Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός vs Μalaga
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
j-kidd13
vs

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Ρεαλ,την προηγούμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ.Σε ένα ματς που οι πράσινοι έφτασαν ακόμα και στο -16 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου,δείχνοντας οτι η πρώτη ήττα στο ΟΑΚΑ ήταν κοντά,κατάφερε με την καταπληκτική του άμυνα στο 2ο μέρος να ροκανίσει τη διαφορά και να περάσει μπροστά στα μισά της τελευταίας περιόδου.Με μεγάλο σουτ του Παππα και ψυχραιμία στις βολές απο τον Γκιστ,μαζί με την εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών,οι πράσινοι πήραν μια σημαντικότατη νίκη.
Επόμενος αγώνας,με την Μαλαγα στο ΟΑΚΑ,σε ενα μάτς που θέλει προσοχή καθώς οι Ισπανοί έχουν επικίνδυνους παίκτες.
Ο Παναθηναϊκός είναι σε καλο φεγγάρι και θέλει να κρατήσει το αήττητο του ΟΑΚΑ και να μείνει στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας,σε ένα ματς που είναι του χεριού του.
stefkorner
χωρις Βαζινσκι και Σερμαντινι στην 12δα η Μαλαγα!
αστρο λαμπρο μας οδηγει!!! μεχρι τελικο να παμε ,ετσι μπορει να μας πηγαινει καθε βδομαδα smiley.gif
lefpan
QUOTE (stefkorner @ Nov 30 2017, 19:26 ) *
χωρις Βαζινσκι και Σερμαντινι στην 12δα η Μαλαγα!
αστρο λαμπρο μας οδηγει!!! μεχρι τελικο να παμε ,ετσι μπορει να μας πηγαινει καθε βδομαδα smiley.gif

Αν και Ολυμπιακός, σου λέω μακάρι να μην έχουν την ίδια άποψη με σένα οι προπονητές και οι παίκτες σας, γιατί σας βλέπω να χάνετε τ' αυγά και τα πασχάλια.
Αν κατεβείτε σοβαροί και προσγειωμένοι, κερδίζετε 100%.
yorgos
QUOTE(stefkorner @ Nov 30 2017, 20:26 ) *
χωρις Βαζινσκι και Σερμαντινι στην 12δα η Μαλαγα!
αστρο λαμπρο μας οδηγει!!! μεχρι τελικο να παμε ,ετσι μπορει να μας πηγαινει καθε βδομαδα smiley.gif

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι ο Πασχάλης κάνει βουντού, δεν υπάρχει αυτό φέτος...

Ταυτόχρονα φαίνεται πως γίνεται καλή δουλειά στην εκγύμναση, σοβαρά προβλήματα τραυματισμών δεν έχουμε σε μια χρονιά που η μισή Ευρωλίγκα μπαίνει στα χειρουργεία, φτου φτου.
irving
QUOTE(yorgos @ Dec 1 2017, 17:03 ) *
Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι ο Πασχάλης κάνει βουντού, δεν υπάρχει αυτό φέτος...

Ταυτόχρονα φαίνεται πως γίνεται καλή δουλειά στην εκγύμναση, σοβαρά προβλήματα τραυματισμών δεν έχουμε σε μια χρονιά που η μισή Ευρωλίγκα μπαίνει στα χειρουργεία, φτου φτου.

ισχυει αυτο. ποτε δεν ειχαμε τραυματισμους. αν και οι περισσοτεροι τραυματισμου στην ευρωλιγκα δεν ειναι θλασεις οπου ευθυνονται γυμναστες και προπονητες αλλα πιο σοβαροι που ειναι θεμα ατυχιας.

για το ματς, αμα ειμαστε σοβροι, θα το παρουμε το ματς. η αμυνα μας εχει βελτιωθει και στην επιθεση εχουμε αρχισει να παιζουμε καλα. δεν νομιζω να δυσκολευτουμε πολυ αρκει βεβαια να μην το υποτιμησουμε.
john wick
μουδιασμένο ξεκίνημα η ομάδα...
nirvana
Δοκιμάζουμε πόσο μπορεί να ανοίξει το ροτέισον
pan24
Η μαλαγα οπως παιζει σου δινει την εντυπωση οτι με ενα τριλεπτο ξεσπασμα η διαφορα θα φτασει πανω απο δεκα ποντους
Αν δεν ερθει αυτο το ξεσπασμα παιζεις με την φωτια

Μονο ο γκιστ εχει ξεχωρισει
Η αμυνα γενικα παει καλα
Βεβαια στην αμυνα το μονο διδυμο που θυμαμαι χειροτερο απο το γκαμπριελ-ογκαστ ειναι το φωτσης-μπουρουσης smiley.gif
nvip13
Σωπα θυμήθηκε τον Θαναση..

Νεντμον φοβαται και να σουταρει πλεον..
pan24
QUOTE (nvip13 @ Dec 1 2017, 21:37 ) *
Σωπα θυμήθηκε τον Θαναση..

Σωστο ειναι που τον ειχε εξω και αν δεν χτυπαγε ο ριβερς δεν θα τον εβαζε
Το παιχνιδι εβγαινε στον ριβερς και το προβλημα μας μεχρι τωρα δεν ειναι η αμυνα,ειναι το οτι εχουμε βαλει 32 ποντους

Edit:Ρε γκιστ...Εκανες σουπερ πρωτο ημιχρονο αλλα ποσο να βελτιωσουμε την αμυνα που λες στην συνεντευξη?
35 στο ημιχρονο εχουμε φαει
Η επιθεση ειναι το θεμα που εχουμε βαλει 32 με τον γκιστ να εχει τους 12 απο αυτους
Anubis
Αιφνιδιασμος 4-3 και κανουμε αυτο το πραγμα, ημαρτον...
Πολυ κακο πρωτο ημιχρονο και η πενταδα με λεκαβιτσιους, ντεντμον, ογκαστ δε ξερω τι εκανε στο γηπεδο.
Ο σινγκλετον μπορει να βρει τη διαθεση του Γκιστ?
nvip13
QUOTE(pan24 @ Dec 1 2017, 21:40 ) *
Σωστο ειναι που τον ειχε εξω και αν δεν χτυπαγε ο ριβερς δεν θα τον εβαζε
Το παιχνιδι εβγαινε στον ριβερς και το προβλημα μας μεχρι τωρα δεν ειναι η αμυνα,ειναι το οτι εχουμε βαλει 32 ποντους


Δεν ειναι απαραιτητο να παιξει στην θεση του Ρίβερς.
t0ny3
Για μια ακόμη φορά μέτριο πρώτο ημίχρονο κι αυτό επειδή ο Πασχάλης προσπαθεί να βάλει στο rotation ντενμον, λεκαβιτσιους, ογκαστ και γκαμπριελ. Προβλέπω κλειστό rotation στο δεύτερο ημίχρονο με τους "παλιούς" και αναμένω την δαιμονισμένη άμυνα που προανήγγειλε ο γκιστ στις δηλώσεις μόλις.

Θα είναι είναι καταστροφή αν χάσουμε σήμερα.

Ξεχώρισα μόνο γκιστ σε αυτά τα 20 λεπτά, ο οποίος παίζει λες και είναι 28 χρονών!

Ο Ντενμον χάλασε αιφνιδιασμο και μετά σε επιθετικό ριμπ δεν ήξερε τι να κάνει τη μπάλα...
Gino_Bill
Παρτα ρε Ντενμον τα σουτ ρε αγορι μου γιατι οταν δεν τα παιρνεις κολλαει ολη η επιθεση μετα. Μονο ετσι παιζει να βρεις λιγο ρυθμο και να μην σε θυμομαμστε για ενα ματς απεναντι στην Φενερ μονο. Ψιλοτρατζικ επιθετικα, μονο πικ εν ρολ Καλαθη Γκιστ εχουμε σημερα. Πολυ προσεκτικοι στην αμυνα οι Μαλαγαιοι.

Εντιτ: στα σημαντικα τωρα, αυτη που παιρνει τις συνεντευξεις στα ημιχρονα για το eurosport την ξερουμε ;
john wick
H Μάλαγα η σημερινή όπως τη βλέπω ειναι για +20 πόντους..
τους δικούς μας όμως δεν τους βλέπω και πολύ συγκεντρωμένους.
Θα φανεί στο 3ο δεκάλεπτο από το πως θα μπούμε...
Δυστυχώς όταν βγαίνει ο Καλάθης ,το χάος....
ziroud

θα πρέπει να βάζει έναν-δύο παίκτες από τον πάγκο κάθε φορά, και όχι όλο τον πάγκο μαζί, διότι η ομάδα απορυθμίζεται
nvip13
Απιστευτος Γκιστ double double, 2 συνεχομενα επιθετικα ριμπαουντ .

Πόσο θα αντέξει;
nirvana
Icon drunk: Tσάβι ι λαβ γιου
j-kidd13
O Γκισταρος φέτος είναι άλλη κλάση.Κανει τρομερή χρονιά.
Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Anubis
Ωραιος ο παππας, ωρα να παιρνει ποδι ο ντεντμον και να ερχεται ασσοδυο που να βοηθαει στην οργανωση. Πολυ κακο μπασκετ σημερα
Hip
Κακο μπασκετ, απο δυο κακες ομαδες σημερα. Δεν ξερω ποσο μακρια μπορει να παει ο Παναθηναικος μ αυτο το ειδος μπασκετ. Ή να παει η μπαλλα στον Καλαθη και οτι μπορει να φτιαξει μονος του ή σουτ απο τα 7 μετρα και οτι βρεξει ας κατεβασει. Λες και παιζει χωρις προπονητη η ομαδα.
john wick
Ντάξει το χειρότερο εντός έδρας ματς φέτος ,κάθε χρονιά κάνουμε 1-2 τέτοια , πέρσυ νομίζω ήταν με τον Σάρας και άλλο 1...
Dedmon ότι κ να γράψουμε πια , φαντάζομαι τα βλέπουν στην ομάδα , θα έχουμε εξελίξεις...
Πολύ κακός ο Singleton και αν επιθετικά τον έχουμε συνηθίσει φέτος κάπως έτσι , σήμερα ήταν και στην αμυνα πολύ κακός..
Tribune
QUOTE (Hip @ Dec 1 2017, 22:48 ) *
Κακο μπασκετ, απο δυο κακες ομαδες σημερα. Δεν ξερω ποσο μακρια μπορει να παει ο Παναθηναικος μ αυτο το ειδος μπασκετ. Ή να παει η μπαλλα στον Καλαθη και οτι μπορει να φτιαξει μονος του ή σουτ απο τα 7 μετρα και οτι βρεξει ας κατεβασει. Λες και παιζει χωρις προπονητη η ομαδα.



Σημασία έχει να κερδίζεις και στην κακή σου μέρα. Εξάλλου, η Ευρωλίγκα είναι μαραθώνιος. Θα υπάρξουν και τέτοιες βραδιές.
Κρατάμε την αντίδραση του δεύτερου ημιχρόνου και ειδικότερα της τελευταίας περιόδου.
whaler
3 πόλοι:
Καλάθης με double double (ξανά)
Gist με double double συγκλονιστικός
Παππάς ο παίκτης που θα πάρει την μπάλα όταν αυτή καίει. Και είναι clutch.

Συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί δείχνει χαρακτήρα, αν είχαμε πάρει και το ματς με τη Μπασκόνια θα ήταν ονειρεμένα τα πράγματα. Συνεχίζουμε.
Hip
QUOTE (Tribune @ Dec 1 2017, 22:50 ) *
Σημασία έχει να κερδίζεις και στην κακή σου μέρα. Εξάλλου, η Ευρωλίγκα είναι μαραθώνιος. Θα υπάρξουν και τέτοιες βραδιές.
Κρατάμε την αντίδραση του δεύτερου ημιχρόνου και ειδικότερα της τελευταίας περιόδου.

Δεν μιλαω για κακη μερα αδερφε. Στην τελευταια περιοδο μπηκαν τα 7 απο τα 13 τριποντα και αποβληθηκε ο σοβαροτερος παιχτης της Μαλαγα με 2 ποινες στο πιο κρισιμο σημειο. Δεν ειδα καποια αλλη αντιδραση. Οτι γινοταν σ ολο το παιχνιδι εγινε και στην τελευταια περιοδο σαν λογικη. Απλα μπηκαν τα σουτ προσευχες- αυτα που οι σπικερ λενε μεγαλα σουτ.
thanath
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 00:00 ) *
Δεν μιλαω για κακη μερα αδερφε. Στην τελευταια περιοδο μπηκαν τα 7 απο τα 13 τριποντα και αποβληθηκε ο σοβαροτερος παιχτης της Μαλαγα με 2 ποινες στο πιο κρισιμο σημειο. Δεν ειδα καποια αλλη αντιδραση. Οτι γινοταν σ ολο το παιχνιδι εγινε και στην τελευταια περιοδο σαν λογικη. Απλα μπηκαν τα σουτ προσευχες- αυτα που οι σπικερ λενε μεγαλα σουτ.


Σκέψου να μην ήταν 7 - 3 το ρεκόρ για την μία από τις 2 κακές ομάδες smiley.gif
paobc3
Εγω έχω να πω ότι χωρίς Γκάμπριελ οι άμυνες δεν βγαίνουν εύκολα ,ειδικα με κακό Σίνγκλετον όπως σήμερα.Δεν το συζητάω απαραίτητος ο Γκάμπριελ για τα λεπτά που παίρνει σε αυτόν τον Παναθηναικό..Επιθετικά υστερεί αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει όταν αμυντικά είναι βράχος..
Καλάθης χωρίς αυτόν το χάος,είδατε τα τριποντακια τι ωραία που ήταν!Αγανάχτησε ο άνθρωπος με τόσα άστοχα!
Γκιστ απίστευτα απολαυστικός και παθιασμένος,
Παππας όταν πρέπει να μιλήσει μιλαέι ,
Ρίβερς εγγύηση πάνω απ'όλα το μόνο σίγουρο!
green_sky
Δευτερο σερι διπλο ημιχρονο / ασσος τελικο στο ΟΑΚΑ. 19.gif
Hip
QUOTE (thanath @ Dec 1 2017, 23:11 ) *
Σκέψου να μην ήταν 7 - 3 το ρεκόρ για την μία από τις 2 κακές ομάδες smiley.gif

Κοιταξε, εμενα δεν με αφορα αυτο. Αυτα ειναι για τους οπαδους. Παναθηναικους για τα υπερ Ολυμπιακους για τα κατα. Εμενα η οπτικη μου εχει να κανει με το ειδος μπασκετ που παιζεται, οχι για τα ρεκορ. Αμα σε καποιον αλλον αρεσει αυτο το μπασκετ, εμενα μου περισευει. Δεν σημαινει πως ολοι εχουμε τα ιδια γουστα. Απο κει και περα, εγω στο λεω τωρα που ημαστε στο 1/3 της διοργανωσης. Ομαδα που παιζει τετοιο μπασκετ δυσκολα φτανει ψηλα. Το ξανασυζηταμε στο τελος της χρονιας. smile.gif
john wick
Πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε ένα κόμπο γκαρντ στην θέση του Dedmon...
nirvana
Πραγματικά σήμερα δεν καταλαβαίνω τους παραπονιάρηδες. Ανοίξαμε το ροτέισον και όταν είδαμε ότι δεν πολυέβγαινε, το κλείσαμε λιγάκι και πάλι και κερδίσαμε για πλάκα, λες και η άλλη ομάδα να ήταν για την προπόνησή μας.

Ντένμον, το παραδέχομαι, μεγάλο γατάκι, δεν μπορεί. Δεν θα τον κράταγα. Όγκαστ, με το κοντό του παντελονάκι, μου βγάζει τη συμπάθεια που φυλάω για ένα νεογέννητο γατί. Μπορεί να εξελιχθεί αλλά θέλει χρόνο. Πιστεύω ότι θα μείνει Ευρώπη. Γκάμπριελ, διασκεδατικός, σαν γατί τεσσάρων μηνών. Περιστρέφεται άσκοπα και ευστοχεί και σε κανένα σουτ. Θα τον κράταγα.

Λεκαβίτσιους. Η λιθουανική κοτομπουκιά έβαλε το τρίποντο, οκ, τον κρατάμε σαν τρίτο.

Στα φόργουορντ, με αυτόν τον Γκιστ, δεν ξέρω με ποιες ομάδες θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα.

Άρα, όπως λένε πολλοί, αλλαγή Ντένμον με κάνα Στρέλνιεκς. Αααχ, όνειρο δεκεμβριανής νυκτός. Ή κανένα Σλούκα. Πάντως ο Λέκα είναι κοντός. Εκεί πονάμε κάπως αν και το σκορ δεν χάθηκε... πολύ... με αυτόν μέσα...

Παππάς, γ*****ει. Σερί πόντοι σε κρίσιμο σημείο. Και ενέργεια. Δεύτερος (wink.gif σε ενέργεια μετά από Θανάση.

Ρίβερς, με αυτό το στιλ που σουτάρει, έχω πάντα μια σιγουριά. Εκπλήσσομαι όταν δεν μπαίνει.
Το ίδιο και για Λοτζέσκι.

Βουγιούκας για πεντάλεπτο πλάτης/κώλου.

Καλάθης, ασύλληπτος φέτος. No mistake maschine.

Το ερώτημα είναι με ποιον θα παίξουμε πλέι οφς για το Φ4.

whaler
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 00:18 ) *
Κοιταξε, εμενα δεν με αφορα αυτο. Αυτα ειναι για τους οπαδους. Παναθηναικους για τα υπερ Ολυμπιακους για τα κατα. Εμενα η οπτικη μου εχει να κανει με το ειδος μπασκετ που παιζεται, οχι για τα ρεκορ. Αμα σε καποιον αλλον αρεσει αυτο το μπασκετ, εμενα μου περισευει. Δεν σημαινει πως ολοι εχουμε τα ιδια γουστα. Απο κει και περα, εγω στο λεω τωρα που ημαστε στο 1/3 της διοργανωσης. Ομαδα που παιζει τετοιο μπασκετ δυσκολα φτανει ψηλα. Το ξανασυζηταμε στο τελος της χρονιας. smile.gif


Ποιά ομάδα σε αυτό το σημείο της διοργάνωσης σου έχει αφήσει φοβερές εντυπώσεις για το μπάσκετ που πάιζει;
Προσωπικά -πλήν CSSKA - καμία.
Άσε να ρολάρουμε λίγο, να μην έχουμε κάποιο σοβαρό τραυματισμό, κυρίως, και θα δούμε όταν έρθει η ώρα αν είναι να φτάσουμε ψηλά ή οχι.
Και για την ιστορία, ανεξάρτητα τι θα γίνει στο τέλος, φέτος παίζουμε κάτι που πάει να μοιάσει σε μπάσκετ. Καμία σχέση με τα περσινά και τους πάντες να ψάχνουν Καλάθη και James. Φέτος έχουμε πολλούς παίκτες, σε πολλές θέσεις (άσχετα με την ποιότητα), ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ και πάιζουμε μπάσκετ που ξεκινάει από την άμυνα. Έτσι όπως έχτισε δηλαδή ο Παναθηναϊκός την αυτοκρατορία του.

shtarkws
Παρακαλώ να μην βγούμε οφφ τοπικ
thanath
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 00:18 ) *
Κοιταξε, εμενα δεν με αφορα αυτο. Αυτα ειναι για τους οπαδους. Παναθηναικους για τα υπερ Ολυμπιακους για τα κατα. Εμενα η οπτικη μου εχει να κανει με το ειδος μπασκετ που παιζεται, οχι για τα ρεκορ. Αμα σε καποιον αλλον αρεσει αυτο το μπασκετ, εμενα μου περισευει. Δεν σημαινει πως ολοι εχουμε τα ιδια γουστα. Απο κει και περα, εγω στο λεω τωρα που ημαστε στο 1/3 της διοργανωσης. Ομαδα που παιζει τετοιο μπασκετ δυσκολα φτανει ψηλα. Το ξανασυζηταμε στο τελος της χρονιας. smile.gif


Εγώ χάρισμα να βλέπω το μέλλον δεν έχω.. Βλέπω μία ομάδα που παλεύει, που δεν αφήνει ματς χωρίς να το προσπαθήσει, με εξαίρεση την Βαρκελώνη και την Μόσχα, που βασίζεται πολύ στο σουτ, αλλά έχει δομηθεί με αυτόν ακριβώς τον τρόπο, να βασίζεται στα σουτ που θα ανοίξει και θα δημιουργήσει ο Καλάθης. Τώρα μετά από μία νίκη, άνετη τελικά, εσύ μιλάς για 2 κακές ομάδες, όταν στο 1/3 της φάσης η μία από τις 2 αυτές ομάδες είναι στις 4 πρώτες θέσεις... Αν δεν το λες εμπάθεια πώς το λες? Και αν δεν είναι του γούστου σου τότε πες δεν μ αρέσει το μπάσκετ. Γιατί είτε σ αρέσει είτε δεν σ αρέσει κακή ομάδα ο Παναθηναίκός δεν είναι. Μπορεί και να βγει τελευταίος, μπορεί και να βγει πρώτος. Δεν το ξέρω ούτε το ξέρεις!
Αυτά από μένα και καληνύχτα!

Στα του ματς. Συγχαρητήρια στην ομάδα! Δείχνει να φτιάχνει χαρακτήρα και μέταλλο μεγάλης ομάδας και αυτά είναι που θα τον πάνε μακριά! Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν 2 κενά, αλλά όσο διατηρείται ψηλά η ομάδα με αυτά τα κενά, ελπίζω ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα καλυφθούν και θα πάνε ακόμα καλύτερα τα πράγματα.
CG.
Ειμαστε μονοδιαστατοι επιθετικα και σημερα εκανε μπαμ.εξαρτομαστε πολυ απο την ευστοχια στα σουτ τα οποια καποια αλλη μερα δεν θα μπουν
Ο αγωνας ηταν πονηρος σημερα και εξελιχθηκε δυσκολα.οπως ολα τα τελευταια στην ευρωλιγκα.
Οι νικες καμουφλαρουν τα προβληματα αλλα καλο ειναι να αντιμετωπιστουν οσο υπαρχει χρονος.και δεν θα κερδιζουμε τα παντα στο τελος η με ανατροπες παντα
stefkorner
για 2 πραγματα θα στοιχηματιζα και το σπιτι μου οτι δεν θα γινοντουσαν ποτε και γιναν αποψε ... :
-η ρεαλ να χασει εντος εδρας απο τον ερυθρο αστερα ενω ειχε σχεδον 50 % τριποντα
-και ο Γκιστ που βλεπαμε μεχρι πριν 1.5 μηνα θα ειναι σε θεση να κανει τετοια απιστευτα ματς σαν το σημερινο !
και τι δεν εκανε αποψε ο τυπος !ετριβα τα ματια μου πραγματικα !περα απο το double double
ειτε στο 4 ειτε στο 5 πηγαινε, να σκοραρει με ολους τους τροπους !σημερα και με πλατη !και με σουτ απο μεση αποσταση!! !και με τριποντο ! τα παντα ολα ! τολμω να πω οτι ηταν ο καλυτερος Γκιστ της πενταετιας αυτος που ειδα αποψε !! με διαφορα κιολας!! το λεω και δεν το πιστευω..!
τωρα οσο αναφορα Πασκουαλ δεν ξερω ,ισως ο Καταλανος να χει τρελαθει (με την καλη εννοια..) και να την ψαχνει γενικα να τα κανει μονη της η ομαδα ντερμπι στο οακα καποια ματς σαν το σημερινο ,γιατι αισθανεται την απολυτη σιγουρια οτι με πιεση και συγκεντρωση στην 4η περιοδο θα τα καθαρισει ευκολα η δυσκολα!
για παραδειγμα δεν μπορω να εξηγησω αυτα τα σχηματα που ειδα με Γκαμπριελ και Ογκαστ στο β να τους κανει πλακα κατω απο την ρακετα ακομα και ο τελειωμενος μεχρι προχθες απο την Μαλαγα : Μουσλι !
ο Παππας για αλλη μια φορα φετος αποδειχθηκε παικτης 4ης περιοδου !παλι τον ξεκινησε την 4η περιοδο και προκειται ξεκαθαρα για στρατηγικη του Πασκουαλ να τον κραταει φρεσκο για να ειναι με γεματες μπαταριες και ξεκουραστος και πνευματικα να κανει αυτα που κανει στα φιναλε των ματς τελευταια! το προβλημα ειναι οτι πρεπει να τον ξεκουραζει μεσω του αρνητικου για αλλη μια φορα Ντενμον !
και τουλαχιστον απο θεμα ενεργειας στην αμυνα κατι δινει -χωρις βεβαια να ειναι και καλος αμυντικος..αλλα περα απο αυτο τι ( ; ) θελαμε δεν θελαμε τον αναπολουμε τον τιμιο Δομινικανο! που εχει και στο ρεπερτοριο του μια καλουτσικη πασουλα !(να και σημερα με την Ρεαλ 5 ασιστ εγραψε..)
με λιγα λογια.. : αντικατασταση Ντενμον με εναν κομπο γκαρντ στα ιδια λεφτα rolleyes.gif
ε και για Γκαμπριελ τα εχουμε πει τοσες φορες!δεν χρειαζεται να τον σκασουμε τον Γκιστοπουλο και να τον παμε και 35 λεπτα στν ευρωλιγκα..!θα ειναι αμαρτια ..
Number11
QUOTE (nirvana @ Dec 2 2017, 00:22 ) *
Πραγματικά σήμερα δεν καταλαβαίνω τους παραπονιάρηδες. Ανοίξαμε το ροτέισον και όταν είδαμε ότι δεν πολυέβγαινε, το κλείσαμε λιγάκι και πάλι και κερδίσαμε για πλάκα, λες και η άλλη ομάδα να ήταν για την προπόνησή μας.

Ντένμον, το παραδέχομαι, μεγάλο γατάκι, δεν μπορεί. Δεν θα τον κράταγα. Όγκαστ, με το κοντό του παντελονάκι, μου βγάζει τη συμπάθεια που φυλάω για ένα νεογέννητο γατί. Μπορεί να εξελιχθεί αλλά θέλει χρόνο. Πιστεύω ότι θα μείνει Ευρώπη. Γκάμπριελ, διασκεδατικός, σαν γατί τεσσάρων μηνών. Περιστρέφεται άσκοπα και ευστοχεί και σε κανένα σουτ. Θα τον κράταγα.

Λεκαβίτσιους. Η λιθουανική κοτομπουκιά έβαλε το τρίποντο, οκ, τον κρατάμε σαν τρίτο.

Στα φόργουορντ, με αυτόν τον Γκιστ, δεν ξέρω με ποιες ομάδες θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα.

Άρα, όπως λένε πολλοί, αλλαγή Ντένμον με κάνα Στρέλνιεκς. Αααχ, όνειρο δεκεμβριανής νυκτός. Ή κανένα Σλούκα. Πάντως ο Λέκα είναι κοντός. Εκεί πονάμε κάπως αν και το σκορ δεν χάθηκε... πολύ... με αυτόν μέσα...

Παππάς, γ*****ει. Σερί πόντοι σε κρίσιμο σημείο. Και ενέργεια. Δεύτερος (wink.gif σε ενέργεια μετά από Θανάση.

Ρίβερς, με αυτό το στιλ που σουτάρει, έχω πάντα μια σιγουριά. Εκπλήσσομαι όταν δεν μπαίνει.
Το ίδιο και για Λοτζέσκι.

Βουγιούκας για πεντάλεπτο πλάτης/κώλου.

Καλάθης, ασύλληπτος φέτος. No mistake maschine.

Το ερώτημα είναι με ποιον θα παίξουμε πλέι οφς για το Φ4.


Αρκετά διασκεδαστικό το πόστ σου ... και συμφωνώ με όλα όσα έγραψες.

*Εγώ πάντως το Βουγιούκα θα τον άλλαζα ... για την υπέρβαση χρειάζεται
άλλος παίκτης και ήδη βρισκόμαστε πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς ευρωπαική επιτυχία.

*ο Ντένμον αρκετά σφιγμένος ... κυρίως ψυχολογικά.

*Με 2 κινήσεις, η ομάδα μπορεί Φ4, ακόμη και τελικό, έτσι όπως είναι πολύ δύσκολο το Βελιγράδι.

Hip
QUOTE (thanath @ Dec 2 2017, 00:16 ) *
Τώρα μετά από μία νίκη, άνετη τελικά, εσύ μιλάς για 2 κακές ομάδες, όταν στο 1/3 της φάσης η μία από τις 2 αυτές ομάδες είναι στις 4 πρώτες θέσεις... Αν δεν το λες εμπάθεια πώς το λες? Και αν δεν είναι του γούστου σου τότε πες δεν μ αρέσει το μπάσκετ. Γιατί είτε σ αρέσει είτε δεν σ αρέσει κακή ομάδα ο Παναθηναίκός δεν είναι. Μπορεί και να βγει τελευταίος, μπορεί και να βγει πρώτος. Δεν το ξέρω ούτε το ξέρεις!
Αυτά από μένα και καληνύχτα!

Κακες σημερα εγραψα, οχι μεχρι το τελος του χρονου. Δεν το λεω εμπαθεια λοιπον, το λεω αποψη για το μπασκετ που παιχτηκε ,απο καποιον που δεν φοραει κασκολ. Κακη ομαδα δεν ειναι, ισα ισα ειναι μια απο τις καλυτερες και ιστορικοτερες της ευρωπης. Γι αυτο θα ειναι κριμα να ειναι παλι εκτος φαιναλ φορ. Και αν συνεχισει ετσι μαλλον θα ειναι εκτος. Αλλωστε και αλλοι συνοπαδοι σου διαπιστωνουν καποια θεματα και ζητανε αλλαγες. Κι αυτο εμπαθεια το λες; Καληνυχτα λοιπον και να εισαι παντα με το χαμογελο, ακομα και αν ακους πραγματα που σου χαλανε το κεφι και το ονειρο. Αν θες να συζητησουμε παραπανω μπασκετικα, εδω ημαστε. Και μερικοι αριθμοι για φιναλε για να μην μιλαμε φιλοσοφικα και αοριστα. Μεχρι το 30 λεπτο το σκορ ηταν 54-54. Μεσος ορος στην αμυνα ηταν 18 ποντοι. με την "καλη του αμυνα" στ οτελευταιο δεκαλεπτο δεχτηκε αλλους 17 ποντους. Ποσους ποντους ομως εβαλε σ αυτο το τελευταιο δεκαλεπτο; 28 ποντους με 7 τριποντα. Δηλαδη 21 με τριποντα και κατι ψηλα. Στο σημειο που βγηκε ο Σουαρεζ ( 1/1 3/3 3/3 14 ποντους) με αντιαθλητικο φαουλ που αν το εδεινε σε Παναθηναικο ή Ολυμπιακο , θα μιλαγαμε για εθνικη προδοσια, το σκορ ηταν ποσο; 57-58. Με την αξοδο του εγινε ενα σερι 11-0 που ουσιαστικα εκρινε το παιχνιδι. Αδικα κερδισε ο Παναθηναικος; φυσικα οχι. Ευκολα ή δσυκολα θα κερδιζε γιατι η Μαλαγα ειναι μια ομαδα που μπορει να σου βγαλει την πιστη μεχρι τα τελευταια λεπτα, αλλα δεν εχει το ταλεντο να κερδισει ομαδες σαν τον Παναθηναικο. Αλλα αν πιστευει κανεις πως με τον σουπερηρωα Καλαθη των 33 λεπτων και τον Γκιστ ακομα μεγαλυτερο ηρωα λογο ηλικιας και τραυματισμων των 35 λεπτων θα βγει η χρονια με περιοδους των 7/15 τριποντων, πως να το πω; Ειναι τουλαχιστον υπεραισιοδοξος ή οπαδικα υποκειμενικος. blove.gif
qspock
QUOTE(nirvana @ Dec 1 2017, 23:22 ) *
Το ερώτημα είναι με ποιον θα παίξουμε πλέι οφς για το Φ4.


Με Ρεαλ tongue.gif

Πληρη με Γιουλ, Ραντολφ, Αγιον, Ταβαρες.. κλπ

24.gif 19.gif
manosnismo
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 04:18 ) *


Αρχικα δεν ειναι απαραιτητο να γραφεις σε καθε ποστ σου οτι εισαι ουδετερος, κανει μπαμ εξαλλου smile.gif
Επειτα θελω να πω οτι ανεξαρτητα απο το τελικο αποτελεσμα που θα εχει η χρονια(το οποιο εξαρταται και απο παραγοντες οπως την εποχη φορμαρισματος , το διασταυρωμα στα πλειοφς , την τυχη σε καποιο βαθμο) ο Παναθηναικος παιζει ακριβως οπως πρεπει να παιζει μια ομαδα η οποια εχει στο ροστερ της τον Καλαθη και παιχτες στα φτερα , αλλα και στο 5 οι οποιοι ειναι καλοι σουτερ για τα δεδομενα του ευρωπαικου μπασκετ .Επιπλεον ο ρυθμος που παιζεται το παιχνιδι εχει αλλαξει , το NBA εχει δειξει χρονια το δρομο και οσο και αν υπαρχει χαοτικη διαφορα στο ατομικο ταλεντο αναμεσα σε nba και ευρωπη , η τελευταια τεινει να ακολουθησει.Δεν ειναι τυχαιο που η εθνικη πατωνει τα τελευταια χρονια , το μπασκετ εξελισσεται, ειναι γρηγοροτερο , εχουμε περισσοτερες κατοχες και οσοι δεν ακολουθησουν θα μεινουν στασιμοι.Για τους χρονους του Καλαθη και του Γκιστ που αναφερεις ειναι εντελως αστοχο επιχειρημα.Αθλητες οπως ο Καλαθης , στο πικ της ηλικιας του και ο Γκιστ στα 31 του θα πρεπει στη θεωρια και στη πραξη να βγαζουν ανετα 2 30 λεπτα παινχιδια στην εβδομαδα .Στο nba παιζουν 3.5 παιχνιδια την βδομαδα με τους 5αδατους να παιζουν τουλαχιστον 32-33 λεπτα , μαλιστα αρκετα παιχνιδια ειναι και back το back , χωρις ιδιατερα προβληματα καθως ο μεσος παιχτης παιζει πανω απο 70 παιχνιδια
stefkorner
QUOTE (qspock @ Dec 2 2017, 16:09 ) *
Με Ρεαλ tongue.gif

Πληρη με Γιουλ, Ραντολφ, Αγιον, Ταβαρες.. κλπ

24.gif 19.gif


oops το χω δει και εγω αυτο το ονειρο 69.gif ! σχεδον ιδια φαση με την περσινη ,περιπτωση φενερ !
στραφι θα παει τοση τυχη που εχουμε μεχρι στιγμης ,απο αποψη τραυματισμων γενικα !
Hip
manosnismo

Γιατι να μην το λεω,ντροπη ειναι; Εσεις γιατι δηλωνετε τι ομαδα ησαστε; "Η μηπως πρεπει να τα λεω καπως για να ικανοποιω οπαδικα αυτια; Τωρα για τα υπολοιπα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, το ξαναειπα. Οποιανου του αρεσει η ομαδα να την παρει σπιτι του. Μαλλον ειπα κατι που δεν εχει ξανα ακουστει και μαλιστα απο Παναθηναικους ακομα εδω και 2 μηνες. Βεβαια οταν υπαρχουν καποια σερι με νικες ....σηκωνουμε και λιγο το χαλακι. Μου λες με λιγα λογια πως το να ζοριζεσαι για τρεις περιοδους εχοντας 6/16 τριποντα ειναι συστημα. Και μπαινεις ξαφνικα στο τελευταιο δεκαλεπτο και κανεις την εκπληξη στον αντιπαλο ( ΜΠΟΥ!!!) και βαζεις 7/15. Παω πασο. Και επισης πως ειναι λογικο να παιζουν 33 λεπτα και 35 το βασικο σου ποιντ γκαρντ και το βασικο σου σεντερ γιατι ετσι κανουν στο ΝΒΑ (που δεν το κανουν, αλλα λεμε τωρα). Αλλωστε η σχεση του ΝΒΑ με το ευρωπαικο μπασκετ ειναι η σχεση που εχει ο Σπιλμπεργκ με τον Ταρκοφσκι στον κινηματογραφο. Σπιλμπεργκ βλεπεις και δυο ταινιες στο καπακι, Ταρκοφσκι αν καταφερεις και την μια και καταλαβεις τι εγινε εισαι για φαιναλ φορ. Τελος οσο αφορα τις κατοχες περιμενω advance stats να παραθεσεις που να λενε για τις κατοχες που παιζει ο Παναθηναικος σε συγκριση με τις αλλες μεγαλες ομαδες της Γιουρολιγκ. Δεν νομιζω πως παιζει με περισσοτερες κατοχες, αν το δω θα το πιστεψω. Αλλα ξερω πως αν υπαρχει στατιστικη κατηγορια που μετραει τις λιγοτερες πασες και τις περισσοτερες τριπλες θα ειναι σιγουρα ψηλα. Αν δε υπαρχει και αλλη που μετραει τις αποστασεις στα τελειωματα θα ειναι σιγουρα μεσα στις δυο πρωτες. Καλη ομαδα ειναι ο Παναθηναικος, σιγουρα στις 8 καλυτερες της Ευρωπης, αλλα αν θελει να παιξει στο στυλ που ευαγγελιζεσαι, οταν φτασει στα πλει οφ και διασταυρωθει με καμια Φενερ ή καμια Ρεαλ ή καμια ΤΣΣΚΑ θα ειναι αλλιως τα πραγματα. Και δεν σου βαζω τον Ολυμπιακο μεσα γιατι μπορει να υπονοησεις πως ειμαι και ο Τσουκαλας ξερω γω. Οποτε αν θελει να εχει ελπιδες για φαιναλ φορ να ελπιζεις πως θα ειναι μεσα στην πρωτη τριαδα. Μετα αν μπει στους 4 κανεις δεν ξερει. Εδω πηρε τιτλο ο Ολυμπιακος απο την ΤΣΣΚΑ και η Μακαμπι απο την Ρεαλ. Εκει ολα μπορουν να γινουν.
CG.
QUOTE (qspock @ Dec 2 2017, 10:09 ) *
Με Ρεαλ tongue.gifκ

Πληρη με Γιουλ, Ραντολφ, Αγιον, Ταβαρες.. κλπ

24.gif 19.gif

Οτι πρεπει για Βουγιουκα και Ογκαστ δηλαδη..και λιγο πασπαρτου Γκαμπριελ smiley.gif
tanasen01
QUOTE (CG. @ Dec 2 2017, 00:35 ) *
Ειμαστε μονοδιαστατοι επιθετικα και σημερα εκανε μπαμ.εξαρτομαστε πολυ απο την ευστοχια στα σουτ τα οποια καποια αλλη μερα δεν θα μπουν
Ο αγωνας ηταν πονηρος σημερα και εξελιχθηκε δυσκολα.οπως ολα τα τελευταια στην ευρωλιγκα.
Οι νικες καμουφλαρουν τα προβληματα αλλα καλο ειναι να αντιμετωπιστουν οσο υπαρχει χρονος.και δεν θα κερδιζουμε τα παντα στο τελος η με ανατροπες παντα


H oμάδα είναι δομημένη έτσι ώστε να είναι εξαρτημένη από το τρίποντο. Όλοι οι παίκτες σχεδόν μπορούν να σουτάρουν, ενώ υπάρχουν πλέον 5 παίκτες με ποσοστό άνω του 40% (Παππάς, Λοτζέσκι, Ρίβερς, Σινγκλετον - και ο Γκιστ αλλά σουτάρει μόνο 1 τρίποντο ανά ματς) και σαν ομάδα είμαστε 3οι καλύτεροι σε ποστοστά 3 πόντων μέχρι στιγμής. Προς το παρών το πλάνο δείχνει να δουλεύει πάντως.
Επίσης όσο παίζει έτσι ο Γκίσταρος καμουφλάρεται και το πρόβλημα στη θέση 5.
MustGK
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 15:09 ) *
manosnismo

Γιατι να μην το λεω,ντροπη ειναι; Εσεις γιατι δηλωνετε τι ομαδα ησαστε; "Η μηπως πρεπει να τα λεω καπως για να ικανοποιω οπαδικα αυτια; Τωρα για τα υπολοιπα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, το ξαναειπα. Οποιανου του αρεσει η ομαδα να την παρει σπιτι του. Μαλλον ειπα κατι που δεν εχει ξανα ακουστει και μαλιστα απο Παναθηναικους ακομα εδω και 2 μηνες. Βεβαια οταν υπαρχουν καποια σερι με νικες ....σηκωνουμε και λιγο το χαλακι. Μου λες με λιγα λογια πως το να ζοριζεσαι για τρεις περιοδους εχοντας 6/16 τριποντα ειναι συστημα. Και μπαινεις ξαφνικα στο τελευταιο δεκαλεπτο και κανεις την εκπληξη στον αντιπαλο ( ΜΠΟΥ!!!) και βαζεις 7/15. Παω πασο. Και επισης πως ειναι λογικο να παιζουν 33 λεπτα και 35 το βασικο σου ποιντ γκαρντ και το βασικο σου σεντερ γιατι ετσι κανουν στο ΝΒΑ (που δεν το κανουν, αλλα λεμε τωρα). Αλλωστε η σχεση του ΝΒΑ με το ευρωπαικο μπασκετ ειναι η σχεση που εχει ο Σπιλμπεργκ με τον Ταρκοφσκι στον κινηματογραφο. Σπιλμπεργκ βλεπεις και δυο ταινιες στο καπακι, Ταρκοφσκι αν καταφερεις και την μια και καταλαβεις τι εγινε εισαι για φαιναλ φορ. Τελος οσο αφορα τις κατοχες περιμενω advance stats να παραθεσεις που να λενε για τις κατοχες που παιζει ο Παναθηναικος σε συγκριση με τις αλλες μεγαλες ομαδες της Γιουρολιγκ. Δεν νομιζω πως παιζει με περισσοτερες κατοχες, αν το δω θα το πιστεψω. Αλλα ξερω πως αν υπαρχει στατιστικη κατηγορια που μετραει τις λιγοτερες πασες και τις περισσοτερες τριπλες θα ειναι σιγουρα ψηλα. Αν δε υπαρχει και αλλη που μετραει τις αποστασεις στα τελειωματα θα ειναι σιγουρα μεσα στις δυο πρωτες. Καλη ομαδα ειναι ο Παναθηναικος, σιγουρα στις 8 καλυτερες της Ευρωπης, αλλα αν θελει να παιξει στο στυλ που ευαγγελιζεσαι, οταν φτασει στα πλει οφ και διασταυρωθει με καμια Φενερ ή καμια Ρεαλ ή καμια ΤΣΣΚΑ θα ειναι αλλιως τα πραγματα. Και δεν σου βαζω τον Ολυμπιακο μεσα γιατι μπορει να υπονοησεις πως ειμαι και ο Τσουκαλας ξερω γω. Οποτε αν θελει να εχει ελπιδες για φαιναλ φορ να ελπιζεις πως θα ειναι μεσα στην πρωτη τριαδα. Μετα αν μπει στους 4 κανεις δεν ξερει. Εδω πηρε τιτλο ο Ολυμπιακος απο την ΤΣΣΚΑ και η Μακαμπι απο την Ρεαλ. Εκει ολα μπορουν να γινουν.


Για το πρώτο η ομάδα μας αρέσει είτε παίζει καλά είτε παίζει κακά. Όσο για το χαλάκι... Παρόλο τις νίκες μας λέμε ότι χρειαζόμαστε αλλαγές ... Οπότε δεν κρύβεται τίποτα και αυτό που λες δεν ισχύει... Για το δεύτερο με τα στατιστικά... Αν το μπασκετ ήταν στατιστικά δεν θα είχαμε προπονητές και αθλητές αλλά μαθηματικούς... Όποιος θέλει να μιλήσει με στατιστικά το κάνει για να πει την μισή αλήθεια..
paobc3
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 15:09 ) *
manosnismo

Γιατι να μην το λεω,ντροπη ειναι; Εσεις γιατι δηλωνετε τι ομαδα ησαστε; "Η μηπως πρεπει να τα λεω καπως για να ικανοποιω οπαδικα αυτια; Τωρα για τα υπολοιπα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, το ξαναειπα. Οποιανου του αρεσει η ομαδα να την παρει σπιτι του. Μαλλον ειπα κατι που δεν εχει ξανα ακουστει και μαλιστα απο Παναθηναικους ακομα εδω και 2 μηνες. Βεβαια οταν υπαρχουν καποια σερι με νικες ....σηκωνουμε και λιγο το χαλακι. Μου λες με λιγα λογια πως το να ζοριζεσαι για τρεις περιοδους εχοντας 6/16 τριποντα ειναι συστημα. Και μπαινεις ξαφνικα στο τελευταιο δεκαλεπτο και κανεις την εκπληξη στον αντιπαλο ( ΜΠΟΥ!!!) και βαζεις 7/15. Παω πασο. Και επισης πως ειναι λογικο να παιζουν 33 λεπτα και 35 το βασικο σου ποιντ γκαρντ και το βασικο σου σεντερ γιατι ετσι κανουν στο ΝΒΑ (που δεν το κανουν, αλλα λεμε τωρα). Αλλωστε η σχεση του ΝΒΑ με το ευρωπαικο μπασκετ ειναι η σχεση που εχει ο Σπιλμπεργκ με τον Ταρκοφσκι στον κινηματογραφο. Σπιλμπεργκ βλεπεις και δυο ταινιες στο καπακι, Ταρκοφσκι αν καταφερεις και την μια και καταλαβεις τι εγινε εισαι για φαιναλ φορ. Τελος οσο αφορα τις κατοχες περιμενω advance stats να παραθεσεις που να λενε για τις κατοχες που παιζει ο Παναθηναικος σε συγκριση με τις αλλες μεγαλες ομαδες της Γιουρολιγκ. Δεν νομιζω πως παιζει με περισσοτερες κατοχες, αν το δω θα το πιστεψω. Αλλα ξερω πως αν υπαρχει στατιστικη κατηγορια που μετραει τις λιγοτερες πασες και τις περισσοτερες τριπλες θα ειναι σιγουρα ψηλα. Αν δε υπαρχει και αλλη που μετραει τις αποστασεις στα τελειωματα θα ειναι σιγουρα μεσα στις δυο πρωτες. Καλη ομαδα ειναι ο Παναθηναικος, σιγουρα στις 8 καλυτερες της Ευρωπης, αλλα αν θελει να παιξει στο στυλ που ευαγγελιζεσαι, οταν φτασει στα πλει οφ και διασταυρωθει με καμια Φενερ ή καμια Ρεαλ ή καμια ΤΣΣΚΑ θα ειναι αλλιως τα πραγματα. Και δεν σου βαζω τον Ολυμπιακο μεσα γιατι μπορει να υπονοησεις πως ειμαι και ο Τσουκαλας ξερω γω. Οποτε αν θελει να εχει ελπιδες για φαιναλ φορ να ελπιζεις πως θα ειναι μεσα στην πρωτη τριαδα. Μετα αν μπει στους 4 κανεις δεν ξερει. Εδω πηρε τιτλο ο Ολυμπιακος απο την ΤΣΣΚΑ και η Μακαμπι απο την Ρεαλ. Εκει ολα μπορουν να γινουν.

Αυτό με τα λεπτά συμμετοχής είναι μεγάλη καραμέλα...Αν ρωτήσετε τον Καλάθη θα σας πει ότι "θέλω να παίζω και τα 40 λεπτά".Εγω γκρινιάζω όταν βγαίνει γιατί χωρίς αυτόν η ομάδα χάνει στην δημιουργία και τότε αρχίζει αυτό το μονοδιάστατο μπασκετ με τρίποντο υπό πίεση και άγιος ο θεός!Δεν λέω εννοείτε πρέπει να ξεκουραστεί αλλά αυτό κάνει ο Πασκουάλ ,γιατί να εκνευρίζουν οι χρόνοι συμμετοχής...Αφού αυτοί τραβήξαν με Μαλάγα αυτούς άφησε πάνω από 30 λεπτά..Αν τράβαγε ο Λεκα ,όπως με Ολυμπιακό θα έπαιζε εκείνος 25-30 λεπτά αντι του ΚαλάθηΣτην πρώτη περίοδο ο Καλάθης με τον Γκιστ δεν βγήκαν ούτε δευτερόλεπτο!!10:00 λεπτά συμμετοχής έγραφε!Στην 2η περίοδο ζήτημα να έπαιξαν και οι δυο 2,3 λεπτά..Εξού και η αποδιοργάνωση του Παο όταν βγήκαν 4 παίκτες ταυτόχρονα!
Hip
QUOTE (tanasen01 @ Dec 2 2017, 21:56 ) *
H oμάδα είναι δομημένη έτσι ώστε να είναι εξαρτημένη από το τρίποντο. Όλοι οι παίκτες σχεδόν μπορούν να σουτάρουν, ενώ υπάρχουν πλέον 5 παίκτες με ποσοστό άνω του 40% (Παππάς, Λοτζέσκι, Ρίβερς, Σινγκλετον - και ο Γκιστ αλλά σουτάρει μόνο 1 τρίποντο ανά ματς) και σαν ομάδα είμαστε 3οι καλύτεροι σε ποστοστά 3 πόντων μέχρι στιγμής. Προς το παρών το πλάνο δείχνει να δουλεύει πάντως.
Επίσης όσο παίζει έτσι ο Γκίσταρος καμουφλάρεται και το πρόβλημα στη θέση 5.

Επισης ενδιαφερον ειναι πως Σιγκλετον σουταρει 35 διποντα για 36 τριποντα ( 4-5 αρι ετσι; ), Ριβερς 35 διποντα για 47 τριποντα, Λοτζεσκι 23 για 23, Γκαμπριελ 6 για 19 (3-4 αρι) , Ντενμον 12 για 23 και μονο ο Παππας απο τους οβερ 40% εχει 39 για 28. Βεβαια οπως λεει και ο αλλος φιλος η στατιστικη λεει την μιση αληθεια, η αλλη μιση βεβαια δεν ξερω ποια ειναι. Και το χαλακι δεν παει για ολους φιλε, παει γι αυτους που το σηκωνουν. Η πλειοψηφια εδω, δεν ειναι σ αυτη την κατηγορια. Γι αυτο γραφω οτι γραφω , με την βεβαιοτητα πως δεν θεωρουν ολοι πως θελω το κακο της ομαδας. Η ομαδα θελει ισορροοπια. Αλλιως αυτο ειναι μπασκετ καζινο και οπως ειχα πει και πιο παλια χωρις τον τεραστιο χαρτοπαιχτη Τζεημς πια στις ταξης της.
thanath
@Hip, για το πρώτο μου σχόλιο, από κεκτημένη ταχύτητα δεν είδα το "σήμερα". Μy bad....
Nemesakos
QUOTE (Hip @ Dec 2 2017, 22:55 ) *


Ο Παναθηναϊκός λοιπόν, που είναι μια ομάδα «όλο τρίποντα», μέχρι τώρα έχει επιχειρήσει συνολικά 360 σουτ 2 πόντων (με ποσοστό 53,9%) ενώ από την άλλη σούταραν 232 τρίποντα (με ένα αξιοπρεπέστατο 40,1%). Το ποσοστό στα τρίποντα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο, εάν δεν έριχναν τον μ.ο. ο Καλάθης και ο Gabriel, οι οποίοι σουτάρουν με ποσοστά κάτω του 30%. Δηλαδή θα πρέπει να νιώθει τύψεις κι ανησυχία ο Πασκουάλ, επειδή έχει στο ρόστερ του παίχτες - δολοφόνους, όπως οι Rivers (40,4%), Παππάς (42,3%), Λοτζέσκι (43,5%), Λεκαβίτσιους (60%), Σίγκλετον (44,4%) και Denmon (39,1%); Ακόμη κι ο Γκιστ, που δεν είναι σουτέρ, έχει 58,3% κι ο «άσουτος» Θανάσης 33,3%.

Το παραπάνω το βρήκα σε ένα site, ωστόσο αυτό που θέλω να καταλάβω είναι το εξής: Ο Παναθηναϊκός είναι κακή ομάδα επειδή σουτάρει πολλά τρίποντα και γιατί δεν παίζει σκεπτόμενο μπάσκετ. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι είναι σκεπτόμενο μπάσκετ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.