Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αλεξάντερ Μέλνικς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
dizzy_fingers


QUOTE (AEKbc.gr)
θέση:  Center
ύψος: 2.15
υπηκοότητα:  Λετονική
ημ.γέννησης:  7/2/1987


Ο Αλέξανδρος Μέλνικς γεννήθηκε στη Ρίγα. Αγωνίζεται στη θέση του σέντερ και έχει ύψος 2.15. Ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ σε ηλικία 7 ετών στο αθλητικό σχολείο της Ρίγα. Στην Ελλάδα ήρθε την περίοδο 2002-03 και ενσωματώθηκε στην ομάδα της Ολύμπια Λάρισας. Αγωνίστηκε σε μερικούς φιλικούς αγώνες και συμμετείχε στις προπονήσεις. Από το καλοκαίρι του 2003 ανήκει στην ΑΕΚ.


Έχω ακούσει αρκετά για αυτόν τον παίχτη και θα ήθελα μία γνώμη από κάποιον που τον έχει δει με τα μάτια του να προπονείται ή να παίζει.
Πολλοί λένε ότι πρόκειται για το επόμενο ταλέντο του ελληνικού μπάσκετ (βλέπε Σάκοτα).
Ashton, μπορείς να μας μοιραστείς τίποτα?


O πατέρας του ήταν επίσης μπασκετμπολίστας

μέχρι πρόσφατα βοηθός προπονητή στο γυναικείο του Αστέρα Εξαρχείων και τον είχε φέρει μια φορά στο κλειστό του Στρέφη.
Τον έχω δει λοιπόν από κοντά, αλλά όχι να παίζει... sad.gif
Πολύ ψηλό παιδί.
Παιδιά, φανταστείτε οικογένεια, πατέρα 2,07 (με απίστευτη σωματοδομή...μου έσφιξε το χέρι και πόναγα για όλη την προπόνηση), γιο 2,15 , μάνα κοντά στα 1,90 και κόρη 1,80 12 χρονών blink.gif .

Τι τους ταΐζουν αυτούς τους ανθρώπους??? blink.gif
chinaski
Καλα απο ταλεντα πειξαμε. Κραταω πολλεσ πισινες πλεον για να αποκαλεσο καπιον ανερχομενο αστερι.
ashton
O Σάσα είναι 3 χρόνια στην ΑΕΚ.
Εξαιρετική σωματοδομή και πολύ καλές κινήσεις.
Στο ματς με την Ολύμπια έκανε την παρθενική του εμφάνιση για 3' περίπου αφήνοντας καλές εντυπώσεις με τις τοποθετήσεις του.
Στο εφηβικό ψιλοβαριέται - τουλάχιστον έτσι τον είδαμε στα πρώτα ματς με Μαρούσι-Περιστέρι.

Ο πατέρας του έχει επίσης πολύ καλό σώμα και η αδερφή του λογικά θα κάνει κι αυτή καριέρα.

Προσωπικά θα προτιμούσα να τον δω στην Εθνική Λεττονίας πάντως.

Αν τελικά πάτε στην Μόσχα, μπορείτε να τον δείτε live στο 'εφηβικό' τουρνουά που θα γίνει 6-8 Μαϊου εκεί (Παρασκευή πρωί, Σάββατο πρωί-απόγευμα, Κυριακή πρωί).
harris
Η Ζεντα Μελνικς του Αστερα Εξαρχειων ειναι αδερφη του ??? w00t.gif
dizzy_fingers
Ναι!
Όταν μεγαλώσει αυτό το κορίτσι δεν ξέρω αν θα γίνει ταλέντο, αλλά αν δεν γίνει άχαρη από το ύψος, θα γίνει πολύ κούκλα...

Ashton, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. wink.gif
Περιμένω να τον δω τότε κάποια στιγμή και με τα μάτια μου (λογικά από του χρόνου θα παίρνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής)
ashton
O Σάσα κληθηκε στην Εθνική Εφήβων.
dizzy_fingers
Άντε να δούμε... smile.gif
harris
Με την Ζεντα τι θα γινει τελικα????? wub.gif

εγω λεω να την παρουμε στην Σπορτιγκαρα.....
dizzy_fingers
Τώρα που έπεσε ο Αστέρας στην Α2, πολύ αμφιβάλλω ότι ο Ιγκόρ θα αφήσει την κόρη του στην ομάδα.
Οπότε γιατί όχι?
harris
Θα μεινει στον στερα για να παρει χρονο συμμετοχης....εξαλλου ειναι μολις 15 χρονων.... ohmy.gif
dizzy_fingers
Ε θα παίξει τότε σε εφηβικό..και ο Αστέρας δεν έχει εφηβικό τμήμα για τα κορίτσια.
ashton
O Σάσα εδώ και αρκετό καιρό δεν είναι στην ΑΕΚ.

Σύμφωνα με την ΚΑΕ επειδή τρέναρε η ελληνοποίηση πολύ, κι επειδή ήταν τραυματίας για μεγάλο διάστημα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη η αιτία είναι τα 100 χιλιάρικα που προέβλεπε το συμβόλαιό του και αν έπαιζε θα έπρεπε να τα πάρει... Γιατί η ελληνοποίηση του δεν έχει καμιά επίπτωση αφού η Λεττονία είναι στην ΕΟΚ.

Κρίμα να χάνεις τέτοιο παίκτη τσάμπα και βερεσέ...
dizzy_fingers
Συμφωνώ όσο δεν πάει...

Δε χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο.
Κρίμα και...άλλη μία τυπική κίνηση από τη διοίκηση της ΑΕΚ.
hellenic
H AEK eixei kai alla talenta opos ton Magouni,Tsiara kai Papanikolaou omos etsi poy einai i omada oyte nikes fernei oute ta nea pedia den paizoun!Telika o Magounis kai i oipolipei tha meinoyn toy xronoy?
Alexmei
QUOTE(hellenic @ Mar 11 2006, 02:00 PM)
H AEK eixei kai alla talenta opos ton Magouni,Tsiara kai Papanikolaou omos etsi poy einai i omada oyte nikes fernei oute ta nea pedia den paizoun!Telika o Magounis kai i oipolipei tha meinoyn toy xronoy?
*



κανείς δν ξέρει και εγώ προσωπικά δν νομίζω...... icon_wave.gif
ashton
Ο Παπανικολάου έλεγε ο ΛεΚα πως θα πάρει παραπάνω χρόνο μετά την αποχώρηση του Ταμίρ...
Πόσο έπαιξε το τελευταίο 2μηνο ? 3' με τον Κολοσσό...

Ο Τσιάρας δεν είναι ταλέντο στα 23-24.
Delinquent
Συμφωνώ για τον Τσιάρα(εδώ δεν έπαιζε στα Λιόσια στη Β' Εθνική πριν λίγα χρόνια)...Και πραγματικά είναι κρίμα που δεν έχουμε πλέον κανένα παίκτη-σημαία στη Βασίλισσα...και βάζουμε αρχηγό τον Τσιάρα! Δεν έχω κάτι με το παιδί αλλά...για την ΑΕΚ δεν κάνει...
ashton
Ο Μέλνικς πήγε Μαρούσι.
Από την ΑΕΚ -λέγεται πως- ζητούσε 200-250 χιλιάρικα το χρόνο.
hellenic
25xiliades einai polles gia enan anetimo paixti!Einai men poli eksilisimos omos den apodikse tipota akoma!
dizzy_fingers
Μα δεν τον αφήσανε ποτέ στην ΑΕΚ να αποδείξει...τον είδες ποτέ να παίζει?

Πολύ καλή κίνηση από το Μαρούσι, εφόσον τον κρατήσει για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Αν και πιστεύω πως σε αρκετά παιχνίδια, έχει να δώσει καλή βοήθεια στον Άμπραμς.
ashton
Τον έχω δει σε προπονήσεις και φιλικά...
Ο Γιαννουλάκος που δεν έχει καμιά σχέση παικτικά με τον Μέλνικς στέκεται άνετα στη 12άδα του. Ο Σάσα, αν δεν έχει προβλήματα με γόνατα κλπ θα κάνει σημαντική καριέρα.
thrylos7
Απ' ότι πήρε το μάτι μου, σε 2 μήνες θα είναι έτοιμος ο παίκτης και γενικά φαίνεται ότι δε θα χρησιμοποιηθεί πολύ φέτος.
HOULIGAN76
Ωχ αυτόν πήραμε!!

Ελπίζω να είναι καλός,αλλά για την ώρα είναι πολύ μικρός.Εχει ελληνικό διαβατήριο?Κάπου είχα διαβάσει οτι μένει απο πολύ μικρός στην Ελλάδα.

Πάντως για να μην τον υπολογίζει καθόλου η διοίκηση της Αεκ αλλά και ο προπονητής της μάλλον δεν είναι και κάτι το εξαιρετικό.Ακόμη και ο Κακιούσης πέρυσι δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου.Αλλωστε είχα ξεχάσει και το όνομα του μικρού σας θυσαυρού.{δικός μας πια}Πάντως υπάρχει σχετικός προβληματισμός για το αν μπορεί να μας βοηθήσει σε ικανοποιητικό βαθμό άμεσα.

Τέλος γνωρίζει κανείς για πόσα χρόνια τον απεκτήσαμε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.