Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (u20)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
peka
Ενόψει του 9ου Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που θα πραγματοποιηθεί στη Σμύρνη της Τουρκίας 14-23 Ιουλίου ο ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Κεραμέας κάλεσε τους παρακάτω αθλητές για προετοιμασία: Αθανασούλας (ΑΕΚ), Βασιλόπουλος Φ. (Πανιώνιος), Βεργίνης (ΠΑΟΚ), Καραδολάμης, Πασσαλίδης (Αρης Θεσ.), Κατιάκος (Εσπερος), Μάντζαρης (Περιστέρι), Νεοφυτίδης (Νήαρ Ηστ), Πετράκης (Ηράκλειο), Τουτζιαράκης (Μαντουλίδης), Τεβετζίδης (ICBS), Τραϊανός, Τριχόπουλος (Ολύμπια), Μιλόσεβιτς, Σκορδίλης. Οι Νοέας, Λόλας (Μαρούσι) και Σάκοτα (Παναθηναϊκός) θα ενσωματωθούν στην προετοιμασία της εθνικής ομάδας μετά το τέλος των πλέι οφ του πρωταθλήματος Α1 ανδρών.
V@Roxe##13
Θα εχουμε καλη ομαδα απο οτι φαινεται! Τον Μανωλοπουλο του ΠΑΟΚ γιατι δεν το καλασε?
Alexmei
το μισό Μαρούσι.....καλό αυτό! 41.gif . ο Σάκοτα δν μπορεί να πάει Ανδρών;
airambado
QUOTE(V@Roxe##13 @ Jun 7 2006, 10:58 AM)
Θα εχουμε καλη ομαδα απο οτι φαινεται! Τον Μανωλοπουλο του ΠΑΟΚ γιατι δεν το καλασε?
*

Δυο περιπτωσεις υπαρχουν¨1)δν τον εχεις δει να παιζει και απλα εχεις ακουσει γι'αυτον η αλλιως πρεπει να εισαι σχιζοφρενης για να ρωτας τετοια πραγματα που δεν νομιζω...ειπαμε ειναι καλος αλλα δεν αξιζει με τιποτα να παιξει εθνικη.. smile.gif bball.gif
Anaz
QUOTE
ο Σάκοτα δν μπορεί να πάει Ανδρών;
Θα'ρθει κ αυτουνου η σειρά του.. wink.gif
V@Roxe##13
AIRAMBADO κανεις πλακα? Τον Μανωλοπουλο τον εχω δει να παιζει να παιζει μεχρι τωρα σε φιλικα με την Εθνικη εφηβων περυσι αλλα και στο ΑΛ ΣΤΑΡ ΓΚΕΙΜ το οποιο ομως δεν πιανεται και εχω διατυπωσει μια ορισμενη αποψη για αυτον.... Ηταν ο πρωτος σκορερ της Εθνικης εφηβων περυσι και πρεπει να μαθεις οτι ειναι ο πλεον αναγνωρισμενος Ελληνας νεαρος παικτης στα αμερικανικα σαιτ που ασχολουνται με παικτες υποψηφιους για τα ΝΤΡΑΦΤ!!! Ειναι δυνατον να μην τον καλεσει στην Εθνικη νεων? Τεσπα το εψαξα και εμαθα οτι πηγε στην Αμερικη να κανει κατι προπονησεις για να τον δουν και γυρισε με εναν μικρο τραυματισμο. Ο Κεραμεας ειπε παντως οτι ειναι στα πλανα του.
ashton
ο Μανωλόπουλος νομίζω πως έχει κυπριακή υπηκοότητα
womanplayer
QUOTE(ashton @ Jun 15 2006, 07:03 PM)
ο Μανωλόπουλος νομίζω πως έχει κυπριακή υπηκοότητα
*


παιδια τι λετε τι κυπριακη υπηκοοτητα και πωσ επαιξε περισυ στην εθνικη εφηβων??????
airambado
Ποιος ειπε οτι ο μανωλοπουλος εχει κυπριακη υπηκοοτητα? ηπιατε τπτ?? icon_drunk.gif icon_drunk.gif παντως για τον συγκεκριμενο παιχτη θα με θυμηθειται καποτε!οσο για αμερικη σε ενα καμπ πηγε απλα μην τρελαινεσται!!!!
V@Roxe##13
Nαι βασικα ισως καποτε να σε θυμηθουμε αλλα εγω προτιμω προς το παρον να πιστευω τις αποψεις των Αμερικανων σκαουτερ, οι οποιοι δεν μπορει κατι παραπανω θα βλεπουν σε αυτον αυτην την στιγμη!!! Το αν θα διαψευθουν ειναι αλλη κουβεντα!!! Εγω τις προαλλες ημουν σε ενα φορουμ για μπασκετ απο εξωτερικο και ενω τους ελεγα οτι ο Βεργινης ειναι καλυτερος απο τον Μανωλοπουλο αυτοι επεμεναν οτι ο Σωτηρης εχει πολυ upside δηλαδη ταλεντο και δυνατοτητες που δεν τις εχει αξιοποιησει πληρως ακομα!!!
airambado
QUOTE(V@Roxe##13 @ Jun 16 2006, 03:23 PM)
Nαι βασικα ισως καποτε να σε θυμηθουμε αλλα εγω προτιμω προς το παρον να πιστευω τις αποψεις των Αμερικανων σκαουτερ, οι οποιοι δεν μπορει κατι παραπανω θα βλεπουν σε αυτον αυτην την στιγμη!!! Το αν θα διαψευθουν ειναι αλλη κουβεντα!!! Εγω τις προαλλες ημουν σε ενα φορουμ για μπασκετ απο εξωτερικο και ενω τους ελεγα οτι ο Βεργινης ειναι καλυτερος απο τον Μανωλοπουλο αυτοι επεμεναν οτι ο Σωτηρης εχει πολυ upside δηλαδη ταλεντο και δυνατοτητες που δεν τις εχει αξιοποιησει πληρως ακομα!!!
*

Kαι ουτε προκειται να καταφερει ποτε να τις χρησιμοποιησει στην ελλαδα...για αμερικη δεν μπαινω καν στον κοπο να απαντησω..ειναι αυτονοητο... icon_wave.gif
V@Roxe##13
Nικησαμε σε φιλικο την Γερμανια. Καλα επαιξαν οι Βεργινης, Μιλοσεβιτς, Νοεας, Κατιακος (αληθεια ξερει καμια ψυχη που θα παει?) και φυσικα ο Σακοτα!!!
Ο Μανωλοπουλος απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι στην προετοιμασια!!! Προφανως λογω του τραυματισμου του γιατι ο Κεραμεας ειχε πει οτι τον ηθελε...
peka
Η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε τη νίκη από την Ουκρανία με 78-76 (κ.α. 65-65) στην τρίτη μέρα του τουρνουά που διεξάγεται στο Κουσάντασι.
Η νίκη σφραγίστηκε στην παράταση χάρη σε εύστοχες ελεύθερες βολές από τους Σάκοτα, Μιλόσεβιτς και Βεργίνη.
Δεκάλεπτα: 12-22, 25-36, 39-49, 65-65, 78-76
Ελλάδα (Κεραμέας): Γκουντής 9(1), Μιλόσεβιτς 18, Βεργίνης 9(2), Νοέας, Λώλας 2, Μάντζαρης 5, Κατιάκος 1, Τεβετζίδης, Σάκοτα 27(5), Τουτζιαράκης 7, Νεοφυτίδης 1. *Δεν αγωνίστηκε ο Καραδολάμης, ο οποίος είχε υποστεί διάστρεμμα.
*Αύριο η Εθνική Νέων αντιμετωπίζει την Τουρκία στις 7μ.μ.
sihainas
ρε παιδιά κανα κανάλι το δείχνει πανευρωπαικό? (Τι ρωτάω τώρα... tongue.gif )
sarounas
QUOTE(sihainas @ Jul 15 2006, 01:35 AM)
ρε παιδιά κανα κανάλι το δείχνει πανευρωπαικό? (Τι ρωτάω τώρα... tongue.gif )
*

το σπορτ+ τελικά πήρε των εφήβων όχι των νέων?
basketobios
Και μένα θα με ενδιέφερε να δω τα ματς και των Νέων και των Εφήβων. Αν μάθετε ποιο κανάλι θα τα δείξει (αν βέβαια τα δείξουν) στείλτε ένα μήνυμα.
Ευχαριστώ
basketobios
QUOTE(sarounas @ Jul 15 2006, 02:30 PM)
το σπορτ+ τελικά πήρε των εφήβων όχι των νέων?
*


Αν μάθετε ποιο κανάλι θα τα δείξει (είτε Νέων είτε Εφήβων) ενημερώστε
Ευχαριστώ
rchos
το νεων εχει αρχισει αρα δεν θα το δειξει κανεις!βλακεια μεγαλη!υπαρχουν μεσα σε αυτην την ομαδα δυο τρεις παιχτες που η κρατικη τηλεοραση θα επρεπε να μας δωσει την ευκαιρια να τους δουμε!πρωτο απο ολους βεβαια τον σακοτα!αφου ουτε φετος προβλεπεται να παιζει στον παο τουλαχιστον να τον βλεπαμε να χωνει 30αρες στους λιθουανους!
peka
* info απο sport24.gr

Σόου Σάκοτα στην πρεμιέρα

Με μια μεγάλη νίκη «σφράγισε» η Εθνική Νέων Ανδρών την πρεμιέρα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Σμύρνη. Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε τον Λιθουανών με 81-71. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με νταμπλ νταμπλ (31 πόντους, 12 ριμπάουντ) ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα.

Δεκάλεπτα: 21-18, 44-36, 60-58, 81-71

Ελλάδα (Κεραμέας): Γκουντής 2, Μιλόσεβιτς 8, Βεργίνης 4, Νοέας 7, Λώλας 6, Καραδολάμης, Μάντζαρης 8, Κατιάκος, Τεβετζίδης, Σάκοτα 31, Τουτζιαράκης 6, Νεοφυτίδης 9.
sihainas
Ελλάδα - Λιθουανία 81-71
Σλοβενία - Ουγγαρία 92-60
Τουρκία - Γερμανία 83-45
Σερβία & Μαυροβούνιο - Λετονία 72-61
Ισπανία - Βουλγαρία 73-75
Κροατία - Λευκορωσία 64-58
womanplayer
Με buzzer beater του Σάκοτα

Δημοσίευση: 16 Ιουλίου 2006 15:46



Η Εθνική Νέων-Ανδρών νίκησε στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης φάσης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας. Ο Ντούσαν Σάκοτα ευστόχησε και έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά τη νίκη με 78-77 επί της Βουλγαρίας.


Η πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων-Ανδρών ολοκληρώθηκε με την Εθνική ομάδα της χώρας μας να επικρατεί της Βουλγαρίας με 78-77. Η νίκη ήρθε με τρίποντο στην εκπνοή από τον Ντούσαν Σάκοτα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ήταν η δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια για την ομάδα του Νίκου Κεραμέα, που πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, που διεξάγεται στη Σμύρνη της Τουρκίας. Προς το παρόν πάντως, αναμένει το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της Ισπανίας με τη Λιθουανία, για να οριστικοποιηθεί η θέση που θα καταλάβει.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 38-40, 56-57, 78-77

Ελλάδα: Γκουντής, Μιλόσεβιτς 26, Βεργίνης 5 (1), Νοέας 2, Λόλας 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατιάκος 5, Τεβετζίδης 1, Σάκοτα 26 (4), Τουτζιαράκης, Νεοφυτίδης 3.

Βουλγαρία: Ντ. Ιβάνοβ 10 (2), Κ. Ιβάνοβ 15 (1), Ντοϊτσίνοβ 6 (1), Λίλοβ 1, Ντίκοβ 5 (1), Σλαβέικοβ 28 (4), Γκεοργκίεβ, Στογιάνοβ 4, Βελίκοβ 8 (2), Οστρεβ.

apo site spor24
sarounas
QUOTE(basketobios @ Jul 15 2006, 02:59 PM)
Αν μάθετε ποιο κανάλι θα τα δείξει (είτε Νέων είτε Εφήβων) ενημερώστε
Ευχαριστώ
*

Για όποιον ενδιαφέρεται, λέω ότι των νέων δεν μεταδίδεται πουθενά, αλλά το εφήβων ξεκινά την Τρίτη και θα μεταδίδεται κάθε μέρα το παιχνίδι της ελληνικής ομάδας στις 7 από την ΕΡΤ, ενώ το ψηφιακό θα δείχνει και τα άλλα παιχνίδια. Αυτά.
womanplayer
Βάλτο αγόρι μου!

16/7/2006 16:05



Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο... Διαμαντίδης της τελευταίας στιγμής για την Εθνική Νέων Ανδρών, καθώς με τρίποντο 4 δεύτερα πριν το τέλος, έγραψε το τελικό 78-77 επί της Βουλγαρίας και "κλείδωσε" μία θέση για την Ελλάδα στην επόμενη φάση. Εκεί θα διεκδικήσει στο 5ο ή στο 6ο γκρουπ μια θέση από την 1η έως την 8η, ενώ η θέση του 4ου ομίλου στην οποία θα τερματίσει η Εθνική μας, θα εξαρτηθεί από τον αγώνα Ισπανία Λιθουανία που γίνεται σήμερα (16/7).


Η Εθνική βρέθηκε στο -3 (73-76), όταν ο Βελίκοβ ευστόχησε σε τρίποντο 76 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Σάκοτα μείωσε στον πόντο (75-76) με δύο βολές στα 42 δευτερόλεπτα και ακολούθως ο Λίλοβ έκανε το 75-77 με 1/2 βολές 19 δεύτερα πριν το τέλος. Κάπου εκεί ήταν η ώρα του Σάκοτα, ο οποίος με τρίποντο στα τέσσερα δευτερόλεπτα έγραψε το 78-77, φτάνοντας τους 26 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Πέρα από τον Ντούσαν Σάκοτα, πολύ καλός ήταν και ο Ιγκόρ Μιλόσεβιτς, με 26 πόντους 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 19-26, 38-40, 56-57, 78-77.

ΕΛΛΑΔΑ: Γκουντής, Μιλόσεβιτς 26, Βεργίνης 5 (1), Νοέας 2, Λόλας 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατιάκος 5, Τεβετζίδης 1, Σάκοτα 26 (4), Τουτζιαράκης, Νεοφυτίδης 3.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ντ. Ιβάνοβ 10 (2), Κ. Ιβάνοβ 15 (1), Ντοϊτσίνοβ 6 (1), Λίλοβ 1, Ντίκοβ 5 (1), Σλαβέικοβ 28 (4), Γκεοργκίεβ, Στογιάνοβ 4, Βελίκοβ 8 (2), Οστρεβ.

apo site sportime
womanplayer
Σάκοτα στο «S»: Η καλύτερη στιγμή της ζωής μου

17/7/2006 20:15



Λίγες ώρες μετά το ασύλληπτο τρίποντο που σημείωσε στην εκπνοή του αγώνα με την Βουλγαρία, δίνοντας στην Ελλάδα την πρόκριση στην 8άδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που γίνεται στη Σμύρνη, ο Ντούσαν Σάκοτα, μιλά στο Sportime.gr κι εξωτερικεύει ένα μοναδικό συναίσθημα με θαυμαστή ωριμότητα και σοβαρότητα. Τα λόγια δεν υπόσχονται τίποτα, παρακινούν όμως, τον καθένα να ασχοληθεί με μία μπάλα, διότι... «Αυτές οι στιγμές που ακολουθούν μετά από μία τέτοια περιπέτεια, είναι μοναδικές στη ζωή».


Η διαδρομή του στον ελληνικό χώρο έχει διανύσει πολλούς στενωπούς, αμφισβήτηση, έντονη επικριτική διάθεση, μα ουδείς (όμως ουδείς) τόλμησε ποτέ να θέσει εν αμφιβόλω το ασύλληπτο ταλέντου αυτού του παιδιού...

Πέραν αυτού όμως, όταν παίζει, ο πιτσιρικάς αποδεικνύει ότι εκτός από μπασκετική όσφρηση, διαθέτει και καρδιά... Τη δύναμη της ψυχής που χρειάζεται ένας παίκτης, για να αναλάβει την πρωτοβουλία δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος ενός αγώνα με την ομάδα του στο -2 και να εκτελέσει το σουτ, που θα απομακρύνει από μία ολόκληρη γενιά νεαρών παικτών το χαρακτηρισμό «Ξεφτίλα». Και να το βάλει...

Κυρίες και κύριοι, ο Ντούσαν Σάκοτα, με απίστευτο εγκεφαλικό πνεύμα, περιγράφει στο Sportime.gr την κορυφαία στιγμή της καριέρας του... Τη στιγμή που «έσταξε» το τρίποντο στον αγώνα κόντρα στη Βουλγαρία σχεδόν με την εκπνοή, στον τελευταίο αγώνα της φάσης τον ομίλων του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που γίνεται στη Σμύρνη της Τουρκίας και με το οποίο η Ελλάδα προκρίθηκε στην 8άδα της διοργάνωσης.

Από την πρώτη στιγμή που επικοινωνήσαμε μαζί του, η πλούσια σε συναισθήματα διάθεσή του, ήταν ευκόλως αντιληπτή. Στη Σμύρνη, όπου βρίσκεται η αποστολή της εθνικής, η επικοινωνία δεν είναι και η πιο απλή υπόθεση κι επί πολλές ημέρες η επαφή με τους δικούς του ανθρώπους ήταν εξαιρετικά δύσκολα. Αρκετές ώρες πριν από εμάς, είχε καταφέρει να ανοίξει δίαυλο με τον πιτσιρικά ο Βλάντο Στσεάνοβιτς, προκειμένου να του ευχηθεί καλή επιτυχία.

«Ελα, που είσαι;» μας είπε ο μικρός Σάκοτα, ακούγοντας στην άλλη άκρη της γραμμής ελληνική φωνή... «Πως με έπιασες; Εδώ που είμαι δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κανένα... Κάτι περίεργοι αριθμοί βγαίνουν συνεχώς και όταν πια μιλάω με κάποιους μου λένε ότι έχουν επιχειρήσει δεκάδες φορές να μου τηλεφωνήσουν χωρίς επιτυχία» προσθέτει... Ηταν φανερό όμως, ότι ο τύπος έπλεε σε πελάγη ευτυχίας. Μπορεί να είναι μόλις 20 χρονών, αλλά ο λόγος που αρθρώνει είναι αρκετός για να σχηματίσει ιδανικά την συναισθηματική εικόνα του...

«Ηταν η καλύτερη στιγμή της ζωής μου, ή έστω μία από τις καλύτερες... Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έζησα και δύσκολα θα το ξεχάσω» προλογίζει τον προσωπικό άθλο του και εξηγεί... «Θα ήταν πολύ μεγάλο πλήγμα για όλους μας αν χάναμε από τη Βουλγαρία και παίζαμε για τις θέσεις 9-16. Σε πληροφορώ ότι πρόκειται για μία αξιοπρεπέστατη ομάδα, αλλά όπως και να το κάνουμε, αυτή η γενιά του ελληνικού μπάσκετ δεν άξιζε να περιοριστεί στις χαμηλές θέσεις. Είχαμε άγχος, θέλαμε να δείξουμε ότι η Ελλάδα έχει βάσεις και παράγει καλούς παίκτες, όπως επίσης καλό μπάσκετ».

Και πάμε στην επίμαχη φάση... «Απέμεναν δύο δευτερόλεπτα και είχαμε την επαναφορά της μπάλας από την τελική γραμμή της ρακέτας του Βούλγαρων. Χάναμε με δύο πόντους και όλα φαίνονταν βουνό... Ε, τότε αποφάσισα να κάνω αυτό που νόμιζα ότι ήταν σωστό σε συνδυασμό βέβαια με τις εντολές του προπονητή μας. Η κατάσταση ήταν δύσκολη. Για ένα δευτερόλεπτο καταλαβαίνω ότι ο προσωπικός αντίπαλος μου έχει χάσει τη συγκέντρωσή του και τρέχω προς τη γωνία. Δέχομαι την πάσα, αλλά νιώθω να χάνω την ισορροπία μου, ενώ έχουν έρθει ήδη πάνω μου δύο αντίπαλοι για να σταματήσουν το σουτ... Τη στιγμή που εκτελούσα δεν είχα καμία εικόνα του καλαθιού μπροστά μου, παρά μόνο αυτοπεποίθηση, διότι ένιωθα καλά σε όλο το ματς (σημείωσε συνολικά 26 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ λίγο νωρίτερα είχε μειώσει στο ένα πόντο με 2/2 βολές), αλλά και την προπόνηση».

Κι εκεί αρχίζει το συναισθηματικό ξέσπασμα του Ντούσαν, που μιλά σαν ένας πολύπειρος παίκτης και ισχυρότατη προσωπικότητα... «Την ώρα που εκτελούσα έπεφτα αριστερά και αμέσως μετά το μόνο που είδα ήταν το διχτάκι να κουνιέται, μα και 11 συμπαίκτες μου να έρχονται κατά πάνω μου πανηγυρίζοντας. Ακριβώς αυτή την εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτέ στ ζωή μου, διότι κατάλαβα ότι εκείνη την ώρα, μαζί με εμένα λυτρώθηκαν και όλοι οι φίλοι, οι συμπαίκτες μου. Ειλικρινά δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια. Ηταν το πρώτο νικητήριο καλάθι της καριέρας μου σε ένα τόσο σημαντικό αγώνα, και πλέον μπορώ να πω ότι έλαβα κι ένα μεγάλο δίδαγμα. Διότι είναι άλλο να το σκέφτεσαι, κι άλλο να πρωταγωνιστής σε μία τέτοια φάση. Ε, λοιπόν, μπορώ να σου πω τώρα φίλε, ότι, ναι, για αυτό παίζουμε μπάσκετ. Για αυτά τα συναισθήματα που ξεχειλίζουν μετά από τέτοιες στιγμές. Μπορεί τα πράγματα να μην πηγαίνουν, να έχει περάσει δύσκολες στιγμές, πολλές φορές να έρχεσαι αντιμέτωπος με τον εαυτό σου, κάποιες άλλες με τους γύρω σου, όμως μετά από μία τέτοια εμπειρία, όλα ξεχνιούνται. Είσαι ευτυχισμένος που είσαι παίκτης, που ασχολείσαι με το μπάσκετ. Είναι η φύση του αθλητισμού τέτοια. Σε ένα δευτερόλεπτα κρίνονται τα πάντα. Επρεπε να ντρεπόμαστε αν χάναμε από τη Βουλγαρία, έστω κι αν, κατά τη γνώμη μου, είναι καλή ομάδα. Δεν αξίζει η Ελλάδα να βρίσκεται σε χαμηλή θέση στο μπάσκετ. Δεν ξέρω αν θα πάρουμε μετάλλιο, ούτε καν αν θα μπούμε στην τετράδα... Λέω, όμως, με πάσα βεβαιότητα ότι θα παλέψουμε μέχρι τελικής πτώσεως για να τα καταφέρουμε. Θα δώσουμε ό,τι έχουμε μέσα μας».

Πλέον, η εθνική ομάδα Νέων ανδρών, προκρίθηκε στην 8άδα, όπου στο δικό της όμιλο θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, την Τουρκία και την ...Κροατία... «Ε, εκεί θα έχουμε γλέντια» ομολογεί ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 23.3 πόντους μέσο όρο.

apo site sportime
V@Roxe##13
Αν θεωρησουμε δεδομενο οτι η Τουρκια θα περασει απο τον ομιλο, μενει για εμας μια θεση για την οποια θα παλεψουμε με την Ιταλια και την Κροατια!!!
womanplayer
Ξεκίνημα με ήττα για τους Νέους

18/7/2006 17:09



Αρνητικό ήταν το πρώτο δείγμα της Εθνικής Νέων στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καθώς οι Έλληνες διεθνείς δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν εύκολα από την Κροατία με 87-72. Στους 12 πόντους έμεινε ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης στην πρώτη φάση, Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος εγκλωβίστηκε στα αμυντικά συστήματα των αντιπάλων. Με στόχο τη νίκη που θα αναπτερώσει τις ελπίδες για πρόκριση, η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την Τετάρτη την Ιταλία στις 15:45 ώρα Ελλάδας.


Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Νίκου Κεραμέα βρισκόταν κοντά στο σκορ (-7, 47-40), στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η ευστοχία των Κροατών από τα 6.25 -τελείωσαν με 13/23- έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους. Πέρα από τον Σάκοτα που είχε 12 πόντους, αρκετά καλός ήταν και ο Ιγκόρ Μιλόσεβιτς που έκλεισε το παιχνίδι με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-20, 47-40, 70-58, 87-72

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ντράζεν Μπράικοβιτς): Μπλάιτς 1, Ντρέζγκα, Στίπτσεβιτς 17 (4), Στιπάνοβιτς 3 (1), Μπατίνα 16 (2), Ρούντεζ 13 (2), Κοβάτσεβιτς 17 (4), Μπούμπνιτς 7 (1), Λάλιτς 13

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Κεραμέας): Γκουντής 6 (2), Μιλόσεβιτς 15 (1), Βεργίνης 9 (1), Νοέας 4, Λόλας 5, Καραδολάμης, Μάντζαρης 7, Κατιάκος 6, Τεβετζίδης 6, Σάκοτα 12 (2), Τουτζιαράκης, Νεοφυτίδης 2.
απο σιτε σπορτιμε
womanplayer
η ομαδα
morfi
Πιστευετε οτι θα ηταν καλο να γυρισει ο νικος γκαλης?
dizzy_fingers
Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να κόψεις τα off topic ποστ (ειδικά αυτά που επαναλαμβάνονται σε 5 διαφορετικά τόπικ 5 διαφορετικών φόρουμ) σε θέματα μπασκετικού περιεχομένου.
V@Roxe##13
Nικησε η Εθνικη τελικα την Τουρκια στο ουσιαστικα πιο δυσκολο παιχνιδι αλλα τι να το κανεις? Παμε τωρα για τις θεσεις 5-8.
milan 7
:
QUOTE(morfi @ Jul 20 2006, 05:54 AM) *
Πιστευετε οτι θα ηταν καλο να γυρισει ο νικος γκαλης?



77.gif Ο ΘΕΟΣ?? ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ 77.gif
Live strong
6/7/2007
15/7/2007 ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 10o ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2007(Κατηγορία Α)
ΙΤΑΛΙΑ(Gorizia)-ΣΛΟΒΕΝΙΑ(Nova Gorica)

basket.gr
basket4
Διοργάνωση: 10ο ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 2007 (Α Κατηγορία)
Τόπος: ΙΤΑΛΙΑ (Corizia)- ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Nova Corica)
Ημερομηνία: 6/7-15/7/2007
Συμμετέχουσες Ομάδες: Συμμετέχουν 16 Ομάδες χωρισμένες σε 4 Ομίλους ως εξής:
Α Όμιλος :ΣΕΡΒΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Β Όμιλος : ΤΟΥΡΚΙΑ-ΡΩΣΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
Γ Όμιλος: ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ-ΚΡΟΑΤΙΑ-FΥRΟΜ
Δ Όμιλος: ΙΤΑΛΙΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Το πρόγραμμα των αγώνων της Εθνικής ομάδας Νέων Ανδρών είναι:
Α φάση των αγώνων
6/7/2007: ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΙΑ
7/7/2007: ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ
8/7/2007: ΕΛΛΑΔΑ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
basket4
23/3/2007
Εθνικής Νέων Ανδρών: Τριήμερο προετοιμασίας
Καλούνται οι αθλητές
Βεργίνης, Μανωλόπουλος (ΠΑΟΚ)
Φρουσκλιάς (Αιγνιακός)
Καραδολάμης, Τουτζιαράκης (Μακεδονικός)
Τσαϊρέλης (Καλαμαριά)
Σκορδίλης (Άρης)
Προδρόμου (Χαλκίδα)
Γιαννικόπουλος (Απολλωνιάδα)
Κατιάκος (Έσπερος Καλ)
Πετράκης (Δούκας)
Τσιότρας, Νοέας, Μέλνικς (Μαρούσι)
Σιγκούνας (Πανιώνιος)
να βρίσκονται το Σάββατο 24 Μαρτίου και ώρα 8.30π.μ. στο γήπεδο Γλυφάδας, προκειμένου να συμμετάσχουν στο προπονητικό τριήμερο της Εθνικής Ομάδας Νέων Ανδρών (24-26 Μαρτίου).
...
basket4
30/5/2007
Εθνική Νέων Ανδρών: Κλήση αθλητών
Καλούνται για προετοιμασία οι παρακάτω αθλητές της Εθνικής Νέων Ανδρών:
Βεργίνης, Μανωλόπουλος (ΠΑΟΚ), Καραδολάμης, Τουτζιαράκης (Μακεδονικός), Τσαϊρέλης (Καλαμαριά), Κατιακός (Έσπερος Καλλιθέας), Τσιότρας, Νοέας (Μαρούσι), Σιγκούνας (Πανιώνιος), Καραβασάνης, Τριχόπουλος (Ολύμπια), Αθανασούλας, Σακελλαράκης (ΑΕΚ), Γιαννακίδης (ΜΕΝΤ), Κουκουνιάς (Περιστέρι).
basket4
23/6/2007
Εθνική Νέων Ανδρών: Ήττα από τη Γαλλία
Στο τουρνουά που διεξάγεται στη Λιμόζ η Εθνική Νέων ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Γαλλίας με 82-54. Τέσσερις παίκτες της ελληνικής ομάδας αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ (Βεργίνης, Γιαννακίδης, Τουτζιαράκης, Σιγκούνας).
Γαλλία (Γκομέζ): Ντε Κολό 23 (1), Κομά 13, Σελ 10 (1), Σι 7, Σαλμόν 6, Κουρτί 6, Λε Πελέκ 5, Ζονκίρ 4, Ζουντίτ 4, Κοσέρ 4, Κολμπ, Σεριέ
Ελλάδα (Μανουσέλης): Τριχόπουλος 11 (1), Κατιάκος 11, Βεργίνης 9 (2), Γιαννακίδης 8 (2), Καραδολάμης 5 (1), Τουτζιαράκης 4, Νοέας 2, Αθανασούλας 2, Σιγκούνας 2, Τσιότρας, Σακελλαράκης, Καραβασάνης
Ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής Νέων είναι στις 23/6 (6.30μ.μ.) με τη Λετονία.
basket4
23/6/2007
ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ: Εύκολα η νίκη επί της Λετονίας
Διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με την πρεμιέρα στο τουρνουά της Λιμόζ παρουσίασε η Εθνική Νέων Ανδρών. Στη δεύτερη μέρα επιβλήθηκε της Λετονίας με 84-60. Απών ήταν ο Τσιότρας, ο οποίος τραυματίστηκε σε δάχτυλο του δεξιού χεριού και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον ομοσπονδιακό προπονητή Μάνο Μανουσέλη.
Ελλάδα: Νοέας 19 (1), Τουτζιαράκης 13, Κατιάκος 12, Βεργίνης 12 (2), Καραδολάμης 8 (1), Τριχόπουλος 7 (1), Σιγκούνας 7, Γιαννακίδης 4, Αθανασούλας 2, Σακελλαράκης, Καραβασάνης
Λετονία: Ζάκις 15, Κούκσικς 10 (2), Κέλμινς 5 (1), Ροζίτις 5 (1), Στρούποβικς (5 (1), Μέλνικς 5, Φρεϊμάνις 4, Κάνμπεργκς 4, Εγκλίτις 4, Μπρέντσανς 2, Σελάκοβς 1, Λέντινε.
Αύριο (24/6) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ισπανία (4μ.μ.)
basket4
24/6/2007
Εθνική Νέων Ανδρών: Ήττα 77-69 από την Ισπανία
Με ήττα έκλεισε τη συμμετοχή της στο τουρνουά της Λιμόζ η Εθνική Νέων Ανδρών. Ηττήθηκε με 77-69 από την Ισπανία, με τον Μάνο Μανουσέλη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με εξαίρεση τον τραυματία Θοδωρή Τσιότρα. Οι Ισπανοί ανέτρεψαν την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί σε βάρος τους, με ένα σερί 17-2 στο τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης.
Ισπανία: Αντρές 15, Μπεϊράν 14 (2), Ρίμπας 12 (2), Σάντσεθ 12 (2), Φερνάντεθ 10 (2), Γκάμα 7 (1), Τερουέλ 4, Λάθο 2, Λούκας 1, Πέρεθ Ουρίτι, Σολ, Σαν Επιφάνιο
Ελλάδα: Γιαννακίδης 16 (5/10 τρ), Σιγκούνας 16, Νοέας 7, Σακελλαράκης 6, Βεργίνης 6 (1), Κατιάκος 5 (1), Τριχόπουλος 4, Καραδολάμης 4, Τουτζιαράκης 3, Καραβασάνης 2, Αθανασούλας.
Η Εθνική Νέων επιστρέφει αύριο (25/6) στην Ελλάδα και στις 28 Ιουνίου θα αναχωρήσει για την Ιταλία, προκειμένου να πάρει μέρος σε ένα ακόμη τουρνουά (29/6-1/7).
xxx-4711
τα αποτελεσματα ειναι φιλικων αγωνων, αλλα μου κανει εντυπωση η καθιζηση των μικρων εθνικων ομαδων τα τελευταια χρονια. ολες οι ομαδες αποτελουμενες απο γεννηθεντες το 86, 87, 88, 89 και 90 εχουν πατωσει η εστω εχουν παει πολυ ασχημα. καλα δεν μιλαμε για τις αντιστοιχες ομαδες κορασιδων η νεανιδων. τα αποτελεσματα τους ειναι τραγικα. ηθελα να ξερω ποια ειναι η γνωμη της ομοσπονδιας και του βασιλακοπουλου συγκεκριμενα (καλα αυτος ειναι η ομοσπονδια) για το λεγομενο «αναπτυξιακο» της προγραμα.
πολλοι παικτες που αποτελουν την εθνικη ομαδα δεν εχουν περασει απο εθνικες παιδων η εφηβων. και απο τους χρυσους εφηβους του 1995 μονο ο κακιουζης ειναι ακομα μελος της εθνικης αντρων. παρολαυτα οι ασχημες εμφανισεις προκαλουν ανησυχια για το μελλον του αθληματος.
basket4
29/6/2007
Νέων Ανδρών: Ηττα στην παράταση από τη Γαλλία
Στην παράταση λύγισε η εθνική Νέων Ανδρών σε φιλικό που έδωσε στην πόλη Όζιμο της Ιταλίας ενόψει της προετοιμασίας της για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε από τη Γαλλία με 76-72 (κ.α. 69-69).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-22, 27-41, 49-52, 69-69, 76-72.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Τσότρας 7(1), Σακελαράκης, Βεργίνης 6, Γιαννακίδης 5(1), Αθανασούλας, Καραδολάμης, Τσαϊρέλης 10, Κατιάκος 5(1), Τριχόπουλος 11(2), Νοέας 9, Τουτζιαράκης 5, Σιγκούνας 14(1).
Η εθνική Νέων Ανδρών θα αντιμετωπίσει αύριο στις 7μ.μ. τη FYROM.
Dortmundtzis
QUOTE(xxx-4711 @ Jun 25 2007, 05:30 AM) *
τα αποτελεσματα ειναι φιλικων αγωνων, αλλα μου κανει εντυπωση η καθιζηση των μικρων εθνικων ομαδων τα τελευταια χρονια. ολες οι ομαδες αποτελουμενες απο γεννηθεντες το 86, 87, 88, 89 και 90 εχουν πατωσει η εστω εχουν παει πολυ ασχημα. καλα δεν μιλαμε για τις αντιστοιχες ομαδες κορασιδων η νεανιδων. τα αποτελεσματα τους ειναι τραγικα. ηθελα να ξερω ποια ειναι η γνωμη της ομοσπονδιας και του βασιλακοπουλου συγκεκριμενα (καλα αυτος ειναι η ομοσπονδια) για το λεγομενο «αναπτυξιακο» της προγραμα.
πολλοι παικτες που αποτελουν την εθνικη ομαδα δεν εχουν περασει απο εθνικες παιδων η εφηβων. και απο τους χρυσους εφηβους του 1995 μονο ο κακιουζης ειναι ακομα μελος της εθνικης αντρων. παρολαυτα οι ασχημες εμφανισεις προκαλουν ανησυχια για το μελλον του αθληματος.


Εχω αλλη αποψη...Το σημαντικο ειναι απο καθε γενια να κερδιζουμε 2-3 παικτες για την εθνικη...
ας ριξοθμε μια ματια:

87/88: ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΕΡΓΙΝΗΣ, ΣΙΓΚΟΥΝΑΣ, ΝΟΕΑΣ, ΤΟΥΤΖΙΑΡΑΚΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ
89/90: ΜΑΤΑΛΩΝ, ΠΑΠΠΑΣ, ΣΑΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΥΦΟΣ, ΜΠΟΓΡΗΣ


Οι εφηβοι δεν εχουν δωσει ματς ακομα, αλλα ειμαι σιγορος οτι θα παρoυν μεταλλιο στο πανευρωπαικο.

Οι παιδες εχουν παρα πολυ καλη ομαδα

30/3/2007 ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ 64-61
31/3/2007 ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 68-62
01/4/2007 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΣΕΧΙΑ 69-74

Διεθνείς Φιλικοί Αγώνες στην ΕΛΛΑΔΑ (Πόλη: Αθήνα)
29/6/2007 ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 50-49
30/6/2007 ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 62-47

(Το παιχνιδι με την Τσεχια δεν ειχε σιμασια, αφου ειχαμε εξασφαλισει την πρωτια)

Οποτε....don't worry icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
basket4
30/6/2007
Νέων Ανδρών: Ήττα από τη FYROM
Η εθνική ομάδα Νέων Ανδρών στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Οζιμο της Ιταλίας γνώρισε την ήττα από τη FYROM με 81-75.
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 42-33, 61-46 81-75
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Τσιότρας 1, Σακελλαράκης 7, Βεργίνης 14(1), Γιαννακίδης 12(2), Αθανασούλας, Καραδολάμης 2, Τσαϊρέλης 7, Κατιάκος 5, Νοέας 6, Τριχόπουλος, Τουτζιαράκης 15, Σιγκούνας 6.
Αύριο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στις 7μ.μ. την Ιταλία.
man10
Καλα ρε,απο την FYROM χασανε?Ελεος πια... 68.gif 68.gif 68.gif
che guevara
Gnwrizei kaneis giati o Manwlopoulos den epaikse se olla ta paixnidia twra teleytaia?
Eine traymatias?
Giati pistevo mazi me ayto tha itan i omada ena epipedo anwteri kai ta paixnidia pou xathikan sto telos isos eixan kalytero telos.
man10
QUOTE(che guevara @ Jul 2 2007, 08:31 AM) *
Gnwrizei kaneis giati o Manwlopoulos den epaikse se olla ta paixnidia twra teleytaia?
Eine traymatias?
Giati pistevo mazi me ayto tha itan i omada ena epipedo anwteri kai ta paixnidia pou xathikan sto telos isos eixan kalytero telos.

Απο οτι καταλαβα τον εκοψε για καποιο λογο ο Μανουσελης,δεν ξερω γιατι ομως,αλλα φανταζομαι κατι που να χει σχεση με την συμπεριφορα του.
basket4
1/7/2007
Νέων Ανδρών: Νίκη επί της Ιταλίας
Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά που είχε στο πρόγραμμά της η Εθνική Νέων Ανδρών, πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (6-15/7). Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε της οικοδέσποινας του τουρνουά του Όσιμο, Ιταλίας με 78-67.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 22-19, 20-19, 18-11
Ελλάδα (Μανουσέλης): Τσιότρας 4, Σακελλαράκης 8, Βεργίνης 9 (1), Γιαννακίδης 8 (1), Τσαϊρέλης 10, Κατιάκος 9, Τριχόπουλος 9 (1), Νοέας 7, Τουτζιαράκης 6, Σιγκούνας 8.
Αύριο η Εθνική Νέων Ανδρών αναχωρεί για την Γκορίτζια, όπου θα καταλύσει για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.
tsitum
Δε βλεπω Καραβασανη κ με ανησυχει.Σ ολους τους αγωνες που ειδα τους ποντους εβαλε μονο σ εναν αγωνα 2,στο παιχνιδι που τους χρησιμοποιησε ολους.Κ τωρα δε τον βλεπω καν στη 12αδα.Τον απεκλεισε?
Περυσι ηταν ο πρωτος σκορερ στη διαργανωση που ειχαν παιξει οι εφηβοι.
man10
QUOTE(tsitum @ Jul 2 2007, 11:47 AM) *
Δε βλεπω Καραβασανη κ με ανησυχει.Σ ολους τους αγωνες που ειδα τους ποντους εβαλε μονο σ εναν αγωνα 2,στο παιχνιδι που τους χρησιμοποιησε ολους.Κ τωρα δε τον βλεπω καν στη 12αδα.Τον απεκλεισε?
Περυσι ηταν ο πρωτος σκορερ στη διαργανωση που ειχαν παιξει οι εφηβοι.

Δεν ξερω αν τον απεκλεισε παντως οντως θα μπορουσε να βοηθησει,με το περιφερειακο του σουτ ειδικα.
HOULIGAN76
QUOTE(man10 @ Jul 3 2007, 02:20 AM) *
Δεν ξερω αν τον απεκλεισε παντως οντως θα μπορουσε να βοηθησει,με το περιφερειακο του σουτ ειδικα.


Και ο Νοεας του Αμαρουσιού έχει πολύ καλό σουτ.Ασε που είναι και αρκετός ψηλός.
man10
QUOTE(HOULIGAN76 @ Jul 3 2007, 05:16 PM) *
Και ο Νοεας του Αμαρουσιού έχει πολύ καλό σουτ.Ασε που είναι και αρκετός ψηλός.

Γενικα εχουμε καλους σουτερ,Βεργινης-Γιαννακιδης στον ασσο που ειναι και οι 2 εξαιρετικοι σουτερ,επισης Τριχοπουλος και Νοεας και Καραβασανης εχουν πολυ καλο σουτ. Φανταστειτε να ηταν και ο Μανωλοπουλος...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.