Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προβλέψεις για Ευρωμπάσκετ 2013
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2013
5 seconds to something
Σε αυτό το τόπικ μπορεί να γίνει μία πιο εξειδικευμένη συζήτηση για την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Προτείνω να δίνει ο καθένας την πρόβλεψή του για την κατανομή των πόντων της εθνικής (Μ.Ο. στο σύνολο του τουρνουά), όπως κάνω παρακάτω.
Έτσι θα δούμε τι μπασκετικός αναλυτής είναι ο καθένας, πόσο μπάσκετ βλέπει τελος πάντων, με συγκεκριμένα στοιχεία και όχι με ποιοτικές εκτιμήσεις που εύκολα κωλοτουμπιάζονται. Θα δούμε τι εικόνα έχει το forum για την εθνική, πόσο αυτή επαληθεύεται μετά από κάθε αγώνα, ποιος παίκτης θα είναι η θετική έκπληξη, ποιος θα απογοητεύσει, ποιος θα είναι όπως ακριβώς τον περιμένουμε.

Φυσικά πρώτος στόχος του τόπικ είναι η καβλάντα κατά τη διάρκεια, αλλά και στο τέλος του τουρνουά, όπου κάποιοι θα έχουν σπάσει τα μούτρα τους και κάποιοι θα έχουν λάμψει με τις ενοράσεις τους. Φυσικά το πιθανότερο είναι οι περισσότεροι να έχουν πέσει πολύ έξω σε κάποιον παίκτη και να έχουν προβλέψει με ακρίβεια κάποιον άλλο (τι διάολο τόσοι είναι). Θα μπορούν λοιπόν να θυμούνται την καλύτερη μαντεψιά τους και να λένε όλοι τη χρονιά εδώ μέσα 'Μη μου μιλάς εμένα για τις δυνατότητες του σλούκα, εγώ σας τα πα εδώ μέσα τι θα κάνει στο Ευρωμπάσκετ πριν την έναρξή του'.

Για να βοηθήσω τους επίδοξους προφήτες, αλλά και για να δώσω ερεθίσματα για συζήτηση παραθέτω το Μ.Ο πόντων της εθνικής (επίθεση-άμυνα) στα τελευταία Ευρωμπάσκετ, καθώς και τους Μ.Ο. κάθε παίκτη στο ρόστερ. Επέλεξα από το 2001 και μετά επειδή τότε πρωτοεμφανίστηκε ο αρχαιότερος παίκτης του τωρινού ρόστερ (Φώτσης). Τα στοιχεία είναι από το basket.gr.

...................Επ............Αμ
2001.........85,00........86,25
2003.........70,83........66,83
2005.........66,43........59,71
2007.........70,00........70,78
2009.........75,89........69,89
2011..........70,91.......67,36

..........................2011.....2009.....2007.....2005.....2003.....2001
Φώτσης............... 11,7..... 8,4........ -..........4,9......10,0.......8,5
Παπανικολάου.......3,7........-...........-............-...........-......... -
Μπράμος...............4,4........- ..........-............-.......... -......... -
Μπουρούσης........11,6......10,4.......2,3.........1,5........-...........-
Καιμακόγλου .......3,3........4,2.........-.............-.........-..........-
Ζήσης.................10,7.......7,6........6,4 ........10,6......-..........-
Σλούκας...............0,8..........-..........-.............-.........-..........-
Σπανούλης.............-.........14,1.......11,7.......2,4........-.........-
Πρίντεζης...............-..........5,4.........-............ -.........-........ -
Περπέρογλου..........-..........5,7.........-.............-.........-........-
Μαυροκ/λίδης.....................................................................
Καββαδάς .........................................................................


Και βάζω πρώτος το κεφάλι μου στον τορβά δίνοντας τις προβλέψεις μου για Μ.Ο και ρεκόρ κάθε παίκτη, αλλά και για το σύνολο της ομάδας.


...........................Μ.Ο.............Best
Φώτσης................6,8..............15
Παπανικολάου.......4,7..............14
Μπράμος...............3,9..............10
Μπουρούσης.........11,2.............19
Καιμακόγλου.........5,1..............13
Ζήσης...................7,4..............15
Σλούκας................4,6..............11
Σπανούλης........... 14,4.............26
Πρίντεζης................8,7.............18
Περπέρογλου..........4,8.............12
Μαυροκ/λίδης ........5,9.............13
Καββαδάς...............1,3..............6

Μ.Ο Επίθεση...........78.8............94
Μ.Ο Αμυνα.............72,4............59


Πλην των πόντων ο καθένας μπορεί να κάνει οποιαδήποτε πρόβλεψη εδώ μέσα και να την τρίψει στη μούρη των υπολοίπων στο τέλος του τουρνουά. Όχι άλλες συγκρατημένες αισιοδοξίες, επιφυλάξεις,γενικές εκτιμήσεις, λογικά αποτελέσματα, χρησμοί και win-win προφητείες.
Ακρίβεια κύριοι.

Εκτεθείτε laugh.gif







KingCrimson
QUOTE(5 seconds to something @ Sep 2 2013, 23:03 ) *
Και βάζω πρώτος το κεφάλι μου στον τορβά δίνοντας τις προβλέψεις μου για Μ.Ο και ρεκόρ κάθε παίκτη, αλλά και για το σύνολο της ομάδας.


...........................Μ.Ο.............Best
Φώτσης................6,8..............15
Παπανικολάου.......4,7..............14
Μπράμος...............3,9..............10
Μπουρούσης.........11,2.............19
Καιμακόγλου.........5,1..............13
Ζήσης...................7,4..............15
Σλούκας................4,6..............11
Σπανούλης........... 14,4.............26
Πρίντεζης................8,7.............18
Περπέρογλου..........4,8.............12
Μαυροκ/λίδης ........5,9.............13
Καββαδάς...............1,3..............6

Μ.Ο Επίθεση...........78.8............94
Μ.Ο Αμυνα.............72,4............59


Πλην των πόντων ο καθένας μπορεί να κάνει οποιαδήποτε πρόβλεψη εδώ μέσα και να την τρίψει στη μούρη των υπολοίπων στο τέλος του τουρνουά. Όχι άλλες συγκρατημένες αισιοδοξίες, επιφυλάξεις,γενικές εκτιμήσεις, λογικά αποτελέσματα, χρησμοί και win-win προφητείες.
Ακρίβεια κύριοι.

Εκτεθείτε laugh.gif


ναι λογικα φαινονται τα περισσοτερα..
τους Παπανικολαου, Πριντεζη εχεις ριξει ελαφρως..ειδικα τον Πριντεζη που πιστευω οτι μπορει να κανει μεγαλο τουρνουα
koostas
σωστα τα περισσοτερα,απλως:
ο μαυροκεφαλιδης θα εχει μεγαλυτερο μ.ο αφου οταν ειναι μεσα ο ιταλος εχει πολλα συστηματα για να σουταρει..
ο φωτσης δεν εχει τοσο χρονο, ωστε να φτασει αυτους τους ποντους, οπως και ο σλουκας...
5 seconds to something
QUOTE (KingCrimson @ Sep 3 2013, 12:53 ) *
ναι λογικα φαινονται τα περισσοτερα..
τους Παπανικολαου, Πριντεζη εχεις ριξει ελαφρως..ειδικα τον Πριντεζη που πιστευω οτι μπορει να κανει μεγαλο τουρνουα


Περισσότερο έλαβα υπόψη μου το μεγάλο rotation που θα κόψει χρόνο από όλα τα 3-4αρια. Εύχομαι να έχεις δίκιο. Πάντώς από Πρίντεζη περιμένω 3-4 πολύ παραγωγικά παιχνίδια, ενώ από Παπανικολάου 1 παιχνίδι που θα τα γ@@@σει όλα (5/7 τριπ, 3/5διπ. 3/3βολές) και δηλώσεις του στυλ οτι ο Παπ φεύγει για ΝΒΑ προτού πάει Βαρκελώνη. Εύχομαι να επιλέξουν τα σωστά παιχνίδια.

QUOTE (koostas @ Sep 3 2013, 13:28 ) *
σωστα τα περισσοτερα,απλως:
ο μαυροκεφαλιδης θα εχει μεγαλυτερο μ.ο αφου οταν ειναι μεσα ο ιταλος εχει πολλα συστηματα για να σουταρει..
ο φωτσης δεν εχει τοσο χρονο, ωστε να φτασει αυτους τους ποντους, οπως και ο σλουκας...


Για τον Μαύρο έχω την υποψία ότι δεν θα είναι τόσο εύστοχος όσο στα φιλικά από μέση απόσταση. Μακάρι να έχω άδικο και να δείξει την ίδια ψυχραιμία. Ο Φώτσης θα παίζει λιγότερο αλλά θα κολλάει 2 ξεκούραστα τρίποντα/ αγώνα. Ο Σλούκας φυσικά και θα έχει πολύ χρόνο (λογικά >20 λ).
ViC
Ωραία... Ας ρισκάρουμε:

...........................Μ.Ο.............Best
Φώτσης................7,3...............15
Παπανικολάου.......6,0..............14
Μπράμος...............5,1..............16
Μπουρούσης..........8,0..............15
Καιμακόγλου.........6,1..............11
Ζήσης...................7,9..............16
Σλούκας................5,1..............12
Σπανούλης........... 13,1.............22
Πρίντεζης................7,4.............17
Περπέρογλου..........4,5.............12
Μαυροκ/λίδης ........7,9.............14
Καββαδάς...............0,9..............5

Μ.Ο Επίθεση...........79.3............89
Μ.Ο Αμυνα.............75,2............61
koostas
υπαρχουν τα επισημα πλεον στοιχεια??
παντως, απ' οτι θυμαμαι, μας ελειψαν οι ποντοι φωτση-παπ-πριντεζη-μαυροκεφαλιδη..
των υπολοιπων πρεπει να ειναι λογικα τα αναμενομενα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.