Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barkley vs. Rodman
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
hellenic
Kai h dio eitan katapliktiki rebounder kai kanan olles tis "bromikes" doulies poy xriazontai!Pantos eitan apo toys pio treloys paiktes ollon ton epoxon afoy dinan ksilo mesa kai ekso apo ton agonistiko xoro!O Sir Charles den kataferai na parei protathlima afoy epaise stoys Bulls poy eitan o Rodman!Pire omos ena xriso stoys Olympiakoys Agones toy ´92. Pantos ego den mpora na apofasiso pios eitan o kaluteros!


Click to view attachment

Click to view attachment
teneatis
φυσικά και ο sir charles! ο άλλος στην αρχή της καριέρας του δεν έκανε και πολλά πράγματα ιδίως επιθετικά. Αντίθετα ο charles ήταν ογκόλιθος και μπροστά και πίσω.
NBAholic
Γεια σας, Χελλένικ-Αχιλλέα, με τα vs σας! 41.gif
Βοy, καμιά μέρα λέω να ξεθάψω εκείνες τις τρελές μου εξισώσεις για να βρω αν τα νούμερα που βγάζω συμφωνούν με όσα πιστεύω. biggrin.gif

Εν πάση, όμως, ο Ρόντμαν είναι ένας από τους 3-4 κορυφαίους ρμπάουντερς όλων των εποχών (μαζί με Τσάμπερλεν, Ράσελ και Μόουζες) και παίρνει και εξαιρετικό βαθμό στην άμυνα, όντας μάλιστα ένα ζωντανό παράδειγμα του ότι δεν έχουν όλοι οι μεγάλοι αμυντικοί σπουδαία στατιστικά σε κλεψίματα-κοψίματα. Με τους Πίστονς μπορούσε να μαρκάρει έως και 4 θέσεις και να παίζει και ρόλο και στην επίθεση (κάποτε, είχε 34 πόντους και 23 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι). Με τους Σπερς και τους Μπουλς, όντας μεγαλύτερος σε ηλικία, δεν μπορούσε να κάνει τα ίδια πράγματα.

Ο Μπάρκλεϊ, όμως, ήταν, πιστεύω, το πιο ολοκληρωμένο (όχι αναγκαστικά το κορυφαίο) 4άρι στην ιστορία, με μπόι μικρότερο κι απ'του Ρόντμαν. Μάζευε 11-12 ριμπάουντ το παιχνίδι (ήταν δηλαδή, το 75-80% του Ρόντμαν σαν ριμπάουντερ, αν και θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερος, αν είχε αποκλειστικό στόχο να κάνει ό,τι ο Ρόντμαν) και, παρότι δεν ήταν εξίσου καλός αμυντικός, ήταν καλύτερος μπλοκέρ και πολύ καλύτερος κλέφτης. Αν ο Ρόντμαν μπορούσε να μαρκάρει 4 θέσεις, ο Μπάρκλεϊ μπορούσε να τις παίζει στην επίθεση, και γνωρίζετε καλά ότι από ατομικής άποψης, η επίθεση είναι σημαντικότερη της άμυνας. Άλλωστε, με επίκεντρο το Ρόντμαν, κανείς δεν έφτιαξε ομάδα. Ήταν πάντοτε πίσω από παίχτες όπως ο Τόμας, ο Ρόμπινσον, ο Τζόρνταν και ο Πίπεν. Ο Μπάρκλεϊ, από το '87 ως το '96 ήταν ο ηγέτης της ομάδας του-ο γνωστός λόγος που δεν αποδέχομαι το επιχείρημα των "δαχτυλιδιών", δηλαδή.

Για να μη μακρυγορώ, δεν τη θεωρώ τόσο κοντινή μάχη όσο, πχ, το Ρόμπινσον-Γιούιν, αν και παραμένει ενδιαφέρουσα.

Μπάρκλεϊ, χωρίς πολλή σκέψη.
thrylos7
QUOTE
Μπάρκλεϊ, χωρίς πολλή σκέψη.

Το πολλή γιατί το βάζεις...;;

Μπάρκλεϊ στο χαλαρό.
NBAholic
QUOTE
Το πολλή γιατί το βάζεις...;;


Για παρηγοριά στον Hellenic. tongue.gif
dizzy_fingers
Θα πάω κι εγώ με τον Σερ Τσαρλς, με κύριο επιχείρημα τη χρησιμότητα και ηγετικότητά του στην ομάδα.
Αυτό δηλαδή:

QUOTE(NBAholic)
με επίκεντρο το Ρόντμαν, κανείς δεν έφτιαξε ομάδα. Ήταν πάντοτε πίσω από παίχτες όπως ο Τόμας, ο Ρόμπινσον, ο Τζόρνταν και ο Πίπεν. Ο Μπάρκλεϊ, από το '87 ως το '96 ήταν ο ηγέτης της ομάδας του



Πάντως, το 5-0 σίγουρα δεν είναι δίκαιο καθώς ο Ρόντμαν ήταν πολλά περισσότερα απ'ότι ήταν γνωστός...για τα ριμπάουντ και τη σχέση του με τη Μαντόνα, δηλαδή biggrin.gif.

Και καλός αμυντικός (ας όψεται η συμμετοχή του στους Πίστονς) και καλός σουτέρ, παρόλο που δεν τα έδειχνε.

Α, να δώσω κι εγώ ένα thumbsup στα παιδιά που μας κρατάνε ψηλά το ενδιαφέρον με τις πολύ ωραίες συγκρίσεις του thumbsup.gif.
Dromeas7
μου φαίνετα οτι αυτές οι συγκρίσεις έχουν δώσει άλλον αερα στο φορουμ.Σε βάζουν σε σκέψεις και σε κάνουν να ανατρέχεις στο παρελθόν και στα όποια στατιστικά για να ετοιμάσεις όσο το δυνατόν καλήτερη απάντηση!!!

Ουτε εργασία στο πανεπιστήμιο να κάναμε!!!

41.gif Μπράβο στα παιδιά που το ξεκίνησαν αυτό.

Και εγώ με τη σειρά μου θα δώσω την ψήφο μου στον sir Charles.Νομίζω ότι τα παιδιά με καλύπτουν απόλυτα!!!!

Και κάτι μου λέει(δε ειμαι απόλυτα σίγουρος) ότι και σε ατάκες ο Barkley υπερτερεί του Rodman!! wink.gif
NBAholic
Alexmei, γιατί ντρέπεσαι να μιλήσεις; Ξέρουμε ότι τη μια ψήφο, ο Ρόντμαν την πήρε ή από εσένα ή από το Μορφή (για να εκδικηθεί για το "σπάσιμο" που έγινε στο Σακίλ-Γιάο).
NBAholic
Δεν πρόλαβα να ποστάρω το μήνυμα και ο Ρόντμαν πήρε δεύτερη ψήφο! Οπότε, τέρμα οι απορίες και οι εκπλήξεις, πλέον!
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 30 2006, 11:00 PM)
Alexmei, γιατί ντρέπεσαι να μιλήσεις; Ξέρουμε ότι τη μια ψήφο, ο Ρόντμαν την πήρε ή από εσένα ή από το Μορφή (για να εκδικηθεί για το "σπάσιμο" που έγινε στο Σακίλ-Γιάο).
*

Δεν το ειχα σκεφτει ετσι... τωρα που το λες...


Γουσταρω το κολοπαιδα γι' αυτο δεν ξερω ποιον να ψηφισω.Θα συνδεσω και δευτερο ποντικι για να διαλεξω και τους δυο. 24.gif
Πιο δικαιο.Θα κλεισω τα ματια και θα διαλεξω στην τυχη.Φτου ρε εκανα επανεκκινηση κατα λαθος. angry_red.gif 40.gif banana.gif 24.gif
hellenic
Kai ego telika kateliksa ston Sir Charles!Kai h dio eitan omos thiria an kai o Charles eitan mono 1,93 se ipsos!( se kathe statistiki toy basan 5 pontoys gia na mi akougetai xontros!)
NBAholic
7-5;

Ή κάποιοι spammers μας σαμποτάρουν ή ο Alexmei προσπαθεί να μας πει έμμεσα ότι κέρδισε το τζόκερ και ποστάρει από τους 3 νέους Η/Υ που αγόρασε χθες.
thrylos7
QUOTE
ή ο Alexmei προσπαθεί να μας πει έμμεσα ότι κέρδισε το τζόκερ και ποστάρει από τους 3 νέους Η/Υ που αγόρασε χθες.

laugh.gif laugh.gif

Μπα! Πιο πιθανόν είναι να μπαίνουν στο forum θαυμάστριες του Ρόντμαν...
NBAholic
Όταν το φόρουμ γιγαντωθεί (γέα, μπέιμπι!) και γίνουμε λίγο πιο ελιτιστές, μάλλον θα πρέπει να θεσπιστεί στα polls το "κριτήριο του αντι-γκρουπά". Δηλαδή, να μετρούν οι ψήφοι μόνο όσων τις δικαιολογήσουν και γραπτά, κι όχι μόνο με την επιλογή τους.
Air Kef
Σωστός.Δεν χρειάζεται να περιμένουμε νομίζω!

Δεν ψήφισα,είναι νομίζω γελοίο να κοντράρουμε μπασκετικά τους 2 αυτούς.Ο Μπάρκλει έμεινε στην ιστορία ως κορυφάιος ενώ ο Ρόντμαν σαν βαψομαλλιάς.

Νομίζω πως ο hellenic θέλει να συγκρίνουμε τους παίκτες ως το ποιος ήταν ο πιο τρελός.
Και έρχομαι λοιπόν και ξαναψηφίζω Τσαρλς γιατί δεν έφτανε σχεδόν ποτέ σε ακρώτητες.Ούτε νύφη,ούτε σκουλαρίκια παντού ούτε ουράνια τόξα επί κεφαλής.Κι αυτό γιατί δεν τα χρειαζόταν.Σε αντίθεση με τον Ροντ,που κάτι έπρεπε να κάνει εκτός από ριμπς για να πρβάλλεται εξίσου με τους MJ και Πίπεν.

Και μιας και αναφέρθηκε η βασίλισσα Μαντόνα,είναι τυχαίο που έχει συνδεθεί το όνομα της και με τους δύο;;
dizzy_fingers
QUOTE
Και μιας και αναφέρθηκε η βασίλισσα Μαντόνα,είναι τυχαίο που έχει συνδεθεί το όνομα της και με τους δύο;;


Για τον Μπάρκλεϊ, ομολογώ πως δεν έχω ακούσει ποτέ μου τίποτα...Όχι πως δεν στέκει σαν είδηση biggrin.gif.

Πάντως ο Ρόντμαν δεν έχει μείνει στην ιστορία μόνο ως βαψομαλλιάς...και αν τον ξέρουμε μόνο για τα μαλλιά και τις ικανότητές του στο rebounding, τότε κακώς, καθώς έκανε περισσότερα (μόνο στο σκορ δε βοηθούσε...στους Μπουλς).


QUOTE
Και έρχομαι λοιπόν και ξαναψηφίζω Τσαρλς γιατί δεν έφτανε σχεδόν ποτέ σε ακρώτητες.Ούτε νύφη,ούτε σκουλαρίκια παντού ούτε ουράνια τόξα επί κεφαλής.Κι αυτό γιατί δεν τα χρειαζόταν.Σε αντίθεση με τον Ροντ,που κάτι έπρεπε να κάνει εκτός από ριμπς για να πρβάλλεται εξίσου με τους MJ και Πίπεν.


Τα μαλλιά του τα έβαφε από όταν ήταν στους Σπερς, οπότε δεν στέκει αυτό το επιχείρημα tongue.gif.
Εκτός αν ήθελε να κλέψει τη δόξα των ΜΜΕ από τον τρελό, αλλοπρόσαλο και baddest guy ( 24.gif ) of the league Ρόμπινσον! laugh.gif


Τέλος, παρόλο που πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των δύο παιχτών είναι μεγάλη, το επειχείρημα ότι ο ένας έχει μείνει στην ιστορία και έχει μπει στους καλύτερους 50 ever και ο άλλος όχι είναι άτοπο...
Πρώτον, γιατί το ΝΒΑ ποτέ δε θα έβαζε μία τέτοιου είδους προσωπικότητα στους καλύτερους...όσο καλός παίχτης και να ήταν...
Δεύτερον, γιατί ξέρουμε ότι τελευταία, αυτές οι ψηφοφορίες για τους καλύτερους δεν είναι και στα δικαιότερά τους, κοινώς το έχουν χάσει τελευταία οι του ΝΒΑ (βλ. Ντομινικίκ και hall of fame).
morfi
QUOTE(Air Kef @ May 2 2006, 05:46 PM)
Και έρχομαι λοιπόν και ξαναψηφίζω Τσαρλς γιατί δεν έφτανε σχεδόν ποτέ σε ακρώτητες.
*

To ξερεις οτι ειχε φτυσει ενα μικρο κοριτσακι που καθοταν στις εξεδρες?Αθελα του φυσικα.Η χλεπα πηγαινε σε αλλον...
Εγω παντως γελασα οταν το διαβασα. 24.gif

QUOTE(Air Kef @ May 2 2006, 05:46 PM)
Ούτε νύφη,ούτε σκουλαρίκια παντού ούτε ουράνια τόξα επί κεφαλής.Κι αυτό γιατί δεν τα χρειαζόταν.Σε αντίθεση με τον Ροντ,που κάτι έπρεπε να κάνει εκτός από ριμπς για να πρβάλλεται εξίσου με τους MJ και Πίπεν.
*

Κανεις λαθος.Ο ροντμαν τα εκανε ολα για την παρτη του.Δεν τον ενοιαζε αν θα τον προσεχαν οι αλλοι και τι θα ελεγαν.

QUOTE(Air Kef @ May 2 2006, 05:46 PM)
Και μιας και αναφέρθηκε η βασίλισσα Μαντόνα,είναι τυχαίο που έχει συνδεθεί το όνομα της και με τους δύο;;
*

Με πολλους και πολλα εχει συνδεθει το ονομα της μαντονα... blink.gif ohmy.gif
Air Kef
Ο Ρόντμαν τα έβαφε από τους Σπερς,αλλά τις καλές τρέλες τις άρχισε στους Μπουλς.Δεν είπα ότι έκανε μόνο αυτά,αλλά κάτσε και σκέψου.Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό όταν το σκέφτεσαι.Την άμυνά του ή τα μαλλιά του;

Αν τα έκανε για την πάρτυ του μορφή δεν θα τα ήξερες.Αυτό΄που ανέφερες δεν είναι τρέλα,είναι κακός χαρακτήρας.
thrylos7
Ο Rodman είναι λίγο τρελός.. Όχι, δεν το λέω με την καλή έννοια... Τον τρόπο σκέψης του ούτε ο morfi δε μπορεί να τον πιάσει....
Έχω διαβάσει(όχι όλο, δε μπόρεσα) ένα βιβλίο του... ("Όσο κακός θέλω" σε ελληνική μετάφραση...) Νομίζεις πως πρόκειται για ένα άτομο με ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, όποιος κι αν είναι αυτός και γυρνώντας μια σελίδα σου διαγράφεται αυτή η εικόνα...μετά προχωράς και πάλι απ' την αρχή!

QUOTE
To ξερεις οτι ειχε φτυσει ενα μικρο κοριτσακι που καθοταν στις εξεδρες?Αθελα του φυσικα.Η χλεπα πηγαινε σε αλλον...
Εγω παντως γελασα οταν το διαβασα.

Δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θέση... Δεν το ήθελε πραγματικά... Τιμωρήθηκε μετά.

QUOTE
Όταν το φόρουμ γιγαντωθεί (γέα, μπέιμπι!) και γίνουμε λίγο πιο ελιτιστές, μάλλον θα πρέπει να θεσπιστεί στα polls το "κριτήριο του αντι-γκρουπά". Δηλαδή, να μετρούν οι ψήφοι μόνο όσων τις δικαιολογήσουν και γραπτά, κι όχι μόνο με την επιλογή τους.

Καλύτερα να λειτουργήσει κάτι σαν 2 ψηφοφορίες... Κι αν ο κόσμος δεν έχει ουσιαστικά επιχειρήματα-οπότε δε δικαιολογεί, κατά έναν "απίθανο" τρόπο καταφέρνει και βγάζει συμπέρασμα ή βρίσκει την πρόβλεψη! Το έχετε προσέξει; Γενικά πιστεύω μετράει πολύ η άποψή του κι όταν δε συμπεριλαμβάνει τα πιο αρμόδια άτομα. Ας μην την αγνοοούμε!
morfi
QUOTE(Air Kef @ May 3 2006, 02:45 AM)
Ο Ρόντμαν τα έβαφε από τους Σπερς,αλλά τις καλές τρέλες τις άρχισε στους Μπουλς.Δεν είπα ότι έκανε μόνο αυτά,αλλά κάτσε και σκέψου.Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό όταν το σκέφτεσαι.Την άμυνά του ή τα μαλλιά του;
*

Οσοι ξερουν απο μπασκετ πρωτα η αμυνα και μετα τα μαλλια.Ολοι αλλοι δεν ξερουν ουτε τι θεση επαιζε.

QUOTE(Air Kef @ May 3 2006, 02:45 AM)
Αν τα έκανε για την πάρτυ του μορφή δεν θα τα ήξερες.
*

Kαι φυσικα θα τα ηξερα.Σχετιζεται με την εμφανιση του.Εσυ δεν θα προσεχες εναν με μπλε μαλλια?

QUOTE(Air Kef @ May 3 2006, 02:45 AM)
Αυτό΄που ανέφερες δεν είναι τρέλα,είναι κακός χαρακτήρας.
*

Εγω που τον ξερω και προσωπικα μια χαρα χαρακτηρας ειναι. banana.gif 24.gif
Ο φιλ τζακσον ειχε γραψει στο βιβλιο του οτι ο ροντμαν ειναι πολυ κλειστος τυπος.

QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 03:58 AM)
Ο Rodman είναι λίγο τρελός.. Όχι, δεν το λέω με την καλή έννοια... Τον τρόπο σκέψης του ούτε ο morfi δε μπορεί να τον πιάσει....
*

Ο morfi δεν αντιγραφει κανεναν.Ειναι αυτοδημιουργητος. 24.gif

QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 03:58 AM)
Έχω διαβάσει(όχι όλο, δε μπόρεσα) ένα βιβλίο του... ("Όσο κακός θέλω" σε ελληνική μετάφραση...)  Νομίζεις πως πρόκειται για ένα άτομο με ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, όποιος κι αν είναι αυτός και γυρνώντας μια σελίδα σου διαγράφεται αυτή η εικόνα...μετά προχωράς και πάλι απ' την αρχή!
*

Αντε ρε που το βρηκες? ohmy.gif Εγω ψαχνω του ρετζι μιλλερ και δεν το βρισκω πουθενα.I love being the enemy ειναι ο τιτλος αν θυμαμαι καλα.

QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 03:58 AM)
Δε θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θέση... Δεν το ήθελε πραγματικά... Τιμωρήθηκε μετά.
*

Αν ηταν μετα να παω μετα βολτα με τον μπαρκλει σαν ενδειξη συγγνωμης οπως εκανε με το κοριτσακι θα ηθελα να φτυνει σε καθε αγωνα! tongue.gif
thrylos7
QUOTE
Ο morfi δεν αντιγραφει κανεναν.Ειναι αυτοδημιουργητος

Δεν αντιλέγω... Αλλά μπροστά στον Rodman μοιάζεις με τον Νίκο Ζήση... tongue.gif

QUOTE
Αντε ρε που το βρηκες?  Εγω ψαχνω του ρετζι μιλλερ και δεν το βρισκω πουθενα.I love being the enemy ειναι ο τιτλος αν θυμαμαι καλα.

Μου το έκανε δώρο στα γενέθλιά μου...

Το είχε πάρει ο αδερφός μου όταν βγήκε-μικρά παιδιά τότε... μάλιστα μετά από λίγο καιρό το προσέφερε και μια εφημερίδα, ίσως το Έθνος.

QUOTE
Αν ηταν μετα να παω μετα βολτα με τον μπαρκλει σαν ενδειξη συγγνωμης οπως εκανε με το κοριτσακι θα ηθελα να φτυνει σε καθε αγωνα!

Αν μου το έκανε καταλάθος ευχαρίστως να πήγαινα για ένα μονό μαζί του... Αλλά με τίποτα αυτό που λες... Αν έκανε κάτι τέτοιο θα τον έβαζα στη θέση του Παπαδημητρίου στο "Παίξτε μπάλα" για εκδίκηση... Ίσως και να το σκεφτόμουν βέβαια γιατί είναι πολύ σκληρό!
morfi
QUOTE(thrylos7 @ May 4 2006, 02:41 AM)
Δεν αντιλέγω... Αλλά μπροστά στον Rodman μοιάζεις με τον Νίκο Ζήση...  tongue.gif
*

O χολικ λεει οτι μοιαζω με τον τζινομπιλι, εσυ με τον ζηση... Το καταφερατε... Ειναι το τελευταιο μου σχολιο.Θα μπορουσατε να το ειχατε πει οτι δεν με θελετε.Αυτο που κανατε ηταν χειροτερο...

QUOTE(thrylos7 @ May 4 2006, 02:41 AM)
Μου το έκανε δώρο στα γενέθλιά μου...
*

Αυτα ειναι δωρα...

QUOTE(thrylos7 @ May 4 2006, 02:41 AM)
Το είχε πάρει ο αδερφός μου όταν βγήκε-μικρά παιδιά τότε... μάλιστα μετά από λίγο καιρό το προσέφερε και μια εφημερίδα, ίσως το Έθνος.
*

Τι?Γιατι το εδωσε? blink.gif Θα βαλω τα κλαμματα...

QUOTE(thrylos7 @ May 4 2006, 02:41 AM)
Αν μου το έκανε καταλάθος ευχαρίστως να πήγαινα για ένα μονό μαζί του... Αλλά με τίποτα αυτό που λες... Αν έκανε κάτι τέτοιο θα τον έβαζα στη θέση του Παπαδημητρίου στο "Παίξτε μπάλα" για εκδίκηση... Ίσως και να το σκεφτόμουν βέβαια γιατί είναι πολύ σκληρό!
*

Αν ηταν να πηγαινω βολτα μαζι του θα τον αφηνα να με φτυνει σε καθε αγωνα.Θα πηγαινα και στα εκτος εδρας... rolleyes.gif
dizzy_fingers
Κάτι που άργησα να γράψω.

Αν κάνετε scroll down τη σελίδα και κοιτάξετε τα "similar threads", θα βρείτε τα δύο πολύ ωραία αφιερώματα που είχε γράψει ο ΜΖ13 στο παρελθόν για τους δυό παίχτες.

Αν μη τι άλλο, είναι ενδιαφέροντα και προσφέρουν στοιχεία για σύγκριση. wink.gif
thrylos7
QUOTE
O χολικ λεει οτι μοιαζω με τον τζινομπιλι, εσυ με τον ζηση... Το καταφερατε... Ειναι το τελευταιο μου σχολιο.Θα μπορουσατε να το ειχατε πει οτι δεν με θελετε.Αυτο που κανατε ηταν χειροτερο...

Δε σε είπαμε και Καμπούρη...!!!

QUOTE
Αν ηταν να πηγαινω βολτα μαζι του θα τον αφηνα να με φτυνει σε καθε αγωνα.Θα πηγαινα και στα εκτος εδρας...

Ξέρω για ανθρώπους που τρέχουν από πίσω όταν τους φτύνουν οι γκόμενες(για να διατηρήσουμε το στυλ του topic), αλλά να τρέχουν όταν φτύνει και ο Μπάρκλεϊ πρώτη φορά...
Air Kef
QUOTE
Kαι φυσικα θα τα ηξερα.Σχετιζεται με την εμφανιση του.Εσυ δεν θα προσεχες εναν με μπλε μαλλια?


Δεν λέω για τα μαλλιά αλλά για τα νυφικά και τα κραγιόν.

Εγώ θα ήθελα να με φτύσει η Keira Knightley και μετά ας πηγαίναμε όπου ήθελε. rolleyes.gif
morfi
QUOTE(thrylos7 @ May 5 2006, 02:14 AM)
Δε σε είπαμε και Καμπούρη...!!!
*

Αυτο ελειπε...

QUOTE(thrylos7 @ May 5 2006, 02:14 AM)
Ξέρω για ανθρώπους που τρέχουν από πίσω όταν τους φτύνουν οι γκόμενες(για να διατηρήσουμε το στυλ του topic), αλλά να τρέχουν όταν φτύνει και ο Μπάρκλεϊ πρώτη φορά...
*

Ειμαι μοναδικος στο ειδος μου... banana.gif 24.gif

QUOTE(Air Kef @ May 5 2006, 06:16 AM)
Δεν λέω για τα μαλλιά αλλά για τα νυφικά και τα κραγιόν.
*

Προσωπικη του ζωη ειναι.Ας κανει οτι θελει το παλικαρι...

QUOTE(Air Kef @ May 5 2006, 06:16 AM)
Εγώ θα ήθελα να με φτύσει η Keira Knightley και μετά ας πηγαίναμε όπου ήθελε. rolleyes.gif
*

Ω ναι... wub.gif
Εσυ εχεις κοπελα.Εγω θα βγω μαζι της!!!
Sir Charles
έστω και καθυστερημάνα ψήφισα... αλλά, Barkley vs Rodman? είναι δυνατόν? ο σερ είναι, έτσι και αλλιώς, τουλάχιστον 50% καλύτερος σε όλα, και δίκαια και άνετα επικρατεί... περισσότερο δίκαια και ενδιαφέρουσα θα ήταν μία σύγκριση Barkley vs Malone, εκεί να σας δω... εγώ βεβαίως δεν θα είχα και πάλι κανένα δίλημμα...
NBAer
QUOTE(Sir Charles @ Jul 10 2007, 03:04 PM) *
έστω και καθυστερημάνα ψήφισα... αλλά, Barkley vs Rodman? είναι δυνατόν? ο σερ είναι, έτσι και αλλιώς, τουλάχιστον 50% καλύτερος σε όλα,


Οχι. Σε ριμπαουντ και αμυνα ο Ροντμαν ηταν πολυ καλυτερος και καλυτερος αντιστοιχα....


QUOTE
περισσότερο δίκαια και ενδιαφέρουσα θα ήταν μία σύγκριση Barkley vs Malone, εκεί να σας δω... εγώ βεβαίως δεν θα είχα και πάλι κανένα δίλημμα...


Αν εννοεις τον Καρλ Μαλοουν τοτε η συγκριση ειναι πολυ δυσκολη πραγματι και καλυτερα να μην γινει. biggrin.gif
Παντως και τους 2 τους κερδισε ο Μαικλ εχοντας και μειονεκτημα εδρας.... smile.gif
Gravedigger
Και εγώ Barkley...Πως να το κάνουμε,είναι πολύ καλύτερος του Rodman!Και....τι κακό έχουν τα σκουλαρήκια???μόνο βαριέσαι να τα βγάλεις πριν τους αγώνες!! tongue.gif
B for Basketball
QUOTE(Gravedigger @ Jul 10 2007, 01:01 PM) *
τι κακό έχουν τα σκουλαρήκια???μόνο βαριέσαι να τα βγάλεις πριν τους αγώνες!! tongue.gif

ναι ναι...ασε...ειδικα εσυ για να παιξεις πρεπει να βγαλεις ολοκληρο μαγαζι με μπιζου απο πανω σου tongue.gif tongue.gif
οσο για τον rodman...θα μπορουσε να μπει στο hall of fame αρκει να ειχε λιγο μυαλο παραπανω...ακους εκει να δηώνει πως θα ηθελε να παιζει με τα ρουχα του κ παντοφλες 69.gif
Pierce
QUOTE(Sir Charles @ Jul 10 2007, 03:04 PM) *
περισσότερο δίκαια και ενδιαφέρουσα θα ήταν μία σύγκριση Barkley vs Malone, εκεί να σας δω... εγώ βεβαίως δεν θα είχα και πάλι κανένα δίλημμα...



QUOTE(NBAer @ Jul 10 2007, 03:26 PM) *
Αν εννοεις τον Καρλ Μαλοουν τοτε η συγκριση ειναι πολυ δυσκολη πραγματι και καλυτερα να μην γινει. biggrin.gif


αν ψαχουλευατε ισως βρισκατε αυτο που αναζητατε tongue.gif τσαρλς VS καρλ ποστ No7 και επειτα
NBAholic
QUOTE
Οχι. Σε ριμπαουντ και αμυνα ο Ροντμαν ηταν πολυ καλυτερος και καλυτερος αντιστοιχα....


Εγώ θα έλεγα το ανάποδο: καλύτερος και πολύ καλύτερος αντίστοιχα. Ο Ρόντμαν ήταν άριστος και στους δυο τομείς, ο Μπάρκλεϊ ήταν επίσης πολύ δυνατός ριμπάουντερ, αλλά μάλλον αδιάφορος στην άμυνα. Οπότε, ο Ρόντμαν έχει μεγαλύτερο συγκριτικό πλεονέκτημα στο 2ο τομέα.
jimol34
Ψηφίζω Sir Charles. Όταν ένας παίχτης 1, 96 παίζει εναντίον ενός 2, 08 (που είναι το σύνηθες ύψος για power forward) έχουμε μις ματς. Με τον Μπάρκλεϋ αυτό δεν υπήρχε.
Ginobili
Ο Μπάρκλει φυσικά...ήξερε περισσότερο μπάσκετ,ήταν περισσότερο θεαματικός,ήταν ηγέτης,και είχε(και έχει...) και πολύ καλύτερο χιούμορ.... tongue.gif
captain charisma
ψηφισα μπαρκλευ γιατι για το υψος του επαιρνε πολλα ριμπαουντ και ηταν ηγετης με τα ολα του και μπορουσε να τα βαλει με σεντερ ανω τον 2.10.απλα απιστευτος και τα καρφωματα ηταν πολυ καλα.οταν επαιζε στους φοινιξ μπορουσε να παρει το πρωταθλημα αλλα ο μιχαλακης του εκοψε τον δρομο προς τον τιτλο.αξεχαστεσ θα ημουν οι ατακες που πετουσε κατα καιρους. ενω ο ροντμαν ειχε πιο ουσιαστικο ρολο επαιζε αμυνα μαζευε ριμπαουντ εκανε ταπες και στην επιθεση με το ζορι εβασε 8-10π αλλα ηταν αποτελεσματικος παικτης.τα 5 τιτλακια που πηρε τα λενε ολα
manos 13
καλυτερος σαφως ο μπαρκλευ και πιο τρελος ο ροντμαν. απλο
hagi
Και πάλι πιστεύω ότι δεν συγκρίνονται οι παίχτες..Ο Ρόντμαν μπορεί να ήταν εξαιρετικός ριμπάουντερ και καλός αμυντικός αλλά ο Μπάρκλεϊ θεωρώ ότι είναι από τους καλύτερους παίχτες όλων των εποχών γενικά.
Δεν θεωρώ ότι ο Ρόντμαν ήξερε μπάσκετ αλλά ήταν πολύ εκρηκτικός με πολύ καλό κορμί,ενώ ο Μπάρκλεϊ ήταν άλλο πράγμα...
Rondo
QUOTE(hagi @ Mar 19 2008, 16:27 ) *
Και πάλι πιστεύω ότι δεν συγκρίνονται οι παίχτες..Ο Ρόντμαν μπορεί να ήταν εξαιρετικός ριμπάουντερ και καλός αμυντικός αλλά ο Μπάρκλεϊ θεωρώ ότι είναι από τους καλύτερους παίχτες όλων των εποχών γενικά.
Δεν θεωρώ ότι ο Ρόντμαν ήξερε μπάσκετ αλλά ήταν πολύ εκρηκτικός με πολύ καλό κορμί,ενώ ο Μπάρκλεϊ ήταν άλλο πράγμα...

Απλά Τσάρλς Μπάρκλει...Τι να πει κανείς γι αυτόν τον παικταρά???Ο Ρόντμαν καλός μπασκετμπολίστας αλλά σαφώς καλύτερος στο να βάφει το μούσι του και να κλωτσάει κανέναν φωτογράφο!!!!! 69.gif
nikolas12
Και εγω Barkley. smiley.gif
mj23lbj23
QUOTE(hip-hop @ Mar 24 2008, 19:20 ) *
Και εγω Barkley. smiley.gif

Δεν πολυκωλαει σαν συγκριση.Εχουμε να κανουμε με ενα απο τα κορυφαια 3-4 "τεσσαρια" της ιστοριας και με το εξαιρετικο αμυντικα "σκουλικι".Ο ενας ηταν ηγετης "χοντρος" αλλα με πολυ υψηλο μπασκετικο IQ και ο αλλος δεν ηξερε σχεδον ουτε να σκαει την μπαλα.Αρα μπορει αμυντικα καλυτερος να ηταν ο Ροντμαν αλλα σαν αξιες ο Μπαρκλει ειναι τρομεος και ο αλλος ξυλοκοπος.
nikolas12
QUOTE(mj23lbj23 @ Apr 4 2008, 23:32 ) *
Δεν πολυκωλαει σαν συγκριση.Εχουμε να κανουμε με ενα απο τα κορυφαια 3-4 "τεσσαρια" της ιστοριας και με το εξαιρετικο αμυντικα "σκουλικι".Ο ενας ηταν ηγετης "χοντρος" αλλα με πολυ υψηλο μπασκετικο IQ και ο αλλος δεν ηξερε σχεδον ουτε να σκαει την μπαλα.Αρα μπορει αμυντικα καλυτερος να ηταν ο Ροντμαν αλλα σαν αξιες ο Μπαρκλει ειναι τρομεος και ο αλλος ξυλοκοπος.


Ωραια τα λες με εικονες icon_drunk.gif
Giorgos#4
ροντμαν απο μενα για τις βουτιες και το ξυλο! smiley.gif
j-kidd13
SIR CHARLES!!!! 77.gif Mια κλαση ανωτερος του τρελοροντμαν,που στην τελικη μονο αμυνα ηξερε να παιζει και να παιρνει ριμπαουντ...Ειναι και κολλητος του Air!!!
a bullet for your head
Ειμαι φανατικος του Sir Charles,αλλα τρεφω μεγαλη εκτιμηση κ στον Ντενις.Η ψηφος βεβαια παει στον Μπαρκλει,κρινω ομως λιγο αδοκιμη την συγκριση.Ο Μπαρκλει θα επρεπε να συγκριθει με ενα αλλο αντιπαλο δεος στο power forward,οπως ο Καρλ Μαλλοουν,ενω ο Ροντμαν με ενα αλλο αμυντικο τερας κ rebounder,οπως ο Μπεν Ουαλλας.Για τον Μπαρκλει δεν θα πω πολλα,παρα μονο οτι εγινε κ εμεινε ως ο 1ος rebounder σε μια σεζον με υψος κατω απο 2.00μ(1.96),ηταν ο καλυτερος blocker στην εποχη του(Για παικτες κατω απο 2.00μ),με μεσους ορους καριερας που πλησιαζουν τους 25 ποντους κ τα 10 ρημπαουντ,ΑΛΛΑ χωρις να φορεσει ποτε το δακτυλιδι του πρωταθλητη!Ενω ο Ροντμαν συμπληρωσε τα δακτυλα του ενος χεριου,σαν μελος των θρυλικων bad boys του Ντητροιτ,των Σπερς κ των συγχρονων ''δυναστων'' του N.B.A Σικαγο Μπουλς!Παντοτε σαν αμυντικος ακρογωνιαιος λιθος,σπαζοντας τα κοντερ στους μεσους ορους κ στις συνολικες συγκομιδες των rebound κ κλεψιματων κ επιδεικνυοντας μια απαραμιλλη αυτοθυσια στην αμυνα,που παρομοια ενεργεια δεν ειχε ουτε εχει ξαναεμφανιστει.Σιγουρα ηταν ιδιορρυθμος κ εκκεντρικος,αλλα δεν τον κρινω με κριτηρια που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε εναν υποψηφιο για εισαγωγη σε εσωκλειστο καθολικο σχολειο,αλλα τα skils του τα οποια ηταν μοναδικα.
delmar
Εννοειται Sir Charles.Μπασκετ δεν ειναι να παιρνεις μονο ριμπαουντ ή να εκνευριζεις τους αντιπαλους με τα καμωματα σου.Μπασκετ σημαινει να κανεις τους συμπαιχτες σου καλυτερους,μονο με τη παρουσια σου στην ομαδα.Θυμηθειτε τους Suns την εποχη που πηραν τον Barkley....μεταμορφωθηκαν smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.