Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ανέβηκε ένα επίπεδο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
BASILE
Νομίζω ότι η ομάδα ανέβηκε ακόμα ένα επίπεδο. Από τους παίχτες που αποκτούσαμε από τα κολέγια τώρα παίρνουμε κατευθείαν από το ΝΒΑ.
Η δουλειά που κάνουν οι βοηθοί προπονητή νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή.
Να ενισχύσουμε όλοι ακόμα περισσότερο την ομάδα την χρονιά που ξεκινάει.
Και για τους ανυπόμονους που γκρινιάζανε για τις μεταγραφές μάλλον θα ησυχάσουν για αρκετό καιρό. Οι νεοαποκτηθέντες αμερικάνοι (Ράιτ, Τέρι) παίχτες είναι, κατά τη γνώμη μου, ένα επίπεδο παραπάνω από αυτούς που έφυγαν ( Σκέιλς, Ουίλκινσον).
Πολύ πέρσι στην αρχή της χρονιάς πίστευαν ότι δεν θα βγούμε ούτε τρίτη στο τέλος, αλλά διαψεύστηκαν. Φέτος ακόμα πιο ψηλά. Συγχαρητήρια στην διοίκηση και στην προπονητική ομάδα η οποία φαίνεται ότι προχωράει με σχέδιο, όραμα και επαγγελματισμό.

Και για το κλείσιμο το σύνθημα της νέας χρονιάς: Ω Τέρι, Τέρι.

Καλή χρονιά και καλή επιτυχία στην Εθνική ομάδα (αν και δεν το πολυπιστεύω).
B for Basketball
ανέβηκε το επίπεδο σ' αυτό εδώ το γήπεδο
μην ψάχνεις για καλύτερο αντίδοτο


οπως λενε κ οι goin through tongue.gif
hagi
To αν ανέβηκε το επίπεδο θα φανεί μέσα στο γήπεδο..Πάντως και γω έχει την πεποίθηση ότι φέτος μπορούμε να πάμε καλύτερα.Όντως το υλικό βάση στοιχείων φαίνεται καλύτερο..Οι δύο Αμερικανοί είναι νέοι και έχουν διάθεση για μπάσκετ,οπότε το μόνο που μένει είναι να δούμε αν θα υπάρξει και ομάδα.

Αν δηλαδή ο Χέρμπερτ καταφέρει να φτιάξει ένα καλό σύνολο μέσα στο γήπεδο.Το πιθανότερο είναι ίσως ότι ο Χέρμπερτ θα προσπαθήσει να δώσει έμφαση στην ταχύτητα της ομάδας,αλλά δεν ξέρω αν όλοι μπορούν να ακολουθήσουν..Θα δείξει όμως όπως προείπα.

Οι κινήσεις της Διοίκησης πάντως είναι προσεκτικές και αυτό είναι καλό ώστε να μην ξαναδημιουρηθεί κανένα οικονομικό πρόβλημα.Ελπίζω με την παρουσία της στους αγώνες γενικά η ομάδα να φέρει χρήματα και να μπορέσουν κάποια στιγμή να φέρουν μεγάλους παίχτες.

Πάντως και στο επίπεδο που είμαστε τώρα είναι καλά αν αναλογιστούμε τα προηγούμενα χρόνια.Σίγα σιγά προχωράμε.
weirdo1977
εμένα με ψιλοτρομαζει η απουσία του σιγαλα, όχι τόσο αγωνιστικά όσο για την διατήρηση του κλίματος στα αποδυτήρια μιας και της τελευταίες χρονιές είχαμε ησυχάσει σε αυτό το θέμα.

p.s. χωρίς να θέλω να θίξω τον θεματοθετη , δεν νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης το τοπικ μιας και η συζήτηση θα μπορούσε να γίνει σε υπάρχον τοπικ.
man10
QUOTE(weirdo1977 @ Aug 30 2007, 14:45 ) *
εμένα με ψιλοτρομαζει η απουσία του σιγαλα, όχι τόσο αγωνιστικά όσο για την διατήρηση του κλίματος στα αποδυτήρια μιας και της τελευταίες χρονιές είχαμε ησυχάσει σε αυτό το θέμα.

p.s. χωρίς να θέλω να θίξω τον θεματοθετη , δεν νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης το τοπικ μιας και η συζήτηση θα μπορούσε να γίνει σε υπάρχον τοπικ.

Δεν νομιζω να πειραζει,αλλωστε εχουμε κατι τεραστια τοπικ στο φορουμ οποτε δεν ειναι κακο να ανοιγουμε καινουρια καμια φορα...


Για τον Αρη τωρα,η 4αδα των Αμερικανων αναμενεναι να προσφερει παρα μα παρα πολλα,(καστλ-Ραιτ-Τερυ-Μασει)
thrylos7
QUOTE
δεν νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης το τοπικ μιας και η συζήτηση θα μπορούσε να γίνει σε υπάρχον τοπικ.


Δεν έχεις καθόλου άδικο, δεν αποκλείεται να γίνει κι έτσι, αν και να πω την αλήθεια, μου έχει λείψει η εποχή που το subforum του Άρη ήταν μακράν το πιο ζωντανό ολόκληρου του forum...

QUOTE
Οι νεοαποκτηθέντες αμερικάνοι (Ράιτ, Τέρι) παίχτες είναι, κατά τη γνώμη μου, ένα επίπεδο παραπάνω από αυτούς που έφυγαν ( Σκέιλς, Ουίλκινσον).


Βασικά ο Τέρι δεν αναμένεται ν' αντικαταστήσει τον Ουίλκινσον, τη θέση του οποίου πήρε ουσιαστικά ο Μόττολα...

(Χμ.. ένας Αμερικανός έφυγε!)

Οπότε μια καλύτερου είδους σύγκριση για να δούμε τη θεωρητική ενδυνάμωση του Άρη είναι Ράιτ - Σκέιλς, Μόττολα - Ουίλκινσον, Αγαδάκος - Γιαννούλης, Φλέτσερ, Τέρι - Σιγάλας...

Η μεγάλη διαφορά ασφαλώς είναι η τελευταία.. αν και έχει πολύ ενδιαφέρον η εξής παρατήρηση:
QUOTE
εμένα με ψιλοτρομαζει η απουσία του σιγαλα, όχι τόσο αγωνιστικά όσο για την διατήρηση του κλίματος στα αποδυτήρια μιας και της τελευταίες χρονιές είχαμε ησυχάσει σε αυτό το θέμα.


Για τους περιφερειακούς δε μπορώ να έχω γνώμη, αλλά ένας NBAer μάλλον θα υπερτερεί του Σκέιλς.

Ο Ουίλκινσον είναι πιθανότατα καλύτερος παίκτης από τον Φινλανδό, ο οποίος όμως μόνο αμελητέα ποσότητα δεν είναι..

Από τον Αγαδάκο θα εξαρτηθούν πολλά, καθώς φέτος ο τρίτος ψηλός χρειάζεται περισσότερο από πέρυσι (βασικά χρειάζεται το ίδιο, αλλά ενδεχόμενη καλή χρονιά του παίκτη, θα ισχυροποιήσει πολύ τον Άρη, αφού θα έχει καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό μία από τις δύο αδυναμίες του)

Προφανώς, την όλη "ώθηση" αναμένεται να τη δώσει ο Τέρι... Ώθηση για το βήμα παραπάνω σε σχέση με πέρυσι, κάτι που σημαίνει ότι η ομάδα πρέπει να ξεπεράσει και πάλι τον εαυτό της... 'Αρα και μια χρονιά όπως η περυσινή, δε θα είναι αποτυχία για τον Άρη.

Η βασική πεντάδα Μόττολα, Μάσεϊ, Τέρι, Ράιτ και Καστλ είναι ...εγχειρίδιο για επίδοξους καμικάζι (ο Μόττολα είναι γενικά ελαφρύς, παρά το ύψος του)... Τί καλά να υπήρχε κι ένας ακόμη ψηλός να λέγαμε με μεγάλη ασφάλεια ότι ο Άρης διαθέτει και αρκετά γεμάτο πάγκο...
weirdo1977
QUOTE(thrylos7 @ Aug 31 2007, 01:27 ) *
αν και να πω την αλήθεια, μου έχει λείψει η εποχή που το subforum του Άρη ήταν μακράν το πιο ζωντανό ολόκληρου του forum...


osfp -> 8,998 posts
pao -> 6782 posts
aris -> 6109 posts


όχι k τόσο άσκημα k σκέψου πως λείπουν εδώ k πολύ καιρό μερικοί από τους top posters όπως ο Warrior, ο basketaris, ακόμα και εσύ thryle7 smile.gif ....
dizzy_fingers
Οι Αρειανοί του basketforum είναι όπως οι Αρειανοί στην πραγματική ζωή.

Μπορεί να μην ακούγονται πολύ, αλλά είναι πάντα εκεί wink.gif.
thrylos7
Καλά αυτό είναι δεδομένο..

Και προφανώς δεν είναι άσχημα καθόλου... (εξάλλου, για τον Άρη δεν παίχτηκαν τα τρελά σενάρια όπως έγινε με Ολυμπιακό κυρίως, αλλά και ΠΑΟ)
weirdo1977
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2007, 15:21 ) *
Οι Αρειανοί του basketforum είναι όπως οι Αρειανοί στην πραγματική ζωή.

Μπορεί να μην ακούγονται πολύ, αλλά είναι πάντα εκεί wink.gif.



δεν ακουγόμαστε πολύ ????? w00t.gif τι θέλει να πει ο ποιητής ?
dizzy_fingers
"σχετικά" smile.gif.

QUOTE(weirdo1977 @ Aug 31 2007, 15:20 ) *
osfp -> 8,998 posts
pao -> 6782 posts
aris -> 6109 posts
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.