Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τα γήπεδα του Π.Φαλήρου πεθαίνουν.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
bluenine
Γεια χαρά. Παίζω μπάσκετ στο Παλαιό Φάληρο σχεδόν 20 χρόνια τώρα απο μικρός δηλαδή. Θα ήθελα να κάνω λίγο 'φασαρία' για την απαράδεκτη κατάσταση στην οποία έχουν εγκαταλείψει τα γήπεδά μας ο Δήμος και τα σωματεία της περιοχής.

Θυμάμαι πριν 10-15 χρόνια στο Τροκαντερό και στον ΑΟ Ταταύλα το δάπεδο και τα στεφάνια τα αλλάζανε κάθε δύο χρόνια και έβαζαν καινούρια όταν χρειαζόταν. Υπήρχε μεγάλη προσοχή στη συντήρησή τους και γιαυτό το λόγο άλλωστε έγιναν από τα πιο δημοφιλή γήπεδα των ν.προστίων.

Και μετά ήρθε το 2004! Με τους καταραμμένους ολυμπιακούς αγώνες έγιναν αλλαγές στην ιδιοκτησία του γηπέδου μπάσκετ στο Τροκαντερό. Απ'ότι ξέρω ανήκει πλέον 100% στον ΑΟΠΦ. Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι καρχαρίες αυτοί έβαλαν 2 ευρώ(!) είσοδο στο γήπεδο για όλους ακόμα και για τους δημότες. Δεν ασχολήθηκαν ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ με το γήπεδο το οποίο σήμερα βρίσκεται σε βαθιά παρακμή με στραβά στεφάνια και ένα δάπεδο με τρύπες που γλυστράει σαν πίστα του πατινάζ.
Παρατηρούμε λοιπόν ότι όσα χρόνια το γήπεδο ήταν χωρίς είσοδο το συντηρούσαν μια χαρά και τώρα πλέον που υποτίθεται ότι έχουν μεγάλα έσοδα δεν κάνουν τίποτα! Το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον δεν πηγαίνει κανείς εκεί (κανείς σοβαρός παίχτης δηλαδή) και το επίπεδο έχει πέσει κατακόρυφα.

Ανάλογη η κατάσταση και στον ΑΟ Ταταύλα κάτω από τη γέφυρα. Ο δήμαρχος Π.Φαλήρου έβαλε μια ταμπέλα ότι τα γήπεδα αυτά "ανακατασκευάστηκαν" το 2007 επί δημαρχίας του (με μεγάλα γράμματα). Το μόνο πράγμα που κατασκευάστηκε εκεί είναι η παιδική χαρά και λίγο γκαζόν που βάλανε γύρω γύρω. Το μπάσκετ έχει μείνει όπως ήταν πριν 15 χρόνια.

Το ζήτημα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για αυτήν την κατάσταση;
CAMPEON
Ειναι πραγματικα κριμα για το Παλαιο Φαληρο γιατι ανεκαθεν ηταν μπασκετικη περιοχη. Κατι πρεπει να γινει και εκει και οι υπευθηνοι να δραστηριοποιηθουν!!!!
Gravedigger
QUOTE (bluenine @ Jun 25 2009, 15:45 ) *
Γεια χαρά. Παίζω μπάσκετ στο Παλαιό Φάληρο σχεδόν 20 χρόνια τώρα απο μικρός δηλαδή. Θα ήθελα να κάνω λίγο 'φασαρία' για την απαράδεκτη κατάσταση στην οποία έχουν εγκαταλείψει τα γήπεδά μας ο Δήμος και τα σωματεία της περιοχής.

Θυμάμαι πριν 10-15 χρόνια στο Τροκαντερό και στον ΑΟ Ταταύλα το δάπεδο και τα στεφάνια τα αλλάζανε κάθε δύο χρόνια και έβαζαν καινούρια όταν χρειαζόταν. Υπήρχε μεγάλη προσοχή στη συντήρησή τους και γιαυτό το λόγο άλλωστε έγιναν από τα πιο δημοφιλή γήπεδα των ν.προστίων.

Και μετά ήρθε το 2004! Με τους καταραμμένους ολυμπιακούς αγώνες έγιναν αλλαγές στην ιδιοκτησία του γηπέδου μπάσκετ στο Τροκαντερό. Απ'ότι ξέρω ανήκει πλέον 100% στον ΑΟΠΦ. Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι καρχαρίες αυτοί έβαλαν 2 ευρώ(!) είσοδο στο γήπεδο για όλους ακόμα και για τους δημότες. Δεν ασχολήθηκαν ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ με το γήπεδο το οποίο σήμερα βρίσκεται σε βαθιά παρακμή με στραβά στεφάνια και ένα δάπεδο με τρύπες που γλυστράει σαν πίστα του πατινάζ.
Παρατηρούμε λοιπόν ότι όσα χρόνια το γήπεδο ήταν χωρίς είσοδο το συντηρούσαν μια χαρά και τώρα πλέον που υποτίθεται ότι έχουν μεγάλα έσοδα δεν κάνουν τίποτα! Το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον δεν πηγαίνει κανείς εκεί (κανείς σοβαρός παίχτης δηλαδή) και το επίπεδο έχει πέσει κατακόρυφα.

Ανάλογη η κατάσταση και στον ΑΟ Ταταύλα κάτω από τη γέφυρα. Ο δήμαρχος Π.Φαλήρου έβαλε μια ταμπέλα ότι τα γήπεδα αυτά "ανακατασκευάστηκαν" το 2007 επί δημαρχίας του (με μεγάλα γράμματα). Το μόνο πράγμα που κατασκευάστηκε εκεί είναι η παιδική χαρά και λίγο γκαζόν που βάλανε γύρω γύρω. Το μπάσκετ έχει μείνει όπως ήταν πριν 15 χρόνια.

Το ζήτημα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για αυτήν την κατάσταση;

Όντως το γήπεδο στο Τροκαντερό είναι σε άθλια κατάσταση.Τα δάπεδο όπως είπες είναι ολισθηρό,οι μισές μπασκέτες κοντές και αυτές που μένουν θεόστραβες.(Ειδικά αυτή που είναι μετά την είσοδο δεξιά,όταν σουτάρεις υπολογίζεις το σουτ με γωνία για να μπει).Εγώ πάντως έχω σταματήσει να έρχομαι.Πάντως δεν πληρώνεις πάντα.Πάει ανάλογα με τα κέφια του φύλακα.Τώρα για το άλλο στα Ταταύλα...Είχε μόνο 2 μπασκέτες και θυμάμαι ότι περίμενες καμιά ώρα για να παίξεις.Πρίν 2 χρόνια νομίζω ήταν,που είχε σπάσει το ταμπλώ στην πάνω μπασκέτα και ήταν για κανά 6μηνο έτσι.Κατάντια...
dizzy_fingers
Συμφωνώ σε όσα αναφέρεις bluenine.

Τουλάχιστον πριν 2-3 χρόνια που είχα πάει η κατάσταση ήταν απαράδεκτη, δε μπορώ παρά να φανταστώ μόνο πως είναι τώρα.

Αλήθεια, τί μπορούμε να κάνουμε για αυτό?
GRAMATOSIMA
Παιδιά όντως έτσι είναι η κατάσταση στα γήπεδα μετά τους καταραμένους Ολυμπιακούς του 2004 . Αλλά νομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρος οτι αυτά τα γήπεδα δεν είναι του ΑΟΠΦ , ανήκουν στον Δήμο Παλαιου Φαλήρου ο οποίος φυσικά δρα με ρυθμους Ελληνικού δημοσίου για οτιδήποτε πρέπει να κάνει και ειδικά για το μπάσκετ το οποίο δεν είναι και απο τα πολυαγαπημένα αθλήματα του δημάρχου τον οποίο παραδέχομαι για την συνολική του παρουσία στον Δήμο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.