Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΑΡΗΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
sarounas
Χαχαχα, πολύ γελάω τώρα τελευταία (καλό είναι βέβαια αυτό) αλλά πώς να μην γελάς με αυτά που ακούς! Λοιπόν, είδε κανείς το αφιέρωμα στον Ιωαννίδη την προηγούμενη Κυριακή; εγώ το είχα γράψει βίντεο και το είδα χθες. Βγαίνει που λέτε ο Γιάννης Γιαννάκης (μάνατζερ ή κατι τέτοιο στον Άρη δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς την ιδιότητά του) και αρχίζει λέγοντας θα σας πω τώρα κάτι που δεν το έχει πει κανείς τόσα χρόνια, εκείνη η ομάδα του Άρη (με Γκάλη, Γιαννάκη κτλ.) στηριζόταν στην ταχύτητα, στον αιφνιδιασμό, αυτή η ομάδα έτρεχε μέσα στο γήπεδο.
Τι λες βρες μεγάλε όχι η κουτσή Μαρία, ακόμη και οι πέτρες γνώριζαν το όπλο του Άρη

Μετά από λίγο τον ρωτάνε γιατί δεν πήρε Ευρωπαϊκό ο Άρης και τι λέει ο αθεόφοβος, το σέρβικο λόμπι παιδιά, το σέρβικο λόμπι.

Πιο σέρβικο λόμπι ρε παιδιά, εγώ δεν θυμάμαι ποτέ ο Άρης να αποκλείστηκε από Παρτιζάν ή Γιουγκοπλάστικα, αυτό που θυμάμαι είναι ότι υπήρχαν ομάδες τουλάχιστον μια κλάση παραπάνω από τον Άρη όπως η Μπαρτσελόνα που δεν πήρε ποτέ τίτλο, όποιος μάλιστα είναι περίπου στην ηλικία μου σίγουρα θυμάται ότι όποτε πηγαίναμε να παίξουμε στην Βαρκελώνη ξέραμε ότι θα τρώγαμε 30 πόντους στο κεφάλι (μην αρχίσετε τώρα να μνημονεύεται όλοι σας την νίκη το 1987 που ο Νικ έκανε ένα από τα ματς της ζωής του, συμβαίνουν αυτά) άσε που και στο Αλεξάνδρειο σε τεσσερα χρόνια μόνο μια χρονιά κερδίσαμε και τις άλλες τρεις χάναμε διά περιπάτου, τα ίδια λίγο πολύ συνέβαιναν και με την Μακάμπι μέχρι το 90, δέχομαι ως πιο πειστική την εξήγηση του Ιωαννίδη ότι υπήρχε ανεπάρκεια στις θέσεις των ψηλών που οι άλλοι είχαν Μακαντού (μην ξεχνάτε και την Τρέισερ του Ντ’ αντόνι και του Μπράουν πόσο εύκολα απέκλεισε τον Άρη στον ημιτελικό στην Γάνδη, καλύτερη ομάδα τι να κάνουμε!), Μαγκί, Μπάρλοου, Νόρις, Ράτζα, Ντίβατς, Οστρόφσκι κτλ. και ο Άρης Λυπηρίδη, Φιλίππου, Γουίλτζερ.
Αυτά τα γράφω έτσι για να μην διαστρευλώνεται η ιστορία και βγαίνει ο καθένας και λέει το μακρύ του και το κοντό του, εντάξει δεν έβλεπαν μόνο αυτοί μπάσκετ βλέπαμε και εμείς. Α, και μην το ξεχάσω για διαιτησίες και λόμπι που ανέφερε ο εν λόγω κύριος, σας πληροφορώ ότι σε όλη την Ευρώπη οι φίλοι του μπάσκετ ακόμη και σήμερα θυμούνται την περίφιμη ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟΥ, έτσι για να μην μας πιάνουν και κώτσους!!!
Αλλά βεβαίως, όλοι υποκλίνονται στον κόσμο του Άρη, (είναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι Ευρωπαϊκό) η ομάδα εκείνη έγραψε ιστορία για την δυναμική της, απλά σας λέω ότι υπάρχουν ακόμη και σήμερα Ισπανοί, Γάλλοι, Γερμανοί που είναι Άρης στο μπάσκετ!!!
Ενδεικτικά αναφέρω ότι στο φάναλ φορ της Θεσσαλονίκης μετά την λήξη του τελικού Πάο-Μακάμπι 73-67, οπαδοί της Μακαμπί βλέπουν τον Νίκο Γκάλη και πάνε κοντά στο μικρόφωνο του ρεπόρτερ της ΕΡΤ και φωνάζαν. No panathinaikos, no maccabi, no bodiroga, no katash, no jamshi. Nikos Galis and Aris the best!!!!
Μετά από αυτό τα λόγια είναι περιττά!
sarounas
για πορωμένους fans του ΆΡΗ wink.gif στο χθεσινό sportime, το οποίο κυκλοφορεί και σήμερα, υπάρχει αφιέρωμα στον Άρη και έχει πολλές έγχρωμες φωτό από τον Άρη του Γκάλη, του Γιαννάκη, του Σούμποτιτς κλπ, μην το χάσετε.
thrylos7
Κάθε φορά ξεχνάω να το δω ρε....
Έχασα και την τρίτη εκπομπή...
Αυτό που λες για το Σερβικό Λόμπι μόλις το γύρισα το έλεγαν πάλι...
Και δεν είναι μόνο για τον Άρη...
Warrior
QUOTE(sarounas @ Mar 26 2006, 03:48 PM)
για πορωμένους fans του ΆΡΗ wink.gif στο χθεσινό sportime, το οποίο κυκλοφορεί και σήμερα, υπάρχει αφιέρωμα στον Άρη και έχει πολλές έγχρωμες φωτό από τον Άρη του Γκάλη, του Γιαννάκη, του Σούμποτιτς κλπ, μην το χάσετε.
*


Ηταν αφιερωμα για τα 92α γεννεθλια του Αρη που ηταν το Σαββατο..και το
μπασκετικο τμημα,τουλαχιστον rolleyes.gif ,γιορτασε με νικη επι του Πανιωνιου
Πολυ καλο πραγματικα το αφιερωμα...

Οσο για τα υπολοιπα που λες παραπανω,εχεις δικιο στα περισσοτερα...
Ηταν πραγματικα πολυ μεγαλα τα μεγεθη των ομαδων εκεινη την εποχη.
Την μεγαλη ευκαιρια την ειχαμε στο Μοναχο...και χαθηκε με τον τροπο που
ολοι θυμαστε..

Αν περναγαμε στον τελικο τοτε,ισως το περναμε...παρα τις αδυναμιες που
υπηρχαν στο ροστερ..
NBAholic
Πολύ μεγάλη ευκαιρία ήταν το '87, όταν και κέρδισε την Τρέισερ με 98-67 (θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδίσει και με 40), αλλά μετά έχασε 83-49 στην Ιταλία (παρότι το σκορ του ημιχρόνου ήταν 42-29). Από άτομα που είχαν δει το δεύτερο αγώνα (αλλά και γνώριζαν εσωτερικές καταστάσεις καλύτερα) έχω ακούσει ότι οι δυο τους είχαν προκαθορίσει την πρόκριση της Τρέισερ, με αποτέλεσμα οι προσπάθειες του Άρη να αποκλειστεί να προκαλούν γέλιο, με τουλάχιστον ύποπτες φάσεις, όπως τον Γκάλη να περνά 2 αντιπάλους σα να μην υπάρχουν και μόνος του με το καλάθι να...χτυπά την μπάλα στο ταμπλό, κτλ.
Warrior
Aυτο ηταν το '86 holic,αν δεν κανω λαθος..

Δηλαδη ειχαμε κανονισει να αποκλειστουμε απο την Τρεισερ,με ανταλλαγμα
τι??Να μας ξανααποκλεισουν στον ημιτελικο της Γανδης το 87?Και γιατι
τους κερδισαμε με 31π. στην Θεσσαλονικη?

Αυτα ειναι αστεια πραγματα..

Καποιοι αλλοι ισως ειχαν κανονισει να περασει η Τρεισερ.
NBAholic
QUOTE
Δηλαδη ειχαμε κανονισει να αποκλειστουμε απο την Τρεισερ,με ανταλλαγμα
τι??Να μας ξανααποκλεισουν στον ημιτελικο της Γανδης το 87?


Mε αντάλλαγμα μεγάλο χρηματικό ποσό (πάντα με βάση τα όσα κατά καιρούς άκουσα. Δεν τα επιβεβαιώνω στα σίγουρα). Ο αγώνας στη Γάνδη δεν είχε να κάνει με το όλο συμβάν.
hagi
Παιδιά το παρελθόν είναι παρελθόν και δε νομίζω ότι έχει σημασία να ασχολούμαστε με τα παρασκήνια που μπορεί να έγιναν και μπορεί όχι..

Πάντως ειδικά τη σημερινή μέρα πιστεύω ότι είναι λάθος να μπαίνουμε σε αντιπαράθεση..
Papaloukas 4 ever
Επειδή είχα δει και τα δύο παιχνίδια, αποτελούν για μένα το μεγαλύτερο ίσως αίνιγμα σε ό,τι έχω δει μέχρι σήμερα σε μπάσκετ. Γιατί πράγματι ο Άρης μπορούσε να κερδίσει όσο ήθελε στη Θεσσαλονίκη, ενώ στο Μιλάνο δεν έμπαινε τίποτα και έχω ακούσει τόσα και τόσα αργότερα (και από τον ιδιο τον Σούμποτιτς) που δεν ξέρω τι να πιστέψω. Πάντως, κάτι βρωμάει - βρωμούσε, αλλά το σίγουρο είναι ότι τίποτα δεν αλλά ζει και πλέον περασμένα - ξεχασμένα.
Forza για το Βέλγιο. ΓΕΡΑ.
sarounas
για το ματς στο Μιλάνο το 86, δεν νομίζω να υπήρχε κάτι το μεμπτό, δεν γνωρίζω κάτι από μέσα, αλλά με βάση την εικόνα του αγώνα ο Άρης ήλεγχε το παιχνίδι μέχρι και λίγα λεπτά πριν την λήφη με μια διαφορά περίπου 15 πόντων εκεί άρχισε ξαφνικά μια καταιγίδα από εύστοχα τρίποντα των Ιταλών υπό πίεση και στον αιφνιδιασμό 19.gif
αμέσως μετά ξέρετε τι έγινε; o Άρης είχε αγώνα το Σάββατο στην Πάτρα όπου τους έβριζε όλο το γήπεδο, εκεί ο Άρης διέσυρε τον Απόλλων με τον Γκάλη να κάνει ένα απίστευτο κάρφωμα χτυπώντας την μπάλα στην μια πλευρά του ταμπλό δίνοντάς της φάλτσο και με ένα καταπληκτικό άλμα την πιάνει στον αέρα και την καρφώνει στο καλάθι, τρομερό έ, ελπίζω να έγινα κατανοητός rolleyes.gif
Venceremos
QUOTE(sarounas @ Apr 6 2006, 02:54 AM)
για το ματς στο Μιλάνο το 86, δεν νομίζω να υπήρχε κάτι το μεμπτό, δεν γνωρίζω κάτι από μέσα, αλλά με βάση την εικόνα του αγώνα ο Άρης ήλεγχε το παιχνίδι μέχρι και λίγα λεπτά πριν την λήφη με μια διαφορά περίπου 15 πόντων εκεί άρχισε ξαφνικά μια καταιγίδα από εύστοχα τρίποντα των Ιταλών υπό πίεση και στον αιφνιδιασμό 19.gif
αμέσως μετά ξέρετε τι έγινε; o Άρης είχε αγώνα το Σάββατο στην Πάτρα όπου τους έβριζε όλο το γήπεδο, εκεί ο Άρης διέσυρε τον Απόλλων με τον Γκάλη να κάνει ένα απίστευτο κάρφωμα χτυπώντας την μπάλα στην μια πλευρά του ταμπλό δίνοντάς της φάλτσο και με ένα καταπληκτικό άλμα την πιάνει στον αέρα και την καρφώνει στο καλάθι, τρομερό έ, ελπίζω να έγινα κατανοητός rolleyes.gif
*

Ναι αυτο που λες είναι πιο κοντά σε όλα όσα έχω ακουσει και για τον αγωνα με τον απολλωνα μετα που ηταν πραγματικος διασυρμός για τον Απολλωνα
Venceremos
Έχει δει κανείς ενα ματς ΑΡΗ-ΠΑΟΚ στη Λάρισα δεκαετια 80 ?
καποιος απο τους 2 ηταν τιμωρημενος και ακουσα οτι ο Γκάλης είχε παιξει καταπληκτικη άμυνα

Αν καποιος ξερει κατι γι'αυτο το ματς ας γραψει κατι biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.