Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι θα ψηφίσετε σε περίπτωση νέων εκλογών;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Magnus92
Τα credits στον HLR CENATIOΝ, δικο του ειναι το τοπικ...
Εγω απλα ανελαβα το κατασκευαστικο μερος tongue.gif


Ας μεταφερουμε εδω, λοιπόν, την πιο hot κουβέντα των τελευταιων ημερων ...
Nuntius
Ξέχασες το poll, Μάγνιε smiley.gif
Magnus92
QUOTE(Nuntius @ May 14 2012, 19:25 ) *
Ξέχασες το poll, Μάγνιε smiley.gif


Δυστυχως δεν το ξεχασα Νουδιε... Το θεμα ειναι οτι ενω το συμπληρωνω κανονικα, δεν το εμφανιζει στο τοπικ γιατι κανω καποια μαλακια μαλλον κολλαει το συστημα μαλλον...


ΩΡΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ MODS !!!!
HLR CENATION
QUOTE(Magnus92 @ May 14 2012, 19:33 ) *
Δυστυχως δεν το ξεχασα Νουδιε... Το θεμα ειναι οτι ενω το συμπληρωνω κανονικα, δεν το εμφανιζει στο τοπικ γιατι κανω καποια μαλακια μαλλον κολλαει το συστημα μαλλον...


ΩΡΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ MODS !!!!

Ναι και εγω ρε γαμωτο το προσπαθησα χθες με τραγικα αποτελεσματα. smiley.gif
Nuntius
Κατανοητό then. Συγγνώμη, μέγα Μάγνιε.
maik23
αυτος ο τεχνικος λογος ειναι αγαπητε HLR CENATIOΝ που δεν ηθελα να φτιαξω εγω το τοπικ παρα την ευγενικη παραινεση σου.
HLR CENATION
QUOTE(maik23 @ May 14 2012, 21:34 ) *
αυτος ο τεχνικος λογος ειναι αγαπητε HLR CENATIOΝ που δεν ηθελα να φτιαξω εγω το τοπικ παρα την ευγενικη παραινεση σου.

Δεν πειραζει maik συνεχιζουμε στο αλλο τοπικ απο οτι φαινεται.Eκτος αν κανας μοντ κανει το θαυμα του wink.gif
rchos
τι επιλογες θελετε?


φυσικα το οτι μου στειλατε πμ χτες στις 10:20 για να φτιαξω τις επιλογες ειναι παρανοικο μαγκες συγνωμη
HLR CENATION
QUOTE(rchos @ May 14 2012, 22:14 ) *
τι επιλογες θελετε?


φυσικα το οτι μου στειλατε πμ χτες στις 10:20 για να φτιαξω τις επιλογες ειναι παρανοικο μαγκες συγνωμη

Ειναι πολλα τα κομματα παντως.Κατα σειρα.Νεα δημοκρατια,Συριζα,πασοκ,ανεξαρτητοι ελληνες,κκε,χρυση αυγη,δημοκρατικη αριστερα,οικολογοι πρασινοι,λαος,δημοκρατικη συμμαχια,δημιοργια ξανα,δραση,ανταρσυα,κοινωνικη συμφωνια,οχι,κινημα δεν πληρωνω,ενωση κεντρωων,συνδεσμος εθνικης ενοτητας,κομμα πειρατων ελλαδας,κοινωνια-πολιτικη παραταξη συνεχιστων του καποδιστρια,κκε( μ-λ)-Μ-Λ ΚΚΕ εκλογικη συνεργασια,ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ,Κομμα φιλελευθερων,ΟΑΚΚΕ για την ανασυγκροτηση του ΚΚΕ,Οργανωση διεθνιστων ελλαδας. smile.gif

Θα φαω βρισιμο τωρα απο τον admin laugh.gif
HLR CENATION
Mε τα καπριτσια του Τσιπρα παμε σε νεες εκλογες.

Παλι ο λαος θα την πληρωσει.

Ginobili
QUOTE(HLR CENATION @ May 15 2012, 17:34 ) *
Mε τα καπριτσια του Τσιπρα παμε σε νεες εκλογες.

Παλι ο λαος θα την πληρωσει.

Μην αγχώνεσαι,τα χρήματα στην τράπεζα θα πάνε για την ανάπτυξη.Και με το υποχρεωτικό λαικό δάνειο που θα καταβάλλουμε στο κράτος δεν θα υπάρχει λόγος ανησυχίας για το χαράτσι της ΔΕΗ.Έτσι νομίζεις θα σε αφήσει ο Τσίπρας? rolleyes.gif

Μύρισε φρέσκο θυμαρίσιο μέλι..και μπόλικο μάλιστα.Ευκαιρία να βγει πρώτος,να πάρει και το μπόνους των 50 εδρών...για κορόιδο τον πέρασες?
HLR CENATION
QUOTE(Ginobili @ May 15 2012, 21:34 ) *
Μην αγχώνεσαι,τα χρήματα στην τράπεζα θα πάνε για την ανάπτυξη.Και με το υποχρεωτικό λαικό δάνειο που θα καταβάλλουμε στο κράτος δεν θα υπάρχει λόγος ανησυχίας για το χαράτσι της ΔΕΗ.Έτσι νομίζεις θα σε αφήσει ο Τσίπρας? rolleyes.gif

Μύρισε φρέσκο θυμαρίσιο μέλι..και μπόλικο μάλιστα.Ευκαιρία να βγει πρώτος,να πάρει και το μπόνους των 50 εδρών...για κορόιδο τον πέρασες?

Για εκει παει το πραγμα...Πρωτο κομμα και με διαφορα θα βγει.

Το λαικο δανειο που λεει θα το δινει οποιος βγαζει 20000 το χρονο.Λες και αυτος ειναι πλουσιος.Ο λαικισμος σε ολο του το μεγαλειο.

Οταν θα μας πεταξουν εξω απο το ευρω να δουμε τι θα λεει μετα.
NBAholic
QUOTE(HLR CENATION @ May 14 2012, 22:39 ) *
Ειναι πολλα τα κομματα παντως.Κατα σειρα.Νεα δημοκρατια,Συριζα,πασοκ,ανεξαρτητοι ελληνες,κκε,χρυση αυγη,δημοκρατικη αριστερα,οικολογοι πρασινοι,λαος,δημοκρατικη συμμαχια,δημιοργια ξανα,δραση,ανταρσυα,κοινωνικη συμφωνια,οχι,κινημα δεν πληρωνω,ενωση κεντρωων,συνδεσμος εθνικης ενοτητας,κομμα πειρατων ελλαδας,κοινωνια-πολιτικη παραταξη συνεχιστων του καποδιστρια,κκε( μ-λ)-Μ-Λ ΚΚΕ εκλογικη συνεργασια,ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ,Κομμα φιλελευθερων,ΟΑΚΚΕ για την ανασυγκροτηση του ΚΚΕ,Οργανωση διεθνιστων ελλαδας. smile.gif

Θα φαω βρισιμο τωρα απο τον admin laugh.gif


Παρενθετικά, νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχει κι ένα δεύτερο σκέλος στο poll, το οποίο θα ρωτά αν διαφέρει η πρώτη σας ψήφος από τη δεύτερη - αν κρίνουμε από τα νέα γκάλοπ, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που θα άλλαξαν γνώμη.
HLR CENATION
QUOTE(NBAholic @ May 15 2012, 22:22 ) *
Παρενθετικά, νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχει κι ένα δεύτερο σκέλος στο poll, το οποίο θα ρωτά αν διαφέρει η πρώτη σας ψήφος από τη δεύτερη - αν κρίνουμε από τα νέα γκάλοπ, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που θα άλλαξαν γνώμη.

Ναι ωραια ιδεα. wink.gif

Μεσα σε αυτους τους καποιους ειμαι και εγω, smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(HLR CENATION @ May 15 2012, 21:57 ) *
Για εκει παει το πραγμα...Πρωτο κομμα και με διαφορα θα βγει.

Το λαικο δανειο που λεει θα το δινει οποιος βγαζει 20000 το χρονο.Λες και αυτος ειναι πλουσιος.Ο λαικισμος σε ολο του το μεγαλειο.

Οταν θα μας πεταξουν εξω απο το ευρω να δουμε τι θα λεει μετα.


Πιστευεις οτι θα κανει πραξη ολα αυτα που λεει οταν και αν σχηματισει κυβερνηση? Εγω οχι. Ισα ισα που εχω την ελπιδα οτι θα προσπαθησει να κανει αυτο που δεν εκαναν οι προηγουμενοι. Δεν εννοω οτι θα κανει τα αντιθετα, απλα πιστευω οτι δε θα ειναι σε θεση να εφαρμοσει ολα οσα λεει τωρα. Μαλλον δε θα τον ψηφισω, γιατι μου εκανε κακη εντυπωση και η δικη του μετεκλογικη σταση. Θα συμφωνησω ομως με οσους ειπαν οτι θα πρεπει να συμμετασχει στην επομενη κυβερνηση(που θα ηθελα να ειναι συνεργασιας ομως).

QUOTE(NBAholic @ May 15 2012, 22:22 ) *
Παρενθετικά, νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχει κι ένα δεύτερο σκέλος στο poll, το οποίο θα ρωτά αν διαφέρει η πρώτη σας ψήφος από τη δεύτερη - αν κρίνουμε από τα νέα γκάλοπ, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που θα άλλαξαν γνώμη.



QUOTE(HLR CENATION @ May 15 2012, 22:27 ) *
Ναι ωραια ιδεα. wink.gif

Μεσα σε αυτους τους καποιους ειμαι και εγω, smile.gif


Πολυ καλη η προταση. Κι εγω ειμαι μαλλον σε αυτους που θα ψηφισουν κατι διαφορετικο απο την πρωτη φορα. Αυτη τη φορα ομως κατανοω και οσους θα πανε να ψηφισουν καποιο απο τα 2 κομματα που κυβερνουσαν ως τωρα. Κι ας μην ειμαι μεσα σε αυτους.
greeneyes13
πάλι προβληματισμένη θα πάω στην κάλπη
σίγουρα δεν θέλω να ψηφίσω ΝΔ και Πασοκ όμως δεν θα ψηφίσω ούτε Συριζα, η στάση του Τσίπρα καθόλου δεν με έπεισε να τον ψηφίσω
ακούω από πολλούς και θα συμφωνήσω μαζί τους πως ο Τσίπρας δίνει την εντύπωση πως δεν θέλει να κυβερνήσει, θεωρώ πως ούτε και ο ίδιος δεν πίστευε πως θα έπιανε τέτοια ποσοστά, είναι ανέτοιμος να πάρει στις πλάτες του τόσο μεγάλες ευθύνες
νομίζω πως η καλύτερη λύση θα ταν μια κυβέρνηση με εκπροσώπους όλων των κομμάτων μιας και κανένας δεν είναι άξιος να αναλάβει μόνος
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 15 2012, 22:57 ) *
Πιστευεις οτι θα κανει πραξη ολα αυτα που λεει οταν και αν σχηματισει κυβερνηση? Εγω οχι. Ισα ισα που εχω την ελπιδα οτι θα προσπαθησει να κανει αυτο που δεν εκαναν οι προηγουμενοι. Δεν εννοω οτι θα κανει τα αντιθετα, απλα πιστευω οτι δε θα ειναι σε θεση να εφαρμοσει ολα οσα λεει τωρα. Μαλλον δε θα τον ψηφισω, γιατι μου εκανε κακη εντυπωση και η δικη του μετεκλογικη σταση. Θα συμφωνησω ομως με οσους ειπαν οτι θα πρεπει να συμμετασχει στην επομενη κυβερνηση(που θα ηθελα να ειναι συνεργασιας ομως).






Πολυ καλη η προταση. Κι εγω ειμαι μαλλον σε αυτους που θα ψηφισουν κατι διαφορετικο απο την πρωτη φορα. Αυτη τη φορα ομως κατανοω και οσους θα πανε να ψηφισουν καποιο απο τα 2 κομματα που κυβερνουσαν ως τωρα. Κι ας μην ειμαι μεσα σε αυτους.


Δεν ξερω αλλα φοβαμαι μηπως βγουμε απο την Ευρωζωνη.Ειναι καλο παιδι μεν αλλα για πολιτικη δεν τον εμπιστεομαι καθολου.Μονο καταγγελτικο ρολο εχει.

Εγω προσωπικα θελω μια κυβερνηση τεχνοκρατων και οχι πολιτικων.
T.W.Is.M.
QUOTE(greeneyes13 @ May 15 2012, 23:13 ) *
πάλι προβληματισμένη θα πάω στην κάλπη
σίγουρα δεν θέλω να ψηφίσω ΝΔ και Πασοκ όμως δεν θα ψηφίσω ούτε Συριζα, η στάση του Τσίπρα καθόλου δεν με έπεισε να τον ψηφίσω
ακούω από πολλούς και θα συμφωνήσω μαζί τους πως ο Τσίπρας δίνει την εντύπωση πως δεν θέλει να κυβερνήσει, θεωρώ πως ούτε και ο ίδιος δεν πίστευε πως θα έπιανε τέτοια ποσοστά, είναι ανέτοιμος να πάρει στις πλάτες του τόσο μεγάλες ευθύνες
νομίζω πως η καλύτερη λύση θα ταν μια κυβέρνηση με εκπροσώπους όλων των κομμάτων μιας και κανένας δεν είναι άξιος να αναλάβει μόνος


Επειδη καποιες δημοσκοπησεις φερονται να βγαζουν το ΣΥΡΙΖΑ πρωτο κομμα, νομιζω οτι θα φανει στις επομενες εβδομαδες αν θελει ή οχι να κυβερνησει. Αν δε θελει, θα φροντισει μονος του να χασει την πρωτη θεση. Μονο που και τοτε σε αδιεξοδο θα καταληξουμε.
kanapedatos5
Από τον Άννα στον Καϊάφα και από τη Σκύλα στη Χάρυβδη

http://kanapedatos.blogspot.com/2012/04/blog-post_02.html
rchos
το φτιαξα το πολ.

με πμ θα στειλω λογαριασμο τραπεζης ομως να βαλετε το κατιτις σας...
Nuntius
QUOTE (HLR CENATION @ May 15 2012, 20:34 ) *
Mε τα καπριτσια του Τσιπρα παμε σε νεες εκλογες.


????

Εγώ γιατί έβλεπα πως δεν έβγαινε κυβέρνηση ούτως ή άλλως? tongue.gif

QUOTE (HLR CENATION @ May 15 2012, 23:46 ) *
Δεν ξερω αλλα φοβαμαι μηπως βγουμε απο την Ευρωζωνη.


Αν βγούμε από την Ευρωζώνη τότε καταρρέουν και αυτοί μαζί μας.

Besides, χειρότερα δεν γίνεται.
rchos
QUOTE(Nuntius @ May 16 2012, 13:03 ) *
Besides, χειρότερα δεν γίνεται.


γινεται και παραγινεται...
HLR CENATION
Eυχαριστω rchos,ευχαρισω Μagnus 92...

Eγω θα ψηφισω ΚΟΙΝΩΝΙΑ -πολιτικη παραταξη των συνεχιστων του Καποδιστρια επειδη ριχνει το βαρος στις ηθικες αξιες.

Κατα την γνωμη μου πρωτα απ ολα πρεπει να κανουμε μια πνευματικη επανασταση.

QUOTE(Nuntius @ May 16 2012, 13:03 ) *
????

Εγώ γιατί έβλεπα πως δεν έβγαινε κυβέρνηση ούτως ή άλλως? tongue.gif

Θα ειχαμε κυβερνηση αν δεχοταν ο Τσιπρας να μπει στην κυβενηση.

Αλλα κατα την γνωμη μου εχει μονο καταγγελτικο ρολο. smile.gif
bballbill
QUOTE(greeneyes13 @ May 15 2012, 23:13 ) *
πάλι προβληματισμένη θα πάω στην κάλπη
σίγουρα δεν θέλω να ψηφίσω ΝΔ και Πασοκ όμως δεν θα ψηφίσω ούτε Συριζα, η στάση του Τσίπρα καθόλου δεν με έπεισε να τον ψηφίσω
ακούω από πολλούς και θα συμφωνήσω μαζί τους πως ο Τσίπρας δίνει την εντύπωση πως δεν θέλει να κυβερνήσει, θεωρώ πως ούτε και ο ίδιος δεν πίστευε πως θα έπιανε τέτοια ποσοστά, είναι ανέτοιμος να πάρει στις πλάτες του τόσο μεγάλες ευθύνες
νομίζω πως η καλύτερη λύση θα ταν μια κυβέρνηση με εκπροσώπους όλων των κομμάτων μιας και κανένας δεν είναι άξιος να αναλάβει μόνος


Κοίτα αν εγώ ήμουν στη θέση σου θα διάλεγα τα κόμματα που ήθελα να σχηματίσουν κυβέρνηση και θα έβαζα στο φάκελο όλα τα ψηφοδέλτιά τους μαζί. Επίσης μπορείς να κάνεις και το άλλο. Να πάρεις το λευκό, να κόψεις τα σήματα των κομμάτων που σ'αρέσουν και να τα κολλήσεις επάνω. Βέβαια κάτι τέτοιο θ'ακύρωνε την ψήφο αλλά δεν έχει καμία σημασία. Θα έχεις περάσει ένα πολύ δημιουργικό τέταρτο.tongue.gif
Zephyr
QUOTE(Nuntius @ May 16 2012, 13:03 ) *
Αν βγούμε από την Ευρωζώνη τότε καταρρέουν και αυτοί μαζί μας.


Είναι το πιο απλό και λογικό επιχείρημα, ικανό να ανατρέψει από μόνο του την υπάρχουσα κατάσταση.
Αλλά ο κόσμος έχει φάει την παραμύθα των ΜΜΕ ότι θα μας βγάλουν από το ευρώ και θα καταστραφεί ο κόσμος. Και όχι τίποτ' άλλο, αναρωτιέμαι, κανείς από τους "αστέρες" της δημοσιογραφίας δεν έχει σκεφτεί να θέσει το επιχείρημα αυτό σε κάποιον "αστέρα" της πολιτικής?
Απλά, καθαρά και ξάστερα: ΔΕΝ βγαίνουμε από το ευρώ γιατί ΔΕΝ τους συμφέρει να βγούμε! Βγάζουν λεφτά λέμε από τα δικά μας κερατιάτικα που πληρώνουμε! Και όχι μόνο αυτό, αλλά βγάζοντας ένα ολόκληρο κράτος από το ευρώ, έστω και ένα κράτος χρεοκοπημένο όπως η Ελλάδα, αυτόματα η αξία του νομίσματος πέφτει και αυτό σημαίνει πως όλα τα υπό χρεοκοπία κράτη της Ευρωζώνης (βλ. Ισπανία, Ιρλανδία, Ιταλία, Πορτογαλία κλπ) απλά καταρρέουν. Πρακτικά, διαλύεται η Ε.Ε.

ΥΓ. Για του λόγου το αληθές, το επιχείρημα αυτό επικαλέστηκε ο Μαρκεζίνης σε πρόσφατη συνέντευξη που έδωσε στην ΕΤ3 στην εκπομπή του Σαββίδη.
HLR CENATION
http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloge...ok.1778442.html

kαι μια δημοσκοπηση που αναδημοσιευει το news247
Nuntius
QUOTE (HLR CENATION @ May 16 2012, 13:50 ) *
Θα ειχαμε κυβερνηση αν δεχοταν ο Τσιπρας να μπει στην κυβενηση.


Σε ποια κυβέρνηση να έμπαινε? Αφού δεν έβγαινε κυβέρνηση με ΚΚΕ - ΔΗΜ. ΑΡ. - Καμμένο.
HLR CENATION
QUOTE(Nuntius @ May 16 2012, 22:25 ) *
Σε ποια κυβέρνηση να έμπαινε? Αφού δεν έβγαινε κυβέρνηση με ΚΚΕ - ΔΗΜ. ΑΡ. - Καμμένο.

H προταση Κουβελη ηταν να παμε σε οικουμενικη η ΝΔ,ο ΣΥΡΙΖΑ,το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ...Αρνηθηκε ο Τσιπρας...

Παντως δεν τα ριχνω μονο στον Τσιπρα.ΟΛΟΙ επρεπε να βαλουν πλατη για να μην παμε σε εκλογες.Ο λαος θα την πλρωσει παλι αυτη την εκλογικη αναμετρηση. 68.gif
Nuntius
QUOTE (HLR CENATION @ May 16 2012, 23:47 ) *
H προταση Κουβελη ηταν να παμε σε οικουμενικη η ΝΔ,ο ΣΥΡΙΖΑ,το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ...Αρνηθηκε ο Τσιπρας...


Αυτή η πιθανότητα δεν υπήρχε κατ' εμέ.

Στις εκλογές ο δικομματισμός τιμωρήθηκε. Το να έμπαινε κάποιο εκ των δύο (ή και τα δύο) σε κυβέρνηση συνεργασίας θα ήταν σκανδαλώδες και εναντίων της λαϊκής βούλησης.

Δεν βγαίνεις από το μνημόνιο συνεργαζόμενος με αυτούς που σε έφεραν εκεί.
Nuntius
Τώρα αλήθεια τον πρωθυπουργό τον λένε Πικραμμένο? w00t.gif

Τι σατανάδες είναι αυτοί 19.gif
captain charisma
Έχουμε Πρωθυπουργό Πικραμένο, βουλευτή Βαρεμένο, αρχηγό κόμματος Καμμένο και λαό απογοητευμένο..
HLR CENATION
QUOTE(Nuntius @ May 16 2012, 23:55 ) *
Αυτή η πιθανότητα δεν υπήρχε κατ' εμέ.

Στις εκλογές ο δικομματισμός τιμωρήθηκε. Το να έμπαινε κάποιο εκ των δύο (ή και τα δύο) σε κυβέρνηση συνεργασίας θα ήταν σκανδαλώδες και εναντίων της λαϊκής βούλησης.

Δεν βγαίνεις από το μνημόνιο συνεργαζόμενος με αυτούς που σε έφεραν εκεί.

Οκ μαζι σου τα δυο κομματα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τα καταψηφισε ο κοσμος.

Μεσα σε αυτους και εγω.

Αλλα ο κοσμος με τα ποσοστα που εδωσε σε ολα τα κομματα εδωσε εντολη για συνεργασια. wink.gif

Αλλα οι ανικανοι πολιτικοι ουτε αυτο δεν μπορεσαν να κανουν. 68.gif
maik23
ευτυχως με προλαβε ο καναπεδατος και ποσταρε την περιγραφη των κομματων που ηθελα να κανω .θα προσθεσω σαυτα που περιγραφει και μερικα δικα μου σχολια.

QUOTE
Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ, το κόμμα του μνημονίου, της ΤΡΟΙΚΑ, και του Διεθνούς νομισματικού ταμείου. Το κόμμα που κατά την προηγούμενη προεκλογική περίοδο έκανε σύνθημα το «λεφτά υπάρχουν», κέρδισε τις εκλογές και μετά από λίγο ανακάλυψε ότι: «δεν υπάρχει σάλιο»(δηλώσεις Λοβέρδου). Το κόμμα που προσπάθησε να διαχύσει τις κυβερνητικές ευθύνες για την κατάσταση της χώρας, σε όλο τον Ελληνικό λαό με το περίφημο: «μαζί τα φάγαμε».
προσθετω...αλλαζονεια,σκανδαλα-χρηματιστηριο,βατοπαιδι,υποβρυχια,σιμενς κ.α

Ψηφίζω Ν.Δ, το κόμμα που έκανε αντιπολίτευση αντιδρώντας στο μνημόνιο σηκώνοντας το λάβαρο του αντιμνημονιακού αγώνα, αλλά μόλις ήρθαν τα δύσκολα έκανε στροφή 180 μοιρών και στήριξε την κυβέρνηση του τραπεζίτη Παπαδήμου για να υπογράψει το μνημόνιο νούμερο δύο. Το κόμμα που το 2009 υποστήριζε ότι άφηνε έλλειμμα 5% ενώ η αλήθεια είναι πως το έλλειμμα έφτασε το 15%.προσθετω σκανδαλα χρηματιστηριο,βατοπαιδι,υποβρυχια και μπονους αν θυμασται καλα ενα σκανδαλο καθε μηνα απο διαφορετικους βουλευτες για ποικιλια(κουμπαριες,γερμανος,κ.λ.π.)

Ψηφίζω ΛΑΟΣ, το κόμμα που κάνοντας την κολοτούμπα επιστήμη, πρόδωσε το μνημονιακό του προφίλ και σήκωσε την παντιέρα της επανάστασης. Το κόμμα που θα σας πει, πάντα αυτό που θέλετε να ακούσετε.γραφικοι ,ουτε καν σχολιαζω.

Ψηφίζω ΚΚΕ, το κόμμα που περιμένει ακόμα την ανάσταση του Στάλιν και την κόκκινη στρατιά να καταλάβει τον κόσμο. Το κόμμα που όταν ακούει την λέξη «Ευρώπη», νομίζει ότι πρόκειται για τον δορυφόρο του πλανήτη Δία.
Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ, το κόμμα που έχει αναγάγει την αντίδραση σε επιστήμη και έχει ενσωματώσει στις τάξεις του κάθε καρυδιάς καρύδι. Το κόμμα που αν κάποια από τα στελέχη του τα αποκαλέσεις Έλληνες, θα σε μηνύσουν για εξύβριση.
Ψηφίζω Δημοκρατική Αριστερά, το κόμμα που στήθηκε με αποσχισθέντα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και για να μεγαλώσει χρησιμοποιεί φθαρμένα υλικά του ΠΑΣΟΚ.
βλεπετα αυτα τα 3 τα εβαλα μαζι.την μια απο κκε γινανε κκε και κκε εξωτερικου,μετα κκε και συνασπισμος,μετα κκε και συνασπισμος αριστερας και προοδου και τωρα κκε ,συριζα και δημοκρατικη αριστερα.συμπερασμα....οι αριστεροι δεν αντεχουν ουτε τους ευατους τους.μιλανε για ενοτητα της αριστερας ενω συνεχεια διασπωνται .ο καθενας κανει και απο ενα κομμα.γραψανε ιστορια το '89 που κανανε συνεργασια με την δεξια ,οταν δεν επρεπε και τωρα που επρεπε δεν εκαναν και απαγοητευσαν τον λαο.μια ζωη κανουν το δικο τους εις βαρος του ελληνικου λαου.ειναι οι μονοι που δεν τους εμπιστευομαι την διακυβερνηση της χωρας.εδω μεταξυ τους ο καθενας εχει διαφορετικη επισημη ερμηνεια για την εφαρμογη της πολιτικης που θα εφαρμοσει το κομμα του.30 χρονια και ακομα να τα βρουν μεταξυ τους.και περιμενετε απο αυτους που δεν σωζουν το σπιτι τους να σωσουν την ελλαδα?συμπερασμα?[u]αριστερα στην ελλαδα ισον χαος..για αλλη μια φορα χαντακωνουν την ελλαδα.[/u]

Ψηφίζω Δημοκρατική Συμμαχία, το κόμμα που ίδρυσε η Μπακογιάννη για να αισθανθεί αρχηγός, αφού δεν τα κατάφερε στη ΝΔ.οξωωωωωωωωωωω,που λεει και καποιος.


Ψηφίζω Ανεξάρτητους Έλληνες, το κόμμα που προσπαθεί να εκφράσει αυτό που δεν κατάφερε το ΛΑΟΣ, με στελέχη του προέρχονται από την «αθώα» διακυβέρνηση Καραμανλή.και επισης αδειαζει τον προεδρο της δημοκρατιας ,βριζοντας τον σαν προβοκρατορα.ακομη δεν βγηκε και αρχισε τα κρυφτουλια.φαουλλλλλλλ.


QUOTE
Στις εκλογές ο δικομματισμός τιμωρήθηκε. Το να έμπαινε κάποιο εκ των δύο (ή και τα δύο) σε κυβέρνηση συνεργασίας θα ήταν σκανδαλώδες και εναντίων της λαϊκής βούλησης.Δεν βγαίνεις από το μνημόνιο συνεργαζόμενος με αυτούς που σε έφεραν εκεί.


διαφωνω.ο κοσμος δεν εδωσε μυνημα μονο τιμωρια.επισης δεν ειπε οτι θελει να φυγει απο μνημονιο.αλλιως θα ψηφιζε κκε.θελει με το αποτελεσμα κυβερνηση ολων των κομματων.τα 2 κομματα πηραν περιπου 30%.αυτο σημαινει οτι καποιοι θελουν να ειναι μεσα στην κυβερνηση αρα δεν μπορουμε να τους αγνοουμε.και εδω ερχεται το 2ο μυνημα.οτι τους θελει αυτους τους 2 με αλλαγες στην θεση τους για ορισμενα αρθρα του μνημονιου ,που αφορουν την φορολογηση και τα εργασιακα.αλλα παντα μεσα ευρω.και μεσα στο ευρω δυστυχως σημαινει μεσα στο μνημονιο.
παιδια κακα τα ψεμματα οταν καποιος δανειζεται και εχει υπογραψει μια συνθηκη δεν μπορει να την ακυρωσει,χωρις κυρωσεις.ο μονος που μπορει να ακυρωσει η' να την αλλαξει ειναι αυτος που που δανειζει.και αυτοι δεν θελουν να την ακυρωσουν οσο ειμαστε μεσα στο ευρω.αρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παλεψουμε να την αλλαξουμε.και σε αυτο συμφωνουνε ολοι.αρα θα μπορουσανε να συγκυβερνησουνε.αυτο ηθελε ο ελληνικος λαος .αυτο φαινεται και απο τις δημοσκοπησεις που λενε οτι κανανε λαθος τα 3 κομματα κκε,συριζα και ανεξαρτητοι που δεν συμφωνησαν για το παραπανω.

οσο για τον τσιπρα και το κομμα του αρχιζω και το φοβαμαι.δηλωσεις του τυπου οτι οσοι βγαζουν απο 20000 ευρω και πανω ειναι πλουσιοι και πρεπει οι καταθεσεις τους να γινουν δημευση-δανειο προς ο κρατος με τρομαζουν.ασε που δανειο στο κρατος σημαινει και αγυριστο.πολυ σοβιετικο μπλοκ μου κανει ολο αυτο,πρακτικες παλιες και επικυνδυνες.επισης δεν μαρεσει που ακομα δεν βγηκανε πρωτοι και εχουν ενα αλλαζονικο υφος στην τηλεοραση.φοβαμαι οτι μαυτους θαρθουν χειροτερα.
θα ημουν πιο ησυχος αν το ποσοστο του τσιπρα που ετσι κιλλιως δεν ειναι δικο του πηγαινε στον κουβελη και την δημαρ που εχει πιο καλη διαθεση να βοηθησει και ειναι μεσα στην λογικη του κοσμου.
ειμαι διπλα προβληματισμενος απο την προηγουμενη φορα γιατι τωρα ναι μεν δεν θελω να ξαναψηφισω ενα κομμα της βουλης αλλα απο την αλλη δεν θελω να βγει πρωτος ο τσιπρας για τους λογους που ανεφερα και για να το κανω αυτο πρεπει να ψηφισω ενα απο τα αλλα 2 κομματα που επισης δεν το θελω.
ως ποτε ρε γαμωτο θα ψηφιζω για να μην βγαινει καποιος ,αλλα να ψηφισω καποιον που πραγματικα πιστευω?
στην ελλαδα ποτε.
Nuntius
QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 02:05 ) *
τα 2 κομματα πηραν περιπου 30%.αυτο σημαινει οτι καποιοι θελουν να ειναι μεσα στην κυβερνηση αρα δεν μπορουμε να τους αγνοουμε.


Και τα κόμματα εκτός Βουλής πήραν παραπάνω από το 1ο κόμμα. Τι σημαίνει αυτό πως ο λαός θέλει να τον κυβερνήσουν τα κόμματα που δεν μπήκαν καν στην Βουλή?

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 02:05 ) *
ως ποτε ρε γαμωτο θα ψηφιζω για να μην βγαινει καποιος ,αλλα να ψηφισω καποιον που πραγματικα πιστευω?


Όταν θα σταματήσεις να υποκύπτεις στα διλήμματα που βάζουν τα ΜΜΕ.

Στο χέρι σου είναι να ψηφίσει αυτόν που πραγματικά πιστεύεις. Όταν δεν το κάνεις απλά βοηθάς στο να γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Προφανώς και δεν πιστεύεις πως στην Ελλάδα υπάρχει ιδεολογία όταν ψηφίζεις με βάση την σκοπιμότητα και όχι τα πιστεύω σου.
maik23
QUOTE
Όταν θα σταματήσεις να υποκύπτεις στα διλήμματα που βάζουν τα ΜΜΕ.

Στο χέρι σου είναι να ψηφίσει αυτόν που πραγματικά πιστεύεις. Όταν δεν το κάνεις απλά βοηθάς στο να γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Προφανώς και δεν πιστεύεις πως στην Ελλάδα υπάρχει ιδεολογία όταν ψηφίζεις με βάση την σκοπιμότητα και όχι τα πιστεύω σου

καταρχην ηταν ρητορικο το ερωτημα.ξερω την απαντηση.παραπονο εξεφραζα.
το οτι πιστευω οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ιδεολογια το λεω,για δευτερη φορα σε εσενα προσωπικα που δεν το καταλαβες, το λεω γιατι δεν υπαρχει καποιος που να πιστευω και γιατι δεν υπαρχει καποιος να την εκφραζει και να την τηρει χωρις κωλοτουμπες..γιαυτο ψηφιζω καποιον με σκοπιμοτητα ,οταν χρειαζεται,διαφορετικα η' απεχω συνειδητα η' λευκο παλι συνειδητα.
δλδ εσυ και οποιοι αλλοι ψηφιζετε συμφωνα μαυτα που πιστευετε?συμφωνα με την ιδεολογια σας?βοηθεια μας τοτε γιατι φερατε την χωρα εως εδω και εσεις μαζι μαυτους που ψηφιζουν με βαση την σκοπιμοτητα γιατι δεν τους εκφραζει ιδεολογικα κανενας στην ελλαδα,οπως εγω.
οπως καταλαβες ειτε ετσι ειτε αλλιως το ιδιο αποτελεσμα εχει.

ξερω την γλωσσσα των μμε .δεν χρειαζομαι χειραγωγηση απο κανενα.οποιος συμφωνει με κατι που λενε τα μεσα δεν σημαινει οτι τα μεσα δεν εκφραζουν και σωστες γνωμες.αυτα για την διλληματα των μμε συνηθως οι αριστεροι τα υποστηριζουν.ομως συνεχεια εκει ειναι πρωτη θεση πιστα.

1)δεν ειμαι ο μονος που ψηφιζει με βαση την σκοπιμοτητα.η πλειοψηφια ψηφιζει εδω και πολλα χρονια οχι αυτον που πιστευει οτι ειναι καλυτερος αλλα αυτον που πιστευει οτι θα ειναι ο λιγοτερο χειροτερος.

2)ενα πολυ μικρο ποσοστο ψηφιζει συμφωνα με την ιδεολογια του και οπως αυτη εκπροσωπειται εδω στην ελλαδα.και συνηθως αυτοι ειναι τυπου κκε και λαος.

3)εχω ξαναπει να μην λετε η' συμπεραινετε αυθαιρετα πραγματα που δεν εχω πει ποτε.

Nuntius
QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
το οτι πιστευω οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ιδεολογια το λεω,για δευτερη φορα σε εσενα προσωπικα που δεν το καταλαβες,


Από όσο θυμάμαι είχες πει πως επειδή εδώ στην Ελλάδα κανείς δεν εφαρμόζει αυτά που λέει ότι πιστεύει γι' αυτό δεν πιστεύεις πως υπάρχει ιδεολογία.

Κατάλαβα κάτι λάθος?

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
το λεω γιατι δεν υπαρχει καποιος που να πιστευω και γιατι δεν υπαρχει καποιος να την εκφραζει και να την τηρει χωρις κωλοτουμπες.


Και όταν κάποιος δεν κάνει κωλοτούμπες τότε γιατί τον κράζει το άπαν σύμπαν? Γιατί θεωρείται υπεύθυνος αυτός που κάνει κωλοτούμπες?

Παράδειγμα από την μετεκλογική περίοδο.

Ο Κουβέλης έκανε αρκετές κωλοτούμπες και θεωρείται "σοβαρός, συνετός" πολιτικός.

Το ΣΥ.ΡΙΖ.Α και το ΚΚΕ δεν έκαναν κωλοτούμπες στο θέμα των συνεργασιών και όλοι λένε πως τορπιλίζουν κάθε προσπάθεια συνεργασίας και θέλουν απλά να είναι αντιπολίτευση.

Πιστεύω πως πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Κάποιον που να εμμένει σε αυτά που πιστεύει ή κάποιον που είναι πρόθυμος να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας? Γιατί η κυβέρνηση συνεργασίας προϋποθέτει αρκετές κωλοτούμπες.

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
δλδ εσυ και οποιοι αλλοι ψηφιζετε συμφωνα μαυτα που πιστευετε?συμφωνα με την ιδεολογια σας?


Pretty much.

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
βοηθεια μας τοτε γιατι φερατε την χωρα εως εδω και εσεις μαζι μαυτους που ψηφιζουν με βαση την σκοπιμοτητα γιατι δεν τους εκφραζει ιδεολογικα κανενας στην ελλαδα,οπως εγω.


Θα ίσχυε αν είχα ψηφίσει ποτέ κάποιον από αυτούς που μας έφεραν ως εδώ wink.gif

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
1)δεν ειμαι ο μονος που ψηφιζει με βαση την σκοπιμοτητα.η πλειοψηφια ψηφιζει εδω και πολλα χρονια οχι αυτον που πιστευει οτι ειναι καλυτερος αλλα αυτον που πιστευει οτι θα ειναι ο λιγοτερο χειροτερος.


Κι αυτό είναι ένα από το προβλήματα. Το άλλο είναι πως οι περισσότεροι περιμένουν τα πάντα από την κάλπη και δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι μόνοι τους.

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 03:16 ) *
3)εχω ξαναπει να μην λετε η' συμπεραινετε αυθαιρετα πραγματα που δεν εχω πει ποτε.


Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?
Zephyr
Εγώ πάντως βλέπω ότι στο basketforum οι πειρατές είναι δεύτερο κόμμα πίσω από Τσίπρα!
Έτσι παλικάρια, πάμε δυναμικά, στο όνομα του Cpt. Jack Sparrow!

ΥΓ. Και στις προηγούμενες αλλά και στις επερχόμενες εκλογές οι πειρατές θα είναι η επιλογή μου, καθώς πολλές από τις θέσεις τους με βρίσκουν σύμφωνο. Ουτοπικές, δεν λέω, δεν πιστεύω ότι στην παρούσα κατάσταση μπορούν να αλλάξουν κάτι αλλά τουλάχιστον δεν προσβάλλουν την νοημοσύνη μου όπως τα υπόλοιπα κόμματα αριστερής /κεντρώας/δεξιάς "ιδεολογίας".
Όσο δεν βγαίνει προς τα έξω ένας άνθρωπος της προκοπής για να μας κυβερνήσει, θα συνεχίσω να στηρίζω τους κουρσάρους των warez και των torrents 56.gif !
bballbill
QUOTE(maik23 @ May 17 2012, 02:05 ) *
παιδια κακα τα ψεμματα οταν καποιος δανειζεται και εχει υπογραψει μια συνθηκη δεν μπορει να την ακυρωσει,χωρις κυρωσεις.ο μονος που μπορει να ακυρωσει η' να την αλλαξει ειναι αυτος που που δανειζει.

Από που προκύπτει αυτό?

QUOTE(maik23 @ May 17 2012, 02:05 ) *
και αυτοι δεν θελουν να την ακυρωσουν οσο ειμαστε μεσα στο ευρω.αρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παλεψουμε να την αλλαξουμε.και σε αυτο συμφωνουνε ολοι.

Όχι δε συμφωνούμε. Εγώ θέλω να φύγουμε κι απ' την ΟΝΕ κι απ'την ΕΕ π.χ.
maik23
QUOTE
Αν βγούμε από την Ευρωζώνη τότε καταρρέουν και αυτοί μαζί μας.

Besides, χειρότερα δεν γίνεται.


και βεβαια καταρεουν ,μονο που αυτοι εχουν μια πολυ καλυτερη οικονομια,...λιγο??? wink.gif

φυσικα και δεν ξερεις αν ειναι χειροτερα γιατι δεν εχεις βρεθει σαυτην την κατασταση.μονο που εξω απο ευρωζωνη σημαινει οχι αρκετα χρηματα για αμυνα ,οχι επιχορηγησεις κ.α πολλα.αρα δεν θελει κα πολυ να καταλαβει καποιος οτι ειναι χειροτερα.δεν εχουμε ξερεις την οικονομια και το κρατος της αγγλιας η' της νορβηγιας για να μεινουμε εκτος.ειμαστε και μεσα στην μιζα ολη την ωρα,οποτε ο καθενας μετα θα κοιταει τον ευατο του ακομα πιο πολυ.
και οταν -γιατι θα γινει- αλλαξει πολιτικη η ευρωζωνη και αρχισει ξανα η αναπτυξη εμεις θα ειμαστε χιλια χρονια πισω γιατι για να ξαναμπουμε,δεν υπαρχει περιπτωση.αρα να μην λεμε τοσο ευκολα οτι δεν θαναι χειροτερα εκτος ευρω,κινδυνολογουμε με το μελλον των παιδιων μας.

QUOTE
Πιστεύω πως πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Κάποιον που να εμμένει σε αυτά που πιστεύει ή κάποιον που είναι πρόθυμος να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας? Γιατί η κυβέρνηση συνεργασίας προϋποθέτει αρκετές κωλοτούμπες.


οταν μιλησα εγω για κωλοτουμπες εννοουσα οτι κανενας δεν εφαρμοζει το προεκλογικο του προγραμμα,αυτο που μας δειχνουν για να τους ψηφισουμε.αυτο που λες εσυ ειναι οι προσαρμογες,υποχωρησεις που πρεπει να κανουν ολοι για να εχει η ελλαδα μια κυβερνηση για 2-3 χρονια.αυτο δεν ειναι κατακριτεο.το δειχνουν και οι δημοσκοπησεις παντου.ο λαος αυτο θελει,να κατσουν ολοι μαζι και να συμφωνησουν.

οι 3 αρχηγοι ειπαν να πανε και οι αλλοι μαζι τους και να ζητησουν αλλαγες στο μνημονιο.δεν ειπαν κατι διαφορετικο απο τον τσιπρα.μπορει να υπογραψαν κατι για το οποιο ο λαος δεν ρωτηθηκε και τωρα που ρωτηθηκε και ειδαν οτι κανανε λαθος να θελουν κατω απο την πιεση των αλλων κομματων να το διορθωσουν.εξαλλου το ιδιο ειπανε και απο την ευρωπη.ελατε να διαπραγματευτουμε ξανα ορισμενα αρθρα.οχι ομως καταργηση.
ολοι συμφωνησαν μαυτο εκτος τσιπρα.
αληθεια τι θελει αυτο το κομμα?ειδα την συνεντευξη χθες του τσιπρα και δεν καταλαβα.σε σχετικη ερωτηση αν θελει να μεινουμε στο ευρω η' στην δραχμη δεν εδωσε ξεκαθαρες απαντησεις.μια θελει να μεινουμε στο ευρω αλλα χωρις μνημονιο(λες και εξαρταται απο εμας),μια αφηνει ενδεχομενο να παμε στην δραχμη αλλα μεσα στην ευρωπη. ohmy.gif
λεει οτι με τα δανεια που θα παιρνει απο ευρωπη θα πληρωνει μισθους και συνταξεις και θα λεει στους ευρωπαιους οτι οταν εχω αναπτυξει θα αρχισω να σας πληρωνω.καλα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?
δδλδ οι αλλες 16 χωρες που μας δανειζουν τα ωραια τους χρηματα θα πουνε " ναι αγορι μου παρε οσα θες και καντα οτι θες!!!",αστειο ειναι.εχει καταλαβει οτι εξαρτωμαστε απο τους δανειστες μας?εσεις θα δανειζατε σε καποιον που θα σου ελεγε θα σε ξεπληρωσω οποτε θελω?ποιος νομιζει οτι ειναι?θα τον παρουν με τις κλωτσιες.αλλα μαλλον αυτο θελει για να βρει αλλοθι να μας διωξουν απο το ευρω η' να μας αναγκασουν ωστε να μην παρει τη ευθυνη ο τσιπρας και να γινει ηρωας.και μετα να παμε στην δραχμη,το πλανο β οπως ειπε.οπου θα εχουμε αναπτυξη και θα ζουμε απο αυτα που παραγουμε.ποοοτεεεε?τον ιουλιο του λεει ο δημοσιογραφος?οχι λεει σε 2 χρονια.και μεχρι τα 2 χρονια απο που θα πληρωνουμε τα 2-3 δις που λειπουν για να καλυψουμε τον πρυπολογισμο?
εδω ηταν πολυ ασαφης.δεν τολμησε να επαναλαβει αυτο που ειπε ορθανοιχτα ο γλεζος,ο ηρωας του που τον ειχε παντα παντου οπου εμφανιζοταν.οτι δηλαδη θα τα καλυπτε απο εσωτερικο δανεισμο,απο τις καταθεσεις μας, τους πλουσιους που εχουν πανω απο 20.000 ευρω στην τραπεζα. ποιους πλουσιους ρε ?μιλας για πλουσιο αυτον που εχει 22.000 ευρω στην τραπεζα ,εσυ και οι αλλοι που τα εχετε μεταφερει τις περιουσιες σας στο εξωτερικο?ντροπη να λεγονται τετοια λογια για ολους αυτους που τον πιστευουν.και μετα?οταν τα δανειστει,θα τα επιστρεψει?σιιιιιιιιιιιγουρα.ποτε επεστρεψε το κρατος στον πολιτη?ποτε.
λοιπον το συμπερασμα ειναι οτι κομμα που οι επιτελεις του δεν συμφωνουν αν θα παμε στην δραχμη η' οχι,αν θα ειμαστε στην ευρωπη η' οχι,που την μια λεει οτι θα βρει χρηματα απο την αναπτυξη(σωθηκες) και απο την αλλη απο τις καταθεσεις μας,τον ιδρωτα μας,που ρωτιεται αν δεν μας δωσουν τις δοσεις τι σχεδιο εχει και απανταει ο αρχηγος του αλαμπουρνεζικα δλδ δεν εχει,ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ απο αυτους που μας κυβερνανε τωρα.

QUOTE
Θα ίσχυε αν είχα ψηφίσει ποτέ κάποιον από αυτούς που μας έφεραν ως εδώ


οποιον και να ψηφισες μεσα στην βουλη εχει ευθυνη και φαινεται τωρα που δεν αντιδρα σωστα για την σωτηρια της ελλαδας.

QUOTE
Κι αυτό είναι ένα από το προβλήματα. Το άλλο είναι πως οι περισσότεροι περιμένουν τα πάντα από την κάλπη και δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι μόνοι τους.


πλεεις σε τεραστια κυματα φαντασιας αν νομιζεις οτι μπορει καποιος να κανει μονος του.αν ηταν ετσι θα ειχαμε γεμισει ηρωες.

QUOTE
Αλλα ο κοσμος με τα ποσοστα που εδωσε σε ολα τα κομματα εδωσε εντολη για συνεργασια.

Αλλα οι ανικανοι πολιτικοι ουτε αυτο δεν μπορεσαν να κανουν.


πολυ σωστα!! thumbsup.gif

QUOTE
Εγώ πάντως βλέπω ότι στο basketforum οι πειρατές είναι δεύτερο κόμμα πίσω από Τσίπρα!
Έτσι παλικάρια, πάμε δυναμικά, στο όνομα του Cpt. Jack Sparrow!

ΥΓ. Και στις προηγούμενες αλλά και στις επερχόμενες εκλογές οι πειρατές θα είναι η επιλογή μου, καθώς πολλές από τις θέσεις τους με βρίσκουν σύμφωνο. Ουτοπικές, δεν λέω, δεν πιστεύω ότι στην παρούσα κατάσταση μπορούν να αλλάξουν κάτι αλλά τουλάχιστον δεν προσβάλλουν την νοημοσύνη μου όπως τα υπόλοιπα κόμματα αριστερής /κεντρώας/δεξιάς "ιδεολογίας".
Όσο δεν βγαίνει προς τα έξω ένας άνθρωπος της προκοπής για να μας κυβερνήσει, θα συνεχίσω να στηρίζω τους κουρσάρους των warez και των torrents !


γιοοχοοοοο...well said smiley.gif wav.gif

greeneyes13
άκουσα το εξής αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, η βουλή ορκίζεται για μια μέρα όμως θα πάρουν κανονικά τον μισθό τους....
bballbill
Αν και δύο ημερών, οι νεοεκλεγέντες βουλευτές θα κληθούν να κάνουν όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες για την εγγραφή τους στο μητρώο βουλευτών, ωστόσο μετά τις αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν από το γεγονός ότι σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής θα έπρεπε να πληρωθούν έστω για το δεκαπενθήμερο που είναι βουλευτές (από την ημέρα που εξελέγησαν μέχρι τη διάλυση της Βουλής), ο κ. Πετσάλνικος ανέλαβε πρωτοβουλία και έπειτα από σχετική συνεννόηση με τα κόμματα δεν θα καταβληθεί το μέρος της βουλευτικής αποζημίωσης που τους αναλογεί.

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=458049
HLR CENATION


Παντως απο οσες δημοσκοπησεις εχω δει μεχρι στιγμης εχει ραγδαια πτωση η Χρυση αυγη.
Magnus92
QUOTE(HLR CENATION @ May 17 2012, 17:19 ) *
Παντως απο οσες δημοσκοπησεις εχω δει μεχρι στιγμης εχει ραγδαια πτωση η Χρυση αυγη.



χαίρε, ω χαίρε, MMΕ!
LFO
Βιαστήκατε να ανοιξετε το poll.....είστε σιγουροι οτι θα συμμετέχουν οι ιδιοι συνδυασμοι? Μάλλον οχι...

Πιθανοτατα θα ψηφισω διαφορετικά απο την προηγουμενη φορα.
Magnus92
QUOTE(LFO @ May 17 2012, 18:05 ) *
Βιαστήκατε να ανοιξετε το poll.....είστε σιγουροι οτι θα συμμετέχουν οι ιδιοι συνδυασμοι? Μάλλον οχι...

Πιθανοτατα θα ψηφισω διαφορετικά απο την προηγουμενη φορα.



Εγω συμφωνω σ αυτο, αλλα ειναι δυνατον να πεις οχι σε εναν Ηρακληδεα ; smiley.gif



Και τωρα που το θυμηθηκα, καπου ακουγα σημερα ( ραδιο μαλλον ) οτι "ψηνεται" συνεργασια Μανου-Ντορας με το Πασοκ...
Τα σχολια περιττα wink.gif
rchos
QUOTE(LFO @ May 17 2012, 18:05 ) *
Βιαστήκατε να ανοιξετε το poll.....είστε σιγουροι οτι θα συμμετέχουν οι ιδιοι συνδυασμοι? Μάλλον οχι...

Πιθανοτατα θα ψηφισω διαφορετικά απο την προηγουμενη φορα.


θα αλλαξουν καποιοι συνδυασμοι ειναι σιγουρο.δεν εχει μεγαλη σημασια ομως.

κι εγω διαφορετικα θα ψηφισω παντως.
Nuntius
QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 13:37 ) *
οταν μιλησα εγω για κωλοτουμπες εννοουσα οτι κανενας δεν εφαρμοζει το προεκλογικο του προγραμμα,αυτο που μας δειχνουν για να τους ψηφισουμε.αυτο που λες εσυ ειναι οι προσαρμογες,υποχωρησεις που πρεπει να κανουν ολοι για να εχει η ελλαδα μια κυβερνηση για 2-3 χρονια.αυτο δεν ειναι κατακριτεο.το δειχνουν και οι δημοσκοπησεις παντου.ο λαος αυτο θελει,να κατσουν ολοι μαζι και να συμφωνησουν.


Όταν κάποιος προεκλογικά λέει "μέσα στο μνημόνιο, είναι η μόνη μας ελπίδα", ένας άλλος λέει "έξω από το μνημόνιο" και μετά τις εκλογές αμφότεροι λένε "κάτσε να κάνουν κυβέρνηση και θα δούμε τι θα γίνει με το μνημόνιο" είναι ο ορισμός της κωλοτούμπας.

Το προεκλογικό πρόγραμμα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α, του ΚΚΕ αλλά και του Καμμένου ήταν ξεκάθαρα. Έξω από το μνημόνιο. Όσοι τους ψήφισαν τους ψήφισαν γι' αυτό τον λόγο. Όχι για να συνεργαστούν και να μείνουν μέσα στο μνημόνιο. Καλά έκαναν λοιπόν και δεν συνεργάστηκαν με όσους ήθελαν να παραμείνει η Ελλάδα στο μνημόνιο.

QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 13:37 ) *
οποιον και να ψηφισες μεσα στην βουλη εχει ευθυνη και φαινεται τωρα που δεν αντιδρα σωστα για την σωτηρια της ελλαδας.


Ποιος σου είπε πως ψήφισε ποτέ κάποιον που μπήκε στην Βουλή?


QUOTE (maik23 @ May 17 2012, 13:37 ) *
πλεεις σε τεραστια κυματα φαντασιας αν νομιζεις οτι μπορει καποιος να κανει μονος του.αν ηταν ετσι θα ειχαμε γεμισει ηρωες.


Δεν είναι ανάγκη να κάνεις κάτι καν μόνος σου. Υπάρχουν πολλές συλλογικές διαδικασίες.

Το θέμα είναι να καταλάβει ο άνθρωπος πως υπάρχει ενασχόληση με την πολιτική πέρα και μακριά από τις κάλπες. Ότι δεν είναι ανάγκη να είναι αδρανής και να ψηφίζει κάθε 4 χρόνια (2 πλέον). Ότι δεν τους χρειάζεται. Ότι δεν είναι άβουλος. Ότι μπορεί να δράσει μακριά από αυτούς.
LFO
QUOTE(Magnus92 @ May 17 2012, 18:16 ) *
Εγω συμφωνω σ αυτο, αλλα ειναι δυνατον να πεις οχι σε εναν Ηρακληδεα ; smiley.gif



Και τωρα που το θυμηθηκα, καπου ακουγα σημερα ( ραδιο μαλλον ) οτι "ψηνεται" συνεργασια Μανου-Ντορας με το Πασοκ...
Τα σχολια περιττα wink.gif


H μεταγραφη της Ντορας στην ΝΔ ειναι πιο σιγουρη και απο τον Ελληνα διεθνή που θα παρει ο Θρυλος...
HLR CENATION
QUOTE(Magnus92 @ May 17 2012, 18:16 ) *
Εγω συμφωνω σ αυτο, αλλα ειναι δυνατον να πεις οχι σε εναν Ηρακληδεα ; smiley.gif


Χαχα.. biggrin.gif Ειμαστε η πιο αδικημενη ομαδα πρεπει να μας κανετε καμια χαρη... wink.gif

Βλεπω οτι ο Καποδιστρας εχει ρευμα... cool.gif
maik23
QUOTE
Όταν κάποιος προεκλογικά λέει "μέσα στο μνημόνιο, είναι η μόνη μας ελπίδα", ένας άλλος λέει "έξω από το μνημόνιο" και μετά τις εκλογές αμφότεροι λένε "κάτσε να κάνουν κυβέρνηση και θα δούμε τι θα γίνει με το μνημόνιο" είναι ο ορισμός της κωλοτούμπας.

Το προεκλογικό πρόγραμμα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α, του ΚΚΕ αλλά και του Καμμένου ήταν ξεκάθαρα. Έξω από το μνημόνιο. Όσοι τους ψήφισαν τους ψήφισαν γι' αυτό τον λόγο. Όχι για να συνεργαστούν και να μείνουν μέσα στο μνημόνιο. Καλά έκαναν λοιπόν και δεν συνεργάστηκαν με όσους ήθελαν να παραμείνει η Ελλάδα στο μνημόνιο.


μονο που ξαναλεω σε οτι αφορα το σχολιο σου που εκανες για μενα ,δεν μιλουσα οταν ελεγα για κωλοτουμπα ,αυτο που εννοεις εσυ.ειμαι σταθερος σε οτι ειπα.δες τα σχολια μου πριν.μην κουραζονται οσοι διαβαζουν.

τωρα εσυ αναφερεσαι σε αλλο πραγμα.για τις προεκλογικες δεσμευσεις.μονο το κκε και οι ανεξαρτητοι ειπαν οχι μνημονιο ξεκαθαρα.ουτε ακυρωση ουτε καταγγελια.οχι.αν διαβασεις τις αποψεις του συριζα πριν μιλουσε για ακυρωση του μνημονιου δλδ αει στο διαολο.μολις βγηκε αρχισε να παιζει με τις λεξεις.αφου ειδαν το ποσοστο τους αρχισαν να μιλανε για καταγγελια και αλλαγη των αρθρων που αφορουν το κοινωνικο πακετο και οχι ολικη ακυρωση.μαλακωσαν λιγο γιατι τους μυρισε καλη δημοσκοπηση οτι θα εβγαιναν πρωτο κομμα.αμεσως μετα τις πρωτες διερευνητικες.και επειδη ισχυε στις δημοσκοπησεις αυτο που εβαλα σε εντονα γραμματα οτι δλδ ο κοσμος ηθελε συνκυβερνηση.παιχνιδι παιζουν και αυτοι οπως και οι αλλοι,μην γελιομαστε.κανενας δεν ακουσε τον λαο,ξανα.αυτη ειναι η αληθεια,ο συριζα θελει η' να βγει πρωτος η' να αυξησει τα ποσοστα του.αυτο το ειδε στα μμε που τοσο αντιμαχεται αλλα καλοβλεπει τις δημοσκοπησεις του και τα χρησιμοποιει.και μετα θα κανει αυτο που ξερει.θα κανει πισω για να αντιπολιτευτει και να αντιδρα,γιατι μονο αυτο θελει,δεν θελει να κυβερνησει και αν επιμεριστει τις ευθυνες.ποτε στην ελλαδα κανενα αριστερο κομμα δεν πηρε την ευθυνη να κυβερνησει.ποτε.εδω ειμαστε και θα το δειτε.
τωρα λοιπον για να επανελθω και οι 4 κανανε κωλοτουμπα .μονο που εδω εγω την δικαιολογω,για ολους.γιατι για μενα οπως ειπα κωλοτουμπα ειναι να βγαινεις πρωτο κομμα,να εχεις αυτοδυναμια για πραγματα που υποσχεθηκες στον λαο για να σε βγαλει και κανεις αλλα εναντιον του.εδω η κατασταση ηταν ως εξης.ο καθενας εκτος του πασοκ(ειτε γιατι ηξερε οτι δεν την παιρνει ειτε γιατι ηθελε κιαλλους μαζι του στο βαρβαρο προγραμα του) ηθελε αυτοδυναμια.οταν ομως μιλησε η καλπη επρεπε να ακολουθησουν τις προσταγες του λαου.συνκυβερνηση.τι επρεπε δλδ να κανουν?να πουνε οχι ολοι δεν συνεργαζομαστε ηλιθιε λαε.προσπαθησαν να συνεργαστουν,αλλαζοντας τις πολιτικες τους γιατι ειδαν οτι δεν τους παιρνει.ολοι εκτος του συριζα.ο οποιος ενω αλλαξε πολιτικη και αυτος δεν συνεργαστηκε.το οτι αλλαξαν γνωμη οι πολιτικοι ειναι καλο για τον τοπο και την δημοκρατια.το οτι δεν συνεργαστηκαν ειναι κακο και θα το πληρωσει αυτος που φταιει .

QUOTE
Ποιος σου είπε πως ψήφισε ποτέ κάποιον που μπήκε στην Βουλή?


μπερδεμενος???

QUOTE
Ότι δεν τους χρειάζεται. Ότι δεν είναι άβουλος. Ότι μπορεί να δράσει μακριά από αυτούς.


μακρια απο την πραγματικοτητα αυτα που λες.ρεαλιστικες λυσεις χρειαζεται η χωρα οχι μπερδεμενα λογια.εκτος αν μιλας για αναρχια η' το γαλατικο χωριο!

QUOTE
Βλεπω οτι ο Καποδιστρας εχει ρευμα...


προλαβαινετε για μετεγγραφη στους πειρατες!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.