Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ταξίδια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
berry
χαιρε

με ευκαιρια το επικειμενο ταξιδι μου στο Βερολινο, σκεφτηκα οτι αυτο θα ταν ενα καλο τοπικ για να συζηταμε-προτεινουμε μερη,διαμονες,φαγητο,ξυδια κλπ

ας αρχισω με κλασσικα σαιτ για κλεισιμο δωματιων

Booking

Trip Advisor

λοιπον ακουω προτασεις για βερολινο





και μην ξεχασετε το πιο βασικο

ποιες γερμανικες μπυρες πρεπει να δοκιμασω οπωσδηποτε icon_drunk.gif
berry
ΕΜ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΠΟΛ
rchos
ιαπωνια γιατι η ραδιενεργεια που τρωμε τοσα χρονια απο το τσερνομπιλ αρχιζει να εξασθενει οποτε πρεπει να παμε εκει να ανανεωσουμε τις μπαταριες μας! tongue.gif

εγω παντως προτεινω 2 ταξιδια ανεπιφυλακτα.
το ενα ειναι ευρωπη ψηλα βορειο ακρωτηρι.μαγικες τοποθεσιες.
μονο για καλοκαιρι βεβαια.οπου και να βρισκεσασι ειναι σαν να βλεπεις πινακα ζωγραφικης.


το αλλο που προτεινω οπωσδηποτε ειναι ταιλανδη.στα πουκετ κυριως.
μονο μην πατε την εποχη των βροχων.
οποιαδηποτε αλλη στιγμη πηγαιντε και με βαση καποια απο τις μεγαλες παραλιες-πολεις(πατονγκ μπιτς ας πουμε) βρειτε φουσκοτα και αλωνιστε τα εκατονταδες νησακια που βρισκονται εκει.
ταξιδι ζωης στην πραγματικοτητα.απο εκει και περα αν κανεις αποφασισει ποτε να παει θα πουμε περισσοτερα.
για οσους παντως εχουν δει την ταινια Beach με τον ντι καπριο να τους πω οτι το νησακι αυτο υπαρχει και ειναι και απο τα πιο ασχημα της περιοχης! wink.gif
colonel gomelsky
Και πάνω που έλεγα όχι μόνο να μην γράψω, αλλά να μην μπω στο φόρουμ σήμερα, ήρθε ο Berry με το ωραιότατο αυτό τόπικ. Λοιπόν:

Στοκχόλμη: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχετε στις Βενετίες και να σας πιάνουν τον κώλο. Υπέροχη. Θα ξαναπήγαινα με κλειστά μάτια. Προσοχή, δεν είναι για όλο τον χρόνο. Άνοιξη, καλοκαίρι. (αεροπορικώς, οδικώς)
Παρίσι: Κλασσικά. (αεροπορικώς, οδικώς)
Ρώμη: Η ωραιότερη πόλη του κόσμου. period. (αεροπορικώς)
Κωνσταντινούπολη: Χωνευτήρι πολιτισμών, μία από τις μεγαλύτερες πόλεις του κόσμου, παγκόσμια προτεύουσα των κραυγαλέων αντιθέσεων. (Μόνο με αεροπλάνο, το αυτοκίνητο δεν ενδείκνυται.)

+ Γενεύη που απ ότι είδα δεν υπάρχει στο πολ. Θα επανέλθω.

ΥΓ. Αντμινιστράτορα άσε τα Πουκέτ κατά μέρους γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

ΥΓ2. Ποιά πόλη είναι η Αγία Πετρούπολη; shot.gif
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 17 2011, 15:46 ) *
ΥΓ. Αντμινιστράτορα άσε τα Πουκέτ κατά μέρους γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

ΥΓ2. Ποιά πόλη είναι η Αγία Πετρούπολη; shot.gif


το προβλημα στα πουκετ ειναι οι βρωμογεροι που πανε ψαχνοντας...
αν δεν πας να ψαχτεις ετσι τοτε ειναι μαγικο μερος.


Υ.Γ.2 χαχαχαχα
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Apr 17 2011, 16:01 ) *
το προβλημα στα πουκετ ειναι οι βρωμογεροι που πανε ψαχνοντας...
αν δεν πας να ψαχτεις ετσι τοτε ειναι μαγικο μερος.


Υ.Γ.2 χαχαχαχα


Σωστό κι αυτό!

Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάζουμε απευθείας φωτογραφίες?
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 17 2011, 16:03 ) *
Σωστό κι αυτό!

Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάζουμε απευθείας φωτογραφίες?



μεσο photobucket η αντιστοιχο τετοιο σαιτ.
τις ανεβαζεις εκει και μετα τις περνας εδω με τον κλασικο τροπο.
saou
QUOTE
Στοκχόλμη: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχετε στις Βενετίες και να σας πιάνουν τον κώλο. Υπέροχη. Θα ξαναπήγαινα με κλειστά μάτια. Προσοχή, δεν είναι για όλο τον χρόνο. Άνοιξη, καλοκαίρι. (αεροπορικώς, οδικώς)


Χωρίς να έχω πάει, έχοντας δει όμως τιμες αεροπλάνων και έχοντας ακούσει μαρτυρίες γνωστών μου, όλη η Σκανδιναβία (και κυρίως Νορβηγία-Σουηδία) είναι ακριβή. Δεν είναι και ο ορισμός του low budget ταξιδιού.



colonel gomelsky
Στοκχόλμη, Μάρτιος του 2010









QUOTE(saou @ Apr 17 2011, 16:43 ) *
Χωρίς να έχω πάει, έχοντας δει όμως τιμες αεροπλάνων και έχοντας ακούσει μαρτυρίες γνωστών μου, όλη η Σκανδιναβία (και κυρίως Νορβηγία-Σουηδία) είναι ακριβή. Δεν είναι και ο ορισμός του low budget ταξιδιού.


Κοίτα, από Θεσσαλονίκη έκλεισα ένα μήνα πριν εισιτήρια και μου ήρθε 170 ευρώ (αλε ρε τουρ)*. Δεν τα λες και ακριβά τα αεροπορικά. Ακριβά είναι τα εστιατόρια και τα ποτά. Αν πιεις μπύρε είσαι οκ. Τα μουσεία τους έχουν τις δικές μας τιμές και για να χρησιμοποιήσεις τις αστικές συγκοινωνίες μπορείς να βγάλεις εβδομαδιαία (ή όσο θες) κάρτα περίπου με 230 κορώνες (γύρω στα 24 ευρώ).

*Με ενδιάμεσο σταθμό Βιέννη χωρίς όμως καθυστερήσεις. Προσγειωνόσουν και μόλις που προλάβαινες να κάνεις τσεκ ιν. Και αυτή η τιμή για το ακριβό αεροδρόμιο της Στοκχόλμης (Αρλάντα) με austrian airlines (lufthansa group)
berry
colonel με εφτιαξες

με ψηνουν πολυ οι σκανδιναβικες αν και περισσοτερο ψηνομαι για μπανιο στα φιορδ (αλλου η που αλλου η τσα) υπο τους ηχους των bathory με ντρακαρ να με σερνει για ποταμισιο σκι πινωντας κρασι απο κρανία και κανοντας σπονδες στον Οντιν

Υ.Γ συγνωμη που αλλαξα το ονομα στο θρυλικο ΣΤΑΛΙΝγκραντ

SG3ptshooter
QUOTE(berry @ Apr 17 2011, 19:44 ) *
με ψηνουν πολυ οι σκανδιναβικες αν και περισσοτερο ψηνομαι για μπανιο στα φιορδ (αλλου η που αλλου η τσα) υπο τους ηχους των bathory με ντρακαρ να με σερνει για ποταμισιο σκι πινωντας κρασι απο κρανία και κανοντας σπονδες στον Οντιν

biggrin.gif

Εγώ μπορώ να πάω να αράξω σε κανένα ξέφωτο μαγεμένου δάσους με τίποτα γκομενάκια νύμφες ακούγοντας Opeth και ξαφνικά να βάλω Kvelertak που είναι και της μόδας και να γίνει του οργίου; tongue.gif

Λένιν ρε, θα πεθάνει ο άλλος..

Εγώ θέλω να πάω Αγ. Πετρούπολη, Λονδίνο, Σκανδιναβία, Παρίσι, δεν έχω καταλήξει που στην Αμερική και δεν ξέρω πόσοι ξέρετε κόσμο που έχει πάει Βιετνάμ και πόσοι έχετε δει το τέλος του Vietnam Special στο Top Gear με τα νησάκια ( ohmy.gif ohmy.gif ), σε μένα συμβαίνουν και τα δύο οπότε θέλω πράγματι να πάω κάποια στιγμή. Όχι με τον Κόλονελ βέβαια που θα τρέχει το γκρουπ στις ζούγκλες να αναλύει την έξυπνη στρατηγική απώθησης της δεύτερης επίθεσης της τρίτης Παρασκευής του δεύτερου Μάη του πολέμου μνημονεύοντας και τα ονόματα των νεκρών αξιωματικών.. laugh.gif
berry
εκει πηγα για honeymoon

φανταστικη πολη και γενικοτερα η περιοχη της τοσκανης λεει πολλα με san gimignano ( το μανχαταν του μεσαιωνα),siena ouououou 666, κλπ
colonel gomelsky
QUOTE(berry @ Apr 17 2011, 20:30 ) *
εκει πηγα για honeymoon

φανταστικη πολη και γενικοτερα η περιοχη της τοσκανης λεει πολλα με san gimignano ( το μανχαταν του μεσαιωνα),siena ouououou 666, κλπ


Παντρεμένος είσαι ρε θηρίο? Σε φαντάζομαι να αραδιάζεις στη σύζυγο ονόματα για μεταγραφές ΟΣΦΠ

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

SG3ptshooter: Ωραίες οι επιλογές σου αλλά βγάλε το Λονδίνο από τις πρώτες προτεραιότητες. Κατά τα άλλα για Βιετνάμ είμαι μέσα όποτε θες Ή, ακόμα καλύτερα, Καμπότζη να σου διηγηθώ τα κατορθώματα του Πολ Ποτ, του Κιου Σαμπορν και του βασιλέως Σιχανούκ. Και απο Πνομ Πενχ πάμε Πιον Γιανγκ για να αποτίσουμε τον δέοντα φόρο τιμής στον αιώνιο ηγέτη Κιμ Ιλ Σουνγκ.
berry
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 17 2011, 20:58 ) *
Παντρεμένος είσαι ρε θηρίο? Σε φαντάζομαι να αραδιάζεις στη σύζυγο ονόματα για μεταγραφές ΟΣΦΠ

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif


την ειχα ψησει να ντυθει τσιλι στις αποκριες περυσι 21.gif
colonel gomelsky
QUOTE(berry @ Apr 17 2011, 21:07 ) *
την ειχα ψησει να ντυθει τσιλι στις αποκριες περυσι 21.gif


Σωστός! Αφού εκτιμάς Σκανδιναβία, μερικές ακόμα:







Στην πρώτη είναι η πίσω όψη της όπερας της Στοκχολμης. Στις άλλες δύο η παγωμένη θάλασσα από το δάσος του Ντζουγκαρντεν
Igor
Θα προτεινα ανεπιφυλακτα Μαροκο, Αιγυπτο, Αλγερια κλπ κλπ αλλα τωρα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για ταξιδι σε αυτα τα μερη...
SG3ptshooter
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 17 2011, 20:58 ) *
βγάλε το Λονδίνο από τις πρώτες προτεραιότητες


δε γίνεται, αν και θα το ήθελα με άμαξες
QUOTE(berry @ Apr 17 2011, 21:07 ) *
την ειχα ψησει να ντυθει τσιλι στις αποκριες περυσι 21.gif

77.gif

Ντιτρόιτ θα πήγαινα τελικά να δω και τις 4 ομάδες της πόλης να παίζουν μέσα σε μια βδομάδα και μετά Χιλή. Πέρα από το ότι έχω ακούσει καλά λόγια το έχω απορία να δω πως είναι η ακτογραμμή, καθώς και το να είσαι ένα κράτος μόνο ακτογραμμή που ξεκινά από Ισημερινό και καταλήγει στους πάγους στο πέρασμα του Ντρέικ.
berry
αυτο ελεγα να κανω φετος αλλα δεν μου κατσε λογω αδειας

http://www.versustravel.eu/?p=17553

greeneyes13
είχα πάει βιέννη πριν δυο χριστούγεννα και μ άρεσε πάααααρα πολύ, το μόνο που με ξενέρωσε ήταν ότι οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλέινουν 2 μέρες πριν τα χριστούγεννα
berry
και εγω βιεννη γουσταρα παρα πολυ

επισης τοτε εκανα και φοβερη εκδρομουλα με τρενο μεσα απο χιονισμενα βουνα και χωρια για να καταληξω στο πολυ ομορφο Σαλτσμπουργκ (πατριδα του μοτσαρτ)

str
ξεκινησα να γραφω πολλα για το βερολινο και στο τελος τα εσβησα ολα..μια περιηγηση στο google earth ειναι αρκετη. για να ξετρελαθεις..κραταω μονο δυο που μου εμειναν στο μυαλο...

1.διεμενα στο κεντρο, στο δυτικο βερολινο..διπλα σε ενα απο τα πολλ καναλια του ποταμου 5 λεπτα με τα ποδια απο την κεντρικη πλατεια την ποτσδαμεν...
στην πινακιδα διπλα στο ποταμι εγραφε 'προσοχη φιδια"!!! φαντασου να ζει φιδι στο κεντρο της αθηνας!!!!!(εκτος απο τους πολιτικους μας..)

2.η ηρεμια της πολης και το ποσο πρασινο εχει σε τρελαινει! στους κεντρικους δρομους για να στριψεις αριστερα (να διασισεις δηλ το αντιθετο ρευμα), ακομα και στην πιο κεντρικη λεωφορο , απλα βγαζεις φλας και περιμενεις να στριψεις..φανταστειτε οποιαδηποτε πολη εδω χωρις φαναρι-βελακι για αριστερη στροφη...δεν θα περνουσες ποτε...ενα τετοιο φαναρι να χαλασει στην θεσσαλονικη (αντιστοιχου μεγεθους πολη) θα φρακαρει απο χαλκιδικη μεχρι κατερινη...
apkat
Παιδες εγω ετοιαζω road trip απο Ελλαδα μεχρι Δανια και πισω..Συνολικα γυρω στον μηνα το υπολογιζω ξεκινοντας απο 22 Ιουνη..Γενικα το πλανο ειναι να ανεβουμε απο Γαλλια και να κατεβουμε απο Γερμανια..Μεσω Ιταλιας θα φυγουμε απο Ελλαδα και οχι απο Βαλκανια..Προτασεις για σταθμους κλπ αλλα και οποιαδηποτε αντιστοιχη εμεπιρια θα με ενδιεφερε πολυ..

Bασικα για να σας πω χωρες σταθμους για να καταλαβετε λιγο πως το εχω στο μυαλο μου..

Ελλαδα-Ιταλια-Γαλλια-Βελγιο-Ολλανδια-Γερμανια-Δανια-Γερμανια-Ελβετια-Ιταλια-Ελλαδα
berry
QUOTE(apkat @ Apr 19 2011, 20:11 ) *
Παιδες εγω ετοιαζω road trip απο Ελλαδα μεχρι Δανια και πισω..Συνολικα γυρω στον μηνα το υπολογιζω ξεκινοντας απο 22 Ιουνη..Γενικα το πλανο ειναι να ανεβουμε απο Γαλλια και να κατεβουμε απο Γερμανια..Μεσω Ιταλιας θα φυγουμε απο Ελλαδα και οχι απο Βαλκανια..Προτασεις για σταθμους κλπ αλλα και οποιαδηποτε αντιστοιχη εμεπιρια θα με ενδιεφερε πολυ..

Bασικα για να σας πω χωρες σταθμους για να καταλαβετε λιγο πως το εχω στο μυαλο μου..

Ελλαδα-Ιταλια-Γαλλια-Βελγιο-Ολλανδια-Γερμανια-Δανια-Γερμανια-Ελβετια-Ιταλια-Ελλαδα


καλη φαση ακουγεται

για ιταλια σου συστηνω τοσκανη οπωσδηποτε

ειχα παει και στο πολυ ωραιο αμστερνταμ αλλα δεν θυμαμαι και πολλα hippy.gif.jpeg peace.gif laugh.gif
apkat
Aπο Ολλανδια ελπιζω και γω να μην θυμαμαι πολλα...!! hippy.gif.jpeg tongue.gif
berry
http://www.rokerij.net/coffieshop/leidsestraat/

εκει φτιαχνει ωραιο καφε
rchos
QUOTE(berry @ Apr 19 2011, 18:07 ) *
και εγω βιεννη γουσταρα παρα πολυ

επισης τοτε εκανα και φοβερη εκδρομουλα με τρενο μεσα απο χιονισμενα βουνα και χωρια για να καταληξω στο πολυ ομορφο Σαλτσμπουργκ (πατριδα του μοτσαρτ)


και εγω χριστουγεννα εχω παει βιεννη και εκανα και το ταξιδακι που λες.
ηταν οντως πολυ ωραια διαδρομη και πολυ ωραιο το σαλτσμπουργκ.
στην βιεννη περασα συμπαθητικα.
μαλλον εχει να κανει πιο πολυ με την παρεα ομως αυτο γιατι σαν πολη μαρεσε πολυ.
τοτε ειχαμε παει και μπρατισλαβα.
μια μονοημερη εκδρομη απο βιεννη.
ειναι οι πιο κοντινες πρωτευουσες της ευρωπης αυτες οι δυο.
πολυ μαρεσε και η παλια πολη της μπρατισλαβας.
il postino
καλως ή κακως (θα δειξει) το σεπτεμβρη κρεμιεμαι!!!

και επειδη δεν εχει νβα το σεπτεμβρη σχεδιαζω ταξιδακι το δεκεμβρη για νεα υορκη.μεχρι αποδειξεως του εναντιον φυσικα (αν θα μας φτανει το μπατζετ σε τετοια κωλοεποχη που ζουμε).

ας μου πει τη γνωμη του καποιος που εχει παει και τι το ενδιαφερον εχει...
kakos76lukos
QUOTE(il postino @ Apr 21 2011, 15:25 ) *
καλως ή κακως (θα δειξει) το σεπτεμβρη κρεμιεμαι!!!

και επειδη δεν εχει νβα το σεπτεμβρη σχεδιαζω ταξιδακι το δεκεμβρη για νεα υορκη.μεχρι αποδειξεως του εναντιον φυσικα (αν θα μας φτανει το μπατζετ σε τετοια κωλοεποχη που ζουμε).

ας μου πει τη γνωμη του καποιος που εχει παει και τι το ενδιαφερον εχει...


Η Νέα Υόρκη η τhn μισείς η την λατρεύεις.Αλλα να ξέρεις ότι το ξενοδοχείο στο Μανχάταν είναι πανάκριβα και μέτρια sε m.o.

greeneyes13
ένα φορουμ για ταξίδια που έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες είναι το "ελληνικό φορουμ για ταξίδια"
berry
επεστρεψα απο το καταπρασινο βερολινο

ωραια ηταν αλλα δεν τρελαθηκα

φανταζομαι οτι εχει σημασια τι ψαχνει ο καθενας. μια συγχρονη πολη με πολυ πρασινο ,πολυ ζωντανη για δυτικοευρωπαικα δεδομενα.

τραπεζακια εξω σε μπαρακια - εστιατορια μεχρι αργα (23 βαθμους με λιακαδα καθε μερα), καλες τιμες και πολυ φαι και μπυρες σε μπυραριες 77.gif

ενδιαφερον το μουσειο της περγαμου (εχουν ξεριζωσει ολοκληρα κτιρια οι αθλιοι) ,μετριο το νταλι, ωραιο το τειχος ιδιως στο east side gallery

καλη φαση και το potsdam λιγο εξω απο το βερολινο με παλατι-κηπους και βαρκαδα στην λιμνη

πετυχα πανηγυρισμους στην πυλη του βραδεμβουργου απο την ομαδα χοκει του βερολινου (πολυ πλακα) με convoy απο οπαδους που τραγουδουσαν και επιναν μπυρες. βασικα παρα πολυς κοσμος απο το πρωι περιφερεται με μια μπυρα στο χερι.

επισης περασα και απο την πολυ εντυπωσιακη Ο2 arena (παραλιγο να παρω μπλουζακι alba berlin με διαφημιση για τα φετινα playoffs)

δειτε ΕΔΩ φαση που ειδα στο TV !

παρα πολυ ωραια ηταν και στην δρεσδη που πηγα για 1,5 μερα με σουπερ ιστορικο κεντρο πανω στο ποταμι αλλα μεχρι εκει. η υπολοιπη απο οσο ειδα καθαρα ανατολικο μπλοκ κατασταση με industrial σκηνικα και κουτια πολυκατοικιες
rchos
θελω αποψεις απο καποιον που να γνωριζει.

κοπενγχαγη η στοκχολμη?

επισης τελη αυγουστου η τελη σεπτεμβρη?
nikolas12
Εγω παλι δεν εχω παει σε κανενα εξωτικο ή μακρινο μερος. Τελευταιο ταξιδι 2007 πρωτα στο Λονδινο και ενα μηνα μετα στο Παρισι. 2006 μαζι με το Μουντιαλ το καλοκαιρι στην Βιεννη και 2005 στο Βερολινο (ειδατε παω συνεχως και πιο πισω tongue.gif tongue.gif tongue.gif ). Μετα απο 4 χρονια λοιπον το καλοκαιρι θα επιχειρησω το ταξιδι στις πεδιαδες της Σουηδιας (με ανιχνευτες στους προσκοπους θα παω). Δεν μπορω να συστησω καποιο μερος, αφου οι περισσοτεροι πρεπει να εχετε παει. Η Βιεννη παντως ειναι ωραιο μερος και αξιζει μια επισκεψη.
LFO
QUOTE(rchos @ May 3 2011, 22:45 ) *
θελω αποψεις απο καποιον που να γνωριζει.

κοπενγχαγη η στοκχολμη?

επισης τελη αυγουστου η τελη σεπτεμβρη?


Κοπενχαγη. Εχει και απευθειας πτηση καθημερινα με την Scandinavia . Τελη Αυγουστου καλυτερα. Μαζι με το εισιτηριο Scandinavia παιρνεις δωρο και 3 day pass σε ολα τα ΜΜΕ της πολης καθως τις εισοδους στα Μουσεια.

Επισης για εξωτικα θα προτεινω Μαροκο (οταν καταλαγιασουν οι φασαριες στν Β.Αφρικη) , Μαυρικιο & πολυ ομορφα ειναι στην Ζανζιβαρη...
MaJesty23
New york μάγκες!Εχω πάει 2 φορές και δεν την χορταίνω ποτέ...έχω παέι Λισσαβώνα,Πράγα,Μαγιόρκα(με γκόμενα μέγα λάθος),Λονδίνο,Βουδαπέστη ,Βαρκελωνη,Ελσίνκι-Τάμπερε αλλά Big Apple πουθενά...μεγάλη εμπειρία ...
captain charisma
ny πηγα κ εγω περσι.οφειλω να συμφωνησω οτι ειναι απιστευτα...ειδικα η εμπειρια να μπαινεις στο μαντισον σκουερ γκαρντεν για να δεις αγωνα των νικς φανταστικη..
MaJesty23
εχω πάει 2 φορές και ΝΒΑ δεν είδα...περυσι πήγα Αυγουστο και δεν υπήρχε πρωτάθλημα και την άλλη φορά Απρίλη 2007,απλά το μαμάκισα!Πήγα όμως Μ.S.G και στο Rucker park bball.gif ...ξαναπάω Δεκέμβρη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θα δω Knicks όπως και να χει!
NBAholic
QUOTE(MaJesty23 @ Jun 14 2011, 04:46 ) *
New york μάγκες!Εχω πάει 2 φορές και δεν την χορταίνω ποτέ...έχω παέι Λισσαβώνα,Πράγα,Μαγιόρκα(με γκόμενα μέγα λάθος),Λονδίνο,Βουδαπέστη ,Βαρκελωνη,Ελσίνκι-Τάμπερε αλλά Big Apple πουθενά...μεγάλη εμπειρία ...


Επαυξάνω για Ν.Υ (δεν ευτύχησα πάντως να περάσω από το MSG - λάθος προγραμματισμός ώρας) κι ως εκ τούτου, ρωτώ: Μήπως η ψηφοφορία πρέπει να είναι λίγο πιο ομοιογενής και να μην περιλαμβάνει επιλογές χωρών, αλλά μόνο πόλεων; Εννοώ, αν θεωρούμε την Ιταλία αρκετά άξια -που είναι- ώστε να διαχωρίζουμε τις πόλεις της (Ρώμη, Μιλάνο, Φλωρεντία, Βενετία κτλ), γιατί να μην κάνουμε το ίδιο για τις ΗΠΑ (π.χ, Ν.Υ, Λ.Α, Λας Βέγκας, Σαν Φρανσίσκο, Φιλαδέλφεια, Βοστώνη, Ουάσιγκτον), που ίσα-ίσα, είναι τόσο ποικιλόμορφες που είναι σχεδόν ανούσιο να αναφέρονται σαν ένας και μόνο προορισμός; Το ίδιο ισχύει και για άλλες χώρες αναλόγου μεγέθους.
MaJesty23
έχεις δικιο Nbaholic!Θα πρέπε να υπάρχουν at least(sic rolleyes.gif ) Miami ,N.Y,Boston ,Chicago και L.A!!!Τι εποχή έχεις πάει holic????
NBAholic
Ιούλιο, απ'όσο θυμάμαι. Γιατί;
rchos
μετα απο ενα μακρυ και πολυ δυσκολο καλοκαιρι και αφου εκατσα στα αυγα μου και τους τρεις μηνες για να περιορισω τα εξοδα επιτελους πλησιαζει η ωρα για να παω βαρκελωνη.


12 οκτωβρη πρωτα ο θεος θα παω...


για πειτε τιποτα οι γνωστες που πρεπει να κανω.
Magnus92
QUOTE(rchos @ Sep 27 2011, 13:15 ) *
12 οκτωβρη πρωτα ο θεος θα παω...

για πειτε τιποτα οι γνωστες που πρεπει να κανω.


Να σταματησεις να πιστευεις... tongue.gif
nikolas12
Εγώ πάλι τον Ιούλιο έκανα το πρώτο μου ταξίδι ύστερα από 4 χρόνια και πήγα Σουηδία-Δανία. Στη Σουηδία ήμουν μόνο σε μια πεδιάδα (προσκοπικες ...υποχρεώσεις), ωστόσο κάποιες μέρες που βγήκαμε πρέπει να πω πως η φύση της είναι υπέροχη, αλλά και τα σπίτια και οι δρόμοι στην εξοχή πολύ ωραία. Στη Δανία και συγκεκριμένα στην Κοπεγχάγη ήταν μια μέρα ωραία. Έχει όμορφα πραγματάκια να δει κανείς. (Κια άμα πάτε Κοπεγχάγη να πάτε στο Λούνα Παρκ το Tivolli tongue.gif)
LFO
QUOTE(rchos @ Sep 27 2011, 13:15 ) *
μετα απο ενα μακρυ και πολυ δυσκολο καλοκαιρι και αφου εκατσα στα αυγα μου και τους τρεις μηνες για να περιορισω τα εξοδα επιτελους πλησιαζει η ωρα για να παω βαρκελωνη.


12 οκτωβρη πρωτα ο θεος θα παω...


για πειτε τιποτα οι γνωστες που πρεπει να κανω.



Στειλε pm στον Saou που πηγε Βαρκελώνη στο F4
il postino
QUOTE(rchos @ Sep 27 2011, 13:15 ) *
μετα απο ενα μακρυ και πολυ δυσκολο καλοκαιρι και αφου εκατσα στα αυγα μου και τους τρεις μηνες για να περιορισω τα εξοδα επιτελους πλησιαζει η ωρα για να παω βαρκελωνη.


12 οκτωβρη πρωτα ο θεος θα παω...


για πειτε τιποτα οι γνωστες που πρεπει να κανω.

ελπιζω να παιζει η μπαρτσα εκεινη την περιοδο για να πας καμπ νου!! τρελη εμπειρια ακομα και για μενα που δεν ειμαι ποδοσφαιροφιλος...θα χαζεψεις...

βολτες στη ραμπλα και στα σοκακια της παλιας πολης (περνα και μια βολτα απο τον καθρεδικο) και καπακι μπαρτσελονετα, η παραλια της πολης!!

αν εχεις σκοπο παντως να πας για τρελες ατυχησες!! πιο ασχημες απο τις ισπανιδες ειναι μονο οι πορτογαλιδες σε ολο τον κοσμο...
rchos
QUOTE(il postino @ Sep 27 2011, 17:00 ) *
ελπιζω να παιζει η μπαρτσα εκεινη την περιοδο για να πας καμπ νου!! τρελη εμπειρια ακομα και για μενα που δεν ειμαι ποδοσφαιροφιλος...θα χαζεψεις...

βολτες στη ραμπλα και στα σοκακια της παλιας πολης (περνα και μια βολτα απο τον καθρεδικο) και καπακι μπαρτσελονετα, η παραλια της πολης!!

αν εχεις σκοπο παντως να πας για τρελες ατυχησες!! πιο ασχημες απο τις ισπανιδες ειναι μονο οι πορτογαλιδες σε ολο τον κοσμο...


τις πορτογαλιδες τις εχω δει και ξερω οτι βαζουν πολυ ψηλα τον πηχη της ασχημιας.
αλλα ενταξει δεν παω για τρελες...

βασικα στις 13 εχει αγωνα η μπασκετικη μπαρτσελονα στο οποιο θελω να παω.
την κυριακη 16 εχει και η ποδοσφαιρικη αλλα εκει νομιζω δεν θα τα καταφερω να παω.
greeneyes13
αν έχει επισκεφθεί κάποιος/κάποια το παρίσι παρακαλώ να μου δώσει πληροφορίες για το ποιά περιοχή προτείνει να μείνει κάποιος
kakos76lukos
QUOTE(greeneyes13 @ Oct 24 2011, 15:38 ) *
αν έχει επισκεφθεί κάποιος/κάποια το παρίσι παρακαλώ να μου δώσει πληροφορίες για το ποιά περιοχή προτείνει να μείνει κάποιος

Marai!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.