Ακομα και ο πιο Αντι-Γιαννακικος πρεπει να παραδεχτει οτι αυτο ειναι δουλεια του προπονητη και οχι καποιου αυτοματου πιλοτου!Μακαρι να εχει διαρκεια η ομαδα που αυτο ειναι το μεγαλυτερο ζητουμενο!

Παντως "Το Ιστορικο του" στην ομαδα τουλαχιστον εμενα δεν μου δινει "Τροφη" να τον εμπιστευτω!Δεν εχω κατι μαζι του σαν ανθρωπο μιλαω καθαρα σαν προπονητη!Μακαρι η ομαδα να συνεχισει να ρολαρει και να παρει Τιτλους και ας μεινει 10 χρονια!Κανενα προβλημα!

Η ομαδα αφου περασε μια κριση δειχνει σιγα σιγα να ρολαρει και συνεχιζουμε με τον Γιαννακη και το καλυτερο απο ολα θα ηταν ΗΡΕΜΙΑ.........

Δεν μας πειραζει να κανουμε ηττες(στο προγραμμα ειναι και αυτες) αλλα να μην ειμαστε τραγικοι οπως στο ματς στην Ισπανια με την Μαλαγα.........
rankin
Σύμφωνα με το σημερινό "ΦΩΣ" οι αλλαγές συνεχίζονται στον Ολυμπιακό.
Μετά τη φανέλα και το σήμα (γεγονός που σήμανε την ανεξαρτητοποίηση στην εκμετάλλευση του εμπορικού σήματος)
η ΚΑΕ μετακομίζει σε καινούρια γραφεία στη μαρίνα Ζεας, αλλάζει την μασκότ (καιρό είχα να δω τον θρυλέοντα) και την παρουσίαση της ομάδας (όχι και τόσο σπουδαίο αν μιλάμε για το pre game show) και ετοιμάζει δικό της, αποκλειστικό site!
τώρα, τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά..
Πρώτα από όλα σημαίνει ότι η διοίκηση της ΚΑΕ βήμα βήμα, προχωρά σε όλο και μεγαλύτερη απεμπλοκή από την ομπρέλα του ποδοσφαίρου. Πρώτον σε επίπεδο προϊόντων μάρκετινγκ, αφού η εκμετάλλευση των προϊόντων και του σήματος της φανέλας γίνεται πλέον αποκλειστικά από την ΚΑΕ
Μετά έχουμε αλλαγές στα κόστη, αφού για να γίνεται αλλαγή στα γραφεία, προφανώς και συμφέρει -πρωτίστως- οικονομικά.
Μασκότ-Παρουσιάσεις κλπ είναι περισσότερο κομμάτι του show και δείγμα ότι στην ΚΑΕ δουλεύουν και ασχολούνται διαρκώς (αν και θα έχουμε σίγουρα και διάφορα εμπορικά προϊόντα με την καινούρια μασκότ)
Τέλος, το θέμα του site, το βρίσκω αρκετά σημαντική κίνηση και σίγουρα θα έχουμε αναβάθμιση των προσφερομένων υπηρεσιών μέσω ιντερνετ..

Συμπερασματικά υπάρχουν 2 παρατηρήσεις.
α. Η διάθεση να γίνουν νέα πράγματα και να μεγιστοποιηθεί η απόδοση της ΚΑΕ και σε οικονομικό επίπεδο
β. Η ξεκάθαρη πρόθεση για αποστασιοποίηση από την ΠΑΕ

Αυτό το δεύτερο τώρα μάλλον έχει ενοχλήσει κάποιους, και για αυτό όσοι αγαπάμε το μπάσκετ και εκτιμούμε την προσπάθεια των προέδρων πρέπει να στεκόμαστε δίπλα στην ομάδα
kolokotronis
Μια που ανέφερς τη μασκότ νομίζω ότι και η δική μας μασκοτ θέλει αλλαγή.
Σαν μποντιμπίλντερ με μια κολοκύθα στο κεφάλι είναι...
Η μασκότ απευθύνεται στα παιδιά.
Πιο πολύ τα τρομάζει έτσι όως είναι, παρά τα διασκεδάζει.
Χρειάζεται αλλαγή σε κάτι πιο οικείο στις νεαρές ηλικίες.
Αν νομίζουν οι μοντς ότι πρέπει να μεταφερθεί το ποστ στα του παναθηνα'ι'κού ας το κάνουν.

Ευχαριστώ.
rankin
QUOTE(kolokotronis @ Dec 15 2009, 10:04 ) *
Μια που ανέφερς τη μασκότ νομίζω ότι και η δική μας μασκοτ θέλει αλλαγή.
Σαν μποντιμπίλντερ με μια κολοκύθα στο κεφάλι είναι...
Η μασκότ απευθύνεται στα παιδιά.
Πιο πολύ τα τρομάζει έτσι όως είναι, παρά τα διασκεδάζει.
Χρειάζεται αλλαγή σε κάτι πιο οικείο στις νεαρές ηλικίες.
Αν νομίζουν οι μοντς ότι πρέπει να μεταφερθεί το ποστ στα του παναθηνα'ι'κού ας το κάνουν.

Ευχαριστώ.

Συμφωνω για την μασκότ σας..
καθόλου επιτυχημένη.. θα έπρεπε να είναι κάποια χαρούμενη φυσιογνωμία, όπως αυτές που βλέπουμε στο ΝΒΑ.
Με αυτό το τρόπο έχει και μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία, εκτός και αν θέλουν να την πουλάνε ως ανταγωνιστικό παιχνίδι για τον action man

Ομοίως και ο Θρυλέων, ένα ρετουσάρισμα το χρειάζεται.. Είναι μεν πιο χαρωπή μασκοτ, αλλά είναι ξεπερασμένη για τα καλά..
ας κάνουν πάλι λιοντάρι, απλά ας το κάνουν λίγο πιο καινούριο, γιατί ο τωρινός Θρυλέων μυρίζει σκόνη!
Αυτή τη στολή είναι λες και την βγάζουν κάθε φορά από τίποτα υπόγεια με ποντίκια... Βέβαια, τώρα μάλλον την έφαγαν τα ποντίκια και ο σκόρος για αυτό και έχουμε καιρό να τη δούμε!
pou_pws_pote
RIP θρυλεοντα sad.gif

rankin
QUOTE(pou_pws_pote @ Dec 15 2009, 11:24 ) *
RIP θρυλεοντα sad.gif


Μπορεί να εμφανιστεί πάλι το λιοντάρι, αλλά με μοντέρνο λουκ.. δε ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους
lamar
QUOTE(kolokotronis @ Dec 15 2009, 10:04 ) *
Μια που ανέφερς τη μασκότ νομίζω ότι και η δική μας μασκοτ θέλει αλλαγή.
Σαν μποντιμπίλντερ με μια κολοκύθα στο κεφάλι είναι...
Η μασκότ απευθύνεται στα παιδιά.
Πιο πολύ τα τρομάζει έτσι όως είναι, παρά τα διασκεδάζει.
Χρειάζεται αλλαγή σε κάτι πιο οικείο στις νεαρές ηλικίες.
Αν νομίζουν οι μοντς ότι πρέπει να μεταφερθεί το ποστ στα του παναθηνα'ι'κού ας το κάνουν.

Ευχαριστώ.

Παραλιγο να χασω την δουλεια μου απο τα γελια!!!!! Ακου, μποντιμπιλντερ με κολοκυθα στο κεφαλι, ευχαριστω ρε kolokotronis, καιρο ειχα να γελασω ετσι.

QUOTE(pou_pws_pote @ Dec 15 2009, 11:24 ) *
RIP θρυλεοντα sad.gif


Θα ειναι ντροπη να αλλαξουν τον Θρυλεοντα, να του αλλαξουν look συμφωνω γιατι ειχε μεινει στην εποχη 90΄ αλλα μεχρι εκει.
leonkalf
QUOTE (rankin @ Dec 15 2009, 08:49 ) *
Σύμφωνα με το σημερινό "ΦΩΣ" οι αλλαγές συνεχίζονται στον Ολυμπιακό.
Μετά τη φανέλα και το σήμα (γεγονός που σήμανε την ανεξαρτητοποίηση στην εκμετάλλευση του εμπορικού σήματος)
η ΚΑΕ μετακομίζει σε καινούρια γραφεία στη μαρίνα Ζεας, αλλάζει την μασκότ (καιρό είχα να δω τον θρυλέοντα) και την παρουσίαση της ομάδας (όχι και τόσο σπουδαίο αν μιλάμε για το pre game show) και ετοιμάζει δικό της, αποκλειστικό site!
τώρα, τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά..
Πρώτα από όλα σημαίνει ότι η διοίκηση της ΚΑΕ βήμα βήμα, προχωρά σε όλο και μεγαλύτερη απεμπλοκή από την ομπρέλα του ποδοσφαίρου. Πρώτον σε επίπεδο προϊόντων μάρκετινγκ, αφού η εκμετάλλευση των προϊόντων και του σήματος της φανέλας γίνεται πλέον αποκλειστικά από την ΚΑΕ
Μετά έχουμε αλλαγές στα κόστη, αφού για να γίνεται αλλαγή στα γραφεία, προφανώς και συμφέρει -πρωτίστως- οικονομικά.
Μασκότ-Παρουσιάσεις κλπ είναι περισσότερο κομμάτι του show και δείγμα ότι στην ΚΑΕ δουλεύουν και ασχολούνται διαρκώς (αν και θα έχουμε σίγουρα και διάφορα εμπορικά προϊόντα με την καινούρια μασκότ)
Τέλος, το θέμα του site, το βρίσκω αρκετά σημαντική κίνηση και σίγουρα θα έχουμε αναβάθμιση των προσφερομένων υπηρεσιών μέσω ιντερνετ..

Συμπερασματικά υπάρχουν 2 παρατηρήσεις.
α. Η διάθεση να γίνουν νέα πράγματα και να μεγιστοποιηθεί η απόδοση της ΚΑΕ και σε οικονομικό επίπεδο
β. Η ξεκάθαρη πρόθεση για αποστασιοποίηση από την ΠΑΕ

Αυτό το δεύτερο τώρα μάλλον έχει ενοχλήσει κάποιους, και για αυτό όσοι αγαπάμε το μπάσκετ και εκτιμούμε την προσπάθεια των προέδρων πρέπει να στεκόμαστε δίπλα στην ομάδα

Πολύ καλές και σωστές οι αλλαγές αυτές. Μπράβο στην ΚΑΕ! 41.gif
Περιμένουμε να τα δούμε όλα τα παραπάνω..

Τα θετικά της νέας διοίκησης όλο και αυξάνουν! Εύχομαι όλο και καλύτερα και να υπάρχουν συνεχώς νέες ιδέες wink.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(kolokotronis @ Dec 15 2009, 12:04 ) *
Σαν μποντιμπίλντερ με μια κολοκύθα στο κεφάλι είναι...

Φανταστικό σχόλιο laugh.gif laugh.gif
rchos
QUOTE
ΥΓ: Το ξέρω ότι είναι οφτόποικ άλλα τη στιγμή που με ρωτάς προφανώς και περιμένεις απάντηση (εκτός κι αν είναι ρητορική η ερώτηση, οπότε ζητώ συγνώμη). Η απάντηση μου είναι ότι προφανώς έχουμε διαφορετική άποψη για τις δυνατότητες και τη δυναμική του Ολυμπιακού. Το μόνο που βρίσκω εξωπραγματικό είναι τα ποσοστά των Παπαλουκά, Τσίλι, Χαλπερίν στα τρίποντα τα οποία πιστεύω θα πέσουν σύντομα στα γνώριμα επίπεδα και μαζί τους όλη η απόδωση του ΟΣΦΠ.



γραφω εδω γιατι στο τοπικ του παναθηναικου ειναι εντελως οφ τοπικ.
ο ολυμπιακος δηλαδη θα ξεφουσκωσει επειδη ο παπαλουκας θα χαλασει το ποσοστο του?δηλαδη τωρα παιζει πολυ πανω απο αυτο που μπορει γιατι ο παπαλουκας εχει βαλει 2/5 στην ευρωλιγκα ας πουμε.
ο τσιλι απο την αλλη εσυ θεωρεις οτι θα πεσει στα περσινα επιπεδα δλδ?γιατι εμενα δεν μου φαινεται παιχτης με ποσοστο καριερας απο τα 7.25 36% να ειναι φυσιολογικο το 15% που ειχε περσι στην ευρωλιγκα.βεβαια ταυτοχρονα στην ελλαδα ειχε 33%.τωρα ευρωλιγκα εχει 40% σουταροντας σχεδον παντα μονος του.
οσο για τον χαλπεριν ειναι ο καλυτερος σουτερ της ομαδας και φυσικα τα ποσοστα του θα πεσουν μα τα τελευταια χρονια εχει σταθερα πανω απο 40%.μονο ο γιοταμ εχει εξωπραγματικο ποσοστο ουσιαστικα το οποιο και αυτο με ενα κακο παιχνιδι θα γυρισει στα κανονικα του επιπεδα.
ο ολυμπιακος παιζει αυτη τη στιγμη με 4 παιχτες σε σταθερη βαση.αν αυτοι αντεξουν στην πορεια(οι τρεις δεν εχουν λογο να μην αντεξουν και ο τεταρτος πρεπει να προσεχτει) τοτε δεν βρισκω λογο να πεσει η αποδωση της ομαδας.ασε που υπαρχουν και πολλα αρνητικα ως τωρα που φυσικα ουτε αναφερονται.τα κυριοτερα ειναι η αθλιες εμφανισεις του τεο και οι νωθρες του μπουρουση μεχρι τωρα.αν στην πορεια ανεβουν τοτε το μελλον μπορει να ειναι καλο.

με λιγα λογια θα πω οτι θεωρω τον παναθηναικο φαβορι ξανα για ολους τους τιτλους μα σε καμια περιπτωση γιατι θα ξεφουσκωσει ο ολυμπιακος.και οι δυο ομαδες θεωρω θα ανεβουν μα ο παο μου εχει δειξει οτι γενικα (αν και υπαρχουν αναπαντητα ερωτηματα και εκει) στα κρισημα ειναι παντα πιο ηρεμος και αποφασιστικος.

παντως το να λες οτι ο ολυμπιακος τωρα παιζει πολυ καλυτερα απο οτι στην πραγματικοτητα μπορει και νικαει την ορλεανη με την ψυχη στο στομα ειναι οντως εξωπραγματικο.εαν πιστευεις οτι οι δυνατοτητα του ολυμπιακου ειναι χειροτερη απο αυτο τοτε δεν ξερω τι να πω.ο ολυμπιακος εχει κανει μονο 2 πολυ καλα παιχνιδια ως τωρα αξια σχολιασμου.
με τον παναθηναικο και με την μαλαγα μεσα.στο ελληνικο πρωταθλημα τα παιχνιδια με ομαδες τυπου τρικαλων ειναι αναξια σχολιασμου γιατι οι δυναμικοτητες ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα.
Marciulionis
QUOTE(rchos @ Dec 18 2009, 14:12 ) *
γραφω εδω γιατι στο τοπικ του παναθηναικου ειναι εντελως οφ τοπικ.
ο ολυμπιακος δηλαδη θα ξεφουσκωσει επειδη ο παπαλουκας θα χαλασει το ποσοστο του?δηλαδη τωρα παιζει πολυ πανω απο αυτο που μπορει γιατι ο παπαλουκας εχει βαλει 2/5 στην ευρωλιγκα ας πουμε.
ο τσιλι απο την αλλη εσυ θεωρεις οτι θα πεσει στα περσινα επιπεδα δλδ?γιατι εμενα δεν μου φαινεται παιχτης με ποσοστο καριερας απο τα 7.25 36% να ειναι φυσιολογικο το 15% που ειχε περσι στην ευρωλιγκα.βεβαια ταυτοχρονα στην ελλαδα ειχε 33%.τωρα ευρωλιγκα εχει 40% σουταροντας σχεδον παντα μονος του.
οσο για τον χαλπεριν ειναι ο καλυτερος σουτερ της ομαδας και φυσικα τα ποσοστα του θα πεσουν μα τα τελευταια χρονια εχει σταθερα πανω απο 40%.μονο ο γιοταμ εχει εξωπραγματικο ποσοστο ουσιαστικα το οποιο και αυτο με ενα κακο παιχνιδι θα γυρισει στα κανονικα του επιπεδα.
ο ολυμπιακος παιζει αυτη τη στιγμη με 4 παιχτες σε σταθερη βαση.αν αυτοι αντεξουν στην πορεια(οι τρεις δεν εχουν λογο να μην αντεξουν και ο τεταρτος πρεπει να προσεχτει) τοτε δεν βρισκω λογο να πεσει η αποδωση της ομαδας.ασε που υπαρχουν και πολλα αρνητικα ως τωρα που φυσικα ουτε αναφερονται.τα κυριοτερα ειναι η αθλιες εμφανισεις του τεο και οι νωθρες του μπουρουση μεχρι τωρα.αν στην πορεια ανεβουν τοτε το μελλον μπορει να ειναι καλο.

με λιγα λογια θα πω οτι θεωρω τον παναθηναικο φαβορι ξανα για ολους τους τιτλους μα σε καμια περιπτωση γιατι θα ξεφουσκωσει ο ολυμπιακος.και οι δυο ομαδες θεωρω θα ανεβουν μα ο παο μου εχει δειξει οτι γενικα (αν και υπαρχουν αναπαντητα ερωτηματα και εκει) στα κρισημα ειναι παντα πιο ηρεμος και αποφασιστικος.

παντως το να λες οτι ο ολυμπιακος τωρα παιζει πολυ καλυτερα απο οτι στην πραγματικοτητα μπορει και νικαει την ορλεανη με την ψυχη στο στομα ειναι οντως εξωπραγματικο.εαν πιστευεις οτι οι δυνατοτητα του ολυμπιακου ειναι χειροτερη απο αυτο τοτε δεν ξερω τι να πω. ο ολυμπιακος εχει κανει μονο 2 πολυ καλα παιχνιδια ως τωρα αξια σχολιασμου.
με τον παναθηναικο και με την μαλαγα μεσα.στο ελληνικο πρωταθλημα τα παιχνιδια με ομαδες τυπου τρικαλων ειναι αναξια σχολιασμου γιατι οι δυναμικοτητες ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα.


Θα αρχίσω από το τελευταίο. Ο Ολυμπιακός έχει κάνει εκπληκτικά παιχνίδια και με την Εφές και με την Λιέτουβα εντός και με τη Μάλαγα. Αν όχι εκπληκτικά τουλάχιστον έκανε πολύ στιβαρές και πειστικές εμφανίσεις. Ακόμα και τα παιχνίδια του πρωταθλήματος δε τα θεωρώ ανάξια σχολιασμού. Ίσως χαμηλού ανταγωνισμού άλλα σίγουρα ενδεικτικά της αυτοπεποίθησης και σιγουριάς με την οποία παίζει ο Ολυμπιακός. Η Ορλεάν ήταν κακή παρένθεση γιατί την υποτίμησε ή υπερεκτίμησε τις δυνατότητες του και την ευκολία που θα μπορούσε να φτάσει στη νίκη.

Το ποσοστό του στα τρίποντα είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά υψηλό (41%) για ομάδα χωρίς σουτέρ. Ο Τσίλντρες δε ξέρω τι έκανε στο ΝΒΑ και λίγο με ενδιαφέρει, πέρυσι πάντως δεν τα έβαζε ούτε με αίτηση στο δημόσιο. Αν όχι στα περσινά θεωρώ ότι σε ένα 25- 30% θα πέσει. Χλωμό να έγινε σε ένα καλοκαίρι μπομπέρ ειδικά με το στύλ του. Θα έλεγα ότι είναι αποτέλεσμα ατξημένης αυτοπεποίθησης λόγο του γενικού ρολαρίσματος της ομάδας. Ο Παπαλουκάς επίσης παρουσιάζεται αγνώριστος σε αυτό το τομέα, κυρίως στο πρωτάθλημα. Επίσης εξαιρετικός στο σουτ παρουσιάζεται και ο Βασιλόπουλος κάτι σίγουρα περισσότερο αναμενόμενο από Τσίλι, Παπ άλλα και πάλι όχι εντελώς εντός προγράμματος. Ο Χαλπερίν ήταν πάντα καλός σουτέρ άλλα με μια τάση να πνίγεται στα βαθιά, κάτι που πιστεύω ότι θα επαναληφθεί και φέτος. Ειδικά από τη στιγμή που προπονητής είναι ο Γιαννάκης (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι Γιαννάκης- hater κάθε άλλο και θα το εξηγήσω παρακάτω)

Επίσης η καλή απόδοση του Ολυμπιακού είναι εκθετική συνάρτηση της απόδοσης του Παπαλουκά, ο οποίος βγάζει μάτια αυτό το καιρό και είναι απολαυστικός με όλη τη σημασία της λέξης. Άλλα μου φαίνεται λίγο απίθανο να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό όλη τη σεζόν και ο Μίλος όσο καλός κι αν είναι, δεν είναι Παπαλουκάς.

Ακόμα, ο κόουτς Γιαννάκης για να εξηγήσω αυτό που ανέφερα παραπάνω, παρά όλα τα θετικά που έχει (και έχει) έχει κι ένα καθοριστικό μειονέκτημα στα κρίσιμα παιχνίδια. Φορτώνει με αβάσταχτο άγχος τους παίκτες του, κάτι που ήταν εμφανές τόσο με την εθνική που ξαφνικά στα κρίσιμα μεταμορφώνονταν όλοι σε τουβλατζήδες όσο και στους τελικούς πέρυσι που είδαμε το Γιοτάμ να κάνει αιρμπολ σε αμαρκάριστο 3ποντο (η εμφάνιση στο πρώτο τελικό στο ΣΕΦ ήταν αποτέλεσμα αυτού ακριβώς του άγχους).

Οπότε υπεραπλουστευμένα το σκεπτικό μου είναι ότι όταν σταματήσουν να μπαίνουν τα 3ποντα των Τσίλι, Παπαλουκά, ίσως και Βασιλό, Χαλπερίν με την αποτελεσματικότητα που μπαίνουν αυτό το καιρό κάτι που η ύπαρξη του Γιαννάκη στο πάγκο κάνει πιο πιθανό και κατέβει ένα-δύο σκαλιά η απόδοση του Παπαλουκά αυτόματα θα κλείσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα ρήγματα στη ρακέτα που τόσο εύκολα βρίσκει αυτό το καιρό ο Ολυμπιακός. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να γυρίσει όλη η ομάδα στο περσινό τρόπο παιχνιδιού, να κρέμεται από τις ατομικές προσπάθειες του Κλέιζα και τις στιγμιαίες εκτός συστήματος εμπνεύσεις των Παπαλουκά - Μίλος και να ψάχνει απεγνωσμένα τους ψηλούς σε μία υπερφορτωμένη ρακέτα (κάτι που κάνει ο ΠΑΟ αυτή τη στιγμή, ακριβώς επειδή είναι τραγικά άστοχος στα 3ποντα). Επίσης η άμυνά του δεν με έχει πείσει ακόμα κι εκεί φαίνεται να πονάει περισσότερο.

Πάντως έχει σίγουρα μεγαλύτερη ποιότητα από πέρυσι ώστε να κάνει κάτι παραπάνω. Και από τη στιγμή που πήρε αυτή τη διαφορά στο ΣΕΦ, είναι πρώτο φαβορί για το πρωτάθλημα, καθώς η έννοια φαβορί συμβαδίζει με τη πρωτιά στη κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας.

Επίσης θα διαφωνήσω στο νωθρό των εμφανίσεων του Μπουρούση. Κάθε άλλο θα έλεγα. Είναι εξαιρετικά εύστοχος από παντού και εμφανώς βελτιωμένος στην άμυνα. Για τον Τεόντοσιτς η γνώμη μου είναι ότι αυτό που βλέπουμε αυτό το καιρό είναι αυτό που είναι πραγματικά και δεν είναι και τόσο άθλιο. Κάθε άλλο. Το μεγάλο αρνητικό που ξεχνάμε είναι η πολύ κακή έως τραγική εικόνα του Σόφο που παραμένει ένα μεγάλο ερώτημα 4-5 χρόνια τώρα... Δυστυχώς τείνει να το απαντήσει μόνος του αυτό το μεγάλο ερώτημα...



Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Ilias7
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 15:57 ) *
Ακόμα, ο κόουτς Γιαννάκης για να εξηγήσω αυτό που ανέφερα παραπάνω, παρά όλα τα θετικά που έχει (και έχει) έχει κι ένα καθοριστικό μειονέκτημα στα κρίσιμα παιχνίδια. Φορτώνει με αβάσταχτο άγχος τους παίκτες του, κάτι που ήταν εμφανές τόσο με την εθνική που ξαφνικά στα κρίσιμα μεταμορφώνονταν όλοι σε τουβλατζήδες


Σοβαρολογεις τωρα???Γιατι εγω πολυ ευκολα μπορω να σου θυμισω ισα με 10 παιχνιδια που στα τελευταια λεπτα μεταμορφωθηκαμε σε υπερομαδα..Αυτο που λες δεν ισχυει,τουλαχιστον για την εθνικη...
Οτι μπορει να μεταφερει αγχος στους παιχτες στον Ολυμπιακο μπορει να ισχυει..Αλλος οταν εισαι εδω και 1,5 χρονο υπο αμφισβητηση ακομα και οταν κανεις κατι σωστα..Ειναι λογικο να συμβει αυτο..Ολοι καταλαβαινουμε οτι τα 12 χρονια χωρις πρωταθλημα ειναι πολλα,αλλα μερικες φορες ειμαστε κατι παραπανω απο υπερβολικοι..

Επισης τα περισσοτερα που αναφερεις πανω κατω ισχυουν για ολες τις ομαδες..Βλεπεις τι γινετε στο Παο οταν δε παιζει ο Διαμαντιδης,ακομα χειροτερα οταν δε παιζει και ο Σαρας..
Οσο για τα ποσοστα ευστοχιας στα τριποντα που αναφερεις..Για τον Τσιλι δε τον εχω δει να περνει τραβηγμενες προσπαθειες για σουτ 3 ποντων,το ιδιο και ο Παπαλουκας..Ολα τα σουτ που κανουν ειναι κατω απο πολυ καλες προυποθεσεις..Επαγκελματιες ειναι,θα τα βαλουν ακομα και αν δεν ειναι σουτερ..
Αυτοι που περνουν πολλες φορες σουτ κατω απο δυσκολες προυποθεσεις ειναι Μιλος,Κλειζα,πολλες φορες Μπουρουσης και Χαλπεριν..
Οπως και να εχει το ποσοστο ειναι εξαιρετικο..
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 16:57 ) *
Ο Τσίλντρες δε ξέρω τι έκανε στο ΝΒΑ και λίγο με ενδιαφέρει, πέρυσι πάντως δεν τα έβαζε ούτε με αίτηση στο δημόσιο.


Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι αιτήσεις στο δημόσιο πιάνουν τόπο μετά από ένα χρόνο συνήθως smile.gif
Ilias7
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Dec 18 2009, 16:21 ) *
Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι αιτήσεις στο δημόσιο πιάνουν τόπο μετά από ένα χρόνο συνήθως smile.gif


Μαλλον φετος θα εγκρινονται...χαχαχα smiley.gif
Hooligan7
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 15:57 ) *
Επίσης η καλή απόδοση του Ολυμπιακού είναι εκθετική συνάρτηση της απόδοσης του Παπαλουκά


όταν φτάνεις στο σημείο να μιλάς για εκθετικές συναρτήσεις για να εξηγήσεις γιατί το καλύτερο ρόστερ της δεκαετίας στην ευρώπη παίζει κάπως καλά μέχρι τώρα σημαίνει ότι πραγματικά έχει αρχίσει να γυρίζει ο τροχός.

4Χ + Ψ(4/5) = 324ΨΧ

Η εξήγηση είναι ΜΙΑ. Έχουμε το καλύτερο πλέιμεικερ του ευρωμπάσκετ(μιλος), το καλύτερο 6ο παίκτη της ευρώπης(τεο), το καλύτερο τριάρι(τσιλι), τεσσάρι(λινας) και τεσσαροπεντάρι(μπουρουσης) και εχουμε και για παγκο τον ηγετης της εθνικης ελλαδος στο ευρωμπασκετ σοφο, τον βουισιτς και τον χαλπεριν κολωνες της φιναλιστ του 2008 μακαμπι, τον βασιλοπουλο και τον παπανικολαου.

δεν θέλει εκθετικές συναρτήσεις...απλή ανάγνωση ρόστερ ακεί. blove.gif
Marciulionis
QUOTE(Hooligan7 @ Dec 18 2009, 16:28 ) *
όταν φτάνεις στο σημείο να μιλάς για εκθετικές συναρτήσεις για να εξηγήσεις γιατί το καλύτερο ρόστερ της δεκαετίας στην ευρώπη παίζει κάπως καλά μέχρι τώρα σημαίνει ότι πραγματικά έχει αρχίσει να γυρίζει ο τροχός.

4Χ + Ψ(4/5) = 324ΨΧ

Η εξήγηση είναι ΜΙΑ. Έχουμε το καλύτερο πλέιμεικερ του ευρωμπάσκετ(μιλος), το καλύτερο 6ο παίκτη της ευρώπης(τεο), το καλύτερο τριάρι(τσιλι), τεσσάρι(λινας) και τεσσαροπεντάρι(μπουρουσης) και εχουμε και για παγκο τον ηγετης της εθνικης ελλαδος στο ευρωμπασκετ σοφο, τον βουισιτς και τον χαλπεριν κολωνες της φιναλιστ του 2008 μακαμπι, τον βασιλοπουλο και τον παπανικολαου.

δεν θέλει εκθετικές συναρτήσεις...απλή ανάγνωση ρόστερ ακεί. blove.gif


Είναι τρόπος του λέγειν για να δείξω τη σημαντικότητα του Παπαλουκά, άλλα δε μπαίνω στο πειρασμό να πω τι είναι όσοι κοροϊδεύουν ότι αδυνατούν να καταλάβουν....
Germany96
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 15:57 ) *
...Ο Τσίλντρες δε ξέρω τι έκανε στο ΝΒΑ και λίγο με ενδιαφέρει, πέρυσι πάντως δεν τα έβαζε ούτε με αίτηση στο δημόσιο. Αν όχι στα περσινά θεωρώ ότι σε ένα 25- 30% θα πέσει...

Για ποιο λογο θεωρεις πιο αξιοπιστο ενα δειγμα 16 αγωνων (τοσο επαιξε περσι στην Euroleague που ειχε το τραγικο ποσοστο του 16%) απο ενα δειγμα 285 αγωνων (στο οποιο ειχε 36% στα τριποντα κι απο μεγαλυτερη αποσταση);
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 15:57 ) *
...Φορτώνει με αβάσταχτο άγχος τους παίκτες του, κάτι που ήταν εμφανές τόσο με την εθνική που ξαφνικά στα κρίσιμα μεταμορφώνονταν όλοι σε τουβλατζήδες...

blink.gif blink.gif blink.gif Η εθνικη επι των ημερων του Γιαννακη ειναι μαλλον η πιο clutch ομαδα που θυμαμαι οσο καιρο παρακολουθω μπασκετ. Μεχρι κι ο Παπαλουκας εβαζε off balance τριποντα στις επικες ανατροπες της.
Marciulionis
QUOTE(Germany96 @ Dec 18 2009, 16:36 ) *
Για ποιο λογο θεωρεις πιο αξιοπιστο ενα δειγμα 16 αγωνων (τοσο επαιξε περσι στην Euroleague που ειχε το τραγικο ποσοστο του 16%) απο ενα δειγμα 285 αγωνων (στο οποιο ειχε 36% στα τριποντα κι απο μεγαλυτερη αποσταση);

blink.gif blink.gif blink.gif Η εθνικη επι των ημερων του Γιαννακη ειναι μαλλον η πιο clutch ομαδα που θυμαμαι οσο καιρο παρακολουθω μπασκετ. Μεχρι κι ο Παπαλουκας εβαζε off balance τριποντα στις επικες ανατροπες της.


Γιατί τους 16 αυτούς τους είδα, ενώ τους 285 όχι.

Κάποοι παίκτες αποδίδουν υπό άγχος (Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σπανούλης) κάποιοι όχι (Γκριρ, Χαλπερίν). Μένει να φανεί σε ποια κατηγορία ανήκουν τα φετινά αποκτήματα.
kseplenhs
πάντως εγώ συμφωνώ με τον μαρτσουλένις(όπως έλεγε και ο συρίγος) οτι ο γιαννάκης φορτώνει με άγχος τους παίχτες του.αρκεί να δείτε τη φάτσα του και τις κινήσεις του στα time out.

το οτι οι ομάδες του (είτε η εθνική,είτε το μαρουσι παλιότερα είτε ο ολυμπιακός τώρα) έχουν καταφέρει επικές ανατροπές δεν είναι και τόσο σχετικό με το χαρακτηριστικό αυτό του προπονητή γιαννάκη.
rchos
QUOTE
Θα αρχίσω από το τελευταίο. Ο Ολυμπιακός έχει κάνει εκπληκτικά παιχνίδια και με την Εφές και με την Λιέτουβα εντός και με τη Μάλαγα. Αν όχι εκπληκτικά τουλάχιστον έκανε πολύ στιβαρές και πειστικές εμφανίσεις. Ακόμα και τα παιχνίδια του πρωταθλήματος δε τα θεωρώ ανάξια σχολιασμού. Ίσως χαμηλού ανταγωνισμού άλλα σίγουρα ενδεικτικά της αυτοπεποίθησης και σιγουριάς με την οποία παίζει ο Ολυμπιακός. Η Ορλεάν ήταν κακή παρένθεση γιατί την υποτίμησε ή υπερεκτίμησε τις δυνατότητες του και την ευκολία που θα μπορούσε να φτάσει στη νίκη.

με εφες και λιετουβα μεσα ημουν και σε διαβεβαιω δεν τις λες εμφανισεις εκπληκτικες.ηταν καλες εμφανισεις για την περιοδο που εγιναν παντως.τα παιχνιδια του πρωταθληματος ειναι αναξια λογου.χωρις προπονητη πρεπει να κερδιζονται απο τα ροστερ των παο και ολυμπιακου(με καποιες ομαδες να αποτελουν εξαιρεση παντως).η ορλεαν δεν ηταν η μοναδικη κακη παρενθεση βεβαια.υπαρχει και η εμφανιση με παρτιζαν και με λιετουβος εκτος και καποιες στο πρωταθλημα και κυπελο.

QUOTE
Το ποσοστό του στα τρίποντα είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά υψηλό (41%) για ομάδα χωρίς σουτέρ. Ο Τσίλντρες δε ξέρω τι έκανε στο ΝΒΑ και λίγο με ενδιαφέρει, πέρυσι πάντως δεν τα έβαζε ούτε με αίτηση στο δημόσιο. Αν όχι στα περσινά θεωρώ ότι σε ένα 25- 30% θα πέσει. Χλωμό να έγινε σε ένα καλοκαίρι μπομπέρ ειδικά με το στύλ του. Θα έλεγα ότι είναι αποτέλεσμα ατξημένης αυτοπεποίθησης λόγο του γενικού ρολαρίσματος της ομάδας. Ο Παπαλουκάς επίσης παρουσιάζεται αγνώριστος σε αυτό το τομέα, κυρίως στο πρωτάθλημα. Επίσης εξαιρετικός στο σουτ παρουσιάζεται και ο Βασιλόπουλος κάτι σίγουρα περισσότερο αναμενόμενο από Τσίλι, Παπ άλλα και πάλι όχι εντελώς εντός προγράμματος. Ο Χαλπερίν ήταν πάντα καλός σουτέρ άλλα με μια τάση να πνίγεται στα βαθιά, κάτι που πιστεύω ότι θα επαναληφθεί και φέτος. Ειδικά από τη στιγμή που προπονητής είναι ο Γιαννάκης (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι Γιαννάκης- hater κάθε άλλο και θα το εξηγήσω παρακάτω)


το να λες οτι δεν σε νιαζει τι εκανε ενας παιχτης στην καριερα του πριν ερθει στην ελλαδα ειναι αστειο.ολοι εχουν μια ιστορια στο μπασκετ.οταν εχεις ενα αλφα ποσοστο στα τριποντα και ξαφνικα μια χρονια αυτο πεφτει αρκετα ειναι αφελες να λες δεν με νιαζει τι εκανε πριν αλλα αφου πηγε μια χρονια χαλια θα πηγαινει παντα!ο τσιλι φετος εχει 32% στα τριποντα σε ελλαδα και ευρωπη.ενα ποσοστο που μπορει πολυ ανετα να κρατησει.το θεμα ειναι ποια απο αυτα που θα βαλει θα ειναι κρισιμα και ποια οχι.φυσικα θα συνεχισει να σουταρει μονο ως ελευθερος και κυριως τροπος σκοραρισματος θα ειναι η βασικη γραμμη.με 32% φυσικα μπομπερ δεν λεγεσαι!
ο παπαλουκας σουταρει τοσο λιγα τριποντα που ενα να χασει σημερα και ενα αυριο το ποσοστο του αμεσως θα πεσει δραματικα αρα ειναι εντελως πλασματικο το ποσοστο του και γιαυτο δεν επηρεαζει.ο θοδωρης αλλα κανει για την ομαδα που αν πεσουν θα χασει πολυ δυναμη ο ολυμπιακος.ο χαλπεριν το εχω πει και εγω πολλες φορες στα δυσκολα κρυβεται μα αυτο επηρεαζει τον ιδιο κυριως με το να μην σουταρει καν.το σουτ του ειναι απο τα πολυ καλα στην ευρωπη οτι και να γινει.
ο κλειζα δεν το συζηταμε ειναι καλαθομηχανη και εχει και το τριποντο πολυ στο ρεπερτοριο του.ο βασιλοπουλος εδω και 2 χρονια πλεον παιζει σχεδον αποκλειστικα με σουτ παντως δεν εχει το πολυ καλο ποσοστο ουτε και τωρα.
συμπερασματικα θεωρω οτι το ποσοστο του ολυμπιακου στα τριποντα μαλλον θα πεσει απο εκει που βρισκεται μα χωρις να τον επηρεασει αυτο απο μονο του στο γενικοτερο τροπο παιχνιδιου του.παντως η υπαρξη του κλειζα και η ανοδος του τσιλι στα επιπεδα του τα προηγουμενα χρονια δικαιολογει μια ανοδο σε σχεση με περυσι οταν φτασουμε στο τελος.

QUOTE
Επίσης η καλή απόδοση του Ολυμπιακού είναι εκθετική συνάρτηση της απόδοσης του Παπαλουκά, ο οποίος βγάζει μάτια αυτό το καιρό και είναι απολαυστικός με όλη τη σημασία της λέξης. Άλλα μου φαίνεται λίγο απίθανο να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό όλη τη σεζόν και ο Μίλος όσο καλός κι αν είναι, δεν είναι Παπαλουκάς.

εδω εν μερει συμφωνω.και εμενα ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι ο παπαλουκας.ο γιαννακης πρεπει να τον διαχειριστει σωστα στο ελληνικο πρωταθλημα και ας παιζει στην ευρωλιγκα 25 λεπτα μεσο ορο οπως μεχρι τωρα.

QUOTE
Επίσης θα διαφωνήσω στο νωθρό των εμφανίσεων του Μπουρούση. Κάθε άλλο θα έλεγα. Είναι εξαιρετικά εύστοχος από παντού και εμφανώς βελτιωμένος στην άμυνα

ο μπουρου ειναι πολυ χειροτερος σε σχεση με περσι ως τωρα.αυτο ξεκινησε το καλοκαιρι απο την εθνικη.ηταν νοθρως και ακομη ειναι.περσυ ηταν οντως απο τους καλυτερους ψηλους της ευρωπης και καποια περιοδο επαιζε και σχεδον μονος του την ομαδα.φετος απεχει πολυ απο αυτον τον παιχτη αν και δεν χρειαζεται να κανει τα ιδια με περσι αφου υπαρχουν οι κλειζα τσιλι και παπαλουκας (ελπιζω καποια στιγμη και ο μικρος τεο) που τραβανε το κουπι που τραβαγε ο μπουρου μονος του περσυ.

QUOTE
Γιατί τους 16 αυτούς τους είδα, ενώ τους 285 όχι.


αυτο ειναι η λογικη του παραλογου τουλαχιστον.
να σε ρωτησω κατι αλλο.στο ελληνικο πρωταθλημα περσυ που σε 17 παιχνιδια ειχε 34% τον ειδες η οχι?

QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Dec 18 2009, 16:21 ) *
Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι αιτήσεις στο δημόσιο πιάνουν τόπο μετά από ένα χρόνο συνήθως smile.gif


χαχαχαχα!
οπως ειπε και μια ψυχη αυτο το ποστ ειναι ο ορισμος του owned!
α ρε hd το ποστ της χρονιας εκανες! icon_drunk.gif
Germany96
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 16:45 ) *
Γιατί τους 16 αυτούς τους είδα, ενώ τους 285 όχι.

Το καταλαβαινεις κι εσυ οτι αυτο το επιχειρημα βιαζει την λογικη. Επειδη τους ειδες εσυ εγιναν αυτοματα αντιπροσωπευτικοτεροι απο σχεδον 20πλασιο δειγμα;
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 16:45 ) *
Κάποοι παίκτες αποδίδουν υπό άγχος (Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σπανούλης) κάποιοι όχι (Γκριρ, Χαλπερίν). Μένει να φανεί σε ποια κατηγορία ανήκουν τα φετινά αποκτήματα.

Εδω συμφωνουμε απολυτα, εννοειται πως ομαδας πρωταθλητισμου οι παικτες της θα δοκιμαστουν σε συνθηκες αγχους. Και γενικοτερα συμφωνω πως η εικονα του Γιαννακη πολλες φορες φαινεται εντελως αγχωτικη, βεβαια ο ιδιος σαν παικτης στις κρισιμες στιγμες, δεν παει να εβραζε ο εγκεφαλος του απο το αγχος, ηταν εξαιρετικος (αν εξαιρεσουμε το ρεσιταλ βλακειας του στο Μοναχο, που δεν ηταν ομως αποτελεσμα αγχους αλλα απλης εκρηξης ηλιθιοτητας της στιγμης). Το σχολιο σου για τον Γιαννακη στην εθνικη παραμενει ατοπο ομως, ειδικα η (μετεπειτα καραμελα) ατακα του με την Γαλλια στα 20" πριν την ληξη "υπομονη, εχουμε πολυ χρονο" ηταν μυθικη.
Marciulionis
Με Εφές και Λιέτουβα ήμουν κι εγώ μέσα. Το 2ο ημίχρονο με Εφές ήταν εκπληκτικός. Και τη μεγάλη αντεπίθεση την ξεκίνησε ο Μπουρούσης. Τον οποίο εγώ βρίσκω καλύτερο και πιο ώριμο από πέρυσι. Δεν χρειάζεται, ειδικά στη παρούσα φάση, να παίζει μόνος του και να ηγείται του Ολυμπιακού, άλλα αυτά που καλείται να κάνει, ως τώρα τα κάνει εξαιρετικά. Με την εθνική, ναι ήταν τραγικός, με τον ΟΣΦΠ είναι άλλος παίκτης.

Για τον Τσίλι δε με νοιάζει γιατί το ΝΒΑ είναι τελείως διαφορετικό σε όλους τους τομείς. Το σουτ είναι σουτ, άλλα η πίεση και η ανάγκη να μπουν αυτά τα σουτ καθώς οι χώροι είναι πολύ μικρότεροι εδώ παίζουν τη σημασία τους και διαμορφώνουν αυτά τα ποσοστά σε μεγάλο βαθμό.
rchos
QUOTE
Για τον Τσίλι δε με νοιάζει γιατί το ΝΒΑ είναι τελείως διαφορετικό σε όλους τους τομείς. Το σουτ είναι σουτ, άλλα η πίεση και η ανάγκη να μουν αυτά τα σουτ καθώς οι χώροι είναι πολύ μικρότεροι εδώ παίζουν τη σημασία τους και διαμορφώνουν αυτά τα ποσοστά σε μεγάλο βαθμό.


εγω μπορω να ισχυριστω οτι το επιχειρημα σου ειναι σωστο(που δεν ειναι για μενα) το οτι ο τσιλι φετος εχει προσαρμοστει σαφεστατα πολυ περισσοτερο σε σχεση με περσυ στα ευρωπαικα παιχνιδια δεν κανει λογικο το να ειναι βελτιωμενος σε σχεση με περσυ στο σουτ?οπως στα περισσοτερα σημεια του παιχνιδιου του φετος ειναι πολυ καλυτερος ετσι και στο σουτ και στην πιεση που λες και την αναγκη λογω και των κλειστων χωρων εχει προσαρμοστει και παιχτικα και ψυχολογικα και σουταρει πλεον οπως σε ολη την καριερα του σουταρε.


για τον μπουρουση προφανως διαφωνουμε.εγω περιμενω πολυ περισσοτερα απο αυτον.παντως απο περσυ ειναι χειροτερος σαφεστατα.το μοναδικο κομματι που συνεχιζει να ειναι πιο θετικος ειναι το παιχνιδι με πλατη.οσο περνανε οι μηνες γινεται ολο και καλυτερος σε αυτο πλεον.προφανεστατα συνεχιζει και το δουλευει πολυ.με την δυναμη που επεφτε περσι και με τον τσαμπουκα στις φασεις φετος δεν πεφτει παντως.
Marciulionis
Εντάξει δεν είναι και υποχρεωτικό να συμφωνήσουμε rolleyes.gif

Εσύ πιστεύεις ότι είναι αποτέλεσμα προσαρμογής, εγώ πιστεύω ότι είναι συγκυριακό και οφειλεται σε αυξημένη αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία. Time will tell.
Hooligan7
QUOTE(Marciulionis @ Dec 18 2009, 17:44 ) *
Εντάξει δεν είναι και υποχρεωτικό να συμφωνήσουμε rolleyes.gif

Εσύ πιστεύεις ότι είναι αποτέλεσμα προσαρμογής, εγώ πιστεύω ότι είναι συγκυριακό και οφειλεται σε αυξημένη αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία. Time will tell.


χάρη σε αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις "αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία" το μπασκετικό ανέκδοτο περπέρογλου πήρε ευρωπαικό ως βασικό τριάρι, ένας παίκτης που δεν κάνει ούτε για τον αρη αυτον τον καιρο. καλά για τον παλαι ποτε κραταιο αρη δεν λεω καν!

ο τσιλι σε 16 ματς ειχε 15% πέρσυ και σε 6 έχει 42.9 φέτος...εγώ προτιμώ να ερμηνεύσω λοιπόν το περσινό ως τραγική ψυχολογία και τραγική αυτοπεποίθηση, τεράστια πίεση, άγχος προσαρμογής-απόδειξης ότι αξίζει τα λεφτά του-κακή απόδοση όλης της ομάδας κτλ και το φετινό το αποδίδω πως ο τσίλντρες απο μέση απόσταση ΝΒΑ (δηλαδή τα 6 μέτρα) ήτανε ΠΑΝΤΑ Στο 70% γιαυτό και είχε 53% εντός παιδιάς στο ΝΒΑ και 36% τρίποντο.

υ.γ. αυτή η ελπίδα ότι "θα πέσουν τα τρίποντα του οσφπ άρα και η απόδοση του" και ότι "ο παπαλουκάς και ο τσίλντρες δεν θα βαράνε έτσι" μου θυμίζει τις κουβέντες που λέγαμε εμείς οι ολυμπιακοί για τους περπέρογλου,φώτση κτλ ότι "Δεν γίνεται αυτοί να τα βάζουν όλα όλη την σεζόν" ε τα βάλανε και είδαμε τι έγινε. πάει μάλλον πακέτο με την εκθετική συνάρτηση του παράγοντα ΧΨΩ!
Germany96
QUOTE(Hooligan7 @ Dec 18 2009, 18:00 ) *
..ο τσίλντρες απο μέση απόσταση ΝΒΑ (δηλαδή τα 6 μέτρα) ήτανε ΠΑΝΤΑ Στο 70% γιαυτό και είχε 53% εντός παιδιάς στο ΝΒΑ και 36% τρίποντο...

Σοβαρα το γραφεις αυτο? Δεν ρωταω ειρωνικα, απλα οντως δεν καταλαβαινω αν αστειευεσαι σε ενα topic που η υπερβολη εχει παει συννεφο. 70% απο τα 6 μετρα σε συνθηκες αγωνα δεν ειχε ουτε ο Jordan, ο Josh ουτε στην προπονηση δεν πιανει τετοια νουμερα.
QUOTE(Hooligan7 @ Dec 18 2009, 18:00 ) *
...το μπασκετικό ανέκδοτο περπέρογλου πήρε ευρωπαικό ως βασικό τριάρι, ένας παίκτης που δεν κάνει ούτε για τον αρη αυτον τον καιρο. καλά για τον παλαι ποτε κραταιο αρη δεν λεω καν!

Στον Αρη εκανε ο Λυπηριδης και δεν θα εκανε ο Περπερογλου. Μαλιστα
Hooligan7
QUOTE(Germany96 @ Dec 18 2009, 18:18 ) *
Σοβαρα το γραφεις αυτο? Δεν ρωταω ειρωνικα, απλα οντως δεν καταλαβαινω αν αστειευεσαι σε ενα topic που η υπερβολη εχει παει συννεφο. 70% απο τα 6 μετρα σε συνθηκες αγωνα δεν ειχε ουτε ο Jordan, ο Josh ουτε στην προπονηση δεν πιανει τετοια νουμερα.

Στον Αρη εκανε ο Λυπηριδης και δεν θα εκανε ο Περπερογλου. Μαλιστα


αν θες να ψαξεις τα ποσοστα του τσίλντρες, το ποσες προσπαθειες είχε και απο που δεν αρκεί παρά ένα γοογλ!

ναι στον άρη του λυπηρίδη ο περπέρογλου δεν θα έκανε...όχι μάλιστα λοιπόν αλλά "γιατί που θα έκανε?"
Germany96
QUOTE(Hooligan7 @ Dec 18 2009, 18:25 ) *
αν θες να ψαξεις τα ποσοστα του τσίλντρες, το ποσες προσπαθειες είχε και απο που δεν αρκεί παρά ένα γοογλ!

ναι στον άρη του λυπηρίδη ο περπέρογλου δεν θα έκανε...όχι μάλιστα λοιπόν αλλά "γιατί που θα έκανε?"

Τα ποσοστα του Josh τα καταστρεφουν δηλαδη οι προσπαθεις του κατω απο το καλαθη, γι' αυτο πεφτουν 20 εκατοστιαιες μοναδες?

Ναι ο Λυπηριδης ηταν τιτανας του μπασκετ κι ο Περπερογλου μπασκετικο ανεκδοτο, οκ.
colonel gomelsky
QUOTE(Hooligan7 @ Dec 18 2009, 18:00 ) *
χάρη σε αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις "αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία" το μπασκετικό ανέκδοτο περπέρογλου πήρε ευρωπαικό ως βασικό τριάρι, ένας παίκτης που δεν κάνει ούτε για τον αρη αυτον τον καιρο. καλά για τον παλαι ποτε κραταιο αρη δεν λεω καν!

ο τσιλι σε 16 ματς ειχε 15% πέρσυ και σε 6 έχει 42.9 φέτος...εγώ προτιμώ να ερμηνεύσω λοιπόν το περσινό ως τραγική ψυχολογία και τραγική αυτοπεποίθηση, τεράστια πίεση, άγχος προσαρμογής-απόδειξης ότι αξίζει τα λεφτά του-κακή απόδοση όλης της ομάδας κτλ και το φετινό το αποδίδω πως ο τσίλντρες απο μέση απόσταση ΝΒΑ (δηλαδή τα 6 μέτρα) ήτανε ΠΑΝΤΑ Στο 70% γιαυτό και είχε 53% εντός παιδιάς στο ΝΒΑ και 36% τρίποντο.

υ.γ. αυτή η ελπίδα ότι "θα πέσουν τα τρίποντα του οσφπ άρα και η απόδοση του" και ότι "ο παπαλουκάς και ο τσίλντρες δεν θα βαράνε έτσι" μου θυμίζει τις κουβέντες που λέγαμε εμείς οι ολυμπιακοί για τους περπέρογλου,φώτση κτλ ότι "Δεν γίνεται αυτοί να τα βάζουν όλα όλη την σεζόν" ε τα βάλανε και είδαμε τι έγινε. πάει μάλλον πακέτο με την εκθετική συνάρτηση του παράγοντα ΧΨΩ!


1) Απαγορεύεται να το λέει αυτό άνθρωπος που υποστηρίζει τον ΟΣΦΠ. Γιατί ως γνωστόν ο ΟΣΦΠ έχει στο ρόστερ του έναν παίκτη που αμείβεται με 1,3 εκ. ευρώ και δεν είναι κακός μπασκετμπολιστας. Γιατί για να είσαι κακός, πρέπει να είσαι μπασκετμπολιστας. Κατανοητό ελπίζω.

2) Ο τσίλι είναι πολύ καλός παίκτης. Αυτά. Απλά (κατα τύχη) παίρνει όσα ο Σίσκα και ο Ναβαρο μαζί.

3) Ο στρατος και ο φώτσης είναι αντικειμενικά καλύτεροι σουτερ από αυτούς που αναφέρεις. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

ΥΓ. Κράτα μικρό καλάθι.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 19 2009, 01:35 ) *
2) Ο τσίλι είναι πολύ καλός παίκτης. Αυτά. Απλά (κατα τύχη) παίρνει όσα ο Σίσκα και ο Ναβαρο μαζί.

3) Ο στρατος και ο φώτσης είναι αντικειμενικά καλύτεροι σουτερ από αυτούς που αναφέρεις. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

2)Και βεβαιως κανει πιο πολλα μεσα στο παρκε απο το να σκοραρει μονο οπως κανει ο Ναβαρο και ο Σισκα......οι οποιοι το μονο που εχουν ειναι καλυτερο σουτ.......Στα αλλα ο Τζος ειναι καλυτερος!

3)Ας εχουν καλυτερο σουτ......Ειναι καλυτεροι παιχτες?Οχι....Το σουτ δεν κανει καποιο καλυτερο παιχτη απαραιτητα!Δεν εκανε ποτε τον Ρετζι Μιλλερ καλυτερο απο τον Ματζικ Τζονσον η αντιστοιχα τον Φωτση απο τον Τσιλντρες!
AZ1980
H γνώμη μου είναι πως και στο τόπικ του Ολυμπιακού επικρατεί σχετική έλλειψη ψυχραιμίας, με αποτέλεσμα να διαβάζουμε πως ο Πέρπε είναι "μπασκετικό ανέκδοτο", πως ο Τσίλντρες υπερτερεί συνολικά ως παίκτης των Σίσκα και Ναβάρο, αφού αυτοί μόνο σουτ έχουν καλύτερο από αυτόν, ότι ο Ολυμπιακός έχει το "καλύτερο ρόστερ της τελευταίας δεκαετίας για το ευρωπαικό μπάσκετ" κι άλλα πολλά! Καλή φάση, πόρωση!!! Γουστάρω να διαβάζω!

bball.gif
thrylos7
Δεν ξέρω αν είναι κανόνας απαραίτητα, αλλά γενικά συμφωνώ ότι είναι όλο και πιο έντονο το φαινόμενο αυτής της πώρωσης. Και ασφαλώς, φράσεις με ..."μπασκετικά ανέκδοτα" καλό είναι ν' αποφεύγονται, αφού και προκλητικές μπορούν να χαρακτηριστούν (και βασικά είναι) και είναι μάλλον δύσκολο να προκαλέσουν μια ουσιαστική μπασκετική συζήτηση.
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Dec 19 2009, 02:31 ) *
2)Και βεβαιως κανει πιο πολλα μεσα στο παρκε απο το να σκοραρει μονο οπως κανει ο Ναβαρο και ο Σισκα......οι οποιοι το μονο που εχουν ειναι καλυτερο σουτ.......Στα αλλα ο Τζος ειναι καλυτερος!

3)Ας εχουν καλυτερο σουτ......Ειναι καλυτεροι παιχτες?Οχι....Το σουτ δεν κανει καποιο καλυτερο παιχτη απαραιτητα!Δεν εκανε ποτε τον Ρετζι Μιλλερ καλυτερο απο τον Ματζικ Τζονσον η αντιστοιχα τον Φωτση απο τον Τσιλντρες!


2) Χμ... δηλαδή εσύ βλέπεις ότι αυτοί οι δύο μόνο σκοράρουν;

3) Δεν μίλησα γι αυτό. Απάντησα σε συγκεκριμένο σχόλιο που έγραφε ότι είναι καλύτεροι σουτέρ, όχι καλύτεροι παίκτες. Όπως και να το κάνουμε, καλύτεροι σουτέρ δεν είναι.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 19 2009, 18:41 ) *
2) Χμ... δηλαδή εσύ βλέπεις ότι αυτοί οι δύο μόνο σκοράρουν;

3) Δεν μίλησα γι αυτό. Απάντησα σε συγκεκριμένο σχόλιο που έγραφε ότι είναι καλύτεροι σουτέρ, όχι καλύτεροι παίκτες. Όπως και να το κάνουμε, καλύτεροι σουτέρ δεν είναι.

2)Οχι δεν βλεπω μονο αυτο.......Αλλα δεν κανουν κατι αλλο καλυτερα απο τον Τσιλντρες......Ο Τσιλντρες εχει ασυληπτο πρωτο βημα,καλυτερη διεισδυση,παιρνει ριμπαουντ,παιζει αμυνες,ειναι καλυτερος αθλητης,ενω ειναι και υποτιμημενο το ballhandling του καθως εχει καλο χειρησμο της μπαλας!........
O Ναβαρο απο την αλλη εφτασε 30 χρονων για να μαθει να πασαρει σωστα!

3)Καλυτεροι σουτερ δεν ειναι εννοειται αυτο,αλλα δεν παουν να ειναι καλυτεροι παιχτες και αυτο ειναι το σημαντικοτερο απο το να στεκεται καποιος σε μια κατηγορια.....

QUOTE(AZ1980 @ Dec 19 2009, 07:00 ) *
πως ο Τσίλντρες υπερτερεί συνολικά ως παίκτης των Σίσκα και Ναβάρο, αφού αυτοί μόνο σουτ έχουν καλύτερο από αυτόν

AZ αυτα που θες να ακουσεις και συμφωνεις δεν τα βγαζεις στην φορα....Ενω αυτα που προφανως δεν συμφωνεις τα λες και τα πικαρεις!
Δεν ειναι ετσι ομως.....Αν νομιζεις εσυ οτι εγω ειπα για τον Τσιλντρες οτι ειναι καλυτερος στους περισσοτερους τομεις απο Ναβαρο και Σισκαουσκας απο πορωση(σιγα μην εχω πορωση με παιχτες τυπου Τσιλντρες-Σισκα-Ναβαρο) και οπαδηλικι κανεις μεγαλο λαθος!Δεκαρα δεν δινω για το οπαδηλικι....
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Dec 19 2009, 18:54 ) *
2)Οχι δεν βλεπω μονο αυτο.......Αλλα δεν κανουν κατι αλλο καλυτερα απο τον Τσιλντρες......Ο Τσιλντρες εχει ασυληπτο πρωτο βημα,καλυτερη διεισδυση,παιρνει ριμπαουντ,παιζει αμυνες,ειναι καλυτερος αθλητης,ενω ειναι και υποτιμημενο το ballhandling του........O Ναβαρο εφτασε 30 χρονων για να μαθει να πασαρει σωστα!

3)Καλυτεροι σουτερ δεν ειναι εννοειται αυτο,αλλα δεν παουν να ειναι καλυτεροι παιχτες και αυτο ειναι το σημαντικοτερο απο το να στεκεται καποιος σε μια κατηγορια.....


2) Συμφωνώ γενικά. Ατομικά ίσως δεν κάνουν κάτι καλύτερα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν χρησιμότεροι σε μια ομάδα. Με απλά λόγια οι δύο προαναφερθέντες είναι σταρ ενώ ο τσίλι ένας ρολίστας υπερ-υπερ-υπερ πολυτελείας. Στο μπολνταρισμένο βέβαια είσαι υπερβολικός.

3) Ε, μάλλον δεν είναι και τόσο αυτονόητο απ ότι φαίνεται (κι όπως θα έπρεπε). Ξαναλέω: Ο φίλος εννοούσε ότι είναι καλύτεροι σουτέρ. Σ αυτό και μόνο απάντησα. Αυτό που λες εσύ είναι άλλο πράγμα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.