Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mιλγουόκι Μπάκς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pierce
Mιλγουοκι Μπακς


Η ωρα της κρισης




Πιθανή βασική πεντάδα:


PG: Λιουκ Ριντναουρ
SG: Μαικλ Ρεντ
SF: Ριτσαρντ Τζεφερσον
PF: Τσαρλι Βιλανουεβα
C: Αντριου Μπογκουτ


Υπόλοιπο ρόστερ: Τζεικ Βοσκουλ, Στορει Αβουι , Ραμον Σεσιονς, Μικαελ Ραφιν, Λουκ Μπαχαμπουτε, Ταιρον Λου, Ντειμον Τζοουνς, Αντριαν Γκριφιν, Φρανσισκο Ελσον, Νταν Γκαντζουριτς, Τσαρλι Μπελ, Μαλικ Αλλεν, Τζο Αλεξαντερ,
Τι Τζει Καμινγκς, Ματ Φρειζ

Offseason Moves:

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Ριτσαρντ Τζεφερσον, Λιουκ Ριντνουρ, Λουκ Μπαχαμπουτε (ντραφτ), Τζο Αλεξαντερ (ντραφτ), Ταιρον Λου , Μαλικ Αλλεν, Αντριαν Γκριφιν, Τι Τζει Καμινγκς, Ματ Φρειζ

'Εφυγαν: Ντεσμοντ Μεισον, Γι Γιανλαν, Μορις Γουιλιαμς, Μπομπι Σιμονς, Ρογιαλ Αιβι

Σχολιο:
Οι Μπακς αν και ειχαν το υλικο αυτα τα χρονια δεν μπορεσαν να κανουν το ξεπεταγμα. Με τις ανταλλαγες του καλοκαιριου αλλαξαν το pg τους, με εναν παιχτη που εχει να παιξει δυο χρονια, αλλα αν παιξει .... αλλα πηραν και τον Τζεφερσον δυναμωνοντας αρκετα την δυναμη κρουσης τους. Γενικως εχει μαζευτει πολυ ταλεντο στην ομαδα, και αν δεν τα καταφερουν και φετος για τα play off τοτε δεν θα μπορεσουν ποτε

Η επελαση των ελαφιων


a bullet for your head
Οι Μπακς δεν εχουν ασχημο υλικο.Απο τις θεσεις 1 εως 3 εχουν αρκετες λυσεις.Η front line ισως χρεαζοταν επιπλεον ενισχυση.Η προσθηκη Ελλισον ηταν καλη στη θεση 5,μιας κ ο Μπογκουτ δειχνει καπως ευπαθης σε τραυματισμους,στο 4 ομως,πισω απ τον Βιλανουεβα,δεν υπαρχει ποιοτητα κ βαθος.Ισως χρησιμοποιηθει εκει κ ο ρουκι Αλεξαντερ,μιας κ στο 3 φετος δεσποζει ο Τζεφερσον,ενω εχει κ πολυ καλες επιδοσεις στα ρημπαουντ.Παντως δεν πρεπει να εδωσαν και πολυ καλη εικονα στα εως τωρα φιλικα προετοιμασιας,ενω εχω κ τις επιφυλαξεις μου στις προπονητικες ικανοτητες του Σκαιλς..
morfi
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 23 2008, 16:58 ) *
Οι Μπακς δεν εχουν ασχημο υλικο.Απο τις θεσεις 1 εως 3 εχουν αρκετες λυσεις.Η front line ισως χρεαζοταν επιπλεον ενισχυση.Η προσθηκη Ελλισον ηταν καλη στη θεση 5,μιας κ ο Μπογκουτ δειχνει καπως ευπαθης σε τραυματισμους,στο 4 ομως,πισω απ τον Βιλανουεβα,δεν υπαρχει ποιοτητα κ βαθος.Ισως χρησιμοποιηθει εκει κ ο ρουκι Αλεξαντερ,μιας κ στο 3 φετος δεσποζει ο Τζεφερσον,ενω εχει κ πολυ καλες επιδοσεις στα ρημπαουντ.Παντως δεν πρεπει να εδωσαν και πολυ καλη εικονα στα εως τωρα φιλικα προετοιμασιας,ενω εχω κ τις επιφυλαξεις μου στις προπονητικες ικανοτητες του Σκαιλς..

Ο Σκοτ Σκάιλς έχει τη δυνατότητα να φτιάχνει συγκροτημένα σύνολα που μέσα από την αμυντική λειτουργία και την ομαδική συμπεριφορά και νοοτροπία μπορούν να γίνουν ανταγωνιστικά, γι'αυτό και δεν νομίζω ότι τίθεται ένα τέτοιο ερώτημα. Το Μιλγουόκι έχει άλλα πράγματα για να ανησυχεί. Ο Ρίντνουρ έχει να παίξει καλό μπάσκετ και να βοηθήσει τουλάχιστον δύο χρόνια και αμά δεν του βγει φέτος θα δυσκολέψει και τους Μπακς και τον Σκάιλς που στηρίζεται πολύ στο παιχνίδι των PG του. Η έλλειψη ηγέτη θα παίξει και πάλι το ρόλο της (από το ίδιο "έπασχαν" και οι Μπουλς). Ο Ρεντ είναι καλός αλλά όχι για καθήκοντα ηγέτη. Οι Μπακς δεν είχαν τη νοοτροπία του νικητή, ούτε έστω του "παλεύω για να καταφέρω κάτι". Πιστεύω, πως με τον Σκάιλς, αυτό θα αλλάξει. Τέλος, ο Βιλανουέβα έμεινε σταθερός.
Επιμένω εδώ και καιρό ότι οι Μπακς είναι ομάδα on the rise, αλλά όσο περνάει ο καιρός φαίνεται ότι πολύ δύσκολα θα φτάσουν το αναμενόμενο επίπεδο.
j-kidd13
Οι Ρεντ και Τζεφερσον μπορούν να κάνουν ζημιές σε κάθε αντίπαλο...Γενικά βλέπω μια αρκετά αξιόλογη πεντάδα,με τον Ridnour να είναι το μεγάλο ερωτηματικό...Και οι Μπόγκουτ,Βιλανουέβα συνθέτουν ένα αξιόπιστο δίδυμο στην ρακέτα...Στον πάγκο υπάρχουν παίχτες που μπορούν να δώσουν λύσεις,αλλά τίποτα το ιδιαίτερο...Πιστέυω πως έστω και δύσκολα θα περάσουν στα πλει οφ...
a bullet for your head
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 23 2008, 22:42 ) *
Πιστέυω πως έστω και δύσκολα θα περάσουν στα πλει οφ...

Εγω το βλεπω λιγο δυσκολο..
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Oct 23 2008, 19:45 ) *
Ο Σκοτ Σκάιλς έχει τη δυνατότητα να φτιάχνει συγκροτημένα σύνολα που μέσα από την αμυντική λειτουργία και την ομαδική συμπεριφορά και νοοτροπία μπορούν να γίνουν ανταγωνιστικά, γι'αυτό και δεν νομίζω ότι τίθεται ένα τέτοιο ερώτημα.

Ο Σκαιλς καθησε αρκετο καιρο στον παγκο των Μπουλς,πολλα πραγματα τα διαχειριστηκε εν λευκω,περασαν απ τα χερια του εξαιρετικα ταλαντουχοι παικτες και το μονο που καταφερε ηταν προπερσι να φτασουν στον 2 γυρο των πλει οφ,αποκλειοντας τους Χιτ.Για το τοσο ταλαντουχο υλικο που διαχειστηκε,δεν πιστευω οτι επαιξε καλο μπασκετ,ενω και οι σχεσεις του με τους παικτες λεγεται οτι δεν ηταν κ οι καλυτερες.Προσωπικα διατηρω τις επιφυλαξεις μου για τον Σκαιλς,οπως και για την ανακαμψη των Μπακς.
vince carter #15
Εγω τους βλεπω οχταδα!!ο ρεντ χτυπησε αρκετα στον αστραγαλο?ξεροθμε ποσο καιρο θα κατσει?
Gravedigger
QUOTE (vince carter #15 @ Nov 4 2008, 02:40 ) *
Εγω τους βλεπω οχταδα!!ο ρεντ χτυπησε αρκετα στον αστραγαλο?ξεροθμε ποσο καιρο θα κατσει?

Από ότι διάβασα είναι day-to-day.Τίποτα σοβαρό.
vince carter #15
επιτελους...γυρησε ο ρεντ!!εχθες νικησαν και τους μπομκατσ..101-96
αντε μπας και παρουν λιγο τα πανω τους γιατι εχουν καλη ομαδουλα και δεν τους πολυ αξιζει να ειναι τοσο κατω..
a bullet for your head
Πολυ καλη σεζον κανει ως τωρα ο Καμερουνεζος ρουκι Λουκ Α'Μουτε,ο οποιος αν κ νουμερο 37 στα ντραφτ εχει κερδισει την εμπιστοσυνη του Σκαιλς,λογω της εξαιρετικης του αμυντικης ικανοτητας,που τον κανει να μαρκαρει αποτελεσματικα κ περιφερειακους κ ψηλους,ακομα κ κατα την διαρκεια του ιδιου παιχνιδιου.Για π.χ.,εναντιον των Σελτικς μαρκαρε κ τον Γκαρνετ κ τον Πιρς,εναντιον των Σιξερς μαρκαρε κ τον Μπραντ κ τον Ιγκουονταλα.
Ως τωρα εχει 26.6' συμμετοχης,πηγαινοντας καλυτερα απ τον Τζο Αλεξαντερ που επιλεχθηκε στο νουμερο 8 του ντραφτ.
Ο Ταιρον Λου μιλωντας για τον Καμερουνεζο συμπαικτη του,τον συνεκρινε κατα καποιον τροπο με τον Τζος Τσιλντρες..''Δεν βγαζουμε καποια παιχνιδια για αυτον κ βλεπεις καθε βραδι να εχει 15-16 ποντους κ 8-9ρ,χωρις να το καταλαβεις!Για ρουκι κ για τα λεπτα που αγωνιζεται,κανει εξαιρετικη δουλεια.''.
Επιθετικα επιδεχεται περαιτερω βελτιωσης,κατι που οι Λου κ Βιλανουεβα,θεωρουν σιγουρο οτι θα συμβει,μιας κ ο συμπαικτης τους δουλευει πολυ σκληρα κ εχει την ικανοτητα να μαθαινει γρηγορα.
sacarame
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 21 2008, 07:29 ) *
Ο Ταιρον Λου μιλωντας για τον Καμερουνεζο συμπαικτη του,τον συνεκρινε κατα καποιον τροπο με τον Τζος Τσιλντρες..''Δεν βγαζουμε καποια παιχνιδια για αυτον κ βλεπεις καθε βραδι να εχει 15-16 ποντους κ 8-9ρ,χωρις να το καταλαβεις!Για ρουκι κ για τα λεπτα που αγωνιζεται,κανει εξαιρετικη δουλεια.''.
Επιθετικα επιδεχεται περαιτερω βελτιωσης,κατι που οι Λου κ Βιλανουεβα,θεωρουν σιγουρο οτι θα συμβει,μιας κ ο συμπαικτης τους δουλευει πολυ σκληρα κ εχει την ικανοτητα να μαθαινει γρηγορα.


Νομίζω ότι ο Λου υπερβάλει λιγάκι..Ο Μουτέ κάνει καλή πράγματι καλή σεζόν,αλλά είναι αρκετά ασταθής στην ως τώρα απόδοση του..Δηλαδή δεν είναι ότι βάζει στάνταρ γύρω στους 10-12 πόντους με λίγες προσπάθειες...Από όσο τον έχω δει,παίρνει περισσότερα περιφερειακά σουτάκια παρά προσπάθειες μέσα στη ρακέτα...Εχει λοιπόν βραδιές που βάζει τα σουτάκια και έχει γύρω στους 14 πόντους,και υπάρχουν και αρκετές όμως βραδιές που σπάει τα στεφάνια(κάτι 1-9 και 1-8 προσπάθειες ) και με το ζόρι βάζει 4....
Αμυντικά είναι αρκετά καλός καθώς παρά το ύψος του (6-8 δηλαδή στα 2.03 περίπου),όντως καταφέρνει και μαρκάρει και ψηλότερους αντιπάλους...
Σίγουρα πάντως είναι μια ευχάριστη έκπληξη για τους Μπακς,που λογικά δεν την περίμεναν,και σίγουρα με τη δουλειά θα βελτιωθεί στο μέλλον...
benchwarmer
Τελος η σεζον για τον Ρεντ και μαζι και τα ονειρα των 8ων μεχρι στιγμης Μπακς για συμμετοχη στα πλει-οφ...
aegeansheed
Ο Andrew Bogut προετοιμάζεται για τη φετινή χρονιά.

Αναφέρει ότι δεν περιμένει οι Bucks να ματσάρουν την προσφορά για τον Sessions, ότι εντυπωσιάστηκε από τον Jennings και εκτιμά ότι θα παίζουν σε fast tempo και ότι θα προσπαθήσει να βελτιωθεί στις ελεύθερες βολές. Τονίζει επίσης ότι τον βοήθησε η γυμναστική με Pilates και οι ασκήσεις στους κοιλιακούς.

Ολόκληρη η συνέντευξη: http://blogs.hoopshype.com/blogs/barrigon/...-off-the-floor/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.