Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτεροι Αμερικανοι σκορερ που εχουν περασει απο το Ελληνικο πρωταθλημα.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2, 3, 4
reignman
Frankie King (Panionios,Paok,Aris)


Henry Turner (Panionios, Marousi)


Walter Berry (Olympiakos,Aris,Iraklis,PAOK)


Alfonso Ford (RIP) sad.gif (Sporting, Papagou , Peristeri , Olympiakos)


Alvin Sims (Panionios, Makedonikos)


Bill Edwards (AEK, PAOK)


Roy Tarpley (Aris, Olympiakos , Iraklis)


Mitchell Wiggins (sporting)
no foto..

David Ingram (Iraklis)
no foto..

Eddie Johnson (Olympiakos)


Ken Barlow (PAOK)


Ruben Douglas (Panionios)


Λυπαμαι που δεν μπορεσα να βρω στατιστικα τους στην ελλαδα.. μονο απο τα κολεγια τους βρηκα αλλα σιγουρα δε μας κανουν και δεν αντικατοπτριζουν τα στατιστικα που ειχαν στην Ελλαδα. Ψηφιστε συμφωνα με αυτα που εχετε δει. Αν εχω ξεχασει καποιον παρακαλω εναν μοντ να κανει edit το poll μου και να τον προσθεσει. Ψηφιζω Walter Berry γιατι ηταν εκπληκτικος και σκοραρε με παρα πολλους τροπους μου αρεσε η κινιση του στην ρακετα . Ηταν δολοφονος
dizzy_fingers
Ού ε λα Dominique? biggrin.gif
chinaski
Walter Berry και με διαφορα. Αμεσως μετα θα εβαζα τον Mitchell Wiggins.
Alexmei
πιστεύω (μέσα από το ταπεινώ μυαλό μου) "Fast" Eddie Johnson
reignman
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 8 2006, 06:04 PM) *
Ού ε λα Dominique? biggrin.gif


mmm δεν θυμαμαι να ειχε κατι το φοβερο στο σκοραρισμα του επι ελληνικου εδαφους τουλαχιστον 68.gif
dizzy_fingers
My mistake.
Δεν πρόσεξα τον τίτλο του τόπικ... wink.gif

Οπότε ψηφίζουμε βάσει σκοραρίσματος και μόνο?
Χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν, διάρκεια, επίπεδο αντιπάλων, θέση και υπόλοιπες πλευρές του παιχνιδιού τους?

Αν είναι έτσι, τότε πιστεύω πως ο μακαρίτης Αλφόνσο αξίζει την πρωτιά.
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 8 2006, 08:15 PM) *
My mistake.
Δεν πρόσεξα τον τίτλο του τόπικ... wink.gif

Οπότε ψηφίζουμε βάσει σκοραρίσματος και μόνο?
Χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν, διάρκεια, επίπεδο αντιπάλων, θέση και υπόλοιπες πλευρές του παιχνιδιού τους?

Αν είναι έτσι, τότε πιστεύω πως ο μακαρίτης Αλφόνσο αξίζει την πρωτιά.


Αν βλεπουμε μονο το σκοραρισμα, για την ακριβεια την ικανοτητα στο σκοραρισμα τοτε μακραν οι καλυτεροι νομιζω ειναι οι Mitchell Wiggins και Walter Berry! Ειδικα ο Wiggins ηταν αυτο που λεμε κλασικος σκορερ. Πραγματικο πολυβολο.....
FANISTELROOY
Kαι γω τον αγαπημενο μου Alfonso Ford που οταν εμαθα για το θανατο του επαθα μεγαλο σοκ!Αγαπημενος παιχτης..
Το παιδι εβαζε πανω απο 30 σε καθε αγωνα!Απιστευτος παιχτης!
Τον Eddie δεν τον θυμαμαι και τον Tarpley και τον Berry πως επαιζαν και τι εκαναν!Τους θυμαμαι μονο σαν φυγουρες..
E Γαυρος ειμαι,αυτους θυμαμαι..
Anaz
Πολυ ωραιο τοπικ!Μου θυμισες Φρανκι Κινγκ,Χενρι Τερνερ..Πωπω!!
Τον Ουιγκινς δεν τον θυμαμαι, ο Μπερι Μπερι δεν μου αρεσε τοσο όσο ο απιστευτος Αλφονσο!! 77.gif
reignman
φυσικα και κοιταμε και αλλες πλευρες του επιθετικου παιχνιδιου ενος παιχτη!
π.χ μεγαλυτεροι αμερικανοι σκορερ χαλαρα ηταν οι ινγκραμ και ουιγκινς! χαλαρα ομως... smile.gif
klearxos
Χαλαρα Ηνγραμ!
Εκπληκτικος σκορερ, τρομερη αισθηση της μπασκετας και ο μοναδικος παικτης που εκανε τον Γκαλη να ιδρωνει για να βγει πρωτος σκορερ!
Αμεσως επομενο θα εβαζα τον Μπερυ και τριτο τον Φορντ.
harris
Νομίζω πως ο Ινγκραμ 77.gif και ο Ουίγκινς 77.gif είναι μακράν από τους Φορντ-Μπέρι οι καλύτεροι Αμερικανοί σκόρερ που πέρασαν από την Ελλάδα. Ο Ουίγκινς δεν έβαζε απλά 30άρες, αλλά και 40άρες... Δυστυχώς, τον πρόλαβα στα τελειώματά του, αν και το ότι τον είδα από κοντά σε αρκετά παιχνίδια, μου μένει αξέχαστο...

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μαζί μου θα συμφωνήσει σίγουρα ο Holic wink.gif
kolossos
QUOTE(Alexmei @ Oct 8 2006, 06:32 PM) *
πιστεύω (μέσα από το ταπεινώ μυαλό μου) "Fast" Eddie Johnson


Όταν έπαιχε αυτός ήσουν 2 χρονών... tongue.gif
Alexmei
QUOTE(kolossos @ Oct 9 2006, 01:48 AM) *
Όταν έπαιχε αυτός ήσουν 2 χρονών... tongue.gif



κάνω και αναζητήσης ξέρεις... ξέρω ανθρώπους (μεγαλύτερούς μου κατά πολύ) και μου είπαν πράγματα που αυτοί ήξεραν για τον κάθε παίχτη. Τώρα το πόσο καλά το ήξεραν ή πόσο καλά το εξήγησαν δικό τους πρόβλημα πιστεύω. Γι αυτό λέω και "ταπεινό μυαλό μου"
peka
Και γω ψηφιζω Αλφονσο Φορντ...!
rchos
και εγω φορντ ψηφισα!ηταν καλαθομηχανη ο ανθρωπας!
leonkalf
Ψήφισα Alfonso Ford.
Μεγάλος σκόρερ και απ' ότι λένε και πολύ καλό παιδί.
Την χρονιά του στον Ολυμπιακό είχα την τύχη (και λόγω του διαρκείας που μου είχε γίνει δώρο) να τον δω πολλές φορές από κοντά. Πραγματικά, ειδικά στην αρχή της σεζόν, είχα εκστασιαστεί με το μπάσκετ που έπαιζε! Φοβερός!!
Ας είναι καλά εκεί που βρίσκεται πλέον...
NBAholic
Aπό τους ξένους της λίστας, κάποιοι δεν έχουν δουλειά, γιατί είτε δεν ήταν σούπερ σκόρερς είτε δεν έπαιξαν πολύ για να καθιερωθούν. Συγκεκριμένα:

Frankie King: Καλός σκόρερ, αλλά δεν έπαιξε πολύ.

Henry Turner: Έπαιξε αρκετά, αλλά δεν μπορεί να διεκδικήσει την πρωτιά.

Walter Berry: Μια φορά πρώτος σκόρερ, αλλά ο Μπέρι ήταν περισσότερο από σκόρερ. Κι αν το δούμε αυστηρά, κάποιοι διακρίθηκαν σαν σκόρερς περισσότερο, αν και ο Μπέρι έχασε μερικές ευκαιρίες επειδή έπαιζε συνέχεια σε πλήρεις ομάδες (Άρης, ΠΑΟΚ, ΟΣΦΠ). Δεν είναι τυχαίο ότι τον τίτλο του πρώτου σκόρερ τον κατέκτησε παίζοντας στη λιγότερο πλήρη απ'αυτές τις ομάδες (τα αθλητικά του γεράματα με Άρη-Μακεδονικό δε μετρούν).

Alfonso Ford: Σοβαρός διεκδικητής της πρωτιάς. 4 φορές πρώτος σκόρερ. Τα νούμερά του δεν είναι τόσο υψηλά όσο άλλων, αλλά ας μην ξεχνούμε ότι το μπάσκετ πλέον παιζόταν σε σαφώς αργότερους ρυθμούς τα χρόνια του.

Alvin Sims: Εμμ, καλός, αλλά όχι αυτού του επιπέδου.

Bill Edwards: Είναι δύσκολο να είσαι υποψήφιος του τίτλου και να μην μπορείς να βγάζεις χρονιές στην ίδια ομάδα (χωρίς καν ιστορίες με ναρκωτικά, στιλ Μπαρτ).

Roy Tarpley: Ο κατά την άποψή μου κορυφαίος από άποψη κυριαρχίας Αμερικανός παίχτης που πέρασε απ'την Ελλάδα (θυμάστε πολλούς που να έχουν 20 πόντους, 25 ριμπάουντ και 6 τάπες σε 26' συμμετοχής; ), αλλά όχι αυστηρά σκόρερ. Αν και δεν αμφιβάλλω ότι αν ήθελε, θα μπορούσε να βάζει 30+ πόντους ανά παιχνίδι.

Mitchell Wiggins: Ο "Τζόρνταν των Πατησίων" εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι υπέγραφε σε ομάδες που χρειάζονταν σκοράρισμα, αλλά εδώ που τα λέμε, το ίδιο ισχύει και με τους βασικούς υποψηφίους. Κι ας μην ξεχνάμε, ο Ουίγκινς είχε φήμη καλού σκόρερ και στο ΝΒΑ, κι ας μην έπαιζε πολύ. Όταν έπαιζε, έβαζε συχνά 25άρες. Θα τον βάλω στο ίδιο επίπεδο με το Φορντ και θα ισοβαθμήσουν στη 2η θέση.

David Ingram: Ο David Ancrum (αυτή είναι η ορθή γραφή) είναι η πρώτη μου επιλογή.
Παραθέτω απ'τα νούμερα που έχω στη διάθεσή μου:
1989: 31,5 πόντοι, με 3 σαραντάρες. 12/18 παιχνίδια με 30+ πόντους.
1990: 37,1 πόντοι σε 22 παιχνίδια. 8 παιχνίδια με πάνω από 40, 2 50άρες και χειρότερο ρεκόρ σεζόν 27 πόντοι! Επίσης, 37 πόντοι μό στα πλέι οφ, με σερί 40άρες
1991: 34,2 πόντοι σε 24 παιχνίδια, 10 σαραντάρες (οι 4 συνεχόμενες!). Ρεκόρ σεζόν, 57 πόντοι (17/17 βολές). Το μοναδικό του παιχνίδι στην Ελλάδα με μονοψήφιο νούμερο πόντων (7).
1992: 32,0 πόντοι σε 22 παιχνίδια, ρεκόρ σεζόν 52 πόντοι. 38,3 πόντοι στα πλέι οφ, με ρεκόρ 50 πόντους (16/21 σουτ)!
Ο μόνος λόγος που δεν κατέκτησε τίτλο πρώτου σκόρερ είναι ο Νίκος Γκάλης. Αυτό όμως ίσχυε και για κάθε άλλον Αμερικανό που έπαιζε μέχρι το 1992. Χωρίς τον Γκάλη, ο Ίνγκραμ θα είχε 4 πρωτιές, όσες και ο Φορντ.

Eddie Johnson: Ο τρίτος μεγαλύτερος Αμερικανός σκόρερ (σε σύνολο πόντων) που έπαιξε στα μέρη μας είχε "μόλις" 21,1 πόντους μέσο όρο, αλλά στα 35-36 χρόνια του και σε μια απ'τις πληρέστερες ομάδες στην Ευρώπη. Αν ερχόταν 5-6 χρόνια νωρίτερα, θα το συζητούσαμε σοβαρά.

Ken Barlow: Ο κατώτερος υποψήφιος της λίστας

Ruben Douglas: Βλέπε Άλβιν Σιμς.


Άλλοι παίχτες που αξίζουν αναφοράς: Τόνι Ντόουσον, Στιβ Μπαρτ (αν και δεν έπαιξε πολύ), Ρίτσαρντ Ρέλφορντ, Γουέιν Γίαργουντ (αν και Καναδός).
tsops
QUOTE(harris @ Oct 9 2006, 01:42 AM) *
Νομίζω πως ο Ινγκραμ 77.gif και ο Ουίγκινς 77.gif είναι μακράν από τους Φορντ-Μπέρι οι καλύτεροι Αμερικανοί σκόρερ που πέρασαν από την Ελλάδα. Ο Ουίγκινς δεν έβαζε απλά 30άρες, αλλά και 40άρες... Δυστυχώς, τον πρόλαβα στα τελειώματά του, αν και το ότι τον είδα από κοντά σε αρκετά παιχνίδια, μου μένει αξέχαστο...

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μαζί μου θα συμφωνήσει σίγουρα ο Holic wink.gif


Ο Χάρης έχει απόλυτο δίκιο και μπράβο που τους γνωρίζει! biggrin.gif
ashton
FYI
David Ancram [1956, 2.03] 4 χρονιές (Ηρακλής) 104αγ, 3628π, 34.88 μο
Mitchell Wiggins [1959, 1.93] 5 χρονιές (Μίλωνας, Σπόρτιγκ, ΠΓΣΣ), 123αγ, 3172π, 25.79 μο
Alfonso Ford [+1971, 1.88] 5 χρονιές (Παπάγου, Σπόρτιγκ, Περιστέρι, ΟΣΦΠ) 148αγ, 3390π, 22.91μο
Henry Turner [1966, 2.01 ] 3 χρονιές (ΠΓΣΣ, Μαρούσι), 79αγ, 1692π, 21.42 μο
Eddie Johnson [1959, 2.01 ] 1 χρονιά (ΟΣΦΠ), 35αγ, 743π, 21.23 μο
Roy Tarpley [1964, 2.11] 4 χρονιές (Αρης, ΟΣΦΠ, Εσπερος), 78αγ, 1630π, 20.90 μο
Walter Berry [1964, 2.03 ] 8 χρονιές (Αρης,ΟΣΦΠ,ΠΑΟΚ,Ηρακλής, Μακεδονικός), 175αγ, 3589π, 20.51 μο
Frankie King [ 1972, 1.90] 3 χρονιές (ΠΓΣΣ, ΠΑΟΚ, ΑΡΗΣ), 88 αγ. 1796π , 20.41 μο
Ruben Douglas [1982, 2.02 ] 1 χρονιά (ΠΓΣΣ), 26 αγ, 521π, 20.04 μο
Alvin Sims [1973, 1.93] 2 χρονιές (ΠΓΣΣ, Μακεδονικός), 54αγ, 1032π, 19.11 μο
Bill Edwards [1971, 2.04] 3 χρονιές (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ), 85αγ, 1470π, 17.29 μο
Ken Barlow [1964, 2.06] 3 χρονιές (ΠΑΟΚ), 88αγ, 1478π, 16.80 μο



Εντυπωσιακούς μέσους όρους είχαν και οι :
Steve Burtt 31.11
Mike Jones 28.43
Mark Petway 27.30
Earl Harrison 25.70
Todd Mitchell 25.29
Richard Rellford 25.20
Tony Dawson 24.89
Tony White 24.64
Derick Civious 24.63
Lucius Davis 24.25
Trevor Mase 23.80
Lowell Hamilton 22.55
Rogers (Πειραικός) 22.32
Bou Harvey 22.31
Graig Church 22.01
Willie Solomon 21.73
Derick Hamilton 21.55
JJ Ubanks 21.35
Carey Scarey 21.05
Dominique Wilkins 20.97
Edgard Jones 20.87
Pete Mickeal 19.74
Melvin Cheatoum, 19.70
Kedrik Johnson 19.41
Alfonso Buck Johnson, 19.31
NBAholic
QUOTE
Trevor Mase 23.80


Εννοείς τον Τράβις Μέις (Travis Mays) μάλλον.

Παρεπιπτόντως, δε νομίζω ότι υπάρχουν κάπου online (έστω συγκεντρωμένα) στατιστικά. Κάτι προσπαθεί να κάνει ένα φιλόδοξο ισπανικό σάιτ, που προσπαθεί να συγκεντρώσει στατιστικά παιχτών από κάθε χώρα.

ΥΓ. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμπτύσσουν τα νούμερα κανονικής περιόδου και πλέι οφ και δεν τα βάζουν ξεχωριστά. Έχετε δει ποτέ παρομοίως να υπολογίζεται για τις ομάδες το συνολικό τους ρεκόρ σε Κ.Π και Π.Ο;
sarounas
ο Ουόλτερ Μπέρι στον Ηρακλή το 1994-95 δεν παιζόταν, κατά την γνώμη μου ήταν η καλύτερη εμφάνιση ξένου που έχω δει στην Ελλάδα και επειδή είχε εκπληκτική σεζόν και με τον Πάοκ το 1993-94, τον τοποθετώ στην κορυφή,

προσωπικά είχα τρελαθεί με τον Χένρι Τέρνερ το 1993-94 (αλησμόνητα μου έχουν μείνει τα ματς με τον Πάο και ειδικά στο πρώτο που πρώτα κάρφωσε στα μούτρα του Στόικο ύστερα τον έκοψε, και στο τελευταίο μισό λεπτό του αγώνα, με τον Πανιώνιο να προηγείτε με 1 πόντο, έκοψε σε δύο αιφνιδιασμούς τον Νίκο Γκάλη ενώ στην ρεβάνς στην Γλυφάδα είχε βάλει 40άρα αν θυμάμαι καλά), βέβαια αυτά τα έκανε σε κάθε αγώνα αλλά με τον ΠΑΟ λόγο αντιπάλου χρήζουν ιδιαίτερης μνείας!

Σαν σκόρερ ολκής θεωρώ μεγαλύτερο όλων τον Αλφόνσο Φόρντ, νικά στα σημεία τον Μίτσελ Ουίγκινς λόγο Πανιωνίου αλλά και διότι δεν έπαιξε σε μεγάλη ομάδα ενώ ο Αλφόνσο έκανε το Περιστέρι πολύ μεγάλο και στον Ολυμπιακό διεκδίκησε τρεις κούπες (μήπως γνωρίζει κάποιος τίποτε σχετικά με τον θάνατό τουwink.gif

Ίνγκραμ και Γιάργουντ (στην Πάτρα νομίζω) ήταν πολύ καλοί αλλά είχαν πολύ μικρότερο ανταγωνισμό, στον χοντρούλη Ρέλφορντ κάτι έλειπε, καλά για τον Μπαρτ δεν το συζητώ, αν δεν τον σταματούσαν με τα τσιγαρλίκια (δάκτυλος ΠΑΟ πρέπει να ήταν, έτσιwink.gif ακόμη θα μιλούσαμε γι’ αυτόν (εδώ μιλάμε τώρα!). βέβαια ο Ροδόπουλος τον είχε φέρει στον Ηρακλή γι’ αυτό δεν με εξέπληξε η κλάση του.

Καλά ο κορυφαίος όλων ήταν ο Ρόι Τάρπλει, όταν ήρθε το 92-93 μέχρι τα μέσα που τραυματίστηκε έκανε πλάκα, είχε κάνει τον Άρη αχτύπητο, εδώ μιλάμε στην αρχή της σεζόν ο Άρης που μόλις είχε χάσει τον Νικ είχε ρίξει 30 πόντους στο κεφάλι του ΠΑΟΚ, που τότε θεωρούταν η κορυφαία ομάδα στην Ευρωπη με Λέβινγκστον, Μπάνε, Μπάρλοου, Κόρφα και Φασούλα, θυμάμαι είχε σπείρει τον πανικό σε όλη την Ελλάδα μέχρι να παίξει με τον ΠΑΟ στην Λεωφόρο (9η αγωνιστική πρέπει να ήταν) τότε ήταν που ο Παύλος Γιαννακόπουλος είχε πει στον Νικ, “Νίκο αν γίνεται να μην χάσουμε με μεγάλη διαφορά από τον Άρη” αλλά ο Νίκ χαμογέλασε και είχε πάρει εκείνο το ματς σχεδόν μόνος του, εκεί άρχισε το πρόβλημα του Ρόι που μετά βίας έβγαλε την χρονιά, αφήνοντας μάλιστα τον Άρη πριν τον τελικό κυπέλλου..
Καλύτερους πόιντ γκαρντ θα έβαζα κατά σειρά τους Ντίνκινς,Τράβις Μέιζ, Τόνι Γουάιτ, Φράνκι Κίνγκ, Σόλομον

Καλαθομηχανές ήταν και οι Μπακ Τζόνσον, Τόνι Ντόουσον. Ενώ οι Λούτσιους Ντέιβις, Μπιλ Εντουαρντς, Ντέρεκ Χάμιλτον και Τσίβιους αλλά και Πιτ Μάικλ παρά την μεγάλη κλάση τους, περισσότερο σε παλιάτσους έφερναν και ο Ερλ Χάρισον σε μποξέρ που το ‘σκασε από κάποιο ρινγκ.
Άσχετο, πολύ μου άρεσαν και τα 3-4άρια ο Κρις Κίνγκ και ο Χάρολντ Έλις σε Άρη (ειδικά), και Πάτρα, αν και αυτός πρέπει να ‘ταν που έσπασε το σαγόνι του Αγγελίδή με μπουνιά στην προπόνηση.
klearxos
O Ροι Ταρπλει δεν επαιξε στο ματς με τον ΠΑΟ.

Ανεφερες sarunas οτι ο Ινγκραμ δεν εχει ανταγωνισμο?
Βγαζοντας Αρη και ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, Πανιωνιος και λιγοτερο ΠΑΟ και Ολυμπιακος τι ηταν?
Ο Ηρακλης δεν ηταν της κλασης του Αρη και του ΠΑΟΚ και ανεβηκε ενα σκαλι απο τους υπολοιπους ακριβως λογω Ινγκραμ.(Ο οποιος ηταν επισης και πολυ καλος χαρακτηρας!)
sarounas
QUOTE(klearxos @ Oct 13 2006, 03:46 PM) *
O Ροι Ταρπλει δεν επαιξε στο ματς με τον ΠΑΟ.

Κάνεις λάθος φίλε, όχι μόνο έπαιξε, αλλά ήταν και ο αρνητικός πρωταγωνιστής αφού αποβλήθηκε λίγο πριν τη λήξη με 5 φάουλ, έχασε την προσωπική του μονομαχία από τον Βράνκοβιτς αφού σημέιωσε μόνο περίπου 10π με 4/14 δίποντα αλλά μάζεψε 17ριμπάουντ ενώ από την άλλη ο Στόικο είχε περίπου 15π., 15ρ. και κάμποσα κοψίματα, από τον Πάο μεγάλη εμφάνιση έκαναν και ο Γκάλης με τον Κόμαζετς
το σκορ του αγώνα ήταν ΠΑΟ-ΑΡΗΣ 82-70

QUOTE(klearxos @ Oct 13 2006, 03:46 PM) *
Ανεφερες sarunas οτι ο Ινγκραμ δεν εχει ανταγωνισμο?
Βγαζοντας Αρη και ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, Πανιωνιος και λιγοτερο ΠΑΟ και Ολυμπιακος τι ηταν?
Ο Ηρακλης δεν ηταν της κλασης του Αρη και του ΠΑΟΚ και ανεβηκε ενα σκαλι απο τους υπολοιπους ακριβως λογω Ινγκραμ.(Ο οποιος ηταν επισης και πολυ καλος χαρακτηρας!)

όχι δεν μπορώ να πω ότι είχε σοβαρούς αντιπάλους ο Ίνγκραμ, Πάο και ΟΣΦΠ ήταν πεθαμένοι τότε, και επιτρεπόταν μόνο ένας ξένος στο πρωτάθλημα και συνήθως οι ομάδες έπαιρναν ψηλό για να καλύψουν τις αδυναμίες τους κάτω από τα καλάθια.
Γι’ αυτό και δεν μου ‘ρχετε κανένας άλλος σκόρερ της προκοπής στην εποχή του.
Οι άλλοι σκόρερς όμως της δεκαετίας του ’90 είχαν να κάνουν με το ισχυρότερο ίσως πρωτάθλημα που εμφανίστηκε ποτέ στην Ευρώπη και με πολύ σκληρές άμυνες.
Πάντως ήταν μεγάλος σκόρερ όχι όμως σίγουρα ο καλύτερος αμερικάνος σκόρερ. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος -nba holic, δώσε μας τα φώτα σου!- αμέσως μετά πήγε στην Μακαμπί και αυτή έχασε το μοναδικό πρωτάθλημα στην χώρα της τα τελευταία 40 χρόνια! (αποκλείεται βέβαια να φταίει μόνο ένας παίκτης γι’ αυτό, αλλά όσο να ‘ναι χτυπάει κάπως)
Για χαρακτήρας βεβαίως και ήταν παιδί-διαμάντι, όλοι το λέγαν και ιδίως οι γείτονες του, όποιος ξέρει από Θεσσαλονίκη, πολύ μεγάλο διάστημα έμεινε στην οδό Ολυμπιάδος, στο κέντρο εκεί στην Άνω Πόλη.
hellenic
Ego pisteuo Ingram(amerkanikos galis) kai meta o Ford poy eitan o teleutaios poli megalos scorer tis A1!O Douglas den einaiapo ton Panama?
Fireball
Αλφόνσο με τρέλα αλλά μην ξεχνάμε και τον Λανς Μπεργουολντ (Περιστέρι)
NBAholic
Δεν ήταν τόσο μεγάλος σκόρερ ο Μπέργουολντ...
Igor
Μετα την 50αρα θα μπει και ο Κικι Κλαρκ στη λιστα.....
chinaski
QUOTE(sarounas @ Oct 13 2006, 04:03 AM) *
ο Ουόλτερ Μπέρι στον Ηρακλή το 1994-95 δεν παιζόταν, κατά την γνώμη μου ήταν η καλύτερη εμφάνιση ξένου που έχω δει στην Ελλάδα και επειδή είχε εκπληκτική σεζόν και με τον Πάοκ το 1993-94, τον τοποθετώ στην κορυφή,


Άσχετο, πολύ μου άρεσε και το 3-4άρι ο Κρις Κίνγκ σε Άρη (ειδικά), Πάτρα, αν και αυτός πρέπει να ‘ταν που έσπασε το σαγόνι του Αγγελίδή με μπουνιά στην προπόνηση.


Συμφωνω απολυτος. Ο Μπερι ηταν πραγματικα ασυναγωνιστος οταν επαιζε στον Ηρακλη. ΤΟ γεγονος οτι δεν βγηκε πρωτος σκορερ αλλες χρονιες ηταν γιατι οι ομαδες που επαιζε ηταν πληροις.

Μαλλον ο παικτης που αναφερεσε ηταν ο χαροντ Ελις και οχι ο Κρις Κινγκ. Αυτος επαιξε σε Αρη και Πατρα και εσπασε το σαγονι του Αγγελιδη. Παρα πολυ καλος παικτης (μου φαινετε νικ νειμ ειχε elevator). Πολυ καλος αμυντικος, πολυ καλος ριμπαουντερ με ρεκορ μου φαινετε 22 ριμπαουντ και απιαστος "κλεφτης". Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οσες χρονιες επαιξε Ελλαδα ειχε τα περισσοτερα κλεψιματα. Παοκ - Αρης Αλεξανδρειο, μπροστα ο Παοκ 8-10 ποντους. 3 Απανωτα κλεψιματα απο Ελις, ενα τριποντο μισουνοφ, ενα καλαθι του Αγγελιδη στην εκπνοη και η γνωστη χειρονομια απο τον ιδιο στους οπαδους του Παοκ(ειχε συζητηθει, μαλλον θα το θυμαστε).


Φυσικα αν μιλαμε καθαρα για σκορερ τοτε ναι David Ancram.
Pierce
μια ερωτηση προς ashton kai nbaholic. επειδη ημουν αρκετα μικρος τοτε δεν θυμαμαι πολλα. ο rolando blackman ειχε ερθει με κατι τρελους μεσους ορους απο το nba πανω απο 20 νομιζω. στην αεκ ειχε κανει τιποτα σπουδαιο? btw αλ και τα μυαλα στο μιξερ...
Anaz
QUOTE
προσωπικά είχα τρελαθεί με τον Χένρι Τέρνερ το 1993-94

Ki εγω!!! 77.gif
Θυμαστε επισης κ τον διαγωνισμο καρφωματων...!! Ωραια χρονια,τοτε που ο συγκεκριμενος διαγωνισμος ειχε αξια..
sarounas
QUOTE(chinaski @ Oct 21 2006, 12:03 AM) *
Μαλλον ο παικτης που αναφερεσε ηταν ο χαροντ Ελις και οχι ο Κρις Κινγκ. Αυτος επαιξε σε Αρη και Πατρα και εσπασε το σαγονι του Αγγελιδη. Παρα πολυ καλος παικτης (μου φαινετε νικ νειμ ειχε elevator). Πολυ καλος αμυντικος, πολυ καλος ριμπαουντερ με ρεκορ μου φαινετε 22 ριμπαουντ και απιαστος "κλεφτης". Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οσες χρονιες επαιξε Ελλαδα ειχε τα περισσοτερα κλεψιματα. Παοκ - Αρης Αλεξανδρειο, μπροστα ο Παοκ 8-10 ποντους. 3 Απανωτα κλεψιματα απο Ελις, ενα τριποντο μισουνοφ, ενα καλαθι του Αγγελιδη στην εκπνοη και η γνωστη χειρονομια απο τον ιδιο στους οπαδους του Παοκ(ειχε συζητηθει, μαλλον θα το θυμαστε).


Έτσι ακριβώς είναι, φυσικά και ήταν ο Χάρολντ Έλις, μπερδεύτηκα μόλις το διόρθωσα
Αν θυμάσαι και εκείνο το παιχνίδι που πλακώθκε με τους αμερικανούς της Μπεσίκτας στο Αλεξάνδρειο, ήταν μεγάλος αλήτης και δεν άφηνε κανέναν να του την μπει
Και ο Κρις Κινγκ μου άρεσε πολύ, έμοιαζε πολύ σε στιλ και αποτελεσματικότητα με τον Έλις
Το ματς που λες είναι το 65-64 την σεζόν 95-96, τρομερό παιχνίδι αυτά ήταν ντέρμπι!


QUOTE(pierce21 @ Oct 21 2006, 12:19 AM) *
μια ερωτηση προς ashton kai nbaholic. επειδη ημουν αρκετα μικρος τοτε δεν θυμαμαι πολλα. ο rolando blackman ειχε ερθει με κατι τρελους μεσους ορους απο το nba πανω απο 20 νομιζω. στην αεκ ειχε κανει τιποτα σπουδαιο? btw αλ και τα μυαλα στο μιξερ...


Αν και απρόσκλητος, μιας και δεν απάντησε κανείς, αν δεν σε πειράζει απαντώ εγώ biggrin.gif
Ο Μπλάκμαν αν θυμάμαι καλά ήταν 35-36 χρονών όταν ήρθε στην ΑΕΚ,
στο nba νομίζω είχε περάσει σχεδόν όλη την καριέρα του στο Ντάλλας, αν και τον θυμάμαι και λίγο πριν έρθει στην ΑΕΚ στην Νέα Υόρκη,
υπήρξε σπουδαίος σκόρερ αφου σκόραρε σταθερά σχεδόν μια δεκαετία περίπου 20π.
αλλά στην ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα το εντυπωσιακό, απλά και μόνο η παρουσία του ενέπνεε κάπως.
Pierce
QUOTE(sarounas @ Oct 21 2006, 04:59 PM) *
Έτσι ακριβώς είναι, φυσικά και ήταν ο Χάρολντ Έλις, μπερδεύτηκα μόλις το διόρθωσα
Αν θυμάσαι και εκείνο το παιχνίδι που πλακώθκε με τους αμερικανούς της Μπεσίκτας στο Αλεξάνδρειο, ήταν μεγάλος αλήτης και δεν άφηνε κανέναν να του την μπει
Και ο Κρις Κινγκ μου άρεσε πολύ, έμοιαζε πολύ σε στιλ και αποτελεσματικότητα με τον Έλις
Το ματς που λες είναι το 65-64 την σεζόν 95-96, τρομερό παιχνίδι αυτά ήταν ντέρμπι!
Αν και απρόσκλητος, μιας και δεν απάντησε κανείς, αν δεν σε πειράζει απαντώ εγώ biggrin.gif
Ο Μπλάκμαν αν θυμάμαι καλά ήταν 35-36 χρονών όταν ήρθε στην ΑΕΚ,
στο nba νομίζω είχε περάσει σχεδόν όλη την καριέρα του στο Ντάλλας, αν και τον θυμάμαι και λίγο πριν έρθει στην ΑΕΚ στην Νέα Υόρκη,
υπήρξε σπουδαίος σκόρερ αφου σκόραρε σταθερά σχεδόν μια δεκαετία περίπου 20π.
αλλά στην ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα το εντυπωσιακό, απλά και μόνο η παρουσία του ενέπνεε κάπως.

για την καριερα του στην αμερικη τα ηξερα τα κατορθωματα του για την αεκ δεν θυμαμουν. ευχαριστω για την απαντηση. ο ιδος ειχε πει και το αμιμητο στην ερωτηση αν ηξερε τιποτα στα ελληνικα '' μονο το δωσε τη μπαλα χρειαζεται να ξερω'' λολ. ηταν πιστολι ο τυπος shot.gif 77.gif
NBAholic
Sorry, αλλά για λίγο δεν παρακολουθούσα το topic...Ο Μπλάκμαν ήταν, μετά το Γουίλκινς, ο δεύτερος σκόρερ (σε άθροισμα) του ΝΒΑ που έπαιξε στην Ελλάδα, κι όντως, έπαιξε για λίγο και στη Ν.Υόρκη, μετά το Ντάλας. Στους Μάβερικς ήταν σταθερά παίχτης των 18-20 πόντων, όπως ήταν και στην ΑΕΚ, σε προχωρημένη ηλικία. Μετά την Ελλάδα, έπαιξε στη Γαλλία και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την καριέρα του στην Ιταλία (Στεφανέλ), όπου και κατέκτησε και τουλάχιστον ένα τρόπαιο-δε θυμάμαι με ακρίβεια.
suspect
α ρε, ολα τα καλα τοπιξ, κατοπιν εορτης τα βλεπω!

τελοσπαντων, μπορει λογω αριθμων ο Ιγκραμ να ηταν ο καλυτερος αλλα ας προσμετρηθει το τι αμυνες επαιζαν τοτε...

Ο αγαπημενος μου λογω στιλ ηταν ο Μιτσελ Ουιγκινς.

δευτερος ενα παλαβοκομειο που επαιξε στον Αρη για λιγο και εκανε θαυματα, ο μεγιστος των τρελων, ο Σον Χιγγινς.

Στη λιστα με τις επιλογες θεση εχει και ο Ρελφορντ οπως και ο Τονι Ουαϊτ που εκανε πλακα με οποιον εβρισκε ως αντιπαλο.
Anaz
QUOTE
Τονι Ουαϊτ
77.gif
Ρε γαμωτο ειναι δυνατον να μη θυμαμαι καθολου τον Ουιγκινς παρα μονο ως φιγουρα κ όνομα...? 40.gif sad.gif
Για την ιστορια..Ο Πασπαλιε ειναι πρωτος στον πινακα των σκορερ της Α1 μεταξυ των προαναφερθεντω κ 7ος συνολικα..
Air Kef
Πάσπαλιε;; tongue.gif

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτός ο παίκτης έχει δύο ονοματα;;

Προσωπικά ψήφισα τον Φορντ γιατί ήταν μια ομάδα μονος του και έκανε θραύση και στην Ευρωλίγκα.

Χωρίς να τον έχω δει ποτέ να αγωνίζεται,αλλά από στατιστικά και φήμες που έχω ακούσει,απο ανθρώπους που τον έβλεπαν από κοντά,πάει ο Ινκραμ.

3ος,ο Ουίγκινς,τιμητικά για τον Χάρη. icon_wave.gif


Ο Μπακ Τζόσον έχει θέση στους υποψήφιους.. smile.gif
suspect
καλος ο Ζαρκο αλλα δεν ηταν αμερικανος.

Αλλιως θα μπορουσε να υποστηριξει καποιος και τον Μποντ ο οποιος ηταν πρωτος σκορερ αναμεσα σε παιχταραδες και οχι σε ομαδες τυπου "παιξτε εσεις αμυνα και δωστε μου τη μπαλα..."
Fireball
QUOTE(sarounas @ Oct 21 2006, 01:59 PM) *
Έτσι ακριβώς είναι, φυσικά και ήταν ο Χάρολντ Έλις, μπερδεύτηκα μόλις το διόρθωσα
Αν θυμάσαι και εκείνο το παιχνίδι που πλακώθκε με τους αμερικανούς της Μπεσίκτας στο Αλεξάνδρειο, ήταν μεγάλος αλήτης και δεν άφηνε κανέναν να του την μπει


αν θυμάμαι καλά ο Αγγελίδης είχε προκαλέσει τον παίκτη της Μπεσίκτας και πλακώθηκε μαζί του και δε νομίζω ότι ο Έλις είχε προκαλέσει τα επεισόδια

Όσο για τον Μπέργουολντ, εμένα μου άρεσε αρκετά.
XANIA74
AN KAI OLYMPIAKOS KAI FAN TOY MEGALOY EDIE JONSON PAIKTES SAN TON INGRAM DYSKOLA JANABGAINOYN
Roy James Tarpley
Click to view attachment
An milame apokleistika kai mono gia scorers pistevw akradanta pws o monadikos o opoios an kai irthe sta geramata (ston Milwna arxika) kai evaze to topi sto plekto opws kai opote goustare htan o Mitchell Wiggins... Akomi kai otan epaikse Sporting kai Paniwnio (kai fhmologeitai pws ekleve merika xronakia) "exwne" astamatita...

Makran apo tous anaferomenous sto kouiz, pio oloklirwmenos paiktis, einai h aftou eksoxotis, o Tarp the Shark!!!! Allwste ektos apo tis mpyres kai ta nyxterina kentra, o Roy ksetinakse kai to TENDEX toso otan epaikse se Ari kai OSFP oso kai otan epestrepse me Irakli kai Espero (!)
Roy James Tarpley
QUOTE(sarounas @ Oct 21 2006, 03:59 PM) *
Έτσι ακριβώς είναι, φυσικά και ήταν ο Χάρολντ Έλις, μπερδεύτηκα μόλις το διόρθωσα
Αν θυμάσαι και εκείνο το παιχνίδι που πλακώθκε με τους αμερικανούς της Μπεσίκτας στο Αλεξάνδρειο, ήταν μεγάλος αλήτης και δεν άφηνε κανέναν να του την μπει
Και ο Κρις Κινγκ μου άρεσε πολύ, έμοιαζε πολύ σε στιλ και αποτελεσματικότητα με τον Έλις
Το ματς που λες είναι το 65-64 την σεζόν 95-96, τρομερό παιχνίδι αυτά ήταν ντέρμπι!
Αν και απρόσκλητος, μιας και δεν απάντησε κανείς, αν δεν σε πειράζει απαντώ εγώ biggrin.gif
Ο Μπλάκμαν αν θυμάμαι καλά ήταν 35-36 χρονών όταν ήρθε στην ΑΕΚ,
στο nba νομίζω είχε περάσει σχεδόν όλη την καριέρα του στο Ντάλλας, αν και τον θυμάμαι και λίγο πριν έρθει στην ΑΕΚ στην Νέα Υόρκη,
υπήρξε σπουδαίος σκόρερ αφου σκόραρε σταθερά σχεδόν μια δεκαετία περίπου 20π.
αλλά στην ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα το εντυπωσιακό, απλά και μόνο η παρουσία του ενέπνεε κάπως.


O "Ro" ypirkse spoudaia paiktara tou NBA (se Dallas kai se Knicks)... Stin Ellada ekane liga kai kala paixnidia (me Jurovic proponiti) alla sigoura afhse epoxi se ola ta clubs tis paraliakis.... H aksexasti triada Rolando - Dominique kai Rich (Relford) fwtografizotan pio syxna sta clubs tis polis anamesa se aitheries yparkseis kai plithos potwn para se ghpedo!!!! Akomi kai stin Aek pantws, pou htan geros, to triponto to eixe...

Y.G. Didymo ksenwn o "Ro" ekeini tin xronia htan me ton Milisevic gia ton opoion eixe pei pws einai "o kalyteros paiktis me tosa kila kai tetoia koilia!"
Roy James Tarpley
QUOTE(Air Kef @ Oct 26 2006, 07:44 PM) *
Πάσπαλιε;; tongue.gif

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτός ο παίκτης έχει δύο ονοματα;;

Προσωπικά ψήφισα τον Φορντ γιατί ήταν μια ομάδα μονος του και έκανε θραύση και στην Ευρωλίγκα.

Χωρίς να τον έχω δει ποτέ να αγωνίζεται,αλλά από στατιστικά και φήμες που έχω ακούσει,απο ανθρώπους που τον έβλεπαν από κοντά,πάει ο Ινκραμ.

3ος,ο Ουίγκινς,τιμητικά για τον Χάρη. icon_wave.gif
Ο Μπακ Τζόσον έχει θέση στους υποψήφιους.. smile.gif


Afto pou les me tin profora twn onomatwn den einai kainourio...
Ftaine oi fwstires sportcasters olwn twn epoxwn (symperilambanontai kai oi shmerinoi) oi opoioi proferoun to onoma opws tous kapnisei...

Xaraktiristiko paradeigma o David Ancrum (pou einai o Ingram gia emas stin Ellada).
O Paspalj kanonika den einai oute Paspali oute Paspalie... To "j" kanei oli tin diafora kai mou eixe kapote eksighsei enas Servos pws sta perissotera onomata einai afwno... Diladi tha itan mallon "Paspal"...
Koinws... se douleia na vriskomaste....
dizzy_fingers
Φίλτατε tarpley υποθέτω πως υπάρχει πρόβλημα και γράφεις με greeklish?
Γιατί αν όχι, θα το εκτιμούσα αν έγραφες με ελληνικά. Είναι πολύ κουραστικό να προσπαθείς να τα διαβάσεις όλα αυτά.

Επίσης, επειδή βλέπω ότι κάνεις διαφορετικά ποστ για κάθε μήνυμα, μπορείς να κάνεις multi-quote, δηλαδή να πατάς το σε κάθε ποστ που θέλεις να παραθέσεις και μετά . Εκεί, κάτω από κάθε κείμενο μπορείς να γράφεις τα σχόλιά σου wink.gif.
mathbasketic
Συγνώμη για τη καθυστέρηση!!!!!!!!! icon_workout.gif icon_workout.gif
Ο Μίτσελ Ουίγκινς ήταν πρώτος σκόρερ τις χρονιές 1993-1994 με 31.4 πόντους που αποτελεί τον μεγαλύτερο μέσο όρο πόντων που έχει κάνει ξένος παίκτης (για αυτό τον ψήφισα) και το 1995-1996 με 29,4,
ο Φορντ ήταν πρώτος σκόρερ το 1996-1997 με 23,9, το 1998-1999 με 22,7, το 1999-2000 με 22,7, το 2000-2001 με 24,1, ενώ το 2001-2002 ήταν 4ος σκόρερ με τα χρώματα του Ολυμπιακού με 21,6(δίκαια τον ψήφισαν οι πιο πολλοί) 41.gif 41.gif 41.gif Ο ίνγκραμ ποιες χρονιές έπαιξε στον Ηρακλή????? ohmy.gif
mathbasketic
Τελικά πρέπει να έκανα λάθος λέγοντας ότι ο Μίτσελ Ουίγκινς είχε το μεγαλύτερο μέσο όρο πόντων για ξένο παίκτη. Το επίσημο site του Ηρακλή γράφει ότι ο Ίνγκραμ είχε 3501 πόντους συνολικά στα 4 χρόνια που έπαιξε στον Ηρακλή απο 1989-1990 μέχρι 19992-1993. Αν υποθέσουμε ότι έπαιζε 28 παιχνίδια τη χρονιά (που έιναι πολλά καθως είναι 14 ομάδες άρα δεν έχασε παιχνίδι) είχε μ.ο. 31,2 πόντους. Αν ο συλλογισμός μου είναι παλαβός διορθώστε με, σας παρακαλώ!!!!!!! shot.gif rolleyes.gif
NBAholic
Kαταρχάς, στις 14 ομάδες αντιστοιχούν 26 παιχνίδια. Έπειτα, την εποχή του Ίνγκραμ είχαμε λιγότερες αγωνιστικές. Το 1989, πχ, έπαιξε σε 18 παιχνίδια, το 1990 σε 22 (συν 5 πλέι οφ), το 1991 σε 24 και το 1992 σε 23 (συν 4 πλέι οφ).
Roy James Tarpley
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 5 2007, 10:34 PM) *
Φίλτατε tarpley υποθέτω πως υπάρχει πρόβλημα και γράφεις με greeklish?
Γιατί αν όχι, θα το εκτιμούσα αν έγραφες με ελληνικά. Είναι πολύ κουραστικό να προσπαθείς να τα διαβάσεις όλα αυτά.

Επίσης, επειδή βλέπω ότι κάνεις διαφορετικά ποστ για κάθε μήνυμα, μπορείς να κάνεις multi-quote, δηλαδή να πατάς το σε κάθε ποστ που θέλεις να παραθέσεις και μετά . Εκεί, κάτω από κάθε κείμενο μπορείς να γράφεις τα σχόλιά σου wink.gif.

Ζητώ συγγνώμη, δεν θα επαναληφθεί... Τα greeklish εμφανίστηκαν εκ παραδρομής... Όσον αφορά το άλλο συστηματάκι πολλαπλών απαντήσεων, το αγνοούσα!!! Ευχαριστώ!!!!
Pantel
my vote for Walter Berry Που μαζί με Zdovc είχαν καταστήσει το Ιβανώφειο απόρθητο φρούριο. Όταν έχανε ο ΠΑΟ ή ο ΟΣΦΠ στο Ιβανώφειο, έλεγαν το κλασικό σύνθημα: στάζει πιπέρι, η μαύρη π^^*σα του Μπέρυ!!
BASKETIKOS7
INGRAM ΧΑΛΑΡΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.