Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΛΥΣΕΙΣ!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
womanplayer
bball.gif Η livestrong μου εδωσε μια ιδεα ο καθενας μας ας προτεινει λυσεις για το Ελληνικο γυναικειο μπασκετ , οτι θελετε να πειτε πανω σε αυτο ! Αν εισασταν προεδρος μιας γυναικειας ομαδας τι θα κανατε?<υπαρχει και αυτη η οπτικη γωνια> wink.gif biggrin.gif ph34r.gif wos_sport5.gif wos_sport4.gif wos_sport3.gif w00t.gif
tsops
QUOTE(womanplayer @ Jun 19 2006, 05:53 PM)
bball.gif  Η livestrong μου εδωσε μια ιδεα  ο καθενας μας ας προτεινει  λυσεις για το Ελληνικο γυναικειο μπασκετ , οτι θελετε να πειτε πανω σε αυτο ! Αν εισασταν προεδρος μιας γυναικειας ομαδας τι θα κανατε?<υπαρχει και αυτη η οπτικη γωνια> wink.gif  biggrin.gif  ph34r.gif  wos_sport5.gif  wos_sport4.gif  wos_sport3.gif  w00t.gif
*


wow w00t.gif super topic! biggrin.gif

Χάρη, βγάλε μπλοκάκι και σημείωνε. Θα επανέλθω σε αυτό σύντομα με αναλυτικές προτάσεις μου, άλλες που έχω κάνει ήδη γραπτώς και άλλες...καινούργιες! wink.gif

Σημείωση : είδατε ρε ρεμάλια ότι τελικά οι γυναίκες είναι πιο έξυπνες από εμάς? Μπράβο ρε κορίτσια! 41.gif
womanplayer
shot.gif 77.gif
QUOTE(tsops @ Jun 19 2006, 10:37 PM)
wow w00t.gif super topic! biggrin.gif

Χάρη, βγάλε μπλοκάκι και σημείωνε. Θα επανέλθω σε αυτό σύντομα με αναλυτικές προτάσεις μου, άλλες που έχω κάνει ήδη γραπτώς και άλλες...καινούργιες! wink.gif

Σημείωση : είδατε ρε ρεμάλια ότι τελικά οι γυναίκες είναι πιο έξυπνες από εμάς? Μπράβο ρε κορίτσια! 41.gif
*


χαχαχα αχ αυτον κοσμο οι γυναικες επρεπε να τον κυβερνουν!!!!!!!!!!!!! shot.gif shot.gif shot.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif icon_wave.gif icon_wave.gif
trefoil 13
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν αφορά μόνο το γυναικείο μπάσκετ αλλά γενικότερα το μπάσκετ…
Σχεδόν όλες οι ομάδες παρουσιάζουν οργανωτικά και οικονομικά προβλήματα.
Το πρώτο λύνεται με την βοήθεια των ανθρώπων που πραγματικά το αγαπούν. Όσοι προσπαθήσουν να βοηθήσουν όμως θα συναντήσουν βουνά προβλημάτων, αντιρρήσεων και οπισθοδρομικών απόψεων που έχουν ως αποτέλεσμα την στάσιμη σημερινή κατάσταση. Εκεί μπορεί να βοηθήσει μόνο το πείσμα και η δύναμη που μπορεί να έχει αυτός ο άνθρωπος που θα θελήσει να παίξει κορώνα γράμματα το κεφάλι του και που θα χάσει τον ύπνο του προσπαθώντας να διορθώσει τα αδιόρθωτα….
Σχετικά με το οικονομικό και την ανεύρεση χορηγών που θα έρθουν μέσα από την αύξηση της δημοτικότητας του αθλήματος: Ειδικά στην Α1 υπάρχει δυνατότητα ώστε να γίνει προσέλκυση κόσμου. Αυτή την στιγμή, κακά τα ψέματα, κάθε Κυριακή στο γήπεδο είναι οι συγγενείς των αθλητριών και οι οργανωμένοι οπαδοί κάποιων, ελάχιστων, ομάδων. Παίρνοντας παραδείγματα κυρίως από τον χώρο του γυναικείου βόλεϊ, κινήσεις όπως η διαφήμιση του αθλήματος καταρχάς στις γύρω περιοχές είναι πολύ αποτελεσματικό. Επίσης πολύ αγνοούν την ύπαρξη του αθλήματος. Ρωτήστε ακόμα και ανθρώπους από το φόρουμ αν γνωρίζουν την ύπαρξη του γυναικείου μπάσκετ… Αυτή την στιγμή, η Ελλάδα έχει εκπρόσωπο στο wnba. Γιατί η ομοσπονδία να μην το διαφημίσει? Για την ακρίβεια δεν ξέρουμε καν αν η ομοσπονδία θέλει την αθλήτρια στο wnba γιατί δεν ξέρει αν θα προλάβει να ενισχύσει την εθνική και αυτοί οι άνθρωποι-τα τέρατα του προγραμματισμού να έχουν χαλαστεί…
Να αλλάξουν οι ώρες των αγώνων. Ποιος θα σηκωθεί πρωί πρωί Κυριακάτικα να πάει να δει γυναικείο μπάσκετ? Θα μου πείτε ότι πιο αργά ένας φίλαθλος θα θέλει να πάει να παρακολουθήσει αντρικό μπάσκετ ή ποδόσφαιρο. Και η ομοσπονδία του βόλεϊ το ίδιο πρόβλημα είχε με το γυναικείο και εξαιτίας του καναλιού που είχε τα τηλεοπτικά δικαιώματα αλλά κατάφερε να κάνει ευέλικτο το πρόγραμμα. Επίσης θα πρέπει οι ομάδες να προσπαθήσουν να προσελκύσουν τα παιδιά της περιοχής. Να πάνε άνθρωποι σε σχολεία, ανοιχτά γήπεδα και να πλησιάσουν τα πιτσιρίκια. Όταν βλέπεις ένα παιδί στην πλατεία να παίζει μπάσκετ και όταν το ρωτάς, μαθαίνεις ότι πάει ποδόσφαιρο έρχεται ένας κόμπος στο λαιμό…. Και φυσικά αφού έρθουν και γραφτούν στον σύλλογο, αφού έχουν πληρώσει και κάποια συνδρομή, μην τα παραμελήσεις. Είναι το μέλλον της ομάδας και αυτό πολλοί το αγνοούν αφού δεν βλέπουν αποτελέσματα την επόμενη κιόλας μέρα.
Γενικά είναι δύσκολο να πεις κάτι συγκεκριμένο. Οι καταστάσεις που παρουσιάζονται αναιρούν την μία σκέψη μετά την άλλη. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε όπου βλέπουμε ακόμα και επαγγελματικές ομάδες ανδρών να χρωστούν στους παίκτες τους και να τους φέρονται σαν να απευθύνονται σε ζώα. Τη στιγμή λοιπόν που ακόμα και το επαγγελματικό στην Ελλάδα καταντάει απλώς επαγγελματικά ερασιτεχνικό, κανείς δεν μπορεί να δώσει κάποιες οριστικές λύσεις. Οτιδήποτε ξεκινήσει τώρα(που δεν το νομίζω) θα παρουσιάσει αποτελέσματα σε 10-20 χρόνια. Ποιος έχει την υπομονή και τα άντερα να κάνει κάτι τέτοιο? Ο χώρος του μπάσκετ θα καθαρίσει όταν οι σημερινοί καρεκλοκένταυροι δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη λόγω ηλικίας… Αυτό θα αργήσει που σημαίνει υπομονή…
Βασικά δεν έχω εκφράσει καν κάποια λύση οπότε μήπως είμαι εκτός θέματος? Τέσπα, αυτά ήθελα να πω, ίσως να μην βγαίνει καν νόημα από αυτά που γράφω αλλά τι να κάνω? Αυθόρμητα βγήκαν… Εάν μου έρθει και καμιά πρόταση βελτίωσης αργότερα, θα την γράψω…
womanplayer
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 20 2006, 03:18 AM)
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν αφορά μόνο το γυναικείο μπάσκετ αλλά γενικότερα το μπάσκετ…
Σχεδόν όλες οι ομάδες παρουσιάζουν οργανωτικά και οικονομικά προβλήματα.
Το πρώτο λύνεται με την βοήθεια των ανθρώπων που πραγματικά το αγαπούν. Όσοι προσπαθήσουν να βοηθήσουν όμως θα συναντήσουν βουνά προβλημάτων, αντιρρήσεων και οπισθοδρομικών απόψεων που έχουν ως αποτέλεσμα την στάσιμη σημερινή κατάσταση. Εκεί μπορεί να βοηθήσει μόνο το πείσμα και η δύναμη που μπορεί να έχει αυτός ο άνθρωπος που θα θελήσει να παίξει κορώνα γράμματα το κεφάλι του και που θα χάσει τον ύπνο του προσπαθώντας να διορθώσει τα αδιόρθωτα….
Σχετικά με το οικονομικό και την ανεύρεση χορηγών που θα έρθουν μέσα από την αύξηση της δημοτικότητας του αθλήματος: Ειδικά στην Α1 υπάρχει δυνατότητα ώστε να γίνει προσέλκυση κόσμου. Αυτή την στιγμή, κακά τα ψέματα, κάθε Κυριακή στο γήπεδο είναι οι συγγενείς των αθλητριών και οι οργανωμένοι οπαδοί κάποιων, ελάχιστων, ομάδων. Παίρνοντας παραδείγματα κυρίως από τον χώρο του γυναικείου βόλεϊ, κινήσεις όπως η διαφήμιση του αθλήματος καταρχάς στις γύρω περιοχές είναι πολύ αποτελεσματικό. Επίσης πολύ αγνοούν την ύπαρξη του αθλήματος. Ρωτήστε ακόμα και ανθρώπους από το φόρουμ αν γνωρίζουν την ύπαρξη του γυναικείου μπάσκετ… Αυτή την στιγμή, η Ελλάδα έχει εκπρόσωπο στο wnba. Γιατί η ομοσπονδία να μην το διαφημίσει? Για την ακρίβεια δεν ξέρουμε καν αν η ομοσπονδία θέλει την αθλήτρια στο wnba γιατί δεν ξέρει αν θα προλάβει να ενισχύσει την εθνική και αυτοί οι άνθρωποι-τα τέρατα του προγραμματισμού να έχουν χαλαστεί…
Να αλλάξουν οι ώρες των αγώνων. Ποιος θα σηκωθεί πρωί πρωί Κυριακάτικα να πάει να δει γυναικείο μπάσκετ? Θα μου πείτε ότι πιο αργά ένας φίλαθλος θα θέλει να πάει να παρακολουθήσει αντρικό μπάσκετ ή ποδόσφαιρο. Και η ομοσπονδία του βόλεϊ το ίδιο πρόβλημα είχε με το γυναικείο και εξαιτίας του καναλιού που είχε τα τηλεοπτικά δικαιώματα αλλά κατάφερε να κάνει ευέλικτο το πρόγραμμα. Επίσης θα πρέπει οι ομάδες να προσπαθήσουν να προσελκύσουν τα παιδιά της περιοχής. Να πάνε άνθρωποι σε σχολεία, ανοιχτά γήπεδα και να πλησιάσουν τα πιτσιρίκια. Όταν βλέπεις ένα παιδί στην πλατεία να παίζει μπάσκετ και όταν το ρωτάς, μαθαίνεις ότι πάει ποδόσφαιρο έρχεται ένας κόμπος στο λαιμό…. Και φυσικά αφού έρθουν και γραφτούν στον σύλλογο, αφού έχουν πληρώσει και κάποια συνδρομή, μην τα παραμελήσεις. Είναι το μέλλον της ομάδας και αυτό πολλοί το αγνοούν αφού δεν βλέπουν αποτελέσματα την επόμενη κιόλας μέρα.
Γενικά είναι δύσκολο να πεις κάτι συγκεκριμένο. Οι καταστάσεις που παρουσιάζονται αναιρούν την μία σκέψη μετά την άλλη. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε όπου βλέπουμε ακόμα και επαγγελματικές ομάδες ανδρών να χρωστούν στους παίκτες τους και να τους φέρονται σαν να απευθύνονται σε ζώα. Τη στιγμή λοιπόν που ακόμα και το επαγγελματικό στην Ελλάδα καταντάει απλώς επαγγελματικά ερασιτεχνικό, κανείς δεν μπορεί να δώσει κάποιες οριστικές λύσεις. Οτιδήποτε ξεκινήσει τώρα(που δεν το νομίζω) θα παρουσιάσει αποτελέσματα σε 10-20 χρόνια. Ποιος  έχει την υπομονή και τα άντερα να κάνει κάτι τέτοιο? Ο χώρος του μπάσκετ θα καθαρίσει όταν οι σημερινοί καρεκλοκένταυροι δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη λόγω ηλικίας… Αυτό θα αργήσει που σημαίνει υπομονή…
Βασικά δεν έχω εκφράσει καν κάποια λύση οπότε μήπως είμαι εκτός θέματος? Τέσπα, αυτά ήθελα να πω, ίσως να μην βγαίνει καν νόημα από αυτά που γράφω αλλά τι να κάνω? Αυθόρμητα βγήκαν… Εάν μου έρθει και καμιά πρόταση βελτίωσης αργότερα, θα την γράψω…
*


μπραβο σου δεν το περιμενα πολυ καλο αλλα μπορεισ να πεισ και λυσεις περιμενω με αγωνια επομενο σου μηνυμα 77.gif 77.gif 77.gif
stdin
Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε είναι ότι πρέπει να δωθεί βάση στις ακαδημίες.
Πρέπει να έχουν σωστό προγραμματισμό και κυρίως κάποιον να ασχολείται μαζί τους.
Προσωπικά σε 6 χρόνια άλλαξα 12 προπονητές. Δε νομίζω ότι είναι ο πλέον κατάλληλος τρόπος να μάθεις μπάσκετ! shot.gif
Live strong
Αν και πιστεύω όλοι γνωρίζουν ποιο δρόμο πρέπει ν ακολουθήσουν για να πάει λίγο μπροστά το γυναικείο μπάσκετ… κανένας δεν έχει πραγματικά διάθεση να βοηθήσει.
Αυτά που έγραψαν τα κορίτσια πιο πάνω είναι 100% σωστά. Και που είναι σωστά τι;
Αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν είναι κατά πρώτο λόγο, τα σωματεία που έχουν γυναικεία τμήματα να τα αγαπούν. Τι εννοώ με αυτό! Είναι αδιανόητο ομάδα που έχει στο δυναμικό της γυναίκες, από ακαδημίες μέχρι μεγάλες να λένε ότι οι γυναίκες είναι για άλλες «δουλειές» κι όχι για μπάσκετ.(Σίγουρα αρκετοί από εδώ μέσα θα συμφωνούν αν ερωτηθούν) το παραπάνω που έγραψα δείχνει ότι αυτές οι ομάδες έχουν τα γυναικεία τμήματα μόνο και μόνο για τις συνδρομές και τίποτα περισσότερο. Πως λοιπόν είναι δυνατό όταν εγώ που είμαι η μάνα δεν αγαπάω το ίδιο μου το παιδί και δεν το μεγαλώσω με στοργή, να έχω την απαίτηση να το αγαπήσει ο ξένος που δεν το γνωρίζει;
Αν ρίξετε μια ματιά στις ομάδες από τη Γ ΕΣΚΑ μέχρι και την Α1, θα δείτε ότι οι ομάδες που πάνε μπροστά είναι αυτές που ενδιαφέρονται πραγματικά οι παράγοντες τους.
Το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει είναι η σωστή διαφήμιση της ομάδας όσον αφορά τις υποδομές.
Μια οικοδομή ξεκινάει από τα θεμέλια. Αν δεν υπάρχουν σωστές βάσεις ακόμα και παλάτι να φτιάξουμε θα πέσει.
Πρέπει λοιπόν να κάνουμε τα παιδιά και τους γονείς να δελεαστούν ώστε να υπάρχει προσέλευση στις υποδομές.
Το θέμα είναι όμως μετά, να τηρήσουν οτιδήποτε έχουν αναφέρει. Εκεί είναι το κλειδί. Φανταστείτε να πάτε σε ένα ζαχαροπλαστείο με υπέροχα γλυκά στη βιτρίνα και μόλις τα δοκιμάσετε να είναι χαλασμένα. Θα ξαναπάτε; Όχι βέβαια! Ίσως να πάτε για μια φορά ακόμα για δοκιμή αλλά μετά τέλος! Έτσι είναι και με τις ομάδες. Όταν αρχίσουν στην αρχή τα ΘΑ για να προσελκύσουν είναι καλά μετά όμως τι γίνεται;
Έπειτα έρχεται το θέμα της δουλειάς. Της σωστής δουλειάς, ώστε τα παιδιά μεγαλώνοντας να έχουν σαν όπλο όχι μόνο το ταλέντο τους αν υπάρχει αλλά και την τεχνική που θα έχουν διδαχτεί από μικρά. Τώρα θα μου πείτε τι σχέση μπορεί να έχουν όλα αυτά με τον αν θα πάει μπροστά το γυναικείο μπάσκετ! Σκεφτείτε λίγο και θα δείτε πως όλα είναι μια αλυσίδα!
Μετά φτάνουμε στο μεγάλο αγκάθι που είναι τα αγωνιστικά τμήματα και ειδικά τα μεγάλα.
Είχε ειπωθεί σε άλλη συζήτηση το θέμα με τους σπόνσορες. Τελικά είναι μεγάλη δουλειά να βρεθούν αυτοί που θα βοηθήσουν την ομάδα οικονομικά. Για να τη βοηθήσουν όμως πρέπει να έχει κάνει κάτι αυτή η ομάδα να έχει κάποια ας πούμε διάκριση. Πως θα βάλω εγώ τα λεφτά μου όταν εσύ δεν έχεις κάτι στο ενεργητικό σου; Να λοιπόν πως ερχόμαστε στην αλυσίδα που λέγαμε πριν.
Δεν φτάνουν όμως οι χορηγίες. πρέπει οι ομάδες να έχουν σύμμαχο και τις δημοτικές αρχές. (Αυτό ισχύει και για τα γυναικεία και τα αντρικά τμήματα)
Εύλογα θα ρωτήσετε γιατί; Θα σας πω!
Χτες τέθηκε σαν ερώτηση τι παίζει με τον Αθηναϊκό. Τίποτα περίεργο δεν παίζει πέρα από αυτό που έγραψε ο Χάρης. Ο Δήμος βοηθάει την ομάδα. Απλά πράγματα.
Πρέπει λοιπόν οι τοπικές αρχές να είναι σύμμαχοι και αρωγοί και όχι αδιάφοροι παρατηρητές και στη χειρότεροι πολέμιοι.
Μετά ερχόμαστε στο πως θα κάνουμε το κόσμο να γνωρίσει και ν αγαπήσει το γυναικείο μπάσκετ ώστε να έχουμε προσέλευση στα γήπεδα και να σταματήσουν τα φαινόμενα ότι στις κερκίδες εμφανίζονται μόνο οι συγγενείς και οι φίλοι.
Τώρα το πώς θα το κάνουμε; αυτό έγκειται στην εξυπνάδα και το δαιμόνιο μυαλό του κάθε προέδρου. Έτυχε να βρεθώ σε παιχνίδι του Πανιωνίου πριν λίγους μήνες στην έδρα τους και δεν υπήρχε καρέκλα να κάτσεις! Τίποτα δεν είναι τυχαίο!
Επίσης πρέπει να καταφέρουμε να μπει το γυναικείο μπάσκετ στη τηλεόραση. Γιατί τα άλλα αθλήματα κι όχι και αυτό. Έγινε ένα πρώτο βήμα φέτος με τοπικό κανάλι.
Ξέρετε τι άκουσα από συναδέλφους; Χαρακτηριστικά κάποιος μου είπε « δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο επίπεδο στις γυναίκες, μπράβο!!! Από τη μέρα που έτυχε και είδε πρώτη φορά έβλεπε σχεδόν κάθε εβδομάδα τα παιχνίδια, και το ξέρω γιατί την επομένη μου σχολίαζε διάφορες φάσεις!
Βλέπετε λοιπόν πόσο σπουδαία είναι τα ΜΜΕ. Στο χώρο!
Τέλος, γιατί σας κούρασα! Πρέπει να υπάρχει φερεγγυότητα μεταξύ ΔΣ και παιχτριών. Να τηρούνται τα συμβόλαια, να έχουν κίνητρα τα παιδιά να παίξουν. Όταν παίξουν θ αποδώσουν, όταν θα αποδώσουν θα έρθει η διάκριση και ο τίτλος. Μέσα από το τίτλο θα έρθει και η Ευρώπη κλπ κλπ!
Αυτά είναι το ένα σκέλος όμως του σκελετού. Το άλλο σκέλος είναι οι ομοσπονδίες.
Όπως πολύ σωστά αναφέρατε, πρέπει να έρθει ένας αέρας ανανέωσης στο χώρο.
Να μπουν νέοι άνθρωποι με μεράκι και αγάπη γι αυτό που κάνουν ώστε να ριχτούν στη μάχη! Γιατί η Ευρώπη κι όχι κι εμείς! Τι παραπάνω έχουν αυτοί που δεν το μπορούμε εμείς. Κι εμείς Ευρώπη είμαστε. Εγωισμός και περηφάνια είναι λέξεις άγνωστες για την Ελλάδα; Από πότε; Οι Έλληνες ποτέ δεν έδειξαν ότι είχαν πρόβλημα σ αυτό. η ιστορία άλλωστε το μαρτυράει σε κάθε σελίδα της. Εμείς οι πρωτεργάτες στον αθλητισμό, δεν μπορούμε ένα τόσο όμορφο άθλημα να το κάνουμε ν ανθίσει όχι στην Ευρώπη αλλά ούτε και στη χώρα μας. Είναι Ντροπή!
tsops
Εγώ για την ώρα παρακολουθώ και πολύ μου αρέσει αυτό το topic. Σύντομα θα ποστάρω και εγώ τις απόψεις μου. Μπράβο Live 41.gif that's the spirit... bball.gif
Tafos toy indoy
tha po kai go liga pragmata,mias kai oi idees moy einai polles....

to kyrio epiteygma poy exo kanei ego einai i proseleysi toy kosmoy pragma poy efere kai mia geniki anodo ston xoro...

xaraktiristika otan ksekinisa o pao mazeve konta stoys 40 filathloys se derby,kai thymamai se paixnidi na einai ap'ekso kamia 1000 gia tin mpala na perimenoyn,na toys leo mpite paizei o pao kai na min mpainoyn...

se derby sporting - pao na exei 48 metrimenoys filathloys me 14 apo aytoys dikoys moy...

me etisia ayksisi 100% tin proti sezon kai gyro sto 500% tin deyteri me synexi paroysia pano apo 100 atoma kai stin eparxia pantos kairoy kai apostaseos,oxi mono anevike o pao alla anagastika kinithikan kai oi alloi kai mazevan kosmo...efetos sta patisia mono o sporting eixe gyro sta 200-300 atoma...

kai ola ayta ekanan kai tis apoyses eos tote efimerides na asxolithoyn,mexri to simio poy vlepoyme me megales fwto,protoselida,arthra klp...syn k ta tileoptika poy epestrepsan meta apo posa xronia...

prepei loipon na feromye ton kosmo sto gipedo kai ayto prepei na ginei apo tis mikres ilikies...toys filathloys toy mellontos..

- SOSTI ENIMEROSI
na ginei sosti enimerosi apo tis mikres ilikies...

1-na dinontai sta sxoleia dorean eisitiria etsi oste na kentriseis to endiaferon ton mikron paidion

2-na ginoyn katalila enimerotika programata se ola ta sxoleia poy na didaskoyn ta paidia gia to gynaikeio basket,othontas ta na asxolithoyn me ayto,enimeronontas taytoxrona me eidika fyladia kai toys goneis...

3-na stirixei i koinonia to g. basket kai ton athlitiso en genei...na dothoyn parapano kinitra gia ena paidi na asxolithei me ton athlitismo,na anavathmisoyn ta sxolika protathlimata,kai na yparxoyn polla extra syn gia toys athlites sxoleion...(vlepe ameriki kai polla krati stin eyropi)

aytes einai kapoies idees moy genika-genika...

siga siga tha paratheto ki alles...

- enimerotika grafo oti me tin efi vardaki k kapoies alles ksekiname ton syndesmo athlitrion kalathosfairisis,kai apo fetos tha drasoyme kanonika...
trefoil 13
Δεν μπορείς να συγκρίνεις τον κόσμο που μαζέυτηκε στον ΠΑΟ. Όπως δεν μπορείς να λες ότι τον μάζεψες εσύ... Μόνο η φανέλα έχει την δύναμη να κάνει κάτι τέτοιο.
Tafos toy indoy
file moy to treksimo poy eixa riksei me ton marino, an den to eixame kanei akomi 40 tha mazevame...kai i diafora fanike kai fetos...eides tympano esy se agona?2 xronia den eleipe...
trefoil 13
QUOTE(Tafos toy indoy @ Jun 21 2006, 02:23 AM)
file moy to treksimo poy eixa riksei me ton marino, an den to eixame kanei akomi 40 tha mazevame...kai i diafora fanike kai fetos...eides tympano esy se agona?2 xronia den eleipe...
*

Στους πρώτους αγώνες το τύμπανο υπήρχε.Τέσπα, για να μην ξεφτιλίζουμε το θέμα του τόπικ απλά να σου πω πως εάν η ομάδα δεν λεγόταν Π.Α.Ο. και δεν είχε σήμα το τριφύλλι, τρεις και ο κούκος θα ήταν και γι'αυτό δεν μπορείς να το συγκρίνεις με μια ομάδα μου δραστηριοποιήται μόνο στον χώρο του γυναικείου μπάσκετ...
tsops
Παιδιααααααά.....λύσεις, λύσεις, όχι γκρίνιες για τον ΠΑΟ bball.gif
tsops
Λοιπόν, είχα υποσχεθεί λύσεις, και αν και δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό επιγραμματικά να πω :

1. Προώθηση του γυναικείου μπάσκετ από την Πολιτεία με προγράμματα και μηνύματα στα σχολεία, τα εκπαιδευτήρια και τους οργανισμούς κοινής ωφέλειας.

2. Υποχρεωτική συνεργασία των δήμων με τα σωματεία υπό τη μορφή επιχορήγησης σε ένα ποσοστό επί του τζίρου και των εσόδων τους

3. Υποχρεωτική δημιουργία γυναικείων τμημάτων σε κάθε σύλλογο, έστω και σε μορφή υποδομών

4. Προτυπωμένοι από την ομοσπονδία γενικοί όροι που θα συνοδεύουν κάθε έκδοση δελτίου και θα πρέπει να συνυπογράφονται από σωματείο και παίκτρια / γονέα αυτής εφόσον είναι ανήλικη.

5. Υποχρεωτική αμοιβή προπονητών με αποδείξεις, τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, κλπ.

6. Δημιουργία επιτροπής ειδικών ελέγχων η οποία θα πραγματοποιεί τακτικές και έκτακτες επισκέψεις στα σωματεία, με αρμοδιότητα επιβολής προστίμων και ακόμα και παύση λειτουργίας.

7. Αυστηρότερες προϋποθέσεις δημιουργίας ερασιτεχνικού σωματείου.

8. Υποχρεωτική χρήση κλειστού γυμναστηρίου, συνεργασία με γιατρό, κλπ.

9. Υποχρεωτική τήρηση βιβλίου εσόδων - εξόδων για τα σωματεία μικρών κατηγοριών, και

10. Συντονισμένες προσπάθειες, όρεξη, θέληση, απομόνωση των δεινοσαύρων και των εκμεταλευτών και....νέες ιδέες!

Εάν σας φαίνονται πολύ extreme, ενημερωτικά για όλους, τα περισσότερα ισχύουν ήδη σε άλλες χώρες.

Λύσεις δεν θέλατε? Δεν σας βλέπω να γράφετε εδώ πάρα μόνον βλακειούλες στα άλλα topics. Εδώ σας θέλω ειδικά οι γκρινιάζοντες, Ορίστε τα κορίτσια έκαναν την αρχή. Γράψτε τις απόψεις σας, που ξέρετε? μπορεί και να πιάσουν τόπο! biggrin.gif

Άντε πάω να γράψω κάνα play για τον φίλο μου το thrylo τώρα... laugh.gif
Tafos toy indoy
to 3 poy grafeis,den symfono...den mporis na ypoxreoseis kapoion gia na exei somateio basket na exei kai gynaikeio...

kata vasi symfono mazi soy,vevea ola ayta prepei na ginoyn se kapoio xroniko diastima,giati an ginoyn amesos tha nai katastrofika!
trefoil 13
Αφού λέει για γυναικεία τμηματα έστω με την μορφή υποδομών δεν νομίζω να είναι κάτι το αρνητικό. Ίσα ίσα που αυτό συνεπάγεται επιπλέον έσοδα από τις συνδρομές των παιδιών του γυναικείου τμήματος.
tsops
QUOTE(Tafos toy indoy @ Jun 26 2006, 09:43 PM)
to 3 poy grafeis,den symfono...den mporis na ypoxreoseis kapoion gia na exei somateio basket na exei kai gynaikeio...

kata vasi symfono mazi soy,vevea ola ayta prepei na ginoyn se kapoio xroniko diastima,giati an ginoyn amesos tha nai katastrofika!
*


Καλημέρα. Δεν είπα "υποχρεωτικό για να λειτουργήσει ως σωματείο" είπα υποχρεωτικό εφόσον έχει γυναικείες υποδομές Τάφε.

Και φυσικά όχι μόνο πρέπει να γίνουν σταδιακά, αλλά και οργανωμένα και μελετημένα bball.gif
magic jonhson
QUOTE(womanplayer @ Jun 19 2006, 04:53 PM)
bball.gif  Η livestrong μου εδωσε μια ιδεα  ο καθενας μας ας προτεινει  λυσεις για το Ελληνικο γυναικειο μπασκετ , οτι θελετε να πειτε πανω σε αυτο ! Αν εισασταν προεδρος μιας γυναικειας ομαδας τι θα κανατε?<υπαρχει και αυτη η οπτικη γωνια> wink.gif  biggrin.gif  ph34r.gif  wos_sport5.gif  wos_sport4.gif  wos_sport3.gif  w00t.gif
*

Μάλλον έχουμε μπερδεψει την ερωτηση.Αλλο μας ζητάει να απαντήσουμε η womanplayer.Αν εισασταν προεδρος μιας γυναικειας ομαδας τι θα κανατε?Αυτό ρώτησε.Γιατί δεν κοιτάτε τι κάνανε οι ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή του γυναικείου και του ανδρικού μπάσκετ και να κάνετε τα ίδια πιο βελτιωμένα και με κάποιες προσθήκες που για κάθε ομάδα θα είναι διαφορετικές.Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός στα ανδρικά τους τμήματα αφού καταφεραν να βρούν πρόεδρο που να θέλει και να μπορεί να ξοδεψει έδωσαν τις ομάδες εν λευκό σε καταξιωμένους προπονητές (Ιωαννίδης Ομπράντοβιτς) και παίρνανε το ένα πρωτάθλημα μετά το άλλο.Η ομοσπονδία είναι το πρόβλημα ή ότι δεν ασχολέιτε πλέον κάνενας σοβαρός (με ελάχιστες εξαιρεσεις) παραγοντας και προπονητής με τα γυναικεία?Όλοι μπαίνουν με τις καλύτερες διαθέσεις και φεύγουν απογοητευμένοι και χρεωμένοι.Μόνο κάτι τύποι που κάνουν το χόμπι τους έχουν μείνει και αυτοί πιστεψτε με παρισσότερο κακό κανουν.Δίωξτε λοιπόν τα λαμόγια που το μόνο που θέλουν είναι προσωπικη προβολή ( ή μια δικαιολογία να φύγουν από το σπίτι και την μουρμούρα της γυναίκας τους που δεν εγκρίνει την ενασχόληση τους με το γυναικείο μπάσκετ )και τότε μπορεί κάτι να γίνει.
Και επειδή διαβασα κάπου οτι θα πρεπει κάθε ομάδα με ανδρικά τμήματα να έχει υποχρεωτικά και γυναικεία ή κάτι τέτοιο σας πλήροφορω οτι οι Εσπερίδες που πήραν φέτος το πρωτάθλημα πριν αποκοπούν και δουλεψουν σαν αυτονομο γυναικειο τμήμα λέγονταν Παντζιτζιφιακος και αγωνιζονταν στην Β ΕΣΚΑ .Εκει θα ήταν ακόμα εάν δεν διαχώριζαν το γυναικειο απο το ανδρικό τμημα.
Αυτόνομα λοιπον τμήματα και ο καθένας ας τραβήξει το δρόμο τους.
tsops
QUOTE(magic jonhson @ Jul 3 2006, 07:05 PM)
Μάλλον έχουμε μπερδεψει την ερωτηση


Αγαπητέ/ή, δεν έχουμε μπερδέψει την ερώτηση, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε την οπτική γωνία μόνον του προέδρου, γιατί αντίστοιχα, πρόεδροι όπως πχ. οι αφοί Μαλάκοι που ενδιαφέρονταν, δεν μπόρεσαν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά.


QUOTE
Η ομοσπονδία είναι το πρόβλημα ή ότι δεν ασχολέιτε πλέον κάνενας σοβαρός (με ελάχιστες εξαιρεσεις) παραγοντας και προπονητής με τα γυναικεία?


Μα ακριβώς αυτή η αλυσίδα είναι που δεν λειτουργεί. Η ομοσπονδία δεν δίνει κίνητρα και δεν θέτει σωστούς κανονισμούς, οι ομάδες δεν χτίζονται σωστά από προέδρους, οι σωστοί παράγοντες και προπονητές είναι ελάχιστοι ή παραγκωνισμένοι και δίνουν την ευκαιρία στα "λαμόγια" που λες να εκμεταλεύονται καταστάσεις.

QUOTE
Και επειδή διαβασα κάπου οτι θα πρεπει κάθε ομάδα με ανδρικά τμήματα να έχει υποχρεωτικά και γυναικεία ή κάτι τέτοιο σας πλήροφορω οτι οι Εσπερίδες που πήραν φέτος το πρωτάθλημα πριν αποκοπούν και δουλεψουν σαν αυτονομο γυναικειο τμήμα λέγονταν Παντζιτζιφιακος και αγωνιζονταν στην Β ΕΣΚΑ .Εκει θα ήταν ακόμα εάν δεν διαχώριζαν το γυναικειο απο το ανδρικό τμημα


Συμφωνούμε αν και δεν έγιναν έτσι ακριβώς τα πράγματα με τον Παντζιτζιφιακό και τον Έσπερο. Πέραν τούτου, όντως οι Εσπερίδες είναι ένα καλό παράδειγμα οργάνωσης και υποστήριξης από τον κ. Μουζούκη, παραταύτα δεν πρέπει να στηριζόμαστε στους προέδρους και τον Δήμο μόνον, όπως πολύ σωστά έθεσες, ώστε να μην είναι αυτές οι περιπτώσεις οι εξαιρέσεις, αλλά η πλειοψηφία.

Η αυτονομία δεν είναι η μόνη λύση ούτε η πανάκεια. Στο Βέλγιο και την Ισπανία, οι σύλλογοι δεν λειτουργούν αυτόνομα, παραταύτα έχουν ένα πολύ αυστηρό κανονιστικό πλαίσιο από την Πολιτεία το οποίο οφείλουν να τηρούν με διαδικασίες, δικλείδες ασφαλείας και...λύσεις!

Το εν λόγω Topic είναι μία ευκαιρία σε όποιον από εμάς ενδιαφέρεται να εκθέσει τη γνώμη του, όπως πολύ σωστά εξέθεσες και εσύ. Η κοπέλα λοιπόν το είδε από αυτή την οπτική γωνία όπως αναφέρει (του προέδρου), που είναι ένα μέρος του παζλ, όχι όμως η μόνη λύση smile.gif
womanplayer
παιδια δεν εχει σχεση τι ειναι το θεμα ,αν κοιταξετε ο τιτλος του τοπικ ειναι ΛΥΣΕΙΣ οποτε εμπεριεχει και τισ δυο ερωτησεις λυσεις για το γυναικειο και κατι σαν ερεθισμα αν εισασταν προεδρος τι θα κανατε οποτε peace.gif
Tafos toy indoy
episis tha prepe oi paiktries na menoyn eleytheres to poly meta apo 5etia...ayto me tin omada na krataei paiktria gia 10 xronia einai asteio...
magic jonhson
QUOTE(tsops @ Jul 3 2006, 10:16 PM)
Αγαπητέ/ή, δεν έχουμε μπερδέψει την ερώτηση, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε την οπτική γωνία μόνον του προέδρου, γιατί αντίστοιχα, πρόεδροι όπως πχ. οι αφοί Μαλάκοι που ενδιαφέρονταν, δεν μπόρεσαν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά.
Μα ακριβώς αυτή η αλυσίδα είναι που δεν λειτουργεί. Η ομοσπονδία δεν δίνει κίνητρα και δεν θέτει σωστούς κανονισμούς, οι ομάδες δεν χτίζονται σωστά από προέδρους, οι σωστοί παράγοντες και προπονητές είναι ελάχιστοι ή παραγκωνισμένοι και δίνουν την ευκαιρία στα "λαμόγια" που λες να εκμεταλεύονται καταστάσεις.
Συμφωνούμε αν και δεν έγιναν έτσι ακριβώς τα πράγματα με τον Παντζιτζιφιακό και τον Έσπερο. Πέραν τούτου, όντως οι Εσπερίδες είναι ένα καλό παράδειγμα οργάνωσης και υποστήριξης από τον κ. Μουζούκη, παραταύτα δεν πρέπει να στηριζόμαστε στους προέδρους και τον Δήμο μόνον, όπως πολύ σωστά έθεσες, ώστε να μην είναι αυτές οι περιπτώσεις οι εξαιρέσεις, αλλά η πλειοψηφία.

Η αυτονομία δεν είναι η μόνη λύση ούτε η πανάκεια. Στο Βέλγιο και την Ισπανία, οι σύλλογοι δεν λειτουργούν αυτόνομα, παραταύτα έχουν ένα πολύ αυστηρό κανονιστικό πλαίσιο από την Πολιτεία το οποίο οφείλουν να τηρούν με διαδικασίες, δικλείδες ασφαλείας και...λύσεις!

Το εν λόγω Topic είναι μία ευκαιρία σε όποιον από εμάς ενδιαφέρεται να εκθέσει τη γνώμη του, όπως πολύ σωστά εξέθεσες και εσύ. Η κοπέλα λοιπόν το είδε από αυτή την οπτική γωνία όπως αναφέρει (του προέδρου), που είναι ένα μέρος του παζλ, όχι όμως η μόνη λύση smile.gif
*

Αρχικά θα ηθελα να μάθω πως έγιναν τα πράγματα με τις Εσπερίδες γιατί εγώ που ήμουν παρών μάλλον δεν τα κατάλαβα καλά.Επίσης ο Μουζούκης που δεν τον θεωρώ καλό πρόεδρο ασχολείται τα τελευταια χρόνια και τελος πάντων δεν αναφέρθηκα σε αυτόν.
Οι αδελφοί Μαλάκοι κάνανε μία πολύ καλή προσπάθεια αλλά τα λαμόγια όπως λες κατάφεραν να τους απογοητευσουν.
Οσον αφορά το μπάσκετ στο Βέλγιο μιά καλή ιδέα θα ήταν να δουλέψεις εκεί .
Εδώ δυστυχώς είναι Ελλάδα και έχουμε μάθει να ρίχνουμε το φταίξιμο όλο στις Ομοσπονδιες και όχι και στους υπόλοιπους εμπλεκόμενους.
Θεωρώ λοιπόν ότι ολοι είμαστε μερος του προβλήματος και αν δεν μπορέσουμε να βοηθήσουμε εμείς να βρεθεί λύση δεν υπάρχει λόγος ουτε να ασχολούμαστε ουτε να προτείνουμε λύσεις σε προβλήματα που εμπλέκονται μονο οι άλλοι.
Αλλωστε τα λαμόγια είναι δίπλα μας και εάν θέλουμε μπορουμε να τους κάνουμε πέρα.Δυστυχως καποιοι από έμας τους κανουν κολλητούς για να έχουν δουλεια (μισθωτοί ή όχι).
Τέλος εάν απομακρυνθούν αυτοί που τώρα είναι στην Ομοσπονδία (οι οποίοι όντως είναι και μεγάλοι σε ηλικία και κορεσμένοι ) πόσο σιγουρος είσαι ότι θα μπούν καλύτεροι.Εχεις δει στην Ελλάδα να λειτουργεί κάτι σωστά.
Το πρόβλημα θα το λύσουν μόνο αυτοί που πραγματικά αγαπούν το μπάσκετ.Εάν περιμένουμε να μας το λύσουν άλλοι τότε θα είμαστε στην αναμονή επ αόριστον.
Και όσον αφορά τα κίνητρα που χρειάζεται κάποιος για να ασχοληθεί με τον χώρο δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερο από την αγάπη για το μπάσκετ.
harris
Είναι γεγονός ότι το γυναικείο μπάσκετ οδεύει μαθηματικά προς διάλυση... Δείτε τις ομάδες που θα παίξουν στην Α1 και τα ρόστερ τους και συγκρίνετε με την Α2... τηρουμένων των αναλογιών, η Α2 θα είναι πολύ καλύτερο πρωτάθλημα...

Ακαδημία, ΠΑΟ, Σπόρτιγκ, Ανω Λιόσια, οι παραδοσιακές δυνάμεις δηλαδή, είναι στα χειρότερά τους...

Σάκοι του μποξ θα είναι ο Αρης Θήβας, η Τρίγλια, ο Μέγας, η Ζιμενς... ολα αυτά θα δημιουργήσουν ένα τεράστιο χάσμα από τις μοναδικές καλές ομάδες που είναι Εσπερίδες, Πανιώνιος, Πτολεμαίδα, Καστοριά...

θα ποστάρω καποιες σκέψεις που έχω εν καιρώ... αν και δεν νομίζω ότι θα βοηθήσω...
tsops
QUOTE(magic jonhson @ Jul 7 2006, 06:54 PM)
Αρχικά θα ηθελα να μάθω πως έγιναν τα πράγματα με τις Εσπερίδες γιατί εγώ που ήμουν παρών μάλλον δεν τα κατάλαβα καλά.


Μια χαρά τα κατάλαβες biggrin.gif

QUOTE(magic jonhson @ Jul 7 2006, 06:54 PM)
Οσον αφορά το μπάσκετ στο Βέλγιο μιά καλή ιδέα θα ήταν να δουλέψεις εκεί.


Την ακολούθησα προκαταβολικά τη συμβουλή σου!...2 χρόνια δούλευα στο Βέλγιο smile.gif

Δεν σου απαντώ στα υπόλοιπα, γιατί δεν έχει νόημα, εφόσον συμφωνούμε. Στο μόνο που διαφωνώ κάθετα είναι "πως ξέρεις ότι οι καινούργιοι θα είναι καλύτεροι"? ε τότε παλληκάρι μου να αφήσουμε τους τωρινούς που μας έχουν αλλάξει τα φώτα. Το ξέρεις ότι δεν λειτουργεί αυτή η λογική. Αλλάζεις κάτι όταν βλέπεις ότι δεν πετυχαίνει. Αν λειτουργείς με τη λογική του "και ο καινούργιος τα ίδια θα κάνει", εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος. Και επίσης, δεν αρκεί να αλλάξεις μόνον τον ιθύνοντα, αλλά να δημιουργήσεις και το αντίστοιχο πλαίσιο το οποίο δεν θα του δίνει τη δυνατότητα να "παραστρατεί" Όπως είπες βέβαια, δεν είναι μόον θέμα ομοσπονδίας αλλά καθένα μας να συνεισφέρει με τον τρόπο του. peace.gif

Α και μια και μιλάς για το Βέλγιο. Το Βέλγιο ως αθλητική μπασκετική κοινότητα ήταν σε πολύ χειρότερα χάλια από τα δικά μας, μέχρι που βρέθηκαν οι άνθρωποι να ασχοληθούν και να φτιάξουν το οργανωμένο πλαίσιο που είναι σήμερα...το ίδιο και στην Ισπανία μέχρι το 1998. Αυτό για να το ακούσουμε και να το εμπεδώσουμε όλοι, παράγοντες ή μη.
Tafos toy indoy
χαρη θα διαφωνησω...

η ακαδημια με σαρεγκου εχει κανει πολυ δυνατη ομαδα,αναλογα και τι ξενη θα φερει!ο παο μπορει να μην ειναι στα καλυτερα του αλλα εχει αρκετα καλο υλικο και μια πενταδα σουπερ

σπαθαρου
σταματη
κυριακοπουλου
ξενη
νικολαιδου

δεν οαμε για τιτλο αλλα οποιος δεν μασ υπολογισει θα το πληρωσει!ελπιζω...
magic jonhson
QUOTE(tsops @ Jul 10 2006, 11:22 AM)
Μια χαρά τα κατάλαβες biggrin.gif
Την ακολούθησα προκαταβολικά τη συμβουλή σου!...2 χρόνια δούλευα στο Βέλγιο smile.gif

Δεν σου απαντώ στα υπόλοιπα, γιατί δεν έχει νόημα, εφόσον συμφωνούμε. Στο μόνο που διαφωνώ κάθετα είναι "πως ξέρεις ότι οι καινούργιοι θα είναι καλύτεροι"? ε τότε παλληκάρι μου να αφήσουμε τους τωρινούς που μας έχουν αλλάξει τα φώτα. Το ξέρεις ότι δεν λειτουργεί αυτή η λογική. Αλλάζεις κάτι όταν βλέπεις ότι δεν πετυχαίνει. Αν λειτουργείς με τη λογική του "και ο καινούργιος τα ίδια θα κάνει", εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος. Και επίσης, δεν αρκεί να αλλάξεις μόνον τον ιθύνοντα, αλλά να δημιουργήσεις και το αντίστοιχο πλαίσιο το οποίο δεν θα του δίνει τη δυνατότητα να "παραστρατεί" Όπως είπες βέβαια, δεν είναι μόον θέμα ομοσπονδίας αλλά καθένα μας να συνεισφέρει με τον τρόπο του. peace.gif

Α και μια και μιλάς για το Βέλγιο. Το Βέλγιο ως αθλητική μπασκετική κοινότητα ήταν σε πολύ χειρότερα χάλια από τα δικά μας, μέχρι που βρέθηκαν οι άνθρωποι να ασχοληθούν και να φτιάξουν το οργανωμένο πλαίσιο που είναι σήμερα...το ίδιο και στην Ισπανία μέχρι το 1998. Αυτό για να το ακούσουμε και να το εμπεδώσουμε όλοι, παράγοντες ή μη.
*

Λοιπό. η Ισπανία κατα την άποψη μου πάντα ήταν πιο μπροστά από εμάς.Τώρα για το Βέλγιο δεν έχω καλή άποψη αλλά μιας και ήσουν εκεί κάτι θα ξερεις.
Στο Βέλγιο δουλεψες σε ομάδα?Γιατί από ότι ξέρω η δουλεία σου εχεί να κάνει με το τραπεζικό ή τέλος πάντων τον οικονομικό τομέα.
Συμφωνω με την αλλαγή προσωπων στην ομοσπονδία αλλά να είσαι σιγουρος ότι πάλι θα μπουν άνθρωποι της ίδιας νοοτροπίας.
Η ομοσπονδία δεν προκειται να μας λύσει τα προβλήματα.
Η σαπίλα θα ξεκαθαρίσει από έμας .
Ας μην πηγαινουν προπονητες ή αθλήτριες σε ομάδες που χρωστάνε λεφτά στους προκατόχους τους ή δημιουργούν προβλήματα σε αθλήτριες προπονητές ή άλλες ομάδες και σιγα σιγά το τοπίο θα ξεκαθαρίσει.Τι να τα κάνω εγώ τα λόγια από την στιγμή που κανεις μας δεν σέβεται τον προκάτοχο του προπόνητη ή παιχτη και τρέχει να του φάει τη θεση αδιαφορόντας για όλα.Τα λαμόγια βοηθάμε έτσι.
Εάν αύριο έμπαινες εσύ στην ομοσπονδία που μάλλον σου αρέσει σαν ιδέα πες μου τι θα έκανες για να πείσεις έναν καλό προπονητη ή έναν επενδυτή να μπει σε έναν χώρο που δεν θέλει ή που δεν πιστευει ότι αξίζει να μπεί?
tsops
QUOTE(magic jonhson @ Jul 10 2006, 05:36 PM)
Στο Βέλγιο δουλεψες σε ομάδα?Γιατί από ότι ξέρω η δουλεία σου εχεί να κάνει με το τραπεζικό ή τέλος πάντων τον οικονομικό τομέα.


Τις απαντήσεις αυτές τις έχω ήδη δώσει παλιότερα, μην επαναλαμβανόμαστε. Το μόνο που έχω παραλείψει είναι ότι έχω δουλέψει και στη Waregem (και να είναι καλά η δουλειά μου που μου έδωσε την ευκαιρία του εξωτερικού γιατί αν δεν ήταν αυτή... icon_drunk.gif )

QUOTE
Ας μην πηγαινουν προπονητες ή αθλήτριες σε ομάδες που χρωστάνε λεφτά στους προκατόχους τους ή δημιουργούν προβλήματα σε αθλήτριες προπονητές ή άλλες ομάδες και σιγα σιγά το τοπίο θα ξεκαθαρίσει.Τι να τα κάνω εγώ τα λόγια από την στιγμή που κανεις μας δεν σέβεται τον προκάτοχο του προπόνητη ή παιχτη και τρέχει να του φάει τη θεση αδιαφορόντας για όλα.Τα λαμόγια βοηθάμε έτσι.


Ανέφερες πολλά πράγματα μαζί εδώ. Συμφωνούμε κατά βάση, αλλά πολλά παιδιά έχουν ανάγκη να δουλέψουν ως προπονητές και δεν έχουν παράλληλες εργασίες όπως εμείς. Αυτό με το "τρέχει να του φάει τη θέση", φαντάζομαι το γράφεις για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση? Δεν ξέρω, τι να σου πω.


QUOTE
Εάν αύριο έμπαινες εσύ στην ομοσπονδία που μάλλον σου αρέσει σαν ιδέα πες μου τι θα έκανες για να πείσεις έναν καλό προπονητη ή έναν επενδυτή να μπει σε έναν χώρο που δεν θέλει ή που δεν πιστευει ότι αξίζει να μπεί?
*


Μου αρέσει σαν ιδέα? blink.gif Αυτό κατάλαβες εσύ??? laugh.gif Δεν είσαι καλά, στην Ελληνική Ομοσπονδία? ούτε με σφαίρες! shot.gif

Τώρα την ερώτησή σου, επαναλαμβάνω ότι ήδη την έχω απαντήσει και μάλιστα στο εν λόγω topic. Αν δεις παραπάνω, θα πάρεις την απάντησή σου.
magic jonhson
Eαν πιστεύεις ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στον χώρο για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα αυτό είναι η λάθος νοοτροπία που έχουμε .Οι ανάγκες μας είναι πολλές αλλά εάν συνεχίσουμε έτσι το πρόβλημα θα μεγαλώνει.Οι περιπτώσεις προπονητών που τρέχουν να φάνε την δουλειά αλλων είναι το πιό συχνό φαινομενο που παρατηρείται στον ελληνικό χώρο. Η ελειψη σεβασμου προπονητή προς προπονητή ή παίχτριας προς παίχτρια είναι ακόμα πιο συχνό φαινόμενο.Μην μιλάμε λοιπόν για συγκεκριμένα περιστατικά.
Το να ασχοληθείς με την ομοσπονδία δεν είναι τόσο κακό.Αλλωστε από την στιγμή που συμφωνούμε στο ότι χρειάζονται νέοι άνθρωποι στον χώρο γιατί απορρίπτεις την σκέψη.Μιλάω σοβαρά δεν κάνω πλάκα.
tsops
QUOTE(magic jonhson @ Jul 11 2006, 06:26 PM)
Οι περιπτώσεις προπονητών που τρέχουν να φάνε την δουλειά αλλων είναι το πιό συχνό φαινομενο που παρατηρείται στον ελληνικό χώρο. Η ελειψη σεβασμου προπονητή προς προπονητή ή παίχτριας προς παίχτρια είναι ακόμα πιο συχνό φαινόμενο.Μην μιλάμε λοιπόν για συγκεκριμένα περιστατικά


Συμφωνώ απλώς δεν κατάλαβα, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό. Από τρικοποδιές, όσες θες. Ξέρεις τι έχω φάει τα τελευταία 6 χρόνια? 68.gif

QUOTE
Το να ασχοληθείς με την ομοσπονδία δεν είναι τόσο κακό.Αλλωστε από την στιγμή που συμφωνούμε στο ότι χρειάζονται νέοι άνθρωποι στον χώρο γιατί απορρίπτεις την σκέψη.Μιλάω σοβαρά δεν κάνω πλάκα.
*


Για μένα προσωπικά το λες? Thanx αλλά που ξέρεις, μπορεί και εγώ να είμαι το ίδιο άχρηστος όπως αυτοί! biggrin.gif
magic jonhson
[Για μένα προσωπικά το λες? Thanx αλλά που ξέρεις, μπορεί και εγώ να είμαι το ίδιο άχρηστος όπως αυτοί! biggrin.gif
*

[/quote]
Δεν το ξέρω μπες δουλεψε και τότε θα σε κρίνουμε.
tsops
QUOTE(magic jonhson @ Jul 13 2006, 01:00 PM)
Δεν το ξέρω μπες δουλεψε και τότε θα σε κρίνουμε.
*


Όποιος θέλει να με κρίνει, να κρίνει τη δουλειά που κάνω στον πάγκο μου. Άλλωστε, η ομοσπονδία είναι για άλλου είδους ανθρώπους... wink.gif
mikri prasini ollandeza
Αφού ρε ο άλλος κατέκτισε ολόκληρο πρωτάθλημα...τι λέμε τώρα!!!
trefoil 13
Βάζω μια λύση ''κλεμμένη'' από τον χώρο του γυναικείου βόλει... Θα προταθούν λοιπόν κίνητρα ανάπτυξης στα σωματεία όπως είναι π.χ. το ιταλικό μοντέλο με τους αθλητές να δίνουν ένα ποσοστό από τις μεταγραφές τους στο σωματείο που ξεκίνησαν. Δεν νομίζω ότι είναι άσχημη ιδέα. Θα αποφέρει ραγδαία ανάπτυξη των ακαδημιών αφού τα σωματία θα προσδοκούν σε οικονομικά ωφέλη άρα και νέα παιδιά θα βγαίνουν και οι σύλλογοι θα κερδίζουν χρήματα.
harris
Kαι όσο σκέφτομαι ότι οι ιδέες της Τρεφόιλ είναι ιδέες ενός κοριτσιού 16 ετών, τότε ναι... λέω πως η νέα γενιά εχει αρκετό μυαλό.... αρκεί να το αξιοποιήσει...

Αλλα σκέφτομαι λίγο και λέω ότι αυτή είναι απλά μια εξαίρεση...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.