Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fenerbahce Istanbul vs. Zalgiris Kaunas
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Final 4 Belgrade 2018
Zoys
vs


1 Συνολικές Κατακτήσεις 1
2 Παρουσίες σε τελικούς Final 4 1
3 Προηγούμενες παρουσίες σε Final 4 1


Σχόλια για τον πρώτο ημιτελικό εδώ.
xristos_metal
Θελω οσο τιποτα να νικησει η Ζαλγκιρις αλλα η διαφορα εμπειριας αναμεσα στις δυο ομαδες ειναι τεραστια.
Zoys
Νομίζω ότι η ποιότητα και η εμπειρία της Φενερμπαχτσέ θα μετρήσει στο τέλος, ωστόσο η Ζαλγκίρις παρότι υπολείπεται σε μεγάλο βαθμό σε αυτά είναι η ομάδα που μπορεί να ζορίσει σε μεγάλο βαθμό τους Πρωταθλητές. Περιμένω γενικά μεγάλο F4 από τον Σλούκα, νομίζω είναι η χρονιά του με τη φανέλα της Φενέρ και θα το αποδείξει.
pan24
Εγώ νομίζω ότι όποιος περάσει από αυτούς τους 2 θα το σηκώσει
Βέβαια υπάρχει και ο άλλος κανόνας ότι όποιος περνάει εύκολα από τον ημιτελικό το σηκώνει και δεν νομίζω ότι από αυτό το ζευγάρι θα περάσει εύκολα κάποιος
yorgos
Εγώ νομίζω ότι όποιος και να περάσει, τσάμπα χτυπιέται, θα χάσει από το νικητή του άλλου ημιτελικού (δηλαδή τη Ρεάλ).

Περιμένω καλή στατιστική παρουσία Βέσελι, πληρώνει και καλά ο μπαγάσας.

Είμαι περίεργος να δω την κατανομή εισιτηρίων στο γήπεδο. Κάτι μου λέει πως το μισό γήπεδο θα είναι Λιθουανοί και οι άλλοι ψιλά πράγματα.
RidersOnTheStorm
Ακυρο αλλα αμα το παρει η Φενερ,ο Σλουκας γινεται ο μονος Ελληνας με 4 Ευρωλιγκες(και τις περισσοτερες)?

*Edit: Ο Αλβερτης με 5 ειναι τελικα.
kotzito
Η Φενέρ παίζει εκπληκτική άμυνα μέχρι στιγμής. Αν καταφέρει να βγάλει τόση πίεση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Ζαλγκίρις δεν έχει τύχη, εκτός κι αν βάλει τα σουτ.
G-arenas
QUOTE (yorgos @ May 18 2018, 13:58 ) *
Εγώ νομίζω ότι όποιος και να περάσει, τσάμπα χτυπιέται, θα χάσει από το νικητή του άλλου ημιτελικού (δηλαδή τη Ρεάλ).

Περιμένω καλή στατιστική παρουσία Βέσελι, πληρώνει και καλά ο μπαγάσας.

Είμαι περίεργος να δω την κατανομή εισιτηρίων στο γήπεδο. Κάτι μου λέει πως το μισό γήπεδο θα είναι Λιθουανοί και οι άλλοι ψιλά πράγματα.

θεωρω την ρεαλ την πιο αδυναμη ομαδα του τουρνουα παντως. τα τελευταια χρονια ειχε το πλεονεκτημα του πιο ποιοτικου ροστερ αλλα πλεον με τους τραυματισμους οχι. και εχει και μακραν τον χειροτερο αλλα πολυ βελτιωμενο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια λασο.

οποτε θεωρω οτι δεν θα δυσκολευτει και τοσο η τσσκα σμρ.

φενερ ζαλγκιρις θα πεσει το ξυλο της αρκουδας. κλειστο μεχρι το τελος θα ειναι. πιστευω θα το παρει η φενερ λογο ζοτς και ποιοτητας ροστερ.

ηδη στην αρχη το σκορ παει χαμηλα και ειναι κλειστο και θεωρω ετσι θα παει. για να δουμε ομως!
belalik
Παιδια, αν υπαρχει κανα λινκ ... please pm ...
ashton
πολύ καλή αμυντικά η Φενερ / φτυνει αιμα να σκοράρει η Ζαλγκιρις
Manimal
Στην πρώτη περίοδο ο Ζέλικο έχει χρησιμοποιήσει 11 παίχτες και ο Σάρας 10. Πρωταρχικώς σκοπός του Ομπράντοβιτς είναι να κλειδώσει την δημιοργία από τον Πάνγκος. Ήδη έριξε πάνω του τρεις διαφορετικούς παίχτες, τον έχει υποχρεώσει σε 2 λάθη χωρίς να βγάλει ασίστ
jonaldidhs
Δεν βλεπω πως μπορει να χασει σημερα η Φενερ..Ειναι εκνευριστηκα πλεον καλες οι ομαδες του ζοτς στα Φ4..
whaler
Ο Ζελικο εχει κατεφερει να μην περναει μπαλα στο ζωγραφιστο και εχει κοψει το pick n roll με μονιμες αλλαγες στα screen. Αν δε βγαλει λαγο απο το καπελο ο Σαρας, δε νομιζω να εχουν τυχη ετσι οι Λιθουανοι.
Anubis
Πραγματικα η αμυνα ειναι για σεμιναριο που παιζει η Φενερ. Συγκρινεται με τον τελικο του 2009 στο πρωτο ημιχρονο. Απιστευτες αλληλοκαλυψεις που εχουν αναγκασει τον αντιπαλο να σκοραρει τους μισους του ποντους απο βολες.

Ο Πανγκος εχει αποκοπει και η μπαλα δεν γυρναει σωστα για την ζαλγκιρις
pan24
Αυτο που κανει η Φενερ λεγεται μπουλινγκ
Η Ζαλγκιρις διατηρειται κοντα αλλα οσο συνεχιζει ετσι η διαφορα ειναι θεμα χρονου να ανοιξει
shtarkws
O καλυτερος προπονητης δειχνει απλα πως κλειδωνεις την μεχρι τωρα ομαδα κομπιουτερ της διοργανωσης. Η συμπαθεια μου ειναι με την Ζαλγκιρις, πολυ δυσκολα ομως θα παρει αυτο το ματς.

ps ο σφαιροπουλος τι να σκεφτεται αραγε βλεποντας το ματς?
stevebucknall11
QUOTE (shtarkws @ May 18 2018, 20:00 ) *
O καλυτερος προπονητης δειχνει απλα πως κλειδωνεις την μεχρι τωρα ομαδα κομπιουτερ της διοργανωσης. Η συμπαθεια μου ειναι με την Ζαλγκιρις, πολυ δυσκολα ομως θα παρει αυτο το ματς.

ps ο σφαιροπουλος τι να σκεφτεται αραγε βλεποντας το ματς?

Εγώ θα λεγα ότι δεν είναι ντροπή ο Ολυμπιακός με τους τραυματισμούς που είχε που αποκλείστηκε από την ομάδα αυτή.
shtarkws
QUOTE(stevebucknall11 @ May 18 2018, 20:34 ) *
Εγώ θα λεγα ότι δεν είναι ντροπή ο Ολυμπιακός με τους τραυματισμούς που είχε που αποκλείστηκε από την ομάδα αυτή.


Ούτε εγώ. Το να χάνεις όμως συνέχεια με τον ίδιο τρόπο δεν είναι ότι καλύτερο

Στα του παιχνιδιού, η ζαλγκίρις φαίνεται σκληρό καρύδι και πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, όμως για την Φενερ εμφανίζεται ένας Μοχάμεντ Αλί και δίνει το κάτι παραπάνω
Coach Periklis
ο μποξερ τους έκοψε τη φόρα δυστυχώς. Έχει ψωμί ακόμα και εύχομαι να μην πουλήσουν το τομάρι τους φτηνά οι Λιθουανοί
Baader
QUOTE (shtarkws @ May 18 2018, 20:37 ) *
Ούτε εγώ. Το να χάνεις όμως συνέχεια με τον ίδιο τρόπο δεν είναι ότι καλύτερο

Στάλθηκε του παιχνιδιού, η ζαλγκίρις φαίνεται σκληρό καρύδι και πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, όμως για την Φενερ εμφανίζεται ένας Μοχάμεντ Αλί και δίνει το κάτι παραπάνω


Παρεμπιπτόντως, πιο πιθανό μου φαίνεται να συνηθίσω να λέω κάποτε τον Αρτέστ Metta World Peace παρά τον Μπόμπι Ντίξον Μοχάμεντ Άλι, μου φαίνεται πάντα εξίσου κουλό με την πρώτη φορά που το άκουσα
shtarkws
Άπειρο respect από εμένα για τους Λιθουανούς που το παλεύουν μέχρι το τέλος. Μακάρι να βρουν τον τρόπο να το πάρουν, όμως η Φενερ υπερέχει στο physicality και αυτό κάνει την διαφορά κυρίως στην άμυνα
RidersOnTheStorm
QUOTE (shtarkws @ May 18 2018, 20:00 ) *
ps ο σφαιροπουλος τι να σκεφτεται αραγε βλεποντας το ματς?


Ενα απο τα συστηματα που εβγαλε στον υπνο του smiley.gif
whaler
Πως γινεται ο Ομπραντοβιτς να θελει να αλλαξει τον Ντιξον;
Γι αυτα που δινει οσο ειναι μεσα, ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να βρει. Παντα στα κρισιμα ματς κατι τετοια σουτ τα εχει για πλακα.
shtarkws
19 πόντους σε 9 λεπτά ο Ντίξον ακα Μοχάμεντ Αλί
SteveNashidis
Δεν είναι καθόλου εύκολο να διατηρείς την Ζαλγκίρις που πιέζει ανελέητα σε όλο το 2ο ημίχρονο στους δέκα πόντους . Άψογη διαχείρηση του ματς από Ζοτς με κατάλληλες αλλαγές και plays ( σαν σπόντα ακούστηκε αυτό laugh.gif ).
benchwarmer
Ματς αντάξιο ενός φάιναλ-φορ, με τις δύο ομάδες να παίζουν στο 100% αυτού που είχαν σχεδιάσει, αλλά που τελικά μίλησε μάλλον αναπόφευκτα η διαφορά των ρόστερ (ή των μπάτζετ αν θέλετε). Ακόμα και αν δεν έχανε εκείνες τις 2-3 βολές η Ζαλγκίρις στο 4ο και πλησίαζε και στο καλάθι πχ, πάλι θεωρώ πως θα έβρισκε την άκρη η Φενέρ.
19 πόντους σε 11 λεπτά (χωρίς μάλιστα βολές) για τον κοντό, δεν νομίζω ότι θυμάμαι τέτοια επίδοση ξανά σε αγώνα τέτοιας σπουδαιότητας.
shtarkws
QUOTE(benchwarmer @ May 18 2018, 21:02 ) *
Ματς αντάξιο ενός φάιναλ-φορ, με τις δύο ομάδες να παίζουν στο 100% αυτού που είχαν σχεδιάσει, αλλά που τελικά μίλησε μάλλον αναπόφευκτα η διαφορά των ρόστερ (ή των μπάτζετ αν θέλετε). Ακόμα και αν δεν έχανε εκείνες τις 2-3 βολές η Ζαλγκίρις στο 4ο και πλησίαζε και στο καλάθι πχ, πάλι θεωρώ πως θα έβρισκε την άκρη η Φενέρ.
19 πόντους σε 11 λεπτά (χωρίς μάλιστα βολές) για τον κοντό, δεν νομίζω ότι θυμάμαι τέτοια επίδοση ξανά σε αγώνα τέτοιας σπουδαιότητας.


19 σε 9 και αλλα εμεινε αλλα 2 μεσα
Anubis
2 φορες γυρισε στο ματς η Ζαλγκιρις στο ματς αλλα στο τελος μιλησε το βαθυτερο και καλυτερο ροστερ. Σπουδαια ομαδα εχτισε ο Σαρας φετος.
pan24
Αξια η Ζαλγκιρις,πραγματικα ειναι σαν τον Ολυμπιακο περασμενων ετων που ελεγες οτι παντα επιστρεφει
Τεραστια προπονητικη μαχη,ο Ζοτς νικησε γιατι ειχε μεγαλυτερο βαθος,καλυτερο ροστερ,οερισσιτερη εμπειρια και γιατι ο ιδιος ηταν ο καλυτερος προπονητης

Ειναι φοβερο καθε φορα ο Ζοτς πως αξιοποιει ολο τον παγκο του ειτε μιλαμε για τον Ντιξον ειτε τον Ντουβεριογλου
Εκει ηταν που δεν ειχε απαντηση ο Σαρας.Οταν καταφερε να αποκοψει δημιουργικα τα γκαρντ της Φενερ πηγε αντισυμβατικα βαζοντας τον Ντιξον για instant score και εκει καθαρισε το παιχνιδι
Ο Σαρας δεν ειχε απαντηση,μεχρι να προσαρμοστουν στον Ντιξον αυτος ειχε παρει φωτια
Επισης περασε την μπαλα στον Μελι και ειχε αυτον για δημιουργο(6 ασσιστ) αφου οι γκαρντ δεν μπορουσαν να δημιουργησουν
Αυτα δεν ειχε η Ζαλγκιρις παρα το οτι καταφερε να κυριαρχησει στα ριμπαουντ

@whaler αν πραγματι εχει σκοπο να αλλαξει τον Ντιξον με τον Γουιλμπεκιν,ο Γουιλμπεκιν ειναι ενας καλυτερος και νεοτερος Ντιξον

Πολλα μπραβο στον Σαρας ηταν εκπληκτικος,αλλη μια φορα η Ζαλγκιρις επαιξε στο 100% αλλα νικησε ο καλυτερος
Καταφερε να περιορισει πολυ την Φενερ
basket72
QUOTE (pan24 @ May 18 2018, 21:05 ) *
Αξια η Ζαλγκιρις,πραγματικα ειναι σαν τον Ολυμπιακο περασμενων ετων που ελεγες οτι παντα επιστρεφει
Τεραστια προπονητικη μαχη,ο Ζοτς νικησε γιατι ειχε μεγαλυτερο βαθος,καλυτερο ροστερ,οερισσιτερη εμπειρια και γιατι ο ιδιος ηταν ο καλυτερος προπονητης

Ειναι φοβερο καθε φορα ο Ζοτς πως αξιοποιει ολο τον παγκο του ειτε μιλαμε για τον Ντιξον ειτε τον Ντουβεριογλου
Εκει ηταν που δεν ειχε απαντηση ο Σαρας.Οταν καταφερε να αποκοψει δημιουργικα τα γκαρντ της Φενερ πηγε αντισυμβατικα βαζοντας τον Ντιξον για instant score και εκει καθαρισε το παιχνιδι
Ο Σαρας δεν ειχε απαντηση,μεχρι να προσαρμοστουν στον Ντιξον αυτος ειχε παρει φωτια
Επισης περασε την μπαλα στον Μελι και ειχε αυτον για δημιουργο(6 ασσιστ) αφου οι γκαρντ δεν μπορουσαν να δημιουργησουν
Αυτα δεν ειχε η Ζαλγκιρις παρα το οτι καταφερε να κυριαρχησει στα ριμπαουντ

@whaler αν πραγματι εχει σκοπο να αλλαξει τον Ντιξον με τον Γουιλμπεκιν,ο Γουιλμπεκιν ειναι ενας καλυτερος και νεοτερος Ντιξον

Πολλα μπραβο στον Σαρας ηταν εκπληκτικος,αλλη μια φορα η Ζαλγκιρις επαιξε στο 100% αλλα νικησε ο καλυτερος
Καταφερε να περιορισει πολυ την Φενερ




Άξια όντως κι απόψε και καθόλη τη διάρκεια της σαιζόν. Από την άλλη πέρα από τις ικανότητες του Σάρας πρέπει να σταθούμε και στο άστρο του- την τύχη του τέλος πάντων που πέτυχε τον Ολυμπιακό στους ¨"8" κι όχι κάποια άλλη ομάδα με πλεονέκτημα έδρας.
Ο Ολυμπιακός αυτός θα σκουπιζόταν από ΤΣΚΚΑ, Φενέρ και Ρεάλ και θα έχανε είτε με 3-0 είτε με 3-1 από ΠαναθηναΙκό, Χίμκι, Μπασκόνια και Ζαλγκίρις. Για τέτοια χάλια μιλάμε.

Ξεκινάει με λίγη από την αστρόσκονη του Ζοτς ο Σάρας λοιπόν.
T.W.Is.M.
Στην αρχη το ματς μου θυμιζε το Παναθηναικος-Ταου του 2007. Τελικα εμοιαζε πιο πολυ με το Ολυμπιακος-Ολιμπια του 1997. Η Φενερμπαχτσε ειχε τον ελεγχο του αγωνα, η Ζαλγκιρις δεν τα παρατουσε, αλλα καθε φορα εμφανιζοταν καποιος που διατηρουσε το προβαδισμα της Φενερμπαχτσε.
yorgos
Δε θυμάμαι να έχω δει ματς Φ4 που να άφησαν τόσο πολύ τις επαφές οι διαιτητές. Όχι ότι με χάλασε, ώρα ήταν να δούμε και λίγο ξύλο, αλλά πραγματικά πρωταφανές, η Λιμόζ τις έριχνε πιο διακριτικά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.