Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΗΛΙΑΣ ΖΟΥΡΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
VRANKOVIC S.
Τα εχω πει και τα εχω ξαναπει!Αυτός ο άνθρωπος θα δωσει μια κλοτσια και θα αποτελειωσει το
ηδη μισοπεθαμενο ελληνικο μπασκετ!
Μα καλά πηγαν και πηραν στη δοξασμενη ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ για προπονητη το ..νιοπλια του μπασκετ?
Μα ειναι δυνατον???
panos75
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η γκρίνια. Η Εθνική Ελλάδας έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και 30 χρόνια.
Γιατί ν'αλλάξει λοιπόν τώρα;
GK_23
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 6 2011, 12:36 ) *
Τα εχω πει και τα εχω ξαναπει!Αυτός ο άνθρωπος θα δωσει μια κλοτσια και θα αποτελειωσει το
ηδη μισοπεθαμενο ελληνικο μπασκετ!
Μα καλά πηγαν και πηραν στη δοξασμενη ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ για προπονητη το ..νιοπλια του μπασκετ?
Μα ειναι δυνατον???

Για στάσου βρε φίλε...
Το ελληνικό μπάσκετ είναι σε ημιθανή κατάσταση όχι εξαιτίας κάποιου προπονητή αλλά λόγω της ανικανότητας, της αδιαφορίας και της ασχετοσύνης των παραγόντων που διαχειρίζονται τις τύχες του. Ο Ζούρος και ο κάθε Ζούρος θα το διαλύσει; Χώρια που και η εθνική να πάει καλά με τον Ζούρο στο τιμόνι, αυτό δε σημαίνει πως θα καλυτερεύσει η κατάσταση στο ελληνικό μπάσκετ.

Δεν ανήκω στους υμνητές των επιλογών της ΕΟΚ, κάθε άλλο μάλιστα...
Αλλά δεν βλέπω δα και σαν τόσο άσχημη επιλογή τον Ζούρο...
Δηλαδή ποιον τόσο πολύ καλύτερο, θα μπορούσαν να πάρουν τη δεδομένη στιγμή;

QUOTE(panos75 @ Mar 6 2011, 12:58 ) *
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η γκρίνια. Η Εθνική Ελλάδας έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και 30 χρόνια.
Γιατί ν'αλλάξει λοιπόν τώρα;

Θέλω να πιστεύω πως ο Ζούρος θα αφεθεί να δουλέψει με απόλυτη ελευθερία, ειδικά στις επιλογές των παικτών... rolleyes.gif
VRANKOVIC S.
QUOTE (panos75 @ Mar 6 2011, 13:58 ) *
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η γκρίνια. Η Εθνική Ελλάδας έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και 30 χρόνια.
Γιατί ν'αλλάξει λοιπόν τώρα;


Δεν καταλαβαινω τι εννοεις
kolokotronis
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 6 2011, 14:04 ) *
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις

Τον Βασιλακόπουλο?

Πάντως, πέρα από τον ζούρο, τι άλλες επιλογές είχαμε?
Απο έλληνες λεω.
Τον σκουρτόπουλο?
Ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή.

Ας περιμένουμε να δούμε πως θα πάμε στο ευρωμπάσκετ και βλέπουμε.
Weekendman
QUOTE(sixama23 @ Mar 6 2011, 13:04 ) *
Θέλω να πιστεύω πως ο Ζούρος θα αφεθεί να δουλέψει με απόλυτη ελευθερία, ειδικά στις επιλογές των παικτών... rolleyes.gif

Ελπίζω μόνο να μην γίνει το πράγμα όπως στην Ζαλγκίρις που παίζουν με το χρονόμετρο οι παίκτες για το χατίρι του προέδρου της Λιθουανικής ομάδας...


Για το αμυντικό στυλ που παίζει η Ελληνική ομάδα ο Μπαρτζώκας θα ήταν ο καταλληλότερος ,αλλά κάθε άλλο παρά καταστροφή είναι και ο Ζούρος...
VRANKOVIC S.
QUOTE (sixama23 @ Mar 6 2011, 14:04 ) *
Για στάσου βρε φίλε...
Το ελληνικό μπάσκετ είναι σε ημιθανή κατάσταση όχι εξαιτίας κάποιου προπονητή αλλά λόγω της ανικανότητας, της αδιαφορίας και της ασχετοσύνης των παραγόντων που διαχειρίζονται τις τύχες του. Ο Ζούρος και ο κάθε Ζούρος θα το διαλύσει; Χώρια που και η εθνική να πάει καλά με τον Ζούρο στο τιμόνι, αυτό δε σημαίνει πως θα καλυτερεύσει η κατάσταση στο ελληνικό μπάσκετ.

Δεν ανήκω στους υμνητές των επιλογών της ΕΟΚ, κάθε άλλο μάλιστα...
Αλλά δεν βλέπω δα και σαν τόσο άσχημη επιλογή τον Ζούρο...
Δηλαδή ποιον τόσο πολύ καλύτερο, θα μπορούσαν να πάρουν τη δεδομένη στιγμή;


Κοιταξε φιλε μου..
περα απο τα στενο πλαισιο των ανθρωπων που ασχολουνται συστηματικα με το μπασκετ οντας οπαδοι,φιλαθλοι,τηλεθεατες αγωνων μπασκετ,αθλητες,παραγοντες του μπασκετ κτλ,το μεγαλυτερο ποσοστο των ελληνων ερχεται σε επαφη με το αθλημα μονο οταν παιζει η εθνικη.Οταν εχει επιτυχιες η εθνικη βγαινουν νεες φουρνιες παιχτων,ο μεσος τηλεθεατης βλεπει περισσοτερο μπασκετ και τα παιδακια επισης παιζουν περισσοτερο μπασκετ.ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!!!!Χαρακτηριστικο παραδειγμα η μανα μου που πανηγυριζε σα τρελλή τις βολες του Καμπουρη το ΄87.
Το ελληνικο μπασκετ ειναι σε ημιθανη κατασταση διοτι δεν υπαρχει χρημα στους περισσοτερους συλλογους οι οποιοι ειναι ομως ανωνυμες εταιριες και δεν ειναι αποδεκτο να χρηματοδοτουνται αμεσα απο το κρατος ιδιως στην κατασταση που βρισκεται αυτο σημερα.Βεβαια φταινε και αλλα πραγματα αλλα αυτο ειναι το βασικο.

Ε οταν λοιπον εισαι σε αυτην την κατασταση προσπαθησε να βοηθησεις λιγο την εθνικη μπας και καταφερεις να φερεις τον κοσμο στα γηπεδα και τους αθλητες στο παρκε και μην τη χαντακωνεις με πειραματα του τυπου ζουρος,νιοπλιας.(μαθητευομενοι μαγοι)
Οι ομαδες που στερουνται μεγαλων προσωπικοτητων χρειαζονται μεγαλες προσωπικοτητες μς εμπειριες στον παγκο.Βεβαια
μιλαμε για ομαδες που εχουν φιλοδοξιες διοτι διαφορετικα μπορω κι εγω να γινω προπονητης.
Και λεγοντας εμπειρια εννοω διαρκεις εμπειριες σε καταστασεις πρωταθλητισμου,πιεσης,αγχους.Μιλαω για καταστασεις
που ασπριζουν μαλλιά και οχι για συμμετοχη σε ποσοστο 5% στην ακρη του παγκου ως βοηθος προπονητη ουτε για ενα-δυο
γρηγορα περασματα απο τον παγκο.




.........σενεχιζεται αργοτερα γιατι πρεπει να φυγω
....με περιμενει για φαγητο η πεθερα
GK_23
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 6 2011, 13:29 ) *
Το ελληνικο μπασκετ ειναι σε ημιθανη κατασταση διοτι δεν υπαρχει χρημα στους περισσοτερους συλλογους οι οποιοι ειναι ομως ανωνυμες εταιριες και δεν ειναι αποδεκτο να χρηματοδοτουνται αμεσα απο το κρατος ιδιως στην κατασταση που βρισκεται αυτο σημερα.Βεβαια φταινε και αλλα πραγματα αλλα αυτο ειναι το βασικο.

Ε οταν λοιπον εισαι σε αυτην την κατασταση προσπαθησε να βοηθησεις λιγο την εθνικη μπας και καταφερεις να φερεις τον κοσμο στα γηπεδα και τους αθλητες στο παρκε και μην τη χαντακωνεις με πειραματα του τυπου ζουρος,νιοπλιας.(μαθητευομενοι μαγοι)
Οι ομαδες που στερουνται μεγαλων προσωπικοτητων χρειαζονται μεγαλες προσωπικοτητες μς εμπειριες στον παγκο.Βεβαια
μιλαμε για ομαδες που εχουν φιλοδοξιες διοτι διαφορετικα μπορω κι εγω να γινω προπονητης.
Και λεγοντας εμπειρια εννοω διαρκεις εμπειριες σε καταστασεις πρωταθλητισμου,πιεσης,αγχους.Μιλαω για καταστασεις
που ασπριζουν μαλλιά και οχι για συμμετοχη σε ποσοστο 5% στην ακρη του παγκου ως βοηθος προπονητη ουτε για ενα-δυο
γρηγορα περασματα απο τον παγκο.

Ποιοι φταίνε λοιπόν που δεν υπάρχουν έσοδα για τις ομάδες-ΚΑΕ;
Δε φταίει ο ΕΣΑΚΕ κυρίως, ο οποίος δεν έχει φροντίσει μέσω χορηγιών, διαφημίσεων κλπ να εξασφαλίσει έσοδα για να είναι βιώσιμες οι ΚΑΕ-μέλη του;
Δε φταίνε οι ιδιοκτήτες τους που στηρίζουν εδώ και χρόνια την ίδια ηγεσία στο επαγγελματικό μπάσκετ;
Δε φταίνε τα θεσμικά όργανα του χώρου που συγκαλύπτουν συστηματικά τις ανομίες;

Κατά τη γνώμη μου, ο Ζούρος δεν είναι ο καλύτερος από τους Έλληνες προπονητές...
Αυτό απέχει πολύ όμως από το να χαρακτηριστεί μαθητευόμενος μάγος, ένας προπονητής με δεκαετή πλέον θητεία στους πάγκους...

Και αν με ρωτήσεις σε ποιες ομάδες έχει δουλέψει ο Ζούρος, απάντησε μου πρώτα σε ποιες ομάδες είχαν δουλέψει ο Κιουμορτζόγλου πριν το 1988, ο Δενδρινός πριν το 1994 και ο Γιαννάκης πριν το 1997 αλλά και το 2004...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.