Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (29/11/2009)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
colonel gomelsky
Ανοίγω αυτό το τόπικ, ώστε να συζητήσουμε αποκλειστικά για το ντέρμπυ. Από τον γηπεδούχο ΟΣΦΠ ενδέχεται να λείψει ο Παπαλουκάς, ενώ σίγουρη είναι η απουσία του Πατ Μπέβερλι.

Από τον ΠΑΟ θα λείψει λογικά ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι διαιτητές δεν έχουν οριστεί ακόμη.

Η άποψή μου είναι πώς οι πιθανότητες είναι 50-50. Το πλεονέκτημα της έδρας τους ΟΣΦΠ (που θα του έδινε ένα 60-40) εξισορροπείται (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ) με την ετοιμότητα στην οποία δείχνει να βρίσκεται ο ΠΑΟ.

Κλειδιά του αγώνα πιστεύω ότι θα είναι:

Από μεριάς ΟΣΦΠ ο Σόφο και ο Τεόντοσιτς
Από μεριάς ΠΑΟ ο Πέκοβιτς και ο Φώτσης.
tsouras o.a.c
Καλο ντερμπυ να εχουμε!

Ντερμπι με μεγαλες ιδιαιτεροτητες , αφου συζητουν ολοι για αυτο το παιχνιδι απο την αρχη της προετοιμασιας!Ο παναθηναικος κανει καλυτερη διαχειριση της πιεσης, εαν και ο Ολυμπιακος επιασε ρυθμο μεσα απο τα 2 παιχνιδια με τον ΠΑΟΚ.Θα συμφωνησω με τα κλειδια του colonel, και θα βαλω επισης την διαιτησια και τον κοσμο , που ελπιζω να μην εξελιχθουν σε αρνητικους πρωταγωνιστες, αφου η σχεση τους ειναι αμφιδρομη και στην κοξη του ξυραφιου!

colonel gomelsky
QUOTE(tsouras o.a.c @ Nov 24 2009, 13:16 ) *
Καλο ντερμπυ να εχουμε!

Ντερμπι με μεγαλες ιδιαιτεροτητες , αφου συζητουν ολοι για αυτο το παιχνιδι απο την αρχη της προετοιμασιας!Ο παναθηναικος κανει καλυτερη διαχειριση της πιεσης, εαν και ο Ολυμπιακος επιασε ρυθμο μεσα απο τα 2 παιχνιδια με τον ΠΑΟΚ.Θα συμφωνησω με τα κλειδια του colonel, και θα βαλω επισης την διαιτησια και τον κοσμο , που ελπιζω να μην εξελιχθουν σε αρνητικους πρωταγωνιστες, αφου η σχεση τους ειναι αμφιδρομη και στην κοξη του ξυραφιου!


Για τη διαιτησία θα συμφωνήσω εν μέρει με την έννοια ότι δεν περιμένω να ευνοηθεί ο ΟΣΦΠ. Συνήθως θεωρείται (και καλώς) αδικία όταν οι διαιτητές δε σφυράνε καθόλου έδρα. Π.χ. όταν στο ΣΕΦ παίζουν 50-50 και στο ΟΑΚΑ 60-40.

Ο κόσμος δε νομίζω να επηρεάσει τόσο πολύ. Παίκτες με τέτοια εμπειρία, δύσκολα επηρεάζονται. Ο κόσμος του ΟΣΦΠ μπορεί να γυρίσει όμως μπουμερανγκ για την ομάδα του. Σκέψου το (δύσκολο αλλά όχι απίθανο) σενάριο ο ΟΣΦΠ να έχει ηττηθεί στο ποδοσφαιρικό ντέρμπι και ο ΠΑΟ να παίρνει μια διαφορά 15 πόντων σε κάποιο σημείο του αγώνα.

ΥΓ. Δεν έχω πάει ποτέ στο ΣΕΦ για αγώνα του ΟΣΦΠ αλλά θεωρώ επαρκή τα μέτρα ασφαλείας.

ΥΓ.2 Κάπου διάβασα (νομίζω στο Λαούδη, αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι ο Ζοτς ετοιμάζει τον Τέπιτς για το μαρκάρισμα του Κλέιζα. Δε νομίζω ότι βγαίνει αυτό το ματσάρισμα. Βασικά νομίζω ότι θα γίνουν πολλές αλλαγές στο μαρκάρισμά του, καθώς ο ΠΑΟ δεν έχει έναν παίκτη που να μπορεί να μαρκάρει αποτελεσματικά τον Κλέιζα έξω από το ζωγραφιστό. In the paint ο Φώτσης είναι ο πιο κατάλληλος.
kseplenhs
αν μείνουν ξεκούραστα τα γκαρντ του ολυμπιακού για 40 λεπτά νομίζω πως έυκολα ή δύσκολα θα κερδίσει ο ολυμπιακός.

βεβαίως κάτι τέτοιο δεν είναι έυκολο για τον ολυμπιακο μιας και ο παο είναι αποδεδειγμένα καλος στο να "πνιγει" τους αντίπαλους γκαρντ.

και δεν είναι ευκολο για τον παο μιας και όπως φαίνεται φέτος,ειδικά ο τεόντοσιτς είναι απειλητικός για 40 λεπτά(ούτε δευτερόλεπτο λιγότερο).επομένως δοκιμάζεται και η άμυνα του παο ως προς την κουρασή της.

και φυσικά δεν περιμένω μόνο σκορ απο τα γκαρντ.όταν στα καλά παιχνίδια του ολυμπιακού μέχρι στιγμής,ένας απο τους 2 γκαρντ έχει πάνω απο 10 ασιστ(και ο άλλος λίγο κάτω),τότε καταλαβαίνουμε πόσο νευραλγική είναι αυτή η θέση για την λειτουργία του ολυμπιακού...

βέβαια το ερώτημα είναι άλλο....ο δημητράκης θα έρθει στο σεφ? 56.gif
colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ Nov 24 2009, 13:28 ) *
αν μείνουν ξεκούραστα τα γκαρντ του ολυμπιακού για 40 λεπτά νομίζω πως έυκολα ή δύσκολα θα κερδίσει ο ολυμπιακός.

βεβαίως κάτι τέτοιο δεν είναι έυκολο για τον ολυμπιακο μιας και ο παο είναι αποδεδειγμένα καλος στο να "πνιγει" τους αντίπαλους γκαρντ.

και δεν είναι ευκολο για τον παο μιας και όπως φαίνεται φέτος,ειδικά ο τεόντοσιτς είναι απειλητικός για 40 λεπτά(ούτε δευτερόλεπτο λιγότερο).επομένως δοκιμάζεται και η άμυνα του παο ως προς την κουρασή της.

και φυσικά δεν περιμένω μόνο σκορ απο τα γκαρντ.όταν στα καλά παιχνίδια του ολυμπιακού μέχρι στιγμής,ένας απο τους 2 γκαρντ έχει πάνω απο 10 ασιστ(και ο άλλος λίγο κάτω),τότε καταλαβαίνουμε πόσο νευραλγική είναι αυτή η θέση για την λειτουργία του ολυμπιακού...

βέβαια το ερώτημα είναι άλλο....ο δημητράκης θα έρθει στο σεφ? 56.gif


Συνεχίζεις με κεκτημένη ταχύτητα από του Ντον, έτσι; smiley.gif

ΥΓ. Ο Λάρυ πέρασε τις δεύτερες εξετάσεις;

Δεν πιστεύω ότι απέναντι στην άμυνα του ΠΑΟ θα δούμε τέτοια νούμερα σε ασιστ.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 13:22 ) *
ΥΓ.2 Κάπου διάβασα (νομίζω στο Λαούδη, αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι ο Ζοτς ετοιμάζει τον Τέπιτς για το μαρκάρισμα του Κλέιζα. Δε νομίζω ότι βγαίνει αυτό το ματσάρισμα. Βασικά νομίζω ότι θα γίνουν πολλές αλλαγές στο μαρκάρισμά του, καθώς ο ΠΑΟ δεν έχει έναν παίκτη που να μπορεί να μαρκάρει αποτελεσματικά τον Κλέιζα έξω από το ζωγραφιστό. In the paint ο Φώτσης είναι ο πιο κατάλληλος.

Θα μπορουσε να υπαρξει μια λογικη και βαση σ'αυτο..
Ο Τεπιτς μπορει να ελεγξει την περιφερειακη δραστηριοτητα του Κλειζα..ενω κινουμενος προς το ζωγραφιστο & δεχομενος καποια σκρην(Κλειζα),μπορουν να γινουν εκει αλλαγες στα σκρην και να τον ματσαρει καποιος αλλος..
Εντασσομενο σε μια συνδυαστικη λογικη αντιμετωπισης αυτου του μαρκαρισματος,μπορει να υπαρχει μια βαση σ'αυτο το σκεπτικο..

Ερωτηση:Γραφτηκε καπου οτι ο Μπεβερλι δεν θα παιξει..ισχυει?Και γιατι?Ειναι τραυματιας?
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 24 2009, 14:30 ) *
Θα μπορουσε να υπαρξει μια λογικη και βαση σ'αυτο..
Ο Τεπιτς μπορει να ελεγξει την περιφερειακη δραστηριοτητα του Κλειζα..ενω κινουμενος προς το ζωγραφιστο & δεχομενος καποια σκρην(Κλειζα),μπορουν να γινουν εκει αλλαγες στα σκρην και να τον ματσαρει καποιος αλλος..
Εντασσομενο σε μια συνδυαστικη λογικη αντιμετωπισης αυτου του μαρκαρισματος,μπορει να υπαρχει μια βαση σ'αυτο το σκεπτικο..

Ερωτηση:Γραφτηκε καπου οτι ο Μπεβερλι δεν θα παιξει..ισχυει?Και γιατι?Ειναι τραυματιας?


Έτσι ξέρω. Δεν είδα κάποιο δημοσιεύμα που να λέει ότι είναι έτοιμος. Μπορεί να κάνω λάθος.

Για το μαρκάρισμα του Κλέιζα αυτό έλεγα και γω. Απλά σε ένα καθαρό man to man είναι προφανές ότι δεν μπορεί να τον παίξει σε όλο το γήπεδο.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 12:54 ) *
Κλειδιά του αγώνα πιστεύω ότι θα είναι:

Από μεριάς ΟΣΦΠ ο Σόφο και ο Τεόντοσιτς
Από μεριάς ΠΑΟ ο Πέκοβιτς και ο Φώτσης.

Κλειδια του αγωνα θα ειναι ο ελεγχος των ρημπαουντ & ο ελεγχος του ρυθμου...
Ενδιαφερον θα παρουσιασει το αν και το κατα ποσο η αμυνα του ΟΣΦΠ θα ανταπεξελθει στα pick n' roll του ΠΑΟ & στο inside game threat των Πεκοβιτς,Μπατιστ.
Επισης ενδιαφερον θα παρουσιασει και το κατα ποσο το μπακ-κορτ του ΟΣΦΠ,θα αντεξει οχι μονο την συνεχη αμυντικη πιεση των γκαρντ του ΠΑΟ,αλλα και τα post-up των Τεπιτς,Διαμαντιδη,Περπερογλου...
Στοιχεια που ο ΠΑΟ στα ματς με τις Κιμκι,ΠΓΣ & Μαρουσι,εδειξε πολυ μεγαλη αποτελεσματικοτητα.

Απο πλευρας ΠΑΟ θα πρεπει να δουμε πως θα ελεγξει το μαρκαρισμα του Κλειζα,πως θα ελεγξει το μαρκαρισμα του Σοφο(με πολυ ενδιαφερον αναμενω τις μονομαχιες Σοφο-Πεκοβιτς),& πως θα ελεγξει το αμυντικο ρημπαουντ,χωρις να δινει δευτερες επιθεσεις στον ΟΣΦΠ.
AirNick7
συμφωνα με τις τελευαταιες πληροφοριες του παπαλουκα ειναι 50 50 ενω μπεβερλι και βουισιτς μπορει να προλαβουν μεχρι και το ματς με την παρτιζαν....
kseplenhs
καλά αυτός ο μπέβερλυ πότε έπαθε τη θλάση και πότε πρόλαβε να είναι έτοιμος?εδω λέγανε οτι ηταν τόσο σοβαρός τραυματισμός που παρα τρίχα γλύτωσε την ρήξη...

vastravoud
Mind games......
kseplenhs
QUOTE(vastravoud @ Nov 24 2009, 15:07 ) *
Mind games......



φαντάζομαι τόσο καιρό τον είχαν πετάξει σε ένα σκοτεινό πηγάδι και του πετούσαν ωμό κρέας μια φορά τη μέρα για να φάει έτσι?!...tongue.gif
nickomcbr
Να προσθέσω ως ενδιαφέροντες παράγοντες το σουτ του Josh και του Βασιλόπουλου και φυσικά όπως πάντα την κατανομή των φάουλ...

Ο Μπέβερλυ πιστεύω θα έκανε μεγάλη διαφορά αμυντικά πάνω στον Σπανούλη ως κύριου δημιουργού του p'n'r.

Κατά τα άλλα, ας μη γίνουν τα γνωστά καφριλίκια (που δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη γίνουν), και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα...
a bullet for your head
QUOTE(kseplenhs @ Nov 24 2009, 15:02 ) *
καλά αυτός ο μπέβερλυ πότε έπαθε τη θλάση και πότε πρόλαβε να είναι έτοιμος?εδω λέγανε οτι ηταν τόσο σοβαρός τραυματισμός που παρα τρίχα γλύτωσε την ρήξη...

Την θλαση που την επαθε?
Παρεπιπτοντως,στις θλασεις υπαρχει ρηξη...των μυικων ινων.
Απο κει και περα σημαντικο ειναι το που γινεται και τι βαθμου ειναι..
Πχ.θλαση στην οπισθια επιφανεια του μηρου(π.χ.δικεφαλος μηριαιος),θελει νομιζω περισσοτερο χρονο αποκαταστασης...

QUOTE(kseplenhs @ Nov 24 2009, 15:09 ) *
φαντάζομαι τόσο καιρό τον είχαν πετάξει σε ένα σκοτεινό πηγάδι και του πετούσαν ωμό κρέας μια φορά τη μέρα για να φάει έτσι?!...tongue.gif

Μου θυμιζει κατι απ το Danny the Dog... smiley.gif
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 12:54 ) *
Ανοίγω αυτό το τόπικ, ώστε να συζητήσουμε αποκλειστικά για το ντέρμπυ. Από τον γηπεδούχο ΟΣΦΠ ενδέχεται να λείψει ο Παπαλουκάς, ενώ σίγουρη είναι η απουσία του Πατ Μπέβερλι.

το είπαν και άλλοι, το λέω και εγώ. Ο Μπέβερλί ίσως και να προλάβει.. χθες προπονήθηκε κανονικά

QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 13:22 ) *
Ο κόσμος δε νομίζω να επηρεάσει τόσο πολύ. Παίκτες με τέτοια εμπειρία, δύσκολα επηρεάζονται. Ο κόσμος του ΟΣΦΠ μπορεί να γυρίσει όμως μπουμερανγκ για την ομάδα του. Σκέψου το (δύσκολο αλλά όχι απίθανο) σενάριο ο ΟΣΦΠ να έχει ηττηθεί στο ποδοσφαιρικό ντέρμπι και ο ΠΑΟ να παίρνει μια διαφορά 15 πόντων σε κάποιο σημείο του αγώνα.

ΥΓ.2 Κάπου διάβασα (νομίζω στο Λαούδη, αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι ο Ζοτς ετοιμάζει τον Τέπιτς για το μαρκάρισμα του Κλέιζα. Δε νομίζω ότι βγαίνει αυτό το ματσάρισμα. Βασικά νομίζω ότι θα γίνουν πολλές αλλαγές στο μαρκάρισμά του, καθώς ο ΠΑΟ δεν έχει έναν παίκτη που να μπορεί να μαρκάρει αποτελεσματικά τον Κλέιζα έξω από το ζωγραφιστό. In the paint ο Φώτσης είναι ο πιο κατάλληλος.

Ο αγώνας του ποδοσφαίρου είναι δυστυχώς σημαντικός γιατί θα επηρεάσει την υπομονή (!) του κόσμου
Ξέρεις, όταν είναι να ξεσπάσουμε κάπου, ξεσπάμε στο Γιαννάκη..

Τώρα, για το μαρκάρισμα του Τέπιτς στον Κλέιζα, τι να πω; Είναι γερό ρίσκο και δεν βλέπω να το παίρνει ο Ομπράντοβιτς..
σε καταστάσεις isolation που θα τον πηγαίνει μέσα στο καλάθι τι θα κάνει ο Τέπιτς; θα φεύγει για να μαρκάρει άλλος; δεν γίνονται αυτά ...
κανα σχήμα με Μπατίστ-Πέκοβιτς μαζί υπάρχει περίπτωση να δοκιμαστεί; γιατί νομίζω πως μόνο ο Μπατίστ έχει την δυνατότητα να τα βάλει με τον Κλέιζα, από άποψη σωματικής δύναμης και σωματοδομής γενικότερα εννοώ. Ο δε Φώτσης, αν ακολουθεί μακριά απο το καλάθι, θα έχει δυσκολίες..
απο την άλλη, ένας εύκολος τρόπος εξουδετέρωσης του Κλέιζα, είναι να τον εκνευρίσεις, οπότε βλέπω τον Μπόγρη να μπαίνει μέσα για 3-4 λεπτά με ειδικές εντολές .........

colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ Nov 24 2009, 15:30 ) *
το είπαν και άλλοι, το λέω και εγώ. Ο Μπέβερλί ίσως και να προλάβει.. χθες προπονήθηκε κανονικά

Ο αγώνας του ποδοσφαίρου είναι δυστυχώς σημαντικός γιατί θα επηρεάσει την υπομονή (!) του κόσμου
Ξέρεις, όταν είναι να ξεσπάσουμε κάπου, ξεσπάμε στο Γιαννάκη..

Τώρα, για το μαρκάρισμα του Τέπιτς στον Κλέιζα, τι να πω; Είναι γερό ρίσκο και δεν βλέπω να το παίρνει ο Ομπράντοβιτς..
σε καταστάσεις isolation που θα τον πηγαίνει μέσα στο καλάθι τι θα κάνει ο Τέπιτς; θα φεύγει για να μαρκάρει άλλος; δεν γίνονται αυτά ...
κανα σχήμα με Μπατίστ-Πέκοβιτς μαζί υπάρχει περίπτωση να δοκιμαστεί; γιατί νομίζω πως μόνο ο Μπατίστ έχει την δυνατότητα να τα βάλει με τον Κλέιζα, από άποψη σωματικής δύναμης και σωματοδομής γενικότερα εννοώ. Ο δε Φώτσης, αν ακολουθεί μακριά απο το καλάθι, θα έχει δυσκολίες..
απο την άλλη, ένας εύκολος τρόπος εξουδετέρωσης του Κλέιζα, είναι να τον εκνευρίσεις, οπότε βλέπω τον Μπόγρη να μπαίνει μέσα για 3-4 λεπτά με ειδικές εντολές .........


ΟΚ. Γράψε λάθος. Εδώ λέει ότι μπορεί να προλάβουν και οι 3. http://www.sport-fm.gr/article/205776

Και ο Φώτσης θεωρώ ότι έχει τη δύναμη να τον μαρκάρει μέσα στη ρακέτα.

Αν προλάβει ο Σάρας δε βλέπω το Μπόγρη στη 12αδα. Γι αυτή τη δουλειά βλέπω τον Γκόλεματς! tongue.gif biggrin.gif


ΥΓ. Συνέντευξη για το ντέρμπι έδωσε στο σπορτ24 ο Τζόνι Ρότζερς

http://www.sport24.gr/html/ent/342/ent.329342.asp
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 15:39 ) *
Και ο Φώτσης θεωρώ ότι έχει τη δύναμη να τον μαρκάρει μέσα στη ρακέτα.

Αν προλάβει ο Σάρας δε βλέπω το Μπόγρη στη 12αδα. Γι αυτή τη δουλειά βλέπω τον Γκόλεματς! tongue.gif biggrin.gif


ΥΓ. Συνέντευξη για το ντέρμπι έδωσε στο σπορτ24 ο Τζόνι Ρότζερς

http://www.sport24.gr/html/ent/342/ent.329342.asp

Ο φώτσης έχει δύναμη και φυσικά ύψος για να μαρκάρει μέσα στη ρακέτα, το θέμα είναι πόσο καλά θα τον ακολουθεί μακριά απο τη ρακέτα, και πόσο γρήγορα θα τον προλαβαίνει όταν θα ξεκινάει τις κλασικές του διεισδύσεις από το τρίποντο. Στην ουσία, ο Φώτσης έχει πιο αργά πόδια, και ο Τέπιτς είναι πιο αδύναμος.. Έχουν δηλαδή αδυναμίες σε συγκεκριμένους τομείς.
Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι ο Κλέιζα "τον έχει" τον Φώτση.. Πολλά πράγματα είναι και θέμα ημέρας.

Ο Γκόλεματς μάλιστα! Eίναι μια καλή επιλογή, αλλά αν μαρκάρει τον Κλέιζα θα κουράζεται και δεν θα έχει δυνάμεις να οργανώνει το παιχνίδι.. tongue.gif
Air and King
QUOTE(rankin @ Nov 24 2009, 15:57 ) *
Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι ο Κλέιζα "τον έχει" τον Φώτση.. Πολλά πράγματα είναι και θέμα ημέρας.

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο.....Ο Κλειζα ειναι σε μια κατηγορια ελαχιστων παιχτων που θεωρουνται "αμαρκαριστοι".....Δηλαδη πολυ δυσκολα μαρκαρονται με επιτυχια.....Το σιγουρο ειναι οτι για οποιονδηποτε ικανο σκορερ που παιρνει πολλες προσπαθειες σε ολα τα παιχνιδια θα υπαρξουν και κακες βραδιες....Αυτο ειναι Νομος....Το ζητουμενο για τον Λινας ειναι αν δει οτι δεν του παει η βραδια να μην θολωσει......
Paris87
Ο Παο δεν εχει παιχτη να μαρκαρει τον Κλειζα, και οπως ειπε και ο rankin και ο Τεπιτς και ο Φωτσης εχουν αδυναμιες...
Τον Σοφο θελω να δω πως θα μαρκαρουμε...
Ενας απο τους παιχτες που ο Οσφπ θα εχει προβλημα ειναι και ο Νικολας τον οποιο προβλεπω να τον χρησιμοποιει οταν μπαινει ο Σοφο (και οχι μονο), οπως περυσι που με ενα σκριν εκτελουσε (ο Σοφο δυσκολευοταν να τρεξει πανω του)

Ο Βασιλοπουλος μπορει να "δεσει" την αμυνα του Οσφπ
Ο Τσιλντρες ειναι ανανεωμενος
Ο Τεοντοσιτς παντα με τρομαζει οχι τοσο στην οργανωση αλλα στην εκτελεση...
Αυτα rolleyes.gif
bball.gif
Timemaster
Εγώ νομίζω πως το παιχνίδι ή θα είναι μια εύκολη νίκη για τον ΠΑΟ ή θα παιχτεί με μικρή διαφορά και στις λεπτομέρειες.
Το ποιο από τα δύο σενάρια θα γίνει κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με την ευστοχία του Ολυμπιακού από το τρίποντο και ειδικά από τους ψιλούς. Ο Ολυμπιακός θα δώσει αρκετά ελεύθερα σουτ σε παίχτες όπως ο Μπουρούσης, ο Βασιλόπουλος, ο Τσίλντρες! Ενώ ο Τεόντοσιτς λογικά θα σουτάρει κάποια υπό πίεση. Αν ο Ολυμπιακός καταφέρει να κάνει το αυτονόητο και να ευστοχήσει θα μπορεί να διεκδίκηση την νίκη ανοίγοντας την άμυνα του ΠΑΟ αλλιώς δε νομίζω να έχει τύχη.
rolleyes.gif

Σαν ουδέτερος τώρα αυτό που θα ήθελα να δω είναι ο Ολυμπιακός να ανοίξει τον ρυθμό και ο Παναθηναϊκός να τον ακολουθήσει και όποιος βάλει πάνω από 100 ας κερδίσει!
rankin
QUOTE(Paris87 @ Nov 24 2009, 16:07 ) *
Ο Παο δεν εχει παιχτη να μαρκαρει τον Κλειζα, και οπως ειπε και ο rankin και ο Τεπιτς και ο Φωτσης εχουν αδυναμιες...
Τον Σοφο θελω να δω πως θα μαρκαρουμε...

Για τον Σόφο υπάρχει η γνωστή και μη εξαιρετέα αρκούδα που ονομάζεται Πέκοβιτς.. Φυσικά η λέξη-κλειδί εκεί για τον Ολυμπιακό είναι η "φθορά" Αν ο Σοφο πάρει φάουλ από τον Πέκοβιτς, τότε θα μπει ο Μπουρούσης με καλύτερες συνθήκες στο παρκέ..
xristos_metal
Εγω πιστευω οτι ο Ολυμπιακος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να νικησει τον Παναθηναικο,αλλα αυτο θα εξαρτηθει και απο το αποτελεσμα της Ευρωλιγκας,στο Βελιγραδι.Εχει πολυ μεγαλη ποιοτητα ως ομαδα,αλλα αν δε βαλει τα τριποντα τοτε ζοριζουν τα πραματα.

Για τον Παναθηναικο σημαντικος παραγοντας θα ειναι ο Μπατιστ.Αν δεν ειναι καλος θα εχει προβλημα.Επισης η ευστοχια απο τα τριποντα.Αν αρχισει να τα βαζει παλι ολα θα νικησει.Αν δε τα βαλει θα χασει.

Αν χασει ο Ολυμπιακος θα υπαρχξουν αντιδρασεις,αλλα δε νομιζω οτι θα διωξουν τον Γιαννακη.
vastravoud
Ο Παναθηναϊκός θα δώσει σουτ στον Παπαλουκά και τον Τσίλντρες αλλά επ' ουδενί στον Βασιλόπουλο, που είναι ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ στο στατικό σουτ.

Ο Ολυμπιακός επ' ουδενί δε θα δώσει χώρο σε Διαμαντίδη, Ντρου, Σπανουλη, Περπέρογλου, Φώτση, Τσαρτσαρή, αλλά ο Τέπιτς και ο Καλάθης(όσο χρόνο πάρει) ίσως έχουν ευκαιρίες.
spysta
QUOTE(kseplenhs @ Nov 24 2009, 14:02 ) *
καλά αυτός ο μπέβερλυ πότε έπαθε τη θλάση και πότε πρόλαβε να είναι έτοιμος?εδω λέγανε οτι ηταν τόσο σοβαρός τραυματισμός που παρα τρίχα γλύτωσε την ρήξη...

Aυτοι οι ΤΙΓΚΑ γυμνασμενοι Αμερικανοι τυπου Μπεβερλι ΔΕΝ καταλαβαινουν τιποτα ..
PrasiniThyella
QUOTE(Paris87 @ Nov 24 2009, 16:07 ) *
Ο Παο δεν εχει παιχτη να μαρκαρει τον Κλειζα, και οπως ειπε και ο rankin και ο Τεπιτς και ο Φωτσης εχουν αδυναμιες...
Τον Σοφο θελω να δω πως θα μαρκαρουμε...
Ενας απο τους παιχτες που ο Οσφπ θα εχει προβλημα ειναι και ο Νικολας τον οποιο προβλεπω να τον χρησιμοποιει οταν μπαινει ο Σοφο (και οχι μονο), οπως περυσι που με ενα σκριν εκτελουσε (ο Σοφο δυσκολευοταν να τρεξει πανω του)


Ο Βασιλοπουλος μπορει να "δεσει" την αμυνα του Οσφπ
Ο Τσιλντρες ειναι ανανεωμενος
Ο Τεοντοσιτς παντα με τρομαζει οχι τοσο στην οργανωση αλλα στην εκτελεση...
Αυτα rolleyes.gif
bball.gif


Μαζί με την ερώτηση δίνεις και την απάντηση.Αυτός νομίζω ήταν και ο βασικότερος λόγος που ο Γιαννάκης δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει περισσότερο το Σόφο πέρα απο το σωματικό του βάρος ή ό,τι άλλο.

Κατα την δική μου γνώμη, αν ο Πάο παίξει αυτό που ξέρει και ο Ολυμπιακός δεν βάζει τρίποντα με κρεμασμένους πάνω στον παίκτη που σουτάρει, θα κερδίσει.

ΥΓ.Άραγε θα πάρει το ρίσκο ο Γιαννάκης να βάλει έστω και 1 λεπτό τον Wafer?? rolleyes.gif
colonel gomelsky
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που γίνεται μεγάλο θέμα για το αν θα παίξει ή όχι ο Μπέβερλι. Σίγουρα είναι μια λύση παραπάνω, αλλά εδώ μιλάμε για παιχνίδι ειδικών συνθηκών. Πόσο μπορεί να κάνει τη διαφορά ένας 21χρονος αμερικανός; Σε ποιό ντέρμπι που έστω να προσεγγίζει αυτό του ΟΣΦΠ-ΠΑΟ έχει αγωνιστεί;

Τα ίδια θα έλεγα αν ήταν αμφίβολη για τον ΠΑΟ η συμμετοχή του Καλάθη (που πάντως έχει και ένα ευρωμπάσκετ).

Πάντως κάτι που νομίζω ότι έχει υποτιμηθεί είναι το πόσο καλά στα πόδια του θα πατάει ο Παπαλουκάς. Χωρίς Παπαλουκά το παιχνίδι είναι διπλό από δω (Θεσσαλονίκη) μέχρι το Φάληρο.

QUOTE(PrasiniThyella @ Nov 24 2009, 16:43 ) *
ΥΓ.Άραγε θα πάρει το ρίσκο ο Γιαννάκης να βάλει έστω και 1 λεπτό τον Wafer?? rolleyes.gif


Για ένα λεπτό μπορεί, για περισσότερο δεν πιστεύω. Εκτός αν ο ΠΑΟ πάρει μεγάλη διαφορά και δεν έχει να χάσει τίποτα.
apkat
Eγω αν ο Παπαλουκας ειναι μεσα θεωρω σχεδον δεδομενη την νικη του Ολυμπιακου..

Εντιτ:Ρε συ Κολονελ μεχρι πριν 10 μερες ο Παπαλουκας δεν ηταν former player;;Τωρα θα κρινει και αποτελεσμα τετοιου ντερμπι;;

Παντως και με απουσια του Θοδωρη δεν μας θεωρω εκτος αγωνα..Σιγουρα ομως θα ειμαστε σε δυσκολη κατασταση.Και περσυ στον 3ο τελικο χωρις Θοδωρη παιξαμε αλλα νικησαμε..
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 16:47 ) *
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που γίνεται μεγάλο θέμα για το αν θα παίξει ή όχι ο Μπέβερλι. Σίγουρα είναι μια λύση παραπάνω, αλλά εδώ μιλάμε για παιχνίδι ειδικών συνθηκών. Πόσο μπορεί να κάνει τη διαφορά ένας 21χρονος αμερικανός; Σε ποιό ντέρμπι που έστω να προσεγγίζει αυτό του ΟΣΦΠ-ΠΑΟ έχει αγωνιστεί;

Τα ίδια θα έλεγα αν ήταν αμφίβολη για τον ΠΑΟ η συμμετοχή του Καλάθη (που πάντως έχει και ένα ευρωμπάσκετ).

Πάντως κάτι που νομίζω ότι έχει υποτιμηθεί είναι το πόσο καλά στα πόδια του θα πατάει ο Παπαλουκάς. Χωρίς Παπαλουκά το παιχνίδι είναι διπλό από δω (Θεσσαλονίκη) μέχρι το Φάληρο.



Για ένα λεπτό μπορεί, για περισσότερο δεν πιστεύω. Εκτός αν ο ΠΑΟ πάρει μεγάλη διαφορά και δεν έχει να χάσει τίποτα.


Στα δικα μου τα ματια ο Μπεβερλυ προοριζεται για να κολλησει πανω στον Σπανουλη...Ειλικρινα,μολις τον ειδα πρωτη φορα σκεφτηκα πως τον πηραμε αποκλειστικα για αυτο το λογο!Για να μαρκαρει το Σπανουλη...Για αυτο και νομιζω πως γινεται τοσο μεγαλο θεμα,ειναι ο μοναδικος μας αμυντικογενης γκαρντ...
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 24 2009, 16:51 ) *
Eγω αν ο Παπαλουκας ειναι μεσα θεωρω σχεδον δεδομενη την νικη του Ολυμπιακου..

Εντιτ:Ρε συ Κολονελ μεχρι πριν 10 μερες ο Παπαλουκας δεν ηταν former player;;Τωρα θα κρινει και αποτελεσμα τετοιου ντερμπι;;

Παντως και με απουσια του Θοδωρη δεν μας θεωρω εκτος αγωνα..Σιγουρα ομως θα ειμαστε σε δυσκολη κατασταση.Και περσυ στον 3ο τελικο χωρις Θοδωρη παιξαμε αλλα νικησαμε..


Είναι τελείως διαφορετικό να συγκρίνεις έναν παίκτη με άλλους που παίζουν στη θέση του και είναι της κλάσης του και να βγάζεις (μπορεί και πρόωρα το είχα γράψει και τότε) αυτόν πρώην και άλλο να βλέπεις την προσφορά ενός παίκτη μέσα στην ομάδα του. Ο ΟΣΦΠ τον έχει ανάγκη. Ο Τεόντοσιτς θα αντέξει να οργανώνει 40 λεπτά με 5 διαφορετικά γκαρντ του ΠΑΟ κολλημένα πάνω του;

ΥΓ. Πριν 20 μέρες ήταν tongue.gif
apkat
Παντως δεν ηταν σε συγκριση..Ηταν μετα απο ματς του Ολυμπιακου..και κανοντας κριτικη ειχες γραψει:Παπαλουκας=φορμερ πλειερ..
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 24 2009, 17:08 ) *
Παντως δεν ηταν σε συγκριση..Ηταν μετα απο ματς του Ολυμπιακου..και κανοντας κριτικη ειχες γραψει:Παπαλουκας=φορμερ πλειερ..


Αν και πας αλλού την κουβέντα θα σου απαντήσω: Μέχρι να μου αποδείξει με μακρά καλή του απόδοση το αντίθετο θα συνεχίσει στα δικά μου μάτια να είναι former. Αν συμβεί αυτό θα βγω να αναγνωρίσω ανοιχτά το λάθος μου όπως έχω κάνει και στο παρελθόν.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν δεν έχεις άλλους, ναι είναι υπερπολύτιμος. Ο Μπέβερλυ δεν οργανώνει, ο Γουέιφερ δεν υπάρχει, ο Χαλπερίν δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στα δύσκολα. Ποιός μένει; Ο πλέι-μέικερ ρακέτας Βούισιτς; Όχι. Μένει ο Τεόντοσιτς. Δεν μπορείς να πάρεις το ντέρμπι με τον Τεόντοσιτς μόνο. Αυτό λέω. Ο ΠΑΟ δεν τα έχει για πλάκα, ούτε για γούστο τα 6 γκαρντ. Κάποιο ρόλο παίζουν. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
AirNick7
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 17:23 ) *
Αν και πας αλλού την κουβέντα θα σου απαντήσω: Μέχρι να μου αποδείξει με μακρά καλή του απόδοση το αντίθετο θα συνεχίσει στα δικά μου μάτια να είναι former. Αν συμβεί αυτό θα βγω να αναγνωρίσω ανοιχτά το λάθος μου όπως έχω κάνει και στο παρελθόν.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν δεν έχεις άλλους, ναι είναι υπερπολύτιμος. Ο Μπέβερλυ δεν οργανώνει, ο Γουέιφερ δεν υπάρχει, ο Χαλπερίν δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στα δύσκολα. Ποιός μένει; Ο πλέι-μέικερ ρακέτας Βούισιτς; Όχι. Μένει ο Τεόντοσιτς. Δεν μπορείς να πάρεις το ντέρμπι με τον Τεόντοσιτς μόνο. Αυτό λέω. Ο ΠΑΟ δεν τα έχει για πλάκα, ούτε για γούστο τα 6 γκαρντ. Κάποιο ρόλο παίζουν. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

γιατι ο καλαθης η ο τεπιτς μεχρι στιγμης σου εχουν δειξει κατι το τρομερο ετσι ωστε μπροστα τους ο μπεβερλι και ο χαλπεριν να ειναι χειροτεροι?????
colonel gomelsky
QUOTE(AirNick7 @ Nov 24 2009, 17:25 ) *
γιατι ο καλαθης η ο τεπιτς μεχρι στιγμης σου εχουν δειξει κατι το τρομερο ετσι ωστε μπροστα τους ο μπεβερλι και ο χαλπεριν να ειναι χειροτεροι?????


Ο Καλάθης στον ΠΑΟ δεν μου έχει δείξει κάτι τρομέρο ως τώρα. Ούτε καν κάτι πολύ καλό. Δες αυτο:

QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 16:47 ) *
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που γίνεται μεγάλο θέμα για το αν θα παίξει ή όχι ο Μπέβερλι. Σίγουρα είναι μια λύση παραπάνω, αλλά εδώ μιλάμε για παιχνίδι ειδικών συνθηκών. Πόσο μπορεί να κάνει τη διαφορά ένας 21χρονος αμερικανός; Σε ποιό ντέρμπι που έστω να προσεγγίζει αυτό του ΟΣΦΠ-ΠΑΟ έχει αγωνιστεί;

Τα ίδια θα έλεγα αν ήταν αμφίβολη για τον ΠΑΟ η συμμετοχή του Καλάθη (που πάντως έχει και ένα ευρωμπάσκετ).


Ο Τέπιτς είναι άλλο φρούτο. Μπορεί να παίξει άμυνα, να σουτάρει, να οργανώσει, να ποστάρει, να παίξει τρεις θέσεις και και και... Δεν λέω ότι είναι καλύτερος παίκτης από τον Χαλπερίν (τουλάχιστον όχι ακόμα). Είναι όμως σίγουρα πιο χρήσιμος για τον ΠΑΟ αυτή τη στιγμή. Σκέψου μόνο ότι με Τέπιτς και Διαμαντίδη μέσα έχεις δύο δίμετρα γκαρντ με εξαιρετικό παιχνίδι στο ποστ για τη θέση τους.
a bullet for your head
QUOTE(AirNick7 @ Nov 24 2009, 17:25 ) *
γιατι ο καλαθης η ο τεπιτς μεχρι στιγμης σου εχουν δειξει κατι το τρομερο ετσι ωστε μπροστα τους ο μπεβερλι και ο χαλπεριν να ειναι χειροτεροι?????

Καταφερνουν και βγαζουν εις περας τις δουλειες που τους ανατιθονται απ τους προπονητες τους & ανταποκρινονται πολυ καλα στους ρολους τους.
Σε προηγουμενο ποστ μου εκανα νυξη για τον ρυθμο του παιχνιδιου & για την αμυντικη πιεση που ασκει η περιφερεια του ΠΑΟ συν και τα post-up τους,στην προσπαθεια που κανουν για να φθειρουν με φαουλ & κουραση τους αντιπαλους τους..
Νομιζω οτι το πιο κομβικο-στρατηγικο σημειο οτι ειναι αυτο..ο ρυθμος του αγωνα και το αν και κατα ποσο,η μια ομαδα θα καταφερει να δυσκολεψει-αποδιοργανωσει την επιθετικη αναπτυξη της αλλης..
Ο ΟΣΦΠ ξεκινα με ενα ντεζαβανταζ απ την αποψη οτι ο Παπαλουκας θα προερχεται απο προβλημα που αντιμετωπισε-ιζει,οποτε δεν ξερουμε αν ο βαθμος ετοιμοτητας του για να ανταποκριθει στις απαιτησεις του ντερμπι,αν θα ειναι ο επιθυμητος,συν και οτι ο Ουειφερ ως τωρα οτι ''απουσιαζει''..
kotzito
Ενας αγωνας που θα κρινει πολλα.Εχοντας και το παιχνιδι με την Παρτιζαν μεσοβδομαδα και την βαρια ηττα απο την Μαλαγα ηδη,δεν αποκλειω σε περιπτωση ευκολης νικης του ΠΑΟ ο Γιαννακης να φυγει απο την ομαδα.Κλειδια για τον αγωνα απο μεριας Ολυμπιακου πιστευω ειναι τα εξης:

1.Η αποδοση του Κλειζα.Ο Παναθηναικος δυσκολα θα μπορεσει να βρει παικτη να τον μαρκαρει αποτελεσματικα.Ισως ο Φωτσης μπορεσει να τον κρατησει λιγο μακρια απο την ρακετα.Οποτε κυριως δεν θα παιξει ρολο πως θα αντιμετωπιστει ο Κλειζα,αλλα τι θα κανει ο Κλειζα.
2.Τα πλειμεικερ του Ολυμπιακου.Ουσιαστικα και οι 2 δεν θα ειναι σε σουπερ κατασταση.Ο Τεοντοσιτς θα ειναι ο πιο ετοιμος,αλλα εχοντας ηδη 3 σχεδον 30λεπτα-35λεπτα απο το παιχνιδι κυπελλου και μετα ισως να ειναι λιγο πεσμενος.Ο Παπαλουκας και ετοιμος να ειναι,δεν νομιζω οτι θα ειναι σε θεση να παιξει παραπανω απο 20-25 λεπτα.Οποτε σημαντικο ρολο θα παιξει το πως θα εμφανιστουν και οι δυο τους.
3.Ο Σχορτσανιτης.Για πρωτη φορα θα δουμε τον πραγματικο Σοφοκλη απεναντι στον Πεκοβιτς.Ακομα και περσυ που ο Σχορτσανιτης δεν ηταν στην κατασταση που ειναι τωρα,μπορεσε να περιορισει καπως τον Μαυροβουνιο.Ειναι λιγο πεσμενος τελευταια ο Σχορτσανιτης,αλλα ελπιζω οτι την Κυριακη θα βγαλει τον καλυτερο του εαυτο.


Εν γενει πιστευω οτι θα ειναι ενα παιχνιδι παρομοιο με το περσινο στο ΣΕΦ για την κανονικη περιοδο.Αν καταφερει και παρει μια ευκολη νικη ο Ολυμπιακος(πραγμα που μπορει)θα ειναι και ενα τεραστιο ψυχολογικο αβανταζ για την ομαδα,που εχει να κανει μεγαλη νικη απεναντι στον ΠΑΟ αρκετα χρονια.

Για τον Μπεβερλυ ρε παιδια τι τον υπολογιζετε;Αφου ειναι εκτος Α1. tongue.gif
apkat
Παντως περσυ σε χρονια ευρωλιγκας ο Παναθηναικος ειχε 3 δημιουργικα γκαρντ..Σαρας Σπανουλης Διαμαντιδης..Ο Νικολας δεν ειναι δημιουργικος παικτης..Και πηρε Ευρωλιγκα..

Ε και ο Ολυμπιακος φετος εχει 3 δημιουργικα γκαρντ..παπ Τεο Χαλεπριν.Δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πρεπει να ακολουθουμε πιστα την καθε κινηση Ομπραντοβιτς που φετος αποφασισε να ριξει αλλα 2 γκαρντ στην περιφερεια του..Εγω 5 περιφερειακοι(στο 1-2) εκ των οποιων οι 3 να ειναι δημιουργικοι θεωρω οτι ειναι υπεραρκετοι..Οι περισσοτερες μεγαλες ομαδες καπου τοσους εχουν..Ασε που αν θεωρειται ο Καλαθης παικτης που θα παιξει ρολο στο ντερμπι θεωρειται και ο Σλουκας..

Ολα αυτα τα λεω σαν μια παρενθεση για τα 6 γκαρντ του Παο..

Στα υπολοιπα δεν παω πουθενα την κουβεντα..Απλα μου εκανε εντυπωση οτι ταυτοχρονα θεωρρεις καποιον πρωην παικτη που ομως εχει την δυαντοτητα να κερδισει τον παναθηναικο..Αν ηταν οντως πρωην και να επαιζε ο Παναθηναικος θα εκανε παρτυ γιατι τα 6 φρεσκα γκαρντ του θα ειχαν να αντιμετωπισουν εναν πρωην παικτη..Ομως βλεπω οτι προβληματιζει η παρουσια του Θοδωρη και ας ειναι πρωην παικτης..

εν τελει εγω ξαναφραψα την γνωμη μου.. Επειδη ο Παπαλουκας δεν ειναι πρωην παικτης αλλα αντιθετα ειναι ο καλυτερος παικτης του Ολυμπιακου και ο απολυτος ηγετης αυτης της ομαδας η παρουσια του θα ειναι καθοριστικη.Αν δεν ειναι μεσα ναι ο Ολυμπιακος θα εχει προβληματα στο 1..Αλλα πιστευω οτι θα παιξει..

@Κοτζιτο..Ευκολα ξαναγινεται αλλαγη μεχρι την Κυριακη στους ξενους αν θελει ο Γιαννακης να βαλει μεσα τον Μπεβερλι..Αλλωστε ολη η ιστορια στις αλλαγες ειναι το ματς με τον παο..Το θεμα ειναι αν γιν ει αλλαγη να μην δουμε κανενα αστειο και βγει παλι ο χαλπεριν..Για μενα αν ειναι καλα ο Μπεβερλι καλο θα ειναι να μπει μεσα και να βγει ο απροσαρμοστος που ετσι και αλλιως στο ντερμπι μηδενικη συμμετοχη θα εχει.
AirNick7
QUOTE(kotzito @ Nov 24 2009, 17:37 ) *
Ενας αγωνας που θα κρινει πολλα.Εχοντας και το παιχνιδι με την Παρτιζαν μεσοβδομαδα και την βαρια ηττα απο την Μαλαγα ηδη,δεν αποκλειω σε περιπτωση ευκολης νικης του ΠΑΟ ο Γιαννακης να φυγει απο την ομαδα.Κλειδια για τον αγωνα απο μεριας Ολυμπιακου πιστευω ειναι τα εξης:

1.Η αποδοση του Κλειζα.Ο Παναθηναικος δυσκολα θα μπορεσει να βρει παικτη να τον μαρκαρει αποτελεσματικα.Ισως ο Φωτσης μπορεσει να τον κρατησει λιγο μακρια απο την ρακετα.Οποτε κυριως δεν θα παιξει ρολο πως θα αντιμετωπιστει ο Κλειζα,αλλα τι θα κανει ο Κλειζα.
2.Τα πλειμεικερ του Ολυμπιακου.Ουσιαστικα και οι 2 δεν θα ειναι σε σουπερ κατασταση.Ο Τεοντοσιτς θα ειναι ο πιο ετοιμος,αλλα εχοντας ηδη 3 σχεδον 30λεπτα-35λεπτα απο το παιχνιδι κυπελλου και μετα ισως να ειναι λιγο πεσμενος.Ο Παπαλουκας και ετοιμος να ειναι,δεν νομιζω οτι θα ειναι σε θεση να παιξει παραπανω απο 20-25 λεπτα.Οποτε σημαντικο ρολο θα παιξει το πως θα εμφανιστουν και οι δυο τους.
3.Ο Σχορτσανιτης.Για πρωτη φορα θα δουμε τον πραγματικο Σοφοκλη απεναντι στον Πεκοβιτς.Ακομα και περσυ που ο Σχορτσανιτης δεν ηταν στην κατασταση που ειναι τωρα,μπορεσε να περιορισει καπως τον Μαυροβουνιο.Ειναι λιγο πεσμενος τελευταια ο Σχορτσανιτης,αλλα ελπιζω οτι την Κυριακη θα βγαλει τον καλυτερο του εαυτο.

υπαρχει σκεψη να γινει την τελευταια στιγμη αλλαγη ο μπεβερλυ στην θεση του γουειφερ...


Για τον Μπεβερλυ ρε παιδια τι τον υπολογιζετε;Αφου ειναι εκτος Α1. tongue.gif


υπαρχει σκεψη την τελευταια στιγμη να μπει στην α1 ο μπεβερλυ και να βγει ο γουειφερ...(ιδανικο σεναριο)
colonel gomelsky
QUOTE(AirNick7 @ Nov 24 2009, 17:39 ) *
υπαρχει σκεψη την τελευταια στιγμη να μπει στην α1 ο μπεβερλυ και να βγει ο γουειφερ...(ιδανικο σεναριο)


Πάντως με αυτό (το κατά τα άλλα όντως ιδανικό για τον ΟΣΦΠ) σενάριο ο Γουέιφερ αποχαιρετά οριστικά. Δε νομίζω να υπάρχουν άλλα περιθώρια γι αυτόν.
AirNick7
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 17:45 ) *
Πάντως με αυτό (το κατά τα άλλα όντως ιδανικό για τον ΟΣΦΠ) σενάριο ο Γουέιφερ αποχαιρετά οριστικά. Δε νομίζω να υπάρχουν άλλα περιθώρια γι αυτόν.

δυστηχως ετσι φαινεται...κριμα....γιατι το παιδι ξερει μπασκετ...
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 24 2009, 17:32 ) *
Ο Καλάθης στον ΠΑΟ δεν μου έχει δείξει κάτι τρομέρο ως τώρα. Ούτε καν κάτι πολύ καλό. Δες αυτο:



Ο Τέπιτς είναι άλλο φρούτο. Μπορεί να παίξει άμυνα, να σουτάρει, να οργανώσει, να ποστάρει, να παίξει τρεις θέσεις και και και... Δεν λέω ότι είναι καλύτερος παίκτης από τον Χαλπερίν (τουλάχιστον όχι ακόμα). Είναι όμως σίγουρα πιο χρήσιμος για τον ΠΑΟ αυτή τη στιγμή. Σκέψου μόνο ότι με Τέπιτς και Διαμαντίδη μέσα έχεις δύο δίμετρα γκαρντ με εξαιρετικό παιχνίδι στο ποστ για τη θέση τους.

Παντως αυτο που βλεπω συνεχεια να τονιζεται οι περισσοτεροι φιλοι του Παναθηναικου ειναι η υπεροχη στα γκαρντ και κυριως στον ασσο και οτι κατι τετοιο νομοτελειακα δινει σε μια ομαδα το πανω χερι οχι μονο στο Ντερμπυ αλλα γενικα σε ολη την χρονια....Επειδη ο Παναθηναικος πηρε περυσι την Ευρωλιγκα εχοντας υπεροχη στα γκαρντ αυτο θα γινεται καθε χρονο?Οχι βεβαια!
Στο μπασκετ οι παιχτες κλασης δεν εχουν θεση.....Ενας λογος που δεν υπηρχε ιδιαοτερος λογος διαφωνιας για την θεση του Κλειζα 3αρι η 4αρι κ.τ.λ.....Ας παιζει και 5αρι αν μπορει να κανει την διαφορα!
Προσωπικα δεν μου προκαλει φοβο η υπεροχη του Παναθηναικου στον ασσο και γενικα θεωρω οτι η ομαδα μου συνολικα εχει καλυτερο ροστερ εστω και οριακα....
Η διαφορα επιμενω ειναι στον προπονητη και αυτο θα το εχει σκια ο Γιαννακης μεχρι να καταφερει να παρει Τιτλο!
pou_pws_pote
η πολυφερνη περιφερεια του παναθηναικου ειναι οι διαμαντιδης σπανουλης νικολας και καλαθης.
τον τεπιτς δεν τον μετραω σαν περιφερειακο γιατι υποτιθεται οτι αποκτηθηκε σαν 3αρι και ως τετοιος αγωνιζεται ουτως η αλλως μεχρι στιγμης. αλλιως να μετρησουμε και μεις τον τσιλντρες σα γκαρντ

οποτε αντιστοιχα αν υποθεσουμε οτι θα αποθεραπευτουν απαντες ο ολυμπιακος θα χει παπαλουκα, τεοντοσιτς, χαλπεριν,μπεβερλι. δεν καταλαβαινω γιατι ολοι μιλουν για υπεροχη της περιφερειας του παναθηναικου;;
υπεροχη θα χε ο παναθηναικος αν επαιζε ο παικταρας που λεγεται γιασικεβιτσιους. με τα τωρινα δεδομενα συγχωρεστε με αλλα μονο ο νικολας δειχνει να ναι πολυ καλυτερος του χαλπεριν.

επισης στα σμολ φοργουορντ πιστευω οτι ο τσιλντρες θα κανει οργια την κυριακη και σε συνδυασμο με τον παντα καλο στα ντερμπι βασιλοπουλο θα εξαφανισουν τους ρολιστες τεπιτς και περπερογλου

στους ψηλους μπορει οι περισσοτεροι να μιλανε για υπεροπλια του ολυμπιακου, αλλα μετα την επιστροφη του τραυματια τσαρτσαρη και του "τραυματια" μπατιστ βλεπω απολυτη ισορροπια την οποια μπορει να ταραξει μονο μια σπουδαια εμφανιση του λιθουανου πασπαλιε (κλεμμενο)

και μην ξεχνατε τους οιωνους..
AirNick7
QUOTE(pou_pws_pote @ Nov 24 2009, 18:14 ) *
η πολυφερνη περιφερεια του παναθηναικου ειναι οι διαμαντιδης σπανουλης νικολας και καλαθης.
τον τεπιτς δεν τον μετραω σαν περιφερειακο γιατι υποτιθεται οτι αποκτηθηκε σαν 3αρι και ως τετοιος αγωνιζεται ουτως η αλλως μεχρι στιγμης. αλλιως να μετρησουμε και μεις τον τσιλντρες σα γκαρντ

οποτε αντιστοιχα αν υποθεσουμε οτι θα αποθεραπευτουν απαντες ο ολυμπιακος θα χει παπαλουκα, τεοντοσιτς, χαλπεριν,μπεβερλι. δεν καταλαβαινω γιατι ολοι μιλουν για υπεροχη της περιφερειας του παναθηναικου;;
υπεροχη θα χε ο παναθηναικος αν επαιζε ο παικταρας που λεγεται γιασικεβιτσιους. με τα τωρινα δεδομενα συγχωρεστε με αλλα μονο ο νικολας δειχνει να ναι πολυ καλυτερος του χαλπεριν.

επισης στα σμολ φοργουορντ πιστευω οτι ο τσιλντρες θα κανει οργια την κυριακη και σε συνδυασμο με τον παντα καλο στα ντερμπι βασιλοπουλο θα εξαφανισουν τους ρολιστες τεπιτς και περπερογλου

στους ψηλους μπορει οι περισσοτεροι να μιλανε για υπεροπλια του ολυμπιακου, αλλα μετα την επιστροφη του τραυματια τσαρτσαρη και του "τραυματια" μπατιστ βλεπω απολυτη ισορροπια την οποια μπορει να ταραξει μονο μια σπουδαια εμφανιση του λιθουανου πασπαλιε (κλεμμενο)

και μην ξεχνατε τους οιωνους..

Ποιοι ειναι οι οιωνοι???? tongue.gif
vastravoud
"Ξίφος των οιωνών, δωσ' μου την υπερφυσική ματια" (για να το παίξω στο στοίχημα να βγάλουμε κανα φράγκο)
lakersdynasty
QUOTE(Air and King @ Nov 24 2009, 18:13 ) *
Παντως αυτο που βλεπω συνεχεια να τονιζεται οι περισσοτεροι φιλοι του Παναθηναικου ειναι η υπεροχη στα γκαρντ και κυριως στον ασσο και οτι κατι τετοιο νομοτελειακα δινει σε μια ομαδα το πανω χερι οχι μονο στο Ντερμπυ αλλα γενικα σε ολη την χρονια....Επειδη ο Παναθηναικος πηρε περυσι την Ευρωλιγκα εχοντας υπεροχη στα γκαρντ αυτο θα γινεται καθε χρονο?Οχι βεβαια!
Στο μπασκετ οι παιχτες κλασης δεν εχουν θεση.....Ενας λογος που δεν υπηρχε ιδιαοτερος λογος διαφωνιας για την θεση του Κλειζα 3αρι η 4αρι κ.τ.λ.....Ας παιζει και 5αρι αν μπορει να κανει την διαφορα!
Προσωπικα δεν μου προκαλει φοβο η υπεροχη του Παναθηναικου στον ασσο και γενικα θεωρω οτι η ομαδα μου συνολικα εχει καλυτερο ροστερ εστω και οριακα....
Η διαφορα επιμενω ειναι στον προπονητη και αυτο θα το εχει σκια ο Γιαννακης μεχρι να καταφερει να παρει Τιτλο!


και εγω θα επιμεινω στην αποψη μου. Στον ΠΑΟ αν δεν εχεις πασα δεν παιζεις. Και αν δεν εχεις και δεν την βελτιωσεις δεν παιζεις πολυ.


Ο ΠΑΟ δεν εχει πλεονεκτημα κυριως στον ασσο εχει πλεονεκτημα στην διμιουργικοτητα στις θεσεις των περιφερειακων σε επιπεδο δημιουργιας και αυτο αφορα τις θεσεις 1-2-3.

Πιο πανω διαβασα οτι ο Τεπιτς παιζει κυριως στο 3 αρα δεν ειναι περιφερειακος. Ε? icon_drunk.gif

Επισης οταν μιλαμε για "τραυματισμους" να τεκμιριωνουμε και τι λεμε γιατι ιστοριες που πλαθουν διαφοροι δημοσιογραφισκοι μπορει να τις πλασει ο καθενας και να κανει οποιον θελει χωμα. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο. Εχει ξαναγινει για τον ιδιο παικτη πριν απο 2 χρονια.

Επισης οταν καποις αναφερει τον Χαλπεριν ως δημιουργο η μονη συγκριση που του αρμοζει ειναι αυτη του Νικολας. Κανενος αλλου. Κλασσικος πλεϊ δεν ειναι ειναι ενα 2αρι που μπορει να πασαρει οπως ακριβως και ο Νικολας. Το τι δειχνει καποιος στο γηπεδο συμφωνα με τις αναγκες των συστηματων της ομαδας του δεν ειναι και οι μονες δυνατοτητες του ως παικτης.

Ο Παπαλουκας ειτε πρωην παικτης ειτε νυν παικτης ειτε παικτης "back to the future" ειναι η εγγυηση οτι ο Τεοντοσιτς στο ντερμπι θα ειναι σε θεση να βοηθησει σε ολο το παιχνιδι και να μην σκασει στα σημεια που θα κρινεται το αποτελεσμα.

Ο Κλεϊζα δεν μπορει να αντιμετοπιστει απο εναν παικτη ενας προς ενα αλλα ειναι καλητερο να του κοψεις την ντριμπλα παρα να περιορισεις οποιοδηποτε αλλο κομματι του παιχνιδιου του. Γιατι μεσα σε ενα αγωνα και τις διεισδησεις του θα τις κανει και τα σουτ του θα τα ριξει. Το στοιχημα ειναι να σουταρει πολυ και να σκοραρει με μετρια ποσοστα. Αν γινει αυτο η αμυνα του ΠΑΟ θα εχει κανει την δουλεια της. Καλη πασα ο Κλεϊζα δεν εχει. Θα δωσει μια 2 ασιστ αλλα κατω απο πιεση θα κανει και 2-3 λαθη.

Ο Πεκοβιτς θα εχει προβλημα με τα φαουλ και αυτο ειναι δεδομενο αλλα το ιδιο ισχυει και για τον Σοφοκλη. Στο τελος του αγωνα θα ειναι και οι 2 φορτωμενοι με φαουλ. Επσιης σχημα με Πεκοβιτς και Μπατιστ δεν προκειται να παιξει κατα την γνωμη μου σε καμια περιπτωση γιατι το σημαντικο στην αμυνα μας ειναι περισοτερο οι περιστροφες παρα το να κοντραριστει το εκαστωτα ματς απ σωματικα στο 4.

Επισης ο Μπουρουσης θα αντιμετπιστει απο τον παικτη που τον ματσαρει κατα την γνωμη μου καλητερα απο οποιονδηποτε αλλο. Τον Τσαρτσαρη που μπορει να τον περιορισει επιθετικα και σε ριμπαουντ. Αν παρουμε και σκορ απο τον Κωστα ακομα καλητερα. Γενικα αν ο ΠΑΟ παρει σκορ και απο τα 4αρια του ο ΟΣΦΠ θα εχει προβλημα. Γιατι αυτο ειναι το μοναδικο σχεδον μονιμο ψεγαδι στην επιθεση του ΠΑΟ.

Περσι ειχαν αφιερωθει σελιδες ολοκληρες οι οποιες εξυμνουσαν την νεα ψηλη περιφερεια του ΟΣΦΠ. Φετος για την περιφερεια του ΠΑΟ δεν εχει ειπωθει τιποτα αλλα δεν πειραζει. Δεν την παινευει κανεις αλλα παινευει η ιδια τον εαυτο της στο γηπεδο.

Ο Τεπιτς και ο Περπερογλου θα ειναι οι 2 οι οποιοι θα επωμιστουν σε μεγαλο βαθμο τα μαρκαρισματα ων Τεοντοσιτς και Τσιλντρες αντιστοιχα.

Σε περιπτωση που ο Μπεβερλι παιξει αν κατεβαζει την μπαλα ο Νικολας θα τον ματσαρει οπως θα ματσαρει και τον Παπαλουκα οπως εχει κανει και στο παρελθον λογω ταχυτητας. Γενικα το μαρκαρισμα στον οργανωτη θα αλλαζει συχνα.

Περημενω να αρχισουμε το παιχνιδι οπως παντα με inside game και με αρκετες διεσδησεις και την δημιουργια ελευθερου σουτ σε δευτερη φαση σε καθε επιθεση.

Το σημαντικο για τον ΠΑΟ ειναι να περιορισει τα λαθη του και να ισορροπησει τα ριμπαουντ. Αν το κανει αυτο θα κανει αυτο που θελει. Θα εχει το παιχνιδι κοντα (οχι απαραιτητα να κυνηγα στο σκορ) και στο τελος θα παρει το ελαχιστο απο αυτο που θελει να παρει. Την ηττα ή την νικη με μικρη διαφορα.

Και εννοειται οτι οπως παντα τα παντα ξεκινουν απο την αμυνα.

Επισης θα κατεβουμε στο ΣΕΦ με 6 ψηλους

Πεκοβιτς Μπατιστ Σερμαντινι Τσαρτσαρη Φωτση Γκολεματς. Αρα εχουμε τους ρολιστες μας που στην χειροτερη θα φορτωθουν με φαουλ για να παιξουν αυτοι που πρεπει οταν πρεπει ειτε στην θεση 5 ειτε στην θεση 4.

kolokotronis
Ήδη, το ματς υπεραναλύθηκε αγωνιστικά.
Για μένα ότι και να γίνει δεν έχει καμμία σημασία.
Στα πλέυ οφ κρίνονται όλα.
Ακόμα που λέει ο λόγος και να κερδίσει ο ΠΑΟ με μεγάλη διαφορά (το πιο τραβηγμένο σενάριο), θα υπάρξει πολύ γκρίνια για τον Γιαννάκη, αλλά σε καμμιά 10ριά μέρες θα τους περάσει και θα έχουμε την ''κανονική'' γκρίνια πάλι.
Στη μπάλα είναι όλα τα λεφτά.
Ας κερδίσουμε στο καρα'ι'σκάκι και ας χάσουμε με 20 πόντους με κάτω τα χέρια.
apkat
Διαφωνω παρα πολυ στην εξισωση δημιουργικοτητας Χαλεπριν=Νικολας..Ο Χαλπεριν ειναι μονο δημιουργικος παικτης και τιποτα αλλο..Αντιθετα ο Νικολας δεν ειναι..

Ο Ισραηλινος ειναι κατα την γνωμη μου ενα απο αυτα τα κομπο γκαρντ τυπου Ζηση..Που πιο πολυ σαν ασσοι παιζουν παρα σαν 2..Οι παικτες δηλαδη που παντα χρησιμοποιουσε ο Γιαννακης..

Τον Νικολας αν τον εξισωνα με καποιον αυτος θα ηταν ο Μπεβερλι σε δξμιουργικοτητα..βεβαια σε τιποτα αλλο αφου σε ολα τα υπολοιπα ο Ντρου ειναι κλασεις πανω..

Marciulionis
QUOTE(apkat @ Nov 24 2009, 17:37 ) *
Παντως περσυ σε χρονια ευρωλιγκας ο Παναθηναικος ειχε 3 δημιουργικα γκαρντ..Σαρας Σπανουλης Διαμαντιδης..Ο Νικολας δεν ειναι δημιουργικος παικτης..Και πηρε Ευρωλιγκα..

Ε και ο Ολυμπιακος φετος εχει 3 δημιουργικα γκαρντ..παπ Τεο Χαλεπριν.


Και με ποιόν από τους 3 περυσινούς του ΠΑΟ εξισώνεις το Χαλπερίν? Εγώ ως ρόλο μάλλον του Νίκολας νομίζω ότι έχει... Και 2 σκάλες κάτω αμυντικά και επιθετικά... Τέλος πάντων...

Πως νομίζω ότι θα παίξει ο ΠΑΟ. Στην άμυνα κυρίως ζώνη 3-2, με βοήθειες και προσαρμογές.

Τον Κλέιζα θα τον αναλαμβάνει ένας εκ των ΔΔ, Τέπιτς εκτός ρακέτας και θα τον οδηγεί σε Πέκο ή φώτση μέσα στη ρακέτα, ενώ ταυτόχρονα θα κλείνει στη ρακέτα κι όποιος φυλάει Τσίλι ή Μπουρούση για να τον εγκλωβίσουν. Άμα αποφασίσει να ποστάρει τον αντίπαλο του στα 5-6 μέτρα θα τον αφήσουν πιστεύω κι ότι γίνει. Άμα τα βάζει έτσι συνέχεια θα πάει πάνω του ο Φώτσης και θα αλλάξει κάπως η άμυνα.

Το Σόφο θα τον αντιμετωπίσουμε ακριβώς όπως και πέρυσι. Μόλις πάρει τη μπάλα πλάτη στο καλάθι, θα πηγαίνει σε βοήθεια κάποιος από μπροστά (ΔΔ, Τέπιτς ή καλάθης) και θα παίζει άμυνα πάνω στη μπάλα. Όποτε γινόταν αυτό πέρυσι ο Σόφο τα έχανε κι έκανε λάθη.

Επίσης πολύ πιεστική άμυνα εναλλάξ πάνω στο Τεόντοσιτς (ειδικά άμα δε παίξει ο Παπαλουκάς) από Σπανούλη κυρίως άλλα και τους άλλους ώστε να τεθεί εκτός μάχης και να κουραστεί το μόνο αξιόπιστο πλαίημαίηκερ.

Θα αφήσουμε ελεύθερα τρίποντα σε Τσίλι, Μπουρούση ώστε να κλείσουμε τη ρακέτα και το κατά πόσο θα είναι εύστοχοι το θεωρώ σημείο κλειδί. Γενικά θα έχει ελεύθερα σουτ ο ΟΣΦΠ άλλα από παίκτες που ο ΠΑΟ θα επιλέξει. Η ρακέτα θα θυμίζει ναρκοπέδιο με 2 παίκτες μέσα άνα πάσα στιγμή.

Στην επίθεση ο ΠΑΟ θα προσπαθήσει να περάσει τη μπάλα στη ρακέτα μετά από πικ και ρολ, σουτ μετά από πικ και θα στοχεύσει τους Μπουρούση-Βούισιτς που αμυντικά δε μπορούν να σταθούν απέναντι σε Πέκο-Μπατίστ. Έπειτα θα επιδιώξει τα ποσταρίσματα Περπέρογλου, Τέπιτςς, ΔΔ, απέναντι σε Τσίλι, Χαλπερίν, Τεόντοσιτς.

Σε ενδεχόμενο μαρκάρισμα Τεόντοσιτς ή Χαλπερίν σε Σπανούλη θα κάνει πάρτυ ο Μπιλ με τις γνωστές του κωλοτούμπες και το πολύ καλό πλέον σουτ του.

Ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να πάει σε αργό τέμπο εν αντιθέσει με το ΠΑΟ, καθώς οι ψηλοί του είναι πιο αργοί και πιστεύω ότι οι Σόφο-Γλυνιαδάκης θα χρησιμοποιηθούν από λίγο έως καθόλου (και θα είναι αρνητικοί για όσο χρησιμοποιηθούν).

Τα μόνα που φοβάμαι:

- τραβηγμένα από τα μαλλιά σουτ των Μίλος,Κλέιζα.
- Τα 3ποντα του Μπουρούση (θα του τα δώσουμε στην αρχή τουλάχιστον). Το πιο πιθανό είναι να μη τα βάλει.
- Ελεύθερα σουτ από Χαλπερίν, Βασιλόπουλο, Τσίλι που κάποια θα βγάλει ο ΟΣΦΠ (αν δεν βάλουν αυτοί οι 4 έστω μερικά από τα σουτ δεν έχει τύχη ο Ολυμπιακός)

Γενικά νομίζω ότι ο ΠΑΟ είναι πιο πλήρης και πιο ολοκληρωμένος κι εν γένει καλύτερη ομάδα με λιγότερες αδυναμίες από τον ΟΣΦΠ άλλα λόγω ιδιαιτερότητας των ντέρμπυ το 1ο λόγο έχει ο Ολυμπιακός.
vastravoud
O Μπουρούσης έχει πολύ καλό τρίποντο αλλά η αίσθηση μου είναι ότι έχει αργο release. Υποθέτω ότι προφανώς δε θα τον αφήσουν ολομόναχο(αυτοκτονία!) αλλά θα μαρκάρουμε από απόσταση που να μπορεί να του δυσκολευτεί το σουτ οταν αποφασίσει να το πάρει
apkat
QUOTE(Marciulionis @ Nov 24 2009, 19:47 ) *
Και με ποιόν από τους 3 περυσινούς του ΠΑΟ εξισώνεις το Χαλπερίν? Εγώ ως ρόλο μάλλον του Νίκολας νομίζω ότι έχει... Και 2 σκάλες κάτω αμυντικά και επιθετικά... Τέλος πάντων...


Σε δημιουργια με ποιον τον εξισωνω η γενικα;;γενικα με κανεναν..Ειναι χειροτερος παικτης και απο τους 3..Σε δημιουργια με τον Σπανουλη ανετα.
lakersdynasty
QUOTE(vastravoud @ Nov 24 2009, 19:50 ) *
O Μπουρούσης έχει πολύ καλό τρίποντο αλλά η αίσθηση μου είναι ότι έχει αργο release. Υποθέτω ότι προφανώς δε θα τον αφήσουν ολομόναχο(αυτοκτονία!) αλλά θα μαρκάρουμε από απόσταση που να μπορεί να του δυσκολευτεί το σουτ οταν αποφασίσει να το πάρει


και εγω ειμαι της αποψης οτι το πρωτο που θα προσεχθει ειναι η περιφερειακη αμυνα. Γιατι αυτη εχει να κανει και με το μακρινο σουτ που αν δεν παει καλα στον ΟΣΦΠ ο ΠΑΟ δεν θα αντιδραση οσο ασχημα ο ΠΑΟΚ που δεν σκοραρε σε ορισμενα σημεια ουτε με αιτηση, θα το εκμεταλλευτει αλλα και με την τροφοδοτηση των ψηλων ειδικοτερα του Σχορτσιανιτη.


Η μονες πασες που πρεπει να περνανε ευκολα στον Σοφο θα πρεπει να ειναι πασες χαμπεργκερ κοκκινιστα σουβλακια, παντως η μπαλα δεν πρεπει να φτανει με ευκολια.  smiley.gif Οχι να μην παιρνει την μπαλα αλλα να την δεχεται στα πλαγια για μειωνεται το οπτικο του πεδιο και εκτελεστικα αλλα και δημιουργικα με πασα προς τα εξω η στην αδυνατη πλευρα.

Η περιφερειακη αμυνα ειναι κλειδι

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.