Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Φινλανδία-Ιταλία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Eurobasket 2017
Pages: 1, 2
Zoys


Οι Φινλανδοί είναι η μεγάλη έκπληξη του Α' Ομίλου καθώς στην έδρα τους κατάφεραν να επικρατήσουν απέναντι στη Γαλλία στην πρεμιέρα και έπειτα επί της Πολωνίας και της Ελλάδας ολοκληρώνοντας την πορεία τους με απόλυτη επιτυχία και ένα ανέλπιστα καλό πλασάρισμα στη δεύτερη θέση. Στην Κωνσταντινούπολη αντίπαλος τους μια παραδοσιακή δύναμη που ψάχνει εδώ και χρόνια το μονοπάτι προς τις διακρίσεις. Οι Ιταλοί που έρχονται με ρεκόρ 3-2 είναι μια απρόβλεπτη ομάδα, αλλά ευγνωσμένης αξίας ποιοτικές μονάδες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά σε τέτοια ματς.
Nuntius
Ωραίο ζευγαράκι. Θα είναι αρκετά ενδιαφέρον ο αγώνας.
T.W.Is.M.
Παρολο που η Φινλανδια εχει δειξει καλυτερο προσωπο ως τωρα, θα πονταρα σε νικη των Ιταλων.
Nuntius
Οι Ιταλοί είναι γενικά μια αρκετά απρόβλεπτη ομάδα. Ούτε εναντίον τους είναι ποντάρεις, ούτε υπέρ τους. Στοιχηματικά γενικά δεν τους ακουμπάς tongue.gif
Redoctor
Μαρκανεν ολ δε ουέι
Manimal
QUOTE (Nuntius @ Sep 7 2017, 00:34 ) *
Οι Ιταλοί είναι γενικά μια αρκετά απρόβλεπτη ομάδα. Ούτε εναντίον τους είναι ποντάρεις, ούτε υπέρ τους. Στοιχηματικά γενικά δεν τους ακουμπάς tongue.gif


Τους ακουμπάς στο under και λες και ευχαριστώ. Ειδικά με την Φινλανδία πιστεύω θα πέφτουν κορμιά. Περιμένω χαμηλό σκορ.
Nuntius
QUOTE (Manimal @ Sep 7 2017, 05:05 ) *
Τους ακουμπάς στο under και λες και ευχαριστώ. Ειδικά με την Φινλανδία πιστεύω θα πέφτουν κορμιά. Περιμένω χαμηλό σκορ.


Οκ, το under/over ίσως να μπορείς να το ακουμπήσεις. Βέβαια, οι Φινλανδοί συνήθως πάνε παρατάσεις και βγάζουν σκορ smiley.gif

Το σίγουρο είναι πως το παιχνίδι αναμένεται ντερμπάρα.
koostas
αν συνεχιζε το τουρνουα στην φιλανδια, οπως επρεπε, ανετα το ειχαν το παιχνιδι οι φιλανδοι
sarounas
προβλέπω Ντέτμαν να παίρνει την ταυτότητα Μεσίνα-Πόποβιτς icon_drunk.gif
Manimal
QUOTE (Nuntius @ Sep 7 2017, 05:46 ) *
Οκ, το under/over ίσως να μπορείς να το ακουμπήσεις. Βέβαια, οι Φινλανδοί συνήθως πάνε παρατάσεις και βγάζουν σκορ smiley.gif

Το σίγουρο είναι πως το παιχνίδι αναμένεται ντερμπάρα.


Pregame δεν ακουμπιέται ούτε σε moneyline ούτε στο χάντικαπ το παιχνίδι. Αλλά στο live η ανατροπή είναι must to bet.
benchwarmer
QUOTE(Manimal @ Sep 7 2017, 18:25 ) *
must to bet.


Redoctor
Wilson σιγοτραγουδουσε ύμνο Φινλανδίας ο τρελονατουραλιζε;
Πάμε αρχιπουλεν.

ΥΓ χακετ φατους
T.W.Is.M.
QUOTE(Redoctor @ Sep 9 2017, 18:44 ) *
Wilson σιγοτραγουδουσε ύμνο Φινλανδίας ο τρελονατουραλιζε;
Πάμε αρχιπουλεν.

ΥΓ χακετ φατους


Φατε τους αμυνες, θα λεγα εγω! smiley.gif
Manu7
Πολλή κακία οι σπίκερ μας για τους Φινλανδούς...
Zoys
Οι Ιταλοί είναι η απόλυτη ομάδα μέρας. Όταν μπουν τα σουτ μπορούν να νικήσουν οποιονδήποτε, αν όχι δεν ξεπερνάνε τους 60. Σήμερα φαίνεται ότι είμαστε στην πρώτη περίπτωση.
whoever81
"Επιθετό κρεσέντο". "Συμφωνία ημιάγριας ιταλικής, Μουσολινικής επίθεσης". "Το μαντολίνο του Λοχαγού Μπελινέλι". "Τα κανόνια του Χακετόνε". "Ντατομενέησον". "Μελλι Μέλλι σπάνιο μπασκετικό κοπέλι" κ.α.

Υ.Σ. Ο Μπελινέλι είναι ο απόλυτος Ιταλός μπασκετμπολίστας σπάνιας κλάσης. Μου θυμίζει πάντα άλλες εποχές η ποιότητα του όποτε τον βλέπω.Ο ιταλός σύγχρονος "επιπόλαιος" Γκάλης (τηρουμένων των αναλογιών και με πασπαλισμένη ζάχαρη)
Nuntius
Πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνα μας δεν είναι καθόλου καλή και οι Ιταλοί βάζουν τα πάντα.

QUOTE (Manu7 @ Sep 9 2017, 18:59 ) *
Πολλή κακία οι σπίκερ μας για τους Φινλανδούς...


Τους τσούζει, βλέπεις.
rankin
QUOTE(Nuntius @ Sep 9 2017, 19:04 ) *
Τους τσούζει, βλέπεις.

truth is, οι Φινλανδοί δεν δείχνουν ικανοί να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και μακριά απο την έδρα τους.
Αναμενόμενο για εμένα. Το αντίθετο θα μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση.
Αν φέτος το Ευρωπαικό γινόταν εξ ολοκλήρου στην Φινλανδία, θα χτυπούσαν μετάλλιο, όπως οι Γερμανοί το 93, που πήραν ευρωπαϊκό στο σπίτι τους.
Δεν ειναι ομως το ίδιο και χωρίς 15000 κόσμο να σε αποθεώνει στη κερκίδα....


whaler
Σε περίπτωση που προκριθεί η Ιταλία, με ποιο ζευγάρι διασταυρώνεται;
SteveNashidis
Αλήθεια. Αν δεν ήξερε κάποιος ότι τραυματίστηκε ο Χάκετ θα έβλεπε κάποια διαφορά στο playing style του ; Φοβερή η Ιταλία και ακόμα καλύτερο κοουτσάρισμα από Μεσίνα.
Redoctor
Πάει ο Φινλανδος Νοβιτσκι. Οτ κάνει ο Λεττονος. Μελι παίρνει ταυτοτητα του Μαρκ μπρος και πίσω.
Μόνο Σαλιν εντός κλίματος

Credit Mesina
zorba
Σεληνιασμένοι οι Ιταλοί τα βάζουν όλα... Πολύ καλό spacing και αμυνα, στο πρώτο δεκάλεπτο Χακετ και Φιλιόι πρεσαραν τον Κοπονεν ενώ οι Φινλανδοί φαίνεται να ξαφνιάστηκαν και τα χουν χαμένα. Οι Ιταλοί πολύ καλή κυκλοφορία με πολλά σουτ απ' την αδύνατη πλευρά με κοψίματα και σουτ πίσω απ' τα σκριν, είτε με step back του Ντατόμε. Φαίνεται παντωσ το χεράκι του Μεσίνα...
Firnen
Τόνοι κόμπλεξ απ το δίδυμο για τη Φινλανδία...

Οι Φινλανδοί αναγκαστικά ρισκάρουν με κάποια σουτ γιατί οι ψηλοί τους είναι χαμηλοί επιπέδου (οι Λι και Κότι είναι δράμα). Οι Ιταλοί τα βάζουν όλα ως τώρα...

Ο Κόπονεν και ο Μάρκανεν πρέπει να μπουν στο ματς αν είναι να αλλάξει τίποτα.
Nuntius
QUOTE (rankin @ Sep 9 2017, 19:12 ) *
truth is, οι Φινλανδοί δεν δείχνουν ικανοί να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και μακριά απο την έδρα τους.
Αναμενόμενο για εμένα. Το αντίθετο θα μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση.
Αν φέτος το Ευρωπαικό γινόταν εξ ολοκλήρου στην Φινλανδία, θα χτυπούσαν μετάλλιο, όπως οι Γερμανοί το 93, που πήραν ευρωπαϊκό στο σπίτι τους.
Δεν ειναι ομως το ίδιο και χωρίς 15000 κόσμο να σε αποθεώνει στη κερκίδα....


Εννοείται πως το κοινό έδινε μεγάλη ώθηση στη Φινλανδία. Πάντα το κοινό σου σε εμψυχώνει και αυτό βοηθάει πολύ όταν είσαι μια ομάδα που έχει συνηθίσει να είναι αουτσάϊντερ. Απλά αυτό δεν έχει να κάνει με την εμπάθεια των εκφωνητών μας. Απλά οι τύποι είναι sore losers.

Στα του αγώνα τώρα. Η Ιταλία είναι σαφώς ανώτερη μέχρι στιγμής. Μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έβαλαν τα αρχικά σουτ, αποσυντόνισαν την άμυνα μας και δεν μας άφησαν να βρούμε ρυθμό. Salin, Wilson και Murphy κάνουν ότι μπορούν μέχρι στιγμής μιας και η άμυνα των Ιταλών έχει βγάλει Koponen και Markkanen εκτός παιχνιδιού.

Ας ελπίσουμε να μπούμε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Αν μπούμε δυνατά τότε μπορούμε να κυνηγήσουμε το παιχνίδι και να το κάνουμε ντέρμπι. Αν δεν μπούμε δυνατά τότε δεν έχουμε πολλές ελπίδες.
ssoulliss
QUOTE (kouch @ Sep 9 2017, 19:18 ) *
Σε περίπτωση που προκριθεί η Ιταλία, με ποιο ζευγάρι διασταυρώνεται;


Με το νικητή Σερβία-Ουγγαρία.

Η Ιταλία είναι με το μαχαίρι στα δόντια. Αυτό είναι καθαρά έργο Μεσίνα και προσωπικότητας των παικτών της. Η Φινλανδία έκανε αξιόλογη προσπάθεια στον όμιλο της όμως φαίνεται να έχει αιφνιδιαστεί.

Υπάρχει ένα ημίχρονο αλλά νομίζω πως οι Ιταλοί δεν αστιεύονται.

Nuntius
QUOTE (zorba @ Sep 9 2017, 19:27 ) *
στο πρώτο δεκάλεπτο Χακετ και Φιλιόι πρεσαραν τον Κοπονεν


Ας ελπίσουμε αυτό να το βλέπει το προπονητικό μας team. Έτσι ακριβώς πρέπει να πρεσσάρουμε και εμείς την Λιθουανία.
whaler
Πωπω μας τα έχουν σπάσει πραγματικά με τη Φινλανδία.
Φταίμε και εμείς οι μαζόχες στο εξωτερικό που βλέπουμε ΕΡΤ, βέβαια.
zorba
Εντυπωσιακη αμυνα ο Χακετ, ενώ ο Μπελινέλι θυμίζει terminator! shot.gif
T.W.Is.M.
Πρεπει να ειμαι ο μονος που τα χαιρεται τα σχολια για τη Φινλανδια! Κυριως για τον Πετερι "τα βαζω ολα μονο με την Ελλαδα" Κοπονεν και τον Τεεμου "σουταρω τριποντο στην κορνα με το ματς στο +9" Ρανικκο. Κατα τ αλλα δε μου ειναι καθολου αντιπαθης ως ομαδα. Και γι αυτους ισχυει αυτο που ειχα γραψει πριν για τη Γερμανια, περι μη παραδοσιακης δυναμης που δειχνει βηματα προοδου.
Putnam
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 9 2017, 19:45 ) *
Πρεπει να ειμαι ο μονος που τα χαιρεται τα σχολια για τη Φινλανδια! Κυριως για τον Πετερι "τα βαζω ολα μονο με την Ελλαδα" Κοπονεν και τον Τεεμου "σουταρω τριποντο στην κορνα με το ματς στο +9" Ρανικκο. Κατα τ αλλα δε μου ειναι καθολου αντιπαθης ως ομαδα. Και γι αυτους ισχυει αυτο που ειχα γραψει πριν για τη Γερμανια, περι μη παραδοσιακης δυναμης που δειχνει βηματα προοδου.


+1
whaler
Πολύ γυμνός ο πάγκος της Ιταλίας, όμως, σε αντίθεση με τη Σερβία που - πλην Bogdanovic - έχει φοβερό βάθος.
Καλό κοουτσάρισμα, συγκροτημένη ομάδα, αλλά με 4,5 παίκτες δεν ξέρω πόσο ψηλά μπορεί να πάει.
Firnen
Ξεκολλατε μερικοι μ αυτη τη χαζαμαρα με το φερ-πλει στις μεγαλες διαφορες. Στη μπαλα οταν μια ομαδα νικαει 4-0 δεν παει να βαλει 5ο στο τελος αν εχει ορεξη ;
Nuntius
Η άμυνα μας έχει λειτουργήσει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Αν εξαιρέσουμε ένα κρεσέντο του Belinelli τότε έχουμε πάει καλά αμυντικά.

Επιθετικά όμως έχουμε κολλήσει τελείως τα τελευταία 4 λεπτά.
pan24
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 9 2017, 19:45 ) *
Πρεπει να ειμαι ο μονος που τα χαιρεται τα σχολια για τη Φινλανδια! Κυριως για τον Πετερι "τα βαζω ολα μονο με την Ελλαδα" Κοπονεν και τον Τεεμου "σουταρω τριποντο στην κορνα με το ματς στο +9" Ρανικκο. Κατα τ αλλα δε μου ειναι καθολου αντιπαθης ως ομαδα. Και γι αυτους ισχυει αυτο που ειχα γραψει πριν για τη Γερμανια, περι μη παραδοσιακης δυναμης που δειχνει βηματα προοδου.

Ο κοπονεν αν τον αφησεις θα στα βαλει
Ο ρανικο σουταρε αλλα ξεχνας οτι με το ματς στο +9 και 15-20 δευτερα να απομενουν εμεις παιζαμε full court press
Nuntius
Βάλαμε δύο σουτάκια τώρα. Αν καταφέρουμε να το ρίξουμε κάτω από τους 10 πριν το τέταρτο δεκάλεπτο ίσως μπορούμε να ελπίζουμε.
KingCrimson
Ε καλα λογικό, ομάδα Α2 η Φινλανδια εκτός έδρας
Manimal
QUOTE (pan24 @ Sep 9 2017, 19:52 ) *
Ο κοπονεν αν τον αφησεις θα στα βαλει
Ο ρανικο σουταρε αλλα ξεχνας οτι με το ματς στο +9 και 15-20 δευτερα να απομενουν εμεις παιζαμε full court press


Σε αντίθεση με τον Σλούκα που έβαλε λευ απ, ενώ δεν έπαιζαν άμυνα οι Πολωνοί, κανείς δεν τον ακολούθησε και όλα είχαν κριθεί για την πρόκριση και δεν έπαιζε κανέναν ρόλο η διαφορά πόντων. Έχουμε δει και fair και unfair κινήσεις, αλλά στο ζύγι αυτό που έκανε ο Σλούκας είναι κατακριτέο.
T.W.Is.M.
QUOTE(Firnen @ Sep 9 2017, 19:51 ) *
Ξεκολλατε μερικοι μ αυτη τη χαζαμαρα με το φερ-πλει στις μεγαλες διαφορες. Στη μπαλα οταν μια ομαδα νικαει 4-0 δεν παει να βαλει 5ο στο τελος αν εχει ορεξη ;


Καποιες φορες ναι. Συνηθως ομως οταν ειναι 4-0 στο 60' δεν παει να το κανει 7-0. Κατεβαζει ρυθμο και αν κατσει η φαση για αλλο ενα γκολ, θα το βαλει. Στο μπασκετ μιλαμε για μια επιθεση, που συνηθιζεται να μην την εκδηλωνεις οταν εχει κριθει το ματς. Κι αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο, αν θελεις, σουταρεις ακομα και στη ληξη.

QUOTE(pan24 @ Sep 9 2017, 19:52 ) *
Ο κοπονεν αν τον αφησεις θα στα βαλει
Ο ρανικο σουταρε αλλα ξεχνας οτι με το ματς στο +9 και 15-20 δευτερα να απομενουν εμεις παιζαμε full court press



Ναι, αλλα δεν τα βαζε επειδη τον αφηναμε. Μετα απο τριπλα και καποιες φορες πανω σε αμυνα τα εβαζε στο 3ο δεκαλεπτο. Γι αυτο και κολλησαν στο 4ο οταν καναμε εμεις το comeback.

Παντως η Ιταλια μοιαζει ομαδα που δυσκολα θα διασυρθει με την αμυνα που παιζει. Ομαδα του Μεσινα καθαρα, που για να χασει με μεγαλη διαφορα πρεπει εκεινοι να ειναι πολυ αστοχοι κι ο αντιπαλος να βαζει πολλα δυσκολα σουτ. Προβλεπεται μαχη με πολυ ξυλο με τη Σερβια. Δυο απο τις καλυτερες αμυνες του τουρνουα.
Nuntius
Καλή η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι στιγμής. Παμε ρε Φινλανδία!!!
Katiki_Domokou
ο ομιλος μας ηταν ο πιο καφενειακος της διοργανωσης

μελαη ντροπη που βγηκαμε 4οι σε αυτον τον αστειο ομιλο
zorba
Βαρυναν τα πόδια των Ιταλών και λογικό...
Μπορεί να γίνει θρίλερ το παιχνιδι αν ξυπνήσει κι ο Μαρκανεν
Nuntius
QUOTE (Manimal @ Sep 9 2017, 20:00 ) *
Σε αντίθεση με τον Σλούκα που έβαλε λευ απ, ενώ δεν έπαιζαν άμυνα οι Πολωνοί, κανείς δεν τον ακολούθησε και όλα είχαν κριθεί για την πρόκριση και δεν έπαιζε κανέναν ρόλο η διαφορά πόντων. Έχουμε δει και fair και unfair κινήσεις, αλλά στο ζύγι αυτό που έκανε ο Σλούκας είναι κατακριτέο.


Κατά την γνώμη μου κανένα από τα δύο δεν είναι κατακριτέα.
T.W.Is.M.
Οι Ιταλοι πανε να κρατησουν τη νικη μονο με την αμυνα. Στην επιθεση απλα αυτοσχεδιαζουν. Το καλαθι του Χακετ μετα το κλεψιμο ηταν πολυ σημαντικο γιατι τους εδωσε αερα 2 επιπλεον ποντων.
Nuntius
Με το που πλησιάσαμε στους 10-11 πόντους αρχίσαμε να παίζουμε πάρα πολύ αργά στην επίθεση. Επιθέσεις 24 δευτερολέπτων με ελάχιστη off the ball κίνηση. Κρίμα.
KingCrimson
QUOTE(Katiki_Domokou @ Sep 9 2017, 20:03 ) *
ο ομιλος μας ηταν ο πιο καφενειακος της διοργανωσης

μελαη ντροπη που βγηκαμε 4οι σε αυτον τον αστειο ομιλο


τωρα το καταλαβες?
Στη Γαλλία κατέβηκε μονο ο Φουρνιε και την ειδαν χειροτερα απο μας οτι θα το περασουν μονο λογω φανέλας
Η Σλοβενοι παρουσιαζουν μια φορα σε καθε δεκαετια σοβαρη ομάδα και βρηκαν φετος
και οι Φινλανδοι ξυλοκόποι με εδρα
Manimal
QUOTE (Nuntius @ Sep 9 2017, 20:06 ) *
Κατά την γνώμη μου κανένα από τα δύο δεν είναι κατακριτέα.



Έχει καθιερωθεί σαν άτυπος κανόνας πλέον. Σωστό ή λάθος είναι πραγματικότητα και ο καθένας κρίνει. Στο ΝΒΑ είναι ικανοί να πλακωθούν και στις μπουνιές εαν δεν τηρηθεί. Οι δύο προαναφερθείσες περιπτώσεις ξεχωρίζουν από την διάθεση της άμυνας. Αν θέλουμε να είμαστε και δίκαιοι, όσοι ασχολούνται τέλωσπάντων και τους ενοχλεί θα πρέπει να αναφέρουν και τις δύο ενέργειες και όχι μόνο αυτή που ήταν εις βάρος της δικής μας ομάδας.
zorba
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 9 2017, 18:08 ) *
Οι Ιταλοι πανε να κρατησουν τη νικη μονο με την αμυνα. Στην επιθεση απλα αυτοσχεδιαζουν. Το καλαθι του Χακετ μετα το κλεψιμο ηταν πολυ σημαντικο γιατι τους εδωσε αερα 2 επιπλεον ποντων.

Μήπως ο Μαρκανεν παίζει τραυματίας; Δεν ακολούθησε τον Χακετ στο συγκεκριμένο καλάθι, ενώ τωρα είναι έξω...
Nuntius
Ποιος Murphy ρε Χάτζη? Ο Kotti βάραγε τις βολές. Ήμαρτον..

QUOTE (Manimal @ Sep 9 2017, 20:13 ) *
Έχει καθιερωθεί σαν άτυπος κανόνας πλέον. Σωστό ή λάθος είναι πραγματικότητα και ο καθένας κρίνει. Στο ΝΒΑ είναι ικανοί να πλακωθούν και στις μπουνιές εαν δεν τηρηθεί.


Το γνωρίζω αυτό. Απλά εξέφρεσα τη γνώμη μου πως αυτός ο άτυπος κανόνας εμένα δεν μου λέει κάτι.

QUOTE (Manimal @ Sep 9 2017, 20:13 ) *
Αν θέλουμε να είμαστε και δίκαιοι, όσοι ασχολούνται τέλωσπάντων και τους ενοχλεί θα πρέπει να αναφέρουν και τις δύο ενέργειες και όχι μόνο αυτή που ήταν εις βάρος της δικής μας ομάδας.


Συμφωνώ 100%.
T.W.Is.M.
Για να ειμαστε ακριβεις παντως με τις φασεις τηρησης ή μη του fair play, η διαφορα ειναι οτι στην επιθεση του Σλουκα η κατοχη ξεκινησε πριν τα 24'' ενω σε αυτη του Ρανικκο μετα τα 24''.
Firnen
Η Ιταλία είναι κακοποίηση του αθλήματος, αν δεν είχε και τον Μπελινέλι θα πήγαινε τα ματς στο 50-45.

Κρίμα που κάνανε τόσο κακή εμφάνιση οι Φινλανδοί σήμερα, αδικήσανε την πορεία τους στον όμιλο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.