Help - Search - Members - Calendar
Full Version: POLL ηθικης.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2
NBAer
Εχεις ενα κουμπι μπροστα σου. Και μονο 2 επιλογες.
-Αν το πατησεις σκοτωνεις 10.000.000 αγνωστους για σενα μιας χωρας, πχ Γαλλιας.
-Για να τους σωσεις πρεπει να μην το πατησεις.
-Ομως αν δεν το πατησεις σκοτωνεις τον εαυτο σου.

20 δευτερολεπτα.....
Τι κανεις?

Σημειωση: Εισαι στο δικτυο του CNN και σε βλεπει ολος ο κοσμος!
mikri prasini ollandeza
Όλο κ κάποιος γνωστός θα είναι σε αυτούς τους 10.000.000!Αλλά κ να μην είναι!Συγκρίνεται η ζωή μου?Θα σώσω τόοοοοσυς ανθρώπους σκοτώνοντας μόνο έναν!τον εαυτό μου!Φυσικά κ δεν το πατάω.
(πολύ ωραίο τόπικ...Πορωθηκα!)
MERLIN10
το παταω!!!!!ελληνεσ ειμαι και οπως για ολλους τους ελληνες πιο σημαντικη ειναι η υστεροφημια μου!!!!!!
P.Faliro13
χωρίς δεύτερη σκέψη το πατάω!!!!!!!!!!
kostasvc15
Δεν το παταω!Μονο και μονο επηδει ειναι στην τηλεοραση! tongue.gif
iverson
QUOTE(kostasvc15 @ May 24 2007, 11:46 AM) *
Δεν το παταω!Μονο και μονο επηδει ειναι στην τηλεοραση! tongue.gif

συμφωνούμε πάλι smiley.gif αν και δε νομίζω κανείς να το πάταγε
Alexmei
blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif εεεε....όχι; sad.gif
Das Kapital
Δε το παταω,ασε που θα γινω και ηρωας!!! tongue.gif
specialforward#8
δε ντρεπομαι να το πω. θα πατουσα το κουμπι! Πολλα αλλα πραγματα σκωτονουν καθημερινα χιλιαδες ανθρωπους.... καποιος ιδιοκτητης καπνοβιομηχανιας η ενας εμπορος οπλων η ναρκωτικων πως θα επρεπε να αισθανεται?
στο ιδιο πολ ο Μπους θα ειχε απαντηση πριν καν τελειωσει το διαβασει ολο το ποστ η δει τις απαντησεις.....

Υ.Γ.ωχ!!!! τωρα ειδα οτι επρεπε να αποφασισω μπροστα σε παραπολυ κοινο....!!!!!
εεεε σορι γκαις!!!! guns.gif fast.gif peace.gif magic.gif
smiley.gif
msg
η αλήθεια είναι ότι είναι εύκολο να το λες αλλά στην πράξη...;;;
δεν ψηφίζω γιατί παρόλο που λέω πως δε θα το πάταγα για να τους σώσω, δεν ξέρω τι θα έκανα στην πράξη...
στην ιαπωνία με τις πυρηνικές πάντως το πάτησε το κουμπί...
thrylos7
Καλά ρε, εδώ θα σκοτώσετε είτε τόσα άτομα, είτε τον εαυτό σας και σας νοιάζει η τηλεόραση; (Λες κι αν δεν είχε ζωντανή σύνδεση, τ' ότι θα σκοτώνατε τόσα άτομα δε θα γινόταν γνωστό...) tongue.gif

Εγώ θα προσπαθούσα να κάνω καλύτερο deal...

Όσο για την απάντηση, δε νομίζω ότι χρειάζεται να βασανίσω το μυαλό μου, για κάτι που δε μπορεί να γίνει... (ξέρω, δεν είναι εκεί το point).. Αν κι εδώ που τα λέμε, το CNN δε θα είχε κανένα πρόβλημα να το αφήσει αυτό, χωρίς να κάνει τίποτα να το αποτρέψει...
specialforward#8
δε μ'αρεσει να στεκονται μονο σε ενα σημειο του ποστ μου! evilmonkey.gif
thrylos7
Για την τηλεόραση λες; Βασικά ήθελα να το πω απ' την αρχή, αναφέροντας ότι η σημείωση μου φαίνεται περιττή, σε τέτοια ζητήματα... smile.gif
sihainas
Κατ'αρχάς ευτυχώς που διευκρίνησες ότι θα είναι εκεί το CNN για να 'χουμε κάνει και αποτρίχωση να χουμε πάει κωμοτήριο κλπ. Δεν λέει να σε δει τόσος κόσμος έτσι.

Στο θέμα μας τώρα... μέση λύση δεν υπάρχει ε; Δλδ... να πάω να αγοράσω ένα όπλο να το χώσω στην μούρη κάποιου άσχετου και να του πω πως αν δεν πατήσει το κουμπί θα τον πυροβολήσω;

Επίσης αυτό το κουμπί θα έχει σημείωση "Do not press"? ή θα είναι απλά ένα κουμπί ξεκάρφωτο; Γιατί αν έχει πινακίδα αλλάζει το πράγμα.

Τέλος πάντων η Γαλλία μια χαρά μεγάλη χώρα είναι οπότε και να σκοτωθούν 10εκ. δεν έγινε και τπτ... μάλλον θα το πάταγα tongue.gif
thrylos7
Λίγο κυνικό σε βρίσκω...

Βέβαια, αν αυτά τα 10εκ. της Γαλλίας, ήταν οι μετανάστες που ζουν εκεί, η χώρα θα σ' ευγνωμονούσε αιώνια... (είμαι κι εγώ κυνικός τελικά...)
specialforward#8
ναι για την τηλεοραση....
σου ειναι περιττο το οτι θα δει ολος ο κοσμος ποσο εγωιστης κ απανθρωπος εισαι, η ποσο αναισθητος μπροστα στο τομαρι σου(στηριζω την επιλογη μου)?
απο την αλλη επιλεγοντας να μην το πατησεις θα μεινεις στην ιστορια (ισως) μεχρι το επομενο so u think u can dance! biggrin.gif

εγω πιστευω οτι πολλοι απο εδω μεσα παλι δεν ειναι ειληκρινης στο να πουν τι θα εκαναν πραγματικα, ισως για να γινουν περισοτερο αρεστοι στους αλλους......
kostasvc15
Ισως και εγω να το παταγα αλλα αναλογα με τη χωρα! 19.gif
thrylos7
QUOTE
ναι για την τηλεοραση....
σου ειναι περιττο το οτι θα δει ολος ο κοσμος ποσο εγωιστης κ απανθρωπος εισαι, η ποσο αναισθητος μπροστα στο τομαρι σου(στηριζω την επιλογη μου)?


Ναι... θα έχω σκοτώσει 10 εκ. ανθρώπους... δε θα με νοιάζει καθόλου η άποψη του κόσμου. Ούτως ή άλλως, αν ένιωθα εγώ έτσι μετά από αυτό δε θα μ' ένοιαζε η άποψη - επιβεβαίωση του κόσμου...

QUOTE
απο την αλλη επιλεγοντας να μην το πατησεις θα μεινεις στην ιστορια (ισως) μεχρι το επομενο so u think u can dance!

Αυτό έχει μια λογική, αλλά και πάλι διαφωνώ με το γενικότερο πνεύμα... Να σώσω δηλαδή τον κόσμο, σκεπτόμενος πάλι τον εαυτό μου και όχι αυτούς.. Εξάλλου, καλή η υστεροφημία, αλλά δε θα με απασχολεί και τόσο αν ...προτιμήσω να σώσω τους άλλους.
MERLIN10
αν ηταν η αμερικη η χωρα θα το παταγα χωρισ δευτερη σκεψη και ο λογοσ ειναι το βιντεο που υπαρχει στο τοπικ των βιντεο οπιοσ δεν το χει δει ας το δει!!!!!
Keyser_Soze
Αν ήταν ήταν Αμερικανοί πολεμοκάπηλοι, τσιράκια (ψηφοφόροι δηλαδή) του Μπους συμπεριλαμβανομένης όλης της τωρινής κυβέρνησης των ΗΠΑ, θα το πάταγα και θα είχα και μια καραμούζα μαζί μου για να το πανηγυρίσω.
19.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif
Zmac
To press or not to press,ιδου η απορία!



Θα το παταγα...
Xaroumenos loukoumas
Αα.. Μάλλον είμαι ηθικό στοιχείο τελικά.. Συγκινήθηκα πάλι. Μπα σε καλό σας!!
NBAholic
Φυσικά και το πατάω. Η ευθύνη για το θάνατο των 10.000.000 ανήκει πρωτίστως στο δημιουργό της δοκιμασίας και όχι σε μένα.

Θυμίζει τις περιπτώσεις των τρομοκρατών, που κρατούν 1-2 ομήρους και απαιτούν τα μύρια όσα. Τι θα έκανα αν με εκβίαζαν με αυτό τον τρόπο; Για κάθε έναν "δικό μου" πιάνω 10 δικούς τους και κατά προτίμηση μικρά παιδιά, ξέρετε, σε ηλικίες που δεν έχουν μάθει ακόμη "να αγαπούν το θάνατο" και φυσικά αποτελούν και φυτώριο για τους ίδιους τους τρομοκράτες.
αεκτζού
Δε με ενδιαφέρει να είμαι αρεστή!Ας με έβλεπε όλος ο κόσμος!Κατά πάσα πιθανότητα,κανένας Αμερικάνος θα με είχε υποβάλλει σε αυτό το το πείραμα,οπότε τα θέλανε και τα πάθανε!Κανονικά,σύμφωνα με τα τρέχοντα νομικά πλαίσια,θα βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή σε κατάσταση ανάγκης σύμφωνα με το άρθρο 32 του Ποινικού Κώδικα,κι όσον αφορά το αγαθό της ζωής,1=∞.Ούτε καν φυλακή δε θα πήγαινα δηλαδή!Αρρώστια! biggrin.gif
grigoris
Μου θυμίζει SAW το συγκεκριμένο δίλημμα (ειδικά αν βάλεις και το γεγονός ότι θα με δείχνει και το ΚουΝιΝι).

Πραγματικά ΔΥΣΚΟΛΗ απόφαση αλλά τελικά μάλλον δε θα το πάταγα γιατί δε θα ήθελα να μείνω στην ιστορία σαν μαζικός δολοφόνος αλλά για την αυτοθυσία μου.

Ελπίζω να μη βρεθεί ποτέ κανείς σε τέτοια θέση...
HOULIGAN76
Γουστάρω τρελά αυτό το θρεντ.

Εγώ θα το πατούσα το κουμπί και θα έλεγα ο παλιουποκριτής οτι δεν ήξερα οτι θα σκοτωνότανε τόσος κόσμος.


Πάντως στα σοβαρά είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση.Ακόμη και η θυσία να ήτανε 1 άτομο δεν παίρνει κανείς ευκολα την απόφαση.

Αν ήτανε πάντως Τούρκοι χμμμμμ.Με το συμπάθειο ίσως το διασκέδαζα .Δεν θα ένιωθα μάλλον και πολλές τύψεις.
Alexmei
και αν μέσα σε αυτά τα άτομα, ήταν κάποιοι από τους πολλούς ανεγκέφαλους πολιτικούς όλου του κόσμου που οδηγούν τον κόσμο στην καταστροφή;
Pierce
QUOTE(MERLIN10 @ May 24 2007, 06:15 PM) *
αν ηταν η αμερικη η χωρα θα το παταγα χωρισ δευτερη σκεψη και ο λογοσ ειναι το βιντεο που υπαρχει στο τοπικ των βιντεο οπιοσ δεν το χει δει ας το δει!!!!!

θα παρακαλουσα να ειναι κομμενα αυτα.
και εγω αν ηταν μια χωρα που εχει 10 εκατ ανθρωπους με τετοια σκεψη και λογικη θα το παταγα ανεπιφυλακτα. χαρη στην κοινωνια θα εκανα.
kostasvc15
Ωραιος ο Πιρς!
QUOTE(NBAer @ May 24 2007, 11:16 AM) *
Εχεις ενα κουμπι μπροστα σου. Και μονο 2 επιλογες.
-Αν το πατησεις σκοτωνεις 10.000.000 αγνωστους για σενα μιας χωρας, πχ Γαλλιας.
-Για να τους σωσεις πρεπει να μην το πατησεις.
-Ομως αν δεν το πατησεις σκοτωνεις τον εαυτο σου.

20 δευτερολεπτα.....
Τι κανεις?

Σημειωση: Εισαι στο δικτυο του CNN και σε βλεπει ολος ο κοσμος!

Αν δεν κανεις τιποτα σε 20 δευτερολεπτα τι γινεται; biggrin.gif
NBAer
QUOTE(kostasvc15 @ May 25 2007, 12:23 PM) *
Ωραιος ο Πιρς!

Αν δεν κανεις τιποτα σε 20 δευτερολεπτα τι γινεται; biggrin.gif


You die anyway! biggrin.gif
kostasvc15
QUOTE(NBAer @ May 25 2007, 10:43 AM) *
You die anyway! biggrin.gif

Πεθαινω και εγω μαζι με τους 10000 ε; tongue.gif 19.gif
mikri prasini ollandeza
εμ για φαντάσου στους 10.000.000 να βρίσκεσαι κι εσύ κ τλκ να το πατήσεις...!
NBAholic
QUOTE
αν ηταν η αμερικη η χωρα θα το παταγα χωρισ δευτερη σκεψη και ο λογοσ ειναι το βιντεο που υπαρχει στο τοπικ των βιντεο οπιοσ δεν το χει δει ας το δει!!!!!


Εγώ πάλι, γνωρίζοντας ότι είναι η πατρίδα του ΝΒΑ, μπορεί να...χμμμ...να τους χάριζα τα 19''. cool.gif
Ενώ αν ήταν καμιά Ινδία, δε θα υπήρχε τέτοια σημαντική παράταση!
Pierce
QUOTE(NBAholic @ May 25 2007, 03:38 PM) *
Εγώ πάλι, γνωρίζοντας ότι είναι η πατρίδα του ΝΒΑ, μπορεί να...χμμμ...να τους χάριζα τα 19''. cool.gif
Ενώ αν ήταν καμιά Ινδία, δε θα υπήρχε τέτοια σημαντική παράταση!

και εσυ τεκνον βρουτε tongue.gif ? μα που ειναι επιτελους ο μορφη????
Silver8
QUOTE(NBAer @ May 24 2007, 02:16 PM) *
Εχεις ενα κουμπι μπροστα σου. Και μονο 2 επιλογες.
-Αν το πατησεις σκοτωνεις 10.000.000 αγνωστους για σενα μιας χωρας, πχ Γαλλιας.
-Για να τους σωσεις πρεπει να μην το πατησεις.
-Ομως αν δεν το πατησεις σκοτωνεις τον εαυτο σου.

20 δευτερολεπτα.....
Τι κανεις?

Σημειωση: Εισαι στο δικτυο του CNN και σε βλεπει ολος ο κοσμος!



Το πατάω και χαμογελάω στο φακό smiley.gif
Igor
QUOTE
Το πατάω και χαμογελάω στο φακό


Χαχα

Αυτη τη συζητηση την ειχα κανει με 3 φιλους 6 η ωρα το πρωι !! και καταληξαμε στο συμπερασμα οτι δεν μπορεις να λες τωρα τι θα επραττες. Εκεινη τη στιγμη ειναι τοσα που παιρνουν απο το μυαλο σου, που δεν ξερεις τι θα κανεις...

Οταν βλεπεις κι το χρονομετρο 5....,4.....,3....,2........................ smiley.gif smiley.gif
kostasvc15
QUOTE(Igor @ May 25 2007, 02:20 PM) *
Χαχα

Αυτη τη συζητηση την ειχα κανει με 3 φιλους 6 η ωρα το πρωι !! και καταληξαμε στο συμπερασμα οτι δεν μπορεις να λες τωρα τι θα επραττες. Εκεινη τη στιγμη ειναι τοσα που παιρνουν απο το μυαλο σου, που δεν ξερεις τι θα κανεις...

Οταν βλεπεις κι το χρονομετρο 5....,4.....,3....,2........................ smiley.gif smiley.gif

Φαντασου 5......4........3.........2.......το πατας τελικα και σου λεει ο ''τηλεπαρουσιαστης'':
''χαχα ειναι η καντιτ καμερα!!!'' icon_wave.gif
Τον σκοτωνεις μετα η οχι; shot.gif rolleyes.gif
losers can win
οι πιο πολλοι δηλωνουν οτι δεν θα το παταγαν αλλά δεν τολμουν να το γράψουν laugh.gif laugh.gif
οσο για μένα...δεν έχω ιδέα
Gravedigger
Εγώ ΔΕΝ θα το πάταγα κ μιλάω σοβαρά.Τι αξιά έχει η ζωή μου μπροστά σε 10000000 ανθρώπους όποιοι κ να είναι αυτοί?(καλά δν εννοώ όλους τους εγκληματίες!).Γενικά την ζωή δν την έχω πάρει κ πολλή στα σοβαρά,ίσως βέβαια είναι κακό αυτό.Πάντως τον θάνατο δν τον φοβάμαι.
kobra
Άν πώ ότι δεν θα το πατούσα,εγώ δεν θα με πίστευα γιατί όταν φτάσει εκείνη η ώρα καλώς η κακώς όλοι θα θέλουμε να σώσουμε τον εαυτό μας..
Άσε που αν δεν το πατήσω ποιός από τα 10.000.000 Αμερικάνους ή Τούρκους ή Εβραίους κλπ(τα έθνη είναι διαλεγμένα τυχαία μετά από κλήρωση όλων των χωρών και τοποθετημένα με τυχαία σειρά cool.gif )θα έρθει στην κηδεία μου ή τουλάχιστον θα στεναχωρηθεί αν πεθάνω εγώ..Ενώ εγώ τουλάχιστον θα στεναχωρηθώ και θα το έχω και βάρος στη συνείδησή μου ότι πήρα στο λαιμό μου τόσους ανθρώπους..Αθώους και μη..
Οπότε ναι,θα το πατούσα το κουμπάκι..Άν και μπορεί να θεωρηθώ κάφρος και απάνθρωπος,θα το πατούσα..
Gravedigger
QUOTE(kobra @ May 25 2007, 06:11 PM) *
Άν και μπορεί να θεωρηθώ κάφρος και απάνθρωπος,θα το πατούσα..

Καθόλου κάφρος κ απάνθρωπος!Δικαίωμα σου είναι όπως κ όλων των άλλων που θα πάταγαν το κουμπί!
Das Kapital
QUOTE(Gravedigger @ May 25 2007, 07:50 PM) *
Γενικά την ζωή δν την έχω πάρει κ πολλή στα σοβαρά,ίσως βέβαια είναι κακό αυτό.Πάντως τον θάνατο δν τον φοβάμαι.

Ετσι πιστευω και εγω,αλλα σε μια δυσκολη στιγμη δε ξερω πως θα αντιδρουσα!!!
dizzy_fingers
Όσοι επιλέξετε να πατήσετε το κουμπί, δείτε τί μοίρα σας περιμένει cool.gif
Alexmei
QUOTE(Gravedigger @ May 25 2007, 07:50 PM) *
Εγώ ΔΕΝ θα το πάταγα κ μιλάω σοβαρά.Τι αξιά έχει η ζωή μου μπροστά σε 10000000 ανθρώπους όποιοι κ να είναι αυτοί?(καλά δν εννοώ όλους τους εγκληματίες!).Γενικά την ζωή δν την έχω πάρει κ πολλή στα σοβαρά,ίσως βέβαια είναι κακό αυτό.Πάντως τον θάνατο δν τον φοβάμαι.



από κει βγήκε το όνομα; smiley.gif
Gravedigger
QUOTE(Alexmei @ May 26 2007, 11:10 AM) *
από κει βγήκε το όνομα; smiley.gif

Εεεεε....Όχι ακριβώς!!! tongue.gif
αεκτζού
QUOTE(dizzy_fingers @ May 26 2007, 09:14 AM) *
Όσοι επιλέξετε να πατήσετε το κουμπί, δείτε τί μοίρα σας περιμένει cool.gif




Δεν πιάνεται αυτό που λες,γιατί ο τύπος ήταν ήδη νεκρός! 19.gif
suspect
γυρνας στην καμερα, παιρνεις τραγικο υφος και ζητας στο 090.... τα μηνυματα του κοινου για τη λυση 1 και 2 αφου εξηγησεις τα καλα και τα κακα της καθε κινησης.

Μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα, εχεις γραψει σημειωμα το οποιο αφηνεις στην οικογενεια σου να το εκμεταλλευθει εμπορικα.

Αν ζησεις γινεσαι πλουσιος και διασημος.
Αν πεθανεις, θα εχεις εξασφαλισει την οικογενεια σου.
morfi
QUOTE(αεκτζού @ May 26 2007, 06:16 PM) *
Δεν πιάνεται αυτό που λες,γιατί ο τύπος ήταν ήδη νεκρός! 19.gif

Ρε αεκτζου θες να πάθουμε καταρράκτη ? Γράφε με κανονική γραμματοσειρά. Ακόμη και το emoticon είναι πιο μεγάλο από τα γράμματα.


"Ναι το παταω! Bye bye 10.000.000 strangers!" icon_wave.gif
Bonzo
Πάντως μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σας.. "Αν ήταν πολιτικοί-Αμερικάνοι- εβραίοι-Τούρκοι θα το πατούσα"...Πολύ αξία δίνεται στην ανθρώπινη ύπαρξη.
Αν είανι να το πατήσεις πάτα το για τον εαυτό σου.Εγώ δεν ξέρω αν θα το πατουσα αλλά αν ήξερα ότι τα 10000000 ατομα είναι ατομα τις παραοπάνω λογικής θα το πατούσα και θα το πανυγήριζα. Η λογική σας είναι αντίστοιχη με αυτή των ανθρώπων που κατακρίνεται. Αν όχι χειρότερη.
Silver8
QUOTE(Bonzo @ May 27 2007, 01:46 PM) *
Πάντως μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σας.. "Αν ήταν πολιτικοί-Αμερικάνοι- εβραίοι-Τούρκοι θα το πατούσα"...Πολύ αξία δίνεται στην ανθρώπινη ύπαρξη.
Αν είανι να το πατήσεις πάτα το για τον εαυτό σου.Εγώ δεν ξέρω αν θα το πατουσα αλλά αν ήξερα ότι τα 10000000 ατομα είναι ατομα τις παραοπάνω λογικής θα το πατούσα και θα το πανυγήριζα. Η λογική σας είναι αντίστοιχη με αυτή των ανθρώπων που κατακρίνεται. Αν όχι χειρότερη.




Ρε φιλόσοφε, ούτε η φωνή της συνείδησής μου να ήσουν. Ξέρεις ...το αγγελάκι...? cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.