Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Μπασκετική μας ταυτότητα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Weekendman
Αν και βασικά είμαι χομπίστας και δεν έχω την ευκαιρία να παίξω μπάσκετ(αν και τελευταία ξανάπιασα συχνή επαφή με το άθλημα) όσο συχνά θα ήθελα, θα ήμουν περίεργος να δώ πως πιστεύουμε η τι στύλ παιχνιδιού ακολουθούμε, θα ξεκινήσω εγώ που μάλλον δεν είμαι και ο καλύτερος μπασκετμπολίστας στην πράξη,(αν και πρόσφατα είχα την τύχη να παίξω σε παιχνίδι 2 εναντίον 2 με συμπαίκτη έναν απο ομάδα Β Εθνικής,) και περιμένω με ενδιαφέρον τους άλλους.
Το ύψος μου είναι γύρω στο 1.80 και δεν έχω και την τρομερή δύναμη για αυτό βασικά το γύρισα στην περιφέρεια σε μια θέση μεταξύ 2 και 3 με κύριο συστατικα του παιχνιδιού μου τα σούτ απο τα 3 με 5 μέτρα , την απομώνωση του αντιπάλου και την χρήση της reverse ντρίπλας για να τον περνάω και να φτάνω στο καλάθι αν και στην προσπάθεια αυτή τρώω και μερικές τάπες παραπάνω αν με περιμένει ο ψηλός της αντίπαλης ομάδας, το πολύ-πολύ αντέ και καμιά διείσδηση, με πλάτη στο καλάθι παίζω βασικά περισσότερο για να ψάξω πάσα σε συμπάικτη που θα είναι ελεύθερος στην περιφέρεια η που σπανιότερα θα κάνει κίνηση στην ρακέτα παρά προτιμάω να εκτελέσω ο ίδιος.
Τώρα για την άμυνα είναι μια πονεμένη ιστορία, προσπαθώ όσο γίνεται να ακολουθώ τον αντίπαλο και να έχω το χέρι στην μπάλα η στο πρόσωπο, βέβαια αν με περάσει ο αντίπαλος τις περισσότερες φορές δεν μου είναι εύκολο να τον ακολουθήσω γιατί απλά δεν είμαι και πολύ γυμνασμένος για να έχω έξτρα αντοχές οπότε κατάφευγω λίγο και στο σκληρό παιχνίδι.
Όπως είπα περιμένω να δώ τι μπάσκετ παίζουν και οι υπόλοιποι σε αυτό το Φόρουμ αν και αναλόγα με συμπαίκτες και στύλ αντιπάλου αλλάζει και ο τρόπος που παίζει ο καθένας μας... Ας μην υπερβάλουμε μόνο biggrin.gif
Jimar
ωραιο τοπικ!

χμμ, ειμαι κοντος, γυρω στο 1.75, μετρια τριπλα και σουτ. στην επιθεση κυριως διεισδυσεις, τις οποιες ειτε τελειωνω (κανονικα η με κανενα γελοιο αεροπλανικο) η οταν ειναι πολυ αργα ψαχνω να βρω πασα. ετσι εχουν βγει καποιες πολυ θεαματικες φασεις -μερικες κατα λαθος- αλλα αρκετα συχνα κανω λαθη... τωρα τελευταια βλεπω πως αντι για λει απ μου αρεσει να τελειωνω μια φαση με τζαμπ σουτ απο τα 2-3 μετρα ακομα κι οταν θα μπορουσα να μπω ως μεσα.
Μετα απο πολυ εξασκηση εχω καταληξει να μπορω να παιξω αρκετα ικανοποιητικα το πικ&ρολ, ειδικα με καποιους συγκεκριμενους απο την ομαδα.Καλυτερο μου κομματι θα ελεγα ειναι η πασα αφου μπορω κ βλεπω γηπεδο, αλλα πλει μεικερ δυσκολα παιζω , αφου η τριπλα μου ειναι αρκετα μετρια οπως ειπα.
Η αμυνα κι εμενα δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, μπορει να παιξω πολυ καλα σε λιγες φασεις αλλα στις περισσοτερες δεν προβληματιζω ιδιαιτερα τον αντιπαλο, σιγουρα χρειαζομαι δουλεια εκει...
benchwarmer
Καλο τοπικ!!!

Εγω παλι που δεν παιζω σε ομαδα, αλλα μονο στη γειτονια σε 3-3 κλπ, δεν εχω κατι ξεκαθαρο να γραψω.. Εξαρταται κυριως απο τους εκαστοτε συμπαικτες και αντιπαλους..
Γενικα παντως, εχω σχετικα καλο τριποντο εν στασει(σε σχεση με τη γενικη μου "αξια"), αν και με περιεργο στυλ αλα Τσιλντρες, καλη πασα (και με ποικιλιες καποιες φορες), ειδικα στο πικ ν ρολ, μετρια ομως ντριμπλα και ανυπαρκτο σουτ εν κινησει, εκτος απο ενα περιεργο δεξιο κατι σαν χουκ απο μεση αποσταση απο την δεξια πλευρα οπως βλεπουμε τη μπασκετα οπου συνηθως ειναι ταμπλο και μεσα tongue.gif. Διεισδυσεις αρκετα καλο τελειωμα απο δεξια, ανυπαρκτο απο αριστερα... Με πλατη δεν εχω δοκιμασει πολυ, αλλα οποτε το κανω προσπαθω να μιμηθω τον Χακιμ( rolleyes.gif ), κατι που τις περισσοτερες φορες καταληγει σε βηματα icon_drunk.gif
Αυτα απο επιθεση. Απο αμυνα, καθως ειμαι πολυ αδυνατος για το υψος μου, κατω απο το καλαθι υπαρχει ενα θεμα.. Οπως και στα μπλοκ αουτ για ριμπαουντ. Βεβαια αυτο το καλυπτει καπως το καλο ταιμινγκ και αλμα που εχω. Η αμυνα στην περιφερεια, ειδικα οταν ο αλλος εχει καλη διεισδυση, ειναι το χειροτερο μου... Γενικα, αμυντικα το καλυτερο μου σημειο ειναι η αμυνα στον χωρο, να κοβω πασες κλπ...
panagiotisTheDream
Λοιπόν, είμαι κοντά στο 1.90 και παίζω αναλόγως την περίσταση (λόγω όγκου και μιας κάποιας δύναμης) από 4άρι μέχρι 5άρι. Σουτάρω αρκετά και καλά, αλλά όχι τρίποντα (μέχρι τα έξι μέτρα το σουτ μου είναι από ικανοποιητικό έως πολύ καλό άμα "βρω χέρι"). Μ 'αρέσει να παίζω και έξω, κάνω διεισδύσεις χωρίς να είναι το φόρτε μου βέβαια, πασάρω καλά, παίζω πικ εν ρολ με τους κοντούς (όπα ρε ψηλέ! rolleyes.gif biggrin.gif ) που τελειώνουν με λέι απ (δεξί κ αριστερό, οκ συνήθως δεξί smile.gif ) ή πάσα ή τζαμπ σουτ (ανάλογα με την περίσταση πάλι). Στο καλάθι παίχω αρκετά με πλάτη, ποστάρω κ έχω αρκετά καλές κινήσεις. Επίσης καμιά φορά με πιάνει και κόλημα με τα χουκ (λόγω Καρίμ cool.gif ). Αν έχω αδύνατο αντίπαλό μπορεί και να καρφώσω στα μούτρα του (οκ, πλάκα κάνω smiley.gif ). Στην άμυνα παίζω δυνατά γενικά, χωρίς να μπλοκάρω συχνά πάντως (λόγω άλματος προφανώς), αλλά αν και βαρύς έχω καλές αντιδράσεις και γρήγορα πόδια και μπορώ να κλέψω να κόψω πάσες κλπ. (το κατά δυνάμει πάντα...) Κάνω μπλοκ άουτ και κατεβάζω ριμπάουντ, ανάλογα και με τον αντίπαλο πάντα....Αυτάαααα......

Τώρα αν παίξουμε κανα μονό και δε δείτε τίποτα απ όλα αυτά δε με νοιάζει.....εγώ τα είπα.... smiley.gif smiley.gif
pmam
Eγώ είμαι ένα 5άρι εγκλωβισμένο σε σώμα άσσου... sad.gif
Είμαι 1.80 αλλά οι κινήσεις μου είναι κυρίως ψηλού (ίσως επείδη είμαι πολύ άθλιος για κοντός tongue.gif). Εχω κακή τριπλά (μέχρι πρόπερσι δεν μπορούσα να την περάσω κάτω απ'τα πόδια blink.gif ) αν κ την βελτιώνω. Παραδόξως, έχω καλύτερο τρίποντο απ'ότι σουτ εντός πεδιάς, που είναι πραγματικά άθλιο. Το κύριο παιχνίδι μου στην επίθεση βέβαια είναι το pick&roll (εγώ είμαι ο ψηλός που δίνει το screen w00t.gif ). Κάνω διεισδύσεις (όσο βελτιώνεται η τρίπλα τόσο περισσότερο) και παίζω συχνά με πλάτη. Θέωρώ ότι η πάσα μου είναι καλή, αν και όταν παίζω σε ανοικτό όλες οι πάσες (πρέπει να) είναι θεαματικές και οι μισές περίπου δεν βρίσκουν στόχο smiley.gif. Το καλύτερο στοιχείο μου πάντως είναι το ριμπάουντ κατά κύριο λόγο, καθώς αν σηκωθώ δύσκολα με νικάνε αντίπαλοι μέχρι και 10 πόντους ψηλότεροι (εντάξει, όχι και πολύ δύσκολα... rolleyes.gif ).
Στην άμυνα είμαι καλός στο να παίζω ξύλο μέχρι να σταματήσει ο αντίπαλος να θέλει να μπει στο καλάθι 69.gif . Παίζω δηλαδή πολύ με τα χέρια και τα μισά από αυτά που κάνω ίσως να είναι φάουλ. Τρελαίνομαι πάντως να μαρκάρω καλύτερους αντιπάλους, είτε από άποψη σώματος, είτε δεξιοτήτων και συνήθως καταφέρνω να τους περιορίσω αρκετά!!
Αυτά και από μένα... Τουλάχιστον έτσι με βλέπω εγώ icon_drunk.gif
Τώρα αν υπάρχει ανταποκριτής του forum στη Θεσσαλονίκη είμαι διαθέσιμος να τα αποδείξω!!!
SlobodaN
Eγώ είμαι 1.86 και η θέση μου ουσιαστικά είναι ένα ελαφρύ τεσσάρι. Παίζω συνήθως με πλάτη στο καλάθι και θεωρώ ότι έχω μεγάλη ποικιλία κινήσεων επιθετικά και εύκολα δύσκολα και με προσποιήσεις, με hook shot η με fade away βρίσκω τον δρόμο να σκοράρω από χαμηλά. Έχω πολύ καλό σουτ απο μέση και μακρινή απόσταση , κυρίως εν στάσει,αλλά δυσκολεύομαι πολύ στην τρίπλα κι εγώ,και κυρίως όταν ξεκινάω drive από ψηλά. Για κατέβασμα δε μπάλλας μην κάνεις το λάθος να μου το ζητήσεις ποτέ.Πολύ δυνατό μου σημείο είναι και οι ελέυθερες βολές. Στα ριμπάουντ δυστυχώς θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο προς καλό και πρέπει να γίνω πολύ πιο δυναμικός και σε αυτόν τον τομέα.Στην προσωπική άμυνα παίζω πολύ καλύτερα ψηλά παρά χαμηλά. Καλό μου στοιχείο επίσης είναι το κόψιμο καθώς θεωρώ ότι έχω αρκετά καλό timing. Στην πάσα θα έλεγα normal πράγματα δεν ψάχνω το εξεζητημένο αλλά δύσκολα θα κάνω και το αβίαστο λάθος.
kostasvc15
Λοιπον...1,81 περιπου ειμαι,με σουτ αρκετα καλο αρκει να ειμαι ελευθερος,αλμα μεγαλο και ντριμπλα καλη αν και δε συνιθηζω να παιζω πλει μαικερ τωρα στο αντρικο,συνηθως 2αρι.Αμυνα δε πολυ παιζω γιατι κουραζομαι ευκολα,προσπαθω να κερδισω ανασες και πεφτω στον αντιπαλο την ωρα που θα σουταρει η θα παει για ντραιβ,μοναδικο καλο στοιχειο στην αμυνα ειναι η ταπα λογω αλματος και ταιμινγκ,επισης ειμαι επιρρεπεις στα λαθη.Μπασκετ εμαθα μονος μου στο γηπεδο,σε ομαδα αργησα να μπω και δυσκολευομαι καπως στο διπλο και στα συστηματα,στο παιδικο και εφηβικο δεν ειχα προβλημα αλλα στο αντρικο ειμαι καπως διστακτικος.Στα μονα δε πιανομαι,διαθετω φοβερες ντριπλες αλα ΝΒΑ και φανταστικες πασες οπου με κανουν ασταματητο tongue.gif tongue.gif
Καλα ολα αυτα αλλα εχω να πιασω μπαλα κανα δυμινο,αρχισαμε και τις κακες συνιθεις και δε ξερω σε τι κατασταση ειμαι..
kotzito
Εγω ειμαι 1,81.Παιζω 4αρι και καμια φορα και 5αρι.Ποσταρισμα δεν εχω πολυ καλο για αυτο συνηθιζω να παιζω face-to-face στην επιθεση.Εχω καλο σουτ,για αυτο πολλες φορες μετα τα πικ εν ρολ μενω ψηλα για να παρω μπαλα και να σουταρω.Διεισδυσεις κανω σπανια,επειδη δεν εχω ιδιαιτερα καλες,και αυτο οταν εχω κοντυτερο παικτη η ελευθερο πεδιο μπροστα μου.Η πασα μου θελει βελτιωση,καθως πολλες φορες βιαζομαι να πασσαρω η σταματαω την τριπλα χωρις να ξερω που θα πασσαρω.Το δυνατο μου σημειο ειναι ομως η αμυνα.Εχω πολυ καλη ταπα αν και δεν εχω ιδιαιτερα μεγαλο αλμα,ενω το οτι παιζω εξυπνα και διαβαζω το παιχνιδι του αντιπαλου με κανει να κλεβω συχνα μπαλες και να δινω πολυ καλες βοηθειες.Στο ενας εναντιον ενος,επειδη ειμαι αργος πεφτω πανω στον παικτη με σκοπο η να του κλεψω την μπαλα η να τον ωθησω σε λαθος.
pitto
QUOTE(pmam @ Dec 7 2008, 16:52 ) *
Eγώ είμαι ένα 5άρι εγκλωβισμένο σε σώμα άσσου... sad.gif
Είμαι 1.80 αλλά οι κινήσεις μου είναι κυρίως ψηλού


βρήκα επιτέλους την.....αδερφή ψυχή μου !!!!!
αγόρι μου, μια από τα ίδια και εγώ : 1.80 και παίζω 4αρι.....
το ύψος δεν φτάνει, αλλά τα 100+ κιλά μου είναι ότι πρέπει !!! χα χα χα χα
επίσης οι πλαστικές μου κινησεις αφήνουν τους αντιπάλους άγαλμα πολλές φορες, νομίζοντας πως είμαι δυσκίνητος....

γι'αυτό σου λέω : δεν είμαστε χοντροι, είμαστε ΚΟΝΤΟΙ !!!!!!

Υ.Γ. και να φανταστείς πως ξεκίνησα να παίζω 1. Στον Σαββατιάτικο αγώνα, ξεκίνησα 5αρι (όχι λόγω έλλειψης ψηλών, άφησα 3 ατομα 1,95 στον πάγκο !!!!!!)


kolokotronis
Σουτ: Λάρυ Μπερντ
Πάσα: Μάτζικ Τζόνσον
Τρίπλα: Ντράζεν Πέτροβιτς
Ελ. Βολές: Τζον Κόρφας
Σπάσιμο μέσης: Νίκος Γκάλης
Ηγετικές ικανότητες: Μάικλ Τζόρνταν
Δύναμη: Σακίλ Ονείλ
Ριμπάουντ: Ντένις Ρόντμαν
Ραβέρσα: Αμπντούλ Τζαμπάρ
Κάρφωμα: Ντομινίκ Ουίλκινς
Υψος: Σουλε'ι'μάν Νασνούς
Άμυνα ψηλά: Μπεν Γουάλας
'Αμυνα χαμηλά: Γκάρυ Πέ'ι'τον
Μυαλό: Στιβ Νας
Ταχύτητα: Γιώργος Λημνιάτης
Άλμα: Χάρολντ Μά'ι'νερ
Ψυχή: Παναγιώτης Γιαννάκης
Ομορφιά: Ντέ'ι'βιντ Ρίβερς
Αντοχή: Χα'ι'λέ Γκεμπρεσιλασιέ
Τύχη: Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς

Είναι οι παίχτες που προσεγγίζουν περισσότερο (όσο αυτό είναι δυνατον) τις ικανότητές μου.
Επέλεξα αυτόν τον τρόπο για να με χαρακτηρίσω καθώς, δυστυχώς, δεν είμαι ποιητής.
Flash
Ξέχασες το Μετριοφροσύνη : Αλέξης Κούγιας


(εντάξει χοντρό ήταν tongue.gif )
a bullet for your head
QUOTE(Flash @ Dec 13 2008, 02:06 ) *
Ξέχασες το Μετριοφροσύνη

Ενα απ τα 20000 προτερηματα του..
assa bc

1,72 υψος θεση play maker και σπανια guard πολυ καλη επαφη με την μπαλα καλη πασα ιδιαιτερα στον εφνιδιασμο και στο pick and roll εντυπωσιακες τις περισσοτερες φορες καλος στην διεισδηση που τελειωνει με lay up η πασα στο ψηλο η πασα εξω για ελευθερο σουτ στα μειον το χαμηλο υψος αν και εχω αρκετα καλο αλμα εχω προβλημα στην αμυνα με ψηλοτερους play maker που ειναι καλοι χειριστες αν και παλια ειχα καλο σουτ τα τελευταια χρονια και το εχω χασει απο μεση αποσταση και αυτο ειναι μεγαλο μειονεκτιμα επισης ενω εχω καλη τριπλα και βλεπω γηπεδο πολλες φορες χανω τον ελεγχο οταν με παιζουν zone press πολλες φορες δεν εχω καλη ψυχολογια απο το ζεσταμα με αποτελεσμα να μου βγαινει αρνητικα στο παιχνιδι

SlobodaN
QUOTE(kolokotronis @ Dec 13 2008, 01:27 ) *
Σουτ: Λάρυ Μπερντ
Πάσα: Μάτζικ Τζόνσον
Τρίπλα: Ντράζεν Πέτροβιτς
Ελ. Βολές: Τζον Κόρφας
Σπάσιμο μέσης: Νίκος Γκάλης
Ηγετικές ικανότητες: Μάικλ Τζόρνταν
Δύναμη: Σακίλ Ονείλ
Ριμπάουντ: Ντένις Ρόντμαν
Ραβέρσα: Αμπντούλ Τζαμπάρ
Κάρφωμα: Ντομινίκ Ουίλκινς
Υψος: Σουλε'ι'μάν Νασνούς
Άμυνα ψηλά: Μπεν Γουάλας
'Αμυνα χαμηλά: Γκάρυ Πέ'ι'τον
Μυαλό: Στιβ Νας
Ταχύτητα: Γιώργος Λημνιάτης
Άλμα: Χάρολντ Μά'ι'νερ
Ψυχή: Παναγιώτης Γιαννάκης
Ομορφιά: Ντέ'ι'βιντ Ρίβερς
Αντοχή: Χα'ι'λέ Γκεμπρεσιλασιέ
Τύχη: Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς

Είναι οι παίχτες που προσεγγίζουν περισσότερο (όσο αυτό είναι δυνατον) τις ικανότητές μου.
Επέλεξα αυτόν τον τρόπο για να με χαρακτηρίσω καθώς, δυστυχώς, δεν είμαι ποιητής.


Το posts σου είναι για πάρα πολλά
68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif

Από το να πικάρεις κάποιο post καλύτερα να μην γραφεις καθόλου.
Και μη με ρωτήσει κανένας το γιατί, γιατί έτσι, αυτή είναι η γνώμη μου.
apkat
QUOTE(SlobodaN @ Dec 14 2008, 19:06 ) *
Το posts σου είναι για πάρα πολλά
68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif

Από το να πικάρεις κάποιο post καλύτερα να μην γραφεις καθόλου.
Και μη με ρωτήσει κανένας το γιατί, γιατί έτσι, αυτή είναι η γνώμη μου.



Mιλας γενικα η για το συγκεκριμενο ποστ;;

Γιατι εγω το συγκεκριμενο το βρηκα πολυ ευχαριστο..
j-kidd13
QUOTE(kolokotronis @ Dec 13 2008, 01:27 ) *
Ομορφιά: Ντέ'ι'βιντ Ρίβερς

Ειδικά εδώ....προσκυνώ!!! 77.gif 77.gif 77.gif Φοβερό...
kolokotronis
Κάποιοι έχουν αίσθηση του χιούμορ, κάποιοι άλλοι όχι και τόσο...
Τι να κάνουμε...
Σκοπός να πικάρω?? blink.gif
Weekendman
QUOTE(pmam @ Dec 7 2008, 16:52 ) *
Eγώ είμαι ένα 5άρι εγκλωβισμένο σε σώμα άσσου... sad.gif
Είμαι 1.80 αλλά οι κινήσεις μου είναι κυρίως ψηλού (ίσως επείδη είμαι πολύ άθλιος για κοντός tongue.gif). Εχω κακή τριπλά (μέχρι πρόπερσι δεν μπορούσα να την περάσω κάτω απ'τα πόδια blink.gif ) αν κ την βελτιώνω. Παραδόξως, έχω καλύτερο τρίποντο απ'ότι σουτ εντός πεδιάς, που είναι πραγματικά άθλιο. Το κύριο παιχνίδι μου στην επίθεση βέβαια είναι το pick&roll (εγώ είμαι ο ψηλός που δίνει το screen w00t.gif ). Κάνω διεισδύσεις (όσο βελτιώνεται η τρίπλα τόσο περισσότερο) και παίζω συχνά με πλάτη. Θέωρώ ότι η πάσα μου είναι καλή, αν και όταν παίζω σε ανοικτό όλες οι πάσες (πρέπει να) είναι θεαματικές και οι μισές περίπου δεν βρίσκουν στόχο smiley.gif. Το καλύτερο στοιχείο μου πάντως είναι το ριμπάουντ κατά κύριο λόγο, καθώς αν σηκωθώ δύσκολα με νικάνε αντίπαλοι μέχρι και 10 πόντους ψηλότεροι (εντάξει, όχι και πολύ δύσκολα... rolleyes.gif ).
Στην άμυνα είμαι καλός στο να παίζω ξύλο μέχρι να σταματήσει ο αντίπαλος να θέλει να μπει στο καλάθι 69.gif . Παίζω δηλαδή πολύ με τα χέρια και τα μισά από αυτά που κάνω ίσως να είναι φάουλ. Τρελαίνομαι πάντως να μαρκάρω καλύτερους αντιπάλους, είτε από άποψη σώματος, είτε δεξιοτήτων και συνήθως καταφέρνω να τους περιορίσω αρκετά!!
Αυτά και από μένα... Τουλάχιστον έτσι με βλέπω εγώ icon_drunk.gif
Τώρα αν υπάρχει ανταποκριτής του forum στη Θεσσαλονίκη είμαι διαθέσιμος να τα αποδείξω!!!

Μπορεί να είμαι ο άνθρωπος σου δεν αποκλείεται(μένω Θεσσαλονική) biggrin.gif , βέβαια αν παίζεις σαν ψηλός θα πρέπει και εγώ να παίξω σαν ψηλός και οταν το κάνω παίζω ολίγον σκληρά παίρνοντας καμια φορά τα χέρια η βρίσκοντας καμιά φορά στο πρόσωπο τον αντίπαλο, αλλά μην φανταστείς δεν την γλιτώνω και εγώ, καμιά αγκωνιά στο πρόσωπο,ύπουλα χτυπήματα στη ρακέτα η να με πατήσει στο χέρι με το πόδι ο αντίπαλος, με λίγα λόγια αναπληρώνω την ελλείψη ταλέντου με υπερ του δεόντος πάθος, και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που προτιμώ να παίζω περιφερειακός για να τελειώνω το παιχνίδι λιγότερο σακατεμένος, περιμένω με ενδιαφέρον και τους άλλους απο το Μπασκετφόρουμ που είναι Θεσσαλονική δεν νομίζω να είναι μόνο θεωρητικοί του Μπάσκετ...
asero
πολυ ωραιο τοπικ.Ειμαι 1.85,παιζω play maker,εχω καλη διεισδυση και βγαζω καλες πασες αλλα δεν εχω καλο σουτ.Κατα τα αλλα καλος ειμαι tongue.gif
celtic_pride
Αρκετά ενδιαφέρον το τοπικ.. Λοιπόν, εγώ είμαι 1,79 και παίζω κυρίως 4 (ναι ξέρω, δεν εχω το κατάλληλο ύψος, αλλά μου αρέσει αυτή η θέση biggrin.gif ) ..Το σουτ μου (εντός παιδιάς) είναι καλούτσικο (βέβαια ούτε λόγος για 3πόντα biggrin.gif ).. Επιπλέον, όντας και αριστερόχειρας έχω ένα μεγάλο πλεονέκτημα στις διεισδύσεις και στα αριστερά λει-απ. Βέβαια ίσως φταίει που σπάνια συναντώ αντίπαλο αριστερόχειρα.. biggrin.gif . Η τρίπλα και η πάσα μου είναι καλές (πράγμα που να με κάνει ,κακώς, να νομίζω ότι είμαι πλει-μεικερ.. ).. Το μεγάλο μου μειονέκτημα είναι δεν μπορώ να παίξω με σώμα και να ποστάρω. Δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά σε αυτό που λέμε "παίξιμο με πλάτη" γιατί έχω την τάση να πηγαίνω σε λει-απ. Αμυντικά, τα καταφέρνω καλά κυρίως λόγω της αριστεροχειρίας και είμαι καλός στα κλεψίματα... Βέβαια, δεν τα πάω καλά όταν πρόκειται να μαρκάρω ψηλότερο ή βαρύτερο, γιατί όπως ξαναείπα δεν χρησιμοποιώ σωστά το σώμα.. Ως προς τα ριμπάουντ (αν εξαιρέσουμε ότι πολλές φορές ξεχνάω τα μπλοκ-αουτ, πράγμα που έχει κοστίσει σε τελικό.. biggrin.gif biggrin.gif ) , τα πάω καλύτερα κυρίως στα αμυντικά...

Φίλε pmam, όντας κάτοικος Θεσ/νικης περιμένω να μας αποδείξεις αυτά που λές, στα (εκπληκτικά) γηπεδάκια της νέας παραλίας.. smiley.gif
ultimatejohn
Λοιπον, εγω εχω υψος 1.78 μετρα και παιζω κομπο γκαρντ (δηλαδη 1 και 2) εχω σχετικα καλο σουτ απο την περιφερεια και απο μεση αποσταση υστερω ομως σε χειρισμο της μπαλας σε σχεση με τα καθαρα πλεϊ μεϊκερ.επισης εχω αρκετα μετρια δυεισδηση και αυτο ειναι το αδυνατο μου σημειο.Της πιο πολλες φορες μεσα στον αγωνα θα προτιμησω να προσπαθησω να βρω ελευθερο συμπαιχτη παρα να τελιωσω εγω καποια φαση και αυτο διχνει πως εχω μειωμενη αυτοπεποιθηση στους αγωνες (της ομαδας παντα, αλλο τα μονα...)
angelos 7 athinaikos
εγω ειμαι 1,71 ,13 χρονων και παιζω PG. Εχω καλη πασα, σουτ (τριποντο και εντος παιδιας) και καλη διεισδηση. Δεν ειμαι πολυ γρηγορος αλλα κλεβω ευκολα την μπαλα και εχω και καλη ταπα( μπορω να ριξω ταπα σε καποιον που ειναι μεχρι και 15 εκ ψηλοτερος)
red pyramid88
Εγώ και η πορτοκαλί μπάλα.

Τομέας σουτ: Μία σχέση αγάπης, που απέδωσε όσα τούβλα χρειαζόμουν για να χτίσω το σπίτι μου. Δεν έχει σημασία η απόσταση, τι κάτω απο το καλάθι, τι στα 5 μέτρα, τι απο τη μέση του γηπέδου, το αποτέλεσμα συνήθως το ίδιο. Ποτέ δε θα ξεχάσω τη μία και μοναδική φορά που έβαλα νικητήριο καλάθι απο το τρίποντο (συγκεκριμένα απο απόσταση 7 μέτρων) και έτσι η ομάδα μου νίκησε.

Τομέας βολές: Ότι και να πώ είναι λίγο. Ρωτήστε καλύτερα όσους τρέχουν μακρυά απο το καλάθι όταν ετοιμάζομαι να σουτάρω.

Τομέας ριμπάουντ: Με ύψος 1,77 , κοιλίτσα και μπουτάκια, και έχοντας να γυμναστώ σοβαρά απο τη τάξη της γυμναστικής της δευτέρας λυκείου (στη τρίτη προτιμούσα καμιά κοπάνα ή απλά έκανα σουτάκια), νιώθω πραγματική συγκίνηση που η μπάλα μου κάνει τη τιμή τουλάχιστον 2 φορές ανά αγώνα να έρχεται πάνω μου και έτσι δεν μένω υπό του μηδενός σε αυτή τη κατηγορία.

Τομέας άμυνα: πραγματικά πιστεύω ότι είναι το δυνατό μου σημείο. Άλλωστε το να τρέχω το έχω συνήθειο, κάτω απο το καλάθι επιτρέπεται και λίγη επαφή, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θαρρώ ότι βοηθάω σε αυτό το τομέα. Εκτός αν ο αντίπαλος βέβαια είναι σπρίντερ πρώτης κλάσης οπότε εκεί κάνουμε τη προσευχή μας.

Τομέας πάσα: Το μπάσκετ είναι ομαδικό παιχνίδι. Όταν οι πιθανότητες σου στο να ευστοχήσεις είναι όσες να κερδίσεις το τζακ ποτ, τότε συνήθως προτιμάς τη πάσα. Ε, θέλοντας και μή έτσι θα αναπτύξεις αυτό το κομμάτι. Οπότε και σε αυτό τη παλεύω κάπως.

Η πλάκα είναι ότι γράφοντας πάνω κάτω αυτά σε ένα διαδυκτυακό quiz, με έβγαλε....Tony Parker :S αξιοπιστία σου λένε μετά.

υ.γ. θέση ειλικρινά δε ξέρω αν μπορώ να έχω. Ή άσσο ή τριάρι υποθέτω ότι θα έπαιζα...
hellenic
Ειμαι 1,86 και ξεκινησα μικρος 3,καθαρο σουτερ στην σχολικη ομαδα και στην επισημη εγινα κατ ευθειαν 5 λογο οτι στα 14 ημουν ηδη 1,81.
Σε αυτο το ταξιδη χαθηκε καπως το πολυ καλο μακρινο σουτ που ειχα με τον καιρο ομως κερδισα πολλες κινησεις στην ρακετα.Εμαθα να παιζω καλα με πλατη τον αντιπαλο,να πωσταρω.Συχνα επαιζα και high post για να γινει το high-low εξαιτιας της καλης πασας μου.Ντριμπλα χαλια,σιγα σιγα κατι γινεται.Επισης δεν εχω γρηγορο πρωτο βημα που κανει δυσκολο το παιχνιδη ενα με ενα.Τελικη ταχητυτα εχω ομως ιδιαιτερα υψηλη.
Αμυντικα ειμαι καλος,μπορω να σβησω εναν παιχτη,συχνα αλλωστε ειχα ειδικες αποστολες μαρκαρισματος,επιση καλο στην ομαδικη αμυνα,με βοηθιες,αναπροσαρμογες κτλ την πατουσα βεβαια που και που και ετρωξα ασκοπα φαουλ θελωντας να κανω ταπα.Καλο ριμαουντ λογο θελησης,τιμινκ και λιγο βρομικου παιχνιδιου.Αλμα θα ελεγα εχω μετριο.Μικρος ειχα προβλημα στις καυτες εδρες,επηρεαζομουν αρνητικα.Πλεον επιστρεφει και το σουτ γιατι προτιμω να βγαινω ξανα απο την ρακετα αφου σταματησα να παιζω ωργανομενα.Γενικοτερα θα ελεγα ειμαι ομαδικος παιχτης,ακολουθω οτι ζητησει ο κοουτς και δεν κιταω να εχω ψηλα νουμερα κτλ,με σταθερη αποδοση με 4,5 παιχνιδια καθε χρονια που επαιρνα την ομαδα και στο σκοραρισμα απο το χερακι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.