Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Παναθηναικός Superfoods
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
Quincy
O Ολυμπιακός έκανε το break παρ'ολο που οι περισσότεροι (?) πιστεύαμε πως εύκολα ή δύσκολα ο Παναθηναικός θα κέρδιζε, αποδεικνύοντας και πάλι πόσο ιδιαίτερα είναι αυτά τα παιχνίδια και πόσο δύσκολες οι προβλέψεις. Θεωρώ την διαφορά των δυο ομάδων πολύ μικρή και δεν θα μου κάνει εντύπωση οποιοδήποτε αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά όπως επισημάνατε αρκετοί μετά το πρώτο παιχνίδι, η απόδοση του Καλάθη είναι μάλλον ο σημαντικότερος παράγοντας για την πορεία της σειράς, επίσης η μηδενική -σχεδόν- προσφορά από την θέση του SF για τον Παναθηναικό είναι κάτι που σίγουρα θα προβληματίζει τον Paskual.


YΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.
Παραθέτω τα λινκ για το τόπικ το οποίο σας ενημέρωσε για την αλλαγή, όπως και για τον κανονισμό λειτουργίας που πλέον περιλαμβάνει την νέα παράγραφο για τα διαιτητικά.

Τόπικ ενημέρωσης για την αλλαγή.

Νέος κανονισμός λειτουργείας.

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ,ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΤΕ ΚΛΠ.ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΕΔΩ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥ.
ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ 2 ΑΙΩΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΒΑ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ.
ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΘΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ.
rankin
Είμαστε με το δάχτυλο στη σκανδάλη

Παρακαλώ για το λινκ του τοπικ της διαιτησίας (αν υπάρχει και just in case) tongue.gif

Conan1982
Έβγαλε ανακοίνωση ο Γιαννακόπουλος ότι θα πάρει την ομάδα και θα αποχωρήσουν αν γίνουν επεισόδια στο ΣΕΦ.
Όπως υπερασπίστηκα τους Αγγελόπουλους όταν έκαναν το αυτονόητο για την κατάσταση που επικρατεί στην ΚΕΔ και στην Ομοσπονδία έτσι θα υπερασπιστώ και τον Γιαννακόπουλο για μια φορά.
Νομίζω το έχουμε παρακάνει όλα αυτά τα χρόνια με τους κανιβαλισμούς, πρέπει να είναι αυτονόητο ότι κάθε αγώνας πρέπει να διεξάγεται χωρίς κλίμα τρομοκρατίας και χωρίς έκτροπα, ιδανικά χωρίς δίκτυα να προστατεύουν τους παίκτες από την ζούγκλα και αν υπάρχουν δίκτυα οι υπεύθυνοι ασφαλείας να μην πετούν κροτίδες από κάτω τους.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Jun 5 2018, 18:30 ) *
Έβγαλε ανακοίνωση ο Γιαννακόπουλος ότι θα πάρει την ομάδα και θα αποχωρήσουν αν γίνουν επεισόδια στο ΣΕΦ.
Όπως υπερασπίστηκα τους Αγγελόπουλους όταν έκαναν το αυτονόητο για την κατάσταση που επικρατεί στην ΚΕΔ και στην Ομοσπονδία έτσι θα υπερασπιστώ και τον Γιαννακόπουλο για μια φορά.


Δεν είναι θέμα Γιαννακόπουλου, είναι θέμα κοινής λογικής (παραδόξως την εκφράζει ο ντιπιτζής αυτή την φορά tongue.gif ).
Κάποια στιγμή κάτι πρέπει να γίνει με τα ορκ.
Coach Periklis
QUOTE (Zephyr @ Jun 5 2018, 20:34 ) *
Δεν είναι θέμα Γιαννακόπουλου, είναι θέμα κοινής λογικής (παραδόξως την εκφράζει ο ντιπιτζής αυτή την φορά tongue.gif ).
Κάποια στιγμή κάτι πρέπει να γίνει με τα ορκ.


αδυνατώ κι εγώ να το πιστέψω αλλά ναι , να μας εξοντώσουν με το παραμικρό παρατράγουδο
T.W.Is.M.
Ελπιζω πως δε θα γινουν επεισοδια. Το Γιαννακοπουλο και τις προθεσεις του ομως δεν τις εμπιστευομαι οτι κι αν διαβασω ή ακουσω. Μακαρι παντως να μπορουσαμε να απαλλαγουμε απο ολους οσους εχουν δημιουργησει τοσα προβληματα στους τελικους στο ΣΕΦ. Μεγαλυτερη δυσφημιση για τον Ολυμπιακο, το μπασκετ και το ελληνικο πρωταθλημα δεν υπαρχει.
back2back
Όπως έγραψα και πριν το πρώτο ματς ο ρυθμός θα κρίνει τον νικητή, ο Παο για να έχει ελπίδες θα πρέπει να τρέξει. Οι παίκτες του πάντως δεν μου φαίνονται σε καλή κατάσταση, οι 9 ξένοι έκαναν ζημιά. Ο ερχομός του Τζέιμς έβγαλαν εκτός αγωνιστικού ρυθμού Παπά και Λεκαβίτσιους, ο τελευταίος μάλιστα είχε μείνει πίσω στο ροτέισον και από τον Ντένμον. Λότζο και Ρίβερς ομοίως εκτός τόπου και χρόνου λόγω των τραυματισμών που έβγαλαν. Ο Γκιστ επίσης δείχνει να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Ουσιαστικά ο Παο προσπαθεί να κερδίσει το πρωτάθλημα με Καλάθη, Σίνγκλετον και Τζέιμς με λίγη βοήθεια από Βουγιούκα. Τον Θανάση, που είναι σε καλή κατάσταση, δεν τον αναφέρω καθώς τον θεωρώ πλεονέκτημα για τον Ολυμπιακό, μ' αυτόν μέσα ο Παο παίζει με 4 στην επίθεση, ούτε λέι-απ δεν μπορεί να βάλει. Μένει να δούμε αν κάποιος από τους νεκροζώντανους εμφανιστεί και αν αυτό είναι αρκετό για τον Παο. Από τον Ολυμπιακό περιμένω περισσότερα πράγματα από τους ψηλούς, κλειδί να ελέγξει πάλι τον ρυθμό και να παίξει καλή άμυνα, να κρατήσει δηλαδή ξανά τον Παο κάτω από τους 70 πόντους.
Conan1982
Ήθελα να γράψω κάτι για το αγωνιστικό αλλά δεν κρατιέμαι. Διάβασε κανείς την ανακοίνωση των Αγγελόπουλων; Αν ναι πρόσεξε αυτό το κομμάτι;
"Σας υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση επεισοδίων υπάρχει ο κίνδυνος επιβολής στην ΚΑΕ ποινή αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών. Μια τέτοια ποινή θα εκτιθεί στον τέταρτο τελικό, εάν αυτός χρειαστεί."

Δηλαδή πάμε με σκοπό το σκούπισμα εκεί που λέγαμε ότι θα σκουπιστούμε. smiley.gif smiley.gif
RidersOnTheStorm
QUOTE (Conan1982 @ Jun 6 2018, 20:46 ) *
Ήθελα να γράψω κάτι για το αγωνιστικό αλλά δεν κρατιέμαι. Διάβασε κανείς την ανακοίνωση των Αγγελόπουλων; Αν ναι πρόσεξε αυτό το κομμάτι;
"Σας υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση επεισοδίων υπάρχει ο κίνδυνος επιβολής στην ΚΑΕ ποινή αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών. Μια τέτοια ποινή θα εκτιθεί στον τέταρτο τελικό, εάν αυτός χρειαστεί."

Δηλαδή πάμε με σκοπό το σκούπισμα εκεί που λέγαμε ότι θα σκουπιστούμε. smiley.gif smiley.gif


Αυτο και το να μην ακουστει υβριστικο συνθημα ηταν τα highlight της ανακοινωσης smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(rankin @ Jun 5 2018, 15:23 ) *
Παρακαλώ για το λινκ του τοπικ της διαιτησίας (αν υπάρχει και just in case) tongue.gif

O ορισμός της ντίβας laugh.gif
Johnny Marv
Για την σειρά με τον Ολυμπιακό . Δεν μπρουμε να τα περιμένουμε όλα από καλαθη πρέπει κι οι άλλοι να βάλουν μπρος . Αρχικά είδαμε πως με καλό γκιστ ο παο αλλαζει πρόσωπο . Πρέπει λοιπόν να δείξει τον καλύτερο του εαυτό )άλλωστε ίσως είναι η τελευταία του χρόνια στον παο) . Εκτός αυτού πρέπει να ενταχθεί στο παιχνίδι μας το σύστημα με τα δυο σκριν μακριά από τη μπάλα για ελεύθερα σουτ ριβερς λοτζο και παππα . Πρέπει και οι 3 να πάρουν μπρος. Με 1-2 τρίποντα ο καθένας σε κρίσιμες στιγμές το παιχνίδι τελειώνει . Ρε ριβερς πάρε μπρος ποσο καιρό θα είσαι αλλου ;

Για να καταλήξω αν παίξουν καλά λοτζο ριβερς γκιστ δεν θα έχουμε τόση ανάγκη και τις τρελές του τζεημς επίσης η ερυθρόλευκη άμυνα θα επικεντρωθεί και σε αυτούς και θα ανοίξουν αποτελεσματικά χώροι ώστε ο καλαθης να κάνει το παιχνίδι του .

*πιστευω πως πρέπει στη σειρά αυτή να δώσουμε χρόνο και εμπιστοσύνη σε λεκαβιτσους και μιτογλου και να δούμε τι αξίζουν . Τι λέτε ;
fotisv
QUOTE (Conan1982 @ Jun 5 2018, 17:30 ) *
Έβγαλε ανακοίνωση ο Γιαννακόπουλος ότι θα πάρει την ομάδα και θα αποχωρήσουν αν γίνουν επεισόδια στο ΣΕΦ.
Όπως υπερασπίστηκα τους Αγγελόπουλους όταν έκαναν το αυτονόητο για την κατάσταση που επικρατεί στην ΚΕΔ και στην Ομοσπονδία έτσι θα υπερασπιστώ και τον Γιαννακόπουλο για μια φορά.
Νομίζω το έχουμε παρακάνει όλα αυτά τα χρόνια με τους κανιβαλισμούς, πρέπει να είναι αυτονόητο ότι κάθε αγώνας πρέπει να διεξάγεται χωρίς κλίμα τρομοκρατίας και χωρίς έκτροπα, ιδανικά χωρίς δίκτυα να προστατεύουν τους παίκτες από την ζούγκλα και αν υπάρχουν δίκτυα οι υπεύθυνοι ασφαλείας να μην πετούν κροτίδες από κάτω τους.

Κατα τη γνωμη μου και οι Αδελφοι Αγγελοπουλοι πρεπει να κανουν το ιδιο . ΝΑ βγει ανακοινωση που να αναφερει οτι σε περιπτωση ριψης κροτιδων στον αποψινο αγωνα ,ο Ολυμπιακος θα παει στα αποδυτηρια μεχρι να εκκενωθει το γηπεδο. Αντε για να δουμε ποιος πραγματικα αγαπαει αυτη την ομαδα.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Jun 6 2018, 20:46 ) *
Ήθελα να γράψω κάτι για το αγωνιστικό αλλά δεν κρατιέμαι. Διάβασε κανείς την ανακοίνωση των Αγγελόπουλων; Αν ναι πρόσεξε αυτό το κομμάτι;
"Σας υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση επεισοδίων υπάρχει ο κίνδυνος επιβολής στην ΚΑΕ ποινή αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών. Μια τέτοια ποινή θα εκτιθεί στον τέταρτο τελικό, εάν αυτός χρειαστεί."

Δηλαδή πάμε με σκοπό το σκούπισμα εκεί που λέγαμε ότι θα σκουπιστούμε. smiley.gif smiley.gif


Γιολάρουν οι Αφοι γιατί τους έκατσε καλά το πρώτο παιχνίδι. Κάποιος να τους πει ότι στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.
Mr_Cadwell
Αν δούμε την δήλωση χωρίς να δούμε ποιος την έκανε,δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς.Αρκετά πια με τα ορκ στα γήπεδα.
Καλά τα είπε ο Γιαννακόπουλος και μπράβο του.

Από την άλλη σκέφτομαι πως για τον απλό λαουτζίκο η δήλωση αυτή κρύβει από πίσω παρασκήνιο.Σαν να προσπαθεί να βρει άλλοθι πριν διαπράξει το "έγκλημα". Τι εννοώ:
Υποθέτω πως ΑΝ έρθει,θα έρθει για να προκαλέσει και να πουλήσει φθηνό οπαδιλίκι όπως τότε:


αλλά και τότε:



Είναι φυσικό επακόλουθο λοιπόν να έρθουν τα επεισόδια και οι εντάσεις,στην Ελλάδα είμαστε ας μην ξεγιελιόμαστε.
Μακάρι να κάνω λάθος και να είμαι απλά υπερβολικά πονηρός. biggrin.gif

Όσον αφορά τα του παιχνιδιού,σήμερα για εμένα κρίνεται το πρωτάθλημα.
-Από την μία σε ένα ενδεχόμενο 0-2 δεν βλέπω επιστροφή του Παναθηναικού με τίποτα στην σειρά,μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο σε τρία σειρά ντέρμπι να κάνει το απόλυτο 3-0 και να πάρει το πρωτάθλημα.
-Από την άλλη σε ένα ενδεχόμενο 1-1,νομίζω πως το Game3 και Game4 θα πάνε αντίστοιχα στον γηπεδούχο και θα κατευθυνθούμε σε Game 5 και με την ορμή που δίνει το ΟΑΚΑ σε τέτοια παιχνίδια θεωρώ απίθανο να χαθεί ο τίτλος.

Καλό παιχνίδι να έχουμε,χωρίς παρατράγουδα και ας κερδίσει αυτός που το θέλει πιο πολυ.
Προβλέπω κλειστό παιχνίδι με Ολυμπιακό νικητή λόγω συμπάθειας και μόνο smiley.gif.(Γενικά θεωρώ πως προβλέψεις για σήμερα δεν υπάρχουν.)
LaChDaNaN
QUOTE (Mr_Cadwell @ Jun 7 2018, 12:25 ) *
Αν δούμε την δήλωση χωρίς να δούμε ποιος την έκανε,δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς.Αρκετά πια με τα ορκ στα γήπεδα.
Καλά τα είπε ο Γιαννακόπουλος και μπράβο του.

Από την άλλη σκέφτομαι πως για τον απλό λαουτζίκο η δήλωση αυτή κρύβει από πίσω παρασκήνιο.Σαν να προσπαθεί να βρει άλλοθι πριν διαπράξει το "έγκλημα". Τι εννοώ:
Υποθέτω πως ΑΝ έρθει,θα έρθει για να προκαλέσει και να πουλήσει φθηνό οπαδιλίκι όπως τότε:


αλλά και τότε:



Είναι φυσικό επακόλουθο λοιπόν να έρθουν τα επεισόδια και οι εντάσεις,στην Ελλάδα είμαστε ας μην ξεγιελιόμαστε.
Μακάρι να κάνω λάθος και να είμαι απλά υπερβολικά πονηρός. biggrin.gif

Όσον αφορά τα του παιχνιδιού,σήμερα για εμένα κρίνεται το πρωτάθλημα.
-Από την μία σε ένα ενδεχόμενο 0-2 δεν βλέπω επιστροφή του Παναθηναικού με τίποτα στην σειρά,μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο σε τρία σειρά ντέρμπι να κάνει το απόλυτο 3-0 και να πάρει το πρωτάθλημα.
-Από την άλλη σε ένα ενδεχόμενο 1-1,νομίζω πως το Game3 και Game4 θα πάνε αντίστοιχα στον γηπεδούχο και θα κατευθυνθούμε σε Game 5 και με την ορμή που δίνει το ΟΑΚΑ σε τέτοια παιχνίδια θεωρώ απίθανο να χαθεί ο τίτλος.

Καλό παιχνίδι να έχουμε,χωρίς παρατράγουδα και ας κερδίσει αυτός που το θέλει πιο πολυ.
Προβλέπω κλειστό παιχνίδι με Ολυμπιακό νικητή λόγω συμπάθειας και μόνο smiley.gif.(Γενικά θεωρώ πως προβλέψεις για σήμερα δεν υπάρχουν.)

Μαζί σου.. άλλα λύση για αυτό υπάρχει.. αν ξεφύγει, όπως επιβάλλεται να γίνεται με όποιον ξεφεύγει, τον απομακρύνεις από το γήπεδο. Δεν πάει να λέγετε Γιαννακόπουλος, η θα φέρετε και αυτός σωστά είτε να φύγει. Αυτό ισχύει και για τα ορκ.. η θα φέρονται σωστά είτε να φύγουν και αυτοί.. Υπάρχουν παιδιά που έχουν πληρώσει διαρκείας.. ακόμα και εμείς με τα εισιτήρια δεν μας περισσεύουν τα 25 euro που είχε σήμερα το εισιτήριο για να κάνει το κομμάτι του ο καθένας με κροτίδες και αντικείμενα..
Υβριστικά οκ θα ακουστούν.. με τον ΠΑΟ παίζουμε.. αλλά δεν πρέπει να πέσει το οτιδήποτε μέσα..

ΥΓ. Επίσης πρέπει να κάνουν καλό έλεγχο για αναπτήρες και ηλεκτρονικά.. θα έχει που θα έχει 40 βαθμούς σήμερα μέσα στο ΣΕΦ, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε 50..
papp7
QUOTE (LaChDaNaN @ Jun 7 2018, 13:26 ) *
Μαζί σου.. άλλα λύση για αυτό υπάρχει.. αν ξεφύγει, όπως επιβάλλεται να γίνεται με όποιον ξεφεύγει, τον απομακρύνεις από το γήπεδο. Δεν πάει να λέγετε Γιαννακόπουλος, η θα φέρετε και αυτός σωστά είτε να φύγει. Αυτό ισχύει και για τα ορκ.. η θα φέρονται σωστά είτε να φύγουν και αυτοί.. Υπάρχουν παιδιά που έχουν πληρώσει διαρκείας.. ακόμα και εμείς με τα εισιτήρια δεν μας περισσεύουν τα 25 euro που είχε σήμερα το εισιτήριο για να κάνει το κομμάτι του ο καθένας με κροτίδες και αντικείμενα..
Υβριστικά οκ θα ακουστούν.. με τον ΠΑΟ παίζουμε.. αλλά δεν πρέπει να πέσει το οτιδήποτε μέσα..

ΥΓ. Επίσης πρέπει να κάνουν καλό έλεγχο για αναπτήρες και ηλεκτρονικά.. θα έχει που θα έχει 40 βαθμούς σήμερα μέσα στο ΣΕΦ, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε 50..



Μια ζωη στο σεφ ο ιδιος ελεγχος ειναι σε ρωτανε αν εχεις αναπτηρα πανω σου , καποιοι λενε ναι και τα βαζουν σε μια σακουλα σου κανουν εναν ελεγχο στις τσεπες εξωτερικα για τα ματια του κοσμου (ακουμπανε να δουνε τι εχεις ισα ισα) και περνας. Αν εχεις τσαντακι δεν ρωτανε καν τι εχεις μεσα απλα μπαινεις. Τουλαχιστον για εμενα αυτα ισχυουν που μπαινω παντα στην 4-5.
jazz thrilos
Γράφουν οι φωστήρες οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι οτι ο Σφαιρόπουλος καθήλωσε τον Καλάθη κι αιφνιδίασε τον Πασκουάλ επειδή έβγαζε πάνω του τον Μιλουτίνοφ και του έκλεινε το πεδίο για να μην μπορεί να πασάρει. Κι επίσης οτι ο Παπανικολάου τον κούρασε και εν κατακλείδι με αυτά τα τρικ ο Σφαιρό πήρε το ματς.

Καμία αντίρρηση. Όμως, σε όλα τα ματς τα τελευταία δύο χρόνια το ίδιο πράγμα κάνουμε με τον Καλάθη. Τον παίζουμε με hedge out και συνήθως πάνω του κολλημένος είναι ο Παπ. Και έχει κάνει μερικά μεγάλα παιχνίδια με αυτή την αντιμετώπιση. Το ζήτημα λοιπόν και το κλειδί που μας έδωσε τη νίκη στο ΟΑΚΑ δεν ήταν οτι δοκιμάσαμε κάτι καινούργιο. Παίξαμε καλή άμυνα συνολικά, αυτό είναι σίγουρο. Η διαφορά ήταν για μένα οτι όπως κάνουμε πάντα, δώσαμε ελεύθερα σουτ στον Καλάθη και αυτός δεν τα έβαλε (ενώ αρκετές φορές στο ΣΕΦ είχε ποσοστά Στεφ Κάρι απο το τρίποντο). Επίσης τις πάσες του τις έβγαλε στην περιφέρεια αλλά τα τριάρια του Παναθηναικού ήταν σε κάκιστη μέρα. Θέλω να πω οτι στην αντιμετώπιση Καλάθη δεν άλλαξε τίποτα ο Σφαιρό, απλά δεν βάζαν την μπάλα στο πλεχτό απο την περιφέρεια ούτε με αίτηση.

Θα επαναληφθεί αυτό απόψε; Μπορεί. Θα κάνουμε πάλι τον Καλάθη να δείχνει κακός αν του κόψουμε το πικ εν ρολ με Γκιστ; Αυτό θα εξαρτηθεί απο το σε πόσα ελεύθερα σουτ θα ευστοχήσει ο Καλάθης και σε τι μέρα θα είναι τα τριάρια του Παο.

Αυτά για την άμυνα. Για την επίθεση μάλλον δεν θα δούμε και πολύ διαφορετικά πράγματα. Για να τρέξουμε το γήπεδο το ξεχνάμε γιατί απλά φέτος δεν μπορούμε. Οπότε θέλει μεγάλες επιθέσεις, να γυρνά η μπάλα, να είμαστε στοιχειωδώς εύστοχοι και αν δούμε οτι οι ψηλοί του Παο πετάνε ξανά χαρταετό, ας ταίσουμε τον Νικόλα για εύκολους πόντους στην ρακέτα.

Το ξέρω οτι δεν χωράνε προγνωστικά, αλλά η εικόνα του Πανθηναικού ήταν τόσο προβληματική με αποτέλεσμα εδώ και πέντε μέρες να έχει μετατραπεί ο Ολυμπιακός φαβορί για μένα. Νομίζω οτι θα το πάρουμε το ματς, και ίσως όχι τόσο δύσκολα.
akratacity
QUOTE (jazz thrilos @ Jun 7 2018, 17:26 ) *
Γράφουν οι φωστήρες οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι οτι ο Σφαιρόπουλος καθήλωσε τον Καλάθη κι αιφνιδίασε τον Πασκουάλ επειδή έβγαζε πάνω του τον Μιλουτίνοφ και του έκλεινε το πεδίο για να μην μπορεί να πασάρει. Κι επίσης οτι ο Παπανικολάου τον κούρασε και εν κατακλείδι με αυτά τα τρικ ο Σφαιρό πήρε το ματς.

Καμία αντίρρηση. Όμως, σε όλα τα ματς τα τελευταία δύο χρόνια το ίδιο πράγμα κάνουμε με τον Καλάθη. Τον παίζουμε με hedge out και συνήθως πάνω του κολλημένος είναι ο Παπ. Και έχει κάνει μερικά μεγάλα παιχνίδια με αυτή την αντιμετώπιση. Το ζήτημα λοιπόν και το κλειδί που μας έδωσε τη νίκη στο ΟΑΚΑ δεν ήταν οτι δοκιμάσαμε κάτι καινούργιο. Παίξαμε καλή άμυνα συνολικά, αυτό είναι σίγουρο. Η διαφορά ήταν για μένα οτι όπως κάνουμε πάντα, δώσαμε ελεύθερα σουτ στον Καλάθη και αυτός δεν τα έβαλε (ενώ αρκετές φορές στο ΣΕΦ είχε ποσοστά Στεφ Κάρι απο το τρίποντο). Επίσης τις πάσες του τις έβγαλε στην περιφέρεια αλλά τα τριάρια του Παναθηναικού ήταν σε κάκιστη μέρα. Θέλω να πω οτι στην αντιμετώπιση Καλάθη δεν άλλαξε τίποτα ο Σφαιρό, απλά δεν βάζαν την μπάλα στο πλεχτό απο την περιφέρεια ούτε με αίτηση.

Θα επαναληφθεί αυτό απόψε; Μπορεί. Θα κάνουμε πάλι τον Καλάθη να δείχνει κακός αν του κόψουμε το πικ εν ρολ με Γκιστ; Αυτό θα εξαρτηθεί απο το σε πόσα ελεύθερα σουτ θα ευστοχήσει ο Καλάθης και σε τι μέρα θα είναι τα τριάρια του Παο.

Αυτά για την άμυνα. Για την επίθεση μάλλον δεν θα δούμε και πολύ διαφορετικά πράγματα. Για να τρέξουμε το γήπεδο το ξεχνάμε γιατί απλά φέτος δεν μπορούμε. Οπότε θέλει μεγάλες επιθέσεις, να γυρνά η μπάλα, να είμαστε στοιχειωδώς εύστοχοι και αν δούμε οτι οι ψηλοί του Παο πετάνε ξανά χαρταετό, ας ταίσουμε τον Νικόλα για εύκολους πόντους στην ρακέτα.

Το ξέρω οτι δεν χωράνε προγνωστικά, αλλά η εικόνα του Πανθηναικού ήταν τόσο προβληματική με αποτέλεσμα εδώ και πέντε μέρες να έχει μετατραπεί ο Ολυμπιακός φαβορί για μένα. Νομίζω οτι θα το πάρουμε το ματς, και ίσως όχι τόσο δύσκολα.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω το κολλημα σου με τον Σφαιροπουλο. Πετυχε το πλανο του και βγηκαν καποια αρθρα που ελεγαν αυτο ακριβως. Οτι προετοιμασε σωστα την ομαδα του και αυτο ηταν το βασικο συστατικο της νικης. Αν σημερα συμβει το αντιθετο, θα γραφτουν αρθρα δικαιωσης για τον Πασκουαλ που πηρε την ταυτοτητα του Σφαιροπουλου. Ετσι συμβαινει παντα. Το οτι καθεσαι και ασχολησε και προσπαθεις να μειωσεις την συνεισφορα του στην νικη, δειχνει μεγαλο κολλημα. Γτ δεν βγηκες να κριτικαρεις και τα αρθρα που τον εκραζαν για τις 30αρες στην Ευρωλιγκα αφου σε ενοχλουν οι υπερβολες;

Τεσπα, στα του αγωνα, εγω το παιχνιδι το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο. Το αγχος το εχουμε εμεις και αν το ξεκινημα δεν ειναι καλο για εμας, το αγχος ολο και θα μεγαλωνει και θα μας κανει μεγαλη ζημια. Περιμενω απο ΠΑΟ προσπαθεια να τρεξει στο ανοιχτο γηπεδο, ενω ο Σφαιροπουλος πιστευω θα θελησει να παρει σημερα περισσοτερα απο τους ψηλους του.
jazz thrilos
QUOTE(akratacity @ Jun 7 2018, 17:38 ) *
Πραγματικα δεν καταλαβαινω το κολλημα σου με τον Σφαιροπουλο. Πετυχε το πλανο του και βγηκαν καποια αρθρα που ελεγαν αυτο ακριβως. Οτι προετοιμασε σωστα την ομαδα του και αυτο ηταν το βασικο συστατικο της νικης. Αν σημερα συμβει το αντιθετο, θα γραφτουν αρθρα δικαιωσης για τον Πασκουαλ που πηρε την ταυτοτητα του Σφαιροπουλου. Ετσι συμβαινει παντα. Το οτι καθεσαι και ασχολησε και προσπαθεις να μειωσεις την συνεισφορα του στην νικη, δειχνει μεγαλο κολλημα. Γτ δεν βγηκες να κριτικαρεις και τα αρθρα που τον εκραζαν για τις 30αρες στην Ευρωλιγκα αφου σε ενοχλουν οι υπερβολες;

Τεσπα, στα του αγωνα, εγω το παιχνιδι το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο. Το αγχος το εχουμε εμεις και αν το ξεκινημα δεν ειναι καλο για εμας, το αγχος ολο και θα μεγαλωνει και θα μας κανει μεγαλη ζημια. Περιμενω απο ΠΑΟ προσπαθεια να τρεξει στο ανοιχτο γηπεδο, ενω ο Σφαιροπουλος πιστευω θα θελησει να παρει σημερα περισσοτερα απο τους ψηλους του.

Πραγματικα, επίσης δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου με τον Σφαιρόπουλο. Διάβασες τι γράφω ή απλά νιώθεις κάθε φορά την ανάγκη να τον υπερασπιστείς μην τυχόν και στεναχωρηθεί και μας αφήσει;

Δεν είπα οτι δεν πέτυχε το πλάνο του. Είπα οτι δεν ήταν κάτι καινούργιο. Γιατί έτσι το αντιμετώπισαν οι δημοσιογράφοι. Ως τρικ που εξέπληξε τον Πασκουάλ. Μια χαρά άμυνα είπα οτι παίξαμε. Και προφανώς δεν ευθύνομαι εγώ για την καλή άμυνα αλλά οι οδηγίες του Σφαιρόπουλου. Το θέμα μου εμένα είναι αν απόψε δεν μας βγει το αμυντικό πλάνο τότε τι θα κάνουμε. Εκεί περιμένω να δω κάποιο καινούργιο τρικ.

Όσο για τα άρθρα περί συνεχόμενων διασυρμών πριν κανά δίμηνο, δε νομίζω οτι τον κράζανε και πολύ. Μάλλον ανακάλυπταν όλο και περισσότερες δικαιολογίες για την κακή μας εικόνα. Εκτός απο ελαχιστότατες εξαιρέσεις.
akratacity
QUOTE (jazz thrilos @ Jun 7 2018, 17:51 ) *
Πραγματικα, επίσης δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου με τον Σφαιρόπουλο. Διάβασες τι γράφω ή απλά νιώθεις κάθε φορά την ανάγκη να τον υπερασπιστείς μην τυχόν και στεναχωρηθεί και μας αφήσει;

Δεν είπα οτι δεν πέτυχε το πλάνο του. Είπα οτι δεν ήταν κάτι καινούργιο. Γιατί έτσι το αντιμετώπισαν οι δημοσιογράφοι. Ως τρικ που εξέπληξε τον Πασκουάλ. Μια χαρά άμυνα είπα οτι παίξαμε. Και προφανώς δεν ευθύνομαι εγώ για την καλή άμυνα αλλά οι οδηγίες του Σφαιρόπουλου. Το θέμα μου εμένα είναι αν απόψε δεν μας βγει το αμυντικό πλάνο τότε τι θα κάνουμε. Εκεί περιμένω να δω κάποιο καινούργιο τρικ.

Όσο για τα άρθρα περί συνεχόμενων διασυρμών πριν κανά δίμηνο, δε νομίζω οτι τον κράζανε και πολύ. Μάλλον ανακάλυπταν όλο και περισσότερες δικαιολογίες για την κακή μας εικόνα. Εκτός απο ελαχιστότατες εξαιρέσεις.

Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες. Δεν καταλαβα γτ πρεπει να σε ενοχλει ομως ολη αυτη η περιρρεουσα ατμοσφαιρα. Μεγαλο μερος των μπασκετικων δημοσιογραφων ετσι και αλλιως δεν εχουν ιδεα πανω στο αθλημα και γραφουν οτι να' ναι. Το τρικ ειναι παλιο αλλα αποτελεσματικο απο οτι φαινεται γτ ο Πασκουαλ δεν βρηκε λυση. Επισης να σου πω οτι ο Παπανικολαου στο προσφατο ματς της Ευρωλιγκας ειχε παει πανω στον Τζειμς και στον Καλαθη ηταν ο Μαντζαρης. Οποτε εκανε και κατι καινουργιο.

Δεν εχω κανενα κολλημα με Σφαιροπουλο, κολλημα εχω με την προσπαθεια απο καποιους απο προχθες μειωσης της επιτυχιας μας στον πρωτο τελικο. Ειναι τοσο δυσκολο να χαρειτε μια τοσο σημαντικη νικη της ομαδας;;; Δηλαδη θα νιωθατε περισσοτερο ευτυχεις αν χαναμε;;; (αυτο δεν παει αποκλειστικα σε σενα)

υγ εγω εχω γραψει οτι ο κυκλος του Σφαιρο εχει κλεισει και πρεπει να αποχωρησει. Αυτο δεν αλλαζει, οσο και αν μεσα στη χρονια προσπαθουσα να τον στηριξω εδω μεσα, θεωρω οτι ηρθε το πληρωμα του χρονου για αυτον οτι και να γινει στους τελικους. Το θεμα το δικο σου ομως ειναι οτι βγηκες να κραξεις μερικους δημοσιογραφους επειδη ακουσον ακουσον ειπαν καλη κουβεντα για τον Σφαιρο. Νομιζω υπαρχει διαφορα αναμεσα μας και ευκολα διακρινει κανεις κανεις ποιος εχει κολλημα.
Quincy
QUOTE(akratacity @ Jun 7 2018, 15:38 ) *
Τεσπα, στα του αγωνα, εγω το παιχνιδι το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο. Το αγχος το εχουμε εμεις και αν το ξεκινημα δεν ειναι καλο για εμας, το αγχος ολο και θα μεγαλωνει και θα μας κανει μεγαλη ζημια. Περιμενω απο ΠΑΟ προσπαθεια να τρεξει στο ανοιχτο γηπεδο, ενω ο Σφαιροπουλος πιστευω θα θελησει να παρει σημερα περισσοτερα απο τους ψηλους του.


Δεν νομίζω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το άγχος, είναι πολύ εμπειρη ομάδα ο Ολυμπιακός για να αποτύχει στη διαχείρηση αυτού του τομέα. Κατά την γνώμη μου όσο τα παιχνίδια πηγαίνουν σε κλειστά σκορ κάτω από τους 70-75 πόντους ο Ολυμπιακός θα έχει τον πρώτο λόγο, να πάνε πάνω από κει δύσκολα θα μπορεί να ακολουθήσει με συνέπεια μέσα στην σειρά.

P.S. Παιδιά υπάρχουν άλλα topic πολύ πιο σχετικά με τον Σφαιρόπουλο -το δικό του για παράδειγμα-, ας μην αρχίσουμε την ίδια συζήτηση και εδώ peace.gif
akratacity
QUOTE (Quincy @ Jun 7 2018, 18:04 ) *
Δεν νομίζω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το άγχος, είναι πολύ εμπειρη ομάδα ο Ολυμπιακός για να αποτύχει στη διαχείρηση αυτού του τομέα. Κατά την γνώμη μου όσο τα παιχνίδια πηγαίνουν σε κλειστά σκορ κάτω από τους 70-75 πόντους ο Ολυμπιακός θα έχει τον πρώτο λόγο, να πάνε πάνω από κει δύσκολα θα μπορεί να ακολουθήσει με συνέπεια μέσα στην σειρά.

Εγω παντως σε παρα πολλα ντερμπι με τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ εχω διακρινει μια νευρικοτητα απο πολλους παιχτες. Αυτο εγω προσωπικα σε αγχος το αποδιδω. Εμπειρη ομαδα ειμαστε μεν αλλα αυτα τα ματς ειναι ειδικων συνθηκων και θελουν εντελως αλλη διαχειριση απο αντιστοιχα ντερμπι στην Ευρωλιγκα πχ.
RidersOnTheStorm
Αμα συνεχιστει ετσι το παιχνιδι σιγουρα θα δουμε το μοιραιο(διακοπη)....
pan24
Ο Πασκουαλ εβγαλε εξω Τζειμς,Θααναη και εβαλε μαζι Ριβερς,Λοτζο για να δουλεψει καλυτερα η επιθεση και να ειναι καλυτερη η δευτερη 5αδα
Να δουμε αν θα βγει
Μχρι τωρα η επιθεση δουλευει καλυτερα,η αμυνα μπαζει καπως

Edit:Ποιος θα το περιμενε οτι με Ογκαστ αντι Γκιστ θα εσφιγγε η αμυνα
Edit2:Τι μιλησα για τον Ογκαστ...
RidersOnTheStorm
Οτι ακριβως ειχαν σχολιασει και πριν οι υπολοιποι.Λιγο επαιξε γρηγορα ο Παναθηναικος και αμεσως αλλαξε ο ρυθμος

ΥΓ: RIP Ογκαστ με το σπασιμο που του εκανε στους αστραγαλους ο Σπανουλης smiley.gif
stevebucknall11
Θέλω κολασμένα Όγκαστ και του χρόνου.
Conan1982
Καλά Πέμπτη απόγευμα στις 19:00 βρήκαν να το βάλουν; Όσοι δουλεύουμε πρέπει να είμαστε αναγκασμένοι να ρίχνουμε ματιές από τον υπολογιστή sad.gif
kotzito
Ο Ολυμπιακός πρέπει να έχει σκοράρει ή να έχει κερδίσει φάουλ σε όλες τις φάσεις που σημάδεψε στο pick n roll τον Λεκαβίτσιους.
Coach Periklis
Ρε σεις αυτοί εδώ παίζουν καλά . Δεν πονάνε μάτια
Conan1982
9/10 παίκτες του Ολυμπιακού που έχουν πατήσει παρκέ έχουν σκοράρει, πλην Μάντζαρη.
Anubis
Ημαρτον ρε ριβερς..2 βολες χαμενες και χαμενο λευ απ μονος σου?
nvip13
Τραγικος ο Ριβερς.

Απο κει και περα παλι καλα που ειμαστε κοντα στο σκορ.
RidersOnTheStorm
Γκιστ,Ογκαστ,Θανασης με 2 φαουλ για τον Παναθηναικο.Αυτο ειναι θεματακι.
MaJesty23
O Ριβερς έχει χασει 2 λευ απ,και βολες...πήρε την ευκαιρία του.Παρκάρε τον στο β ημίχρονο.Έλεος!!!!
t0ny3
Για λύπηση αυτός ο Ριβερς. Λες και βλέπω space jam 2 και οι εξωγήινοι πήραν το ταλέντο του...
pan24
Ανελπιστα καλο το θεαμα οι ομαδες ειναι κοντα επειδη παιζουν καλα οχι επειδη ειναι και οι 2 χαλια
Βλεπουμε και τον Πασκουαλ να δοκιμαζει πραγματα πολυ πιο δραστηριος απο το πρωτο παιχνιδι

Ο Ριβερς ακομα ειναι κακος αλλα αναστηθηκε ο Λοτζεσκι

Δυστυχως ομως βλεπουμε για αλλη μια φορα οτι Καλαθης,Τζειμς,Θανασης στην ιδια 5αδα δεν δουλευει εστω κι αν ο Πασκουαλ προσπαθησε να τους ανοιξει τους χωρους με Σινγκλετον στο 5 για να εχει αλλον ενα σουτερ η 5αδα

Ο Σινγκλετον εχει παιξει 19' μακαρι να αντεξει
Σημερα ο Καλαθης βαζει και τα τριποντα,θα ειναι κρισιμο να συνεχιστει
stevebucknall11
O Ρϊβερς ή πρόωρη κρίση μέσης ηλικίας ή ερωτική απογοήτευση περνάει. Άκουσα για λίγο περιγραφή από Σκουντή μετά από πολύ καιρό. Το γύρισα γρήγορα σε ένα σερβικό κανάλι. Πραγματικά ο Ιωάννου είναι χίλιες φορές καλύτερος. Για να μην θυμηθώ με συγκίνηση δίδυμο Ιωάννου-Χατζηγεωργίου.
all_around
Νομίζω και οι δυο παίζουν καλά.

Πρόβλημα του ΠΑΟ η μεγάλη αστοχία από Ρίβερς αλλά και από Τζέιμς σε σουτ που κανονικά τα έχει... Εξυπνα σχήματα από Πασκουάλ.

Φοβερά ντιφενσιβς στοπς από Θανάση που δεν αξιοποιήθηκαν όμως στην επίθεση-να ανοίξει δλδ ο ρυθμός για εύκολα καλάθια-
nikolas_asteri
Τρίποντο της κωλοφαρδίας και καπάκι ακολουθώντας απαράβατο κανόνα ανοιχτού "Όποιος βάζει συνεχίζει" στέλνει airball.

smiley.gif smiley.gif
Anubis
Οχι αλλο ριβερς δεν αντεχω αλλο, ποσα σουτ θα του δωσουμε;
pan24
Τωρα και οι δυο ομαδες μετα την ευχαριστη παρενθεση γυρισαν σε κατασταση πρωτου τελικου που δεν μπαινει ποντος ουτε με αιτηση smiley.gif
Quincy
Δεν μου κάνει εντύπωση αυτό το νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού. Το βλέπουμε όλη τη χρονιά ειδικά όταν ξεκινάει τόσο παραγωγικά η ομάδα. Αν πάρει διαφορά 6-7 πόντων ο Παναθηναικό πριν το 5λεπτο νομίζω πως δύσκολα θα χάσει
Conan1982
Η κλασική κατάρρευση του τρίτου δεκαλέπτου....
stevebucknall11
Εμένα μου αρέσει και αυτή η φάση που βγαίνουν σχεδόν όλες οι άμυνες και δεν μπαίνει καλάθι. Η αμυντική προσήλωση και των δύο ομάδων είναι εντυπωσιακή.
RidersOnTheStorm
Δεν υπαρχει μεση λυση φετος για το 3ο δεκαλεπτο.Η καταρρευση η γαζωμα
rankin
Χωρις να παιζει μπασκεταρα ο Παναθηναικός, εχει τις μοναδες που τον τραβανε μπροστά.
Ισως τελικά το 1 παιχνιδι που υπολογίζαμε να πάρει ο Ολυμπιακός να ηταν το πρώτο της σειρας.

Ο μεγαλυτερος προβληματισμός μου ειναι το οτι πλεον εχουμε επιστρεψει στη λύση της Σπανουλιαδας
Coach Periklis
QUOTE (pan24 @ Jun 7 2018, 20:08 ) *
Τωρα και οι δυο ομαδες μετα την ευχαριστη παρενθεση γυρισαν σε κατασταση πρωτου τελικου που δεν μπαινει ποντος ουτε με αιτηση smiley.gif


ε ναι είχα αγχωθεί τόση ώρα
kotzito
Το ίδιο στατικό μπάσκετ που παίζουμε στο μεγαλύτερο διάστημα της χρονιάς και που δεν παίζαμε για ένα ημίχρονο σήμερα, το παρουσιάσαμε στο 3ο δεκάλεπτο. Πρέπει να μείνουμε κοντά στο σκορ, αλλιώς αν πάει πάνω από 8 - 9 πόντους δεν νομίζω ότι μπορούμε να το γυρίσουμε με τον ρυθμό αυτό.
Redoctor
Εμμονη σφαιρο σε πριντεζη εξαντλησε τις οποιες πιθανοτητες για φ4. Τωρα παμε να χασουμε και το πλεονεκτημα μεσα απτα χερια μας
rankin
Ελα
Game over
Παρεδωσε πνευμα ο Ολυμπιακός

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.