Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιατί ο Άρης δεν έχει ισχυρό οικονομικά Πρόεδρο;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
hagi
Με αφορμή το topιc για το " τι χρειάζεται ο Άρης για να χτυπάει Ευρωλίγκα" και τα λοιπά, θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου αλλά ταυτόχρονα , θα ήθελα και την γνώμη σας ή την γνώση σας στο θέμα " γιατί ο Άρης δεν έχει έναν ισχυρό Πρόεδρο" όχι μόνο σήμερα αλλά όλα αυτά τα τελευταία χρόνια.Όπως πχ έχει το Μαρούσι ή ο Πανελλήνιος,πέρα φυσικά από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Πραγματικά το εχω μεγάλη απορία γιατί δεν μπορεί ο Άρης να έχει πρόεδρο με χρήματα..Δηλαδή στην Θεσσαλονικη δεν υπάρχουν επιχειρηματίες;;Δεν υπάρχει γενικά κάποιος στην Ελλάδα που να μπορεί να γίνει πρόεδρος του Άρη και να δώσει χρήματα;;Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βρίσκεται αυτός ο άνθρωπος χρόνια τώρα;;Δεν ξερω πραγματικά τί συμβαίνει.
Νομίζω πάντως ότι αν κάποιος έβαζε τα λεφτά του στον Άρη δεν θα έβγαινε χαμένος.Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.Η ομάδα έχει μεγάλη ιστορία,έχει τίτλους,έχει κόσμο και μεγάλη δυναμική.Ειδικά αν κάποιος έβαζε χρήματα και η ομάδα αγόραζε παίχτες υψηλής αξίας είμαι σίγουρος ότι στη Θεσσαλονίκη γενικά θα γινόταν το αδιαχώρητο σε κάθε ματς.Άρα δε νομίζω ότι θα έχανε τα λεφτά του.Ποιοι λοιπόν μπορεί να είναι οι παράγοντες που δεν έχει βρεθεί ένας οικονομικά ισχυρός Πρόεδρος στον Άρη τόσα χρόνια;Μήπως υπάρχει μεγάλη πίεση από τον κόσμο ή μήπως μεγάλη γκρίνια;Δεν ξέρω..

Όλες αυτές τις απορίες τι έχω χρόνια τώρα και θα ήθελα να το συζητήσουμε εδώ.Νομίζω διαφέρει από το άλλο topic γι'αυτό ξεκίνησα καινούργιο.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(hagi @ May 19 2009, 13:15 ) *
Με αφορμή το topιc για το " τι χρειάζεται ο Άρης για να χτυπάει Ευρωλίγκα" και τα λοιπά, θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου αλλά ταυτόχρονα , θα ήθελα και την γνώμη σας ή την γνώση σας στο θέμα " γιατί ο Άρης δεν έχει έναν ισχυρό Πρόεδρο" όχι μόνο σήμερα αλλά όλα αυτά τα τελευταία χρόνια.Όπως πχ έχει το Μαρούσι ή ο Πανελλήνιος,πέρα φυσικά από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Πραγματικά το εχω μεγάλη απορία γιατί δεν μπορεί ο Άρης να έχει πρόεδρο με χρήματα..Δηλαδή στην Θεσσαλονικη δεν υπάρχουν επιχειρηματίες;;Δεν υπάρχει γενικά κάποιος στην Ελλάδα που να μπορεί να γίνει πρόεδρος του Άρη και να δώσει χρήματα;;Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βρίσκεται αυτός ο άνθρωπος χρόνια τώρα;;Δεν ξερω πραγματικά τί συμβαίνει.
Νομίζω πάντως ότι αν κάποιος έβαζε τα λεφτά του στον Άρη δεν θα έβγαινε χαμένος.Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.Η ομάδα έχει μεγάλη ιστορία,έχει τίτλους,έχει κόσμο και μεγάλη δυναμική.Ειδικά αν κάποιος έβαζε χρήματα και η ομάδα αγόραζε παίχτες υψηλής αξίας είμαι σίγουρος ότι στη Θεσσαλονίκη γενικά θα γινόταν το αδιαχώρητο σε κάθε ματς.Άρα δε νομίζω ότι θα έχανε τα λεφτά του.Ποιοι λοιπόν μπορεί να είναι οι παράγοντες που δεν έχει βρεθεί ένας οικονομικά ισχυρός Πρόεδρος στον Άρη τόσα χρόνια;Μήπως υπάρχει μεγάλη πίεση από τον κόσμο ή μήπως μεγάλη γκρίνια;Δεν ξέρω..

Όλες αυτές τις απορίες τι έχω χρόνια τώρα και θα ήθελα να το συζητήσουμε εδώ.Νομίζω διαφέρει από το άλλο topic γι'αυτό ξεκίνησα καινούργιο.

Για τον ιδιο μαλλον λογο που ουτε ο ΠΑΟΚ εχει ''δυνατο'' προεδρο
σε ποδοσφαιρο και μπασκετ.
Δεν υπαρχει καποιος πολυ πλουσιος που να θελει να μπλεξει σε τετοιες καταστασεις.
rankin
Στις ομάδες με πολύ ισχυρό παραγοντισμό και μεγάλη επιρροή του κόσμου στην λήψη αποφάσεων, δεν είναι εύκολο να πάει κάποιος να επενδύσει τα χρήματα του.
Καταρχάς έχει να κάνει με 2 διαφορετικές κάστες
α. παλαιο-παράγοντες, που έχουν μάθει να τρέφονται από τον σύλλογο (πχ κλείνοντας μεταγραφές)
β υπερ-απαιτητικοί φίλαθλοι που θέλουν να έχουν ενεργό ρόλο στην λήψη των αποφάσεων
Όσα περισσότερα χρόνια μια ομάδα έχει μείνει χωρίς κάποιον διοικητικό και οικονομικό ηγέτη που να κανονίζει αυτός τα πάντα, τόσο ισχυρότερες γίνονται οι 2 παραπάνω κάστες.
Όταν ο Κόκκαλης ανέλαβε το ποδόσφαιρο του Ολυμπιακού, φρόντισε πρώτα από όλα να ξεφορτωθεί τους παλαιοπαράγοντες, για αυτό και γέμισε τον ερασιτέχνη με δικούς του ανθρώπους.. Οι άλλοι πήγαν σπίτι τους!
Μετά δημιούργησε μια κατάσταση συνεργασίας/συναίνεσης με τους οπαδούς. Τους γλύκανε με τίτλους. τους Καθοδήγησε με εφημερίδες. Και εν τέλει, έφτασε σε σημείο να τους κρατάει εντός ορίων και φυσικά να μην τους αφήνει κανένα περιθώριο για να ανακατεύονται στις αποφάσεις του.

Αυτά τα πράγματα, δεν είναι καθόλου εύκολα όμως. Θέλουν τεράστια υπομονή και επιμονή. Θέλουν πολύ δουλειά στο προσκήνιο και περισσότερη στο παρασκήνιο (γιατί, πως αλλιώς ξηλώνεις τους "παλιούς"; )
Φαντάσου να ρίξεις τα ωραία σου λεφτά σε μια ομάδα.. Να έρχονται οι διάφοροι παρατρεχάμενοι και να σου ζητάνε χρήματα για δουλείες που δεν μπορείς να ελέγξεις αν γίνονται. Να σου κανονίζουν μεταγραφές. Γενικά να έχεις ένα σορό μέλη του ΔΣ μέσα στα πόδια σου που να μην μπορείς να ξεφορτωθείς με τίποτα, γιατί είναι αληθινές βδέλλες και αν δεν τους φας παρασκηνιακά θα σου ροκανίζουν τα χρήματα για πάντα...
Και μετά, να χάνει η ομάδα και να έχεις κάτω απο το σπίτι σου 200 οπαδούς να φωνάζουν και σου ζητούν να ακρόαση για να συζητήσετε παρέα το μέλλον της ομάδας.. Να αποφασίσετε από κοινού, για παίχτες και προπονητές.

Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα του ελληνικού αθλητισμού. Παράγοντες που θέλουν να τρώνε ξένα λεφτά και οπαδοί που θέλουν να κάνουν κουμάντο με ξένα λεφτά ... Το ερώτημα είναι "ποιος είναι αυτό που θα προσφέρει τα χρήματα του σε έναν τέτοιο σκοπό;;" Ένας επιχειρηματίας, έχει το χρόνο και τη διάθεση να ασχολείται όλη μέρα με την ομάδα του ; Δεν νομίζω...
Timemaster
και για να συνεχίσω από εκεί που σταμάτησε ο rankin
ποιος θα έβαζε λεφτά ξέροντας πως δε θα τα πάρει ποτέ πίσω;
δεν είναι επένδυση οι ομάδες όσο καλό μαγαζί και να είναι...
ακριβώς το αντίθετο...
εκτός βέβαια αν μιλάμε για ξέπλυμα χρήματος,
για μαύρα λεφτά, για κομπίνες με μεταγραφές κ.λ.π.
αλλά αυτά δεν είναι προς όφελος της ομάδος.

αλλά ακόμα και για τους παραπάνω λόγους να αποφασίσει κάποιος να πάρει τον Άρη ή τον ΠΑΟΚ ή την ΑΕΚ ομάδες με κάποια δυναμική...
γιατί να πάρει αυτές όταν ο κόσμος τους θα θέλει άμεσα αποτελέσματα...
θα θέλει να κυριαρχήσει η ομάδα τους και να γίνει μονάρχης στη θέση του μονάρχη κ.λ.π. και θα πιέζει για μεταγραφές για στόχους για πορείες κ.λ.π.
και με τον τρόπο αυτό να γίνει και εχθρός των άλλων μεγάλων επιχειρηματιών;

και να μη πάρει ένα πιο μικρό μαγαζάκι βλέπε Μαρούσι, Πανελλήνιο κ.λ.π.
να τα πάει καλά με τους μεγάλους, να μη μπορεί κάποιος να του πει τίποτα και να κάνει και την δουλειά του;

τόσο απλά είναι τα πράγματα...

ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Εξαρταται απο τον ανθρωπο που θα ερθει.
Αν ειναι κυριλε σαν ανθρωπος δεν θα αντεξει και θα φυγει,
αν ομως ειναι καποιος που εχει ''φαει'' κοσμο για να γινει οτι ειναι,
τοτε δεν θα μασησει και θα προχωρησει.

Ο ΠΑΟΚ ιδιαιτερως ειναι μαγαζι γωνια στην Β. Ελλαδα, με δικα του γηπεδα σε μπαλα και μπασκετ
και ειναι οντως αποριας αξιο γιατι δεν εχει παρει καποιος πολυ δυνατος την ομαδα.

Ολοι οι προεδροι ξεπλενουν χρημα μεσα απο τις ομαδες τους.
Δεν θα βρεθει καποιος και στην Β. Ελλαδα να παρει τον ΑΡΗ???
rankin
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 19 2009, 15:54 ) *
αν ομως ειναι καποιος που εχει ''φαει'' κοσμο για να γινει οτι ειναι,
τοτε δεν θα μασησει και θα προχωρησει.

πχ Δρόσος...

Σοβαρά τώρα, όλοι έχουν φάει κόσμο για να ανέβουν. Όλοι!
το θέμα είναι ότι δεν θα ανέχονται να τους μασουλάνε τα λεφτά οι παρατρεχάμενοι οπότε ή θα κάτσουν να ασχοληθούν και να στήσουν το μαγαζί όπως εκείνοι θέλουν, ή θα λακίσουν..
Συνήθως λακίζουν, γιατί κανείς δεν έχει όρεξη να ασχολείται μέρα νύχτα για να στήσει τα κυκλώματα όπως εκείνος επιθυμεί..
Timemaster
QUOTE(rankin @ May 19 2009, 16:05 ) *
πχ Δρόσος...



smiley.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(rankin @ May 19 2009, 16:05 ) *
πχ Δρόσος...

Οχι ρε ποιος Δροσος??
Αυτος ειναι ψιλικατζης και απλα λαμογιο.

Καποιος σε στυλ Κοκκαλη, Μελισσανιδη...... να εχει πατησει επι πτωματων.

Μην σου πω οτι και ο Μακαρος θα εβαζε μια ταξη, οπως εκανε με την Οριντζιναλ.
rankin
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 19 2009, 16:11 ) *
Μην σου πω οτι και ο Μακαρος θα εβαζε μια ταξη, οπως εκανε με την Οριντζιναλ.

το θέμα είναι να είναι της πιάτσας, αλλά να έχει και λεφτά και φυσικά να έχει κέφι να ασχοληθεί..
δεν υπάρχουν πολύ τέτοιοι.. Και ο Μελισσανίδης, βλέπεις, έχει κάνει πίσω και δεν αναλαμβάνει την αεκ.
Ο δε Μάκαρος, την πιάτσας είναι, αλλά λεφτά δεν έχει και χωρίς λεφτά δεν κάνεις προκοπή..
Οι περισσότεροι που έχουν αρκετά χρήματα (γιατί για κάτι τέτοιο μιλούσε ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα) είναι επιχειρηματίες σοβαροί που δεν έχουν χρόνο να ασχολούνται με παραγοντίσκους και σαχλαμάρες. Μόλις καταλάβουν ότι το πράγμα δεν πάει καλά, θα τα μαζέψουν και θα φύγουν. Και ο Κόκκαλης στον Ολυμπιακό χρειάστηκε χρόνο, τύχη, στήριξη από ΜΜΕ (και όχι μόνο) και πολύ δουλειά στο παρασκήνιο για να πάει τα πράγματα εκεί που τον βόλευαν.
a bullet for your head
Η ανταποδοτικοτητα στις επενδυσεις στο μπασκετ,κακα τα ψεματα δεν υπαρχει.
Οποιος επιχειρηματιας σκεφτει να προχωρησει με αυτο σαν γνωμονα,μολις τσεκαρει το πεδιο,αμεσως θα οπισθοχωρησει..
Εχω την αισθηση οτι αν καποιος θελει να δραστηριοποιηθει με τα διοικητικα,θα πρεπει και να αγαπαει το συλλογο(να υπαρχει ενα τετοιο συναισθηματικο υποβαθρο),κ να αγαπαει το μπασκετ,αλλα και να βγει ''κερδισμενος'',υπο μια ευρυτερη εννοια.
Οι προεδροι του ΠΑΟ,ΟΣΦΠ,Αμαρουσιου,Πανελληνιου π.χ.,δεν παιρνουν πισω τα χρηματα που βαζουν στις ομαδες τους.
Ειναι γνωστο οτι οι εταιριες αυτες ''μπαινουν μεσα''..
Ωστοσο,μεσα απ αυτη τη δεξαμενη δημοσιων σχεσεων,κομματικο-πολιτικης-επιχειρηματικης διασυνδεσης,επιχειρουν να διευρυνουν τα ευρυτερα επιχειρηματικα τους συμφεροντα.
Υπαρχει ομως κ η γενικοτερη η' ειδικοτερη σχεση τους με τον αθλητισμο,καθως και καποιο συναισθηματικο υποβαθρο.
Αν δεχτουμε τη σκεψη ''περι αρματων'',νομιζω οτι οι επιχειρηματιες της Β.Ελλαδας στα περισσοτερα επιπεδα,ισως εχουν μεινει στην ''απ'εξω''..
Θα συμφωνησω παντως(ειναι κατι που εχω αναφερει και εγω στο παρελθον),οτι και ο μπασκετικος Αρης,αλλα ακομα περισσοτερο ο ΠΑΟΚ,ειναι ''μαγαζακια γωνια''.
Ισως καποιος μεγαλο-επιχειρηματιας απο μονος του,να μην μπορεσει να ανταπεξελθει σ'αυτο το πεδιο..ισως να ηταν λυση,μια συστρατευση,ενας ομιλος,ενα ''τραστ'' επιχειρηματιων,με κοινο παρονομαστη αυτα που ανεφερα παραπανω.
celtic_pride
Kαταρχήν, καλό θα ήταν να μην ισοπεδώνουμε και μηδενίζουμε το έργο που προσέφερε ο Τζεβελέκης στην ομάδα τα τελευταία χρόνια. Ο άνθρωπος βοήθησε (με τη συνδρομή της Γένεσις) και όδηγησε μετά από πολλά χρόνια αβεβαιότητας και "μαύρων στιγμών" σε μονοπάτια "δόξας". (Τελικός Uleb Cup, 2 συνεχόμενες παρουσίες στο Τοπ 16, ακόμα και η παρ'όλιγο συμμετοχή στον τελικό της Α1 του 2007 που χάθηκε για ένα σουτ..).
Παρ'όλα αυτά, ο άνθρωπος δεν είναι ο "σουπερ-ντούπερ" λεφτάς... Μια εταιρία που σχετίζεται με εγκαταστάσεις φυσικού αερίου έχει (νομίζω) και είναι (και καλά κάνει για μένα) της λογικής "όσο φτάνει το πάπλωμα", γιατί άνετα θα μπορούσαν να φέρουν "υπερπαίκτες" και απλά να φεσώσουν την ομάδα.

Στην πόλη υπάρχουν επιχειρηματίες, αλλά δεν ασχολούνται με τον μπασκετικό Αρη για 2 λόγους.

1) To μπάσκετ δεν "πουλάει" και τόσο πολύ στην πόλη. Δυστυχώς, "τα κατορθώματα" του ποδοσφαιρικού Παοκ (κυρίως) αλλά και των λοιπών ποδοσφαιρικών ομάδων απασχολούν (δυστυχώς...) τα αθλητικά αυτής της πόλης. Ο Αρης έχει 1200 διαρκείας και 2897 μ.ο. εισιτήρια (αν και φέτος έκανε ρεκόρ 10 ετίας με περίπου 35000 εισιτήρια συνολικά). Για αυτούς τους 1200 να έρθει ο επιχειρηματίας??

2) Η γενικότερη κατάσταση του μπάσκετ σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είναι δυνατόν πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα να θεωρείται a priori ο τελικός να είναι Οσφπ - Παο? Και γενικότερα όλοι και όλα οδηγούν στο να υπάρχει αυτός ο τελικός με "προστασία" εντος και εκτός γηπέδου για τους 2. Και επιπλέον η Ευρώπη. Με το σχέδιο Μπερτομέου, που οδηγεί στην κλειστή λίγκα με τα εσαεί συμβόλαια, γιατί να ασχοληθεί ο "ισχυρός" πρόεδρος, τη στιγμή που δεν έχει ευρωπαικές βλέψεις? Ενώ στο ποδόσφαιρο, η παε ασπραχωματιακός έχει την δυνατότητα μέχρι και Champions League να παίξει.. Για αυτό είναι καλό να επικρατήσει το σχέδιο Πορτέλα...

Η λύση? Όσοι είστε από Θεσ/νίκη, ίσως έχετε ακούσει περί "εναιου Αρη". Λέγεται ότι υπάρχει η σκέψη στο εγγυές μέλλον να δημιουργηθεί κοινό ταμείο παε - καε. Κάτι τέτοιο θα εκτοξεύσει το μπάσκετ καθώς θα εκμεταλλευτεί μέρος των τεραστίων εσόδων του ποδοσφαίρου.. Ισως, ένα επιπλέον κίνητρο για ενασχόληση ισχυρού επιχειρηματία θα ήταν και η δημιουργία του γηπέδου....

Ελπίζω να μην ακούστηκα σαν "μίζερος μακεδονομάχος".. biggrin.gif .. Aλλά αυτή είναι η άποψη μου περί προέδρων...
athinaios
Παιδια σιγουρα θα θελεμε ολοι εναν γιαννακοπουλο για προεδρο αλλα θα συμφωνησω οτι δεν πρεπει να ξεχναμε το εργο που προσεφερε και προσφερει ο τωρινος προδρος της ομαδας μας.Απο τοτε που ανελαβε μαζι με τη γενεσις εβαλαν την ομαδα σε μια σειρα κ σιγουρα την ανεβασαν επιπεδο κ σε υποληψη απεναντι σε παικτες και μπασκετικο κοινο.Δεν εχω ακουσει παικτες να παραπονιουνται οτι ειναι απληρωτοι η οτι δεν τηρηθηκαν συμφωνιες.Οσο οξυμωρο και αν ακουγεται ειναι σημαντικο να παιρνεις οτι εχεις συμφωνησει γιατι δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα παικτων που τους εταξαν πολλα αλλεσ ομαδες κ ακομα τα περιμενουν με προσφυγες κλπ.
hagi
QUOTE(celtic_pride @ May 19 2009, 23:40 ) *
Kαταρχήν, καλό θα ήταν να μην ισοπεδώνουμε και μηδενίζουμε το έργο που προσέφερε ο Τζεβελέκης στην ομάδα τα τελευταία χρόνια. Ο άνθρωπος βοήθησε (με τη συνδρομή της Γένεσις) και όδηγησε μετά από πολλά χρόνια αβεβαιότητας και "μαύρων στιγμών" σε μονοπάτια "δόξας". (Τελικός Uleb Cup, 2 συνεχόμενες παρουσίες στο Τοπ 16, ακόμα και η παρ'όλιγο συμμετοχή στον τελικό της Α1 του 2007 που χάθηκε για ένα σουτ..).
Παρ'όλα αυτά, ο άνθρωπος δεν είναι ο "σουπερ-ντούπερ" λεφτάς... Μια εταιρία που σχετίζεται με εγκαταστάσεις φυσικού αερίου έχει (νομίζω) και είναι (και καλά κάνει για μένα) της λογικής "όσο φτάνει το πάπλωμα", γιατί άνετα θα μπορούσαν να φέρουν "υπερπαίκτες" και απλά να φεσώσουν την ομάδα.

Στην πόλη υπάρχουν επιχειρηματίες, αλλά δεν ασχολούνται με τον μπασκετικό Αρη για 2 λόγους.

1) To μπάσκετ δεν "πουλάει" και τόσο πολύ στην πόλη. Δυστυχώς, "τα κατορθώματα" του ποδοσφαιρικού Παοκ (κυρίως) αλλά και των λοιπών ποδοσφαιρικών ομάδων απασχολούν (δυστυχώς...) τα αθλητικά αυτής της πόλης. Ο Αρης έχει 1200 διαρκείας και 2897 μ.ο. εισιτήρια (αν και φέτος έκανε ρεκόρ 10 ετίας με περίπου 35000 εισιτήρια συνολικά). Για αυτούς τους 1200 να έρθει ο επιχειρηματίας??

2) Η γενικότερη κατάσταση του μπάσκετ σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είναι δυνατόν πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα να θεωρείται a priori ο τελικός να είναι Οσφπ - Παο? Και γενικότερα όλοι και όλα οδηγούν στο να υπάρχει αυτός ο τελικός με "προστασία" εντος και εκτός γηπέδου για τους 2. Και επιπλέον η Ευρώπη. Με το σχέδιο Μπερτομέου, που οδηγεί στην κλειστή λίγκα με τα εσαεί συμβόλαια, γιατί να ασχοληθεί ο "ισχυρός" πρόεδρος, τη στιγμή που δεν έχει ευρωπαικές βλέψεις? Ενώ στο ποδόσφαιρο, η παε ασπραχωματιακός έχει την δυνατότητα μέχρι και Champions League να παίξει.. Για αυτό είναι καλό να επικρατήσει το σχέδιο Πορτέλα...

Η λύση? Όσοι είστε από Θεσ/νίκη, ίσως έχετε ακούσει περί "εναιου Αρη". Λέγεται ότι υπάρχει η σκέψη στο εγγυές μέλλον να δημιουργηθεί κοινό ταμείο παε - καε. Κάτι τέτοιο θα εκτοξεύσει το μπάσκετ καθώς θα εκμεταλλευτεί μέρος των τεραστίων εσόδων του ποδοσφαίρου.. Ισως, ένα επιπλέον κίνητρο για ενασχόληση ισχυρού επιχειρηματία θα ήταν και η δημιουργία του γηπέδου....

Ελπίζω να μην ακούστηκα σαν "μίζερος μακεδονομάχος".. biggrin.gif .. Aλλά αυτή είναι η άποψη μου περί προέδρων...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι δεν προσφέρει ο τωρινός Πρόεδρος.Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον κ.Τζιβελέκη και δεν μπορεί κανένας Αρειανός να έχει παράπονο.Εδώ το topic ανοίχτηκε όχι κατά του κ.Τζιβελέκη αλλά για να δούμε τους λόγους που δεν μπορεί κάποιος ποιος ισχυρός οικονομικά πρόεδρος να αναλάβει την ομάδα.Σε καμία περίπτωση δεν θα θέλαμε να φύγει ο κ.Τζιβελέκης και να καταρεύσει η ομάδα.Θέλω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό.

Τώρα όσο για αυτο που λες ότι δεν πουλάει το μπάσκετ,αυτό είναι γνωστό στην Ελλάδα.Είμαστε ζώα το ξέρουμε αυτό.Αλλά από κει και πέρα διαφωνώ για τους 1200 φιλάθλους που λες γιατί αν γινόταν κάποιο μπαμ και έπεφταν λεφτά στην ομάδα και έπαιρναν παίχτες αξίας τότε τα 1200 θα γίνονταν πολύ παραπάνω.Είμαι σίγουρος γι'αυτό.
Και όσο για το δεύτερο θέμα που θέτεις με τον τελικό,έχεις δίκιο αλλά έτσι είναι.Το λένε από την αρχή αλλά το θέμα είναι ότι στο τέλος γίνεται.Και για να μην γίνεται θα πρέπει να "πέσουν" χρήματα και σε άλλες ομάδες ώστε να υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός και να μην έχουμε τον σίγουρο τελικό.
celtic_pride
QUOTE(hagi @ May 20 2009, 10:28 ) *
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι δεν προσφέρει ο τωρινός Πρόεδρος.Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον κ.Τζιβελέκη και δεν μπορεί κανένας Αρειανός να έχει παράπονο.


Σαφώς.. Δεν είπα ότι εννοείς κάτι τέτοιο, εξάλλου το έχω καταλάβει και από διάφορα post, smile.gif απλά ο τίτλος του τόπικ είναι λίγο "επικίνδυνος" και μου φαίνεται ότι εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί

QUOTE
Τώρα όσο για αυτο που λες ότι δεν πουλάει το μπάσκετ,αυτό είναι γνωστό στην Ελλάδα.Είμαστε ζώα το ξέρουμε αυτό.Αλλά από κει και πέρα διαφωνώ για τους 1200 φιλάθλους που λες γιατί αν γινόταν κάποιο μπαμ και έπεφταν λεφτά στην ομάδα και έπαιρναν παίχτες αξίας τότε τα 1200 θα γίνονταν πολύ παραπάνω.Είμαι σίγουρος γι'αυτό.


Mα γιατί πρέπει πρώτα να γίνει το "οικονομικό μπαμ" για να αυξηθεί ο αριθμός αυτός??? Προσωπικά θεωρώ ότι η αγάπη για το άθλημα (πρωτίστως) και για την ομάδα (δευτερευόντως) πρέπει να είναι κριτήριο για να ενισχύσει ο κόσμος. Εξάλλου, φαντάσου να είχαμε 4000 διαρκείας με την τωρινή κατάσταση. Αυτό δεν συνεπάγεται με έτοιμα λεφτά για μια καλή μεταγραφή??
hagi
Δεν διαφωνώ μαζί σου καθόλου...Μακάρι να ήταν έτσι..Εγώ προσωπικά αν έμενα Θεσσαλονίκη θα είχα σίγουρα διαρκείας...Εμείς που μένουμε εκτός Θεσσαλονίκης να ξέρεις ότι έχουμε μεγάλο πρόβλημα στο να χαρούμε την ομάδα μας.Και δεν μπορώ να καταλάβω τους Θεσσαλονικοίς πως δεν έχουν διαρκείας... Πραγματικά δεν μπορείς να καταλάβεις πως είναι να μην είσαι στη Θεσσαλονίκη..
Μακάρι να έπαιρναν όλοι διαρκείας και να έβγαιναν κάποια χρήματα για έναν ακόμη παίχτη αλλά είπαμε μόνο όταν γίνει κάτι καλό ξυπνάμε οι Έλληνες.Τα θέλουμε όλα αλλά δεν κάνουμε κάτι γι’αυτό.
gallistis
καταρχιν η τωρινη διοικηση ειναι απολυτως επιτυχημενη και αξιοπρεπεστατη.εχουν σταματησει τα φαινομενα του παρελθοντος που χρωστουσαμε λεφτα σε οποιον μιλουσε εστω και μια λεξη ελληνικα.οι παιχτες που ερχονται θεωρουν τον αρη ενα καλο σκαλοπατι γι'αυτο και πολλοι απο αυτους(γουιλκινσον,στακ)δεν εχουν προβλημα να επιστρεψουν.και παλαιοτερα ειχε αναλαβει ο κοντομηνας και εφυγε(οπως κανει με ολες του τις επιχειρησεις-interamerikan,millenium,alpha).
πλεον το μπασκετ δε πουλαει.ακομα και ο γαβρος κοκκαλης το ειχε απαξιωσει οταν επαψε να εξυπηρετει τα συμφεροντα του και μπηκαν οι πορωμενοι με το αθλημα αγγελοπουλοι.ακομα και εμεις που θεωρουμαστε μπασκετικοι μαζευουμε το 1/3 σε κοσμο απο εναν αγωνα ποδοσφαιρου του αρη.κι εγω αν ημουν θεσσαλονικη θα ειχα διαρκειας.αλλα φαινεται οτι ολοι οι αλλοι προτιμουν τη μπαλα blove.gif .η ενδυναμωση της ομαδας πρεπει να γινει απο εμας αρχικα και μετα βλεπουμε να ελθει καποιος ισχυροτερος οικονομικα.ας συνεχισουμε να υποστηριζουμε τη τωρινη προσπαθεια γιατι και αλλοι βρηκαν σωτηρες τυπου δροσος και εχουν τωρα στραμμενα τα βλεμματα στο νοσοκομειο της μαλτας
Andrew19
Και οι μεγάλοι οικονομικά πρόεδροι (π.χ. Μαρούσι, Πανελλήνιος) δεν ρίχνουν λεφτά με σκοπό να ρίξουν Ολυμπιακό - Παναθηναικό τις έχουν τις ομάδες για άλλο σκοπό, οπότε και να έρθει κάποιος με μεγάλη οικονομική επιφάνεια αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάει να ρίξει λεφτά. Στο Μαρούσι πάντως αποχωρεί ο Βωβός φέτος που μην ξεχνάτε ότι έκανε την ομάδα για να χτίσει το μισό Μαρούσι. Κατά τα άλλα η διοίκηση που έχει τώρα ο Αρης είναι η καλύτερη που μπορεί να έχει αλλά έλα που οι Αρειανοί έχουν μάθει με εποχές Γκάλη-Γιαννάκη και πρέπει να κατακτήσουν Ευρωλίγκα για να είναι ικανοποιημένοι.

(offtopic)
Ο Μελισσανίδης στην ΑΕΚ απλά τους περιμένει να την χαρίζουν μια και όταν ήθελε να την πάρει του έκαναν τους δύσκολους. Αν δεν την πάρει και ποτέ δε θα σκάσει κιόλας.
SteelGandalf
Εγώ πάντως θα ήθελα έναν πρόεδρο, για τον Άρη μας, ο οποίος θα διαθέτει τα εξής χαρακτηριστικά:

Την οικονομική επιφάνεια και την ακατάπαυστη διάθεση για επενδύσεις και ενδυνάμωση της ομάδας που τόσο αγαπούν, των αδερφών Γιαννακόπουλων (γιατί αν μιλάμε για ποιότητα ανθρώπων, αφήστε το καλύτερα...)

Την υπομονή και τον "αέρα" μιας άλλης φιλοσοφίας που (μέχρι στιγμής δείχνουν να) έχουν για το άθλημα οι αδερφοί Αγγελόπουλοι.

Την κιμπαριά, την ειλικρίνεια και την τιμιότητα του προέδρου μας, Θανάση Τζεβελέκη (τον οποίο θα πρέπει να ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας για όλα όσα προσέφερε τόσα χρόνια στην ομάδα).

Πολλά ζητάω εεε;

Πάντως, με τα δεδομένα που έχει ο Άρης (δεν έχει δικό του γήπεδο και το Παλέ χωράει βία-βία 5.500 κόσμο), κανείς δε μπορεί να "αποσβέσει" τα χρήματα που χρειάζεται η ομάδα αυτή για να πρωταγωνιστεί σε Ελλάδα κι Ευρώπη, ακόμη και αν κάνει sell out σε κάθε παιχνίδι. Έτσι πιστεύω εγώ και νομίζω πως αυτός είναι ο βασικότερος παράγοντας που κανείς οικονομικά ισχυρός δεν πλησιάζει. Τα υπόλοιπα όλα διευθετούνται, αρκεί αυτός που θα ασχοληθεί να μην είναι "επενδυτής" τύπου Κοντομηνά, αλλά να αγαπάει πραγματικά το σύλλογο και να έχει διάθεση και κουράγιο για να αλλάξει πολλά δεδομένα.
hagi
Εγώ πάντως σκέφτομαι ότι αν γινόταν ο ενιαίος Άρης θα ήταν πολύ απλά τα πράγματα.Γιατί για το ποδόσφαιρο 8 με 10 εκατομμύρια δεν είναι τίποτα αλλά στο μπάσκετ θα μπορούσε να γίνει ξανά μεγάλη ομάδα ο Άρης.Και δεν θα ειχαν πρόβλημα να τα δώσουν.Τώρα γιατί δεν δίνουν λεφτά αφού υπάρχει χρήμα γενικότερα,δεν ξέρω..
celtic_pride
QUOTE(hagi @ Jun 16 2009, 14:16 ) *
Και δεν θα ειχαν πρόβλημα να τα δώσουν..

Η διοίκηση μπορεί να μην είχε πρόβλημα, αλλά οι "ποδοσφαιρικοί Αρειανάρες" θα "διέρρηγναν τα ιμάτιά τους¨... Kι όμως υπάρχουν κάποιοι "εκνευριστικά εκνευριστικοί" που μόλις ακούσανε περί ενιαίου Αρη, βγήκαν στα ραδιόφωνα και ως νέοι σωματοφύλακες διαλαλούσαν :"Μην τολμήσουν να καταστρέψουν την μπάλα για το μπασκετάκι".. (ναι μπασκετάκι, καλά ακούσατε...).. "Καλό το μπάσκετ αλλά η μπάλλλλλα φίλε είναι το κυρίαρχο σπορ, αυτήν πρέπει να εκτοξεύσουμε". "Εφόσον κανείς δεν ασχόλειται στην Ευρώπη με το μπάσκετ (απορώ που το άκουσε...) τι νόημα έχει να βάζουμε λεφτά στο μπάσκετ άμα δεν μπορούμε να χτυπήσουμε τους κάτω και να ξανακάνουμε αυτοκρατορίες ξερω γω να ούμε", "Ποιο μπάσκετ μωρέ, η εποχή του πέρασε, ποδόσφαιρο και φόρμουλα 1, αυτά είναι τα κυρίαρχα αθλήματα στον κόσμο.."

Ναι, αυτά είναι λόγια φιλάθλων του Αρη......

Κάτι τέτοια ακούω και.... blove.gif blove.gif
athinaios
παιδια οτι και να λεμε εμεις για να σωθει η χρονια για το μπασκετ χρειαζεται επειγοντως ενας παραγοντας που να εχει τη δυνατοτητα και την προθεση πανω απο ολα να βαλει 1,5μυριο απο την τσεπη του συν οποια εσοδα υπαρξουν τηλεοπτικα εισητηρια αν θελουμε να διεκδικησουμε την 3 θεση.αλλωστε δεν βλεπω πλην πανελληνιου τις αλλες ομαδες να εχουν βρει ακρη για το τι θα κανουν του χρονου.οσο για τον ενιαιο αρη και να γινει θα παρει αρκετο χρονο που θα εχει ηδη χαθει για το μπασκετ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.