Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Real Madrid
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Quincy
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται αύριο στο ΣΕΦ τους πρωταθλητές. Η Real ξεκίνησε με ένα σχετικά εύκολο πρόγραμμα και μετρά 8 συνεχόμενες νίκες και είναι μάλλον το φαβορί για την πρώτη θέση στην φετινή Euroleague. Στα καλά νέα για τον Ολυμπιακό είναι η απουσία του Llull που δεν ταξίδεψε με την υπόλοιπη ομάδα του λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Ενδιαφέρον θα έχει το μαρκάρισμα του Randolph, μπορεί να δούμε αρκετή ώρα πάνω του τον LeDay που φαίνεται ανεβασμένος στα δυο τελευταία παιχνίδια.

Σχόλια για το παιχνίδι.
Coach Periklis
Κάπου είδα και για απουσία Αγιον - Κουζμιτς

Καλή ευκαιρία να πάρουμε ψυχολογία με νίκη ενός τεράστιου αντιπάλου

Αν τα καταφέρουμε θα είναι νική χρυσάφι
Quincy
Ναι ο Ayon επίσης δεν έπαιξε κόντρα στην Gran Canaria, ο Kuzmic έτσι κι αλλιώς δεν έχει παίξει σχεδόν καθόλου φέτος.
basket72
QUOTE (Coach Periklis @ Nov 22 2018, 00:07 ) *
Κάπου είδα και για απουσία Αγιον - Κουζμιτς

Καλή ευκαιρία να πάρουμε ψυχολογία με νίκη ενός τεράστιου αντιπάλου

Αν τα καταφέρουμε θα είναι νική χρυσάφι



ο Κούζμιτς έτσι κι αλλιώς είναι σαν να μην υπάρχει φέτος. ¨Ηταν φανερά επηρεασμένος από την περσινή του πολύμηνη αποχή, ήταν κι ο προτελευταίος στους ψηλούς (με τελευταίο τον πιτσιρικά Γκαρούμπα που τον ..αισθανθήκαμε για τα καλά στο καλοκαιρινό φιλικό) με το που πήγε να βρει έναν κάποιο ρυθμό, του σκάσε κι άλλος τραυματισμός. Λογικά θα περάσει η διετία του στη Ρεάλ και δεν θα έχει ακουμπήσει. Για το αποκούμπι των seven footers Ερυθρό Αστέρα, τον βλέπω.


Ο Αγιόν είναι πολύ μεγάλη απώλεια, το ίδιο κι Γίουι (κι ας μην είναι στην κατάσταση που ήταν πριν τον τραυματισμό του πέρσι...)

Από την άλλη επέστρεψε Τόμπκινς.

Είναι αλήθεια ότι στα 2 τελευταία παιχνίδια με Χίμκι και Γκραν Κανάρια η Ρεάλ έδειξε μια κάποια πτώση σε σχέση με τον ξέφρενο ρυθμό που είχε από τότε που ξεκίνησαν οι επίσημες υποχρεώσεις.

Για μένα το ιδανικό σενάριο θα είναι να παίξουμε καλά, να μπουν κάποιοι παίκτες μας στο παιχνίδι (κυρίως οι νέοι) αλλά στο τέλος να χάσουμε. blink.gif smile.gif

Εξηγώ: έτσι κι αλλιώς μια ήττα (ακόμα κι εντός) από τη Ρεάλ δεν πονάει κι ιδιαίτερα στο βαθμολογικό κομμάτι. Η μόνη ήττα που "πονάει" είναι από την Αρμάνι που όμως τη ρεφάραμε στη Βιτόρια.

Επιπλέον (και το σημαντικότερο) αν έρθει μια νίκη επί της Ρεάλ θα ξεχαστούν τα προβλήματα και φοβάμαι μήπως δεν πάρουμε παίκτη. Ξέρω, αυτή είναι λογική που επικρατούσε μέχρι και πέρσι κι ενδεχομένως με Μπλατ να έχει μπει στην άκρη μια τέτοια συλλογιστική. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ να πάρουμε έναν παίκτη (κόμπο προς 2αρι ή 5αρι) και να κερδίσουμε μακροπρόθεσμα παρά να κουκουλώσουμε το πρόβλημα (τα προβλήματα μάλλον) και να πάρουμε μια νίκη επί μιας ομάδας που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αντίπαλος μας για τις θέσεις της 8αδας.
yorgos
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάτε για παίκτη, ήδη ο Μπλατ κάνει τρελά ροτέισιον για να δείξει τα κενά. Η δε νίκη, νίκη χρυσάφι είναι, νίκη που οι περισσότεροι της οκτάδας δε θα κάνουν Αν έρθει... Γιατί εγώ προβλέπω Κοζέρ και Κάρολ να κάνουν ματσάρα.
Zephyr
QUOTE(yorgos @ Nov 22 2018, 03:21 ) *
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάτε για παίκτη, ήδη ο Μπλατ κάνει τρελά ροτέισιον για να δείξει τα κενά. Η δε νίκη, νίκη χρυσάφι είναι, νίκη που οι περισσότεροι της οκτάδας δε θα κάνουν Αν έρθει... Γιατί εγώ προβλέπω Κοζέρ και Κάρολ να κάνουν ματσάρα.


Καλά, εδώ εμείς φτιάχνουμε την καριέρα του Παππά κάθε φορά που παίζουμε με ΠΑΟ, λες να έχει ο Κάρολ πρόβλημα να ρίξει μια 20αρα?
Ευκαιρία πάντως να "κλέψουμε" ένα παιχνίδι (# sfairopoulos mode ON).
Conan1982
Πάντως αν και γενικά είμαι αισιόδοξος και με την ομάδα μου συνήθως έχω σιγουριά ακόμα και εκεί που δεν βγαίνει σήμερα δεν το βλέπω, ή μάλλον το βλέπω πολύ δύσκολο.
Η φετινή Ρεάλ είναι πραγματικά διαστημική, έχει την καλύτερη επίθεση, την καλύτερη άμυνα, παίρνει τα περισσότερα αμυντικά ριμπάουντ, μοιράζει τις περισσότερες ασσίστ. Δεν έχει εμφανείς αδυναμίες.
Την απουσία του Αγιόν θα την καλύψουν με λίγο παραπάνω συμμετοχή του Ταβάρες και του Ράντολφ, άντε και λίγο του Ρέγιες να μας πάρει κανένα ριμπάουντ. στα γκαρντ δεν το συζητώ θα το καλύψουν άνετα το κενό, το πολύ πολύ να παίξουν και λίγο με παραπάνω φόργουορντ.
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Nov 22 2018, 10:15 ) *
Πάντως αν και γενικά είμαι αισιόδοξος και με την ομάδα μου συνήθως έχω σιγουριά ακόμα και εκεί που δεν βγαίνει σήμερα δεν το βλέπω, ή μάλλον το βλέπω πολύ δύσκολο.
Η φετινή Ρεάλ είναι πραγματικά διαστημική, έχει την καλύτερη επίθεση, την καλύτερη άμυνα, παίρνει τα περισσότερα αμυντικά ριμπάουντ, μοιράζει τις περισσότερες ασσίστ. Δεν έχει εμφανείς αδυναμίες.
Την απουσία του Αγιόν θα την καλύψουν με λίγο παραπάνω συμμετοχή του Ταβάρες και του Ράντολφ, άντε και λίγο του Ρέγιες να μας πάρει κανένα ριμπάουντ. στα γκαρντ δεν το συζητώ θα το καλύψουν άνετα το κενό, το πολύ πολύ να παίξουν και λίγο με παραπάνω φόργουορντ.



Είναι κι ο Γκαρούμπα, το νέο φιντάνι των ακαδημιών της Ρεάλ (μετά τους Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, Μίροτιτς, Ερνανγκόμεθ και Ντόνσιτς) που μια χαρά στέκεται ήδη.
Είναι κι ο Τόμπκινς που δίνει επιπλέον λύσεις στο ζωγραφιστό.

Προφανώς κι είναι φαβορί η Ρεάλ. Αν κάτι δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό είναι ένα κάποιο φρένο που έχουν πατήσει οι μαδριλένοι το τελευταίο δεκαήμερο.

Γενικά κι εγώ είμαι αισιόδοξος με τον φετινό Ολυμπιακό, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει ότι τον βλέπω στη Βιτόρια. rolleyes.gif
Conan1982
Το καλό είναι ότι ως τώρα έχουμε δείξει ότι αν και είμαστε πιο κάτω πάντως μπορούμε να κοντράρουμε ως ένα βαθμό την Φενέρ και την ΤΣΣΚΑ, οπότε γιατί όχι και την Ρεάλ, η οποία δεν έχει κοντραριστεί ακόμα μαζί τους να την δούμε και με τους απευθείας ανταγωνιστές της.
Πάντως εδώ και αν πρέπει να περιορίσουμε τον ρυθμό για να μην πάθουμε ότι πάθαμε με την Αρμάνι.
john wick
Νομίζω τα κλειδιά του σημερινού ματς ειναι τα 3-4άρια σας...Αν παίξουν καλά Παπανικολάου , Τιμά , Λεντέι έχετε ελπίδες...λίγο πολύ Μιλουτίνοφ Πριντεζης ξέρεις ότι θα αποδώσουν αυτό που μπορούν...
jazz thrilos
Ομαδάρα η Ρεαλ πραγματικά. Αλλά για καθίστε ρε παιδιά, χάσαμε απο την ΤΣΣΚΑ, χάσαμε απο την Φενέρ, θα χάσουμε και απο την Ρεαλ;; Δηλαδή κανέναν δεν θα κερδίσουμε απο τα μεγάλα φαβορί φέτος; Πόσο μάλιστα που η Ρεαλ έρχεται με τις γνωστές απουσίες και με ένα 8-0 που σημαίνει οτι έχει και την άνεση αν δει οτι βαράμε εμείς εδώ να το αφήσει το ματς. Σιγά τα αυγά για τους Μαδριλένους, τι 9-0 τι 8-1.

Οπότε, για μένα το ματς είναι τόσο must όσο ήταν αυτό στο Μόναχο. Και ψυχολογικά, γιατί βλέπω να αποκτάμε άγχος φέτος στα εντός, και βαθμολογικά φυσικά για να κάνουμε μια ωραία τριάδα νικών (Μπάγερν-Ρεαλ-Μπουντούνοστ).

Στο αγωνιστικό δεν ξέρω αν έχουμε να πούμε πολλά. Η Ρεαλ είναι υπερπλήρης παντού, ίσως λίγο στους ψηλούς απόψε να έχουμε μια ευκαιρία αλλά και πάλι έχει κορμιά η Ρεαλ να γεμίσει την ρακέτα εκτός του Ταβάρες. Και το κατσίκι τον Ρέγιες θα βάλει, και τον Ράντολφ θα ανεβάσει, θα τις βρει τις λύσεις.

Ας ελπίσουμε σε σχετική αστοχία των Κάρολ και Ρούντι απο την περιφέρεια και κλείδωμα του σβούρα Καμπάτσο. Και φυσικά να δουλέψουμε κι εμείς έξυπνα στην επίθεση, να ψάξουμε συνεργασίες και όχι ντάπα ντούπα σε σετ επιθέσεις.
yorgos
O Ρούντι είναι πολύ ανεβασμένος, ο Ταβάρες με το Ράντολφ σίγουρα θα δημιουργήσουν προβλήματα στο Μιλουτίνοφ, εκεί που λογικά θα πιέσει ο Ολυμπιακός είναι στην εξουθένωση του Καμπάτσο αν και τέτοιο παίκτη δεν έχει ακριβώς. Λογικά θα δούμε Τέιλορ πάνω στο Σπανούλη, ίσως και αρκετό Κάρολ. Φαντασιακά θα είναι πολύ ωραίο ματς πάντως, in Randolph we trust.
basket72
QUOTE (yorgos @ Nov 22 2018, 13:19 ) *
O Ρούντι είναι πολύ ανεβασμένος, ο Ταβάρες με το Ράντολφ σίγουρα θα δημιουργήσουν προβλήματα στο Μιλουτίνοφ, εκεί που λογικά θα πιέσει ο Ολυμπιακός είναι στην εξουθένωση του Καμπάτσο αν και τέτοιο παίκτη δεν έχει ακριβώς. Λογικά θα δούμε Τέιλορ πάνω στο Σπανούλη, ίσως και αρκετό Κάρολ. Φαντασιακά θα είναι πολύ ωραίο ματς πάντως, in Randolph we trust.



Κι ο Πρέπελιτς θα πάρει χρόνο και παίζει να μας τα στάξει από τα 7-8 μέτρα. Τον Λεντέι ελπίζω να τον δω να τραβάει έξω τον τερματοφύσκουλα Ταβάρες.
Όσο ζω ελπίζω γενικώς. smile.gif
shaq7
Για να κερδισουμε πρεπει να κανουμε διαστημικο ματς εμεις και οι μαδριλενοι να ρθουν χαλαρουιτα ! Οι απουσιες παιζει να ειναι και κακο για μας γιατι οι παγκιτες θα θελουν να αποδειξουν πραγματα..Ελπιζω να ρθουν με το μυαλο τους στο ισπανικο πρωταθλημα biggrin.gif
fotisv
QUOTE (Quincy @ Nov 22 2018, 00:25 ) *
Ο Ολυμπιακός υποδέχεται αύριο στο ΣΕΦ τους πρωταθλητές. Η Real ξεκίνησε με ένα σχετικά εύκολο πρόγραμμα και μετρά 8 συνεχόμενες νίκες και είναι μάλλον το φαβορί για την πρώτη θέση στην φετινή Euroleague. Στα καλά νέα για τον Ολυμπιακό είναι η απουσία του Llull που δεν ταξίδεψε με την υπόλοιπη ομάδα του λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Ενδιαφέρον θα έχει το μαρκάρισμα του Randolph, μπορεί να δούμε αρκετή ώρα πάνω του τον LeDay που φαίνεται ανεβασμένος στα δυο τελευταία παιχνίδια.

Σχόλια για το παιχνίδι.

Καλησπερα απο τον ομορφο Φοινικα Συρου, ο φαρμακοτριφτης του μικρου γαλατικου χωριου μετραει λεπτα για να κλεισει και να παει σπιτι να δει το ματσακι αν κα για να πω την αληθεια δεν ξερω τι να περιμενω απο την μια οι απουσιες LUll και Ajon ειναι σημαντικες ωαπο την αλλη η ρεαλ ειναι ελαφρως λερναια υδρα οταν εχεις ραντολφ ταβαρες και τριτοτεραρτη λυση στους ψηλους εναν καποιον ρεγιες ε οσο και να ειναι ενα δεος το δημιουργεις , ασε που επεστρεψε και ο τειλορ ο καρολ ειναι ο γνωστος καρολ και ο ρουντι οταν νιωθει οτι ειναι αναγκαιος την κανει τη ζημια του ...απο την αλλη εμεις σθγουρα καιγομαστε πιο πολυ για τη νικη και ισως αν οι ισπανοι δουν οτι παει να στραβωσει το ματσακι να μην το κυνηγησουν και τοσο, αλλωστε δεν ειναι και ευκαταφρονητη ομαδα ο ολυμπιακος στην εδρα του οποτε δεν ρισκαρουν και πολλα ... που ξερεις μπορει να κατσει και οτ γνωμικο των προπονητων οταν μια ομαδα παει σφαιρα "η ομαδα πρεπει να χασει "... θα δουμε ...

QUOTE (shaq7 @ Nov 22 2018, 16:03 ) *
Για να κερδισουμε πρεπει να κανουμε διαστημικο ματς εμεις και οι μαδριλενοι να ρθουν χαλαρουιτα ! Οι απουσιες παιζει να ειναι και κακο για μας γιατι οι παγκιτες θα θελουν να αποδειξουν πραγματα..Ελπιζω να ρθουν με το μυαλο τους στο ισπανικο πρωταθλημα biggrin.gif

η αληθεια ειναι οτι μας το χρωστανε ενα διαστημικο ματς τα παληκαρια μας...
stefkorner
θλιβερο να βλεπεις τοσες πολλες κενες θεσεις ,σε τοσο μεγαλο ματς ! το σεφ τεινει να γινει μια απο πιο τις <παγωμενες> εδρες στην ευρωλιγκα κατι που θεωρω πρεπει να απασχολησει τους Αγγελοπουλους ,γιατι δεν αφορα μονο τα εσοδα τους,αλλα περναει και στην ομαδα οσο να ναι
whaler
Παμε σε γρηγορο τεμπο και πολυ ψηλο σκορ, δεν ξερω ποιον απο τους δυο συμφερει αυτο... η λογικη λεει τη Ρεαλ, αλλα διαβαζει πολυ εξυπνα το παιχνιδι ο Ολυμπιακος. Πολυ ενδιαφερον ματς.
pan24
Πολυ ωραιο παιχνιδι μεχρι τωρα και αν τα σουτ του Ολυμπιακου συνεχισουν να μπαινουν μεχρι το τελος θα κερδισει σχετικα ευκολα
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Nov 23 2018, 04:18 ) *
Πολυ ωραιο παιχνιδι μεχρι τωρα και αν τα σουτ του Ολυμπιακου συνεχισουν να μπαινουν μεχρι το τελος θα κερδισει σχετικα ευκολα


να μην κανω cash out ; rolleyes.gif το μονο που με φοβιζει ειναι ο δαιμονισμενος ρυθμος ,για τον οποιο μια τετοια διαφορα καλυπτεται ευκολα ,αν σταματησει ο Ολυμπιακος να τα βαζει!παντως τον Λασο τον ειδα πολυ απελπισμενο να σκουπιζει ιδρωτες !νταξει ,πρωτη ηττα θα ειναι ρε Παμπλο με Γιουλ και Αγιον εκτος!δεν θα χαθει και κανενας κοσμος tongue.gif
rankin
QUOTE(shaq7 @ Nov 22 2018, 15:03 ) *
Για να κερδισουμε πρεπει να κανουμε διαστημικο ματς εμεις και οι μαδριλενοι να ρθουν χαλαρουιτα ! Οι απουσιες παιζει να ειναι και κακο για μας γιατι οι παγκιτες θα θελουν να αποδειξουν πραγματα..Ελπιζω να ρθουν με το μυαλο τους στο ισπανικο πρωταθλημα biggrin.gif

Για την ώρα πάντως, κάνουμε διαστημικό ματς..
Και η Ρεαλ ειναι εξαιρετική, αλλά εμείς έχουμε κάνει ενα πρώτο ημιχρονο βγαλμένο απο τα ονειρα του Μπλατ...

NWG και Βασίλης γλεντάνε κόσμο... Απιστευτοι και οι δυο

Το πρωτο ημιχρονο ηταν μια φανταστική μπασκετική παράσταση, αντάξια της φήμης των αντιπάλων.
Για να δουμε πως θα παει το δευτερο
Ελπιζω να μην καταρρεύσουμε πάλι. Αμαρτιά θα ναι
Conan1982
Τον χτυπήσαμε αρκετά τον Ταβάρες σήμερα αλλά και αυτός μας φιλοδώρησε με 3 τάπες και έχει καταφέρει να μην φορτωθεί παρά με ένα φάουλ και όσο να 'ναι το σκέφτεσαι να μπεις μέσα
john wick
τρομερή ευστοχία ο Ολυμπιακός , 8/13 3ποντα ...Θα ειναι κρίμα να μην κερδίσει σήμερα , αυτή η κωλοομάδα η Ρεάλ ομως δεν θα τα παρατήσει...
Coach Periklis
κάνουμε το τέλειο ματς μέχρι στιγμής

Και δυστυχώς ακόμα κι έτσι ακολουθούν μια χαρά οι άλλοι. Τεράστια διαφορά κλάσης

Νομίζω το χουμε
whaler
Ασχετο, αλλα ο σχολιαστης στη Euroleague TV δινει ρεσιταλ αποψε laugh.gif
fotisv
αν βρουμε ενα τροπο να καταργηθει το τριτο δεκαλεπτο η ομαδα σηκωνει ευρωκουπα στο ρελαντι
Coach Periklis
Η εικόνα του Πρίντεζη στον πάγκο λέει πολλά

Ο ΛεΝτει πολύ καλός
RipCity
Μετά από χρόνια βρήκαμε παίκτη να βοηθάει πραγματικά τον Πρίντεζη στο 4. Ναι τον LeDay λέω 24.gif 24.gif
kotzito
Τρομερό ματς από τους γκαρντ του Ολυμπιακού. Πολύ καλός ξανά κι ο Λεντέι, που το παλεύει και στην άμυνα όσο μπορεί. Νομίζω και σε συνδυασμό με τον παραγκωνισμό του Βεζένκοφ τελευταία, ο Μπλατ φαίνεται να τον εμπιστεύεται αρκετά στο 4 πλέον.

Παπανικολάου με εξαίρεση το ματς με την Φενέρ βρίσκεται σε κακό φεγγάρι. Ευτυχώς σήμερα το είδε ο Μπλατ, είδε ότι τσουλάει και το σχήμα με 3 γκαρντ, οπότε δεν επέμεινε.
shtarkws
Ο Λεντεϊ μου αρέσει πολύ. Είναι παίκτης που παίρνει πάντα την σωστή απόφαση
RipCity
έλα μη τα γκρεμίσουμε όλα τώρα. πάμε λίγο.
Coach Periklis
πήγε να μας κάψει ο Μπιλαρος
Conan1982
thousand one, thousand two, thousand three, μ' άρεσε, μου θύμισε το 101,102,103, θόλο ελέγχω για όσους ξέρουν biggrin.gif
john wick
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
δεν γίνονται αυτά σήμερα...
τους χαρίζετε το παιχνίδι και αυτοί δεν το θέλουν.




υ.γ
Πριντεζης πρέπει να ειναι 1 βήμα πριν την κατάρρευση..
Future7
Πολυ μου αρέσει το στυλακι του Γκος εκτελεστικά.
Τρομερή δουλειά σήμερα.

ΛεΝτει πολυ καλός ως 4αρι , ξανά.

Στρελνιεκς δειχνει ποσο πολυ έλειψε.

Κι η πρωτη ήττα της Ρεάλ ειναι γεγονός.
Coach Periklis
Αν εξαιρέσεις τα τελευταία 18 δευτερόλεπτα που ήταν pure μπασκετική μαγεία με την αρνητική έννοια ( κυρίως για εμάς αλλά και η Ρεαλ πρσοσπάθησε καλά να το χάσει )

έχουμε λοιπόν,

ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη με τεράστια εμφάνιση σε έναν σπουδαίο αγώνα για ουδέτερους

Μου άρεσε πολύ ο Γκος και η ψυχραιμία που έδειξε

Πάρα πολύ καλός ο Λεντει και ο Σπανουλης. Βασικά δεν βρίσκω λόγο να πω κάτι αρνητικό για κάποιον
fotisv
QUOTE (john wick @ Nov 22 2018, 22:32 ) *
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
δεν γίνονται αυτά σήμερα...
τους χαρίζετε το παιχνίδι και αυτοί δεν το θέλουν.




υ.γ
Πριντεζης πρέπει να ειναι 1 βήμα πριν την κατάρρευση..

μακαρι να βγω ψευτης αλλα στη φαση που πηγε να καρφωσει μπροστα στον ταβαρες και εφαγε την ταπα πρεπει να χτυπησε , και στο καπακι δεχτηκε αγκωνια στο στερνο ... σε καποια φαση που εκατσε στον παγκο ειπε "εφαγα μια εδω , δειχνοντας το στερνο και δεν μπορω να παρω ανασα"

QUOTE (whaler @ Nov 22 2018, 21:55 ) *
Ασχετο, αλλα ο σχολιαστης στη Euroleague TV δινει ρεσιταλ αποψε laugh.gif

αν το σχολιαζε ο παμπλο Λασο θα μεροληπτουσε λιγοτερο ...
RipCity
Μπράβο, τεράστια νίκη και ένα πολύ σημαντικό 2/2 που επαναφέρει την ηρεμία. Πάμε την άλλη εβδομάδα για το 6-4 και θα είμαστε μια χαρά.

Πολυ σημαντικός ο Strelnieks και σήμερα.
Coach Periklis
QUOTE (fotisv @ Nov 22 2018, 22:37 ) *
μακαρι να βγω ψευτης αλλα στη φαση που πηγε να καρφωσει μπροστα στον ταβαρες και εφαγε την ταπα πρεπει να χτυπησε , και στο καπακι δεχτηκε αγκωνια στο στερνο ... σε καποια φαση που εκατσε στον παγκο ειπε "εφαγα μια εδω , δειχνοντας το στερνο και δεν μπορω να παρω ανασα"


γιατί να βγεις ψεύτης ;;; Εγώ δεν το κατάλαβα και τον είδα σκεπτόμενος ότι πάει ο Αη-Γιώργης απ τον Νοέμβρη . Ένα χτύπημα τέτοιου τύπου θα περάσει
fotisv
QUOTE (Coach Periklis @ Nov 22 2018, 22:39 ) *
γιατί να βγεις ψεύτης ;;; Εγώ δεν το κατάλαβα και τον είδα σκεπτόμενος ότι πάει ο Αη-Γιώργης απ τον Νοέμβρη . Ένα χτύπημα τέτοιου τύπου θα περάσει

με την εννοια οτι γυρισε το ποδι του παραξενα και η μεση του πηρε μια παραξενη κλιση , για αυτο παρακαλαω να βγω ψευτης την αγκωνια την εφαγε σε μετεπειτα φαση , γενικα ο ταβαρες σημερα εριξε καμποσο ξυλο ( κι ο μιλου εφαγε τις ψιλες του και ο τιμμα υπεστη μπουλινγκ )
Coach Periklis
QUOTE (fotisv @ Nov 22 2018, 22:46 ) *
με την εννοια οτι γυρισε το ποδι του παραξενα και η μεση του πηρε μια παραξενη κλιση , για αυτο παρακαλαω να βγω ψευτης την αγκωνια την εφαγε σε μετεπειτα φαση , γενικα ο ταβαρες σημερα εριξε καμποσο ξυλο ( κι ο μιλου εφαγε τις ψιλες του και ο τιμμα υπεστη μπουλινγκ )


ωχ , δεν πήρα χαμπάρι
john wick
Αρχές της χρονιάς , είχα πει για την '' αδυναμία '' μου τον Le day ...
Απίστευτος...Αν μαθει να παίζει κ λίγο άμυνα , βρήκατε τον επόμενο Πρίντεζη....




οφ τόπικ
όποιος θέλει να δει γιατί ο Vesely ειναι ο καλύτερος ψηλός στην Ευρώπη , ας δει την προτελευταία φάση της Μακάμπι και πως αμύνεται στον Wilbekin... ohmy.gif ohmy.gif
T.W.Is.M.
Στο τριτο 10λεπτο δεν καταλαβα οτι ελειπε ο Γιουλ. Ηταν τοσο ευστοχος ο Καρολ, που επαιζε σαν το Γιουλ! Ευτυχως οταν μπηκε ξανα η αμυνα πανω του ηταν τοσο καλη, που δεν του εδωσαν σουτ για να κανει κι αλλη ζημια. Εκτος απο το Γουιλιαμς-Γκος, το Σπανουλη και το Στρελνιεκς πρεπει να σχολιασω την αποδοση του Μιλουτινοφ, που εδωσε πολλες μαχες και ηταν πολυ καλος, ενω εβγαλε και αρκετες αμυνες. Να πω και για το αγαπημενο μας θεμα απο την Τριτη; Σημερα τον εβαλε το Μαντζαρη και δεν ηταν αρνητικος. Προσπαθησε αρκετα στην αμυνα. Στην επιθεση ομως ηταν ατολμος και παλι. Τοσο κακη ψυχολογια εχει που μπαινει και παιζουμε με 4 στην επιθεση; Σε καποια φαση ειχε ελευθερο σουτ και διστασε να το παρει!
Απογοητευση τα τριαρια, καλος και παλι ο ΛεΝτει, φαινεται να βρισκει ρολο και να στελνει το Βεζενκοφ στο βαθος του παγκου. Πιστευω οτι θα τον δουμε διδυμο με Αγραβανη, οταν γυρισει.
Το μονο κακο ειναι οτι δε μας κανουν τη χαρη οι υπολοιποι να φερουν τα αποτελεσματα που θελουμε. Σε σχεση ομως με την περσινη σεζον στα αντιστοιχα παιχνιδια ειμαστε στο 0. Ουτε παραπανω, ουτε παρακατω. Μαλλον θετικο θα το ελεγα αυτο.
rankin
Εικόνα και σημάδια βελτίωσης
Σταδιακά κάπου παμε
μου αρέσει το επιθετικό aggressiveness που δειχνουμε κατα διαστήματα
μου αρέσει και ο Λεντέι στο 4, οπου κάνει τρομερά πράγματα και στην άμυνα.
Quincy
Δεν είναι ακόμα ο Ολυμπιακός ομάδα των 90+ πόντων, λογικό ήταν η παραγωγικότητα να μειωθεί στο 2ο, απλά έπεσε κατακόρυφα, όπως είχε συμβεί στο ΟΑΚΑ, τουλάχιστον σήμερα ο Ολυμπιακός άντεξε όταν η Real αντέδρασε. 13 assist o Campazzo w00t.gif , 2 λιγότερες από όλο τον Ολυμπιακό.
jazz thrilos
Ελεγα πριν το ματς οτι χρειαζόμαστε σχετική αστοχια των Ρουντι και Καρολ απο το τρίποντο και κλείδωμα του σβούρα του Καμπάτσο. Ε λοιπόν, πάνω απο 50% είχαν οι δύο πρώτοι στο τρίποντο και 13 ασιστς έδωσε ο σβούρας. Και παρολα αυτά, κερδίσαμε!!!

Νομίζω οτι στο 1ο ημίχρονο είδαμε ενα απο τα πιο ωραία ματς της διοργάνωσης φέτος μεχρι τώρα. Και απο τις δύο ομάδες. Οι οποίες έπαιξαν περίπου το ίδιο στυλ μπάσκετ. Και μπράβο μας που μπορέσαμε έστω για 20 λεπτά να φανουμε σούπερ ανταγωνιστικοί στο στυλ που εμείς ίσως επιδιώκουμε να παιξουμε στο μέλλον αλλά που η Ρεαλ το παιζει άριστα και μάλιστα το παει σε άλλο επίπεδο φέτος.

Στο δεύτερο πήγαμε σε σκληρό παιχνίδι, σφιξαν και οι Ισπανοι την άμυνα και είδαμε άλλου ειδους μπάσκετ που ευτυχώς στη μεταβατικη περίοδο που ειμαστε δεν έχουμε ξεχάσει να παίζουμε. Ετσι θα παει η χρονια μας, όταν μπορουμε θα τρεχουμε και θα πυροβολούμε και οταν πρέπει θα παιζουμε κατς. Οταν δεν θα μας καθεται το ενα απο τα δυο θα εχουμε άσχημες ηττες.

Εκτος απο Παπ νομιζω οτι όλοι ήταν απο θετικοί μέχρι καταπληκτικοί. Αλλα επειδή πριν κανα δυο βδομαδες αμφισβητήθηκε με ατακες "το παιδι δεν κανει για Ολυμπακό", θα ξεχωρισω την εμφανιση του Γκος. Παιχνιδι με παιχνίδι καλυτερος. Αποψε μαλιστα και με ηγετικά χαρακτηριστικά. Όταν περναει η μπαλα απο τα χερια του πάντα καταλήγουμε σε ορθολογικες επιλογές. Εχει ενέργεια, τεχνική, μυαλό. Απόψε επαιξε και αμυνα καλή. Δεν ειναι κίλλερ σουτέρ ομως δεν ειναι να τον αφηνεις κι ελευθερο. Θα γινει μεγάλη παιχτάρα.

Μεγαλη νίκη απο πολλες πλευρές. Δεν ξερω που θα χάσει η Ρεαλ απο τις ομαδες που ανταγωνιζομαστε για οχτάδα. Νομιζω με Γιουλ και Αγιον η Ρεαλ μονο σε Μοσχα και Τουρκια ισως δεν είναι σούπερ φαβορί για νίκη.
Volunteer
Ωραίο ματς με σασπένς...
Η νίκη του Ολυμπιακού είναι πολύ σημαντική σε βαθμολογικό επίπεδο γιατί έτσι όπως βλέπω τη Ρεάλ Μαδρίτης, έχει τέτοια πληρότητα στο ρόστερ που δύσκολα θα κάνει παραπάνω από 5-6 ήττες.Οι περισσότερες από αυτές θα έρθουν, αν έρθουν, από τους άμεσους ανταγωνιστές (ΤΣΣΚΑ, Φενέρ), τους υπόλοιπους θα τους καθαρίσει μέσα έξω με σχετική ευκολία.

Εντυπωσιακό επίσης το γεγονός πως η νίκη ήρθε με την ουσιαστική συμμετοχή μόλις έξι παικτών. Πέρα από την καυτή τριάδα (Σπαν, Γκος, Στρελ) στην περιφέρεια που κατά διαστήματα βρέθηκε εν συνόλω στο παρκέ γιατί τα τριάρια πέταγαν χαρταετό και με ροτέισον στην τσίτα μιας και δεν υπάρχει άλλος σοβαρός γκαρντ από πίσω, βοήθησαν αρκετά οι δύο σέντερ μαζί με κάτι ψιλά από τον Πρίντεζη. Υπό τις παρούσες συνθήκες μιλάμε ξακάθαρα για υπέρβαση.

Ο πυρήνας τους περιβόητου ελληνικού κορμού βρίσκεται σε άθλια κατάσταση. Η αίρμπολ βολή του Πρίντεζη στο τέλος είναι απιεικώς απαράδεκτη και τείνει να γίνει κάποιου είδους πάραδοση τώρα τελευταία.
qspock
QUOTE(Volunteer @ Nov 22 2018, 23:48 ) *
Η αίρμπολ βολή του Πρίντεζη στο τέλος είναι απιεικώς απαράδεκτη και τείνει να γίνει κάποιου είδους πάραδοση τώρα τελευταία.


Ειναι γεγονος πως κατι εχει παθει με τις βολες ο Πριντεζης. Επομενο βημα να φτασει τον Μοραλες (στον ΠΑΟΚ πριν 25+ χρονια..):
2 βολες airball διαδοχικες... icon_drunk.gif

Mετα ακολουθει αυτο (σε πανοραμικο πλανο φαινεται καλυτερα..) :

https://www.youtube.com/watch?v=JbItsPgCX90

laugh.gif

Αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=x-MW5tkTWtQ

71.gif


και μετα το νουμερο 1 απο αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=rhWbo1obAF8

24.gif
golitog7
QUOTE(kotzito @ Nov 22 2018, 21:20 ) *
Τρομερό ματς από τους γκαρντ του Ολυμπιακού. Πολύ καλός ξανά κι ο Λεντέι, που το παλεύει και στην άμυνα όσο μπορεί. Νομίζω και σε συνδυασμό με τον παραγκωνισμό του Βεζένκοφ τελευταία, ο Μπλατ φαίνεται να τον εμπιστεύεται αρκετά στο 4 πλέον.

Παπανικολάου με εξαίρεση το ματς με την Φενέρ βρίσκεται σε κακό φεγγάρι. Ευτυχώς σήμερα το είδε ο Μπλατ, είδε ότι τσουλάει και το σχήμα με 3 γκαρντ, οπότε δεν επέμεινε.

Πράγματι Παπανικολάου για κλάματα. Είναι χειρότερος και από τον Μάντζαρη τολμώ να πω. Ούτε να σκάσει τη μπάλα δεν μπορεί, οι μισές πάσες είναι λάθος, mid range σουτ χειρότερο και από το δικό μου. Ελπίζω να είναι ένα παροδικό ντεφορμάρισμα γιατί τον χρειαζόμαστε.
pan24
QUOTE (golitog7 @ Nov 23 2018, 08:45 ) *
Πράγματι Παπανικολάου για κλάματα. Είναι χειρότερος και από τον Μάντζαρη τολμώ να πω. Ούτε να σκάσει τη μπάλα δεν μπορεί, οι μισές πάσες είναι λάθος, mid range σουτ χειρότερο και από το δικό μου. Ελπίζω να είναι ένα παροδικό ντεφορμάρισμα γιατί τον χρειαζόμαστε.

Ποτε δεν μπορουσε να βαλει την μπαλα στο παρκε,ποτε δεν ειχε σταθερο σουτ(ασταθες τριποντο,mid range ποτε δεν ειχε) ενω γηπεδο ποτε δεν ηταν ιδιαιτερα καλος να βλεπει πλην των καταστασεων αιφνιδιασμου
Τα 2 πρωτα ειναι που δεν του επετρεψαν να σταθει στο nba

Τα παλαιοτερα χρονια αυτο δεν φαινοταν γιατι στην επιθεση ειτε στεκοταν στο φτερο να περιμενει τριποντο ειτε εκοβε προς τα μεσα απο το φτερο
Ο Μπλατ ζηταει διαφορετικα πραγματα απο το 3 του και εκει φαινεται να εχει θεμα προσαρμογης μεχρι τωρα γιατι καποια οραγματα(ντριμπλα,να σηκωνεται να εκτελει μετα απο ντριμπλα απο τα 5-6 μετρα) ποτε δεν εμαθε να τα κανει
RipCity
QUOTE (pan24 @ Nov 23 2018, 08:57 ) *
Ποτε δεν μπορουσε να βαλει την μπαλα στο παρκε,ποτε δεν ειχε σταθερο σουτ(ασταθες τριποντο,mid range ποτε δεν ειχε) ενω γηπεδο ποτε δεν ηταν ιδιαιτερα καλος να βλεπει πλην των καταστασεων αιφνιδιασμου
Τα 2 πρωτα ειναι που δεν του επετρεψαν να σταθει στο nba

Τα παλαιοτερα χρονια αυτο δεν φαινοταν γιατι στην επιθεση ειτε στεκοταν στο φτερο να περιμενει τριποντο ειτε εκοβε προς τα μεσα απο το φτερο
Ο Μπλατ ζηταει διαφορετικα πραγματα απο το 3 του και εκει φαινεται να εχει θεμα προσαρμογης μεχρι τωρα γιατι καποια οραγματα(ντριμπλα,να σηκωνεται να εκτελει μετα απο ντριμπλα απο τα 5-6 μετρα) ποτε δεν εμαθε να τα κανει


Γενικά η φάση είναι πως μας έφαγε το σκεπτόμενο μπάσκετ εμάς τους Έλληνες. Μας ξεπερνάει το μπάσκετ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.