Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιάννης Αντετοκουνμπο vs Kristaps Porzingis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Quincy
Αργά ή γρήγορα θα άνοιγε ένα τέτοιο, και ίσως μας απασχολήσει για χρόνια. Αλλά μιας κι υπάρχει αρκετό hype (και) φέτος και για τους δύο έχει ενδιαφέρον η κουβέντα. Μ' αρέσουν πάρα πολύ και οι δύο, κι αν κάποιος με ρωτούσε ποιον θα έπαιρνα στην ομάδα μου θα δυσκολευόμουν πολύ να απαντήσω. Δεν με απασχολεί τόσο η σύγκριση σε σχέση με αυτό που βλέπουμε τώρα -που μόνο λίγο δεν είναι- όσο το πιο μπορεί να είναι το ταβάνι τους, και ποιος θα το 'χει ψηλότερο στο τέλος της καριέρας τους.

Παίζουν σε διαφορετικές θέσεις, αλλά θα έλεγα ότι μοιάζουν αρκετά, είναι συνομήλικοι, freaks of nature, δεν τους ήξερε κανείς πριν τα draft, κάνουν πράγματα που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε, έχουν δύσκολα ονόματα κλπ κλπ.

Μερικά pros&cons που μου 'ρχονται στο μυαλό :

Γιάννης Αντετοκούνμπο

Pros

- One man fast break

- Point - anything

- Φοβερός αμυντικός

Cons

- Το σουτ του ίσως τον κρατήσει χαμηλότερα από το full potential.



Kristaps Porzingis

Pros

- Καταπληκτικό skillset για το ύψος του

- 2.21

Cons

- Παίζει στους Knicks


Ψηφίσω Porzingis επειδή από τώρα ακόμα είναι πιο ολοκληρωμένος παίκτης και επειδή πιστεύω ότι μπορεί να αποδειχθεί πολύ πιο dominant από την θέση του center. Αν και θα υποστηρίζω τον δικό μας στους τελικούς της Ανατολής. bucks1-sm.gif
Conan1982
Πραγματικά δεν ξέρω ποιον να ψηφίσω.
Ο Πορζίνγκις κάνει απίστευτα πράγματα χωρίς να έχει τα προσόντα του Γιάννη όχι όμως ότι αυτά που κάνει γι' αυτό το ύψος δεν είναι απίστευτα.
Ο Γιάννης είναι αυτός που είναι. Και οι 2 πάνω απ' όλα είναι σημαντικό να μείνουν υγιείς. Με το ύψος του ο Πορζίνγκις ας ελπίσουμε να μην έχει θέμα με μέση, γόνατα και όλα αυτά τα ωραία που έχουν ταλαιπωρήσει κατά καιρούς σέντερ τέτοιου ύψους.
Ο Γιάννης ευτυχώς ήδη από φέτος βλέπουμε ότι προσέχει περισσότερο, δεν καρφώνει με την ίδια συχνότητα χωρίς να έχω μπροστά μου στατιστικά, είναι σημαντικό πάντως να προσέχει τις επιβαρύνσεις.
Και επειδή είναι δικό μας παιδί το αποφάσισα θα ψηφίσω Γιάννη smiley.gif
aegeansheed
Το έχει κάνει ο Bill Simmons πριν λίγο καιρό (το ξαναβάζω, αν και νομίζω έχει ξαναμπεί κάπου). Εκείνος είχε καταλήξει στον Γιάννη.

https://www.theringer.com/2016/12/21/160411...b331#.k6z956s1t
pan24
Θα πω γιαννη με μικρη διαφορα για δυο λογους
Αρχικα απο θεμα ικανοτητων αν βγαζαμε εκτος συζητησης το σουτ ο γιαννης υπερεχει και αθλητικα και τεχνικα(πχ παιχνιδι με μπαλα,playmaking)
Στο σουτ φυσικα υπερεχει ο πορζινγκοντ αλλα εδω ειναι η μεγαλη διαφορα οταν μιλαμε για παικτες στα 22 του
Ενω ο αντετοκουμπο πιθανοτατα ποτε δεν θα σουταρει οπως ο πορζινγκις το σουτ βελτιωνεται ωστε να φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο
Απο την αλλη στο θεμα αθλητικοτητα λιγο πολυ μενεις με οτι εχεις

Μετα ειναι το θεμα τραυματισμων.Παικτες στα 2,20 ειναι επιρρεπεις και ο πορζινγκις καθε χρονο χανει παιχνιδια απο τραυματισμους
Αυτη την στιγμη παιζει με προβλημα στον αγκωνα που θα χρειαστει χειρουργειο στο τελος της σεζον


Ειναι ονειρο να βρεθει μια ομαδα να παιζει με αυτους τους δυο στο 4-5
Redoctor
Οπως λεει και ο Quincy δεν υπαρχει πλεον κανενα αρνητικο για πορζινγκοντ. Οι νιξ άνευ καραμελο και γεροφιλ δεν είμαστε πλεον χάλια παρα τον παραφρονα πρόεδρο.
Οπότε η εξελιγμενη εκδοση νοβιτσκι κερδαει. Μονο να μην εχουμε κανέναν σοβαρο τραυματισμο.
Επισης ο πορζινγκοντ έδωσε νοημα στο ευρωμπασκετ μαζι με Ντονσιτς και Ντραγκιτς που παραλιγο να τους κερδισει με την λεττονικη αρμάδα.

Οπως ξαναειπαμε. Γιαννη για να παρεις πρωταθληματα θα πρέπει να έρθεις στο λιμάνι των τρελών
Με γιαννη θα ειμαστε η νεα δυναστεία μετα τους warriors. Ανευ γιαννη θα παρουμε 1 ηρωικο πρωταθλημα οπως το αγαπητο Ντάλας.
jvalin
QUOTE (Quincy @ Nov 16 2017, 09:24 ) *
Kristaps Porzingis

Pros

- Καταπληκτικό skillset για το ύψος του

- 2.21

Cons

- Είναι λευκός

- Παίζει στους Knicks

Huh?? huh.gif Πες ξέρω γω ότι δεν είναι αρκετά αθλητικός. Τι πάει να πει cons είναι λευκός?

Τεσπα, για μένα εύκολα Γιάννης. Το παιχνίδι είναι ομαδικό (5 vs 5). Οι πραγματικά τοπ παίκτες πρέπει να μπορούν να κάνουν καλύτερους τους συμπαίκτες τους. Δύο είναι οι κατ εξοχήν τρόποι για να συνεισφέρει κανείς στo ομαδικό παιχνίδι : η δημιουργία (ασσίστς) και η άμυνα. Ο Γιάννης τα κάνει και τα 2. Ο Πορζίνγκις παίζει καλή άμυνα ψηλά κι αυτό είναι όλο. Στη δημιουργία είναι μαύρη τρύπα. Βλέπει μόνο το καλάθι.

Στο μυαλό μου το alter ego του Γιάννη είναι ο Σίμονς. Μεταξύ των 2, ειλικρινά δεν μπορώ να κατασταλάξω ποιος έχει μεγαλύτερο ταβάνι. Αν έπρεπε σώνει και ντε να διαλέξω κάποιον, μάλλον κλίνω λίγο περισσότερο προς τον Σίμονς.
Conan1982
QUOTE (jvalin @ Nov 16 2017, 16:09 ) *
Huh?? huh.gif Πες ξέρω γω ότι δεν είναι αρκετά αθλητικός. Τι πάει να πει cons είναι λευκός?

Τεσπα, για μένα εύκολα Γιάννης. Το παιχνίδι είναι ομαδικό (5 vs 5). Οι πραγματικά τοπ παίκτες πρέπει να μπορούν να κάνουν καλύτερους τους συμπαίκτες τους. Δύο είναι οι κατ εξοχήν τρόποι για να συνεισφέρει κανείς στo ομαδικό παιχνίδι : η δημιουργία (ασσίστς) και η άμυνα. Ο Γιάννης τα κάνει και τα 2. Ο Πορζίνγκις παίζει καλή άμυνα ψηλά κι αυτό είναι όλο. Στη δημιουργία είναι μαύρη τρύπα. Βλέπει μόνο το καλάθι.

Στο μυαλό μου το alter ego του Γιάννη είναι ο Σίμονς. Μεταξύ των 2, ειλικρινά δεν μπορώ να κατασταλάξω ποιος έχει μεγαλύτερο ταβάνι. Αν έπρεπε σώνει και ντε να διαλέξω κάποιον, μάλλον κλίνω λίγο περισσότερο προς τον Σίμονς.


Εγώ πάλι δεν ξέρω γιατί αλλά φαντάζομαι τον Γιάννη μαζί με τον Έμπιιντ. Κυρίως για τις τάπες που έχουμε να δούμε, ο ένας θα κόβει ότι πάει προς αυτόν και ο άλλος θα έρχεται να καθαρίζει από πίσω ότι ξεφεύγει.
geo82
Δύσκολη σύγκριση, καθώς πρόκειται για δύο πολύ καλούς νεαρούς παίχτες, που αν μείνουν μακριά από τραυματισμούς, έχουν τις προδιαγραφές να φτάσουν ψηλά. Αν και ο Γιάννης είναι πιο αθλητικός και καλύτερος αμυντικός, ψήφισα τον Λετονό, γιατί επιθετικά μου αρέσουν πολύ οι κινήσεις του. Είναι ολοκληρωμένος, αφού μπορεί να παίξει με πλάτη, απειλεί από μακριά και αν χρειαστεί, θα βάλει τη μπάλα κάτω για να ξεκινήσει διείσδυση.
Quincy
QUOTE(jvalin @ Nov 16 2017, 14:09 ) *
Huh?? huh.gif Πες ξέρω γω ότι δεν είναι αρκετά αθλητικός. Τι πάει να πει cons είναι λευκός?

Τεσπα, για μένα εύκολα Γιάννης. Το παιχνίδι είναι ομαδικό (5 vs 5). Οι πραγματικά τοπ παίκτες πρέπει να μπορούν να κάνουν καλύτερους τους συμπαίκτες τους. Δύο είναι οι κατ εξοχήν τρόποι για να συνεισφέρει κανείς στo ομαδικό παιχνίδι : η δημιουργία (ασσίστς) και η άμυνα. Ο Γιάννης τα κάνει και τα 2. Ο Πορζίνγκις παίζει καλή άμυνα ψηλά κι αυτό είναι όλο. Στη δημιουργία είναι μαύρη τρύπα. Βλέπει μόνο το καλάθι.

Στο μυαλό μου το alter ego του Γιάννη είναι ο Σίμονς. Μεταξύ των 2, ειλικρινά δεν μπορώ να κατασταλάξω ποιος έχει μεγαλύτερο ταβάνι. Αν έπρεπε σώνει και ντε να διαλέξω κάποιον, μάλλον κλίνω λίγο περισσότερο προς τον Σίμονς.


Έχεις δίκιο. Το διόρθωσα peace.gif rolleyes.gif

Σίγουρα ο Γιάννης είναι πολύ ανώτερος στις κατηγορίες που αναφέρεις, η δημιουργία βέβαια είναι και πιο απαραίτητη για τον τρόπο παιχνιδιού και την θέση του. Σε μια 5ετία που θεωρητικά θα είναι στα prime τους πιστεύεις ότι είναι δυσκολότερο να βάλει μια μέτρια δημιουργία και να γίνει λίγο καλύτερος αμυντικός ο Λετονός, ή να καθιερώσει ένα αξιόπιστο ποσοστό ο Γιάννης από τα 6+ μέτρα;

Όσο για το σουτ του Γιάννη, δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο για να πετύχει κάποιον πολύ μεγάλο στόχο (πρωτάθλημα, MVP) αλλά είναι απαραίτητο αν θέλει να είναι και με τη βούλα unguardable, κάτι που θα τον βοηθήσει να κυριαρχήσει στην λίγκα όσο λίγοι και θα κάνει τη ζωή του πιο εύκολη στην post season. Κάτι που ο Porzingis έχει ήδη. Όπως αναφέρθηκε μου θυμίζει κι εμένα τον Nowitzki με το τόσο ψηλό realease και το τόσο δύσκλολο contest.
Manimal
Την δεδομένη χρονική στιγμή ο Γιάννης είναι πολύ ανώτερος του Πορζίνγκις. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν τα δεδομένα -νούμερα και επιρροή- και είναι πέρα από την άποψη του καθενός. Ένα ακόμα δεδομένο που ισχυροποιεί την θέση του Γιάννη είναι ότι ήδη έχει θέσει ισχυρή υποψηφιότητα για MVP.

Μεταφέροντας την συζήτηση στο μέλλον και για το πιθανό potential που μπορεί να έχουν αυτοί οι δύο, ήδη υπάρχουν απόψεις από νυν και πρώην παίχτες του NBA (προφανώς και εμπεριέχουν μεγαλύτερη ισχύ) ότι αθλητής μπάσκετ με τα χαρακτηριστικά του Αντετοκούνμπο δεν έχει ξαναυπάρξει, ταβανιάζοντάς τον στα όρια του GOAT.

Βέβαια η λέξη GOAT είναι συνυφασμένη με τις επιτυχίες, οπότε θα εξαρτηθούν πολλά -αν καταφέρει τελικά να μπει κάποια στιγμή σε αυτό το κάδρο- και από το περιβάλλον που θα βρεθεί στο μέλλον.
RipCity
Πολύ διαφορετικό στυλ για να τους συγκρίνουμε. Οκ με βάση την επιρροή στο παιχνίδι ο Γιάννης είναι μπροστά, δεν υπάρχει συζήτηση, αλλά είναι και δύο χρόνια πίσω σε εξέλιξη ο Kristaps κι ένα χρόνο ηλικιακά. Κι έχουμε δει πόση διαφορά μπορεί να υπάρξει σε τέτοια ταλέντα από χρονιά σε χρονιά. Νομίζω σαφής εικόνα θα υπάρχει σε δύο-τρία χρόνια από τώρα αν και λογικά ο Γιάννης θα κρατήσει το προβάδισμα λόγω πολύπλευρου ταλέντου.

Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι εξαιρετικά ταλαντούχοι όπως ο Simmons, που σε αντίστοιχη ηλικία είναι πολύ πιο μπροστά από τον Γιάννη, ενώ κι ο Embiid αν καταφέρει να μείνει υγιής είναι σε παρόμοιο επίπεδο επιρροής στο παιχνίδι.

Η πλάκα είναι πως όλοι αυτοί είναι internationals κι όχι Αμερικανοί. Πλέον μια ομάδα World φάινεται πως θα ναι δυνατότερη από την USA σε λίγα χρόνια. Πάμε για λίγκα που από τους τοπ10 παίκτες οι μισοί θα ναι εκτός USA (και μιλάμε για το πάνω μισό). Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει, φαντάζομαι όχι.
Manimal
Δεν έχει τόση σημασία η εμπειρία στην λίγκα όσο η ηλικιακή τους διαφορά. Η εμπειρία μετράει υπέρ του Γιάννη και αυτά τα δύο χρόνια με Πορζίνγκις και 3 με Σίμμονς δεν μπορούν να αναπληρωθούν με κάποιο τρόπο. Παίρνοντας ως δεδομένο την τωρινή ηλικία του Σίμμονς, ο Γιάννης διένυε ήδη το τρίτο έτος εμπειρίας στην λίγκα. Οπότε είναι πιο κοντινή η σύγκριση 3ο έτος Γιάννη/ 1ο έτος Σίμμονς -και ιδιαίτερα από άποψης σωματικής διάπλασης- παρά 1ο έτος του καθενός. Μεγάλη διαφορά επίσης στα εκπληκτικά νούμερα του Σίμμονς πάιζει και η παρουσία του Εμπιντ (είναι αρνητικός σε σχέση με την παρουσία/απουσία του Εμπιντ με διαφορά περίπου -12,4 στο Net Rtg), παίχτη που ουδέποτε είχε δίπλα του ο Γιάννης. Σουτερικώς δε ο Γιάννης παίζει να το προσπαθεί περισσότερο - έχουν περίπου τα ίδια νούμερα με το 2έτος του.
ggrilik
Θα εξαρτηθεί απο την τύχη και την δίψα και την όρεξη. Γιατί τι σημασία έχει το ταβάνι αν κάπου στην μέση βαρεθείς όπως βαριούνται οι περισσότεροι? (δεν το κατηγορώ που βαριούνται, ανθρώπινο είναι κι αυτό)

Πάντως κι οι δύο είναι απολαυστικοί να τους βλέπεις.

* Ο Σίμμονς είναι μισός-μισός Αμερικανοαυστραλός
RipCity
QUOTE (Manimal @ Nov 17 2017, 06:07 ) *
Δεν έχει τόση σημασία η εμπειρία στην λίγκα όσο η ηλικιακή τους διαφορά. Η εμπειρία μετράει υπέρ του Γιάννη και αυτά τα δύο χρόνια με Πορζίνγκις και 3 με Σίμμονς δεν μπορούν να αναπληρωθούν με κάποιο τρόπο. Παίρνοντας ως δεδομένο την τωρινή ηλικία του Σίμμονς, ο Γιάννης διένυε ήδη το τρίτο έτος εμπειρίας στην λίγκα. Οπότε είναι πιο κοντινή η σύγκριση 3ο έτος Γιάννη/ 1ο έτος Σίμμονς -και ιδιαίτερα από άποψης σωματικής διάπλασης- παρά 1ο έτος του καθενός. Μεγάλη διαφορά επίσης στα εκπληκτικά νούμερα του Σίμμονς πάιζει και η παρουσία του Εμπιντ (είναι αρνητικός σε σχέση με την παρουσία/απουσία του Εμπιντ με διαφορά περίπου -12,4 στο Net Rtg), παίχτη που ουδέποτε είχε δίπλα του ο Γιάννης. Σουτερικώς δε ο Γιάννης παίζει να το προσπαθεί περισσότερο - έχουν περίπου τα ίδια νούμερα με το 2έτος του.


Δε το λεω μονο ως προς την αγωνιστικη εμπειρια, αλλα και για το ποσο σε εχουν δουλεψει στη λιγκα. Το σωμα σου, τη διατροφη σου, γενικα πολλα πραγματα. Αλλο να χεις επιτελείο δεκα, εικοσι ανθρωπων γυρω σου ενα χρονο κι αλλο τρια. Κι η ηλικια παντως παιζει ρολο αφου ακομα αναπτυσσεταο το σωμα και καποια δεδομενα αλλαζουν. Ο Σιμονς βγαζει τρελη μπασκετιλα σαν αυτη που αρχισε να βγαζει στο δευτρρο μισο της τριτης χρονιας ο Γιαννης. Ανεξαρτητα του Εμπιιντ, το ολο στυλ με το οποιο παιζει κι επηρεαζει το παιχνίδι ειναι τρομερο. Φυσικα περυσι πρεπει καποιους μηνες να εκανε φουλ δουλεια παροτι οφ και γι αυτο εδειξε τοσο ετοιμος.

Εχει βεβαια ενα αδιανοητο court vision που δε διδάσκεται.
Manimal
QUOTE (RipCity @ Nov 17 2017, 12:56 ) *
Δε το λεω μονο ως προς την αγωνιστικη εμπειρια, αλλα και για το ποσο σε εχουν δουλεψει στη λιγκα. Το σωμα σου, τη διατροφη σου, γενικα πολλα πραγματα. Αλλο να χεις επιτελείο δεκα, εικοσι ανθρωπων γυρω σου ενα χρονο κι αλλο τρια. Κι η ηλικια παντως παιζει ρολο αφου ακομα αναπτυσσεταο το σωμα και καποια δεδομενα αλλαζουν. Ο Σιμονς βγαζει τρελη μπασκετιλα σαν αυτη που αρχισε να βγαζει στο δευτρρο μισο της τριτης χρονιας ο Γιαννης. Ανεξαρτητα του Εμπιιντ, το ολο στυλ με το οποιο παιζει κι επηρεαζει το παιχνίδι ειναι τρομερο. Φυσικα περυσι πρεπει καποιους μηνες να εκανε φουλ δουλεια παροτι οφ και γι αυτο εδειξε τοσο ετοιμος.

Εχει βεβαια ενα αδιανοητο court vision που δε διδάσκεται.


Δεν διαφωνώ επί της ουσίας και κατά την πλειοψηφία περιπτώσεων. Αλλά ο Γιάννης είναι τόσο ιδιαίτερη περίπτωση, που κανονικά δεν θα πρέπει να λαμβάνεται στην εξίσωση αν όχι τα δύο πρώτα χρόνια σίγουρα το πρώτο. Η διαφοροποίηση της σωματικής του διάπλασης ήταν τεράστια αυτό το διάστημα -έπαιρνε συνεχώς ύψος- με αποτέλεσμα, να υπάρχει μεγάλη αμφιβολία σε ποια θέση τελικά θα μπορέσει να ανταποκριθεί. Οι άλλοι δύο και ιδιαίτερα ο Σίμμονς την πρώτη του σεζόν είναι ποιο ολοκληρωμένοι σωματικώς ώστε είναι γνωστό σε ποιες θέσεις μπορούν να λειτουργήσουν και ανάλογα να εστιάσουν.

Δεν πιστεύω ότι το court vision του Σίμονς θα φαινόταν σε τόσο έντονο βαθμό αν είχε teammate τον Πατσούλια και κουτουλούσε πάνω του. Δεν θέλω να μειώσω την αξία του σε σχέση με του Γιάννη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι βγάζει πολύ περισσότερη μπασκετίλα, από την στιγμή που και σουτερικώς είναι το ίδιο χτίστης.
Andre Miller

wacko.gif wacko.gif wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.