Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Finals Off-topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2016
Pages: 1, 2
yorgos
Eπειδή η περιφερειακή άμυνα των Κλίβελαντ Καβαμπίερς είναι κλάσεις κατώτερη από εκείνη των Θάντερ όπως παρουσιάστηκε στη σειρά, νομίζω θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Προβλέπω ήττες του ΛεΜπρον και με μεγάλες διαφορές στην Καλιφόνρια, δεν τους έχω ικανούς ούτε να χτυπήσουν ματς. Εδώ τους γλένταγαν ο Λάουρι με τον Ντε Ρόζεν τώρα τι να λέμε...
dimitristzan
Θεωρώ ότι οι Warriors θα τα βρούνε σκούρα και θα χάσουν τουλάχιστον ένα παιχνίδι στην έδρα τους.
Με το Toronto το Cleveland έπαιζε ίσα ίσα για να κερδίσει.
Στην άμυνα θα φανεί αν ο Irving θα είναι τρύπας....
Σύντομα θα ξέρουμε.
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.....
Andre Miller
Δεν είναι σωστό να κάνουμε εκτιμήσεις για την μελλοντική απόδοση των Καβς με βάσει των επιδόσεων τους σε κάποια παιχνίδια με το Τορόντο. Πέρσυ μια χαρά ήταν η περιφερειακή τους άμυνα στους τελικούς. Τώρα έχουν πλήρεις ομάδα, συν μια καλή προσθήκη, το Φραϊ. Βάλε και τη μανία του Λεμπρόν για το τρίτο του πρωτάθλημα. Πιστεύω οι πιθανότητες είναι 50-50. Αϊντε ένα μικρό προβάδισμα στο Γκόλντεν Στεϊτ γιατί τα καταφέρνουν στα δύσκολα.
SteveNashidis
QUOTE(dimitristzan @ May 31 2016, 23:51 ) *
Αν κάτι όμως διδαχτήκαμε από αυτή την σειρά, είναι ότι όσο καλή ομάδα και να έχει το GOLDEN STATE απέναντι σε μία πραγματική ομάδα (βλέπε CLEVELAND) δεν θα είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα


Aπό την πορεία των δύο ομάδων μέχρι τους τελικούς ποιος πιστεύεις ότι αντιμετώπισε πιο ολοκληρωμένες ομάδες ; Το Στέιτ ή το Κλίβελαντ;

Σκέψου ότι ακόμα και η Θαντέρα βρήκε μπροστά της και απέκλεισε πολύ πιο ποιοτικές ομάδες από τον Λεμπρόν . Το Κλίβελαντ απέφυγε Βοστώνη,Pacers, Μiami που ήταν ότι πιο ποιοτικότερο στην Ανατολή . Δε λέω, συμπαθητικές ομάδες οι Πιστονς , η Ατλάντα και το Τορόντο αλλά δεν έφταιγε η δυναμική του Cleveland που έχασαν με κάτω τα χέρια αλλά οι εσωτερικές τους αδυναμίες και τα προβλήματα .
dimitristzan
Απλά θεωρώ καλύτερη ομάδα το Cleveland από την Oklahoma. Έχει αρχή μέση και τέλος.
Μπορεί να απειλήσει με περισσότερους και πιο ορθολογικούς τρόπους σε σχέση π.χ. με τα γιουρούσια του Westbrook. wos_sport4.gif

Το ότι το Cleveland είχε να αντιμετωπίσει πιο αδύνατους αντιπάλους είναι δεδομένο. Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι στην αξία τους και στην δυναμική τους.
Επιμένω ότι το Golden State δεν θα περάσει και πολύ ευχάριστα σε αυτούς τους τελικούς....

Και αντιστρέφω το ερώτημα. Πόσο πολύ μπορεί να αντέξουν οι Warrios την πίεση που θα τους ασκήσουν οι Cavaliers σε όλη την σειρά; (Μην βιαστείτε να απαντήσετε.)


Ομολογώ, γουστάρω Lebron και θέλω πρωταθλητές τους Cavaliers smile.gif
zorba
QUOTE(dimitristzan @ Jun 1 2016, 13:54 ) *
Απλά θεωρώ καλύτερη ομάδα το Cleveland από την Oklahoma. Έχει αρχή μέση και τέλος.
Μπορεί να απειλήσει με περισσότερους και πιο ορθολογικούς τρόπους σε σχέση π.χ. με τα γιουρούσια του Westbrook. wos_sport4.gif

Το ότι το Cleveland είχε να αντιμετωπίσει πιο αδύνατους αντιπάλους είναι δεδομένο. Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι στην αξία τους και στην δυναμική τους.
Επιμένω ότι το Golden State δεν θα περάσει και πολύ ευχάριστα σε αυτούς τους τελικούς....

Και αντιστρέφω το ερώτημα. Πόσο πολύ μπορεί να αντέξουν οι Warrios την πίεση που θα τους ασκήσουν οι Cavaliers σε όλη την σειρά; (Μην βιαστείτε να απαντήσετε.)


Ομολογώ, γουστάρω Lebron και θέλω πρωταθλητές τους Cavaliers smile.gif

Οταν απέναντι σε μια αμυνα σαν της Οκλαχόμα, όπου ακόμα κι ο Ανταμς έβγαινε στις αλλαγές να μαρκάρει στο τρίποντο, Curry και Thompson σούταραν με πάνω απο 50% στα τρίποντα, θα είναι πολύ δύσκολο, ως αδύνατον, οι καβαλιερς να έχουν καλύτερη τύχη...
BasketZilla
QUOTE(dimitristzan @ Jun 1 2016, 15:54 ) *
Ομολογώ, γουστάρω Lebron και θέλω πρωταθλητές τους Cavaliers smile.gif



Βαριές κουβέντες biggrin.gif
dimitristzan
Δεν λέω ότι θα το πάρει το Cleveland (αν και πολύ θα το ήθελα)

Λέω ότι θα πέσουν κορμιά και από τις δύο πλευρές και δεν θα είναι εύκολο για κανέναν.

Μην ξεχνάμε ότι στο game 6 της σειράς, η Oklahoma έφτασε μία ανάσα για να περάσει αλλά δεν την είχε .
Αυτή λοιπόν την η ανάσα , αν το Cleveland βρεθεί τόσο κοντά την έχει και του περισσεύει κιόλας.

Η απάντηση στα κολασμένα τρίποντα των Curry και Thompson είναι η σταθερότητα στην απόδοση.

Όλα όμως θα αποδειχτούν στην πράξη σύντομα. smile.gif
T.W.Is.M.
Προειδοποιω οτι ερχεται σοκαριστικο ποστ. Οποιος εχει ιστορικο καρδιας ή πιεσης, ας σταματησει το διαβασμα εδω.

Προβλεπω οτι το φετινο πρωταθλημα θα το παρει το Κλιβελαντ! Δεν εχω καποιον αγωνιστικο λογο να το πιστευω, παρα μονο το γεγονος οτι στους περσινους τελικους οι Γουοριορς δεν περασαν καθολου καλα με την αμυνα των Καβς και φετος θα βρουν απεναντι τους και το Love και τον υγιη Irving. Ξερω οτι θεωρητικα οι Γουοριορς ειναι καλυτερη ομαδα και εχουν και την εδρα. Ομως...δειτε τι εχει γινει εδω και 45 χρονια οταν το ιδιο ζευγαρι τελικων εχει επαναληφθει για 2η σερι χρονια:
2013-2014 Μαιαμι-Σαν Αντονιο, την πρωτη χρονια κερδιζει το Μαιαμι, τη δευτερη το Σαν Αντονιο
1997-1998 Σικαγο-Γιουτα, οι Μπουλς κερδιζουν και τις δυο σειρες
1988-1989 Λεικερς-Ντιτροιτ, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη το Ντιτροιτ
1984-1985 Λεικερς-Σελτικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Σελτικς, τη δευτερη οι Λεικερς
1982-1983 Λεικερς-Φιλαντελφια, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Σιξερς
1978-1979 Σιατλ-Ουασινγκτον, την πρωτη χρονια κερδιζει η Ουασινγκτον και τη δευτερη το Σιατλ
1972-1973 Λεικερς-Νικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Νικς

Δηλαδη εδω και 45 χρονια η μονη ομαδα που καταφερε να κερδισει τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι χρονια ηταν οι Μπουλς του Τζορνταν. Δε νομιζω να τα καταφερουν οι Γουοριορς...

Αν παμε πιο πισω, θα δουμε αρκετες περιπτωσεις που μια ομαδα κερδισε τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι τελικους. Μονο που συνηθως αυτο το εκαναν οι Σελτικς του Ρασελ με τους 8 σερι τιτλους, που κι αυτοι ομως πριν κερδισουν τα συνεχομενα πρωταθληματα επαθαν το ιδιο απο τους Σεντ Λουις Χοκς τη διετια 1957-1958(κερδισαν το 1957, εχασαν το 1958).
Das Kapital
Εγώ δε νομίζω οι Cavs φέτος να παίξουν καλύτερη άμυνα από αυτή που έπαιξαν πέρσι ακριβώς γιατί τώρα έχουν Love και Irving, ο σκύλος Dellavedova δεν θα πάρει τον ίδιο χρόνο με αυτόν που πήρε πέρσι, ο Shumpert και αυτός δεν θα παίξει τόσο όσο έπαιζε πέρσι και επί Lue δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ το Mozgov να παίζει πριν την τέταρτη περίοδο. ο Thompson είναι εκπληκτικός αμυντικός αλλά όχι και κανας σπουδαίος rim protector. Α, επίσης το Cleveland έχει μαριονέτα για προπονητή. Γενικά, ελπίζω η σειρά να πάει σε game 7 και να δούμε ματσάρες, αλλά πιστεύω ότι στην καλύτερη οι Cavs θα πάρουν δύο νίκες.
D-Wade
QUOTE(Das Kapital @ Jun 2 2016, 00:08 ) *
Εγώ δε νομίζω οι Cavs φέτος να παίξουν καλύτερη άμυνα από αυτή που έπαιξαν πέρσι ακριβώς γιατί τώρα έχουν Love και Irving, ο σκύλος Dellavedova δεν θα πάρει τον ίδιο χρόνο με αυτόν που πήρε πέρσι, ο Shumpert και αυτός δεν θα παίξει τόσο όσο έπαιζε πέρσι και επί Lue δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ το Mozgov να παίζει πριν την τέταρτη περίοδο. ο Thompson είναι εκπληκτικός αμυντικός αλλά όχι και κανας σπουδαίος rim protector. Α, επίσης το Cleveland έχει μαριονέτα για προπονητή. Γενικά, ελπίζω η σειρά να πάει σε game 7 και να δούμε ματσάρες, αλλά πιστεύω ότι στην καλύτερη οι Cavs θα πάρουν δύο νίκες.

Μέχρι τουλ να καταλάβει ο Lue LeBron ότι ο Love είναι liability και ότι το pick n roll πάνω στους Kyrie και Love τους έχει σκοτώσει και τον παρκάρει τον Αγαπούλα
air_23
QUOTE (Andre Miller @ Jun 1 2016, 15:04 ) *
Δεν είναι σωστό να κάνουμε εκτιμήσεις για την μελλοντική απόδοση των Καβς με βάσει των επιδόσεων τους σε κάποια παιχνίδια με το Τορόντο. Πέρσυ μια χαρά ήταν η περιφερειακή τους άμυνα στους τελικούς. Τώρα έχουν πλήρεις ομάδα, συν μια καλή προσθήκη, το Φραϊ. Βάλε και τη μανία του Λεμπρόν για το τρίτο του πρωτάθλημα. Πιστεύω οι πιθανότητες είναι 50-50. Αϊντε ένα μικρό προβάδισμα στο Γκόλντεν Στεϊτ γιατί τα καταφέρνουν στα δύσκολα.

η αμυνα περσυ ηταν καλη και γτ λειπανε ιρβινγκ-λοβ κ επαιζε ο ντελαβεντοβα που για να φανει αυτο επρεπε να κανει..επισης οι πρωταθλητες ειναι πολυ καλυτεροι κ λιγοτερο αγχωμενοι απο περσυ

QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 1 2016, 23:13 ) *
Προειδοποιω οτι ερχεται σοκαριστικο ποστ. Οποιος εχει ιστορικο καρδιας ή πιεσης, ας σταματησει το διαβασμα εδω.

Προβλεπω οτι το φετινο πρωταθλημα θα το παρει το Κλιβελαντ! Δεν εχω καποιον αγωνιστικο λογο να το πιστευω, παρα μονο το γεγονος οτι στους περσινους τελικους οι Γουοριορς δεν περασαν καθολου καλα με την αμυνα των Καβς και φετος θα βρουν απεναντι τους και το Love και τον υγιη Irving. Ξερω οτι θεωρητικα οι Γουοριορς ειναι καλυτερη ομαδα και εχουν και την εδρα. Ομως...δειτε τι εχει γινει εδω και 45 χρονια οταν το ιδιο ζευγαρι τελικων εχει επαναληφθει για 2η σερι χρονια:
2013-2014 Μαιαμι-Σαν Αντονιο, την πρωτη χρονια κερδιζει το Μαιαμι, τη δευτερη το Σαν Αντονιο
1997-1998 Σικαγο-Γιουτα, οι Μπουλς κερδιζουν και τις δυο σειρες
1988-1989 Λεικερς-Ντιτροιτ, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη το Ντιτροιτ
1984-1985 Λεικερς-Σελτικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Σελτικς, τη δευτερη οι Λεικερς
1982-1983 Λεικερς-Φιλαντελφια, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Σιξερς
1978-1979 Σιατλ-Ουασινγκτον, την πρωτη χρονια κερδιζει η Ουασινγκτον και τη δευτερη το Σιατλ
1972-1973 Λεικερς-Νικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Νικς

Δηλαδη εδω και 45 χρονια η μονη ομαδα που καταφερε να κερδισει τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι χρονια ηταν οι Μπουλς του Τζορνταν. Δε νομιζω να τα καταφερουν οι Γουοριορς...

Αν παμε πιο πισω, θα δουμε αρκετες περιπτωσεις που μια ομαδα κερδισε τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι τελικους. Μονο που συνηθως αυτο το εκαναν οι Σελτικς του Ρασελ με τους 8 σερι τιτλους, που κι αυτοι ομως πριν κερδισουν τα συνεχομενα πρωταθληματα επαθαν το ιδιο απο τους Σεντ Λουις Χοκς τη διετια 1957-1958(κερδισαν το 1957, εχασαν το 1958).

και το 72-10 οι μπουλς το χανε κι εσπασε biggrin.gif
zorba
Μακάρι να πάνε στα 7 παιχνιδια κι ας κερδίσει ο καλύτερος, αν και το βλεπω δύσκολο οι Καβς με Λοβ, Λεμπρόν και Ίρβινγκ στην ίδια πεντάδα να παίξουν σοβαρή αμυνα. Θεωρώ οτι ενας απ' τους τρεις θα πρέπει εναλλάξ να κάθεται στον πάγκο αν θέλουν να βγάλουν αμυντική ενέργεια στο παρκέ. Στα παιχνιδια με Τοροντο ο Ντέλι έπαιξε πολύ λίγο. Πέρσι παρακολούθησα τους τελικούς μόνον γι αυτόν που έκανε κατάθεση ψυχής...
Lonis_t
Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πριν (και όχι πριν πιω), η άμυνα που δυσκόλεχε πολύ τους GSW πέρισυ ήταν αποτέλεσμα και των λεπτών που έπαιζαν οι Delavedova και ΤΤ. Πιστεύω ότι οι Cavs, λόγω της καταπληκτικής χρονιάς που κάνουν στα Play Off, όσο αφορά την ευστοχία τους πίσω από το τρίποντο, μπορεί να πιστέψουν ότι θα κερδίσουν τους Warriors βάζοντας παραπάνω σουτ από αυτούς!

Ποιος πιστεύει ότι αν οι Cavs μετατρέψουν τη σειρά σε μια ατέλειωτη σκηνή πυροβολισμών σε σαλούν όπως τα παλιά καλά γουέστερν, έχουν ελπίδες κατάκτησης του πρωταθλήματος? Ως φαν του Λούκι Λουκ θα πάω με τον τυπά που πυροβολεί πιο γρήγορα κι από τη σκιά του και αυτός είναι Curry.

Thread για τους τελικούς θα ανοίξει ξεχωριστο?
jasonick
QUOTE(Lonis_t @ Jun 2 2016, 11:18 ) *
Thread για τους τελικούς θα ανοίξει ξεχωριστο?


Ναι, μέσα στην ημέρα θα είναι έτοιμο.
Lonis_t
QUOTE(jasonick @ Jun 2 2016, 10:53 ) *
Ναι, μέσα στην ημέρα θα είναι έτοιμο.


Perfect!!
AJSlaughter6
QUOTE(Das Kapital @ Jun 2 2016, 00:08 ) *
Εγώ δε νομίζω οι Cavs φέτος να παίξουν καλύτερη άμυνα από αυτή που έπαιξαν πέρσι ακριβώς γιατί τώρα έχουν Love και Irving, ο σκύλος Dellavedova δεν θα πάρει τον ίδιο χρόνο με αυτόν που πήρε πέρσι, ο Shumpert και αυτός δεν θα παίξει τόσο όσο έπαιζε πέρσι και επί Lue δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ το Mozgov να παίζει πριν την τέταρτη περίοδο. ο Thompson είναι εκπληκτικός αμυντικός αλλά όχι και κανας σπουδαίος rim protector. Α, επίσης το Cleveland έχει μαριονέτα για προπονητή. Γενικά, ελπίζω η σειρά να πάει σε game 7 και να δούμε ματσάρες, αλλά πιστεύω ότι στην καλύτερη οι Cavs θα πάρουν δύο νίκες.

Εγω πιστεύω οτι οι Γκολντεν Στειτ θα δυσκολευτουν αρκετα, αφου ειναι πολυ κουρασμενοι ηδη απο την σειρα με τους Θαντερ. Οι Καβς απο την αλλη δεν εχουν παιξει με σοβαρο αντιπαλο επομενως η εικονα που βλεπαμε τοσο καιρο ειναι εντελως διαφορετικη με αυτη που θα δουμε τωρα. Προβλεπω μια σειρα με εκατερωθεν βομβαρδισμο τριποντων και 2-3 ματς που θα πανε στον ποντο
geo82
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 1 2016, 23:13 ) *
Προειδοποιω οτι ερχεται σοκαριστικο ποστ. Οποιος εχει ιστορικο καρδιας ή πιεσης, ας σταματησει το διαβασμα εδω.

Προβλεπω οτι το φετινο πρωταθλημα θα το παρει το Κλιβελαντ! Δεν εχω καποιον αγωνιστικο λογο να το πιστευω, παρα μονο το γεγονος οτι στους περσινους τελικους οι Γουοριορς δεν περασαν καθολου καλα με την αμυνα των Καβς και φετος θα βρουν απεναντι τους και το Love και τον υγιη Irving. Ξερω οτι θεωρητικα οι Γουοριορς ειναι καλυτερη ομαδα και εχουν και την εδρα. Ομως...δειτε τι εχει γινει εδω και 45 χρονια οταν το ιδιο ζευγαρι τελικων εχει επαναληφθει για 2η σερι χρονια:
2013-2014 Μαιαμι-Σαν Αντονιο, την πρωτη χρονια κερδιζει το Μαιαμι, τη δευτερη το Σαν Αντονιο
1997-1998 Σικαγο-Γιουτα, οι Μπουλς κερδιζουν και τις δυο σειρες
1988-1989 Λεικερς-Ντιτροιτ, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη το Ντιτροιτ
1984-1985 Λεικερς-Σελτικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Σελτικς, τη δευτερη οι Λεικερς
1982-1983 Λεικερς-Φιλαντελφια, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Σιξερς
1978-1979 Σιατλ-Ουασινγκτον, την πρωτη χρονια κερδιζει η Ουασινγκτον και τη δευτερη το Σιατλ
1972-1973 Λεικερς-Νικς, την πρωτη χρονια κερδιζουν οι Λεικερς, τη δευτερη οι Νικς

Δηλαδη εδω και 45 χρονια η μονη ομαδα που καταφερε να κερδισει τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι χρονια ηταν οι Μπουλς του Τζορνταν. Δε νομιζω να τα καταφερουν οι Γουοριορς...

Αν παμε πιο πισω, θα δουμε αρκετες περιπτωσεις που μια ομαδα κερδισε τον ιδιο αντιπαλο σε 2 σερι τελικους. Μονο που συνηθως αυτο το εκαναν οι Σελτικς του Ρασελ με τους 8 σερι τιτλους, που κι αυτοι ομως πριν κερδισουν τα συνεχομενα πρωταθληματα επαθαν το ιδιο απο τους Σεντ Λουις Χοκς τη διετια 1957-1958(κερδισαν το 1957, εχασαν το 1958).


Στην αρχή άρχισα να τσιμπιέμαι. Μετά μου έριξα μια σφαλιάρα. Ούτε αυτό έπιασε. Όταν αντιλήφθηκα ότι είναι πραγματικότητα ανησύχησα. Δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι είχες πληκτρολογήσει εσύ αυτό το κείμενο. Μήπως δεν είσαι καλά; laugh.gif Μήπως φταίει η ζέστη; laugh.gif
BasketZilla
QUOTE(geo82 @ Jun 2 2016, 21:03 ) *
Στην αρχή άρχισα να τσιμπιέμαι. Μετά μου έριξα μια σφαλιάρα. Ούτε αυτό έπιασε. Όταν αντιλήφθηκα ότι είναι πραγματικότητα ανησύχησα. Δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι είχες πληκτρολογήσει εσύ αυτό το κείμενο. Μήπως δεν είσαι καλά; laugh.gif Μήπως φταίει η ζέστη; laugh.gif





Το επόμενο βήμα είναι αυτό .....

jasonick


tongue.gif
SG3ptshooter
Η ατέλειωτη λίστα με τα πράγματα που αντιπαθεί ο TWIsM έχει σε περίοπτη θέση τα υπερβολικά σε ποσότητα τρίποντα.
Das Kapital
Άντε mods, μια χαρά σας έκατσε το ζευγάρι των τελικών. Ούτε φωτογραφία στο υποφόρουμ δεν χρειάστηκε να αλλάξετε. laugh.gif
air_23
στπ ΝΒΑ των 90'ς ισως..τωρα οι περισσοτεροι το ιδιο προκλητικοι ειναι οταν μπορουν
aegeansheed
QUOTE(dimitristzan @ Jun 7 2016, 00:31 ) *
Η σειρά των τελικών έχει νικητή.

Τίποτα δεν δείχνει να μπορεί να σταματήσει πραγματικά τους Warriors. Το άγιο δισκοπότηρο τους ανήκει .


Και αν η υπεροχή τους είναι που τους ανέβασε στην κορυφή η ίδια η αλαζονεία τους είναι που θα τους κατεβάσει. Αλαζονεία που εκφράζεται με τους υπερβολικούς έως προσβλητικούς κάποιες φορές πανηγυρισμούς.

Δεν θα συμβεί τώρα. Πιθανόν ούτε του χρόνου. Άλλα όταν θα συμβεί θα κάνει θόρυβο. Γιατί θα έχουν καταφέρει να έχουν απέναντι τους την μισή λίγκα.


Θεωρώ αβάσιμους τους χαρακτηρισμούς αυτούς και άδικους προς τους παίκτες επίσης. Δε γίνεται η προσωπική άποψη για τον χαρακτηρισμού ενός πανηγυρισμού να αποδίδεται σε μια ομάδα ανθρώπων συλλήβδην. Ακούγοντας και διαβάζοντας δηλώσεις και συνεντεύξεις δεν έχω διαπιστώσει αλαζονεία σε καμία περίπτωση. Αντίθετα μια γήινη κατάσταση και ταπεινότητα θα έλεγα... Η τρομερή αυτοπεποίθηση και ο εγωισμός που σίγουρα έχουν αρκετοί παίκτες της ομάδας αυτής, δε σημαίνουν αλαζονεία.

Επίσης μιλάμε για παίκτες με ήθος στην συντριπτική πλειοψηφία. Τον Βαρεζάο δεν τον υπολογίζω καν, επειδή είναι μια περίπτωση μόνος του. Τα τελευταία χρόνια δύσκολα να βρεθεί κάποιος που να έχει προκαλέσει μόνος του κάποιο επιθετικό επεισόδιο με άλλο παίκτη ή με δηλώσεις. Πραγματικά όσο και να στίψω το μυαλό δε μπορώ να βρω κάποιο γεγονός που να έχει σχηματίσει αρνητική εικόνα για αυτήν την ομάδα στο μυαλό μου... Μιλάμε για ένα σύνολο με απίστευτους επαγγελματίες που έχουν δημιουργήσει αυτή την ομάδα μόνο για να κερδίζουν, τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου γι' αυτούς... Παραπέμπω στις δηλώσεις Iguodala οταν τον ρώτησαν για το χτύπημα του Delly.

Η ζήλεια πάντα θα υπάρχει, είναι ανθρώπινο και αρχαίο συναίσθημα.

Το γεγονός ότι θα υπάρχει πολύ δυνατό το κίνητρο για να εκθρονιστούν είναι γεγονός. Αυτό είναι υγιές και πρέπει να υπάρχει για να δημιουργεί ανταγωνισμό στη Λίγκα. Ποιός παίκτης και ποιά ομάδα δε θέλει να πάρει τη θέση της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών, τους πρωταθλητές της εκάστοτε προηγούμενης χρονιάς. Ωστόσο δε μπορώ να δω κάπου "εκδικητικότητα" από τις ομάδες, δεν υπάρχει αυτό στον επαγγελματικό αθλητισμό.
zorba
Οι τελικοί παίχτηκαν με την Οκλαχόμα και ηταν απο τους καλύτερους ever. Είδαμε επιτέλους τρελή αμυνα σε αγώνες ΝΒΑ, πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ.
Απλά νομίζω οτι θα ηταν καλύτερα να αλλαξει το σύστημα. Χιαστί ημιτελικοί 1ος με 2ο Ανατολή Δύση και τελικός με τις δυο καλύτερες ομάδες...
SteveNashidis
QUOTE(aegeansheed @ Jun 7 2016, 08:50 ) *
. Τα τελευταία χρόνια δύσκολα να βρεθεί κάποιος που να έχει προκαλέσει μόνος του κάποιο επιθετικό επεισόδιο με άλλο παίκτη ή με δηλώσεις. Πραγματικά όσο και να στίψω το μυαλό δε μπορώ να βρω κάποιο γεγονός που να έχει σχηματίσει αρνητική εικόνα για αυτήν την ομάδα στο μυαλό μου... Μιλάμε για ένα σύνολο με απίστευτους επαγγελματίες που έχουν δημιουργήσει αυτή την ομάδα μόνο για να κερδίζουν, τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου γι' αυτούς... Παραπέμπω στις δηλώσεις Iguodala οταν τον ρώτησαν για το χτύπημα του Delly.


Αν και δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς περί αλλαζονείας συνολικά της ομάδας , ο μόνος που ξεφεύγει είναι ο Green.
Το περιστατικό που λέω και απορώ που το ξέχασες laugh.gif, είναι το χτύπημα στον Adams που στην συγκεκριμένη φάση ο Adams έδειξε επαγγελματισμό. Γενικότερα ο Green δείχνει κάποια από αυτα τα σημάδια που λέει ο φίλος μας αλλά οι υπόλοιποι είναι μαζεμένοι.

Και δεν μπορούν να θεωρηθούν οι πανηγυρισμοί στα σουτ ή στα ατομικά ρεκόρ που σπάνε ή στο μεγάλο ρεκόρ της ομάδας ως υπεροπτικοί ή αλλαζονικοί προς τους άλλους. Δεν γίνεται να μην βγάλεις πάθος όταν έχεις προσπαθήσει τόσο πολύ στο γυμναστηρίο εκτός της κάμερας.
geo82
QUOTE (aegeansheed @ Jun 7 2016, 08:50 ) *
Τα τελευταία χρόνια δύσκολα να βρεθεί κάποιος που να έχει προκαλέσει μόνος του κάποιο επιθετικό επεισόδιο με άλλο παίκτη ή με δηλώσεις.


Η περίπτωση του Green με τις κλωτσιές; Για τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ.
Andre Miller
Αυτή η εχθροτητά ορισμένων απέναντι στους Γουόριορς με ξεπερνά!
Και μου φαίνεται πως από όλους αυτούς που τους χαρακτηρίζουν αλαζόνες, πολύδιαφημισμένους κτλ, και περιμένουν πως και πως την κάθε αποτυχία τους για να τους βγάλουν σκάρτους και υπερεκτιμημένους, δεν έχουν κάτσει να δουν παραπάνω από μισό παιχνίδι τους οι περισσότεροι.
geo82
QUOTE (Andre Miller @ Jun 7 2016, 20:24 ) *
Αυτή η εχθροτητά ορισμένων απέναντι στους Γουόριορς με ξεπερνά!
Και μου φαίνεται πως από όλους αυτούς που τους χαρακτηρίζουν αλαζόνες, πολύδιαφημισμένους κτλ, και περιμένουν πως και πως την κάθε αποτυχία τους για να τους βγάλουν σκάρτους και υπερεκτιμημένους, δεν έχουν κάτσει να δουν παραπάνω από μισό παιχνίδι τους οι περισσότεροι.


Πρώτα απ' όλα καλό θα είναι να λείπουν τα συμπεράσματα για τους συνομιλητές. Δεύτερον, δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα. Στο προκείμενο τώρα. Όντως οι Warriors είναι θεαματική και καλή ομάδα και χωρίς να είναι ως επί το πλείστον προκλητικοί. Το μόνο "κακό παράδειγμα" για μένα ήταν οι κλωτσιές του Green, τον οποίο και συμπαθούσα, αλλά μπορώ να σου πω ότι με ενόχλησε αυτή του η "συνήθεια".
Andre Miller
QUOTE (geo82 @ Jun 7 2016, 21:14 ) *
Πρώτα απ' όλα καλό θα είναι να λείπουν τα συμπεράσματα για τους συνομιλητές. Δεύτερον, δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα. Στο προκείμενο τώρα. Όντως οι Warriors είναι θεαματική και καλή ομάδα και χωρίς να είναι ως επί το πλείστον προκλητικοί. Το μόνο "κακό παράδειγμα" για μένα ήταν οι κλωτσιές του Green, τον οποίο και συμπαθούσα, αλλά μπορώ να σου πω ότι με ενόχλησε αυτή του η "συνήθεια".
Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα ούτε χαρακτήρισα κανέναν. Απλά διέκρινα μια τάση ενοχλητική για μένα.
Οσον αφορά τον Green, καμώματα του, που και εμένα με ενόχλησαν, έβλαψαν την ομάδα του που παραλιγο να μείνει εκτός τελικών.
Οταν ξανάρχισε ο Green να παίζει όπως συνηθίζει γύρισαν τη σειρά οι Warriors.
air_23
πραγματικα εχετε δει και τα 6 ματς και λετε οχι απλως οτι δεν θα πρεπει να ειναι mvp των καβς αν το πασρουν ο ιρβινκ αλλα ακομα κι αν χασουν πρεπει να το παρει ο λεμπρον..Που στα πρωτα 4 ματς εχει δειξει ΕΝΑ ημιχρονο,το δευτερο του τριτου ματς και στις 3 ητες ηταν τουλαχιστον απογοητευτικος..

την ιδια στιγμη ο ιρβινκ ειναι ο κλατς παικτης του 5ου καισημαντικοτρου ματς αν γυρισει η σειρα,εχει απιθανα ποσοστα,και εχει παιξει και σουπερ αμυνα στον στεφ τις περισσοτερες φορες....οκ παιδια

QUOTE (yorgos @ Jun 18 2016, 04:56 ) *
Δεν κατανοώ τι καζούρα μπορεί να υπάρξει για ένα παιχταρά που είναι πιο dominant και στις δύο πλευρές του γηπέδου από οτιδήποτε έχουμε δει ως τώρα. Aν όχι τίποτε άλλο, η παρουσία του στους τελικούς είναι εκθαμβωτική.

ναι πιο dominant απο οτι εχουμε δει...μαλλον δεν προλαβες μιχαλακη για να τα λες αυτα

QUOTE (nikolas12 @ Jun 18 2016, 13:42 ) *
Εγώ πιστεύω ότι το Cleveland είναι το φαβορί. Ο Ακατανόμαστος, όπως τον λέει ο αγαπητός T.W.Is.M παίζει εξαιρετικά, ο Irving έχει ξυπνήσει, ο Thompson κάνει πάρτυ στη ρακέτα και η ψυχολογία είναι με το μέρος τους. Μπορούν να ξανακάνουν break. Μακάρι οι Warriors να παίξουν μπασκετάρα, το κοινό να κάνει χαμό και να το σηκώσουν, αλλά με βάση τα αγωνιστικά δεδομένα των 2 τελευταίων ματς, η σειρά θυμίζει ανατροπή Warriors με OKC. Πάντως αν η λίγκα θέλει τόοοοοσο πολύ να δώσει ένα πρωτάθλημα στο Cleveland, να τιμωρήσει τον Curry από το τελευταίο παιχνίδι για αυτό που έγινε με το μασελάκι tongue.gif

ναι μεν αλλα..δεν νομιζω οτι θα εκανε ποτε δευτερο μπρεικ το γκολντεν..κι αν σκεφτουμε οτι ακομα κι εντος με το μομεντουμ δικο τους η οκλαχομα τους δυσκολεψε στο 7ο ματς τοτε η λογικη λεει οτι θα αντιδρασουν,θα βγαλουν ενεργεια στην αμυνα και θα καθαρισουν..

αλλωστε αυτο ηταν που τους ελειψε στο 5ο ματς..οταν βαλανε 61 ημιχρονο και ειχαν φαει 61...
T.W.Is.M.
QUOTE(air_23 @ Jun 18 2016, 13:52 ) *
ναι πιο dominant απο οτι εχουμε δει...μαλλον δεν προλαβες μιχαλακη για να τα λες αυτα


Υπηρχε πιο dominant παιχτης μετα τον Jordan! Οχι καλυτερος μεν, αλλα οτι πιο κυριαρχο εχει εμφανιστει απο την εποχη του Chamberlain.

Να προσθεσω και κατι που ξεχασα στο αλλο τοπικ σχετικα με τα περι dominance.
Ολα αυτα τα χρονια στη Δυση γινεται μαχη μεχρι τελικης πτωσεως και στην Ανατολη απο τοτε που γερασαν οι Σελτικς υπαρχει η ομαδα του Ακατονομαστου και το χαος. Κι αυτο το ζευγαρι που προκυπτει απο την τιτανομαχια της Δυσης και τον περιπατο της Ανατολης παιζει μια σειρα για το πρωταθλημα!
Ποια Ανατολη; ΠΟΙΑ AMSTEL;;;
Rated: (en)joy
QUOTE
είναι πιο dominant και στις δύο πλευρές του γηπέδου από οτιδήποτε έχουμε δει ως τώρα.

QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 18 2016, 18:10 ) *
Υπηρχε πιο dominant παιχτης μετα τον Jordan! Οχι καλυτερος μεν, αλλα οτι πιο κυριαρχο εχει εμφανιστει απο την εποχη του Chamberlain.


Sorry που παρεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα απ'οτι καταλαβαινω αναφερεται σε παικτη του οποιου η κυρια θεση (ή η θεση στην οποια εχει περασει το μεγαλυτερο μερος της μεχρι τωρα πορειας του αν θελεις) δεν ειναι το 4 ή το 5, δηλαδη για περιφερειακο παικτη και εφοσον ειμαστε σε τελικους φανταζομαι εννοει οτι απο αποψη αποδοσης ειναι η καλυτερη σειρα τελικων που εχει δει ποτε απο περιφερειακο, ετσι τουλαχιστον αντιλαμβανομαι αυτο που γραφει. Παντως αν οντως εννοει αυτο το οποιο εγραψα, θα ειχε ενδιαφερον να μας πει αν μιλαει απ'το 1994 και μετα ή αν περιλαμβανει και παλαιοτερα ετη.
T.W.Is.M.
QUOTE(zorba @ Jun 20 2016, 05:45 ) *
Η τάπα του Λεμπρόν στον Ιγκυ ή το τρίποντο του Ιρβινγκ;
Εγώ ψηφίζω Λεμπρόν


Φυσικα και το τριποντο του Irving. Αυτο δεν εδωσε προβαδισμα τελικα; Κερδιζει αυτος που θα βαλει περισσοτερους ποντους στο τελος αλλωστε.
Καλη δουλεια απο τον Αδαμ τον Ασημενιο. Εστειλε τους τελικους εκει που ηθελε, εκει που φοβομουν οτι το μπασκετ των Γουοριορς δεν αποδιδει το ιδιο(σε σχεση με το non-basketball των Καβς).

Δεν πτοουμαι παντως απο τους οπαδους του Ακατονομαστου. Του χρονου με 5 all-stars στην πενταδα μπας και διατηρησει τον τιτλο(και θαψει αλλους 2 φυσικα). Και για να τον κουβαλησει κανενας αλλος του χρονου, μην παιρνει ολη τη δοξα ο Irving...
Α, κι εγω αν παιρνω τη μπαλα σε καθε επιθεση θα βγω πρωτος σε ολες τις κατηγοριες!

ΥΓ. Ποια Ανατολη; ΠΟΙΑ AMSTEL;;;
geo82
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 20 2016, 11:53 ) *
Τον Βαρεζάο τον θέλω σε ένα ρινγκ με γάντια μποξ biggrin.gif .Πιο μυρωδιάς πεθαίνεις!Flopper της κακιάς συμφοράς,με μαλλι σαν πρασσόπιτα υπο διάλυση!


Αυτό ακριβώς λέγαμε και με τον κολλητό μου που βλέπαμε το παιχνίδι. Με το μαλλί που έχει είναι για τους γίγαντες του κατς, να μπαίνει στο ρινγκ και να τον αρχίζει στο ξύλο ο Χόγκαν. Κανονικά θα πρέπει να του κόψουν το μπάσκετ, αφού αποτελεί δυσφήμιση για το άθλημα. Αλλού πατούσε, αλλού βρισκόταν. Στο λεξικό δίπλα στη λέξη άμπαλος πρέπει να υπάρχει φωτογραφία του.
Πάντως , όπως και το 2002 που είδα 7ο παιχνίδι με παρέα, κέρδισε η φιλοξενούμενη ομάδα. Έχασα την παράταση όμως angry_red.gif angry_red.gif
BasketZilla
Δίκαιη νίκη του Cleveland και πάνω από όλα παλικαρίσια. Το ίδιο ισχύει για τον Κοκό που τα cojones του και η θέληση που είχε για νίκη μόνο ο Green μπορούσε να τα ματσάρει από την άλλη πλευρά. Ο Curry απελπιστικά λίγος στα δύσκολα και έχασε κατά κράτος στο ερώτημα για το ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης στο ΝΒΑ σήμερις.

Για το 7ο παιχνίδι, και γενικότερα για το ΝΒΑ σήμερα, το μόνο που έχω να πω είναι ότι το 1vs1, τα 60 τρίποντα σε κάθε ματς και το smallball δεν πολυπαλεύονται. Που είναι ο μπουλντόζας, που είναι ο Ντριμ εδώ έχω φτάσει να νοσταλγώ τον Μπραντ τον Ντόχερτι !

Υ.Γ. Άθλια συνωμοσία του φιλοχρήματου αργυραμοιβού Σίλβερ για να χάσουν το πρωτάθλημα οι Γουόριορς από τον ατάλαντο μπετατζή. Συνεχίζει πάντως να έχει αρνητικό ρεκόρ σε τελικούς.3-4 το σκόρ Λεμπρόν! Το ένα κάλπικο (το φετινό), το άλλο του το χάρισε ο Ποπς ενώ αυτό με την Οκλαχόμα δεν πιάνει καν (καθώς δεν αναγνωρίζουμε καμιά ομάδα Οκλαχόμα, μόνο το Σιάτλ). Άρα συνεχίζει να είναι ατάλαντος, λούζερ, υπερόπτης, κακομούτσουνος, προδότης και με άσχημα δάκτυλα ποδιώνε. Όσο για την συζήτηση GOAT παραμένει χειρότερος των Πίπεν-Μπάρκλει και συγκρίσιμος τιτάνων όπως ο Σον Μπράντλει, ο Τζον Κόνκακ και ο Ολοβοκάντι. biggrin.gif
a bullet for your head
Υπηρχαν 2 σενάρια για τον LeBron , ο οποίος ανέκαθεν είχε εκπληκτικό club με haters , απανταχου της γης.

Ή, η υστεροφημία του θα αποκτούσε τόσο και τέτοιο αρνητικό πρόσημο που θα τον ακολουθούσε ως τα βαθια γεραματα του, πάντα αναφορικά με το γεγονός, του οτι συγκαταλεγονταν πάντα στις συζητήσεις για τους κορυφαίους ever, ή, θα ανέβαινε ενα επίπεδο πιο πανω.

Ο παντα αθεραπευτα φιλόδοξος και προσκολημενος με την γιγαντωση του προσωπικού του μύθου LeBron, για αυτό και επέστρεψε στο Cleveland.
Επέστρεψε ως επιτυχημένος, ως δις πρωταθλητής, βάζοντας τους δικούς του όρους, ώστε διαμεσου των Cavs , ο μύθος του να γιγαντωθει.

Φυσικά, υποκατεστησε σε μεγάλο βαθμό και τους head coaches και τον GM...
Είπαμε, επέστρεψε στο Cleveland με τους δικούς του όρους!

Σίγουρα όλο αυτό ήταν ενα δίκοπο μαχαίρι.
Παρόλο που στήθηκε μια πολύ πλήρης ομάδα για να κάνει πρωταθλητισμο, ήταν ενα δίκοπο μαχαίρι, μια πολύ μεγάλη πρόκληση.

Και αν πέρσι που το λαβωμένο Cleveland είχε σοβαρά αλλοθι , κερδιζοντας όμως θετικές εντυπώσεις, φετος αυτά τα αλλοθι δεν υπήρχαν.

Το ότι οι Cavs κόντρα στην παράδοση, τις πιθανότητες και τα προγνωστικά, έκαναν την απόλυτη, ύστατη αντεπίθεση και κερδισαν το πρωτάθλημα, αυτό πιστωνεται εν πολλοίς στον LeBron ή ΚΑΙ στον LeBron για να μην αδικήσω τον εκπληκτικό Irving!

Ο τρόπος που αποκτήθηκε αυτό το πρωτάθλημα , είναι και ο λόγος που οι haters του, δεν θα έχουν να πατησουν ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ γεγονός.
Είναι μια απάντηση του LeBron προς όλους τους διαχρονικά επικριτες του.

Είναι μια ακόμη εμπειρία πρωταθλητισμου που συνελλεξε , αυτή την φορά, μέσα απο δυσμενεστερες καταστάσεις.
Είναι μια εμπειρία, που θα χρησιμοποιησει και τα επόμενα, ακρως παραγωγικα χρονια που του έχουν απομείνει!

Γιατί μέσα απο την τωρινη αυτή εμπειρία, σκληρυνε το mentality του.
Έγινε πιο δυνατός πνευματικά, εδραιωσε ακόμη περισσότερο το κομμάτι της αυτοπεποιθησης του, βελτίωσε ακόμη περισσότερο τα αντανακλαστικα του πρωταθλητισμου που διεθετε.

Μας αρέσει ή όχι, ο αμφιλεγομενος LeBron έδωσε τις απαντήσεις του.
T.W.Is.M.
QUOTE(BasketZilla @ Jun 20 2016, 15:45 ) *
Υ.Γ. Άθλια συνωμοσία του φιλοχρήματου αργυραμοιβού Σίλβερ για να χάσουν το πρωτάθλημα οι Γουόριορς από τον ατάλαντο μπετατζή. Συνεχίζει πάντως να έχει αρνητικό ρεκόρ σε τελικούς.3-4 το σκόρ Λεμπρόν! Το ένα κάλπικο (το φετινό), το άλλο του το χάρισε ο Ποπς ενώ αυτό με την Οκλαχόμα δεν πιάνει καν (καθώς δεν αναγνωρίζουμε καμιά ομάδα Οκλαχόμα, μόνο το Σιάτλ). Άρα συνεχίζει να είναι ατάλαντος, λούζερ, υπερόπτης, κακομούτσουνος, προδότης και με άσχημα δάκτυλα ποδιώνε. Όσο για την συζήτηση GOAT παραμένει χειρότερος των Πίπεν-Μπάρκλει και συγκρίσιμος τιτάνων όπως ο Σον Μπράντλει, ο Τζον Κόνκακ και ο Ολοβοκάντι. biggrin.gif


Με την Οκλαχομα δεν ηταν που εκλεψαν το 2-0 απο τον Durant μη δινοντας φαουλ στην τελευταια επιθεση και στο τριτο ματς τον εβγαλαν με φαουλ εξω; Η σωστη γραμμη του κινηματος ειναι: 2 πρωταθληματα με σπρωξιμο και ενα τριτο φετος παλι με σπρωξιμο και uncle Drew. Ας βαλει τουλαχιστον το ενα απ τα σουτ του Σπανουλη στο ΟΑΚΑ! Ας βρει εστω στεφανι... tongue.gif cool.gif
tuareg
Click to view attachment
T.W.Is.M.
QUOTE(tuareg @ Jun 20 2016, 15:54 ) *


Πες τα...
Η πραγματικη αιτια ομως ειναι αλλη. Μολις ο Walton εκλεισε στους Λεικερς, τον παραμερισαν. Ειδες πως ηταν στην απ εξω στα ταιμ αουτ; Και να το αποτελεσμα! Ο κοουτς Luke τωρα θα ερθει στο LA να στησει τη νεα αυτοκρατορια!
Για να ευλογησω και τα γενια μου(που ειναι και μακρια κιολας), εγω το ειχα πει οτι θα το παρει το Κλιβελαντ πριν τους τελικους και ευτυχως για μενα το ειχα γραψει εδω μεσα. Μεχρι και κατα τη διαρκεια της σεζον ειχα πει οτι το Γκολντεν Στειτ δε θα παρει το πρωταθλημα.
Αυτο λοιπον που θα μεινει στην ιστορια απο τη φετινη σεζον ειναι οτι μια ομαδα εκανε το καλυτερο ρεκορ ολων των εποχων και δεν πηρε τιτλο!
G-arenas
το θεμα δεν ειναι να πουμε αν ο λεμπρον ειναι παιχταρας ή οχι. το ξερουμε οτι ειναι παιχταρας!!ασχετο το οτι αν ειχε το σωμα του καρρυ δεν θα επαιζε ουτε eurocup. το θεμα ειναι οτι τον αβανταρουν τοσο μα τοσο πολυ που εχει καταντησει αηδια πια! πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η αναγκη να σπρωχνουν τοσο πολυ τον λεμπρον? ειλικρινα χανει ολη του την μαγεια το μπασκετ! δηλαδη ελεος μια ομαδα για να παρει το πρωταθλημα στο nba πρεπει να περασει απο την κολαση περπατωντας ενω ο λεμπρον χρειαζεται απλως να περασει απο εναν αδειο αυτοκινητοδρομο με φεραρι!! αλλα ακομα και ετσι εχει μονο 3 πρωταθληματα!
klow13
QUOTE (air_23 @ Jun 20 2016, 18:31 ) *
ε δεν λες και μικρο το ιμπακτ του καιρυ..επαιζε αμυνα ποτε τον στεφ και ποτε τον κλευ πηγαινοντας εξαιρετικα και τελειωσε με 28,1 νομιζω ποντους μεσο ορο εχοντας πολυ κακο ΜΟΝΟ το δευτερο ματς..ετσι και ειχε παει στα στανταρ των υπολοιπων ματς και σ αυτο θα ειχε μεγαλυτερο μεσο ορο απο τον λεμπρον..

Κι αν βγαλεις απο την εξισωση το 6ο ματς με τους 18 ποντους σερι του λεμπρον εκει που μειωσαν οι γουοριορς και ψαξεις ποιος εχει βαλει πιο σημαντικους ποντους και ειδικα προς τα τελειωματα των ματς παλι στον ιρβινκ θα καταληξεις..ειδικα στα ματς 5 και 7


μαζι σου..απλα εγω τονισα οτι ο λεμπρον στο κρισιμο σημειο επιθετικα ηταν ετοιμος να κανει μια τρυπα στο νερο ξανα οπως και στο 6ο ματς με τους σπερς....saved by kyrie και ακομα περισσοτερο απο την αστοχια των γουοριορς σε μερικα σουτ πεναλτυ

Mα δεν ειπα οτι ηταν μικρο το ιμπακτ του καιρι.Εκπληκτικος ηταν(εγω προσωπικα δεν το περιμενα σε τετοιο βαθμο) και καλυτερος απο καρι συνολικα στη σειρα.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ηταν καλυτερος του λεμπρον,ειδικα στα 3 τελευταια ματς που το γυρισαν απο 3-1,που αμα βαλεις τα πεπραγμενα τους διπλα διπλα απλα δεν συγκρινονται.Και γιατι να βγαλω απο την εξισωση τους 18 σερι ποντους του λεμπρον?

Ειμαι σιγουρος παντως οτι αμα ηταν αντιστροφοι οι ρολοι και τα στατιστικα του λεμπρον και του ιρβινγκ στη σειρα η ρητορικη σου θα ηταν τελειως διαφορετικη.Σε φαση ναι ο λεμπρον εβαλε το κρισιμο σουτ αλλα αμα δεν ηταν ο ιρβινγκ να κανει 41-17-7 και 41-11-8 και να κλεισει με τριπλ νταμπλ οι καβς δεν θα εφταναν ποτε στο σημειο να διεκδικησουν το πρωταθλημα στο τελευταιο σουτ.

Στο εκτο ματς με τους σπερς ο λεμπρον εβαλε 16 ποντους στην 4η περιοδο,και το τριποντο πριν το τριποντο του αλλεν,ενω στο 7ο ματς εβαλε τους 4 ποντους που εκριναν το ματς στο τελευταιο λεπτο.Γενικα εχει φθινει το επιχειρημα οτι ο λεμπρον κρυβεται στα δυσκολα.
air_23
QUOTE (Quincy @ Jun 20 2016, 18:39 ) *
Το mvp άδικο δεν είναι. Έχει τους αριθμούς ο Λεμπρόν. Δεν είμαι όμως λάτρης των αριθμών, και δεν πιστεύω ότι τα λένε όλα. Ο Ιρβινγκ ήταν αυτός που γύρισε το -7 του ημιχρόνου σε +5-6 (?), και έμοιαζε πραγματικά ασταμάτητος, και στέκομαι κυρίως εκεί κι όχι στο σημαντικότατο τρίποντο στο τέλος. Μπορεί να μην έφτανε καν στο τελευταίο σουτ ή στην τελευταία άμυνα αν δεν του "κοβε" τη φόρα ο Λεμπρόν (το τι θα άκουγε μετά βέβαια είναι άλλο tongue.gif ) .

Από την άλλη η κριτική στους Splash θα πρεπε να ναι πολύ μεγαλύτερη, άφαντος ο Τομσον, μοιραίος ο Καρι. Και συνέχιζαν να εκβιάζουν προσπάθειες αντί να βασιστούν στον Γκριν στα τελευταία λεπτά.

Anyway, αξίζουν πολλά μπράβο στο Cleaveland. Γύρισαν από το 1-3 που μέχρι χτες ήταν ακατόρθωτο. Είδαμε να σπάει άλλο ένα "ρεκόρ" φέτος από κει που όλοι περιμέναμε 4-1. Not bad cool.gif

συμφωνω για τους σπλας αν κι εχουν μια και μοναδικη δικαιολογια..μπορει περσυ να το πηρανε αλλα ειναι ακομα μικροι και με λιγες εμπειριες σε τετοιες καταστασεις..αλλα κατα τ αλλα ηταν εκενευριστικοι και πραγματικα ΑΦΕΛΕΙΣ σε κρισιμα σημεια

QUOTE (klow13 @ Jun 20 2016, 18:43 ) *
Mα δεν ειπα οτι ηταν μικρο το ιμπακτ του καιρι.Εκπληκτικος ηταν(εγω προσωπικα δεν το περιμενα σε τετοιο βαθμο) και καλυτερος απο καρι συνολικα στη σειρα.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ηταν καλυτερος του λεμπρον,ειδικα στα 3 τελευταια ματς που το γυρισαν απο 3-1,που αμα βαλεις τα πεπραγμενα τους διπλα διπλα απλα δεν συγκρινονται.Και γιατι να βγαλω απο την εξισωση τους 18 σερι ποντους του λεμπρον?

Ειμαι σιγουρος παντως οτι αμα ηταν αντιστροφοι οι ρολοι και τα στατιστικα του λεμπρον και του ιρβινγκ στη σειρα η ρητορικη σου θα ηταν τελειως διαφορετικη.Σε φαση ναι ο λεμπρον εβαλε το κρισιμο σουτ αλλα αμα δεν ηταν ο ιρβινγκ να κανει 41-17-7 και 41-11-8 και να κλεισει με τριπλ νταμπλ οι καβς δεν θα εφταναν ποτε στο σημειο να διεκδικησουν το πρωταθλημα στο τελευταιο σουτ.

Στο εκτο ματς με τους σπερς ο λεμπρον εβαλε 16 ποντους στην 4η περιοδο,και το τριποντο πριν το τριποντο του αλλεν,ενω στο 7ο ματς εβαλε τους 4 ποντους που εκριναν το ματς στο τελευταιο λεπτο.Γενικα εχει φθινει το επιχειρημα οτι ο λεμπρον κρυβεται στα δυσκολα.

οχι δεν θα ηταν διαφορετικη..θα βγαζα το καπελο στον λεμπρον ειδικα αν ειχε βαλει σουτ τιτλος(που δεν το χει κανει ΠΟΤΕ ακομα).....ο λεμπρον ειναι πολυ καλος παικτης ειναι dominant αλλα οταν τα πραγματα σκουραινουν μεσα στο ματς θελει αλλος να βγαλει το καρο απο τη λασπη...αλλεν 2013,ιρβινκ χτες..ακομα και στο 6ο ματς τα πραγματα γινανε αρκετα ευκολα με το 31-11 στο οποιο ειχε 16 ποντους ο ιρβινκ στους 31....

επισης αφηνετε απεξω απο την εξισωσω το ποσο μεγαλη δουλεια εκανε ο ΚΑΚΟΣ γενικα αμυντικος ιρβινκ πανω στον στεφ που ηταν κλειδι για την τελικη επικρατηση....τελος το δευτερο ημιχρονο που κανει ο ιρβινκ στο 5ο ματς ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟ και το κλειδι ολης της σειρας..ο λεμπρον εβαλε 41 με 30 στο ημιχρονο και μπραβο του..αλλα το ματσακι κι εκει ο ιρβινκ το καθαρισε..
AirNick7
QUOTE(air_23 @ Jun 20 2016, 18:55 ) *
συμφωνω για τους σπλας αν κι εχουν μια και μοναδικη δικαιολογια..μπορει περσυ να το πηρανε αλλα ειναι ακομα μικροι και με λιγες εμπειριες σε τετοιες καταστασεις..αλλα κατα τ αλλα ηταν εκενευριστικοι και πραγματικα ΑΦΕΛΕΙΣ σε κρισιμα σημεια


οχι δεν θα ηταν διαφορετικη..θα βγαζα το καπελο στον λεμπρον ειδικα αν ειχε βαλει σουτ τιτλος(που δεν το χει κανει ΠΟΤΕ ακομα).....ο λεμπρον ειναι πολυ καλος παικτης ειναι dominant αλλα οταν τα πραγματα σκουραινουν μεσα στο ματς θελει αλλος να βγαλει το καρο απο τη λασπη...αλλεν 2013,ιρβινκ χτες..ακομα και στο 6ο ματς τα πραγματα γινανε αρκετα ευκολα με το 31-11 στο οποιο ειχε 16 ποντους ο ιρβινκ στους 31....

επισης αφηνετε απεξω απο την εξισωσω το ποσο μεγαλη δουλεια εκανε ο ΚΑΚΟΣ γενικα αμυντικος ιρβινκ πανω στον στεφ που ηταν κλειδι για την τελικη επικρατηση....τελος το δευτερο ημιχρονο που κανει ο ιρβινκ στο 5ο ματς ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟ και το κλειδι ολης της σειρας..ο λεμπρον εβαλε 41 με 30 στο ημιχρονο και μπραβο του..αλλα το ματσακι κι εκει ο ιρβινκ το καθαρισε..


Αυτο που ξαφνικα σας εχει πιασει μερικους (χειτερ ξεκαθαρα προφανως) με την χρησιμοτητα του Ιρβινγκ και το ποσο βοηθησε και ηταν αυτος που εκανε την διαφορα παρο οτι δεν ειχε τα νουμερα, εγω απλα να θυμησω οτι για καθε Ματζικ υπηρχε ενας Τζαμπαρ, για καθε Τζορνταν ενας Πιπεν, για καθε Σακιλ ενας Μπραιαντ, για καθε Γουειντ ενας Σακιλ και για καθε Ντανκαν ενας Παρκερ/Τζινομπιλι. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανει που να αρνειται την συμβολη του Καιρι αλλα δεν νομιζετε οτι ειναι λιγο αστειο να λετε οτι δεν αξιζε το mvp ενας παικτης ο οποιος ειχε τους περισσοτερους ποντους-ριμπαουντ-ασιστ-μπλοκ-κλεψιματα και απο τις 2 ομαδες(πραγμα που δεν εχει ξαναγινει ποτε) ?
air_23
QUOTE (AirNick7 @ Jun 20 2016, 19:14 ) *
Αυτο που ξαφνικα σας εχει πιασει μερικους (χειτερ ξεκαθαρα προφανως) με την χρησιμοτητα του Ιρβινγκ και το ποσο βοηθησε και ηταν αυτος που εκανε την διαφορα παρο οτι δεν ειχε τα νουμερα, εγω απλα να θυμησω οτι για καθε Ματζικ υπηρχε ενας Τζαμπαρ, για καθε Τζορνταν ενας Πιπεν, για καθε Σακιλ ενας Μπραιαντ, για καθε Γουειντ ενας Σακιλ και για καθε Ντανκαν ενας Παρκερ/Τζινομπιλι. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανει που να αρνειται την συμβολη του Καιρι αλλα δεν νομιζετε οτι ειναι λιγο αστειο να λετε οτι δεν αξιζε το mvp ενας παικτης ο οποιος ειχε τους περισσοτερους ποντους-ριμπαουντ-ασιστ-μπλοκ-κλεψιματα και απο τις 2 ομαδες(πραγμα που δεν εχει ξαναγινει ποτε) ?

οχι.γιατ καλα τα στατιστικα αλλα εκτος των εξισου που καλων στατιστικων του ιρβινκ ηταν και καθοριστικοτερος στα κρισιμα σημεια ειδικα των 2 εκτος εδρας νικων...ωραια τα στατιστικα αλλα μεγαλυτερο παραδειγμα οσων λεμε απο το χτεσινο που ο λεμπρον με τριπλ νταμπλ ειναι μετριος επιθετικα και χρειαζεται το ξεσπασμα του ιρβινκ για να μεινουν μεσα και να απρουν τελικα το ματς δεν υπαρχει...

κι αν εξαιρεσεις τον κομπε στους τελικους με σακιλ δεν υπαρχει αλλη σειρα τελικων που το νο2 να ειναι τοσο κοντα σε συνεισφορα ειδικα ποντων..σιγουρα δεν ηταν ο πιππεν πχ στον μιχαλακη...

κι οπως λεγαμε το 2010 οτι δεν το αξιζει ο κομπε αλλα ο γκασολ ετσι λεμε κ τωρα..εεις ειμαστε χειτερ και το λεμε εσεις ειστ λοβερς και δεν τ οδεχεστε....

παντως ο λεμπρον περσυ ειχε πολυ πιο τρομακτικα νουμερα στους τελικους

επισης πως να μην ειναι πρωτος σε ολες τις κατηγοριες οταν οι καβς παιζαν μπασκετ 2 παικτων....ενας θεος ξερει
Quincy
QUOTE(air_23 @ Jun 20 2016, 17:31 ) *
οχι.γιατ καλα τα στατιστικα αλλα εκτος των εξισου που καλων στατιστικων του ιρβινκ ηταν και καθοριστικοτερος στα κρισιμα σημεια ειδικα των 2 εκτος εδρας νικων...ωραια τα στατιστικα αλλα μεγαλυτερο παραδειγμα οσων λεμε απο το χτεσινο που ο λεμπρον με τριπλ νταμπλ ειναι μετριος επιθετικα και χρειαζεται το ξεσπασμα του ιρβινκ για να μεινουν μεσα και να απρουν τελικα το ματς δεν υπαρχει...

κι αν εξαιρεσεις τον κομπε στους τελικους με σακιλ δεν υπαρχει αλλη σειρα τελικων που το νο2 να ειναι τοσο κοντα σε συνεισφορα ειδικα ποντων..σιγουρα δεν ηταν ο πιππεν πχ στον μιχαλακη...

κι οπως λεγαμε το 2010 οτι δεν το αξιζει ο κομπε αλλα ο γκασολ ετσι λεμε κ τωρα..εεις ειμαστε χειτερ και το λεμε εσεις ειστ λοβερς και δεν τ οδεχεστε....

παντως ο λεμπρον περσυ ειχε πολυ πιο τρομακτικα νουμερα στους τελικους

επισης πως να μην ειναι πρωτος σε ολες τις κατηγοριες οταν οι καβς παιζαν μπασκετ 2 παικτων....ενας θεος ξερει



Καλά εδώ σηκώνει πολύ αντεπιχείρημα το ποστ. Δηλαδή ότι ο μέτριος Λεμπρόν κάνει triple double, παίζουν μπάσκετ 2 παικτών οι Καβς, αλλά ώρες ώρες ο Λεμπρον μοιάζει μια 5αδα μόνος του κλπ κλπ.

Γενικά μαζί σου είμαι. Θεωρώ τον Ιρβινγκ καθοριστικότερο παράγοντα, αλλά αν δεις τα νούμερα δεν μπορείς να μιλάς για αδικία. Θα μουν οκ όποιος και να το παιρνε, το αξίζανε και οι 2. Μια ομάδα μόνοι τους. Αν το έπαιρν ο Ιρβινγκ δεν θα μιλούσαμε πάλι για αδικία;
RipCity
Να είσαι πρώτος σε ριμπάουντ, τάπες και κλεψίματα δεν έχει να κάνει με μπάσκετ δύο παικτών πάντως.
air_23
QUOTE (Quincy @ Jun 20 2016, 19:44 ) *
Καλά εδώ σηκώνει πολύ αντεπιχείρημα το ποστ. Δηλαδή ότι ο μέτριος Λεμπρόν κάνει triple double, παίζουν μπάσκετ 2 παικτών οι Καβς, αλλά ώρες ώρες ο Λεμπρον μοιάζει μια 5αδα μόνος του κλπ κλπ.

Γενικά μαζί σου είμαι. Θεωρώ τον Ιρβινγκ καθοριστικότερο παράγοντα, αλλά αν δεις τα νούμερα δεν μπορείς να μιλάς για αδικία. Θα μουν οκ όποιος και να το παιρνε, το αξίζανε και οι 2. Μια ομάδα μόνοι τους. Αν το έπαιρν ο Ιρβινγκ δεν θα μιλούσαμε πάλι για αδικία;

οχι...εγω δεν κοιταω τα νουμερα αλλα ποιος καθορισε περισσοτερο τη σειρα...οπως ο ιγκυ περσυ δεν ηταν πρωτος σε νουμερα..η ο γκασολ το 10 δεν ηταν αλλα επρεπε να το παρει...

γενικα νομιζω οτι αν ο ιρβινκ πχ ειχε κανει οτι εχει κανει και ο αλλος ηταν ο λεοναρντ πχ ακομα και με ιδια νουμερα με τον λεμπρον θα το παιρνε ο ιρβινκ..ειναι καθαρα θεμα προωθησης του λεμπρον στο να πλησιασει σε αποσταση εκ χιλιομετρων βεβαια τον MJ

http://nba.sport24.gr/article/4128176/irvi...mvp-twn-telikwn

οπως τα λεει το παλικαρι..ειδικα στο κομματι των εμφανισεων του λεμπρον στα 4 πρωτα ματς
AirNick7
QUOTE(air_23 @ Jun 20 2016, 20:42 ) *
οχι...εγω δεν κοιταω τα νουμερα αλλα ποιος καθορισε περισσοτερο τη σειρα...οπως ο ιγκυ περσυ δεν ηταν πρωτος σε νουμερα..η ο γκασολ το 10 δεν ηταν αλλα επρεπε να το παρει...

γενικα νομιζω οτι αν ο ιρβινκ πχ ειχε κανει οτι εχει κανει και ο αλλος ηταν ο λεοναρντ πχ ακομα και με ιδια νουμερα με τον λεμπρον θα το παιρνε ο ιρβινκ..ειναι καθαρα θεμα προωθησης του λεμπρον στο να πλησιασει σε αποσταση εκ χιλιομετρων βεβαια τον MJ

http://nba.sport24.gr/article/4128176/irvi...mvp-twn-telikwn

οπως τα λεει το παλικαρι..ειδικα στο κομματι των εμφανισεων του λεμπρον στα 4 πρωτα ματς


καλα νταξει μου πετας και το αρθρο με τον μεγαλυτερο χειτερ του Λεμπρον λες και ειναι κανα αντικειμενικο αρθρο. Πηγαινε αν θες να δεις τα σχολια στο Nba hellas που εχει τουλαχιστον 300 τυπους να τον κραζουν και να τον χλευαζουν. Ειπαμε παιδια οποιος δεν βλεπει το μεγαλειο του Λεμπρον σε αυτην την σειρα ειναι τουλαχιστον εμπαθης
air_23
QUOTE (AirNick7 @ Jun 20 2016, 20:47 ) *
καλα νταξει μου πετας και το αρθρο με τον μεγαλυτερο χειτερ του Λεμπρον λες και ειναι κανα αντικειμενικο αρθρο. Πηγαινε αν θες να δεις τα σχολια στο Nba hellas που εχει τουλαχιστον 300 τυπους να τον κραζουν και να τον χλευαζουν. Ειπαμε παιδια οποιος δεν βλεπει το μεγαλειο του Λεμπρον σε αυτην την σειρα ειναι τουλαχιστον εμπαθης

1)ειμαι εμπαθης
2)δεν ειπα οτι δεν εκανε μεγαλες εμφανισεις ο λεμπρον..ειπα ομως οτι την μπουγαδα την καθαρισε ο ιρβινκ και ηταν και ο πιο σταθερος παικτης σε αμυνα κι επιθεση....

οκ οι χειτερ δεν μπορουμε να εχουμε αποψη γτ ειμαστε εμπαθεις..μονο οι λοβερς μπορουν να εχουν γτ προφανως ειναι αντικειμενικοι αυτοι..οκκκκ

οχι να παω στο ΝΒΑ ΕΛΛΑΣ και να δω το αρθρο του τριανταφυλλου που μιλαει για τον μεγαλυτερο μπασκεμπολιστα της ιστοριας και ακομα γελανε ο mj,o magic,o bird,o kobe,o russel και 5-6 ακομα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.