Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δημήτρης Διαμαντίδης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
PARISINOS
Καταρχας +1 στον Ιλποστινο για το ποστ του. Δεν μπορουσε να εκφρασει καλυτερα και την δικη μου την αποψη.


QUOTE(captain charisma @ Apr 9 2012, 11:16 ) *
ο ανταγωνισμος στην ευρωπη ειναι χαμηλοτερος λογο ελλειψης μεγαλων ονοματων στην ευρωπη και ετσι ο μητσος βρισκει ευκαιρια να αναδειχτει....υποθετικα εαν παιζαν οι καλυτεροι ευρωπαιοι και ιντερναντιοναλς του νβα ευρωλιγκα οπως νοβιτσκι γκασολ παρκερ τζινομπιλι σκολα και μερικοι ακομα σε ομαδες οπως μπαρτσα ρεαλ τσσκα (το κιριλενκο δεν τον εβαλα γτ παιζει φετος) ο μητσος θα τα εβρισκε σκουρα απεναντι τους και δεν θα φαινοταν οσο φαινεται τωρα...και δεν νομιζω οτι θα σηκωνε 3 ευρωλιγκες..


Τωρα για το οτι ο ΔΔ θα φαινοταν λιγοτερο αν ηταν στην ευρωπη ολοι οι ευρωπαιοι και ιντερνασιοναλς του ΝΒΑ θα συμφωνησω εν μερη.

Καταρχας ελπιζω να μην μιλαμε για ευρωπαιους και ιντερνασιοναλς τυπου βουγιασιτς, χερμαν, ουντριχ, ναχμπαρ, και λοιπους παιχτες που εχουν καμια δεκαρια ποντους Μ.Ο ΝΒΑ . Αυτοι οι παιχτες εχουν παιξει κατα κανονα ευρωπη εστω και δυο τρεις χρονιες (οχι στα 20) και ολοι ξερουμε τι μπορουν να κανουν. σιγουρα δεν θα αποτελουσαν ανταγωνισμο για τον ΔΔ.

Μιλαμε λοιπον για καμια δεκαρια παιχτες, οπως ειπαμε νοβιτσκι, κιριλενκο, παρκερ, τζινομπιλι κλπ.

Αν λοιπον αυτοι παιζανε στην ευρωπη , συμφωνω οτι ο ΔΔ θα φαινοταν λιγοτερο , με την εννοια οτι δεν θα ειχε ΤΟΣΕΣ ατομικες διακρισεις. Δεν θα εκανε χρονια σαν την περσυνη που πηρε οτι βραβειο κυκλοφορουσε (mvp final 4, mvp της χρονιας, καλυτερος αμυντικος, πρωταθλητης ευρωπης, μελος της καλυτερης 5αδας).

Λιγοτερες ευρωλιγκες δεν ξερω αν θα ειχε οπως ειπε ο φιλος ξεπλενης , γιατι πιθανοτατα να ειχε συμπαιχτες εναν η και περισσοτερους απο τους εν λογω παιχτες.

συμφωνω λοιπον οτι δεν θα ειχε τοσα βραβεια, αλλα αυτο που δεν καταλαβαινετε πολλοι ειναι οτι αυτα που κανει ο ΔΔ δεν μπορει ευκολα να τα ματσαρει παιχτης με κανονες ΦΙΜΠΑ.

Ο ΔΔ ειναι ενας απο του 20 καλυτερους παιχτες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για κανονες ΦΙΜΠΑ (συμπεριλαμβανω και αμερικανους). Τα στοιχεια του μπορει να μην ειναι τελεια για κανονες ΝΒΑ, αλλα για κανονες ΦΙΜΠΑ ειναι οτι πληρεστερο μπορεις να βρεις.

Οταν συγκρινεις τον ΔΔ με τον παρκερ πχ, δεν πρεπει να τον συγκρινεις με οτι θα κανανε στο ΝΒΑ, αλλα με οτι θα κανανε στη ΦΙΜΠΑ. Και σορρυ αλλα ο τονυ παρκερ δεν εχει δειξει στη ΦΙΜΠΑ οτι εχει μεγαλυτερο ιμπακτ απο τον ΔΔ. Αν δειτε τα στατιστικα του, θα καταλαβετε οτι εχει περιπου ενα 20-22 στο ρανκινγκ μεσο ορο ενω καθε φορα καταφερνει να εκτεθει η ομαδα του (ομαδα που ειναι σε μοναδες ισαξια με την ελλαδα για να μην πω καλυτερη, μιλαμε για ομαδα που εχει και παρκερ, και ντιαο, και μπατουμ , και νοα, κλπ). Τωρα γιατι ο πολυ καλυτερος -οπως λετε πολλοι- παρκερ δεν εχει παρει ποτε ευρωπαικο, ενω ο ΔΔ τα εχει καταφερει, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.


Μιλατε για τους ευρωπαιους αυτους παιχτες λες και δεν εχουν αναμετρηθει με τον ΔΔ, τον παπαλουκα και τον σπανουλη. Οι παιχτες αυτοι εχουν αναμετρηθει, και αρκετες φορες τις διακρισεις τις κερδισαν οι δικοι μας.

Επαναλαμβανω λοιπον , ναι αν επαιζε ευρωλιγκα ο νοβιτζκι, ο γκαζολ κλπ, οι παπαλουκας και ΔΔ θα φαινοντουσαν λιγοτερο. Ωστοσο μερικοι κανετε λες και δεν θα περνανε κανενα βραβειο, δεν θα ηταν ποτε στις καλυτερες 5αδες .

Οι ΔΔ και Παπαλουκας ειναι για κανονες ΦΙΜΠΑ μυθικοι πλευ μεικερ. Το ιμπακτ τους ειναι τεραστιο πολυ απλα γιατι στην ΦΙΜΠΑ οπως συμφωνειτε ολοι, κερδιζει η καλυτερη ΟΜΑΔΑ. Και στην ΦΙΜΠΑ, την καλυτερη ΟΜΑΔΑ την εχεις μονο αν εχεις πλευ που ξερει να αξιοποιει τους συμπαιχτες του οσο καλα το κανουν ΔΔ και Παπαλουκας.

Υ.Γ. Ειδαμε και φετος που ηρθε ο κιριλενκο, ποσο επισκιασε τον ΔΔ στα πλευ οφφ. MVP παλι ο ΔΔ βγηκε. Φετος ειναι κλασσικη περιπτωση αυτου που λεω. Αντι να παρει ο ΔΔ παλι ΟΛΑ τα βραβεια, θα τα μοιρασουν αναμεσα σε αυτον και κιριλενκο. Ο ενας ειναι mvp των πλευ οφφ, ο αλλος θα παρει ισως το mvp της χρονιας και παει λεγοντας...

και μιλαμε για τον κιριλενκο τωρα (εναν απο τους 5 καλυτερους ευρωπαιους του ΝΒΑ), που με το που θα φυγει απο τη ΤΣΣΚΑ στο τελος της χρονιας, θα βρει συμβολαιο πανω απο 10 εκ δολλαρια στο ΝΒΑ.
duncan21
QUOTE (PARISINOS @ Apr 9 2012, 20:03 ) *
Υ.Γ. Ειδαμε και φετος που ηρθε ο κιριλενκο, ποσο επισκιασε τον ΔΔ στα πλευ οφφ. MVP παλι ο ΔΔ βγηκε. Φετος ειναι κλασσικη περιπτωση αυτου που λεω. Αντι να παρει ο ΔΔ παλι ΟΛΑ τα βραβεια, θα τα μοιρασουν αναμεσα σε αυτον και κιριλενκο. Ο ενας ειναι mvp των πλευ οφφ, ο αλλος θα παρει ισως το mvp της χρονιας και παει λεγοντας...

και μιλαμε για τον κιριλενκο τωρα (εναν απο τους 5 καλυτερους ευρωπαιους του ΝΒΑ), που με το που θα φυγει απο τη ΤΣΣΚΑ στο τελος της χρονιας, θα βρει συμβολαιο πανω απο 10 εκ δολλαρια στο ΝΒΑ.

Μια σημαντική διαφορά,ο Κιριλένκο έχει 4 παικταράδες(σε εξαιρετική ηλικία πάνω στις κ@υλες τους,όχι τελειωμένους) δίπλα του που δεν είναι τόσο εύκολο να μπουν σε δεύτερη μοίρα.Δεν είναι όλη η ΤΣΣΚΑ δομημένη πάνω του εν αντιθέσει με τον Πάο όπου ο ΔΔ είναι το Α και το Ω στην επίθεση και την άμυνα(όχι στο επίπεδο που τον έχουμε συνηθίσει βέβαια,λόγω ηλικίας).Είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσει ο ΔΔ μέσα από το παιχνίδι του Πάο τα τελευταία 2 χρόνια και να φτάσουν σ' αυτά τα επίπεδα τα νούμερα του,το καταλαβαίνεις πιστεύω.Υπό αυτές τις συνθήκες ήταν κομματάκι δύσκολο να τον επισκιάσει ο ΑΚ.Δεν μειώνεται η αξία του εννοείται ωστόσο πιστεύω ότι είναι τρομακτικά δύσκολο να παίξει κάποιος στο επίπεδο που παίζει ο ΑΚ σταθερά όλη τη χρονιά(κι όχι μόνο σε μια σειρά αγώνων),δεν το έχει κάνει ούτε ο ΔΔ αυτό.Χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα μάλιστα wink.gif .
il postino
QUOTE(captain charisma @ Apr 9 2012, 14:16 ) *
ο ανταγωνισμος στην ευρωπη ειναι χαμηλοτερος λογο ελλειψης μεγαλων ονοματων στην ευρωπη και ετσι ο μητσος βρισκει ευκαιρια να αναδειχτει....υποθετικα εαν παιζαν οι καλυτεροι ευρωπαιοι και ιντερναντιοναλς του νβα ευρωλιγκα οπως νοβιτσκι γκασολ παρκερ τζινομπιλι σκολα και μερικοι ακομα σε ομαδες οπως μπαρτσα ρεαλ τσσκα (το κιριλενκο δεν τον εβαλα γτ παιζει φετος) ο μητσος θα τα εβρισκε σκουρα απεναντι τους και δεν θα φαινοταν οσο φαινεται τωρα...και δεν νομιζω οτι θα σηκωνε 3 ευρωλιγκες..



και εγω αυτο νομιζω, ειδικα στην περιπτωση που συνασπιζονταν ολοι αυτοι κατα ζευγαρια ή τριαδες , λαμβανοντας παντα υποψιν τη μοδα των τελευταιων ετων στο νβα!! wink.gif

εναν εναν ομως, πού ξερεις....κατι θα καταφερνε και αυτος!!ας παρουμε για παραδειγμα τη φετινη τσσκα!!τι τυχη πιστευεις εσυ οτι θα χε φετος ο κιριλενκο αν δε μαζευοταν γυρω του ολος αυτος ο αφρος?και πού σαι, δεν εχει γινει καν ο ημιτελικος του φ4....

καπετανιε δε φταιει ο μητσος που ο καθε κατακαημενος παει και παιζει στο νβα!!ας καθονταν στην ευρωπη να παιζανε μπαλα...

PARISINOS
QUOTE(duncan21 @ Apr 9 2012, 17:52 ) *
Μια σημαντική διαφορά,ο Κιριλένκο έχει 4 παικταράδες(σε εξαιρετική ηλικία πάνω στις κ@υλες τους,όχι τελειωμένους) δίπλα του που δεν είναι τόσο εύκολο να μπουν σε δεύτερη μοίρα.Δεν είναι όλη η ΤΣΣΚΑ δομημένη πάνω του εν αντιθέσει με τον Πάο όπου ο ΔΔ είναι το Α και το Ω στην επίθεση και την άμυνα(όχι στο επίπεδο που τον έχουμε συνηθίσει βέβαια,λόγω ηλικίας).Είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσει ο ΔΔ μέσα από το παιχνίδι του Πάο τα τελευταία 2 χρόνια και να φτάσουν σ' αυτά τα επίπεδα τα νούμερα του,το καταλαβαίνεις πιστεύω.Υπό αυτές τις συνθήκες ήταν κομματάκι δύσκολο να τον επισκιάσει ο ΑΚ.Δεν μειώνεται η αξία του εννοείται ωστόσο πιστεύω ότι είναι τρομακτικά δύσκολο να παίξει κάποιος στο επίπεδο που παίζει ο ΑΚ σταθερά όλη τη χρονιά(κι όχι μόνο σε μια σειρά αγώνων),δεν το έχει κάνει ούτε ο ΔΔ αυτό.Χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα μάλιστα wink.gif .


Καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα δεν βλεπω να εκανε κανεις την ιδια χαρη στον ΔΔ οταν το 2009 (αλλα και ολα τα προηγουμενα χρονια) επαιζε με 8 παιχταραδες στην ομαδα (για να καταλαβεις αναπληρωματικος σεντερ μας ηταν ο πεκοβιτς, που εχει 15/10 στο ΝΒΑ τωρα) , ουτε οταν στην εθνικη επαιζε παλι στην ΙΔΙΑ θεση με τρεις ευρωπαιους χολ οφ φειμερ (Παπαλουκας, Σπανουλης).

Τοτε ολοι ελεγαν οτι δεν μπορει παιχτης των 8,5 ποντων μεσο ορο να συγκρινεται με τετοιους παιχταραδες, τι για ομαδαρα του ΔΔ ακουγαμε που περνει τις ευρωλιγκες επειδη παιζει στην καλυτερη ομαδα κλπ...Τωρα δηλαδη που ξεχωριζει, θα λεμε οτι δεν εχει καλη ομαδα ο ΔΔ και γι αυτο ξεχωριζει?

Αυτα λοιπον ειναι δικαιολογιες. Καλα για το οτι δεν ζοριζεται ιδιαιτερα ο κιριλενκο, το προσπερναω, γιατι αν το παρουμε ετσι, και εγω μπορω να πω οτι ο ΔΔ σε ολη την κανονικη σεζον, απλα καθεται και βαριεται.
Εγω τον ΔΔ ειδα να εχει 2 ποντους μεσο ορο με την ΚΚ ζαγκρεμπ, οχι τον κιριλενκο . Ο κιριλενκο αν τον δεις, τα στατιστικα του πεφτουν οσο ανεβαινει το επιπεδο της διωργανωσης.. Ειχε 29 στην αξιολογηση στην πρωτη φαση (γιατι ξεσκιζε αδυναμους αντιπαλους), και μολις 23 απο τοτε.

Ασε που για πραγματικα , αν ισως μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου για φετος, δεν το καταλαβαινω με τιποτα περσυ. Ο ΔΔ περσυ επαιζε στην 5αδα με τον νικολας, τον σατο, τον φωτση και τον μπατιστ. Μιλαμε για εκπληκτικους συμπαιχτες, και ο λογος που ο ΔΔ φαινεται τοσο, ειναι επειδη μεχρι και απο αυτους , ειναι ΔΥΟ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ, πραγμα που μπορουν να κανουν παιχτες επιπεδου κιριλενκο .

Ο ΔΔ δεν επαιζε φετος και περσυ στην νανσι για να ισχυει αυτο που λες. Ο ΔΔ παιζει μεχρι και ΤΩΡΑ διπλα σε παιχταραδες, αποδειξη οτι εχει παρει μια ευρωλιγκα και παει για την δευτερη.

Οτι ομαδα εχει ο κιριλενκο , εχει και ο ΔΔ. Ομαδες πρωταθλητριες. Το ιμπακτ τους οταν φτανουν τα κρισιμα ειναι πανω κατω ιδιο . Ολα τα υπολοιπα ειναι φτηνες δικαιολογιες. Ο κιριλενκο εχει καλυτερη φετος βεβαια, αλλα οχι καμια διαφορα τετοια που να του καταστρεφει τα νουμερα.

Υ.Γ. Το ιμπακτ του κιριλενκο ειναι αυτο που βλεπεις. Ουτε οι συμπαιχτες του του φταινε , ουτε οτι βαριεται , ουτε τιποτα. Και με τη ρωσσια, που ειχε χειροτερους ατομικα συμπαιχτες (ο καλυτερος του συμπαιχτης ηταν ο χολντεν και ο χριαπα) παλι τα ιδια νουμερα ειχε σε αξιολογηση .

Υ.Γ2. Και στην τελικη, αν αυτο που λες ισχυει, τοτε ακομα μεγαλυτερη μαγκια του ΔΔ, που καταφερνει με προσκοπους ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ, και να περνει την ευρωλιγκα.
Καλα αν κερδισει με αυτους τους προσκοπους, τον κιριλενκο και την αρμαδα του στο φαιναλ 4, να δω τι θα βρουμε για να τον υποβιβασουμε...
Zoys
QUOTE(PARISINOS @ Apr 9 2012, 21:42 ) *
Εγω τον ΔΔ ειδα να εχει 2 ποντους μεσο ορο με την ΚΚ ζαγκρεμπ, οχι τον κιριλενκο . Ο κιριλενκο αν τον δεις, τα στατιστικα του πεφτουν οσο ανεβαινει το επιπεδο της διωργανωσης.. Ειχε 29 στην αξιολογηση στην πρωτη φαση (γιατι ξεσκιζε αδυναμους αντιπαλους), και μολις 23 απο τοτε.

Μόλις 23; blink.gif Δηλαδή πόσο θα έπρεπε να έχει index 40;
Πιο συγκεκριμένα 23,8 έναντι 24 του Διαμαντίδη στα πλέι-οφ. Στατιστικά η διαφορά είναι ελάχιστη και στο συνολικό με 67-66 υπέρ του Έλληνα γκαρντ.

Το ότι δεν επανέλαβε ο Ρώσος την εκπληκτική (και πιο dominant δεν έχει) regular season στο TOP 16 και έπεσε στο 19,8 που είναι επίσης εκπληκτικό νούμερο, δεν σημαίνει τόσο πως υπάρχει αγωνιστική πτώση απλώς δεν είναι δυνατόν να παραμείνει σε τέτοια επίπεδα και δεν χρειάζεται κιόλας να το κάνει.

vastravoud
Τον γκαντεμιάσατε και έπαθε θλάση!
rchos
QUOTE(vastravoud @ Apr 9 2012, 23:02 ) *
Τον γκαντεμιάσατε και έπαθε θλάση!


δεν το πιστευω.κολπο του ομπραντοβιτς ειναι για να τον ξεκουρασει tongue.gif
vastravoud
Δε θα μου έκανε καμία εντύπωση να είναι κι έτσι τα πράγματα.....
PARISINOS
QUOTE(Zoys @ Apr 9 2012, 20:24 ) *
Μόλις 23; blink.gif Δηλαδή πόσο θα έπρεπε να έχει index 40;
Πιο συγκεκριμένα 23,8 έναντι 24 του Διαμαντίδη στα πλέι-οφ. Στατιστικά η διαφορά είναι ελάχιστη και στο συνολικό με 67-66 υπέρ του Έλληνα γκαρντ.

Το ότι δεν επανέλαβε ο Ρώσος την εκπληκτική (και πιο dominant δεν έχει) regular season στο TOP 16 και έπεσε στο 19,8 που είναι επίσης εκπληκτικό νούμερο, δεν σημαίνει τόσο πως υπάρχει αγωνιστική πτώση απλώς δεν είναι δυνατόν να παραμείνει σε τέτοια επίπεδα και δεν χρειάζεται κιόλας να το κάνει.


καλα προφανως οταν εγραψα μολις 23, δεν ηταν για να υποβιβασω το νουμερο. προφανως και 23 ειναι εξαιρετικη αποδοση. Απλα εγραψα "μολις" σε σχεση με το 29 που ειχε πριν.

Τωρα για το οτι δεν υπαρχει πιο dominant regular season να πω οτι μιλαμε για ΜΟΛΙΣ 5 ματς. Για να καταλαβετε , ο τουρκσαν ειχε μια σειρα απο 5 ματς που ειχε 33 στο ρανκινγκ, μιας και εκανε συνεχομενα ματς με 30 και 40 το 2001 με την ΤΣΣΚΑ (τελειωσε την ρεγκιουλαρ σιζον με 28,5 Μ.Ο αλλα σε 14 ματς, οχι 5 ).

γενικα υπαρχουν αρκετοι παιχτες που εχουν κανει ολοκληρες σεζον με 28 στο ρανκινγκ.

Επαναλαμβανω λοιπον , εκπληκτικη σεζον ο κιριλενκο, αλλα δεν μιλαμε για τιποτα που να μην εχουμε ξαναδει στο παρελθον . Οσοι λοιπον περιμενετε απο τον τονυ παρκερ, τον γκαζολ , τον νοβοτσκι να ερθουν στην ευρωπη και να εχουν 40 στην αξιολογηση πχ, μαλλον υποβιβαζετε το επιπεδο της ευρωλιγκας.

Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με στατιστικα , και το πως μεταφραζονται στην ευρωπη, και το τι μπορει να κανει ενας ντομιναντ παιχτης , θα πω οτι τα στατιστικα του ΔΔ περσυ και φετος (δηλαδη καπου 19 στην αξιολογηση ) ειναι σχεδον as good as it gets για πλευ μεικερ που παιζει σε ομαδα πρωταθλητρια (μιας και ειναι κοινος αποδεκτο οτι το συστημα της αξιολογησης ευνοει γενικα τους ψηλους παιχτες).

Στην ευρωπη και τον νοβιτσκι η τον μπραιαντ να φερεις , δεν θα εχει πανω απο 26-27 στο ρανκινγκ σε ομαδα πρωταθλητρια, γιατι πολυ απλα δεν εχει εχει αρκετο χρονο, χωρο να παρεις τοσες προσπαθειες, μοιραζεται τις αρμοδιοτητες με καλους συμπαιχτες, ενω τους χαλανε και τα στατιστικα ματς με μικρους αντιπαλους που κατα κανονα η πρωταθλητρια ομαδα θα διαλυσει τον αντιπαλο και ο νοβιτσκι θα παιξει ενα 20λεπτο το πολυ.

Αν μιλαμε για πλευ μεικερ, πραγματικα το 20-21 ειναι το καλυτερο δυνατο.

Για ολα αυτα λοιπον θεωρω προσωπικα, οτι και ΟΛΟ το ΝΒΑ να ερχοταν στην ευρωλιγκα, ο ΔΔ θα ηταν ουτως η αλλως απο τους πρωταγωνιστες, γιατι πολυ απλα το ταβανι που απεδειξε οτι εχει, συγκρινεται με πολυ λιγους, και περνιεται απο ακομα λιγοτερους.
T.W.Is.M.
Τελικα βλεπω οτι ο Διαμαντιδης θεωρειται καλυτερος απ το Λεμπρον Τζειμς σε 2 μερη σε ολο τον κοσμο: το ΟΑΚΑ και το Κλιβελαντ! smiley.gif
Δεν το λεω για να τον μειωσω, αλλωστε αν ηθελα να το κανω, εχω τον τροπο χωρις να χρειαστει να πω ψεματα και χωρις να βαλω εντονα την προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, οπως θα μπορουσα να κανω για οποιονδηποτε παιχτη. Φτανει να πω γεγονοτα που απεικονιζουν τη μιση αληθεια.
Αυτο που θελω να πω πραγματικα ειναι οτι οι φιλοι του ΠΑΟ πρεπει να θυμουνται οτι η δραση φερνει αντιδραση. Οσο περισσοτερο τον υπερασπιζονται και τον θεοποιουν, τοσο περισσοτερες θα ειναι οι αντιδρασεις απο τους υπολοιπους. Αν ειναι διατεθειμενοι να μπαινουν συνεχως σε τετοιες συζητησεις, δεν υπαρχει προβλημα. Γεγονοτα θα αναφερουν οι μεν, γεγονοτα και οι δε για να στηριξουν τις αποψεις τους. Απλα θα βλεπουν διαφορετικη οψη της πραγματικοτητας.

Μια διορθωση που ηθελα να κανω σε κατι off-topic ειναι σχετικα με το Μουντομπασκετ του 2006. Κανενας Ζησης δε μας εδωσε το δικαιωμα να παιξουμε ημιτελικο με τις ΗΠΑ. Μας εδωσε τη νικη με την Αυστραλια, η οποια και να μην ερχοταν, παλι πρωτοι θα βγαιναμε στον ομιλο, γιατι κερδισαμε στη συνεχεια την Τουρκια, με την οποια θα ισοβαθμουσαμε. Αρα η συνεχεια θα ηταν παλι η ιδια.


edit: To ranking προσωπικα δε μου αρεσει και τοσο ως τροπος αξιολογησης. Περιλαμβανει στοιχεια που ειναι αμφιβολο κατα ποσο επηρεαζουν την εξελιξη του αγωνα, οπως:
τα κερδισμενα φαουλ-αν οδηγουν σε βολες εχουμε τους ποντους που επηρεαζουν το αποτελεσμα και το να παιρνεις ποντους αξιολογησης και για το κερδισμενο φαουλ ειναι περιττο, αν δεν οδηγουν σε βολες ενδεχεται να ειναι φαουλ που ηθελε να δωσει ο αντιπαλος
τα φαουλ που υποπιπτει ο παιχτης-κι εδω καποια απ τα φαουλ ειναι μερος της τακτικης, αρα γιατι να τιμωρεισαι στην αξιολογηση?
τα μπλοκ που δεχεσαι-εχεις ηδη ενα αστοχο σουτ, γιατι να παιρνεις κι αλλο μειον επειδη σε εκοψαν?
ενω δε λαμβανει υποψη καθολου το χρονο συμμετοχης. Αν αντι για το ranking χρησιμοποιησουμε το tendex, θα δουμε οτι ο Διαμαντιδης στη σειρα με τη Μακαμπι ειχε 0,574, ενα αρκετα καλο νουμερο για γκαρντ, ο δε Κιριλενκο εναντιον της Μπιλμπαο ειχε 0,634. Σε ολη τη σεζον τα αντιστοιχα νουμερα ειναι 0,499 και 0,711 αντιστοιχα. Ενδεικτικα τα αντιστοιχα νουμερα για Σπανουλη, ΜακΚαλεμπ και Κρστιτς ειναι 0,460, 0,597 και 0,689 αντιστοιχα(τους αναφερω γιατι ειναι οι αλλοι 3 της πρωτης πενταδας στο ranking). Φαινεται ομως απ αυτα οτι ο μονος που συναγωνιζεται απο στατιστικης πλευρας τον Κιριλενκο ειναι ο συμπαιχτης του Κρστιτς(ο οποιος στα 5 ματς που εχασε ο Κιριλενκο ειχε ανεβασει το δεικτη του στο 0,784). Η μιση αληθεια που ελεγα παραπανω... wink.gif
PARISINOS
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 9 2012, 21:33 ) *
Τελικα βλεπω οτι ο Διαμαντιδης θεωρειται καλυτερος απ το Λεμπρον Τζειμς σε 2 μερη σε ολο τον κοσμο: το ΟΑΚΑ και το Κλιβελαντ! smiley.gif
Δεν το λεω για να τον μειωσω, αλλωστε αν ηθελα να το κανω, εχω τον τροπο χωρις να χρειαστει να πω ψεματα και χωρις να βαλω εντονα την προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, οπως θα μπορουσα να κανω για οποιονδηποτε παιχτη. Φτανει να πω γεγονοτα που απεικονιζουν τη μιση αληθεια.
Αυτο που θελω να πω πραγματικα ειναι οτι οι φιλοι του ΠΑΟ πρεπει να θυμουνται οτι η δραση φερνει αντιδραση. Οσο περισσοτερο τον υπερασπιζονται και τον θεοποιουν, τοσο περισσοτερες θα ειναι οι αντιδρασεις απο τους υπολοιπους. Αν ειναι διατεθειμενοι να μπαινουν συνεχως σε τετοιες συζητησεις, δεν υπαρχει προβλημα. Γεγονοτα θα αναφερουν οι μεν, γεγονοτα και οι δε για να στηριξουν τις αποψεις τους. Απλα θα βλεπουν διαφορετικη οψη της πραγματικοτητας.


συμφωνω 100 τις εκατο σε αυτο.

Καθε αποψη ειναι υποκειμενικη. Αλλωστε εγω το εχω ξαναπει οτι αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στον ΔΔ και τον Ροουζ , για να χτισω μια ομαδα ευρωλιγκας, θα διαλεγα τον ΔΔ . Ειναι η αποψη μου, ειναι βασισμενη στην φιλοσοφια που εχω γυρω απο το μπασκετ, και γενικα απ οσα γεγονοτα εχω δει και εχω αναλυσει.

Τωρα προφανως οταν το λεω, εγω δεν το λεω για να πεισω κανεναν. Οποτε δεν το βλεπω καθολου οπως το θετεις , δηλαδη με πολεμιους και υποστηρικτες.

Οσο και να χτυπιεμαι εγω και να τον υποστηριζω , οσο και να χτυπιουνται , να αντιδρανε και να τον υποβαθμιζουν οι απεναντι , δεν προκειται να αλλαξει την πραγματικοτητα. Οποτε οπως λες , τσαμπα χαλαμε τη ζαχαρενια μας.

εγω εχω δωσει λινκ απο ισπανικα φορουμ, απο αμερικανικα φορουμ, απο γαλλικες εφημεριδες , γενικα απο ολο το κοσμο.

Ο ΔΔ θεωρειται αυτη τη στιγμη ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 7-8 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΛΕΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Ειναι ευρεως αποδεκτο και γενικα οποιος διαβασει ξενα μεσα, ξενα φορουμ , και ξενες αποψεις, θα καταλαβει οτι αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Εμενα προσωπικα αυτο μου φτανει. smiley.gif
Τωρα το αν δεν ικανοποιει τους πολεμιους που λες, τα παραπονα τους στο basketnews, basketsession, realgm, acb.com κλπ.

Οπως ειπε ο φιλος TWISM πιο πανω, οτι και να πω εγω, οτι και να πει αυτος, οτι και να πουμε εμεις γενικα στο μικροκοσμο που λεγεται basketforum, δεν αρκει για να αλλαξει την πραγματικοτητα....
kseplenhs
QUOTE(KingCrimson @ Apr 9 2012, 16:55 ) *
Μια χαρα, θα νικαει και μονος του στο Αλεξανδριο το Θρυλο!!! smiley.gif


Μπα,χατζηβρέττας θα γίνει.Παλαιμαχίλα απο τα 30 του θα βρωμάει...

Πάντως περι κιριλένκο,νομίζω πως το κοινό που έχει με τον διαμαντίδη είναι πως η πληρότητά του είναι τέτοια που και σε παιχνίδια που δεν το ματώνει το διχτάκι,καταφέρνει μέχρι και mvp να βγεί.
Βέβαια υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά.Αν ο διαμαντίδης σαν αμυντικός θεωρείται κορυφαίος στην ευρωλίγκα,οι ικανότητες του κιριλένκο στην άμυνα σε επίπεδο ευρωλίγκας δείχνουν τερατώδεις.Πραγματικά μπορεί να πετύχει μαρκάρισμα σε playmaker στα πόδια μέχρι να μην σπρώχνεται απο ψηλό.

Και ικανότητες σε βαθμό beast μόνο απο μερικούς nbaers ευρωπαίους έχω δεί στην ευρωλίγκα.Θυμάμαι ας πούμε τον κλέιζα στην επίθεση να είναι πιο εκρηκτικός απο γκαρντ και πιο δυνατός απο τα υπόλοιπα 4αρια.Δλδ εντάξει,η ευρωλίγκα είχε τους κλάσσικούς κορυφαίους κάθε χρόνο σε μια θέση ή σε ένα τομέα για παράδειγμα μέχρι που έσκασε μύτη το τέρας το ίδιο και ξέφυγε η κατάσταση.Βέβαια τέτοιοι παίχτες το κακό είναι πως δεν έχουν σκοπό να κάτσουν για πολύ εδω,ειδικά όταν βρίσκονται σε παραγωγική ηλικία.Πιστεύω πως ανάλογη περίπτωση beast στην ευρωλίγκα θα ήταν και ο μπατούμ αν ερχόταν υπο άλλες συνθήκες.Εκεί πραγματικά θα βλέπαμε τη θέση 2-3 σε πρωτόγνωρο για τη διοργάνωση επίπεδο.

PARISINOS
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 9 2012, 20:33 ) *
edit: To ranking προσωπικα δε μου αρεσει και τοσο ως τροπος αξιολογησης. Περιλαμβανει στοιχεια που ειναι αμφιβολο κατα ποσο επηρεαζουν την εξελιξη του αγωνα, οπως:
τα κερδισμενα φαουλ-αν οδηγουν σε βολες εχουμε τους ποντους που επηρεαζουν το αποτελεσμα και το να παιρνεις ποντους αξιολογησης και για το κερδισμενο φαουλ ειναι περιττο, αν δεν οδηγουν σε βολες ενδεχεται να ειναι φαουλ που ηθελε να δωσει ο αντιπαλος
τα φαουλ που υποπιπτει ο παιχτης-κι εδω καποια απ τα φαουλ ειναι μερος της τακτικης, αρα γιατι να τιμωρεισαι στην αξιολογηση?
τα μπλοκ που δεχεσαι-εχεις ηδη ενα αστοχο σουτ, γιατι να παιρνεις κι αλλο μειον επειδη σε εκοψαν?
ενω δε λαμβανει υποψη καθολου το χρονο συμμετοχης. Αν αντι για το ranking χρησιμοποιησουμε το tendex, θα δουμε οτι ο Διαμαντιδης στη σειρα με τη Μακαμπι ειχε 0,574, ενα αρκετα καλο νουμερο για γκαρντ, ο δε Κιριλενκο εναντιον της Μπιλμπαο ειχε 0,634. Σε ολη τη σεζον τα αντιστοιχα νουμερα ειναι 0,499 και 0,711 αντιστοιχα. Ενδεικτικα τα αντιστοιχα νουμερα για Σπανουλη, ΜακΚαλεμπ και Κρστιτς ειναι 0,460, 0,597 και 0,689 αντιστοιχα(τους αναφερω γιατι ειναι οι αλλοι 3 της πρωτης πενταδας στο ranking). Φαινεται ομως απ αυτα οτι ο μονος που συναγωνιζεται απο στατιστικης πλευρας τον Κιριλενκο ειναι ο συμπαιχτης του Κρστιτς(ο οποιος στα 5 ματς που εχασε ο Κιριλενκο ειχε ανεβασει το δεικτη του στο 0,784). Η μιση αληθεια που ελεγα παραπανω... wink.gif


Γενικα τα στατιστικα ΠΟΤΕ δεν λενε ολη την αληθεια. Η τουλαχιστον ΠΑΝΤΑ υπαρχει τροπος να τα χρησιμοποιησεις υπερ της αποψης σου.

Πχ στο παραδειγμα που εδωσα με τον τουρκσαν το 2002, ο τουρκος ειχε ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ρανκινγκ και tendex και οτι θελεις, μεχρι και απο τον απολυτο παιχτη της εποχης εκεινης , τον ντεγιαν μποντιρογκα. Προφανως αυτο δεν τον κανει καλυτερο παιχτη.

Οποτε συμφωνω και σε αυτο που λες για τα νουμερα , και σε αυτο για τον ρανκινκ (Ο Διαμαντιδης πχ δεν κερδισε ουτε μισο ποντο στο ρανκινγκ για την game winner αμυνα που επαιξε στα 5 τελευταια δευτερα του 5ου παιχνιδιου).

Επαναλαμβανω λοιπον οτι αυτο που μετραει ειναι το feeling που αφηνει ενας παιχτης. Σιγουρα δεν ειναι αντικειμενικο μιας και ο κοσμος αντιλαμβανετε τα πραγματα διαφορετικα.

Για τον ΔΔ λοιπον οσα ρανκινγκ και να παραθεσω εγω για να υποστηριξω μια αποψη, οσα tendex να παραθεσεις εσυ για να πεις την αλλη πλευρα, η ουσια δεν προκειται να αλλαξει.

Ο μπασκετικος κοσμος εχει στην ευρητητα του μια συγκεκριμενη αποψη για τον ΔΔ. Εγω μπορω να τον θεωρω καλυτερο του ντερον, αλλος να θεωρει οτι ειναι χειροτερος του φισερ και να εμπλακουμε σε μια μαχη εντυπωσεων με στατιστικα κλπ ωστε να εδραιωσουμε την αποψη μας.

η αληθεια ειναι ομως οτι και να κερδισω την κουβεντα και τις εντυπωσεις εγω , εσυ , η καθε αλλος στο basketforum, δεν προκειται να αλλαξει οτι ΔΔ οπως ειπα εχει ενα συγκεκριμμενο στατους στο παγκοσμιο μπασκετ, το οποιο δεν αλλαζει οτι και να πουμε, το οποιο ειναι αυτο του 7-8ου καλυτερου πλευ παγκοσμιως και του απολυτου ευρωπαιου ΣΤΑΡ τα τελευταια δυο χρονια.
PARISINOS
Λοιπον και για να πουμε και κατι διαφορετικο εκτος απο στατιστικα , ρανκινγκ, tendex κλπ, παραθετω παρακατω (οπως ειχα υποσχεθει παλιοτερα) αποσπασματα απο το γαλλικο μπασκετικο περιοδικο basketnews με την μεγαλυτερη κυκλοφορια (το αντιστοιχο παλιο τριποντο, οι γαλλοι βασικα μονο αυτο εχουν και κανα δυο πολυ μικροτερα) για να δειτε σε τι εκτιμηση εχουν οι γαλλοι την αξια και γενικα το μεγεθος που λεγεται Δημητρης Διαμαντιδης.

Καταρχας παραθετω το εξωφυλλο του περιοδικου. Αποτελει αφιερωμα του περιοδικου για την αρχη της μπασκετικης χρονιας (Σεμτεμβριος 2011)

Click to view attachment

Και μεταφραζω "Το τοπ 100 των καλυτερων παιχτων παγκοσμιως".

Τωρα σας παραθετω τη θεση την οποια καταλαμβανει ο ΔΔ .

Click to view attachment

Οπως βλεπουμε καταλαμβανει την 40η θεση στην λιστα , πισω ακριβως απο παιχτες οπως Λαμαρ Οντομ (38), Λουολ Ντενγκ (39), Ρουντι Γκει (36), Ιγκουανταλα (37). Επισης ειναι μπροστα απο παιχτες σαν τον Ντανι Γρειντζερ (41, επομενος), Τζεραλντ Ουαλας (42) κλπ. Δεν σκαναρα τις υπολοιπες σελιδες, γιατι δεν ειχα χωρο (και δεν ειχα και σκανερ οποτε μεχρι και αυτες ηταν περιπετεια , λολ).

Τελος σας παραθετω και την λιστα με τους 20 καλυτερους πλευ παγκοσμιως συμφωνα με το περιοδικο.

Click to view attachment

Ο ΔΔ εδω ειναι 8ος μπροστα απο παιχτες σαν τους Κιντ, Στεφεν Καρι, Μπιλαπς κλπ. Εδω βλεπουμε και τον τεοντοσιτς (για να καταλαβουμε κιολας οτι ο κοσμος ΕΧΕΙ σε εκτιμηση γενικα την ευρωλιγκα ως επιπεδο, ειδικα οταν μιλαμε για τη θεση του πλευ ).

Ολα αυτα τα παραθετω απλα για να παρουμε μια αποψη του τι πιστευει ο κοσμος για τον ΔΔ ανα τον κοσμο. Προφανως μπορει καποιος να διαφωνει με μερικα, με την καταταξη κλπ.

Προφανως λοιπον δεν το παραθεσα ουτε για να επιβεβαιωθει η αποψη μου, ουτε τιποτα. Δεν το εβαλα για να γινει ντιμπειτ. Οπως ειπε ο φιλος Twism αλλωστε , στο ντιμπειτ ο καθενας εχει μια αποψη , και τιποτα παραπανω.

Αυτα τα ντοκουμεντα τα παρεθεσα απλα για να δειξω την ταση στην γαλλια (αλλα και στην ευρωπη και στην αμερικη γενικοτερα , μεσα απο τα λινκ για φορουμ που παρεθεσα).

Αυτη η ταση λοιπον ειναι η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Οσα στατιστικα και να παραθεσω εγω, οσα tendex και να παραθεσει ο TWISM, οτι και να πουμε γενικα εμεις εδω μεσα, δεν αλλαζει την ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για τον ΔΔ , που ειναι ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ (προφανως αλλο περιοδικο μπορει να τον εχει νουμερα 60 πχ η οτιδηποτε) αυτη που παραθετω.

Ο Δημητρης Διαμαντιδης ειναι απο περσυ , στο μυαλο την μπασκετικης κοινης γνωμης , παιχτης ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ. Αυτη ειναι λοιπον η πραγματικοτητα αρεσει δεν αρεσει σε πολλους.

Υ.γ. Πραγματικα το μονο που πρεπει να ιντριγκαρει τον κοσμο απο αυτα που παρεθεσα, ειναι γιατι υπαρχει τετοια αποκλιση στη γνωμη του μεσου γαλλου /ισπανου για την αξια του του ΔΔ σε σχεση με την γνωμη του μεσου ελληνα....Γιατι τολμαει ο μεσος γαλλον/ισπανος να συγκρινει τον ΔΔ με τον κιριλενκο (ο κιριλενκο ειναι νουμερο 88 στη λιστα by the way) ενω στην ελλαδα ειναι απογορευμενη εννοια? Μηπως στην Ελλαδα η αποψη μας ειναι και επιρεασμενη απο μικροπολιτικα συμφεροντα? Λεω γω τωρα....


Anaz
QUOTE
η αληθεια ειναι ομως οτι και να κερδισω την κουβεντα και τις εντυπωσεις εγω , εσυ , η καθε αλλος στο basketforum, δεν προκειται να αλλαξει οτι ΔΔ οπως ειπα εχει ενα συγκεκριμμενο στατους στο παγκοσμιο μπασκετ, το οποιο δεν αλλαζει οτι και να πουμε, το οποιο ειναι αυτο του 7-8ου καλυτερου πλευ παγκοσμιως
Eχω σοβαρες αμφιβολιες για το ποσο δεδομενο ειναι αυτο.. Δεν νομιζω οτι στην Αμερικη ο ΔΔ χαιρει αυτου του στατους που λες. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα υπαρχουν ενα σωρο ανθρωποι που ασχολουνται με το μπασκετ στην απεναντι οχθη που μπορει και να μην τον ξερουν καν ή να τον εχουν μονο ακουστα, ποσο μαλλον να τον κατατασσουν πανω απο παιχτες οπως οι Wall, Jennings, Lowry, Curry, Conley, Lawson, Felton, Calderon..

Νομιζω οτι ο τροπος που αντιλαμβανομαστε το μπασκετ, και την αξια των παιχτων και των διοργανωσεων της FIBA εμεις εδω στην Ευρωπη, απεχει αρκετα απο το πως τα αντιλαμβανονται οι Αμερικανοι.
bbplayer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 9 2012, 23:33 ) *
Αυτο που θελω να πω πραγματικα ειναι οτι οι φιλοι του ΠΑΟ πρεπει να θυμουνται οτι η δραση φερνει αντιδραση. Οσο περισσοτερο τον υπερασπιζονται και τον θεοποιουν, τοσο περισσοτερες θα ειναι οι αντιδρασεις απο τους υπολοιπους. Αν ειναι διατεθειμενοι να μπαινουν συνεχως σε τετοιες συζητησεις, δεν υπαρχει προβλημα. Γεγονοτα θα αναφερουν οι μεν, γεγονοτα και οι δε για να στηριξουν τις αποψεις τους. Απλα θα βλεπουν διαφορετικη οψη της πραγματικοτητας.


δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. γεγονός π.χ είναι ότι σε index rating είναι πρώτος στα play offs. Aυτό είναι γεγονος. Το ότι έγραψε την ΕΟ , είναι ερμηνεία γεγονότος (το γεγονός είναι ότι αποχώρησε) . Το ότι κλώτσησε το μπουκάλι τους διαιτητές, είναι απλώς ψέμα.

Συμπερασματικά . Άλλο γεγονός, άλλο ερμηνεία γεγονότων άλλο εμπάθεια και κακοήθειες και εσκεμμένα ψεύδη.

Το θέμα είναι ότι τον ΔΔ δεν τον θεοποιούν οι φίλοι του ΠΑΟ ( ο όρος είναι λίγο τραβηγμένος) αλλά πολλοί μπασκετικοί άνθρωποι που δεν έχουν σχέση με τον Παναθηναϊκό και ούτε καν με το ελληνικό μπάσκετ

Το ότι ο Μεσίνα λέει ότι ο ΔΔ είναι από τους καλύτερους pg , όντας πλεον στο ΝΒΑ, ας φέρει ότι αντίδραση θέλει. Όπως και να το κάνουμε είναι άλλο πράγμα ο Μεσίνα , ο Μπλατ, ο Ομπράντοβιτς κοκ και άλλο ο "χ" φορουμάς
επαθα λαστιχο
παρισινε δεν μπορει να μιλας σοβαρα οταν λες οτι θα προεκρινες τον δδ εναντι του ροουζ.δες μονο τι ιμπακτ ειχαν σε ομαδες της ευρωλιγκας παικτες οπως ο φαρμαρ,ο σεφολοσα,ο ρουντι κτλ.δεν σου λεω καν για ιμπακα-κυριλενκο-κρστιτς.μπορεις να συνειδητοποιησεις για τι μεγεθη μιλαμε?o rose τους κανει μια χαψια ολους αυτους.
PARISINOS
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 10 2012, 19:00 ) *
παρισινε δεν μπορει να μιλας σοβαρα οταν λες οτι θα προεκρινες τον δδ εναντι του ροουζ.δες μονο τι ιμπακτ ειχαν σε ομαδες της ευρωλιγκας παικτες οπως ο φαρμαρ,ο σεφολοσα,ο ρουντι κτλ.δεν σου λεω καν για ιμπακα-κυριλενκο-κρστιτς.μπορεις να συνειδητοποιησεις για τι μεγεθη μιλαμε?o rose τους κανει μια χαψια ολους αυτους.


Βασικα σοβαρα μιλαω smiley.gif Το σκεπτικο το εχω ξαναεξηγησει. Δεν περιμενω να συμφωνησει κανεις, αλλα πιστεψτε με, σκεπτικο υπαρψχει. Μετα χαρας να το επαναλαβω κιολας, απλα επειδη τωρα δεν εχω χρονο (εχουμε και δουλειες 69.gif ) θα το κανω προσεχως.
KingCrimson
QUOTE(PARISINOS @ Apr 10 2012, 01:51 ) *
Click to view attachment

Ο ΔΔ εδω ειναι 8ος μπροστα απο παιχτες σαν τους Κιντ, Στεφεν Καρι, Μπιλαπς κλπ. Εδω βλεπουμε και τον τεοντοσιτς (για να καταλαβουμε κιολας οτι ο κοσμος ΕΧΕΙ σε εκτιμηση γενικα την ευρωλιγκα ως επιπεδο, ειδικα οταν μιλαμε για τη θεση του πλευ ).

Ολα αυτα τα παραθετω απλα για να παρουμε μια αποψη του τι πιστευει ο κοσμος για τον ΔΔ ανα τον κοσμο. Προφανως μπορει καποιος να διαφωνει με μερικα, με την καταταξη κλπ.

Προφανως λοιπον δεν το παραθεσα ουτε για να επιβεβαιωθει η αποψη μου, ουτε τιποτα. Δεν το εβαλα για να γινει ντιμπειτ. Οπως ειπε ο φιλος Twism αλλωστε , στο ντιμπειτ ο καθενας εχει μια αποψη , και τιποτα παραπανω.

Αυτα τα ντοκουμεντα τα παρεθεσα απλα για να δειξω την ταση στην γαλλια (αλλα και στην ευρωπη και στην αμερικη γενικοτερα , μεσα απο τα λινκ για φορουμ που παρεθεσα).

Αυτη η ταση λοιπον ειναι η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.


αυτη η ταση μπορει να ναι οντως η μονη πραγματικοτητα ειμαι περιεργος ομως αν ο Τεοντοσιτς ηταν μπροστα απο το ΔΔ στη καταταξη αν θα τη δημοσιευες, εστω και ετσι 9ος ασσος παγκοσμιως ο Τεοντοσιτς...μαλιστα!
KingCrimson
QUOTE(PARISINOS @ Apr 10 2012, 01:51 ) *
Μηπως στην Ελλαδα η αποψη μας ειναι και επιρεασμενη απο μικροπολιτικα συμφεροντα? Λεω γω τωρα....


Δε θα το λεγα τουλαχιστο σε οτι αφορα αυτους που γουσταρουν να βλεπουν μπασκετ και οχι τους καφρους, εγω θα χαιρομουνα να βλεπα το ΔΔ να ναι μεσα στην οκταδα και ακομη παραπανω, σε ενα ετησιο πρωταθλημα οπου θα παιζαν οι κορυφαιοι με κανονες φιμπα, οπως λες και εσυ, απλα λογω των νομων της φυσης λιγο χλωμο πλεον να τα βαλει εστω και για ενα 20 λεπτο σταθερα, ακομα και με μετριους 25αρηδες nbaer
T.W.Is.M.
QUOTE(PARISINOS @ Apr 10 2012, 01:51 ) *
Λοιπον και για να πουμε και κατι διαφορετικο εκτος απο στατιστικα , ρανκινγκ, tendex κλπ, παραθετω παρακατω (οπως ειχα υποσχεθει παλιοτερα) αποσπασματα απο το γαλλικο μπασκετικο περιοδικο basketnews με την μεγαλυτερη κυκλοφορια (το αντιστοιχο παλιο τριποντο, οι γαλλοι βασικα μονο αυτο εχουν και κανα δυο πολυ μικροτερα) για να δειτε σε τι εκτιμηση εχουν οι γαλλοι την αξια και γενικα το μεγεθος που λεγεται Δημητρης Διαμαντιδης.

Καταρχας παραθετω το εξωφυλλο του περιοδικου. Αποτελει αφιερωμα του περιοδικου για την αρχη της μπασκετικης χρονιας (Σεμτεμβριος 2011)

Click to view attachment

Και μεταφραζω "Το τοπ 100 των καλυτερων παιχτων παγκοσμιως".

Τωρα σας παραθετω τη θεση την οποια καταλαμβανει ο ΔΔ .

Click to view attachment

Οπως βλεπουμε καταλαμβανει την 40η θεση στην λιστα , πισω ακριβως απο παιχτες οπως Λαμαρ Οντομ (38), Λουολ Ντενγκ (39), Ρουντι Γκει (36), Ιγκουανταλα (37). Επισης ειναι μπροστα απο παιχτες σαν τον Ντανι Γρειντζερ (41, επομενος), Τζεραλντ Ουαλας (42) κλπ. Δεν σκαναρα τις υπολοιπες σελιδες, γιατι δεν ειχα χωρο (και δεν ειχα και σκανερ οποτε μεχρι και αυτες ηταν περιπετεια , λολ).

Τελος σας παραθετω και την λιστα με τους 20 καλυτερους πλευ παγκοσμιως συμφωνα με το περιοδικο.

Click to view attachment

Ο ΔΔ εδω ειναι 8ος μπροστα απο παιχτες σαν τους Κιντ, Στεφεν Καρι, Μπιλαπς κλπ. Εδω βλεπουμε και τον τεοντοσιτς (για να καταλαβουμε κιολας οτι ο κοσμος ΕΧΕΙ σε εκτιμηση γενικα την ευρωλιγκα ως επιπεδο, ειδικα οταν μιλαμε για τη θεση του πλευ ).

Ολα αυτα τα παραθετω απλα για να παρουμε μια αποψη του τι πιστευει ο κοσμος για τον ΔΔ ανα τον κοσμο. Προφανως μπορει καποιος να διαφωνει με μερικα, με την καταταξη κλπ.

Προφανως λοιπον δεν το παραθεσα ουτε για να επιβεβαιωθει η αποψη μου, ουτε τιποτα. Δεν το εβαλα για να γινει ντιμπειτ. Οπως ειπε ο φιλος Twism αλλωστε , στο ντιμπειτ ο καθενας εχει μια αποψη , και τιποτα παραπανω.

Αυτα τα ντοκουμεντα τα παρεθεσα απλα για να δειξω την ταση στην γαλλια (αλλα και στην ευρωπη και στην αμερικη γενικοτερα , μεσα απο τα λινκ για φορουμ που παρεθεσα).

Αυτη η ταση λοιπον ειναι η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Οσα στατιστικα και να παραθεσω εγω, οσα tendex και να παραθεσει ο TWISM, οτι και να πουμε γενικα εμεις εδω μεσα, δεν αλλαζει την ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για τον ΔΔ , που ειναι ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ (προφανως αλλο περιοδικο μπορει να τον εχει νουμερα 60 πχ η οτιδηποτε) αυτη που παραθετω.

Ο Δημητρης Διαμαντιδης ειναι απο περσυ , στο μυαλο την μπασκετικης κοινης γνωμης , παιχτης ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ. Αυτη ειναι λοιπον η πραγματικοτητα αρεσει δεν αρεσει σε πολλους.

Υ.γ. Πραγματικα το μονο που πρεπει να ιντριγκαρει τον κοσμο απο αυτα που παρεθεσα, ειναι γιατι υπαρχει τετοια αποκλιση στη γνωμη του μεσου γαλλου /ισπανου για την αξια του του ΔΔ σε σχεση με την γνωμη του μεσου ελληνα....Γιατι τολμαει ο μεσος γαλλον/ισπανος να συγκρινει τον ΔΔ με τον κιριλενκο (ο κιριλενκο ειναι νουμερο 88 στη λιστα by the way) ενω στην ελλαδα ειναι απογορευμενη εννοια? Μηπως στην Ελλαδα η αποψη μας ειναι και επιρεασμενη απο μικροπολιτικα συμφεροντα? Λεω γω τωρα....




1)Και μονο που βρισκεται κατω απο το μαγο Λαμαρ Οντομ που φετος εξαφανισε τον εαυτο του δειχνει το επιπεδο του... Ανυπαρκτος δηλαδη! smiley.gif 69.gif
2)Οχι και πανω απο τον Κιντ ρε συ... Για το Τζεισον Κιντ μιλαμε, οχι για τον Μπιλι δε Κιντ. Ας το πει καποιος σε αυτους που εγραψαν τη λιστα. Ξερω οτι μιλαμε για τον 38χρονο Κιντ που κανει τη χειροτερη σεζον της καριερας του και δεν εχει σχεση με τον παιχτη που θαυμασαμε στο παρελθον, αλλα ειναι ο Κιντ.
3)Αφου βαζει και τον Τεοντοσιτς στη λιστα, τι να πω... shot.gif

Σοβαρη απορια: Ενας απο τους 3 καλυτερους γκαρντ της Ευρωλιγκα φετος ειναι ο ΜακΚαλεμπ. Διακριθηκε μαλιστα ιδιαιτερα και στο Ευρωμπασκετ(ηταν μαζι με τον Παρκερ οι 2 καλυτεροι ποιντ γκαρντ). Αν ο Διαμαντιδης ειναι 8ος στη λιστα των καλυτερων PG και ο Τεοντοσιτς 9ος, δε θα πρεπε μετα τη φετινη σεζον ο Μπο να ειναι τουλαχιστον 9ος? Πανω απο το Γουολ? Απο το Μπιλαπς? Απο τον Καρι? Δηλαδη αν πηγαινε ο Μπο στους Γουιζαρντς θα τους αναγκαζε να δωσουν ανταλλαγη το Γουολ? Ή ξαφνικα ο ιδιος παιχτης θα εξαφανιζοταν απο τη λιστα γιατι πηγαινει σε εναν αλλο μπασκετικο κοσμο?
Η ταση που εγραψες ειναι πραγματικοτητα. Ειναι η μιση πραγματικοτητα οπως εγραφα κι εγω χτες. Η αλλη μιση ειναι οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε πορτοκαλια με σανγκουινια επειδη ειναι και τα δυο πορτοκαλι απ εξω. peace.gif
captain charisma
τραγικο να βαζουν το μητσο πανω απο τον κιντ...το σκεφτηκαν καλα πριν το γραψουν?o 38αρης κιντ πηρε πρωταθλημα ως βασικος πλει του νταλας περσι κανοντας πολυ καλες εμφανισεις για την ηλικια του...ο διαμαντιδης οταν φτασει τα 38 θα βρισκεται καπου στην καστορια...το πολυ μεχρι τα 34-35 θα παιξει κ μετα τελος...
hlias_lebron
Μπορει ο ΔΔ να τα εβρισκε σκουρα στν ευρωπη αν επαιζαν οι ευρωπαιοι του Nba ομως και αυτοι δε θα εκαναν αυτα που κανουν αν δεν πηγαιναν nba.τουλαχιστον ο μητσος δεν εχει παρει τη ντοπα που πηραν αυτοι για να αντεξουν στους ρυθμους του nba.ο μητσος ανετα θα επαιζε στο nba γιατι ξερει πολυ μπασκετ οπως και ο ντιρκ.θα επαιζε χωρις δυναμη και σωμα αλλα με τη τεχνικη..γιατι ξερει πολυ μπασκετ και ειναι κριμα να τον αδικουμε ετσι..εδω εχουνε παει αλλοι και αλλοι nba και παιξανε καλα δε θα επαιζε ο μητσος??αυτη τι στιγμη οτι και να λεμε ειναι ο καλυτερος ευρωπαιος παιχτης.. rolleyes.gif
PARISINOS
Προς φιλο King Crimson.

Εγω ειχα πει (οντας παναθηναικος με τη βουλα) εδω και 5 χρονια τουλαχιστον, οτι ο μιλος τεοντοσιτς -αν στηριχθει-θα γινει ο πλευ μεικερ της επομενης δεκαετιας στην ευρωπη. Αυτα τα ελεγα πριν απο 5 χρονια , οταν μεχρι και οι φιλοι του ΟΣΦΠ θελανε να τον δωσουμε δανεικο στο μαρουσσι (στην καλυτερη).
Τα ποστ παρακαλω να τα ψαξεις και να διαβασεις τι εγραφα για τον τεοντοσιτς του ΟΣΦΠ 5 χρονια πριν γιατι εγω πραγματικα βαριεμαι να επαναλαμβανομαι. Το τι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ θεωρω οτι ειναι ο τεοντοσιτς , ποτε δεν το εκρυψα, οποτε προφανως και θα ειχα δημοσιευσει την λιστα ακομα και αν ο ΔΔ ηταν πιο κατω. Αλλωστε εμενα το ποιντ μου ηταν οτι ηταν η απηχηση που εχει η αξια του ΔΔ στο εξωτερικο. Ακομα και πρωτος να ηταν ο τεο στην λιστα, δεν θα αλλαζε οτι αυτη η λιστα εχει τον ΔΔ στους κορυφαιους πλευ παγκοσμιως. Οποτε δεν θα αλλαζε και τιποτα στην συλλογιστηκη μου.

Εγω δεν μασαω τα λογια , και οτι λεω, το λεω επειδη ειναι αποψη μου , και σιγουρα οχι επειδη ειμαι πρασσινος, κοκκινος , μπλε η οτιδηποτε.

Τωρα φιλε TWISM επαναλαμβανω οτι εγραψα και στο ποστ. Την λιστα δεν την εβγαλα για να κανουμε ντιμπειτ. Οπως ειπα αυτη ειναι η αποψη των γαλλων . Αυτη ειναι, δεν αλλαζει , σ αρεσει, δεν σ αρεσει. Τι ακριβως θελεις απο μενα τωρα? Να αλλαξω την αποψη των γαλλων? Οπως ειπα και σε ενα αλλο ποστ, αυτο ειναι το καλο της δημοκρατιας. Δεν μπορει κανεις να σου επιβαλει την αποψη του, αλλα δεν μπορεις και εσυ να επιβαλεις τη δικη σουν στους αλλους. Εσυ λοιπον εχεις μια αποψη για την αξια του ΔΔ. Τη σεβομαι απολυτα. Ασε με εμενα λοιπον , τους γαλλους , τους αμερικανους, και τους ισπανους που παρεθεσα, να εχουμε τη δικη μας.

απλα πραγματακια.

Υ.Γ. Ο μακαλεμπ δεν ειναι καλυτερος γκαρντ απο ΔΔ, Τεοντοσιτς, Σπανουλη, Ναβαρο. Πραγματικα ουτε κατα διανοια ομως. Αφου λοιπον δεν ειναι καν μεσα στους τρεις καλυτερους πλευ της ευρωλιγκας (κατα τη γνωμη μου παντα) σωστα δεν ειναι και μεσα στην λιστα.
Ειναι παιχταρας μεν , αλλα υστερει στην οργανωση του παιχνιδιου , δεν εχει αυτο το κατι στην οργανωση που χαρακτηριζε παντα τους κορυφαιους πλευ στην ευρωπη (Σαρας , Παπαλουκα, ΔΔ κλπ...). Ειπαμε στην ευρωπη καλο ειναι να σκοραρεις, αλλα ο καλος ο πλευ πρωτιστως ειναι καλος στο να αξιποποιει τους συμπαιχτες του. Και δυστηχως για τον συμπαθεστατο κατα τα αλλο μπο, το court vision του τεοντοσιτς και του ΔΔ (αλλα και του σπανουλη) δεν το ειχε ποτε και ουτε προκειται να το αποκτησει. Θα ειναι παντοτε ενας πλεη με εκπληκτικο πρωτο βημα και σκοραρισμα , αλλα που δινει ελαχιστες ασσιτς και που δεν εκμεταλευεται τους συμπαιχτες του οσο καλα το κανουν οι μεγαλοι ευρωπαιοι ποιντ . (γι αυτο αλλωστε και πλευ τυπου μακαλεμπ, δεν εχει κερδισει ποτε την ευρωλιγκα στην μοντερνα εκδοχη της ως ηγετης ομαδας).

Ολα αυτα βεβαια απλα για την ιστορια , μιας και οπως ειπα ελαχιστη σημασια εχει το τι γνωμη εχω εγω για τη λιστα. Η λιστα αποτελει απο μονη της μια πραγματικοτητα. Αποτελει δειγμα της τασης που επικρατει σε μια συγκεκκριμενη χωρα, εκτος ελλαδας. Και να μην συμφωνω , δεν μπορω να αλλαξω γνωμη στους γαλλους (μακαρι να μπορουσα , μιας και ουτε εγω συμφωνω απολυτα, εγω θα τον εβαζα ψηλοτερα smiley.gif ).

Υ.Γ2. Αναζ, προφανως αυτο που λες ισχυει. Ποτε δεν ειπα οτι αν πας σε ενα πλευ γκραουντ στη γαλλια, θα ξερουν ολοι τον ΔΔ.Οι περισσοτεροι σιγα μην τον ξερουν, και το ιδιο ισχυει και στην αμερικη. Αλλα αυτο δεν λεει κατι , αν παω σε ενα πλευ γκραουντ στην ελλαδα η στην γαλλια και τους ρωτησω, ποιος ειναι ο ντανι γρκρειντζερ, ουτε αυτον θα ξερουν. Μονο τον καρμελο θα ξερουν , τον κομπι, τον λεμπρον κλπ επειδη αγοραζουν τα παπουτσια τους smiley.gif
Προφανως η ταση για την οποια μιλαω, αφορα μπασκετανθρωπους που ξερουν προσωπα και καταστασεις και που εχουν το μπασκετ για επαγγελμα. Που ειναι δημοσιογραφοι, προπονητες, σκαουτερ, παραγοντες, παιχτες κλπ....Γι αυτους μιλησα, και τετοιους ανθρωπους στη γαλλια αντιπροσωπευει αυτη η λιστα. Οχι τους τυχαιους στα πλευ γκραουντ, που προφανως δεν ξερουν τον ΔΔ (αυτοι δεν ξερουν τον γκαλη και τον πετροβιτς, αλλα και στην αμερικη κανεναν περαν απο τους 5-6 μεγκασταρ ).
Anaz
QUOTE
Προφανως η ταση για την οποια μιλαω, αφορα μπασκετανθρωπους που ξερουν προσωπα και καταστασεις και που εχουν το μπασκετ για επαγγελμα. Που ειναι δημοσιογραφοι, προπονητες, σκαουτερ, παραγοντες, παιχτες κλπ....Γι αυτους μιλησα, και τετοιους ανθρωπους στη γαλλια αντιπροσωπευει αυτη η λιστα. Οχι τους τυχαιους στα πλευ γκραουντ, που προφανως δεν ξερουν τον ΔΔ (αυτοι δεν ξερουν τον γκαλη και τον πετροβιτς, αλλα και στην αμερικη κανεναν περαν απο τους 5-6 μεγκασταρ ).
Mα ουτε εγω μιλησα για τυχαιους των playground..
Υπαρχουν πολλοι προπονητες στο ΝΒΑ πιστευεις που θα προτιμουσαν τον ΔΔ απο τους παιχτες που προαναφερα και ειναι παρακατω στη λιστα απο τον ΔΔ?? Οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ δημοσιογραφοι θεωρουν τον ΔΔ στα 7-8 καλυτερα πλευ του κοσμου?? Πολυ αμφιβαλλω..

Απ'την αλλη αν ζητουσαν απο προπονητες/δημοσιογραφους να φτιαξουν μια ιδανικη ομαδα για να παρει την Ευρωλιγκα ή μια διοργανωση FIBA, κι ελεγαν να διαλεξουν ΟΠΟΙΟ πλευμεκερ θελουν παγκοσμιως, ΤΟΤΕ πολυ πιθανον ο ΔΔ να ηταν οντως αναμεσα στις 7-8 κορυφαιες επιλογες. (κι) εγω μαλλον εκει μεσα θα τον κατετασα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο ΔΔ ειναι οντως αναμεσα στους κορυφαιους παγκοσμιους, οσων αφορα FIBA κανονες ΚΑΙ ΜΟΝΟ ομως. Οταν μιλαμε για παγκοσμια κλαση και STATUS ομως, μπαινει κι ο παραγοντας ΝΒΑ μεσα οπου ο ΔΔ δεν εχει αποδειξει τιποτα και δεν δειχνει και πολυ ταιριαστος. και ειδικα οι Αμερικανοι επειδη -καλως η κακως- εχουν σε ΠΟΛΥ μεγαλυτερη εκτιμηση το πρωταθλημα τους απο διοργανωσεις uleb και fiba, δεν νομιζω οτι κατατασσουν τον ΔΔ στους κορυφαιους.Ουτε καν..

Το ιδιο ισχυει φυσικα και για τον Μιλος. Ειδικα αυτος, στο ΝΒΑ θα πηγαινε πιθανοτατα εντελως ακλαφτος, και δεν μπορω να φανταστω προπονητη στην Αμερικη να του εμπιστευοταν αμεσα τη θεση του βασικου πλευ σε οποιαδηποτε ομαδα. Δηλαδη οχι τοπ10, ουτε τοπ40 δεν ειναι.

Το παγκοσμιο status δεν το οριζουν οι διοργανωσεις της FIBA (και μονο).
Anaz
QUOTE
Για ολα αυτα λοιπον θεωρω προσωπικα, οτι και ΟΛΟ το ΝΒΑ να ερχοταν στην ευρωλιγκα, ο ΔΔ θα ηταν ουτως η αλλως απο τους πρωταγωνιστες, γιατι πολυ απλα το ταβανι που απεδειξε οτι εχει, συγκρινεται με πολυ λιγους, και περνιεται απο ακομα λιγοτερους.
Ωπα.Εδω κανεις λαθος. ΔΕΝ παει ετσι. Το οτι μπορει ο ΔΔ να εχει το ιδιο περιπου impact στην διοργανωση με εναν τοπ NBAer, ΔΕΝ συνεπαγεται αυτο που λες παραπανω. Γιατι αν ερχονταν ΟΛΟΙ οι NBAers θα μιλουσαμε για ΑΛΛΗ διοργανωση πλεον στην ουσια,με πολυ ψηλοτερο (ατομικο) επιπεδο.
Αλλο να στηνεις πικ ν ρολ με αντιπαλο τους Μαντζαρη-Ντορσυ, κι αλλο με αντιπαλο τον Wade και να σε περιμενει στη ρακετα ο Χαουαρντ. Πραγματα που κανει τωρα ο ΔΔ με αυτους τους αντιπαλους, δεν ξερω αν θα μπορουσε να τα κανει σταθερα σε αυτον τον βαθμο, με αντιπαλους ΟΛΟΥΣ τους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ παιχτες του κοσμου. Πολυ αμφιβαλλω..
Κι αναποδα, αν εχει συμπαιχτες τον Λεμπρον και τον Μπος, δεν νομιζω να επαιρνε τοσες πρωτοβουλεις ο ΔΔ.

Για να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα, ο Κυριτσης σε μια μικρη ομαδα Α1 παιζει να ειχε μεγαλυτερο impact απο τον Καιμακογλου. Επισης τα οργια που εκανε ο Τζαμπερ στην Α1, λιγοι παιχτες στην Ευρωπη θα μπορουσαν να τα κανουν. Πχ κι ο Σπανουλης στη θεση του δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να κανει πολυ περισσοτερα.. Οταν πηγε Ευρωλιγκα ομως μεταμορφωθηκε σε ρολιστα..

Δηλαδη να συμφωνησω μαζι σου οτι τα περσινα πεπραγμενα του ΔΔ ειναι σχεδον as good as it gets για πλευ πρωταθλητριας Ευρωπης,αλλα οτι θα εκανε τα ιδια με ΟΛΟΥΣ τους κορυφαιους παιχτες του κοσμου στη διοργανωση, δεν το πιστευω.
kseplenhs
Πάντως παρισινέ,όντως αφήνει κενά η λογική αυτή του στυλ "όποιος και να έρθει απο το nba το πολύ πολύ να κάνει χρονιά ανάλογη της περσινής του διαμαντίδη".Αφενός όπως λέει σωστά (κατα τη γνώμη μου) ο Anaz δεν ξέρεις αν ο ίδιος έκανε τα ίδια με αντιπάλους επιπέδου all star του nba (με κανόνες fiba) και αφετέρου με τόσο ανταγωνισμό σε τέτοια περίπτωση δεν ξέρουμε αν θα μπορούσε κάποιος παίχτης να ξεχωρίσει τόσο.Το δευτερο μπορεί εν μέρει να δείχνει πως επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό σου αλλά η ίδια κουβέντα θα μπορούσε να γίνει για έναν σταρ χαμηλότερων κατηγοριών όπως β',γ' εθνικής ή έσκα.Φυσικά δεν λέω πως η διαφορά του nba απο την ευρωλίγκα είναι όσο της ευρωλίγκας με την β'εθνική ελλάδας,αλλά αν ένας παίχτης εκεί τελειώνει τις σεζόν με 40 πόντους μ.ο. και 15 ασίστ ξέρω γω,είναι λογικό και πιθανό αν φέρεις σε αυτή την κατηγορία όλη την αφρόκρεμα του παγκοσμίου μπάσκετ να μην επαναληφθούν όλα αυτά τα νούμερα απο παίχτη και να σταματήσει να ξεχωρίζει ο ίδιος φυσικά...

Δλδ εσύ πιστεύεις πως με συμπαίχτες σαν τον νοβίτσκι και τον πάρκερ,θα ήταν ο ίδιος διαμαντίδης που είδαμε πέρσι?Εδώ δεν ήταν ο ίδιος όταν είχε συμπαίχτες τον πέκοβιτς,τον σπανούλη και τον σάρας 3 χρόνια νεότερο ή ακόμα και στην εθνική την περίοδο 05-08.Γι'αυτό όπως έχω ξαναπεί,τα κατορθώματα της περσινής χρονιάς ναι μεν είναι αξιοσημείωτα(ίσως και πρωτόγνωρα για τη διοργάνωση) αλλά δεν αποτελούν τα στάνταρντς του παίχτη διαμαντίδη.
PARISINOS
Φιλε Αναζ και γιλε Ξεπλενη,
καταρχη εγω δεν δεν ειπα οτι αυτα που κανω ο ΔΔ στην ευρωλιγκα δεν θα μπορουσε να τα ξεπερασει κανεις. Προσεχω πολυ καλα τι γραφω, και εγραψα συγκεκριμμενα, οτι "αυτα που κανει μπορουν να τα ματσαρουν ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ, και να τα ξεπερασουν ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ". Που σημαινει οτι προφανως ΥΠΑΡΧΟΥΝ παιχτες που θα ειχαν μεγαλυτερο ιμπακτ, απλα ειναι παρα πολυ λιγοι.

Για μενα παιχτες που θα ειχαν μεγαλυτερο ιμπακτ απο τον ΔΔ στην ΦΙΜΠΑ ειναι καμια δεκαρια παιχτες ολοι ολοι . Δεν χρειαζεται να μπω σε ονοματολογια , μιας κια μπορει να ξεχασω κανεναν , και να αρχισει κουβεντα. Μιλαμε για παιχτες που ειναι ΝΤΟΜΙΝΑΝΤ σε φυσικα προσοντα αλλα κατεχουν και τελεια τα fundamentals του μπασκετ, παιζοντας παραλληλα και τουλαχιστον καλη αμυνα (ντουραντ πχ).

Τωρα περαν αυτων των περιπου 10 , υπαρχουν και μερικοι αλλοι που θα ειχαν πανω κατω το ιδιο ιμπακτ . Ως εκει. Επαναλαμβανω αυτα που κανει ο ΔΔ στην ΦΙΜΠΑ ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινουν.

Τωρα για αυτο που λετε για το αν ερχοντουσαν ΟΛΟΙ οι ΝΒΑερ , οτι θα μιλαγαμε για διαφορετικη λιγκα εντελως, και αλλο ιμπακτ εχεις αν παιζεις με συμπαιχτες τον νοτυραντ και τον χαουαρντ , και αλλα αν παιζεις με τον ντρου νικολας. Συμφωνω οτι θα επεφτε το ιμπακτ του ΔΔ, αλλα το ιδιο ισχειει και για ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους παιχτες που θα ερχοντουσαν. Τα στατιστικα του κρις πολ και το ιμπακτ του στην ΦΙΜΠΑ οταν παιζει με τον λεμπρον για συμπαιχτη τα εχετε δει ποια ειναι? Η του ντερον γουλιαμς οταν παιζει με συμπαιχτη τον κομπι και τον χαουαρντ. Γενικα αν παρετε ΟΠΟΙΟΝ παιχτη της εθνικης των ΗΠΑ θελετε, θα δειτε οτι δεν θα εχει πανω απο 20 στην αξιολογηση ( ελαχιστοι βασικα φτανουν εστω και αυτο το νουμερο). Η μονη εξαιρεση ειναι ο ντουραντ περσυ, που ειναι το απολυτο beast στη ΦΙΜΠΑ ( πιστευω οτι θα ηταν ο καλυτερος παιχτης με κανονες ΦΙΜΠΑ) , που ηταν one man show (και που μεχρι και αυτος θα ειχε μια αξιολογηση γυρω στο 27).
Ενταξει εδω βεβαια θα μου πουν μερικοι οτι αλλοι τουρνουα ΦΙΜΠΑ ενος μηνος και αλλα να ερθουν ολη τη χρονια (το κλασσικο επιχειρημα) , αγνοοντας βεβαια οτι κατα βαση οι παιχτες που εχουν παιξει και σε τουρνουα ΦΙΜΠΑ και στην ευρωλιγκα (πχ κιριλενκο) εχουν αποδειξει οτι πανω κατω το ιδιο ιμπακτ εχεις .

Επαναλαμβανω, πολλοι υποτιματε το ποσο δυσκολο ειναι να κανεις αξιολογηση γυρω στο 18-20 στην ΦΙΜΠΑ σε ομαδα πρωταθλητρια ειδικα ως πλευ μεικερ (για να καταλαβετε μεχρι και ο πραιμ σαρας , ποτε δεν ειχε πανω απο 16,5 , ενω Παπαλουκας και αλλοι ειχαν ακομα λιγοτερο στις καλυτερες χρονιες τους).

ο ΔΔ ειναι σπανιο φαινομενο παιχτη γιατι πρωτον διαθετει το κυριοτερο χαρακτηριστικο πλευ που ειναι να κανει τους συμπαιχτες του καλυτερους στην επιθεση (που ηδη δεν το διαθετουν και πολλοι αμερικανοι πλευ που εχουν συνηθισει σε ενα δαιφορετικο τροπο παιχνιδιου, βασισμενο σε διαφορετικους κανονες οι περισσοτεροι) , αλλα η μεγαλη του διαφορα ειναι οτι κανει τους συμπαιχτες του καλυτερους ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ.
Air and King
Με αυτα που διαβαζω μετα απο καιρο βλεπω οτι ο Διμαντιδης εχει εξελιχθει στον πιο υπερτιμημενο παιχτη τα τελευταια χρονια στην Ευρωπη..Ενω οντως ειναι ο καλυτερος απο περυσι οσο αφορα το Ευρωπαικο μπακετ αυτα που διαβαζω ειναι απο αλλη στρατοσφαιρα....

Οσο αφορα το Παγκοσμιου Στατους ενος παιχτη αυτο το οριζε το οριζει και θα το οριζει το ΝΒΑ...
Ο Πετροβιτς οταν επαιζε στην Ευρωπη ηταν ιδιος μεγεθος με τον Γκαλη....Οταν πηγε στο ΝΒΑ απεκτησε ακριβως αυτο το Παγκοσμιο Στατους και την αναγνωριση σε ολο τον πλανητη κατι που δεν συμβαινει με τον Γκαλη παγκοσμιως...

Ο Διαμαντιδης στην Αμερικη ειναι αγνωστος μεταξυ αγνωστων...
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 12:07 ) *
Με αυτα που διαβαζω μετα απο καιρο βλεπω οτι ο Διμαντιδης εχει εξελιχθει στον πιο υπερτιμημενο παιχτη τα τελευταια χρονια στην Ευρωπη..Ενω οντως ειναι ο καλυτερος απο περυσι οσο αφορα το Ευρωπαικο μπακετ αυτα που διαβαζω ειναι απο αλλη στρατοσφαιρα....

Οσο αφορα το Παγκοσμιου Στατους ενος παιχτη αυτο το οριζε το οριζει και θα το οριζει το ΝΒΑ...
Ο Πετροβιτς οταν επαιζε στην Ευρωπη ηταν ιδιος μεγεθος με τον Γκαλη....Οταν πηγε στο ΝΒΑ απεκτησε ακριβως αυτο το Παγκοσμιο Στατους και την αναγνωρισει σε ολο τον πλανητη κατι που δεν συμβαινει με τον Γκαλη παγκοσμιως...

Ο Διαμαντιδης στην Αμερικη ειναι αγνωστος μεταξυ αγνωστων...


Σε αυτο που λες συμφωνω απολυτα.

Το παγκοσμιο στατους ενος παιχτη το οριζει το ΝΒΑ. Η αναγνωριση που κερδιζεις ειναι πολυ μεγαλη μιας και αυτο ειναι το καλυτερο πρωταθλημα του κοσμου (και κυριως το ΠΙΟ ΠΡΟΒΕΒΛΗΜΕΝΟ). Ωστοσο εγω αυτη τη στιγμη δεν εξεταζω το στατους του ΔΔ (αν και μεχρι και αυτο , εδειξα , οτι και χωρις το ΝΒΑ ειναι μεγαλο, μιας και αρεσει , δεν αρεσει, η ευρωλιγκα μετραει αρκετα πλεον ως οντοτητα) αλλα τον παιχτη ΔΔ.

οπως ειπες ο πετροβιτς αφησε τον γκαλη ΜΙΛΙΑ πισω σε φημη μιας και ολοι ξερουν το πετροβιτς τωρα ενω τον γκαλη λιγοι πολυ ψαγμενοι. Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι αλλαζει κατι για τον παιχτη γκαλη.

Ετσι και ο ΔΔ. Ο ρουμπιο την εκανε για το ΝΒΑ, και απ οτι βλεπω, ειναι πιθανο στο ΝΒΑ να κερδισει πολυ σε φημη και δημοτικοτητα (οχι οτι δεν το περιμενα). Δεν σημαινει οτι in my book θα ειναι και ποτε καλυτερος παιχτης απο τον ΔΔ για τη ΦΙΜΠΑ.

Εγω εδω εξεταζω ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ παιχτων. Δεν χρειαζεται να παει καποιος ΝΒΑ για να μου αποδειξει κατι. Οπως ηξερα οτι ο πεκοβιτς ειναι μεσα στους 10 καλυτερους σεντερ παγκοσμιως απο την πρωτες φορες που τον ειδα στην παρτιζαν (τοτε που αν θυμασαι καναμε κουβεντα για ποτενσιαλ δικο του και του σοφο και μου ελεγες οτι του ΣΟΦΟ ηταν πολυ μεγαλυτερο και οτι ο πεκο δεν εχει αποδειξει τιποτα) και το εχω γραμμενο on paper εδω και 4 χρονια, οπως ηξερα οτι ο τεοντοσιτς μαλλον θα γινει ο πλευ της επομενης δεκαετιας στην ευρωπη (και ας συμφωνω οτι μαλλον δεν κανει για ΝΒΑ), οπως επεμενα περσυ οτι ο καλαθης ειναι παιχτουρα ολκης και παιζει να ειναι και καλυτερος του πολυδιαφημισμενου ρουμπιο (οταν ολοι θελανε να σουταρουν τον καλαθη και να τον στειλουν δανεικο στον ηλησιακο και να παρουμε τον μπλακνει), οπως ηξερα οτι ο ρικι θα πετυχαινε ΠΟΛΛΑ περισσοτερα στο ΝΒΑ απ οτι στην ευρωπη παρ οτι περσυ ειχα δηλωσει απο την αρχη της χρονια οτι ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ της μπαρτσελονα , ετσι και τωρα ΑΝΑΛΥΩ ΤΟΝ ΠΑΙΧΤΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ.

Το αν παει στο ΝΒΑ να κερδισει φημη, λιγο με νοιαζει. Δεν θα αλλαξει τον παιχτη ΔΔ.

Αυτο το λαθος γινεται συχνα. Δεν πρεπει να αφηνουμε την φημη να επιρεαζει την κριση μας.

Εγω λοιπον δεν χρειαζεται να περιμενω να ΔΩ τον ΔΔ να κανει παπαδες στο ΝΒΑ, οπως δεν χρειαζοταν να ΔΩ τον πεκοβιτς να εχει 15/8 μεσο ορο στο ΝΒΑ για να εκφρασω αποψη και να κανω αναλυση. Αν χρειαζοταν να το δω οπως θελετε πολλοι, μετα δεν ειναι αναλυση,ουτε εκτιμηση, αλλα διαπιστωση.

Εκτιμησεις κανουμε εδω περα. Η δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη. Η οποια μπορει να ειναι σωστη , μπορει να ειναι και λαθος (για να μην ευλογω και μονο τα γενια μου. Πχ , εγω πιστευα , και ακομα το πιστευω, οτι ο σπανουλης μπορουσε να γινει ενας πολυ καλος παιχτης ΝΒΑ. Το οτι δεν επιασε απο την πρωτη χρονια, παρ οτι εδειξε σε ορισμενα παιχνιδια καλα δειγματα γραφης, δεν με κανει να αλλαξω την αποψη μου, οτι παιχτης με τα χαρακτηριστικα του σπανουλης μπορει ανετα να παιξει ΝΒΑ).

Το ολο ποιντ ειναι οτι εδω κανουμε ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ. Αυτο ειναι και το νοημα της συζητησης. Αν ηταν να κανουμε ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, τοτε δεν θα ειχε νοημα και το φορουμ.
massey
Και σε αντιθεση με τον Γκαλη ο ιδιος διαλεξε να ειναι πρωτος χωριο παρα τελευταιος στην πολη που λενε..Και δυστυχως ή ευτυχως ετσι θα αντιμετωπιζεται..

Οσο για την συγκριση ΝΒΑ-Ευρωπης δεν ειναι τι λεμε εμεις ή τι γραφουν δημοσιογραφοι κτλ.Το καταλαβαινεις απο τα κύματα των καλων-πολυ καλων-σουπερσταρ Ευρωπαιων που πλεον καθονται 1-2 χρονια εδω και φευγουν στο ΝΒΑ.Και οι περισσοτεροι δεν το κανουν για τα λεφτα.Κακα τα ψεματα με τα κοροιδα-λαμογια-τρελους που υπαρχουν σε Ελλαδα-Ρωσια-Τουρκια-Ισπανια κτλ θα μπορουσαν να βγαζουν πολλα περισσοτερα.Αν διαβασετε ομως συνεντευξεις τους αυτο που λενε ολοι ειναι οτι θελουν να παιξουν μπασκετ με τους καλυτερους,να ανταγωνιστουν τους καλυτερους,να δουν τα ορια τους.Δηλαδη νιωθουν οτι αν κατσουν στην Ευρωπη δεν θα εχουν τον ανταγωνισμο που θελουν ωστε να γινουν καλυτεροι..να δουν ποιο ειναι το ταβανι τους.

Προσωπικα εκτιμω παρα πολυ τον Κουφο που εχει στρωσει τον κωλο του κατω προκειμενου να κερδισει μια θεση σε ομαδα ΝΒΑ και δεν προτιμησε περσυ,προπερσυ να ερθει στην Ελλαδα και να βγαλει 2 μυρια ετσι για πλακα.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 11 2012, 14:30 ) *
Εγω λοιπον δεν χρειαζεται να περιμενω να ΔΩ τον ΔΔ να κανει παπαδες στο ΝΒΑ, οπως δεν χρειαζοταν να ΔΩ τον πεκοβιτς να εχει 15/8 μεσο ορο στο ΝΒΑ για να εκφρασω αποψη και να κανω αναλυση. Αν χρειαζοταν να το δω οπως θελετε πολλοι, μετα δεν ειναι αναλυση,ουτε εκτιμηση, αλλα διαπιστωση.

Εκτιμησεις κανουμε εδω περα. Η δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη. Η οποια μπορει να ειναι σωστη , μπορει να ειναι και λαθος.

Στο ΝΒΑ ενας ψηλος μπορει να διακρηθει πολυ πιο ευκολα απο ενα παιχτη περιφερειας...
Οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα γενικοτερα στο Παγκοσμιο Μπασκετ υπαρχει κριση στους ψηλους παιχτες....Αυτο κανει αρκετους στο 4 και στο 5 να μπορουν να βγαζουν το ψωμι τους στο ΝΒΑ πολυ πιο ευκολα απο οτι παλαιοτερα...
Για αυτο και παιχτες οπως ο Μαρκ Γκασολ η ο Πεκοβιτς μπορουν να παιξουν καλα και στους 2 κοσμους..
Ο Διαμαντιδης στο ΝΒΑ με τις μπασκετικες αρετες που εχει δεν κανει για πουθενα...Δεν εχει ντραιβ,θα ειχε να αντιμετωπισει πολυ γρηγορα παιδια και στο 1 εναντιον 1 θα εκτιθοταν συνεχεια...Ειτε σε αμυνα ειτε σε επιθεση...
Και τελος οι καλυτεροι Ευρωπαιοι παιζουν στο ΝΒΑ...Αυτο ειναι γεγονος δεν ειναι αποψη...
Στα αλλα δεν εχω να πω τιποτα τα εχουμε ξανα πει πολλες φορες...
Εσυ στηριζεσαι στις ιδιαιτεροτητες του ενος μπασκετ(Ευρωπαικου) σε σχεση με του αλλου(ΝΒΑ) για να βγαλεις τα ατου του Διαμαντιδη..
Εγω και μιλαω μονο για τον ευατο μου στηριζομαι Καταρχην στις μπασκετικες αρετες του καθε παιχτη ειτε ειναι στον ενα κοσμο ειτε στον αλλο...Εκει λοιπον ο Διαμαντιδης δεν εχει καμια δουλεια να μπαινει σε αυζητησεις με ονοματα οπως ο Κιντ και ο Ροουζ και δεν ξερω εγω ποιος αλλος...
hlias_lebron
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 14:07 ) *
Ο Διαμαντιδης στην Αμερικη ειναι αγνωστος μεταξυ αγνωστων...


o derrick rose οταν το πηρε ο παναθηναικος εγραψε συγχαρητηρια στο δημητρη διαμαντιδη για το ευρωπαικο στο καλυτερο ευρωπαιο παιχτη..τι νομιζεις οτι στην αμερικη δεν ασχολουντε τι γινετε εδω??και επισης ο διαμαντιδης εδω και χρονια ειχε πολλες προτασεις απο νba τις οποιες απερριψε..πως λοιπον γινεται να μην τον ξερει κανεις??και οι ομαδες που τον ζητανε απο που το ξερουν?
Air and King
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 11 2012, 14:48 ) *
o derrick rose οταν το πηρε ο παναθηναικος εγραψε συγχαρητηρια στο δημητρη διαμαντιδη για το ευρωπαικο στο καλυτερο ευρωπαιο παιχτη..τι νομιζεις οτι στην αμερικη δεν ασχολουντε τι γινετε εδω??και επισης ο διαμαντιδης εδω και χρονια ειχε πολλες προτασεις απο νba τις οποιες απερριψε..πως λοιπον γινεται να μην τον ξερει κανεις??και οι ομαδες που τον ζητανε απο που το ξερουν?

Και ΛεΜπρον ειχε δωσει συγχαρητηρια στον Γιαννακη για την δουλεια που κανει με την Εθνικη και τον ΟΣΦΠ παλια αλλα τωρα τον θυμαται?
Και την Παγκσομια αναγνωριση δεν την κερδιζεις απο τον Ροουζ ουτε απο τον Σακιλ που παντα θυμαται τον Φασουλα..
Την αναγνωριση και το στατους το κερδιζεις απο τους φιλαθλους του Μπασκετ παγκοσμιως....
Αν πας καμια φορα στην Νεα Υορκη μπες στο ΝΒΑstore και ρωτα να δεις ποσοι θα ξερουν τον Διαμαντιδη...
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 12:42 ) *
Στο ΝΒΑ ενας ψηλος μπορει να διακρηθει πολυ πιο ευκολα απο ενα παιχτη περιφερειας...
Οχι μονο στο ΝΒΑ αλλα γενικοτερα στο Παγκοσμιο Μπασκετ υπαρχει κριση στους ψηλους παιχτες....Αυτο κανει αρκετους στο 4 και στο 5 να μπορουν να βγαζουν το ψωμι τους στο ΝΒΑ πολυ πιο ευκολα απο οτι παλαιοτερα...
Για αυτο και παιχτες οπως ο Μαρκ Γκασολ η ο Πεκοβιτς μπορουν να παιξουν καλα και στους 2 κοσμους..


Αυτο που λες, δεν αλλαζει οτι αλλα μου ελεγες για τον πεκοβιτς. Οτι ακριβως και με τον ΔΔ βασικα. Οτι στα ποδια θα εχει προβλημα, οτι θα εκτεθει στα ριμπαουντ , οτι εκει θα χασει το πλεονεκτημα της δυναμης, λες και εκει υπαρχουν πολλοι σεντερ 140 κιλα...
Επαναλαμβανω, οι περισσοτεροι οταν μιλαμε για ευρωπαιο που δεν εχει παιξει ΝΒΑ, εχετε οι περισσοτεροι την αποψη , οτι για να μην εχει παει , σημαινει οτι δεν μπορει κιολας. Αν δεν τον δειτε με τα ματια σας να κυριαρχει, δεν θα το πιστεψετε , οτι και να σας πουνε, οτι και να κανει ο αλλος στην ευρωπη (μιλαμε για παιχτες που δεν ειναι 20χρονων βεβαιως). Τα ιδια ακουγε και ο σκολα, τα ιδια και ο ναβαρο , τα ιδια και ο ρουμπιο ως ενα βαθμο.

QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 12:42 ) *
Ο Διαμαντιδης στο ΝΒΑ με τις μπασκετικες αρετες που εχει δεν κανει για πουθενα...Δεν εχει ντραιβ,θα ειχε να αντιμετωπισει πολυ γρηγορα παιδια και στο 1 εναντιον 1 θα εκτιθοταν συνεχεια...Ειτε σε αμυνα ειτε σε επιθεση...
Και τελος οι καλυτεροι Ευρωπαιοι παιζουν στο ΝΒΑ...Αυτο ειναι γεγονος δεν ειναι αποψη...
Στα αλλα δεν εχω να πω τιποτα τα εχουμε ξανα πει πολλες φορες...
Εσυ στηριζεσαι στις ιδιαιτεροτητες του ενος μπασκετ(Ευρωπαικου) σε σχεση με του αλλου(ΝΒΑ) για να βγαλεις τα ατου του Διαμαντιδη..
Εγω και μιλαω μονο για τον ευατο μου στηριζομαι Καταρχην στις μπασκετικες αρετες του καθε παιχτη ειτε ειναι στον ενα κοσμο ειτε στον αλλο...Εκει λοιπον ο Διαμαντιδης δεν εχει καμια δουλεια να μπαινει σε αυζητησεις με ονοματα οπως ο Κιντ και ο Ροουζ και δεν ξερω εγω ποιος αλλος...


Την ιδια μεθοδο εχουμε. και εγω στις μπασκετικες αρετες του καθε παιχτη στηριζομαι. Η διαφορα εγκειται στο οτι για μενα ο ΔΔ ειναι πολυ πιο γρηγορος, εχει πολυ καλυτερο ντραιβ και ειναι πολυ πιο αθλητικος απ οτι νομιζεις εσυ.

Μπορει να κανω εγω λαθος βεβαια ετσι, δεν τιθεται θεμα. Απλα σου εξηγω που εγκειται η διαφορα μας.
hlias_lebron
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 14:52 ) *
Και ΛεΜπρον ειχε δωσει συγχαρητηρια στον Γιαννακη για την δουλεια που κανει με την Εθνικη και τον ΟΣΦΠ παλια αλλα τωρα τον θυμαται?
Και την Παγκσομια αναγνωριση δεν την κερδιζεις απο τον Ροουζ ουτε απο τον Σακιλ που παντα θυμαται τον Φασουλα..
Την αναγνωριση και το στατους το κερδιζεις απο τους φιλαθλους του Μπασκετ παγκοσμιως....
Αν πας καμια φορα στην Νεα Υορκη μπες στο ΝΒΑstore και ρωτα να δεις ποσοι θα ξερουν τον Διαμαντιδη...


σου ανεφερα ομως οτι καθε χρονο πολλες ομαδες του κανουν προταση..οι αμερικανοι οπαδοι σιγουρα ακουνε το ονομα του καθε χρονο ακι το θεμα ειναι οτι ασχολουνται και με την ευρωπη οι αμερικανοι..ξερουν τι τους γινεται.παντα θελουν να ξερουν ποιος ειναι ο καλυτερος παιχτης της ευρωλιγκας γιατι συνηθως πολλοι παιχτες που ειναι καλοι στη ευρωλιγκα πανε nba..προσφατο παραδειγμα ο ρουμπιο.τεσπα για εμενα ο διαμαντιδης με τη τεχνικη που εχει μπορει να νικησει παιχτες ακομα και σε 1vs1.εγω ειμαι λατρης του nba αλλα πλεον παραδεχομαι οτι εχει παιχτες που στηριζονται μονο στα φυσικα τους προσοντα και πολυ λιγο στη τεχνικη..ε πολλες φορες η τεχνικη νικαει τα πρωσοντα..ο διαμαντιδης δε πηρε ντοπα ουτε ειναι ολη μερα στα γυμναστηρια για να φουσκωσει ωστε να μπαινει μεσα στη ρακετα και να τους γκρεμισει..μπορει να κανει οτι εκανε και ο ντιρκ ομως.με μπασκετικι εξυπναδα και ταλεντο να κανει πραγματα και θαυματα.εδω κανανε αλλοι και αλλοι δε θα εκανε ο διαμαντιδης??ειναι πολυ κριμα να τον αδικουμε ετσι..ειλικρινα κριμα και δε το λεω για εσενα φιλε το λεω γενικα για αυτους που τον αδικουν ετσι.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 11 2012, 14:59 ) *
Αυτο που λες, δεν αλλαζει οτι αλλα μου ελεγες για τον πεκοβιτς. Οτι ακριβως και με τον ΔΔ βασικα. Οτι στα ποδια θα εχει προβλημα, οτι θα εκτεθει στα ριμπαουντ κλπ.
Επαναλαμβανω, οι περισσοτεροι οταν μιλαμε για ευρωπαιο που δεν εχει παιξει ΝΒΑ, εχετε οι περισσοτεροι την αποψη , οτι για να μην εχει παει , σημαινει οτι δεν μπορει κιολας. Αν δεν τον δειτε με τα ματια σας να κυριαρχει, δεν θα το πιστεψετε , οτι και να σας πουνε, οτι και να κανει ο αλλος στην ευρωπη (μιλαμε για παιχτες που δεν ειναι 20χρονων βεβαιως). Τα ιδια ακουγε και ο σκολα, τα ιδια και ο ναβαρο , τα ιδια και ο ρουμπιο ως ενα βαθμο.



Την ιδια μεθοδο εχουμε. και εγω στις μπασκετικες αρετες του καθε παιχτη στηριζομαι. Η διαφορα εγκειται στο οτι για μενα ο ΔΔ ειναι πολυ πιο γρηγορος, εχει πολυ καλυτερο ντραιβ και ειναι πολυ πιο αθλητικος απ οτι νομιζεις εσυ.

Μπορει να κανω εγω λαθος βεβαια ετσι, δεν τιθεται θεμα. Απλα σου εξηγω που εγκειται η διαφορα μας.

Ο Σκολα εφυγε σαν ο καλυτερος ψηλος απο την Ευρωπη και κανει αξιοσεβαστη καριερα(Ψηλος ειναι!)...Ο Ναβαρο δεν εκανε τιποτα το ιδιατερο ενω ο Ρουμπιο εχει χρονια μπροστα του να δειξει τι και πως...


Στο ΝΒΑ δεν εχει τιποτα απο αυτα που λες εσυ..Και ποσο μαλλον δε οταν δεν τελειωνει φασεις εδω..Στο ΝΒΑ θα βλεπει ψηλοτερους παιχτες-χερια-αγκωνες απο εδω...

Γρηγορος ειναι για την Ευρωπη...Για το ΝΒΑ νορμαλ πραγματα λειαν επιεικως....

Ο Διαμαντιδης ειναι καλος παιχτης και ενας απο τους Κορυφαιους της Ιστοριας στην Ευρωπη αλλα το να προσπαθεις Parisine εσυ και καποιοι αλλοι οπαδοι του Παναθηναικου να αποδειξουν οτι ειναι Ελεφαντας ειναι χασιμο χρονου....
Σε λιγο θα γραψει και καποιος αυτα που εγραφαν οι φυλλαδες σας με συγκρισεις με Τζορνταν Φιλ Τζακσον και Μπουλς...
Parisine εμενα προσωπια οτι και να μου πεις ξερω που ειναι ο Διαμαντιδης Ιστορικα και σε Ευρωπη και Παγκοσμιως..Εχω δει πολλους παιχτες στην ζωη μου και αρκετους μαλιστα που επαιζαν οταν ακομα ημουν αγεννητος...

Για μενα λοιπον αυτα που γραφεις ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...Στο εχω πει και αλλες φορες αυτο....Δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις....Εγω δεν θα παρω φιλε μου καλε!



QUOTE(hlias_lebron @ Apr 11 2012, 15:07 ) *
σου ανεφερα ομως οτι καθε χρονο πολλες ομαδες του κανουν προταση..οι αμερικανοι οπαδοι σιγουρα ακουνε το ονομα του καθε χρονο ακι το θεμα ειναι οτι ασχολουνται και με την ευρωπη οι αμερικανοι..ξερουν τι τους γινεται.παντα θελουν να ξερουν ποιος ειναι ο καλυτερος παιχτης της ευρωλιγκας γιατι συνηθως πολλοι παιχτες που ειναι καλοι στη ευρωλιγκα πανε nba..προσφατο παραδειγμα ο ρουμπιο.τεσπα για εμενα ο διαμαντιδης με τη τεχνικη που εχει μπορει να νικησει παιχτες ακομα και σε 1vs1.εγω ειμαι λατρης του nba αλλα πλεον παραδεχομαι οτι εχει παιχτες που στηριζονται μονο στα φυσικα τους προσοντα και πολυ λιγο στη τεχνικη..ε πολλες φορες η τεχνικη νικαει τα πρωσοντα..ο διαμαντιδης δε πηρε ντοπα ουτε ειναι ολη μερα στα γυμναστηρια για να φουσκωσει ωστε να μπαινει μεσα στη ρακετα και να τους γκρεμισει..μπορει να κανει οτι εκανε και ο ντιρκ ομως.με μπασκετικι εξυπναδα και ταλεντο να κανει πραγματα και θαυματα.εδω κανανε αλλοι και αλλοι δε θα εκανε ο διαμαντιδης??ειναι πολυ κριμα να τον αδικουμε ετσι..ειλικρινα κριμα και δε το λεω για εσενα φιλε το λεω γενικα για αυτους που τον αδικουν ετσι.

Ειπα και το ξαναλεω..Ειναι ο καλυτερος παιχτης στην Ευρωπη εδω και κοντα 2 χρονια.Και ειμαι Ολυμπιακος...
Αν θεωρεις αδικια οτι δεν στεκουν οι συγκρισεις με Κιντ και με Ροουζ τοτε ο Θεος και η ψυχη σου φιλε.
hlias_lebron
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 15:11 ) *
Ειπα και το ξαναλεω..Ειναι ο καλυτερος παιχτης στην Ευρωπη εδω και κοντα 2 χρονια.Και ειμαι Ολυμπιακος...
Αν θεωρεις αδικια οτι δεν στεκουν οι συγκρισεις με Κιντ και με Ροουζ τοτε ο Θεος και η ψυχη σου φιλε.


φιλε εγω σου ανεφερα αυτο :
QUOTE (hlias_lebron @ Apr 11 2012, 15:07 ) *
σου ανεφερα ομως οτι καθε χρονο πολλες ομαδες του κανουν προταση..οι αμερικανοι οπαδοι σιγουρα ακουνε το ονομα του καθε χρονο ακι το θεμα ειναι οτι ασχολουνται και με την ευρωπη οι αμερικανοι..ξερουν τι τους γινεται.παντα θελουν να ξερουν ποιος ειναι ο καλυτερος παιχτης της ευρωλιγκας γιατι συνηθως πολλοι παιχτες που ειναι καλοι στη ευρωλιγκα πανε nba..προσφατο παραδειγμα ο ρουμπιο.τεσπα για εμενα ο διαμαντιδης με τη τεχνικη που εχει μπορει να νικησει παιχτες ακομα και σε 1vs1.εγω ειμαι λατρης του nba αλλα πλεον παραδεχομαι οτι εχει παιχτες που στηριζονται μονο στα φυσικα τους προσοντα και πολυ λιγο στη τεχνικη..ε πολλες φορες η τεχνικη νικαει τα πρωσοντα..ο διαμαντιδης δε πηρε ντοπα ουτε ειναι ολη μερα στα γυμναστηρια για να φουσκωσει ωστε να μπαινει μεσα στη ρακετα και να τους γκρεμισει..μπορει να κανει οτι εκανε και ο ντιρκ ομως.με μπασκετικι εξυπναδα και ταλεντο να κανει πραγματα και θαυματα.εδω κανανε αλλοι και αλλοι δε θα εκανε ο διαμαντιδης??ειναι πολυ κριμα να τον αδικουμε ετσι..ειλικρινα κριμα και δε το λεω για εσενα φιλε το λεω γενικα για αυτους που τον αδικουν ετσι.


τωρα μεσα σε ολα αυτα που βλεπεις οτι εγω συγκιρνω διαμαντιδη με rose k kid δε μπορω να καταλαβω.εγω εδω εξηγησα χαρακτηριστηκα και τι μπορει να κανει δε συγκρινα κανεναν.απλα μερικοι λενε οτι δε θα εκανε τιποτα στο nba συγνωμη φιλε μου αλλα με επιχειρηματα απο πανω σου εξηγησα το λογο που θα μπορουσε να παιξει..δε σου ειπα οτι θα γινει rose αλλα οχι και καθολου...αυτο ειναι κριμα!!
Air and King
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 11 2012, 15:16 ) *
φιλε εγω σου ανεφερα αυτο :

τωρα μεσα σε ολα αυτα που βλεπεις οτι εγω συγκιρνω διαμαντιδη με rose k kid δε μπορω να καταλαβω.εγω εδω εξηγησα χαρακτηριστηκα και τι μπορει να κανει δε συγκρινα κανεναν.απλα μερικοι λενε οτι δε θα εκανε τιποτα στο nba συγνωμη φιλε μου αλλα με επιχειρηματα απο πανω σου εξηγησα το λογο που θα μπορουσε να παιξει..δε σου ειπα οτι θα γινει rose αλλα οχι και καθολου...αυτο ειναι κριμα!!

Ο Νοβιτσκι ειναι ο Νοβιτσκι και επαιξε και παιζει στο ΝΒΑ...Ο Διαμαντιδης δεν εχει το τερναραουντ του Γερμανου ουτε μπορει να σουταρει αστματατητα πανω σε αμυνες και να σκοραρει....Το ατου του Νοβιτσκι ειναι σπανιο για παιχτη τους υψους του...Μια φορα στα 15-20 χρονια και αν.....
Μυαλο εχουν και αυτοι που θα μαρκαραν τον Διαμαντιδη στο ΝΒΑ...Επισης αυτους που θα μαρκαρε αυτος εχουν παραπανω κινησεις και τροπους να σκοραρουν και να πασαρουν....
PARISINOS
Φιλε Air and King καταρχας δεν προσπαθω να σε πεισω. Πραγματικα ομως. Ο καθενας εχει την αποψη του, και το ποιος εχει δικιο δεν θα αποδειχτει ποτε λογικα μιας και ο μονος που πραγματικα στα @@ του για την κουβεντα μας ειναι ο ΔΔ. smiley.gif Εσυ για να πειστει, πρεπει να δεις τον ΔΔ να εχει νταμπλ νταμπλ μεσο ορο. Οπως ειδες τον πεκοβιτς.


Κατα δευτερων ο ναβαρο ειχε 10 ποντους μερο ορο απο την πρωτη του χρονια και απλα σηκωθηκε και εφυγε επειδη βαριοταν. Οχι και δεν εκανε τιποτα το ιδιαιτερο. παιχτης 10 ποντων μεσο ορο απο την πρωτη του χρονια δεν ειναι ευκολο επιτευγμα. Ναι , δεν θα γινει χολ οφ φειμερ, αλλα σιγουρα θεωρεισαι πετυχημενος παιχτης.
καλα για τον ρουμπιο, δεν θα σχολιασω καν. Το παλικαρι ηταν ολη η μινεσσοτα. Απο τοτε που τραυματιστηκε, εχουν κανει 4 νικες σε 16 παιχνιδια, ενω πριν ηταν πανω απο 50 τις εκατο.

τωρα για τον ΔΔ, το λες και μονος σου. Ειναι average αθλητικα για το ΝΒΑ. Ειναι μετριος αθλητικα, σουπερ ομως στο σουτ, στο σωμα, στην οργανωση , στo μπασκετικο IQ. Εμενα ενας μετριος αθλητικα παιχτης, που ειναι εξαιρετικος στα fundamentals μου ακουγεται ως τουλαχιστον καλος παιχτης.

Ρε παιδια ,τι να λεμε τωρα, εδω ειχε 7,5 ποντους μεσο ορο και 3 ασσιστ ο σαρας . Που ολοι γελαμε , και τον εχουμε ως παραδειγμα που δεν επιασε. Μεχρι και ο σαρας που δεν μπορουσε να στριψει , και που χρειαζεται λασο για να πιασει μεχρι και τον ΔΔ, ηταν ενας πλευ που ΕΠΑΙΖΕ στην λιγκα. ΚΑΙ ολοι συμφωνουμε οτι αθλητικα και αμυντικα δεν ειναι ουτε το 10 τις εκατο του ΔΔ.

Υ.γ. Α και ουδεποτε συνεκρινα ΔΔ με ροουζ για ΝΒΑ. Ημουν ξεκαθαρος σε αυτο. Μην βαλεις λοιπον στο στομα μου λογια που δεν ειπα.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 11 2012, 15:29 ) *
Φιλε Air and King καταρχας δεν προσπαθω να σε πεισω. Πραγματικα ομως. Ο καθενας εχει την αποψη του, και το ποιος εχει δικιο δεν θα αποδειχτει ποτε λογικα μιας και ο μονος που πραγματικα στα @@ του για την κουβεντα μας ειναι ο ΔΔ. smiley.gif Εσυ για να πειστει, πρεπει να δεις τον ΔΔ να εχει νταμπλ νταμπλ μεσο ορο. Οπως ειδες τον πεκοβιτς.


Κατα δευτερων ο ναβαρο ειχε 10 ποντους μερο ορο απο την πρωτη του χρονια και απλα σηκωθηκε και εφυγε επειδη βαριοταν. Οχι και δεν εκανε τιποτα το ιδιαιτερο. παιχτης 10 ποντων μεσο ορο απο την πρωτη του χρονια δεν ειναι ευκολο επιτευγμα. Ναι , δεν θα γινει χολ οφ φειμερ, αλλα σιγουρα θεωρεισαι πετυχημενος παιχτης.
καλα για τον ρουμπιο, δεν θα σχολιασω καν. Το παλικαρι ηταν ολη η μινεσσοτα. Απο τοτε που τραυματιστηκε, εχουν κανει 4 νικες σε 16 παιχνιδια, ενω πριν ηταν πανω απο 50 τις εκατο.

τωρα για τον ΔΔ, το λες και μονος σου. Ειναι average αθλητικα για το ΝΒΑ. Ειναι μετριος αθλητικα, σουπερ ομως στο σουτ, στο σωμα, στην οργανωση , στo μπασκετικο IQ. Εμενα ενας μετριος αθλητικα παιχτης, που ειναι εξαιρετικος στα fundamentals μου ακουγεται ως τουλαχιστον καλος παιχτης.

Ρε παιδια ,τι να λεμε τωρα, εδω ειχε 7,5 ποντους μεσο ορο και 3 ασσιστ ο σαρας . Που ολοι γελαμε , και τον εχουμε ως παραδειγμα που δεν επιασε. Μεχρι και ο σαρας που δεν μπορουσε να στριψει , και που χρειαζεται λασο για να πιασει μεχρι και τον ΔΔ, ηταν ενας πλευ που ΕΠΑΙΖΕ στην λιγκα. ΚΑΙ ολοι συμφωνουμε οτι αθλητικα και αμυντικα δεν ειναι ουτε το 10 τις εκατο του ΔΔ.

Υ.γ. Α και ουδεποτε συνεκρινα ΔΔ με ροουζ για ΝΒΑ. Ημουν ξεκαθαρος σε αυτο. Μην βαλεις λοιπον στο στομα μου λογια που δεν ειπα.

Σουπερ στο σουτ μετα απο τριπλα και πανω σε αμυνα δεν τον λες...Αντιθετα ο Σαρας πανω σε αμυνα τα γραφει πολυ πιο ευκολα...
IQ μπασκετικο εχουν οι περισσοτεροι βασικοι pg στο ΝΒΑ και ενα ατου παραπανω αθλητικα προσοντα..
Ο Σαρας και καλυτερος σουτερ ηταν απο τον Διαμαντιδη και πασερ καλυτερος...Και στο ΝΒΑ αυτο θα μετραγε περισσοτερο απο την αμυνα του Διαμαντιδη που ναι μεν ειναι μιλια ανωτερη απο του Σαρας αλλα πιστεψε καμια ομαδα δεν εχει αναγκη στο ΝΒΑ την αμυνα του Διαμαντιδη γιατι μπορει να ειναι τιραμολας αλλα στα ποδια υστερει απο το 80% των παιχτων....
a bullet for your head
8ος καλυτερος PG στον κοσμο ο Διαμαντιδης?
Και 16ος ο Φελτον... rolleyes.gif
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 12:35 ) *
Σουπερ στο σουτ μετα απο τριπλα και πανω σε αμυνα δεν τον λες...Αντιθετα ο Σαρας πανω σε αμυνα τα γραφει πολυ πιο ευκολα...
IQ μπασκετικο εχουν οι περισσοτεροι βασικοι pg στο ΝΒΑ και ενα ατου παραπανω αθλητικα προσοντα..
Ο Σαρας και καλυτερος σουτερ ηταν απο τον Διαμαντιδη και πασερ καλυτερος...Και στο ΝΒΑ αυτο θα μετραγε περισσοτερο απο την αμυνα του Διαμαντιδη που ναι μεν ειναι μιλια ανωτερη απο του Σαρας αλλα πιστεψε καμια ομαδα δεν εχει αναγκη στο ΝΒΑ την αμυνα του Διαμαντιδη γιατι μπορει να ειναι τιραμολας αλλα στα ποδια υστερει απο το 80% των παιχτων....


H διαφορα ειναι οτι ο σαρας με την αμυνα που επαιζε , δεν μπορουσε να μεινει πολυ στο παρκε. συμφωνω σε αυτα που λες, αλλα ειτε μιλαμε για ΝΒΑ ειτε μιλαμε για ευρωπη, η αμυνα ειναι πρωταρχικος παραγοντας ωστε να εχεις αρκετο χρονο συμμετοχης.

Αν δεν εισαι εστω decent αμυντικος, δεν μπορεις να εισαι στο παρκε για τιποτα παραπανω απο συγκεκριμενα διαστηματα. Και δυστηχως ο σαρας δεν ηταν καν decent. Αποτελουσε μαυρη τρυπα, γιαυτο και οσο και να ηταν το ταλεντο του στην επιθεση , δεν εβρισκε τοσο χρονο συμμετοχης.

Ο ΔΔ δεν εχει τα χαρακτηριστικα του σαρας στην επιθεση, αλλα παιζοντας πολυ καλυτερη αμυνα , θα μπορουσε να εχει αρκετο περισσοτερο χρονο συμμετοχης. Και οποιος λεει περισσοτερο χρονο συμμετοχης, λεει πολυ καλυτερα νουμερα. Απλα πραγματα.

ο πεκοβιτς πχ φετος δεν εγινε καλυτερος μπασκετικα σε σχεση με περσυ . απλα περσυ δεν μπορουσε να μεινει στο παρκε γιατι εκανε ολο κινητα σκριν και 3 δευτερα (ηταν και ρουκι οποτε στοχοποιειτω σχετικα). Με το που καταφερε να μεινει στο παρκε, τα νουμερα του πηγαν στα υψη.

Ετσι και ο σαρας . Αν καταφερνε να μεινει στο παρκε αρκετα, θα ειχε και πολυ καλυτερα νουμερα. Με την αμυνα που επαιζε ομως, δεν μπορεις να μεινεις στο παρκε πανω απο 15-20 λεπτα στε σταθερη βαση.
baskethood
QUOTE (PARISINOS @ Apr 11 2012, 15:29 ) *
καλα για τον ρουμπιο, δεν θα σχολιασω καν. Το παλικαρι ηταν ολη η μινεσσοτα. Απο τοτε που τραυματιστηκε, εχουν κανει 4 νικες σε 16 παιχνιδια, ενω πριν ηταν πανω απο 50 τις εκατο.

Για τον Διαμαντίδη πιστεύω ότι τα ψιλοβρίκαμε μέσω PM smile.gif
Όμως πολλές φορές υποτιμάς παίκτες στην προσπάθεια να στηρίξεις ένα επιχείρημα. Η σεζόν του Kevin Love είναι για MPV candidate. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ σεζόν. Είναι ο best player της ομάδας χωρίς αμφιβολία ΚΑΙ πριν τον τραυματισμό του Rubio, KAI μετά.
Δηλαδή αν έλεγες ότι είναι από τους καλύτερους ή ο δεύτερος καλύτερος παίκτης της Μινεσότα τι θα άλλαζε; tongue.gif

ΥΓ. Αν υπάρχει μια υπερβολή που θα μπορούσε να ειπωθεί είναι η εξής : "O Kevin Love είναι όλη η Μινεσότα" . Ξαναλέω, υπερβολή.
Μιλάμε για ομάδες.

ΥΓ2. Η ομάδα έχασε έναν πολύ σημαντικό παίκτης της. Το ίδιο, και ακόμα χειρότερα, θα πήγαινε αν έχανε τον Love και ήταν ο Rubio υγιής. Όταν σπάσει ένας κρίκος, συνήθως, καταρρέει και η ομάδα.
Anaz
QUOTE
Επαναλαμβανω, πολλοι υποτιματε το ποσο δυσκολο ειναι να κανεις αξιολογηση γυρω στο 18-20 στην ΦΙΜΠΑ σε ομαδα πρωταθλητρια ειδικα ως πλευ μεικερ (για να καταλαβετε μεχρι και ο πραιμ σαρας , ποτε δεν ειχε πανω απο 16,5 , ενω Παπαλουκας και αλλοι ειχαν ακομα λιγοτερο στις καλυτερες χρονιες τους).
Κατ'αρχην ας ξεκολλησουμε λιγο απ'το Rkg, γιατι το ποσα ριμπαουντ πχ παιρνει ο πλευμεκερ ελαχιστα ενδιαφερει, ενω μετρα εξισου. Τα στατιστικα του prime Saras τα θεωρω μαλλον ανωτερα του ΔΔ, κι ας εχει μικροτερο rkg.
Κατα δευτερον εγω δεν το υποτιμω ΚΑΘΟΛΟΥ. Ισα ισα, ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ οτι ειναι σχεδον as good as it gets, και οντως δεν θα μπορουσαν πολλοι παιχτες παγκοσμιως να ειναι καλυτεροι.
ΟΜΩΣ, αν ερχοταν ΟΛΟ το ΝΒΑ θα'ταν αλλιως τα πραγματα.. Το ενα ΔΕΝ συνεπαγεται το αλλο. Και δεν εχει να κανει μονο με το ιμπακτ λογω συμπαιχτων, αλλα και με τους αντιπαλους. Ειπαμε..αλλο να στηνεις πικ ν ρολ με αντιπαλο Μαντζαρη-Ντορσυ, αλλο με Γουειντ-Χαουαρντ.
Ομοιως, ξαναλεω..Υπαρχουν παιχτες που καναν οργια σε μικροτερα πρωταθληματα και τα μετεφεραν και στο ψηλοτερο επιπεδο, και αλλοι που καναν τα ιδια και καλυτερα αλλα στο ψηλοτερο επιπεδο δεν επιασαν ή μετατραπηκαν σε ρολιστες.
Ο Τζαμπερ του Αιγαλεω ηταν καλυτερος του Σπανουλη του Αμαρουσιου. Η μετεπειτα καριερα τους ομως στην Ευρωλιγκα κ το υψηλο επιπεδο δεν συγκρινεται.
Anaz
Παντως να πω οτι περα απο την συζητηση για τον ΔΔ, συμφωνω με το κεντρικο point του Παρισινου. Νομιζω οτι οι φιλοι του ΝΒΑ εχουν μια ταση να υποτιμουν λιγο τους κορυφαιους εκτος ΝΒΑ international παιχτες, εναντι των πολυ καλων Αμερικανων.

Κατ'αρχην πρεπει να εχουμε υποψιν οτι ειναι τετοιο το συστημα στο ΝΒΑ που ωθει τους κορυφαιους παιχτες της λιγκας σε μεγαλες ατομικες επιδοσεις, εις βαρος πολλες φορες αλλων λιγοτερο ταλαντουχων παιχτων. Ενας σουπερσταρ στο ΝΒΑ θα γραψει σουπερ νουμερα παιρνοντας των ΜΑΞΙΜΟΥΜ των πρωτοβουλιων, πολλες φορες επισκιαζοντας αλλους καλους παιχτες που αναλαμβανουν αναγκαστικα αχαρους ρολους και γραφουν πολυ κατωτερα νουμερα απο αυτα που θα μπορουσαν. Στην Ευρωπη ειναι πιο μοιρασμενα τα πραγματα..

Κλασσικο παραδειγμα ας πουμε ειναι φετος ο Ντραγκιτς. Ενας παιχτης που περιοριζοταν στο να δινει απλα ανασες, απο τοτε που τραυματιστηκε ο Lowry τον τελευταιο μηνα οδηγει την ομαδα του εξισου καλα, γραφοντας νουμερα της ταξεως των 18π/9α..!!
Αν καποιος ισχυριζοταν πριν κανα μηνα οτι ο Ντραγκιτς ειναι εξισου καλος με τον Lowry θα ηταν αντικειμενο χλευασμου εδω μεσα. Να ομως που αποδειχτηκε οτι η αποσταση δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο φαινοταν.

Το ιδιο κατ'εμε ισχυει και για πολλους κορυφαιους εκτος ΝΒΑ παιχτες, αλλα και ΓΕΝΙΚΑ -και με παιχτες μεσα απο την ιδια τη λιγκα-. Η αποσταση δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο μπορει να δειχνουν τα νουμερα ή τα αθλητικα προσοντα.

Κι αν μπορει ο Ντραγκιτς να εχει τετοια νουμερα, δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τρελο να ισχυριστει καποιος οτι ενας ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ σε FIBA κανονες παιχτης οπως ο ΔΔ, με τουλαχιστον adequate σωματικοαθλητικα προσοντα, θα μπορουσε στο ΝΒΑ να εχει πρωταγωνιστικο ρολο. ή γιατι ειναι ιεροσυλια να συγκρινεται με all star ΝΒΑers.. ασχετα αν εχει δικιο η αδικο, κι αν συμφωνουμε η διαφωνουμε..εξαλλου λιγο πολυ ολοι εκτιμησεις κανουμε.
paodynasty
QUOTE(Anaz @ Apr 12 2012, 02:10 ) *
Παντως να πω οτι περα απο την συζητηση για τον ΔΔ, συμφωνω με το κεντρικο point του Παρισινου. Νομιζω οτι οι φιλοι του ΝΒΑ εχουν μια ταση να υποτιμουν λιγο τους κορυφαιους εκτος ΝΒΑ international παιχτες, εναντι των πολυ καλων Αμερικανων.

Κατ'αρχην πρεπει να εχουμε υποψιν οτι ειναι τετοιο το συστημα στο ΝΒΑ που ωθει τους κορυφαιους παιχτες της λιγκας σε μεγαλες ατομικες επιδοσεις, εις βαρος πολλες φορες αλλων λιγοτερο ταλαντουχων παιχτων. Ενας σουπερσταρ στο ΝΒΑ θα γραψει σουπερ νουμερα παιρνοντας των ΜΑΞΙΜΟΥΜ των πρωτοβουλιων, πολλες φορες επισκιαζοντας αλλους καλους παιχτες που αναλαμβανουν αναγκαστικα αχαρους ρολους και γραφουν πολυ κατωτερα νουμερα απο αυτα που θα μπορουσαν. Στην Ευρωπη ειναι πιο μοιρασμενα τα πραγματα..

Κλασσικο παραδειγμα ας πουμε ειναι φετος ο Ντραγκιτς. Ενας παιχτης που περιοριζοταν στο να δινει απλα ανασες, απο τοτε που τραυματιστηκε ο Lowry τον τελευταιο μηνα οδηγει την ομαδα του εξισου καλα, γραφοντας νουμερα της ταξεως των 18π/9α..!!
Αν καποιος ισχυριζοταν πριν κανα μηνα οτι ο Ντραγκιτς ειναι εξισου καλος με τον Lowry θα ηταν αντικειμενο χλευασμου εδω μεσα. Να ομως που αποδειχτηκε οτι η αποσταση δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο φαινοταν.

Το ιδιο κατ'εμε ισχυει και για πολλους κορυφαιους εκτος ΝΒΑ παιχτες, αλλα και ΓΕΝΙΚΑ -και με παιχτες μεσα απο την ιδια τη λιγκα-. Η αποσταση δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο μπορει να δειχνουν τα νουμερα ή τα αθλητικα προσοντα.

Κι αν μπορει ο Ντραγκιτς να εχει τετοια νουμερα, δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τρελο να ισχυριστει καποιος οτι ενας ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ σε FIBA κανονες παιχτης οπως ο ΔΔ, με τουλαχιστον adequate σωματικοαθλητικα προσοντα, θα μπορουσε στο ΝΒΑ να εχει πρωταγωνιστικο ρολο. ή γιατι ειναι ιεροσυλια να συγκρινεται με all star ΝΒΑers.. ασχετα αν εχει δικιο η αδικο, κι αν συμφωνουμε η διαφωνουμε..εξαλλου λιγο πολυ ολοι εκτιμησεις κανουμε.



+++

ωραίο ποστ και με επιχειρήματα bball.gif
baskethood
@Anaz
Και βέβαια υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Lowry και Dragic. Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε ΔΕΝ είναι ένα διάστημα δύο εβδομάδων/ενός μήνα κλπ, αλλά, απόλυτη συνέπεια, σταθερότητα και διάρκεια. Ήμαρτον με τους πόντους/ασίστ/ράνκιν, είμαστε στο 2012. Θα τα κρίνουμε όλα με βάση πόντους και ασίστ; Έξω η άμυνα, έξω η χημεία, έξω ένα σωρό πράγματα... smile.gif
Αν είναι έτσι να πω και γω τότε για τον Lester Hudson ότι δεν έχει και καμία σπουδαία διαφορά με τον, υποψήφιο Rookie of the Year, Kyrie Irving. Καθώς υπέγραψε 10ήμερο συμβόλαιο, λόγω του τραυματισμού του Irving, και έχει 17/5/4 σε επτά αγώνες (ο Irving είχε 19/6/4).
Και ένα σωρό άλλα παρόμοια παραδείγματα.
Προσωπικά κανένα κόλλημα δεν έχω με τους internationals, δεν είμαι Αμερικάνος για να θέλω, ντε και καλά, να ανεβάσω τους "συμπατριώτες" μου. Αλλά πως να το κάνουμε, δεν έχουν όλοι τα φόντα να παίξουν (και να παίξουν καλά) εκεί.
Δεν πιστεύω λοιπόν ότι ο Διαμαντίδης μπορεί να κάνει έστω αυτά που κάνει ο Dragic. Με το ζόρι να πιστέψω κάτι τέτοιο δε γίνεται...

ΥΓ. Καλό Πάσχα σε όλους.
Anaz
Ημουν πολυ προσεκτικος στο πως το εθεσα. Αν επαιρνα αυτο το διαστημα ως απολυτο κριτηριο θα ελεγα οτι ειναι ισαξιος και καλυτερος, γιατι και καλυτερα ατομικα νουμερα εχει και καλυτερο ποσοστο νικων το Χιουστον σε αυτο το διαστημα. Δεν ειπα κατι τετοιο ομως. ΑΛλα ενα δειγμα 20 αγωνων νομιζω οτι ειναι αρκετο για να πεις οτι τελικα η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο φαινοταν, και οτι κι ο Ντραγκιτς αν παρει χρονο και πρωτοβουλιες μπορει να εχει μια καλη παρουσια με καλα νουμερα.Μπορει οχι σε αυτα τα επιπεδα, αλλα σιγουρα οχι σε αυτα που ηταν πριν.
Εξαλλου δεν τον ειχες δει ποτε προηγουμενως σε πρωταγωνιστικο ρολο για να κρινεις διαρκεια, συνεπεια, κλπ..

Η ουσια παντως δεν ειναι η ακριβης αγωνιστικη αξια του Dragic και η διαφορα με τον Lowry. Το ποιντ ειναι στη 2η παραγραφο του παραπανω ποστ, κι αυτο ειναι ΕΝΑ παραδειγμα απο τα αρκετα που μπορω να βρω.

ΕΙΔΙΚΑ στο ΝΒΑ, πολλα ειναι και θεμα συγκυριων. Ομοιως, για τον ιδιο λογο ας πουμε δεν πιστευω με τιποτα οτι ο Σπανουλης ειναι ΤΟΣΟ χειροτερος απο αλλους point guards του ΝΒΑ οσο εδειξε η χρονια του στο Χιουστον.

Απο'κει και περα, κανεις δεν προσπαθει να πεισει κανεναν. Αποψεις διατυπωνουμε. Ισα ισα, εγω ακριβως αυτο λεω πιο πανω.. Οτι επειδη εκτιμησεις κανουμε ολοι, δεν καταλαβαινω γιατι σε καποιους φαινονται τοσο τρελες οι αποψεις του Παρισινου, ασχετα αν συμφωνουμε η διαφωνουμε..
MaJesty23
and all gets down,to panathinaikos and olympiakos rivalry my friends...η αλήθεια είναι κάπου στην μέση..Ο Δ.Δ in his prime μπορούσε να σταθεί ΄στο NBA αξιοπρεπέστατα αλλά όχι και all star επίπεδο!Μην τρελαθούμε κιόλας...Ναι είναι ο κορυφαίος play-maker στην Ευρώπη και στους 3-4 καλύτερους παίχτες αλλά δεν θα είχε μεγάλο impact στην άλλη όχθη.Δεν ταιριαζουν όλοι στο NBA,αλλά ούτε και όλοι στο Ευρωπαικό μπάσκετ...Κάποιος σύγκρινε Rubio με Διαμαντίδη,σαν παίχτες και είναι τουλάχιστον άκυρη σύγκριση γιατί ο Διαμαντίδης στα 32 είναι καλύτερος απο τον 22χρονο rubio σε όλα.ΣΤΑ 32 του ο Rubio μπορεί να έχει γίνει απείρως καλύτερος αλλά προς το παρόν απέχει πολυ.


Ο Parisinos γιά μένα γράφει φανταστικά άρθρα και πάντα μετά απο αγώνες περιμένω να δω αναλυση του...αλλά ρε man είμαι αλλεργικός στις λίστες και στις κατατάξεις...ποιος κρίνει ,με ποια κριτήρια τους point guard σε όλο τον κόσμο?Είναι σαν την Εθνική ομάδα στο ποδοσφαίρο που είχε περάσει στην παγκόσμια κατατάξη την Αργεντινή και όσο να είσαι Ελληνας λές κάνε να μας πετύχουν πουθενά να γελάσουμε...

υγ.Υπάρχει προσπάθεια μερικής απαξίωση απο φίλους του Ολυμπιακού για Διαμαντίδη και θα πρέπει να παραδεχτουν ιπποτικά ότι οι φίλοι του Παναθηναικού αναγνώριζουν τον Παπαλουκα σαν παίχτη και σαν μπασκετική αξία ακόμα και τώρα στην Δύση της καρίερας του.Απλά μου κάνει τεράστια εντύπωση και το αναφέρω.Δεν το λεώ για να γίνει χαμός αλλά διαπίστωση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.